Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Marzec 2014. 00246

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2014

Szwecja w ćwiczy z NATO
Szwedzkie Gripeny będą uczestniczyły w manewrach NATO. Jutro rozpoczynają się dwudniowe manewry Paktu Atlantyckiego. Ich celem jest przećwiczenie współdziałania w ochronie przestrzeni powietrznej krajów bałtyckich oraz – oczywiście – ostudzenie apetytów Putina. W manewrach biorą udział amerykańskie F-15 oraz samoloty zwiadowcze NATO wchodzące w skład nowego systemu ochronnego Awacs. Szwecja wyśle tam dwa myśliwce Jas 39 Gripen. (rn)

Szwecja, Saab, Gripen

Szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen.

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2014

Śmierć szwedzkiego kibica
43-letni kibic sztokholmskiego klubu Djurgården, ojciec czworga dzieci, został wczoraj śmiertelnie pobity w drodze na mecz piłkarski w Helsingborgu, w południowej Szwecji. Według zeznań świadków został on nagle, bez żadnej przyczyny uderzony butelką w tył głowy.

Wiadomość o śmierci kibica dotarła szybko na stadion, gdzie trwał mecz z miejscową drużyną. Oburzeni sztokholmscy kibice wtargnęli na murawę i mecz musiano przerwać. Potem na mieście dochodziło do bójek i wandalizmu. Sprawca morderstwa, które stało się przyczyną zamieszek nie jest nadal znan. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2014

"Sverige/Schweden" Marii Miesenberger
W Moderna Museet w Sztokholmie na wyspie Skeppsholmen oglądać można prace szwedzkiej artystki Marii Miesenberger, absolwentki Konstfack i Parsons School of Design w Nowym Jorku. Wystawa "Moment" prezentuje fotografie z najbardziej rozpoznawalnego projektu artystki – "Sverige/Schweden".

Projekt składa się z czarno-białych fotografii, które pochodzą z rodzinnego albumu Miesenberger. Zdjęcia z czasów dzieciństwa, zrobione zarówno w Szwecji jak i w ojczyźnie ojca – Austrii, zostały zredukowane do czarnych sylwetek postaci, ukazanych na niezmienionym tle. Idyliczny szwedzki krajobraz i wspomnienia z dzieciństwa kontrastują z ciemnością i pustką czerni. Budzi się refleksja nad pamięcią i przemijaniem.

Artystka jest również autorką przejmujących rzeźb, które tak jak fotografie, wiążą się z dzieciństwem i nieobecnością – postaci tworzone przez rzeźbiarkę to bezosobowe, wywołujące poczucie obcości sylwetki. Oglądać je można m.in. na terenie sztokholmskiego Artipelagu, w Uppsali i na wyspie Öland.

Wystawa trwa do 4 maja. Serdecznie polecam! (km)

Maria Miesenberger

Maria Miesenberger, Sverige/Schweden 1993. © Maria Miesenberger/BUS 2014.

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2014

Pocztówka z Geteborga
O swoich podróżach opowiadała Hanka Jefimowicz na stronach Szwecja.net już wielokrotnie –Norwegia, Spitsbergen, Bornholm. Tym razem nareszcie opowie o Szwecji. Głównym bohaterem jej kolejnej relacji z podróży jest Geteborg na zachodnim wybrzeżu Szwecja. Pocztówka z Geteborga...

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2014

Modelki 35+ poszukiwane
Wiodąca skandynawska firma odzieżowa KappAhl poszukuje nowej twarzy do kampanii reklamowych. Wspólnie ze szwedzką telewizją TV4-gruppen przygotowuje więc kolejną edycję programu "She's got the look". Dojrzałe dziewczyny, które skończyły co najmniej 35 lat, będą walczyły o kontrakt reklamowy z KappAhl. Program zostanie emitowany jesienią tego roku. Zgłoszenia są przyjmowane do 1 maja. Więcej informacji: Anne-Marie Blad, tel +46 704 715623,
anne-marie.blad@kappahl.com. Można też wysłać z terenu Szwecji SMS "MODELL" na nr 72400.

KappAhl ma około 400 sklepów w Szwecji, Norwegii, Finlandii i Polsce. (rn)

Szwecja KappAhl

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2014

Szwedzkie straty na Krymie
Straty z powodu aneksji Krymu przez Rosję dotykają również Szwecję i to w sposób bezpośredni. Szwedzkiej firmie Shelton Petroleum, prowadzącej działalność w Rosji i na Ukrainie, również na Krymie, grozi "nacjonalizacja". Firma jest właścicielem trzech licencii wiertniczych i wydobywczych w okolicach Krymu w ramach współpracy joint-venture z ukraińską spółką Chornomornaftogaz. To ją właśnie chcą zabrać sobie Rosjanie – i szwedzkie licencje. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2014

Miliony dla matematyków
Fundacja Knuta i Alice Wallenberg oraz Królewska Akademia Naukowa przeznaczą w najbliższych latach 160 mln koron dla szwedzkich i zagranicznych naukowców w dziedzinie matematyki. Dofinansowanie otrzyma 84 wybitnych matematyków w latach 2014–2022. Pierwszych 15 naukowców już wybrano. Wśród nich jest pięciu zagranicznych profesorów z Niemiec, Francji i Szwajcarii, których zaproszono by wykładali w Szwecji. Informacje o programie oraz sposobie zgłaszania się można znaleźć na stronie fundacji...

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2014

Zlatanowe znaczki
Olbrzymim zainteresowaniem cieszy się seria znaczków pocztowych z wizerunkiem szwedzkie piłkarskiej gwiazdy Zlatana Ibrahimovića. Dzisiaj jest oficjalna jej inauguracja, ale szwedzka poczta sprzedała już pięć milionów znaczków w przedsprzedaży. Gorączka Zlatana opanowała nie tylko Szwedów. W olbrzymich ilościach przychodzą zamówienia na zlatanowe znaczki z Francji, gdzie piłkarz aktualnie gra w klubie Paris Saint-Germain. (rn)

Szwecja, Zlatan, znaczki pocztowe.

