Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Sierpień 2013 00313

 

Szwecja, Dziennki

31.08.2013

Przyjemne lato bez ekscesów
Lato w Szwecji było tym razem nieco bardziej słoneczne i cieplejsze niż normalnie. Nie padły jednak jakieś spektakularne rekordy ciepła. Najwyższą temperaturę, 31.1°C, odnotowano 3 sierpnia w miejscowości Ängelholm. Jest to najniższa maksymalna temperatura od roku 1998. Aura nie zafundowała nam również żadnej "tropikalnej nocy" tego lata, kiedy to temperatura nie spada poniżej 20°C. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.08.2013

Punktualność = ±2 minuty
Szwedzki Urząd Komunikacyjny podpisał z branżą kolejnictwa umowę dotyczącą punktualności pociągów. Od 1 września pociągi regionalne i dalekobieżne, osobowe i towarowe, będą mogły spóźnić się maksymalnie 5 minut, by w statystykach uznać to za "punktualnie". Dotychczas było to 15 minut. Dla pociągów podmiejskich granica ta wynosi teraz zaledwie 2 minuty. Punktualność pociągów będzie raportowana każdego miesiąca. Celem tej umowy jest osiągnięcie w ciągu kilku lat punktualności na poziomie 95%. Obecnie jest to około 90%. (rn)

Szwecja, pocig SJ

 

Szwecja, Dziennki

31.08.2013

Bezbronni celnicy
Szwedzcy celnicy chcą być uzbrojeni w broń palną. Przyznają oni, że często boją się kontrolować podejrzanych o zorganizowaną przestępczość, gdy przemytnicy np. narkotyków są często uzbrojeni. Broń palna nie wchodzi dzisiaj w skład wyposażenia celników, przez co wolą oni nie zadzierać z groźnymi przestępcami. 89% celników, pracujących na lotniskach Arlanda oraz Skavsta pod Sztokholmem, odpowiada twierdząco na pytanie, czy chcieliby nosić broń palną – donosi szwedzki dziennik Svd.se

Jenak kierownictwo Urzędu Celnego jest temu przeciwne. Pałki, gaz pieprzowy i kamizelki kuloodporne stanowią wystarczającą ochronę pracowników – twierdzą przedstawicie urzędu w wywiadzie dla gazety. Póki co groźni przemytnicy mogą więc spać spokojnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.08.2013

Obama w Sztokholmie
Już w przyszłym tygodniu, 4 września, prezydent USA Barack Obama ma odwiedzić Szwecję. O ile oczywiście laureat pokojowej Nagrody Nobla nie wywoła kolejnej wojny. Świat czeka z zapartym tchem na decyzję USA w sprawie ataku na Syrię. Trudno sobie wyobrazić, że prezydent Obama będzie dobrze się bawił w sielankowej Szwecji, podczas gdy jego bombowce będą zabijały ludzi w Syrii.

Na wszelki wypadek trwają jednak przygotowania na przyjęcie prezydenta USA. Rząd i król rychtują dłonie do uścisków, szwedzkie siły policyjne oraz amerykański Secret Service nadciągają do Sztokholmu, a różne polityczne świry szykują się do demonstracji przeciwko Obamie. Jak dotąd już kilkanaście organizacji otrzymało pozwolenie na demonstracje. (rn)

Reinfeldt i Obama

Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt oraz prezydent USA Barack Obama.

 

Szwecja, Dziennki

30.08.2013

Szwecja nie ruszy na wojnę
Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt (M) jest przeciwny militarnemu atakowi na Syrię. Podkreśla on, że najpierw obserwatorzy ONZ muszą zakończyć swoją pracę w Syrii oraz ustalić, czy broń chemiczna została tam użyta oraz przez kogo. Dopiero na podstawie wyników ich badań ONZ powinno podjąć decyzję o zdecydowanej reakcji.

