Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Luty 2014. 00211

 

Szwecja, Dziennki

28.02.2014

Szwedzki PNB rośnie
Szwedzki Produkt Narodowy Brutto (PNB) wzrósł w czwartym kwartale 2013 roku aż o 3,1% w stosunku do ostatniego kwartału roku ubiegłego. Ten zaskakująco pozytywny wynik zawdzięczamy przede wszystkim tworzeniu przez przed­się­biorstwa zapasów na przyszły rok, zwiększonej prywatnej konsumpcji oraz konsumpcyjne wydatki publicznym. Powiększanie magazynów oznacza, że przed­się­biorstwa miały dobry rok i robiąc dodatkowe zakupy pod koniec roku unikały nadmiernych podatków.

Korzystnie wypada też porównanie kwartalne. Uwzględniając wahania sezonowe szwedzki PNB w czwartym kwartale był większy o 1,7% niż w trzecim. (rn)

PNB % r/r kwartał 1. kwartał 2. kwartał 3. kwartał 4.
2012 1,2 1,4 0,7 1,7
2013 1,7 0,6 0,6 3,1

Przyrost szwedzkiego PNB, porównanie kwartqłów rok do roku.

 

Szwecja, Dziennki

28.02.2014

Dobrobyt na kredyt
Ceny mieszkań w Szwecji stale rosną więc Szwedzi... zaciągają beztrosko coraz większe kredyty mieszkaniowe. W ciągu ostatniego roku Szwedzi pożyczyli w sumie ponad 55 miliardów złotych na finansowanie zakupów mieszkaniowych. Międzynarodowy Fundusz Walutowy oraz niektórzy wybitni ekonomiści – np. Nouriel Roubini oraz Paul Krugman– ostrzegali już Szwecję przed tworzeniem bańki spekulacyjnej. Jednak szwedzka Inspekcja Finansowa nie widzi takich niebezpieczeństw. – Zagraniczni ekonomiści nie uwzględniają faktu, że budownictwo mieszkaniowe w Szwecji jest na bardzo niskim poziomie – twierdzi przedstawiciel IF. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.02.2014

Nieważne banknoty
Dzisiaj mija ostateczny termin wymiany w banku szwedzkich banknotów wycofanych z obiegu od początku roku. Są to banknoty o nominale 50 i 1000 koron, bez metalicznego paska. Te z paskiem nadal pozostają ważne. Dla tych co jutro odkryją plik takich banknotów w materacu – nie wszystko stracone. Można je jeszcze wymienić, choć jest nieco bardziej skomplikowane. Więcej na ten temat...

Szwedzkie banknoty, które tracą ważnoś 31122013r

Te banknoty, bez metalowego paska, utraciły ważność 1.01.2014 r.

Szwedzkie banknoty

Banknoty z paskiem metalowym są nadal ważne.

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2014

Emigracja Szwedów
Około 50 000 Szwedów emigruje co roku z kraju. Jedni "za chlebem" inni w ucieczce przed drakońskimi podatkami. Ci co szukają lepszych zarobków przenoszą się najczęściej po prostu za miedzę – do Danii lub Norwegii. Nieco bardziej zdesperowani wybierają Wielką Brytanię lub USA. Wśród emerytów natomiast coraz większą popularnością cieszy się nowy raj podatkowy – Portugalia. Przez pierwsze 10 lat dochody z kapitału, w tym prywatne oszczędności typu OFE, nie są tam w ogóle opodatkowane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2014

Szwecja postawi Unię przed sądem
Szwedzki rząd zamierza postawić przed sądem unijną komisję za opóźnianie decyzji zakazującej stosowanie środków zakłócających ludzkie hormony. Chodzi o biocydy stosowane przy produkcji butów, ubrań, a także materiałów budowlanych i elektroniki. Mimo porozumienie w tej sprawie wszystkich 28 krajów unijnych, komisji jakoś nie spieszy się z decyzją. Teraz szwedzki rząd traci cierpliwość i przygotowuje pozew do Trybunału Sprawiedliwości w Luksemburgu. (ak)

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2014

Ciężkie czasy dla papieru
Zainteresowanie czytaniem papierowych gazet w Szwecji systematycznie maleje. Nakłady gazet ciągle spadają. Szwedzkie dzienniki zmniejszyły swoje nakłady totalnie o 3,9% pokazują statystyki za rok 2013. Jednak spadek nakładów niektórych dużych dzienników przekroczył 10%. W dodatku statystyki są zapewne zaniżone – wiele dużych dzienników nie ujawnia już swoich rzeczywistych nakładów. Należą do nich m.in. Dagens Nyheter, Dagens Industri czy popołudniówka Expressen.

