Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Styczeń 2014. 00239

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2014

Nie tylko fiordy
...to kolejna podróżnicza opowieść Hanki Jefimowicz z Poznania. Od lat podróżuje ona na różne sposoby: auto-stopem, na rowerze, żeglując, samochodem, pieszo z plecakiem, a także na nartach. Przewędrowała góry w Polsce, Europie, Azji i Ameryce Pd. Tym razem opowiada o swojej pierwszej podróży do Norwegii. – Zdążyliśmy się juz oswoić z niepowtarzalnym pięknem krajobrazów – pisze podróżniczka. Przestała nas dziwić trawa na dachach. Przywykliśmy do kapryśnej pogody i półmroku o północy. Wydaje się, że już nic nas nie zaskoczy. A jednak... Czytaj dalej...

Norwegia, Ålesund.

Miasto Ålesund w Norwegii.

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2014

Szwedzi na saksy do Norwegii
Coraz więcej Szwedów podejmuje pracę w Norwegii. W 2011 roku 80 728 wystąpiło o tzw. kartę podatkową (skattekort). Według wstępnych danych w 2013 r. liczba ta przekroczyła 90 tysięcy osób. Zarobki w Norwegii są sporo wyższe niż w Szwecji – ale ceny też. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2014

Szwedzkie zarobki
Przeciętny dochód brutto w Szwecji wynosił 278 000 sek/rok w 2012 roku (1sek≈50gr). W ciągu pierwszych 12 lat obecnego stulecia dochody wzrosły o ponad 20%. Największym wzrostem może się poszczycić północna Szwecja. Rekordzistą jest Kiruna, górnicza stolica Szwecji, gdzie dochody wzrosły aż o 36% w tym czasie. Spośród 14 gmin województwa Norrbotten, aż 13 odnotowało wzrost dochodów większy niż przeciętna krajowa. Przyczyną jest gwałtowny rozwój przemysłu górniczego.

Gorzej idzie w regionach wielkomiejskich. Wszystkie 10 gmin, które miały najmniejszy wzrost dochodów w tym oresie leży regionie Sztokholmu, Geteborga lub Malme. (rn)

Szwecja, Boliden

Górnicy przy prawdziwej ciężarówce. Foto Boliden.

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2014

Google ci podpowiedzą
Szczęśliwa, bogata ale nudna Szwecja oraz rasistowskie Włochy, Polska i Węgry. Takie stereotypy krążą obecnie w świecie internetu. Każdy krok na Googlach jest rejestrowany i analizowany. Powstaje w ten sposób potężna baza danych z najczęściej zadawanymi pytaniami. Dzięki temu wyszukiwarka może zgadywać o co chcemy zapytać, gdy tylko zaczniemy wpisywać pytanie. Gdy ktoś pyta np. "Why is Poland so" – Google podpowiadają... Czytaj dalej...

Szwecja, Google ci podpowiedzą.

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2014

Lexbase wyłączony
Krótkie było życie serwisu Lexbase.se umożliwiającego lokalizację osób ze skazującymi wyrokami sądowymi w Szwecji (zob. 27.01.2014). Serwis wywołał sporą wrzawę w szwedzkich mediach. Krytykują go zarówno politycy jak i prawnicy. Główne zarzuty dotyczą możliwości pomówienia gdy wyroki sądowe staną się powszechnie dostępne.

Dostawca internetu, firma Bahnhof, w której lokalach stoi serwer Lexbase ogłosiła wczoraj, że serwer został wyłączony. Przyczyną nie były jednak kontrowersje wokół sajtu, a odkrycie możliwości wycieku informacji. Okazuje się, że dane bankowe osób, które zakupiły wyroki sądowe, mogły zostać przechwycone przez osoby trzecie. Technicy Bahnhof szukają teraz luki w systemie zabezpieczeń. Po usunięciu zagrożenie usługa może zacząć działać ponownie. Nie wiadomo jednak czy jej właściciele wytrzymają kanonadę medialną oraz ostrą krytykę prawników, polityków i złodziei. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2014

Praca w Szwecji
W ciągu najbliższych paru lat spodziewane jest w Szwecji spore zapotrzebowanie na nauczycieli przedszkolnych oraz w dziedzinie IT, inżynierów górnictwa, mechaników samochodów ciężarowych oraz renomowanych kucharzy. Fachowcy z tych dziedzin łatwo będą znajdowali pracę. Gorsze czasy idą dla dozorców, opiekunek dziecięcych i osób starszych, salowych i sprzątaczek. W tych zawodach będzie nadmiar siły roboczej, przewiduje państwowe Pośrednictwo Pracy Arbetsförmedlingen.

