Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Grudzień 2014 r. 00063

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2014


Wyborów w Szwecji nie będzie
We wtorek 30 grudnia szwedzki rząd miał ogłosić nowe wybory, zaledwie trzy miesiące po ostatnich. Przyczyną tak szybkiego powrotu do urn było odrzucenie przez riksdag – szwedzki parlament – rządowej propozycji budżetu na przyszły rok. W ten sposób rząd jest zmuszony realizować budżet opozycji.

Zaraz po przegranym głosowaniu premier Stefan Löfven (S) zapowiedział nowe wybory na marzec 2015 r. Jednak ze względów konstytucyjnych ich oficjalne ogłoszenie jest możliwe najwcześniej 29 grudnia.

Teraz jednak premier się rozmyślił. Sondaże wskazywały na znaczny wzrost popularności Szwedzkich Demokratów (SD). Wszystkie inne partie ryzykowały przegraną. Od ponad tygodnia trwały tajne negocjacje rządu z Aliansem – koalicją czterech partii centro-prawicy. Ustalono nowe, wygodne traktowanie rządu mniej­szościo­wego w riksdagu i Alians obiecał przepuścić rządowy budżet. W ten sposób Szwedzi zostali pozbawienia szansy na poważny, stabilny rząd. Jedyną partią opozycyjną w szwedzkim sejmie pozostaje od dzisiaj partia Szwedzkich Demokratów. (rn) Zobacz też 3.12.2014...

Szwecja, rząd+opozycja=rządozycja. 2014 12 27.

Rząd + "opozycja" = rządozycja. Od lewej, rząd: Gustav Fridolin i Åsa Romson (MP), premier Stefan Löfven (S). Alians: Anna Kinberg Batra (M), Annie Lööf (C), Jan Björklund (FP), Göran Hägglund (KD).

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2014


Bombowe Święta w Malme
Kilka eksplozji miało miejsce w przedświątecznym tygodniu w Malme na południu Szwecji. Trzy z nich w osławionej dzielnicy Rosengård zamieszkałej głównie przez poza europejskich imigrantów. Ostatnia bomba wybuchła tam w Wigilię Bożego Narodzenia o godz. 18, w lokalu administracji osiedla.

Wcześniej, w sobotę 20 grudnia Mieszkańcy Rosengård przeżyli dwie inne eksplozje. Nikt nie został jak dotąd ranny ani zabity. (ak)

Szwecja, Malme,

Blokowiska w Rosengård, Malme.

 

Szwecja, Dziennki

25.12.2014


Minus w całej Szwecji
Zima ociągała się z nadejściem do południowej Szwecji. Dzisiaj jednak, w pierwszy dzień Świąt Bożego Narodzenia, temperatura spadła poniżej zera w całym kraju. W Sztokholmie i okolicach pozostał zaledwie biały nalot na jesiennej trawie. Mroźnie, ale bezśnieżnie. W nocy poprószyło trochę nawet na południu, w Skanii, ale nader skromnie. Białe Święta mają tylko mieszkańcy północnej części kraju. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

25.12.2014


Krwiste czy czerwone?
Pomarańcza z czerwonym miąższem są w Szwecji nazywane "blodapelsiner" – krwawe, krwiste. Podobnie skojarzenia mają też np. Anglicy, Rosjanie i Niemcy. Niektórzy importerzy w Szwecji doszli jednak do wniosku, że "krew" nie brzmi już zbyt smakowicie. Blodapelsiner przechrzcili więc na "röda apelsiner" – czerwone pomarańcza.

Sprzedaż czerwonych pomarańcz ponoć wzrosła znacznie tej zimy. Czyżby Szwedzi rzeczywiście przestali być krwiożerczy? Sondaż jaki przeprowadziła szwedzka państwowa telewizja na swojej stronie svt.se zaprzecz temu. Na pytanie "Czy należy przechrzcić krwiste pomarańcza?" słupek zwolenników jest minimalny. Poniższy obrazek ilustruje wynik przy 8 463 oddanych głosach. (rn)

SZWECJA, sondaż

"Czy należy przechrzcić blodapelsiner?", Ja = Tak, Nej = Nie.