Przyczyną spadku nakładów jest oczywiście rosnąca popularność elektronicznego czytelnictwa. Najnowsze wiadomości najszybciej są publikowane w wydaniach dygitalnych i można je czytać za darmo. Czytanie nowinek w komputerze, iPadzie czy smartfonie zyskuje coraz więcej zwolenników. Jedynym ratunkiem dl wydawców jest znalezienie sposobu na zarabianie również na tej formie czytelnictwa. (rn)

iPad gazeta

12

Szwecja, Dziennki

26.02.2014

Leonore Lilian Maria
Takie imiona otrzymała nowo narodzona szwedzka księżniczka, córka Chrisa O'Neilla oraz księżniczki Madeleine, młodszej córki króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Dzisiaj podczas uroczystego posiedzenia rządu w pałacu królewskim, głowa państwa, król Szwecji i jednocześnie szczęśliwy dziadek, ogłosił imię swojej wnuczki. Leonore otrzymała jednocześnie tytuł księżnej Gotlandii. Imię Leonore jak pierwsze nosi zaledwie pięć kobiet w Szwecji.

Leonore może dziedziczyć szwedzki tron, ale pod pewnymi warunkami. Może ona mieszkać w USA, gdzie się urodziła, ale tylko do szóstego roku życia. Potem musi chodzić do szwedzkiej szkoły, znać perfekcyjnie język szwedzki oraz zrobić szwedzką maturę. I jeszcze drobiazg – pięciu członków rodziny królewskiej musi przed nią zejść z tego świata lub abdykować. (rn) Zobacz też 21.02.2014...

Szwecja, księżniczka Leonore, córka Madeleine i Chrisa

Jej Książęca Wysokość Leonore Księżniczka Leonore, księżniczka Gotlandii.
Foto mama, księżniczka Madeleine.

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2014

Szwecja nie pomoże Ukrainie
Szwecja nie planuje żadnej pomocy finansowej dla Ukrainy – powiedział dziennikarzom Premier Fredrik Reinfeldt (M). Stojącą na krawędzi bankructwa Ukrainę Reinfeldt odsyła do Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Ukrainie potrzebne są reformy, których długofalowym celem będzie poprawa konkurencyjności kraju. To MFW ma odpowiednie kompetencje i doświadczenie w egzekwowaniu takiego kierunku rozwoju – uważa premier Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2014

Przestępcy nieuleczalni
Groźni przestępcy skazani na dożywocie, a potem wypuszczeni na wolność, popełniają nowe przestępstwa. Około 170 osób w Szwecji odsiaduje dożywotnie wyroki. Niemal wszyscy z nich to mordercy. W 2007 roku 53 skazanym na dożywocie więźniom zamieniono karę na czas określony. Jeden z nich – skazany za morderstwo – wyjdzie na wolność już po 12 latach. Spośród 37, których wypuszczono na wolność blisko 1/3 trafiła spowrotem za kraty po dokonaniu kolejnych przestępstw. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2014

Szwedzki eksport broni
Szwedzki przemysł zbrojeniowy miał dobry rok. Eksport różnego rodzaju środków ludobójczych w 2013 r. osiągnął wartość 6 mld zł, o 22% więcej niż rok wcześniej. Do sukcesu przyczyniło kilka dużych interesów – sprzedaż myśliwców Jas 39 Gripen do Tajlandii, sytemu dowodzenia dla marynarki USA, wozów bojowych 90 do Norwegii oraz powietrznego systemu radarowego do Arabii Saudyjskiej. Szwecja eksportuje średnio każdego roku broń i materiały wojskowe za około 5-6 mld zł – walcząc o pokój. (rn)

Szwecja, Jas 39 GripenMyśliwiec Jas 39 Gripen – czołowy produkt eksportowy Szwecji.


 

Szwecja, Dziennki

25.02.2014

Ptasi kalendarz
Wędrowne ptaki nie nie przejmują się zbytnio naszym ludzkim kalendarzem i przyleciały już do południowej Szwecji. Żurawie czajki i nawet skowronki zdobią teraz krajobraz w Skanii. Wyjątkowo wcześnie w tym roku dzięki łagodnej zimie. Ptasi meteorolodzy nie przewidują widocznie nawrotu mrozów. Inaczej drzewiej bywało. Dla przypomnienia warto przeczytać np. nowinkę z 17.04.2013...

