Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Listopad 2014 00321

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2014

Rabat 2 miliony
O dwa miliony złotych obniżono cenę luksusowego domu w Ål-Kilen, w województwie Dalarna. Kuszące, a mimo to brach chętnych. Problem w tym, że nadal trzeba mieć około 6,5 mln zł żeby zamieszkać jak gwiazda z Dynastii – 1000 m2. 8 pokoi, dwa baseny – jeden wewnętrzny. Wszystko to na działce o powierzchni. 4 382 m2. Nawet gdyby zadłużyć dom na 80% brakuje jeszcze 1,3 miliona. By rozbudzić marzenia warto obejrzeć zdjęcia...

Szwecja, Ål-Kilen, luksusowa willa.

Ål-Kilen – luksusowa willa na sprzedaż.

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2014

Żebrak nie doczeka
Problem z ogromną ilością żebraków w Szwecji został dostrzeżony również przez policję. Żeby lepiej rozpoznać sytuację policja rozpoczęła pracę nad zdefiniowaniem "narodowego stanu przestępczości związanej z ubóstwem obywateli Unii Europejskiej". Żebranie nie jest w Szwecji zakazane i w kręgu zainteresowania policji jest przestępczość towarzysząca, taka jak handel ludźmi czy też okradanie lub okazywanie nienawiści do żebraków.

Rezultaty tego badania zostaną ogłoszone jesienią... 2015 roku. Dla samych unijnych żebraków nie ma to większego znaczenia – wielu z nich nie dożyje. No, ale wielu policjantów będzie miało dobrze opłacane zajęcie, prze. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2014

Szwedzcy policjanci oszukują na miliony
Dla sztokholmskich policjantów normą jest używanie służbowej karty, gdy podróżują komunikacją miejską. Jednak wolno im jej używać tylko, gdy są na służbie. Okazuje się jednak, że szwedzcy stróże prawa pomijają chętnie ten szczegół. – Wykorzystywanie służbowej karty do darmowych prywatnych podróży jest u nas normą – przyznaje jeden z policjantów popołudniówce Aftonbladet..

Gazeta przeprowadziła wizję lokalną w stacjach metra przy dużych komisariatach policji w Sztokholmie. Bazując na obserwacjach wyliczono, że policjanci okradają podatników na około milion złotych miesięcznie – tylko w Sztokholmie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2014

Kolekcjoner rowerów
Policja w szwedzkim miasteczku Vadstena nie mogła wyjść z "podziwu", gdy odwiedzili mieszkanie 70-letniego mieszkańca miasta. W dwupokojowym mieszkaniu znaleziono... 101 rowerów. Wszystkie kradzione. Dodatkowe 10 rowerów było w komórce. Pasjonat kolarstwa tłumaczył, że "znajdował" rowery w różnych częściach kraju. (ak)

Szwecja, Vadstena, 101 kradzionych rowerœw.

Przeniesiona do policji „kolekcja” rowerów mieszkańca Vadstena.

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2014

Szwecja chroni islamskich terrorystów
Dwie islamskie organizacje określane jako terrorystyczne działają bez przeszkód w Szwecji. Chodzi o Islamiska förbundet (Związek Islamski) oraz Islamic Relief. Obie organizacje znajdują się na liście 80 ugrupowań terrorystycznych, ogłoszonej przez Zjednoczone Emiraty Arabskie. Lista obejmuje ekstremistyczne związki islamskie. Oprócz tych działających w Szwecji, znajdują się na niej m.in. Państwo Islamskie, Dżabhat an-Nusra czy Boko Haram. Są one znane ze szczególnego okrucieństwa i odpowiedzialne za śmierć tysięcy ludzi. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2014

Szwedzka ochrona przyrody
Wytresowani od pokoleń przez tutejszą propagandę Szwedzi chętnie pouczają inne narody z pozycji moralnej wyższości w wielu sprawach. Tyle propaganda, a oto rzeczywistość. Światowy fundusz ochrony przyrody, WWF, zapytał turystów odwiedzających Afrykę i południową Azję: Czy jesteś gotowy kupić wyrób z kości słoniowej pochodzącej z kłusownictwa? 25% Szwedów nie miało z tym problemu, odpowiedziało "tak".