W perspektywie 5-10-letniej zapotrzebowanie wzrośnie w zawodach technicznych, na nauczycieli, l'karzy i innych specjalistów w ochronie zdrowia. O pracę będzie też łatwo w sektorze budowlanym – przewiduje pośredniak. (rn)

Szwecja, praca,

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2014

Kolorowa wojna
Spory międzypartyjne są zrozumiałe w demokracji, choć w Szwecji nawet one przyprawiają obserwatorów o ziewanie. Tym bardziej dziwią gorące emocje dwóch szwedzkich zielonych, którzy wzięli się za łby po chaotycznym partyjnym spotkaniu oddziału partii w Haninge pod Sztokholmem. Na miejsce wezwano policję by uspokoić rozgrzanych do czerwoności zielonych.

Spory w oddziale Haninge partii Zielonych (MP) trwają już od pewnego czasu. Głównymi postaciami walczących obozów jest Mikael Trolin, czarny zielony, oraz przewodnicząca grupy Anna Ragnar – biała zielona. Strony oskarżają się nawzajem o rasizm oraz seksizm. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2014

Złodziej też człowiek
Dziwne odgłosy w środku nocy obudziły Tomasa Holmberga, mieszkańca woj. Västerbotten na północy Szwecji. Okazało się, że po domu grasował włamywacz. Tomasowi udało się obezwładnić złodzieja, który nie stawiał zbytniego oporu. Okazał się nim być 21-letni chłopak. Tomas zadzwonił po policję, jednak tam na północy o policję niełatwo. Czekając na przyjazd stróżów prawa Tomas wraz z żoną poczęstowali włamywacza kawą i ciasteczkiem. – Chłopak wyglądał na zmarzniętego i był bardzo smutny – wyjaśniał Tomas lokalnej gazecie. – Poza tym przeprosił za swój wybryk – dodaje Tomas. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2014

Ty stara ty Volvo
Jugosłowianin Zlatan Ibrahimović, szwedzka gwiazda futbolu, wystąpił niedawno w reklamie chińskiej firmy Volvo PV. Zademonstrował tam m.in. pokryte tatuażami swoje nagie plecy. Podczas dwuminutowego spotu Zlatan deklamuje – z wyraźnym trudem – tekst szwedzkiego hymnu narodowego "Ty stara, ty wolna". Jednak końcówka hymnu została zmieniona. W oryginale hymn, w którym ani raz nie pada słowo Szwecja, kończy się słowami "ja chcę żyć i umrzeć na Północy (Noren)". Zlatan jednak, deklamuje, że chce żyć i umrzeć "w Szwecji".

Wszystko razem jest bardzo dęte i nieprawdziwe aż do śmieszności – Jugosłowianin w chińskim aucie jako szwedzki nacjonalista biegający w slipkach wśród śniegów północy. Prawdziwa jest natomiast gaża sportowca. Według "pewnych źródeł" za swój udział w reklamie Volvo Zlatan otrzymał 5-6 mln zł – donoszą szwedzkie media. Brzmi krwiście, jednak jest to tylko niewiele więcej niż wynosi jego miesięczna pensja w paryskim klubie piłkarskim PSG, dla którego obecnie gra Ibrahimović. (rn) Spot Volvo...

Zlatan w reklamie Volvo.

12

Szwecja, Dziennki

27.01.2014

Sąsiad kryminalistą?
W Szwecji został uruchomiony nowy serwis internetowy, publikujący wszystkie wyroki sądowe z ostatnich pięciu lat. Wchodząc na stronę lexbase.se możesz sprawdzić czy twój sąsiad był karany i za co. Wynajmując np. rzemieślnika do remontu mieszkania, każdy może sprawdzić czy miał on wcześniej spory sądowe ze swoimi klientami. Bazę można przeszukiwać za pomocą pesela lub nazwiska. Można też sprawdzić ile osób z wyrokami mieszka w Twojej okolicy. Każdy wyrok można pobrać z bazy za drobną opłatą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2014

Reaktor na emeryturę
Najstarszy szwedzki reaktor atomowy, Oskarshamn 1, wybiera się na emeryturę, ogłosiła dzisiaj firma OKG, właściciel elektrowni. Elektrownię atomową w Oskarshamn zaczęto budować już w 1966 r., a reaktor zaczął funkcjonować w 1972 r. W latach 1993-95 przeszedł on gruntowną renowację orz kilka modernizacji w latach późniejszych. Według OKG. Decyzja nie oznacza natychmiastowego zamknięcia reaktora, jest to początek procesu, który potrwa kilka lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2014

Szwecja, Malmö, Turning Torso.

Turning Torso w Malme.

nic

Szwedzkie wierze Babel
Zarówno Sztokholm jak i Geteborg podejmują walkę z Malme o najwyższy budynek Szwecji. Do tej pory 190,4 metrowy wieżowiec Turning Torso w Malme ma niezagrożoną pierwszą pozycję nie tylko w Szwecji, ale i w całek Skandynawii. Teraz jednak władze obu pozostałych miast planują to zmienić. W Geteborgu ma stanąć wieżowiec o 11 metrów wyższy. Całkiem przypadkowo – oczywiście – również Sztokholm planuje postawić okazały wieżowiec, ale... jeszcze parę metrów wyższy.