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2014

Szwedzka technika steruje trutniami
Szwedzka państwowa firma Swedish Space Corporation dostarcza armii USA techniki umożliwiającej sterowanie bezzałogowymi samolotami, tzw. trutniami (ang. dron). SSC, wcześniej Rymdbolaget, zajmuje się rozwojem technik kosmicznych. Szwedzi pomogli m.in USA ustawić satelitę nad Bliskim Wschodem, który umożliwia ataki dronów w tym rejonie. Informacja wywołała pewną wrzawę w anty amerykańskich kręgach pacyfistycznych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2014

Tyle tych drobiazgów!
Przez ponad dwa lata stał zacumowany w szwedzkim miasteczku Strömstad luksusowy jacht Rinker Fiesta Vee 342, warty około 350 000 złotych. Co dziwne nie był on w ogóle używany. W końcu zainteresowała się nim policja i zaczęła poszukiwać właściciela. Po wielu próbach poszukiwania zakończyły się dzisiaj powodzeniem. Właścicielem okazał się pewien Norweg, który po prostu... zapomniał, że ma taką łódkę. Jest on właścicielem kilku przedsiębiorstw i w nawale obowiązków... zrozumiałe, każdemu może się zdarzyć. (rn)

Szwecja, Strömstad, luksusowy jacht Rinker Fiesta Vee 342.

Luksusowy jacht Rinker Fiesta Vee 342.

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2014

Wspólny mianownik
Szwedzcy nacjonaliści cieszą się dużą popularnością wśród członków lewicowych związków zawodowych. Ponad 25% członków związku zawodowego pracowników budowlanych Byggnads chce głosować na partię Sverigedemokraterna (SD, Szwedzcy Demokraci), oskarżaną często o ksenofobię i rasizm. Niewiele mniej, bo blisko 18% związkowców z IF Metall – pracowników przemysłu metalowego – deklaruje swą sympatię do SD. Również w wielu innych organizacjach zrzeszonych w socjalistycznej centrali związkowej LO nie brak skrajnych nacjonalistów. Większą popularnością od SD cieszą się tylko Socjaldemokraci. Nacjonalizm, rasizm i socjalizm łączy jak widać szwedzkich proletariuszy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2014

Pepsk Pepsi drink
Znany raczej z piwa duński koncern Carlsberg produkuje też inne napoje, np. Pepsi. Interesujący eksperyment prze­prowadziła ostatnio szwedzka filia Carlsberga. Firma wypuściła mianowicie na rynek napój w puszkach Pepsi Max. Jednak w środku była inny napój – Xide Citrus Fizz – który zawiera 4,5% alkoholu. Niestety – wszystko przez pomyłkę. Teraz Carlsberg wycofuje pospiesznie 1872 puszek ze sklepów... Dzieciaki będą niepocieszone. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

25.03.2014

Ponura historia Szwecji
Szwedzki rząd przedstawił dzisiaj Białą Księgę o prześladowaniach Cyganów w Szwecji w XX wieku. Publikacja przedstawia zbiór faktów o inwigilacji Cyganów, przymusowej sterylizacji oraz uprowadzaniu dzieci, zakazu osiedlania się w Szwecji oraz pozbawianie ich możliwości otrzymania mieszkania, dostępu do nauki i pracy. Biała księga ma być rodzajem przeprosin za lata eksterminacji Cyganów w Szwecji.

...i teraźniejszość
Na uroczystą prezentację Białej Księgi rząd zaprosił cygańską działaczkę Panią Dianę Nyman z Geteborga. Miała ona wygłosić przemówienie podczas uroczystości. Panią Nyman zakwaterowano w hotelu Sheraton w Sztokholmie. Gdy rano, ubrana w tradycyjny cygański strój, zeszła ona do restauracji na śniadanie, zatrzymano ją pospiesznie i obcesowo. Gdy udowodniła, że jest gościem hotelu, podano jej śniadanie, ale... w innym pokoju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2014

"Gra o tron" w Livrustkammaren
Zamek Królewski w Sztokholmie to jeden z częściej fotografowanych obiektów w stolicy Szwecji i obowiązkowy punkt zwiedzania miasta. Nie każdy jednak wie, że oprócz barokowej fasady Nikodemusa Tessina Młodszego, podziwiać można także bogate zbiory mieszczące się w królewskiej zbrojowni. Znajdziemy tam kolekcję broni, a także stroje i przedmioty obecne na dworze w życiu codziennym, jak i wykorzystywane w trakcie specjalnych uroczystości. W muzeum znajdują się także ciekawe eksponaty związane z historią Rzeczypospolitej, m.in. strój Gustawa II Adolfa z czasów wojny polsko-szwedzkiej 1626-1629 oraz wiele zrabowanych wówczas przez Szwedów polskich skarbów.

Odwiedzając zbrojownię, zbadać można relacje między historią, a fikcją. 14 marca otwarto bowiem wystawę prezentującą stroje z serialu "Gra o tron". (km)
Zobacz też 22.11.2007...

Sztokholm, Livrustkammaren

Sztokholm, Livrustkammaren. Game over – Kasia Mączak na żelaznym tronie.

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2014

Nigdy nie jest za późno...
...by rozpocząć polityczną karierę. We wrześniu odbędą się w Szwecji wybory do parlamentu oraz do władz lokalnych. Z ramienia ludowej partii Center jednym z kandydatów do zarządu gminy Nässjö w Smolandii jest Lennart Israelsson. Ciekawostkę stanowi fakt, że Lenart ma... 98 lat. A kadencja cztery. W wieku 102 lat będzie on musiał stać na własnych nogach jeżeli chce dotrwać do końca kadencji. Doskonale – mówi Lenart reporterowi lokalne gazetyj Smålands Dagblad – mam więc jakiś cel w życiu.