Słonie w afrykańskich krajach, tam gdzie ich populacja jest niewielka, znikną w ciągu 10 latach, jeżeli nie powstrzyma się kłusownictwa – ocenia WWF. Szwedzka "moralność" przyspiesza ten proces. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.11.2014

Lista najlepszych pracodawców w Szwecji
Sztokholmska agencja marketingowa Universum przeprowadziła wywiad z 33 300 osobami zatrudnionymi w Szwecji. Celem była ocena ich miejsc pracy pod względem identyfikowania się z nim, zadowolenia z pracy, lojalności itp. Pytano też czy dana osoba byłaby gotowa polecić firmę, w której pracuje koledze czy znajomemu albo też czy zamierza zmienić pracę. W tegorocznym badaniu oceniano 165 szwedzkich firm. W ten sposób powstała lista najlepszych pracodawców w Szwecji – dużych firm... oraz średnich... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2014

Obce łodzie podwodne na szwedzkich wodach
Szwecja ma dowody na to, że wody terytorialne kraju były naruszone przez obce siły – stwierdził naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych Sverker Göransson na dzisiejszej konferencji prasowej. Po analizie danych zebranych podczas głośnej "akcji wywiadowczej" w archipelagu sztokholmskim w październiku tego roku, nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Armia nie potrafiła jednak ustalić narodowości intruza.

Konferencja prasowa odbyła się w siedzibie rządu, z udziałem premiera i ministra obrony. Premier Stefan Löfven (S) przedstawił sytuację jako bardzo poważną. Porównał ją nawet z wojną na Bliskim Wschodzie i epidemią wirusa ebola w Afryce.

Tak dramatyczne przedstawienie sytuacji nasuwa podejrzenia, że chodzi o politykę wewnętrzną. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że propozycja budżetowa słabego, mniejszościowego rządu Löfvena polegnie w riksdagu. Oznaczałoby to dymisję rządu. Przesadna egzaltacja premiera ma zaszantażować opozycję do "jedności narodowej" i uratowania rządu. (rn)

Szwecja, siedziba rządu, parlament, peryskop

Sztokholm, z lewej siedziba rządu, z prawej riksdag, a w środku... перископ.

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2014

Polowanie którego nie było
Wiele hałasu było w Szwecji w ubiegłym miesiącu z powodu zakrojonej na szeroką skalę operacji w obrębie archipelagu sztokholmskiego. Przyczyną miała być "wroga podwodna aktywność". Po tygodniowym przeczesywaniu archipelagu i codziennych konferencjach prasowych operacja skończyła się... na niczym. Żadnych wrażych intruzów nie ujęto.

Podczas całej operacji armia konsekwentnie unikała nazwania jej polowaniem na łodzie podwodne – "ubåtsjakt", co było popularnym zajęciem szwedzkiej marynarki wojennej w latach 1980-tych. Całe zamieszanie nazywano "akcją wywiadowczą".

Teraz jednak na stronie szwedzkiej armii jest ogłoszenie "Szkoła Walki Morskiej w Karlskronie zatrudni nauczyciela ścigania łodzi podwodnych". Ta zabawna koincydencja nie umknęła uwadze szwedzkich mediów. (rn)

Szwecja, nauczyciel ścigania U-bootów

Nauczyciel ścigania u-bootów poszukiwany.

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2014

Bergen – brama do fiordów
O Bergen, drugim mieście Norwegii, ktoś ładnie napisał: Stare Miasto o młodzieńczym wyglądzie, ze stopami zanurzonymi w morzu, głową w chmurach i sercem na właściwym miejscu. Po Bergen oprowadza czytelników Hanka Jefimowicz w kolejnej opowieści o swoich podróżach. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2014

Nowe reguły dla kredytów mieszkaniowych w Szwecji
Szwedzka państwowa Inspekcja Finansowa (Finansinspektionen, FI) zapowiedziała wczoraj konieczność amortyzacji kredytów mieszkaniowych do poziomu 50% wartości obiektu. Wymaganie to ma dotyczyć wszystkich nowych kredytów. Nabywcy domów lub mieszkań zadłużają się często na 85% wartości rynkowej obiektu, a czasem więcej. Banki nie zawsze wymagają amortyzacji, zadowalając się tylko procentami od kredytów. Teraz FI chce aby ci, których poziom zadłużenia przekracza 70% amortyzowali najpierw kredyt 2% rocznie aż do poziomu 70% wartości rynkowej, a następnie co najmniej 1% rocznie, aż stopień zadłużenia osiągnie 50%.