Władze obu miast zaprzeczają gorąco, że to jakieś wyścigi. Jednak historycy i architekci powątpiewają. Historia jest pełna przykładów, gdzie okazałe, wysokie budowle było demonstracją potęgi władców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.01.2014

Nielubiany urząd
Szwedzki Urząd Migracyjny – Migrationsverket – nie należy chyba do ulubieńców mieszkańców kraju. Średnio co dwa tygodnie dochodzi do ataków na siedziby urzędu – wybijanie szyb, wandalizm, a nawet podpalanie samochodów personelu. Na ścianach malowane są często skrajne lewicowe hasła i symbole – swastyka, czy też A w kółku. W latach 2012-13 na policję zgłoszono 54 tego typu zdarzenia. Teraz urząd domaga się dodatkowej ochrony. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2014

Szwedzki gangster zamordowany
Znany szwedzki gangster Mille Markovic został zastrzelony dziś wieczorem na jednej z ulic Sztokholmu. Cztery strzały w głowę zakończyły życie dawnego boksera, właściciela seksklubów i znanego sztokholmskiego kryminalisty. Markovic był zamieszany w sprawę rzekomych wizyt szwedzkiego króla Carla XVI Gustafa w seksklubach, opisanych w niedawno wydanej książce "Karol XVI – monarcha z konieczności" (Carl XVI – den motvillige monarken). Markovic był też zaangażowany w wiele rozgrywek świata przestępczego.

W 2012 wydano pamiętniki Markovica, w których opisuje on m.in. swoje ponure dzieciństwo w Jugosławii. (rn)

Mille Markovic

Mille Markovic.

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2014

Ci szczęśliwi sztokholmianie
Brak mieszkań, horrendalne czynsze, korki, myto za wjazd i wyjazd z miasta, zatłoczone metro i droga komunikacja miejska – nic nie odstrasza mieszkańców Sztokholmu – są zadowoleni. 90% mieszkańców Sztokholmu i województwa jest zadowolonych z miejsca zamieszkania oraz z życia w ogóle. Ponad 50% przyznaje się nawet do bardzo dużej kontentacji. Najwyżej cenią sobie oni otwarte przestrzenie, dużo zieleni, jezior, fjordów i morskich zatoczek. Do najbardziej zadowolonych należą osoby starsze, po 65 roku życia. Tak to wyliczył szwedzki Główny Urząd statystyczny, SCB. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

23.01.2014

Szwecja pod obstrzałem
Falę protestów wywołała brutalna akcja szwedzkich władz, które aresztowały parę dyplomatów z Malezji oraz uprowadziły czwórkę ich dzieci. Pretekstem było oskarżenie, że "biją swoje dzieci". Na pomysł ten wpadł nauczyciel, któremu mu 12-letni chłopak opowiedział, że tata "dał mu po łapach" gdy nie nie odmawiał porządnie modlitwy (rodzina jest muzułmańska). Żadnych śladów pobicia nie stwierdzono.

Teraz porwane dzieci siedzą uwięzione w tzw. domu dziecka, pilnie strzeżone oraz pozbawione możliwości spotkania z rodziną czy też z krewnymi, którzy przylecieli specjalnie z Malezji. Sprawa nabiera rozgłosu. Wzbiera fala protestów na Twitterze – #SwedenLetThemGo. Patologiczna akcja szwedzkich władz przynosi duże szkody krajowi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2014

Najuboższy dzień roku
"Dzień dobry, właśnie zaczyna się najuboższy dzień roku" – tak przywitał dzisiaj swoich czytelników serwis szwedzkiej telewizji SVT.se. Po świątecznych zakupach i noworocznych szampanach niewiele pozostało z grudniowej wypłaty w styczniu. Pod koniec stycznia portfele i bankowe konta świecą pustką. Dlatego 23 stycznia, na dzień przed wypłatą, jest uważany za najuboższy dzień roku. (rn)

Szwecja, 23 stycznia, pusty portfl.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2014

Najczęściej Lucas
Takie imię nadawano najczęściej nowo narodzonym chłopcom w Szwecji w ubiegłym roku. Jak podaje szwedzki Główny Urząd Statystyczny (SCB) w 2013 r. przybyło nam 935 Lucasów. Kolejni ulubieńcy to William 915, oraz Oscar 901. W konkurencji "kobiecej" trzeci rok z rzędu prowadzi Alice 903, która mocno wyprzedza Maję 767 oraz Elsa 766.

Na stronie SCB można sprawdzić ile danych imion lub nazwisk występuje w Szwecji. Można tam się dowiedzieć, że w Szwecji mieszka np. tylko 288 Władysławów, ale aż 1166 mężczyzn o imieniu Vladimir. I w dodatku jedna kobieta. (rn) Sprawdź sam...

