Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Czerwiec 2015 r. 00054

 

Szwecja, Dziennki

30.06.2015Szwedzi krytyczni do polityki imigracyjnej rządu
Aż 65% Szwedów krytycznie ocenia politykę imigracyjną rządu – wynika z ostatniego sondażu TNS Sifo. Jedyną partią, która otwarcie krytykuje nadmierną imigrację, zwłaszcza spoza kręgu cywilizacji chrześcijańskiej, są Szwedzcy Demokraci (SD). Z tego powodu są oni odsądzani od czci i wiary przez pozostałe partie riksdagu (szwedzki sejm). W groteskowy wręcz sposób odżegnują się one od wszelkiej współpracy z SD, nawet w sprawach, w których zajmują podobne stanowisko. 51% respondentów w wymienionym sondażu uważa jednak, że należy współpracować z SD. Pozytywne nastawienie do Szwedzkich Demokratów narasta zwłaszcza wśród partii Aliansu – M, C, FP, KD. Na SD głosuje też wielu obcokrajowców. (rn) Zobacz też 8.06.2015...

 

Szwecja, Dziennki

30.06.2015Niebezpieczne igraszki nad Bałtykiem
Szwedzki naczelny dowódca sił zbrojnych Sverker Göransson ujawnił sensacyjne fakty dotyczące coraz bardziej agresywnych działań rosyjskiego lotnictwa nad Bałtykiem. Podczas seminarium w odbywającym się właśnie tygodniu politycznym Almedalen w stolicy Gotlandii Visby, Göransson powiedział, że rosyjskie myśliwce naruszają często szwedzką przestrzeń powietrzną, zmuszając do reakcji szwedzkie lotnictwo.

Rosjanie nalatują nieraz na szwedzkie samoloty niebezpiecznie blisko, nawet na odległość kilkudziesięciu metrów. Zdarzało się też, że Rosjanie wystrzeliwują w kierunku szwedzkich myśliwców flary cieplne lub tzw. dipole odbijające. Są to środki zakłócające pracę czujników rakiet samonaprowadzających, pierwsze tych na podczerwień, a drugie tych na radar. Jednak przy trafieniu w lecący w pobliżu samolot mogą one stanowić poważne zagrożenie.

Okazuje się, że zmagania nad Bałtykiem przybierają coraz bardziej gorące formy. (rn)

Rosyjski myßliwiec nalatuje na szwedzki samolot zwiadowczy

Rosyjski myśliwiec nalatuje na szwedzki samolot zwiadowczy, zmieniając kurs zaledwie na 10 metrów przed zderzeniem. Foto FRA.

 

Szwecja, Dziennki

29.06.2015Grecka zawierucha w Sztokholmie
Sztokholmska giełda rozpoczęła poniedziałkową sesję solidnymi spadkami. Główny indeks spadł o blisko 3,8% na otwarciu. Po 30 minutach panika została opanowana i spadek zatrzymał się na około 2,5%. Włączył się niezawodny regulator giełdy – doskonała okazja zakupów w promocji.

Przyczyną są oczywiście wiadomości dotyczące Grecji – zamknięcie banków, giełdy i bankomatów oraz odmowa EBC dalszego pompowania pieniędzy w grecką studnię bez dna. Wszystko zmierza do realizacji planu Grexit, czyli wypchnięcia Grecji ze strefy euro. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.06.2015Polityczny tydzień na Gotlandii
Dzisiaj rozpoczął się polityczny tydzień stolicy Gotlandii Visby, w parku Almedalen. Przez osiem dni przywódcy partyjni będą opowiadali o swoich dotychczasowych osiągnięciach oraz roztaczali wizje na przyszłość. Almedalen to prawdziwy jarmark idei. Wszystkie partie polityczne wchodzące do riksdagu prezentują tam swoje pomysły jak uszczęśliwić nam życie. Nawet większe przedsiębiorstwa oraz wiele organizacji i instytucji społecznych korzysta z okazji by pokazać się w mediach.