Nowe reguły oznaczają spory koszt miesięcznych kosztów szwedzkich rodzin. Posiadacze willi zadłużonej do 85% wartości, którzy wzięli 2,5 mln kredytu będą teraz płacili miesięcznie 1300 sek więcej niż według dotychczasowych reguł (1zł≈2,2sek).

Powodem zaostrzania warunków kredytów jest zbyt duże zadłużanie się Szwedów. (rn) Zobacz też Deflacja a bańka... oraz Złote czasy dla dłużników...

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2014

Dzień Niepodległości Polski

Z okazji polskiego Święta Niepodległości życzymy rodakom odbudowania świadomego swojej historii i swoich interesów dumnego narodu.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2014

Internet w Szwecji
Dostęp do internetu ma obecnie w Szwecji 91% ludności. Trudno się więc dziwić, że Szwedzi poświęcają coraz więcej czasu na przeglądanie internetu. W 2014 było to średnio 21,6 godzin w tygodniu, podczas gdy rok wcześniej 19,9 godzin – według badania Fundacji .SE. 54% pytanych podłącza się do internetu codziennie. 73% internautów używa smartfonów, a 53% tabletów.

Nadal jednak około milion osób w Szwecji nie używa internetu. Należy do nich 65% osób starszych niż 75 lat – twierdzą, że ich to nie interesuje. (ak)

12

Szwecja, Dziennki

10.11.2014

Polowanie na bramkarzy
Termin "bramkarz" (målvakt) ma w Szwecji nie tylko sportowe znaczenie. Określa się nim również osoby, które przyjmują na siebie konsekwencje cudzych grzeszków. Może to być osoba, która w ostatnim momencie przejmuje bankrutującą firmę lub cudze długi. Bramkarz oficjalnie nic nie posiada, więc komornik jest bezradny.

Bramkarstwo jest mocno rozpowszechnione wśród właścicieli samochodów. Zapisując samochód na bramkarza faktyczny właściciel unika płacenia mandatów, podatków, a nawet ubezpieczeń. W tym procederze przoduje miasto Malme w południowej Szwecji.

Dziennik Sydsvenskan wyliczył, że 10% samochodów w Malme należy do bramkarzy. Jeden z mieszkańców jest np. właścicielem 1700 samochodów oraz ma nieuregulowanych opłat i mandatów na sumę... 53 milionów koron! (≈25 mln zł.) Rekordzista może się natomiast poszczycić posiadaniem 3 740 samochodów.

Teraz jednak nowe prawo umożliwia rekwirowanie źle zaparkowanych samochodów jeżeli na właścicielu ciążą od lipca 2014 r. samochodowe długi powyżej 5000 koron. Jak dotąd zarekwirowano w Malme 8 takich samochodów. Żaden nie był wart 5000 sek. (rn) Zobacz też 1.07.2011...

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2014

Papieska piuska wspomaga Cyganów w Szwecji
Przyjaciel papieża Franciszka, mieszkający od dawna w Szwecji Argentyńczyk Carlos Luna, opowiedział mu o trudnej sytuacji Cyganów w Szwecji. Wkrótce potem Carlos otrzymał paczkę z Watykanu, przesłaną pocztą dyplomatyczną. Przesyłka zawierała... piuskę – papieskie nakrycie głowy. Papież prosił, żeby piuskę wystawić na aukcję, a dochód przeznaczyć na pomoc Cyganom. Najbardziej renomowany dom aukcyjny w Szwecji – Bukowskis – 5 grudnia wystawi na sprzedaż papieską piuskę. Cena może osiągnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2014

Rząd wisi na SD
Rządząca do niedawna w Szwecji koalicja czterech partii – Alliansen – utrzymuje swoją współpracę również w opozycji. Dzisiaj Alians przedstawił swoją propozycję budżetu państwa na następny rok, alternatywną do rządowej. Stwarza to duże zagrożenie dla słabego, mniejszościowego rządu koalicji Socjaldemokratów (S) i Zielonych (MP). Odrzucenie przez riksdag rządowej propozycji budżetu oznacza w praktyce dymisję rządu i być może nowe wybory.

