Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Listopad 2015 r. 00109

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2015Szwecja domyka drzwi
Szwecja drastycznie zaostrza prawo imigracyjne. "Szwecja nie da już więcej rady przyjmować poszukujących azylu na tak wysokim poziomie jak dotychczas" – przyznał premier Szwecji Stefan Löfven (S) na wczorajszej konferencji prasowej. Szwecja przyjęła najwięcej imigrantów w UE w stosunku do liczby ludności – "Teraz uchodźcy muszą szukać schronienia w innych krajach Unii" – stwierdził szwedzki premier. Szwedzkie prawo azylowe zostanie dostosowane do minimalnego poziomu wymaganego przez umowy międzynarodowe oraz prawo Unijne. Nowe prawo ma obowiązywać przez trzy lata.

Obostrzenia obejmują:
1. Wprowadzenie czasowego prawa pobytu;
2. Ograniczenie prawa do łączenia rodzin;
3. Zaostrzony wymóg utrzymania sprowadzonych członków rodzin;
4. Prawo pobytu będzie przyznawane tylko tym, którzy mają udokumentowane podstawy do azylu. Możliwość otrzymania prawa pobytu "z przyczyn humanitarnych" tylko w bardzo wyjątkowych przypadkach;
5. Medyczne stwierdzenie wieku osób, które nie posiadają odpowiednich dokumentów;
6. Rozszerzenie kontroli tożsamości na wszystkie środki transportu publicznego z Niemiec i Danii do Szwecji.

Decyzję rządu z aprobatą przyjęły partie opozycji Chadecja, Moderaci i Liberałowie. Najbardziej zadowoleni są Szwedzcy Demokraci, którzy od dawna domagali się powstrzymania nieodpowiedzialnej polityki imigracyjnej rządu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.11.2015Świąteczny prezent roku 2015
Tegorocznym "Świątecznym prezentem roku" został w Szwecji... odkurzacz–robot.

Co roku tutejszy instytut badania handlu HUI Research wybiera produkt, któremu nadaje to zaszczytne miano. Produkt ma spełniać trzy podstawowe warunki:
– Ma być nowością na rynku lub przeżywać renesans popularności,
– Ma być sprzedawany w dużych ilościach lub za duże pieniądze,
– Ma być na czasie.

Po raz pierwszy prezent roku wybrano w 1988 roku. Wówczas była to maszyna do pieczenia chleba. Wśród innych laureatów można wymienić telefon komórkowy 1994 r., elektroniczne "zwierzątko domowe" Tamagotchi 1997 r., wełniana czapka 2003 r., czy jakieś miłe przeżycie 2008 roku. (rn)

Szwecja, prezent pod choinkę roku

Ilustracja. Normalne wymiary robota ok. 30x8 cm, cena robotów od 360 zł do kilku tysięcy.

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2015Klimat kontra terror
Walka z klimatem ma teraz przykryć kompromitację szwedzkiej policji bezpieczeństwa w związku z alarmem terrorystycznym. Niby to w nawiązaniu do konferencji klimatycznej w Paryżu – 30/11–11/12 (!) – media rozpisują się, jak to Szwedzi ochoczo sortują śmieci i jak są z tego dumni. W akcję włączono nawet króla, który zaproponował by zakazano kąpieli w wannie – żartobliwie na szczęście.

Głównym tematem ubiegłego tygodnia był jednak terror. W środę 18/11 ogłoszono w Szwecji alarm terrorystyczny 4. stopnia. Przyczyną miał być młody islamista przebywający gdzieś w Szwecji, który przygotowywał zamachy. Wydano zaoczny nakaz aresztowania, zarządzono obławę w całym kraju. Ujęto go już w czwartek wieczorem, a w niedzielę wypuszczono na wolność. Oto przebieg wydarzeń...

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2015Już nie terrorysta
Ścigany przez całą szwedzką policję, podejrzany o planowanie zamachów terrorystycznych w Europie, ujęty w czwartek wieczorem 22/letni imigrant z Iraku – Moder Mothanna Magid – został zwolniony z aresztu. Sąd nie znalazł powodów do aresztowania. Został on jednocześnie uwolniony od podejrzeń.

