Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Październik 2013 00202

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2013

Najlepsze kasa w Kirunie
Problem wysokiego bezrobocia wśród młodzieży w Szwecji nie dotyczy Kiruny na dalekiej północy kraju. Dzięki olbrzymim inwestycjom w przemyśle wydobywczym region kwitnie. Młodzi ludzie w wieku 20–24 lata zarabiają tam niemal dwa razy więcej niż wynosi średnia krajowa. Roczny dochód w grupie wiekowej 25-29 wynosi tam przeciętnie 285 300 koron brutto, a w całym kraju 203.900 koron (dane z 2011 r.; 1sek≈0,5zł).

Zarówno przedsiębiorstwa górnicze, jak i sektor publiczny, poszukują stale rąk do pracy. Koncern LKAB zamierza zatrudniać 150–200 nowych osób rocznie aż do 2020 roku. Potrzeby gminy Kiruna sięgają 300 nowych zatrudnionych rocznie. Rozwój przemysłu górniczego pociąga za sobą rozkwit wielu innych branż. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2013

Ten cudowny Internet!
W 2009 roku norweski student Kristoffer Koch pisał pracę magisterską na temat szyfrowania elektronicznych dokumentów. Przy tej okazji odkrył powstającą wówczas internetową walutę bitcoin. Sposób kodowania aplikacji wydał mu się ciekawy, za 24 dolary kupił więc parę bitcoinów, by przyjrzeć się bliżej systemowi. Przyjrzał się, napisał pracę i zapomniał o swojej inwestycji.

Przypomniał sobie o niej parę lat później, gdy bitcoin stał się bardziej popularny w mediach. Z niemałym trudem przypomniał sobie dane logowania do swojego konta. Odkrył wówczas, że jest posiadaczem 5000 bitcoinów. Według aktualnego kursu dało to około... 2,5 miliona złotych! (rn)

Bitcoin
 

Szwecja, Dziennki

30.10.2013

Antarktyda przed Szwecją?!
Według rankingu zrobionego przez "Lonely Planet" (wydawnictwo, specjalizujące się w przewodnikach turystycznych), Szwecja będzie jednym z najchętniej odwiedzanych krajów w roku 2014. Nasz kraj zajął czwarte miejsce, na pierwszym znalazła się Brazylia, potem Antarktyda i Szkocja.

Autorzy rankingu doceniają znaczenie szwedzkiej kuchni (!), która początkowo przyciągała kucharzy i smakoszy do Sztokholmu, jednak z czasem zyskała uznanie poza granicami kraju. Także popularność powieści kryminalnych Stiega Larssona i opis Szwecji, który jest w nich zawarty, przyczyniły się do utworzenia w powszechnej świadomości obrazu Szwecji jako kraju zimnego, nieco przerażającego, ale niezwykle pięknego. Kolejnym atutem kraju Trzech Koron jest fakt, że w 2014 roku Europejską Stolicą Kultury będzie szwedzkie miasto Umeå. (oi)

12

Szwecja, Dziennki

30.10.2013

Moda na podsłuch
Dużo się mówi ostatnio o podsłuchach. Amerykańskie NSA (Agencja Bezpieczeństwa Narodowego) miała podsłuchiwać Merkel, podobnie jak i 34 innych szefów państw, a Francja i Hiszpania podsłuchiwały się same. Po wyborach prezydenckich w Gruzji wyszło na jaw, że tamtejszy rząd też podsłuchuje swoich obywateli. Szwedzka telewizja państwowa z rozpędu i to przypisała NSA. Dumny tytuł na stronie svt.se głosił dziś rano "Szwecja pomagała NSA podsłuchiwać", choć artykuł dotyczył gruzińskich podsłuchów. Użyto w nich ponoć sprzętu szwedzkich firm Ericsson i Telia Sonera. Pomaganie małemu lokalnemu reżimowi nie brzmiało wystarczająco pompatycznie, więc trzeba było to wzmocnić amerykańską agencją bezpieczeństwa.

O ile obserwacja przywódców państwowych jest zrozumiała, to podsłuchiwanie zwykłych obywateli jest bez sensu. Wielu z nich składa dobrowolnie codzienne raporty do CIA lub innym tego typu instytucji, w popularnych konfesjonałach takich jak Facebook czy Twitter. (rn)

Podsłuchy

Fragment strony szwedzkiej telewizji, 30.10.2013.

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2013

Wirtualne życie Szwedów
Średnio 3 godziny tygodniowo spędzają Szwedzi na portalach społecznościowych. Największą popularnością cieszy się Facebook, swój profil posiada tam 66% użytkowników Internetu w Szwecji. Coraz popularniejszy jest także Twitter (17%), liczba jego użytkowników podwoiła się od roku 2011. Z kolei wśród młodych Szwedek w wieku 12-15 lat sporo zwolenniczek ma Instagram – do codziennego korzystania ze strony przyznaje się prawie 40% dziewczyn i dwa razy mniej chłopców.

Media społeczne popularne są szczególnie wśród młodych. Osoby w przedziale wiekowym 12-25 lat potrafią spędzić tam około godziny dziennie, a internauci między 56-85 rokiem życia ograniczają się do godziny tygodniowo. Wszyscy jednak zgodnie przyznają, że chętniej czytają o tym, co dzieje się u znajomych, niż piszą o sobie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

30.10.2013

Uczniowskie figle w Szwecji
Przedziwne wypadki przydarzają się od pewnego czasu w pewnym liceum szwedzkiego miasteczka Västerås. Najpierw zawaliły się schody i jeden z uczniów spadł z trzech metrów na posadzkę. Okazało się, że ktoś rozkręcił śruby. Potem w szkole wybuchł pożar. Teraz ktoś dosypał trucizny do szkolnej kawy – dwóch nauczycieli znalazło się na pogotowiu. O te niebezpieczne "figle" podejrzewa się kilku uczniów liceum. Sprawą zajęła się policja. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2013

Gdzie jest szwedzkie złoto?
Szwedzki bank narodowy – Riksbanken – posiada 125,7 ton złota. Jednak tylko niewielka część jest przechowywana w Sztokholmie. Dotychczas informacja o tym, gdzie znajduje się reszta złota, była objęta tajemnicą. Teraz jednak Riksbanken postanowił ją ujawnić. Oto jakie banki zostały obdarzone zaufaniem:

63,4 ton (48,8%) Bank of England, Londyn
33,2 ton (26,4%) Bank of Canada, Ottawa
15,1 ton (12,0%) Riksbanken, Sztokholm
10,5% (13,2 ton) Federal Reserve, Nowy York
2,8 ton (2,2%) Banque National Suisse, Bern

Złoto
 

Szwecja, Dziennki

29.10.2013

Szwedzki kościół inwestuje
Protestancki "Szwedzki Kościół" (Svenska kyrkan) inwestuje w energię odnawialną. Na budowę parku elektrowni wiatrowych Dingle-Skogen kościół przeznaczył 70 mln koron. Cała inwestycja pochłonie 490 mln sek. Geteborski biskup Per Eckerdal przeciął wczoraj wstęgę. Na brak wiatru nie mogli narzekać – nad południową Szwecją przetoczył się huragan. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2013

Prom Steny na mieliźnie
Statek promowy Alegra szwedzkiego armatora Stena Line wpłynął na mieliznę w pobliżu Karlskrony. Silne wiatry wczorajszej nocy zerwały kotwicę i zepchnęły statek na skały. Alegra kursuje m.in. między Gdynią i Karlskroną. Na pokładzie było 33 marynarzy i żadnych pasażerów. Nikt z załogi nie odniósł obrażeń. Alegra czeka na ściągnięcie z mielizny i odholowanie do portu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2013

Huragan – głównie w mediach
Już od paru dni szwedzkie media ostrzegały przed huraganem, nadciągającym nad Szwecję znad Atlantyku i Morza Północnego. W południowej Szwecji wstrzymano dzisiaj cały ruch pociągów – na wszelki wypadek. Państwowa telewizja raportowała na żywo przebieg wydarzeń.

W rejonie Geteborga, który miał być najbardziej narażony na negatywne skutki wichury, zapowiadany huragan okazał się zaledwie przelotnym wicherkiem. Prędkość wiatru osiągnęła tam zaledwie 20,7 m/s. W trzy kwadranse było po wszystkim – komentuje lokalny dziennik Göteborgs-Posten. Gazeta ocenia krytycznie prognozy szwedzkiego instytutu meteorologicznego SMHI, który dla tego regionu ogłosił ostrzeżenie trzeciego stopnia – czyli najwyższe.

Znacznie gorzej było zaledwie kilkadziesiąt kilometrów dalej na południe. W regionie Halland i Skåne (Skania), wiatry osiągały 30 m/s. Wiele gospodarstw domowych jest pozbawionych prądu, złamane drzewa zagradzają drogi. Jednak wygląda na to, że w Szwecji największy sztorm był w mediach. (rn)

Visby 2013 10 28

W telewizji wiało najmocniej.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2013

Orkan nad Szwecją
Sztormowa pogoda znad Atlantyku przetoczy się dzisiaj przez południową Szwecję. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI ogłosił ostrzeżenie drugiego stopnia, a dla zachodniego wybrzeża i obu wysp bałtyckich, Olandii oraz Gotlandii, nawet stopnia trzeciego (aktualny stan). Wiatry mają osiągać prędkość nawet do 36 m/s, co znakomicie wyczerpuje definicję orkanu (>32,7 m/s). Będą one przybierały na sile od południa, by osiągnąć maksymalną siłę około godziny 18.

Wiele pociągów będzie odwołanych. Służby ratownicze zalecają pozostanie w domu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2013

IKEA będzie miała swoje muzeum
Bez wątpienia IKEA jest marką, którą większość z nas kojarzy się ze Szwecją. Nie ma w tym nic dziwnego – na całym świecie znajduje się ponad 300 sklepów tej firmy i wciąż planowane jest otwieranie kolejnych. Teraz w planach jest także otwarcie muzeum, w którym wszyscy miłośnicy prostych i funkcjonalnych szwedzkich mebli mogliby na własne oczy zobaczyć, jak wyglądały początki ikeowskiego wzornictwa. Trwa właśnie akcja kompletowania ekspozycji i zbierania mebli od prywatnych właścicieli, z których każdy może dołączyć krótką notkę na temat tego, w jakich okolicznościach dany produkt został zakupiony. Sam Ingvar Kamprad, który jako 17-latek założył przedsiębiorstwo IKEA w 1943 r., stara się wspomóc inicjatywę i obdarował pomysłodawców częścią brakującej kolekcji.

Otwarcie muzeum planowane jest na rok 2015. Jego siedzibą będzie pierwszy handlowy IKEA w smolandzkim Älmhult. (oi)

Ingvar Kamprad na tle pierwszego domu towarowego IKEA w

Ingvar Kamprad na tle pierwszego domu towarowego IKEA w Älmhult, 28.10.1958 r.

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2013

Szwedzi chętnie studiują w Polsce
Szwedzcy studenci coraz częściej korzystają z możliwości studiowania poza granicami swojego kraju. Wrosła zarówno liczba osób, które jeżdżą za granicę w ramach wymiany między uczelniami, jak też studentów decydujących się wyjechać na własną rękę. Szczególnie dużym zainteresowaniem cieszą się uczelnie w USA i Wielkiej Brytanii. Sporo osób wybiera uniwersytety w Danii, Australii, Francji i Hiszpanii i Polsce. Nasz kraj przyciąga szczególnie studentów kierunków medycznych, które cieszą się dobrą opinią, podobnie jak polscy lekarze, często znajdujący zatrudnienie w Szwecji. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

26.10.2013

W 14 dni dookoła Bałtyku
Paru przyjaciół z Gorzowa Wielkopolskiego znalazło wolną chwilkę. Ponieważ były to wakacje, więc wybrali się na wycieczkę. W 14 dni okrążyli Bałtyk, odwiedzając osiem krajów. Najwięcej czasu spędzili w Norwegii. A było to tak...

Ekipa

 

Szwecja, Dziennki

25.10.2013

Giełdowe emocje w Sztokholmie
Sztokholmska giełda kończy tydzień łagodnym spadkiem. Poszczególne przedsiębiorstwa dają okazję do rozczarowań – inne do euforii. Wykresy kursów akcji ilustrują natychmiast obie emocje. Prawdziwą rzeź przeżywają dzisiaj akcje koncernów Volvo oraz Electrolux. Pierwsza spadła na wartości o ponad 6 koron, druga aż o 14.

