Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Styczeń 2015 r. 00082

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2015


Szwedzki paszport jak świeże bułki
Szwedzka policja wydała w ubiegłym roku 1,5 miliona nowych paszportów. Jest to jak dotąd rekordowa ilość. Około 60 000 Szwedów zgłasza "zaginięcie" swoich paszportów każdego roku. Policja podejrzewa, że nie wszystkie zgłoszenia były uczciwe. Szwedzkie paszporty pojawiają się nazbyt często na czarnym rynku. Płaci się za nie nawet 90 000 koron. Zaraz po transakcji szwedzki obywatel z łatwością otrzymuje nowy paszport.

Teraz jednak władze przygotowują zaostrzenie przepisów paszportowych. Rozważa się dokładniejsze przesłuchania osób, które często tracą ten dokument, wprowadzenie krótko terminowych, tymczasowych paszportów oraz większe możliwości konfiskaty paszportu w razie nadużyć. (ak) Zobacz też 12.04.2014...

Szwecja, paszport

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2015


Kiruna liderem rozwoju
Najbardziej północne miasto Szwecji – Kiruna – rozwija się najlepiej ze wszystkich gmin kraju. W ciągu ostatnich 10 lat tzw. "potencjał fiskalny" zwiększył się tam aż o 53%. "Potencjał fiskalny" (Skattekraften) to podlegający opodatkowaniu dochód na mieszkańca. Ten współczynnik stosuję się zazwyczaj jako miarę rozwoju regionu. Spektakularny rozwój zawdzięcza Kiruna przede wszystkim ekspansji górnictwa rudy żelaza.

W czołówce rozwoju gospodarczego są też dwie inne górnicze gminy północnej Szwecji – Gällivare oraz Pajala. Na przeciwnym końcu listy – jako gospodarczo najsłabsze – znajdują się gminy Filipstad i Trollhättan (ak)

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2015


Apple pobiło Gazprom
Wyniki 4 kwartału okazały się znowu rekordowe dla amerykańskiego giganta komputerowego Apple – 74,6 miliardów $ przychodów oraz 18,04$ miliardów zysku. Ale to nie tylko rekord Apple. To światowy rekord wszech czasów kwartalnego zysku spółki giełdowej. Poprzedni rekord należał do rosyjskiego Gazpromu i pochodził z 2011 roku. W pierwszym kwartale Gazprom osiągnął wówczas 16,2 mld $. Spośród 20 kwartalnych rekordów w historii 15 należy do koncernów petrochemicznych – pozostałe 5 do Apple.

Apple logoApple powstało w 1976 r. i zapoczątkowało rozwój komputerów osobistych, PC. Twórcami Apple był Steve Wozniak – konstruktor pierwszego PC na świecie – oraz Steve Jobs, genialny kreator i przedsiębiorca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2015


Zmiana władzy w szwedzkiej Chadecji
Szwedzki polityk Göran Hägglund, przywódca Chrześcijańskich Demokratów (KD) zapo­wie­dział dzisiaj swoją rezygnację z tego stano­wiska. Göran Hägglund należy do czołowych politykiem w Szwecji od 1991 r. Liderem partii został w 2004 r. Nowy szef partii zostanie wybrany wiosną 2015 roku.

Hägglund jest ostatnim z partyjnych przy­wódców, którzy stworzyli Alians dla Szwecji – współpracę czterech partii centro-prawicowych, które przełamały monopol socjalistów na władze w Szwecji. Alians wygrał wybory zarówno w roku 2006 jak i 2010. Przegrał jednak we wrześniu 2014 r. i wszystkie cztery partie znalazły się w opozycji. Kontynuują one jednak współpracę w ramach Aliansu.

nic

Göran Hägglund KD

Göran Hägglund.

Spośród czołowych szwedzkich polityków, Göran Hägglund jest uważany za polityka obdarzonego największym poczuciem humoru. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2015


PEGIDA w Szwecji
Niemieckie stowarzyszenie PEGIDA, protestujące przeciwko islamizacji zachodniego świata, wybiera się do Malme. Na 9 lutego planowana jest pierwsza w Szwecji demonstracja, organizowana przez tutejszy oddział Pegidy. Demonstracja ma odbyć się na Stortorget – Dużym Rynku. Organizatorzy liczą na około 200 uczestników.