Każda partia riksdagu ma swój dzień. Jako pierwsza wystąpiła Annie Lööf, szefowa ludowców, partii Center. – Wszyscy po ukończeniu 75 lat będą mieli prawo do pomocy domowej, z automatu, a także obniżymy podatki dla małych przedsiębiorstw – zapewnia Annie Lööf. Doskonale – głosujemy na Ankę! – Ale wprowadzimy "podatek chemiczny" od szkodliwych materiałów – dodaje. Komputery i elektronika podrożeją. :-( – nie głosujemy na Ankę.

Tradycja politycznych debat w Almedalen sięga lat 60-tych. Czytaj więcej...

Szwecja, Gotlandia, Visby, Almedalen2015, Annie Lööf.

Annie Lööf przekonuje w Almedalen.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2015Czas to pieniądz
Nowa ustawa przyzna podróżnym w Szwecji prawo do odszkodowania w razie spóźnienia większego niż 20 minut, niezależnie od jego przyczyny. Dotyczy to wszystkich przewoźników komunikacji lokalnej i regionalenej – pociągów, autobusów, metra i tramwajów. Jeżeli np. Twój autobus czy pociąg spóźnia się, to po 20 minutach bierzesz taksówkę, a rachunek posyłasz przewoźnikowi. Można też żądać zwrotu biletu, w zależności od wielkości spóźnienia – 100% gdy osiągnie ono godzinę. Nowe prawo ma wejść w życie w kwietniu 2016 roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2015Państwowy biznes
Niechlubną sławę uzyskał ostatnio w Szwecji most nad zatoką Motala jeziora Vättern. Państwowy Urząd Transportowy (Transportstyrelsen) ustalił wraz władzami gminy opłatę za przejazd mostem 5 koron w jedną stronę dla samochodów osobowych (≈2,25 zł; 1sek ≈ 45gr) i 11 sek dla ciężarówek. Opłata jest naliczana elektronicznie i fakturowana raz w miesiącu. Pobieranie opłat ma w ciągu 40 lat pokryć koszty budowy mostu.

System funkcjonuje nieźle gdy chodzi o miejscowych kierowców, przejeżdżających przez most wielokrotnie. Schody zaczynają się, gdy ktoś z daleka jednorazowo używa mostu. Wówczas nieubłaganie wysyłana jest do niego faktura – na 5 koron. Problem w tym, że jej wysłanie kosztuje co najmniej dwa razy tyle, nawet przy pełnej automatyce. Okazuje się, że spośród 169 783 faktur wysłanych od marca tego roku aż 116 276 opiewało na sumę... mniejszą niż 10 koron. (ak)

Szwecja, jezioro Vättern, most nat zatoką Motala.

Most nad zatoką Motola jeziora Vättern.

 

Szwecja, Dziennki

26.06.2015Ericsson zwalnia ludzi
1700 pracowników szwedzkiego koncernu telekomunikacyjnego Ericsson dostało wypowiedzenie. Dodatkowe 400 będzie musiało zmienić pracę wewnątrz koncernu. Totalnie zniknie 2100 miejsc pracy w Szwecji w ramach programu oszczędnościowego. Redukcje będą kosztowały 2,5 miliarda koron jednak do roku 2017 Ericsson zamierza zaoszczędzić w ten sposób aż 9 miliardów koron.

Spośród 117 tysięcy zatrudnionych w Ericssonie na świecie zaledwie 15 tysięcy pozostanie Szwecji. Jednak główna siedziba firmy jest nadal w Sztokholmie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.06.2015Szwedzi trzeźwieją
Zaufanie do obecnego premiera Szwecji, Stefan Löfven (S), spada gwałtownie. Według najnowszego sondażu DN/Ipsos szefowa największej partii opozycyjnej Moderata, świeżo wybrana Anna Kinberg Batra (M), cieszy się większą popularnością respondentów. Od stycznia tego roku poparcie dla premiera spadło aż o 8%. Nadal jednak aż 34% Szwedów nie otrzeźwiało. Batrę zaufaniem obdarza 35% pytanych i jest to najwyższy wynik w tym sondażu. Od 10 lat nie zdarzyło się w Szwecji, żeby żaden z przywódców partyjnych nie cieszył się zaufaniem większej niż 40% ilości wyborców.

