Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Marzec 2015 r. 00087

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2015


Szwecja TranströmerSzwedzki noblista nie żyje
Wybitny szwedzki poeta, utalentowany tłumacz, cudowny człowiek – tak z pewnością zostanie zapamiętany – Tomas Tranströmer zmarł dzisiaj po latach zmagań z chorobą.

Udar mózgu w 1990 roku odebrał mu mowę. Jednak Tranströmer nie prze­sta­wał pisać. Miał 83 lata i osiągnął w dziedzinie litera­tu­ry większość tego co było do osiągnięcia – zdobył m.in. Nagrodę Nobla, Nagrodę Rady Nordyckiej oraz tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu w Sztokholmie.

Pisarz od narodzin związany był ze Sztokholmem – urodził się tam i wychowywał, a w życiu dorosłym debiutował tomem wierszy "17 Dikter". Tomas Tranströmer był również uznanym psychologiem, który przez wiele lat pracował z trudną młodzieżą. Jego śmierć jest bez wątpienia wielką stratą zarówno dla Szwecji jak i dla całego świata. (jm) Zobacz też 29.03.2012... oraz 6.10.2011...

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2015


Taniec reglamentowany w Szwecji
Niezwykle ważną decyzję podjął wczoraj szwedzki parlament – riksdag. Otóż taniec bez zezwolenia w miejscach publicznych nadal będzie zakazany. Spontaniczne zaproszenie damy do tańca po romantycznym obiedzie w restauracji to w Szwecji groźne przestępstwo. Do akcji wkracza policja, a właściciel lokalu może być skazany na dotkliwe kary.

Parę miesięcy temu władze gminy i policja przeprowadzili wnikliwe śledztwo przeciwko pewnej restauracji w mieście Gävle, na północ od Sztokholmu. Komunalni urzędnicy ukradkiem fotografowali, a policja filmowała gości restauracji. Zarzut? Goście poruszali się w takt muzyki... "taneczno podobnie"!

Według szwedzkich biurokratów "taniec stwarza nieporządek, który często prowadzi do awantur". Teraz już wiemy po co Szwed idzie w pląsy – żeby komuś dać w mordę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2015


Strzały w Malme – znowu
Dziś wkrótce po północy został zastrzelony kolejny młody człowiek w Malme, w południowej Szwecji. Do mężczyzny w wielu około 25 lat oddano strzały na jednym z parkingów miasta. Na miejsce przybyła policja oraz karetka pogotowia ratunkowego. Mężczyznę przewieziono do szpitala, ale jego życia nie udało się uratować.

To już druga w tym tygodniu ofiara zastrzelona na ulicach Malme. Policja nie wie czy istnieje jakiś związek między tymi morderstwami. Jak dotąd sprawcy nie zostali ujęci. (ak)

Szwecja, Malme, rynek.

Duży Rynek w Malme.

12

Szwecja, Dziennki

26.03.2015


Tanie miliony w Szwecji
W takt za coraz niższą stopą referencyjną repo w Szwecji, która ma już teraz wartość ujemną, –0,25%, tanieją też kredyty mieszkaniowe. Wszystkie umowy gdzie wysokość oprocentowania jest ustalana co trzy lata lub mniej są oprocentowane poniżej 2%. Pożyczka z oprocentowaniem zmiennym co 3 miesiące kosztuje teraz 1,99%. Najtańsze są teraz kredyty z oprocentowaniem związanym na okres 1–3 lata. Wynosi ono zaledwie 1,75%. Każdy pożyczony milion kosztuje teraz zaledwie 48 koron dziennie, czyli około 20 złotych – mniej niż pizza. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2015


Nieznajomość techniki przyczyną wpadki
Jeden ze złodziejskich gangów w Szwecji wykazał się szczególną nieznajomością techniki. Gdy podczas grabieżczej wyprawy zepsuł im się GPS – ukradli komuś inny. Dwóch mężczyzn i dwie kobiety wędrowali od miasteczka do miasteczka, włamując się do domów i mieszkań. A sprytne urządzenie zapisywało posłusznie koordynaty złodziejskiego turne na ponad 500 kilometrowej trasie. Dzięki temu policja udowodniła szajce aż osiem włamań. Podczas ostatniego przyłapano ich na gorącym uczynku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2015