Lennart Israelsson jest znanym filantropem w Szwecji. Przekazuje on miliony na wiele lokalnych projektów. W 1946 roku zainwestował on 600 koron w akcje. Teraz jego majątek jest oceniany na 140 mln sek (70 mln zł). Zyskał on sobie przydomek Aktiestinsen – giełdowy zawiadowca, gdyż aż do emerytury pracował na kolei. Handel akcjami to jego hobby, (ak)

Lenart Israelsson

Lennart Israelsson – Aktiestinsen.

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2014

Oświeceni
Oświetlenie miast należy wyłączyć – uważa biolog ekstremista z urzędu wojewódzkiego Jönköping w południowej Szwecji. Dlaczego? Otóż narusza ono dzienny rytm i zachowania latających insektów. Uliczne latarnie przyciągają różnego rodzaju ćmy i muszki, które – biedactwa – giną często od ciepła lampy. Niezadowolone są też nietoperze.

Urząd Drogowy miasta Jönköping jest świadomy problemu. Jego oświeceni urzędnicy pracują nad zrobieniem porządku z tym okrutnym traktowaniem insektów i nietoperzy. Wyłączenie oświetlenia dróg nie jest wykluczone. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2014

Pogodowe niespodzianki
Ten kto po wiośnie spodziewał się lata zawiódł się srogo. W Szwecji po wczesnej wiośnie następuje... zima. Tak jest co najmniej w środkowej i południowej części kraju w tym roku. Jeszcze parę tygodni temu temperatura osiągała tu 15°C, a teraz media raportują o śnieżnych katastrofach. Śnieg i ślizgawica doprowadziły do co najmniej 30 wypadków w kraju, najwięcej w rejonie Sztokholmu W Uppsali pod Sztokholmem miejskie autobusy pozostały wczoraj w garażach. Podobne wieści dochodzą z województwa Dalarna – totalny chaos na drogach.

Ale od jutra wraca wiosna – dużo słońca i 10°C w Sztokholmie. Kto po zimie spodziewał się wiosny... ten się nie zawiedzie. (rn)

Szwecja śnieżyca

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2014

Fałszywy strażak
Straż pożarna w Helsingborgu przestrzega przed fałszywymi strażakami, którzy nachodzą mieszkańców pod pretekstem sprawdzenia alarmu pożarowego. Osobnicy naszą ubrania przypominające mundur i poruszają się czerwonym samochodem oklejony snakami straży pożarnej. Służby ratownicze przypominają, że ich personel podczas wizyt domowych ma zawsze na sobie ubranie ochronne lub mundur oraz przedstawiają właściwą legitymację. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2014

Banki obniżą próg amortyzacji
Szwedzkie banki będą domagały się amortyzacji kredytów mieszkaniowych jeżeli poziom zapożyczenia osiągnie 70% wartości rynkowej obiektu. Dotychczasową granicą było 75%. Taką rekomendację ogłosił dzisiaj Svenska Bankföreningen – branżowa organizacja, zrzeszająca wszystkie większe szwedzkie banki i instytucje finansowe.

O narastającej bańce cen nieruchomości i narastającym zadłużeniu ludności mówi się już od pewnego czasu. Ostrzegał przed tym Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz niektórzy wybitni ekonomiści. Sytuacja zaczyn być nie do utrzymania. Jednak zbyt drastyczne pogorszenie warunków kredytu może być szpilką, która przekłuje ten balon. (rn) Zobacz też Bańka cenowa...

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2014

Niemiecka inwazja
Maleńka miejscowość Arjeplog w szwedzkiej Laponii oczekuje prawdziwej inwazji Niemców w tym roku. 230 niemieckich autokarów zapowiedziało swoją wizytę między 4 czerwca, a 8 września tego roku. Niemcy przybędą z Norwegii by w Szwecji przemierzyć tzw. Silvervägen (Srebrny szlak) między kopalniami srebra (i ołowiu... ) w okolicach Arjeplog a Zatoką Botnicką. Trzy tysiące mieszkańców Arjeplog przyjmie 13 000 Niemców. Miejmy nadzieję, że nie na stałe. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2014

Nowa broń szwedzkich celników
Szwedzki urząd celny – Tull – wydał blisko 50 milionów koron na trzy olbrzymie rentgeny bramowe, które prześwietlają całe Tiry. W ten sposób celnicy mają nadzieję skutecznie wykrywać przemycane towary, np. papierosy, alkohol czy broń. Prześwietlenie jednego ciężarówki zajmuje zaledwie minutę. Rentgenowski skanery można łatwo przewozić z miejsca na miejsce między sztokholmskimi promami. Polskie Tiry, przypływające do portu Nynäshamn promem z Gdańska zapewne wkrótce zapoznają się z nowym urządzeniem. (rn)

Szwecja, Urząd Celny, Tull

12

Szwecja, Dziennki

18.03.2014

Volkswagen dostał kosza
W piątek 21 lutego 2014 r. wieczorem ogłoszono chęć przejęcia szwedzkiej firmy SCANIA – producenta ciężarówek i autobusów – przez niemiecki koncern samochodowy Volkswagen. Za każdą akcję Niemcy chcą zapłacić 200 koron (1sek≈0,5zł). Kurs akcji w piątek wynosił 147,50 koron. Wiadomość ogłoszono już po zakończonej sesji giełdowej. W poniedziałek 24 lutego kurs Scanii eksplodował i sesję zakończył ceną 198,90 sek/akcję. Skok o 51,4 sek. Posiadacz np. tysiąca akcji zarobił 2–3 miesięczne pensje w ciągu paru godzin.

Dzisiaj jednak o 7:00 opublikowano opinię niezależnego komitetu powołanego przez zarząd Scanii, który miał ocenić niemiecką ofertę. Komitet radzi ją odrzucić. Proponowana cena jest zbyt niska biorąc pod uwagę długofalowe możliwości biznesowe firmy – ocenia komitet. Nie przesądza to jeszcze sprawy, ale można się spodziewać kolejnej ostrej jazdy kursu akcji Scanii, tym razem w dół. (rn)

PS. W ciągu dnia kurs akcji Scanii spadał nawet o 12 koron; na koniec sesjy spadek wyniósł 2,01%. Vokswagen zapowiedział, że nie zmieni swojej oferty.

