Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Wrzesień 2013. 00241

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2013

Popularność polowań rośnie
Szwecja jest krajem chętnie wybieranym przez turystów. Z każdym rokiem przybywa także osób, które odwiedzają kraj w konkretnym celu – aby polować. Turystyka łowiecka w Szwecji przynosi ogromne dochody, blisko 1000 przedsiębiorstw zajmuje się tego rodzaju działalnością. Ocenia się, że ich obroty osiągają 200 milionów koron rocznie. Coraz częściej korzystają z niej obywatele Włoch, Francji i USA.

Polowanie w Szwecji nie należy do tanich przyjemności i kosztuje około 5000 zł dziennie. W cenę wchodzi mieszkanie wyżywienie, przeloty helikopterem oraz przewodnik. Dodatkowo, ten kto ubije łosia, płaci ok. 9000 zł opłaty za trofeum.

W całej Europie obroty związane z turystyką łowiecką ocenia się na 8,5 mld zł. Wpływy z tzw. pwszechnego myślistwa oraz z turustyki łowieckiej w Szwecji osiągają 1,5 mld zł rocznie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2013

Będzie nowe Slussen
Od ponad 20 lat trwają w Szwecji spory dotyczące przebudowy sztokholmskiego węzła komunikacyjnego Slussen. Obecne rozwiązanie pochodzi z 1935 r. i pomysł jego unowocześnienia wydaje się rozsądnym. Mimo to nostalgicy zaskarżali każdą decyzję dotyczącą przebudowy. Dzisiaj jednak zapadł wyrok w Naczelnym Sądzie Ziemskim (Mark- och miljööverdomstolen): Slussen będzie przebudowane. Wygląda na to, że jest to już ostateczna decyzja, choć przeciwnicy szukają jeszcze dziury w całym. Zobacz też 13.12.2011... (rn)

Szwecja, Sztokholm, Slussen

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2013

Nato, Nato, Nato czeka...
Kolejna szwedzka partia, Chrześcijańscy Demokraci (Kristdemokraterna, KD), członek rządzącej koalicji, deklaruje otwarcie na przystąpienie Szwecji do Paktu Północnoatlantyckiego (NATO). Dzisiaj na kongresie partii przegłosowano decyzję o powołaniu komisji, która zbada możliwości i konsekwencje porzucenia przez Szwecję tradycyjnej polityki neutralności. Do tej pory KD była przeciwna członkostwu w NATO.

Cztery partie rządzącej koalicji są podzielone w tej kwestii. Zdecydowanie za są Liberałowie (FP). Podobnie jak największa partia koalicji, Moderaci (M), choć ci ostatni bardziej nieśmiało. Ludowcy z Center (C) byli przeciw, ale niedawno zmienili stanowisko i postanowili "zbadać sprawę". Teraz podobną drogę wybrała chadecja. Wszystkie partie opozycji są przeciwne przystąpieniu Szwecji do NATO.

... a tam ciągle nie ma nas. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.09.2013

Kontrowersyjna kampania
Od kilku dni w Szwecji mówi się głośno o nowej marce ubrań "Miss Skinny", która sprzedawać ma odzież wyłącznie w rozmiarze 32 (tzw. rozmiar "zero"). Reklamy internetowego butiku głoszą, że w modzie nie ma miejsca na kompromis oraz że czas pożegnać normalność i przywitać nowy, mniejszy ideał piękna. "Do you fit in?" ("Czy pasujesz?") to hasło, które reklamuje kampanię.

"Miss Skinny" szybko znalazła się pod ostrzałem krytyki, jednak żadna z osób odpowiedzialnych za projekt nie chciała się wypowiadać w tej sprawie aż do czwartkowej konferencji, otwierającej działalność sklepu.

Jak się okazało, internetowy butik to tylko prowokacja, mająca na celu zszokowanie społeczeństwa i sprawienie, by zaczęto w końcu dyskutować problem lansowanego od lat, przesadnie chudego ideału piękna. Za kontrowersyjną kampanię odpowiedzialna jest organizacja "Frisk & fri", przeciwdziałająca problemom związanym z zaburzeniami żywienia. Kontrowersje, które narosły wokół fikcyjnego sklepu, były efektem pożądanym przez twórców kampanii. Jak mówią, od 30 lat nie zostały podjęte żadne skuteczne kroki, które mogłyby zmienić podejście do współczesnego ideału piękna. Stąd pojawił się pomysł, by skorzystać z bardziej radykalnych rozwiązań.

