Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Lipiec 2015 r. 00051

 

Szwecja, Dziennki

22.07.2015Szwedzka truskawkaTruskawkowa ksenofobia
Jak każdego lata kwitnie szwedzki truskawkowy szowinizm. Przeświadczenie, że szwedzkie truskawki są najlepsze na świecie – jak wszystko inne – wypijają Szwedzi z mlekiem matki. I choć są one małe, kwaśne i wodniste, Szwedzi chcą kupować tylko swoje.

Tutejsze władze wydają masę pieniędzy na ściganie sprzedawców, którzy wtykają szwedzką flagę w importowane owoce. Dotychczas przeprowadzono już 200 kontroli w całej Szwecji. W jedenastu przypadkach "podejrzane" truskawki przesłano do Niemiec na specjalistyczne badania kontrolujące czystość rasową owoców. Wybór kraju zapewne nie przypadkowy. (rn) Zobacz też Na straży rasowej czystości truskawek...

 

Szwecja, Dziennki

21.07.2015Szwecja pełna jagód
Wygląda na to, że tego roku będzie dostatek jagód w szwedzkich lasach. Na północy, w Norrlandii, urodzaj będzie bardzo duży – zapowiada Szwedzki Uniwersytet Rolniczy SLU. Nieco mniejszy niż normalnie będzie wysyp jagód w środkowej Szwecji – Svealand – i mniej więcej normalny na południu w Götaland. Totalnie w całym kraju wysyp jagód ma być znacznie lepszy niż średnia okresu 2003–2014 r. (rn)

Szwecja jagody

 

Szwecja, Dziennki

21.07.2015Inwigilacja internautów w Szwecji
Szwedzkie przepisy prawne dotyczące komunikacji elektronicznej łamią podstawowe prawa ludzkie – udowadnia brytyjski sąd. Chodzi o zmuszanie operatorów do totalnej inwigilacji użytkowników telefonii i internetu. W kwietniu 2014 roku sąd Unii Europejskiej zniósł dyrektywę Komisji UE nakazującą inwigilację obywateli. Wielu operatorów skasowało natychmiast przechowywane dotychczas dane o zwyczajach swoich klientów. Wiele państw dostosowało swoje ustawodawstwo do wyroku sądu UE. Ale Szwecja nie. Szwedzka państwowa Inspekcja Pocztowo telekomunikacyjna, PTS, domaga się nadal totalnej inwigilacji.

Brytyjski sąd administracyjny stwierdził w ostatni piątek, że magazynowanie danych o komunikacji cyfrowej obywateli jest sprzecznie z prawem unijnym. Szwedzcy operatorzy mają teraz nadzieję, że ten wyrok zmusi również szwedzkie państwo do zmiany krajowego prawa w tej dziedzinie. Szczególnie aktywni w sporze z PTS są operatorzy Bahnhof oraz Tele2. (rn) Zobacz też 8.04.2014...

Szwecja, Bahnhof

Siedziba operatora Bahnhof.

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2015Tanieje benzyna w Szwecji
Wiodące stacje benzynowe obniżyły dzisiaj cenę benzyny i 15 öre. Teraz litr 95 oktanowej benzyny kosztuje 14,34 korony, czyli około 6,3 zł (1 zł ≈ 2,28 sek). Jest to już druga obniżka cen benzyny w tym tygodniu.

Ceny diesla i etanolu pozostały bez zmian i wynoszą odpowiednio 13,25 sek/litr oraz 10,58 sek/litr. Aktualne ceny paliw w różnych regionach Szwecji można sprawdzić na str. bensinpriser.nu...

 

Szwecja, Dziennki

11.07.2015Brak pielęgniarek w Szwecji
I tym razem, jak każdego lata, szwedzka służba zdrowia cierpi na duży brak personelu. Jak grom z jasnego nieba na medyczną administrację spadła świadomość, że również lekarze i pielęgniarki wyjeżdżają na urlop. Branżowy związek zawodowy (Vårdförbundet) już wiosną alarmował (jak co roku), że "nigdy wcześniej" brak personelu nie będzie tak dotkliwy jak tego lata. Jak łatwo się domyślić – miał rację.

