Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Październik 2015 r. 00049

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2015Dwa dni "Wszystkich Świętych" w Szwecji
Szwedzi mają aż dwa święta Wszystkich Świętych – pierwsze obchodzimy tutaj już jutro. Dzień 1 listopada utracił w protestanckiej Szwecji swój status święta powszechnego już w 1772 roku. Wówczas to postanowiono obchodzić Wszystkich Świętych w pierwszą niedzielę listopada.

W 1953 roku szwedzki sejm, riksdag, postanowił, że Dzień Wszystkich Świętych – Alla helgons dag – będzie jednak świętem powszechnym, ale ruchomym. Przypadać ono będzie zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada i tak pozostało do dziś. Teraz to już żadna frajda, ale w 1953 roku sobota nie była jeszcze dniem wolnym od pracy.

Jednak 1 listopada pozostał nadal w szwedzkim kalendarzu jako "Dzień Wszystkich Świętych", z tym że pisany na starą modłę – Allhelgonadagen – i jest dniem powszednim. (rn)

Szwecja, grób

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2015Uchodźca–morderca skazany
36-letni Abraham Ukbagabir, imigrant z Erytrei, został dzisiaj skazany na dożywotnie więzienie za podwójne morderstwo w domu meblowym IKEA w Västerås, w sierpniu tego roku. Z wściekłości, że dostał odmowę azylu w Szwecji, zamordował on nożem dwoje przypadkowych klientów sklepu. Jego ofiarą padła 55 letnia Szwedka oraz jej 28-letni syn.

Sąd postanowił też, że "po odbyciu kary Ukbagabir ma być deportowany do Erytrei z jednoczesnym zakazem powrotu do Szwecji". Zważywszy, że dostał on dożywocie, brzmi to jak makabryczny dowcip. Ale wiadomo, że według szwedzkich zwyczajów, kara "dożywocia" zostanie za kilka lat zamieniona na określoną czasowo. (rn) Zobaczteż 16 10 2015...

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2015Nowe branże pod lupą szwedzkiego fiskusa
W 2007 roku wprowadzono wprowadzono w Szwecji przymus prowadzenia tzw. listy personelu w branżach podejrzewanych o zatrudnianie ludzi "na czarno". Nakazem objęto restauracje, zakłady fryzjerskie i pralnie. Od tamtego czasu firmy muszą zapisywać dokładnie kto i ile godzin pracował. Częste kontrole Urzędu Podatkowego (Skatteverket) miały zniechęcić pracodawców do unikania podatków.

Od stycznia przyszłego roku władze rozszerzą obowiązek utrzymywania listy personelu na nowe branże. Ofiarą padnie budownictwo, warsztaty samochodowe, zakłady kosmetyczne itp. oraz hurtownie żywności. W ten sposób fiskus ma nadzieję skasować dodatkowe 300 mln złotych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2015Wróg czyha pod wodą
Potężna akcja poszukiwania obcych łodzi podwodnych na wodach Archipelagu Sztokholmskiego jesienią 2014 roku podjęta została z powodu obserwacji dokonanej przez prywatną osobę, mieszkańca jednej z wysp. Dziennik Svenska Dagbladet publikuje jego opowieść, nie ujawniając nazwiska.

Świadek pływał sobie motorówką po wodach archipelagu, gdy nagle zobaczył dziwny przedmiot wystający z wody w odległości około 70 metrów. Wyłączył motor i pozwolił łodzi zbliżyć się do przedmiotu. – Miałem to o trzy metry ode mnie, gdy obiekt obrócił się wokół własnej osi i wówczas spojrzałem prosto w okrągłą szybkę. O do diabła, peryskop! – krzyknąłem. Zaraz potem peryskop zniknął pod wodą – opowiada świadek.

Czujny mieszkaniec archipelagu natychmiast zawiadomił marynarkę wojenną. Po dwugodzinnym przesłuchaniu w podziemnych kazamatach bazy wojskowej pod wyspą Muskö dano mu wiarę i marynarka ruszyła do boju. Łodzi podwodnej nie ujęto, ale za to przez 10 dni szumu było co niemiara. (rn)

Szwecja

Sztokholm. Z lewej siedziba rządu, z prawej riksdag, w środku перископ. Ilustr. rn

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2015Jak podróżować to z Geteborczykiem
Firma Swebus, jeden z największych przewoźników autobusowych w Szwecji, zapytała swoich pasażerów, kogo najchętniej widzą na siedzeniu obok w trakcie podróży. Pytano dosyć szczegółowo, o wiek, płeć – tą prawdziwą, nie tą unijną – stan cywilny, miejsce zamieszkania i czym się zajmuje. Okazało się, że najlepszym towarzyszem podróży jest trzydziestoparoletni mieszkaniec Geteborga, najchętniej student stanu wolnego i bezdzietny. Płeć ponoć nie odgrywała roli, co by wskazywało na to, że Szwedzi to naród na wymarciu.