Mimo to szwedzka policja bezpieczeństwa, Säpo, nie ma sobie nic do zarzucenia. Stopień zagrożenia terroryzmem, podniesiony niedawno do poziomu 4 na 5-stopniowej skali – pozostaje. Główną przyczyną podniesienia stopnia zagrożenia miały być zamachowe przygotowania Magida. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2015Zwyczajny 22-latek?
Pojawiają się nowe interesujące fakty na temat podejrzanego o terroryzm 22-letniego mężczyzny, zatrzymanego w czwartek wieczorem w ośrodku dla uchodźców w miasteczku Boliden. Nazywa się on Moder Mothanna Magid, a nie jak pisano wcześniej Mutar Muthanna Majid i ma 22, a nie 25 lat. W Szwecji przebywa od kilku miesięcy i jest doskonale znany Urzędowi Migracyjnemu. Czytaj dalej...

nic

Moder Mothanna Magid

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2015Nowa twarz "groźnego terrorysty"
Po ujęciu podejrzanego o terroryzm młodego uchodźcy z Iraku pojawiają się wątpliwości, czy Moder Mothanna Magid jest tym ściganym przez całą szwedzką policję groźnym terrorystą. Od kilku miesięcy mieszkał on w Szwecji, w ośrodku dla azylantów, w Boliden. Nic nie wskazuje na to, by w jakikolwiek sposób próbował się ukrywać. Powstaje pytanie, czy ujęto właściwego człowieka? (rn) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2015Groźny terrorysta ujęty
Mutar Muthanna Majid, podejrzany o przygotowywanie zamachów terrorystycznych w Europie, został ujęty wczoraj wieczorem. Skuteczną akcję policji prze­pro­wadzono w górniczym miasteczku Boliden na północy Szwecji. Zatrzymania dokonano w ośrodku dla uchodźców, gdzie terrorysta mieszkał od kilku tygodni.

Agencja TT donosi, że Szwecja została ostrzeżona przez europejskie wywiady o nasilonej zaszyfrowanej komunikacji między Szwecją i Bliskim Wschodem. Według informacji wywiadowczych Majid był tylko jednym z członków większej grupy terrorystów przebywających już w Szwecji lub będących w drodze do niej.

Policja zatrzymała też kilku innych mieszkańców ośrodka dla azylantów w Boliden. Teraz są oni przesłuchiwani. Szwedzki minister obrony Peter Hultqvist poinformował, że policja bezpieczeństwa Säpo poszukuje wielu innych terrorystów na terenie Szwecji.

Mimo ujęcia Majida zostaje utrzymany nadal 4 poziom zagrożenia trerrorysty­cznego w Szwecji. (rn)

Szwecja, Boliden

Policja przed ośrodkiem dla imigrantów w Boliden. Foto Robert Granström/TT

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2015Kontrola paszportowa w Szwecji przedłużona
Szwedzki rząd postanowił przedłużyć kontrolę paszportową na południowej granicy kraju do 11 grudnia 2015 r. Kontrole na granicy Szwecji wprowadzono po raz pierwszy 12 listopada na okres 20 dni. Przyczyną była ogromna fala muzułmańskich migrantów nielegalnie przekraczających granice.

Obecne władze Szwecji bardzo ochoczo przyjmują muzułmanów, dbając jedynie o swój profil ideologiczny. Próbę ograniczenia swobodnego napływu imigrantów podjęli dopiero wobec wyczerpania się środków przeznaczonych na opiekę nad nimi.

Inną receptą rządu jest eksport swoich problemów do pozostałych krajów UE. W tym celu premier Szwecji, socjaldemokrata Stefan Löfven, cynicznie szermując słowem "solidarność" domaga się by inne kraje zabrały niebezpiecznych migrantów do siebie.

Ten sam Löfven w 2004 r. robił wszystko by szwedzki rynek pracy był zamknięty dla nowych krajów UE, m.in. w tym Polski. Socjaldemokraci przestrzegali wówczas przed eksportem "śmiecia ludzkiego" z Polski do Szwecji.

