Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Grudzień 2013 00106

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2013

Wspaniałej zabawy Sylwestrowej oraz
Szczęśliwego Nowego Roku!
Gott Nytt År! – życzy Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2013

Szampan w Szwecji
W okresie ostatniego przełomu wieków sprzedaż szampana w Szwecji uległa podwojeniu, w stosunku do roku 1998. I od tamtego czasu nadal rośnie. Szwedzki – piwno-wódczany naród – zasmakował w kontynentalnym luksusie. Picie musującego wina przestało już tu być wyłącznie ostentacyjnym hedonizmem.

W ślad za globalnym kryzysem sprzedaż szampana spadła nieco na świecie, ale... nie w Szwecji! Tutaj szampańskie bąbelki tryskają w coraz liczniejszych szwedzkich głowach. W ubiegłym roku państwowy monopol sprzedał 1,2 miliona litrów francuskiego Champagne oraz 8 mln litrów innych win musujących. W tym roku spodziewane są nowe rekordy. (rn)

Szmpan

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2013

Mniejsza pańszczyzna w Szwecji
Przez wiele lat Szwecja nosiła piętno kraju o najwyższych podatkach na świecie. Teraz jednak, po siedmiu latach centroprawicowej koalicji, tą niechlubną koszulkę lidera przejęła Dania. Na kolejnych miejscach są Belgia i Francja. Szwecja jest "dopiero" czwarta, tuż przed Finlandią.

Dochody szwedzkiego państwa z podatków przekraczały nieraz 50% PNB. Dzisiaj udział ten wynosi 45%. Kolejne 6-7% obniżania wyzysku podatkowego doprowadziło by Szwecję do średniej unijnej 40%.

Jednak szanse są małe. W przyszłym roku wybory, a notowania koalicji rządowej nie napawają optymizmem. Lewica ma ponad 10-procentową przewagę w sondażach, a do wyborów już niecały rok. Gdy do władzy dorwą się znowu podatkowi szaleńcy, pozytywny trend ulegnie nagłemu odwróceniu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2013

Nowe reguły w nowym roku
Zmniejszona zostanie opłata do kasy bezrobotnych, mniejszy podatek w Szwecji będą płacili zatrudnieni i emeryci. Absencji w pracy z powodu choroby nie trzeba będzie już zgłaszać do Ubezpieczalni (försäkringskassa) pierwszego dnia – wystarczy to zrobić w ciągu tygodnia. Wzmocnione zostanie prawo do rekompensaty, jeżeli nastąpi brak w dostawie prądu elektrycznego, dłuższy niż 12 godzin. O całe 10% zmniejszony zostanie szwedzki odpowiednik ZUS-u dla osób pracujących w ramach badań i rozwoju (R&D). Oto kilka przykładów dobrodziejstw jakie funduje nam rząd od 1 stycznia nowego, wyborczego roku 2014. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2013

Ostatnia szansa!
Od nowego, 2014 roku, tracą ważność szwedzkie banknoty 50 i 1000 koronowe bez paska metalicznej folii z hologramem. Te z paskiem nadal pozostają ważne jeszcze parę lat.

Warto się przyjrzeć posiadanym banknotom o walorach 50 i 1000 koron, gdyż po 31.12.2013 r. przestają one być ważnym środkiem płatniczym. Po tym terminie będzie je można jeszcze wpłacić na konto w banku, ale tylko do 28 lutego 2015 r. Później też można je wymienić w banku centralnym, Riksbanken, ale to już będzie bardziej skomplikowane – i kosztuje.

To ostatnia szansa na pozbycie się starych banknotów. Wiele jednostek handlowych może przestać je przyjmować jeszcze przed końcem roku. (rn)
Zobacz też Banknoty....

Szwedzkie banknoty, które tracą ważnoś 31122013r

Te banknoty, bez metalowego paska, tracą ważność po 31.12.2013 r.

Szwedzkie banknoty

Banknoty z paskiem metalowym nadal ważne po 31.12.2013 r.

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2013

Bezśnieżne Święta mają swoje zalety
Co najmniej tam gdzie jest mróz. Gładkie lody pokrywają wielkie szwedzkie jeziora, których pełno w całym kraju. Umożliwia to wspaniałe wycieczki na długodystansowych łyżwach. Niebo nad głową i niebo pod łyżwami – odbite w lustrzanej tafli lodu. Sprawia to wrażenie, że płynie się w gdzieś w bezgranicznej przestrzeni. Zobacz filmik...

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2013

Jezus z Laholm
Alexander Corneliusson z miejscowości Laholm na szwedzkim zachodnim wybrzeżu, wcześnie rozpoczął aktorską karierę – w wieku 9... miesięcy. A rola była nie byle jaka, nawet główna i przedstawiała najsławniejszą postać w historii świata – Jezusa Chrystusa!

Mama Alexandra zgłosiła mianowicie swoje maleństwo do organizowanego w miejscowym kościele przedstawieniu Bożonarodzeniowym dla dzieci. W poszczególnych scenach przedstawiano historię Świętej Rodziny i narodzin Jezusa. Mały Alexander czuł się doskonale w roli Zbawiciela – relacjonuje gazeta Expressen. Potwierdza to jego mama, która nie odgrywała roli Marii, ale towarzyszyła przedstawieniu stojąc wśród małych widzów. (rn)

Mały Alexander z Laholm w roli Jezusa Chrystusa.

Mały Alexander z Laholm w roli Jezusa Chrystusa. Foto Fredrik Magnusson.

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2013

Pakiet dla malucha
Gmina Övertorneå na dalekiej północy Szwecji wyludnia się. Młodzi uciekają do cieplejszych części kraju, gdzie łatwiej znaleźć pracę. Jednak władze gminy nie poddają się walkowerem – każdy nowo narodzony maluszek otrzymuje od gminy paczkę wartości 2500 zł. W paczce znajdują się ubranka, maści, kocyki i... książki. To ostatnie to już dla rodziców, coś w rodzaju instrukcji obsługi.

W ramach walki o młodych gmina Övertorneå opłaca już od pewnego czasu wszystkim licealistom pozwolenie na prywatny trening w ramach nauki jazdy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2013

Północno Koreański ambasador wraca do domu
Ambasador Korei Północnej w Szwecji, Pak Kwang-Chol, został nagle odwołany i wraz z żoną odstawiony pod eskortą do kraju. Pak Kwang-Chol był uważany za człowieka związanego ze straconym niedawno Jang Song-Thaekiem, stryjem dyktatora komunistycznej Korei Kim Jong-Una. Można zakładać, że ambasadorowi niespieszno było do domu. Trwają tam właśnie krwawe jatki na szczytach władzy. Lewicowy przywódca, po zamordowaniu stryja, ma teraz chrapkę m.in. na własnego brata. Byłego ambasadora czeka więc emerytura, ale w języku realnego socjalizmu może to równie dobrze oznaczać... wieczny odpoczynek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2013

W 14 dni dookoła Bałtyku
Po odwiedzinach u Świętego Mikołaja w fińskim Rovaniemi grupy przyjaciół z Gorzowa Wielkopolskiego wyrusza dalej do Helsinek. Potem zwiedzają stolice Estonii, Łotwy i Litwy. W Poprzednich odcinkach autor relacji, Ryszard Drobniak, opisuje wrażenia z Danii, Norwegii i Szwecji. Na czwarty, ostatni odcinek przyszło nam trochę poczekać, gdyż nasz notoryczny obieżyświat Dr Drobniak w między czasie zwiedzał Indochiny. Wrócił szczęśliwie i teraz może nam opowiedzieć o atrakcjach z ostatniego odcinka podróży – W 14 dni dookoła Bałtyku...

HELSINKI

Wilno, przed Ostrą Bramą.

