Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Luty 2015 r. 00051

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2015


Arla karmi nas GMO
Szwedzki koncern mleczarski Arla produkuje wiele swoich serów z zastosowaniem GMO – organizmów zmodyfikowanych genetycznie. Teraz chce rozszerzyć tego typu produkcję na więcej popularnych serów. Jednak firmy sprzedające certyfikaty tzw. ekologicznej żywności odmawiają swojego uznania. – Istnieje zbyt wiele zagrożeń i efekty spożywania produktów GMO są nadal nieznane – twierdzi przedstawiciel KRAV, firma zrzeszająca głównych aktorów branży żywnościowej w Szwecji. Logo KRAV ma oznaczać, że produkt jest "ekologiczny".

Organizmy genetycznie modyfikowane uprawia się w Szwecji jedynie na poletkach doświadczalnych, pod ścisłą kontrolą. W handlu jednak znajdują się już taka żywność. O skutkach dowiemy się po latach. (rn)

Szwecja, Arla, GMO.

Graficznie Modyfikowany Obiekt – nowe logo Arla. Graf. rn.

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2015


45 miliardów szuka swoich właścicieli
Szwedzki Urząd ds. Emerytur (Pensionsmyndigheten) wysyła co roku informacje o stanie konta emerytalnego. Przesyłka jest wysyłana w dużej pomarańczowej do osób, którym przysługuje szwedzka emerytura – pension. Jednak tylko w ubiegłym roku ponad 300 000 kopert wysłanych do osób młodszych niż 65 lat nie odnalazło swojego adresata. Według wyliczeń urzędu całkowita suma emerytur należnym osobom, których adres jest nieznany, wynosi aż 45 miliardów koron (≈20 mld zł).

3/4 "zaginionych" emerytów przeprowadziło się pewnie za granicę. Większość z nich to obywatele krajów nordyckich, głównie Finowie, ale są też Grecy, Jugosławianie i inni, Polaków nie wykluczając. Co roku mogli by oni wszyscy otrzymywać w sumie pół miliarda koron.

Każdy, kto pracował kiedyś w Szwecji może skontaktować się z tutejszym Urzędem ds. Emerytur by sprawdzić, czy nie należy mu się kawałek z tych miliardów. (rn)
Str. urzędu po polsku...

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2015


Kolejne złoto dla Szwecji
Szwecja zdobyła kolejne złoto podczas narciarski Mistrzostw Świata w Falun. Tym razem narodowy bohater nazywa się Johan Olsson, który na nartach przebiegł najszybciej 15 km stylem dowolnym. Kolejne miejsca zajęli Francuz Maurice Manificat oraz Norweg Anders Glöersen.

Szwecja, Falun 2015, Johan Olsson .

Johan Olsson, mistrz świata w biegu narciarskim na dystansie 15 km stylem dowolnym.

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2015


Efekty minusowej stopy
12 litego 2015 roku Narodowy Bank Szwecji (Riksbanken) obniżył referencyjną stopę procentową, tzw. repo, do –0,1%. To po raz pierwszy w historii Szwecji stopa ta ma wartość poniżej zera. Jednym z głównych powodów podjęcia tak drastycznej decyzji była potrzeba stymulacji inflacji, która od wielu miesięcy jest również pod kreską. W styczniu obecnego roku wynosiła ona –0,2%, a miesiąc wcześniej 0,1% jeszcze mniej.

Decyzja NBS wywołała natychmiastowe reakcje na rynkach finansowych. Spadł kurs korony szwedzkiej SEK. Wobec ryzyka topnienia oszczędności na kontach bankowych oraz braku innych atrakcyjnych obiektów inwestycyjnych wolny kapitał zapałał gorącą miłością do akcji. Sztokholmska giełda wykonała radosny skok w górę i nadal trwa w tym podskoku.

Kierownictwo Riksbanku dostrzega teraz pozytywne efekty swojej decyzji, dzieląc się swoimi spostrzeżeniami na łamach DN.se. Podrożały artykuły importowane, a ceny nieruchomości nadal rosną niepohamowanie, wobec jeszcze niższych kosztów kredytów. Pomijając efekty wcześniejszych obniżek stopy repo oraz ceny energii inflacja przekracza już 1,0% – wylicza NBS. Celem polityki finansowej banku jest inflacja na poziomie 2,0%, bez pomijania czegokolwiek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2015


Kalla mistrzynią świata
Szwedzka biegaczka narciarska Charlotte Kalla zdobyła dzisiaj złoty medal w biegi na 10 kilometrów stylem dowolnym, podczas narciarskich Mistrzostw Świata w Falun, Szwecja. Radość była tym większa, że Kalla rozgromiła swoje norweskie koleżanki. Przy okazji różnych zimowych zawodów, Szwedzi często mówią: Nie ważne kto wygra byle nie był to Norweg.

