Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Czerwiec 2014 00014

 

Szwecja, Dziennki

30.06.2014

Almedalen na Gotlandii
Od wczoraj trwa w Szwecji polityczny jarmark w parku Almedalen w Visby na wyspie Gotlandia. Występują tam wszystkie partie polityczne wchodzące do riksdagu oraz wiele innych organizacji. Nawet większe przedsiębiorstwa korzystają z okazji by pokazać się w mediach.

W ubiegłym roku odbyło się tam 2 285 seminariów, wykładów itp., komentowanych przez 727 akredytowanych żurnalistów. W tym roku przebicie się do świadomości wyborców jest szczególnie ważne. We wrześniu mamy wybory do parlamentu.

Polityczny jarmark potrwa do 6 lipca. Turystom, którzy chcieli by zażyć atmosfery średniowiecznego Visby doradzamy inny termin, np. między 3 a 10 sierpnia. Na Gotlandii odbywa się wówczas Średniowieczny Tydzień – Medeltidsveckan. (rn) Więcej o Almedalen...

 

Szwecja, Dziennki

30.06.2014

Kockums wraca do macierzy
Szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB odkupił z powrotem od Niemców stocznię Kockums w Karlskronie. Stocznia wcześniej nazywała się Karlskronavarvet (varvet=stocznia), a od roku 1989 wchodziła w skład szwedzkiej firmy Kockums AB. W 2005 r. stocznia stała się własnością niemieckiego ThyssenKrupp Marine Systems, którą to nazwę przyjęła również szwedzka stocznia 1 czerwca 2013 r.

Przyczyną odkupienia stoczni są plany szwedzkiego rządu dotyczące wzmocnienia marynarki o nowe okręty podwodne. Jednak rząd nie zamierza zamawiać ich u obcych. – Kompetencje w tej dziedzinie muszą pozostać w kraju – stwierdza rząd w komunikacie prasowym. (rn) Zobacz też 14.04.2014... oraz 9.04.2014...

Szwecja, Karlskrona, okrét podwodny Neptun

HMS Neptun z 1978 r. ustawiany w Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie.

 

Szwecja, Dziennki

28.06.2014

Praca w Szwecji
W obecnym roku przybędzie w Szwecji 41 000 nowych miejsc pracy – prognozuje tutejszy Urząd Pośrednictwa Pracy, Arbetsförmedlingen. Praca będzie oferowana w wielu branżach, jednak wysoko kwalifikowani inżynierowie i technicy oraz personel służby zdrowia i opieki będzie najbardziej poszukiwany.

Zobacz całą tabelę najbardziej oraz najmniej poszukiwanych w Szwecji zawodów według prognozy na lata 2014 oraz 2015...

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2014

BMW – Brawura Moc Wypadek
Kierowcy BMW ulegają 10 razy częściej wypadkom samochodowym od kierowców Toyota. Szwedzka firma ubezpieczeniowa Folksam przestudiowała 56 000 wypadków samochodowych jakie wydarzyły się na szwedzkich drogach od roku 2003. Uwzględniając anty wypadkowe zabezpieczenia samochodów starano się skoncentrować na "czynniku ludzkim". Okazało się, że to kierowcy BMW najczęściej ulegają pojedynczym wypadkom. Po przeciwnej stronie skali leży Toyota.

Inną grupę podwyższonego ryzyka stanowią kierowcy małych samochodów o dużej mocy silnika. (rn)

Szwecja, BMW

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2014

Komunalne dylematy w Tomelilla
Władze gminy Tomelilla na południowym krańcu Szwecji mają niezwykle ważną sprawę do rozpatrzenia. Jeden z radnych – Sven-Erik Eriksson – zgłosił propozycję utworzenia "pokoju pieszczot" dla urzędników w budynku gminy. Pruderyjni koledzy odrzucili jednak natychmiast tą propozycję, bez większego zastanowienia. Błąd. Sven-Erik odwołał się do sądu administracyjnego i wygrał. Aby odrzucić propozycję radnego gmina musi przeprowadzić najpierw gruntowną analizę problemu. W Tomelilla zapowiada się gorące lato. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2014

Sezon rowerowy
Każda pora roku ma swój urok. Wiosną i latem na przykład kwitnie w Szwecji – oprócz kwiatków – działalność kieszonkowców i złodziei rowerów. W pierwszych pięciu miesiącach obecnego roku skradziono o 28% rowerów więcej niż w tym samym okresie rok temu. Jak dotąd zgłoszono w Szwecji 24 000 kradzieży rowerów, najwięcej w Västmanland, Skåne oraz Örebro.

