Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Sierpień 2015 r. 00046

 

Szwecja, Dziennki

31.08.2015Znowu płoną samochody w Sztokholmie
W Sztokholmskiej dzielnicy Östberga podpalono dziś o północy ponad 15 samo­chodów. Podpaleń dokonano na dwóch oddzielnych parkingach osiedlowych. W wielu samochodach eksplodowały zbiorniki paliwa. Około godziny drugiej w nocy samochody były doszczętnie wypalone, a strażacy dogaszali już tylko zgliszcza. Policja ścigała dwóch zamaskowanych osobników za pomocą samochodów, patroli z psami oraz helikoptera.

Wcześniej, w niedzielę wieczorem, doszło do starć policji z grupką młodzieży. Zatrzymano kilka osób. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

26.08.2015200 tysięcy szuka właściciela
Nie zgubiłeś przypadkiem 200 tysięcy szwedzkich koron (≈ 88 000 zł)? Policja w Szwecji, poszukuje nadal właściciela takiej sumki, znalezionej w lipcu w okolicach Sztokholmu. Pieniądze zostały znalezione na zewnątrz przez prywatną osobę i oddane do biura rzeczy znalezionych. – To bardzo niezwykły przypadek, żeby tak dużą sumę przyniesiono do biura – mówi przedstawiciel policji dziennikarzowi popołudniówki Expressen.

Ewentualny właściciel ma czas do października żeby odzyskać zgubę. Potem pieniądze przypadną znalazcy. Chcesz się zgłosić po odbiór lub podejrzewasz do kogo należą pieniądze, dzwoń na nr 114 14 i powiadom policję. (rn)

Szwecja, pieniądze.

 

Szwecja, Dziennki

25.08.2015Dzisiaj wzrosty na giełdach
Giełdy w Europie odreagowują dzisiaj wczorajsze spadki. Sztokholmski indeks OMX PI zakończył handel 3,3 procentowym wzrostem i odpracował nieco wczorajsze –4,5%. Największy wzrost odnotował niemiecki DAX: +4,97%. Również Amerykanie są dziś w lepszym nastroju. Po godzinie 17 naszego czasu wzrosty na giełdzie NASDAQ przekraczały 3%, a na Dow Jones 2%. Na poprawę humoru inwestorów wpłynęła zapowiedź chińskiego banku centralnego o obniżeniu najważniejszych stóp procentowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.08.2015Czerwony dzień na giełdach
W ślad za światowym trendem sztokholmska giełda zakończyła dzisiejszą sesję szacownym spadkiem –4,5%. Spadki nabrały tempa po otwarciu giełd amerykańskich o godz. 15:30 naszego czasu. NASDAQ zaczął sesję od –8%, a Dow Jones "zaledwie" od –6,1%. O godzinie 16 sztokholmskie indeksy osiągnęły dno na poziomie koło –6%.

Tak silne spadki w ciągu jednego dnia nie są aż ta rzadkie jak można by sądzić. W ciągu ostatnich 25 lat zdarzyło się to aż 22 razy, gdy dzienny spadek wynosił 5% lub więcej. Rekordzistą jest 11 września 2001 roku, dzień zamachu na World Trade Center w Nowym Yorku, Amerykański indeks OMXS30 spadł wówczas –7,9%. Najczarniejszym dniem szwedzkich parkietów pozostaje 11 września 2011 roku: -8,17%.

Gdy nasze zainwestowane oszczędności wyparowują nagle wraz z giełdowym humorem warto pamiętać, że to doskonała okazja do zakupów. Od najniższych notowań w listopadzie 2008 roku do najwyższych w kwietniu 2015 roku wartość giełdy wzrosła o... 320%. (rn)

Szwecja, Sztokholm, giełda OMX OI

Ostatnie 10 lat szokhomskiej giełdy.

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2015Nacjonaliści największą partią Szwecji
Największą partią polityczną w Szwecji są teraz... Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD)! W najnowszym sondażu partia otrzymała 25,2% poparcia – najwyższy wynik w historii – wyprzedzając zarówno rządzących Socjaldemokratów, 23,4 %, jak i największą partię opozycyjną, Moderatów, 21,0%. To polityczne trzęsienie ziemi!

