Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Maj 2015 r. 00045

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2015Znaczny przyrost ludności Szwecji
Za cztery lata liczba mieszkańców Szwecji wzrośnie o ponad 300 000 osób więcej niż to przewidywano jeszcze kilka miesięcy temu. Przyczyną jest oczywiście ogromna fala pozaeuropejskich osadników. Na zlecenie rządu szwedzki Główny Urząd Statystyczny (SCB), przedstawił nową prognozę, bazując na aktualnych danych Urzędu Migracyjnego, z października tego roku. Najszybciej rosnącą grupą są młodzi mężczyźni. Oblicza się, że w roku 2021 Szwecję zasiedli o 10 000 więcej mężczyzn w wieku 19–28 niż to przewidywano jeszcze w maju 2015 r.

30 września tego roku liczba ludności Szwecji wynosiła 9 828 655 osób. (ak)

Szwecja

Gwałtownie rośnie liczba ludności w Szwecji. Ilustracja rn.

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2015


Małe poparcie dla szwedzkiego rządu
Poparcie dla obecnie rządzącego w Szwecji bloku lewicowego – S+Mp+V – jest najniższe od 2010 r. Według analizy kilku największych sondaży mogą oni liczyć na poparcie 40,6% wyborców. Nieznacznie większe poparcie, 40,8, uzyskuje opozycyjny blok centroprawicowy Alliansen – M+C+Fp+KD. Stojąca poza blokami partia Szwedzkich Demokratów uzyskuje rekordowe poparcie 15,4% i umacnia swoją rozstrzygającą rolę języczka u wagi w szwedzkim parlamencie.

Słaby, mniejszościowy rząd koalicji Socjaldemokratów i Zielonych, nawet wraz z komunistyczną przystawką, nie jest w stanie przegłosować w riksdagu niczego bez choćby biernej zgody opozycji. Jednocześnie uderzający brak kompetencji premiera Löfvena i jego ekipy stanowi już zagrożenie dla Szwecji. Na szczęście więc w parlamencie rządzi opozycja. (rn)

Szwecja, polityka, sonda

Zbiorcza analiza sondaży firmy Novus. Zobacz też Partie...

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2015


Sankcyjny ping-pong
W odpowiedzi na unijne sankcje odmawiające prawa wjazdu do krajów UE wielu Rosjanom z obozu władzy, Rosja ogłasza swoją listę "personae non gratae" – osób niepożądanych. Na liście znajduje się 89 nazwisk polityków lub urzędników krajów UE. Wśród nich jest ośmiu obywateli Szwecji, m.in. 2 Anna Maria Corazza Bildt – żona Carla Bildta, byłego szefa MSZ. Sam Bildt nie został zaszczycony.

Wśród innych szwedzkich wybrańców Putina znajduje się Gunnar Karlsson – szef wywiadu wojskowego Must, kontradmirał Odd Sven-Eric Werin oraz Magnus Söderman – były szef "Szwedzkiego Ruchu Oporu" nazistowskiej organizacji nordyckiej. Aktualne dowództwo tej paramilitarnej organizacji jest w Rosji jak widać mile widziane.

Na liście znalazło się też 18 polskich obywateli. Pełną listę publikuje fiński www.yle.fi... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.05.2015


Zabijanie Hiszpanów w Islandii już nielegalne
Z niemałym opóźnieniem odwołano w Islandii prawo pozwalające na zabijanie hiszpańskich Basków. Wprowadzono je w 1615 r. w wyniku krwawego konfliktu między wielorybnikami obu nacji. Tego roku lody pokrywały wyjątkowo długo spore obszary Atlantyku, ograniczając znacznie możliwość połowów. Islandzcy rybacy zamordowali wówczas 32 Basków. Ustanowiono przy tej okazji "prawo", że zabijanie Basków jest dozwolone.

