Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Listopad 2013. 00028

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2013

Światowej sławy Kozioł w Gävle
Olbrzymi, słomiany, świąteczny kozioł – Julbock – stoi już na rynku w szwedzkim Gävle. Uroczyste odsłonięcie nastąpi jak zwykle w pierwszą niedzielę adwentu, czyli jutro. Słomiany koziołek, przystrojony czerwonymi wstążkami, to stara, skandynawska tradycja. Jest on elementem licznych dekoracji w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Przyozdabia zarówno szwedzkie domy, lokale publiczne, jak i ulice.

Najsławniejszym jest bez wątpienia Kozioł z Gävle (wym. Jewle). Ustawiany on jest od 1966 roku na Rynku Pałacowym (Slottstorget) w tym mieście. Jednak jego sława nie z ustawiania wynika...

Światową już sławę Jewlański kozioł zyskał sobie i miastu dzięki nieznanym sprawcom, którzy... podpalają go niemal co roku. Już pierwszy kozioł z 1966 roku stanął w płomieniach o północy w Sylwestra. W ubiegłym roku Julbock wytrwał zaledwie do 12 grudnia. Jak będzie tym razem? Jego los śledzą na żywo poprzez web-kamerę internauci z 120 krajów. (rn) Sprawdź i Ty czy kozioł jeszcze stoi...

Kozioł z Gävle.

Sławny kozioł z Gävle. Czy i tym razem stanie w płomieniach? Sprawdź czy stoi,,,

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2013

Chętnie pomogę
Czterech na dziesięciu Szwedów deklaruje, że chętnie wzięłoby udział w wolontariacie poza granicami kraju. Wśród młodych między 18 a 34 rokiem życia zainteresowanie pomocą jest jeszcze większe – niemal co druga zapytana osoba odpowiada pozytywnie na pytanie o zagraniczny wolontariat. Jedna trzecia uważa taki rodzaj pomocy za najbardziej efektywny. Szwedzi pomogą chętnie nie tylko poprzez własną pracę – równie chętnie otworzą portfele, by wesprzeć potrzebujących. Ponad 60% mieszkańców Szwecji deklaruje, że udzieliło kiedyś pomocy finansowej organizacjom charytatywnym. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

30.11.2013

Światełka w mroku
Mroki jesiennej Szwecji rozpraszają liczne instalacje i festiwale światła. Zanim pojawią się wszędzie świąteczne dekoracje, wiele szwedzkich miast organizuje co roku imprezy ze światłem w roli głównej.

Już po raz ósmy organizowane są "Światła jesieni" w Umeå na północy Szwecji (zobacz film). Alingsås, w południowo zachodniej części kraju, przedstawia "Lights in Alingsås". Zainteresowanie festiwalem "Listopadowe Światła" było w Linköpingu, 200 km na południe od Sztokholmu, tak duże, że przedłużono go – teraz nazywa się "Światła Zimy" i składa się z całego szeregu instalacji (zobacz film). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.11.2013

Anders Zorn
Naszą kolekcję portretów znanych Szwedów uzupełniamy dzisiaj sylwetką najbardziej chyba znanego szwedzkiego malarza Andersa Zorna. Zasłynął on jako portrecista, ale chyba najbardziej rozpoznawalny jest dzięki swoim aktom, przedstawiającym często obfite chłopskie dziewczyny z Dalarna. Czytaj dalej...

Anders Zorm. Pod prąd.

Anders Zorn, Pod prąd (Mot strömmen).

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2013

Przedświąteczne zwyczaje
Ponad połowa Szwedów deklaruje, że ma już z głowy zakup prezentów dla bliskich. Coroczne przedświąteczne kolejki i tłumy w sklepach skłoniły wielu mieszkańców Szwecji do wcześniejszego uporania się z tym obowiązkiem.

A jakie prezenty są popularne? Jak się okazuje, Szwedzi nie potrafią przyznać się, że podarek, który otrzymali, nie przypadł im do gustu – raptem 21% niezadowolonych potrafi to powiedzieć. W związku z tym w ramach świątecznego prezentu chętnie otrzymaliby kartę podarunkową – wtedy sami mogliby zdecydować, co sprawi im przyjemność.

Innym świątecznym trendem w tym roku jest wybór plastikowej choinki zamiast prawdziwej. Tylko 37% Szwedów zdecyduje się na żywe, pachnące, zielone drzewko, co oznacza wynik o 6% niższy niż rok temu. Wielu mieszkańców Szwecji w ogóle zrezygnuje z choinki. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2013

Szwedki nie spieszą się z macierzyństwem
Jak wynika z najnowszych badań, panie w Szwecji coraz później decydują się na swoje pierwsze dziecko. Liczba kobiet, które zostają mamami po 35. roku życia, jeszcze nigdy nie była tak duża – w roku 1970 na dziecko w tym wieku decydowało się ich o połowę mniej. Wtedy większość dzieci przychodziła w Szwecji na świat, gdy ich mamy były między 25 a 29 rokiem życia. Obecnie średnia ta przesunęła się do lat 30-34. Jednocześnie liczba nastoletnich mam maleje z każdym rokiem. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2013

Szwedzki książę uległ wypadkowi
Jedyny syn króla Szwecji, książę Karol Filip, uległ dzisiaj wypadkowi samochodowemu w Sztokholmie. Jego eleganckie Porsche Cayenne zostało staranowane od tyłu przez miejski autobus, gdy książę stał na czerwonych światłach. Książę jest cały i zdrowy i nie było nawet konieczne udanie się do szpitala. Również kierowca autobusu nie odniósł szkód. Najbardziej ucierpiało Porsche. (rn)

nic

Carl Philip

Książę Karol Filip

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2013

Niewierność popłaca
Szwedzki GUS (SCB) porównał pensje ponad pół miliona osób, które zmieniały pracę w latach 2008-2012 z tymi, które pozostawały wierne jednemu pracodawcy. Okazuje się, że pensje tych pierwszych rosły znacznie szybciej niż tych drugich. Przyrost wynagrodzenia niewiernych był aż o 30% wyższy niż tych, którzy w badanym okresie pracy nie zmieniali. Najszybciej rosły pensje urzędników sektora publicznego, którzy przeszli do pracy w sektorze prywatnym. Statystyki SCB obejmują 2,3 miliona osób i wnioski są jednoznaczne – niewierność pracodawcy popłaca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2013

Stały pobyt dla syryjskich uchodźców
Szwecja, jako jedyny kraj w UE, daje syryjskim uchodźcom permanentne prawo pobytu od momentu przyznania azylu. Taką praktykę stosuje się tutaj od października tego roku. Wcześniej uchodźcy dostawali trzyletnią wizę pobytową. Informacja o tych niezwykle przystępnych warunkach szybko rozeszła się wśród umęczonych wojną Syryjczyków. Nie trudno się domyśleć, że to właśnie tutaj będą się kierowali uciekinierzy.

Teraz Szwecja spodziewa się wzmożonej fali uchodźstwa z Syrii. Oznacza to spory wzrost wydatków i Urząd Migracyjny domaga się zwiększonych nakładów od rządu. Ten zaś domaga się bardziej wielkodusznej polityki imigracyjnej od pozostałych krajów UE.

W samej Syrii natychmiast podskoczyły też stawki za "dostarczanie" uchodźców do Szwecji. Teraz cena wynosi około 35 000 zł za głowę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2013

Prezes robi szpagat
W sobotę pisaliśmy o zawrotnej karierze, jaką robi w sieci reklama szwedzkiego producenta samochodów ciężarowych Volvo Trucks. W ciągu kilku dni osiągnęła ona ponad 46 milionów odsłon. Dzisiaj liczba ta zbliża się już do 50 milionów.