Sporą sensację wzbudziły dwa pozostałe medale, które przypadły amerykanką Jessice Diggins oraz Caitlinie Gregg. (rn)

Szwecja, Charlotte Kalla, 20150224 Falun

Charlotte Kalla – mistrzyni świata.

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2015


Większe opodatkowanie pracy w Szwecji
Szwedzka, lewacka koalicja rządowa (S+MP) nadal sieje spustoszenie w tutejszej gospodarce. Teraz planuje ona podwyższyć znacznie tzw. opłaty socjalne (Arbetsgivaravgift), płacone przez pracodawcę za każdego zatrudnionego. Jest to coś w rodzaju polskiego "Zusu", dodatkowy podatek nakładany na pensję brutto. Obecnie wynosi on 31,42%. Jednak za pracowników urodzonych po roku 1988 przedsiębiorstwa płacą tylko 15,49%. Poprzednia ekipa rządowa starała się zmniejszyć w ten sposób bezrobocie wśród młodych ludzi.

Obecny rząd chce to zmienić. Według organizacji przedsiębiorców Svenskt Näringsliv (Szwedzka Gospodarka), może to doprowadzić do likwidacji nawet 19 000 miejsc pracy ze szwedzkiego rynku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2015


Po oscarowa smuta w Szwecji
Szwedzi nie otrzymali żadnych Oscarów w tym roku. Pewnym szwedzkim akcentem podczas gali, swapliwie podkreślanym przez tutejsze media, było pojawienie się przez dwie sekundy wizerunku urodzonej w Szwecji włoskiej aktorki Anity Ekberg podczas prezentacji slajdów zmarłych aktorów. Podobny zaszczyt spotkał młodo zmarłego Malika Bendjelloul, Algierczyka również urodzonego w Szwecji, zwycięscy Oscara w 2013 r.

Sukces polskiego reżysera Pawlikowskiego szwedzka prasa kwituje ironicznym komentarzem, że nie chciał zejść ze sceny i organizatorzy musieli go ponaglać by zakończył już swoją mowę dziękczynną.

Czart goryczy dopełnia burza protestów jaką wywołała transmisja szwedzkiej telewizji SVT z uroczystości wręczania nagród. SVT transmitowała galę przez wiele godzin, wzbogacając ją komentarzami paru osób siedzących w studio. To ostatnie było czystą katastrofą – uważali telewidzowie. (ak)

Anita Ekberg

 

Szwecja, Dziennki

23.02.2015


Gratulacje dla księżniczki Estelle
Kolejna szwedzka mała księżniczka obchodzi dzisiaj swoją rocznicę urodzin. Córka księżniczki Wiktorii i księcia Daniela, Księżniczka Estelle, kończy dziś trzy lata. Gratulacje dla Estelle i rodziny!

Estelle jest druga, po swojej mamie w kolejce do szwedzkiego tronu. Bardzo szybko stała się ulubienicą mediów, wdzięcznie reagując na wiwaty tłumów. Występowanie przed kamerą nie sprawia jej najmniejszej trudności. Pierwsze zdjęcia ukochanej córeczki wykonał i opublikował jej tata Daniel osobiście – zobacz 27.02.2012...

Furorę w sieci zrobił rodzinny filmik książęcej rodziny z życzeniami z okazji Świąt Bożego Narodzenia i z Estellą w roli głównej. Na Youtubeie obejrzało go już ponad 1,5 miliona razy. Zobacz film... oraz więcej rodzinnych zdjęć...

Zaledwie trzy dni temu swoje pierwsze urodziny obchodziła księżniczka Leonore, córka młodszej siostry Wiktorii, księżniczki Magdaleny oraz Krzysztofa O'Neilla. Dziadek król ma pełne ręce roboty. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2015


Niedźwiedzia przysługa
Nie zdarza się to często, jednak tym razem Norwegia potrzebuje pomocy od Szwecji. Światowy Fundusz Ochrony Przyrody, WWF, zwraca się do szwedzkiego rządu z propozycją by ograniczył on polowanie na niedźwiedzie w pobliżu granicy między obu krajami. A to dlatego, że populacja niedźwiedzi w Norwegii jet niewystarczająca.

Okazuje się też, że norweskie niedźwiedzice zdradzają często swoich rodaków i próbują spełnić swój prokreacyjny obowiązek po szwedzkiej stronie granicy. Tu jednak nie zawsze czeka na nie tylko namiętne bara-bara. Czasem czeka myśliwy.

Teraz WWF stara się namówić Szwedów by wyświadczyli swoim sąsiadom przysługę. Fundusz ma to jak w banku – Szwedzi są zawsze chętni do wyświadczania Norwegom... niedźwiedziej przysługi. (rn)

Szwecja

Niedźwiedzica na polowaniu.

