Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Wrzesień 2015 r. 00038

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2015Ksenobiznes kwitnie w Szwecji
System przyjmowania samotnie przybywających do Szwecji młodocianych azylantów był obliczony na 400 osób rocznie. Teraz przybywa ich trzy razy tyle, 1200 nieletnich – tygodniowo!

Od 2006 władze lokalne muszą zapewnić młodocianym przybyszom mieszkanie w ciągu 48 godzin od wystąpienia o azyl. Wszystkie miejsca w reżyserii sektora publicznego są już dawno wyczerpane. Gminy muszą więc kupować mieszkania w sektorze prywatnym. Ich pozycja negocjacyjna nie jest najlepsza. Wszyscy zdają sobie sprawę, że gminy są bez wyjścia i muszą akceptować każdą cenę. Jesteśmy zmuszeni płacić po 5-6 tysięcy koron (≈2,3–2,8 tys. zł) za dobę(!) – mówi urzędnik socjalny z okolic Jönköpingu.

Oprócz tego kwitnie biznes polegający na przyjmowaniu dziecięcych uchodźców w domach prywatnych. Urząd Migracyjny płaci 12-15 tysięcy koron miesięcznie za głowę. 15 000 sek to dla wielu miesięczna pensja netto. 1 sek = 0,45 zł dzisiaj. Nic tylko rzucić pracę, brać bezrobocie plus dwóch małych Arabów i... haj lajf! Można stracić głowę. (rn) Zobacz też 16.09.2015...

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2015Szwedzka policja wyłapuje nielegalnych imigrantów
W związku z narastającą falą imigrantów szwedzka policja jest zmuszona angażować coraz więcej środków i potencjału w ich obserwację. Wewnątrz kraju przeprowadza się coraz więcej kontroli obcokrajowców w celu wyłapywania osób przebywają nielegalnie na terenie Szwecji. W polu szczególnego zainteresowania policji są migranci, którzy mogą stanowić "zagrożenie dla kraju". To takie łagodniejsze określenie terroryzmu.

Policyjne kontrole osób wyglądających na obcokrajowców były przeprowadzane już wcześniej, zwłaszcza w dużych miastach. Spotykało się to wówczas ze sporą krytyką w mediach. Policję oskarżano o rasizm. Jednak teraz, wobec zmasowanego najazdu muzułmańskich migrantów społeczna akceptacja takich działań jest znacznie większa. (ak) Zobacz też 3.03.2013...

Szwedzka policja, kotrole w metrze

Szwedzka policja przeprowadza kontrole tożsamości w sztokholmskim metrze.

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2015Polskie wybory w Szwecji
Już za niecały miesiąc, w niedzielę 25 października, Polacy znowu wybiorą się do urn wyborczych. Tym razem wybieramy nowy skład sejmu i senatu. Obywatele polscy, również ci mieszkający w Szwecji mogą brać udział w głosowaniu.

To bardzo ważne wybory. Wobec niebezpiecznych zawirowań w Europie – rosyjska agresja, fala muzułmańskich emigrantów, coraz groźniejsze Niemcy – niezwykle ważne będzie czy przyszły polski rząd będzie umiał stawić czoła niebezpieczeństwom i będzie pracował w polskim interesie.

Zobacz informacje Konsulatu RP o wyborach 25 października...

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2015Szwedzka droga do NATO
Wczoraj wieczorem zapadła w Szwecji historyczna decyzja. Podczas kongresu Partii Center w mieście Falun postanowiono: "Center chce rozpocząć proces ubiegania się Szwecji o członkostwo w NATO". Dlaczego to takie historyczne? Otóż zmienia to całkowicie sytuację kraju w zakresie szwedzkiej polityki neutralności.

Szwecja nie brała bezpośredniego udziału w wojnie od ponad 200 lat. W obu wojnach światowych ubiegłego wieku oficjalnie zachowywała neutralność. Nieoficjalnie współpracowała z tym kto aktualnie wygrywał – z Niemcami z sympatii, z Rosją ze strachu, a z USA z rozsądku. Czytaj dalej...

Szwecja, armia

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2015Milionowe dochody w Szwecji
Blisko 60 000 Szwedów w wieku 20-64 lat zarobiło w ubiegłym roku ponad milion szwedzkich koron brutto, czyli ponad 448 400 złotych licząc po kursie dnia 1 SEK = 0,4484 zł. Jest to dwa razy więcej osób niż na początku wieku, nawet uwzględniając inflację. Połowa z nich mieszka w Sztokholmie. Dodatkowo 10 000 osób starszych niż 65 lat zarobiło ponad milion.