Szwecja, Scania

12

Szwecja, Dziennki

16.03.2014

Skarby grafiki w płomieniach
Dziś w nocy spłonął doszczętnie Grafikens hus w Mariefred (Dom Grafiki). Było to jedyne w swoim rodzaju muzeum i galeria współczesnej grafiki artystycznej. Dzisiaj miała być otwarta tam wystawa dzieł Carla Fredrika Reuterswärda, który ofiarował muzeum 500 swoich prac. Reuterswärd jest znany również ze swojej rzeźny Non-violence (Bez przemocy) z zaciągniętą w węzeł lufą pistoletu. Rzeźba stoi m.in. przed siedzibą ONZ w Nowym Yorku.

Przyczyn pożaru, ani wartość zniszczeń, nie są jeszcze znane. Bez wątpienia jednak wiele bezcennych dzieł sztuki przestały istnieć. (rn) Strona Domu Grafiki...
Zobacz Dom Grafiki w płomieniach...

Reutersvard

"Non-violence" Carl Fredrik Reuterswärd, litografia 1996 r.

Reuterswärd

Rzeźba Carla Fredrika Reuterswärda – Non-violence – przed siedzibą ONZ w Nowym Yorku.

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2014

Szwedzi już nie chcą NATO
Kolejny sondaż wskazuje na spadek gotowości Szwedów do przystąpienia do Paktu Atlantyckiego NATO. Teraz już równo połowa jest przeciwna wejściu do NATO, 21% jest za, a 19% jest niezdecydowanych. Badanie przeprowadziła firma Sifo pytając przez telefon 1000 osób w dniach 10–13 marca. W sondażu przeprowadzonym przez firmę Novus parę dni wcześniej, między 6 a 11 marca, przeciwnym NATO było 42% spośród 1007 zapytanych.

Inny był stosunek Szwedów do Paktu Atlantyckiego rok temu, gdy w mediach wrzało na temat manewrów rosyjskiego lotnictwa u granic Szwecji. Wówczas przeciwników paktu było 40%, a zwolenników 32%.

Warto pamiętać, że społeczeństwo szwedzkie jest od kilku pokoleń poddawane obróbce antyamerykańskiej propagandy. A pomysł, żeby w ramach paktu walczyć np. o przynależność Krymu do Ukrainy przeciętnemu Szwedowi wydaje się absurdalnym. Co innego gdyby kraje NATO miały ochraniać Szwecję. (rn)
Zobacz też Szwecja bliżej NATO...

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2014

Bild o referendum na Krymie
Carl bildt, szef szwedzkiej dyplomacji, ogłosił dzisiaj nielegalnym jutrzejsze referendum na Krymie w sprawie przynależności regionu do Rosji lub Ukrainy. Referendum będzie nielegalne, nawet gdyby jakimś cudem wygrała opcja ukraińska – powiedział Bildt w wywiadzie dla Sveriges Radio (Szwedzkiego Radia). Analogii do oderwania Kosowa od Serbii przez tzw. świat zachodni szwedzki minister spraw zagranicznych nie widzi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2014

Bańka cenowa pęcznieje
Ceny mieszkań własnościowych – bostadsrätt – w trzech dużych miastach Szwecji szybują nadal ku nowym wyżynom. W ciągu ostatnich 26 miesięcy aż 20 razy odnotowano "all time high" – rekord wszech czasów w Sztokholmie, Geteborgu i Malme. Niskie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych kuszą do beztroskiego zadłużania się na miliony. Ale są też okazje – Czytaj dalej...

Szwecja, willa za 200 tys.

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2014

Niebzpiecznie na szwedzkich drogach
Wzmożone prześladowania kierowców w Szwecji dają rezultaty – 39 tys. osób straciło prawo jazdy w 2013 roku, o 33% więcej niż rok wcześniej. Aż 21 000 z nich pozbawiono legalnej możliwości prowadzenia samochodu z powodu przekroczenia dozwolonej przez władze prędkości. W tym wypadku jest to wzrost aż o 40%.

Coraz więcej przydrożnych autoradarów, bezsensowne ograniczenia prędkości oraz częste akcje policji przynoszą zawsze głodnemu państwu zwiększone dochody. Jednak i ten kij ma wa końce. Utrata prawa jazdy oznacza dla wielu utratę pracy – i podatków do państwowej kasy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2014

Ucieczka do miast
Koncentracja ludności Szwecji w dużych miastach nadal postępuje. Spośród 290 gmin kraju liczba ludności zmniejsza się aż w 135 od ośmiu lat. W latach 2005-2012 natomiast ludność Szwecji wzrosła o 508 141 osób (9 555 893 - 9 047 752).

Najbardziej wyludniają się gminy północnej części kraju – Åsele -12%, Överkalix -11% oraz Dorotea, Ånge, Sorsele, Bräcke, gdzie ubytek mieszkańców wynosi 10%.

Dokąd przeprowadzają się dezerterzy z północy? Najczęściej do Sztokholmu i okolic. Rekordzistą jest sztokholmska gmina Sundbyberg, której ludność powiększyła się aż o 23% w tym czasie. Wszystkie gminy gminy z pierwszej dziesiątki są z rejonu Sztokholmu, oprócz jeden – Lomma w Skanii.

Najczęstszą przyczyny ucieczki do dużych miast to praca, szkolnictwo, służba zdrowia itp. Jednak opuszczane gminy kuszą często lepszymi warunkami mieszkaniowymi. Znany jest przypadek Gminy Nordmaling, która oferowała darmowe działki budowlane, byle by tam się przeprowadzić. Skorzystało z tego kilka polskich rodzin. (rn)

Szwecja, migracja ludności 2013 r.

Na górze pierwsza 10 gmin w Szwecji, gdzie ubywa mieszkańców. Na dole pierwsza 10, gdzie mieszkańców przybywa. Obok – na czerwono zaznaczone gminy, w których zmniejszyła się liczba ludności w ciągu ostatnich 8 lat, 135 gmin na 290. Liczba ludności Szwecji w latach 2005-2012 zwiększyła się o ponad pół miliona osób.