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2014

Pierwsze wyroki za komórkę
Od 1 grudnia 2013 r. obowiązuje w Szwecji nowy przepis, którego celem ma być ograniczenie używania telefonu w trakcie prowadzenia samochodu. Przepis jest niejasny i pozostawia szeroką gamę interpretacji. Mówi on, że kierowca "może używać telefonu i innych urządzeń komunikacyjnych jedynie, gdy nie ma to szkodliwego wpływu na prowadzenie pojazdu". Jednak ów "szkodliwy wpływ" nie jest zdefiniowany. W dodatku legislatorzy nie ustalili wysokości mandatu za ewentualne wykroczenie. W tej sytuacji nie warto poddawać sprawy walkowerem i przyjmować mandatu na ulicy – lepiej argumentować w sądzie.

Wczoraj zapadły pierwsze dwa wyroki w tej sprawie. Mandatem 1500 sek ukarany został 37-letni kierowca, który usiłował wydobyć dzwoniącą komórkę z kieszeni i zaczął ponoć jechać "chwiejnie". Podobny los spotkał 53-letnią kobietę, która rozmawiając przez telefon i prowadząc jedną ręką próbowała skręcić na prawo, ale nie "wyrobiła" zakrętu i wylądowała na przeciwnym pasie, jadąc pod prąd. Do zderzenia nie doszło, ale samochody z przeciwnego kierunku ruchu musiały się zatrzymać. (rn) Zobacz też Komórka za kierownicą...

Szwecja, komórka za kierownicą

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2014

Szwecja skuta mrozem
Po niezwykle łagodnym grudniu i początku stycznia zima nadrabia teraz zaległości mrozu. Temperatura na północy Szwecji zanurkowała wczoraj do -42,5°C. Jednak do szwedzkiego rekordu z 1966 roku, -52,6°C, mamy jeszcze kawałek. Dzisiaj spodziewane tam jest "zalewie" -25–30°C. Minusowo jest też w całym kraju, choć na południu tylko parę stopni poniżej kreski. Na szczęście opady śniegu będą raczej skąpe, więc na drogach jest całkiem znośnie. I tak do końca tygodnia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2014

Legalna "trawa" w Szwecji?
Młodzieżówka ludowej partii Center, CUF, proponuje legalizację sprzedaży marihuany w Szwecji. Narkotyk mógłby być sprzedawany na takich samych zasadach jak alkohol, tzn. wyłącznie w państwowych sklepach monopolowych. Legalną marihuanę mogły by nabyć osoby, które ukończyły 20 lat. Podobnie jest dzisiaj z alkoholem w Szwecji. Podczas telewizyjnej debaty Hanna Wagenius, przewodnicząca CUF, wskazuje, że międzynarodowe studia udowadniają, że alkohol jest znacznie bardziej szkodliwy niż "trawa". Zepchnięcie marihuany do sfery kryminalnej przynosi więcej szkód niż pożytku – twierdzi Wagenius. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2014

Najpopularniejsze motywy
Dzięki serwisowi sightsmap.com można sprawdzić jakie miejsca na świecie są najczęściej fotografowane. Najjaśniej rozświetlona na mapie jest Europa, zwłaszcza jej zachodnia część. W Polsce wyróżnia się wybrzeże Bałtyku, zwłaszcza Hel i Zatoka Gdańska oraz Warszawa i inne duże miasta. Najczęściej utrwalany w Szwecji jest naturalnie Sztokholm, a w nim leżący nad samą wodą ratusz i widok z jego tarasu. Fontanna Sergela w centrum miasta, muzeum statku Vasa oraz ciasne uliczki starego miasta, to kolejni ulubieńcy obiektywów.

Dzisiejsza elektroniczna fotografia, zwłaszcza wykonywana za pomocą smartfona, zawiera wiele informacji. Oprócz obrazu, pozwala zidentyfikować miejsce i czas wykonania zdjęcia, a także parametry aparatu fotograficznego. Za pomocą tych danych sightsmap.com może zbudować mapę naszych ulubionych motywów. (rn) Zobacz sam...

Szwecja, Sztokholm-ratusz, fontanna Sergela, muzeum statku Vasa

Sztokholm, od levej: ratusz, fontanna Sergela, muzeum statku Vasa.

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2014

Mieszkania zamiast igrzysk
Moderaterna, największa partia władz Sztokholmu, przyłączyła się dzisiaj do grona przeciwników olimpiady zimowej w Sztokholmie w roku 2022. W ten sposób pomysł upada i Szwecja nie złoży podania do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego. Formalna decyzja zapadnie 17 lutego br. jednak już teraz zdecydowana większość we władzach miasta jest przeciwna organizacji olimpiady. Uzasadniając swoją decyzję burmistrz miasta Sten Nordin (M), powołał się na niepewne kalkulacje i ograniczone finanse. Organizacja olimpiady mogła by zagrozić innym ważnym projektom, np. planowanej budowie nowych osiedli mieszkaniowych. Miasto planuje wybudować 140 000 nowych mieszkań. (rn) Zobacz też 1.10.2013...