Prawdziwe "grube misie", to jednak ci, którzy zarabiali ponad milion koron... miesięcznie! Jak to wyliczył szwedzki GUS, w 2014 roku było ich ponad 100 osób.

Przeciętna pensja (mediana) dla grupy wiekowej 20–64 wynosiła rok temu około 10 762 zł brutto, przeliczając po kursie j.w. Netto, czyli "na rękę" pracownik otrzymywał więc około 7500 zł.

Na polską kieszeń brzmi to sporo. Jednak warto pamiętać, że czynsz za średnie mieszkanie w Sztokholmie i okolicach wynosi około 3000 zł miesięcznie, pod warunkiem, że ma się kontrakt bezpośrednio od właściciela. Mieszkanie z drugiej ręki (andrahand) kosztuje już znacznie więcej. A nadający się do jedzenia chleb kosztuje 15 zł. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2015Król – poranny ptaszek
Sztokholm, godzina 04:00, w redakcji dziennika Dagens Industri dzwoni telefon – król nie dostał dzisiaj swojej gazety, co się stało? – pyta osoba reprezentująca szwedzki dwór królewski. Spora chwila upłynęła zanim zaspany dyżurny redaktor DI zaskoczył o co chodzi. A chodziło o to, że nasz monarcha – ranny ptaszek – ma zwyczaj zaczynać dzień od przeglądu aktualnych wiadomości. Mógłby to wprawdzie zrobić na webie, ale – jak na króla przystało – Karol XVI Gustaw dba o tradycję – i tradycyjne media. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2015Do czego przygotowuje szwedzka szkoła?
Szkoły na całym świecie przygotowują dzieciaki do dorosłego życia. Ale nie w Szwecji. Szwecja jest postępowa, więc szkoła przygotowuje dzieci do... śmierci. Uczniowie 7 klasy szkoły podstawowej w Skellefteå otrzymali zadanie domowe: Napisz list pożegnalny przed popełnieniem samobójstwa. List miał być adresowany do mamy, żeby nie myślała biedactwo, że dziecko zabiło się z jej powodu.

Rodzice zaprotestowali, sprawa zrobiła się głośna. Kierownik szkoły wyjaśnia, że to makabryczne zadanie domowe zaczerpnięto z... renomowanego podręcznika, używanego w całym kraju. (ak)

Szwecja szkoła

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2015Polska zdradziła sojuszników
Według wieczornych doniesień Polska zdradziła swoich partnerów z Grupy Wyszehradzkiej i poddała się niemieckiemu dyktatowi w sprawie muzułmańskich migrantów. W dzisiejszym spotkaniu ministrów spraw wewnętrznych w Brukseli, Rumunia, Węgry, Czechy i Słowacja głosowały przeciwko zmuszaniu krajów członkowskich UE do przyjmowania obcego kulturowo, agresywnego elementu. Polska, reprezentowana przez rząd Platformy Obywatelskiej, zdradziła swoich sojuszników. Wiarygodność Polaków sięgnęła bruku – i o to chodziło.

Dzisiaj wstyd być Polakiem.

Według SVT.se do Polski prześle się 9 241 muzułmańskich migrantów. Polskę wyprzedzają jedynie Niemcy, Francja i Hiszpania. Kwota przydzielona Szwecji wynosi 4 358 osób.(rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2015Kopacz ilustruje niesolidarność
Szwedzka propaganda atakuje kraje Europy Środkowej za niechęć przyjmowania podążających do Niemiec muzułmańskich tzw. "uchodźców". Kraje te określa się tutaj znowu jako "Östeuropa", co ma wydźwięk pejoratywny. Wcześniej zaczynano już używać określenia "östra Europa", które jest emocjonalnie neutralne, choć równie nieprawdziwe.

Okrutną niesolidarność "wschodniaków" zilustrowano w dzisiejszym porannym dzienniku państwowej telewizji SVT przemówieniem polskiej premier Ewy Kopacz. Najpierw zdjęcia policjantów pałujących migrantów w Macedonii, potem zbliżenie na płaczącą dziewczynkę, następnie zdjęcie Merkel za którą czai się Kopacz, a potem fragment jej przemówienia, w którym zapewnia, że Polska przyjmie tylko prawdziwych uchodźców i to bardzo mało. Tak to się opłaca płaszczyć przed germanią. (rn)

Szwedzka propaganda

Szwedzka propaganda: Za dobrotliwą kanclerz Niemiec czai się okrutna polska premier.