Teraz mamy okres składania sprawozdań finansowych za trzeci kwartał. Jeżeli wynik są lepsze od przewidywanych – kurs akcji skacze raptownie w górę. Jeżeli gorsze, to wręcz przeciwnie. Jest to dobry czas na szybkie zarobki lub korzystne inwestycje. Nie ma nic gorszego niż stagnacja na giełdzie. Teraz jednak na brak emocji nie możemy narzekać. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2013

Gorączka Zlata
Szwedzka gwiazda futbolu – Jugosłowianin Zlatan Ibrahimović – stał się znowu przyczyną euforii w swoim kraju. W meczu paryskiej SG – gdzie piłkarz gra obecnie – z brukselską Anderlecht, Zlatan strzelił nie jedną, nie dwie... no dobra – trzy. Też nie – cztery bramki! Jest to jego życiowy rekord. Za swój wyczyn Ibrahimović otrzymał od belgijskich kibiców owacje na stojąco. Jest to pierwszy raz w historii, kiedy to kibice Anderlecht oklaskują piłkarza przeciwników. Mecz zakończył się wynikiem 5:1 dla Paryż SG. "Gorączka Zlata" opanowała zarówno Szwecję jak i Francję. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2013

Czarna rozkosz
Przerwa na kawę w Szwecji to coś więcej, niż kilka chwil wytchnienia w ciągu dnia pracy. To prawdziwy rytuał, który jest nieodłączną częścią dnia każdego Szweda. Jak się okazuje rytuał ten jest także bardzo zdrowy i opłacalny. Szwedzki behawiorysta Per Larsson jest przekonany, że przerwa na kawę i spotkanie się z kolegami z pracy to świetny pretekst nie tylko do odpoczynku, ale też do wymiany pomysłów związanych z pracą. Po takiej pauzie czujemy się lepiej i wraca nam "świeżość" myślenia. Nie warto więc wykręcać się nawałem roboty od kilku chwil przyjemności, bo przyniosą one korzyść nie tylko nam, ale i przedsiębiorstwu. (oi) Czytaj więcej o szwedzkich zwyczajach kawowych...

Szwecja, Kaffe time, fika

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2013

Bezpieczniej na szwedzkich drogach
Coraz mniej osób ginie na szwedzkich drogach. We wrześniu tego roku śmierć poniosło tutaj 18 osób. Jest to znacznie mniej niż zazwyczaj w ostatnich latach. Dotychczas w tym roku, do września włącznie, na drogach Szwecji straciło życie 195 osób. Ponury bilans całego roku 2012 wynosił 285. Okazuje się, że okres 2010-2012 odznacza się najniższą śmiertelnością od 1940 roku. Jedną z przyczyn jest poprawa szwedzkich dróg.

Na początku lat 1990-tych zaledwie 20% szwedzkich dróg miało ruch bezkolizyjny. Dzisiaj jest to 50%. Rozbudowano wiele dróg krajowych, stosując tzw. 2+1 rozwiązania. Jezdnia jest podzielona zamiennie na dwa pasy w jednym kierunku plus, oddzielony płotkiem, jeden pas w kierunku przeciwnym. Ocenia się, że tak ulepszone drogi eliminują 50-100 śmiertelnych wypadków rocznie. Jednocześnie koszt przebudowy to zaledwie 1/5 kosztów budowy autostrady.

Duże zagrożenie stanowią nadal przydrożne autoradary. Stresują one dodatkowo kierowców i rozpraszają ich uwagę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2013

Bo do tanga trzeba zgody
Sporego pecha miał pewien szwedzki restaurator, który w swym lokalu w sposób wyraźny naruszył prawo. Na jego nieszczęście świadkami wykroczenia byli policjanci w cywilu, którzy nie omieszkali szybko skontaktować się ze swymi kolegami na służbie. Czym konkretnie zawinił właściciel restauracji? Zorganizował w lokalu parkiet do tańca, nie posiadając na to pozwolenia. Służba nie drużba – trzeba było zareagować. Gdy część gości wstała od stołów, by przy dźwiękach muzyki spalić nieco kalorii po posiłku, do sali wkroczyła policja i urząd podatkowy.

Może nas dziwić konieczność posiadania pozwolenia na taniec… Rœwnież Szwedzi widzą w tym przesadę. W Sztokholmie odbył się protest przeciwko przepisom regulującym tę kwestię. Wśród protestujących znaleźć można było hasła takie jak: "– Wolno mi kochać? – Oczywiście, jeśli tylko masz pozwolenie." czy też "Życie to taniec!". (oi)

Taniec

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2013

Nuklearne problemy w Szwecji
Po raz kolejny nie udało się przywrócić do pracy reaktora nr 3 w szwedzkiej elektrowni jądrowej w Oskarshamn. Ten największy w Skandynawii reaktor atomowy stoi bezczynnie od września tego roku. Nie pozostaje to bez wpływu na ceny energii w regionie. Wielokrotnie podejmowano próby uruchomienia reaktora po renowacji. Jednak i tym razem odkryto przecieki wody w skomplikowanym systemie przewodów.

Co gorsza również reaktor nr 1 zaczął groźnie pomrukiwać w Oskarshamn. Z powodu nieuzasadnionych wibracji ograniczono wydajność reaktora do 50%. Trwają prace nad diagnozą problemu. (rn) Zobacz też 10.10.2013...

 

Szwecja, Dziennki

23.10.2013

Rzeźba Szumczyka popularna w Szwecji
O Polsce pisze się w szwedzkich mediach bardzo rzadko. Tym razem zainteresowanie południowym sąsiadem wzbudziła rzeźba Jerzego Szumczyka, studenta Akademii Sztuk Plastycznych w Gdańsku. Rzeźba przedstawia sowieckiego żołnierza gwałcącego kobietę w zaawansowanej ciąży. Temat ten trafił nawet w ubiegłym tygodniu na listę najczęściej czytanych artykułów największego szwedzkiego dziennika Dagens Nyheter (wydania internetowego). Rzeźba ustawiona w Gdańsku na tle monumentu z sowieckim czołgiem, wywołała spore poruszenie w kraju i zagranicą. Artyście udało się przypomnieć okrucieństwo rosyjskich żołnierzy, którzy wypierając niemiecką armię w latach 1944-45, dopuszczali się na zdobywanych terenach wielu gwałtów na kobietach.

