Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Kwiecień 2014. 00138

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2014

Szwedzkie niebo otwarte dla NATO
Rząd Szwecji postanowił dzisiaj otworzyć szwedzką przestrzeń powietrzną dla przelotów samolotów wojskowych Paktu Północnoatlantyckiego NATO. W ten sposób Szwecja chce ułatwić przelot samolotów AWACS (Airborne Warning and Control System) między Norwegią a Polską. Decyzja została wydana na czas określony, między 8 a 31 maja, ze względu na wzmożoną aktywność militarną w bezpośredniej bliskości Szwecji. Chodzi naturalnie o agresywne działania Rosji przeciwko Ukrainie, które zmuszają kraje NATO, zwłaszcza kraje bałtyckie i Polskę do zwiększonej czujności. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2014

Noc Walpurgii
Kolejna fala świąt zalewa Szwecję. Już dzisiaj Szwedzi obchodzą Noc Walpurgii – święto o pogańskich korzeniach adoptowane wcześnie przez cywilizację chrześcijańską. Właściwe święto Św. Walpurgii przypada jutro, 1 maja, ale uroczystości obchodzone są w przeddzień. Wówczas to Szwedzi zbierają się wokół wielkich ognisk prze dźwiękach ludowych melodii, popitce i zakąsce. Noc Walpurgii jest jednocześnie powitaniem wiosny. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2014

Volkswagen–SCANIA – dogrywka
W piątek 25 kwietnia upłynął termin oferty złożonej szwedzkiemu producentowi samochodów ciężarowych SCANIA przez przez niemiecki koncern samochodowy Volkswagen. Niemcy chcą zapłacić 200 koron za akcję o ile przejmą 90% akcji szwedzkiej firmy. W dzień przed ogłoszeniem oferty kurs akcji Skanii na sztokholmskiej giełdzie wynosił ok. 147,50 sek. Dzisiaj ogłoszono wyniki zmagań. Niemcy padli tuż przed metą. Okazało się, że zdołali zebrać 88,25% akcji.

Jednak Volkswagen się nie poddaje i przedłużył okres ważności oferty do 16 maja, ale zarzeka się , że ceny nie podniesie. Czekają nas więc nowe emocje. (rn) Zobacz też 18.03.2014...

Szwecja, SCANIA

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2014

Blackkatt zamiast Anderssona
Szwedzi zmieniają nazwiska jak nigdy. W ubiegfiym roku Szwedzi Urząd Patentowy PRV otrzymał około 8 300 podań o zmianę nazwiska, o 1000 więcej niż rok wcześniej. Pod koniec ubiegłego wieku zaledwie 4000 rocznie Anderssonom, Johansonom czy innym Svenssonom nudziło się ich rodowe nazwisko. Wskazuje to na wyraźny trend wzrostowy.

Oprócz normalnych nazwisk jakiegoś dawnego krewnego Szwedzi wybierają też często całkiem wymyślone nazwiska. Wśród zarejestrowanych w ubiegłym roku znajdują się Blackkatt, Falkmark czy Oxstark, czyli Czarny-kot, Orli-teren czy Silny-jak-wół. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2014

Dzień Sakura w Sztokholmie
Sakura to japońska nazwa ozdobnych drzew wiśniowych i ich kwiatów. Położony w centrum Sztokholmu Kungsträdgården (Królewski Ogród), rzut kamieniem od pałacu królewskiego, tonie w różowych kolorach. Zakwitły tam właśnie gęste aleje wiśni. Sztokholm obchodzi dzisiaj Dzień Sakura.

Zamiłowanie Szwedów do kraju kwitnącej wiśni i jego kultury jest powszechne. Świadczy o tym nie tylko popularność suszi, ale również częste odwołania do geometrycznego ascetyzmu japońskiego wzornictwa meblowego i wystroju wnętrz. Szwedzi lubią demonstrować swój zachwyt Japonią. Podobno ta miłość jest też odwzajemniana. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Dzień Sakura w Kungsträgården.