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2015Szwedzi płacą za swoje wybory
Szwedzki rząd przedstawił dzisiaj swój budżet na przyszły rok: podwyższenie podatków od dochodów z pracy, większe podatki nałożone na paliwa – czyli jeszcze większa cena benzyny – oraz większe opodatkowanie drobnych prac budowlanych, tzw. ROT (renowacja, przebudowa, dobudowa). W sumie wzrosty podatków osiągną 14 miliardów złotych.

Z powodu pomysłów lewicowego rządu 80% mieszkańcom Szwecji zmniejszy się dochód rozporządzalny – ta część dochodu gospodarstwa domowego, która pozostaje po pokryciu niezbędnych kosztów i którym może ono dysponować, przeznaczając na konsumpcję, inwestycje lub oszczędności. No cóż, wyborcy sami zgotowali sobie ten los – teraz czas płacić.

Dla mniejszych firm budowlanych operujących na szwedzkim rynku najgorszą wiadomością są ograniczenia w systemie ROT. Polegają one na tym, że koszty pracy podlegają opodatkowaniu tylko w 50%. Pogorszenie tego systemu zmniejszy popyt na tego typu prace oraz powiększy szarą strefę.

Budżet zaniża koszty związane z imigracją do Szwecji. Rząd przewiduje, że w latach 2015–2016 wydatki związane z imigracją oraz integracją tych, którzy otrzymają azyl, wyniosą 33,4 miliarda złotych. Jednak do swoich prognoz rząd używa dane z lipca tego roku. Od tamtego czasu liczba obcokrajowców ubiegających się o azyl w Szwecji rośnie lawinowo. (rn)

Szwecja,

Magdalena Andersson (S) prezentuje lewicowy budżet.

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2015Marokański eksport
Szwecja domaga się od władz Maroka wzięcia odpowiedzialności za marokańskie dzieci, najczęściej chłopców, które bezskutecznie szukały azylu w Szwecji. Gdy szwedzkie władze odsyłają je spowrotem do Maroka, nie zastają one tam wpuszczane. Władze Maroka odmawiają ich przyjęcia, gdyż na ogół nie posiadają one paszportu.

Po roku 2012 ponad 1100 marokańskich chłopców szukało azylu w Szwecji. Większość otrzymała odmowę, mimo to nadal pozostają w kraju, żyją "na ulicy" i utrzymują się z przestępstw.

Szwedzki minister wezwał wczoraj przedstawiciela Maroka w Szwecji, domagając się zmiany stanowiska. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2015Widoki szwedzkiej polityki imigracyjnej
Zdjęcia poniżej przedstawiają widok z restauracji o nazwie Fåf'ängan, co po szwedzku znaczy próżność. To tutaj, w pobliżu tej pięknie położonej na wyniosłym wzgórzu restauracji na wyspie Södermalm w Sztokholmie, w nocy 9 września czterech młodzieńców dokonało brutalnego grupowego gwałtu na 23 letniej kobiecie. Kobieta doznała ciężkich obrażeń i leży w szpitalu.

Podejrzanych ujęto w niecałą godzinę później. Ich Imiona mają arabski wydźwięk. Ich wiek ocenia się na między 15–18 lat. Nie jest to pewne gdyż do Szwecji przybyli niedawno jako tzw. samotni dziecięcy uchodźcy, bez żadnych dokumentów. Teraz koczują po Sztokholmie w grupie sobie podobnych.

Jeszcze w pierwszym komunikacie w szwedzkiej państwowej telewizji wspomniano, że podejrzani to samotni dziecięcy uchodźcy "ensamkommande flyktingbarn". Teraz ta informacja szybko zniknęła. Nie wolno straszyć Svenssona. Zobacz też 3.07.2015... (rn)

Sztokholm, Fpfängan

Sztokholm, Söder, Fåfängan

Relax w ogródku restauracji Fåfängan.

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2015Rośnie imigracyjne podziemie w Szwecji
Osoba ubiegająca się o azyl w Szwecji musi opuścić kraj jeżeli otrzyma odmowę. Jednak coraz więcej obcokrajowców zamiast tego schodzi do podziemia.