Znany aktor Jean-Claude van Damme robi szpagat, rozpięty między dwoma jadącymi ciężarówkami, wsłuchany w dźwięki spokojnej melodii. Teraz pojawiają się zgrabne parodie tego rewelacyjnego spotu reklamowego. Ponad milion osób obejrzało w dwa dni Jarosława Kaczyńskiego, który robi szpagat zamiast van Damma. Zobaczcie sami...

Kaczyński robi szpagat

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2013

Obcokrajowcy częściej zatrudniani
Nowe miejsca pracy w Szwecji obejmują najczęściej osoby urodzone poza jej granicami. O roku 2006 to właśnie obcokrajowcy objęli 160 000 spośród 230 000 nowych miejsc pracy. To prawie 70%. Rząd przedstawia to jako sukces swojej polityki, państwowy pośredniak również wystawia pierś do orderów. Przyczyny sukcesów obcokrajowców mogą mieć jednak inne podłoże. Przede wszystkim są oni bardziej aktywni w szukaniu pracy, są lepiej wykształceni, pracują najczęściej znacznie bardziej sumiennie oraz... za mniejsze pieniądze niż Szwedzi.

Mimo to ogólny poziom zatrudnienia osób urodzonych za granicą jest znacznie niższy niż tubylców. 15% ludności Szwecji jest urodzonych poza jej obszarem, jednak udział obcokrajowców wśród bezrobotnych wynosi aż 40%.

Sprzeczne wnioski, bazujące na statystyce, wynikają w dużej mierze stąd, że nie istnieje żadna homogeniczna grupa "obcokrajowców". Norweskiego lekarza na przykład dzieli przepaść od analfabety ze środkowej Afryki. Według statystyk obaj są "utrikesfödda" – urodzeni za granicą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2013

Reklama Volvo trafi do Luwru
Ponad 46 milionów wyświetleń w kilka dni! Bez wątpienia nowa reklama szwedzkiego producenta samochodów ciężarowych – Volvo Trucs – stała się hitem sieci. Znany aktor Jean-Claude van Damme, stojący (a właściwie wiszący) między dwoma jadącymi ciężarówkami firmy Volvo, ma być dowodem precyzji i dokładności pojazdów tej marki. Akcja krótkiego, nieco ponad minutowego filmiku, rozgrywa się przy spokojnych dźwiękach muzyki Enyi.

Efekt końcowy docenili nie tylko internauci, ale także paryskie muzeum sztuki Luwr. Chce ono umieścić filmik w swych zbiorach, poświęconych reklamom. (oi)
Zobacz reklamę...

Volvo

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2013

Zamów Św. Mikołaja
Osiem lat temu do pewnej firmy taksówkarskiej w Sztokholmie, zadzwoniła zdesperowana mama z pytaniem, czy nie mają przypadkiem Świętego Mikołaja, który mógłby wręczyć prezenty jej dzieciom. Okazało się, że znalazł się chętny do przywdziania tradycyjnego stroju i był to początek nowej usługi, która od tamtej pory znajduje się w ofercie firmy.

W tym roku 21 kierowców w Sztokholmie jest gotowych do pracy w czasie Świąt Bożego Narodzenie. Nie zmuszano ich, by zapuścili brodę lub zadbali o odpowiednie mikołajowe krągłości. Główny wymóg to gotowość do poświęcenia czasu w Wigilię i umiejętność pracy z ludźmi. A jeśli dzieci odkryją, że Św. Mikołaj przybył do nich taksówką, a nie zaprzęgiem reniferów? Wystarczy przekonać pociechy, że w ten sposób dotrze on do większej liczby dzieci. Wśród chętnych do sprawienia radości dzieciom jest także jedna "Pani Mikołajowa". (oi)

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2013

W 14 dni dookoła Bałtyku, część 3.
Publikujemy kolejny, trzeci odcinek relacji grupy przyjaciół z Gorzowa Wielkopolskiego, którzy w ostatnie lato objechali Bałtyk dookoła. Zwiedzali głównie Norwegię, ale droga powrotna była również ciekawa. W Poprzednich odcinkach autor Relacji, Ryszard Drobniak, opisywał wrażenia z Danii i Norwegii. Gorzowianie dotarli aż do Lofotów – przepięknego archipelagu na północy Norwegii. Teraz czas wracać – czytaj dalej...

Treriksroser

Treriksröset – punkt, w którym stykają się granice Szwecji, Norwegii i Finlandii.

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2013

Szwecja – większa dyskrecja
Każdy obywatel Szwecji ma prawo wglądu we wszystkie dokumenty wytworzone lub przechowywane przez władze publiczne. Prawo to – zwane tutaj Offentlighetsprincipen – jest wpisane w szwedzką konstytucję i obowiązuje w Szwecji już od 1776 roku. Jest także jednym z głównych filarów szwedzkiej demokracji. Teraz jednak, pod naciskiem UE, prawo to ma być ograniczane. Oczywiście również dzisiaj są pewne nieliczne odstępstwa od "Zasady Otwartości". Jednak od nowego roku ma ich być znacznie więcej. Na przykład dokumenty przysyłane z innych krajów Unii będą utajniane. Jest to łamanie podstaw szwedzkiej demokracji – alarmują krytycy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2013

Gospodarność od dziecka
Dobrym zwyczajem w Szwecji jest przydzielanie dzieciom kieszonkowego każdego tygodnia. Jest to niewielka suma, zależna od wieku, którą dziecko może spożytkować wedle własnego uznania. Może ją wydać w całości lub też część zaoszczędzić na większe zakupy. Uczy to młodego człowieka odpowiedzialności, gospodarności i planowania.

Maluchy w wieku 7-8 lat dostają raczej skromne sumy, jednak po ukończeniu 14 lat tygodniówka rośnie, aż do około 100 zł. Po ukończeniu podstawówki, w wieku 16 lat, jeżeli dziecko idzie do liceum, rodzice otrzymują – zamiast "dotacji dziecięcej" (barnbidrag) – tej samej wysokości "dotację uczniowską" (studiebidrag). Wynosi ona 1050 koron miesięcznie (1sek≈50gr). Niektórzy rodzice pozwalają całą tą sumą gospodarzyć się swoim pociechom.

Niestety, zwyczaj kieszonkowego zaczyna w Szwecji zanikać. Jak podaje jeden z dużych szwedzkich banków, w 2006 roku 76% rodziców wypłacało dzieciom tygodniowe lub miesięczne kieszonkowe. Obecnie jest ich już tylko 60%. (rn)

Dziecięce kieszonkowe

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2013

Zlatan wyróżniony po raz kolejny
Szwedzki piłkarz Zlatan Ibrahimovic doczekał się kolejnych wyróżnień. Przed kilkoma dniami sportowiec odebrał w Szwecji po raz ósmy nagrodę dla najlepszego piłkarza, a jeden z francuskich magazynów ogłosił napastnika Paris St Germain Człowiekiem Roku. Magazyn określił go jako osobę arogancką i lubiącą prowokować, ale jednocześnie docenił jego nieprzeciętną osobowość i poczucie humoru. Sam Zlatan cieszy się z wyróżnienia i mimo niechęci do publicznych wystąpień, zgodził się wziąć udział w gali wręczenia nagród. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2013

Policyjny nos
Do wewnętrznej komórki kontrolnej szwedzkiej policji wpłynęło zawiadomienie o złych warunkach pracy w jednym z komisariatów w Uppsali. Policjanci cierpią tam na ból głowy i mdłości z powodu silnego zapachu w pomieszczeniach biurowych. Zapach ten pochodził od... sporej partii marihuany, którą policja skonfiskowała jakiemuś domowemu plantatorowi. Jednak komendant komisariatu, Magnus Härnström, nic nie słyszał żeby koledzy narzekali na zapachy w komisariacie. Nie wie też kto złożył doniesienie.