W Szwecji nie brak głosów krytycznych wobec kampanii. Istnieje ryzyko, że spora grupa młodych dziewczyn nawet nie dowie się, że sklep był jedynie prowokacją. Jedyne, co zapamiętają, to zdjęcie modelki w rozmiarze "zero" i pytanie, czy one pasują do tego bezkompromisowego ideału. (oi)

Miss Skinny

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2013

Szwed na chińskich znaczkach
Legendarny szwedzki pingpongista Jan-Ove Waldner doczekał się własnego znaczka pocztowego w Chinach. Dziś rozpoczyna tam jego lansowanie – już na starcie sprzedano 3 miliony sztuk spośród 16-milionowego nakładu. Jan-Ove Waldner jest pierwszym żyjącym obcokrajowcem zdobiącym chińskie znaczki.

48-letni Waldner, wielokrotny mistrz świata oraz złoty medalista olimpijski, jest nadal aktywnym sportowcem. Cieszy się on ogromną popularnością w Chinach, gdzie zyskał przydomek Chang Qing Shu – Wiecznie Zielone Drzewo.

Oprócz odbijania białej piłeczki, Jan-Ove Waldner zajmuje się promocją szwedzkich firm w Chinach w ramach swojego projektu "Chang Qing Shu - The Potential of a Legend". (rn)

Jan-Ove Waldner

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2013

Czytelniczy problem Szwecji
W Szwecji coraz mniej rodziców czyta książki swoim pociechom. Codzienne czytanie na głos deklaruje obecnie 35% dorosłych, podczas gdy 10 lat temu wynik ten był dwukrotnie wyższy. Z pewnością do tej tendencji przyczynia się powszechne użycie audiobooków i możliwość zastąpienia rodzica przez komputer. Nie jest to jednak pełnowartościowy substytut, o czym świadczy coraz niższy wskaźnik umiejętności czytania ze zrozumieniem wśród dzieci i młodzieży.

W związku z tym w regionach Sörmland, Västmanland i Örebros ruszył projekt "Opowiadaj, baw się, czytaj" (Berätta, Leka, Läsa), mający na celu zmianę tego stanu rzeczy. Zaangażowani w niego są pracownicy bibliotek i pedagodzy, którzy wspólnymi siłami chcą zachęcić rodziców do czytania na głos i spędzania czasu z dziećmi. (oi)

Szwecja - czytaj dzieciom

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2013

Drogocenny kilogram
Ile może kosztować amatorów homara kilogram tego skorupiaka? W Szwecji zazwyczaj nie więcej niż 330 koron, chyba że kupujący ma chrapkę na pierwszego homara w sezonie. Wtedy musi liczyć się ze sporo większym wydatkiem. Suma 28 tysięcy koron za dwie sztuki robi wrażenie – tyle nabywca tegorocznego "pierwszego kilograma" musiał za niego zapłacić na corocznej aukcji w Geteborgu. Tam spośród klatek z homarami z pierwszego dnia połowu tradycyjnie losuje się jedną, z której skorupiaki sprzedane zostaną jako pierwsze. W ten sposób w Szwecji co roku otwiera się sezon połowu homara, który to rozpoczął się w poniedziałek i potrwa do końca kwietnia przyszłego roku. Trzeba przyznać, że tegoroczny nabywca homarów i tak sporo oszczędził – zeszłoroczny bowiem musiał przeznaczyć na swoją zachciankę ponad 100 tysięcy koron. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2013

Pożegnanie z budką
Ostatnie już budki telefoniczne w Szwecji zostaną zdemontowane w 2015 roku. Pierwszą budkę telefoniczną postawiono w Sztokholmie w 1890 r. Potem ich liczba systematycznie rosła aż do początku lat 1980-tych, sięgając wówczas 44 000 sztuk. Nie było w Szwecji stacji kolejowej, rynku, czy centrum handlowego – bez publicznego telefonu. Teraz pozostało już tylko 1200 budek. Używane są raczej do podłączenia się do internetu niż do rozmów telefonicznych. Jednak i ta funkcja traci na znaczeniu wobec wszystkich smartfonów.

Dla nostalgików telefonicznych budek jest jednak nadzieja – można je kupić za jedyne 1500-2000 koron i ustawić np. na własnym ogródku. Potem można tam wejść i w spokoju zadzwonić... z własnej komórki. (rn)

Szwecja. Budka telefoniczna.