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2013

Maciej Zaremba wyróżniony
Kilka dni temu przyznano Kellgrenpriset 2013. Jest to nagroda pieniężna Akademii Szwedzkiej przyznawana za znaczące osiągnięcia w ramach dowolnej dziedziny działalności Akademii. Co roku wyróżnia się jedną osobę, a laureat otrzymuje 200 tysięcy koron.

W zeszłym roku nagrodę otrzymała pisarka Agneta Pleijel. A w tym roku laureatem został... jej mąż, Maciej Zaremba. Nie jest to pierwsza nagroda, którą szwedzki dziennikarz polskiego pochodzenia otrzymał w tym roku. We wrześniu, za książkę o szwedzkiej służbie zdrowia, został wyróżniony nagrodą Johana Hanssona, przydzielaną przez wydawnictwo Natur & Kultur. Zaremba został także laureatem nagrody "Torgny Segerstedts frihets­penna" (T.S. pióro wolności).

nic

Maciej Zaremba

Maciej Zaremba

Nagroda Akademii Szwedzkiej to przede wszystkim wyróżnienie literackie. Reportaże Macieja Zaremby cechują się bowiem nie tylko krytyczną postawą, ale także ciekawą formą. W Polsce dostępne jest już rozszerzone wydanie tomu reportaży dziennikarza, "Polski hydraulik i nowe opowieści ze Szwecji". W książce znajdują się cztery, niepublikowane wcześniej w Polsce teksty: o poprawności politycznej, mobbingu, kryzysie szwedzkiej szkoły i urynkowieniu służby zdrowia. Miłej lektury! (km).

 
Szwecja Szwecja  

Zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia!
Radosnych spotkań wśród rodzinnego zgiełku
– rodzinom. Refleksji nad podniosłą tradycją
pokoleń – młodzieży. Tym którym doskwiera
samotność – odwiedzin kogoś bliskiego,
a samotnym z wyboru...
świętego spokoju!

Życzy Szwecja.net

 
Szwecja Szwecja  

Szwecja, Dziennki

24.12.2013

Szwedzkie życzenia
Gdy spotkasz kiedyś Szweda, gdzieś tak między 20 a 27 grudnia, i usłyszysz od niego coś w rodzaju "guju", to proszę mi wierzyć – on Cię nie obraża. Tym swoim mało wylewnym "guju", czy też przysyłając ci kartkę z równie osczędnym napisem "God Jul!" – Szwed wyraża wszystko to co Polak w tym świątecznym okresie, czyli... Zdrowych i Radosnych Świąt Bożego Narodzenia! – tylko krócej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2013

+9°C i Święta
White Christmas dla większości mieszkańców Szwecji w tym roku nie będzie. Tym najbardziej spragnionym Świąt Bożego Narodzenia spowitych w skrzypiącą pod stopami białą, puszystą otulinę, gwieździstego nieba i sarenek wędrujących po ogródku w poświacie księżyca... Tym wszystkim polecamy daleką północ, gdzie zawsze można liczyć na śnieg i mróz. W środkowej i południowej Szwecji zapowiadane są temperatury, które bardziej przestoją Wielkanocy: 6-9°C!

Ale wszystko przed nami. Nieraz już bywało, że obfite opady śniegu w Szwecji zaczynały się dopiero w w lutym. Zdjęcie na górze strony było robione 5 lutego 2010 r. Te poniżej również. (rn)

Szwecja, Nynäsham, 5 luty 2010 r.

Szwecja, Nynäsham, 11 luty 2010 r.

 

Szwecja, Dziennki

22.12.2013

Światowej sławy kozioł spłonął
– jak niemal co roku. Szwedzkie miasto Gävle (czyt. Jewle) zyskało sobie światową sławę dzięku słomianemu kozłu, ustawianemu co roku na rynku miasta. Koziół jest imponujących rozmiarów, jednak nie rozmiar przyniósł mu sławę, a to, że co roku... płonie. Już pierwszy kozioł z 1966 roku stanął w płomieniach o północy w Sylwestra. Podobny los spotkał kozła z Jewle i w tym roku – spłonął 21 grudnia. (rn) Zobacz też 30.11.2013...

 

Szwecja, Dziennki

21.12.2013

Trzy żywioły i niedźwiedź
Publikujemy kolejną podróżniczą opowieść. Tym razem jest to relacja z wyprawy na na Spitsbergen znanej podróżniczki, Hanki Jefimimowicz z Poznania. Największa wyspa Archipelagu Svalbard Wysokiej Arktyki – 1100 km od bieguna i 800 km na północ od wybrzeży Norwegii, no i 3000 km od Poznania. Zapraszamy na wycieczkę – Spitsbergen 2013...

Miś

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2013

Niebezpieczne drogiŚwięta na szwedzkich drogach
Dwa miliony Szwedów pojawi się na szwedzkich drogach w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Kör försiktigt (jedź ostrożnie) – słychać będzie w wielu szwedzkich domach. Jednak nie tylko ostrożność decyduje o losie podróżnych. Pogoda jest zmienna, temperatura nadal parę stopni powyżej zera, ale w wielu miejscach, zwłaszcza w pobliżu wody czy na wiaduktach, czekają zdradliwe pułapki. Czarna gołoledź (svarthalka) to jedna z najgroźniejszych. Asfalt na niezaśnieżonej drodze pokryty jest cienką, przezroczystą warstwą lodu.

Statystyki z ostatnich pięciu lat wskazują, że w okresie Świąt Bożego Narodzenia i Nowego Roku najwięcej wypadków na głowę mieszkańca przydarzyło się w woj. Västernorrland na północy Szwecji. Jednak najwięcej wypadków śmiertelnych, 14, odnotowano w woj. Västra Götaland – południowo zachodnia Szwecja.

Szwedzki związek motorowy sporządził listę 10 najbardziej niebezpiecznych dróg w Szwecji w okresie Świąt. Znalazły się na niej drogi: E14, E10, E22 (woj. Kalmar), E45, E16, nr 70, nr 26, E12, E20 oraz droga nr 84. Sior fosziktigt! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2013

Wróżby Borga
Szwedzki minister finansów przedstawił wczoraj nową prognozę rządu dotyczącą sytuacji ekonomicznej kraju w 2014 roku. Obecny rok zakończymy jednoprocentowym przyrostem gospodarczym, ale za to w przyszłym roku przyrost ten wyniesie już 2,4% obliczył minister. Dziwnym trafem przyszłość jest zawsze bardziej świetlana niż szarość dnia dzisiejszego. Potwierdzają to też przewidywania dotyczące bezrobocia – obecnie około 8%, w przyszłym roku już tylko 7,7%.

Jednak nie tylko w jasnych barwach maluje Borg naszą przyszłość. Wśród czarnych chmur wylicza on falę uchodźców z Syrii oraz ciągle zwiększająca się ilość zwolnień z pracy z powodu choroby.

Żeby zbilansować budżet "Musimy rozważyć ewentualną podwyżkę podatków lub zmienić priorytety wydatków" – odgraża się minister. (rn)

Anders Borg

Anders Borg zapatrzony w świetlaną przyszłość.

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2013

Milion za miejsce pracy
Każde nowe miejsce pracy kosztowało milion koron – alarmują dzisiaj szwedzkie media, komentując raport IFAU, państwowego instytutu analizującego skutki polityki rządu dotyczącej rynku pracy i szkolnictwa.