W ubiegłym roku po odmownej decyzji do kraju pochodzenia wróciło 10 700 osób, rok wcześniej 14 000, a w 2012 roku 15.800. W stosunku do całkowitej liczby odmownych decyzji jest to odpowiednio: 2014 r. 52%, 2013 r. 57% oraz 2012 r. 64%. Wyraźnie więc maleje ilość osób, które dostosowały się do szwedzkiego prawa. Reszta zasila szarą strefę i tworzy podziemne społeczności.

Podczas dzisiejsze debaty w riksdagu (szwedzki sejm) nawet czerwony minister ds. migracji, Morgan Johansson (S), przyznał, że taka sytuacja jest nie do zniesienia. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

16.09.2015Ksenobiznes w Szwecji
Wielka bójka odbyła się wczoraj na terenie ośrodka dla imigrantów Stora Ekeberg w pobliżu miasteczka Skara, w południowo zachodniej Szwecji. W obozie mieszka około 500 osób. Według świadków w bójce wzięło udział około 100 jego mieszkańców. Po przybyciu na miejsce policji nastroje uległy uspokojeniu. Obyło się bez ofiar. Przyczyny wybuchu zamieszek nie są ujawniane. Podobno rozpoczęły się one po przybyciu wczoraj nowej partii imigrantów.

Ośrodek dla imigrantów jest prowadzony przez firmę Jokarjo AB, która posiada 30 podobnych obiektów. Jej właścicielem jest osławiony w Szwecji Bert Karlsson. Był on współzałożycielem i główną postacią partii Ny demokrati (Nowa demokracja, Nyd), powstałej w roku 1991. Przez całą ostatnią dekadę XX wieku partia była oskarżana o... ksenofobię, rasizm, faszyzm i wszelkie podobne ozdobniki zwyczajowo przypisywane krytykom szwedzkiej polityki imigracyjnej.

Niechęć do obcych nie przeszkadza jednak Karlssonowi zarabiać krocie w szwedzkim przemyśle imigracyjnym. Tylko w firmie Jokarjo AB, Bert wraz z rodziną, w sumie trzy osoby, pobrali w ubiegłym roku pensje w wysokości 888 000 koron, czyli blisko 400 000 zł. Zysk firmy wyniósł ponad 10,5 miliona złotych. A ksenofob Bert jest aktualnie właścicielem lub udziałowcem... 10 przedsiębiorstw w Szwecji. (rn)

Szwecja, jokarjo

Nadmorski Hotel Hanöhus w woj. Blekinge – jeden z ośrodków dla azylantów firmy Jokarjo AB.

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2015Prawo jazdy – dla warsztatów
Szwedzka telewizja TV4 przetestowała 8 warsztatów samochodowych w obrębie dużego Sztokholmu. Przygotowano kilka usterek w ośmiu samochodach różnych marek, które potem oddano do serwisu w odpowiednich warsztatach. Potem przeanalizowano protokoły po serwisowe. Okazało się, że na osiem testowanych warsztatów tylko jeden okazał się rzetelny. Pozostałe siedem nie naprawiło usterek, ale w protokole zaznaczono jako naprawione, biorąc za to pieniądze. Słono też kazały sobie płacić za inne niewykonane czynności lub proponowały zupełnie niepotrzebne, niezwykle drogie naprawy.

Według statystyk branżowej organizacji warsztatów samochodowych udział nieuczciwych "serwisów" spadł z 45% w roku 1995 do około 15% w 2009. Potem jednak zaczął wzrastać i w 2013 roku przekroczył już 20%.

Po demaskującym teście TV4, branża ogłosiła dzisiaj, że wprowadzi nowy certyfikat jakości dla warsztatów – coś w rodzaju branżowego "prawa jazdy". (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2015Nowe banknoty w Szwecji
Od kilku już lat trwa w Szwecji proces zmiany wizerunku banknotów i monet. Za kilkanaście dni, 1 października 2015 r. pojawią się w obiegu nowe twarze na banknotach o nominale: 20-, 50-, 200- oraz 1 000-koron. Nominał 200 koron wchodzi do obiegu po raz pierwszy. Za rok, w październiku 2016 r. pojawią się nowe 100- i 500-koronówki oraz monety o walorach 1, 2 i 5 koron. I tutaj absolutną nowością będzie dwukoronówka. Czytaj więcej...

Szwecja, pieniądze nowe 200 sek Bergman

Nowy nominał 200 koron wchodzi do obiegu od października 2015 r. Na awersie Ingmar Bergman.

