Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Kwiecień 2015 r. 00040

 

Szwecja, Dziennki

25.04.2015


Szwecja coraz bardziej atrakcyjna turystycznie
Szwecja przyciągnęła w zeszłym roku rekordową liczbę zagranicznych turystów co dowodzi, że rynek turystyczny kraju rozwija się bardzo dynamicznie. W ciągu jednego roku, podczas swoich podróży zagraniczni turyści zostawili w Szwecji blisko 50 miliardów złotych (115 mld SEK).

Według prognoz, prowadzonych przez stowarzyszenie szwedzkiej branży turystycznej, liczba gości hotelowych wzrośnie latem 2015 roku aż o pół miliona i znaczną ich część stanowić będą turyści z zagranicy. Tylko w trzech letnich miesiącach spodziewane obroty hoteli i schronisk turystycznych wyniosą 2,74 mld zł. Oznacza to wzrost o niebagatelną sumę 130,5 mln zł (1 zł ≈ 2,3 sek).

Najchętniej odwiedzane miejsca to Sztokholm i Zachodnia Gotalandia. (jm)

 

Szwecja, Dziennki

25.04.2015


Szwedzki własny Busch
Szwedzka partia Chrześcijańscy Demokraci (KD) zdecydowała się dzisiaj na nowego przywódcę – będzie nim Ebba Busch Thor. Dotychczasowy przywódca, Göran Hägglund, zapowiedział rezygnację ze stanowiska już w styczniu 2015 r. Partyjne stery objął 3 kwietnia 2004 r.

– Chcę walczyć o prawo rodziców do własnego wyboru sposobu wykorzystania ubezpieczeń społecznych oraz wyboru opieki i szkoły dla dzieci – zapowiada Ebba Busch. Wbrew pozorom w Szwecji nie są to sprawy oczywiście. Czerwona władza stara się narzucać ideologiczne kajdany społeczeństwu.

Póki co walka o przywództwo była wyrównana – kandydat był jeden. (rn)

Ebba Busch

Ebba Busch Thor.

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2015


Szwedzi umierają za islam
Między 35-40 szwedzkich obywateli zginęło na Bliskim Wschodzie w walkach toczonych przez tzw. Państwo Islamskie. Na tyle szacuje szwedzki wkład w islamską wojnę szwedzka Policja Bezpieczeństwa, Såpo.

Nie wszyscy są zapewne etnicznymi Szwedami, ale według tutejszych rytuałów, każdego posiadacza szwedzkiego paszportu należy przezywać "Szwedem", niezależenie od jego narodowości. Jak należy poprawnie przezywać posiadaczy kilku paszportów rytuał nie precyzują. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2015


IKEA rozdaje miliardy – Kamprad zostaje z niczym
Formalny właściciel szwedzkiego giganta meblowego IKEA, Stitching Ingka Foundation, pobiera od lat ogromną dywidendę jako udział w zyskach koncernu. Jednak rodzina twórcy Ikei, Ingvara Kamprada, nie jest brana pod uwagę przy podziale pieniędzy – pisze Dagens Industri, główny dziennik ekonomiczny w Szwecji. Fundacja otrzymała prawa własności od Ingvara Kamprada już na początku lat 1980-tych. Obecnie fundacja posiada większość udziałów spółki.

Jak mówi prezes fundacji Göran Grosskopf, IKEA musi wzmacnić swój kapitał i zapewnić sobie przetrwanie na rynku nawet w czasach kryzysu. Pozostałe pieniądze fundacja przeznaczy na cele charytatywne.

Rodzina Kampradów ma jednak nadal pewną kontrolę nad firmą. Synowie Ingvara Kamprada – Jonas i Peter – znajdują się w zarządzie fundacji, a sam założyciel, mimo że nie piastuje już żadnej formalnej funkcji, cieszy się sporym autorytetem wśród pracowników Ikei. (jm)

Szwecja, IKEA

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2015


Otyłość a wykształcenie młodych Szwedów
Naukowcy ze szwedzkiego Karolinska Institutet "odkryli", że dzieci otyłe odnoszą mniejsze sukcesy w szkole niż ich rówieśnicy o "prawidłowej" wadze ciała. Co ma wpływać na taki stan rzeczy?