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2014


Świąteczne życzenia od szwedzkiej księżniczki
Uroczą scenkę rodzinną przy choince opublikował szwedzki dwór królewski. Tytuł: "Julhälsning från Haga" – Świąteczne życzenia z pałacu Haga. "Jul" to po szwedzku "Święta Bożego Narodzenia". Nagranie jest zrobione w pałacu Haga pod Sztokholmem, gdzie mieszka książęca rodzina.

W rolach głównych występują: mama – księżniczka Victoria, starsza córka króla Szwecji Karola XVI Gustawa i następczyni tronu; tata – książę Daniel; córeczka – księżniczka Estelle. (ak) Zobacz film...

Szwecja, księżniczka Estelle

Księżniczka Estelle 2014 r. Foto Kate Gabor. Czytaj też o pałacu Haga...

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2014


Dewaluacja szwedzkiej korony?
Szwedzka korona traci na wartości. Wykres kursu dolara w stosunku do korony wygląda coraz bardziej groźnie. Mimo to prezes Szwedzkiego Banku Narodowego (Riksbanken), Stefan Ingves, nie wyklucza dalszego aktywnego osłabienia waluty. Może to oznaczać dewaluację korony, choć Ingves traktuje to jako ostateczność. Głównym problemem banku jest stagnacja cen, czyli bardzo nicki poziom inflacji. W wielu miesiącach mamy w Szwecji nawet deflację – w listopadzie np. inflacja wyniosła -0,2%.

Prezes banku nie wyklucza nawet minusowej stopy referencyjnej repo. Może więc dojść do sytuacji, że nasze oszczędności w banku będą topniały. Ratunkiem pozostaje materac. (rn)

Waluty

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2014


Ile kradną Szwedzi
Koniec roku to świąteczny okres dla wszystkich – również dla złodziei. Center for Retail Research zbadało tą sprawę. Zapytano 571 przedstawicieli 11 362 sklepów w Szwecji. Okazało się, że w okresie od połowy listopada do końca grudnia "znika" ze szwedzkich sklepów towarów o wartości ponad pół miliarda złotych (1,1 mld SEK).

W neopogańskiej Szwecji oporów moralnych raczej nie ma. Kradną zarówno klienci jak i personel. Kradzieże występują we wszystkich grupach, zarówno wśród szefów jak i zatrudnionych – przyznaje Per Geijer, szef ochrony organizacji branżowej Svensk Handel.

Wśród szwedzkich złodziei najbardziej popularne są... przyrządy do golenia. Zaraz potem na liście najczęściej kradzionych produktów są: elektronika, galanteria – rękawiczki, paski itp. – oraz zegarki.

W Szwecji kradnie się najwięcej spośród krajów nordyckich w tym okresie. W Norwegii kradnie się za około 450 mln zł, a w Danii za "jedyne" 250 mln zł. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2014


150-lecie szwedzkiego dziennika
Największy szwedzki dziennik Dagens Nyheter obchodzi 150 rocznicę narodzin. Gazeta założona przez publicystę Rudolfa Walla. Jej pierwszy numer wyszedł 23 grudnia 1864 roku. Od 1909 r. dziennik jest własnością medialnego koncernu rodziny Bonnier. Obecnym redaktorem naczelnym jest Piotr Wołodarski. Gratulacje na ręce redaktora naczelnego można przesyłać po polsku (peter.wolodarski@dn.se).

Piotr Wołodarski publikował też na łamach Szwecja.net. (rn)

Szwecja

Peter Wolodarski

Piotr Wołodarski.

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2014


Szwedzka rodzina królewska rozkwita
Księżniczka Madeleine, młodsza córka króla Szwecji Karola XVI Gustawa oczekuje wraz z mężem Chris O'Neillem drugiego już dziecka. Swoje pierwsze dziecko, księżniczkę Leonorę, urodziła całkiem niedawno, 20 lutego 2014 r. W ten sposób Madeleine wyprzedza swoją starszą siostrę księżniczkę Viktorię, której córka, księżniczka Estelle skończy trzy lata w lutym 2015 roku i nadal pozostaje jedynaczką.