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2015Fałszywa ICA – prawdziwe oszustwo
Fałszywa strona na Facebooku znanej szwedzkiej sieci sklepów spożywczych ICA posłużyła do nowej formy oszustwa. Stronę nazwano "ICA Tavling". "Tävling" to po szwedzku konkurs, zawody. Za pomocą Facebook messenger złodzieje kontaktują wybrane osoby przynosząc radosną wiadomość: Właśnie wygrałeś 5000 koron (≈2250 zł). Aby szybko przesłać pieniądze proszą ofiarę o podanie danych logowania do swojego konta bankowego... Dalej wszystko odbywa się jak zwykle – po kilku minutach konto ofiary jest puste. Policja oraz ICA ostrzega przed złodziejami.

Prób oszustwa w sieci jest bardzo dużo. Kreatywność złodziei jest ogromna. Trzeba koniecznie zachować czujność. Podstawowa zasada: Nie ma darmowych obiadów! (rn)

Szwecja, oszustwo na Facebooku

Fałszywa strona ICA na Facebooku.

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2015Emerytura w Szwecji a jakość whisky
Na emeryturę w Szwecji można przejść już od 61 roku życia. Przejście na emeryturę nie oznacza utraty prawa wykonywania pracy zarobkowej. Przysługuje do ukończenia 67 lat. Wcześniej pracodawca nie może cię zwolnić ze względu na wiek. Ale pracować możesz i później, jeżeli masz ochotę i pracodawca wyrazi zgodę.

Wcześniejsze przejście na emeryturę, przed ukończeniem 65 lat, oznacza jej zmniejszenie. Jak wyliczył szwedzki Urząd Emerytalny (Pensionsmyndigheten), żonaty, pełnoetatowy pracownik z pensją końcową 20 000 koron (1 sek ≈ 45 gr) przechodząc na emeryturę w wieku 64 zamiast 65 lat, traci 300 koron netto miesięcznie – 0,7 blended whisky. Znacznie bardziej dotkliwe jest przejście na zasłużony odpoczynek w wieku 63. Oznacza to stratę 800 koron, czyli niezłego malta miesięcznie. (rn) O emeryturach w Szecji...

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2015Referenda w Szwecji
W Szwecji są dwa główne rodzaje referendów: doradcze oraz wiążące. To pierwsze, jak sama nazwa wskazuje, nie musi być wcale respektowane przez władze. Tak było np. z referendum w sprawie zmiany na ruch prawostronny, przeprowadzonym w 1955 roku. 82,9% głosujących powiedziało "nie", a w 1967 roku ruch przekierowano na prawostronny i tak – na szczęście. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2015Temat "wędrówka ludów"
Dominującym tematem w szwedzkich mediach jest przetaczająca się przez Europę fala migracji ludności z Afryki i Bliskiego Wschodu. Tutejsza propaganda nazywa ich "uciekinierami" (flyktingar) pomijając fakt, że wielu z nich emigruje z przyczyn ekonomicznych. Używanie terminu "uciekinierzy" ma być szantażem emocjonalnym zmuszającym tubylców do większej ofiarności.

Mimo to według ostatniego sondażu TNS-Sifo 34% pytanych chce ograniczenia przyjmowania imigrantów poprzez zmianę prawa, a 31% chce pozostawić imigrację na obecnym poziomie. Tylko 17% chce przyjmować więcej "uciekinierów". Sondaż przeprowadzony na grupie 1014 osób w dniach 1-2 września.

Jedyną otwarcie krytyczną do szwedzkiej polityki imigracyjnej jest partia Szwedzcy Demokraci, SD. W wyborach 2014 roku osiągnęli oni 12,86% poparcia. Teraz w sondażach otrzymują 18-20%. Rekordem było 25,2% w badaniu firmy Yougov z 20 sierpnia. Jak widać po ostatnim sondażu partia ma spory potencjał – 34% Szwedów myśli podobnie jak oni.

W obecnym 2015 roku, do sierpnia włącznie, do szwedzkiego Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket) wpłynęło 48 774 podań o azyl. Decyzję podjęto już w 35 161 przypadkach, z czego w 19 355 pozytywną.

W całym 2014 roku pozwolenie na pobyt i pracę w Szwecji otrzymało ze wszystkich możliwych powodów 110 610 osób. Wśród nich 35 642 osób traktowano jako uchodźców itp. (rn)

Szwecja, imigracja, azyl

Mapływ podań o azyl w Szwecji w latach 2010–2015 do sierpnia włącznie.