Stefan Löfven, szef Socjaldemokratów i obecny premier szwedzkiego rządu, w 2004 r. jako przywódca związkowy organizował kampanie nienawiści do Polaków, Bałtów i innych narodów wstępujących wówczas do Unii Europejskiej, by zablokować im dostęp do szwedzkiego rynku pracy. (rn)

Szwecja, Batra Löfven

Anna Kinberg Batra (M) i premier Stefan Löfven (S), w życiu jak w sondażach.
Foto: Henrik Montgomery/TT.

 

Szwecja, Dziennki

26.06.2015Eksplozja w Helsingborg
Silna eksplozja uszkodziła budynek mieszkalny w Helsingborgu w południowej Szwecji. Z wielu okien wypadły szyby. Uszkodzonych zostało także kilka samochodów. Wybuch miał miejsce około 1:00 dzisiejszej nocy. Nikt nie został zabity ani ranny.

Według policji eksplozja nastąpiła w wyniku przestępstwa – ktoś świadomie zdetonował ładunek wybuchowy. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2015Groźba bomby w Sztokholmie – pożary w Malme
Niespokojną noc przeżyli dziś w nocy mieszkańcy sztokholmskiej dzielnicy Bagarmossen. Tuż przed godziną 22:30 zaalarmowano policję, że w publicznej toalecie w dzielnicowym centrum handlowym leży podejrzane pudło. Na ścianie wymalowany był napis: "Prezent dla policji". Mimo, że sprawa wyglądała na kiepski żart, policja nie mogła zlekceważyć sprawy. W środku nocy ewakuowano pobliskie budynki i do akcji wkroczyli saperzy. Dopiero koło 03:40 mogli oni stwierdzić, że pudło nie zawierało bomby.

Gorącą noc przeżyto również w Malme. W dzielnicy Kroksbäck usłyszano wybuchy po czym zaczął palić się jeden samochód oraz w płomieniach stanęła świetlica. Później podpalono jeszcze dwa samochody. Policja zatrzymała siedem osób podejrzanych o niszczenie mienia.

Poprzedniej nocy w tej samej dzielnicy policja znalazła granat ręczny podczepiony do samochodu. Tym razem w porę. (rn)

Szwecja, Malme, pożary

Pożary w Malme.

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2015Unijny zakaz zmienia szwedzki krajobraz
Symbolem Szwecji są niewątpliwie czerwone domki z białymi węgłami. Jednak w południowej i środkowej Szwecji równie częstym widokiem są złociste łany rzepaku, które wraz z błękitnym niebem tworzą bardzo szwedzką paletę. Choć może to już historia. Spośród 30-40 tysięcy dotąd uprawianych hektarów w tym roku pozostało zaledwie 5 tysięcy.

Przyczyną jest narzucony przez Unię zakaz używania środka Neonikotinoid, przeciwko pchełkom rzepakowym (Psylliodes), pożerającym sadzonki rzepaku. Istniało podejrzenie, że środek ten zagrażał jednocześnie pszczołom. Stosowanie innych środków przeciwko wszom jest możliwe, ale znacznie droższe, więc uprawa rzepaku stała się nieopłacalna. (ak)

Szwecja, Skania, rzepak

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2015Minusowe ceny prądu w Szwecji
Wyobraź sobie, że kupujesz buty. Sprzedawca wręcza Ci karton z butami oraz 10 złotych. Cena butów wynosi mianowicie minus 10 zł. Do takich absurdów może dojść wkrótce na szwedzkim rynku energii elektrycznej. Ceny prądu na giełdzie towarowej zbliżają się coraz częściej do zera.

Wszystko to dzięki deszczowej wiośnie i pełnych rezerwach wody w elektrowniach wodnych, sprawnej pracy elektrowni jądrowych oraz coraz większej wydajności źródeł odnawialnych. Wszystko to sprawia, że występuje nadprodukcja prądu, a zbliżają się wakacje, kiedy to zapotrzebowanie na energię elektryczną spada dodatkowo. Elektrownie mogą zostać zmuszone do płacenia klientom żeby tylko pozbyć się nadmiaru tego towaru. Do takich anomalii dochodzi już od kilku lat m.in. w Danii i Niemczech. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2015Alkohol na morzu
Symbolem wolności w Szwecji jest nadal własny jachcik i otwarte morze. Każdy w Szwecji może kupić sobie motorówkę czy żaglówkę i pływać po jeziorach czy morzach. Nie wymaga to posiadania jakiś zezwoleń czy licencji. Jednak pełny relaks na morzu jest coraz bardziej ograniczany. W 1994 roku biurokraci zaczęli się wtrącać w sprawy konsumpcji na morzu, zwłaszcza napojów.