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2013

Pierwszy śnieg
Ledwo zdążyliśmy pogodzić się z końcem lata i nadejściem jesieni, a już zima sygnalizuje swoje rychłe przyjście. W popularnym kurorcie narciarskim, szwedzkiej miejscowości Sälen w regionie Dalarna, mimo dodatniej temperatury, spadł pierwszy biały puch. Chociaż nie ma po nim już śladu, bo słupek rtęci wciąż jest powyżej zera, to w Szwedzi mogą powoli szykować swój sprzęt na nadchodzący sezon narciarski. (oi)

12

Szwecja, Dziennki

24.09.2013

Awantura o bazę
Zamieszanie wokół nielegalnej bazy danych osobowych szwedzkich Cyganów trwa. Burza, jaką wywołała wczorajsza publikacja dziennika Dagens Nyheter, nie cichnie – raczej nabiera rozpędu. Dzisiaj gazeta donosi o istnieniu jeszcze jednej kartoteki Cyganów. Policja w Skanii – główny bohater skandalu – najpierw zaprzeczała, teraz jednak przyznaje, że prowadzi ją już od roku 1998. Pewien emerytowany szef policji z Lund przyznaje, że sam był inicjatorem kartoteki w 2005 roku. Jednak tworzenie list Cyganów trwa już od lat 1980-tych – donosi Expressen.se.

Wielu komentatorów – i policjantów – nie ma wątpliwości, że najwyższe władze wiedziały o namierzaniu Cyganów i tworzeniu kartotek. Policjanci zajmujący się tym nazywani byli przez kolegów "zigenarkommandot". W sprawę jest zamieszany również Urząd Podatkowy. Zobacz też 23.09.2013... (rn)

Szwecja, mapowanie Cyganów

Szwecja policja tworzyła nielegalnie bazę danych osobowych Cyganów.

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2013

Czas opróżnić materac
Z końcem obecnego roku zostaną w Szwecji wycofane z obiegu banknoty 50 i 1000 koronowe bez paska z hologramem. W okresie od 1 stycznia do 28 lutego 2014 r. włącznie wycofane banknoty można będzie wpłacać na konto w szwedzkim banku. Później Narodowy Bank Szwedzki (Riksbank) będzie mógł odkupić wycofane banknoty, pobierając za to opłatę w wysokości 100 SEK. Czas więc opróżnić materace, nie czekając do ostatniej chwili. Zobacz informację banku... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2013

Zakupy on-line coraz popularniejsze
Ponad 37 miliardów koron – według szacunków tyle Szwedzi przeznaczą na e-zakupy w roku 2013. To nieco ponad 5,5 miliarda więcej niż rok temu i niemal o 32,5 miliarda więcej niż przed dziesięcioma laty. W sieci szwedzcy klienci szukają przede wszystkim elektronicznych urządzeń do użytku domego, rzadziej odzieży, obuwia czy książek. Coraz więcej osób dokonuje też zakupów ze swojego smartfona (iPhone itp.). W otatnim roku 17% konsumentów wybrało właśnie mobilne zakupy.

Dla porównania, Polacy wciąż chętniej korzystają z tradycyjnych sklepów. W Polsce do zakupu odzieży przez Internet przyznaje się 16% ankietowanych, podczas gdy w Szwecji czy Wielkiej Brytanii – 70%. (oi)

e-handel

12

Szwecja, Dziennki

23.09.2013

Baza z jasnego nieba
Wielkie zamieszanie w Szwecji wywołała dzisiaj informacja dziennika Dagens Nyheter o nielegalnej policyjnej kartotece. Okazuje się, że od wielu lat szwedzka policja używa nielegalnie stworzonej bazy danych o zamieszkałych w Szwecji Cyganach. Baza obejmuje 4 029 osób a wśród nich są zarówno noworodki, jak też osoby zmarłe. Oprócz szczegółowych danych osobowych zawiera ona sieć powiązań rodzinnych, znajomości itp.

Komputerowa baza danych o Cyganach powstała ponoć w ubiegłym roku, jednak informacje do niej zbierano zapewne od lat. Nie jest to kartoteka kryminalna, bo nie obejmuje ona wyłącznie osób, które popełniły jakieś przestępstwo. Jedna czwarta zarejestrowanych to dzieci. Jedynym kryterium jest przynależność etniczna – a to w Szwecji jest nielegalne.