 

Szwecja, Dziennki

21.02.2015


Falun dobrze znane
Stolica szwedzkiej krainy i województwa Dalarna jest od paru dni na ustach większości Polaków. Wszystko z powodu rozgrywających się w Szwecji Mistrzostw Świata w narciarstwie klasycznym. W decydujących zawodach bierze udział wielu polskich zawodników. Justyna Kowalczyk nie wzięła niestety udziału w biegiu na 15 km. Ze skoczni Lugnet (100 HK) poszybują natomiast polskie orły – Stoch, Żyła, Ziobro, Murańka.

Do Falun wybrało się wielu Polaków by oklaskiwać naszych medalistów. (rn)

Szwecja, Falun 2015

Polscy kibice w Falun. 2015.02.21, od lewej: Piotr, Mateusz, Piotr.

Szwecja, Dalarna, Falun 2015-02-21

Falun 2015.02.21: Wigwamy wrogiego plemienia. Foto Marcin Folek.

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2015


Pierwsze urodziny księżniczki
Najnowsza członkini szwedzkiej rodziny królewskiej, księżniczka Leonore, obchodzi dzisiaj swoje pierwsze urodziny. Serdeczne gratulacje!

Leonore Lilian Maria jest córką księżniczki Magdaleny (Prinsessan Madeleine) oraz Krzysztofa O'Neilla (Herr Christopher O'Neill). Księżniczka Magdalena to młodsza córka obecnie panującego króla Szwecji, Karola XVI Gustawa. Leonore jest piąta w kolejce do szwedzkiego tronu. (rn)

Zobacz też Wikipedia... oraz krótki film o szwedzkiej rodzinie królewskiej...

Szwecja, księżniczka Leonore.

Księżniczka Leonore, oto Kungahuset.se.

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2015


Robot cię pocieszy
Państwowa Rada Etyki Medycznej w Szwecji (Statens medicinsk-etiska råd, SMER) przychyla się do pomysłu zastosowania robotów w opiece nad osobami niepełno sprawnymi. Są już roboty, które sprzątają, karmią, kąpią i pomagają w toalecie. Dla ludzi samotnych przewiduje się roboty roboty do towarzystwa – zaawansowane pluszaki, które mają dawać pocieszenie. Roboty mają być lekarstwem na ciągłe braki personelu w szwedzkiej służbie zdrowia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2015


Brak medyków w Szwecji
Szwedzka służba zdrowia nadal cierpi na brak personelu. W latach 2007–2012 ilość lekarzy w stosunku do liczby ludności wzrosła w Szwecji o 10%. W tym samym czasie przybyło tutaj o 4% pielęgniarek i położnych. Jednak zapotrzebowanie na wykwalifikowany personel medyczny jest jeszcze większe. Przede wszystkim odczuwalny jest brak lekarzy specjalistów oraz pielęgniarek z wyższym wykształceniem.

Jedną z przyczyn braku personelu, jest to, że szwedzcy medycy wolą pracować w Norwegii gdzie zarabiają czasem dwa razy więcej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2015


Ryż z arsenem
Szwedzka telewizja SVT alarmuje, że w wielu produktach ryżowych dostępnych na szwedzkim występuje arsen. Jest to groźny pierwiastek o właściwościach rakotwórczych, główny składnik znanej trucizny – arszeniku. Arsen znajduje się wodzie gruntowej tam gdzie uprawia się ryż i łatwo przenika do sadzonek. Najwięcej arsenu jest w ryżu pełnoziarnistym.

Wobec braku wyraźnych granic dopuszczalnej ilości arsenu w produktach spożywczych sprawa budzi duży niepokój. (ak)

Szwecja.net, ry÷ arsen.

Zobacz które produkty zawierają arsen...

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2015


Wkrótce 10 milionów Szwedów
Ludności Szwecji przybywa aż trzeszczy. W 2006 roku przybyło nas 65 505 osób, w 2010 już 74 888, a w ubiegłym, 2014 r. przybyło aż 102 491 nowych mieszkańców Szwecji. To po raz pierwszy roczny wzrost przekroczył sto stysięcy. 31 grudnia 2014 r. było nas 9 747 355. Tak dobry wynik osiągamy głównie dzięki "Szwedom" z importu – imigrantom.

Zdecydowanej większości gminą przybyło też nowych mieszkańców... i podatników. Na 290 szwedzkich gmin wzrostem ludności może się poszczycić aż 248. Liderem jest pod sztokholmska gmina Sundbyberg, a na drugim miejscu Knivsta w woj. Uppsala. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2015


Ciężkie czasy dla palaczy
Dziesięć lat o wprowadzeniu w Szwecji zakazu palenia tytoniu w restauracjach i budynkach publicznych rząd chce wprowadzić dalsze ograniczenia. Tym razem zakaz palenia ma objąć również ogródki restauracyjne, przystanki autobusowe, perony, a nawet place zabaw.