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2014

Gruby jak Szwed
Niemal połowa Szwedów ma dziś nadwagę lub jest otyła ustalił szwedzki Narodowy Urząd Zdrowia (Folkhälsomyndigheten). W ciągu 10 lat liczba osób cierpiących na poważną otyłość wzrosła z 11 do 14% ludności. Coraz grubsze są osoby w dojrzałym wieku, 45-64 lat. Przyczyny są znane od dawna – przemysłowa żywność, fast foody, stres, brak ruchu itp. Pocieszać się można, że zjawisko nadwagi jest globalne. (rn)

Szwcja, Szwedzi, grubasy

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2014

Samochodem taniej
Nic tak w Szwecji nie rośnie w cenie jak komunikacja miejska. Wzrost cen jest czterokrotnie większy niż indeks cen konsumenckich KPI. Pojedynczy bilet na autobus czy metro w Sztokholmie kosztował 16 sek w 2000 r. a obecnie... 44 korony, czyli o 175% więcej. W tym samym czasie indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych (KPI) wzrósł w Szwecji zaledwie o 21%. Nawet ceny benzyny, które wzrosły o 90%, głównie z powodu coraz to większych podatków, nie dorównują komunikacji miejskiej. Okazuje się, że w dużych miastach kraju znacznie taniej jest poruszać się samochodem. Zobacz jak rosły ceny komunikacji miejskiej w różnych rejonach Szwecji...

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2014

1/3 nieuprawnionych
Każdy w Szwecji kogo nie stać na opłacenie czynszu za mieszkanie może starać się o dodatek mieszkaniowy – bostadsbidrag. Korzysta z niego np. wielu studentów, czy samotnych rodziców. Czasami jednak korzysta zbyt wielu. Ci, którzy zapomnieli poinformować odpowiednią instytucję (Försäkringskassan) o poprawie swojej sytuacji materialnej będą musieli teraz zwracać dawno już wydane pieniądze. Taka niemiła wiadomość dotarła do blisko 1/3 odbiorców zapomogi. Tylko niewielu "szczęśliwców" dowie się, że otrzymywali zbyt mało – co zostanie wyrównane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2014

Zima tylko w kalendarzu
Nic nie zapowiada powrotu prawdziwej zimy w Szwecji. Temperatury plusowe w całym kraju i skromne w tym roku śniegi dawno już zniknęły nawet z lasów. Mowa oczywiście o tej części kraju gdzie gęstość zaludnienia przekracza dwóch mieszkańców na kilometr kwadratowy. A i w całym bieżącym tygodniu spodziewana jest wiosna w środku zimy. Jednak za wcześnie by ogłosić game over. Mrozy i śnieżyce w środku kwietnia nie są w Szwecji wykluczone. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

21.02.2014

Szwecja ma nową księżniczkę!
Dziś wczesnym rankiem czasu szwedzkiego młodsza córka króla Szwecji Karola XVI Gustawa, księżniczka Madeleine urodziła córeczkę, pierworodne dziecko księżniczki i jej męża Chrisa O'Neill. Poród odbył się w szpitalu w Nowym Jorku, gdzie mieszka szwedzka para książęca, 20 lutego o godzi. 22.41 czasu lokalnego. Ojciec dziecka był przez cały czas obecny przy porodzie. Cała rodzina ma się dobrze i jest szczęśliwa.

Dzisiaj o godzinie 12.00 oddano w Sztokholmie 21 salw armatnich na cześć nowej księżniczki. Jej imię zostanie ogłoszone na początku tygodnia podczas tzw. konseljen – posiedzenia rządu pod przewodnictwem króla. Kolejne salwy zostaną oddane jutro w czterech szwedzkich miastach.
Na 2 marca została zapowiedziana msza dziękczynna, gdzie odśpiewane zostanie Te Deum.

Według tradycji zaraz po urodzeniu następują tzw. zaświadczyny , gdy osesek jest pokazany premierowi, marszałkowi sejmu i innym ważnym osobistości państwa. Tym razem procedura ta zostanie zastąpiona oświadczeniem dwóch lekarzy obecnych przy porodzie. (rn)

Medelein i Chris

Chris O'Neill wraz z żoną księżniczką Madeleine.

12

Szwecja, Dziennki

21.02.2014

Kwartet na turne
Policja w Malme złapała wczoraj czterech chłopców podejrzanych o serię napadów w centralnych dzielnicach miasta. Kwartet rozpoczął swoje występy już w środę wieczorem. Do głównych instrumentów należały ostre narzędzie, noże i pistolet. Przygodnie napotkana publiczność oddawała portfele, komórki lub inne wartościowe przedmioty.

Po przesłuchaniu trzech chłopców w wieku 15–16 lat zatrzymano., podejrzanych o napady rabunkowe. Czwartego, 14-latka, wypuszczono jako nieletniego. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2014

Szwedów przybywa
Do chińczyków jeszcze daleko jednak coraz więcej jest Szwedów na świecie. Na końcu roku 2013 r. było ich 9 644 864, o 88 971 więcej niż rok wcześniej. Jest to największy roczny przyrost ludności od 1946 roku. Powracający z emigracji Szwedzi stanowili największą grupę. Inne to imigranci z Syrii i Somalii. W ciągu ubiegłego roku narodziło się 113 593 dzieci, a liczba zgonów spadła nieco do 90 402. Największy przyrost ludności nastąpił w województwie Sztokholmskim. (rn)

Szwecja, przyrost ludności.

