Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Październik 2014 00194

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2014

Szwecja uznaje Palestynę
Nowy, lewicowy rząd Szwecji uznał dzisiaj państwo Palestynę. Szwedzki minister spraw zagranicznych Margot Wallström podkreśla, że "Palestynę uznały już wcześniej 134 kraje z czego 5 wewnątrz UE".

Decyzję szwedzkiego rządu ostro skrytykował Izrael odwołując swego ambasadora ze Sztokholmu. Sprawa jest szeroko komentowana w światowych mediach, również polskich. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2014

Szwecja bez stopy
Szwecja, zerowa stopaSzwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) obniżył dzisiaj stopę referencyjną repo do... zera procent. Taki jest teraz – czy też go nie ma – koszt kredytu udzielanego przez bank centralny bankom komercyjnym. 2 lipca obniżył Riksbanken stopę repo o 0,5% do 0,25%. To po raz pierwszy w historii stopa referencyjna w Szwecji wynosi... nic.

Zerowa stopa ma być utrzymana aż do połowy 2016 roku. Głównym powodem tak dramatycznej obniżki jest zbyt niski poziom inflacji w Szwecji, która często ma wartość ujemną. Np. we wrześniu deflacja wyniosła -0,4%. Optymalny poziom inflacji wynosi 2% – ocenia Riksbanken. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2014

Bahnhof – ostatnia barykada
W Szwecji nasilają się prześladowania firmy Bahnhof, jedynego już chyba dostawcy internetu, który chroni integralność i prywatność swoich klientów. W 2006 roku Unia Europejska wydała dyrektywę nakazującą masową inwigilację komunikacji elektronicznej. Dostawcy internetu byli zmuszeni magazynować dane o wszystkim co robimy w internecie przez 6–24 miesięcy. Dyrektywa została jednak w kwietniu 2014 r. uznana za nielegalną przez Trybunał UE. Większość szwedzkich dostawców internetu zaprzestała magazynować dane. Bahnhof był pierwszy i dodatkowo zniszczył dotychczas zebrane zasoby.

W czerwcu tego roku szwedzkie władze oświadczyły jednak, że masowa inwigilacja ma być kontynuowana. Jednak Bahnhof – jako jedyny w Szwecji – odmówił podporządkowania się władzom lokalnym. Teraz grozi mu kara 2,5 miliona zł za to, że chroni prywatności użytkowników internetu. (rn) Zobacz też 8.04.2014...

Bahnhof, Jon Karlung.

Jon Karlung, dyr. Bahnhof – podejmiemy walkę, mamy też plan B.

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2014

Szwedzkie Gripeny do Brazylii
Håkan Buskhe, szef koncernu zbrojeniowego SAAB poinformował dzisiaj, że została podpisana umowa z Brazylią na dostawę 36 myśliwców Jas 39 Gripen. Negocjacje trwały od wielu lat, a podpisania umowy spodziewano się dopiero pod koniec obecnego roku.

Myśliwce Jas Gripen nie sprzedają się niestety jak świeże bułeczki. Ostatnio z ich zakupu zrezygnowała Szwajcaria, co było bolesnym ciosem dla SAABa. Teraz jednak gdy tak duży kraj jak Brazylia wybiera Gripena zwiększa to nasze szanse również w innych krajach, np. w Indiach i Indonezji, ale również w Europie – podkreśla szef koncernu.

Zakup jest wyceniany na około 18 mld złotych. Wydrukowana na papierze umowa waży 70 kg. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2014

Ślub szwedzkiego królewicza
Całkiem pokaźna już szwedzka rodzina królewska dostarcza nam regularnie rojalistycznych wrażeń. Najpierw zaręczyny, potem śluby córek miłościwie nam panującego króla Karola XVI Gustawa, księżniczek Viktorii i Madeleine, potem narodziny królewskich wnuków, a zaraz potem ich chrzciny.