Na tym nie koniec. Rząd chce zakazać eksponowania produktów tytoniowych w sklepach. Można je będzie trzymać tylko pod ladą lub zamkniętych skrzynkach. Paczki papierosów mają mieć identyczny "neutralny" wygląd, a nazwa ma być napisana "neutralną" czcionką. Palacze mają być ubrani w szare mundurki i recytować "mądrości" Mao przed każdy sztachem – chciało by się dodać. (rn)

Palacz

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2015


Szwecja i Finlandia ramię w ramię
Szwecja i Finlandia zacieśnią współpracę wojskową. Wczoraj ministrowie obrony obu krajów komentowali raport sił zbrojnych obu państw w tej sprawie. Jedną z propozycji jest stworzenie wspólnej jednostki marynarki wojennej – Swedish Finnish Naval Task Force. Gotowość bojową jednostka ma osiągnąć do roku 2023. Inne to wzajemne wykorzystywanie baz marynarki oraz wspólne ćwiczenia w ściganiu obcych okrętów podwodnych.

Proponowana jest również synchronizacja sił lotniczych – wspólne ćwiczenia, wykorzystanie baz oraz stworzenie możliwości wspólnego dowodzenia. Do roku 2020 mają być stworzone szedzko-fińskie brygady sił lądowych. Współpraca militarna Szwecji i Finlandii jest już dzisiaj bardzo rozwinięta. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2015


Dozbrojenie szwedzkiej policji
Po niedawnych zamachach terrorystycznych w Kopenhadze szwedzka policja strzegąca synagog i innych żydowskich instytucji została uzbrojona w broń automatyczną. Jednocześnie policjanci zostali wyposażeni w kamizelki kuloodporne i hełmy.

W ostatni weekend 22-letni duński islamista zastrzelił dwie osoby. Celem ataku było spotkanie, w którym uczestniczył szwedzki rysownik satyryczny Lars Viks. Viks przeżył, ale zginął tam duński filmowiec Finn Nørgaard. W kilka godzin później zamachowiec zastrzelił cywilnego ochroniarza przed kopenhaską synagogą. (rn)

Szwecja, policjant uzbrojony w broń ciężką

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2015


Zatrzymania islamistów w Szwecji
Cztery osoby w rejonie Sztokholmu zostały zatrzymane w wyniku akcji szwedzkiej policji podatkowej. Bezpośrednią powodem zatrzymania były domniemane przestępstwa podatkowe. Jednocześnie zatrzymane osoby są podejrzane o finansowanie tzw. Państwa Islamskiego, organizacji terrorystycznej na Bliskim Wschodzie.

Zatrzymani prowadzą działalność w Szwecji w ramach firm zajmujących się sprzątaniem, przeprowadzkami lub serwisem samochodów. Według informacji DN.se zyski przekazywano prawdopodobnie islamistom w Syrii. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2015


SemlaTłusty czwartek we wtorek
Tłusty czwartek przypada w Szwecji we wtorek i nazywa się „fettisdagen”. Zamiast pączków zajada się tu „semlor” - pszenne bułki wypełnione masą migdałową i bitą śmietaną. Zwyczaj wywodzi się z chrześci­jańskiej tradycji ucztowania ostatniego dnia przed rozpoczęciem wielkiego postu. W protestanckiej Szwecji postu już ni ma, ale semla została.

Wśród jej ofiar są nie tylko zwykli właściciele pokaźnego obrzuszenia, ale i – jak głosi fama – szwedzki król Adolf Fredrik. W tłusty wtorek 1771 r. po spożyciu homara, kawioru, kiszonej kapusty – zjadł na deser parę semli i... wyzionął ducha. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2015


Wirtualne włamania – prawdziwe pieniądze
Nawet 100 banków na całym świecie zostało zaatakowanych przez hakerski gang "Carbanak". Włamania Carbanak" różnią się tym od innych tego typu przedsięwzięć, że hakerzy czyszczą konta banków, a nie jego klientów. Ocenia się, że straty banków wyniosły około miliada USD. Szwedzka Inspekcja Finansowa oraz tutejsze banki odmawiają podania informacji czy znajdują się wśród ofiar. (ak)

SZWECJA.NET

 

Szwecja, Dziennki

15.02.2015


Zamachy w Kopenhadze
W stolicy Danii, Kopenhadze, doszło wczoraj do dwóch zamachów terro­ry­stycznych. Najpierw około godz. 16 zaatakowano spotkanie w domu kultury, na którym jednym z mówców miał być szwedzki artysta Lars Vilks. W drugim zamachu, tuż po 01:00 zastrzelono 37-letniego mężczyznę przed synagogą w centrum miasta.

Lars ViksLars Vilks, artysta, pisarz, krytyk oraz teoretyk sztuki, jest znany ze swoich prowokacji artystycznych. Szczególny rozgłos uzyskały jego rysunki satyryczne przedstawiające Mahometa. Spotkało się to z oburzeniem środowisk muzułmańskich i Viksowi wielokrotnie grożono śmiercią.