Roczny przyrost ludności w Szwecji.

 

Szwecja, przyrost ludności.

Migracja w Szwecji: linja niebieska – imigracja, czerwona – emigracja.

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2014

Unikalny wyrok
Dwóch szefów gminnego Urzędu ds Społecznych zostało skazanych za samobójstwo popełnione przez ich podwładnego. Lasse Persson popełnił samobójstwo w 2010 r. w wyniku długotrwałego mobbingu w pracy. Obaj szefowie badali sprawę jednak doszli do wniosku, że Lasse nie był traktowany poniżająco. Teraz dostali wyrok w zawieszeniu oraz grzywnę, jeden w wysokości 25 000 zł, a drugi 11 500 zł. Prawdopodobnie sprawa przejdzie do wyższej instancji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2014

Bildt o Ukrainie
Carl Bildt – szwedzki minister spraw zagranicznych winą za krwawe wydarzenia w Kijowie obwinia prezydenta Ukrainy Wiktora Janukowycza. – Odpowiedzialność za przemoc ponosi jednoznacznie prezydent Janukowycz – powiedział Bildt dziennikarzom. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2014

Szwedzki komornik zlicytował Putina
Po wielu latach sporów prawnych i politycznych został w końcu sprzedany budynek rosyjskiej Izby Handlowej w Sztokholmie. Sprawę do komornika oddał pewien niemiecki przedsiębiorca, Franz Sedelmayer, który razem z sowiecką milicją prowadził biznes w Petersburgu. Po upadku ZSRR Rosja skonfiskowała jego majątek. Teraz Sedelmayer próbuje nadrobić straty licytując rosyjskie posiadłości w Niemczech i Szwecji. Pomysł nie spodobał się Rosji. Sprawa wylądowała nawet w szwedzkim sądzie najwyższym, a i zajął się nią osobiście szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bild – stając po stronie Putina. Teraz 7-piętrowa kamienica w bogatej dzielnicy Lidingö została sprzedana za 20,5 mln koron. (rn)

Szwecja, Lidingö, rosyjska kamienica

Rosyjska kamienica w Sztokholmie – zlicytowana przez komornika.

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2014

Gdzie Szwed trzyma kasę?
Najmniej w kasie. Niewiele też trzyma na koncie bankowym – zaledwie 10% posiadanych finansów. Najwięcej oszczędności Szwedzi lokują w akcje i fundusze inwestycyjne. Innym sposobem na budowanie świetlanej przyszłości są prywatne ubezpieczenia emerytalne.

Tylko w czwartym kwartale 2013 r. oszczędności netto – zasoby minus długi – wzrosły o 18 mld koron. Takiego przyrostu w ostatnim kwartale roku nie było od czasów kryzysowego roku 2008. Całkowity finansowy majątek netto szwedzkich gospodarstw domowych wynosi teraz ponad 5,8 biliona koron (≈2,9 biliona zł). Wzrost majątku zawdzięczamy w dużej mierze indeksom giełdowym – którym ciągle pod górkę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2014

Pranie pieniędzy
Dosłownie. W razie napady na transport bankowy lub wysadzenia bankomatu, banknoty spryskane specjalną farbą. Ma to ostudzić zakusy ewentualnych rabusiów, gdyż takie banknoty są bezużyteczne. A szkoda – myślą rabusie i podejmują trud usunięcia śladów farby. Na szwedzkim rynku pojawia się więc coraz więcej farbowanych banknotów – starannie wypranych lub retuszowanych. Tylko w rejonie Sztokholmu ich wartość osiągnęła 1,7 mln koron w ubiegłym roku. Najczęściej są to banknoty o nominale 500 koron.

Branżowa organizacja Svensk Handel ostrzega teraz właścicieli sklepów przed tym problemem. Robi to jednak bardzo nieudolnie. Svensk Handel przyznaje, że "gołym okiem trudno odkryć" wyprane banknoty. Zaleca nawet sprawdzanie pod światłem ultrafioletowym. Nie określa jednak nawet koloru farby. Zniszczone banknoty na publikowanych zdjęciach nie różną się niczym od normalnie używanych. Na końcu SH straszy, że farbowane banknoty są bezwartościowe, i że ich posiadacz traci całą sumę. Efekt jest pewny – panika. (rn)

Szwecja farbowane 500 sek

To zdjęcie ma pokazać „wyprany” banknot.