Sondaż przeprowadziła firma Yougov na zlecenie gazety Metro. Obejmował on 1527 osób, które w dniach 14-17 sierpnia zapytano: Na kogo byś zagłosował, gdyby wybory były dzisiaj?

Nacjonalistyczna SD jest w Szwecji odsądzana od czci i wiary przez wszystkie pozostałe partie riksdagu oraz przez wiodące media. Mimo to, a może właśnie dlatego, partia ciągle zyskuje w sondażach. Silna pozycja języczka u wagi w riksdagu pozwala jej na prowadzenie własnej, niezależnej polityki. Bez, co najmniej pasywnego, poparcia SD nie przejdzie żadna ustawa w parlamencie. W grudniu ubiegłego roku SD doprowadziła niemal do upadku czerwonego rządu. Uratowała go... opozycja, cztery partie tzw. Aliansu. Aby ograniczyć wpływy SD partie establiszmentu zawarły układ, według którego "opozycja" będzie przepuszczała ważne ustawy czerwonego bloku. (rn) Zobacz też 27.12.2014...

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2015Ropa nadal tanieje
Spadek ceny ropy naftowej na światowych rynkach nabiera nowej dynamiki. Dzisiaj cena baryłki brent jest najniższa od ponad 15 lat. Właśnie została przebita rekordowo niska cena z 13 stycznia bieżącego roku, 47,12 USD/baryłę. Dzisiaj o 18:00 wynosiła 46,43 USD/baryłkę. Jeszcze w czerwcu 2014 roku cena baryłki wynosiła blisko 115 USD.

Na tym chyba nie koniec spadków cen ropy. Dzięki złagodzeniu sankcji, od września rynki zacznie zalewać irańska ropa. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

20.08.2015Amerykanie w Szwecji
Od wczoraj trwa wizyta w Szwecji amerykańskiej delegacji pod przewodnictwem republikańskiego senatora Johna McCaina. Celem wizyty jest nawiązanie współpracy militarnej w związku z wzrastającym zagrożeniem rosyjskim.

– Musimy wszyscy zrozumieć kim jest Władymir Putin i do czego dąży – oświadczył znany senator McCain. – Putin jest łobuzem i chce odbudować rosyjskie imperium – wyjaśnił.

79-letni senator John McCain, bohater wojny wietnamskiej, jest obecnie szefem senackiej komisji John McCain. Wraz z nim przybyli do Szwecji senatorowie Sheldon Whitehouse, demokrata, oraz republikanin John Barrasso. (rn)

Szwecja, McCein i delegacja w Szwecji, 2015 08

Minister obrony Peter Hultqvist oraz naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, Sverker Göranson, wraz z amerykańską delegacją oraz szwedzkim ambasadorem w USA, Björnem Lyrvallem, aché wojskowym Chrisem Luedtke oraz USA Chargé d'affaires Robertem Gilchristem. Foto: Axel Oweling/Regeringskansliet.

 

Szwecja, Dziennki

19.08.2015Dziedziczenie w Unii
Od 17 sierpnia 2015 r. obowiązują w Unii Europejskiej nowe przepisy dotyczące dziedziczenia po osobach zmarłych będących rezydentami w krajach związkowych. Nowe regulacje obowiązują w większości krajów UE, w tym w Szwecji i Polsce. Czytaj więcej...

 

Szwecja, Dziennki

19.08.2015Słońce, słońce, słońce
Wakacje w Szwecji dobiegają już końca. W okolicach 20 sierpnia zaczyna się rok szkolny podstawówkach i liceach. A tu – jak na złość – lato coraz piękniejsze! Słońce w całym kraju i temperatury około 20–25°C. Co najciekawsze, te wyższe najczęściej na północy. Nie często w Szwecji, w drugiej połowie sierpnia ogląda się taką oto prognozę na najbliższy weekend...

Szwecja, słońce

 

Szwecja, Dziennki

18.08.2015Referendum Komorowskiego
Po przegranej w pierwszej turze wyborów prezydenckich w Polsce, ówczesny prezydent Bronisław Komorowski w panice ogłosił ogólnokrajowe referendum. Celem było przypodobanie się wyborcom Pawła Kukiza, który uzyskał 21% głosów. Sztuczka się nie udała, Komorowski przegrał wybory, ale kontrowersyjne referendum i tak ma się odbyć.

