Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Wrzesień 2014 00194

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2014

Złote czasy dla dłużników
Historycznie niskie koszty kredytów mieszkaniowych w Szwecji nadal maleją. Jak obliczyło szwedzkie Centralne Biuro Statystyczne (SCB), wysokość oprocentowania kredytów na domy i mieszkania spadła 0,22% w okresie czerwiec–sierpień 2014, z 2,37% do 2,15% w skali roku. Dla dłużników oznacza to oszczędność każdego miesiąca około 100 zł za każdy pożyczony milion koron. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2014

Sztokholm: napady na kantory
Dziś w Sztokholmie, w centralnych dzielnicach miasta, wydarzyły się w krótkim odstępie czasu dwa napady na kantory. Jeden w dzielnicy Södermalm, przy ulicy Götgatan, a drugi w dzielnicy Gullmarsplan. W obu wypadkach rabusie pozostawili po sobie dziwne paczki, które wzbudziły podejrzliwość policji. Na wszelki wypadek zamknięto ruch w okolicy kantorów, pieszy, kołowy oraz wstrzymano metro. Narobiło to sporego zamieszania w mieście.

Policyjni saperzy zdetonowali podejrzane paczki, ale nie stwierdzono w nich ładunków wybuchowych. Pozostawione pakunki miały widocznie zająć policję czymś bardziej interesującym niż ściganie złoczyńców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2014

Szwedzkie portfele coraz grubsze
Finansowe oszczędności Szwedów wzrosły w drugim kwartale 2014 r. do 72 miliardów koron (1sek≈50gr). Szczególnie wzrosły wkłady bankowe, o 44 mld koron. Oszczędności mają zwyczaj rosnąć w drugim kwartale, m.in. dlatego, że firmy giełdowe wypłacają wówczas dywidendy. Oszczędzanie w akcjach jest w Szwecji bardzo rozpowszechnione. (ak)

Szwecja, portfel

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2014

Sezon homarowy w Szwecji
Tradycyjna aukcja w Geteborgu rozpoczęła wczoraj sezon homarowy w Szwecji. Szczególną chciwość wyzwala zawsze pierwszy homar sezonu. Kupuje się nie tylko skorupiaka, ale i sławę. Nabywca będzie przez chwilę bohaterem mediów. Tym razem pierwszego homara 2014 roku kupił emerytowany sprzedawca ryb Per-Arne Kurshag z Falkenberg. Maleństwo o wadze 0,4 kg kosztowało 11500 koron (≈5230 zł). Daje to cenę 28 750 sek za kilogram. To jak za darmo! W 2012 r. za pierwszą sztukę zapłacono 102 000 sek/kg. (rn) Zobacz też 25.09.2012...

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2014

Szwecja karci Rosję
Szwecja złożyła ostry protest z powodu naruszenia przez rosyjskie bombowce szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Ambasador Rosji w Sztokholmie został wczoraj wezwany do szwedzkiego MSZ w tej sprawie. – To po raz pierwszy od 8 lat od kiedy jestem ministrem spraw zagranicznych wzywamy ambasadora jakiegoś kraju w takiej sprawie – powiedział Carl Bildt.

Incydent miał miejsce w środę 17/09 około południa. Dwa rosyjskie bombowce taktyczne typu SU-24 znalazły się w szwedzkiej przestrzeni nad Bałtykiem na południe od wyspy Öland. Naruszenie granicy trwało przez około 30 sekund. Rosjanie byli przez cały czas obserwowani przez szwedzkie lotnictwo.

Gabor Nagy, szef szwedzkiego lotnictwa uważa, że naruszenie było zamierzone. – Te samoloty mają wystarczająco dobre wyposażenie, by określić swoją pozycję – podkreśla Nagy. (rn)

Szwecja, rosyjskie bombowce naruszają ranicę

Trasa lotu rosyjskich intruzów.

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2014

Opóźnienia lotów w Sztokholmie
Niemal każdego ranka mieszkańcy wielu regionów Szwecji rozpoczynają dzień w gęstej mgle. Później jednak mgły opadają i mamy piękne słoneczne dni. Dziś rano w Sztokholmie mgła była tak gęsta, że wystąpiły spore opóźnienia w ruchu lotniczym. Szczególnie dotknięte zostało lotnisko Bromma, najbliżej centrum Sztokholmu. Obsługuje ono głównie ruch krajowy. Podobnych problemów można się spodziewać również jutro. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2014

Rosyjskie samoloty bojowe nad Szwecją
Dwa rosyjskie bojowe i bombowce naruszyły szwedzką przestrzeń powietrzną. Incydent miał miejsce w okolicach wyspy Öland na Bałtyku, w środę 17/09 koło południa. Samoloty typu SU-24 (Fencer) przekroczyły granicę o parę kilometrów po czym zawróciły na wschód. Szwedzkie myśliwce Jas Gripen dogoniły je już w przestrzeni międzynarodowej. Zarówno dowództwo Obrony jak i minister spraw zagranicznych Carl Bildt potwierdzają wydarzenie, ale odmawiają komentarzy zanim zostanie przeprowadzona gruntowna analiza. (rn)

Szwecja, ruski SU-24 nad Bałtykiem

Rosyjski SU-24 nad Bałtykiem.