Szwecja, Åsele

Gmina Åsele – tu się nie da żyć!

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2014

Szwecja a NATO
Według najnowszego sondażu tylko 31% Szwedów uważa, że kraj powinien przystąpić do NATO. Przeciwnego zdania jest 42%, a reszta nie ma zdania w ogóle. Pytanie o stosunek do Paktu Atlantyckiego zadano 1007 osobom w dniach 6-11 marca. Badanie przeprowadziła firma Novus.

Wynik oznacza, że poparcie dla NATO spadło w ciągu roku. O to samo pytano Szwedów w kwietniu 2013 r. kiedy to głośna była sprawa rosyjskich bombowców, które trenowały naloty w pobliżu Szwecji. Teraz, losem Ukrainy, Szwedzi nie przejmują się zbytnio. Gdyby Nato miało bronić Szwecji to – chętnie, ale żeby wstępować do paktu i bronić Ukrainy – to już przesada. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2014

Rosyjska inwazja na Gotlandię
Szwedzka armia przygotowuje się na wypadek inwazji na swoją wyspę Gotland. Oddziały terytorialnej obrony kraju ćwiczą różne scenariusze. Według jednego z nich Rosjanie wywołują konflikt w Estonii i na Łotwie. Pretekstem ma być ja zwykle – a ostatnio jak na Ukrainie – ochrona "rosyjskiej" mniejszości. Gotlandia staje się militarnie bardzo ważnym punktem.

Najpierw Rosja domaga się rozszerzenia swej działalności w porcie Slite na wschodnim wybrzeżu Gotlandii. Port został rozbudowany na potrzeby rosyjsko-niemieckiego gazociągu North Stream, tak by mogły wpływać tam większe statki. Aby wywrzeć presję na Szwecję do portu wpływa desantowy okręt Mistral, w który Rosję zaopatrzyła Francja.

Tego typu scenariusze są w Szwecji ćwiczone już od kilku lat. (rn)

Szwecja, Gotland,

Port Slite – rosyjski przyczułek na Gotlandii.

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2014

Deflacja w Szwecji
Średnie konsumenckie ceny w Szwecji spadają kolejny miesiąc. Wskaźnik inflacji w lutym tego roku wyniósł znowu, podobnie jak w styczniu, -0,2% w porównaniu rocznym, tzn. miesiąc/2013 do miesiąca/2014. Trwająca w Szwecji deflacja jest m.in. skutkiem spadku aż o 6,1% kosztów kredytów mieszkaniowych, tańsze o 3,9% paliwa oraz prąd, za który płacimy teraz o 3,7% mniej niż rok temu. O 1.9% potaniały też usługi transportowe.

Jednak porównując już miesiąc do miesiąca 2014 r. – styczeń do lutego – nastąpił wzrost cen o 0,4%. Przyczyniła się do tego podwyżka cen odzieży o 5%, 6-procentowy wzrost cen wycieczek czarterowych, kosztowniejsze o 1,7% usługi transportowe czy droższa o 0,6% żywność. W przeciwnym kierunku zadziałał dalszy spadek oprocentowania kredytów mieszkaniowych, -1,3%. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2014

Volvo zbroi Putina
Szwedzki koncern motoryzacyjny Volvo projektuje i produkuje czołgi dla Rosji poprzez swoją francuską spółkę zależną Renault Trucks Defense. Umowę z rosyjską państwową firmą Uralvagonzavod UVZ podpisano w lutym ubiegłego roku. Pierwsze dziecko tej współpracy to opancerzony wóz bojowy Atom. Podczas pokazu we wrześniu ubiegłego roku oglądał go osobiście Dmitrij Miedwiediew.

Atom jest przeznaczony dla jednostek szybkiego ataku. Według szacunków Rosja będzie potrzebowała około 2000 takich wozów.

"Obydwie firmy stworzą grupy robocze składające się ze specjalistów różnych dziedzin, przede wszystkim inżynierów wozów pancernych" – informuje UVZ. Zarówno Szwedzi jak i Francuzi są mniej wylewni. Rosyjska inwazja na Ukrainę nie zakłóciła owocnej współpracy. Interes jest wart co najmniej 30 mld złotych. (rn)

Szwecja czołg Atom dla Putina

Pojazd bojowy produkowany przez szwedzkie Volvo dla Rosji.

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2014

Ostrzeżenie przed Egiptem
Szwedzki MSZ odradza podróżowanie do Egiptu. Aktualnie ministerstwo przestrzega szczególnie przed odwiedzaniem półwyspu Synaj. Wyjątek stanowią przesiadki w Kairze oraz kurorty nad Morzem Czerwonym. Powodem są gwałtowne demonstracje w kraju. Turystyczna firma Fritidsresor odwołała wycieczki m.in. do kurortu Sharm el-Sheikh. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2014

Nils HornerSzwedzki dziennikarz zamordowany
Korespondent Szwedzkiego Radia Nils Horner został zastrzelony dziś rano w stolicy Afganistanu Kabulu. Morderstwa dokonano w biały dzień przed restauracją Taverna du Liban. Podeszło do niego dwóch mężczyzn i jeden z nich oddał strzał w tył głowy z bliskiej odległości. Mężczyźni byli ubrani po europejsku. Według agencji Reuters policja zatrzy­mała dwóch podejrzanych. Przyczyny zbrodni są nieznane. Nils Horner miał 51 lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2014

Rachunek za niewolnictwo
Szwecja znajduje się wśród krajów, do których skierowane zostanie żądanie zadośćuczynienia za handel niewolnikami. 14 karaibskich krajów przygotowuje właśnie by sprecyzować swoje żądania. W razie ich niespełnienia dawni kolonizatorzy zostaną postawieni przed międzynarodowym trybunałem Hadze. W latach 1784–1878 Szwecja miała swoją kolonię na wyspie Saint Barthélemy. Stamtąd prowadziła też handel niewolnikami. Według szwedzkiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych formalny wniosek o odszkodowania jeszcze nie wpłynął. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2014

Szwecja, paszportPaszport ogólnego użytku
Gdzieś po świecie krąży około 177 tysięcy zagubionych tzw. szwedzkich paszportów. Tylko w ubiegłym roku obywatele Szwecji zgłosili zagubienie lub kradzież aż 60 000 paszportów. Wiele z nich zostało zapewne sprzedanych.