W końcu kwietnia odsłonięto na Islandii pomnik ku czci pomordowanym Baskom. Odbyła się uroczystość pojednania, w której wzięli udział potomkowie obu stron. Przy tej okazji pewien lokalny polityk, Jónas Guðmundsson, wniósł interpelację by odwołać nieludzkie prawo. – To tak bardziej dla żartu – twierdzi Jónas – i tak mamy w tym kraju przepisy zakazujące zabijania Hiszpanów. Ale również po to by hiszpańscy turyści dostrzegli Islandię, wiedząc, że już teraz mogą czuć się na wyspie bezpiecznie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2015


Bezpieczny Sztokholm
Sztokholm jest najbezpieczniejszym miastem w Europie. Wynika to z analizy bezpieczeństwa w 50 krajach świata, przedstawionej w raporcie Safe Cities Index 2015. Analizy dokonała jednostka badawcza związana z brytyjskim tygodnikiem "The Economist". Oceniano cztery kategorie bezpieczeństwa – dygitalne, osobiste, zdrowotne oraz infrastrukturalne.

Oprócz pierwszej pozycji w Europie Sztokholm zajął czwartą pozycję na świecie. Bezpieczniejsze od Sztokholmu są tylko Tokio, Singapur i Osaka. Stolica Szwecji jest jedynym nieazjatyckim miastem w pierwszej piątce w kategorii bezpieczeństwa osobistego, a w pierwszej dziesiątce pod względem bezpieczeństwa dygitalnego. (rn)

Szwecja, Sztkholm

Sztokholm.

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2015


Groźny wirus grasuje w Szwecji
Fala fałszywych maili z groźnym wirusem w załączniku zalewa Szwecję. Po kliknięciu w załącznik na komputerze adresata instaluje się złośliwy program, wirus typu trojan o nazwie Rovnix. Działa on potem niewidocznie w tle i gdy np. logujesz się do swojego banku, program przesyła dane logowania do złodziei. Rovnix działa tylko na komputerach z systemem operacyjnym Windows.

Z treści podstępnych listów rozsyłanych w Szwecji wynika np., że właśnie zamówiłeś za wiele tysięcy jakiś produkt w sklepie Elgiganten lub Cdon i w załączniku otrzymujesz pokwitowanie. Niczego nie zamawiałeś, więc naturalnym odruchem jest otworzenie załącznika by zobaczyć co jest grane. Nie rób tego! Wyrzuć mail do kosza.

Inne listy przychodzą niby to od Urzędu Podatkowego, Skatteverket, z prośbą o uzupełnienie deklaracji podatkowej. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2015


Szwedzka korupcja
Nowy skandal korupcyjny rozkwita w Szwecji wokół państwowego koncernu telekomunikacyjnego Telia Sonera. Tym razem jest to szwedzki rekord – 600 mln USD łapówki (≈2,28 mld zł). Tak hojnie obdarowana została rodzina dyktatora Azerbejdżanu Ilhama Alijewa. Poprzez skomplikowany system spółek zależnych Telia Sonera przekazała Alijewom tą ogromną sumę w zamian za wszystkie zezwolenia i licencje na prowadzenie działalności w Azerbejdżanie.

To nie pierwszy raz Telia Sonera występuje w roli głównej w aferze korupcyjnej. Podobną operację ujawniono już w 2012 r. Wówczas chodziło o licencję na telefonię komórkową w Uzbekistanie i skromną gratyfikację 1,1 mld zł dla tamtejszego dyktatora. (rn) Zobacz też nowinki 2.04.2014... i 21.09.2012...

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2015


Idzie lato...
... i dojść jakoś nie może. Zaledwie w paru miejscach południowej Szwecji temperatura przekraczała 10°C przez pięć dób z rzędu. Tyle wymaga szwedzki instytut meteorologiczny SMHI.