Najbardziej brakuje wykwalifikowanych pielęgniarek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.07.2015Delfin turysta
Ciekawy świata delfin zwiedza właśnie szwedzkie wybrzeże. Widziano go już w wielu miejscach, pod Nyköpingiem, Norköpingiem oraz w archipelagu Blekinge. Ostatnie obserwacje potwierdzają obecność delfina w zatoce Klintemåla między Oskarshamn a Västervik. Delfin pojawił się tam kilkakrotnie i sprawia wrażenie zadowolonego.

Bałtyk nie należy do wód ojczystych delfinów, więc odwiedziny "Flippera" budzą sporą sensację i zainteresowanie mediów. Znacznie to w końcu sympatyczniejsze niż odwiedziny ruskich U-bootów. (rn)

Szwecja, Oskarsham, delfin

Delfin u bałtyckich brzegów Szwecji, w okolicach Oskarshamn.
Foto Josefin Ankarberg.

 

Szwecja, Dziennki

6.07.2015Grecja na szwedzkim parkiecie
Greckie "nie" skwitowały spadkami już dzisiejszej nocy giełdy azjatyckie. Japońska Nikkei spadła o ponad 2%, a Hang Seng w Hongkongu o ponad 3%.

Teraz fala spadków zalewa Europę. Szwedzki indeks OMX Stockholm 30 (OMXS30) spadł na dzień dobry o 1,5%. Surowce i banki traciły najwięcej. Po paru godzinach, gdy pierwszy szok minął, index dźwignął się jednak do –1,2% . Na podobnym poziomie oscyluje koło południa indeks całej sztokholmskiej giełdy OMX Stockholm PI (OMXSPI). Jednak oba indeksy dzień zakończyły odpowiednio –1,72% i –1,58%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.07.2015Grecja na szwedzkich łamach
Greckie "nie" jest głównym tematem szwedzkich mediów, podobnie jak wielu innych krajów świata. Bezpośredni wpływ ewentualnego bankructwa Grecji na szwedzką gospodarkę jest bardzo ograniczony, jednak finansowa zawierucha w strefie euro będzie miała reperkusje również dla Szwecji. Duża część szwedzkiego eksportu jest wysyłana do krajów eurozony, więc ich kondycja finansowa ma wpływ na naszą gospodarkę.

Wszyscy zadają sobie pytanie – co teraz? Eksperci rozważają różne scenariusze – bankructwo Grecji, bankructwo greckich banków, konfiskata depozytów bankowych w całości lub części, tak jak to przećwiczono już wcześniej na Cyprze. Jako najmniej prawdopodobny rozważany jest scenariusz nowego porozumienia Grecji z wierzycielami. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2015Słowackie zabawki zabójcze w Szwecji
Na Słowacji można całkiem legalnie kupić tzw. "broń nieoperacyjną". Jest to normalna broń przerobiona tak, że można z niej strzelać tylko ślepakami. Jest ona tam traktowana jako zabawka. Problem w tym, że stosunkowo łatwo jej przywrócić dawne właściwości – zabójczej broni. Korzystają z tego m.in. szwedzcy kryminaliści, którzy masowo przemycają do kraju "słowackie zabawki", by przerabiać je na znacznie mniej zabawne.

Szwedzka policja przystąpiła do akcji. Pozyskano wykaz klientów od słowackich "sklepów z zabawkami" i w ten sposób dotarto do szwedzkich klientów. Pewien 26-letni znany kryminalista z Malme zakupił na Słowacji 150 pistoletów. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2015Rosyjskie bombowce drażnią Szwecję
Kiedyś były to "obce łodzie podwodne", które zakłócały co lato naszą szwedzką idyllę. Teraz przyczyny niepokojów przeniosły się pod niebiosa. Co jakiś czas media informują o prowokacyjnych wyczynach rosyjskiego lotnictwa wojskowego nad Bałtykiem.