Zobacz informacje konsularne o wrześniowym referendum...

 

Szwecja, Dziennki

15.08.2015Współpraca militarna Szwecji z USA
Przewodniczący senackiej komisji obrony USA, senator John McCain, odwiedzi wraz z delegacją Szwecję w przyszłym tygodniu. Celem wizyty będą rozmowy w sprawie poszerzenie amerykańsko–szwedzkiej współpracy militarnej.

79-letni dzisiaj senator był w 2008 roku republikańskim kandydatem na urząd prezydenta USA. Przegrał wówczas z obecnym prezydentem Barakiem Obamą.

John McCain jest bohaterem wojny w obronie Wietnamu przed sowieckim komunizmem, na przełomie lat 60–tych i 70-tych ubiegłego wieku. Szwecja wspomagała wówczas Związek Sowiecki i jego wietnamskich komunistów. Doprowadziło to do wieloletniego ochłodzenia stosunków dyplomatycznych USA ze Szwecją. (rn)

Szwecja, Sztokholm,

Sztokholm – Ministerstwo Obrony przy Placu Gustawa Adolfa (Gustav Adolfs torg).

 

Szwecja, Dziennki

15.08.2015Kawalerka w Sztokholmie czy pałac na prowincji?
Ceny mieszkań i domów jednorodzinnych w Szwecji nadal szaleją – wszystko z powodu niskich kosztów kredytów. W ciągu ostatniego roku ceny wzrosły o 14% średnio w całym kraju. Nadal rosną niebotyczne już ceny w trzech dużych miastach Szwecji – w Sztokholmie, Geteborgu i Malme. W centralnym Sztokholmie za metr kwadratowy płacimy teraz 86 617 koron (≈37 660 zł), czyli dla wielu półroczny dochód netto. Za jeden metr!

Najbardziej jednak drożeją mieszkania w mniejszych miejscowościach. W Örnsköldsvik np. ceny uległy niemal podwojeniu w ciągu roku. Ale są też duże różnice regionalne. Np. w miejscowości Ludvika ceny spadły o 7% podczas gdy w pobliskim Falun wzrosły o 33% w tym samym czasie.

Warto więc poszperać po kraju. Za jedno mieszkanie w Sztokholmie można kupić 17 (!) podobnych np. w Härnösand. (rn) Zobacz też 16.01.2015...

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2015Szwecja pełna borówek
Rekordowy rok zapowiada się w Szwecji dla czerwonej borówki (borówka brusznica), po szwedzku "lingon". Urodzaj spodziewany jest w całym kraju oprócz najbardziej północnych jego krańców. Najwięcej borówek będzie w Gotalandii (Götaland). Urodzaj będzie tam ponad trzykrotnie większy niż w normalnym roku – prognozuje Szwedzki Uniwersytet Rolniczy (Sveriges lantbruksuniversitet, SLU). (ak)

Szwecja, borówki, lingon

 

Szwecja, Dziennki

13.08.2015Tragedia w Västerås – nowe fakty
Coraz więcej szczegółów dociera na temat podwójnego morderstwa w sklepie IKEA w Västerås, w poniedziałek 10 sierpnia. W wyniku ataku nożowego zginęła 55 letnia kobieta oraz jej 27-letni syn, oboje z okolic Skellefteå w północnej Szwecji. Policja zatrzymała dwóch mężczyzn w wieku 23 i 36 lat. Obaj przybyli niedawno do Szwecji z Erytrei i mieszkali w ośrodku dla uchodźców, oczekując na azyl.

36-latek był również ciężko ranny i został odwieziony do szpitala w stanie krytycznym. Dopiero dzisiaj został przesłuchany i przyznał się do obu zabójstw, twierdząc jednocześnie, że sam zranił się nożem w brzuch. Zatrzymany wcześniej 23-latek został zwolniony z aresztu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.08.2015Nieco mniejsza deflacja w Szwecji
Szwedzki Główny Urząd Statystyczny, SCB (Statistiska centralbyrån) przedstawił dzisiaj poziom inflacji dla miesiąca lipca. Wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych, CPI, wrósł nieco i po czerwcowym rekordowo niskim wyniku. –0,4% rok do roku, inflacja w Szwecji wynosi obecnie –0,1% r/r. W porównaniu miesięcznym ceny stoją w miejscu.