Dzień Sakura w Kungsträgården, w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

25.04.2014

Chrzest księżniczki
Kolejne rojalistyczne wzmożenie czeka Szwecję w czerwcu tego roku. Wówczas to odbędą się chrzciny najnowszego suplementu rodziny królewskiej, księżniczki Leonore, córeczki Brytyjczyka Chrisa O'Neilla oraz księżniczki Madeleine, młodszej córki obecnego króla Szwecji, Karola XVI Gustawa. Dokfiadnie w rok po ich ślubie, 8 czerwca 2014 r., w pałacowej kaplicy królewskiej rezydencji Drottningholm pod Sztokholmem, zostanie zmyty pierworodny grzech maleńkiej księżniczki. (rn)

Szwecja, księżniczki

Szwedzkie księżniczki najnowszej generacji – kuzynki Leonore i Estelle.
Foto Ks. Victoria (mama Estelle)/Kungahuset

 

Szwecja, Dziennki

25.04.2014

Szwecja się zbroi
Szwedzki rząd zamierza wyposażyć nowe myśliwce Jas 39 Gripen w rakiety manewrujące średniego zasięgu. Będą one mogło z dużą dokładnością osiągać cele w sąsiednich krajach, np. w Rosji. Ich zasięg wynosi obecnie 400-600 km, ale rakiety nowego typu będą miały zasięg nawet 1000 km. Oznacza to, że wystrzelone np. z nad Łotwy już dzisiaj mogą osiągnąć Moskwę.

Wyposażenie szwedzkich myśliwców w broń ofensywną oznacza dużą zmianę w szwedzkiej doktrynie obronnej. Dotychczas armia była nastawiona wyłącznie na obronę terytorium kraju. Teraz będzie mogła... przypalić cygaro Putinowi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2014

Szwecja, Mikael Persbrandt.

Ruben Östlund

nic

Szwedzi w Cannes
"Turist" – fabularny film szwedzkiego reżysera Rubena Östlunda weźmie udziału w tegorocznym Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Cannes. Nie będzie on jednak walczył o palmę pierwszeństwa – Złotą Palmę – a weźmie udział w równoległym konkursie "Un Certain Regard" (Szczególnego spojrzenia). Nieco zawiedziony reżyser przekonuje, że jego film zasługiwał na udział w głównym konkursie. Jednak dzięki aktualnej nominacji Östlund znalazł się w gronie najwybitniejszych, szwedzkich reżyserów. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2014

W Szwecji brak ogrodników
Uprawa ogrodów cieszy się ogromną popularnością w Szwecji, sądząc po zainteresowaniu tym tematem, szwedzkich mediów czy książkowych wydawców. Według znawców branży potrzebne jest około 2500 ogrodników rocznie. Szwedzkie licea wypuszczą jednak na rynek zaledwie 80 wykształconych ogrodników w tym roku. W przyszłym będzie ich zaledwie 50.

Oznacza to że ogrodnicy z innych krajów unijnych będą mieli duże szanse w najbliższych latach na zatrudnienie w Szwecji. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2014

Jedna osoba zginęła na szwedzkich drogach
Wielkanocna gorączka podróżnicza na szwedzkich drogach kończyła się tragiczną utratą życia dla średnio siedmiu osób każdego roku od początku obecnego wieku. Tym razem ten śmiertelny wynik był znacznie mniejszy – zginęła jedna osoba. O jedną za dużo. W ubiegłym roku zginęły trzy osoby, a w 2012 r. sześć. Za wcześnie jednak wyrokować o wyraźnej zmianie trendu – przestrzega szwedzki Urząd Komunikacyjny. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2014

W Szwecji mamy już Święta.
Wielki Piątek jest tutaj dniem wolnym od pracy, więc świętowanie zaczyna się już w czwartek po południu. Naszym Czytelnikom życzymy zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych, wspaniałych potraw na stole i rodzinnej atmosfery podczas świątecznych spotkań, czyli Glad Påsk – jak wszystko to za pomocą tych 8 liter wyrażają Szwedzi.

SZWECJA, SZTOKHOLM, Droga Krzyżowa.

Torbjörn Björck dźwiga krzyż na ulicach Sztokholmu. Towarzyszy mu rozmodlona procesja.