Jednak skandynawskie wróżki od pogody obiecują – już wkrótce nastąpi zmiana trendu – twierdzi Thyge Rasmusen z duńskiego instytutu meteorologicznego DMI. Wtóruje mu norweska wróżka Cecilia Villanger z instytutu Storm i obiecuje 20°C za tydzień. Szwedzcy spece od pogody z SMHI nie chcą być gorsi i potwierdzają te nadzieje. Im dalej od dzisiaj robi się coraz cieplej. 25°C 10–12 czerwca przepowiada Martin Lindberg z DMI. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2015


Druga tura w Szwecji
Dopiero dzisiaj wyniki drugiej tury polskich wyborów prezydenckich w Szwecji pojawiły się na stronie Ambasady RP w Sztokholmie. We wszystkich trzech okręgach – Sztokholm i Malme – więcej głosów otrzymał Bronisław Komorowski. Udział w głosowaniu wymagał wcześniejszej rejestracji. W efekcie spośród około 50 000 polskich obywateli mieszkających w Szwecji uprawnionych do głosowania było 5930 osób. Skutecznie zagłosowało zaledwie 3981 osób – tyle oddano ważnych głosów w Szwecji. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

26.05.2015


Manewry lotnicze nad Skandynawią
Szwedzkie lotnictwo wojskowe bierze udział w manewrach Arctic Challenge Exercise, ACE 15. Około 115 samolotów z dziewięciu krajów, większość jest członkiem NATO, ćwiczy nad północną Skandynawią, w przestrzeni powietrznej trzech krajów – Szwecji, Norwegii i Finlandii. Głównodowodzącym jest Norwegia.

Manewry trwają od 25 maja do 5 czerwca. Są to jedne z największych manewrów lotniczych na świecie. W Szwecji i Finlandii są one postrzegane jako kolejny krok zbliżania się tych krajów do członkostwa w Pakcie Atlantyckim.

W odpowiedzi na ACE 15 prezydent Rosji Władymir Putin wydał rozkaz organizacji własnych manewrów z udziałem 12 000 żołnierzy oraz 250 samolotów. (rn)

Szwecja, Jas 39 Gripen

Szwedzkie myśliwce Jas 39 Grioen.

12

Szwecja, Dziennki

26.05.2015


Szwedzcy islamiści na urlopie w domu
Co najmniej 50 szwedzkich bojowników Państwa Islamskiego powróciło do kraju, ale może to być nawet 100 osób – ocenia szwedzka Policja Bezpieczeństwa, Säpo. Jednak żaden z nich nie został oskarżony za działalność terrorystyczną, mimo że w Szwecji są odpowiednie przepisy karne: terroristbrottslagen – prawo o przestępstwach terrorystycznych. Zamiast tego otrzymują różnego rodzaju pomoc – medyczną i ekonomiczną między innymi. Po urlopie w Szwecji, z nowymi siłami i uzupełnioną przez szwedzkie państwo kasą – wracają do Syrii lub Iraku by mordować chrześcijan.

Jednak nie wszyscy. Niektórzy zostają w domu i podejmują pracę. Jak np. niejaki Billé Ilias Mohamed, uczestnik obozu treningowego grupy terrorystycznej al-Shabab w Somalii w latach 2007-9. W 2010 roku skazany za przygotowania do zamachu terrorystycznego, uniewinniony w drugiej instancji, a obecnie podejrzany o rekrutację bojowników Państwa Islamskiego w Szwecji. Do niedawna pracował na sztokholmskich kolejach podmiejskich – pendeltåg. Był tam odpowiedzialny m.in. za... bezpieczeństwo. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

26.05.2015


Szybki Internet ze środków publicznych
Rozbudowa szerokopasmowego Internetu w Szwecji będzie finansowana ze środków publicznych tam gdzie nie opłaca się to firmom prywatnym. Na ten cel przeznacza się blisko 1,5 miliarda złotych w latach 2014-2020. Infrastruktura szybkiego Internetu będzie rozbudowywana głównie w północnej części kraju. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2015


Polska wybrała nowego prezydenta
Już wczoraj późnym wieczorem główny dziennik telewizyjny w Szwecji odnotował sondażowe zwycięstwo Andrzeja Dudy w polskich wyborach prezydenckich. Informację powtórzono w dzisiejszych dziennikach porannych. Nieco więcej uwagi polskim wyborom poświęcają czołowe szwedzkie dzienniki – Dagens Nyheter i Svenska Dagbladet – na swoich stronach internetowych. Polska ma nowego prezydenta – ogłaszają niektóre tytuły. (rn)

Szwecja, Polska, Andrzej Duda prezydentem.