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2014

Kałasznikowy w Geteborgu
Policja w Geteborgu skonfiskowała dużą przesyłkę broni z Bałkanów do Szwecji. Cztery osoby zostały zatrzymane, podejrzane m.in. o nielegalny przemyt broni. Ładunek zawierał pięć kałasznikowów, 11 pistoletów oraz dużą ilość amunicji. Gdyby nie akcja szwedzkiej policji broń trafiła by do kryminalnych gangów w Szwecji. (rn)

Kałasznikow w Geteborgu

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2014

Taniej budować dom w Szwecji
Każdy kto buduje dom w Szwecji jest zmuszony wykupić drogie ubezpieczenie od błędów budowlanych. Problem w tym, że niemal się nie zdarza, żeby ktoś otrzymał odszkodowanie. Przymusowe ubezpieczenie było mocno krytykowane w mediach i odpowiedzialny minister przyrzekał już blisko dwa lata temu, że zlikwiduje ten obowiązek. Teraz mamy rok wyborczy i ministrom jakoś łatwiej podejmuje się mądre decyzje. – Nie ma powodu by zmuszać ludzi budujących własny dom do kupowania drogiego ubezpieczenia, które nie działa – zauważył szwedzki minister ds. mieszkalnictwa Stefan Attefall (KD).

Ponieważ ubezpieczenie jest obowiązkowe, tylko fantazja firm ubezpieczeniowych ogranicza wysokość premii. Dla przeciętnego domku jednorodzinnego premia wynosiła około 5000 zł, a dla mniejszej kamienicy wielorodzinnej ok. 50 000 zł. Od roku 2005 na konto tych firm wpłynęło ponad dwa miliardy koron (≈1 mld zł) z tytułu tego ubezpieczenia. I wystarczy – od 1 czerwca obowiązek ubezpieczania ma zniknąć. (rn)

Szwecja, budowa

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2014

Pomyłki kosztują
Równowartość 50 milionów złotych kosztowały obywateli w ciągu ostatnich dwóch lat pomyłki szwedzkiej policji. Około 25 mln rocznie wypłacało szwedzkie państwo odszkodowań za przetrzymywanie w areszcie osób, które potem zostały uniewinnione. Takich przypadków było w ubiegłym roku 1600. Rekordzista otrzymał ok. 270 000 zł (543 237 sek) za niecałe 20 miesięcy aresztu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2014

Rak toczy Szwedów
W 2012 r. 57 270 Szwedów otrzymało ponurą diagnozę od lekarza – rak. Urząd Spraw Społecznych (Socialstyrelsen) ogłosił właśnie swój coroczny raport. Ilość przypadków złośliwej formy raka utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie. Najczęstsze rodzaje to rak piersi u kobiet oraz prostaty u mężczyzn. Na drugim miejscu jest rak skóry. On też wykazuje najszybszy wzrost. Wyblakli Szwedzi, spragnieni słońca opalają się intensywnie podczas krótkiego lata, mimo świadomości zagrożenia.

Okazuje się też, że osoby słabo wykształcone są znacznie częściej atakowane przez raka płuc, niż te z wykształceniem co najmniej policealnym. Ma to bez wątpienia związek z tym, że ludzie wykształceni bardzo rzadko palą papierosy. Palenie tytoniu jest zdecydowanie główną przyczyną raka płuc. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2014

Rekord na sztokholmskiej giełdzie
Index OMX Stockholm PI zakończył dzisiaj sesję rekordowym wynikiem wynikiem 430,60. W ten sposób rekord z 16 lipca 2007. Tak więc cała zapaść kryzysu od drugiej połowy 2007-2011 r. została odrobiona. Według ekspertów nic nie wskazuje na nagłe załamanie się wzrostu wartości giełdy. Chwilowe korekty są oczywiście nieuniknione i... pożądane. To dobra okazja, żeby uzupełnić zasoby. (rn)

Szwecja, giełda 2007-20140115

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2014

Wybory 2014 – pierwsza debata
Dziś w szwedzkim parlamencie odbyła się pierwsza debata wyborcza przywódców partyjnych. Obecny rok, to rok wyborczy w Szwecji – 14 września Szwedzi wybiorą nowy skład riksdagu. Rządząca obecnie drugą kadencję czteropartyjna centroprawicowa koalicja – Alliansen – walczy o przetrwanie. Zadanie nie jest łatwe, gdyż konkurenci do władzy, blok czerwony, prowadzą wyraźnie w notowaniach. Ich przewaga przekracza nawet 11%.