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2014

Serwer nie wytrzymał
Wyjątkowo wiele osób w Szwecji chce studiować na wyższych uczelniach. Podania o przyjęcie na studia składa się poprzez odpowiednią stronę internetową – antagning.se. Niestety wielu robi to w ostatniej chwili, kiedy to upływał termin zgłoszeń. Doprowadziło to do awarii głównego serwera i kilka tysięcy chętnych nie mogło złożyć podania. Na szczęście termin przedłużono o 24 godziny, tzn. do dzisiaj, 16 kwietnia, do 24:00. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2014

Celebryta za kratkami
Znany szwedzki aktor Mikael Persbrandt został skazany na pięć miesięcy więzienia za posiadanie 12 gram kokainy. Właśnie zakończył się proces w sprawie przemytu, handlu i posiadania narkotyków. Proces obejmował 11 osób. Dwóch głównych oskarżonych skazano na 10 lat więzienia. Wyroki po 4–6 lat więzienia otrzymało sześć osób. Persbrandt odwołał się od wyroku do sądu wyższej instancji. Skazanie Persbrandta spotkało się z konsternacją jego środowiska. (rn)

nic

Szwecja, Mikael Persbrandt.

Mikael Persbrandt

12

Szwecja, Dziennki

14.04.2014

Szwecja odkupi stocznię
Szwecja chce odkupić spowrotem stocznię Kockums w Karlskronie. Stocznia specjalizuje się w budowie łodzi podwodnych. Od 2005 roku jest ona własnością niemieckiej firmy Thyssen Krupp. Teraz szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB, ten sam, który produkuje m.in. myśliwce Jas 39 Gripen, negocjuje z Niemcami odkupienie stoczni.

Niedawno szwedzki rząd poinformował, że zamierza wzmocnić marynarkę wojenną o nowe okręty podwodne. Jednak nie zamierza zamawiać ich u obcych. – Kompetencje w tej dziedzinie muszą pozostać w kraju – stwierdza rząd w swoim niedawnym komunikacie. (rn) Zobacz też 9/04.2014...

Szwecja, Karlskrona, HMS_Neptun, Marinmuseum

HMS Neptun z 1978 r. ustawiany w Muzeum Morskim (Marinmuseum) w Karlskronie.

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2014

Niedokształceni lekarze w Szwecji
W izbach przyjęć pogotowia ratunkowego w szwedzkich szpitalach pracują niedoświadczeni lekarze. Często nie posiadają oni jeszcze legitymacji lekarskiej. W 32 szpital, które sprawdziło Szwedzkie Radio, 80% lekarzy nie posiadało jeszcze zakończonej specjalizacji, a blisko 40% nie posiadało nawet legitymacji, czyli nie zakończyli oni swojej nauki. Starsi koledzy niechętnie wspomagają młodych lekarzy, który właśnie opuścili mury uczelni i rozpoczęli praktykę. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2014

Jak Szwed chce mieszkać?
Już trzeci rok za rzędu jeden z największych pośredników w handlu nieruchomościami w Szwecji przedstawia swój raport o aktualnych preferencjach mieszkaniowych Szwedów. 2 757 osób odpowiedziało na pytania w pięciu tematach: forma mieszkania, wystrój wnętrza, ekonomia, życie rodzinne oraz technika. Oto ich prewerencje...

Szwecja, domek w zieleni

 

Szwecja, Dziennki

12.04.2014

Muzeum żelazek
W Szwecji otwarto dzisiaj pierwsze tutaj muzeum żelazek do prasowania. To Pan Lars Ivarsson z Malmköping niedaleko od Sztokholmu postanowił udostępnić swoje zbiory szerokiej publiczności. Przez lata nazbierał on ponad 500 egzem­plarzy żelazek. Wszystko zaczęło się, gdy jako 10-letni chłopak dostał od swojej prababci trzy stare żelazka w latach 1960-tych.

Najstarszym eksponatem jest teraz żelazko z duszą z XVII wieku. Ale są też bardziej nowoczesne żelazka, np. żelazko parowe do prasowania krawatów, czy 10-kilogramowe dla kulturystów... zapewne. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

12.04.2014

Szwedzki paszport robi karierę
W 2013 roku zgłoszono w Szwecji około 60 000 zaginionych paszportów. W ciągu ostatnich dwóch lat, między kwietniem 2012 a marcem 2014, trzykrotną utratę paszportu zgłosiło aż 861 Szwedów. Za każdym razem otrzymali naturalnie nowy. W tym samym czasie sztuczka ta udała się sześciokrotnie siedmiu Szwedom. Jednak dwóch rekordzistów odbierało nowy szwedzki paszport aż... 12 razy!