We wczorajszym ataku na dom kultury zginął 55-letni filmowiec Finn Nørgaard, a trzech policjantów zostało lekko rannych. Viks uszedł z życiem chroniąc się w chłodni wraz z ambasadorem Francji w Danii.

Mężczyzna zastrzelony pod synagogą to 37-letni Dan Uzan, który wraz z dwoma policjantami ochraniał religijne spotkanie. ­Został on zamordowany strzałem w głowę. Obaj policjanci zostali ranni w wyniku strzelaniny.

O godz. 05.30 policja podała do wiadomości, że "jedna osoba związana z zamachami" została zastrzelona. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2015


Fala kradzieży Volvo
Szwedzka policja wpadła na ślad szajki złodziei samochodów ciężarowych. Ciągniki, a nawet całe zestawy – ciągnik plus naczepa – są wywożone z kraju zaraz po kradzieży. Kierowcy wynajęci do tego procederu zarabiają duże pieniądze. Plaga kradzieży ciężarówek dotknęła jak dotąd głównie południową Szwecję.

Najbardziej popularne wśród złodziei są nowe ciągniki marki Volvo. Każdy taki samochód jest warty około milion złotych. Policja podejrzewa, że są one wywożone m.in. na tereny byłego ZSRR. W związku z aferą aresztowano już cztery osoby we Francji. Również szwedzka policja odnosi sukcesy – jak podaje, aresztowano tutaj "pewną ilość" osób... zaocznie. (ak)

Szwecja, Volvo.

12

Szwecja, Dziennki

12.02.2015


Minusowa stopa w Szwecji
Narodowy Bank Szwecji (Riksbanken) ogłosił dzisiaj swoją historyczną decyzję – referencyjną stopę procentową, tzw. repo, obniżył poniżej zera. Wynosi ona teraz –0,1%. Dodatkowo bank zacznie wkrótce skupować szwedzkie obligacje państwowe do wartości 10 mld sek (o≈ 4,35 mld zł).

Banki komercyjne mogą wykorzystać taką sytuację i obniżą i tak już śladowe oprocentowanie depozytów do zera... albo i poniżej. Wizerunkowo było by to jednak niezręcznie, więc prawdopodobnie banki podniosą opłaty tu i ówdzie, tak że tego nawet nie zauważymy.

Celem obniżki stopy referencyjnej jest stymulacja gospodarki poprzez zwiększenie inflacji. Od dawna już mamy w Szwecji deflację, czyli ujemną inflację. Taka sytuacja prowadzi do stagnacji gospodarczej. Inflacja na poziomie 2% uważana jest za optymalną. Jeżeli obecna obniżka stopy repo okaże się niewystarczająca, NBS podejmie dodatkowe działania, np. dodatkowy skup obligacji lub jeszcze niższa stopa repo.

Decyzja NBS wywołała natychmiastowy wzrost kursów akcji na sztokholmskiej giełdzie. Skoro mamy tracić na trzymaniu pieniędzy w banku, to lepiej je inwestować. Alternatywą jest materac. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2015


Wycieczki na lodzie nie tylko piękne
Ogromna ilość jezior pokrytych zimą gładką taflą lodu kusi do dalekich wycieczek na łyżwach. Czasem lód jest jak lustro. Sunie się wówczas jakby zawieszonym w przestrzeni, gdzie niebo jest nad i pod nami. Łatwo wtedy zapomnieć o niebezpieczeństwie.

Ponad 14% Szwedów przeżyło zarwanie się lodu pod nimi. Każdego roku średnio 13 nie miało tego szczęścia – utopiło się. W ubiegłym roku tragedia spotkała aż 16 osób. Jedną z przyczyn jest poalkoholowa brawura oraz brak odpowiedniego sprzętu.

Najprostszym sprzętem ratującym często życie na kruchym lodzie są odpowiednie kolce – po szwedzku "isdubbar". Zawiesza się je na szyi i w razie nieszczęścia umożliwiają wydostanie się z wody na trwały lód. (ak)

Szwecja, kolce na lód.

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2015


Wiosenny luty w Szwecji
Prawdziwie wiosenna pogoda nad Szwecją w ostatnich dniach. Wczoraj zmierzono aż 12,1°C w Karlshamn, woj. Blekinge, w południowej Szwecji. W Geteborgu było "tylko" 11,6°C, ale i tak jest to najwyższa temperatura jaką zmierzono tam w lutym od 1859 roku, kiedy to rozpoczęto systematycznie mierzyć temperaturę.

Również dzisiaj słonecznie i ciepło, 6 do 10 stopni w różnych częściach kraju. (rn)

Szwecja, pogoda

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2015


Szwecja pod znakiem półksiężyca
Wczoraj w Malme miała miejsce pierwsza demonstracja Pegidy, powstałego w Niemczech ruchu sprzeciwu przeciwko islamizacji Europy. Według szwedzkich mediów przyciągnęła więcej zwolenników islamizacji niż jej przeciwników. Po stronie islamu wystąpił również tradycyjnie antychrześcijański, luterański szwedzki kościół – Svenska kyrkan.