Teraz czeka nas kolejne rojalistyczne święto – ślub jedynego syna króla, księcia Karola Filipa (Carl Philip). Datę ślubu ustanowiono na sobotę 13 czerwca 2015 roku. Wówczas to szwedzki królewicz poprowadzi do ołtarza swoją piękną narzeczoną, pannę Zofię Hellqvist (Sofia Hellqvist).

Zofia ma obecnie 29 lat, a Karol Filip 35. Oficjalnie są oni parą już od czterech lat. (rn)

nic

Książę Carl Philip i Sofia Hellqvist.

Książę Carl Philip i Sofia Hellqvist.

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2014

Game over
Szwedzka marynarka wojenna zakończyła poszukiwania autorów "prawdopodobnej obcej podwodnej aktywności" w obrębie archipelagu sztokholmskiego. Poinformowano o tym na dzisiejszej konferencji prasowej. Po tygodniowym pościgu i przeczesywaniu wód archipelagu nie przedstawiono konkretnych rezultatów. Trwa natomiast analiza zebranych danych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2014

Tumult wokół budżetu w Szwecji
Dzisiaj nowy rząd w Szwecji przedstawi pod ocenę riksdagu (parlamentu) swój pierwszy budżet, na rok 2015. Ponieważ mamy teraz bardzo słaby mniejszościowy rząd, istnieje możliwość obalenia propozycji rządowej. W praktyce łączyło by się to z upadkiem rządu i nowymi wyborami. Szantażowana taką wizją opozycja nie odważy się raczej na ten krok.

Do szwedzkiego rytuału należy krótka promenada ministra finansów z siedziby rządu do riksdagu (szwedzkiego sejmu). Dotąd był to spokojny spacerek, podczas którego zrelaksowany minister odpowiadał na pytania dziennikarzy.

Dzisiaj jednak wyglądało to jak przeprowadzenia groźnego przestępcy pod silną eskortą policji. Dziennikarze z ogromnym trudem – i na ogół bezskutecznie – próbowali zadawać pytania, brutalnie odpychani przez agresywnych policjantów. – Nigdy jeszcze nie przeżyłem czegoś takiego jak długo pamiętam – mówi znany komentator Szwedzkiej Telewizji , SVT, Mats Knutson. (rn)

Szwecja, Sztokholm, budżet 2015.

Silny kordon policji uniemożliwia zadawanie pytań obecnemu ministrowi finansów.
Przespaceruj się trasą budżetową...

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2014

Putin czy budżet?
Trwają ponoć nadal działania szwedzkich sił zbrojnych w poszukiwaniu niezidentyfikowanych autorów "podwodnej aktywności" w rejonie archipelagu sztokholmskiego. Temat jednak przestał dominować szwedzkie media. Cała akcja nie przynosi też jak dotąd żadnych konkretnych rezultatów. Pojawiają się nawet domniemania, że poprzez natężenia działań oraz nagłaśnianie starych i nowych incydentów, armia próbuje wymusić na nowym rządzie utrzymanie, a nawet zwiększenie funduszy na zbrojenia w przedstawianym dzisiaj budżecie na rok 2015. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2014

Akcja w sztokholmskim archipelagu trwa
Pogoń za ruskim widmem w sztokholmskim archipelagu trwa w najlepsze. Media alarmują o coraz to nowych odkryciach – "obca podwodna aktywność" w trzech miejscach, uszkodziliśmy rosyjskie łodzie podwodne, odnaleziono rosyjski pływający nadajnik. Większość tych sensacji zostaje szybko dementowana.

Do bardziej wstydliwych sensacji należy informacja o tajemniczym dywersancie, brodzącym w pobliżu Sandhamn, jednej z osad archipelagu. Dywersant został uchwycony na zdjęciu (zobacz poniżej) i szwedzka bezpieka cywilna i wojskowa rozpoczęły pościg.