Dziennik telewizyjny szwedzkiej telewizji SVT.

 

Szwecja, Dziennki

23.05.2015


Polskie wybory w szwedzkich mediach
Zainteresowanie szwedzkich mediów polskimi wyborami jest tym razem nieco większe niż niż przed pierwszą turą. Największy szwedzki dziennik Dagens Nyheter tytułuje swój dzisiejszy artykuł "Rosnące niezadowolenie może doprowadzić do sensacji w Polsce". Tą sensacją ma być zwycięstwo Andrzeja Dudy.

Grą słów opartą na nazwisku Dudy – Du da va' president – rozpoczyna swój artykuł sławny pisarz i historyk Herman Lindqvist w popołudniówce Aftonbladet.

Pod artykułem Lindqvista gazeta przypomina parę faktów o Polsce mało znanych Szwedom. Między innymi, że Polska była jedyny krajem okupowanym przez Niemców, który nie kolaborował z nimi w jakiejś formie, że polski ruch oporu był największy w Europie oraz że Polacy nigdy nie walczyli po stronie Niemców – tak jak robili to Szwedzi, Finowie i Norwedzy.

Wygląda na to, że Szwedzi przygotowują się na zwycięstwo Andrzeja Dudy. Dotąd takie informacje były w Szwecji skrzętnie ukrywane. (rn)

Szwecja, Aftonbladet, Andrzej Duda z rodziną,

Aftonbladet 23.05.2015 r.

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2015


Nowe parki narodowe w Szwecji
Szwecja ma obecnie 29 parków narodowych. Liczba ta wzrośnie wkrótce do 34. Rządowa Agencja Ochrony Przyrody – Naturvårdsverket – przedstawiła dzisiaj propozycję pięciu nowych terenów, które mogą uzyskać status parku narodowego. Oto one:

Reivo: obszar dziewiczych lasów w gminie Arvidsjaurs w Laponii.
Vålådalen-Sylarna-Helags: górski krajobraz w woj. Jämtland.
Nämndöskärgården: dziewicza część Archipelagu Sztokholmskiego w gminie Värmdö.
Bästeträsk: jezioro oraz podmokłe tereny wokół niego na północnym krańcu wyspy Gotlandii.
Västra Åsnen: obszar lasów i jezior w Smolandii.

Teraz czeka nas długi proces negocjacji i uzgodnień prawnych z urzędami i właścicielami terenów.

Szwecja, nowe parki narodowe 2015 r.

Planowane nowe parki narodowe w Szwecji.

12

Szwecja, Dziennki

21.05.2015


Gripeny przeganiają rosyjskie bombowce
Dwa rosyjskie bombowce zostały dziś przegonione przez szwedzkie myśliwce gdy zbliżały się do wyspy Öland. Dwa szwedzkie Gripeny poderwały się do lotu jak tylko zaobserwowano Rosjan nad zatoką Fińską. Tego typu incydenty powtarzają się dosyć regularnie – uspakaja Sverker Göranson, dowódca szwedzkich sił zbrojnych w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia – ostatnio w marcu tego roku. Tym razem Rosjanie nie naruszyli szwedzkiej przestrzeni powietrznej.

Rosyjskie bombowce Tu-22 z dzisiejszych "ćwiczeń" są w stanie przenosić również bomy atomowe. (rn)

Jas 39 Gripen

Szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen.

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2015


16 brudnych kąpielisk w Szwecji
Według raportu oceniającego jakość wody naturalnych kąpielisk w krajach UE aż w 16 obiektach w Szwecji woda jest brudna. Rok temu tak źle oceniono zaledwie 7 kąpielisk. Zbadano ponad 21 000 kąpielisk w krajach UE w latach 2011-14.