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2014

Milion szwedzkich nałogowców
Dzisiaj przedstawiono wyniki ogólnonarodowego badania uzależnień Szwedów od używek. Okazuje się, że blisko milion mieszkańców Szwecji jest uzależnionych od alkoholu, tytoniu, narkotyków lub tym podobnych środków psychotropowych. Jest to ponad 10% ludności. Ta przerażająca cyfra jest jeszcze większa, gdy uwzględni się osoby z bliskiego otoczenia nałogowców. Negatywne konsekwencje uzależnienia bliskich odczuwa aż 15% ludności Szwecji.

Badanie przeprowadzono na zlecenie rządu wiosną 2013 r. Na pytania odpowiedziało 15 576 osób w wieku 17-84 lat. (rn)

Szwecja, nałogi

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2014

Książęce e-narodziny
Na początku marca spodziewany jest poród księżniczki Madeleine, młodszej córki króla Szwecji Karola XVI Gustawa. Narodzi w rodzinie królewskiej są objęte ścisłymi procedurami. Zaraz po porodzie Marszałek Dworu informuje władze państwowe o przyjściu na świat nowego potomka. Z wyspy Skeppsholmen, leżącej na przeciwko pałacu królewskiego w Sztokholmie, oddana zostanie salwa armatnia na cześć noworodka, a w pałacowym kościele zostanie odprawiona msza dziękczynna i odśpiewane Te Deum.

Następnie król zwołuje radę najwyższą, tzw. konselj. Jest to posiedzenie rządu pod przewodnictwem króla jako głowy państwa. Tam król informuje rząd o imionach dziecka, nadanym mu tytule i włościach. Wcześniej jednak odbywa się ceremonia zaświadczyn (vittnesbekräftelse), gdy osesek jest pokazany premierowi, marszałkowi sejmu i innym ważnym osobistości państwa.

I tu zaczynają się schody. Księżniczka Madeleine i jej mąż Christopher O'Neill mieszkają w Nowym Jorku. Wszystko wskazuje na to, że powiadomienie o narodzinach przyjdzie majlem, a zaświadczyny odbędą się przez Skajpa. (rn)

Szwecja, zaślubiny księżniczki Madeleine i

Ślub skiężniczki Madeleine i Christophera O'Neill 8.VI.2013 r.

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2014

Viva la pizza!
Do nieprzyjemnych szwedzkich tradycji należy powracająca każdej zimy epidemia... vinterkräksjuka, w swobodnym tłumaczeniu – żygobiegunlka zimowa. Jest to ostre zapalenie żołądka i jelit spowodowane wirusem calix. Choroba trwa krótko, ale objawy są bardzo nieprzyjemne.

Jednak jest ratunek – pizza. Naukowcy z uniwersytetu w Arizonie odkryli, że oregano, główna przyprawa nadając charakterystyczny smak tej popularnej włoskiej potrawie zawiera związek karwakrol, który ukręca łeb wirusowi.

Warto pamiętać, że egzotycznie zwane oregano, to nasza poczciwa lebiodka pospolita, która występuje na terenie całej Polski i jest z powodzeniem stosowana do wielu potraw. (rn) Więcej o lebiodce na stronach Wikipedii...

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2014

Przemęczona policja w Sztokholmie
Sztokholmska policja jest najwyraźniej mocno przepracowana – codziennie napady, kradzieże i gwałty. Dziś w nocy policyjny samochód wyjeżdżający na kolejną akcję, z kogutem i syreną, wjechał... prosto w drzwi jednego z hoteli w centrum Sztokholmu. Praca pracą, ale może czas wprowadzić alkomaty w policyjnych samochodach. (rn)

Szwecja, Sztokholm, policja

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2014

Fala napadów w Malme
Nie tylko policja w Sztokholmie ma pełne ręce roboty. Fala napadów na taksówkarzy ogarnia Malme. Nie dalej jak wczoraj dwóch młodzieńców próbowało okraść taksówkarza w centrum miasta. Zatrzymany został 15-letni chłopak podejrzany o współudział. W ostatnim tygodniu dokonano aż sześć podobnych napadów. Podczas co najmniej jednego, taksówkarz został zraniony nożem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2014

Drugi Sztokholm
... na tym samym miejscu można zbudować gdyby zelżały biurokratyczne ograniczenia. Tak uważa Sztokholmska Izba Handlowa i proponuje zmianę przepisów budowlanych. Ograniczenia dotyczące poziomu hałasu, rezerwaty, ochrona terenów zielonych i nadbrzeżnych – wszystko to jet wykorzystywane przez władze gminne by nie inwestować w budownictwo mieszkaniowe.