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2014

Szwecja po wyborach – klecenie rządu
Marszałek szwedzkiego sejmu – riksdagu – powierzył dzisiaj misję utworzenia rządu szefowi Socjaldemokratów Stefanowi Löfvenowi. Löfven zamierza tworzyć rząd w koalicji z partią Zielonych. Do udziału w rządzie nie zaproszono komunistów (V).

Czerwono-zielona koalicja (S, MP) może utworzyć jedynie rząd mniejszościowy i to bardzo słaby. Razem mają oni 187 mandatów spośród 349. Opozycja ma więc 212 mandatów. Partie rządzącego dotychczas Alliansu (M, C, FP, KD) mają natomiast 173 mandaty. Rozstrzygnięcia będą leżały w rękach Szwedzkich Demokratów (SD), którzy mają 49 głosów w riksdagu.

Rząd Löfvena być może przeżyje votum zaufania w riksdagu, ale znacznie trudniej będzie mu uchwalić nowy budżet. Nawet przy pomocy komunistów może zabraknąć 16 głosów: 187 S + 19 V = 206 głosów przeciwko Allians 173 + 49 KD = 222. Jeżeli nowy rząd nie uzyska akceptacji parlamentu dla swojego budżetu grożą nam nowe wybory. (rn).

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2014

Śmierć na szwedzkich drogach
W sierpniu tego roku 24 osoby straciły życie na szwedzkich drogach podaje szwedzki Zarząd Transportowy – Transportstyrelsen. Rok wcześniej było ich o cztery więcej. Ilość ofiar śmiertelnych w miesiącu sierpniu jet w bieżącym roku najmniejsza od co najmniej 9 lat.

10 osób zginęło podczas jazdy samochodem osobowym, 5 motocyklem, 3 rowerem oraz po dwie skuterem i samochodem ciężarowym. Sierpniową czarną listę zamyka dwóch pieszych.

Od początku roku zginęło w Szwecji w wypadkach drogowych 179 osób, o 6 więcej niż w adekwatnym okresie 2013 roku. (ak)

Szwecja, wypadek drogowy

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2014

Zmiana władzy w Szwecji
Rządząca w Szwecji przez dwie kadencje centroprawicowa koalicja Alliansen przegrała wczorajsze wybory do parlamentu. Tzw. blok czerwono-zielony – Socjaldemokraci (S), komuniści (V) i zieloni (MP) – uzyskał nieznaczną przewagę.

Jedynym prawdziwym zwycięzcą wyborów są jednak narodowcy – Sverigedemokraterna (SD). Według wstępnych wyników zwiększyli oni ilość mandatów w riksdagu z 20 do 49. Wzmacniają oni w ten sposób swoją pozycję języczka u wagi.

Premier Fredrik Reinfeldt (M) złożył rezygnację rządu. Zapowiedział też swoją rezygnację z funkcji szefa partii Moderata. Misję tworzenia nowego rządu otrzymał przewodniczący Socjaldemokratów Stefan Löfven. Podjął on już rozmowy z komunistami i zielonymi. Ma on szansę jedynie na utworzenie rządu mniejszościowego, zależnego od SD. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2014

Alkoszlabany w szwedzkich portach
W sztokholmskim porcie Frihamnen kierowcy zjeżdżający z promów muszą "dmuchać w balonik". Na wyjeździe z portu ustawione są specjalne alkomaty podłączone do barierek, które otwierają się gdy w wydychanym powietrzu kierowcy nie wykryto alkoholu. W przeciwnym wypadku pojawia się umundurowany "komitet powitalny".

Do Frihamnen przypływają promy z krajów Bałtyckich i Rosji. Alkomaty są jak na razie zainstalowane tam na próbę, która będzie trwała przez całą jesień. Docelowo planuje się, że alkoszlabany będą zainstalowane we wszystkich większych szwedzkich portach. (ak)

Szwecja, alkoszlaban

Alkoszlaban – na razie tylko w sztokholmskim porcie Frihamnen.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2014

Szwedzka szczodrość
Mieszkańcy Szwecji podarowali w ubiegłym roku około 2,7 miliarda złotych (5,8 sek) organizacjom charytatywnym, posiadającym specjalne konto, tzw. 90-konto, kontrolowane przez odpowiednią instytucję – Svensk Insamlingskontroll. Jest to roczny wzrost o 250 mln złotych.