Szwedzkie prawo nakazuje wydanie zawsze nowego paszportu, choćby obywatel "gubił" go co miesiąc. Paszporty Unii Europejskiej z napisem "Sverige" (Szwecja) należą do najbardziej popularnych wśród przemytników ludzi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.03.2014

Akcja – pasy
Policja w Szwecji przeprowadza w tym tygodniu akcję kontroli używania pasów bezpieczeństwa w samochodach osobowych i autobusach. Od 1 marca maksymalną dozwoloną prędkość dla autobusów wyposażonych w pasy została podniesiona do 100 km/godz. Używalność pasów podczas jazdy samochodem jest w Szwecji bardzo duża. Według najnowszych badań aż 98% kierowców zapina pasy podczas jazdy. Spośród tych kierowców, którzy zginęli w wypadkach samochodowych w ubiegłym roku 39% nie miało zapiętych pasów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2014

Szwecja, śniegiPora roku do wyboru
Południkowo rozpostarta Szwecja oferuje klimaty na każdy gust. Dla miłośników śniegu i zimowych sportów mamy północną część kraju, Już jakieś 200 km powyżej Sztokholmu poczynając głębokość śniegu przekracza nawet jeden metr. A i parę stopni mrozu się znajdzie.

Stęsknionych cieplejszych klimatów zapraszamy na południe kraju. Mieszkańcy Skanii, Gotalandii aż po Svealandię pławią się teraz w 10-stopniowym ciepełku. Wiosenne nastroje wzmacnia nowe, dawno niespotykane zjawisko atmosferyczne – słońce. I tak ma być cały przyszły tydzień, a może i więcej. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2014

Pod latarnią...
Specjalny urząd w Szwecji – Ekobrottsmyndigheten, EBM – koordynuje śledzenie i zwalczanie przestępczości ekonomicznej. Jednak kto kontroluje kontrolerów? Niedawno kierownicze stanowisko musiała opuścić pewna urzędniczka EBM gdy dziennik Dagens Nyheter wykrył, że nie płaci ona podatków jak należy. Przez osiem lat korzystała z parkingu, który opłacał jej pracodawca. Jest to korzyść majątkowa podlegająca opodatkowaniu. Roczna jej wartość wynosiła 15 000 zł. Przez osiem lat nazbierało się więc około 120 000 zł, o których zajęta ściganiem ekonomicznych przekrętów urzędniczka „zapomniała” wspomnieć fiskusowi.

Po opuszczeniu EBM urzędniczka wróciła do swojej poprzedniej pracy... w policji – ku radości przestępców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2014

Więcej narkotyków w Norlandii
Trzykrotnie więcej narkotyków skonfiskowali szwedzcy celnicy na północy kraju w 2013 r. niż rok wcześniej. Trudno powiedzieć czy jest to wynikiem wzrostu efektywności, czy też większego napływu niebezpiecznych substancji. Urząd celny tłumaczy swój sukces m.in. lepszą współpracą ze szwedzką pocztą. Wiele narkotycznych substancji jest przesyłana po prostu tą drogą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2014

Nowy kluster w Geteborgu
W Geteborgu rozpoczęto budowę ośrodka naukowego Johanneberg Science Park. Ma on stanowić forum bliskiej współpracy między środowiskiem akademickim, przemysłem i sektorem publicznym. Celem jest stworzenie optymalnych warunków dla innowacyjności i rozwoju.

Ośrodek stanowi część geteborskiej politechniki – Chalmers. Na początek powstaną dwa biurowce o całkowitej powierzchni 8200 m2. Autorem projektu jest biuro White arkitekter, a wybuduje je szwedzki koncern budowlany Skanska. (ak)

Szwecja, Geteborg,

Geteborg, Johanneberg Science Park. Ilustr. White arkitekter.

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2014

Pomysłowi Szwedzi
Szwecja jest drugim po Szwajcarii krajem świata, gdzie w 2012 r. złożono najwięcej podań o opatentowanie wynalazków, w stosunku do liczby mieszkańców. Wynika to ze statystyk Europejskiego Biura Patentowego (European Patent Office, EPO). Każdego roku wpływa do EPO około 250 tysięcy podań. Ponad 5 tysięcy nadchodzi ze Szwecji. Najbardziej innowacyjnym jest szwedzki koncern telekomunikacyjny Ericsson. Przedkłada on do opatentowania około 20 nowych pomysłów w tygodniu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2014

Najczęściej własna willa
Połowa ludności Szwecji mieszka we własnych domkach. Taką formę mieszkania wybiera natomiast aż 70% rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, poniżej 25 roku życia. Jednak tylko 15% dzieci samotnych rodziców mieszka we własnych domkach,

Wielu rodziców obdarzonych potomstwem gdy mieszkają w budownictwie wielorodzinnym, przenosi się do własnej willi w pierwszych pięciu latach życia dziecka. W dużych miastach rodziny z dziećmi częściej mieszkają w domach wielorodzinnych niż na prowincji. (ak)

Szwecja, domek

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2014

Szwecja zwiększy budżet obronny
Anders Borg, szwedzki minister finansów, jest gotowy zwiększyć dotacje na zbrojenia. Na fali wydarzeń na Ukrainie domaga się tego wielu polityków oraz dowództwo sił zbrojnych. Rosja jest krajem nieprzewidywalnym – odkrywają teraz szwedzkie elity.