Na kolejnych miejscach wśród faworytów są m.in. mieszkańcy Sztokholmu, Jönköpingu, Norrköpingu i Malme. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.10.2015NARESZCIE PO!
Gratulujemy Polakom mądrego wyboru! Sondaż powyborczy, przeprowadzony pod lokalami wyborczymi zaraz po głosowaniu, wskazuje na zdecydowane zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości. Ale najlepszą wiadomością jest to, że Polacy nareszcie wymietli z sejmu komunę, cały ten skansen kolaborantów okupanta – PZPR i jej mutacje.

Szwedzkie media odnotowały zmianę władzy w Polsce już podczas wieczoru wyborczego. (rn)

Szwecja: wybory parlamentarne w Polsce

Największy szwedzki dziennik Dagens Nyheter komentuje polskie wybory już w niedzielę,

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2015Rząd i opozycja w Szwecji zgodni w sprawie imigrantów
Cztery partie opozycji, tzw. Alians, zawarły porozumienie z lewicowym rządem w sprawie kryzysu wywołanego ogromną falą muzułmańskich imigrantów. Ważną – i kontrowersyjną – częścią porozumienia jest ustanowienie nowego prawa zmuszającego wszystkie gminy kraju do przyjmowania azylantów.

Szwecja będzie też domagała się rozlokowania swoich imigrantów w innych krajach Unii, według rozdzielnika ustalonego 22 września tego roku. Wówczas to premier Polski, Ewa Kopacz, zgodziła się na przyjęcie 7,5 tysiąca muzułmanów, zapewniając że to jednorazowo. Oczywiście nikt w Unii nie traktuje takich zapewnień poważnie. Również Szwecja będzie się domagała, żeby sąsiedzi wzięli odpowiedzialność za jej politykę imigracyjną. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.10.2015Napad na szkołę w Szwecji
Zamaskowany mężczyzna, uzbrojony w coś w rodzaju miecza oraz noże zaatakował dzisiaj szkołę podstawową w Trollhättan, w zachodniej Szwecji. Napastnik zamordował jednego ucznia oraz jednego nauczyciela oraz ciężko ranił dwie inne osoby. Sam również zginął, zastrzelony przez policję.

Według mediów napastnik nazywał się Anton Lundin Pettersson, miał 21 lat i mieszkał w Trollhättan. Motywy mordercy są jak dotąd nieznane.. (rn)

Szwecja

Anton Lundin Pettersson, podejrzany o mord w Trollhättan. Z lewej przebrany pdczas ataku.

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2015Stresowa praca zabija
Około 200 osób rocznie umiera w Szwecji z powodu stresu w pracy – wynika z najnowszego raportu Instytutu badań nad stresem – Stressforskningsinstitutet.

Co najmniej 1000 osób zapada na poważne choroby, głównie serca i układu krążenia oraz cukrzycę. Stres, nadmierne wymagania, brak sprawnej organizacji pracy czy mobbing – leżą u przyczyn zachorowań.

Pierwsze objawy to bezsenność, ciągłe zmęczenie, bóle w klatce piersiowej, a także wybuchowość. Nie należy ich lekceważyć i udać się do lekarza – twierdzi prof. Töres Theorell, nadzorujący badania. – Ale czasem wstrzymanie akcji serca może przyjść nagle – jak grom z jasnego nieba – mówi profesor. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2015Program rządu a program narodu
W ciągu pięciu ostatnich dni spłonęły w Szwecji już trzy schroniska przygotowane do przyjęcia obecnej fali muzułmańskich imigrantów. Ostatnio pożar wybuchł wczoraj wieczorem w miejscowości Onsala na zachodnim wybrzeżu kraju. O poprzednich podpaleniach piszemy poniżej. W żadnym z tych pożarów nie było ofiar w ludziach.

Od marca 2015 roku w Szwecji wydarzyło się 14 pożarów lub prób podpaleń w istniejących lub planowanych ośrodkach dla obcokrajowców poszukujących tutaj azylu.