Mimo że policja kryminalna chętnie używa tej kartoteki, nikt nie chce się teraz przyznać do jej stworzenia. Brak również odpowiednich podań i zezwoleń. O rozpracowywaniu szwedzkich Cyganów nie wie nic szefostwo policji, odpowiedzialny minister, ani też inni decydenci. Nawet policjanci, którzy często korzystali z bazy, nie mają pojęcia skąd się ona wzięła. Spadła z jasnego nieba. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2013

Pogrzeb Biblii
Każdy, kto nie ma sumienia wyrzucić starej, zniszczonej i nie nadającej się do użytku Biblii, może teraz pozbyć się jej z godnością. Jedna z protestanckich parafii w Karlskronie oferuje niecodzienną usługę – pogrzeb Biblii. Zebrane Pisma Święte zostaną skremowane i uroczyście pogrzebane w poświęconej ziemi na parafialnym cmentarzu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2013

Szwecja pod rosyjską obserwacją
Rosyjski okręt szpiegowski Fiodor Gołowin patrolował w ostatnich tygodniach na wodach między szwedzkim stałym lądem a szwedzką wyspą Gotlandią (Gotland). Zainteresowanie Rosjan wzbudziły manewry morskie, w których uczestniczyło 13 krajów z NATO i UE. Gołowin zbliżał się do rejonu manewrów podczas wszystkich aktywnych momentów, nie przekroczył jednak nigdy granicy wód terytorialnych Szwecji.

Jet to kolejny już incydent w ostatnim czasie z rosyjskimi siłami zbrojnymi w roli głównej. Takiej ofensywy rosyjskich działań przeciwko Szwecji nie doświadczano od czasu zakończenia zimnej wojny – twierdzą eksperci. Zobacz też 25.04.2013... oraz 28.02.2013... (rn)

Rosyjski okręt szpiegowski

Rosyjski okręt szpiegowski w pobliżu Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2013

Ile parówek zjada król?
Król Szwecji otrzymuje co roku wiele milionów koron na utrzymanie swoich posiadłości, dworu i wydatki związane z działalnością. W przyszłym roku milionów będzie 127. Blisko połowa jest przeznaczona na utrzymanie zamków, pałaców itp. Z tej części król rozlicza się skrupulatnie, składając coroczne sprawozdanie finansowe. Pozostała część jest przeznaczona, ogólnie mówiąc, na działalność.

Tą drugą częścią, około 65 mln koron, mógł nasz monarcha dysponować bardziej swobodnie i nie był z niej rozliczany co do grosza. Od przyszłego roku ma się to zmienić. Pod naciskiem czerwonej opozycji rząd będzie teraz wymagał szczegółowego rozliczania również tej, bardziej prywatnej, części budżetu głowy państwa. Wścibskie oko zawistnych socjalistów musi przecież wiedzieć ile parówek zjada królewska rodzina na śniadanie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2013

Wyspa Drzymały
Masz dosyć miejskiego zgiełku i uciążliwych sąsiadów? Kup sobie wyspę. "Okazja – centralnie położona wyspa w sztokholmskich szkierach" – głosi anons na znanym sajcie handlowym. 10 minut od centrum miasta, żabi skok od Królewskiego Djurgården. Za jedyne 70 000 koron możesz mieć własną wyspę. Autorką ogłoszenia – i wyspy – jest architektka Teres Selberg, która widzi to bardziej jako instalację, dzieło sztuki, niż ofertę handlową. "Wyspa" to właściwie tratwa udekorowana na wyspę. Można nią pływać i zakotwiczać w różnych miejscach, zmieniając adres. Coś w rodzaju wozu Drzymały – tyle że wyspa.

Autorka uczciwie informuje w ogłoszeniu, że wyspa ma zaledwie 8 m2. Mimo to mnóstwo ludzi dzwoni z zapytaniami o uzbrojenie działki, pozwolenie na budowę i – co bardzo ważne – pozwolenia na polowania. (rn)

Sztokholm, wyspa Drzymały

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2013

Trzeba poznać wroga
Celnicy na szwedzkich granicach nie mają wiele do roboty. Lądowe granice z Norwegią i Finlandią praktycznie nie istnieją, a i morskie też nie bardzo, gdyż niemal wszystkie kraje wokół Bałtyku prowadzą handel bezcłowy. Trudno więc się dziwić, że celnicy z Helsingborga w południowej Szwecji znaleźli sobie dodatkowe zajęcie – założyli ogródek. W swoich pokojach biurowych zaczęli hodować roślinki. Właściwie jedną roślinkę – marihuanę.

Jak wiadomo jest to roślinka niesłusznie prześladowana przez różne władze. Znudzeni celnicy stanęli więc przed obliczem komisji odpowiedzialności szwedzkiego Urzędu Celnego. Podczas przesłuchania wyjaśnili oni, że swoją plantację założyli w celach badawczych – by lepiej ścigać przemytników. Komisja postanowiła, że celnicy nie stracą swoich stanowisk, a jedynie zostaną przeniesieni. Zapewne do większego pokoju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2013

Szwecja pod cyber-obstrzałem
Coraz częściej pojawiają się w szwedzkich mediach informacje o cybernetycznych atakach na tutejsze instytucje. Wczoraj np. zablokowano serwery szwedzkich kolei państwowych SJ. Tysiące podróżnych nie mogło kupić biletów przez internet, telefon lub w dworcowych automatach. Serwis sprzedaży biletów był nadal niedostępny jeszcze dzisiaj do 13.