Księżniczka Madeleine i Chris O'Neill mieszkają w Nowym Yorku jednak obecnie przebywają w Sztokholmie, gdzie spędzą cały świąteczny okres. (ak)

Szwecja, Sztokholm, Chris

Chris O'Neill i księżniczka Madeleine z córeczką Leonorę podczas chrztu w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2014


Radioaktywne odpady pod Bałtykiem
Szwedzka spółka SKB, oferująca przechowywanie radioaktywnych odpadów z elektrowni jądrowych, stara się zwiększyć możliwości magazynowania pod dnem morskim. SKB chce wykuć sześć nowych sal w podmorskich skałach Bałtyku, w pobliżu elektrowni jądrowej Forsmark, 140 km na północ od Sztokholmu. Nowe sale potroją obecne możliwości magazynowania, a łączna pojemność magazynów osiągnie 171 000 m3.

Odpowiednie podanie liczące 6000 str. SKB złoży dzisiaj do szwedzkiego Urzędu ds. radioaktywności – Strålsäkerhetsmyndigheten. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2014


Ktoś nas podsłuchuje
Wiele budynków najważniejszych organów władzy w Szwecji sąsiaduje ze sobą. Kancelaria rządu, rezydencja premiera, Ministerstwo Spraw Zagranicznych położone są przy jednej ulicy – Strömgatan w Sztokholmie. Po drugiej stronie, za wąską cieśniną, leży riksdag, szwedzki parlament. Jest to oczywiście wygodne dla urzędników, ale stwarza również pewne niebezpieczeństwa. Dziennik Dagens Nyheter alarmuje, że mogą tam być umieszczone tzw. IMSI-catchers, urządzenia które rejestrują całą komunikację telefonów komórkowych.

Gazeta przeprowadziła eksperyment za pomocą tzw. kryptofonu. Urządzenie wykryło kilka podejrzanych sygnałów. Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo zainteresowała się sprawą. Podobny problem wykryto również w stolicy Norwegii Oslo. (rn)

Szwecja, Sztokholm, centrum władzy. rząd, rezydencja premiera, MSZ, parlament.

Sztokholm, od lewej: siedziba rządu Rosenbad, za nią rezydencja premiera i MSZ, na prawo fragment parlamentu – riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2014


Szwecja tanieje
Wartość szwedzkiej waluty, korony SEK, maleje już od ponad pół roku. Cena amerykańskiego dolara wzrosła w tym roku aż o 18,73%. Coraz mniej płacą też Polacy robiący zakupy w Szwecji. Cena szwedzkiej korony płacona w złotówkach jest najniższa od połowy sierpnia 2011 roku. Za jeden SEK płaci się teraz około 44 groszy z kawałkiem. (rn)

Szwecja kurs SEK/PLN

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2014


Papryka sprzedaje najlepiej
Rok 2014 jest kolejnym rekordowym rokiem na szwedzkim rynku nieruchomości. Mimo równie rekordowo wysokich cen, apetyt na własny dom nie słabnie. Ogłoszenia sprzedaży znikają szybko z internetu – obiekt sprzedany.

Ceny mieszkań i domów rosną praktycznie nieustannie od lat 1990-tych, więc wielu kupuje je w nadziei dalszego wzrostu cen. Dotychczas najbardziej aktywnym rynkiem były regony trzech dużych szwedzkich miast – Sztokholmu, Geteborga i Malme. W ty roku jednak najwięcej transakcji dokonano w Luleå na dalekiej północy Szwecji.

Oglądalność większych sajtów z ogłoszeniami sprzedaży nieruchomości wzrosła w tym roku o ponad 20%. Analizy statystyk odsłaniają aktualne trendy. Najczęściej poszukiwanym adresem była ulica Sankt Eriksgatan w Sztokholmie. Nie bez znaczenia jest też wystrój wnętrza. Największą "klikalność" osiągnęła wanna wypełniona... papryką. Zieloną papryką przyozdobiono wnętrza willi w Saltsjöbaden pod Sztokholmem. (ak)

Szwecja,

Paprykowy dom w Saltsjöbaden – więcej zdjęć...

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2014


W Sztokholmie najgroźniej
Spośród wszystkich gmin Szwecji to w Sztokholmie najłatwiej dostać po mordze. Na tysiąc mieszkańców zgłasza się tutaj na policję 19,4 przypadków. W pierwszej piątce gwałtowników znalazły się też wyłącznie miasteczka leżące w pobliżu Sztokholmu.

Na drugim krańcu skali znajduje się narciarski kurort Ydre, gdzie od kawy i ciasteczek oderwało policję zaledwie 1,7 zgłoszeń pobicia na tysiąc mieszkańców gminy.