Niestety sprawcy rzadko kiedy zostają skazani. Według tutejszej praktyki sądowej trzeba by praktycznie złapać ich na gorącym uczynku. (rn)

Szwecja, zima, rowery

Zimą nasze rowery są bezpieczne.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2014

Oszustwo na paczkę
Szwedzka policja ostrzega przed nowym rodzajem oszustwa. Polega on na niespodziewanym doręczaniu przesyłki z niezamówionym produktem. Doręczyciel ubrany w kurtkę jakiejś znanej firmy kurierskiej, np. DHL, żąda od odbiorcy okazania dowodu osobistego, któremu przygląda się szczególnie dokładnie i długo. Zawartość paczki okazuje się potem bezwartościowa. Celem oszustów jest zdobycie szczegółowych danych i podpisu odbiorcy. Podrabiają oni potem dowód ofiary i po kilku tygodniach wypłacają pieniądze z konta bankowego ofiary lub dokonują kosztownych zakupów na jego rachunek. Policja wzywa do szczególnej ostrożności w opisanych sytuacjach. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

26.06.2014

Szwedzi o swoim eksporcie broni
Większość Szwedów jest przeciwna własnemu eksportowi broni za granicę - zgaduje tutejsza sondażownia Ipsos. W telefonicznym sondażu zapytano o to 1157 losowo wybranych osób. 52% z nich odpowiedziało, że są przeciwni eksportowi broni, a tylko 33% było za.

Szwecja jest jednym z największych na świecie eksporterów broni biorąc pod uwagę liczbę mieszkańców. W ubiegłym roku wzrósł on o 22%. Krajowy przemysł zbrojeniowy nie ma szans przeżycia bez eksportu. Zamówienia rodzimej armii są zbyt małe, aby umożliwiały rozwój nowoczesnej broni. Podobnie jak należy kochać murzynów. Jenak ze świecą szukać Szweda, który myśli tak naprawdę.

Badanie było robione na zamówienie szwedzkiego oddziału Amnesty International. (rn)

Szwecja, czeski Jas Gripen

Szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen strzegą czeskiego nieba.

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2014

Konsumpcja mediów w Szwecji
Szwedzi sięgają coraz rzadziej po papierowe dzienniki – ich czytelnictwo spada regularnie już od sześciu lat. Ale nawet wydania internetowe dzienników tracą popularność. Może dlatego, że często udają one nadal media papierowe i zbyt mało wykorzystują możliwości internetu. Według opublikowanego właśnie corocznego raportu o stanie szwedzkich mediów – Mediebarometern 2013 – Szwedzi coraz częściej szukają informacji wykorzystując "inne kanały".

83% ludności Szwecji, w przedziale wiekowym 9–79 lat, przyznaje się do codziennego oglądania telewizji. Poświęca na to około 100 minut. Internetu używa 77%, ale przegląda go przez 120 minut. Na trzecim miejscu jest radio, 67% / 81 minut, a gazety codzienne dopiero na czwartym – 66% / 23 minuty. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2014

Narkolepsja po dwóch latach
Zwiększone ryzyko zachorowania na narkolepsję – nagłe, niemożliwe do opanowania zasypianie – istnieje nawet po dwóch latach od otrzymania szczepionki Pandemrix. Wykazują to najnowsze badania, przeprowadzone w Finlandii. Dotychczas przyjmowano granicę 8 miesięcy.