Skonfiskowane narkotyki przechowuje się w komisariacie normalnie tylko parę godzin. Potem odsyłane są do laboratorium kryminalistki. Tym razem jednak policjantom było jakoś ciężko rozstać się z roślinkami roztaczającymi tak ekscytującą woń. Teraz dorobili się tłustych tytułów w mediach: "Narkotyki przyczyną mdłości policjantów w Uppsali". (rn)

Wesoły policjant

Zagadka: Z jakiego miasta jest ten policjant?

 

Szwecja, Dziennki

21.11.2013

Mało wifi w szwedzkich hotelach
W międzynarodowym porównaniu szwedzkie hotele nieczęsto oferują swoim klientom wolny, bezprzewodowy dostęp do internetu – wifi. Jeden z hotelowy sajtów sprawdził jak to wygląda w 35 krajach świata. Na podium znalazły się USA 89,09%, Nowa Zelandia 82,28% oraz Rumunia 78,65%. Szwecja ze swymi 66,36 procentami zajmuje dopiero 17 miejsce. Wyprzedzają nas takie kraje jak Słowenia, Serbia i Ukraina. Podane procenty dotyczą ilości hoteli z wolnym wifi w bazie sajtu. Polska w rankingu nie jest ujęta. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2013

Rośnie liczba szwedzkich oszustw
Szwedzka policja każdego dnia dostaje średnio 313 zgłoszeń, dotyczących oszustw. Ich liczba potroiła się w porównaniu z rokiem 2002 i wszystko wskazuje na to, że tendencja rosnąca będzie się utrzymywać.

Niemal jedna trzecia zgłoszeń dotyczy oszustw dokonanych za pośrednictwem internetu. Szwedzi wciąż chętnie robią zakupy w sieci, bo są przekonani, że bez problemu odzyskają pieniądze, jeśli zechcą zwrócić towar. Tymczasem internetowych oszustów wcale nie tak łatwo schwytać.

Większość oszukanych to osoby prywatne, a najwięcej zgłoszeń otrzymała policja w Sztokholmie, Skåne i Västra Götaland. (oi)

Szwecja, oszuści.

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2013

Chytry dwa razy traci
Jeden z największych szwedzkich banków, Swedbank, podniósł tydzień temu oprocentowanie kredytów mieszkaniowych. Motywował to zaostrzeniem wymagań szwedzkiej Inspekcji Finansowej. Reakcja klientów była natychmiastowa – kwaśne komentarze w sieci, pełne oburzenia listy i telefony. Klienci zaczęli przenosić się do konkurencji.

Dzisiaj jednak bank wywiesił białą flagę i wycofał podwyżki, a nawet obniżył niektóre stopy procentowe poniżej poziomu sprzed tygodnia. Dodatkową karą za chytrość jest gwałtowny spadek kursu akcji banku, które w ciągu dnia spadały nawet o 3%. (rn) Zobacz też 15.11.2013...

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2013

Zapomoga ratuje rodzinny budżet
Każda matka w Szwecji otrzymuje co miesiąc dodatek na dziecko, tzw. barnbidrag. Jest on wypłacany do 16 roku, a jeżeli dziecko uczy się dalej, to – pod inną nazwą – do 18, a czasem nawet do 20 roku życia dziecka. Jak wylicza szwedzki ZUS (Försäkringskassan), bez tej zapomogi około 80 000 dzieci w Szwecji żyłoby poniżej "uzasadnionego standardu". Standard jest corocznie wyliczany przez Urząd Konsumenta i określa poziom kosztów, zapewniających normalny poziom życia.

Powszechną, niezależną od dochodów zapomogę na dzieci, wprowadzono w Szwecji już w roku 1948. Wówczas wynosiła ona 65 koron kwartalnie, co odpowiada 396 koronom miesięcznie dzisiaj.

Obecnie zapomoga ta wynosi 1050 koron miesięcznie na pierwsze dziecko. Dotacja zwiększa się w miarę wzrostu liczby dzieci w rodzinie. Rodzice, którzy dorobią się np. szóstki dzieci, mogą liczyć na wspomożenie swojego budżetu całkiem szacowną sumką 10 414 sek miesięcznie (1sek≈0,5zł). (rn)

Rodzina

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2013

Sokowirówka hitem tegorocznych Świąt w Szwecji
Już od 1988 roku szwedzki Instytut Badania Handlu (Handelns Utredningsinstitut, HUI) wybiera produkt, który dostaje zaszczytny tytuł podchoinkowego Prezentu Roku. Wśród zwycięzców z ubiegłych lat znajduje się między innymi iPad, nawigacja GPS czy słuchawki Hi-Fi. Tegorocznym hitem jest z kolei... sokowirówka, po szwedzku zwana po prostu: råsaftscentrifugen. Ten wybór ma być odzwierciedleniem mody na "zdrowe odżywianie" oraz trendu, by jedzenie i picie przygotowywać samemu.

Podchoinkowy Prezent Roku jest przedstawiany zawsze w listopadzie, w związku prognozą HUI Research, dotyczącej handlu detalicznego w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Egzemplarze wszystkich dotychczasowych laureatów przechowuje w swoich zbiorach Muzeum Nordyckie w Sztokholmie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2013

Szwedzkie metody wychowawcze
10 osób z elitarnej prywatnej szwedzkiej szkoły Lundsberg usłyszało zarzuty prokuratorskie – 9 uczniów oraz jedna osoba z personelu. Zarzuty dotyczą m.in. przypalania żelazkiem uczniów podczas zwyczajowych "otrzęsin".

Lundsberg to jedna z trzech szwedzkich tzw. szkół internatowych – riksinternatskola. Są to szkoły o specjalnym statusie oraz objęte odrębnymi przepisami prawnymi. Bogaci, zapracowani Szwedzi, którym przytrafiły się dzieci, posyłają tam swoje potomstwo, by kształcono je na przyszłe elity rządzące krajem. Szkoła oferuje naukę na poziomie podstawówki oraz liceum. Jeden semestr kosztuje około 50 000 zł. (rn)

Lundsberg

Elitarna szkoła Lundsberg.

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2013

Pułapka na E6
Około 50 samochodów złapało dziś gumę na trasie E6 w pobliżu Kungälv. Przyczyną okazały się być rozsypane tam ostre kawałki blachy. Policja stara się przekierowywać ruch na bezpieczniejsze drogi. Nie wiadomo, czy ostre przedmioty rozsypano celowo. Jak na razie nikt nie odniósł szkód cielesnych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2013

Nieuczciwi pośrednicy w Szwecji
Szwedzcy pośrednicy handlu nieruchomościami nie cofają się przed stosowaniem brudnych chwytów. Coraz więcej kupujących zgłasza przypadki oszustwa do odpowiednich instancji. W ciągu 10 lat podwoiła się ilość zgłoszeń.