Od kilku lat rząd wprowadzał ulgi podatkowe dla pracodawców, którzy zatrudnią młodych ludzi. Reformy przyniosły skutek – zatrudnienie osób w wieku 19–25 wzrosło, ale tylko o 2%. Wysiłki rządu okazały się być drogim interesem – każde nowe miejsce pracy kosztowało 1–1,6 miliona koron. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2013

Brazylia kupuje Gripeny
Brazylia kupi 36 szwedzkich myśliwców Jas Gripen za sumę 4,5 mld US$. Głównym konkurentem Szwecji była Francja i USA. – Wybraliśmy szwedzkie myśliwce, gdyż mają onę najlepsze rozwiązania techniczne oraz rozssądną cenę – powiedział brazyliański minister obrony Celso Amorim. Akcje koncernu zbrojeniowego SAAB, producenta Gripenów, skoczyły dziś na sztokholmskiej giełdzie o blisko 32%. . (rn)

Jas 39 Gripen

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2013

Czego szukają Szwedzi?
Google opublikowało właśnie listę najczęściej szukanych słów w 2013 przez szwedzkich internautów. Pierwsze miejsce na liście zajmuje amerykański aktor Paul Walker, który zginął 30 listopada w wypadku samochodowym.W pierwszej 10 znajduje się jeszcze m.in. festiwal piosenki Melodifestivalen, dwa produkty firmy Apple i dwoje piosenkarzy. W kategorii "wyżywienie" najczęściej szukali Szwedzi potrawy zwanej "Pulled pork". Wśród pytań typu "Jak się coś robi" króluje pytanie "Jak się namiętnie pieści?". Natomiast z głębokich spraw egzystencjalnych najbardziej Szwedów interesuje pytanie "Dlaczego się ziewa?". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2013

JulmustJulmust zalewa Szwecję
Must to tradycyjny, świąteczny napój, spożywany głównie podczas Świąt Bożego Narodzenia – po szwedzku "Jul" – ale także podczas Wielkanocy, zwanej tutaj Påsk. Recepta jest na ogół taka sama, ale zimą jest on nazywany julmust, a wiosną påskmust.

Napój wylansował Harry Roberts w 1910 roku. Chciał on zaproponować bezalkoholową alternatywę dla królującego w Szwecji piwa. Recepta jest owiana tajemnicą i podobno znają ją tyko trzy osoby. Must przypomina nieco Coca-Colę i jest też jej największym konkurentem. W kresie Świąt sprzedaż Coca-Coli spada w Szwecji aż o 50%. Każdego grudnia Szwedzi wypijają około 45 milionów litrów Julmustu. Dodatkowe 10 mln litrów wypijają na Wielkanoc. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2013

Urząd podwaja stawkę
Od wielu już lat w Sztokholmie za każdy wjazd do i wyjazd z centralnych dzielnic miasta pobierana jest opłata. Od początku 2013 roku podobnym haraczem są prześladowani również mieszkańcy Geteborga. Nad drogami prowadzącymi do miasta są ustawione bramki, które odczytują tablice rejestracyjne przejeżdżających samochodów i automatycznie naliczają podatek.

Każdego miesiąca mieszkańcy Sztokholmu są łupieni na około 35 mln zł (1zł≈2kr). Dodatkowe 5 mln zł ściągane jest za opóźnienia w płatnościach. Wystarczy spóźnić się o jeden dzień bezwzględne władze naliczają sobie dodatkowe 250 zł, nawet gdy dotyczyło to tylko 10 zł żądanej opłaty.

Ale i to widać jest za mało, więc w listopadzie władze... podwoiły sumę. 190 000 właścicieli samochodów dostało rachunek, gdzie suma była podwójna. Każdy przejazd pod bramką w Sztokholmie i Geteborgu był po prostu notowany podwójnie.

Przyłapany na tym szwindlu Urząd Komunikacji (Transportstyrelsen) tłumaczy się błędem technicznym i obiecuje zwrócić nadpłacone pieniądze. Ale bez karnej opłaty zapewne. (rn)

Betalstation, bramka na podatek korkowy

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2013

W Sztokholmie 5000 więcej
Wysokość emerytury w Szwecji nie zależy tylko od poziomu dochodów w latach pracy, ale również od... miejsca zamieszkania. Tak statystyki tutejszego ZUSu zinterpretowało szwedzkie radio. Przeciętny emeryt, mieszkaniec Sztokholmu, kwituje każdego miesiąca o 5000 koron więcej niż mieszkający na Gotlandii – donosi radio (1sek≈50gr). Najniższe emerytury są w województwach Gotland, Jämtland och Kalmar. Najwyższe emerytury otrzymują mieszkańcy województw Sztokholm, Uppsala och Västmanland. Jednak przyczyną nie jest oczywiście geografia, a poziom zarobków w tych regionach. W województwach wielkomiejskich jest on najwyższy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2013

Łatwiej budować dla studentów
Co roku przed rozpoczęciem nowego semestru na szwedzkich uczelniach pojawia się problem mieszkań dla studentów. Niektórzy muszą rezygnować ze studiów, gdyż nie znajdują mieszkania na miarę swojej kieszeni. Od kilku lat rząd zmniejsza bariery biurokratyczne, które są główną przyczyną takiej sytuacji. Wczoraj do riksdagu, szwedzkiego parlamentu, złożona została propozycja kolejnych uproszczeń. Tym razem chodzi m.in. o ułatwienie przystosowania strychów do warunków mieszkalnych. Będzie tam można urządzać mieszkania o obniżonym standardzie, do 35 m2. Zlikwidowany ma być np. wymóg doprowadzenia windy, termin ważności zezwolenia na budowę zostanie wydłużony do 15 lat oraz złagodzone zostaną pewne wymagania techniczne.

Nowe przepisy mają wejść w życie od 1 lipca 2013 roku. Są one szansą nie tylko dla studentów, ale również dla mniejszych firm budowlanych. Zapotrzebowanie na zdolnych rzemieślników budowlanych zapewnie wzrośnie, zwłaszcza w miastach, gdzie są szkoły wyższe. (rn)
Zobacz też 21.08.2013..., 23.08.2012... a zwłaszcza 13.04.2012...

Szwecja, Sztokholm, Apartament na strychu

Mieszkanko na strychu raczej mało kojarzy się w Szwecji ze studenckim kącikiem.

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2013

Młodzi Szwedzi wolą miasta
W Szwecji problem wyludniania się małych miejscowości staje się coraz bardziej poważny – młodzi między 18 a 25 rokiem życia wolą mieszkać w miastach. Początkowo wyprowadzają się po to, by studiować, jednak potem rzadko wracają do rodzinnych miejscowości. Dawna potrzeba "spokojnego życia na łonie natury" wydaje się być coraz mniej aktualna. Duże ośrodki miejskie oferują łatwy dostęp do wszelkich usług i to kusi młodych, którzy, zakładając rodziny po ukończeniu studiów, decydują się na pozostanie w miastach.

Porównując lata 2005-2012, aż 86% gmin w Szwecji ma problem ze zmniejszającą się liczbą młodych mieszkańców. Zjawisko to nie dotyczy zaledwie 40 z 290 szwedzkich gmin. Największy wzrost zaludnienia przez młodych odnotowują naturalnie duże miasta – Sztokholm, Geteborg, Malme. Rekordzistą jest sztokholmska zielnica Solna, gdzie w badanym okresie przybyło aż 220% młodych mieszkańców. Po drugiej stronie skali jest gmina Valdemarsvik, z której wyprowadziło się w tym czasie blisko 65% mieszkańców między 18 a 25 rokiem życia. (oi)

Valdemarsvik

Valdemarsvik

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2013

Na co Szwedzi wydają pieniądze?
Największą pozycją w domowym budżecie są wydatki na mieszkanie. Ale zaraz potem swoje ciężko zarobione pieniądze przeznaczają Szwedzi na przyjemności – rekreację i kulturę. Koszty związane z mieszkaniem pochłaniają aż 30% dochodu przeciętnego gospodarstwa domowego w Szwecji. Osoby mieszkające samotnie i bez dzieci są tu absolutnymi rekordzistami – 35% ich dochodów pochłaniają koszty mieszkaniowe, podczas gdy udział ten dla rodziny z dziećmi wynosi już tylko 25%.