Rolę języczka u wagi w szwedzkim sejmie odgrywa nacjonalistyczna partia Sverigedemokraterna, która nie przyznaje się do żadnego z bloków. Jej popularność stale rośnie. W listopadzie 2013 r. miała ona blisko 12% poparcia wyborców. Gdyby taki wynik utrzymał się do wyborów, może ona rozstrzygnąć o kolorze szwedzkiego rządu na kolejne cztery lata. (rn)

Szwecja Alliansen

Szefowie szwedzkivh partii koalicji rządowej. Od lewej: Göran Hägglund (kd), Annie Lööf (c), Jan Björklund (fp) oraz premier Fredrik Reinfeldt (m).

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2014

Produkcja nabiera tempa w Szwecji
Pod koniec ubiegłego roku nabrała tempa produkcja w szwedzkiej gospodarce. W listopadzie odnotowano 2% wzrost w porównaniu miesięcznym. Jest to najlepszy wynik m/m od dwóch lat. W porównaniu rocznym wzrost wynosi 1,4%. Wyniki dotyczą całej gospodarki kraju. Najmocniej jednak wzrosła produkcja przemysłowa, aż o 6,4% m/m. Pozytywnym rozwojem wykazał się również sektor usługowy o,4% oraz budowlany 2,8%. Dane szwedzkiego GUS'u, SCB, uwzględniają wahania sezonowe. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2014

Szwecja, VattenfallVattenfall sprzedaje udziały w Enei
Szwedzki państwowy koncern energetyczny Vattenfall zamierza sprzedać swoje akcje w polskiej firmie elektroenergetycznej Enea SA. Po ogłoszeniu wiadomości we wtorek akcje tej ostatniej spadły o ponad 8%.

Udział Vattenfall w Enei wynosi 18,7%. Czyni to szwedzkie państwo, właściciela Vattenfall, drugim co do wielkości udziałowcem w polskiej firmie, zaraz po państwie polskim. Jeszcze w poniedziałek udziały Szwedów wyceniano na około 1,2 mld zł. Jenak po wczorajszych spadkach kilkaset milionów złotych... wyparowało. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2014

Koniec Nordefco
Nordefco – tak nazywano militarną współpracę krajów skandynawskich – Szwecji Finlandii i Norwegii. Sztaby generalne każdego z tych krajów miały przedstawicieli pozostałych. Teraz jednak Norwegia, która jako jedyna w tym gronie jest członkiem NATO, wycofała swoich oficerów ze Szwecji. Jest to duży cios dla szwedzkiego rządu, który w nordyckiej współpracy widział szansę zbliżenia się do Paktu Atlantyckiego. Rezygnacja Norwegii kładzie kres tym planom. Pozostaje zmiana strategii lub znalezienie innego partnera, członka NATO. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2014

Sposób na łapsa
Pewien właściciel samochodu w Sztokholmie czuł się prześladowany przez parkingowych łapsów. Mieszkał on w okolicy, gdzie legalne zaparkowanie graniczyło z cudem. Po otrzymaniu sześciu mandatów w ciągu dwóch tygodni był załamany. Gdy otrzymał siódmy, bo niezbyt starannie ułożył bilet parkingowy za szybą samochodu – miarka się przebrała. Na przedniej szybie przykleił kartkę z takim oto napisem: "Nic, tylko zacznij szukać ty przeklęty krwiopijco!". Pod kartką ułożył całą masę starych biletów parkingowych – i jeden aktualny. (mf)

Szwecja, sposób na łapsa parkingowego.

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2014

Mailowa pułapka
Setki tysięcy Szwedów otrzymało maile niby to od Urzędu Podatkowego – Skatteverket – z radosną wiadomością, że otrzymają zwrot preliminarnie nadpłaconego podatku. W tym celu adresat ma kliknąć w podany link i wypełnić odpowiedni formularz. Ma tam podać swoje dane, również do konta bankowego. Gdy tylko kliknie w ten link... na jego komputerze zainstaluje się podstępny program, który pozwoli oszustom przejąć kontrolę nad jego komputerem i kontem bankowym.

Skatteverket nigdy nie prosi o podanie danych konta poprzez mail – zapewnia Kay Kojer ze szwedzkiego Urzędu Podatkowego. Nie należy klikać w załączony link, otwierać załączników ani też opowiadać na mail. Najlepiej wyrzucić taki list od razu do kosza – radzi Skatteverket. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2014

Mandat w Sądzie Najwyższym
W styczniu ubiegłego roku pewien kierowca ze Sztokholmu zobaczył nagle na chodniku straszą kobietę, która miała wyraźne trudności z poruszaniem się i utrzymaniem równowagi. Zatrzymał samochód i wraz z inną osobą pomógł 92-letniej, niedowidzącej babci dotrzeć do swego mieszkania na drugim piętrze. Cała akcja trwała raptem 10-15 minut. Gdy kierowca wrócił do samochodu miał tam wetknięty za wycieraczką mandat. Złożył odwołanie wyjaśniając sytuację i otrzymał... odmowę. Oddał sprawę do sądu i wygrał w pierwszej instancji, ale przegrał w drugiej. Teraz szwedzki Sąd Najwyższy rozstrzygnie, czy kierowca ma być ukarany za udzielenie pomocy starszej pani. (mf)