Każdy obywatel Szwecji ma prawo otrzymać nowy paszport, gdy zgłosi zaginięcie poprzedniego, bez względu na przyczyny utraty. Policja nie ma prawa takiej osoby wzywać na przesłuchanie w tej sprawie, nawet gdy gubi on paszport wielokrotnie. Muszą istnieć jakieś inne, ważne przesłanki.

Szwedzkie paszporty cieszą się dlatego dużą popularnością wśród przemytników ludzi. Na czarnym rynku osiągają one cenę nawet 50 000 zł. (rn)

Szwecja, paszport

 

Szwecja, Dziennki

12.04.2014

Nauka polskiego przez internet
Dzisiaj zaczynają się Webinaria, czyli prowadzona przez internet nauka języka polskiego dla dzieci Polaków mieszkających za granicą. Jest to projekt edukacyjny Polskie Szkoły Internetowe Libratus.

Aby wziąć udział w Webinariach, wystarczy w sobotę 12 kwietnia o godzinie 17:30 polskiego czasu lub w niedzielę 13 kwietnia o godzinie 16:00 wejść na stronę www.libratus.edu.pl i w dziale "Nauka" wybrać zakładkę "Webinaria"

Nauka w ramach projektu Libratus to to szansa dla dzieci na ukończenie polskiej szkoły oraz możliwość kontaktu z polskim językiem i kulturą. Nauka w szkole jest bezpłatna. Więcej na ten temat...

Nauka języka polsiego

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2014

Szwedzki szef MSZ ostro krytykuje Ukrainę
Rosja dokonała klasycznego "smash and grab" napadu – powiedział dzisiaj szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt (M) podczas swojej wizyty w Kijowie. To angielskie określenie oznacza napad rabunkowy na np. sklep, gdy złodzieje taranują drzwi lub okno wystawowe samochodem i zabierają co się da. Jeżeli pozwolimy na to w jednym miejscu, to wydarzy się ponownie w innym – stwierdził Bildt. Święte słowa – pozwoliliśmy na to, ba! nawet zrobiliśmy to w Kosowie i teraz zbieramy owoce Panie Bildt.

Jednocześnie Bildt ostro krytykuje ukraińskich polityków, którzy zaniedbali swój kraj. Poruszył też sprawę kryzysu energetycznego, który nasila się z powodu działań Moskwy. – Ukraina prowadziła katastrofalną politykę. To rozrzutna polityka energetyczna doprowadziła was do tej sytuacji – powiedział szef szwedzkiej dyplomacji do Ukraińców podczas dzisiejszej konferencji w Kijowie. – Ukraina przeznacza wielokrotnie więcej środków na subwencjonowanie zużycia gazu niż na obronę. To szaleństwo – zrugał szwedzki dyplomata swoich gospodarzy. (rn)

Szwecja,

Julia Timoszenko i Carl Bildt, Kijów 11.04.2014. Foto AFP.

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2014

70 podejrzanych po akcji szwedzkiej policji
Zakrojona na szeroką skalę akcja policji w Uppsali i Knivsta pod Sztokholmem skierowana przeciwko młodzieży, która handluje lub używa narkotyki, przyniosła efekty. Około 70 osób jest teraz podejrzanych o różnego rodzaju przestępstwa związane z narkotykami. Operację rozpoczęto w grudniu tego roku. W centrum zainteresowania policji były osoby w weku 15–25 lat. Podczas przeszukań znaleziono wiele kilogramów marihuany, różnego rodzaju narkotyczne tabletki oraz dwa pistolety – informuje lokalna gazeta unt.se. Łupem policji stało się również wiele domowych plantacji marihuany. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2014

Bildt odwiedza Ukrainę
Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt wybrał się dzisiaj na Ukrainę w celu zorientowania się w aktualnej sytuacji. Spotka się tam m.in. z premierem Arsenijem Jaceniukiem. Przedmiotem dyskusji będzie też zbadanie form i możliwości dalszej pomocy Szwecji dla Ukrainy. Jest to kolejna wizyta Bilda w tym kraju. Ostatnio przebywał on tam 5-6 marca 2014 r. Tym razem szef szwedzkiej dyplomacji pozostanie na Ukrainie do 13 kwietnia. (ak)

Szwecja, Carl Bildt na majdanie

Carl Bildt na majdanie w grudniu 2013r.