W swoim artykule DN.se powołuje się na niemiecki Spiegel Online, a nie na polskie źródła. (rn)

Sowiecki gwaciciel

Komm frau – czerwonoarmista gwłcący ciężarną kobietę. Autor Jerzy Szumczyk.

 

Szwecja, Dziennki

22.10.2013

Szwecja oczami turysty
Piękna, dziewicza natura i ogromne, otwarte przestrzenie. Gdy zamkniemy oczy i pomyślimy, z czym kojarzy się nam Szwecja, to prawdopodobnie taki właśnie obraz pojawi się w naszej głowie. Szwecja utożsamiana jest również z nowoczesnością, równością, dobrym traktowaniem dzieci, zdrowym stylem życia i designem – takie zalety wymieniają turyści zapytani o to, z czym jeszcze kojarzą Szwecję. Te właśnie cechy w oczach naiwnych mieszkańców innych państw wyróżniają kraj spośród innych mu podobnych – Danii, Norwegii czy Finlandii. (oi)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2013

Wiza za 100 000
Szwedzkie salony kosmetyczne znalazły prosty sposób na kryzys. Jak donosi Szwedzkie Radio rekrutują one manikiurzystki z Wietnamu. Problem w tym, że muszą one dostać najpierw prawo pracy i pobytu. Drobiazg – salon obiecuje to załatwić. Za pewną opłatą oczywiście – od 70 do 140 tysięcy koron (1 sek ≈ 0,5 zł). Czyli za około... 20 miesięcznych pensji oferowanych Wietnamkom. Jak na razie z oferty szwedzkich salonów skorzysta... prokuratura.

Warto tu przypomnieć, że obywatele krajów UE, a więc i Polski, mają pełne prawo do pracy w Szwecji bez żadnych pozwoleń. Ograniczeniem jest wiza pobytowa, gdyż bez wizy mogą oni przebywać tutaj jedynie trzy miesiące. Gdy jednak znajdą pracę, to wystarczy zaświadczenie od pracodawcy, które należy wysłać do Urzędu Imigracyjnego, by poinformować go, że zostajemy na dłużej. (rn) Więcej na str. Pobyt i praca...

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2013

Nordyckie Muzeum Akwareli
Na wyspie Tjörn, która znajduje się w odległości ok. 50 km od Geteborga, można podziwiać nie tylko piękne morskie widoki i przestrzenność krajobrazu, ale także malarstwo akwarelowe. W malowniczej, portowej miejscowości Skärhamn mieści się Nordyckie Muzeum Akwareli. Od czasu rozpoczęcia działalności w 2000 r. muzeum zebrało blisko tysiąc prac ok. stu artystów z krajów nordyckich, a kolekcja stale się powiększa. Myślę, że miejsce to, poświęcone wyłącznie akwareli, można uznać za fenomen w świecie muzeów i miejsce warte odwiedzenia.

Do 16 lutego w Nordyckim Muzeum Akwareli oglądać można obrazy Martina Jacobsona. Wszystkie prace pokazywane są po raz pierwszy, bowiem stworzone zostały specjalnie na tę wystawę. Obejmuje ona przede wszystkim przedstawienia lasu, w których drzewa tworzą swoją własną, teatralną i nierzeczywistą przestrzeń. Intensywność kolorów, wyrazistość kształtów i tajemnica, kryjąca się gdzieś w obrazie, wprowadzają do onirycznego świata natury, świata fantazji. Przypominają o uczuciu, którego człowiek doświadcza będąc otoczony wielkością i tajemniczością przyrody.

Wrażenie musi być niezapomniane, gdy wychodząc z wystawy zderzamy się z tym samym uczuciem nieprzeniknioności natury, tym razem jednak patrząc na realne przestrzenie, wśród których stoi budynek muzeum. (km)

Nordyckie Muzeum Akwareli

Nordyckie Muzeum Akwareli w Skärhamn. Foto Christer Hallgren.

Martin Jacobson,

Leśna ścieżka, mocne światło (Skogsstig, starkt ljus), Martin Jacobson 2013 r.

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2013

Im bliżej, tym lepiej
Tego lata Szwedzi odbyli około 6,3 miliona podróży zagranicznych, co oznacza wzrost liczby wycieczek o 2,4% w porównaniu z zeszłym rokiem. Obywatele Szwecji chętnie wybierają destynacje, które nie wymagają od nich dalekich podróży – dlatego też Dania jest najczęściej odwiedzanym przez nich krajem. W czołówce znajduje się też Finlandia (na trzecim miejscu) i Norwegia (na miejscu czwartym). Z państw leżących poza skandynawskim kręgiem, Hiszpanii udało się zaskarbić uznanie Szwedów i była ona drugim najchętniej wybieranym kierunkiem tego lata. Szwedzcy turyści lubią też jeździć do Grecji, Niemiec, Turcji, Wielkiej Brytanii, Francji i Włoch. Tak odległego kraju jak Polska, ze szwedzkiego horyzontu nie widać. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2013

Busem na Nordkapp
25-letni bus, 6 państw, 8 osób, 27 napraw, 36 dni, 10 000 km - wyliczać można by bez końca, lecz najważniejsze było jedno marzenie i jeden cel: Nordkapp! Tak zaczął się pomysł na wyprawę marzeń i najcudowniejszą przygodę dotychczasowego życia grupy polskich studentów.

Pisaliśmy o przygotowaniach do ich podróży po Skandynawii. Teraz publikujemy krótkie podsumowanie – czytaj dalej...

Norwegia,

Lot Agnieszki nad Preikestolen.

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2013

Pięć szwedzkich uczelni na liście najlepszych
W opublikowanym niedawno spisie dwustu najlepszych uniwersytetów na świecie (The Times Higher Education World University Rankings 2013-2014) znajduje się pięć uczelni ze Szwecji. Najlepszy w kraju okazał się Karolinska Institutet, który wspiął się w światowym rankingu na miejsce 36. (w roku poprzednim był na 42.). Lepiej w tym roku wypadł również uniwersytet w Sztokholmie i KTH (Kungliga Tekniska högskolan), natomiast Uppsala i Lund spadły w rankingu. Mimo to Szwecja może poszczycić się aż pięcioma wyróżnionymi uczelniami, Dania trzema a Finlandia i Norwegia jedynym.