Najczęściej chodzi o podawanie nieprawdziwych informacji lub nie informowanie o obowiązkach kupującego. Pośrednik jest w Szwecji zobowiązany do przedstawienia ogólnego stanu nieruchomości, możliwego do ustalenia na podstawie zewnętrznych oględzin. Jednocześnie musi on pisemnie poinformować kupującego, że to na nim spoczywa obowiązek dokładnej inspekcji stanu obiektu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2013

IKEA na przesłuchanie
Dwóch najwyższych szefów szwedzkiego koncernu meblowego IKEA zostało przesłuchanych przez francuską policję w sprawie skandalu szpiegowskiego. Okazuje się, że IKEA sprzedaje nie tylko krzesełka, kanapy i poduszki, ale handluje również informacjami o swoich klientach i zatrudnionych. Szpiegowski skandal ze szwedzką firmą w roli głównej wybuchł przed dwoma laty. 18.06.2013...

IKEA szpieg

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2013

Uniwersytet Sztokholmski złodziejem?
Wygląda na to, że główny uniwersytet szwedzkiej stolicy zajmuje się piractwem. Od dwóch lat Uniwersytet Sztokholmski udostępnia światu, za pomocą internetu oczywiście, prace doktorskie, nie pytając o zgodę ich autorów – a więc łamiąc prawo. 1500 doktoratów jest teraz gotowych do skopiowania na stronach su.se. Sprawą zajmie się Justitiekanslern – instytucja kontrolująca urzędy państwowe. Nielegalna publikacja może okazać się kiepskim biznesem dla uniwersytetu – naukowcy mogą zażądać sowitych odszkodowań. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2013

Carl Malmsten ­– projektant i pedagog
W sztokholmskim Prins Eugens Waldemarsudde, jednym z najczęściej odwiedzanych muzeów w Szwecji, trwa wystawa poświęcona twórczości Carla Malmstena – projektanta mebli i wnętrz, a także zaangażowanego pedagoga. Obejrzeć można zarówno retrospektywę jego dzieł od 1910 r. do śmierc i w roku 1972 jak i prace artystów czerpiących z jego twórczości. Czytaj delej...

Szwecja, Carl Malmsten, Lilla Åland.

 

Szwecja, Dziennki

18.11.2013

Jechać czy nie jechać?
Taki dylemat ma niejeden kierowca, nim wsiądzie za kierownicę po alkoholu. Teraz pewna szwedzka firma wymyśliła niewielkich rozmiarów gadżet, który ma ułatwić podjęcie decyzji. Jest to alkomat wielkości breloczka do kluczy, który odznacza się dużą dokładnością wyników pomiaru. Dzięki specjalnej aplikacji łatwo łączy się z telefonem i rejestruje wynik przez internet.

Policja w Sztokholmie uważa możliwość samodzielnego badania za pozytywne zjawisko, jednocześnie przestrzega, by nie polegać całkowicie na tego typu rozwiązaniach. Zaleca więc, by w razie wątpliwości – po prostu zrezygnować z jazdy. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2013

Szwedzi uczą się arabskiego
W ostatnim czasie w jednym z największych szwedzkich miast, Malme, znacznie wzrosło zainteresowanie nauką języka arabskiego. Jeszcze niedawno organizatorom kursów ciężko było znaleźć chętnych do nauki tego języka, a teraz zaistniała konieczność otworzenia nowych grup. Zazwyczaj zainteresowanych było do kilkunastu osób, obecnie są to już 24 osoby.

Uczestnicy kursów podają różne powody, dla których zdecydowali się podjąć nauki tego trudnego języka. Część chce wykorzystać jego znajomość w pracy, inni robią to ze względu na jego piękno (ach to cudowne charczenie!), a niektórzy mają znajomych, pochodzących z krajów arabskich. (oi)

Lrkcja arabskiego

 

Szwecja, Dziennki

16.11.2013

Dobrzy i źli pracownicy
Zaledwie 16% zatrudnionych Szwedów angażuje się na poważnie w swoją pracę. 73% jest obojętnych, a reszta szkodzi swojej firmie. Mimo to Szwecja nie wypada najgorzej w międzynarodowym porównaniu.

Instytut Gallupa, który przeprowadził globalną analizę, podzielił osoby zatrudnione na trzy grupy: aktywnie zaangażowani, niezaangażowani i aktywnie wyłączeni. Pierwsi chętnie współpracują z innymi, są entuzjastyczni i stale szukają nowych usprawnień w pracy. To dzięki nim firma rozwija się i zdobywa nowych klientów.

Druga grupa przychodzi do pracy by "zabić czas" między przerwami na lunch czy kawę. Pozostali, aktywnie niechętni, starają się nawet szkodzić przedsiębiorstwu, wytwarzają buble i są często źródłem wypadków w pracy. To oni też najczęściej idą na chorobowe.

Stosunek do pracy najemnej różni się znacznie w zależności od regionu świata. Najgorzej wypada Azja, głównie z powodu wyraźnej niechęci Chińczyków do pracy. Blisko 70% nie przejmuje się zupełnie pracą, a aż 26% jej nienawidzi. Najlepszy stosunek do pracy mają mieszkańcy USA i Kanady – 29% zaangażowanych. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

15.11.2013

Drożeją kredyty mieszkaniowe w Szwecji
Rośnie oprocentowanie kredytów mieszkaniowych w Szwecji. Dzisiaj jeden z wielkich banków, Swedbank, podniósł koszt kredytu o 0,25%. Kredyt związany na trzy miesiące kosztuje teraz 3,14% w stosunku rocznym. Podwyżka oprocentowania jest spowodowana zaostrzeniem wymagań Państwowej Inspekcji Finansowej w stosunku do banków i instytucji kredytowych. Ta zaś motywuje swoją decyzję zbyt dużym zadłużeniem szwedzkich gospodarstw domowych.

Z powodu tanich kredytów ciągle rosną ceny domów jednorodzinnych i mieszkań własnościowych. W ciągu ostatnich 12 miesięcy ceny mieszkań wzrosły o 14%, a domów o 4%. Za metr kwadratowy mieszkania w centralnych dzielnicach Sztokholmu płaci się dzisiaj równowartość 33 000 złotych. (rn)

Drożyzna

 

Szwecja, Dziennki

15.11.2013

Desperacja zadłużonych Szwedów
Popaść w długi w Szwecji łatwo – rozwód, utrata pracy, czy telefoniczny abonament–pułapka. Czasem jest to lekkomyślne uleganie ciągłym pokusom banków: nie masz kasy – weź kredyt. Ponad 400 000 Szwedów rocznie jest ściganych przez państwowego komornika – Kronofogden. Niektórzy z nich popadają z tego powodu w depresję. Jak dotąd w tym roku odnotowano 140 przypadki osób, które groziły popełnieniem samobójstwa z powodu natarczywości komornika. Od roku 2008 było ich 971.

Istnieje jednak duża liczba nierejestrowanych przypadków – przyznaje Mats Kajler, szef ochrony Urzędu Komornika. Nie wiadomo też, ile osób, nie grążąc, popełniło samobójstwo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2013

Policjanci usłyszeli zarzuty
Dwóm policjantom postawiono zarzuty przekroczenia uprawnień w związku ze stworzeniem nielegalnej bazy danych osobowych szwedzkich Cyganów. Baza obejmuje 4 029 osób a wśród nich są zarówno noworodki, jak też osoby zmarłe. Rejestrowanie osób na podstawie kryterium etnicznego jest w Szwecji zakazane. Prokuratura nie wyklucza, że więcej osób usłyszy zarzuty. (rn) Zobacz też 24.09.2013...