Swoją miłość do islamu demonstruje również szwedzki rząd. Socjalistyczny premier Szwecji Stefan Löfven przyjmuje dzisiaj Mahmouda Abbasa, przywódcę administracji palestyńskiej w Izraelu. W październiku ubiegłego roku nowy, socjalistyczny rząd Szwecji uznał autonomię palestyńską jako państwo. Wizyta Abbasa jako prezydenta Palestyny budzi duże kontrowersje wewnątrz kraju i zagranicą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2015


Małe jest piękne... i drogie
Oferta sprzedaży mini domku w Sztokholmie okazała się niebywałym sukcesem. Domek w kącie studziennego podwórka, przyklejony do ścian kamienicy przerobiona na mieszkanie w latach 1930-tych. Na dwóch poziomach ma on zaledwie 28 m2 powierzchni użytkowej. Jednak główną atrakcję stanowiło położenie – w centralnej dzielnicy Sztokholmu, Kungsholmen, na wyspie o tej samej nazwie.

Ogłaszana cena wynosiła około 1,2 mln złotych. Na pokaz domku przyszło ponad 130 osób, rodzi lub grup przyjaciół. Zainteresowanie było tak duże, że szybko zaczęła ona szybować w górę, gdy zaczęto podbijać cenę. W końcu mini domek sprzedano dzisiaj za... 3,37 mln koron, około 1,6 mln złotych. (ak) Zobacz zdjęcia...

Szwecja, Sztokholm, Kungsholmen, Hantverkagatan 22.

Sztokholm: Mini domek w podwórku, 28 m2 sprzedsno za 1,6 mln złotych.

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2015


Szwedzi w zagranicznych więzieniach
203 Szwedów siedzi obecnie w więzieniach za granicą, poza krajami nordyckimi. Do krajów nordyckich (Norden) zalicza się tutaj Szwecję, Norwegię, Finlandię, Danię i Islandię. Najwięcej Szwedów za kratkami przebywa w Niemczech i USA, odpowiednio 21 i 20 osób. Na kolejnych miejscach są Turcja i Włochy po 13 więźniów oraz Grecja i Tajlandia po 10 uwięzionych Szwedów. Polska zapewnia darmowy dach nad głową, wikt i opierunek tylko trzem Szwedom – i jeszcze pilnuje żeby ich nikt nie ukradł. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2015


Nowatorski redaktor
Mats Nyström, redaktor prowadzący programu "Sportowe nowiny" (Sportnytt) w szwedzkiej telewizji SVT przejdzie zapewne do historii medialnej innowacyjności. Wiadomości sportowe kończyły dziennik telewizyjny w sobotę 7 lutego tego, a zaraz potem miała być emitowana pierwsza część eliminacji do szwedzkiego Festiwalu Piosenki – Melodifestivalen. Pomysłowy redaktor zakończył więc swój program efektownym... solo gitarowym. Zobacz sam...

Nazwisko Nyström w dosłownym tłumaczeniau oznacza "Nowy nurt". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2015


Paszporty z bykiem
800 sztuk nowych paszportów Unii Europejskiej landu Szwecja zostało wydrukowana z błędem ortograficznym. W słowie Polismyndigheten (Departament Policji) zabrakło literki "g". Paszporty z błędem są nadal ważne, ale szwedzkie władze nie gwarantują jak zachowają się służby graniczne krajów docelowych. Nie wyklucza się, że szwedzki podróżny nie zostanie tam wpuszczony..

Teraz policja obiecuje wymienić paszporty z "bykiem", bez dodatkowych kosztów. Odszkodowań za kłopoty i stracony czas policja nie przewiduje.

Teraz policja obiecuje wymienić paszporty z "bykiem", bez dodatkowych kosztów. Odszkodowania za kłopoty i stracony czas władze nie przewiduje. Może jednak warto zaryzykować i zachować taki dokument. Paszport z błędem drukarskim może z czasem nabrać sporej wartości, podobnie jak tego typu znaczki pocztowe w filatelistyce. (ak)

Szwecja, pass UE

Paszport Unii Europejskiej land Szwecja.