Do badania pod uwagę wzięto 13 różnych czynników, które razem mają dać szeroki i pogłębiony obraz poszczególnych uczelni. Na pierwszym miejscu w rankingu niezmiennie znajduje się Kalifornijski Instytut Technologiczny, dalej Harvard i Oxford.(oi)

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2013

Zima ostrzega
Pierwsze oznaki nachodzącej, mroźnej pory roku, pojawiły się w Szwecji już pod koniec września. Teraz jednak nadszedł moment na porządne ilości śniegu, które zapowiadają zimowy sezon w pogodzie. Västernorrland, Dalarna i Gävleborg mogły "cieszyć się" z opadów białego puchu już wczoraj. Media zaczynają ostrzegać o trudnych warunkach na drogach a do zmiany opon na zimowe zachęcają kierowców już od dłuższego czasu. (oi)

gołoledż

 

Szwecja, Dziennki

16.10.2013

Zmiana władzy w Norwegii
Po wrześniowych wyborach w Norwegii władzę przejmie tam niebiesko-niebieska koalicja. Dotychczas rządzący socjaldemokraci ponieśli sromotną klęskę. Wybory wygrała prawicowa partia Høyre. Drugą siłą w bloku prawicowym jest teraz narodowo-konserwatywna Fremskrittspartiet (Partia Postępu). Obie partie tworzą obecnie koalicję rządową. Przewodnicząca Høyre, Erna Solberg, zaprezentowała dzisiaj swój rząd. Siv Jensen, liderka Fremskrittspartiet, znana z niechęci do imigrantów, została ministrem finansów. (rn) Zobacz też 10.09.2013...

 

Szwecja, Dziennki

16.10.2013

Korona za działkę!
Nie, to nie okrzyk zdesperowanego króla, który szafuje swoim królestwem. To gmina Eda w szwedzkim Värmland oferuje działki budowlane, około 1000m2, za jedną koronę – około 50 groszy.

Granicząca z Norwegią Eda przeżywa prawdziwy bum gospodarczy dzięki przygranicznemu handlowi. Droga dla większości obcokrajowców Szwecja, okazuje się być tanim krajem dla ropobogackich Norwegów. To dzięki nim region rozkwita, przybywa miejsc pracy i rośnie zapotrzebowanie na mieszkania i usługi. Władze gminy zachęcają teraz do przeprowadzki do Eda. By zapewnić dach nad głową – a mieszkań nie ma – proponują zbudować własny, na działce za koronę. (rn)

Eda

Dom w gminie Eda,

 

Szwecja, Dziennki

16.10.2013

Milionerzy w Szwecji
Szwecji przybywa dolarowych milionerów. W ubiegłym roku liczba osób, które posiadają majątek wartości co najmniej jednego miliona dolarów, zwiększyła się o 100 000. Na 9,5 miliona ludności, ponad 500 000 mieszkańców Szwecji osiągnęło taki poziom zamożności. Dzięki temu Szwecja znalazła się wśród 12 krajów świata z największą ilością dolarowych milionerów oraz na 6 miejscu pod względem tempa wzrostu zamożności obywateli. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2013

Carl Larsson, życie i twórczość
Do 3 listopada 2013 roku w Muzeum Narodowym w Sztokholmie obejrzeć można wystawę zatytułowaną "Carl Larsson – vänner & ovänner", poświęconą temu właśnie artyście. Wystawa obrazuje życie artystyczne Szwecji w latach 1870 – 1920, zilustrowane  około stu dwudziestoma pracami, z czego prawie sto jest autorstwa Carla Larssona.

Oglądając ekspozycję, mamy okazję prześledzić losy tego niezwykle cenionego przez Szwedów artysty, od początków jego kariery, po lata późniejsze. Tytuł wystawy "Vänner & ovänner" ("Przyjaciele i wrogowie") oznacza, że poznamy zarówno jasne, jak i ciemne strony życia artysty. Czytaj dalej....

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2013

Szwedzki premier w ogniu kpinek
– Jestem jak koń bojowy – takiego porównania użył szwedzki premier Fredrik Reinfeldt we wczorajszym wywiadzie dla agencji TT. Chciał on w ten sposób wyrazić swoją gotowość do walki o kolejne zwycięstwo w przyszłorocznych wyborach mimo kiepskich notowań. W sieci zawrzało natychmiast od żarcików na temat wyznania premiera. Większość nie zostawia suchej nitki na premierze i polityce rządu. Najbardziej jednak zabawnym i trafnym wydaje się być pytanie – Skoro premier jest koniem, to kto jest jeźdźcem? (rn)

kon

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2013

Lepiej zdejmij nogę z gazu
Pewien mieszkaniec Wysp Alandzkich, fińskiego archipelagu położonego na Morzu Bałtyckim, jechał z prędkością 77 km/h na drodze z ograniczeniem do 50 km/h. Został za to ukarany mandatem w wysokości... 95 tysięcy euro (około 400 000 zł). Wysokość mandatów na Alandii (Åland) jest proporcjonalna do wysokości dochodów ofiary. Tu trafiło na bogatego przemysłowca.

Kierowca przyznaje, że sam jest sobie winien, ale nie może też oprzeć się wrażeniu, że kara jest nieadekwatna do winy. Ze smutkiem dodaje, że np. w Szwecji za takie wykroczenie dostałby grzywnę na poziomie 2000 zł. Tyle, co nic. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2013

IKEA dobra na sen
Fotograf szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter", Jonas Lindkvist, przywiózł z podróży do Chin ciekawą pamiątkę: 26 zdjęć, przedstawiających śpiących w IKEI Chińczyków. Fotografie szybko rozprzestrzeniły się po sieci, podobnie jak pytanie, skąd wzięło się to niecodzienne zjawisko.