Na żywność przeznaczają Szwedzi średnio 12% dochodów. Tu różnice między samotnymi a rodzinami, z dziećmi czy bez, są niewielkie, ±1%. O jeden procent więcej wydają Szwedzi na transport, rodziny z dziećmi nieco więcej niż samotni.

Przeciętne gospodarstwo domowe w Szwecji wydało w 2012 roku równowartość około 150 000 zł. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2013

List do premiera
Nietypową wiadomość otrzymał niedawno szwedzki premier, Fredrik Reinfeldt. Sześcioletnia Lova postanowiła u niego poszukać odpowiedzi na pytanie, czemu żywność w sklepach zawiera tak dużo cukru. Wątpliwość zrodziła się w głowie dziewczynki, gdy rodzice zrezygnowali z zakupu lubianych przez nią płatków śniadaniowych ze względu na zbyt dużą ilość cukru w ich składzie. Lovę argument ten zdenerwował – postanowiła więc napisać list do premiera.

"Od cukru ludzie chorują i mają dziury w zębach" – dzieli się swymi spostrzeżeniami sześciolatka i pyta, czemu więc żywność jest słodzona. Dziewczynka doczekała się odpowiedzi, która jednak jej nie zadowoliła. W liście przeczytała jedynie, że słodkie jedzenie jest smaczniejsze, a producenci mają obowiązek informować o ilości cukru w produktach. Na koniec otrzymała poradę, by zrezygnowała ze słodyczy i ciastek na rzecz warzyw i owoców – innych kroków biuro premiera nie ma zamiaru przedsięwziąć, co zasmuciło młodziutką Szwedkę. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2013

Obniżka stopy repo
Szwedzki Bank Narodowy, Riksbank, obniżył dzisiaj stopę referencyjną, zwaną repo, o 0,25%. Po dzisiejszej obniżce stopa ta wynosi 0,75%. Jednoprocentowa stopa obowiązywała w Szwecji od 19.12.2012 r. W ciągu roku Riksbank wielokrotnie zapowiadał podwyżki, ale w końcu do nich nie dochodziło i w kolejnych decyzjach bank pozostawiał niezmienianą stopę referencyjną 1%.

Główną przyczyną obniżki tym razem jest nadspodziewanie niska inflacja. W ciągu ośmiu miesięcy tego roku inflacja była zerowa lub minusowa. Największą deflację odnotowano kwietniu, gdy poziom cen w Szwecji spadł o 0,5%. Wahania są jednak minimalne i praktycznie od ponad roku ceny w Szwecji stoją w miejscu. Obniżając stopę procentową, bank chce wymusić większą inflację, czyli zwyżkę cen w Szwecji. Długotrwały brak przyrostu cen może stać się przyczyną stagnacji w gospodarce. Optymalny poziom inflacji to około 2% rocznie.

Ewentualną podwyżkę stopy repo bank przewiduje najwcześniej na początku 2015 roku, by w roku 2016 osiągnęła ona poziom 2,6%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2013

Robert Plant

Robert Plant

nic

Robert Plant w Szwecji
Legendarna gwiazda rocka Robert Plant, wspó­łtwórca i solista zespołu Led Zeppelin, odwiedzi Szwecję latem 2014 r. Razem ze swoim najnowszym projektem muzycznym, grupą The Sensational Space Shifters, da on w Szwecji dwa koncerty – 10 czerwca w Geteborgu oraz 14 czerwca w Rättvik. Turne dawnego cepelina organizuje firma Live Nation. Sprzedaż biletów rozpocznie się już za dwa dni, 19 grudnia – zobacz Live Nation...

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2013

Ryanair wycofuje się ze Szwecji
Popularne, tanie linie lotnicze Ryanair rezygnują z wielu połączeń ze Szwecji. Z lotniska Skavsta pod Sztokholmem zniknie 30% lotów, zaczynając od 10 stycznie przyszłego roku. Ryanair rezygnuje tam z lotów głównie do Niemiec, ale również do Rygi i Budapesztu. W sumie siedem szwedzkich lotnisk straci atrakcyjne, zagraniczne połączenia – Karlstad, Skavsta, Geteborg, Växjö, Kalmar, Ängelholm oraz Västerås. Likwidacji ulegnie też połączenie Geteborg–Kraków.

Powodem wycofywania się ze szwedzkiego rynku jest bardziej intratna obsługa przez Ryanair krajowych połączeń we Włoszech. Irlandzka firma zacznie tam latać o przyszłego roku. Poza tym wiele samolotów przeniesiono do macierzystej Irlandii, gdzie zlikwidowano podatek lotniczy. Likwidacja jakichś podatków w Szwecji jest raczej nie do pomyślenia. I znowu wyszło na to, że chytry dwa razy traci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2013

Mniej prześladowań chrześcijan w Szwecji
Rząd zamierza złagodzić nieco prześladowania chrześcijan w Szwecji i zezwolić na organizowanie zakończenia roku szkolnego i podobnych uroczystości w kościołach. Według propozycji rządowej dozwolone też będzie śpiewanie tam psalmów oraz wspólna modlitwa. W uroczystościach będzie mógł brać udział ksiądz. Teraz w tej sprawie wypowiedzą się ważniejsze urzędy i organizacje. Zamiarem rządu jest, by nowe prawo weszło w życie pod koniec przyszłego roku.

Ten sam rząd zakazał w ubiegłym roku śpiewania psalmów lub czytania ewangelii podczas uroczystości szkolnych. We wrześniu przyszłego roku są w Szwecji wybory do parlamentu. (rn)

Zako‘czenie szkofiy w koßciele

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2013

Szwedzka al-Qaida
Co najmniej 75 islamskich ochotników wyjechało w ciągu ostatnich dwóch lat ze Szwecji do Syrii, by tam walczyć lub szkolić się w oddziałach al-Qaidy – podaje szwedzka policja bezpieczeństwa Säpo. Jeszcze w kwietniu tego roku Säpo doliczyło się zaledwie 30 ochotników. Jednak to nie wyjazd islamis†ów niepokoi organ bezpieczeństwa, a ich powrót. Ataki terrorystyczne na Szwecję są ponoć uważane obecnie za bardziej uzasadnione niż kiedyś. Niektórzy wcześniejsi zamachowcy odbywali podobne podróże. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2013

Komórka za kierownicą
Szwecja należy do niewielu już krajów w Europie, gdzie używanie telefonu komórkowego podczas prowadzenia samochodu nie jest zakazane. Jednak od 1 grudnia 2013 r. wprowadzono pewne ograniczenia. Problem w tym, że nikt tak na prawdę nie wie, na czym one polegają i jakie są konsekwencje ich łamania. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

15.12.2013

Śledź dzieli Szwedów
Większość Szwedów ma zdecydowany pogląd na to, co ma się znaleźć na stole w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Niemal wszyscy są też przekonani, że to ich kulinarny zwyczaj jest typowo szwedzkim. Czy jednak istnieje jakiś związek między zawartością świątecznego stołu a... przekonaniami politycznymi Szwedów? Czytaj dalej...

Szwecja, Jul, śledź

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2013

Smak propagandy
Na pewnej uczelni w szwedzkim mieście Gävle przeprowadzono badania, dotyczące wpływu propagandy na smak kawy. W tym celu wykonano serię eksperymentów. Przed każdym z uczestników stawiono dwie filiżanki identycznej kawy, twierdząc, że jedna z nich zawiera kawę z certyfikatem "ekologiczna" oraz wskazując, która. Zdecydowana większość, 74%, stwierdziła, że ta "ekologiczna" smakuje lepiej. W dodatku byli oni gotowi płacić więcej za tę "smaczniejszą" kawę..