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2013

Mniejsze bezrobocie w Szwecji
Jak podaje szwedzki Główny Urząd Statystyczny (SCB), poziom bezrobocia w Szwecji spadł dosyć nieoczekiwanie. W październiku 374 000 osób było bez pracy, czyli 7,3% siły roboczej kraju. Jest to o 0,2% mniej, niż przewidywano oraz ile bezrobocie wynosiło w październiku ubiegłego roku. O blisko 100 000 osób zwiększyła się również całkowita ilość zatrudnionych w porównaniu rocznym.

Również wśród młodzieży w wieku 15-24 lata spada bezrobocie. W październiku wyniosło ono 18,9% (121 000 osób), o 3,1% mniej niż w zeszłym roku. Blisko połowa tych "bezrobotnych" to studenci dziennych studiów. (rn)

Drwal

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2013

Szwedzi palą niewiele, ale...
Zaledwie 14% Szwedów nałogowo paliło papierosy w 2010 r. Jest to najniższy udział palaczy w społeczeństwie spośród krajów europejskich. Średnia wynosi 23%. Tak wyliczyła OECD i przedstawiła to w raporcie "Health at Glance 2012". Według szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (SCB), w 2012 r. nałogowych palaczy było w Szwecji już tylko 13%. Jednak jest pewno "ale". Wprawdzie stosunkowo niewielu Szwedów pali nałogowo papierosy, jednak całkiem sporo... żuje tytoń. Tzw. snus – to niemal szwedzki sport narodowy. Pogarszają oni znacznie statystyki całkowitego, codziennego używania tytoniu w Szwecji. Jest ich tyle samo, co palaczy. Jedyna pociecha w tym, że żujący nie zatruwają otoczenia.

Według danych OECD, co 10 śmierć dorosłego człowieka jest spowodowana paleniem tytoniu. Oznacza to, że pięć milionów osób umiera rocznie na świecie z powodu palenia!. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.11.2013

Szwedzki piłkarz doceniony
Uwielbiany przez Szwedów i doskonale znany także poza granicami kraju, piłkarz Zlatan Ibrahimowić doczekał się swojego znaczka pocztowego. Sportowiec podkreśla, że to dla niego ogromny zaszczyt i jest dumny, że jego postać będzie zdobić znaczki. Pięć różnych wersji ukaże się pod koniec marca przyszłego roku.

Wcześniej w podobny sposób wyróżnionych zostało czterech szwedzkich hokeistów oraz tenisista stołowy, Jan-Ove Waldner. (oi)

Zlatan Ibrahimowić

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2013

Powrót deflacji
Według ogłoszonych dzisiaj danych, inflacja w Szwecji znowu ma wartość ujemną i wynosi -0,1%. Wskaźnik CPI (indeks cen konsumenckich) nieoczekiwanie spadł o 0,2% w porównaniu miesięcznym i o -0,1% w perspektywie rocznej. Do spadku poziomu inflacji poniżej zera przyczynił się głównie spadek cen żywności oraz paliw. W odwrotnym kierunku poszły ceny odzieży, rekreacji oraz kultury.

Deflację mieliśmy w Szwecji już wielokrotnie w tym roku. W ciągu siedmiu miesięcy roku inflacja była zerowa lub minusowa. Największa deflacja była kwietniu: -0,5%. Wahnięcia są jednak minimalne. Praktycznie od roku ceny w Szwecji stoją w miejscu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2013

Obcokrajowcy w Szwecji
Spośród pozaeuropejskich nacji najwięcej do Szwecji przyjeżdża Amerykanów. Jednak już na drugim miejscu są Chińczycy. Tylko między czerwcem a wrześniem 2013 r. w szwedzkich hotelach i tym podobnych miejscach przenocowało 158 000 chińskich obywateli, o 22% więcej niż w roku poprzednim.

W Szwecji Chińczycy chwalą sobie czystość, świeże powietrze i otwarte przestrzenie. Najczęściej odwiedzany jest Sztokholm, gdzie nocowało trzykrotnie więcej Chińczyków, niż w zajmującym drugie miejsce Geteborgu.

Jeśli chodzi o turystów z krajów europejskich, Szwecję odwiedzają najczęściej Norwedzy – 1 322 000. Potem w kolejności są Niemcy, Duńczycy i Anglicy. Liczba noclegów Polaków – 167 000 – w ubiegłym roku plasowała nas na 10 miejscu. (rn)

Sztokholm, Stare Miasto

Uliczki Starego Miasta w Sztokholmie zawsze pełne turystów.

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2013

Cała prawda o choinkach
Choć do Świąt Bożego Narodzenia został jeszcze ponad miesiąc, już teraz można zacząć orientować się w cenach choinek. Tegoroczne będą kosztować od kilkuset do ośmiuset koron (1sek≈0,5zł), zależnie od rodzaju, wielkości i rejonu Szwecji, w której zostanie dokonany zakup. Najwięcej zaoszczędzić mogą mieszkańcy południowej części kraju. Tam ceny są najniższe, bo choinki sprzedawane są zazwyczaj w centrach handlowych i niska cena ma za zadanie przyciągnąć klientów również do sklepów. Są też miejsca w Szwecji, gdzie samemu można sobie wybrać i wyciąć wymarzone drzewko – tak jest na przykład w Skåne.

Zapotrzebowanie na choinki jest raczej niezmienne, czasem odnotowuje się niewielki wzrost zainteresowania zakupem drzewek.

W Szwecji istnieje też nieciekawa tradycja, że część choinek pochodzi z kradzieży. Szacuje się, że Szwedzi kradną nawet 600 000 sztuk choinek rocznie, głównie z lasów w rejonach Dalarna, Värmland i Jämtland. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2013

Dzień Niepodległości Polski

Z okazji polskiego Święta Niepodległości, życzymy rodakom odzyskania decyzyjnego wpływu na losy kraju oraz odbudowania świadomego swoich interesów, solidarnego narodu.

Ryszard Nowak – Szweca.net

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2013

100% zachwyconych
Unijna rada komisarzy ogłosiła ranking zadowolenia mieszkańców wielkich miast Europie. Wyniki są znamienne. Okazuje się, że Europejczycy szaleją z radości. W zwycięskim duńskim mieście Ålborg, całe 99% mieszkańców jest zadowolonych ze służby zdrowia, komunikacji, miejskiej, usług, życia kulturalnego i osobistego – no praktycznie ze wszystkiego. 99%! Nie gorsze wyniki osiągają inne duże miasta Europy. Idylla panuje w Hamburgu 98%, Amsterdamie 97% i Sztokholmie 96%!

Najgorzej w rankingu wypadli – naturalnie – Grecy. W Atenach tylko połowa mieszkańców jest zachwycona. Cała reszta jest zgorzkniała, pali unijne flagi na ulicach oraz portrety Merkel z typowym niemieckim wąsikiem.

Szwedzkie media rozczulają się nad świetnym wynikiem Sztokholmu – 96%. Można być pewnym, że w Pjongjangu (Korea Północna) wynik byłby jeszcze lepszy – 100%. (rn).

Grecja, demonstranci palą unijną flagę.