Parę dni wcześniej podobny atak dotknął Skånetrafiken – komunikację publiczną w Skanii. Za pomocą masowych połączeń doprowadzano do przeciążenia serwerów i wyłączenia stron internetowych gmin Helsingborg, Kävlinge i Malme. Jak dotąd nie wykryto źródła ataków jednak według doniesień nadchodzą one z zagranicy. (rn)

Cyberatak

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2013

Chaos w dzienniku
Widzowie wieczornego dziennika (Aktuellt) szwedzkiej telewizji czuli się mocno zdezorientowani gdy na ekranie pojawiały się zdjęcia nie mające nic wspólnego z tym co właśnie mówił prezenter. Na domiar złego przestał działać głośniczek, którzy prezenterzy mają ukryty za uchem, tak by mogli słyszeć uwagi reżysera programu. Jon Nilsson, prezenter Aktuellt, robił co mógł zachować spokój i jako taką logikę przekazu. Jednak technika nie ustępowała. Wieczorne wiadomości Jon zakończył tekstem: "I w tym kompletnym chaosie zapraszamy na wiadomości sportowe." Zobacz fragment Aktuellt... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2013

Obniżone podatki napędzają konsumpcję
Dumą rządzącej od 7 lat w Szwecji centroprawicowej koalicji jest obniżanie podatków od dochodów z pracy najemnej. Po czterech etapach obniżek w kieszeni pracownika zarabiającego np. 28 100 koron brutto zostaje teraz 1815 koron więcej – wylicza rząd. Zapowiadany piąty etap przyniesie dodatkowe 273 koron.

Według jednego z wiodących banków Szwedzi wydają te dodatkowe pieniądze głównie na konsumpcję, często luksusową. Szczególnym powodzeniem cieszą się meble i inne wyposażenie wnętrz, urządzenia elektroniczne oraz podróże. Jednak nie przepuszczają oni wszystkiego, oszczędzając aż 20% wzrostu dochodu. Głównym celem jest kupno mieszkania. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2013

Nie milkną strzały w Geteborgu
Dziś wieczorem znowu rozległy się strzały z broni palnej w jednej z mieszkaniowych dzielnic Geteborga. Świadkowie twierdzą, że słyszeli 10-15 strzałów oddanych przez osobników, którzy potem uciekli na motocyklach lub mopedach. Na miejscu strzelaniny odnaleziono sporo łusek. Policja nie ma raportów, żeby ktoś został ranny. Jest to kolejna już strzelanina w Geteborgu, w krótkim okresie czasu. Jak dotąd zginęły dwie osoby, a trzy zostały ranne. Zobacz też 9.09.2013... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2013

Otwarcie prac szwedzkiego riksdagu
W uroczystej oprawie nastąpiło dziś w Sztokholmie otwarcie prac riksdagu na rok – szwedzkiego sejmu. Król z rodziną, rząd oraz posłowie byli na miejscu. Nową twarzą był Christopher O'Neill, mąż księżniczki Madeleine. Pobrali się oni w czerwcu tego roku.

Po apelu obecni udali się na mszę do pobliskiego kościoła Storkyrkan. Po godzinie 14 król Karol XVI Gustav, jako głowa państwa, wygłosił przemówienie inauguracyjne. Po nim premier Fredrik Reinfeldt (M), przedstawił główne cele polityki jego rządu.

Być może jednak horyzont czasowy dla jego rządu. Wybory za rok, a publikowany dzisiaj sondaż wskazuje na kolejny wzrost przewagi czerwonej opozycji. Teraz wynosi ona aż 8,1. Co gorsza jeden z koalicjantów, Chrześcijańska Demokracja, nie osiągnął 4-procentowego progu wyborczego.

Swoje exposé premier zakończył informacją o zmianach w rządzie. Z rządu odchodzi minister pomocy zagranicy Gunilla Carlsson (M). Jej miejsce zajmie dotychczasowa minister rynku pracy Hillevi Engström (M). Rynkiem pracy zajmie się teraz nowa osoba w rządzie, Elisabeth Svantesson (M), znana ze swojej religijności oraz walki o prawo do życia dla dzieci poczętych. (rn)

Szwecja, Sztokholm, parlament

Sala plenarna szwedzkiego riksdagu.