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2014

W Szwecji coraz taniej
Inflacja w Szwecji między lutym a marcem wyniósła... -0,6%. Mamy więc postępującą deflację. Trwa ona już od wielu miesięcy, co wpływa negatywnie na gospodarczy rozwój. Tym nie mniej cieszyć się mogą wszyscy zadłużeni. Oznacza, to że oprocentowanie kredytów będzie coraz mniejsze. Wczoraj Bank Narodowy Szwecji (Riksbanken) pozostawił stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 0,75%. Jednak po opublikowaniu dzisiaj danych można śmiało powiedzieć, że decyzja banku nie była trafiona. Podczas następnej korekty w lipcu 2014 r. bank obniży zapewne stopę referencyjną. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

9.04.2014

Żadnych niemieckich U-botów w Szwecji
Szwedzi rząd przedstawił dzisiaj parlamentowi swoją propozycję polityki ekonomicznej kraju. Jest tam zawarte m.in. stwierdzenie, że zostały przerwane toczące się od pewnego czasu negocjacje z niemiecką firmą Thyssen Krupp w sprawie modernizacji oraz budowy łodzi podwodnych. Krupp jest m.in. właścicielem dawnej szwedzkiej stoczni okrętowej Kockums w Karlskronie. "Rząd jest przekonany, że nasza flota podwodna ma ogromne znaczenie z punku widzenia bezpieczeństwa Szwecji i dlatego kompetencje w tej dziedzinie muszą pozostać w kraju" – czytamy w komunikacie. Dlatego potrzebna jest nowa konstelacja przemysłowa dla zapewnienia marynarce wojennej odpowiednich zdolności – ocenia rząd.

Od pewnego czasu szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB, produkujący m.in. myśliwce Jas 39 Gripen, przejmuje szwedzkich specjalistów od konstrukcji łodzi podwodnych ze stoczni Kruppa w Karlskronie. (rn)

Szwecja, łódź podwodna, HMS Halland

HMS Halland. Foto Försvarsmakten.

12

Szwecja, Dziennki

9.04.2014

Szwedzka stopa referencyjna
Szwedzki Bank Narodowy, Riksbanken, pozostawił dzisiaj niezmienioną stopę referencyjną, zwaną repo, na poziomie 0,75%. Przez najbliższy rok stopa repo pozostanie na niskim poziomie przewiduje bank. Mimo wyraźnej poprawy koniunktury na wzrost inflacji do oczekiwanego poziomu 2% trzeba będzie poczekać – uzasadnia swoją decyzję Riksbanken.

Od dłuższego czasu mamy w Szwecji deflację, czyli spadek cen, aktualnie -0,2% r/r. Podniesienie referencyjnej stopy procentowej będzie możliwy dopiero gdy wzrośnie inflacja. Póki co niewykluczona jest obniżka stopy repo.

Utrzymywanie niskiej stopy referencyjnej powoduje jednocześnie stabilizację niskiego oprocentowania kredytów oraz dalsze zadłużanie się ponad miarę szwedzkich gospodarstw domowych. Bank Narodowy uznał tym razem za ważniejszy problem zbyt niskiej inflacji, ryzyko nadmiernego zadłużania się obywateli pozostawiając rozwiązaniom politycznym (rn) (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2014

Szwecja, Malme, Turning Torso na sprzedaż
Duma Malme, charakterystycznie skręcony wie­żowiec mieszkalny, Turning Torso, symbol miasta, jest na sprzedaż. Od kilku lat właściciel, firma HSB Malmö, próbuje pozbyć się kosztownej ponad miarę budowli. Ale nikt jej nie chce. Największy handlarz nieruchomości na świecie, firma CBRE z Los Angeles, od dwóch lat próbuje sprzedać budynek – bezskutecznie.

Turning Torso od początku sprawiał finansowe kłopoty. Budowę rozpoczęto w 2001 roku. Miała ona kosztować 950 mln koron. Do użytku oddano Torso jesienią 2005 r. Rachunek jednak uległ podwojeniu – 1,8 mld koron. CBRE próbowało sprzedać dumę Malme za 1,5 mld koron. Według HSB Malmö Turning Torso jest nadal na sprzedaż. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

8.04.2014

Koniec masowej inwigilacji
Szwedzki dostawca internetu Bahnhof jako pierwszy, nie czekając na zmianę prawa, wstrzymał przechowywanie danych o aktywności internetowej swoich klientów. Dawne zbiory zostały zniszczone.