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2015


Szwecja spad w lidze wykształcenia
Szwecja traci swoją pozycję w rankingu wyższego wykształcenia ludności w krajach OECD. Szwecję wyprzedziły już wszystkie kraje nordyckie z Islandią włącznie, a także np. Polska i Wielka Brytania. Wynika to z analizy raportu Education at a Glance 2015:2. Raport zestawia m.in. procentową ilość ludności z wyższym wykształceniem, minim 3 lata po gimnazjum, w grupie wiekowej 25–34 lata. Dane dotyczą lat 2003–2012. Szwecja z wynikiem 34% utrzymuje się nadal w pierwszej dziesiątce, ale od 2009 roku nie poprawia tego wyniku. A oto czołówka:

1. Norwegia: 44%
2. Polska: 41%
3. Holandia, Wielka Brytania, Korea Południowa: 40%
4. Finlandia: 39%
5. Australia: 37%
6. Luxemburg, Islandia: 36%
7. Dania, Japonia:35%
8. Szwecja, USA: 34%

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2015


Droższa komunikacja miejska w Sztokholmie
Komunikacja miejska w Sztokholmie, SL, będzie jeszcze droższa. Już teraz przejechanie nawet tylko jednego przystanku metrem czy autobusem kosztuje 20 zł, a za podróż przez trzy zony Sztokholmu cena wynosi już około 44 zł. 30-dniowy bilet kosztuje blisko 400 zł.

Po wakacjach SL zamierza podnieść te już i tak drastyczne ceny – donosi dn.se. Wielkość podwyżek nie jest jeszcze postanowiona, ale obejmie ona wszystkie rodzaje biletów. W zamian za podwyżki SL obiecuje zmniejszyć częstotliwość ruchu oraz likwidację niektórych połączeń. (rn)

Szwecja, Sztokholm, autobus.

Miejski autobus w Sztokholmie; SL – Storstockholms Lokaltrafik.

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2015


Volvo opuszcza Wrocław
Szwedzki koncern motoryzacyjny Volvo przedstawił dzisiaj wyniki czwartego kwartału 2014 roku. Mimo pewnych iskierek optymizmu wyniki okazały się bardzo słabe, znacznie poniżej oczekiwań analityków. Pocieszający jest jednak przyrost zamówień w niektórych regionach – w Europie o 49% iw Ameryce Północnej o 48%. Znacznie gorzej wypadły rynki południowo amerykański i chiński.

Szczególnie słabo rozwija się segment maszyn do robót ziemnych w Chinach. Volvo Construction Equipment pracuje tam znacznie poniżej możliwości. Kierownictwo koncernu jest zmuszone do wdrożenia programu oszczędnościowego. Jednym z jego elementów będzie zamknięcie fabryki Volvo we Wrocławiu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2015


Saabem w ostatnią podróż
Niedawno zmarły szwedzki przemysłowiec Peter Wallenberg odbył wczoraj swoją ostatnią podróż karawanem swojej ulubionej marki – SAAB. Jedyny na świecie egzemplarz Saaba-karawanu jest w posiadaniu Petera Blixta, przedsiębiorcy pogrzebowego z Vänersborg w południowo zachodniej Szwecji.

W 2009 roku zbudowano na jego zamówienie prototyp karawanu. Firma Saab Automobile miała wtedy ogromne kłopoty finansowe i motywem zamówienia były nie tylko względy biznesowe. Blixt był również zakochany w Saabie i miał nadzieję przyczynić się do uratowania tonącej firmy. Niestety, wkrótce potem Saab Automobile zbankrutował i firma uległa likwidacji. Więcej karawanów nie zbudowano.

Firma SAAB była mocno związano z rodziną Wallenberg. To ojciec Petera, Marcus Wallenberg, był jednym z założycieli firmy w marcu 1939 r. SAAB – Svenska AeroplanAktieBolaget – produkował wówczas samoloty. On też był inicjatorem podjęcia po wojnie produkcji samochodów. (rn) Zobacz też 19.01.2015...

Szwecja, SAAB

Kultowa szwedzka marka zamochodów osobowych poszła do grobu 19 grudnia 2011 r.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2015


Częściowo okej
Pewien szwedzki turysta wykupił wakacje marzeń w znanej firmie turystycznej Ving. Wybór padł na Karaiby, Saint Martin w Małych Antylach. 12-piętrowy Hotel Princess Heights w katalogu wyglądał imponująco – blisko plaży, widok na morze, basen i wszelkie wygody, częściowo wyposażony w windę.

Szwed dostał pokój na 7 piętrze. I tu zaczynają się schody – dosłownie. Na miejscu okazało się, że winda i owszem jest, ale tylko o 7 piętra w górę. Teraz turysta sądzi się z Vingiem, który upiera się, że opis hotelu był okej... częściowo. (rn)

Hotel Princess Heights

Saint Martin, Hotel Princess Heights, częściowo okej.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2015


Zawsze jest jakieś wyjście
Pewien mieszkaniec z okolic Luleå, na dalekiej północy Szwecji, miał dosyć ciągłego wygrzebywania się spod ogromnych zwałów śniegu, by wogóle wyjść z domu. Wpadł więc na nieco zawadiacki pomysł – wykopał tunel przez śnieg. Teraz może padać ile chce – mówi pomysłowy norrlening Ove Fredriksson. Zobacz zdjęcia...

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2015


Szwecja, Anders Borg.