Biorąc pod uwagę całkowitą ilość kąpielisk w kraju te 16 brudnych obiektów stanowi 3,6%. Daje to Szwecji wstydliwe czwarte miejsce od końca. Gorsze od nas są tylko Estonia (5,6%). Irlandia (5,1%) i Holandia (4,9%). (ak)

Lista brudnych kąpielisk w Szwecji...
Mapa jakości wód w krajach UE...

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2015


Idzie lato – chroń głowę!
Nawet niewielkie urazy głowy mogą prowadzić do poważnych zaburzeń pracy mózgu, takich jak: nadwrażliwość na światło, ogólne zmęczenie czy przewlekłe migreny. Leczenie tego typu schorzeń może trwać nawet kilka tygodni.

Według statystyk prowadzonych przez państwową Agencję ds. transportu, coraz większy odsetek ludzi poszkodowanych w wypadkach drogowych to młodzież, w wieku od 6 do 17 lat.

Elli Gunnarson, neurolog dziecięca, pracująca w szpitalu imienia Astrid Lindgren w Sztokholmie, spotyka się z tym problemem na co dzień. Jak sama mówi - nawet najmniejszy uraz głowy może być niebezpieczny. Wstrząśnienie mózgu może mieć różne konsekwencje – od bólu głowy, przez nadwrażliwość na bodźce zewnętrzne aż po zmiany zachowania i kłopoty z pamięcią. Gunnarson ostrzega rodziców przed zbyt wczesnymi próbami uczenia dzieci jazdy na rowerze. (jm)

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2015


Książę Książęce zapowiedzi
Długa kolejka poddanych stała dzisiaj cierpliwie w strugach deszczu przed pałacem królewskim w Sztokholmie. Książę Carl Philip oraz jego wybranka Sofia Hellqvist uczestniczyć będą w uroczystej mszy, podczas której ogłoszone zostaną zapowiedzi ich ślubu. Mszę odprawiono w pałacowej kaplicy i była dostępna dla ogółu.

Książę Filip, jedyny syn panującego obecnie króla Karola XVI Gustawa, jako ostatni z trójki rodzeństwa zawrze śluby małżeńskie. Uroczystości ślubne odbędą się 13 czerwca 2015 roku w Sztokholmie. (ak)


Książę Filip ze swoją narzeczoną Zofią.

 

Szwecja, Dziennki

16.05.2015


Korupcja w Szwecji
Były szwedzki minister rolnictwa Eskil Erlandsson (C), a obecnie poseł riksdagu, jest oskarżany o korupcję. Skorzystał on z zaproszenia na luksusowe polowanie na dziki do Niemiec. Polowanie i pobyt w pałacu kosztowały ponad 10 000 zł. Rachunek zapłaciła szwedzka firma przemysłu leśnego i papierniczego Svenska Cellulosa AB, SCA.

SCA stało się również niedawno głośne z powodu wykorzystywania firmowego samolotu i opłacania wycieczek dla dyrektorów na luksusowe polowania oraz Mundial w Brazylii. W wyniku powstałego skandalu wymieniono całe kierownictwo firmy.

Jako minister rolnictwa Eskil Erlandsson atakował chętnie polskich rybaków, nazywając ich kłusownikami i złodziejami. (rn)

Szwecja, Eskil Erlandsson złodziej

Eskil Erlandsson – skorumpowany szwedzki minister.

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2015


Szwecja znowu świętuje
Przypadający jutro dzień Wniebowstąpienia Pańskiego jest w Szwecji świętem powszechnym, dniem wolnym od pracy. Szwedzka nazwa święta – Kristi himmelsfärdsdag – kusi czasem spoganionych Szwedów do trywializacji. "Himmelsfärd" oznacza dosłownie "niebiańską podróż", więc co bardziej frywolni Szwedzi nazywają ten dzień świętem "Chrystusa lotnika" – Kristi flygare.