Ochocza polityka szwedzkiego rządu ściągania do Szwecji ogromnych rzeszy muzułmanów, po to by później upychać ich również po innych krajach Unii, nie budzi jak widać entuzjazmu w szwedzkim narodzie. Dysonans jest wyraźny. Rzadko się zdarza, by pokorni na ogół Szwedzi uciekali się do aż tak drastycznych środków. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2015Spłonęło kolejne schronisko dla azylantów
Kolejny budynek w Szwecji, przeznaczony na czasowe zakwaterowanie imigrantów, spłonął dzisiejszej nocy. Tym razem pożar zniszczył doszczętnie nieczynną szkołę w wiosce Kånna koło Ljungby w Smolandii. W piątek została ona dopiero co przygotowano na przyjęcie obcokrajowców poszukujących azylu w Szwecji. Wszystko wskazuje na to, że ogień został podłożony – twierdzi policja. (ak)

Szwecjia, pożar w Kånna

Płonie ośrodek dla azylantów.

12

Szwecja, Dziennki

16.10.2015Uchodźca–morderca stanie przed sądem
Szwedzka prokuratura wniosła dzisiaj do sądu akt oskarżenia przeciwko 36-letniemu uchodźcy z Erytrei, który 10 sierpnia 2015 r. zamordował nożem dwie przypadkowe osoby w domu meblowym IKEA w Västerås. W wyniku furjackiego ataku zamordowana została 55-letnia Szwedka oraz jej 28-letni syn. Zaraz po dokonanym zabójstwie morderca sam zranił się ciężko nożem, ale po kilku operacjach przeżył.

W trakcie śledztwa morderca przyznał się do popełnienia zbrodni. Tłumaczył on, że już wcześniej postanowił zamordować kogoś jeżeli otrzyma odmowę azylu. Tego dnia otrzymał właśnie odmowę oraz decyzję o deportacji. Wraz z 23-letnim kolegą z ośrodka dla uchodźców wybrał się więc na miasto w poszukiwaniu ofiary. Podejrzany początkowo o współudział w zbrodni kolega nie miał pojęcia o zamiarach rodaka i został zwolniony po krótkim pobycie w areszcie.

Rozprawy są przewidziane na 28 i 30 października. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

15.10.2015Wysyp szwedzkich książąt
Prawdziwy wysyp książąt obserwujemy w Szwecji. Troje dzieci króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii co rusz to obdarza swoich rodziców nowymi wnukami. Pierworodna Viktoria była pierwsza i w 2012 roku urodziła córeczkę, księżniczkę Estellę. Jednak najmłodsza latorośl pary królewskiej, księżniczka Magdalena przegoniła starsze rodzeństwo, rodząc w szybkim tempie dwójkę dzieci – księżniczkę Leonore w lutym 2014 r. oraz księcia Nicolasa w czerwcu 2015 r. Chrzciny tego ostatniego odbyły się w ostatnią niedzielę.

Dzisiaj dowiadujemy się, że jedyny syn pary królewskiej, "środkowy" książę Filip zapowiada, że jego poślubiona w czerwcu tego roku żona, księżniczka Zofia, oczekuje dziecka – nowe książątko.

Ale na tym nie koniec. Księżniczka Viktoria też jest w ciąży i rozwiązanie jest przewidziane na marzec 2016 roku, zaledwie na miesiąc przed przewidzianym porodem księżniczki Zofii. (ak) Zobacz parę filmów...

Szwedzka rodzina królewska

Szwedzka rodzina królewska na spacerze, 2014r.

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2015Szwecja: 150 000 muzułmanów rocznie
Szwedzki Urząd Migracyjny, Migrationsverket, przewiduje, że w obecnym 2015 roku do Szwecji przybędzie ponad 150 000 poszukiwaczy azylu. Prognoza na przyszły rok jest podobna. Jednak szwedzki minister do spraw migracji, Morgan Johansson (S), pociesza: "Po raz pierwszy udało nam się ustalić klucz rozdziału, tak że teraz można wszystkim krajom UE nakazać przyjmowanie uchodźców". Źródło SVT.se...

Owym "kluczem rozdziału" (fördelningsnyckel) są kwoty narzucone przez Niemcy rozlokowania 160 000 swoich gości w krajach podległych. Zarządzające Polską PO zgodziło się jak na razie na przydział 7,5 tys. muzułmanów – do Twojego domu! Znana z prawdomówności premier Kopacz zapewnia teraz Polaków, że to jednorazowo, wiedząc doskonale, że to nieprawda.

