Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Lipiec 2014 00185

 

Szwecja, Dziennki

31.07.2014

W Norwegii spokojniej
Stan podwyższonej gotowości z powodu zagrożenia terrorystycznego w Norwegii został odwołany. Alarm został ogłoszony tydzień temu z powodu poważnego zagrożenia ze strony islamskich terrorystów. Teraz Norwegia powraca do normalnej gotowości i patrole policyjne nie będą uzbrojone. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.07.2014

Korona traci na wartości
Przyrost szwedzkiego PNB w drugim kwartale wyniósł zaledwie 1,9% w porównaniu rocznym oraz 0,2% w stosunku do kwartału pierwszego. Analitycy spodziewali się przyrostu 2,4% r/r oraz 0,6 kw/kw. Słabsze od oczekiwanych wyniki szwedzkiej gospodarki odbiły się natychmiast na kursie szwedzkiej korony w stosunku do dolara i wielu innych walut. Obecnie kurs USD/SEK jest najniższy od dwóch lat, nieco ponad 6,9 SEK/USD.

Wzrost wartości dolara tłumaczy się widoczną poprawą amerykańskiej gospodarki. Według preliminarnych danych wzrost PNB w drugim kwartale wyniósł tam 4.0%, wbrew oczekiwanym 3%. Spadek kursu korony natomiast – nadspodziewaną obniżką referencyjnej stopy procentowej na początku lipca, która teraz wynosi zaledwie 0,25%. Opublikowane dzisiaj statystyki PNB, osłabiły dodatkowo szwedzką walutę.

Również polska złotówka pręży muskuły. Za 1 SEK Szwedzi dostają już tylko niecałe 45 groszy – ku radości Polaków wybierających się do Szwecji. (rn)

Kurs SEK/PLN

Średni kurs korony szwedzkiej. Żródło: mybank.pl

 

Szwecja, Dziennki

29.07.2014

Turystyczne miliardy
Miliardy koron od zagranicznych turystów płyną do szwedzkich kieszeni. W ubiegłym roku ciekawi Szwecji obcokrajowcy wydali tutaj ponad 100 miliardów koron. Przyczyniło się to do powstania blisko 6000 nowych miejsc pracy.

Obecny rok zapowiada się jeszcze lepiej. W pierwszych pięciu miesiącach 2014 r. przychody z turystyki były większe o 5% w porównaniu z tym samym okresu roku poprzedniego. A przy wspaniałej pogodzie tego lata możne się spodziewać dalszej kontynuacji rekordowych wyników. (ak)

Szwecja, Sztkholm

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2014

Przestrzeń powietrzna nad Bergen zamknięta
Wobec zagrożenia atakiem terrorystycznym na cele w Norwegii, władze zamknęły przestrzeń powietrzną nad miastem Bergen u wybrzeży Morza Północnego. Podczas czwartkowej konferencji prasowej norweska służba bezpieczeństwa PST poinformowała o poważnym zagrożeniu ze stron islamskich terrorystów. Norweska policja została postawiono w stan podwyższonej gotowości. Rozważane jest zamknięcie granicy ze Szwecją. Czytaj też poniżej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2014

Pięć powodów by zobaczyć Jostedalsbreen
– wylicza Hanka Jefimowicz w kolejnej opowieści o swoich podróżach. Tym razem celem jest największy lodowiec Europy – Jostedalsbreen w Norwegii. Na dzisiejsze upały – jak znalazł. Opowieść jak zwykle bogato ilustrowana. Czytaj dalej...

Norwegia, lodowiecJostedalsbreen.

Lodowiec Jostedalsbreen.

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2014

Zagrożenie terrorystyczne Norwegii
Islamscy terroryści planują dokonać zamach w Norwegii w ciągu najbliższych dni – ostrzega norweska służba bezpieczeństwa PST. Informacje wskazują na obcokrajowców z norweskim obywatelstwem, którzy brali udział w niedawnych walkach w Syrii. Podczas dzisiejszej konferencji prasowej oświadczono, że policja często otrzymuje tego typu pogróżki, jednak tym razem należy brać je na poważnie.