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2013

Alkohol w Szwecji
Szwedzka polityka alkoholowa jest bardzo restrykcyjna. Do połowy lat 1950-tych alkohol sprzedawano tu "na kartki". Nadal panuje w Szwecji państwowy monopol. Napoje o zawartości powyżej 3,5% alkoholu można kupić tylko w państwowych sklepach Systembolaget. Sklepy te są czynne od poniedziałku do piątku w godzinach 10-18, a od niedawna również w soboty do godz. 13.

Teraz jednak państwowy monopol zapowiada swoistą rewolucję. Trunki będzie można zamawiać przez internet – z dostawą do domu! Już tej jesieni zostaną obdarowane tą możliwością cztery województwa. W przyszłym roku system ten ma objąć cały kraj. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.09.2013

Pomoc finansowa dla studentów
Człowiek uczy się całe życie – głosi przysłowie. Nie koniecznie jednak w szkolnej ławie. Korzystny w Szwecji system finansowania studentów ma ulec dodatkowemu ukorzystnieniu. Do tej pory z pomocy finansowej mogły korzystać osoby, które nie ukończyły 54 lat. Teraz granica ta ma być przesunięta o dwa lata, do 56 roku życia. Pomoc finansowa dla studentów składa się z dwóch części – zapomogi oraz pożyczki na preferencyjnych warunkach. Dodatkowo dopuszczalna kwota pożyczki ma zostać podwojona.

O pomoc finansową ubiegać się mogą osoby mieszkające na stałe w Szwecji. Szczegóły na ten temat znajdziesz tutaj... (rn)

Szwedzki student

Szwedzki student.

12

Szwecja, Dziennki

11.09.2013

Szwedzkie Gripeny bliżej Szwajcarii
Pokonana została kolejna przeszkoda w biegu przez płotki, gdzie na mecie czeka kontrakt wartości 11 miliardów złotych. Chodzi o zakup przez Szwajcarię 22 szwedzkich myśliwców Jas 39 Gripen najnowszej generacji. Izba niższa szwajcarskiego parlamentu, Rada Narodu, zagłosowała dzisiaj za przeprowadzeniem zakupu. Na ten cel przyznano również 3,126 mld franków szwajcarskich. Jednak ścieżki szwajcarskiej demokracji są zawiłe. O zakupie będą jeszcze decydowały kolejne izby parlamentu. Za tydzień sprawę będzie rozpatrywała izba mniejsza, potem Rada Kantonów, a na końcu o zakupie Gripenów zadecyduje ogólnonarodowe referendum. Wiele płotków przed nami. (rn) Zobacz też 25.08.2012...

12

Szwecja, Dziennki

10.09.2013

Norwegia skręca na prawo
Niespodzianki nie było – Norwedzy wybrali błękit. Wczorajsze wybory parlamentarne w Norwegii oznaczają, zgodnie z przewidywaniami, zmianę władzy. Prawica zdobyła 96 mandatów do stortinget – norweskiego parlamentu – a czerwoni 72. Główna partia prawicowa Høyre osiągnęła najlepszy od 28 lat wynik – 26,8%. Drugą siłą w bloku prawicowym, 16,4% głosów, jest teraz narodowo-konserwatywna Fremskrittspartiet (Partia Postępu). Zadebiutuje ona teraz w rządowej koalicji. (rn)

Wyniki wyborœw w Norwegii

Preliminarne wyniki wyborów w Norwegii. Graf. Liv Widell.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2013

Skandynawowie są zadowoleni
Najbardziej zadowoleni na świecie są Duńczycy. Ale Szwedzi też zbytnio nie smęcą. W rankingu zadowolenia przeprowadzonym przez ONZ Szwedzi zajmują piąte miejsce. Badanie poziomu uszczęśliwienia uwzględnia wielkość PNB, spodziewaną długość życia, oraz opinie respondentów. Odpowiadali oni na pytanie jakie mają poczucie wolności, szczodrości oraz narodowej wspólnoty. Kraje nordyckie znalazły się w czołówce – Dania zajęła pierwsze miejsce, Norwegia drugie, Szwecja piąte, Finlandia siódme oraz Islandia dziewiąte. Ostatnie, 156 miejsce, zajęła afrykańska republika Togo. Polska znalazła się na miejscu 51. (rn)