W 2010 roku wykonano kolejny krok i wprowadzono karalność dla żeglarzy, u których wykryto już tylko 0,2‰ alkoholu we krwi lub 0,10 miligramów na litr wydychanego powietrza. Dotyczy to motorówek szybszych niż 12 węzłów lub dłuższych niż 10 m.

Od tamtego czasu skazano 374 osób. 45 osób wylądowała w więzieniu. Pozostali otrzymali kary w zawieszeniu, mandaty itp. Najsurowiej ukarano kapitana 90-metrowego statku towarowego, który pływając zygzakiem ocierał się niemal o inne statki. Za swoje 1,9‰ kapitan otrzymał trzy miesiące wypoczynku z pełną obsługą, również wartowniczą. (rn)

Szwecja, jacht na mieliźnie.

W sztokholmskim archipelagu warto żeby ktoś na łódce był trzeźwy – choćby GPS.

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2015Bramkarstwo kwitnie w Szwecji
W Polsce nazywa się to "słup". Ale szwedzkie określenie "bramkarz" lepiej chyba oddaje charakter tej funkcji. To po prostu podstawiona osoba używana do przekrętów ekonomicznych. Formalnie jest ona właścicielem firmy, nieruchomości czy samochodu, ale w rzeczywistości nie posiada niczego. Firma nie płaci podatków, nieruchomość zadłuża się grubo powyżej komina, a samochód parkuje gdzie chce. Komornik jest bezsilny.

W Szwecji bardzo popularni są bramkarze samochodowi. W całym kraju jest 121 osób, które "posiadają" więcej niż sto pojazdów. Rekordzistą jest pewien mieszkaniec Geteborga, który formalnie jest właścicielem... 2 906 samochodów oraz... ponad 10 milionów złotych długów za nie zapłacone podatki, opłaty, mandaty.

1 lipca 2014 r. wprowadzono w Szwecji prawo pozwalające komornikowi, a nawet firmom parkingowym, konfiskować samochody obciążone długiem większym niż 2273 zł (5000 sek). Od tamtego czasu stajnia naszego geteborskiego rekordzisty powiększyła się o dodatkowe 397 samochodów. (rn) Zobacz też 10.11.2014...

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2015Spokojny Midsommar
Podczas obchodów święta lata w Szwecji, Midsommar, policja ma na ogół dużo roboty. Pijaństwo, bójki i gwałty należą do szwedzkiej tradycji. Jednak dzięki fatalnej pogodzie tegoroczne statystyki będą mniej dramatyczne. W całej południowej Szwecji było sporo deszczu, a temperatura z trudem przekraczała 10°C. Według policji świąteczny piątek nie różnił się zbytnio od normalnych końcówek tygodnia. Jedynie w północnej części kraju szwedzki midsommar przebiegał nieco bardziej tradycyjnie. W miejscowości Kramfors np. stoczono bójkę z udziałem ponad 20 osób. Tam pogoda była lepsza. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2015Midsommar – Święto Lata
Sądząc po szwedzkim kalendarzu – jutro mamy normalny dzień roboczy. Zwyczajny piątek. Jednak tego, kto by chciał coś załatwić w urzędzie albo w banku, albo też uzupełnić barek na weekend – spotka gorzki zawód i na głucho zamknięte drzwi. Jutro mianowicie mamy w Szwecji Midsommarafton, czyli wigilię Święta Lata. Dzisiaj to w Szwecji ostatni dzień by zaopatrzyć się w trunek mocniejszy niż 3,5% alkoholu. Następna szansa dopiero w poniedziałek. W Szwecji panuje nadal państwowy monopol alkoholowy, więc takie napoje można tu kupić TYLKO w państwowych sklepach o nazwie Systembolaget.