Do masowej inwigilacji dostawcy internetu i telefonii zostali zmuszeni po wprowadzeniu do szwedzkiego prawa unijnej dyrektywy z 2006 r. "Wielki barat" nakazał operatorom przechowywanie przez pół roku wszystkich danych o komunikacji elektronicznej. Umożliwiało to kontrolowanie jakie strony czytają obywatele, do kogo dzwonią, co piszą w mailach czy SMS-ach.

Dzisiaj jednak Trybunał UE odrzucił tą dyrektywę. – To zwycięstwo tych, którzy walczyli o prawo do prywatności, przeciwko szaleńczemu nakazowi masowej inwigilacji całych społeczeństw – powiedział dyr. naczelny Bahnhof Jon Karlung. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

8.04.2014

Zabójcza policja
Szwedzka policja coraz częściej zabija. Do roku 2013 średnio jedna osoba rocznie traciła życie od policyjnych strzałów. Jednak w 2013 r. liczba ta podskoczyła nagle do czterech. – To wyraźna zmiana trendu – alarmuje szwedzki kryminolog prof. Jerzy Sarnecki. I nie wynika to ze zmiany zachowań przestępców, a przyczyna leży po stronie policji – uważa Sarnecki.

Dziś rano policja w Uppsali zastrzeliła, strzelając w głowę, kolejną ofiarę. Był nią 34-mężczyzna uzbrojony w nóż.

Dzisiaj też zapadł wyrok na policjanta, który nakazał otwarcie zwodzonego mostu Hjulstabron, by zatrzymać dwóch 20-latków, podejrzanych o ucieczkę ze stacji benzynowej bez zapłacenia rachunku 140 zł. Obaj zginęli spadając w pełnym pędzie z otwartego mostu. Policjant został skazany na karę grzywny, ok. 7 000 zł. (rn)

Szwecja, policjant strzela

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2014

Sztokholm tonie w długach
W szwedzkich mediach pojawiają się często ostrzeżenia przed zbyt lekkomyślnym zadłużaniem się obywateli. Apelują politycy, Związek Banków oraz bank centralny Riksbanken. Mimo to nieustannie rośnie poziom zadłużenia mieszkańców, głównie z powodu kredytów mieszkaniowych. Największą beztroskę wykazują mieszkańcy dużych miast. W niektórych dzielnicach Sztokholmu przeciętna wysokość zadłużenia przekracza 4-krotny, przeciętny dochód dłużników. W pierwszej dwudziestce najbardziej zadłużonych części kraju wszystkie leżą w rejonie Sztokholmu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2014

Szpiegostwo w Szwecji
Ponad 15 krajów prowadzi systematyczne szpiegostwo przeciwko Szwecji – informuje Säpo, szwedzka policja bezpieczeństwa, która prezentuje dzisiaj swój Rocznik 2013. Poprzez pozyskiwanie odpowiednich ludzi próbują różne kraje wpływać na szwedzką politykę, ważne decyzje aparatu władzy, przejmować przedsiębiorstwa czy też wykradać nowatorskie technologie.

W ostatnim czasie wzrosła w Szwecji szpiegowska aktywność Rosji. Niektóre działania rosyjskiego wywiadu mają wręcz charakter przygotowań wojennych. Nasilają się próby werbunków. Rosjanie prowadzą też regularne nasłuchy oraz dokonują ostatnio "zakupów dużych ilości szwedzkich map" – twierdzi Wilhelm Unge, główny analityk kontrwywiadu. (rn)

Szwecja

W tle siedziba szwedzkiego rządu.