Greccy demonstranci palą unijną flagę.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.2013

Jak to jest z tym alkoholem?
Na szwedzkiej stronie alkoholprofilen.se każdy może rozwiązać test i w kilka chwil dowiedzieć się, jak wygląda jego stosunek do alkoholu. Teraz zrobiono podsumowanie blisko 350 tysięcy wyników z lat 2009-2012. Są one zdecydowanie niepokojące.

Około 190 tysięcy testów zostało zrobionych przez młodych Szwedów w wieku 18-25 lat: 72% chłopaków w tym wieku i 62% dziewczyn, przynajmniej raz w miesiącu jest "porządnie" pijana. Mniej więcej co trzecia osoba ma luki w pamięci z powodu nadużycia alkoholu co najmniej raz w miesiącu lub odczuwa inne negatywne skutki napojów wysoko procentowych. 27% osób znajduje się w grupie wysokiego ryzyka, związanego z nadużyciem alkoholu, a 34% badanych przyznało, że ich złe nawyki są przyczyną niepokoju bliskich i otoczenia. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2013

W 14 dni dookoła Bałtyku
Zauroczeni pięknem Norwegii, grupa przyjaciół z Gorzowa Wielkopolskiego postanowiła poznać ją lepiej. Ale nie skończyło się na Norwegii. W efekcie objechali cały Bałtyk dookoła w 14 dni. Polecamy drugą część relacji z tej podróży. Czytaj dalej...

Lofoty

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2013

Szwedzki balet w Warszawie
W ramach V Dni Sztuki Tańca w warszawskim Teatrze Wielkim wystąpił zespół baletowy Cullberg Ballet, międzynarodowa grupa taneczna z siedzibą w Szwecji. Przedstawiła ona swoją ostatnią pracę, reżyserowaną przez choreografa Jeftę van Dinther'a – Plateau Effect. Kasia Mączak była, przeżyła i opisała – oto jej wrażenia..

Plateau Effec

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2013

Ruch to zdrowie i... dodatkowy urlop
O tym, że dobry pracownik to zdrowy pracownik, przekonana jest pewna szwedzka firma, która w ciekawy sposób motywuje do dbania o formę. Za każdą godzinę spędzoną na treningu, zatrudniona u nich osoba może dostać około 10 minut wolnego. Maksymalnie można w ten sposób "wyćwiczyć" sobie dodatkowy tydzień urlopu. Ponadto niektóre placówki oferują swoim pracownikom możliwość ćwiczenia w godzinach pracy oraz usługi trenera personalnego, który będzie motywował do treningu. Firma nie prowadzi żadnej ewidencji – system oparty jest na zaufaniu. Jeśli pracownik mówił, że ćwiczy – to znaczy, że ćwiczy.

Zainteresowanie pomysłem wśród zatrudnionych w firmie jest duże, a pracodawcy wierzą, że polepszy to samopoczucie pracowników i poprawi ich zdrowie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2013

Hasło szwedzkiego premiera ujawnione
Baza danych firmy Adobe z danymi logowania "wyciekła". 130 milionów kont stoi otworem, 400 000 należy do Szwedów. Każdy może teraz sprawdzić, kto ma jakie hasło do serwisu Adobe. Wśród nich jest... szwedzki premier Fredrik Reinfeldt. Hasła są wprawdzie szyfrowane, ale ale tzw. pytania pomocnicze już nie i tą drogą można z łatwością odgadnąć hasło. Okazuje się, że 166 osób ma identyczne hasło co premier, wspomagane obficie pytaniami pomocniczymi.

Wśród ujawnionych danych kont Adobe 400 000 należy do Szwedów. Są w nich politycy, dziennikarze i przedsiębiorcy. Wiele osób używa tego samego hasła do różnych usług. Istnieje więc ryzyko, że korespondencja szwedzkiego premiera wyląduje wkrótce na jakiejś aukcji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2013

"Obetnę im jaja!"
Taką obietnicę złożyła Roberta Alenius, szefowa biura prasowego szwedzkiego premiera Fredrika Reinfeldta po ujawnieniu, że premier nie płaci abonamentu rtv. – Zamorduję kogoś w Radiotjänst (firma ściągająca abonament) – dodała. Słowa te padły w rozmowie z reporterem redakcji Ekot szwedzkiego radia, która ujawniła nieprzyjemną nowinkę przed miesiącem. Jednak radio nie puściło tego na antenę. Dopiero teraz, gdy inna redakcja radia ujawniła sprawę, temat nabrał rumieńców w wielu szwedzkich mediach. (rn)

nic

Roberta Alenius

Roberta Alenius.
Czy te oczy mogą kłamać?

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2013

Sztokholm stoi
Stolice wielu europejskich państw zmagają się z problemem zakorkowanych ulic w godzinach szczytu. Zjawisko to dotyczy także Sztokholmu, w którym, według raportu "Traffic Index", natężenie ruchu jest najwyższe spośród krajów skandynawskich i w godzinach szczytu czas przejazdu wydłuża się o 36%. Dla kierowcy oznacza to rocznie dodatkowe 102 godziny spędzone w samochodzie.

W rankingu ogólnoeuropejskim Sztokholm znalazł się na ósmej pozycji. Gorzej jest między innymi w Moskwie (65%), Stambule (57%) i Warszawie (44%). (oi)

Sztokholm, Skanstullsbron,

Sztokholm w godzinach szczytu.

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2013

Szwecja przybiera na wadze
Liczba ludności Szwecji rośnie regularnie każdego miesiąca. W końcu sierpnia 2013 r. wynosiła ona 9 616 429 osób, o blisko 10 000 więcej niż miesiąc wcześniej. Rośnie jednak nie tylko liczba, ale i... waga. Wbrew chętnie propagowanemu mitowi o wysportowanych i dbających o zdrowie Szwedach, coraz większa część społeczeństwa zmaga się z otyłością lub nadwagą. Jak ujawnia szwedzki dziennik "Metro", od końca lat 1980-tych przeciętny Szwed przytył 5 kg.

Na nadmiar kilogramów narzeka obecnie aż 49% społeczeństwa. Sytuacja wygląda najgorzej w regionie Dalarna, gdzie problem nadwagi dotyczy aż 56% mieszkańców. Z kolei Sztokholm może poszczycić się najskromniejszym wynikiem, tam problem zbędnych kilogramów dotyczy 44% Szwedów. Według niektórych specjalistów, otyłość związana jest z poziomem wykształcenia oraz dochodów. Sztokholm jest regionem ludzi dobrze wykształconych oraz bardziej zasobnych w porównaniu z resztą kraju. (oi)

Gruby szwed

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2013

Steadfast-Jazz ważny dla Szwecji
Szwedzka telewizja nadawała na żywo manewry o kryptonimie "Steadfast-Jazz" przeprowadzane przez NATO w rejonie Bałtyku. Oprócz 25 krajów Paktu Północno Atlantyckiego bierze w nich udział Szwecja, Finlandia i Ukraina.

Dla Szwecji uczestnictwo w manewrach NATO to znaczący krok. Tradycyjna polityka neutralności Szwecji, rozumiana jako nie przystępowanie do międzynarodowych paktów militarnych, jest nadal kanonem szwedzkiej polityki zagranicznej. Jednak pewne ofensywne zachowania Rosji w ostatnich latach zmuszają Szwecję do weryfikacji swojej polityki obronności. Społeczeństwo jest stopniowo przyzwyczajane do współpracy militarnej z NATO, a w przyszłości do pełnego członkostwa w tej strukturze obronnej. (rn) Zobacz też 2.11.2013...