Jesienią 2009 r., za pomocą potężnej propagandy, władze Szwecji przekonały większość społeczeństwa do przyjęcia tej szczepionki, która miała chronić przed tzw. świńską grypą. Jednak uboczne działanie szczepionki spowodowało, że wiele osób, głównie dzieci, zachorowało na narkolepsję. 200 osób otrzymało dotychczas odszkodowanie od państwa. Warunkiem uzyskania odszkodowania było wystąpienie objawów w ciągu 8 miesięcy od szczepienia. Teraz znacznie więcej osób będzie mogło ubiegać się o zadośćuczynienie. (rn)

Szwecja, Pandemrix

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2014

Bombowa pogoda
Modły turystycznej branży zostały wysłuchane – jednocyfrowe temperatury w Szwecji potęgują marzenia tubylców o cieplejszych klimatach. Rezerwacje podróży tamże wzrosły już o ponad 10%. A w takt popytu rosną też naturalnie ceny podaży.

Pogoda nas nie rozgrzewa tego lata. Na brak gorących emocji nie możemy jednak narzekać. Parę dni temu odgrodzono centrum Sztokholmu z powodu groźby zamachu bombowego. Wczoraj podobny los spotkał drugie co do wielkości miasto Szwecji – Geteborg (Göteborg). Z powodu zagrożenia bombowego ewakuowano dworzec centralny. Bomby nie znaleziono, ale nie obyło się bez paru gorących chwil. Nikt nie podejmie ryzyka by zlekceważyć tego typu zagrożenie. Tym bardziej, że było to już drugie w tym miesiącu w tym miejscu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2014

Statystyka Eurosojuza
Tak zwane "środki unijne" nie są przydzielane za darmo. Beneficjenci są zmuszeni reklamować biurokratycznego potwora.

Szwedzka telewizja państwowa SVT przyjrzała się bliżej statystykom tutejszego Urzędu Rozwoju – Tillväxtverket – dotyczącym wpływu unijnych dopłat na przyrost przedsiębiorstw i zatrudnienia w północnej Szwecji. Według informacji prasowej urzędu, dzięki dotacjom UE powstało tam 6400 nowych przedsiębiorstw oraz 10500 nowych miejsc pracy w ciągu 7 lat. Okazało się jednak, że do "nowych" zaliczano też np. firmy, które tylko zmieniły właściciela.

Szwindel jest prosty – dzięki unijnej dotacji zakłada się firmę, która nie ma szans egzystencji w rynkowej gospodarce. Firma zatrudnia np. 10 osób. Zaraz potem sprzedaje się ją komuś, kto podejmie się ją prowadzić na rynkowych zasadach. Wymaga to jednak niskiej ceny oraz redukcji zatrudnienia do np. trzech osób. W unijnej statystyce powstają natomiast dwie nowe firmy oraz 13 nowych miejsc pracy. (rn)

Szwecja, laponia

Szwedzka Laponia.

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2014

W Szwecji o polskich podsłuchach
Echa ostatniej afery podsłuchowej z Polski dotarły również do Szwecji. Głównym skandalem jest dla tutejszych mediów zachowanie prezesa NBP, Marka Belki. Wchodzenie w tajne konszachty z rządzącą partią polityczną PO i używanie banku centralnego dla tuszowania jej fatalnej polityki w zamian za usunięcie ministra finansów oraz ograniczenie kontrolnej funkcji Rady Polityki Pieniężnej nad NBP – narusza zdecydowanie apolityczność NBP.

Niezależność banków centralnych od bieżącej polityki partyjnej jest filarem światowego systemu finansowego. Naruszenie tej zasady spowodowało znaczne obniżenie wiarygodności Polski, co będzie miało duży wpływ na sytuację gospodarczą kraju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2014

Moroszka i szczupaki, cz 3/3.
Zbieranie runa leśnego w Szwecji to nadal popularny "sport" dla wielu młodych ludzi, również z Polski. Szczególnym upodobaniem cieszy się zbieranie moroszki, leśnych malin występujących m.in. na rozległych obszarach północnej Skandynawii. O swojej kolejnej wyprawie w poszukiwaniu przygód i moroszki opowiada niestrudzony podróżnik i pisarz Ireneusz Gębski – Moroszka i szczupaki, cz. 3/3...