Kalmar bez słoni
Tak więc nadszedł ten dzień – żadnych słoni na ulicach Kalmaru, miasta w południowo wschodniej Szwecji. Lewicowe władze miasta podjęły decyzję o zakazie przeprowadzania zwierząt po ulicach miasta. Uderza to głównie w ekipy cyrkowe, które organizowały czasem pochód swoich zwierzęcych aktorów przez ulice miast. Trudno o lepszą reklamę dla cyrku jak dostojnie kroczące ulicami, majestatyczne słonie. Ale to już historia. (rn)

Szwecja, Kalmar

Kalmar, zakaz przemarszu słoni. Ilustracja Szwecja.net.

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2015


Kto rano wstaje ten... jest chory?
Nie od dzisiaj wiadomo, że wielu studentów i uczniów cierpi na chroniczny brak snu. Przemęczenie wpływa niekorzystnie na zdolności poznawcze młodych ludzi, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że jest to również bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia. Najnowsze badania pokazują, że nastolatkowie w znacznej części wcale nie są leniwi czy niechętni do nauki, oni po prostu cierpią na zespół chronicznego zmęczenia wywołany brakiem snu.

Przeciętny dziesięciolatek nie ma problemu z wczesnym wstawaniem do szkoły, sprawa komplikuje się dopiero w czasie dojrzewania, kiedy to organizm dziecka potrzebuje około 9 godzin snu aby funkcjonować poprawnie. Niestety w praktyce często okazuje się, że doba jest zbyt krótka i na sen pozostaje znacznie mniej czasu a do szkoły przecież wstać trzeba... Stąd pomysł szwedzkich naukowców aby szkoły rozpoczynały zajęcia lekcyjne w późniejszych godzinach.

Opierając się na badaniach z Uniwersytetu w Minnesocie, szwedzcy uczeni przekonują, że przesunięcie lekcji zaledwie o godzinę, jest w stanie poprawić osiągnięcia uczniów: wykazują oni lepszą koncentrację i mają więcej zapału do pracy. Wszystkim studentom stojącym właśnie przed dylematem: "iść na wykład, czy jednak się wyspać?" przypominamy – zdrowie jest najważniejsze :-) (jm)

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2015


Śnieżna wiosna w Szwecji
Kalendarzowa wiosna w Szwecji rozpoczyna się już 1 marca. I rzeczywiście było tu wtedy całkiem wiosennie – śniegu ani śladu i temperatury dochodziły do 10°C tu i ówdzie.

Jednak wiosna klimatyczna rozpoczyna się tutaj dopiero gdy "średnia temperatura dobowa jest wzrastająca i wynosi od 0°C do 10°C" – postanowił SMHI, szwedzki instytut meteorologiczny. A ponieważ kraj jest południkowo długi, to wiosna przytrafia się w różnych terminach w różnych częściach Szwecji. I tak w Malme na południu wiosna nadchodzi na ogół już 22 lutego, w Sztokholmie 16 marca, a w Kirunie na dalekiej północy 1 maja.

W tym roku zimy w Szwecji prawie nie było, ani śniegu ani wielkich mrozów. Tu i ówdzie padały rekordy wysokich temperatur zimowych miesięcy. Od dłuższego czasu w Sztokholmie stopniały już wszystkie śniegi. Dzisiaj jedna bogowie klimatu ocknęli się nagle z letargu i zasypali południowo wschodnią Szwecję śniegiem. Tak oto wyglądało dziś rano w okolicach Sztokholmu. (rn)

Szwecja, Nynäshamn, 2015-03-21

Okolice Sztokholmu 21 marca 2015 r., od dawna nie widziany śnieg.

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2015


Mrok spowija Szwecję
Dziś mamy możliwość obserwacji zaćmienia słonecznego- najbardziej spektakularnego zjawiska astronomicznego, budzącego wielkie emocje na całym świecie. Okazja na podziwianie tego fenomenu zdarza się niezwykle rzadko, dzisiaj – pierwszy raz od 25 lat, mamy szansę zobaczyć to na własne oczy.