Całkowity przychód wszystkich organizacji charytatywnych wyniósł ponad 8 mld zł. Svensk Insamlingskontroll gwarantuje, że co najmniej 75% przychodów będzie przeznaczona bezpośrednio na deklarowany cel. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2014

Wolne Wi-Fi w Helsingborg
Największa strefa wolnego Wi-Fi w Europie jest w Helsingborgu – przechwalają się władze szwedzkiego miasta, położonego nad cieśniną Sund (Öresund). Już rok temu utworzono tam 8 obszarów wolnego dostępu do Internetu. Wystarczy wybrać sieć "Helsingborg" w swoim laptopie, tablecie czy smartfonie by surfować bez ograniczeń.

W czerwcu 2014 r. otworzono dwie kolejne strefy: w nadmorskiej dzielnicy Gröningen oraz Mäster Palms plats. Ta pierwsza obejmuje 85 000 km2. I na tym oczywiście nie koniec, planowane są kolejne zony.

Helsingborg ma już teraz najlepiej rozwinięty wolny Internet w Szwecji. – To daje nam dużą przewagę konkurencyjną – podkreślają władze miasta. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2014

Złoty Lew dla Gołębia
Szwedzki twórca filmowy Roy Andersson otrzymał "Złotego Lwa", główną nagrodę Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Wenecji, za film "En duva satt på en gren och funderade på tillvaron" (Gołąb siedział na gałęzi i rozmyślał nad życiem). Jest to pierwszy Szwedzki film, który otrzymał Złotego Lwa w historii festiwalu.

"Gołąb..." jest autonomiczną kontynuacją wcześniejszych filmów reżysera "Sånger från andra våningen" (Pieśni z drugiego piętra; 2000 r., nagrodzony w Cann) oraz "Du levande" (Do ciebie, człowieku; 2007r.). (rn)

Roy Andersson

Roy Andersson.

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2014

Szwedzkie wybory
Za tydzień, 14 września, mamy w Szwecji wybory do parlamentu (riksdagu) oraz samorządów lokalnych. Rządząca już drugą kadencję centroprawicowa koalicja czterech partii – Moderaci (M), Liberałowie (FP), Chadecy (KD) i Center (C) – przegrywa od dłuższego czasu w sondażach z blokiem opozycyjnym. Partie opozycyjne – Socjaldemokraci (S), Zieloni (MP), Komuniści (V) i Szwedzcy Demokraci (SD) – nie tworzą jednak alternatywy rządowej i nie przedstawiają wspólnego programu. Zakłada się jedynie, że w razie dobrego wyniku w wyborach, Socjaldemokraci, Zieloni i Komuniści mogą stworzyć rząd. Nacjonalistyczna SD nie przyznaje się do żadnego z bloków i stara się powtórzyć swój sukces sprzed czterech lat i uzyskać pozycję języczka u wagi..

Najnowszy sondaż Sifo/SvD wskazuje jednak, że przewaga czerwonych zmniejszyła się o połowę. Obecnie wynosi ona już tylko 4,5%. W ciągu zaledwie trzech tygodni stracili oni 4,3%. Jest więc nadzieja! Przejęcie władzy przez czerwonych szaleńców było by katastrofą dla Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2014

Sensommarvärme
W pierwszych dniach września Szwedzi rozkoszują się piękną słoneczną pogodą. Sensommarvärme – mówią tubylcy. Co można przetłumaczyć jako „późnoletnie ciepełko”. Pogoda ma nas rozpieszczać może jeszcze przez tydzień, z drobnymi przerwami na późnoletnie deszczyki w południowo zachodniej Szwec ji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2014

Z dzieciakami wkoło Bałtyku`
Przed dwoma laty Michał Cichecki wrócił z podróży dookoła świata, którą odbył idąc śladami Phileasa Fogga, głównego bohatera książki Juliusza Verne "W 80 dni dookoła świata". Podróż odbył samotnie. Teraz postanowił okrążyć "tylko" Bałtyk – ale z całą rodziną, żoną i dwoma maleńkimi córeczkami. O pierwszym etapie podróży opowiedział Michał Cichecki już w grudniu 2013 r., relację znajdziesz tutaj... Teraz czas na Smak Bałtyku: Epizod II...

 

Szwecja, Dziennki

4.09.2014

Szwecja a NATO
Niechęć Szwedów do członkostwa w NATO znacznie zmalała w ostatnim czasie. Zdecydowanie przeciwnych jest już tylko 32%, podczas gdy pół roku temu było ich aż 50%. Opór przeciwko przystąpieniu Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego swoje apogeum osiągnął na początku kryzysu ukraińskiego. Teraz jednak nastąpiło wyraźne przesunięcie nastrojów. Ci co kiedyś byli niezdecydowani odpowiadają teraz twierdząco na pytanie czy Szwecja powinna przystąpić do NATO. Zdecydowani przeciwnicy natomiast zajęli miejsce niepewnych.