Pewne zdziwienie budzi fakt, że w Malme zgłasza się mniej przypadków przemocy niż w Sztokholmie i okolicach, 16/1000 mieszkańców. Obraz medialny jest zupełnie inny. To właśnie z Malme najczęściej dochodzą wieści o morderstwach i strzelaninach na ulicach miasta. (rn)

bójka

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2014


Rosja zagraża samolotom pasażerskim
Rosyjskie samoloty wojskowe stanowią coraz większe zagrożenie dla pasażerskiego ruchu lotniczego nad Bałtykiem. Są one niewidoczne dla radarów w jakie są wyposażone samoloty pasażerskie, a często obierają kurs kolidujący z ruchem cywilnym. W tym roku odnotowana trzy poważne incydenty nad południową Szwecją. Najgroźniejszy był w marcu tego roku, kiedy to samolot SAS ze 170 pasażerami na pokładzie w ostatniej chwili uniknął zderzenia z rosyjskim kamikadze, zobacz 8.05.2014...

Kolejny incydent miał, mniej groźny, miejsce w ostatni piątek. Szwedzki MSZ wezwał jednak rosyjskiego ambasadora i zażądał wyjaśnień.

Szwedzcy piloci domagają się teraz doposażenia w radary wojskowe, które mogą wykrywać również samoloty z wyłączonym transponderem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2014


Przemyt ludzi do Szwecji
Trzy osoby podejrzane o przemyt ludzi zostały zatrzymane po wylądowaniu prywatnego samolotu z Bejrutu na lotnisku Sturup pod Malme. Na pokładzie samolotu znajdowało się 10 pasażerów, którzy poprosili o azyl w Szwecji.

Dwóch spośród podejrzanych o przemyt to około 50-letni Egipcjanie, a trzecia to 20-letnia kobieta z Libii. (ak)

Szwecja, Malme, lotnisko Sturup

Sturup – międzynarodowe lotnisko w Malme.

 

Szwecja, Dziennki

15.12.2014


Rosną majątki szwedzkich bogaczy
Mimo dreptającej w miejscu gospodarki i niepokojów na świecie rosną majątki szwedzkich miliarderów. Wartość akcji szefa sieci odzieżowej H&M, Stefana Perssona z rodziną, powiększyła się w tym roku o... 11 miliardów koron! Do tego trzeba dodać sześć miliardów dywidendy. Mimo to H&M płaci tak głodowe pensje swoim szwaczkom na dalekim wschodzie, że te mdleją w pracy z wycieńczenia – zob. 30.01.2013...

Znacznie skromniej, "tylko" 3,6 mld koron wzrosła zawartość skarbonki pięknej pani Antonii Ax:son Johnson i jej rodziny. Także tutaj dzięki wzrostowi kursu akcji rodzinnego koncernu spożywczego Axfood. Flagowym okrętem koncernu jest sieć supermarketów Willys, gdzie można również kupić sporo polskich produktów.

Jednak najbardziej chyba spektakularną personifikacją nagłego wzrostu majątku jest Markus "Notch" Persson, który stał się miliarderem z dnia na dzień. Za 12,5 mld koron sprzedał on Microsoftowi swoją firmę, która stworzyła popularną grę Minecraft. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2014


Światło wśród mroków
Migotliwe światełka świec toczą dzisiaj nierówną walkę z mrokami północy – to pochód Świętej Łucji. W całej Szwecji organizowane są procesje przystrojonych w długie, białe suknie panienek i przebranych za krasnali chłopców. Procesję prowadzi Święta Łucja przybrana w koronę ze świec. Chór śpiewa pieśń "Santa Lucia" i inne, "łucyjne" kolędy.

Goście są częstowani kruchymi pierniczkami i charakterystycznymi, szafranowymi bułeczkami zwanymi "lussebullar". Wśród napojów króluje kawa oraz glögg – coś w rodzaju grzanego wina z bakaliami. Posłuchaj hymnu do Świętej Łucji...

Dzisiejsze obchody Dnia Świętej Łucji w kościele Oscara Fredrika w Geteborgu można obejrzeć tutaj...

Szwecja, Dzień Świętej Łucji.