Ostateczną decyzję podejmie rząd po otrzymaniu raportu końcowego szwedzkiego Komitetu Obrony Narodowej (Försvarsberedningen). Jest to gremium skupiające przedstawicieli rządu oraz wszystkich partii wchodzących w skład riksdagu, szwedzkiego parlamentu. To tam analizuje się aktualne problemy obronności kraju. Raport miał powstać w końcu marca, jednak ze względu na nową sytuację w Europie po ataku Rosji na Ukrainę przesunięto termin na środek maja. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2014

Efekt Putnia
Huśtawka na na sztokholmskiej giełdzie dawała szansę na szybkie zarobki. W poniedziałek, gdy światowe media dominowały raporty z "wojny krymskiej" akcje na światowych giełdach gwałtownie taniały. Jednak panika nie trwała długo. Już wczoraj wzrosty kursów nadrobiły niemal poniedziałkowe straty. Spośród 30 firm sztokholmskiego indeksu OMXS30 wzrosty odnotowało aż 28. Różnica kursów niektórych akcji między poniedziałkiem a wtorkiem przekraczała nawet 10 koron. Można było zarobić miesięczną pensję w ciągu jednego dnia. (rn)

Szwecja, Sztokholm, giełda

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2014

Bild na Ukrainę
Szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt wybiera się jutro na Ukrainę z dwudniową wizytą. Ze sobą zabiera też swojego nowego duńskiego kolegę po fachu Martina Lidegaarda. W Kijowie spotka Bildt m.in. premiera Ukrainy Arsenija Jaceniuka. Szef szwedzkiej dyplomacji odwiedzi również wschodnią część kraju, gdzie spotka się z przedstawicielami władz lokalnych – informuje szwedzki MSZ. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2014

Szwecja wzmacnia obronę Gotlandii
Szwedzkie Siły Zbrojne wzmacniają swoje lotnicze jednostki szybkiego reagowania na wyspie Gotland. Przesłano tam "kilka myśliwców Jas 39 Gripen". Bezpośrednią przyczyną są trwające manewry rosyjskiego lotnictwa nad Bałtykiem. Są to rutynowe działania – uspakaja naczelne dowództwo.

Jednak wydarzenia na Ukrainie wywołują debatę również w Szwecji. Wszystkie partie riksdagu deklarują gotowość zwiększenie budżetu obronnego. To co Rosja dzisiaj wyprawia na Ukrainie może równie dobrze wydarzyć się w krajach bałtyckich – przestrzega Jan Björklund, szef partii Liberałów. W takim wypadku Gotlandia też będzie zagrożona. (rn)

Szecja Gotlandia Jas Gripen

Gripeny nda raukami Gotlandii. Ilustr. rn.

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2014

SemlaTłusty czwartek we wtorek
Polski tłusty czwartek przypada w Szwecji we wtorek i nazywa się „fettisdagen”. Zamiast pączków zajada się tu „semlor” - pszenne buły z masą migdałową i bitą śmietaną. Z wyglądu przypominają polskie ptysie, ale ciasto nie jest w środku puste. Zwyczaj wywodzi się z chrześcijańskiej tradycji ucztowania ostat niego dnia przed rozpoczęciem Wielkiego Postu. W prote­stan­ckiej Szwecji postu już nie ma. Zostało tylko to co najlepsze – ciacho. Wśród jego ofiar są nie tylko zwykli właściciele pokaźnego brzucha. Jak głosi fama, szwedzki król Adolf Fredrik w tłusty wtorek 1771 r. po spożyciu homara, kawioru i kiszonej kapusty zjadł na deser parę semli i... wyzionął ducha. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2014

Bandyta od małego
Strzelaniny na ulicach Malme nie należą do rzadkości. Jednak 10-lat, który biegający z pistoletem po szkolnym boisku i strzelający do kolegów i przechodniów – już tak. I to mimo, że dzieciak był uzbrojony w pistolet-wiatrówkę. Chłopak dostał go w prezencie od swojej mamy, która nie wiedziała pewnie, że na posiadanie tej broni jest wymagana licencja od osób poniżej 18 roku życia. Mama uznała pewnie, że synka należy wcześnie przyzwyczajać do warunków życia w Malme. (ak) Zobacz też 21.02.2014...

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2014

Promocja na giełdach
Szwedzka giełda pikuje w dół podobnie jak reszta świata. Wszystko przez Putina. Konflikt rosyjsko ukraiński przestraszył inwestorów, którzy wolą bardziej stabilne sytuacje. Indeks OMX Stockholm PI około godz. 15 stracił na wartości już 2,25%. Niemiecki DAX spadł o 3%. Do rekordzistów w Sztokholmie należy koncern medialny MTG (-5,5%) który ma spore udziały w telewizji rosyjskiej CTC oraz koncern kosmetyczny Oriflame, różnież mocno umoczony w Rosji.

Jednak duże spadki na giełdzie są jednocześnie dobrą okazją do inwestycji. Giełda ma tendencje szybkiego wychodzenia z dołka. Po ataku terrorystycznym na WTC 11 września 2001 r. rynkom finansowym zajęło zaledwie miesiąc by nadrobić ówczesne straty. (rn)

Szwecja, Sztokholm, giefida OMX

Siedem dni na sztokholmskiej giefidzie.

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2014

Szwedzki premier budzi emocje
"Reakcja Rosji na niepokój mniejszości rosyjskiej na Krymie i we wschodniej Ukrainie jest do pewnego stopnia zrozumiała" – powiedział wczoraj premier Szwecji Fredrik Reinfeldt w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia. Wypowiedź spotkała się z krytyką w szwedzkich mediach. Krytycy oburzają się na to, że premier przyjmuje rosyjską wersję wydarzeń za prawdziwą.