Podobne demonstracje Pegidy odbyły się już wcześniej w Oslo oraz Kopenhadze. Przyciągają one jednocześnie sporą ilość anty demonstrantów – domagających się islamizacji Zachodu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2015


Unijny żebrak jako eksponat
Dwoje Cyganów z Rumunii użyto jako "eksponaty" instalacji artystycznej w Hali Sztuki w szwedzkim Malme. Luca Lacatu oraz Marcela Cherisi przenoszą się na kilka godzin dziennie z mroźnej ulicy do znacznie przytulniejszych pomieszczeń wystawowych, by odgrywać swoją codzienną rolę – żebrać.

Instalacja budzi spore kontrowersje. Mieszkańcy Malme – jak i większości szwedzkich miast – są dzisiaj przyzwyczajeni do widoku klęczących żebraków przed każdym niemal sklepem. Jednak spotkanie żywego żebrzącego człowieka w charakterze "dzieła sztuki" wyzwala wiele emocji.

Za swój udział w instalacji Luca i Marcela otrzymują godziwe wynagrodzenie. Po kilku godzinach na wystawia wracają do swojej normalnej działalności na ulicy. Nowa rola celebrytów pomaga im ponoć w interesach. (rn)

Szwecja, instalacja w Malme, Luca Lacatu oraz Marcela Cherisi

Żywa instalacja artystyczna w Hali Sztuki w Malme – Luca Lacatu oraz Marcela Cherisi, autentyczni żebrzący Cyganie z Rumuni. Foto: Odd Clausen/Sveriges Radio.

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2015


Apple i Google nie kapują
Szwedzka policja prosi często globalne firmy informatyczne o pomoc w inwigilacji swoich obywateli. Microsoft udziela spiesznie wszelkich informacji w 96 procentach przypadków, Facebook w 81 procentach. Jednak Apple i Google odmawiają najczęściej "kapowania" swoich klientów. W dodatku robią to zgodnie z prawem, co doprowadza do wściekłości szwedzką policję. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2015


Prześladowanie unijnych żebraków w Szwecji
Narasta nienawiść Szwedów do żebraków nawiedzających obwicie wiele szwedzkich miast. Są oni nazywani tutaj "unijnymi żebrakami" – EU-tiggare – gdyż przybywają z krajów należących do Unii Europejskiej, dzięki otwartości granic. Najczęściej są to Cyganów, obywatele Rumunii. Stanowią oni w Szwecji spory problem socjalny.

Coraz częściej zdarzają się wypadki znieważania, pobicia, a nawet okradania tych nieszczęśników. W miasteczku Skara dwóch młokosów, 17 i 19 lat, poszło o krok dalej. Ostrzelali oni z wiatrówki Cyganów obozujących w namiotach. Jedna kobieta została trafiona w głowę. Teraz młodociani bandyci staną przed sądem. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2015


Bildt, Carl Bildt, 007
Były szwedzki minister Carl Bildt brał czynny udział w ucieczce afgańskiego więźnia w 2009 roku. Ujawnił to wczoraj ambasador Norwegii w Szwecji, Kai Eide, a Carl Bildt potwierdza jego informacje.

Sprawa dotyczyła afgańskiego studenta i dziennikarza o nazwisku Sayed Perwez Kambaksz, skazanego na śmierć za obrazę islamu. Karę zamieniono później na 20 lat więzienia i Sayed Perwez zamieszkał w rezydencji Eidea, wówczas przedstawiciela ONZ w Afganistanie.

Bildt, Eide i pewien afgański polityk zorganizowali ucieczkę skazańca. Z rezydencji Eidea przemycono Sayeda do szwedzkiego rządowego samolotu z Carlem Bildtem na pokładzie. Tajna operacja zakończyła się powodzeniem. (rn)

Szwecja, Carl Bildt

Szwedzki polityk Carl Bildt.

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2015


Groźni pasażerowie na bałtyckich promach
Sztokholmskie służby graniczne alarmują, że promy kursujące po Bałtyku są wykorzystywane do nielegalnych transportów. Chodzi przede wszystkim o przemyt oraz przewóz kradzionych rzeczy. Zajmują się tym zorganizowane gangi.

Szwedzka straż graniczna sprawdziła w ubiegłym roku około 350 wypływów promów. Na wielu z nich znajdowało się nawet do 30 groźnych kryminalistów. Stwarza to dodatkowe niebezpieczeństwo dla normalnych pasażerów oraz dla załogi.