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2014


Dobra zła pogoda
Nad południową Szwecją przetoczyła się dziś wieczorem silna wichura. Prędkość wiatru osiągała miejscami 25 m/s. Wstrzymano ruch wielu pociągów oraz morskich promów. Również ruch kołowy został ograniczony na wielu drogach, między innymi na drodze międzynarodowej E4. Mimo to sztorm okazał się nieco słabszy niż to zapowiadał Szwedzki Instytutu Meteorologiczny SMHI, który ogłosił ostrzeżenie drugiej klasy.

Nie wszystkich jednak martwi sztormowa pogoda. W portowym miasteczku Nynäshamn pod Sztokholmem szwedzcy surferzy organizują mistrzostwa kraju. Spodziewane fale wysokości 3-4 metrów to marzenie szwedzkich śmiałków. Zła prognoza dla Malme budzi radość w Nynäshamn. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2014


Cyberataki na Szwecję
Szwedzka firma telekomunikacyjna Telia stała ofiarą ataków hakerskich. To już drugi taki przypadek w krótkim czasie. W ostatnią środę zakłócono pracę serwerów DNS. Tym "sukcesem" pochwaliła się potem hakerska grupa Lizard Squad.

Kolejny atak przeprowadzono dziś w nocy. Internetowa sieć Telii jest nadal (07:30) nieczynna i firma nie wie jak długo to potrwa. Telia jest największą firmą telekomunikacyjną Szwecji. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2014


Szwecja, Anders Borg.

Anders Borg.

Minister już nie bezrobotny
Niedawny szwedzki minister finansów Anders Borg (M), który w wyniku wrześniowych wyborów stracił pracę, nie jest już bezrobotny. Ze znalezieniem nowego zajęcia nie miał trudności. Faktem jest, że to pracodawcy bili się o niego. W końcu Borg zdecydował się na pracę dla szwedzkiego koncernu inwestycyjnego .

Po przegranych wyborach Anders Borg poszedł w ślady swojego szefa, premiera Fredrika Reinfeldta i zrezygnował z polityki. Teraz będzie on pracował dla Kinnevik i jednej z jego spółek Millicom, zajmując się światowymi rynkami: Azją, Afryką i Ameryką południową. Rynkiem szwedzkim nie będzie się zajmował. To zbyt delikatna sprawa – mówi Borg w rozmowie z TT. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2014


Noblowskie uroczystości
Tradycyjne rozdanie nagród Nobla odbyło się wczoraj w filharmonii sztokholmskiej, a nagrody pokojowej w Oslo. Wieczorem 1250 gości zasiadło do stołu w błękitnej sali sztokholmskiego ratusza. Rodzina królewska stawiła się w komplecie.

Na rozgrzewkę podano zupę kalafiorową, a wśród dań głównych była pieczeń z jelenia. Potrawy na bankiet noblistów przygotowywało 43 kucharzy przez cztery dni.

Oczekiwanie na "podano do stołu" umilał gościom balet królewski tańcząc na... schodach prowadzących do sali złotej, gdzie syci już goście tańcowali sami aż do rana. (rn)

Szwecja, Sztoholm, Sala błękitna, bankiet Nobla

Bankiet noblistów w błękitnej sali sztokholmskiego ratusza. Powyżej, na prawo, sala złota, gdzie odbywa się bal.

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2014


Biust pod choinkę
Brak pomysłu na dobry prezent pod choinkę dla bliskiej ci kobiety? Firma "Klinik 34" z Geteborga ma rozwiązanie: większy biust. Firma zajmuje się chirurgią plastyczną. Jedną z usług jest wypełnianie kobiecego wnętrza... silikonem. Firma postanowiła promować sztuczny biust na "Gwiazdkowy prezent roku".

Gwiazdkowy prezent roku to stosunkowo nowa szwedzka tradycja. Od 1988 roku jest on ogłaszany na podstawie statystyki zakupów. Wyborem prezentu roku zajmuje się szwedzki Instytut Badania Handlu, Handelns Utredningsinstitut – HUI. Zapowiadały się seksowne Święta. Jednak HUI wybrał znacznie mniej ekscytującą bransoletkę aktywności fizycznej, rejestrującą np. ilość kroków podczas spaceru, puls itp. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2014


Rysie bezpieczne w Szwecji
W obecnym, 2014 roku, wolno było polować na rysia tylko na dalekiej północy Szwecji. Jednak populacja tych drapieżnych dzikich kotów nie osiągnęła spodziewanej ilości 870 sztuk, uznawanej za minimum chroniące przed degeneracją i wyginięciem. Dlatego też w przyszłym roku Urząd Ochrony Przyrody nie wyda żadnej licencji na polowanie na tego zwierza. Rysie mogą odetchnąć z ulgą – uff. Ryś.