Jak wynika z wypowiedzi Johanssona również Polska będzie zmuszana do przyjęcia kolejnych transzy muzułmanów. Podobną opinię wyraziła wcześniej kanclerz Niemiec Angela Merkel. Jeżeli Polacy nie odzyskają władzy nad swoim krajem, czekają ich ciężkie czasy. W sieci aż roi się od przykładów agresji muzułmańskich migrantów. Oto jeden z przykładów...

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2015Gorące powitanie
Miasteczko Arlöv w Skanii, na południu Szwecji, przygotowywało się do przyjęcia imigrantów – tzw. "samotnie przybyłych dziecięcych uchodźców". Chodzi o nieletnich imigrantów ubiegających się o azyl, ale szwedzka propaganda woli nazywać ich "dziećmi". Nazwanie natomiast szwedzkich 12–17 latków dziećmi jest surowo zakazane pod groźbą infamii.

Pierwsza grupa młodocianych imigrantów miała przybyć dzisiaj, w środę 14 października 2015 r. Mieli oni zamieszkać w specjalnie dla nich, nowo wybudowanym ośrodku. Nie zamieszkają – w ośrodku wybuchł pożar wczoraj wieczorem. Zniszczony został barak mieszkalny wraz z sąsiędnim budynkiem.

Policja jest pewna, że ogień został podłożony. Tak płomiennie witają imigrantów mieszkańcy Skanii. (rn)

Szwecja. Arlöv, pożar, 20151013

Pożar w ośrodku dla imigrantów w Arlöv.

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2015Eksplozja w Geteborgu
Dziś koło północy nastąpiła silna eksplozja w Geteborgu, w osławionej dzielnicy Biskopsgården. Jak dotąd (00:30), nie wpłynęły informacje o ofiarach w ludziach – informuje lokalna policja. Według policji źródłem eksplozji był ręczny granat.

Biskopsgården, dzielnica leżąca na wyspie Hisingen w Geteborgu, cieszy się ponurą sławą. Raporty o podpaleniach, strzelaninach, wybuchach i rozgrywkach kryminalnych gangów pojawiają się często w szwedzkich mediach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2015Potop w Szwecji
W miniony weekend padł w Szwecji azylowy rekord – 86 223 osób ubiega się tutaj o azyl, jak dotychczas w tym roku. Poprzedni rekord pochodził z 1992 roku. Wówczas to 84 018 osób złożyło podanie o azyl w Szwecji w ciągu całego roku. Byli to przede wszystkim mieszkańcy Bałkanów, gdzie toczyła się wojna.

Tylko w ciągu ostatnich 7 dni o azyl wystąpiło 9 300 osób – poinformował wczoraj Urząd Migracyjny, Migrationsverket. W okresie 2/10–8/10 o azyl wystąpiło 8 899 osób z czego 2990 z Syrii, 2313 z Afganistanu oraz 1968 z Iraku.

Wszystkie miejsca tymczasowego pobytu są już zajęte. Teraz migranci są rozmieszczani w komunalnych miejscach przeznaczonych do ewakuacji w razie katastrof w całym kraju. (ak)

Szwecja, potop

Tygodniowa porcja azylantów w Szwecji. Żródło Migrationsverket.

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2015Tylko do 22 października!
To już za dwie niedziele, 25 października wybieramy nowy skład polskiego parlamentu. W wyborach mogą brać udział również obywatele polscy przebywający za granicą. W tym celu należy zarejestrować się w spisie wyborców – najpóźniej w czwartek 22 października 2015 roku!

Rejestracji można dokonać na wiele sposobów – ustnie, telefonicznie, pisemnie. Ale najwygodniej zrobić to poprzez internet. Wszelkie szczegóły znajdziesz tutaj...

 
 

Modlitwa wyborcza.
W polskich kościołach rozbrzmiewa często pieśń – Boże coś Polskę. Jej zakończenie zmienia się w zależności od sytuacji politycznej kraju. Czasem błagamy o wolną ojczyznę, a czasem o błogosławieństwo dla niej, gdy uważamy, że wolną już jest. Przed wyborami proponuję takie oto zakończenie: "Przed Twe ołtarze zanosim błagania, Ojczyznę wolną daj nam i Orbana." (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2015Chrzciny szwedzkiego księcia
Maleńki książę Nicolas zostanie ochrzczony dziś w Sztokholmie, w przypałacowej kaplicy królewskiej rezydencji Drottningsholm. Księżniczka Magdalena (Madeleine) to młodsza córka miłościwie nam panującego króla Karola XVI Gustawa, a książę Nicolas to już jej drugie dziecko.