Najnowszy incydent to wczorajszy przelot dwóch rosyjskich bombowców TU-22M wzdłuż szwedzkiego wybrzeża, od południowego Bałtyku po Gotlandię. TU-22M to strategiczny ponaddźwiękowy bombowiec zdolny do zrzucania bomb konwencjonalnych, ale i... atomowych! Do akcji poderwały się szwedzkie myśliwce. Tym razem Rosjanie nie naruszyli szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Rosyjskie Tupolewy były obserwowane również przez lotnictwo innych państw.

Podobny incydent miał miejsce nie dalej jak 21 maja tego roku. (rn) Zobacz 21.05.2015...

Rosyjski bombowiec TU-22M

Rosyjski bombowiec TU-22M, zdolny do zrzucania bomby atomowej.

 

Szwecja, Dziennki

4.07.2015Mniej wypadków śmiertelnych na szwedzkich drogach
Według wstępnych statystyk w ciągu pierwszego półrocza 2015 r. na szwedzkich drogach zginęło 114 osób. 76 z nich podczas jazdy samochodem, 1/3 jako samotni kierowcy, często będący pod wpływem alkoholu lub innych środków odurzających.

Według tej tragicznej statystyki zginęło też 15 przechodniów, albo na przejściach da pieszych lb też idących wzdłuż drogi.

Każdego roku ginie na szwedzkich drogach 250–350 osób. W ciągu ostatnich pięciu lat ilość wypadków śmiertelnych zmniejszyła się o 8%. Coraz mniej ludzi ginie w wypadkach samochodowych i motocyklowych, podczas gdy liczba ofiar pieszych lub jadących rowerem zmniejsza się niewiele. W Polsce w ubiegłym roku zginęły na drogach 3202 osoby. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

3.07.2015Narasta fala dziecięcych azylantów w Szwecji
Szwedzki Urząd Migracyjny przewiduje, że w tym roku do Szwecji przybędzie 10–12 tysięcy samotnych dzieci w poszukiwaniu azylu. Jeszcze parę lat temu przybywało około 300 dzieci miesięcznie. Wówczas uważaliśmy, że to strasznie dużo – mówi Kjell-­Terje Torvik z Urzędu Migracyjnego w rozmowie z DN.se. Teraz tyle przybywa tygodniowo – dodaje.

Najwięcej dziecięcych azylantów przyjeżdża do Szwecji z Afganistanu, Somalii, Erytrei. Dzieciaki pojawiają się w Szwecji samotnie, bez żadnych opiekunów, przemycane często przez zorganizowane gangi. Po uzyskaniu azylu pojawia się rodzina. (ak)

Szwecja, dzieci, azyl

 

Szwecja, Dziennki

3.07.2015Finansowanie partii politycznych w Szwecji
Partie polityczne w Szwecji są finansowane przede wszystkim z budżetu państwa, ale mogą też otrzymywać dotacje od osób prywatnych lub przedsiębiorstw. W tym roku po raz pierwszy partie muszą ujawniać darczyńców prywatnych, którzy do centralnej partyjnej kasy wpłacili więcej niż 9 990 zł (22 200 sek; 1 sek = 45 gr).

Z informacji medialnych wynika, że najwięcej prywatnych datków otrzymały partie Moderaci (M) oraz Szwedzcy Demokraci (SD). Ci ostatni ujawnili trzech prywatnych darczyńców, podczas gdy Moderaci... żadnego. Moderaci twierdzą, że dary wpłacono do lokalnych oddziałów, a tych ofiarodawców ujawniać już nie trzeba.

Budżet państwa wypłaca co roku ponad 70 milionów zł partiom politycznym, które otrzymały co najmniej 2,5% głosów, w jednym z dwóch ostatnich wyborów parlamentarnych. Państwowe dotacje otrzymują też koła poselskie, posłowie, partyjne organizacje kobiece. Niezależnie od wypłat państwowych partie otrzymują też dotacje od władz lokalnych, na poziomie województw i gmin.