Niefrasobliwa polityka imigracyjna rządu, motywowana obłędną ideologią, doprowadziła do społecznego buntu. Wyraża się on między innymi licznymi podpaleniami ośrodków przygotowywanych dla imigrantów oraz znacznym wzrostem popularności partii Szwedzcy Demokraci (SD), krytycznej wobec niepohamowanej imigracji. (rn)

Szwecja

Tymczasowe kontrole paszportowe na granicach Szwecji.

12

Szwecja, Dziennki

19.11.2015Diament gigant!
Szwedzka firma prospekcyjna poszukująca diamentów, Lucara Diamond, znalazła w swojej kopalni Karowe w Botswanie diament o wadze 1 111 karatów. Jest to największy diament jaki kiedykolwiek znaleziono w Botswanie oraz drugi na świecie, a największy w ciągu ostatnich 100 lat. Jego wymiary to 65x56x40 mm. Kamień jest bardzo wysokiej jakości – klasa IIa. Tylko 2% naturalnych diamentów jest tej klasy. Według wstępnych szacunków jego wartość może osiągnąć nawet 230 milionów złotych.

Diamentową sensację ogłoszono wczoraj w nocy. Dziś rano firma podała do wiadomości, że w tej samej kopalni znaleziono jeszcze dwa wyjątkowo duże diamenty, jeden o masie 813, a drugi 374 karatów.

Lucara Diamond jest notowana na sztokholmskiej giełdzie. Wartość akcji firmy skoczyła jak dotąd (godz. 9:00–11:00) o ponad... 35%. Posiadacz zaledwie 5–6000 akcji zarobił miesięczną pensję w ciągu godziny. (rn)

Szwecja, Lucara Diamond,

1 111 karatowy diament znaleziony w Botswanie przez szwedzką firmę Lucara Diamond.

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2015Terrorysta ścigany w Szwecji
Jedną z przyczyn wczorajszego podniesienia stanu zagrożenia Szwecji do poziomu 4 na 5-stopniowej skali były informacje wywiadowcze o przygotowywanym zamachu terrorystycznym. 4 stopień zagrożenia terroryzmem ogłoszono w Szwecji po raz pierwszy w historii.

Prokuratura wydała zaoczny nakaz aresztowania podejrzanego o przygotowania do zamachu. Teraz jest on ścigany w całym kraju.

Dzisiaj media ujawniają nazwisko terrorysty – Mutar Muthanna Majid – oraz jego fotografię jaką otrzymała policja w całym kraju. Jest to obywatel Iraku w wieku około 25 lat. W ramach grupy terrorystycznej zwanej Państwo Islamskie wojował on w Iraku i Syrii, po czym przeniósł się do Niemiec. Stamtąd przybył do Szwecji. Po Europie podróżował prawdopodobnie jako uchodźca, ale tego typu informacje są obecnie cenzurowane w naszych mediach. (ak)

Terrorysta Mutar Muthanna Majid

Mutar Muthanna Majid, terrorysta Państwa Islamskiego, szwedzki imigrant, podejrzany o przygotowywanie zamachów terrorystycznych w Europie. Źródło Expressen – gazeta publikuje też zdjęcia wielu islamskich bojowników, obywateli Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2015Wzrasta zagrożenie w Skandynawii
Na pięciostopniowej skali szwedzka policja bezpieczeństwa, Säpo, podniosła dzisiaj po południu z trzeciego na czwarty poziom terrorystycznego zagrożenia kraju. To najwyższy poziom zagrożenia w historii Szwecji. Decyzję podjęto po analizie danych Narodowego Centrum ds. Terroryzmu, NCT (Nationellt Centrum för Terrorberedskap).

Również adekwatna duńska służba policyjna, Rigspolitiet, podniosła poziom zagrożenia ze "wzmożony" na "bardzo duży". Jest to przedostatni poziom także na duńskiej skali. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2015Militarna pomoc dla Francji
Opierając się o art. 42.7 Traktatu Lizbońskiego Francja jako "ofiara zbrojnej agresji na jej terytorium" poprosiła pozostałe państwa członkowskie o "pomoc i wsparcie przy zastosowaniu wszelkich dostępnych im środków".