O godzinie 10:41 czasu szwedzkiego, gęsty mrok na kilka minut zapadł nad Wyspami Owczymi. Całkowite zaćmienie Słońca w Torshavn, stolicy Wysp Owczych, przyciągnęło wielu obserwatorów.

W Polsce widziano jedynie częściowe zaćmienie słoneczne. W Warszawie zaczęło się ono o godzinie 9:47, a swoją fazę maksymalną miało o 10:56 kiedy to zasłonięte zostało 66% powierzchni tarczy słonecznej. Nad Szwecją Słońce również zostało zasłonięte tylko częściowo. Niestety zachmurzenie nad sporą częścią kraju utrudniało obserwację. Jedynie mieszkańcy północnych regionów Szwecji mieli szansę lepiej przyjrzeć się temu zjawisku.

Następna szansa na obserwowanie całkowitego zaćmienia Słońca nad Europą nastąpi w 2026 roku. (jm)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2015


Strzelanina w Geteborgu – są zabici
Wczoraj późnym wieczorem dokonano brutalnego napadu w jednej z restauracji w Geteborgu, południowo zachodnia Szwecja. Do restałracji w dzielnicy Hisingen weszło dwóch mężczyzn i otworzyło ogień z broni automatycznej. Jak informuje policja dwie osoby nie żyją i wielu zostało rannych. Liczba zabitych może okazać się większa.

Według policji strzelanina ma charakter porachunków między przestępczymi gangami. Sprawcy nie zostali ujęci (rn)

12

Szwecja, Dziennki

19.03.2015


Tonąca stopa
Podjęta 12 litego 2015 r. decyzja Narodowego Bank Szwecji – Sveriges Riksbank – obniżenia referencyjnej stopy procentowej poniżej zera, do –0,1%, była historyczną. To po raz pierwszy w historii ta ważna dla gospodarki kraju stopa otrzymała wartość ujemną. Teraz historia się powtarza – od wczoraj stopa referencyjna, tzw. repo, wynosi w Szwecji... –0,25%.

Motywy są takie same jak poprzednio: osłabienie korony (SEK) i przez to stymulowanie inflacji. Efekt ten został osiągnięty już poprzednio. Inflacja skoczyła z –0,2% w styczniu do 0,1% w lutym. Jednak nagły wzrost wartości korony może zahamować ten trend – uzasadnia swoją decyzję NBS.

Celem jest inflacja na poziomie 2,0%, więc dotąd jeszcze spory kawałek. By przyspieszyć tempo wzrostu Riksbank zacznie skupować szwedzkie obligacje państwowe z 25 letnim terminem. Skup rozpocznie się 26 marca i będzie trwał do początku maja. Na ten cel SBN przeznacza ok. 13,6 mld zł (30 mld sek). (rn) Zobacz też 12.02.2015...

Szwecja, stopa referencyhna repo

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2015


Rosyjski wywiad w Szwecji
Największym zagrożeniem dla Szwecji był w ubiegłym roku wywiad rosyjski – stwierdza szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo w swoim corocznym raporcie. Intensywność rosyjskich dziafia' wywiadowczych w Szwecji wzrosła znacznie od momentu inwazji na Ukrainę.

Rosyjscy szpiedzy zbierają informacje o szwedzkim wojsku, polityce, ekonomii, technologiach, osiągnięciach naukowych, a nawet o uchodźcach politycznych. Najczęściej robią to w sposób nielegalny, czasem dla pozoru zatrudnieni w rosyjskich placówkach dyplomatycznych. – Co trzeci rosyjski dyplomata jest oficerem wywiadu – twierdzi Säpo.

Dużą aktywność wykazuje GRU – rosyjski wywiad wojskowy. Próbuje on kupować różnego rodzaju sprzęt, tajny lub objęty embargiem, dokonują hakerskich włamań do szwedzkich systemów komputerowych. Oficerowie GRU starają się również werbować agentów wśród miejscowej ludności. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2015


Tani prąd w Szwecji
Ceny energii elektrycznej w Szwecji są najniższe od lutego 2008 roku. W tym roku. W poniedziałek cena kilowatogodziny kosztowała poniżej 11,3 gr (0,25 sek). Ocenia się, że ceny prądu pozostaną na tym poziomie do końca 2015 roku.