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2014

Szwedzki bigos
Wszelki ruch w centrum Sztokholmu został wczoraj wstrzymany z powodu zagrożenia bombowego. Jakiś szaleniec obiecał wysadzić w powietrze siedziby dwóch największych partii politycznych w Szwecji – Socjaldemokratów i Moderatów. Okazało się, że żadnych bomb nie było.

Wczoraj zakończył się po 16 dniach strajk pociągów w południowej Szwecji. Wobec zagrożenia rozszerzenia strajku i wstrzymania od dzisiaj, w weekend Święta lata, ruchu pociągów podmiejskich w Sztokholmie, partnerzy doszli do porozumienia.

Dzisiaj cała Szwecja świętuje Midsommar, czyli Święto lata. Przy całych 12°C Szwedzi odtańczyli tradycyjne "Małe świnki" i "Małe żabki", po czym pośpiesznie uciekli do domów, by wypić coś na rozgrzewkę. (rn) Więcej o Midsommar...

Szwecja. midsommar

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2014

Szwecja: 34 skazanych
Dzisiaj w Södertälje pod Sztokholmem zapadły wyroki w ogromnej aferze tzw. "opiekuńczej". 34 spośród 35 osób, które stanęły przed sądem, zostało skazanych. 20 oskarżonych otrzymało kary więzienia między 1 a 6 lat. Dodatkowo skazani mają też zapłacić odszkodowanie w wysokości ok. 26 mln koron oraz koszty obrony – blisko 100 mln sek (1 sek ≈ 45 gr).

Pewna firma z Södertälje wysyłała notorycznie fałszywe raporty o pracy opiekunek (często nieistniejących) osób niepełnosprawnych. Wyłudzono w ten sposób od państwowej ubezpieczalni – Försäkringskassan, odpowiednik polskiego ZUS – około 30 mln koron. 30 – 126 = przestępstwo nie popłaca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2014

14-letnia dama
Szwecja jest znana z restryktywnej polityki alkoholowej. Mocniejsze niż 3,5% trunki można nabyć tylko w państwowych sklepach monopolowych – Systembolaget. Trzeba mieć jednak ukończone 20 lat, choć w restauracji mocne piwo może zamówić już 18-latek. W wątpliwych przypadkach personel domaga się okazania dowodu osobistego.

Sporą sławę zyskuje właśnie w szwedzkich mediach pewien 14-latek z Geteborga, William, który przebrał się za starszą panią i w ten sposób udało mu się zwieść personel Systembolaget. Przebranie było widocznie na tyle realistyczne, że chłopakowi udało się kupić 20 butelek cydru jabłkowego. Gorzej poszło w kolejnym sklepie, gdzie William próbował powtórzyć swój wyczyn. Tam od "starszej pani" zażądano legitymacji – i sprawa się rypła. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2014

Gołoledź w Geteborgu
Prawdziwa gołoledź nawiedziła wczorajszej nocy Geteborg na trasie E6. Przyczyną jednak nie były nagłe przymrozki w środku lata, a nieszczelne drzwi pewnej ciężarówki. Cały jej ładunek wysypał się na jezdnię – 16 ton grochu. Efekt był podobny jak przy gołoledzi – samochody tańczyły jak na lodzie. Doszło do paru stłuczek, ale na szczęście obyło się bez poważniejszych obrażeń u ludzi. Służby ratownicze uprzątały "grocholedź" przez wiele nocnych godzin (rn)

Szwecja, Geteborg, grocholedź

„Grocholedź” na E6 w Geteborgu.