Od 1953 roku Midsommar przypada zawsze w sobotę między 20 a 26 czerwca. A więc świętowanie zaczyna się w przeddzień, czyli w piątek. Wcześniej obchodzono je 24 czerwca w urodziny Św. Jana Chrzciciela. (rn)

Więcej o midsommar:
Midsommar – gorączka Świętojańskiej Nocy...
Cała prawda o Midsommar...

więto Lata.

 

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2015Imiona najnowszego szwedzkiego księcia
Nicolas Paul Gustaf – takie imiona otrzymał urodzony 15 czerwca szwedzki książę. Król Szwecji Karol XVI Gustaw ogłosił dzisiaj imiona swojego pierwszego wnuka, syna jego młodszej córki, księżniczki Magdaleny oraz Krzysztofa O'Neilla. Ogłoszenie imion odbyło się podczas tradycyjnego konsylium (Konselj) – posiedzenie rządu pod przewodnictwem głowy państwa, króla.

Oficjalny tytuł noworodka to książę Nicolas hertig Ångermanland. Hertig to forma tytułu książęcego określająca przynależność dzielnicową.

Jutro w kaplicy pałacu królewskiego w Sztokholmie odbędzie się uroczysta msza święta dziękczynna, podczas której odśpiewane zostanie Te Deum. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2015Pierwsze zdjęcia nowego księcia
Szwedzki dwór królewski opublikował pierwsze zdjęcia nowego członka rodziny królewskiej, syna księżniczki Magdaleny oraz Krzysztofa O´Neilla. Pierwszy wnuczek szwedzkiej pary królewskiej, Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii urodził się w poniedziałek 15 czerwca. Imię nowego księcia zostanie podane dzisiaj do publicznej wiadomości. (rn)

Szwecja, syn księżniczki Magdaleny i Krzysztowa O'Neill

Dwudniowy książę, syn księżniczki Magdaleny oraz Krzysztofa O´Neilla, urodzony 15-06-2015 r. Jego imię poznamy dzisiaj. Foto Kungahuset.

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2015Bomby w ambasadach – fałszywy alarm
Wczoraj późnym wieczorem sześć placówek dyplomatycznych otrzymało ostrzeżenie o podłożonych tam ładunkach wybuchowych. Wśród zagrożonych była szwedzka ambasada w Oslo oraz ambasada Hiszpanii w Sztokholmie. W mailu z pogróżkami napisano m.in. "Podłożyliśmy tonę materiałów wybuchowych w jednej z placówek". Anonimowi nadawcy potępiają jednocześnie wywiady Wielkiej Brytanii oraz USA. List był napisany słabym angielskim.

Odpowiednie placówki zostały poinformowane o zagrożeniu. Do akcji wkroczyła policja. Po kilkugodzinnych poszukiwaniach, około północy, sztokholmska policja poinformowała, że nie znaleziono żadnych środków wybuchowych w ambasadzie Hiszpanii. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2015Układ "Umieraj" – przeżył próbę ogniową
Dzisiaj szwedzki parlament, riksdag, przegłosował rządową propozycję budżetu państwa. Było to możliwe tylko dlatego, że cztery partie opozycji, tzw. Alians, wstrzymały się od głosu. Rządząca obecnie koalicja, Socjaldemokraci i Zieloni, nie ma większości w riksdagu nawet przy wsparciu Komunistów.

W grudniu 2014 roku, wobec groźby kryzysu rządowego, koalicja rządowa zawarła porozumienie z Aliansem, na mocy którego ten ostatni będzie przepuszczał rządowe budżety mimo przewagi opozycji w riksdagu. Głównym celem było ograniczenie parlamentarnej siły Szwedzkich Demokratów (SD), którzy mają w riksdagu mocną pozycję języczka u wagi między dwoma blokami, lewicowym i centroprawicowym Aliansem.

Porozumienie budzi wiele kontrowersji i przez wielu jest traktowane jako wykoślawianie demokracji i zdrada wyborców. Układ nazywany "December­överenskommelsen" (Porozumienie grudniowe) jest opatrzony w tutejszych mediach wymownym skrótem DÖ. "Dö" po szwedzku znaczy "giń, umieraj" (rn). Zobacz też 27.12.2014...