Prąd produkuje się w Szwecji przede wszystkim w elektrowniach wodnych i jądrowych. Na koszt energii składają się: podatki, dostawa i towar, czyli prąd. Pierwsze dwa są w miarę stałe, trzeci, który stanowi mniej niż 1/3 całkowitego kosztu, jest ustalany na bieżąco na giełdzie energii elektrycznej Nord Pool. Jest to miejsce handlu energią dla Szwecji, Norwegii, Danii, Finlandii oraz Estonii.

Na koszty prądu duży wpływ ma pogoda. Łagodna zima zmniejsza popyt, a co za ty, idzie cenę. Stabilna produkcja w elektrowniach jądrowych i dostatek wody w zbiornikach elektrowni wodnych zmniejszają koszty prądu i jego cenę. (rn)

Szwecja,

Elektrownia wodna Bålforsen w Laponii, na rzece Umeälven.

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2015


Szwecja? Po co tam jedziesz?
Nie pamiętam ile razy już byłam w Szwecji, przestałam liczyć – rozpoczyna Monika Solaniuk opowieść o swoich podróżach do Szwecji. Od czytanych w dzieciństwie książek dla dzieci skandynawskich autorów poprzez muzycznego idola, Monika Północ rozpalała namiętności. Ku zdziwieniu znajomych. Po co Ty tam jedziesz – pytali. Oto odpowiedź – Po co tam jadę...

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2015


Islandia zachowa niepodległość
O interesy Islandii można zadbać lepiej pozostając poza Unią Europejską – oświadczył islandzki minister spraw zagranicznych Gunnar Bragi Sveinsson. Prawicowy rząd Islandii poinformował Komisję UE oraz pełniącą rolę prezydencji Łotwę, że Islandia nie kandyduje już do członkostwa w UE. Rząd nie czuje się już więcej związany ustaleniami zawartymi z UE przez poprzednie władze kraju.

Islandia ucierpiała bardzo mocno w wyniku kryzysu finansowego w 2008 r. Waluta straciła na wartości i trzy banki upadły. Rząd Partii Niepodległości (Självständighetspartiet) został zmuszony do dymisji i w 2009 r. władzę objęła lewica. Tegoż roku Islandia złożyła podanie o przystąpienie do Unii.

W 2013 r. władzę odzyskały jednak siły patriotyczne, które zapowiadały wolność od Unii już w kampanii wyborczej. Teraz realizują swoją obietnicę. (rn)

Islandia, Rejkiawik.

Stolicja Islandii – Rejkiawik.

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2015


250 milionów za 7
Trzydzieści kilka osób stanie dzisiaj przed sądem oskarżonych o malwersacje w związku świadczeniem "Opieki domowej", tzw. Hemtjänst, w miasteczku Södertälje pod Sztokholmem. Jest to usługa finansowana ze środków publicznych, wykonywana najczęściej przez jednostki gminne, ale zlecana też czasem zewnętrznym przedsiębiorstwom prywatnym. Oskarżeni są podejrzani o pobieranie sporych sum za usługi, których w ogóle nie wykonywano. W sumie wyłudzono 7 mln koron.

Jednak to drobiazg w porównaniu z tym co zamierzają wyłudzić prawnicy. Proces zaplanowano na 142 posiedzenia, jej koszty ocenia się na blisko 250 milionów koron (≈112,5 mln zł). W większości są to koszty adwokatów. Dla porównania koszty obrońców publicznych we wszystkich sprawach w Szwecji wyniosły 1,2 miliarda koron w 2014 roku. – Sprawiedliwość kosztuje – kpi sobie przewodniczący sądu w Södertälje, Katarina Wingqvist Ekholm.