Jak mówi Pernilla Danielsson, zajmująca się tym tematem – Dzieci, które cierpią z powodu otyłości mają większe problemy z uzyskaniem pozytywnego wyniku egzaminów końcowych. Podczas gdy 76% zdrowych uczniów kończy gimnazjum z wynikiem pozytywnym, w grupie kontrolnej, w której znajdowała się młodzież otyła, wskaźnik ten wynosi zaledwie 56%.

Według naukowców tak niski poziom zdawalności grupy drugiej może być związany z niską samooceną osób otyłych. Stygmatyzacja oraz wykluczenie ze społeczności szkolnej powodują, że uczniowie nie pojawiają się na zajęciach lekcyjnych, co powoduje braki w ich wykształceniu.
Szwecja zmaga się obecnie z ogromnym problemem otyłości i chorobami, które są z nią związane (cukrzyca, choroby serca itd.). Jednak Karolinska Institutet proponuje pewne rozwiązania. Dzieci otyłe oraz ich rodzice zapraszani są na spotkania grupowe gdzie pod okiem ekspertów radzą sobie z problemami związanymi zarówno ze zdrowiem jak i edukacją. (jm)

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2015


Brazylijskie "CBA" bada szwedzkiego SAABa
Dużym sukcesem dla szwedzkiego koncernu zbrojeniowego SAAB było złożenie zamówienia przez Brazylię 36 nowoczesnych myśliwców Jas 39 Gripen NG. Negocjacje w tej sprawie trwały od 2009 r., a kontrakt podpisano w październiku 2014 r. Wartość zamówienia ocenia się na blisko 20 miliardów złotych.

Teraz jednak brazylijska prokuratura wszczęła śledztwo czy nie doszło do korupcji przy zakupie Gripenów. Podejrzenia budzi fakt, że końcowa cena wzrosła nagle o 900 mln USD, 3,42 mld zł.

SAAB nie widzi problemu w podjęciu śledztwo i wyraża gotowość złożenia wszelkich wyjaśnień.

Podejrzenia o korupcję pojawiają się regularnie przy sprzedaży Gripenów. Głośna była sprawa w Czechach czy w Afryce południowej. Nawet nieudana próba sprzedaży myśliwców SAABa do Szwajcarii spotykała się z oskarżeniami wywierania presji na polityków i media. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2015


Korona za grosze
Nie ta, która zdobi skronie króla Szwecji, Karola XVI Gustawa. Chodzi o tą, która pobrzękuje w portfelach jego poddanych. Narodowy Bank Szwecji robi wszystko by obniżyć kurs szwedzkiej waluty SEK. Ma to stymulować szwedzki eksport, gdyż szwedzkie produkty są w ten sposób tańsze dla zagranicznych odbiorców. Eksporterzy się cieszą, gdy za taką samą ilość dolarów otrzymują teraz znacznie więcej koron. Cieszą się też zagraniczni turyści – z tego samego powodu.

Polacy np. za jedną złotówkę, PLN, otrzymuj już teraz prawie 2,5 korony, co oznacza, że jedna korona szwedzka, SEK, kosztuje tylko nieco powyżej 40 groszy. Jest to najniższy kurs od ponad czterech lat. (rn)

Szwecja, kurs waluty

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2015


Mieszkanie w Sztokholmie
Sytuacja mieszkaniowa w Sztokholmie jest katastrofalna. Mieszkania własnościowe w centralnych dzielnicach kosztują miliony, a na czynszowe trzeba czekać kilkanaście lat. Rekordzistą jest chyba Södermalm, gdzie średni czas oczekiwania wynosi... 19 lat! Szaleją więc ceny wynajmu mieszkań z drugiej ręki oraz kwitnie czarny rynek.

Jednak dla tych, którzy nie muszą koniecznie żyć w miejskiego ścisku, oddychać spalinami i płacić horrendalnych mandatów parkingowych – jest alternatywa. w odległości jednej godzi podróży podmiejskim pociągiem czas oczekiwania na czynszowe mieszkanie spada już do 3-4 lat. A zdarzają się naturalnie również "cuda", gdy kontrakt z pierwszej ręki, tzn. od właściciela posesji, można dostać w ciągu roku.