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2014

Koniec szaleństwa cd.
Szwedzka instytucja (Radiotjänst) ściągająca od lutego 2013 r. opłatę radiowo-telewizyjną zwróci posiadaczom komputerów, tabletów czy smartfonów z dostępem do internetu pobrane opłaty. W piątek 13 czerwca Naczelny Sąd Administracyjny (Högsta förvaltningsdomstolen, HFD) stwierdził, że pobieranie opłat było bezprawne – zobacz nowinkę poniżej. Minęła zaledwie doba od publikacji naszej nowinki, w której wyraziliśmy przekonanie, że Radiotjänst zostanie zmuszona do zwrotu pobranych opłat. Teraz jeszcze pozostaje kwestia odszkodowań za straty moralne. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2014

Moroszka i szczupaki, Cz. 2.
Zbieranie runa leśnego w Szwecji to nadal popularny "sport" dla wielu młodych ludzi, również z Polski. Szczególnym upodobaniem cieszy się zbieranie moroszki, leśnych malin występujących m.in. na rozległych obszarach północnej Skandynawii. O swojej kolejnej wyprawie w poszukiwaniu przygód i moroszki opowiada niestrudzony podróżnik i pisarz Ireneusz Gębski – Moroszka i szczupaki, cz. 2...

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2014

Koniec szaleństwa
Szaleństwo szwedzkich biurokratów sięgnęło zenitu, gdy postanowiono dodatkowo opodatkować posiadaczy komputerów, tabletów czy smartfonów. Pretekstem było rozpoczęcie w lutym 2013 r. publikacji w internecie wszystkich programów państwowej telewizji SVT.se. Od posiadaczy w/w urządzeń zaczęto domagać się płacenia abonamentu radiowo - telewizyjnego. I to nie na żarty – wydzwaniano po ludziach, a nawet pukano do drzwi. Opornych odsyłano do komornika.

Teraz jednak, w piątek 13.06.2014, Naczelny Sąd Administracyjny (Högsta förvaltningsdomstolen, HFD) stwierdził, że decyzja Radiotjänst, instytucji ściągającej abonament, była niesłuszna i posiadacze komputerów nie muszą płacić dodatkowego haraczu.

Wyrok HFD ma moc prawną i stanowi precedens, który inne sądy muszą respektować. Mimo to Radiotjänst nie zamierza zwracać tych opłat, które nielegalnie ściągała do tej pory. Całą sprawę wywołał pewien niepokorny obywatel z Lund, który doprowadził ją aż do Naczelnego Sądu. Pewnie i tym razem znajdzie się ktoś, kto pomoże urzędasom z Radiotjänst zrozumieć i ten błąd. (rn)

Szwecja, TV

 

Szwecja, Dziennki

13.06.2014

Praca w Szwecji
Chcesz mieć zapewnioną dobrą pracę w Szwecji? – zostań lekarzem i zarabiaj 30 000 zł brutto miesięcznie. Na drugim końcu skali znajdują się takie zawody jak opiekunka dziecięca czy stróż, ze średnią pensją 10 000 zł miesięcznie. W tych ostatnich najtrudniej w dodatku o zatrudnienie – zbyt wielu chętnych..

Według szwedzkiego Urzędu Pracy (Arbetsförmedlingen) w latach 2014-2015 największe szanse na stałą pracę mają: personel medyczny z wyższym wykształceniem, technicy i informatycy, budowlańcy, wykwalifikowani pracownicy przemysłowi, nauczyciele niektórych przedmiotów oraz pracownicy wybranych segmentów sektora usługowego.

Relacje między dostępnością pracy w danych zawodach, a wysokością pensji przedstawiono za pomocą grafiki. Czerwonym kolorem oznaczono zawody gdzie najtrudniej o zatrudnienie, a zielonym, te w których najłatwiej. Zobacz grafikę...

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2014

Ptaki
Nikt nie może czuć się bezpiecznie przemierzając pewne centralne ulice Sundsvall na północy Szwecji. Nieostrożni przechodnie muszą się w każdej chwili liczyć z nagłym atakiem z powietrza. Zamieszkała tam rodzina mew, która wzięła kwaterę w posiadanie. Mama i tata zaciekle chronią swoje małe, atakując każdego, kto zbliży się do ich siedziby. Krótki reportaż szwedzkiej telewizji przywodzi na myśl początkowe sceny z filmu "Ptaki" Hitchcocka. (an)

