Szwecja
Back

Cullberg Ballet w Warszawie

Szwecja, Dziennki

4.11.2013

Plateau Effect

W swoim najnowszym dziele Jefta van Dinther za pomocą mieszanki choreografii, światła, dźwięku i oprawy plastycznej pragnie zwieść publiczność i rzucić jej wyzwanie. Taniec w Plateau Effect przypomina społeczeństwo znajdujące się w ciągłym, niezakorzenionym ruchu, pędzące poprzez różnorodne krajobrazy. Komunikacja, transport, budowa i osiedlanie się pełnią tu funkcję choreografii oraz scalają poszczególne tańce próbując stworzyć coś więcej, niż byłaby w stanie osiągnąć jednostka. Za pomocą ciała i głosu, dźwięku, światła oraz materiału, owa siła uderza jak fala ku publiczności, cofa się i uderza ponownie.

- Tytuł Plateau Effect odnosi się do stanu stałego rozwoju i produktywności, które po pewnym czasie osiągają stabilizację – mówi Jefta van Dinther o swojej nowej kompozycji.

Jefta van Dinther

Jefta van Dinther (Szwecja/Holandia) to urodzony w 1980 roku choreograf oraz tancerz działający w Sztokholmie i Berlinie. Dorastał w Szwecji, później przeniósł się do Holandii, gdzie w 2003 roku uzyskał dyplom Amsterdam School of the Arts. Występuje zarówno solo, jak i we współpracy z innymi artystami.

Van Dinther dzieli się swoimi metodami oraz doświadczeniem nauczając choreografii. Wraz z Frédéricem Giesem sprawuje funkcję dyrektora kreatywnego studiów choreograficznych na poziomie magisterskim w sztokholmskiej Wyższej Szkole Sztuki Cyrkowej i Tańca - Dans och Cirkushögskolan. Prapremiera jego najnowszego dzieła, Plateau Effect, które powstało dla Cullberg Ballet, odbyła się w lipcu tego roku.

Cullberg Ballet

Birgit Cullberg założyła zespół Cullberg Ballet w 1967 roku. Formację od początku wyróżniała osobowość sceniczna tancerzy oraz ich umiejętności techniczne. Cullberg Ballet występuje na całym świecie przyczyniając się do popularyzacji szwedzkiej kultury. Grupa ze swoimi spektaklami tańca współczesnego dociera także do rodzimej widowni organizując turnée po Szwecji. Zespół współpracuje z szeregiem krajowych i zagranicznych choreografów oraz artystów scenicznych tworzących zarówno dla większej jak i mniejszej publiczności.

W zakres działalności formacji wchodzą także projekty i realizacje wybiegające poza sale tradycyjnego teatru oraz współpraca ze szkołami tańca. Do zespołu należy dziś 16 tancerzy, niemal każdy innej narodowości. Cullberg Ballet jest częścią Szwedzkiego Teatru Narodowego – Riksteatern.

Więcej informacji na str. Teatru Wielkiego...

+Info

- Sceny z Plateau Effect, film...
- Jefta van Dinther o Plateau Effect... eng.
- Strona grupy baletowej Cullberg Ballet... eng.
- Wikipedia o Cullberg Ballet... se

Back

 

 

00186  

© Szwecja.net