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2015Szwecja bliżej NATO?
Linia podziału w sprawie przystąpienia do NATO wśród szwedzkich partii politycznych reprezentowanych w tutejszym parlamencie – riksdagu – pokrywa się z podziałem na dwa ideologiczne bloki: cztery partie centroprawicowego Aliansu są za (M, FP) lub "nie przeciw" (C, KD), a trzy partie czerwonych (S, MP, V) są przeciw. Do tego wyklęci przez oba bloki, pełniący w riksdagu rolę języczka u wagi, Szwedzcy Demokraci są też przeciw.

Teraz jednak następuje pewien zwrot. Centerpartiet (C), ludowcy, doszli właśnie do wniosku, że też są za. – "Obawiamy się, że fałszywa neutralność może okazać się bardziej zagrożeniem niż bezpieczeństwem" – argumentuje kierownictwo ludowców na łamach dziennika Svenska Dagbladet.

Również szwedzka Chadecja – Kristdemokraterna, KD – dotąd niezdecydowana, postanowiła pójść na całość. Zarząd partii składa propozycję zmiany kursu i dążenia do członkostwa w NATO.

Główną przyczyną zmiany stanowiska szwedzkich partii jest wzrastająca agresja Rosji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2015Szwecja–NATO: Współpraca bez członkostwa
Niedawna wizyta w Szwecji amerykańskich senatorów pod przewodnictwem republikanina Johna McCaina przynosi rezultaty. Szwedzki minister obrony, Peter Hultqvist (S), opublikował w czołowym szwedzkim dzienniku Dagens Nyheter programowy artykuł, w którym czytamy m.im: "Rząd uważa, że transatlantyckie ogniwo ma decydujące znaczenie dla bezpieczeństwa Europy oraz powinno być wzmocnione. Bilateralna współpraca Szwecji z USA jest ważna i powinna być pogłębiona." Jednocześnie w kwestii przystąpienia do NATO Hultqvist zaznacza: "Wybraliśmy drogę współpracy, a nie członkostwa".

Sprawa przystąpienia do Paktu Atlantyckiego jest w Szwecji niezwykle drażliwa, zwłaszcza dla czerwonego rządu. Większość jego wyborców, wychowana na sowieckiej propagandzie, jest temu przeciwna.

Szwedzka polityka neutralności bazuje na nie wchodzeniu w militarne alianse – alliansfrihet. Stąd sprytna retoryka ministra obrony – "Wzmocnienie własnej obronności w kombinacji z pogłębioną współpracą militarną to naturalny rozwój naszej polityki neutralności". (rn) Zobacz też 20.08.2015...

Szwecja 20150820-

Sztokholm 20.08.2015 r. Z lewej szwedzki minister obrony Peter Hultqvist, z prawej senator USA John McCain.

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2015Szwecja 4000 – Polska 2,35 miliona
Większość ludzi przed siedemdziesiątką nie wyobraża sobie dzisiaj życia bez telefonu komórkowego. Jednak nie wszyscy zdają sobie sprawę, że jest to doskonałe narzędzie obserwacji naszego życia. Operatorzy odnotowują co około 20 minut geograficzne położenie telefonu. W ten sposób są w stanie "narysować" szczegółową mapę naszej aktywności – gdzie i w jakim czasie przebywamy, z kim rozmawiamy, jak długo i gdzie znajdował się w tym momencie nasz rozmówca. Dane te, według szwedzkiego prawa, muszą być przechowywane przez co najmniej sześć miesięcy.

Policja może mieć wgląd w te dane w związku z prowadzonym śledztwem, po uzyskaniu zgody sądu. Jednak to tylko formalność. W 2014 r. szwedzka policja zażądała dane 2022 osób, składając około 4000 wniosków – czasem dotyczących tej samej osoby. Sądy odmówiły zgody zaledwie w 25 przypadkach. Oprócz policji po dane komunikacji mobilnej sięga coraz częściej Urząd podatkowy.

W Polsce w 2011 r. instytucje państwa sięgnęły po tego typu dane, tzw. billingi...
1 850 000 razy. W 2014 r. liczba ta wynosiła już 2 351 000!

Przymus totalnej inwigilacji został narzucony przez Komisję Unii Europejskiej już w 2006 r. Jednak w 2014 roku Unijny Trybunał Sprawiedliwości uznał tą dyrektywę za nieważną. W tym czasie Szwecja wprowadziła już wymagania dyrektywy do "swojego" prawa. Do tej pory trwa w Szwecji spór – kto tu rządzi? (rn) Zobacz też Inwigilacja...

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net