Partia Socjaldemokraci (S) otrzymuje też olbrzymie fundusze od absolutnie największej centrali związkowej LO. Każdy członek zrzeszonego tam związku zawodowego jest zmuszony finansować Socjaldemokratów, niezależnie od swoich poglądów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2015Obniżka stopy procentowej w Szwecji
Narodowy Bank Szwecji, Riksbanken, niespodziewanie obniżył dodatkowo o 0,1% referencyjną stopę procentową, tzw. repo. Teraz wynosi ona minus 0,35%. Zdecydowana większość analityków spodziewała się, że NBS pozostawi stopę repo bez zmian.

W lutym tego roku bank ustanowił po raz pierwszy w historii minusową stopę referencyjną. Wówczas wyniosła ona –0,1%, Jednak kolejna obniżka nastąpiła już w marcu, tym razem do –0,25%.

Riksbanken obniża stopę repo mimo, że inflacja odbija się od dna oraz pojawiają się sygnały poprawy koniunktury. Przyczyną jest sytuacja zewnętrzna, m.in. w Grecji.

Oprócz obniżki stopy NBS zwiększy skupowanie szwedzkich obligacji państwowych o dodatkowe 45 miliardów koron (≈20,5 mld zł). Skup obligacji zacznie się we wrześniu i będzie trwał do końca roku.

Zaraz po ogłoszeniu decyzji Riksbanku kurs korony w stosunku do USD i euro spadł o około 1%, podobnie jak w stosuku do polskiej złotówki. (rn) Zobacz też 19.03.2015...

Szwecja, kurs EUR/SEK po obniżce repo do –0,35

Rozwój kursu EUR/SEK 2 lipca 2015 r. Nagły skok po ogłoszeniu obniżki stopy repo.

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2015Mniej upadłości w Szwecji
W ciągu pierwszego półrocza 2015 r. 2 996 firm ogłosiło w Szwecji upadłość. Jest to o 8% mniej niż w adekwatnym okresie roku poprzedniego. W samym czerwcu zbankrutowało w Szwecji 585 spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, AB, o 5% mniej niż w czerwcu 2014 r. Czerwcowa statystyka potwierdza trwający już od pół roku trend. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.07.2015Ebba dała się poznać
Po niedawnej zmianie przywódcy szwedzka Chrze­ści­jańska Demokracja (KD) dołuje w sondażach. Zaledwie 2,7% w badaniu z 7–15 czerwca to sporo poniżej 4-procentowego biletu wstępu do riksdagu. Co gorsza w rankingu zaufania do przywódców partyjnych Ebba Busch Thor (KD) zajęła wówczas... ostatnie miejsce spośród ośmiu partii riksdagu. Może to tylko dlatego, że nowa szefowa partii, wybrana 25 kwietnia 2015 roku, nie dała się jeszcze poznać szerszej publiczności – do teraz.

Wczoraj, w swoim pierwszym dużym publicznym wystąpieniu, podczas politycznego tygodnia na Got­landii, Ebba poszła na całość. Szybko porzuciła polityczną poprawność i zaapelowała o nieza­leżność rodziny, swobodny wybór rodziców sposobu wychowania swoich dzieci, bez mieszania się polityków w sprawy rodziny.

nic

Szwecja, Ebba Busch Thor KD

Ebba Busch Thor

Jak na „Busza” przystało Ebba Busch wskazywała na rosnące zagrożenie rosyjskie i potrzebę współpracy z NATO, a najlepiej wstąpienia do paktu. Nie pominęła też zagrożenia ze strony islamu. – Islamscy ekstremiści prowadzą wojnę z naszą cywilizacją – podkreśla szefowa KD i domaga się ostrzejszych kar dla zdrajców Szwecji, którzy uczestniczą w tej walce po stronie terroryzmu. W razie potrzeby Szwecja powinna wysłać swoje myśliwce Jas Gripen do walki z tzw. Państwem Islamskim. Teraz już Ebba będzie znana. (rn)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net