Najbardziej narażone są promy fińskich linii TallinkSilja, kursujące między Sztokholmem i Rygą oraz Viking Line pływające między Sztokholmem i Helsinkami. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

19.01.2015


Peter Wallenberg nie żyje
Głowa rodziny Wallenbergów, najpotężniejszej przemysłowo-finansowej rodziny w Szwecji, Peter Wallenberg, zmarł dzisiaj w swoim domu. Peter urodził się 29 maja 1926 roku, jako syn Markusa Wallenberga Młodszego. Rządy nad imperium Wallenbergów przejął w 1982 r., po śmierci ojca. Jego starszy brat, przewidziany wcześniej na tą pozycję, popełnił samobójstwo w 1971 r.

Rodzina Wallenbergów kontroluje pośrednio lub bezpośrednio 1/3 szwedzkiego dochodu narodowego. Do najważniejszych instrumentów należy firma inwestycyjna Investor AB. Investor posiada znaczące udziały w takich firmach jak ABB, AstraZeneca, Atlas Copco, Electrolux, Ericsson, Husqvarna, koncern zbrojeniowy Saab, bank SEB, giełda Nasdaq OMX. (rn)

Szwecja, Peter Wallenberg.

Peter Wallenberg mówi „hej då”.

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2015


Bursztyn rośnie w cenie
Po ostatnich sztormach Morze Północne wyrzuciło na zachodni brzeg Danii spore ilości bursztynów. Znacznie łatwiej teraz znaleźć całkiem ciekawe okazy. Przedsiębiorczy Duńczycy organizują nawet bursztynowe safari dla turystów. Każdy może znaleźć swój okruszek skamieniałej żywicy.

Cena bursztynu na światowym rynku znacznie wzrosła w ostatnich latach, nawet 10-krotnie. Przyczyniło się do tego szczególnie otwarcie chińskiego rynku dla tego kamienia. Cena dobrej jakości bursztyn jest dzisiaj wyższa niż 14-karatowego złota. (ak)

Szwecja, bursztyn

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2015


8 zabitych
Mimo zaciętej dyskusji w sprawie polowania na wilki w Szwecji dzisiaj padły pierwsze strzały. Na otwarcie sezonu myśliwskiego ustrzelono osiem wilków, spośród 36, na które wydano wyrok w tym roku.

Polowanie na wilki należy do jednego z najbardziej kontrowersyjnych w Szwecji. Co roku trwają zawzięte spory w mediach. Sądy i różne państwowe instytucje wydają często sprzeczne decyzje – gdy jedna zakazuje polowania, druga pozwala. W sprawę miesza się też Unia Europejska, która rzadko traci okazję by nabroić. (rn)

Szwecja, wilki

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2015


W Szwecji nadal deflacja
Mimo wysiłków Narodowego Banku Szwecji (Riksbanken) inflacja w kraju nadal jest pod kreską. W grudniu 2014 r. spadła ona dodatkowo i wyniosła –0,3%. Nie pomogła październikowa dramatyczna obniżka referencyjnej stopy procentowej repo do 0%. Bank oceniał wówczas, że dla wymuszenia wzrostu inflacji – celem jest 2% – "zerowa stopa repo wystarczy na długo".

Teraz jednak eksperci szwedzkiego banku SEB nie wykluczają, że NBS wprowadzi minusową stopę referencyjną już w lutym obecnego roku. Takie triki testowano już w Danii i Szwajcarii. W Szwecji byłoby to po raz pierwszy w historii. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

16.01.2015


Ceny domów i mieszkań w Szwecji ciągle pęcznieją
Wzrost cen nieruchomości w Szwecji wydaje się nie mieć końca. W ubiegłym, 2014 roku, ceny mieszkań i domów jednorodzinnych wzrosły o 9%. W grudniu 2014 r. płacono średnio w całym kraju 29 384 sek/m2 mieszkania (1sek≈45gr). W centralnym Sztokholmie cena takiego kwadratu wynosiła już 73 079. Od kilku lat procentowy wzrost cen osiąga dwucyfrowe wartości lub bliskie takowym. Wszystko to przy ± zerowej inflacji oraz obostrzeniach kredytowych jakie Narodowy Bank Szwecji wprowadził w listopadzie 2014 r. To nie może trwać w nieskończoność – alarmują eksperci. Ale robią to już od kilku lat. (rn)