Proces afery hemtjänst w Södertälje będzie najdłuższym i najdroższym w historii Szwecji. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2015


Szwedzi nie ufają rządowi
Osobliwa menadżeria, która objęła rządy w Szwecji po wyborach jesienią 2014 roku przysparza krajowi coraz więcej problemów. Koalicja skrajnie ideoologicznych partii Socjaldemokratów i Zielonych zaczęła swoje występy od kryzysu rządowego, przegrywając głosowanie nad budżetem w riksdagu, szwedzkim sejmie. W wyniku nader łaskawego potraktowania przez większość opozycji rząd nie upadł, ale jest zmuszony teraz realizować budżet... tej ostatniej.

Lewicowy rząd rujnuje w rewanżu pozycję Szwecji na arenie międzynarodowej. Wściekłość Izraela wywołał uznając państwo Palestynę, Rosji – krytykując ją w mediach, a Arabów – jednostronnie zrywając umowę o współpracy militarnej z Arabią Saudyjską. Efekt murowany – w połowie świata mamy przechlapane.

Ale to nie tylko medialne pyskówki, dyplomatyczne protesty czy odwoływanie ambasadorów. Za wyczyny rządu zapłaci też gospodarka. Blisko połowa szwedzkiego PNB pochodzi z eksportu. Zatargi rządu z Arabią Saudyjską kosztowały już np. szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB ośmio procentowy spadek akcji. Wielu szwedzkich eksporterów z niepokojem patrzy na poczynania czerwono–zielonej koalicji.

Polityki rządu nie popiera też większość Szwedów. Według najnowszego sondażu Novus/TV4 aż 55% pytanych nie ma zaufania do zdolności rządu prowadzenia polityki zagranicznej. Zaledwie 33% je ma. W sondażu zapytano 1000 losowo wybranych osób w wieku 18-79 lat. (rn)

Szwecja, logo Socjaldemokratów

Logo rządowej koalicji w Szwecji, Socjaldemokratów i Zielonych, bazuje na znaku jej dominującego członu – Socjaldemokratów. Autor rn.

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2015


Ericsson zaciska pasa
Szwedzki koncern telekomunikacyjny LM Ericsson zapowiada duże redukcje personelu. 2200 osób zatrudnionych w Szwecji straci pracę już w czerwcu tego roku. Zwolnienia dotkną pracowników w wielu miastach kraju. Tyko w Sztokholmie redukcja obejmie 1125 osób. W Katrineholm pracę straci 400 osób i tamtejsza fabryka zostanie zamknięta.

Zwolnienia stanowią pewien etap transformacji, dzięki której pozostaniemy czołową firmą na świecie – uzasadnia dyrektor naczelny koncernu Hans Vestberg. Sztokholmska giełda odpowiedziała około 2,5 procentowym wzrostem akcji Ericssona. Firma zaciska pasa – akcjonariusze zacierają ręce. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

10.03.2015


Sukcesy Szwedzkiej dyplomacji
Wczoraj odbyło się w Kairze spotkanie Ligi Państw Arabskich. Miał tam przemawiać szwedzki minister spraw zagranicznych, Margot Wallström (S). Do przemówienia jednak nie doszło, zostało ono odwołane w ostatniej chwili, ponoć z inicjatywy Arabii Saudyjskiej.

Wcześniej Wallström została uznana za "persona non grata" w Izraelu. Przyczyną było uznanie przez lewicowy rząd Szwecji Palestyny jako państwa.

To wyjątkowy sukces obecnej szwedzkiej dyplomacji – Arabowie i Żydzi mówią jednym głosem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2015


Kto wywołał wojnę na Ukrainie?
Oczywiście Szwecja. Tak przynajmniej twierdzi rosyjska ambasada w Sztokholmie. W odpowiedzi na artykuł szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Margot Wallström, wskazujący na zagrożenia płynące z aktualnej polityki Kremla, ambasada ripostuje na Facebooku: To szwedzka i unijna inicjatywa tzw. "Partnerstwa Wschodniego" jest przyczyną kryzysu. Za pomocą "krwawego zamachu stanu" doprowadzono do "wojny domowej" na Ukrainie – twierdzą Rosjanie.