Kolejny eksperyment wyglądał podobnie, z tym że nie twierdzono już, że w jednym z kubków jest kawa "ekologiczna". Tu głosy rozkładały się mniej więcej równo. Jednak, gdy po degustacji powiedziano uczestnikom, że jedna kawa była "ekologiczna", natychmiast ci, którzy nie wybrali "tej właściwej" kawy, złożyli samokrytykę i wyrazili gotowość płacenia więcej za tę mniej smaczną – mimo że nie groziło im 15 lat łagru. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2013

W Szwecji rośnie popularność marihuany
Zainteresowanie młodych Szwedów alkoholem wyraźnie maleje – tak z dumą głoszą wyniki badań przeprowadzonych w Szwecji na przestrzeni ostatnich 10 lat. Niestety, nie można tego samego powiedzieć o marihuanie. Narkotyk ten staje się coraz bardziej powszechny wśród młodych, jednocześnie niewiele osób widzi problem w przyjmowaniu tej używki, traktując ją na równi z alkoholem czy tytoniem.

W sztokholmskim ośrodku "Maria", specjalizującym się w pomaganiu młodym Szwedom, mającym problem z uzależnieniami, około 70-80% osób znalazło się z powodu marihuany – jeszcze 10 lat temu głównym problemem był alkohol. Co piąty licealista i co siódma licealistka przyznaje, że próbowała kiedyś tego narkotyku.

Alexander, 18-letni mieszkaniec Sztokholmu mówi, że wśród jego znajomych nie brak osób, które regularnie palą marihuanę. Jedni robią to wieczorami, inni w przerwach, część traktuje to jako weekendową rozrywkę. Nic dziwnego, że tylko w ciągu ostatniego roku, ośrodek "Maria" przyjął o 30% więcej zgłoszeń od młodych Szwedów. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2013

Będzie rekord e-zakupów
Szwedzki Instytut Badania Handlu (HUI) przewiduje, że w tym roku padnie rekord, jeśli chodzi o kwotę pieniędzy wydaną przez Szwedów na zakupy w sieci – ma to być 37mld koron (1sek≈50gr). Ponadto 88% zapytanych deklaruje, że jakość obsługi klienta jest dobra lub bardzo dobra, a zaledwie 6% uważa, że użyteczność stron, z których korzystali, była na kiepskim poziomie.

Wbrew tym deklaracjom, więcej niż połowa Szwedów, którzy robili zakupy on-line, zrezygnowała z ich realizacji z powodu zawiłej procedury. Usługi i produkty, które można nabyć w sieci, są coraz bardziej skomplikowane. To przyczynia się do wydłużenia czasu, który klient musi przeznaczyć na nabycie określonej oferty i często zniechęca do kontynuowania zakupu. (oi)

e-handel

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2013

Groźba bomby w samolocie do Sztokholmu
Linie lotnicze Norwegian otrzymały wczoraj wieczorem ostrzeżenie, że na pokładzie ich samolotu, którzy miał właśnie odlecieć z Las Palmas na Wyspach Kanaryjskich do Sztokholmu – znajduje się bomba. Wszystkich pasażerów, głównie Szwedów, natychmiast ewakuowano i przeszukano gruntownie samolot. Żadnej bomby nie znaleziono i samolot wyruszył w drogę, kilka godzin spóźniony.

Jednak pasażerowie przeżyli parę dramatycznych chwil. Po usłyszeniu informacji od kapitana o zagrożeniu bombowym, musieli czekać kilkanaście minut, zanim podstawiono schody. – To były najdłuższe minuty w moim życiu – mówi jeden z uczestników pechowego lotu. Potem każdy pasażer został poddany szczegółowej kontroli osobistej.

Jakie były przyczyny przesłania groźby eksplozji i dlaczego dotyczyła ona właśnie tego samolotu – nie wiadomo. Żadne inne samoloty w Las Palmas nie otrzymały tego dnia podobnych gróźb. (rn)

Samolot Norwegian

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2013

13 grudnia – Dzień Świętej Łucji
Podczas gdy w Polsce 13 grudnia przywodzi na myśl ponure wspomnienia, w Szwecji jest to jeden z milszych, ciepłych i nastrojowych dni w roku – Dzień Świętej Łucji. Tego dnia "lussar" cała Szwecja. W szkołach, przedszkolach, domach starości, biurach itp. organizowane są procesje przystrojonych w długie, białe suknie dziewczynek i przebranych za krasnale chłopców. Procesję prowadzi Święta Łucja – Lussija – przybrana w koronę ze świec. Chór śpiewa "Santa Lussija" i inne świąteczne, często skoczne kolędy. Wszędzie tam roztacza się zapach świeżych, szafranowych bułeczek – lussebullar – kawy i glöggu – grzanego wina z bakaliami.

Nic tak nie rozświetla mrocznej o tej porze Szwecji, jak lussijne świece, nic tak nie rozgrzewa zmarzniętych Szwedów, jak lussijny glögg. (rn) Zobacz film...

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2013

Państwo utrudnia budowę mieszkań
Państwowy ekologizm blokuje rozwój budownictwa mieszkaniowego. Nowe projekty grzęzną często w obłędnych procesach badania "wpływu na środowisko". Szczególnie odczuwalne jest to w rejonie dużych miast. Realizację nowych projektów mieszkaniowych uniemożliwiają gęsto rozsiane tzw. "obszary wartościowe" ze względów ekologicznych. Co roku w obrębie dużych miast przybywa terenów chronionych, wykluczonych dla budownictwa. Konsekwencją ekobzika jest "utrudnianie, wydłużanie i podrażanie inwestycji mieszkaniowych oraz fakt, że buduje się mniej mieszkań" – alarmuje szwedzki NIK, Riksrevisionen.

Ograniczanie budownictwa mieszkaniowego jest doskonałym narzędziem pompowania cen nieruchomości. A to jest na rękę zarówno władzom państwowym, jak i bankom – pierwsi dają swoim obywatelom złudzenie bogactwa, a drudzy łupią ich realnie, pożyczając wirtualne miliony. (rn) Zobacz też nowinki 11.12.2013.

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2013

Praca w SzwecjiPraca w Szwecji
W ciągu najbliższych dwóch lat przybędzie w Szwecji 116 000 nowych miejsc pracy – prognozuje państwowy pośredniak Arbetsförmedlingen. Z tego 61 tysięcy już w przyszłym roku. Jednocześnie liczebność siły roboczej ma wzrosnąć jedynie do 91 000 osób w tym samym okresie. Wynika z tego, że 25 000 trzeba będzie siłę tę zaimportować. Najwięcej nowych etatów spodziewanych jest w prywatnym sektorze usługowym – hotele i restauracje, handel detaliczny, usługi finansowe itp. Pewien przyrost zatrudnienia nastąpi również w publicznym sektorze usługowym oraz w budownictwie. W odwrotnym kierunku ma iść szwedzki przemysł. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2013

Milion Szwedów bez internetu
Społeczeństwo szwedzkie coraz powszechniej korzysta z internetu w telefonie – dwie na trzy zapytane osoby przyznają, że właśnie w tym celu sięgają po swój telefon. W ciągu trzech lat liczba takich osób wzrosła z 22% do 65%, a przyczyniły się do tego przede wszystkim młode Szwedki między 12 a 16 rokiem życia. Korzystając z internetu w smartfonach, spędzają one w sieci około 12 godzin tygodniowo. Facebook, Twitter, Instagram – te strony pochłaniają nastoletnie Szwedki bez reszty.

Nie tylko młodzież coraz częściej korzysta z internetu. 45% rodziców najmłodszych Szwedów – mniej więcej dwuletnich – deklaruje, że ich pociechy spędzają czas w sieci, oglądając telewizję lub grając w przeznaczone dla dzieci gry, a 25% przedszkolaków korzysta z internetu codziennie.