Rozstrzygnięcie ma w swoim ręku partia Szwedzkich Demokratów (SD), która również prezentuje dzisiaj swoją propozycję budżetową. SD pełni rolę języczka u wagi w szwedzkim parlamencie. Wystarczy, że jej posłowie wstrzymają się od głosu by przeszedł budżet Aliansu. Rząd, który nie potrafi uzyskać poparcia riksdagu dla swojego budżetu musi upaść. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Rosenbad, riksdag

Sztokholm, z lewej Rosenbad – siedziba rządu; z prawej riksdag – szwedzki parlament.

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2014

Unijni żebracy
Prawdziwą plagą szwedzkich miast i miasteczek stali się żebracy, których teraz spotyka się przy niemal każdym większym sklepie. W tutejszej propagandzie nazywa się ich "unijnymi migrantami" (EU-migranter) lub "unijnymi obywatelami" (EU-medborgare). Mniej politycznie poprawni Szwedzi widzą w nich rumuńskich Cyganów.

Szwedzkie władze lokalne starają się organizować pomoc dla tych nieszczęsnych ludzi. Miasto Sztokholm przeznacza w obecnym budżecie ponad 5 mln złotych na pomoc dla żebraków. Zostanie też podwojona liczba miejsc noclegowych w schroniskach dla ubogich.

Znacznie skromniejszą troskę wykazuje Geteborg, przeznaczając zaledwie 250 000 zł na przedszkole dla cygańskich dzieci i świetlicę. Malme natomiast nie ma żadnych planów niesienia pomocy unijnym nieszczęśnikom. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2014

Sąsiedzka współpraca
Od 2015 roku Norwegia wprowadza obowiązek używania opon zimowych dla samochodów powyżej 3,5 tony podczas jazdy po zaśnieżonych czy oblodzonych drogach. Spodziewane są spore braki zimowych opon na rynku.

W Szwecji, w rejonach graniczących z Norwegią, ilość kradzieży opon dla ciężarówek wzrosła w tym roku aż o 50% w porównaniu z rokiem poprzednim. Czyżby nasi bogaci sąsiedzi uzupełniali w ten sposób zapasy? (ak)

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2014

Z kolcami czy bez
W okresie od 1 grudnia do 31 marca samochody w Szwecji muszą używać opon zimowych – z kolcami lub bez – podczas jazdy po zimowej nawierzchni dróg. Jednocześnie trwa w kraju dyskusja na temat szkodliwości kolców. Powodują one odrywanie się drobnych cząsteczek, które tworzą szkodliwe pyły.

Teraz jednak w obronie kolców staje sam Urząd Komunikacyjny. Według ekspertów co najmniej 20% samochodów powinno mieć opony z kolcami by poprawić jakość nawierzchni. Kolce zwiększają jej chropowatość i siłę tarcia, co skraca drogę hamowania pojazdów. Dzięki temu maleje ilość zderzeń tylnych, gdy jeden samochód nie zdąży wyhamować przed innym. Doprowadza to często do wypadków seryjnych. (rn)

Szwecja, opony zimowe z kolcami.

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2014

Interaktywny Atlas Białek
Dzisiaj zostaje zaprezentowany rezultat jednego z największych projektów badawczych w historii Szwecji – interaktywny Atlas Białek. Białka to główny składnik wszystkich żywych organizmów. Atlas pokazuje gdzie białka są aktywne w ludzkim ciele. Uważa się, że Atlas Białek ma porównywalne znaczenie z rozpoznaniem naszych genów.

Badania trwały przez 11 lat i uczestniczyło w nich 150 osób. Zrobiono 13 milionów zdjęć co pokrywa 85% spośród 20 000 białek występujących w naszym ciele.

Projekt kosztował blisko pół miliarda złotych i sfinansowała go fundacja Knuta och Alice Wallenbergów (Knut och Alice Wallenbergs stiftelse). Atlas jest teraz dostępny za darmo dla każdego na stronie www.proteinatlas.org. (rn)

Szwecja, proteinatlas.org. Salivary gland

Salivary gland. Foto proteinatlas.org.