Szwedzki dziennik Dagens Nyheter publikuje mapkę ilustrującą sytuację mieszkaniową w rejonie Sztokholmu – dn.se...

 

Szwecja, Dziennki

12.04.2015


Sezon na śledzia
Jak co roku w okresie od około połowy kwietnia do połowy maja, czyste, zimne i pełne tlenu przybrzeżne wody Szwecji goszczą ogromne ilości śledzi przybywających by odbyć tu swe gotowe rytuały. Ryby te zwane po szwedzku strömming są dość niewielkie. Najłatwiej to zrozumieć gdy popatrzy się na nasze polskie moskaliki, które właśnie są robione z tych ryb. Malutkie śledziki, znacznie ustępujące rozmiarem śledziom z Morza Północnego. Czytaj dalej...

Szwecja, śledzie, strömming

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2015


Kraje nordyckie wzmacniają obronę
Wobec coraz bardziej agresywnych zachowań Rosji, pięć nordyckich krajów zacieśnia współpracę militarną. Ministrowie obrony Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji opublikowało wspólną deklarację w tej sprawie na łamach norweskiego dziennika Aftenposten. Gazeta podkreśla, że ta pogłębiona współpraca militarna to "odpowiedź na agresywne rosyjskie działania w bezpośrednim sąsiedztwie krajów nordyckich".

Współpraca obejmie:
– Więcej wspólnych ćwiczeń wojskowych,
– Współpraca w dziedzinie przemysłu zbrojeniowego
– Wymiana informacji wywiadowczych
– Wspólne analizy materiałów dygitalnych

Podobną współpracę ma już wcześniej Szwecja i Finlandia. Tym razem będą w nią włączone kraje nordyckie należące do NATO. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2015


Sztuka Pasyjna w Uddevalla
Od wielu już lat w Wielki Piątek na rynku w Uddevalla odgrywa się Misterium męki Pańskiej. Uddevalla to niewielkie, trzydziestko-paro tysięczne miasteczko w południowo zachodniej Szwecji, jakieś 70 km na północ od Geteborga. W przedstawieniu bierze udział około 80 aktorów oraz kilka tysięcy widzów. Wielki Piątek jest w Szwecji świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. Passionsspelet (Sztuka Pasyjna) jest tu powtarzana również w Wielką Sobotę, z równym powodzeniem. (rn)

Szwecja, Uddevalla, Sztuka Pasyjna.

Uddevalla, Sztuka pasyjna.

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2015


W Szwecji już świętujemy
Wielki Piątek jest tutaj świętem powszech­nym, a co za tym idzie – dniem wolnym od pracy. Banki i giełda zamykają o 13 podobnie jak większość instytucji i szanujących się przedsiębiorstw. Jedynie sklepy pracują jeszcze normalnie, nawet Systembolaget – państwowy monopol alkoholowy – jedyne miejsce w Szwecji, gdzie można kupić mocny alkohol.

Wielkanoc to po szwedzku "Påsk". Świąteczne życzenia brzmią "Glad Påsk" (wym ≈ glad posk), co można rozwinąć jako... Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych – czego życzymy naszym Czytelnikom.

Szwecja, Påsk, Wielkanoc, małe czarownice.

W wielki czwartek małe dziewczynki przebrane za czarownice biegają po domach i żądają cukierkowego okupu.

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2015


Szwedzki antysemityzm
Przedszkolaki w żydowskich przedszkolach w Malme nie mogą opuszczać budynku i bawić się na zewnątrz. Od czasu ataku terrorystycznego na synagogę w Kopenhadze w lutym tego roku zaostrzono w Szwecji rygory bezpieczeństwa w żydowskich instytucjach, wzmacnia się monitoring oraz ochronę.

Z powodu silnego antysemityzmu w Szwecji Prezydent USA, Barack Obama wysłał w marcu specjalnego obserwatora do spraw prześladowań Żydów w tym kraju. (ak)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net