Anders Borg.

nic

Zagoniony Anders
Były szwedzki minister finansów, Anders Borg (M), nie może narzekać na brak zajęcia. Po przegranych wyborach we wrześniu 2014 roku Anders Borg poszedł w ślady swojego partyjnego kolegi, ów­cze­snego premiera Fredrika Reinfeldta i zrezygnował z polityki. Nie zapisał się jednak do pośredniaka jako bezrobotny. To pracodawcy ustawiali się w kolejce jak zalotnicy do pięknej panny.

Już w październiku 2014 r. Borg dostał zlecenie od fińskiego rządu na ekonomiczną analizę sytuacji gospodarczej kraju. W miesiąc później zatrudnił go World Economic Forum pokładając w nim nadzieję na rozwój globalnej współpracy.

Kolejny miesiąc i kolejne sukcesy – o wybitnego ekonomistę upomniał się sektor prywatny. Borg zasiadł w zarządach szwedzkiego koncernu inwestycyjnego Kinnevik oraz jednej z jego spółek, operatora telefonii komórkowej Millicom.

Mimo nawału pracy Anders znalazł jednak wolną chwilkę by podjąć się kolejnej funkcji – doradcy banku inwestycyjnego Citigroup z USA. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2015


Szwedzki muzułmanin wzywa do wojny
Szwedzki 29-latek wzywa do wojny o islamski kalifat. W publikowanym na swoim blogu filmiku Michael Skråmo przez 5 minut wzywa swoich szwedzkich braci do wyjazdu na Bliski Wschód by wziąć udział w "świętej wojnie".

Skråmo, mieszkaniec Geteborga, przeprowadził się niedawno wraz z żoną i czwórką swoich dzieci do kontrolowanych przez islamistów obszarów Syrii. Teraz szwedzki bojownik Państwa Islamskiego, ubrany w mundur i z kałasznikowem pod pachą, wzywa młodych Szwedów do pójścia w jego ślady by szerzyć islam – religię pokoju. (rn)

Szwedzki islamista

Szwedzki islamista Michael Skråmo wzywa do wojny.

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2015


Szwecja ostrzega przed... islamofobią
Podczas gdy na świecie narasta strach przed islamskim terroryzmem, Szwecja podejmuje walkę z... islamofobią. W znanym programie państwowej telewizji "Uppdrag granskning" – szwedzka wersja "Misji Specjalnej" Anity Gargas – pod pręgierzem postawiona chrześcijan, sprzeciwiających się islamizacji kraju. Dla wzmocnienia efektu – wywołania nienawiści do "islamofobów" – wybrano asyryjskich imigrantów mieszkających w Södrtälje pod Sztokholmem. Wielu z nich nadal wspomina wśród swoich bliskich ofiary okrutnych mordów popełnianych przez islamistów na ich bliskich. Niektórzy nie ukrywają swojej odrazy dla islamskiego barbarzyństwa.

W programie przedstawiano kilka przypadków agresji Asyryjczyków wobec muzułmanów. Zdaniem autorów programu powodem była "islamofobia". Głów wyznawców Jezusa obciętych przez muzułmanów nie pokazano.

Mieszkańcy Södertälje poczuli się dotknięci. Do komisji etyki radia i telewizji wpłynęło już ponad 2200 zażaleń w tej sprawie. (ak)

Szwecja, SVT

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2015


Szwedzkie pielęgniarki "emigrują" za chlebem
Blisko 2000 pielęgniarek brakuje w 68 szwedzkich szpitalach ratunkowych – akutsjukhus. Są to szpitale, które w całości są pogotowiem ratunkowym, dla osób wymagających natychmiastowej pomocy medycznej. Najbardziej poszukiwane są pielęgniarki specjalistyczne. Z powodu braku personelu zamknięto już w Szwecji około 900 jednostek służby zdrowia.

Każdego roku w Szwecji szkoły kończy 4000 pielęgniarek, ale aż 1600 z nich występuje o zawodową legitymację w... Norwegii. U sąsiadów, za miedzą zarabiają niemal dwa razy więcej, a i bariera językowa jest nieznaczna. Różnica między językiem szwedzkim a norweskim jest mniej więcej taka jak między polskim a słowackim.

Ratunkiem dla szwedzkiej służby zdrowia może być tylko wyraźna podwyżka płac, albo... dalszy spadek cen ropy naftowej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2015


30 stłuczek w Sztokholmie
Ponad 30 wypadków samochodowych wydarzyło się wczoraj wieczorem w rejonie Sztokholmu, między godz. 18 a 24. Większość to drobniejsze stłuczki jednak w 9 obrażenia ponieśli ludzie, na szczęście nie groźne. Przyczyną były mgły, które podmarzły i utworzyły lodowatą powłokę na drogach miasta. Sytuację pogorszyły opady wilgotnego śniegu.

Dzisiaj parę stopni mrozu, a od jutra wyjrzy nawet słońce – i tak do końca tygodnia. (rn)

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net