Szwecja jest gotowa wesprzeć militarnie Francję – zadeklarował zaraz potem szwedzki minister obrony Peter Hultqvist (S). Podobną deklarację złożył też polski minister obrony Antoni Macierewicz, świeżo powołany na to stanowisko. Również pozostałe państwa UE wyraziły gotowość pomocy.

Czas, miejsce i forma tej pomocy będą teraz dyskutowane. W wypadku Polski najbardziej historycznie uzasadnioną formą będzie kolportaż ulotek wśród islamistów, zniechęcających do dalszych aktów przemocy – A ty, a ty bisurmanie! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.11.2015Kontrola paszportowa będzie przedłużona?
Szwedzki minister spraw wewnętrznych, Anders Ygeman (S), zapowiada przedłużenie okresu kontroli paszportowych w portach zachodniego wybrzeża kraju oraz Trelleborgu, wszędzie tam, gdzie przypływają promy pasażerskie z Niemiec i Danii. Kontrolą objęty jest też ruch samochodowy i kolejowy przez most nad cieśniną Sund, łączący Danię ze Szwecją.

Kontrolę graniczną wprowadzono 12 listopada na okres do 21 listopada, z możliwością ich przedłużania. Szef MSW zapowiada już teraz przedłużenie tego okresu o dodatkowe 20-30 dni. Decyzja w tej sprawie ma zapaść na czwartkowym posiedzeniu rządu 19/11. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.11.2015Szwed mniej pije ale tyje
Szwedzkie Ministerstwo Zdrowia przeprowadza coroczne badanie samopoczucia obywateli. W tym roku ankietę rozesłano do około 100 tysięcy osób w wieku 16–84 lat. Odpowiedziała mniej więcej połowa.

70% respondentów cieszy się dobrym ogólnym stanem zdrowia. Z analizy wypowiedzi wynika, że osoby lepiej wykształcone częściej cieszą się dobrym zdrowiem niż pozostałe. Jak co roku spada też liczba osób, które palą papierosy. Trochę trudno w to uwierzyć, ale spada też konsumpcja alkoholu, zwłaszcza wśród młodych mężczyzn.

Gorzej wyglądają wyniki BMI – Body Mass Index – wskaźnika masy ciała. Okazuje się, że co drugi Szwed ma nadwagę – BMI 23–30, a co siódmy jest otyły – BMI powyżej 30. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.11.2015Liberałowie bez ludu
Szwedzka partia Liberałowie (FP) chce zmienić nazwę na... Liberałowie. Tym razem śmiesznostka nie jest ich winą. Oficjalna szwedzka nazwa partii to "Folkpartiet Liberalerna". Jednak od początku istnienia Szwecja.net, czyli od blisko 15 lat, używamy polskiej nazwy Liberałowie zamiast Folkpartiet, a zwłaszcza zamiast stosowanej często w polskich tłumaczeniach nazwy "Partia Ludowa". To ostatnie określenie wprowadza w błąd. Folkpartiet nie ma nic wspólnego z ruchem ludowym.

Ala sprawa nie jest prosta. Czytaj dalej...

Jan Björklund, fp

Jan Björklund, szef szwedzkich Liberałów.

 

Szwecja, Dziennki

15.11.2015Geteborg niechlubnym liderem
Szwedzkie miasto Geteborg dostarcza najwięcej w Europie bojowników islamskim grupom terrorystycznym, uwzględniając liczbę mieszkańców. Według danych szwedzkiej policji bezpieczeństwa, Säpo, ponad 300 mieszkańców Szwecji wyjeżdżało do Syrii lub Iraku by walczyć w ramach islamskiego kalifatu. Około 120 z nich, młodych mężczyzn, pochodzi z Geteborga i okolic, co stanowi 40%.

W międzynarodowym porównaniu, Szwecja i Belgia są postrzegane jako tzw. "śpiące państwa", takie w których łatwo się ukryć i policja nie stwarza zbyt wielu kłopotów. Islamscy terroryści mogą swobodnie jechać by wojować parę miesięcy na Bliskim Wschodzie, a potem wrócić spokojnie do Szwecji, bez żadnych reperkusji ze strony władz. (ak) Zobacz też 26.05.2015...