Szwecja, domki, ceny

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2015


Dalsze ochłodzenie nie relacji Izrael–Szwecja
Szwedzka minister spraw zagranicznych Margot Wallström miała dzisiaj złożyć roboczą wizytę w Izraelu. Jednak jej izraelski odpowiednik Avigdor Lieberman nie ma ochoty jej spotkać. Wallström jest tam traktowana jako "persona non grata" od czasu gdy 30 października 2014 szwedzki rząd uznał państwo Palestynę. Był to jeden z pierwszych występów nowego rządu po wyborach we wrześniu 2014 roku. Stosunki dyplomatyczne z Izraelem uległy już wówczas znacznemu pogorszeniu. Izrael domaga się od Szwecji przeprosin albo... zmiany rządu. Zerwanie kontaktów między szefami dyplomacji obu krajów, to kolejny krok w złym kierunku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2015


Votum nieufności dla szwedzkiego premiera
Szwedzki rząd Stefana Löfvena (S) doczekał się kolejnego votum nieufności. Partia Szwedzkich Demokratów (SD) złożyła dzisiaj w riksdagu taki wniosek. Tym razem nie ma jednak widoków na odwołanie groteskowego rządu. Partie Aliansu (M, C, KD, FP), które po przegranych wyborach we wrześniu 2014 r. miały stanowić opozycję, 20-12-2014 r. zawarły porozumienie z czerwoną koalicją S+MP, rezygnując w praktyce z tej roli. Zapowiedziały one już teraz, że nie poprą wniosku SD w głosowaniu za tydzień.

Poprzednim wyrazem braku zaufania do rządu Löfvena było głosowanie nad budżetem na początku grudnia 2014 r. Wówczas to obalono rządową propozycję, stwarzając szansę dla nowych wyborów. (rn) Zobacz też Po wyborach...

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2015


Latające pastuchy
Lapończyk Henrik Andersson, mieszkaniec okolic Luleå na północy Szwecji, pamięta czasy gdy hodowcy reniferów przemierzali na nartach ogromne połacie szwedzkiej tundry, przepędzając swoje stada. Potem narty zamieniono na śnieżne skutery. Teraz nadchodzi czas na kolejną zmianę. Henrik testuje właśnie nową technikę pilnowania stad reniferów, z wykorzystaniem... dronów. Za pomocą małych, latających, zdalnie sterowanych maszynek, wyposażonych w kamerę, Henrik może "sterować" swoim stadem na przestrzeni wielu kilometrów, nie wysiadając z samochodu. W razie potrzeby, drony wydają wściekłe dźwięki, nie dopuszczając do rozproszenia stada.

Za parę lat Lars będzie mógł zapewne wypasać swoje stada reniferów w dalekiej Laponii, leżąc wygodnie w hamaku gdzieś na Karaibach. (rn)

Szwecja, reny, drony

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2015


Palenie szkodzi i kosztuje
To, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu wiedzą wszyscy. Palacze wiedzą też jaką kasę przepalają miesięcznie. Jednak rekordzistą kosztów palenia zostanie chyba 38-letni mieszkaniec Geteborga. Zasnął on z papierosem w ręku i spowodował pożar. Sam przeżył, ale jego mieszkanie nie. Co gorsza mieszkanie nie było ubezpieczone, a i sąsiedzi zaskarżyli palacza za spowodowanie zagrożenia. Teraz czeka go rachunek na 750 000 koron. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2015


Noworoczne "upały"
Podczas noworocznej nocy 2015 roku w osadach Bydalsfjällen oraz w Jävre na północy Szwecji temperatura wynosiła 5°C. Święto Lata – Midsommar, 20 czerwca 2014 roku – mieszkańcy tych miejscowości obchodzili przy... 2,5°C. Tak więc zimowy Nowy Rok był dwukrotnie cieplejszy niż szwedzkie Święto Lata. – Jak tak dalej pójdzie, to przeprowadzam się dalej na północ – mówi jeden z mieszkańców dotkniętych noworocznym upałem osad reporterowi Svt.se. (rn)

Szwecja, Nowy Rok 2015

Nowy Rok w północnej Szwecji był cieplejszy niż Midsommar – Święto Lata.

 
  nic

2015: 12, 11, 10, 9, 8, 7, 6, 5, 4, 3, 2, 1.
2014, 2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net