Ciężko znaleźć jednoznaczną odpowiedź, ale trzeba wziąć pod uwagę fakt, że Chiny są krajem, w którym wielu obywateli mieszka w mało komfortowych warunkach. Nikogo też nie dziwią ludzie, drzemiący w miejscach publicznych czy samochodach. Sklepy IKEA wydają się być miejscem idealnym do odpoczynku – przestronnym, odpowiednio klimatyzowanym w upalne lata a dogrzewanym podczas zimowych mrozów. Zwolennicy ikeowskich drzemek mogą więc nie tylko odpocząć w komfortowych warunkach, ale też liczyć na gościnność i tolerancję personelu sklepu. (oi)

Chinczyk w IKEA

Chińczyk w IKEA. zobacz więcej zdjęć Jonasa Lindkvista...

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2013

Wracamy na drzewo?
O tym, jak wyjątkowy może być skandynawski design, przekonał się każdy, kto miał przyjemność spędzić czas w nadrzewnym hotelu Treehotel, umiejscowionym na dalekiej północy Szwecji. Jego urokiem zachwycają się nie tylko osoby odwiedzające, lecz także twórcy listy najpiękniejszych nadrzewnych hoteli, stworzonej przez CNN.

Hotel znajduje się w miejscowości Haras zlokalizowanej ok. 100 km od lotniska Luleå i składa się z pięciu pokoi umiejscowionych kilka metrów nad ziemią. Każdy z nich zaprojektowany został przez innego architekta – każdy w harmonii z otaczającą go naturą. Noc można spędzić na przykład w gigantycznym ptasim gnieździe (The Bird's Nest), lustrzanej kostce (The Mirrorcube) lub w spodku kosmicznym (The UFO). Do dyspozycji gości jest także nadrzewna sauna, a dodatkowym atutem miejsca jest wspaniała panorama – widok na dolinę rzeki Lule. Zobacz całą listę... (oi)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2013

Noblowski tydzień
Codziennym tematem w mijającym tygodniu było w Szwecji ogłaszanie kolejnych laureatów Nagrody Nobla. Zostało jeszcze ogłoszenie w poniedziałek nagrody w dziedzinie ekonomii, ale jest to nagroda Szwedzkiego Banku Narodowego imienia Alfreda Nobla, nie wymieniona w jego testamencie. Tydzień kończy wręczenie pokojowej nagrody Nobla, ogłaszanej w Oslo przez Norweski Komitet Noblowski. Jak już nieraz bywało, jest to bardziej humorystyczny moment. Do laureatów należą często bardzo kontrowersyjne osoby lub organizacje. Zdumienie wywołało przyznanie Barackowi Obamie nagrody za... obietnice. Szokiem było przyznanie pokojowej nagrody Unii Europejskiej – czy dostałeś już swoją część nagrody obywatelu UE? Tym razem laureatem został... OPCW. Świetny wybór, prawda? (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2013

Podwyżki dla riksdagu
Szwedzcy parlamentarzyści dostaną sporą podwyżkę. Już od 1 listopada będą zarabiali o 1500 koron więcej, tzn. 59 800 koron brutto miesięcznie, 1 sek = 0,5 zł. Podwyżka jest motywowana ogólnym wzrostem płac według aktualnych umów zbiorowych na szwedzkim rynku pracy. Szwedzcy posłowie do riksdagu zachowają większą część swojej pensji przez wiele lat, nawet jak nie zostaną ponownie wybrani w przyszłorocznych wyborach. Zobacz też 2.10.2013... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2013

Jednak zadowoleni
Nie sposób jednoznacznie zbadać, czy dany kraj jest miejscem szczęśliwym, czy nie. Jednak to już kolejny ranking, który potwierdza – Szwedzi potrafią cieszyć się życiem. Badania przeprowadzone zostały między innymi przy współpracy naukowców z uniwersytetu w Sztokholmie i Instytutu Karolinska.

Szwecja w tego rodzaju statystykach często zajmuje miejsce dalekie od czołówki szczęśliwych nacji – a to ze względu na spory odsetek samobójstw i chorób psychicznych, na które cierpi społeczeństwo. Kierując się głównie negatywnymi wskaźnikami, Szwecja nie wydaje się być szczęśliwym miejscem. Jednak według badań, które uwzględniły między innymi poziom satysfakcji z życia, Szwecja znajduje się na miejscu 4. pod względem zdrowia psychicznego (na 17 badanych krajów). Według tego rankingu, najlepiej mają się Holendrzy. (oi)

Zadowoleni Szwedzi

Dalarö pod Sztokholmem – no tu się nie da żyć!

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2013

Szwedzka gospodarka
Po miesięcznym wzroście szwedzkiej produkcji przemysłowej o 1,8% w czerwcu tego roku, porównanie sierpnia z lipcem wypada już znacznie mniej korzystnie – produkcja spadła o 2,3%. A porównując z sierpniem 2012 r. spadek wynosi aż 6,9%. Wiele ważnych gałęzi przemysłu – elektroniczny, motorowy, chemiczny i farmaceutyczny – odnotowało zwolnienie tempa produkcji.

Spada również, choć nieznacznie, ilość zamówień, co nie wskazuje na szybką poprawę sytuacji w najbliższym czasie. Pewną nadzieję daje znacznie bardziej pozytywny indeks PMI z września. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

10.10.2013

Lifting elektrowni jądrowych
Miliardowe sumy przeznaczono na modernizację szwedzkich elektrowni atomowych w ostatnim czasie. Oczekuje się teraz, że reaktory Oskarshamn 3 oraz Forsmark 2 przekroczą w tym roku rekordowe wydajności. Trwa również dalsza modernizacja reaktora Oskarshamn 2. Przeznaczono na nią kwotę rzędu 4 mld zł. 2000 osób pracuje nad wymianą turbin, wentylów, zabezpieczeń. Zostanie ułożone 800 km nowych kabli. Unowocześnione reaktory mają osiągać wydajność 10 TWh (terawatogodzin) rocznie. (rn)

Oskarshamn

Elektrownia jądrowa w Oskarshamn, w szwedzkiej smolandii.

 

Szwecja, Dziennki

9.10.2013

Sztokholm szuka miłości
Jeszcze całkiem niedawno próby znalezienia drugiej połówki w sieci kojarzone były jednoznacznie z aktem desperacji. To podejście przestało jednak być w Szwecji aktualne. Co druga osoba w kraju przyznała, że szukała kiedyś miłości w sieci.