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2015Zamachy w Paryżu
Jeden oczywisty temat zdominował szwedzkie media, podobnie jak media świata – seria zamachów w Paryżu ostatniej nocy. Telewizje raportowały na żywo przez całą noc. Internet jest "na żywo" zawsze.

Według informacji uzyskanej przez państwową telewizję SVT od szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych, w zamachu zginął jeden obywatel szwedzki. Ambasada Szwecji w Paryżu próbuje uzyskać potwierdzenie tej informacji u władz francuskich. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2015Szwecja, MacAllan 1928Whisky za 98 000 zł
Taką cenę, a dokładnie 216 000 sek, osiągnęła wczoraj butelka malt whisky Macallan na aukcji w Szwecji. Szkocka Whisky z regionu Highland była destylowana w latach 1926-28, a butelkowana dopiero w 1983 roku. Starczyło raptem na 500 butelek po 0,75 litra. Spora część z nich z czasem została "wysuszona" co każdo­razowo podnosi wartość tych pozostałych. Aktualna butelka miała numer 212. Osiągnięta cena jest naj­wyższą w historii aukcji alkoholowych w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2015Kontrole paszportowe na granicach Szwecji
Wprowadzone od wczoraj kontrole paszportowe na szwedzkich granicach obejmują jak na razie tylko południową Szwecję. Na zachodnim wybrzeżu, w Geteborgu oraz Varberg kontroluje się pasażerów promów przypływających z Danii i Niemiec. W regionie południowym kontrolą został objęty ruch promowy w portach Helsingborg, Malme oraz Trelleborg i również dotyczy promów przypływających z Danii i Niemiec.

Ruch kołowy na moście przez Öresund, łączącym Danię ze Szwecją, został również objęty kontrolą paszportową. Dotyczy to zarówno samochodów jak i pociągów.

Pasażerowie promów pływających z Polski do Ystad, Karlskrony i Nynäshamn, unikną jak na razie paszportowej mitręgi, a więc i kolejek w portach. (rn)

Szwecja, kontrole paszportowe, graniczne

Tymczasowe kontrole paszportowe na granicach Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2015Game over – Szwecja wyznacza granice
12 listopada 2015 r., od godziny 12:00 Szwecja wprowadza kontrolę graniczną. Oznacza to tymczasowe zawieszenie swobodnego ruchu osób wewnątrz państw unijnych. Fala muzułmańskiego osadnictwa okazała się zbyt duża dla szwedzkich instytucji państwa.

Szwedzki rząd rozważał już od pewnego czasu podjęcie takiej decyzji. Teraz zapadła ona w skutek wezwania Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket), który wczoraj po południu powiadomił rząd, że nie jest w stanie dalej podołać swoim zobowiązaniom. Nie jest on w stanie poradzić sobie z imigracyjnym tsunami.

Kontrola graniczna będzie wprowadzona do 21 listopada i ewentualnie przedłużana o 20 dniowe okresy, w zależności od sytuacji. Jest to zgodne z układem z Schengen, który dopuszcza takie działania w sytuacjach wyjątkowych.

Tylko od września tego roku szwedzki Urząd Migracyjny przyjął około 80 000 podań o azyl. To znaczy tyle samo co w całym roku 2014.

W sprawie przywrócenia kontroli granicznej, lewicowy rząd Szwecji ma pełne poparcie wszystkich partii opozycyjnych, które już o dłuższego czasu domagały się podjęcia takiej decyzji. (rn) Zobzacz też komunikat polskiego Wydziału Konsularnego...

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2015Lufthansa zawiesza loty do Szwecji
Niemieckie linie lotnicze Lufthansa strajkują od czterech dni. Setkom tysięcy ludzi Niemcy pokrzyżowali plany podróży. Wczoraj, we wtorek odwołano 136 lotów. Wówczas nie dotknęło to ruchu lotniczego ze Szwecją. Za to dzisiaj, w środę 11 listopada, zawieszono wszystkie loty do i ze Szwecji. Odwołane są wszystkie 32 przy- i odloty na lotniskach Arlanda w Sztokholmie oraz Landvetter w Geteborgu.