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2014

Mundial 2014
Mecz Brazylia-Chorwacja rozpoczyna dzisiaj tegoroczne Mistrzostwa Świata w piłce nożnej w Brazylii. Szwedzki sen o Mundialu 2014 legł w gruzach już 19 listopada 2013 roku, kiedy to Cristiano Ronaldo przypieczętował portugalskie zwycięstwo nad Szwecją w meczu eliminacyjnym w Sztokholmie. Tak więc Szwedzi – podobnie jak Polacy – mogą teraz bez emocji przyglądać się piłkarskim Mistrzostwom Świata w Brazylii. Pocieszenie jak każde. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2014

Grzybowe wcześniaki
W Szwedzkich lasach na południu kraju pojawiła się już kurka – narodowy grzyb Szwedów. Raportują o tym entuzjaści grzybów na stronie svampguiden.com. O kurkowych żniwach mówić jeszcze nie można, ale kto wytrwały, może serwować ulubioną delicję już na świątecznym stole – w piątek przyszłego tygodnia Szwedzi zaczynają świętować Midsommar – Święto Lata. W tym roku kurka pojawia się nieco wcześniej, ale niemal co roku zdąża przed midsommarem. Jednak na wspomnianej stronie szwedzcy grzybiarze raportują też o pojawianiu się nawet prawdziwka – karljohan – co jest już prawdziwą rzadkością o tej porze. (an)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2014

Pieniądze, które śmierdzą
Szwedzi nie zamierzają rezygnować z własnej waluty – korony szwedzkiej, SEK. Ani im w głowie euro. Według najnowszego sondażu, przeprowadzonego w maju tego roku, aż 77% respondentów jest przeciwnych unijnej walucie.

Wstępując do UE w 1995 roku Szwecja zobowiązała się do rezygnacji z własnej waluty i wprowadzenia euro "jak tylko spełni wymagane warunki". Od tego czasu kolejne rządy – bez względu na kolor – dbają o to, by tych warunków nie spełniać. Dodatkowo w referendum 2003 roku Szwedzi odrzucili pomysł wprowadzenia euro zamiast korony. Wówczas zwycięstwo walutowych patriotów było niewielkie. Dzisiaj aż 77 procentom Szwedów euro nie pachnie dobrze. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2014

Strajkowa pożoga ogarnie Sztokholm?
Strajk kolejarzy kolejarzy wywołany przez związek zawodowy Seko trwa już od ponad tygodnia. Jak dotąd dotyka on głównie podróżnych w południowej Szwecji. Teraz jednak Seko grozi rozszerzeniem strajku. Od północy 20 czerwca mają stanąć wszystkie pociągi podmiejskie dużego Sztokholmu – tzw. pendeltåg. Podróżni przypływający np. 20/06 z Gdańska do Nynäshamn pod Sztokholmem, nie dostaną się pendeltågiem do stolicy.

Sztokholmskie pociągi podmiejskie przewożą dziennie około 300 tysięcy osób. Od 21 czerwca obchodzimy w Szwecji Święto Lata – Midsommar. Wielu mieszkańców Sztokholmu wyjeżdża wówczas do swoich letnich domków, czy do klubów jachtowych, gdzie trzymają swoje łódki.(rn)

Szwecja, Nynäshamn, pendeltåg, pociąg podmiejski

Pendeltåg w Nynäshamn, w tle port jachtowy.

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2014

Mistrzostwa Europy w Geteborgu
Najlepsi jeźdźcy Europy spotkają się w Geteborgu. Międzynarodowa Federacja Jeździecka (FEI) ogłosiła dzisiaj, że Jeździeckie Mistrzostwa Europy w 2017 r. odbędą się właśnie w tym mieście, na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Zawodnicy – konie i ludzie – będą walczyć m.in w dziedzinie skoków przez przeszkody oraz jazdy i tresury. Większość rozgrywek odbędzie się na geteborskiej arenie Ullevi. Jednak całe miasto będzie jedną wielką areną – zapewnia szef ds. organizacji Max Markusson z Göteborg & Co. – Koński zapach ogarnie całe miasto – obiecuje Markusson. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2014

W jednej łodzi
Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt (M) gości przywódców ważnych państw Europy w pięknej posiadłości Harpsund, niedaleko Sztokholmu. Na obrady w idyllicznym otoczeniu stawili się: kanclerz Niemiec Angela Merkel, premier Wielkiej Brytanii David Cameron oraz premier Holandii Mark Rutte. Tematem dyskusji jest trudna sytuacja Unii Europejskiej oraz wybór nowego przewodniczącego unijnej komisji.