Do internetowego randkowania najbardziej pozytywny stosunek mają mieszkańcy Sztokholmu – tam też singli jest najwięcej. 65% zapytanych osób przyznało, portale randkowe są dobrym sposobem na znalezienie partnera. To o 5% więcej niż w innych miastach kraju. Jednocześnie w ciągu ostatnich 3 lat liczba osób, będących użytkownikami tego rodzaju stron, wzrosła szczególnie w przedziale wiekowym 18-25 lat. Jeden z portali randkowych odnotował w tym czasie wzrost liczby członków o 50 tysięcy – tylko w samym Sztokholmie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

8.10.2013

Zwyczaje szwedzkich trzylatków
Według raportu przeprowadzonego przy pomocy Centralnego Biura Statystycznego (Statistiska centralbyrån, SCB), użytkownikami internetu w Szwecji stają się coraz młodsze dzieci. Już ponad połowa trzylatków surfuje w sieci i prawie każdy nastolatek korzysta z tej funkcji w telefonie – jest to wynik ośmiokrotnie większy w porównaniu z rokiem 2010. Jeszcze w roku 2005 dzieci zaczynały korzystać z internetu mniej więcej w wieku 9 lat. Teraz granica ta przesunęła się do lat 3.

Ponadto obecnie prawie 80% dzieci w wieku do 8 lat surfuje w sieci co najmniej kilka razy w tygodniu (w roku 2005 wynik ten wynosił niecałe 30%) a blisko 95% 15-latków korzysta z internetu w telefonie (w porównaniu z 12% w 2005). (oi)

Dzieciak z iPadem

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2013

Ku naturze w poszukiwaniu odpowiedzi
W galerii Edsvik w północnym Sztokholmie do 13 października można oglądać prace Ulfa Trotziga. Szwedzki artysta, którego dzieła wystawia się zarówno w Europie jak i m.in. w Brazylii, Indiach, Japonii i USA, znany jest przede wszystkim z obrazów, które przemawiają dynamiczną plamą barwną. W poszukiwaniach kolorystycznych, malarz inspiruje się twórczością Cezanne'a, Bonnard'a i Matisse'a. Powracającym motywem w jego pracach są kobiety, drzewa i ptaki. Jak mówi artysta, są one dla niego narzędziem do uchwycenia ciągłego poszukiwania odpowiedzi, która nieustannie gdzieś ulatuje.

W swoich obrazach Trotzig przekazuje, towarzyszące mu od dziecka, przekonanie o różnorodności, zmienności i nieprzeniknioności natury. Oglądając jego prace, odczuwamy ten dynamiczny pierwiastek świata, który uniemożliwia nam uchwycenie jednej, stałej prawdy. Zobacz film z wystawy... (km)

Ulf Trotzig

Ulf Trotzig na tle swojego dzieła.

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2013

Święty łosoś
Pod koniec września pracownicy pewnej fabryki rybnej w Goteborgu dokonali niezwykłego odkrycia: na boku jednej z ryb zauważyli odciśnięty idealny krzyż. Szybko uznali, że nie jest to przypadek. Lars Ludwigson, który sfotografował łososia, początkowo chciał go wziąć do domu i spożyć z należytą czcią. Zreflektował się jednak dość prędko, że taki okaz powinien zostać udostępniony szerszej publiczności.

Niezwykła ryba, odpowiednio zakonserwowana i zabezpieczona przed kradzieżą, ruszyła więc w pielgrzymkę po Szwecji, by cieszyć oczy zgromadzonych przed nią tłumów. (oi)

Szwecja, lax

Foto Lars Ludwigson

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2013

Jesień życia tylko w Szwecji
Według informacji podawanych przez Organizację Narodów Zjednoczonych, Szwecja jest krajem, w którym najlepiej żyje się osobom starszym. 90 państw zostało ocenionych pod kątem zdrowia, finansów, wykształcenia i pracy oraz przyjaznego seniorom otoczenia, składających się na ogólne warunki życia ludzi po 60-ce. Mimo że Szwecja nie jest liderem w żadnej z tych czterech głównych kategorii z osobna, to w ogólnej ocenie wypadła najlepiej.

A co na to mieszkańcy Szwecji? Oczywiście zdania są podzielone. Osoby starsze doceniają dobrze zorganizowaną pomoc medyczną i łatwy dostęp do niej, ale narzekają na społeczeństwo, które nie traktuje ich z należytym szacunkiem i troską. (oi)

Emeryci

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2013

Brittsommar – szwedzkie babie lato
Aura mijającego tygodnia była w Szwecji bardziej zimowa niż wczesnojesienna. Jednak jest nadzieja. Po dzisiejszej słocie, już w niedzielę synoptycy zapraszają na słoneczną pogodę, podgrzaną do 14-15°C w południowej części kraju. Słoneczna uczta ma trwać co najmniej do środy. Jest więc nadzieja na prawdziwe babie lato, zwane w Szwecji "brittsommar".

Szwedzka nazwa "brittsommar" to zlepek słów "britt" i "sommar". Pierwsze pochodzi od imienia św. Brygidy, po szwedzku Birgitta. Początkowo był to Dzień św. Brygidy "Birgittadagen", który obchodzono na cześć jej kanonizacji 7 października 1391. Teraz w tym dniu obchodzimy imieniny Birgitty. Imię to wymawia się zdrobniale Britta.