Taki wynik wywołał zapewne westchnienia ulgi wśród członków szwedzkiej Rady Polityki Pieniężnej – riksbanksdirektionen. Przed ogłoszeniem lipcowych wyników spekulowano, że Narodowy Bank Szwecji (Sveriges riksbank, Riksbanken) będzie znowu zmuszony do zaostrzenia polityki pieniężnej i kolejnej obniżki referencyjnej stopy procentowej, która i tak leży już sporo poniżej kreski. Obecnie wynosi ona –0,35%. Teraz sprawa jest mniej aktualna. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2015Tragedia w sklepie IKEA
Dziś w południe doszło do ataku nożowego w domu towarowym IKEA w Västerås w środkowej Szwecji. Sklep znajduje się w obrębie centrum handlowego Erikslunds Shopping Center. Dwie osoby – mężczyzna i kobieta – poniosły śmierć w wyniku zadanych ran, a jedna jest w ciężkim stanie. Zatrzymano jedną osobę podejrzaną o morderstwo. Policja nie informuje na razie o sprawcy ani przyczynach ataku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2015Szwedzkie lasy pełne grzybów
Miłośnicy grzybów w Szwecji nie mają w tym roku powodów do narzekań. Lasy są już pełne kurek (kantareller) – ulubionego grzyba Szwedów i najczęściej zbieranego. Swoją popularność kurka zawdzięcza również swojej rozpoznawalności i małemu ryzyku pomyłki.

Teraz przyszedł czas na borowiki, po szwedzku: "stensopp" lub "karljohan", które zaczynają pojawiać się w lasach południowej i środkowej Szwecji. Grzybobranie potrwa jeszcze kilka tygodni. (ak)

Szwecja. grzyby

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2015Szwecja kusi
Coraz więcej zagranicznych turystów odwiedza Szwecję. Ilość noclegów w komercyjnych placówkach w czerwcu tego roku wzrosła aż o 6,2% w porównaniu rocznym. Totalnie było to 1,6 miliona tzw. osobo-nocy. Wszystko wskazuje na to, że będzie to kolejny rekordowy rok dla szwedzkiej branży turystycznej.

W ubiegłym, 2014 roku, zagraniczni turyści zostawili w Szwecji 96 miliardów koron (blisko 42 mld zł), zapewniając pracę około 160 000 osobom. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2015Słońce nad Szwecją
Zwycięzcą mistrzostw Szwecji w ilości dni słonecznych został Archipelag Blekinge i miasto Karlskrona. Od Święta Lata poczynając (Midsommar, w tym roku 19 czerwca) i w ciągu siedmiu kolejnych tygodni, do 6 sierpnia włącznie, słońce świeciło tam aż przez 475 godzin. Niewiele gorsze były szwedzkie wyspy na Bałtyku – północna Olandia 463 oraz stolica Gotlandii Visby 445 słonecznych godzin.

Nad stolicą kraju Sztokholmem słońce świeciło już tylko przez 357 godzin w tym okresie, czego i tak zazdroszczą sztokholmianom mieszkańcy Kiruny, którzy zamykają tabelę liczbą 277 godzin. (rn)

Szwecja, godziny słoneczne 19/06 do 6/08

Godziny sfisłoneczne w Szwecji w okresie od 19 czerwca 2015 r. do 6 sierpnia włącznie.

 

Szwecja, Dziennki

6.08.2015O Polsce cisza
Inauguracja nowego prezydenta Polski nie była ważnym tematem dla szwedzkich mediów. Wzmianka o objęciu prezydentury przez Andrzeja Dudę, była zamieszczona jedynie w krótkiej notatce agencji prasowej TT, zatytułowanej "Polska chce większej obecności NATO" i powtarzanej na wielu portalach. W tekście znajduje się m.in. lakoniczne stwierdzenie, że według prezydenta Dudy polska polityka zagraniczna wymaga korekty, ale nie "rewolucyjnych". Ważnym elementem zwiększenia bezpieczeństw kraju będzie większa obecność NATO w regionie.

Główny dziennik telewizyjny pominął zupełnie ten temat. (rn)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net