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2014

Deflacja a bańka cenowa
Pożyczki mieszkaniowe w Szwecji rosną ponad dwukrotnie szybciej niż tutejszy Produkt Narodowy Brutto, PNB. Niedawna obniżka stopy referencyjnej repo do 0%, a za nią obniżki kosztów kredytów, nie poprawia sytuacji. Głównym argumentem za drastyczną obniżką stopy jest potrzeba zahamowania trwającej od dłuższego już czasu deflacji i doprowadzenie do inflacji – zwyżki cen – na poziomie 2%. No i udało się – co najmniej na rynku mieszkaniowym. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2014

Humor znaków drogowych
Znaki drogowe nie budzą na ogół pozytywnych wibracji – zakazują, nakazują, grożą. Ale nie wszędzie. W Geteborg, uważanym za szwedzką stolicę humoru, w dzielnicy Masthugget zaczęły pojawiać się informacyjne znaki drogowe poprawiające samopoczucie mieszkańców. Np. pod zwykłym znakiem parkingowym tablica uzupełniająca informuje: "Jesteś piękny i w porządku taki jakim jesteś". Czyż nie piękniejszy przekaz niż "Zakaz parkowania w piątki"?

Odpowiedzialny za stawianie znaków drogowych miejscowy urząd komunikacyjny nie ma pojęcia czyim dziełem są te artystyczne dzieła. Ciekawe czy wykaże się poczuciem humoru na miarę stolicy. (rn)

Jestę piękny – Du är vacker

Tablica informacyjna pod znakiem parkingowym oznajmia: "Jesteś piękny i w porządku taki jakim jesteś"

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2014

Buracza krew
Problem stałego braku krwi w szpitalach może zostać wkrótce rozwiązany poprzez... hodowlę buraka cukrowego. Szwedzcy naukowcy z Politechniki w Lund (południowa Szwecja) odkryli, że to dobrze znane warzywo zawiera hemoglobinę – składnik krwi przenoszący tlen. Dzięki temu istnieje możliwość wytwarzania substancji zastępczej dla krwi. Prawdziwa ludzka krew będzie nadal potrzebna, jednak jej buraczaną alternatywę będzie można podawać w ostrych przypadkach.

Szwedzcy naukowcy, we współpracy z angielskimi i amerykańskimi, prowadzą dalsze badanie, sprawdzając działanie preparatu na transplantowane organy oraz na zwierzęta. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2014

Zatrudnienia w Szwecji – pozytywne prognozy
Wiele szwedzkich przedsiębiorstw deklaruje gotowość zwiększenia personelu. Firma IC Potentials przeprowadziła wywiady z dyrektorami ds. personelu w 504 szwedzkich przedsiębiorstwach. Poziom zatrudnienia w czwartym kwartale ma wzrosnąć o 18%. To już siódmy kwartał z rzędu indeks zatrudnienia wykazuje pozytywny rezultat. Tym razem jest to najlepszy wynik od 13 kwartałów. Najbardziej pozytywne sygnały wysyła sektor pracowników umysłowych oraz przemysł wytwórczy. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2014

Niebezpieczna otwartość
Za pomocą komputerowego systemu WebbDatorCentral szwedzkiej firmy Kabona można zdalnie sterować wieloma funkcjami budynku – ogrzewaniem, wentylacją oświetleniem, alarmem czy nawet otwierać drzwi. Jest on dumnie nazywany "mózgiem domu". Wiele społecznie ważnych instytucji używa tego systemu – policja, szpitale, hale serwerów, Centrum Kosmiczne w Kirunie oraz wiele państwowych urzędów. System potrafi obsługiwać wiele nieruchomości naraz, a nawet obejmować całe kwartery.

Okazuje się jednak, że zdolny haker może zawładnąć "mózgiem" za pomocą kilku klików. Ujawnia to szwedzki dziennik Dagens Nyheter, który zbadał system Kabona. Słabe zabezpieczenia WebbDatorCentral stanowią ogromne zagrożenie dla kraju w razie ataku cybernetycznego. (rn)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net