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2015Dwoje nowych książąt w dwa dni
W błyskawicznym tempie rozrasta się szwedzka rodzina królewska. W sobotę książę Filip poślubił Zofię Hellqvist, która w ten sposób otrzymała tytuł książęcy. Już podczas weselnej nocy młodsza siostra Filipa, księżniczka Magdalena w zaawansowanej ciąży dawała znać, że rozwiązanie jest bliskie. I miała rację – w poniedziałek o godz. 13:45 Szwecja otrzymała nowego księcia. To już drugie dziecko Chrisa O´Neill i księżniczki Magdaleny, pierwszą była dziewczynka, księżniczka Leonore, urodzona w lutym 2014 r. Imię nowego księcia nie jest jeszcze znane. (rn)

Chris i Madeleine

Chris O´Neill i księżniczka Magdalena. Foto Brigitte Grenfeldt

 

Szwecja, Dziennki

13.06.2015Ślub szwedzkiego księcia
Dzisiejszym tematem dnia w Szwecji jest ślub księcia Filipa i Zofii Hellqvist, która w ten sposób również zostanie księżniczką. Książę Filip to jedyny syn obecnego króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Jego obie siostry wyszły za mąż już wcześniej.

Bezpośrednia transmisja z zaślubin rozpocznie się o godz. 15:00 w SVTplay.se...

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2015Książęce śluby
Już jutro, w sobotę 13 czerwca w Sztokholmie książę Karol Filip poślubi swoją ukochaną Zofię Hellqvist. Książę Filip, jedyny syn króla Szwecji Karola XVI Gustawa, zawiera związek małżeński jako ostatni z trójki rodzeństwa. Wyprzedziła go zarówno starsza siostra, księżniczka Viktora jak i młodsza, księżniczka Magdalena.

Im bliżej ślubu przystojnego księcia i jego narzeczonej, byłej modelki, tym więcej spekulacji. Czy nowoczesna panna młoda zainspiruje się którąś ze znanych, ikonicznych sukni ślubnych czy zaskoczy wszystkich czymś całkowicie wyjątkowym? Zgodnie z plotkami, przyszła księżniczka zdecyduje się na suknię ślubną od szwedzkiego projektanta. Wszystko jednak okaże się już jutro.

Na tą okazję internetowy sklep Zalando.pl przygotował interaktywna infografikę prezentującą ewolucję mody ślubnej na dworach królewskich w ostatnim wieku. Klikając na każdą z sukienek odkryjesz więcej informacji o projektancie, detalach sukni, jej zdobieniach i ciekawostkach związanych z uroczystością zaślubin. Każda panna młoda może iść do ślubu jak księżniczka – zobacz Zalando.pl...

Szwecja,

Sofia Hellqvist oraz książę Carl Philip.

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2015Szwedzkie ceny
Inflacja w Szwecji wzrosła śladowo między kwietniem, a majem 2016 roku. W kwietniu wynosiła ona -0,2% w stosunku rocznym, a w maju wyniosła 0,1% według najnowszych danych szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego, SCB.

Do większej inflacji w maju przyczynił się przede wszystkim wzrost cen książek (28,0%), wycieczek turystycznych (10,6%), usług transportowych (2,8%) oraz żywności (0,7%). Odwrotny wpływ miała dodatkowa obniżka kosztów kredytów o -2,0%.

W perspektywie rocznej ceny żywności wzrosły w Szwecji jak dotąd o 2,3%, alkoholu i tytoniu 03,9%, czynszów o 1,4%. I tutaj największym hamulcem inflacji jest coraz mniejsza stopa procentowa kredytów – w ciągu roku zmiana wyniosła aż -17,4%. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2015Zamach na lotnisku Alranda?
Do kierownictwa sztokholmskiego lotniska Arlanda skierowano wczoraj późnym wieczorem groźbę podłożenia bomby w samolocie SAS, który miał lecieć do Helsinek. Część lotniska została odgrodzona i policyjni saperzy badają samolot. Pasażerowie nie zdążyli jeszcze wejść do samolotu gdy nadeszła groźba. Mocno spóźnieni odlecieli do Helsinek innym samolotem SAS.