Szwedzka państwowa telewizja SVT ociągała się z bezpośrednią transmisją uroczystości, jednak pod nawałem listów od telewidzów zdecydowała się na transmisję na żywo. Zaczyna się ona o godz. 11:50. Oto ona...

Szwecja

Chrzest księcia Nicolasa.

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2015Chadecy chcą do NATO
Zgodnie z przewidywaniami szwedzka partia Chrześcijańscy Demokraci (KD) na swoim walnym kongresie podjęli decyzję w sprawie przystąpieniu Szwecji do NATO. Partia zmienia swoje dotychczasowe niezdecydowane stanowisko i uważa teraz, że Szwecja powinna wstąpić do NATO. Podobnie jak ludowa partia Center, która dwa tygodnie podjęła podobną decyzję, Chadecy tłumaczą potrzebę odejścia od szwedzkiej polityki neutralności, coraz bardziej agresywnymi zachowaniami Rosji. (rn) Zobacz też...

 

Szwecja, Dziennki

9.10.2015Polityczne trzęsienie ziemi w Szwecji
DÖ po szwedzku znaczy giń. umieraj. Ale skrótem tym określa się też osławione "Porozumienie grudniowe" – DecemberÖverenskommelsen. W grudniu 2014 roku cztery partie centroprawicowego Aliansu – M, C, FP, KD – zrezygnowały ze swej roli opozycji i zgodziły się przepuszczać w riksdagu propozycje budżetowe mniej­szościowego lewicowego rządu, rezygnując z głoso­wania za własną. W ten sposób rząd uniknął nowych wyborów. Jedyną realną opozycją w szwedzkim sejmie pozostali narodowcy – Szwedzcy Demokraci, SD.

Dzisiaj jednak DÖ zeszło do grobu. Chrześcijańscy Demokraci (KD) podjęli na swoim walnym kongresie decyzję, że wycofują się z DÖ. Delegaci w ogromnej większości zagłosowali wbrew propozycji kierownictwa partii, które chciało pozostać wiernym porozumieniu. Po tej decyzji liderzy pozostałych partii Aliansu stwierdzili, że DÖ jest "död", czyli martwe.

Dzięki tej odważnej decyzji Chadeków pojawia się znowu szansa na obalenie katastrofalnego dla Szwecji, lewackiego rządu. (rn) Zobacz też 27.12.2014...

Szwecja, Chadecy wiwatują po wysłaniu DÖ do grobu.

Chadecy wiwatują po wysłaniu DÖ do grobu.

 

Szwecja, Dziennki

8.10.2015Szwedzki przysmak w akcji
Niewątpliwie najbardziej obrzydliwą szwedzką potrawą jest kiszony śledź – surströmming. Smak tego "rarytasu" trudno ocenić, gdyż po otwarciu puszki ze śledziem odór jest tak obezwładniający, że dla obcokrajowca degustacja jest już niemożliwa. Pod żadnym pozorem nie wolno puszki otwierać w zamkniętym pomieszczeniu.

O sile smrodu jaki roztacza ten szwedzki przysmak świadczy wczorajsza akcja służb ratunkowych w jednej z podmiejskich dzielnic Sztokholmu – Midsommar­kransen. Alarm ogłoszono po otrzymaniu zgłoszenia od mieszkańców jednego z bloków, że do ich mieszkań wdziera się podejrzany smród, być może gaz. Gdy na miejsce przybyła straż pożarna, policja i pogotowie okazało się, że w jednym z mieszkań tubylcy urządzili sobie biesiadę... z kiszonym śledziem w roli głównej. Ofiar w ludziach nie było, ale budynek nadaje się zapewne już tylko do rozbiórki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2015Nowe banknoty w Szwecji
Dzisiaj wchodzą w Szwecji do obiegu nowe banknoty. Nominały 20, 50 oraz 1000 koron zmieniają wygląd. Jednocześnie pojawi się całkiem nowy banknot 200-koronowy. Stare banknoty nie tracą jeszcze ważności, będzie je można używać jeszcze przez blisko rok. Jednak warto już teraz opróżniać skarpety, materace czy bieliźniarki.

Proces zmiany wizerunku banknotów i monet trwa w Szwecji już od kilku lat. Za rok, w październiku 2016 r. pojawią się nowe 100- i 500-koronówki oraz monety o walorach 1, 2 i 5 koron. I tutaj absolutną nowością będzie dwukoronówka. Czytaj więcej...

Szwecja, nowe banknoty 2015

Nowe banknoty od 1 października 2015 r.

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net