Złagodzenie tych ograniczeń pozwoliło by zbudować drugi Sztokholm na tej samej powierzchni co obecnie – twierdzi Izba. Minister finansów Anders Borg (M) przychyla się do propozycji Izby Handlowej – Sztokholm musi być wyższy, większy i gęstszy – mówi minister. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Flatens naturreservat

Rezerwat Flaten – jeden z licznych rezerwatów w obrębie dużego Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2014

Kolejny napad w Sztokholmie
Mimo dramatycznych wysiłków szwedzka policja nie zdołała dopaść uczestników wczorajszego zapadu na samochód bankowy w Sztokholmie. Dzisiaj przed sztokholmską policją stoją już nowe zadania. Dwóch uzbrojonych w pistolety mężczyzn obrabowała dziś rano sklep z telefonami na jednej z głównych ulic Sztokholmu. Zamknęli oni personel w magazynie, po czym zabrali nieznaną ilość telefonów. Sztokholmski dzień jak co dzień. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2014

Szwedzka armia topnieje
Szwecja zlikwidowała obowiązkowy pobór do wojska w 2010 r., jako jedyny kraj w Skandynawii. Zamiast poborowymi armię mają zaludniać ochotnicy, którzy podejmują pracę w zawodowym wojsku. Każdy taki ochotnik zaczyna swoją żołnierską karierę od Podstawowego Szkolenia Militarnego – GMU. I na tym kończy ją 41% z nich. Reszta zawiera kontrakt z siłami zbrojnymi Szwecji. Po trzech latach w armii zostaje już tylko 44% miłośników wojska, a po sześciu latach zaledwie 23% tych, którzy zaczęli GMU. Reszta zmieniła pracę. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2014

Ekologizm zamiast chleba
Rentowność szwedzkiego rolnictwa spadła w u biegłym roku aż o 11%. Najgorzej wypadły uprawy zboża, których wartość spadła o 1/4, między innymi z powodu spadających cen na światowych rynkach. Według Krajowej Federacji Rolników (LRF) konkurencyjność Szwecji spada na korzyść producentów zagranicznych. Oznacza to stałą utratę miejsc pracy w szwedzkim rolnictwie.

Jednym z ważniejszych powodów jest stały wzrost kosztów produkcji wynikający z biurokratyzacji oraz ideologizacji rolnictwa. Pod pretekstem ochrony zwierząt i środowiska naturalnego nakłada się coraz to większe wymogi na szwedzkie rolnictwo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.02.2014

Inauguracja sezonu
Policja w Sztokholmie nadal ściga złodziei, którzy obrabowali dziś rano samochód bankowy w sztokholmskiej dzielnicy Akalla. Napad był przeprowadzony bardzo profesjonalnie. Na drogach dojazdowy rozrzucono kolczatki, które poprzebijały opony samochodów. Powstały w ten sposób olbrzymie kolejki i chaos na drogach. Napastnicy zatrzymali samochód przewożący gotówkę, grożąc dwóm strażnikom bronią sieczną. Po dokonaniu rabunku napastnicy uciekli samochodem osobowym, który znaleziono potem płonący w niedalekiej okolicy. Wartość łupu nie jest znana. Policja nadal poszukuje sprawców.

Sezon rabunkowy w Szwecji zaczął się wyjątkowo wcześnie w tym roku. Wszystko przez łagodną zimę. W Sztokholmie parę stopni plus i bezśnieżnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2014

Wspomnienie Bornholmu
Publikujemy kolejną relację Hanki Jefimowicz z jej licznych podróży. Tym razem opowiada ona o swoim pierwszym spotkaniu ze Skandynawią. Było to na Bornholmie – duńskiej wyspie na Bałtyku, między Szwecją a... Polską. – Koleżanka żeglując po południowym Bałtyku zawinęła do portu Rønne na Bornholmie. Krótki spacer po miasteczku zachęcił ją do powrotu tu na dłużej. Szczęśliwie znalazłam się w pięcioosobowej ekipie, która po roku wróciła na Bornholm – wspomina Hanka Jefimowicz. Czytaj dalej...

Dania, Bornholm, Gudhjem.

Miasteczko Gudhjem na północnym Bornholmie.

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2014

Nowe mieszkania w Sztokholmie
Ogromny brak mieszkań w Sztokholmie nieustannie winduje zarówno ceny jak i czynsze. Dostanie kontraktu z pierwszej ręki na mieszkanie czynszowe, bezpośrednio od właściciela posesji, graniczy z cudem. Kupno mieszkania własnościowego oznacza milionowe pożyczki. Czynsze za wypożyczenie mieszkania z drugiej ręki sięgają granicy bólu. Brak mieszkań działa hamująco na rozwój regionu – ludzie muszą rezygnować z podjęcia tutaj pracy czy studiów, bo nie mają gdzie mieszkać.