Drugie słowo to po prostu lato. W meteorologicznym znaczeniu babie lato to w wielu krajach ciepła, słoneczna jesień – tak zwana złota jesień. Jednak w Szwecji jest ono również przypisane do okresu wokół 7 października. Występujące w środkowej Europie drugie znaczenie określenia babie lato – jako unoszone wiatrem nitki pajęcze – w Szwecji nie jest używane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2013

Kanelbulle przeciwko rasizmowi?
Dziś Szwedzi obchodzą bardzo słodkie święto – dzień cynamonowej bułeczki psypanej cukrem – kanelbulle. Jest to ciastko tak popularne w Szwecji, że doczekało się swojego dnia w kalendarzu – i to już od 1999 roku. Teraz pojawił się pomysł, by to święto było również dniem "wspólnoty i troski". Nadanie dodatkowego znaczenia to inicjatywa tzw. antyrasistów, którzy widzą potrzebę zwrócenia uwagi na te wartości "w naszych niespokojnych czasach". Inicjatorzy mają nadzieję, że powstanie nowa świecka tradycja. (oi)

Kanellbulle

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2013

Podejrzany minister
Szwedzki minister ds. migracji Tobias Billström jest podejrzany o nielegalny handel akcjami. Chodzi o wykorzystanie wewnętrznych informacji rządu do prywatnego zakupu akcji górniczego przedsiębiorstwa Northland Resources. 13 lutego tego roku Billström kupił 30 000 akcji, prawdopodobnie wiedząc już o tym, że upadające przedsiębiorstwo otrzyma ogromne dofinansowanie od państwa. Decyzja o pakiecie pomocowym zapadła parę dni wcześniej. Korzystanie z takich wewnętrznych informacji dostępnych jedynie decydentom jest zakazane. Inspekcja Finansowa oraz Urząd ds. Przestępstw Ekonomicznych wszczęły śledztwo w tej sprawie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.10.2013

Zalet czosnku ciąg dalszy
O cudownych właściwościach czosnku wiadomo nie od dziś. Jednak naukowcy wciąż potrafią nas zaskoczyć, dorzucając do listy jego zalet kolejne atuty. Badania przeprowadzone na akademii Sahlgrenska w Geteborgu wykazały, że spożywanie tego warzywa przez kobiety na początku ciąży, zmniejsza ryzyko przedwczesnego porodu o 30%. Z kolei u pań, które pod koniec ciąży jadły dodatkowo suszone owoce (przede wszystkim rodzynki), stwierdzono, że ryzyko to jest mniejsze o 40%.

Według naukowców, związek między zwiększonym spożyciem tych produktów a ograniczeniem ryzyka przedwczesnego porodu, jest jasny, jednak należy przeprowadzić więcej dokładnych badań, by mieć absolutną pewność, co do prawdziwości tej tezy. (oi)
Kobieta z czosnkiem

12

Szwecja, Dziennki

2.10.2013

Riksdag na spadochronach
Posłowie riksdagu – szwedzkiego sejmu – głosowali dzisiaj nad swoimi odprawami, gdy posłami być przestaną. Dotychczasowe warunki są niezwykle korzystne. Poseł z trzyletnim stażem otrzymuje po utraceniu mandatu 80% swego wynagrodzenia w pierwszym roku i do 66% w dwóch kolejnych latach. Jednak ten, kto ukończył 50 lat i spędził w riksdagu 6 lat, dostaje wynagrodzenie aż do 65 lat, czyli do emerytury – sowitej naturalnie. Podstawowa pensja posła riksdagu wynosi obecnie 58 300 koron (ok. 30 000 zł).

Po przyszłorocznych wyborach ma się to zmienić. Przede wszystkim "złote spadochrony" będą wypłacane krócej, czyli w sumie ulegną uszczupleniu. Pomysł nie spodobał się obecnym wybrańcom ludu. Przegłosowali oni dzisiaj, że jeżeli po wyborach 2014 r. nadal będą zasiadali w riksdagu, zachowają oni swoje synekury według obecnego systemu.

Wokół sprawy utworzyły się egzotyczne koalicje. Ideologiczni wrogowie – Socjaldemokraci i Moderaci – byli za utrzymaniem złotych spadochronów dla siebie. Cała reszta, w tym dwie partie rządzącej wspólnie z Moderatami koalicji – Center i Chadecja – stanęła po drugiej stronie barykady, razem z komunistami, nacjonalistami i zielonymi. (rn)

Szwecja, Sztokholm, riksdag.

Szwedzki parlament (riksdag), jest położony na młej wysepce w centrum Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2013

Prezydenci i rozruchy kosztują
Rozruchy na przedmieściach Sztokholmu, które zaczęły się w maju tego roku w Husby, a potem wizyta prezydenta USA Baracka Obamy we wrześniu, kosztowały sztokholmską policję 30 milionów koron ekstra. Teraz stołeczna policja domaga się od Komendy Głównej Policji (Rikspolisstyrelsen, RPS) zwrotu tych dodatkowych kosztów. W przeciwnym razie może zabraknąć środków na standardową działalność policji, na czym ucierpią mieszkańcy Sztokholmu – grozi lokalna policja. Jednak RPS upiera się, że dysponując 5 miliardowym budżetem, sztokholmski oddział nie powinien mieć trudności z 30 milionami dodatkowych wydatków. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.10.2013

Eksplozja nowych dragów
Na szwedzkim rynku pojawia się coraz więcej substancji psychotropowych sprzedawanych głównie przez internet. Co tydzień pojawia się nowy "drag". Państwowe Laboratorium Kryminalistyki (SKL) pracuje na pełnych obrotach, analizując nowe substancje. Przewiduje się, że liczba zgłoszeń osiągnie w tym roku 30 000. Jak tylko jakaś substancja zostanie sklasyfikowana jako narkotyk, natychmiast pojawia się inna, często bardo podobna, którą można sprzedawać całkiem legalnie. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

1.10.2013

Olimpiada zimowa w Szwecji?
Szwedzki Komitet Olimpijski przedstawił dzisiaj wyniki analizy, dotyczącej możliwości organizacji Olimpiady Zimowej. Po zbadaniu wielu aspektów komitet stwierdza, że Szwecja może być gospodarzem Olimpiady Zimowej w 2022 roku. Większość dyscyplin może być rozgrywana w stolicy kraju – Sztokholmie. Tylko niektóre zmagania mogą odbywać się w Åre, pięknym górskim kurorcie, szwedzkim odpowiedniku Zakopanego. Niemal cała infrastruktura niezbędna do przeprowadzeni igrzysk jest już w Sztokholmie gotowa lub powstanie w najbliższym czasie – twierdzi komitet. R ównież finansowanie wydaj się być zapewnione.

Do 14 listopada należy zgłosić do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego zamiar ubiegania się o organizację igrzysk. Oficjalne podanie ma być potem złożone do 14 marca 2014 roku. Głównym konkurentem Sztokholmu/Åre będzie niemieckie Monachium. (rn)

Skok nad Sztokholmem

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net