Steadfast-Jazz

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2013

Podsłuchy Szwedom nie straszne
Temat podsłuchów skupiał często uwagę szwedzkich mediów. Ulubionym chłopcem do bicia jest USA, ale również szwedzkie FRA pojawia się w debatach. Okazuje się jednak, że sensacyjny ton doniesień medialnych nie przestraszył zbytnio Szwedów. Aż 75% odpowiada przecząco na pytanie, czy obawiają się, że są podsłuchiwani lub w inny sposób śledzeni (np. w internecie). Zaledwie 13% obawia się, że są obserwowani w internecie, a tylko 7% boi się podsłuchów telefonicznych. Strachliwość Szwedów zmierzył instytut Sifo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2013

Rosjanie ćwiczą atak na Szwecję, Polskę i Litwę
Po raz kolejny Rosja ćwiczy naloty bombowe na kraje w rejonie Bałtyku. Tym razem, 28 października, celem rosyjskich bombowców była Polska, Szwecja oraz Litwa. Pięć rosyjskich samolotów namierzono, gdy opuszczały Zatokę Fińską. Wśród nich były dwa bombowce Tu-22M, mogące przenosić broń jądrową. Ze Szwecji wystartowały dwa myśliwce Jas Gripen, by z bliska obserwować działania Rosjan. Podobne ćwiczenia przeprowadzili Rosjanie przed Wielkanocą tego roku, wówczas bez szwedzkiej eskorty.

Również Szwecja urządza manewry na Bałtyku. – Jednak my robimy to razem z innymi narodami – podkreśla Anders Persson z dowództwa lotnictwa wojskowego. Nie ćwiczymy nigdy nalotów na jakiś kraj, jeżeli nie jest on uczestnikiem manewrów. Rosyjskie ćwiczenia są znacznie bardziej ofensywne – ostrzega Persson. (rn)

Rosyjskie manewry 2013 10 28

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2013

Kulturalny naród szwedzki
Niezbyt ciekawie wygląda europejskie podejście do uczestnictwa w życiu kulturalnym – coraz mniej osób odwiedza kina, teatry i muzea. Tendencja ta dotyczy także czynnego udziału w tworzeniu kultury, na przykład poprzez robienie zdjęć czy pisanie własnych tekstów. Ten obraz dotyczy większości krajów europejskich, jednak Skandynawia – a szczególnie Szwecja – idzie pod prąd tym negatywnym trendom.

Obywatele kraju Trzech Koron czytają więcej, częściej oglądają balet czy operę. W tej ostatniej formie sztuki uczestniczył w ubiegłym roku co trzeci Szwed, co oznacza dwukrotny wzrost w porównaniu z rokiem 2012. Badania nawyków kulturowych krajów UE są corocznie przeprowadzane od 2007 r.

Czemu reszta Europejczyków coraz rzadziej kupuje bilet do kina lub teatru? Z braku czasu, pieniędzy czy chęci? (oi)

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2013

Bilety ostatniej szansy
Dziś w Warszawie w Teatrze Wielkim występuje światowej sławy szwedzki balet Cullberg Ballet, otwierający piąte Dni Sztuki Tańca. Jest jeszcze parę wolnych miejsc – kup bilet.

Cullberg Ballet przedstawia swoje najnowsze dzieło Plateau Effect, choreografa Jefta van Dinther. Grupę stanowi 16 tancerzy – niemal każdy z nich jest innej narodowości. Wśród nich jest polska tancerka Agnieszka Długoszewska. Więcej o Cullberg Ballet...

Cullberg Ballet

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2013

Szwedzi narodem smarkaczy?
"Szwedzkie wychowanie dzieci stworzyło naród smarkaczy" – głosi tytuł artykułu w angielskim The Daily Telegraph. "Szwedzkie dzieci są rozwydrzone z powodu zakazu dawania klapsa" – wyjaśnia South China Morning Post. Wszystko to z powodu kolejnej książki Davida Eberharda o szwedzkim modelu wychowania dzieci: "Jak dzieci przejęły władzę". Autor – psychiatra i ojciec sześciorga dzieci – jest znany ze swego krytycznego spojrzenia na szwedzkie społeczeństwo. Dał temu wyraz już w poprzednich książkach, takich jak "W krainie narkomanów beztroski" lub "Brak obrażonych w krainie obraźalskich".

Opętana przez lewicowe ideologie Szwecja przez wiele pokoleń walczyła z instytucją rodziny. Jednym ze sposobów było wtrącanie się państwa w sprawy rodzin oraz ich konfliktowanie. Stopniowo odbierano rodzicom możliwości wychowywania własnych dzieci, pod pozorem ochrony tych ostatnich. Cyniczny urzędas miał chronić dzieci przed ojcem i matką. Krytyka tych nieludzkich pomysłów budzi więc wiele emocji po obu stronach barykady. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2013

Młodzi Szwedzi żyją w stresie
Szwecja bez wątpienia kojarzona jest jako kraina szczęśliwości, co zresztą niejednokrotnie potwierdzały przeróżne rankingi. Tymczasem młodzi Szwedzi między 16 a 29 rokiem życia coraz częściej narzekają na stres – cztery z dziesięciu zapytanych osób przyznają, że zmagają się z tym problemem codziennie lub kilka razy w tygodniu. Wzrosła także liczba osób cierpiących na bezsenność. Problemy te są najczęściej wywołane zmęczeniem i niepokojem związanym z sytuacją ekonomiczną. (oi)

Depresja

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2013

Druga wnuczka króla
Teraz jest to już oficjalnie potwierdzone – szwedzka księżniczka Madeleine i jej mąż Chris O'Neill oczekują córeczki. O tym, że księżniczka jest w stanie błogosławionym, poinformowała ona sama na Facebooku już 3 września tego roku. Tydzień temu ujawniła nawet płeć dziecka periodykowi Svensk Damtidning (Szwedzka Damska Gazeta). Jednak dopiero dzisiaj potwierdził to oficjalnie dwór królewski. Narodziny są przewidywane na marzec przyszłego roku..

Madeleine i Chris O'Neill pobrali się w czerwcu tego roku. W ten sposób obie córki szwedzkiego króla wyszły za mąż z miłości, poślubiając chłopaków bez królewskiego pochodzenia. Jej starsza siostra Victoria wyszła wcześniej za właściciela klubu fitness. Im również urodziła się córeczka. (rn) Więcej o szwedzkiej rodzinie królewskiej...

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2013

Kitka a szwedzkie finanse
Sytuacja ekonomiczna Szwecji musi być w doskonałym stanie, skoro największą sensacją jest tutaj... kitka Andersa Borga! Charyzmatyczny minister finansów jednego z najbogatszych krajów świata wzbudził pewną sensację już w 2006 roku, gdy objął to stanowisko. Powodem nie była nowa polityka finansowa, a złoty kolczyk w uchu i włosy spięte w "koński ogon". Z czasem ogonek się opatrzył i stał się nieodłącznym atrybutem sternika szwedzkich finansów. I tak przez wszystkie te lata Anders Borg opędzał się tym ogonkiem od wszelkich kryzysów i zapaści..

Aż nadszedł kres – minister się ostrzygł. I znowu nikt nie słucha, co Borgi wykłada w sprawach gospodarki – zainteresowanie mediów skupia się na fryzurze. Sprawa nabrała międzynarodowego rozgłosu. Napisał o tym amerykański The Wall Street Journal – piszemy i my. (rn)

Anders Borg i jego kitka

Kitka zniknęła ale złoty kolczyk został.