Komentatorom nie przypadło też do gustu wezwanie premiera do zachowania spokoju. Szwedzka armia nie podejmuje żadnych kroków w związku z sytuacją na Ukrainie. – na eskalację nie należy odpowiadać eskalacją – przekonuje Reinfeldt – należy studzić emocje – dodał premier i wzbudził emocje. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2014

Pułapki kredytowe
Szwedzi chętnie kupują na kredyt. Niemal każdy sklep internetowy oferuje sprzedaż ratalną. 100-200 koron miesięcznie nie brzmi groźnie. Jednak po kilku zakupach miesięczne zobowiązania łatwo przekraczają możliwości wielu konsumentów. W ubiegłym roku 434 627 Szwedów stało się "klientami" komornika. Suma długów wzrosła do... 35 miliardów złotych! Przy tej okazji złoty interes robi nie tylko państwowy Urząd Komorniczy, ale i prywatne firmy windykacyjne. W 2012 r. ściągnęły one od dłużników aż 12 mld zł. Jest to przyrost o 44% od roku 2009. I wpływy ciągle rosną z roku na rok. (ak)

Pułapka kredytowa

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2014

Artipelag i współczesna fotografia szwedzka
Wybierając się do Sztokholmu, warto odwiedzić Artipelag – miejsce, w którym spędzić można cały dzień! Zarówno leniwie, jak i aktywnie, ale na pewno w atmosferze relaksu. Odpocząć można oglądając sztukę, spacerując wśród przyrody szkierów czy spożywając smaczny posiłek w miejscowej restauracji.

Do 11 maja obejrzeć można wystawę współczesnej fotografii, Det synliga. Samtida svensk fotografi. (Widzialne. Współczesna szwedzka fotografia.) Prace powstały w ciągu ostatnich pięciu lat, ich zbiorcze wystawienie umożliwia więc zapoznanie się z najbardziej aktualnymi osiągnięciami szwedzkiej fotografii artystycznej.

Punktem wyjścia dla wystawy są zmiany, jakie zaszły w sztuce w latach 90-tych XX wieku, a mianowicie odejście od dokumentowania na rzecz fotografii inscenizowanej – wiele z prezentowanych dzieł łączy dokumentację z fikcją. Wystawa ukazuje też dominację kobiet wśród współczesnych fotografików, bowiem wśród 21 prezentujących swoje prace artystów, nie ma ani jednego mężczyzny.

Warto śledzić stronę Artipelagu – 23 maja rusza wystawa, która prezentuje obrazy szkierów! I to nie tylko współczesne. (km)

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2014

Trzy razy Norge
Potrójne norweskie zwycięstwo w tegorocznym narciarskim Biegu Wazy Vasaloppet. Do mety dobiegł jako pierwszy norweski narciarz John Kristian Dahl. 90 kilometrową trasę pokonał on w 4 godziny, 14 minut i 33 sekundy. Zaledwie trzy sekundy za nim linię mety przekroczył jego rodak Johan Kjölstad. Również w klasie kobiet zwycięstwo należało do Norwegów. Laila Kveli powtórzyła swój ubiegłoroczny sukces i była pierwszą narciarką na mecie w Mora.

W Biegu Wazy co roku bierze udział około 15 tysięcy biegaczy z całego świata. (ak) Więcej o Biegu Wazy – Śladami ojców...

Szwecja, Bieg Wazy, Vasaloppet, John Kristian Dahl

John Kristian Dahl ± zwycięsca Biegu Wazy 2014 r.

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2014

Na granicy zera
Jutro startuje największy bieg narciarski świata – Vasaloppet (Bieg Wazy). Jego tegoroczne być albo nie być długo stało pod znakiem zapytania z powodu... braku zimy. Śniegu w Sälen i Mora – gdzie zaczyna się i kończy bieg – jak na lekarstwo. W ostatnich dniach zwożona tam śnieg z innych terenów za pomocą wszelkich środków transportu, wsparcia lotniczego nie wykluczając. Od paru dni odbywają się tam już pomniejsze zawody. Organizatorzy w napięcie śledzą zmiany pogody z godziny na godzinę. Wielki finał czeka nas jutro przy temperaturze 0-2°C i paru centymetrach mokrego śniegu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2014

W Szwecji tanieje alkohol!
Bardzo wysokie ceny alkoholu w Szwecji są od nowego roku jeszcze wyższe – podniesiono akcyzę. Dla wina i piwa o 7%, a dla wysoko procentowych alkoholi o 1%.

Teraz jednak nadchodzi ratunek. Producenci i dostawcy wyciągają pomocną dłoń i... obniżają ceny wielu swoich produktów. To nie do wiary – ale prawda. Około 1/4 napojów sprzedawanych w państwowej sieci sklepów monopolowych Systembolaget będzie od dzisiaj tańsza. O dwie–trzy korony, ale zawsze. W praktyce ceny wrócą do zeszłorocznego poziomu. Cena ta sama, a ile radości! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2014

Szczerość na drodzeNa drodze szczerości
Czasem szczerość bywa wzruszająca. Na drodze między Tidaholm a Hjo w południowej Szwecji widnieje taki oto znak drogowy. Napis pod pod znakiem ostrzegawczym przed wyboistą nawierzch­nią brzmi: "Na całej pieprzonej drodze". Szkoda tylko, że to jakiś uczciwy mieszkaniec tych okolic uzupełnił znak, a nie odpowiedni urząd. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2014

Szwedzka Ochrona Wybrzeża tonie... w długach
Szwedzka Ochrona Wybrzeża (Kustbevakningen) będzie musiała ograniczyć swoją aktywność o 30-40% z powodu braku pieniędzy. Wczoraj przedstawiono rządowi dane, które będą stanowiły podstawę budżetu jednostki na przyszłe lata – w kasie brakuje 133 mln koron. Budżetowa dziura powstała m.in. z powodu podwyżek pensji oraz kosztów bieżących. Ochrona Wybrzeża zmodernizowała również dużą część swojej morskiej i lotniczej floty.

Do Do najważniejszych zadań Ochrony Wybrzeża należy ratownictwo morskie oraz na jeziorach Mälaren i Vänern. Inne zadania to kontrola ruchu morskiego, rybactwa oraz zanieczyszczeń powodowanych przez statki. (rn)

Szwecja, Ochrona Wybrzeża,

Szwedzka Ochrona Wybrzeża w akcji. Foto Kustbevakningen.

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net