Szwedzi

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2013

Codzienne strzały w Szwecji
Doniesienia o strzelaninach na ulicach szwedzkich miast zaczynają znowu należeć do codzienności. Tydzień tem zastrzelono dwie młode osoby w Geteborgu. W piątek i niedzielę postrzelono tam kolejne dwie osoby. Wczoraj, w poniedziałek, kilka strzałów z karabinu oddano do przechodnia w sztokholmskiej dzielnicy Solna. Mężczyzna został trafiony dwoma trzałami, ale jego życiu nie zagraż niebezpieczeństwo. O życie walczy natomiast 23-letni mężczyzna, do którego oddano kilka strzałów wczoraj wieczorem w Malme. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2013

Szwedzki budżet
18 września szwedzki rząd przedstawi parlamentowi propozycję budżetu na rok 2014. Jednak już teraz rząd buduje napięcie, odsłaniając różne nowinki. Jedną z nich jest wzrost wydatków na wojsko. W przyszłym roku 200 mld koron, a potem aż do roku 2017 po 100 mln rocznie, razem 500 mln.

Dzisiaj, podczas konferencji prasowej w Geteborgu, wszyscy czterej przywódcy koalicji rządowej zaprezentowali swój kolejny pomysł – praca dla młodych. Rząd zamierza wprowadzić szereg zmian ułatwiających i stymulujących zatrudnianie młodych osób. Do najkosztowniejszych (2,8 mld sek) należy obniżenie składki do kasy bezrobotnych.

Dodatkowo obniżone zostaną też o ok. 1000 sek/mies. opłaty socjalne (w Polsce tzw. ZUS) przedsiębiorcom zatrudniającym osoby poniżej 23 roku życia. Już teraz opłata ta dla osób poniżej 26 lat wynosi tylko połowę normalnej stawki, tzn. 15,49%. Po kolejnej obniżce będzie to 10,21% od pensji brutto.

Cały pakiet stymulacyjny będzie kosztował podatników 3.1 mld koron. (rn)

Szwecja, Aliansen

Przywódcy Aliansu – rządzącej koalicji w Szwcji. Od levej: Göran Hägglund (Kristdemokraterna), Annie Lööf (Centerpartiet), Jan Björklund (Folkpartiet), premier Fredrik Reinfeldt (Moderaterna).

12

Szwecja, Dziennki

9.09.2013

Strzelaniny w Geteborgu
W ubiegłą środę zastrzelono dwóch młodych mężczyzn w Geteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji. W piątej został tam postrzelony pewien 20-latek. Strzały na ulicach miasta słychać było znowu już w niedzielę wczesnym rankiem – postrzelona została kolejna osoba. Policja nie widzi związku pomiędzy tymi wydarzeniami.

Również w niedzielę, w biały dzień, ostrzelano wielorodzinny dom mieszkalny w Geteborgu. Według światków oddano około 10 strzałów. Kule przebiły się co najmniej do dwóch mieszkań. Dom jest zamieszkały przez rodziny z dziećmi. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

6.09.2013

Szwecja, 6.09.2013r.Indiańskie lato
indiansommaren – tak Szwedzi nazywają nagły powrót ciepła wczesną jesienią. Skąd się wzięło to określenie dokładnie nie wiadomo. Jedna z teorii mówi, że nawiązuje ono do ciepłych jesieni w Ameryce Północnej, podczas których Indianie polowali na bizony. Inna przenosi nas na odwrotny koniec świata. Według niej tak nazywali Brytyjczycy ciepły okres wczesno­jesienny w Indiach. Tak czy inaczej synoptycy obiecują nam indiańskie lato na najbliższe parę dni, być może nawet do wtorku.

Ciepło i bezdeszczowo ma być w całym kraju, z temperaturą przekraczającą 20°C na północy i dochodzącą do 25°C na południu. Temperatura wody 15-18°C zachęci pewnie nie jednego do kąpieli. Zwłaszcza, że Szwedzi mają w żyłach krew z domieszką glikolu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2013

Stopa repo 1%
Jak ogłosił dzisiaj Szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) referencyjna stopa procentowa (repo) pozostanie na niezmienionym poziomie 1,0%. Szef banku Stefan Ingves zapowiada, że niski poziom stopy repo zostanie utrzymany jeszcze przez co najmniej rok. Ewentualnej korekty należy się spodziewać najwcześniej pod koniec przyszłego roku. Wszystko po ty by stymulować gospodarkę, która – mimo pewnych oznak poprawy – nadal zmaga się z kryzysem.