Wśród szwedzkich partii politycznych zasiadających w riksdagu (szwedzki sejm) tylko Liberałowie (FP) aktywnie zachęcają Szwedów do porzucenia tradycyjnej polityki neutralności, czyli nie przystępowania do militarnych aliansów. Również Moderaci, największa partia prawicowa, są pozytywnie nastawieni do NATO, ale nie afiszują się z tym zbytnio. Chadecy wahają się, a pozostałe partie są przeciwne. (rn)

Szwecja-NATO

Szwecja poszerza zakres współpracy z NATO każdego roku. Na zdjęciu, od lewej, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt i szef NATO Anders Fogh Rasmussen.

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2014

Chińska afera w Szwecji
Dziś wieczorem odpalona zostanie w Szwecji nowa afera. Chodzi o współpracę szwedzkiego Instytutu Badawczego Obrony Totalnej – FOI – z chińskim reżimem. Współpraca miała dotyczyć m.in. stworzeniu programu komputerowego, który używa się do sterowania bronią masowego rażenia. Politechnika sztokholmska – Kungliga Tekniska Högskolan, KTH, używana była w charakterze "słupa", czyli instytucji pod płaszczykiem której FOI prowadziło rozmowy z Chińczykami.

Program Uppdrag Granskning SVT ma przedstawić odpowiednie dowody dziś wieczorem w telewizji. Jednak większość jest już dostępna na str. SVT. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2014

Szwecja traci na konkurencyjności
Według rankingu World Economic Forum, konkurencyjność Szwecji spadła z 6 pozycji w roku 2009 na miejsce 10. Dane statystyczne oraz ankieta przeprowadzana wśród przedsiębiorców decydują o wynikach rankingu. Najlepiej oceniana są Szwajcaria, Singapur i USA – w tej kolejności. Europę Wschodnią reprezentuje w pierwszej dziesiątce jedynie Finlandia, zajmując 4 miejsce. Polska znalazła się na pozycji 43.

Wśród przyczyn pogorszenia się klimatu dla przedsiębiorstw w Szwecji wymienia się m.in. wysokie podatki, przepisy ograniczające swobodę ustalania pensji, infrastrukturę, dług publiczny i system szkolnictwa. (rn) Więcej na str. WEF...

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2014

Islamski terroryzm w Szwecji
Szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo udaremniła dwa zamachy terrorystyczne w Szwecji, planowane przez tutejszych islamistów. Gdy w grudniu 2010 roku młody Irakijczyk Taimour Abdulwahab, obywatel Szwecji, odpalił bombę przy centralnym pasażu handlowym Sztokholmu, Säpo zintensyfikowało swoje działania wywiadowcze. Dopiero teraz ujawniono, że po 2010 roku udaremniono dwa groźne plany islamskich zamachów na szwedzkie cele.

Policja bezpieczeństwa ocenia, że wojowniczy islamiści stanowią największe zagrożenie terrorystyczne dla Szwecji. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Drottninggatan.

Drottninggatan – centralny pasaż handlowy Sztokholmu – zawsze pełen ludzi. 11.12.2010 r., podczas zamachu bombowego, Allah miał jednak w opiece... Szwedów. Zginął tylko samobójczy zamachowiec.

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2014

Złoto Skellefteå
W kopalni Kankberg, w pobliżu miasta Skellefteå na północy Szwecji odkryto spore pokłady rudy miedzi, srebra i złota. Prospekcyjna firma Kopparberg Mineral ocenia zasoby jako "klasy światowej". Dyrektor firmy, Per Storm, przestrzega jednocześnie, że prace nad ustaleniem wielkości zasobów są jeszcze w początkowej fazie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2014

Niepokój nad Bałtykiem
Szwecja podnosi stan gotowości bojowej swoich sił zbrojnych. Przyczyną jest intensyfikacja działań wojennych na Ukrainie oraz zwiększona aktywność rosyjskiego lotnictwa nad Bałtykiem. Wśród wielu incydentów wymienia się m.in. manewry dwóch rosyjskich bombowców Tu-22 Backfire eskortowanych przez myśliwce Su-27 Flanker.

Szwecja wzmocniła swoją eskadrę myśliwców Jas 39 Gripen na wyspie Gotland. Podniesiono również poziom gotowości sztabu generalnego oraz wzmożono pracę wywiadu.

Również Finlandia, która odnotowała w ostatnim tygodniu już trzy naruszenia swojej przestrzeni powietrznej, podniosła stan gotowości bojowej. (rn)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net