Z raportu na temat internetowych zwyczajów wynika, że mimo tego Szwedzi nie czują się wcale bardziej uzależnieni od sieci niż dawniej. Ponad milion mieszkańców Szwecji nie ma w ogóle połączenia z internetem i zdecydowana większość z tych osób deklaruje, że jest to ich świadomy wybór – raptem 1% ankietowanych za powód podał fakt, że dostęp do sieci jest zbyt drogi. (oi)

iPad

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2013

Pijany kierowca-lunatyk
Pewien kierowca w Szwecji miał 0,76 promila alkoholu we krwi, gdy został zatrzymany przez policję. Zazwyczaj taki wynik grozi tutaj utratą prawa jazdy, a nawet więzieniem. Przed sądem kierowca przyznał się, że pił wcześniej alkohol. W dodatku zażył też tabletki przeciwbólowe i nasenne, po czym położył się spać. Jeżeli więc prowadził samochód, to najwidoczniej we śnie – przekonywał kierowca. Sąd ocenił, że nie jest to wykluczone i uniewinnił pijanego kierowcę-lunatyka. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2013

Szwedzi bogaci jak nigdy
Oszczędności szwedzkich gospodarstw domowych wzrosły w trzecim kwartale tego roku o 318 miliardów koron netto (1sek≈0,5zł). Całkowity dobytek netto Szwedów przekroczył tym samym 9 bilionów koron, co stanowi nowy rekord. Problem w tym, że wartość majątku rośnie głównie dzięki ciągłemu wzrostowi cen mieszkań i nieruchomości. Inną przyczyną są wzrosty kursów akcji na giełdzie. Oba filary naszego dobrobytu są raczej kruche. O bańce cenowej na rynku nieruchomości mówi się coraz częściej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2013

doktor/brudasBrudasy w szwedzkiej służbie zdrowia
Aż 10% pacjentów, trafiających do wojewódzkiego szpitala Blekinge, potrzebuje pomocy z powodu infekcji, której się nabawili w kontaktach ze... służbą zdrowia. Przyczyną jest brak higieny wśród personelu – 17% nie przemywa rąk środkiem dezynfekcyjnym przed badaniem pacjenta. Problem ten nie dotyczy tylko Blekinge – występuje on w 1/3 szwedzkich województw. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2013

Ciężko o mieszkanie w Szwecji
Blisko 1/4 młodych ludzi między 20-27 rokiem życia mieszka w Szwecji razem z rodzicami, mimo że najchętniej przenieśliby się "na swoje". Łatwiej chcieć niż móc. Zdobycie mieszkania czynszowego w obrębie rogatek dużych miast graniczy z cudem. Ceny mieszkań własnościowych natomiast szybują w górę od wielu lat. Dwupokojowe mieszkanie w atrakcyjnej dzielnicy Sztokholmu, 70 m2, potrafi kosztować... 5 milionów koron! (2,5 mln zł). Nabycie takiego obiektu oznacza konieczność zaciągania ogromnych pożyczek. Posiadanie takiego mieszkania jest w praktyce iluzoryczne. "Kupno" oznacza jedynie przyjęcie na siebie dozgonnych zobowiązań wobec banku.

Polityka mieszkaniowa państwa podtrzymuje ciągły wzrost cen nieruchomości. Daje to kolejną iluzję bogactwa kraju i obywateli. A i banki zarabiają krocie na udzielaniu pożyczek.

Robert Shiller, laureat tegorocznej Nagrody Nobla w dziedzina ekonomii, który zapewne właśnie wraca mozolnie do sił po wczorajszych baletach w sztokholmskim ratuszu, przestrzega przed nagłym pęknięciem tej bańki cenowej w Szwecji. Shiller, profesor uniwersytetu Yale, jest specjalistą od baniek i przewidział zarówno krach rynku IT z początku wieku, jak i załamanie się rynku mieszkaniowego w USA przed paroma laty.

– Co ma robić ktoś, kto chce kupić mieszkanie? – pyta noblistę reporter szwedzkiej telewizji SVT.
– Uciekać! – radzi profesor. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2013

Bal nieobecnych
Wielu znamienitych gości, którzy co roku bywają ważną atrakcją Balu Noblistów, miało tym razem ważniejsze sprawy na głowie. Noblowskich uroczystości nie zaszczyciła swoją obecnością żadna z królewskich córek. Księżniczka Victoria wybrała się do Afryki na pogrzeb Mandeli, a jej młodsza siostra, księżniczka Madeleine, wymówiła się stanem błogosławionym – niczego nie ujmując żadnej z tych wymówek. Do grona znamienitych nieobecnych dołączył również premier Szwecji, Fredrik Reinfeldt, który wolał towarzyszyć Victorii. Wykwintne dania i pyszne desery nie zwabiły również ministra finansów, Andersa Borga, który pojechał do Brukseli, by w pocie czoła ratować tam bankrutujące banki eurozony. Z czołowych postaci szwedzkiej polityki sytuację ratował szef szwedzkiej dyplomacji Carl Bildt, który wraz ze swą włoską żoną Anną-Marią Corazza, tworzył ponoć jedną z najbardziej eleganckich par balu. I w niczym temu nie przeszkadzał fakt, że kreacja Pani Bildt – według jej własnych zeznań – pochodziła... z przeceny.

Najwięcej westchnień podziwu zebrała jednak nasza piękna królowa Sylvia. (rn)

Szwedzka królowa Sylwia

Szwedzka królowa Sylvia podczas uroczystości noblowskich 2013 r..

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2013

Rozdanie nagród Nobla
Jak co roku 10 grudnia w Sztokholmie odbywają się uroczystości noblowskie. Wręczanie nagród rozpocznie się jednak w Oslo, gdzie przyznaje się pokojową nagrodę Nobla. Potem, około 16:30, rozpocznie się rozdawanie nagród w sztokholmskiej filharmonii – Konserthus. Wieczorem o 19:00 laureaci i goście spotykają się w sztokholmskim ratuszu na Balu Noblistów.

Uroczystości można oglądać na żywo na stronie Fundacji Noblowskiej lub szwedzkiej telewizji SVT.se.

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2013

W Szwecji zamarzły termometry
We wsi Nikkaluokta na dalekiej północy Szwecji, wczoraj, w niedzielę o 22, słupek rtęci wskazywał... Nic nie wskazywał – bo zamarzł. Temperatura wynosiła tam -40,7°C, a rtęć krzepnie przy -38,8°C. Trzeba więc używać innych termometrów.

Co się dzieje, gdy temperatura spada poniżej minus 40 stopni? – pyta miejsco­wego Lapończyka reporter telewizji. – Wtedy jest zimno – wyjaśnia Lapończyk Andreas Sarri, właściciel górskiego schroniska w Nikkaluokta.

Mieszkańcy Laponii są przyzwyczajeni do mroźnych zim. Niemal każdego roku przydarzają się temperatury poniżej -40 stopni. I wczorajszy wynik nie jest rekordowym. Grudniowym rekordzistą jest pobliskie Hemavan, gdzie 30 grudnia 1978 roku temperatura spadła do -48,9°C. Rekord styczniowego mrozu, -49°C, dzierżą wspólnie Karesuando, 27.01.1999 r. oraz Vuoggatjålme, 1.01.1951 r. Ta ostatnia mieścina jest również posiadaczem lutowego rekordu z 2.02.1966 r. – minus 52,6°C! Wtedy jest zimno. (rn)

Szwecja, Laponia, Nikkaluokta

Andreas Sarr zaprasza do swojego górskiego hotel w Nikkaluokta. Foto Wikipedia.