Wśród kandydatów na nowego szefa komisji wymieniany jest najczęściej były premier Luksemburga Jean-Claude Juncker, popierany przez Merkel oraz zwalczany przez Camerona. Mimo tych rozbieżności szwedzkiemu premierowi udało się przekonać unijnych przywódców, że wszyscy siedzą w jednej łodzi. (rn)

Szwecja, Harpsund,

W jednej łodzi, od lewej: Cameron, Merkel, Reinfeldt (wioślarz), Rutte.

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2014

Masowa inwigilacja – już bez przymusu
W kwietniu tego roku Trybunał UE unieważnił dyrektywę Komisji UE nakazującą masową inwigilację prywatnych użytkowników internetu i telefonii. Większość szwedzkich operatorów zapowiedziało wówczas, że natychmiast przestają przechowywać dane o komunikacji elektronicznej swoich klientów. Okazuje się jednak, że nadal są przechowywane dane o tym jakie strony internetowe odwiedzają użytkownicy, kto do kogo mailuje czy dzwoni, o jakiej godzinie i z jakiego miejsca. Różnica polega na tym, że teraz robią to dobrowolnie. (rn) Zobacz też 8.04.2014...

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2014

Strajk kolejarzy
W Szwecji trwa już od tygodnia strajk kolejarzy wywołany przez związek zawodowy Seko. Wstrzymany jest ruch pociągów regionu Öresund, między południową Szwecją a Danią oraz pociąg pospieszny między Malme i Sztokholmem. Z powodu strajku około 76 000 osób dziennie jest pozbawionych środka komunikacji..

Spór dotyczy głównie pogorszenia warunków umowy o pracę. Pracodawca Veolia Transport AB zwolnił 250 pracowników, proponując im ponowne zatrudnienie, ale już tylko na czas określony. Związek domaga się stałego zatrudnienia dla pracowników kolei. Negocjacje między Seko oraz Almega – organizacją reprezentującą pracodawców – utknęły w miejscu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2014

Chrzciny księżniczki
Najmłodszy członek szwedzkiej rodziny królewskiej, księżniczka Leonore, przyjęta została dziś do szeregu wyznawców Chrystusa. W przypałacowej kaplicy królewskiej rezydencji Drottningholm pod Sztokholmem odbyła się ceremonia chrztu. Leonore jest córką Chrisa O'Neilla oraz księżniczki Madeleine, młodszej córki króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Urodziła się 20 lutego 2014 r. w Nowym Yorku, gdzie mieszkają rodzice. Księżniczka Leonore jest szósta w kolejce do szwedzkiego tronu. (rn) Zobacz też 26.02.2014...

Szwecja, Sztokholm, Drottningholm Leonore

Chrzest księżniczki Leonore.

Szwecja, Sztokholm, Drottningholm, Leonore.

Chris O'Neill wraz z żoną księżniczką Madeleine oraz córeczką Leonore.

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2014

Szwedzkie Święto Narodowe
Dzisiaj Szwedzi obchodzą swoje oficjalne Święto Narodowe. Jako święto powszechne istnieje ono od 2005 roku. Wcześniej 6 czerwca miało długą tradycję jako Dzień Szwedzkiej Flagi. Świętem narodowym jest wprawdzie od 1983 r., jednak dopiero w 2005 roku ogłoszono je świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. Stało się to przyczyną sporej konfuzji mieszkańców kraju. Nagle mają wolny dzień, nie bardzo wiadomo dlaczego, i z którym nie bardzo wiadomo co zrobić. Konsternacja trwa do dziś. Czytaj dalej...

Szwecja, Święto Narodowe.

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net