Szwecja, fauna, ryś,

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2014


Szwedzi nie chcą już obecnego rządu
Po sromotnej klęsce szwedzkiego rządu w riksdagu w głosowaniu 3 grudnia nad budżetem premier Löfven (S), zamiast honorowo podać się do dymisji, zapowiedział nowe wyborów. Poprzednie wybory do parlamentu mieliśmy niecałe trzy miesiące temu, 14 wrześniu 2014 r. W ich wyniku koalicja Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP) utworzyła mniejszościowy rząd.

Zaledwie 2% wyborców uważa teraz, że rząd S+MP jest najlepszym rozwiązaniem dla Szwecji. Wynika to z sondażu firmy Ipsos zrobionego w dniach 3-4 grudnia, opublikowanego dzisiaj przez dziennik Dagens Nyheter. 19% popiera powrót poprzedniej rządowej koalicji, Aliansu (M+C+FP+KD).

Jednak faworytem pytanych jest rząd "zgody narodowej" tworzony przez dwóch największych oponentów na szwedzkiej scenie politycznej, Socjaldemokratów i Moderatów (M). Aż 26% respondentów uważa, że taki rząd byłby najlepszy dla kraju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2014


Morska poczta
Latem 1992 trójka szwedzkich dzieci bawiła się w morskich rozbitków. Z uroczego miasteczka Hunnebostrand na zachodnim wybrzeżu "wysłali" oni list umieszczony w butelce. Losy listu dzieciaki – Erik, jego siostra Linda oraz kumpel Christoffer – powierzyły morzom i ocenom... i zapomniały o sprawie. Morza jednak nie. Po 22 latach nadeszła odpowiedź – z Panamy. Tym razem już zwykłą, papierową pocztą, w listopadzie tego roku przyszła odpowiedź wraz z oryginalnym listem sprzed lat. (rn)

Poczta butelkowa

Butelkowa poczta ze szwedzkiego Hunnebostrand przepłynęła 9 260 km by dorzeć do Panamy.

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2014


Ingvar jak Mikołaj
Szwedzki gigant meblowy IKEA przeznacza 415 milionów złotych (100 mln €) na wzmocnienie funduszu emerytalnego swoich wiernych pracowników na całym świecie. Dla każdego zatrudnionego na stałe pracownika, niezależnie o funkcji i wysokości pensji, rezerwuje co roku indywidualną sumę przeznaczoną na jego emeryturę. Wpłaty na fundusz emerytalny dokonuje się po przepracowaniu pięciu lat.

Wysokość dodatku emerytalnego w danym kraju jest proporcjonalna do udziału kraju w totalnej sumie wynagrodzeń IKEA Group na świecie. W Szwecji wynosi on 27000 koron, czyli ponad 12000 zł.

Pomysłodawcą tego programu lojalnościowego jest sam twórca Ikei – Ingvar Kamprad. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

3.12.2014


Nowe wybory w Szwecji
Scjalistyczny rząd Szwecji przegrał dzisiejsze głosowanie w riksdagu nad swoją propozycję budżetu na rok 2015. Krótko po głosowaniu premier Stefan Löfven (S) zapowiedział nowe wybory na 22 marca 2015 r. W obecnym parlamencie rząd nie potrafi uzyskać poparcie nawet dla tak podstawowej uchwały jak budżet.

Koalicja partii Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP) doszła do władzy zaledwie dwa miesiące temu, tworząc słaby rząd mniejszościowy, wspomagany przez komunistów (V). Jednak cały ten blok lewicowy nie ma większości w riksdagu. Mimo to Löfven kosekwentnie odmawiał współpracy z partiami opozycji, co okazało się politycznym samobójstwem. Teraz Szwecja uzyskała drugą szansę. (rn) Czytaj też poniżej...

Szwecja, premier nabił sobie guza.

Nieudolny szwedzki premier nabił sobie potężnego guza przegrywając głosowanie nad budżetem. Rys. Jan-Erik Ander.