Światełkiem w tunelu jest decyzja o budowie 1 100 mieszkań w dzielnicy Söder­malm, położonej na jednej z centralnych wysp Sztokholmu. Siedem kwarter mieszkaniowych powstanie na miejscu olbrzymiego, podziemnego garażu dla autobusów. Polityczną wolą obecnych władz jest budowa 140 000 nowych mieszkań w Sztokholmie do roku 2030. Jest to dobra wiadomość dla mieszkańców – oraz firm budowlanych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2014

Lapońskie Święto Narodowe
6 czerwca Szwedzi obchodzą swoje Święto Narodowe. Dzisiaj natomiast robi to około 20–35 tysięcy szwedzkich Lapończyków. 6 lutego w Szwecji to Narodowe Święto Lapończyków. Jest ono obchodzone ku czci pierwszego zjazdu Lapończyków z czterech krajów – Norwegii, Szwecji, Finlandii i Rosji – który odbył się właśnie tego dnia w 1917 roku. Święto jest obchodzone bez fajerwerków, raczej w spokoju i zadumie. (rn) Więcej o Lapończykach...

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2014

Volvo zwalnia urzędników
Szwedzki koncern pojazdów przemysłowych Volvo przedstawił dzisiaj swój kwartalny raport. Mimo kilku pozytywnych wyników, ślady kryzysu są nadal widoczne. Zyski koncernu były znacznie mniejsze niż przewidywano, ale za to znacznie większy okazał się przyrost zamówień. Do często komentowanych "bad news" należy decyzja o zwolnieniu 4 400 pracowników umysłowych. Wiadomość ta nie przestraszyła jednak akcjonariuszy – na sztokholmskiej giełdzie akcje koncernu wzrastały nawet o ponad 5%. (rn)

Volvo

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2014

Więźniowie na eksport
Norweskie więzienia są przepełnione i skazańcy czekają w kolejce by odsiedzieć swoją karę. Minister sprawiedliwości Anders Anundsen zwrócił się więc do Szwecji z propozycją umieszczenia części swoich więźniów w szwedzkich zakładach karnych. Szwecja nie wyraziła jednak entuzjazmu i tutejszy odpowiednik Anundsena – Beatrice Ask – odpowiedziała odmownie. – Oznaczało by to przejęcie części norweskie władzy wykonawczej przez Szwecję lub też wykonywanie obcej władzy na terenie Szwecji – uzasadnia minister. To zbyt skomplikowane teraz, może w przyszłości – dodaje.

Jednak są już precedensy. Biljana Plavšić, prezydent Serbii, skazana przez trybunał w Hadze, odbywała karę 6 lat więzienia w Szwecji. Głośna też była sprawa Egipcjan przesłuchiwanych i torturowanych przez amerykańskich agentów na terenie Szwecji w grudniu 2001 r. Więźniowie zostali potem deportowani samolotem CIA ze sztokholmskiego lotniska Bromma, przy biernym udziale szwedzkich urzędników. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2014

Zasięg ratuje życie
Narciarz przysypany lawiną w okolicy Nikkaluokta na dalekiej północy Szwecji został uratowany. Pogrzebany w zwałach śniegu i mając obie nogi złamane, zdołał on zadzwonić po pomoc. Zarówno szwedzkie jak i norweskie służby ratownicze ruszyły do akcji. Wysłany na miejsce wypadku szwedzki helikopter nie zdołał wylądować. Nieszczęśliwego narciarza uratował w końcu norweski helikopter wciągając go na lince na pokład. Do obowiązkowego sprzętu narciarskiego należy teraz włączyć komórkę – o dobrym zasięgu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2014

Jak ślepej kurze ziarnko
...przytrafił się sukces szwedzkiej policji z Linköping. Pracownik jednego z tamtejszych przedsiębiorstw powiadomił policję, że przesłano do nich kilka palet towaru, którego firma nie zamawiała. Okazało się, że towarem była czuwaliczka jadalna (Catha edulis), afrykańska roślina klasyfikowana jako narkotyk. Teraz policja szuka nadawcy i prawidłowego odbiorcy. Celem jednak nie jest zapewne naprawa transportowej pomyłki. (rn)

czuwaliczka jadalna

Czuwaliczka jadalna.