Lufthansa zamierza odwołać totalnie 930 odloty. Ponad 100 000 pasażerów zostanie dotkniętych niemieckim konfliktem. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2015Szwecja już nie wita
Muzułmańskie tsunami nadal zalewa Szwecję. W ubiegłym tygodniu padł kolejny rekord – ponad 10 tysięcy osadników wystąpiło o azyl w Szwecji. Największą grupę, 4000, stanowili przybysze z Afganistanu. Kolejne miejsca zajmuje Syria i Irak. Ponad 1/4 to nieletni, wędrujący bez rodziców.

Wobec braku skutecznych działań rządu społeczeństwo broni się samo. Ciągle rośnie ilość podpaleń obiektów przeznaczonych na tymczasowe zakwaterowanie osadników. W ciągu ostatnich dwóch miesięcy podpalono aż 22 budynki, łącznie z tym, który spłonął dziś w nocy w miejscowości Forshaga, woj. Värmland.

Bardziej parlamentarne kroki podejmuje partia Szwedzcy Demokraci (SD). W dużych skupiskach migrantów w południowej Europie, m.in. na greckiej wyspie Lesbos, rozdają oni ulotki z prostym przesłaniem: No money, no jobs, no homes. (rn)

Szwecja już nie wita

„Nie ma pieniędzy, nie ma pracy, nie ma meszkań” ostrzegają osadników Szwedzcy Demokraci.

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2015Prześladowanie uchodźców w Szwecji
Szwedzki Urząd Migracyjny – Migrationsverket – ufundował grupie 24 poszukiwaczy azylu w Szwecji podróż autokarem z Malme do przygotowanego dla nich ośrodka tymczasowego pobytu w pobliżu Sundsvall – tysiąc kilometrów na północ. Tubylców kosztuje taka podróż około 370 zł od osoby. A takich autobusów wysyła się z Malme "bardzo dużo" dziennie w różnych kierunkach – przyznaje przedstawiciel urzędu.

Tym razem na miejscu okazało się jednak, że ośrodek nie przypadł migrantom do gustu – zbyt odległy od centrum miasta. Autobus pojechał więc do innego ośrodka. Nix – też nie spełniał oczekiwanego przez uciekinierów od wojny i prześladowań standardu. Oburzeni migranci odmówili opuszczenia autokaru.

I tak, przez wiele godzin, stał on w środku Sundsvallu, ku uciesze pobliskich sklepów i restauracji, podczas gdy Szwedzi, zawstydzeni swoją uwłaczająco ubogą gościnnością, szukali rozwiązań. Migranci zażądali darmowych biletów na pociąg do Malme lub przewiezienia ich do któregoś z wielkich miast. W Szwecji mamy trzy – Sztokholm i Geteborg oprócz Malme. Kilku bardziej niecierpliwych uchodźców wsiadło w pociąg i odjechało zwiedzać Szwecję na własną rękę – i koszt.

Po wielogodzinnych negocjacjach 18 pozostałych prześladowanych pozwoliło się wczoraj zakwaterować w jednym z ośrodków, gdzie oprócz dachu nad głową, otrzymają również całodzienne wyżywienie. Ale 50 km od miasta! Poniżające. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2015Podwodna "bomba" w pobliżu Nord Stream
Bezzałogowy statek podwodny wykryto w pobliżu rosyjsko-niemieckiego gazociągu Nord Stream, na południeowy wschód od szwedzkiej wyspy Olandii. Statek jest uzbrojony w niewielki ładunek wybuchowy.

Szwedzki Urząd Żeglugi Morskiej zarządził strefę bezpieczeństwa o promieniu trzech mil morskich, około 5 km, wokół podejrzanego wehikułu. Obiekt nie wpłynął na szwedzkie wody terytorialne, ale tutejsza marynarka wojenna przyjrzy się mu bliżej w poniedziałek. W weekendy nie wojujemy.

Wdług Nord Stream chodzi o urządzenie jednorazowego użytku typu ROV (remote operated vehicle), używanie do wysadzania starych min morkich. ROV eksploduje razem z miną.

Szwedzkie siły zbrojne zapewniają, że żadnego ROV nie ma aktualnie na ich liście zagubionego sprzętu. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2015Cyberatak na Swedbank
Serwery Swedbanku, jednego z czterech największych szwedzkich banków, został dzisiaj skutecznie zaatakowane przez hakerów. Strona banku była nieczynna od godz. 10 i dopiero tuż przed 21 system zaczął pracować normalnie.