Policja nie ujawnia motywów ewentualnych zamachowców. Jedna osoba została zatrzymana w Finlandii, podejrzana w tej sprawie. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2015Strzelaniny w Malme
Dwa uzbrojone gangi ostrzelały się nawzajem w Malme. Strzelanina rozpoczęła się dziś w nocy w osławionej dzielnicy Rosengård, zamieszkałej głównie przez poza europejskich imigrantów. Policja zaalarmowana w poniedziałek o godzinie 23:15 przybyła szybko na miejsce. Zatrzymano około 25 osób. Według policji nikt nie zginął ani nie został ranny.

To już druga strzelanina w krótkim czasie na ulicach Malme. W ostatnią niedzielę również ostrzelano blok mieszkalny w tej samej dzielnicy. (rn)

Szwecja, Malme, strzelanina

Dzielnica Rosengård w Malme dziś w nocy. Foto Patrick Persson.

12

Szwecja, Dziennki

8.06.2015


Kseno lubi fobów
Partia Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna, SD) jest często oskarżana o niechęć do imigrantów i ksenofobię. Okazuje się jednak, że cieszy się ona coraz większą popularnością... właśnie wśród tych ostatnich. Tylko w ciągu ostatniego roku poparcie mieszkańców Szwecji urodzonych za granicą wzrosło z 1,8% do 8,5%. Poparcie wszystkich wyborców, bez względu na kraj urodzenia, wzrosło w tym samym czasie z 6% do 10,4%.

W ostatnich wyborach, we wrześniu 2014 roku, Szwedzcy Demokraci otrzymali 12,86% głosów i znacznie umocnili swoją pozycję języczka u wagi w szwedzkim parlamencie. Obecnie, w niektórych sondażach osiągają nawet 19% (np. luty 2015).

Główną przyczyną rosnącej popularności SD jest szczerość. Wszystkie szwedzkie partie polityczne, zasiadające w riksdagu są nacjonalistyczne, ale tylko Szwedzcy Demokraci do tego się przyznają. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2015


Szwedzkie Święto Narodowe
Szwecja obchodzi dzisiaj swoje oficjalne narodowe święto. Niegdyś był to dzień powszedni, uznawany za dzień flagi szwedzkiej. Od 2005 roku jednak 6 czerwca jest w Szwecji świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. W tym roku przypada ono w sobotę, więc żaden to zysk.

Już na parę lat przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, w 1995 roku Szwecja uznała za konieczne wzmocnienie rodzimego nacjonalizmu. Podjęto szereg działań, wśród których ważnym elementem było ustanowienie oficjalnego Święta Narodowego kraju. (rn) Więcej na ten temat...

Narodowe

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2015


Nordycka rasa przeciw słowiańskiej
Setki samochodów ciężarowych jadących w konwojach blokują dzisiaj drogi w Szwecji, Norwegii, Danii i Finlandii. Ma to być protest firm transportowych przeciwko konkurencji z innych krajów, zwłaszcza słowiańskich. Pod pretekstem walki o "równe warunki" firmy i związki zawodowe starają wyeliminować obcą konkurencję z nordyckiego rynku. Jedno z haseł głosi "bort slavarbetet", co może mieć podwójne znaczenie – "Precz z niewolniczą pracą" ale również.. "Precz ze słowiańską pracą". Słowo "en slav" oznacza w języku szwedzkim zarówno niewolnika jak i Słowianina. (rn)

Szwecja, strajk

 

Szwecja, Dziennki

4.06.2015


Różne losy islamskich terrorystów w Szwecji
Odmiennymi drogami potoczyły się losy dwóch osób zatrzymanych w poniedziałek 1/06, podejrzanych o rekrutację i szkolenie bojowników dla tzw. Państwa Islamskiego. Sąd wydał nakaz aresztowania 45-latka zatrzymanego w Örebro. Jest on podejrzany o "publiczne podżegania, rekrutację i szkolenie na rzecz terroryzmu oraz innej, szczególnie szkodliwej przestępczości".

Łagodniej został potraktowany 45 latek zatrzymany w Sztokholmie. Został on zwolniony z aresztu, mimo że jest nadal podejrzany o te same czyny co mieszkaniec Örebro.