W stan gotowoąści postaiono wielu policjantów, odwołując ich nawet z urlopów. Uzbrojeni policjanci patrolują granice, lotniska i miasta, zwłaszcza Oslo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.07.2014

Juliana Spumante Extra DryBombowy szampan
Szwedzka sieć państwowych sklepów monopolowych Systembolaget wycofuje ze sprzedaży włoskie wino musujące Juliana Spumante Extra Dry. Przyczyną są nagłe eksplozje kilku butelek tego "szampana". Systembolaget nie ujawnia jak do nich doszło, ale zapewnia, że ofiar w ludziach nie było.

Klientów, którzy już kupili Juliana Spumante Systembolaget wzywa do zachowania ostrożności. Można też dostać pieniądze spowrotem za okazaniem paragonu lub butelki – pełnej lub pustej. Ciekawe ilu przyniesie pełną. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.07.2014

Szwedzkie upały
Szwecja wrze – alarmują tytuły informacji o tutejszej pogodzie. 25-30°C to w Szwecji już katastrofa upałów. Tutejszy instytut meteorologii SMHI wystosował "Ostrzeżenie klasy 1" dla połowy kraju, co się wykłada: "Wysokie temperatury oznaczają pewne zagrożenie dla ludności oraz zaburzenia w działaniu niektórych funkcji publicznych".

W Sztokholmie temperatura ma osiągać 29°C, ale już 50 km od stolicy, w nadmorskim Nynäshamn rekord ma wynieść zaledwie 25°C. A do tego przyjemna morska bryza i zimne piwo... Myślę, że czytelnicy rozumieją (i wybaczą), że teraz znacznie rzadziej nowinkujemy. (rn)

Szwecja, Sztokholm, pogoda

Pogoda w Sztokholmie na najbli÷sze 10 dni.

 

Szwecja, Dziennki

17.07.2014

Miliarder menelem
Ktoś, kto wybiera się pociągiem do miasta Sundsvall na północy Szwecji, może tam spotkać pewnego człowieka, na wpół leżącego na podłodze, w otoczeniu plastikowych toreb i z głową spoczywającą na mocno sfatygowanej poduszce. To miejscowy miliarder, jeszcze niedawno.

Kjell Larsson był jeszcze niedawno znanym przedsiębiorcą, właścicielem wielu nieruchomości w kilku krajach świata, których wartość oceniano na 1,5 miliarda koron, ok. 750 mln zł. W latach 1990 dopadł go kryzys finansowy w Szwecji. Dewaluacja korony, 500 procentowe oprocentowanie kredytów – tak, to nie błąd 500% – i zapaść cen nieruchomości.

Próbując ratować dobytek Kjell przepisał wszystko na ukochaną żonę. Reszty łatwo się domyśleć. Teraz bezdomny były miliarder rozkręca nowy biznes – zbiera puste butelki i puszki po piwie. A fortuna kołem się toczy. (rn)

Szwecja, Kjell Larsson

Bezdomny były miliarder, Kjell Larsson, na dworcu w Sundsvall. Żródło Dagbladet...

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2014

Skok na żebraka
Gdy majątek bogacza stwarza pokusę dla złodziei można to jakoś zrozumieć. Jednak okradzenie ulicznego żebraka przekracza już granicę zrozumienia. Wyczynu tego dokonał w maju obecnego roku pewien szwedzki 17-latek z miasta Borås. Podszedł on do żebrzącej na ulicy kobiety i wyrwał jej puszkę z "utargiem". Został szybko złapany przez policję. Jego łup wyniósł całe 62 korony, czyli około 30 zł. Dzisiaj został skazany na 30 godzin robót publicznych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.07.2014

Morski Gripen
Szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB planuje nowy typ swojego "okrętu flagowego" – myśliwca Jas 39 Gripen. Ma to być samolot przystosowany do startu i lądowania na lotniskowcach – okrętach stanowiących bazę dla samolotów. Wśród p[potencjalnych klientów wymienia się Brazylię, Indie i Tajlandię. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2014

Gripeny będą ubezpieczały loty cywilne
Szwedzkie lotnictwo wojskowe będzie ubezpieczało cywilny ruch lotniczy nad Bałtykiem. Powodem jest zwiększona aktywność rosyjskich lotów wojskowych, niewidocznych dla cywilnych radarów. Do tragicznej katastrofy omal nie doszło w marcu tego roku gdy rosyjski samolot szpiegowski przeleciał zaledwie o 90 m nad pasażerskim samolotem skandynawskich linii lotniczych SAS ze 170 osobami na pokładzie.