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2014

Eksplozja w Malme
Wczorajszej nocy wyleciało w powietrze wejście do tak zwanego Centrum Prawnego w Malme. W lokalach centrum mieści się policja, prokuratura, sąd i areszt. To właśnie przy wejściu do aresztu podłożono bombę. Ofiar w ludziach nie było, wybuch spowodował jedynie szkody materialne. Nieznane są przyczyny zamachu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2014

Miłośnik broni
Prawdziwy arsenał odkryła policja w willi pewnego mieszkańca Värnamo w południowej Szwecji. Podczas rutynowej kontroli czy legalnie posiadana broń jest bezpiecznie przechowywana, policja odkryła... więcej broni. Wezwano saperów. Okazało się, że w domu był prawdziwy arsenał – broń palna, sieczna, granaty i środki wybuchowe. – Mamy tydzień roboty – oświadczył wczoraj dowódca grupy saperów wezwanych do oczyszczenia posesji. Przeznaczenie arsenału nie jest jak dotąd znane, Właścicielowi zostaną postawione zarzuty nielegalnego posiadania broni i środków wybuchowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2014

Wojna starców
Ostre spory toczą staruszkowie w ośrodku mieszkalnym dla seniorów dotkniętych demencją na szwedzkiej wyspie Gotland. Doszło do tego, że jeden z mieszkańców poczuł się zmuszony wynająć ochroniarza w obawie przed atakami innego dziadka na współmieszkańców ośrodka. Agresywny matuzalem napadał kilkakrotnie na swego sąsiada, do tego stopnia gwałtownie, że raz złamał mu rękę. Oprócz ochrony, sprawą zajęła się zarówno policja jak i personel ośrodka. – Agresywny starzec jest teraz "medicinerad" – informuje personel – co w Szwecji może oznaczać wszystko między tabletką a krematorium. (rn)

Bijatyka dziadków

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2014

Porwane dzieci uwolnione
Po masowej krytyce, uprowadzone przez szwedzkie władze dzieci malezyjskich dyplomatów zostały uwolnione i mogły wrócić do ojczyzny. Uwolnienie czwórki dzieci w wieku 7-14 lat nastąpiło po interwencji wiceministra spraw zagranicznych Malezji, który w tym celu przyleciał do Szwecji. Podczas uwięzienia dzieci były prześladowane m.in. na tle religijnym – cała rodzina to praktykujący muzułmanie. Rodzice dzieci są nadal przetrzymywani w szwedzkim areszcie. Pretekstem ataku na malezyjską rodzinę jest oskarżenie o bicie dzieci. (rn) Więcej 23.01.2014...

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2014

Na co skarżą się Szwedzi?
Rzemieślnicy nie należą chyba do ulubionej grupy zawodowej Szwedów. Jak wskazują statystyki poradni konsumenckich to właśnie na nich wpływa najwięcej skarg i zażaleń. Powodem jest najczęściej wyższa niż uzgodniona cena, przedłużające się wykonanie zleceni lub partacka robota.

Pierwsze miejsce w rankingu skarg i zażaleń rzemieślnicy zajmują nie nie pierwszy raz. Faktem jest, że są oni co roku niechlubnym liderem od czasu prowadzenia statystyk w 2005 r. Stabilne drugie miejsce zajmują sprzedawcy używanych samochodów. (rn)

Piłowanie deski

 

Szwecja, Dziennki

2.02.2014

Szwedzki rekord mrozu
2 lutego 1966 r. odnotowano dotąd nie pobity szwedzki rekord mrozu. W miejscowości Vuoggatjålme na dalekiej północy kraju temperatura tego dnia wynosiła -52,6°C. Dzisiaj o godzinie 8 rano było tam zaledwie -10°C – istny upał!

Dla porównania polski rekord mrozu odnotowano w Siedlcach 11 stycznia 1940 r. i wynosi on -41,0 °C. Rekord światowy wynosi -89,2°C. Taką zmierono temperaturę na Antarktydzie 21 lipca 1983 r.. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2014

Szwedzki Rocznik Statystyczny – 100 lat
Dzisiaj w Szwecji wysyła się więcej SMS-ów w ciągu 22 minut niż wysłano telegramów w całym roku 1914. Można to wyczytać w szwedzkim Roczniku Statystycznym, który właśnie obchodzi stulecie swego istnienia.

Specjalny rozdział jest tam poświęcony zmianom jakie w Szwecji zaszły w ciągły tych stu lat. Ludność Szwecji sto lat temu wynosiła około 5 604 000 milionów osób, a obecnie 9 556 000. Średnia długość życia Szwedów wzrosła w tym czasie aż o 25 lat. Podczas ostatniego stulecia Szwedzi odkryli wino – w 1912 r. przeciętny Szwed wypijał zaledwie pół litra wina rocznie(!), a teraz już 24 litry. W 1914 r. najwięcej szwedów pracowało w rolnictwie, hodowli zwierząt i rybołĻstwie, a dzisiaj najpopularniejszą branżą jest opieka zdrowotna.

Wydawcą rocznika jest Statistiska centralbyrån (SCB), odpowiednik polskiego GUS. Roczniki z poszczególnych lat można pobrać jako PDF ze strony SCB.se... Warto się przyzwyczaić do elektronicznego wydania. Jubileuszowe, setne wydanie jest ostatnim papierowym Rocznikiem Statystycznym w Szwecji. (rn)

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net