Atak był typu "DoS". Polegał on na przeciążeniu serwerów aż do załamania się pracy aplikacji. W tego typu atakach hakerzy nie uzyskują dostępu do żadnych danych banku czy jego klientów.

Jest to już drugi atak na bank w krótkim czasie. Poprzedni, tego samego typu, miał miejsce 10 października. Wówczas strona banku również była niedostępna przez wiele godzin. Jak dotąd sprawcy ataków pozostają nieznani. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2015Szwedzki minister: Nie damy rady
Jeszcze w kwietniu tego roku szwedzki premier Stefan Löfven (S) zapewniał, że Szwecja przyjmie każdą ilość tzw. uchodźców. Na wyraźne pytanie dziennikarza, czy jest jakaś granica co do ilości "uchodźców" jaką przyjmie Szwecja, Löfven odpowiedział: "Nie, nie ma żadnej granicy. Musimy przyjmować wszystkich zgodnie z obowiązującymi nas konwencjami."

Teraz jednak okazuje się, że Szwecja weszła w ścianę. Tutejszy minister ds migracji Morgan Johansson (S) wezwał wczoraj migrantów by pozostali w Niemczech, gdyż Szwecja nie jest w stanie zapewnić im zakwaterowania. Wśród muzułmańskich osadników krąży plotka, że Szwecja jest bardziej im przyjazna niż Niemcy. W Rostoku zbierają się tysiące osadników by dostać się na prom do Trelleborga w Szwecji.

Spośród wszystkich krajów unijnych Szwecja przyjęła już najwięcej osadników licząc na głowę mieszkańca. Grozi to bardzo poważnymi konsekwencjami dla przyszłości kraju. Sytuacja jest praktycznie już nie do opanowania bez podjęcia radykalnych środków. (rn)

Szwecja,

Szwedzki minister tłumaczy się z głupich obietnic swojego premiera.

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2015SAS odwołuje loty na Synajem
Wobec doniesień, że przyczyną katastrofy rosyjskiego samolotu pasażerskiego nad Synajem, mógł być zamach terrorystyczny, wiele krajów wstrzymało ruch lotniczy do tego regionu. Skandynawskie linie lotnicze SAS podjęły również podobne kroki ze względów bezpieczeństwa. Raz w tygodniu samolot SAS odlatuje z Kopenhagi do wczasowej miejscowości Szarm el-Szejk na Synaju. Tym razem jednak lot w najbliższą sobotę został odwołany. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2015254 miliardy (!) złotych za kilogram
Taką wartość osiągnął najdroższy znaczek pocztowy świata – Żółte trzy szylingi (Treskilling Yellow), szwedzki znaczek z 1855 roku, błędnie wydrukowany w żółtym kolorze zamiast w zielonym. Szkoda tylko, że waży on zaledwie jeden gram, a zachował się tylko jeden egzemplarz. Cena za kilogram jest wyliczona na podstawie ostatniej znanej ceny sprzedaży znaczka w 1998 roku. Wówczas zmienił on właściciela za jedyne 6,8 mln zł.

Znaczek wędrował wiele lat po świecie, sprzedawany za coraz wyższą cenę. W maju 2013 r. filatelistyczny klejnot wrócił do Szwecji, zakupiony przez finansistę grafa Gustafa Douglasa. Cena nie jest znana, ale zapewne znowu wyższa niż ostatnio. Dumny posiadacz najdroższego znaczka świata zaprezentował niedawno swój klejnot na targach filatelistycznych w Sztokholmie. (rn)

Szwecja, Gul tre skilling banco

„Gul tre skilling banco” – Żółte 3 szylingi na wystawie w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2015Zdawacz zawodowy
Pewien sprytny cudzoziemiec, taksówkarz i kierowca autobusów z Borlänge, został zatrzymany w Gävle w sierpniu tego roku, podejrzany, że zdał on egzamin na prawo jazdy... 40 razy, zawsze jako ktoś inny.