Święto Wniebowstąpienia Pańskiego jest obchodzone już od IV w naszej ery. Przypada ono czterdziestego dnia od Zmartwychwstania Pańskiego, czyli od Niedzieli Wielkanocnej. Jest więc świętem ruchomym, ale przypada zawsze w czwartek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2015


Aukcyjny szwindel
Największy nordycki dom aukcyjny Lauritz.com fałszował dzieła sztuki, które potem sprzedawał jako oryginalne. Dzieła m.in Andy Warhola fałszowali sami pracownicy aukcji. Jednocześnie setki dzieł sztuki sprzedawali sami szefowie firmy zarabiając miliony. Aferę ujawnia dzisiaj szwedzka telewizja w programie "Uppdrag Granskning",coś w rodzaju programu "Zadanie "Specjalne" Anity Gargas w Telewizji Republika.

Lauritz.com jest jednym z największych domów aukcyjnych w Europie. Główną siedzibę ma w Danii, ale posiada on 24 filie w Danii, Szwecji, Niemczech i Belgii. W 2014 roku duńska firma kupiła Stockholms Auktionsverk – najstarszy dom aukcyjny świata, otwarty w 1674 roku. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2015


Szwecja ćwiczy z NATO
Szwedzka marynarka wojenna będzie ćwiczyła polowanie na wrogie U-booty razem z siłami NATO. Manewry o kryptonimie Baltops odbędą się w dniach 6 do 20 czerwca w pobliżu wybrzeży Danii, Polski i Szwecji. Ich celem jest m.in. "zwiększenie zdolności ochrony wybrzeża, wykrywania wrogich U-bootów oraz przetrenowanie współpracy międzynarodowych jednostek".

Uczestnictwo Szwecji w manewrach dowodzonych przez USA i NATO jest tutaj nadal wrażliwą sprawą ze względu na tradycyjną politykę neutralności kraju, pojmowaną jako nie wchodzenie w militarne alianse. Pomimo to od kilku już lat Szwecja pozwala sobie na współpracę z NATO nie wchodząc jednak w jego struktury. Coraz większa część społeczeństwa jest pozytywnie nastawiona do członkostwa w Pakcie Atlantyckim, głównie z powodu agresywnych działań Rosji. (rn)

Okrét podwodny

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2015


Kiepski biznes szwedzkiego dyrektora
Dyrektor naczelny przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej Sztokholmu (Stor­stockholms Lokaltrafik, SL) Anders Lindström, został dzisiaj skazany za kradzież przez sąd w Hongkongu. Tydzień temu został on zatrzymany przez policję na hongkońskim na lotnisku podejrzany o kradzież portfela w tamtejszym sklepie. Lindström tłumaczył się, że chciał kupić sobie portfel, ale niechcący schował go sobie do kieszeni i wyszedł. Jednak sąd nie dał mu wiary.

Portfel był wartości blisko 1200 zł, a kara grzywny wyniosła około 2500 zł – kiepski interes. Anders Lindström oprócz tego, że jest dyrektorem komunikacji miejskiej Sztokholmu jest też szefem Waxholmsbolaget – największego armatora komunikacji wodnej w archipelagu sztokholmskim. W 2013 roku jego roczny dochód wynosił nieco powyżej 2 miliony koron (1 sek ≈ 44 gr). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2015


Polskie wybory w Szwecji
Blisko kilometrowa kolejka wyczekiwała wczoraj cierpliwie przed polskim konsulatem w Sztokholmie by wybrać prezydenta RP. W trzech okręgach wyborczych w Szwecji uprawnionych do głosowania było blisko cztery tysiące osób. W sumie oddano 3336 ważnych głosów. Jak na około 50 tysięcy polskich obywateli zamieszkałych w Szwecji to niewiele. Protokoły komisji wyborczych są już na stronie konsulatów...

Polskie wybory zostały zauważone przez szwedzkie media. Podkreśla się "niespodziewane" zwycięstwo w pierwszej turze Andrzeja Dudy oraz wysoki wynik Pawła Kukiza. (rn) Czytaj dalej...

Andrzej Duda z rodziną SVT.se

„Pretendent prowadzi nieznacznie” – informuje szwedzka TV. Andrzej Duda z rodziną.
Foto svt.se

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net