Szwecja, mandat

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2014

Mieszkanie z drugiej ręki
Andrahand – tak określa się w Szwecji krótkotrwały wynajem mieszkania od posiadacza kontraktu z pierwszej ręki, czyli kontraktu od właściciela. Taki sposób wynajmu jest w dużych miastach na ogół jedyną możliwością wynajmu mieszkania dla studentów, czy osób przybywających do pracę. W związku z katastrofalną sytuacją mieszkaniową rośnie stale popyt na mieszkania z drugiej ręki – andrahandslägenheter. Według statystyk jednego z sajtów z ogłoszeniami w ubiegłym roku 61 000 mieszkań wynajęto w Szwecji właśnie w tej formie. Blisko połowa z nich to mieszkania typu pokój z kuchnią.

Wraz z popytem rosną ceny. W Sztokholmie i okolicach ceny wzrosły o 18% w ciągu 2013 r. Średni czynsz za pokój z kuchnią wynosi tutaj około 3 120 zł/m. Dla poszukujących dachu nad głową w Szwecji przydatny może być serwis Hyreskollen... Szukając mieszkania z drugiej ręki należy wybrać "2:a hand" w podtytule Hyresförhållande.

Wynajem mieszkań z drugiej, a nawet trzeciej i dalszej ręki jest w Szwecji legalna, jednak obwarowana też pewnymi przepisami. Jeżeli są Państwo zainteresowani tym tematem, to proszę wyrazić to w liście do nas, wysłanym na adres 2hand@szwecja.net. Gdy otrzymamy co najmniej 100 takich listów opiszemy szerzej ten temat. (rn)

Mieszkanie w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2014

Mniej zwolnień w szwedzkim przemyśle
Ilość wypowiedzeń umów o pracę zaczyna w Szwecji maleć – w ubiegłym roku o około 60 tysięcy. Jednak najwyraźniejsza poprawa nastąpiła w przemyśle, szczególnie w przemyśle maszynowym. Tutaj ilość zwolnień zmalała o połowę. Przedsiębiorstwa mają nadzieję, że najgorsze za nami i patrzą bardziej optymistycznie na najbliższą przyszłość. Jednak w przemyśle jest nadal dostrzegalny zbyt wysoki poziom zatrudnienia. Mimo uszczuplonego portfela zamówień szwedzkie firmy starają się zachować doświadczonych pracowników w nadziei na szybką poprawę koniunktury. Oznacza to, że nawet poprawa koniunktury nie oznacza, że przedsiębiorstwa zaczną zatrudniać nowych pracowników. Wręcz przeciwnie, dalsze zwolnienia planowane są jeszcze przez najbliższe dwa lata – tyle, że mniej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2014

Seksu nigdy dosyć
Coraz więcej mężczyzn powyżej 65 roku życia zażywa środki na potencję. W 2006 roku dziarstkich strauszków, którym lekarz wypisał tego typu środki wyniosła 37 000. W sześć lat później rozochociła się ona aż do 55 000. Szwedzi żyją coraz dłużej i zachowują życiowy wigor. Jednak starość ma swoje prawa i ciało nie podąża już za pragnieniami. Pożądanie nie zanika ponoć nigdy – a zdolność tak. Trzeba więc trochę jej pomagać. (rn)

Szwedzkie dziadki

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2014

Nie samą pizzą człowiek żyje
Tą prostą prawdę wziął sobie do serca pewien pizzernik z miasta Sundsvall w północnej Szwecji. Oprócz pizzy – dla ciała – wprowadził też sprzedaż produktów dla ducha – narkotyków. Okazało się, że pizzeria była jednocześnie centrum handlu amfetaminą w mieście. Ponad roczna obserwacja policji przyniosła rezultaty – właściciel dostał trzy lata więzienia. W całą aferę zamieszane było aż 51 osób. 17 z nich podzieliło los właściciela. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2014

Nowa partia w nowym roku
W trakcie Święta Trzech Króli – nazywanych w Szwecji Trzema Mędrcami – powstała tutaj nowa partia – Kristet värdeparti (KV; Partia Chrześcijańskich Wartości). Zamierza ona startować w tegorocznych wyborach do parlamentu, choć nie wróży sobie przekroczenia 4-procentowego progu wyborczego jeszcze tym razem.