Teraz okazało się, że "groźnym dywersantem" okazał się Bogu ducha winień mieszkaniec miasteczka o imieniu Ove, który wybrał się na ryby. W tej sytuacji akcję popołudniówki Expressen, która na rozkładówce zamieściła zdjęcie "dywersanta" wzywając naród: "Dorwać go!" – można uznać za zakończoną. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2014

Rosyjska operacja militarna pod Sztokholmem?
W rejonie archipelagu sztokholmskiego trwają poszukiwania obcego obiektu, który wpłynął na szwedzkie wody terytorialne. Dziennik Svenska Dagbladet ujawinia, że akcję szwedzkich sił zbrojnych poprzedziło przechwycenie wezwania pomocy w języku rosyjskim. Wiele wskazuje na to, że pochodziło one od rosyjskiej łodzi podwodnej, która doznała awarii buszując po sztokholmskich szkierach.

Rosyjski statek "Profesor Logaczew" specjalizujący się w podwodnych badaniach i mapowaniu dna morskiego zbliża się teraz d wód archipelagu. Statek ma własną mini łódź podwodną oraz jest wyposażony w "hangar" dla łodzi podwodnych.

Inny dziennik, Dagens Nyheter, donosi, że szwedzki wywiad wojskowy Must ocras policja bezpieczeństwa Säpo, ścigały dzisiaj ubranego na czarno mężczyznę z plecakiem, który brodził w wodzie w pobliżu Sandön, jednej z wysp archipelagu. (rn)

Intruz w sztokholmskim archipelagu

Zdjęcie podejrzanego osobnika brodzącego w wodach sztokholmskiego archipelagu 19 października. Foto za DN.se

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2014

Pogoń za podwodnym intruzem
Szwedzka marynarka wojenna nadal poszukuje obcych łodzi podwodnych w sztokholmskim archipelagu. Na dzisiejszej konferencji prasowej komandor Jonas Wikström nie ujawnił szczegółów "operacj wywiadowczej" jak to określił. Przyznał jednak, że alarm został wywołany z powodu informacji o "podwodnej aktywności" otrzymanych od prywatnej osoby. Armia ocenia żródło jako wiarygodne.

Obecnie kilkaset osób z Marynarki Wojennej, eskadry helikopterów oraz Obrony Terytorialnej uczestniczy w sprawdzaniu tych informacji. W akcji bierze udział 5-6 okrętów oraz lotnictwo.

Polowanie na U-boty należało do ulubionych tematów szwedzkich mediów w latach 1980-tych. Gazety pełne były alarmistycznych informacji o obcych podwodnych wehikułach naruszających szwedzkie wody terytorialne – i narodową godność. Oczywiście główne podejrzenia padały na ZSRR. Ale bardziej czerwonomyślni Szwedzi chętniej wskazywali na USA. Te ostatnie głosy przycichły jednak gdy 27 października 1981 roku sowiecki okręt podwodny U 137 wpłynął na mieliznę w pobliżu Karlskrony. (rn)

Polowanie na obce uboty w archipelagu sztokholmskim.

Pogoń za widmem – Zobacz film...

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2014

Alarm w sztokholmskim archipelagu
Szwedzka marynarka wojenna otrzymała wiarygodne informacje o podwodnej aktywności obcych obiektów w rejonie sztokholmskiego archipelagu. Podjęto akcje wywiadowcze mające na celu identyfikację intruzów. Na dzisiejszej konferencji prasowej najczęściej powtarzana fraza szefa operacji, komandora Jonasa Wikströma, to: "Nie mogę informować szczegółowo". Działania szwedzkiej marynarki wojennej trwają nadal na sztokholmskich wodach, czyli w pobliżu redakcji Szwecja.net. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2014

Dodatnie minusy
Po raz pierwszy w historii szwedzkie obligacje państwowe są oferowane za... minusowe oprocentowanie. Dwuroczne obligacje nr 1050 inwestorzy kupowali ze stawką -0,005%. Oznacza to, że po dwóch latach zamrożenia kapitału otrzymają spowrotem nieco mniej niż zainwestowali. Okazuje się, że przy stabilności szwedzkiej korony, deflacji, która we wrześniu wyniosła aż -0,4%, oraz referencyjnej stopie procentowej bliskiej zeru – opłaca się inwestować "ze stratą". (rn)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

12

 © Szwecja.net