Inicjatorem unijnego projektu "Partnerstwo Wschodnie" była dyplomacja Polski i Szwecji. W Polce twierdzi się, że głównie Polski, a w Szwecji odwrotnie. Putin nas pogodzi. (rn)

Szwecja, Sztokholm, MSZ, Arvfurstens_palats.

Sztokholm, Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Pałac Arvfursten przy placu Adolfa Gustawa.

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2015


Bomby w Nyköping
Wczoraj, 8 marca, ewakuowano z powodu zagrożenia zamachem bombowym budynek lokalnej gazety Södermanlands Nyheter w Nyköping, ok. 80 km na południe od Sztokholmu. Dzień wcześniej, w anonimowym mailu, przedstawiono jakieś żądania dotyczące publikacji na temat wcześniejszej eksplozji, 3 marca, w budynku mieszkalnym w Nyköping. W wyniku tej eksplozji dwie osoby poniosły śmierć.

Po kilku godzinnych przeszukiwaniach budynku redakcji gazety policja nie znalazła bomby.

Pod Nyköping znajduje się międzynarodowe lotnisko Skavsta, używane przez wiele tanich linii lotniczych mi.in w połączeniach z Polską. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2015


Potrójne morderstwo w Szwecji
Trzy młode osoby zostały zastrzelone w szwedzkim miasteczku Uddevalla na zachodnim wybrzeżu. Ofiary to 18-letnia dziewczyna oraz dwóch młodzieńców urodzonych w 1992 i 1993 roku. Jedną z ofiar znaleziono w samochodzie, a dwie pozostałe w pobliżu. Wszyscy troje byli mieszkańcami Uddevalla. Morderstwa dokonano między 01–01:30 w nocy.

W sobotę rano kilkadziesiąt osób przerwało ogrodzenie terenu ustawione przez policję badającą zbrodnię. Głęboko poruszony tłum próbował sprawdzić czy to ich bliscy są wśród ofiar.

W niedzielę policja zatrzymała dwóch braci, 22 i 23 lata, podejrzanych o potrójne morderstwo. (ak)

Szwecja, Uddevalla

Rynek w Uddevalla.

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2015


W Delcie Niemna
Cztery przyjaciółki ze studiów wybierają się co roku we wspólną podróż. Tym razem padło na Litwę i najsławniejszą w Polsce litewską rzekę – Niemen. Oto kolejna opowieść autorki wielu podróżniczych artykułów publikowanych na łamach Szwecja.net, Hanki Jefimowicz – W Delcie Niemna...

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2015


Skania wraca do Danii?
Władze duńskiej stolicy Kopenhagi promują swoje miasto jako "Wielką Kopenhagę". Promocja jest prowadzona z dużym rozmachem, tak dużym, że przy okazji "machnięto" Szwedom całą prowincję – Skanię (Skåne). Tą najdalej na południe wysuniętą część Szwecji przyłączono do Kopenhagi, tej wielkiej. Tak zamaszyste powiększenie swojej metropolii motywują Duńczycy większą atrakcyjnością turystyczną i inwestycyjną większego regionu.

Ale sprawa jest delikatna. Do roku 1658 Skania należała do Danii. Pewne duńskie sentymenty są tam nadal żywe. Przed domami są wywieszane często skońskie flagi zamiast szwedzkich. Powrót Skanii do macierzy nie budził by pewnie zbytnich oporów mieszkańców. Wskazuje też na to sonda na stronie szwedzkiej telewizji SVT.se. Na pytanie "Czy uważasz, że Skania powinna być częścią Wielkiej Kopenhagi?" aż 60% uczestników odpowiedziało twierdząco. (rn)

Szwecja, Skania, flaga.

Szwecja, Skania, miejscowość Svalöv. Na masztach flaga prowincji.

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2015


Pomoc domowa bez burki
Osoby starsze lub niepełnosprawne w Szwecji mogą korzystać z pomocy domowej, finansowana ze środków publicznych przez gminy. Zajmuje się tym organizacja zwana Hemtjänst. Zatrudnia ona personel, który odwiedza potrzebujących w ich własnych domach. Czasem jest to mniej wykwalifikowany personel, ale czasem osoby z pewnym wykształceniem medycznym.