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2013

Elastyczny wiek emerytalny w Szwecji
Blisko połowa Szwedów chce przejść na emeryturę po skończeniu 65 lat, według najnowszego sondażu SCB (Główny Urząd Statystyczny). Wiek emerytalny nie jest w Szwecji ściśle określony. Zawodową karierę można zakończyć już po 61. roku życia, ale wówczas trzeba się liczyć z nader skromną wypłatą co miesiąc. Dlatego większość czeka do 65 roku, a nawet dłużej. Każdy dodatkowo przepracowany rok zwiększa wysokość powszechnej emerytury o około 6-8%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2013

Szwedzki balet w Warszawie
Światowej sławy szwedzka grupa baletowa Cullberg Ballet występuje w Warszawie już w środę 6 listopada w w Tetrze Wielkim. Grupa przedstawia swoje najnowsze dzieło Plateau Effect, choreografa Jefta van Dinther. Grupę stanowi 16 tancerzy – niemal każdy z nich jest innej narodowości. Jest wśród nich również polska tancerka Agnieszka Długoszewska. Czytaj dalej...

Cullberg Ballet Plateau Effect

Cullberg Ballet, scena z Plateau Effect.

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2013

Studia on-line
W roku 2030 na świecie będzie blisko 400 milionów studentów, czterokrotnie więcej niż w roku 2000. Zapotrzebowanie na wykształcenie wyższe rośnie więc gwałtownie. Szwecja chce być krajem, który wyjdzie naprzeciw tym potrzebom. Pomóc ma w tym University od Sweden – Uniwersytet Szwecji, którego absolwentem miałby szansę zostać każdy, kto posiada dostęp do sieci.

Uczestniczyć w kursach mogliby wszyscy zainteresowani – za darmo – a kursy te odbywałyby się w całości w sieci. Zapewniłoby to równy dostęp do wyższego wykształcenia zarówno studentom ze Szwecji, którzy – dla zdobycia dyplomu – nie będą musieli nawet zmieniać miejsca zamieszkania, jak też osobom spoza granic kraju. Jedynie zaliczenie końcowe będzie wymagało fizycznej obecności egzaminatora. W tym celu planowane jest otwarcie specjalnych biur we wszystkich krajach, w których pojawi się taka potrzeba. W biurach tych odbywać się będą egzaminy dla osób, które ukończyły internetową część kształcenia. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2013

Ogród w kuchni
W Szwecji istnieje duże zainteresowanie uprawą warzyw w ramach własnego gospodarstwa domowego – dzięki temu każdy Szwed wie, co je. Teraz Politechnika Królewska w Sztokholmie (Kungliga Tekniska Högskolan) poszła o krok dalej i zaprojektowała kuchnię, w której można w dużej mierze "wyhodować" sobie cały obiad. "Zielona kuchnia" (Det gröna köket) to projekt, który umożliwia uprawę wielu roślin i hodowlę ryb we własnej, odpowiednio wyposażonej kuchni.

Pomieszczenie wygląda jak połączenie salonu z kuchnią: na ścianach wiszą półki z przyprawami, w przeszklonej szafce ze specjalną lampą dojrzewają warzywa, a w pokaźnym akwarium pływają ryby, które – mniej więcej po roku – nadawać się będą do zjedzenia. Tak wyposażona kuchnia nie wymaga już posiadania specjalnej szklarni do uprawy roślin, jest tak zaprojektowana, by nie nastręczała użytkownikom trudności związanych z nawadnianiem zieleniny czy hodowlą ryb (które dla ułatwienia są wszystkożerne).

Teraz projekt jest w fazie próbnej. Pomysłodawcy sprawdzają, które rośliny najlepiej przyjęły się w warunkach domowych, jaki procent sklepowych produktów można zastąpić produkcją własną i ile właściwie można wyhodować w ramach "Zielonej kuchni". Około 30 osób będzie także testować kuchnię i sprawdzać, ile pracy wymaga własna hodowla i z jakimi kosztami się wiąże. (oi)

Zielona kuchnia

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2013

Sztokholmski szczyt hipsterstwa
Po raz kolejny Szwecja może poszczycić się zajęciem pierwszego miejsca w światowym rankingu. Tym razem za sprawą pewnego mężczyzny, który udał się na przejażdżkę po ulicach Sztokholmu na wielbłądzie oraz w stroju przypominającym odzienie amisza. I nie myli się ten, komu od razu wizerunek taki skojarzy się z niezwykle modnym już od dłuższego czasu słowem: hipster.

Bycie hipsterem wiąże się z wyrazistym stylem, ale koniecznie spoza głównego nurtu kultury masowej, z nonszalancją i indywidualnością. Z pewnością jeździec ze Sztokholmu spełnia te kryteria. Doceniony został przez amerykański portal Buzzfeed, zajmując pierwsze miejsce w rankingu najbardziej hipsterskich wydarzeń. Pokonał nawet dziewczynę, która, czekając na swoją kolej w serwisie BMW, dla zabicia czasu przędła na kołowrotku.

Autorom rankingu nie przeszkadzał nawet fakt, że brodaty pan w dziwacznym stroju jest częścią komercyjnego wydarzenia i zapowiada nowy serial, który pojawi się w przyszłym roku w szwedzkiej telewizji. (oi)

Hipster w Sztokholmie

12

Szwecja, Dziennki

2.11.2013

Szwecja gra wroga
Dzisiaj rozpoczynają się wielkie manewry Paktu Atlantyckiego NATO, w których uczestniczy też neutralna Szwecja. W manewrach weźmie udział 6000 żołnierzy z 20 krajów. Spośród krajów nie należących do NATO, oprócz Szwecji uczestniczy również Finlandia i Ukraina. Po raz pierwszy od 20 lat NATO ćwiczy obronę kraju członkowskiego, napadniętego przez wroga. Przez wiele lat ćwiczono jedynie zadania z tzw. misjami pokojowymi na obcych terytoriach.

Ćwiczenia o kryptonimie "Steadfast Jazz" (niezłomny dżez) odbywają się w rejonie Bałtyku. W ramach gry wojennej nazwanej Skolkan (po szwedzku "wagary") utworzono fikcyjne kraje, którym przydzielono różne role. Dużej części Szwecji i Finlandii wyznaczono rolę wroga i najeźdźcy. Obszar południowej Szwecji będzie udawał państwo znajdujące się w rozkładzie. Rosja natomiast to państwo neutralne według Skolkan.

Uczestnictwo w manewrach to kolejny etap zbliżania się Szwecji do członkostwa w NATO. (rn)

Steadfast Jazz, Skolkan

 

Szwecja, Dziennki

1.11.2013

Wszystkich Świętych w Szwecji
1 listopada jest w Szwecji dniem powszednim, niestety. Święto zostało już dawno przeniesione na sobotę, przypadającą między 31 października a 6 listopada. Tak więc Alla Helgons dag (Dzień Wszystkich Świętych) obchodzimy jutro. Podobnie jak Polacy, Szwedzi również odwiedzają groby swoich bliskich, zapalają znicze, składają kwiaty. Najpopularniejsze to wrzos, cyklamen i starzec srebrzysty. Ale i chryzantemy też często zdobią szwedzkie groby. (rn)

Grobowiec megalitowy, Luttra, 3300 lat pne.

Megalityczny grobowiec z przed 5000 lat. Luttra, południowo zachodnia Szwecja.

Szwecja. Grób, wrzos-ljung

Współczesny grób z okolic Sztokholmu.

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net