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2014

Cukrzyca w Szwecji
Wielu Szwedów choruje na cukrzycę. Pod tym względem Szwecja zajmuje drugie miejsce na świecie w stosunku do liczby ludności. Wyprzedza nas tylko Finlandia. Według dotychczasowych danych liczono, że każdego roku na tą nieuleczalną chorobę, cukrzycę typu 1, zapada tutaj około 200 młodych ludzi. Jednak najnowsze badanie wykazuje, że liczba ta jest znacznie większa. Naukowiec Araz Rawshani z Akademii Sahlgrenska w Geteborgu przeanalizował dane dotyczące osób w wieku 15–34 lat, którym zapisano insulinę – konieczne w przypadku cukrzycy. Okazuje się, że co roku przybywa ich około 600. Dotąd sądzono, że ilość zachorowań na cukrzycę zimniejsza się w tej grupie wiekowej. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2014

 

Nowe fakty o katastrofie
Niedawno odtajnione dokumenty wskazują, że samolot w którym zginął szwedzki polityk Dag Hammarskjöld, m.in sekretarz generalny ONZ, mógł być zestrzelony. Dokumenty zostały ujawnione dzięki międzynarodowej grupie emerytowanych sędziów, którzy od lat próbują wyjaśnić przyczyny katastrofy. Według obecnie obowiązującej oficjalnej wersji przyczyny są nieznane.

Kolonialne władze Rodezji twierdziły zaraz po katastrofie, że przyczyną był "błąd pilota". Powołana później komisja ONZ badała m.in. możliwość sabotażu, ataku lotniczego, przyczyny techniczne lub "czynnik ludzki". 2 maja 1962 r. komisja stwierdziła, że żadnej z tych przyczyn nie można udowodnić ani wykluczyć.

Jednak zaledwie kilka godzin po katastrofie amerykański ambasador w Kongo, Ed Gullion, wysłał depeszę do Waszyngtonu, informując że samolot z delegacją ONZ mógł zostać zestrzelony przez belgijskiego pilota, najemnika. Sprawę szeroko komentuje brytyjski The Guardian. (rn) Więcej o Hammarskjöldzie w Portretach...

Szwecja, Dag Hammarskjöld

Dag Hammarskjöld, szwedzki polityk i sekr. generalny ONZ w latch 1953-1961

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2014

Więcej Gripenów dla szwedzkiej armii
Szwedzki rząd dozbroi siły powietrzne dodatkowymi myśliwcami Jas 39 Gripen. Oprócz wcześniej już zamówionych 60 Gripenów armia ma otrzymać dodatkowych 10. Swoją decyzję rząd uzasadnia wzrostem militarnej aktywności Rosji – zwiększone zbrojenia, ćwiczenia lotnicze i morskie u granic przestrzeni powietrznej i morskiej Szwecji oraz wydarzenia na Ukrainie.

Teraz rząd będzie szukał szerokiego porozumienia politycznego ponad podziałami, by zatwierdzić decyzję w riksdagu. Ale kiepsko mu to idzie. Największa partia opozycji, Socjaldemokraci, podniosła natychmiast larum, że rząd ukradł im temat. Jesienią tego roku mamy w Szwecji wybory parlamentarne, więc wszelkie porozumienia "ponad podziałami" nie budzą entuzjazmu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2014

Szwed – cierpiący, załamany, impotent
Taki obraz Szweda wyłania się ze statystyk Google

. Szwedzki Urząd ds. Leków (Läkemedelsverket) sprawdził jakich leków szukają Szwedzi w internetowej wyszukiwarce. Wśród 200 tysięcy wyszukiwań leków, dokonywanych przez Szwedów każdego miesiąca, na czołowych miejscach znajdują się środki przeciwbólowe, antydepresyjne i uspakajające. Kolejną niezbędną do życia tabletką jest Viagra lub coś podobnego na wzwód. W pierwszej dziesiątce znajdują się również antybiotyki, środki nasenne oraz leki na zwalczanie chorób wenerycznych. (rn)

tabletki

12

Szwecja, Dziennki

3.04.2014

Szwedzkiej korupcji cd.
Wczorajsza decyzja walnego zebrania akcjonariuszy koncernu TeliaSonera o nie udzieleniu absolutorium swojemu byłemu szefowi (patrz poniżej) nagłośniła ponownie problem korupcji nagminnie uprawianej przez szwedzkie firmy w handlu zagranicznym. Teraz na muszce znalazł się koncern telekomunikacyjny Ericsson, flagowy okręt szwedzkiego przemysłu. Przed 15 laty miał on wypłacić 50 milionów złotych dla greckich polityków i przemysłowców do podziału. Ten drobny wyraz uznania miał ułatwić im decyzję w sprawie zakupu nowego systemu ochrony radarowej dla greckiej armii. I ułatwił. Teraz greckich granic strzegą radary produkcji... Ericssona oczywiście. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2014

Przekupstwo już niedozwolone
Walne zebranie akcjonariuszy szwedzkiego państwowego koncernu telekomunikacyjnego TeliaSonera nie udzieliło absolutorium byłemu swojemu szefowi Larsowi Nybergowi. Wraz z całym zarządem stracił on rok temu stanowisko w wyniku skandalu korupcyjnego. Chodziło o wypłacenie córce dyktatora Uzbekistanu około 1,1 mld zł w zamian za uzyskanie licencji telefonii komórkowej.