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2013

Sztokholm dla bogaczy
Szwedzka stolica znalazła się w czołówce najdroższych miast na świecie. Popularny serwis internetowy porównujący ceny produktów, sprawdził ceny 25 różnych produktów w 32 miastach świata. Na "koszyk" porównawczy składały się m.in. ubrania, elektronika, zabawki, produkty higieniczne czy żywność. Od Sztokholmu drożej jest tylko w Oslo – gdzie ceny są najwyższe – i w Kopenhadze. Najtaniej produkty te można nabyć w Bombaju w Indiach. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2013

Polacy wydają najwięcej
Jedna piąta branży turystycznej w Sztokholmie opiera się na wizytach podróżnych, którzy przybywają drogą morską. Wielu z nich przybywa, głównie latem, wielkim statkami turystycznymi. W sklepach, restauracjach i hotelach zostawiają oni około pół miliarda koron rocznie. Jednak 10 razy więcej wydają tutaj ci, którzy przybywają do Sztokholmu promami z drugiej strony Bałtyku – z Finlandii, krajów bałtyckich, Rosji i Polski. Każdej nocy wypełniają oni 7 normalnej wielkości sztokholmskich hoteli i zapewniają pracę 4100 osobom – ujawnia wyniki najnowszego badania szwedzki dziennik Dagens Nyheter. 95% promowych turystów jest zadowolonych z wizyty, a trzy na cztery zapytane osoby deklarują, że chcą jeszcze wrócić do szwedzkiej stolicy.

Najwięcej czasu w Sztokholmie spędzają Polacy, którzy wydają też tutaj najwięcej pieniędzy w ciągu wizyty – blisko 6000 sek na głowę. (oi)

Prom Polferries Scandinavia w porcie Nynäshamn pod Sztokholmem.

Prom Polferries Scandinavia w porcie Nynäshamn, pod Sztokholmem.

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2013

Życzenia świąteczne ważne dla Szwedów
Papierowe kartki i życzenia świąteczne wciąż stanowią w Szwecji istotny element obchodów Bożego Narodzenia i, jak się okazuje, tradycja nadal wygrywa z nowoczesnością. 79% Szwedów przyznaje, że wolałoby otrzymać kartkę pocztową – nie elektroniczną. Jednocześnie 72% zapytanych deklaruje, że wysyła życzenia właśnie pocztą tradycyjną. Zaledwie 3% odpowiada, że ten zwyczaj w ogóle nie jest dla nich ważny.

Mimo tych obiecujących wyników, nie da się ukryć, że liczba życzeń, przekazanych za pośrednictwem papierowych kartek pocztowych, maleje. W roku 1990 było ich 60 milionów. Teraz prognozuje się, że wynik ten będzie ponad dwukrotnie mniejszy, 25-26 milionów. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2013

Refleksja nad Kiruną
"Ömheten" (wrażliwość), taki tytuł nosi pełnometrażowy debiut Sofii Norlin, szwedzkiej reżyserki filmowej. Jest to opowieść o młodych mieszkańcach górniczego miasta Kiruna na dalekiej północy Szwecji. Norlin jest również autorką scenariusza. Premiera kinowa odbyła się 5 grudnia.

Reżyserka postanowiła nakręcić film, gdy przeczytała o planach przesunięcia (sic!) Kiruny. Decyzję w sprawie przeniesienia centrum miasta podjęto z powodu zapadania się podłoża, wywołanego intensywnymi pracami wydobywczymi w tamtejszych kopalniach rudy żelaza. (Zob. 28.06.2012)

Artystka zastanawia się nad wpływem tej sytuacji na miejscową ludność. Interesuje ją związek między codziennym życiem mieszkańców, a kwestią przeniesienia pewnego fundamentu społeczności. Film jest refleksją nad życiem kiruńskiej młodzieży. Przemawia przede wszystkim pięknymi zdjęciami i muzyką. Słowo jest w nim poszukujące, niewyraźne, jest elementem obrazu. Jest także historia, problemy życia, miłości i kiruńska codzienność.

Film odniósł już pierwszy sukces – został zakwalifikowany do prestiżowego Berlińskiego Festiwalu Filmowego 2014. (km) Zobacz zwiastun...

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2013

Z dzieciakami wkoło Bałtyku`
Przed dwoma laty Michał Cichecki wrócił z podróży dookoła świata, którą odbył idąc śladami Phileasa Fogga, głównego bohatera książki Juliusza Verne "W 80 dni dookoła świata". Podróż odbył samotnie. Teraz postanowił okrążyć "tylko" Bałtyk – ale z całą rodziną, żoną i dwoma maleńkimi córeczkami. Oto opowieść o pierwszym etapie podróży Państwa Cicheckich – Smak Bałtyku: Epizod I...

Rodzina Cicheckich

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2013

Carl Bildt w Kijowie
Również szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt wybrał się do Kijowa. Będzie on uczestniczył dzisiaj w spotkaniu ministrów OBWE. Spacerując wczoraj wieczorem po majdanie, zdradził reporterce szwedzkiej telewizji SVT swój najnowszy pomysł – wszystkie problemy należy rozwiązać – szybko. Genialne, prawda?

Trudno powiedzieć do czego doprowadzą ukraińskie protesty. Ale jeden efekt jest już pewny – branża turystyczna rozkwita. (rn)

Carl Bildt w Kijowie

Carl Bildt na kijowskim majdanie – wskazuje kierunek. SVT.se

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2013

Sztormy nad Szwecją
Nad zachodnią i południową Szwecją przetoczył się sztorm. Najbardziej dotknięte są krainy Skania (Skåne) oraz Halland. Wiatry osiągały tam siłę orkanu. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI ogłosił ostrzeżenie trzeciego stopnia – najwyższe. Oznacza to, że prędkość wiatru przekracza 30 metrów na sekundę (108 km/godz.). Sztormowa pogoda przesuwa się dalej na wschód. W Blekinge zmierzono prędkość wiatru 37 m/s. Dotknięte regiony czeka tradycyjny zestaw nieszczęść – brak prądu, odwołane pociągi, samoloty, autobusy. Most przez cieśninę Öresund jest zamknięty. Aktualną sytuację można śledzić na str. SMHI...

Szwecja, sztorm 6/12/2013

Piątek rano. Graf SVT.se.

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2013

Szwedzi szpiegują Putina
Sensacją dnia są odkrycia szwedzkiej telewizji SVT, że tutejsza agencja szpiegowska FRA ściśle współpracowała ze swoimi amerykańskimi kolegami z branży podsłuchując rosyjskich polityków. Dziennikarze programu "Uppdrag Granskning" – odpowiednik "Misji Specjalnej" Anity Gargas – dotarli do dokumentów, z których wynika, że Szwecja na zlecenie USA szpieguje czołowych rosyjskich przywódców. Amerykanie wysoko oceniają tą współpracę. Zdobyte przez Szwedów informacje uważają za "unikalne i niemożliwe do zdobycia gdzie indziej" – pisze Agencja Bezpieczeństwa Narodowego, NSA.

Jednak zamiast być dumnym ze szpiegowskiej sprawności Szwecji, tutejsze media są pełne wzruszającego oburzenia. Antyamerykańskie fobie mają znowu swoje pięć minut. Jeszcze niedawno media ochoczo potępiały USA za podsłuchiwanie czołowych polityków na świecie. Teraz przyszło bić się we własne piersi. (rn) Zobacz też 30.10.2013...

HMS Orion

Szwedzki statek szpiegowski HMS Orion.

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2013

Stare 50 i 1000 koronówki tracą ważność!
Od nowego, 2014 roku, tracą ważność szwedzkie banknoty 50 i 1000 koronowe bez paska metalicznej folii z hologramem. Te z paskiem nadal pozostają ważne jeszcze parę lat. Warto się przyjrzeć posiadanym banknotom o tych walorach, gdyż po 31.12.2013 r. przestają być ważnym środkiem płatniczym. Po tym terminie będzie jeszcze można wpłacić je na konto w banku, ale tylko do 28 lutego 2015 r. Później też można wymienić je w banku, ale to już bardziej skomplikowane – i kosztuje.

Wymiana dotyczy banknotów na łączną wartość 14 miliardów koron. Do tej pory bank centralny wycofał już banknoty wartości 8 mld, więc 6 mld pozostaje nadal w obiegu. Warto pozbyć się wycofywanych banknotów zawczasu, gdyż wiele jednostek handlowych może przestać je przyjmować jeszcze przed końcem roku Zobacz też Banknoty.... (rn)

Szwedzkie banknoty, które tracą ważnoś 31122013r

Te banknoty, bez metalowego paska, tracą ważność po 31.12.2013 r.