Wśród zatrudnionych jest wielu imigrantów. Nie wszyscy jednak są przyjmowani z entuzjazmem przez szwedzkich staruszków. Na życzenie "pacjenta" nie wysyła się do niego np. osoby ubrane w muzułmańską burkę lub nikab. Na 20 gmin, które skontaktowała gazeta Aftonbladet 16 spełnia takie życzenia podopiecznych. Teraz trwa dyskusja, czy nie należy zmuszać potrzebujących do przyjmowania w domu zamaskowanych opiekunek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2015


Krwawy wtorek w Szwecji
Dwóch morderstw dokonano wczoraj wieczorem w południowej Szwecji. W mieście Borås został postrzelony mężczyzna na ulicy jednego z osiedli mieszkaniowych. Zmarł on później w szpitalu od poniesionych ran. W innym mieście, Linköping, napadnięto i zmasakrowana na ulicy innego mężczyznę. Również on zmarł po dowiezieniu do szpitala. Obu morderstw dokonano około godziny 20. Nie mają one związku ze sobą, sprawcy i przyczyny są jeszcze nieznane. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2015


Skandynawia szykuje się do obrony
Do końca marca szwedzka armia przedstawi szczegółowy plan współpracy militarnej z Danią. Według wstępnych informacji współpraca ma dotyczyć: wymiany tajnych informacji, wzajemny dostęp do wód terytorialnych oraz przestrzeni powietrznej obu krajów, dostęp do baz marynarki wojennej oraz lotnictwa wojskowego.

Porozumienie będzie podobne do tego jakie już wcześniej Szwecja zawarła z Finlandią. Tym razem współpraca będzie dotyczyła kraju należącego do NATO, co ze względu na szwedzką politykę neutralności czyni sprawę delikatną.

Minister obrony Finlandii Carl Haglund wyraził już w grudniu 2014 r. chęć stworzenia regularnego aliansu militarnego Finlandii ze Szwecją oraz stworzenia wspólnych sił morskich i lotniczych. (rn)

Szwecja, Muskö

Baza wojskowa w skałach wyspy Muskö w Archipelagu Sztokholmskim.

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2015


Medalowy rekord
9 medali zdobytych podczas tegorocznych narciarskich Mistrzostwach Świata w szwedzkim Falun to nowy rekord gospodarzy. Szwecja zdobyła dwa złote medale, cztery srebrne i trzy brązowe. Blisko połowę z nich zdobyła Charlotte Kalla, która wybiegała jeden złoty, jeden srebrny i dwa brązowe medale.

Poprzedni rekord Szwecji wynosił 8 medali zdobytych na MŚ nordyckich spotów zimowych w niemieckim Oberstdorf w 1987 r. i tyleż samo w 1991 r we włoskim Val Di Fiemme. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2015


Szczerość doceniana
Rośnie popularność partii Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna; SD) wśród mieszkańców Szwecji. Według najnowszego sondażu DN/Ipsos na nacjonalistów zagłosowało by teraz 13,6% wyborców. 12 miesięcy temu w sondażu tej samej firmy SD miało zaledwie 7,9% poparcia. W ostatnich wyborach we wrześniu 2014 r. partia osiągnęła jednak aż 12,9% i była praktycznie jedynym zwycięzcą wyborów do parlamentu i władz lokalnych. Obecny jeszcze lepszy wynik SD zawdzięcza pozyskaniu nowych grup społecznych. Do nacjonalistycznych sympatii przyznaje się teraz znacznie więcej osób wysoko wykształconych oraz osoby w wieku 60+. Poparcie dla SD tych grup wzrosło aż o 250% (!) w ciągu trzech lat.

Główną przyczyną sukcesów Szwedzkich Demokratów jest szczerość. Mówią oni otwarcie to co większość Szwedów myśli, ale nie odważa się powiedzieć ze względu na presję "poprawności politycznej". SD krytykuje walkę z chrześcijaństwem, islamizację kraju oraz szwedzką politykę imigracyjną. (ak)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net