Nowa partia stanowi bezpośrednią konkurencję dla obecnej chadecji – Chrześcijańskich Demokratów (KD), wchodzących w skład czteropartyjnej koalicji rządowej. W ocenie inicjatorów Partii Wartości, KD sprzeniewierzyła się swoim chrześcijańskim korzeniom i coraz mniej różni się od pozostałych szwedzkich partii, z których niemal wszystkie są wyznawcami analizmu (analnego socjalizmu). KV będzie promowała wartości cywilizacji europejskiej oraz zwalczała wpływy cywilizacji śmierci – aborcjonizm, dewiacjonizm itp. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2014

Grzybobranie w styczniu
Ania Winek Albertsson, mieszkanka woj. Västerbotten na północy Szwecji, wybrała się na leśny spacer w Święto Trzech Króli. Ku swemu zdziwienie natknęła się tam na całkiem sporą gromadę grzybów kurek. Śniegu w tym roku w Szwecji niewiele i temperatura często jest powyżej zera. Okazuje się, że kurki wytrzymują nawet chłodniejsze klimaty. Jednak to było pierwsze grzybobranie w życiu na początku stycznia – przyznaje Ania. (rn)

Szwecja, grzyby, kurki

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2014

Szwedzkie fundusze pęcznieją
Fundusze inwestycyjne cieszyły się w Szwecji rekordową popularnością w 2013 roku. Suma zgromadzonych tam oszczędności wzrosła do 2,5 biliona koron. Szwedzi najczęściej kupują udziały w tzw. funduszach hybrydowych, gdzie tylko mniejsza część kapitału jest inwestowana w bardziej ryzykowne akcje, a reszta głównie w obligacje. Ci, którzy inwestowali w fundusze akcyjne wybierali przede wszystkim fundusze globalne, potem szwedzie i północno amerykańskie.

Ważnym elementem wyboru fundusze jest stała opłata za jego zarządzanie. Jeżeli wysokość opłaty wystaje ponad konkurencję, to fundusz musi wykazać się wysokim wzrostem wartości. Żeby osiągnąć zysk roczny przyrost wartości netto musi przewyższać co najmniej sumę inflacji oraz oprocentowania prostych lokat bankowych. Obie te wartości są w Szwecji zbliżone do zera.

Fundusze są wygodnym sposobem na tworzenie oszczędności. Jednak najlepszym sposobem na szybki wzrost kapitału jest mimo wszystko bezpośredni handel na giełdzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2014

Sprzedaż samochodów w Szwecji
Mimo, że ilość nowo rejestrowanych samochodów w 2013 r. spadła nieco w Szwecji, o 3-4% w stosunku do roku 2012, branża samochodowa nie płacze. W 10-letniej perspektywie był to normalny rok.

Najwięcej – 20 252 sztuk – sprzedano nowych samochodów osobowych w Szwecji marki Volvo V70. Mimo, że Volvo PV przeszło już w ręce chińskie, to jednak Szwedzi nadal obdarzają je patriotyczną miłością. Poza tym samochody są produkowane nadal w Szwecji. Spośród zagranicznych marek, najwięcej miejsca zajmują w szwedzkich sercach marki niemieckie. (rn)

Volvo V70

Volvo V70 kosztuje około 125 000 zł.

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2014

Azyl w Szwecji
Do Szwecji przybyło w ubiegłym roku 54 259 osób ubiegających się o azyl, o 24% więcej niż rok wcześniej. Największą grupę stanowili uchodźcy z Syrii, 16 317 osób. Kolejne co do wielkości grupy, które szukały schronienia w Szwecji stanowią tzw, bezpaństwowcy, głównie Palestyńczycy, 6921 osób oraz obywatele Erytrei 4 844 osób.

Rząd przeznacza dodatkowe sumy na efektywizację procesu przyjmowania uchodźców. Szwecja należy do krajów, które przyjmują najwięcej azylantów w Europie w stosunku do liczby mieszkańców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2014

Sylwester ze Szwecją.net
W pierwszej godzinie nowego roku zerujemy jak zawsze liczniki na stronach Szwecja.net. Tym razem, wobec przedłużających się wiwatów i szampańskich toastów, nastąpiło to dopiero o godzinie 00:50.

W pierwszej minucie po wyzerowaniu liczników Szwecję.net odwiedziło 122 czytelników. Pierwszym artykułem czytanym o godz. 00:50 była Nowina z 9 marca 2009 roku pod tytułem "Mezalians po szwedzku". Zainteresowaniem czytelników w noc Sylwestrową cieszyły się również takie artykuły jak "Szwedzka obietnica" z 7 marca 2004 r.(!), "Hagaparken" z 1 sierpnia 2009 roku, czy "Laponia i Lapończycy" z 22 lutego 2013 r.

Jest nam bardzo, bardzo miło, że odwiedzają Państwo tak często nasz serwis. Ale – co u diabła Was nosi, żeby w Noc Sylwestrową studiować relację z 2005 r. z odwiedzin w sztokholmskiej przychodni dentystycznej City Dental!? Drodzy Czytelnicy – chyba Was nie doceniałem (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.01.2014

Szwecja.net - Nowy Rok

 
  nic

2014: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2013, 2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net