Szwedzkie banknoty

Banknoty z paskiem metalowym nadal ważne po 31.12.2013 r.

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2013

Szwed mistrzem pamięci
W poniedziałek w Londynie rozegrały się Mistrzostwa Świata Pamięci 2013. Ku swojemu ogromnemu zaskoczeniu, zwycięzcą pojedynku został Szwed, Jonas von Essen. Planował wygrać jedną z dziesięciu dyscyplin, tymczasem zyskał aż pięć najlepszych wyników – w tym w swojej ulubione kategorii, polegającej na zapamiętaniu tysięcy liczb binarnych i ułożeniu ich w odpowiedniej kolejności w ciągu 30 minut.

Szwed przyznaje, ze jest zaskoczony zwycięstwem, ale dodaje, że przez ostatnie miesiące poświęcał na treningi po kilka godzin dziennie. W ostatnim tygodniu postawił na odpoczynek i opłaciło się – Jonas von Essen otrzymał najwyższy wynik w historii Pucharu Świata i znajduje się teraz na pierwszym miejscu światowego rankingu. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2013

Szwecja wolna od łapówek
Według organizacji Transparency International, tylko dwa kraje – Nowa Zelandia i Dania – są mniej skorumpowane od Szwecji. Z kolei Afganistan, Korea Północna i Somalia znalazły się na szczycie listy państw, w których problem korupcji jest najpoważniejszy. W rankingu uwzględniono 177 krajów, a w zdecydowanej większości z nich (prawie 70%) zjawisko korupcji jest powszechne. Polska znalazła się na 38 pozycji, razem z Brunei. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

4.12.2013

Szlachetne zdrowie…
Podróże, spokój i niezależność finansowa – takie są pragnienia Szwedów, według "Wskaźnika Marzeń 2013", który to podsumował odpowiedzi kilku tysięcy obywateli z całego kraju. Na pierwszym miejscu jednak 68% Szwedów stawia zdrowie i sprawność fizyczną. Wielu pragnie uczucia wolności, kontroli nad własnym życiem i harmonii. Na liście znajdują się też zdecydowanie mniej popularne marzenia – 5% chciałoby polecieć w kosmos, 4% spotkać Boga, a 2 % – swego idola. (oi)

Relax

Szwedom marzy się ekonomiczna niezależność i święty spokój.

 

Szwecja, Dziennki

4.12.2013

Szwedzka opieka zdrowotna najgorsza w Skandynawii
Nie ma Szwecja ostatnio szczęścia do rankingów. Raport PISA, dotyczący wykształcenia, odsłonił ponury obraz szwedzkiego szkolnictwa. Nie bardziej łaskawa jest ocena szwedzkiej służby zdrowia według tegorocznego Europejskiego Konsumenckiego Indeksu Zdrowia, EHCI. Szwecja zajęła tym razem 11 miejsce spośród 35 badanych krajów, tracąc ubiegłoroczne, znacznie milsze sercu, miejsce 6. Najlepiej o zdrowie swych obywateli dba Holandia, Szwajcaria i Islandia. Wszystkie kraje nordyckie znalazły się w pierwszej dziesiątce... oprócz Szwecji.

W ramach Indeksu porównano m.in. informację dla pacjentów, rezultaty leczenia, dostęp do leków i czas oczekiwania na wizytę. Gdy chodzi o to ostatnie, to tylko "zdobywca" ostatniego miejsca Serbia oraz trzecia od końca Łotwa mogą "poszczycić" się podobną, co Szwecja, długością.

Polska znowu spadła o parę pozycji i zajęła czwarte miejsce – od końca! Wyprzedza nas m.in. Bułgaria i Albania. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.12.2013

Czarny obraz szwedzkiej szkoły
Wczoraj opublikowano raport Programu Międzynarodowej Oceny Umiejętności Uczniów, zgrabniej zwany PISA – od akronimu angielskiej nazwy. Badanie obejmuje kraje OECD. Celem programu jest uzyskanie porównywalnych danych o umiejętnościach uczniów, którzy ukończyli 15 rok życia. I tym razem smutna to była lektura dla Szwedów. Od początku wieku umiejętności szwedzkich dzieci są coraz skromniejsze we wszystkich trzech głównych dziedzinach – czytanie ze zrozumieniem, matematyka oraz nauki przyrodnicze. W międzynarodowym porównaniu przyszłość szwedzkiego narodu osiągnęła tym razem wyniki gorsze od średniej badanych krajów.

Inaczej było w latach 2000–2006. Wprawdzie wyniki malały z roku na rok, to jednak utrzymywały się powyżej średniej OECD we wszystkich trzech dziedzinach. Potem było już z górki, tak, że od 2009 roku jesteśmy pod kreską. Z obecnego badania wynika – o zgrozo – że poziom szwedzkich uczniów obniżył się najbardziej ze wszystkich krajów.

Publikacja raportu PISA wywołała burzę w szwedzkich mediach. Problemy szkolnictwa będą wracały często w wyborczych debatach przyszłego roku. (rn)

PISA

Szwedzkie szkolnistwo na stoku.

 

Szwecja, Dziennki

2.12.2013

Powszechna niechęć do pracy
Dyskomfort psychiczny, związany z koniecznością chodzenia do pracy, dotyka w Szwecji coraz większej grupy osób. Stres, wynikający z życia zawodowego, zwiększa się z każdym rokiem, przy czym liczba pracowników, którzy potrafią sobie z nim poradzić – maleje.

Z raportu opublikowaneo właśnie przez branżową organizację jednostek opieki zdrowotnej w szwedzkich zakładach pracy wynika, że 5% zapytanych przewiduje przebywanie na zwolnieniu lekarskim w nadchodzącym roku co najmniej przez 15 dni. W tej grupie prawie 60% ankietowanych przyznało się, że odczuwa dyskomfort psychiczny przed pójściem do pracy. Jest to wzrost o 17% w porównaniu z zeszłym rokiem. Problem ten dotyczy także Szwedów, którzy spodziewają się chorować od 4 do 14 dni.

Również osoby, które nie przewidują korzystania ze zwolnień lekarskich (41%), mają coraz mniej motywacji do sumiennego wypełniania obowiązków, związanych z życiem zawodowym. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2013

Piosenki Teda Gärdestada w nowej odsłonie
Polecam każdemu, kto wybiera się w podróż po Szwecji, zgrać na ipoda muzykę Teda Gärdestada. Utwory "Jag vill ha en egen måne" czy "Himlen är oskyldigt blå" ("Chcę mieć własny księżyc", "Niebo jest niewinnie błękitne") oddają piękno szwedzkiej przyrody i są świetnym tłem dla kontemplacji. Są ciepłe, przenoszą w świat marzeń i nadają się do wspólnego śpiewu przy ognisku.

Do dorobku artysty doliczyć możemy dziewięć nieznanych dotąd piosenek. Szkice i nagrane w warunkach domowych wersje demo, stworzone do ostatniego albumu "Äntligen på väg"(1994), odnalazła na strychu córka muzyka, Sara Zacharias.

Wraz z Olle Nymanem, teraz członkiem zespołu The New Man, postanowiła dokończyć i skleić znalezione teksty i muzykę. W efekcie powstało sześć utworów wydanych w albumie "Mot solen". Co prawda Sara Zacharias nie zajmuje się profesjonalnie śpiewem, ale piosenek warto posłuchać, tym bardziej, że czuć w nich ducha muzyki Teda Gärdestada. (km) Posłuchaj Teda Gärdestada na YouTube...

Ted Gärdestad i jego córka

Ted Gärdestad i jego córka Sara Zacharias

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net