Po bliższym przyjrzeniu się sprawie, okazało się, że facet otrzymał azyl w Szwecji... dwa razy. Za każdym razem też jako ktoś inny. Szwedzki Urząd Migracyjny wydał mu zaświadczenie, że jest urodzony w 1987 roku, a drugim razem w 1991 roku. Używając dwóch różnych tożsamości wynajmował się do zdawania egzaminów na prawo jazdy. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2015Przerwa w ruchu lotniczym w Szwecji
Z powodu zakłóceń w funkcjonowaniu systemu radarowego wstrzymano dziś popołudniu ruch lotniczy w całej południowej Szwecji. Przyczyną zakłóceń miała być sztormowa pogoda... na Słońcu. Słoneczne sztormy spowodowały ponoć zmiany pola magnetycznego, a to z kolei uniemożliwiło pracę radarów. Jednak ekspert ds lotnictwa Hans Kjäll, stwierdził że przyczyną awarii mogły równie dobrze być błędy w oprogramowaniu.

Na domiar złego około 16:30 zgasło światło na głównym lotnisku Geteborga – Landvetter. Ogłoszono ewakuację terminali, al po chwili, gdy okazało się, że przerwa w dopływie prądu jest niegroźna, ewakuację przerwano. Brak prądu zwala się również na słoneczne sztormy.

Awarie spowodowały duże opóźnienia w ruchu lotniczym. Od jutra wszystko ma wrócić do normy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2015Eksmisja z życia
Ryzyko, że ktoś targnie się na własne życie jest czterokrotnie wyższe dla osób zagrożonych eksmisją niż dla innych. Do takiego wniosku doszli szwedzcy naukowcy Uniwersytetu Sztokholmskiego – Yerko Rojas i Sten-Åke Stenberg – po przeprowadzeniu badań nad związkiem między wyrzuceniem kogoś z mieszkania i samobójstwem.

W badaniu pominięto inne, częste przyczyny samobójstw, takie jak bezrobocie, przestępczość, depresja, choroba psychiczna i inne. Naukowcy analizują zachowanie wszystkich, blisko 22 000 Szwedów, którzy w latach 2009–2012 otrzymali zawiadomienie o eksmisji. Z pośród nich 41 popełniło samobójstwo w ciągu jednego roku, którego nie można wytłumaczyć innymi przyczynami.

Rezultaty studium opublikowano dzisiaj w piśmie "Journal of epidemiology and community health" (ak)

Szwecja, bezdomny

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2015Szwedzka resocjalizacja
Co jest najważniejsze dla resocjalizacji szwedzkich przestępców? Świeże powietrze oczywiście. Tak można sądzić z postanowienia władz aresztu w Umeå żeby swych podopiecznych dowozić na spacer do Skellefteå, codziennie 280 kilometrów tam i z powrotem.

Areszt w Umeå, na dalekiej północy Szwecji, nie ma odpowiedniego spacerniaka dla więźniów. Dlatego na żądanie szwedzkiego rzecznika praw obywatelskich, aresztanci są codziennie dowożeni do Skellefteå, 140 km jeszcze bardziej na północ Szwecji, by przez godzinkę pospacerować i pooddychać świeżym powietrzem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2015Twórca Ikei wrócił do Szwecji
Globalny koncern meblowy IKEA, obok drewnianego konika z Dalarna, jest postrzegany jako coś najbardziej szwedzkiego ze zjawisk tego świata. A jego twórca Ingvar Kamprad jako symbol szwedzkiej przedsiębiorczości. Rzadko zwraca się uwagę na fakt, że właścicielem koncernu jest pewna holenderska fundacja, własność pewnej innej fundacji z Luksemburga. A Ingvar Kamprad, jeden z najbogatszych ludzi świata, od 1973 roku nie mieszkał już w Szwecji. Wówczas to wyemigrował on do Szwajcarii, uciekając przed horrendalnymi podatkami w ojczyźnie.

W ubiegłym roku Kamprad wrócił jednak do Szwecji i poraz pierwszy os 42 lat zapłaci tutaj podatel . Trzeba przyznać – odważna decyzja. Na przywitanie ojczyzna skasowała go na sumę blisko 3 milionów złotych podatku od oloło 8 mln zł dochodu z pracy i kapitału. (rn)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net