Odmowa absolutorium szefowi koncernu to historyczne wydarzenia – komentuje sprawę Carl Rosén, dyrektor organizacji drobnych inwestorów giełdowych Aktiespararna. To sygnał dla kierowników przedsiębiorstw, że nie można już robić interesów "na stary sposób" – dodaje Rosén.

Przekupstwo w osiąganiu intratnych zleceń, zwłaszcza zagranicznych, jest mocno zakorzenione w szwedzkiej kulturze biznesowej. (rn) Zobacz też 21.09.2012...

Szwecja Telia Sonera

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2014

Lepsze mapy zasięgu
Niedokładne i często nieprawdziwe mapy zasięgu szwedzkich operatorów telefonii komórkowej spotykały się nieraz z krytyką klientów. Pod naciskiem rządu podjęto prace nad zmianą tej sytuacji. Dzisiaj zaprezentowano porozumienie zawarte między operatorami, Urzędem Konsumenta (Konsumentverket) oraz Zarządem Poczty i Telekomunikacji (PTS). Do końca roku operatorzy opracuję swoje mapy według porównywalnych kryteriów, tak by konsument mógł wybrać najlepszy dla siebie zasięg. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2014

Oszustwa na niepełnosprawnych
Sporo było w szwedzkich mediach w ostatnich latach na temat oszustw związanych z usługami tzw. "osobistego asystenta". Każda osoba niepełnosprawna w Szwecji ma prawo do takiej pomocy finansowanej przez państwo. Jednak wiele nieuczciwych firm z tej branży wysyłały faktury za tą usługę, wcale jej nie świadcząc. Teraz Försäkringskassan – szwedzki ZUS – zaostrzył kontrolę w tej sprawie. Jego wydatki na osobistych asystentów spadły o blisko 70 mln koron. (ak)

Szwecja, pusty wózek inwalidzki

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2014

Wyrok w pakiecie
61-letnia Iréne Matkowitzc została skazana dzisiaj na dwa miesiące więzienia za rzucenie tortem w Jimmie Åkessona, szefa partii Sverigedemokraterna. Dodatkowo musi ona zapłać 5000 koron odszkodowania.

Bojowa Pani Irena "poczęstowała" tortem Åkessona jesienią ubiegłego roku, podczas gdy ten wypisywał dedykacje czytelnikom swojej nowej książki. Wyrok jest nieco wyższy niż normalnie w podobnych wypadkach, gdyż Matkowitzc popełniała też inne przestępstwa. Trzykrotnie przyłapano ją m.in. na jeździe samochodem bez prawa jazdy. Sąd dał jej więc wyrok "All included".

Sverigedemokraterna to partia odwołująca się do szwedzkiego nacjonalizmu, która od 2010 r. zasiada w riksdagu. Jest ona ulubionym "chłopcem do bicia" szwedzkich mediów. Więc i Panią Irenę nieco poniosło. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2014

Rośnie gospodarcza aktywność w Szwecji
Wskaźnik aktywności finansowej PMI szwedzkiego przemysłu wzrósł w marcu niespodziewanie do 56,5. W lutym wynosił on 54,6, a analitycy przewidywali raczej spadek marcowego indeksu do 54,0. Rok temu index ten wynosił 50,9, co świadczy o poprawie nastrojów w szwedzkiej gospodarce.

PMI (ang. Purchasing Managers Index) powstaje na podstawie oceny rozwoju ekonomicznego przez 200 dyrektorów ds zakupów w szwedzkich firmach. Ma on na celu odzwierciedlenie ich aktywności handlowej. W Szwecji PMI jest wyliczane przez bank Swedbank oraz organizację branżową SILF – Szwedzki Związek Handlu i Logistyki. (rn)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net