Teraz dowództwo szwedzkiego lotnictwa wojskowego planuje wysyłanie swoich myśliwców Jas 39 Gripen by wykrywały rosyjskich szpiegów i ostrzegały lotnictwo cywilne w celu uniknięcia kolizji. (rn) Zobacz też 8.05.2014...

Szwecja, Jas 39 Gripen

 

Szwecja, Dziennki

14.07.2014

Szwecja ucieka od wiatraków
Prawdziwą zapaść przeżywają w Szwecji inwestycje w turbiny wiatrowe. W ciągu drugiego kwartału 2014 r. podjęto decyzję o wybudowaniu wiatraków o łącznej mocy 37 megawatów. Jest to aż o 87% mniej niż w adekwatnym okresie roku poprzedniego. Porównanie roczne również nie wypada imponująco. Wiatrakowe inwestycje wyniosły zaledwie 73% średniej ostatnich 12 miesięcy – pokazują dane branżowej organizacji Svensk Vindenergi (Szwedzka Energia Wiatrowa).

Turbiny wiatrowe dewastują krajobraz i są totalnie nieopłacalne. Bez dotacji ze środków publicznych elektrownie wiatrowe nie są w stanie utrzymać się w gospodarce wolnorynkowej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2014

Mniej jagód w Szwecji
W Szwedzkich lasach będzie nieco mniej jagód niż zwykle. Największe szanse na wypełnienie koszyka czarną borówką są naturalnie na północy oraz w starych, rzadkich lasach iglastych. Według prognozy Uniwersytetu Gospodarki Rolnej Szwecji (Sveriges lantbruksuniversitet, SLU) wysyp jagód będzie mniejszy niż to miało średnio miejsce w ciągu ostatnich 11 lat. W Norlandii jednak urodzaj będzie "stosunkowo dobry", podczas gdy w Götaland i Svealand osiągnie on zaledwie 70% średniej z lat 2003-2013. (rn). (rn)

Szwecja, czarna jagoda, borówka

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2014

„Dom Grafiki" powstaje z popiołów
W marcu tego roku spłonął doszczętnie Grafikens hus – Dom grafiki w miasteczku Mariefred niedaleko od Sztokholmu. Było to jedyne w swoim rodzaju muzeum i galeria współczesnej grafiki artystycznej w Mariefred. W płomieniach zniknęły bezcenne dzieła sztuki. (Zob. 16.03.2014...)

Po tragicznym pożarze twórcy muzeum nie zaprzestali działalności. Wystawy organizowano w gościnnych lokalach zaprzyjaźnionych instytucji, m.in. na zamku Gripsholm w tym samym mieście.

Teraz jednak Grafikens hus powstaje z popiołów. W nowym lokalu w centrum Mariefred, przy Storgatan 15, rozpoczynają się regularne wystawy.

Mariefred to szczególne miejsce dla polskich turystów. To tutaj, na zamku Gripsholm urodził się Zygmunt III Waza. Więcej o Gripsholm...

 

Szwecja, Dziennki

9.07.2014

19 szczęśliwych Szwedów
Aż 19 osób "przewidziało" dokładny wynik wczorajszego meczu Brazylia–Niemcy. Tyle osób założyło się o wynik 1-7 dla Niemców na szwedzkim państwowym totolotku sportowym – Svenska Spel. Za każdą postawioną koronę otrzymają teraz równowartość 1360 zł (3056,63 sek). Przy zainwestowanych stu koronach daje to całkiem sympatyczna roczną pensyjkę.

Na konkurencyjnym, globalnym Unibet nie znalazł się nikt z taką fantazją. (an)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2014

Szwecja latem
Po krótkiej przerwie wraca do Szwecji lato. Całe 25°C w południowej i środkowej Szwecji, o 10 stopni więcej niż jeszcze parę dni temu, prezentuje ten kraj od najlepszej strony. Szwecja latem jest naprawdę piękna, łatwa i przyjemna. No, może nie każdym, bywają też wyjątkowo deszczowe lata, ale i wówczas słońce nie poddaje się bez walki.