Prognozy banku zakładają, że stopa repo zacznie wzrastać w 2015 roku do około 2,0% w trzecim kwartale, by osiągnąć poziom 2,8 rok później. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2013

Obama opuszcza Szwecję
Po całodobowej sielance w Szwecji, sympatycznych spotkaniach i euforycznym przyjęciu przez tutejsze media, Barack Obama opuszcza Szwecję i przenosi się w zupełnie inne klimaty – rosyjskie chłody. Prosto ze Sztokholmu Obama leci do Petersburga na spotkanie gospodarczej grupy G20. "Obama wybrał pedałów zamiast Putina", "Obama – terrorysta nr 1" – głoszą tytuły rosyjskich gazet. Z deszcz konfetti prosto pod lodowatą rynnę. (rn)

Barack Obama w Szwecji.

Foto Scanpix.

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2013

10 oszustw na godzinę
Od 1 września szwedzka policja uruchomiła narodowe centrum do walki z oszustwami. Około 10% wszystkich zgłoszonych przestępstw w Szwecji to właśnie różnego rodzaju oszustwa. Niektóre z nich mają charakter masowy, np. fikcyjne faktury wysyłane za nie zamówione usługi lub towary. Inne to tzw. "List z Nigerii", w którym próbuje się wyłudzać pieniądze obiecując złote góry. Tylko w pierwszej połowie obecnego roku zgłoszona w Szwecji na policję 64 842 przypadków oszustw, o 22% więcej niż rok temu.

Centrum przeciwko oszustwom będzie teraz koordynowało pracę różnych urzędów i organów ścigania, zajmowało się pracą operacyjną oraz rozwojem metod. Stałą pracę znajdzie tam sześciu policjantów. Przy obecnej ilości zgłoszeń oznacza to, że każdy z nich musi się zająć 90 oszustwami dziennie, czyli dopaść ponad 10 oszustów na godzinę – imponujące! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.09.2013

Obama w Sztokholmie
Dzisiaj przybywa z wizytą do Sztokholmu prezydent USA Barack Obama. Przez dwa dni Szwecja i jej premier Fredrik Reinfeldt będzie wymieniana we światowych mediach. Wizyta Obamy w Szwecji ma głównie znaczenie prestiżowe. Podejmowanie jakichś ważnych decyzji nie jest spodziewane.

Oprócz spotkania ze szwedzkim rządem oraz parą królewską w programie jest wizyta na Politechnice Królewskiej (KTH). Szwecja chce zaprezentować tam swoje osiągnięcia naukowe. Obama odwiedzi też sztokholmską synagogę, by podkreślić zasługi szwedzkiego dyplomaty żydowskiego pochodzenia Raoula Wallenberga w czasie II Wojny Światowej. Dzisiejszy dzień zakończy wspólny obiad, na który Fredrik Reinfeldt zaprosił również swoich nordyckich kolegów, przywódców Finlandii, Danii, Islandii oraz Norwegii.

Dla zwykłych mieszkańców Sztokholmu oraz turystów miasto jest dzisiaj nie do użytku. (rn)

Szwecja. Ambasada USA w Sztokholmie.

Ambasada USA w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2013

Stały pobyt w Szwecji dla Syryjczyków
Szwedzki Urząd Migracyjny (Migrationsverket) podjął decyzję o przyznaniu prawa stałego pobytu wszystkim uchodźcom syryjskim, którzy przybędą do Szwecji. – Oceniamy, że konflikt w Syrii nie zakończy się w przewidywalnym czasie – wyjaśnia dyrektor Migrationsverket Anders Danielsson.

Już od roku Syryjczycy otrzymują w Szwecji wizę na trzy lata. Na tych warunkach mieszka już tutaj około 8000 uchodźców. Teraz również oni otrzymają permanentne prawo pobytu. Jeżeli w Syrii pozostawili swoje rodziny będą teraz mogli je sprowadzić do Szwecji.

Podobną decyzję Szwecja podjęła w grudni 1981 w stosunku do Polaków, kiedy to w Polsce wprowadzono stan wojenny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2013

Szwedzki Disneyland
Świat Astrid Lindgren (Astrid Lindgrens Värld) w Vimmerby cieszył się tego lata szczególną popularnością. W ciągu trzech miesięcy, czerwiec–sierpień park odwiedziło 429 646 osób. Jest to nowy rekord, poprzedni (424 817) należał do lata 2007 roku.

Świat Astrid Lindgren to szwedzka odpowiedź na Disneyland. Park został założony 1981 roku w miejscowości Vimmerby w Smolandii, miejscu urodzenia Astrid Lindgren. Na powierzchni 13 hektarów można tam spotkać Dzieci z Bullerbyn, Madikę, Braci Lwie Serce i wiele, wiele innych postaci i scenerii z niezapomnianych książek Astrid. (rn)

dzieci z Bullerbyn

Scena z „Dzieci z Bullerbyn”.

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net