 

Szwecja, Dziennki

3.12.2014


Mała korupcja w Szwecji
Szwecja należy do najmniej skorumpowanych krajów świata. Według najnowszego rankingu Transparency International Szwecja znalazła się na na czwartym miejscu "Indeksu Percepcji Korupcji" (The Corruption Perceptions Index). Z możliwych 100 punktów, które oznaczają całkowitą wolność od korupcji, Szwecja otrzymała 87 punktów. Wyprzedzają nas Finlandia 89 pkt, Nowa Zelandia 91 pkt i na pierwszym miejscu Dania 92 punkty. Polska zajęła miejsce 35 osiągając 61 punktów. (an)

 

Szwecja, Dziennki

3.12.2014


Pizza od pierwszego wejrzenia
Pizza Hut oferuje nowy app umożliwiający zamawianie pizzy za pomocą wzroku. Program Subconscious Menu zawiera 20 rodzajów pizzy z różnymi kombinacjami zawartości. Wystarczy spojrzeć na ulubiony rodzaj na ekranie, wybrać dodatki i gotowe – pizza w drodze.

Rozwijany w Anglii program wykorzystuje technikę szwedzkiej firmy Tobii. Umożliwia ona rejestrowanie ruchu oczu siedzącego przed komputerem. Odpowiedni algorytm wybiera tą pizzę i dodatki, na których wzrok "zawiesimy" najdłużej. (an)

12

Szwecja, Dziennki

2.12.2014
16:55

Kryzys rządowy w Szwecji
Partia Szwedzcy Demokracji (SD) oświadczyła przed chwilą, że w jutrzejszym głosowaniu nad rządową propozycją budżetu na rok 2015 r. będzie popierałą propozycje opozycji. Oznacza to prawdopodobnie upadek socjalistycznego rządu. Premier Stefan Löfven (S) zapowiedział już wcześniej dymisję gdy rządowy budżet nie przejdzie w riksdagu.

Obecna koalicja Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP) rządzi zaledwie od dwóch miesięcy, tworząc rząd mniejszościowy, wspomagany przez Komunistów (V). Szwedzcy Demokracji, którzy mają silną pozycję języczka u wagi w szwedzkim parlamencie, mogli by ułaskawić rząd wstrzymując się od głosu. Jednak dzisiejsza deklaracja, że po upadku własnej, będą głosowali za propozycją Aliansu, bloku czterech partii opozycji, może doprowadzić do upadku rządu, a nawet do nowych wyborów.

Premier Stefan Löfven – betonowy socjalista – doprowadził do kryzysu odmawiając wszelkich konsultacji z partią Szwedzkich Demokratów. Przyczyną ma być jej krytyczny stosunek do polityki imigracyjnej państwa. Należy jednak pamiętać, że to Löfven, jako szef jednego z czewonych związków zawodowych, organizował w 2004 r. kampanie nienawiści do Bałtów i Polaków chcących pracować w Szwecji. (rn)

Szwecja, Sztokholm, siedziba rządu, parlament.

Sztokholm, z lewej siedziba rządu Rosenbad, z prawej parlament – riksdag.

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2014

Napięcie rośnie
Nudne na ogół obrady riksdagu (szwedzki parlament) nabierają rumieńców. Zbliża się moment głosowania nad rządową propozycją budżetu na przyszły rok. Problem w tym, że po wrześniowych wyborach mamy groteskowy rząd mniejszościowy, tworzony przez Socjaldemokratów (S) z Zielonymi (MP) w charakterze sałatki.

Rządy mniejszościowe w Szwecji są wprawdzie bardziej normą niż wyjątkiem, to jednak tym razem jest to wyjątkowo słaby rząd. Odsunięty po ośmiu latach rządów centroprawicowy alians czterech partii (Alliansen) ma więcej mandatów niż obecna koalicja rządowa. Rząd może przegłosować Alians wyłącznie z poparciem komunistów.

Rozstrzygnięcie jednak należy do nacjonalistycznej partii Szwedzkich Demokratów (SD), która ma silną pozycję języczka u wagi w riksdagu. SD może zdecydować o odrzuceniu rządowego budżetu, co w praktyce może doprowadzić do jego dymisji. Według najnowszego sondarzu firmy Novus 34% wszystkich Szwedów i aż 68% wyborców SD – chce właśie tego. (rn)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net