W obu wypadkach zastosowano po raz pierwszy w Szwecji ustanowione w 2010 roku prawo o przestępczości terrorystycznej, dotyczące m.in. rekrutacji i szkolenia. Maksymalna kara wynosi dwa lata więzienia. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2.06.2015


Panika – Szwedzi uciekają z kraju
Po 10 miesiącach zimy i czegoś podobnego, po najzimniejszym od pół wieku maju – Szwedzi mają dosyć. Nie wierzą już w zapewnienia meteorologów, że gdzieś tam nad chmurami jest jeszcze słońce. Chcą się o tym przekonać sami. W panice więc wykupują wycieczki do ciepłych krajów. Morze Śródziemne i Wyspy Kanaryjskie cieszą się jak zwykle największą popularnością.

80% letnich wycieczek jest już sprzedana – twierdzi Barbro Holmberg z biura podróży Ving w rozmowie z svt.se. – W tegorocznym maju sprzedaliśmy o 35% wycieczek więcej niż rok wcześniej. Konkurenci Apollo i Fritidsresor nie są gorsi – odpowiednio 24% i 30% wzrostu sprzedaży. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.06.2015


Akcja ratownicza na Bałtyku
Dzięki sprawnej polsko-szwedzkiej akcji ratunkowej na Bałtyku uratowano wczoraj 15 osób z tonącego polskiego jachtu Zjawa IV. Jacht wypłynął w niedzielę z Gdyni i był w drodze do Visby, stolicy Gotlandii. Na pokładzie było 12 kobiet walczących z rakiem. Uczestnicząc w akcji Onko-Rejs Wybieram życie dzielne panie wykazały, że nie poddają się biernie tej okrutnej chorobie.

W poniedziałek po południu jacht zaczął nabierać wody. Załoga nadała sygnał "Mayday, Mayday". Do akcji wkroczyły polskie i szwedzkie służby ratownicze, jednostki pływające oraz lotnictwo. Cała akcja skończyła się szczęśliwie, jacht nie zatonął i wszystkie panie oraz załoga są już na lądzie – w dobrych humorach.

Bohaterskie panie nie poddają się nie tylko chorobie ale i morskim żywiołom. (rn) Czytaj więcej...

Szwecja Polska

Rozbitkowie z Onko-rejsu już bezpieczni.

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2015


Aresztowania islamistów w Szwecji
Policja zatrzymała dzisiaj dwie osoby podejrzane o rekrutację i szkolenie islamskich ekstremistów dla różnych organizacji terrorystycznych, głownie dla tzw. Państwa Islamskiego. W Örebro aresztowano 45-letniego mężczyznę. Inna osoba została aresztowana w regionie Sztokholmu. Aresztowania nastąpiły po długotrwałej obserwacji.

Według szwedzkiej Policji Bezpieczeństwa (Säpo) około 300 szwedzkich obywateli wstąpiło w szeregi Państwa Islamskiego. 40 z nich zginęło podczas walk w Syrii lub Iraku. (ak)

Szwecja, Örebro, meczet.

Szwecja – meczet w Örebro.

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2015


Najgorszy maj od 1962 r.
Przynajmniej jeśli chodzi o pogodę. Tegoroczny maj był w Szwecji wyjątkowo deszczowy i zimny. W całym kraju spadło więcej deszczu niż normalnie, a w wielu miejscach dwukrotnie więcej. Lokalnie obfitość opadów była nawet czterokrotnie większa niż średnia majowa. Rekordzistą jest miejscowość Ed w Zachodniej Gotalandii – 169 mm deszczu. W Sztokholmie napadało 110 mm, najwięcej od... 200 lat!.

Najwyższą temperaturę miesiąca – zaledwie 21,4°C – odnotowano 12 maja w Kristianstad w Skanii. Aby odnaleźć chłodniejszy najcieplejszy dzień maja trzeba się cofnąć aż do 27 maja 1962 roku! Wówczas to majowy rekord wyniósł 21,2°C. W tegorocznym maju mieliśmy zaledwie trzy dni gdy temperatura przekroczyła 20°C – gdzieś w kraju. (rn)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net