Wszechobecna woda zapewnia świeżość zieleni i rześkość powietrza. Żadnych zabójczych śródziemnomorskich upałów, czy kontynentalnego zaduchu. Nawet w wielkich miastach – a mam ich raptem trzy: Sztokholm, Geteborg i Malme – do najbliższego parku, lasu czy wody rzadko jest dalej niż pół godziny drogi. Wszystkie te miasta leżą poza tym nad morzem.

Jeżeli ktoś ma chrapkę na Szwecję, to jest to dobry moment. Kurs szwedzkiej korony, SEK, w stosunku do złotego, PLN, jest najniższy od blisko trzech lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.07.2014

Ostrzejsze kontrole na szwedzkich lotniskach?
Za przykładem USA i Francji Szwecja rozważa zaostrzenie kontroli na lotniskach ruchu międzynarodowego. Według ostrzeżenia wystosowanego w środę przez USA, grupy terrorystyczne al-Kaidy zdołały wyprodukować nowy rodzaj niemetalicznej bomby, trudny do wykrycia podczas obecnych procedur kontrolnych.

Szwecja ma obecnie osiem bezpośrednich połączeń lotniczych z USA. Jak na razie procedury kontrolne są niezmienione. (an)

Szwecja, SAS

 

Szwecja, Dziennki

3.07.2014

Stopa referencyjna bliska zeru
Szwedzki Bank Narodowy – Riksbanken – obniżył dzisiaj stopę referencyjną, zwaną repo, o całe 50 punktów, z 0,75% do 0,25%. Jest to dwukrotnie większa obniżka niż oczekiwano. Dyrekcja banku motywuje swą decyzję utrzymującym się nadal niskim poziomem inflacji. W rzeczywistości mamy w Szwecji od kilku miesięcy deflację – spadek cen. W maju inflacja wynosiła -0,2% r/r.

Drastyczna obniżka stopy repo ma na celu stymulację popytu i doprowadzenia do inflacji na poziomie 2%, który uważany jest za optymalny. Jednocześnie niska stopa referencyjna umożliwia niższe oprocentowanie kredytów, a to wzmaga i tak już niebezpiecznie duże zadłużenie gospodarstw domowych. Bank wzywa pozostałych aktorów rynku kapitałowego do działań ograniczających taką tendencję.

Innym skutkiem szokowej obniżki stopy procentowej jest osłabienie korony szwedzkiej, SEK. To dobra wiadomość dla zagranicznych turystów – kurs SEK/PLN spadł dzisiaj o całe 1.68%. Innym beneficjentem są szwedzcy eksporterzy. (rn) Zobacz też 9.04.2014...

 

Szwecja, Dziennki

2.07.2014

Wakacje w Szwecji
Lipiec to w Szwecji tzw. Industrisemester (semester=wakacje). Większość zakładów przemysłowych daje urlopy swoim pracownikom. Miasta pustoszeją i kierowcy nie muszą stać już w codziennych korkach. Ciaśniej natomiast bywa wokół turystycznych atrakcji i na kempingach.

Znaczenie przemysłowych wakacji jednak maleje. Wiele przedsiębiorstw nie może sobie pozwolić na zamknięcie firmy na trzy spusty. W dobie globalnych rynków muszą one utrzymywać działalność, choć na zwolnionych obrotach. Na pełnych obrotach pracuje natomiast branża turystyczna.

W 2013 r. w branży turystycznej było zatrudnionych 173 000 osób. Co roku rośnie liczba zagranicznych turystów odwiedzających Szwecję. W ubiegłym roku zostawili oni w Szwecji niebagatelną sumkę 105,7 mld koron, blisko 48 mld zł (1sek≈45gr). Od roku 2000 wartość szwedzkiego eksportu turystycznego – konsumpcji zagranicznych turystów w Szwecji – wzrosła o 160%. W tym samym okresie wartość całego szwedzkiego eksportu wzrosła o 57%. (an)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net