Premier Reinfeldt nie zakłada udziału Szwecji w operacjach militarnych przeciwko Syrii. Nie uważa też, że Szwecja jest brana pod uwagę przez USA w tej sprawie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2013

Dobrobyt na kredyt
Zadłużenie szwedzkich gospodarstw domowych w bankach i innych instytucjach finansowych wyniosło w lipcu tego roku równowartość 1,42 biliona złotych. Jest to o ponad 124 miliardów złotych więcej niż rok temu. 90% to pożyczki na domy lub mieszkania. Jednocześnie w lipcu nastąpiła zmiana dotychczasowego spadkowego trendu oprocentowania kredytów udzielanych pod zastaw nieruchomości. Średnie oprocentowanie wzrosło tym razem do blisko 3%. Jest to nadal niezwykle niski poziom poziom, który pompuje ceny nieruchomości. Warto jednak pamiętać, że nie tak bardzo odległe są czasy, kiedy za kredyt mieszkaniowy w Szwecji płaciło się nawet 15% rocznie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2013

Napakowane łosie wymknęły się policji
Pięć pokaźnych łosi urządziło sobie libację na fermentujących, opadłych jabłkach w ogrodzie pewnego mieszkańca Ingarö pod Sztokholmem. Zwierzaki nabrały animuszu i nie chciały wpuścić do domu właściciela. Ten zawiadomił policję. Jednak "łosie uprzedzone o przybyciu policji opuściły całkiem rozsądnie adres" – napisał rzecznik policji na stronie organu. Przybyli funkcjonariusze nakazali właścicielowi posprzątać opadłe owoce, "by nie rozpijać łosi". W Szwecji panuje państwowy monopol alkoholowy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2013

Szwecja, pogodaSłonecznie na 82%
Prognozy pogody szwedzkiego instytutu meteorologicznego SMHI sprawdzają się w 82-83%. Jest to tylko niewiele mniej niż wyznaczone przez rząd 85%. Teraz SMHI zapowiada wprowadzenie od przyszłego roku nowego modelu przewidywania pogody. Umożliwi on zarówno większy stopień pewności, jak i znacznie bardziej szczegółowe prognozy lokalne. Pomiary i obserwacje będą robione w większej ilości punktów rozsianych na terenie całego kraju. Zebrane w ten sposób informacje przetworzy i przeliczy superkomputer finansowany wspólnie z Norwegią. Obecny model prognozowania był aktualizowany ostatnio w 2006 roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.08.2013

Tanie jachty w Szwecji
Od kilku już lat branża produkcji jachtów i łodzi rekreacyjnych w Szwecji mocno podupada. Rezultatem jest ciągły spadek cen i przewaga podaży nad popytem, zwłaszcza na rynku wtórnym. Kilka znanych firm doprowadziło to do upadłości. Bankructwo dotknęło takie znane marki jak Nimbus, Paragon, Ryds oraz Storebro.

Spadek cen nie martwi tych, którym dopiero marzy się własny jacht. Na szwedzkich sajtach roi się od atrakcyjnych łodzi oferowanych po najniższej od lat cenie. A w dodatku łatwo się skutecznie targować. Coraz więcej Polaków kupuje używane łodzie w Szwecji – jest okazja. Oto kilka sajtów handlujących jachtami: batborsen.se, batnet.se, blocket.se (rn)

Jachty w Nynäshamn

Szwedzkie porty jachtowe pełne są pięknych łodzi – wiele z nich na sprzedaż.

 

Szwecja, Dziennki

26.08.2013

Czartery do Egiptu odwołane
Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przestrzegło niedawno przed podróżami do Egiptu. Natychmiastową reakcją biur podróży było odwołanie wycieczek czarterowych do tego kraju. Teraz przedłużają one ten okres do stycznia 2014. Klientom, którzy wykupili już wycieczkę, proponuje się inny cel podróży lub zwrot pieniędzy. Około 17 000 Szwedów będzie musiało zmienić swoje plany na zimowe wakacje w cieniu piramid. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.08.2013

"Wiek docelowy"
Wiek emerytalny nie jest w Szwecji sztywno określony. Na emeryturę można tutaj pójść już po ukończeniu 61 lat. Można, ale wyżyć się z tego nie da. Normalnym wiekiem emerytalnym jest 65 lat, kiedy to pracodawca może wysłać nawet rześkiego jeszcze staruszka na emeryturę. Może, ale nie musi. Za zgodą obu stron – pracodawcy i staruszka – ten ostatni może pracować dalej powiększając w ten sposób swoją przyszłą (daj mu Boże) emeryturę.

Teraz rząd zamierza wprowadzić pojęcie "docelowy" dla wieku emerytalnego (riktålder). Będzie on w dodatku podwyższany w takt wydłużania się średniej życia. Urząd do spraw emerytur proponuje ponadto, żeby ów docelowy wiek emerytalny podnieść do 69 lat. Oznacza to, że przed tym wiekiem pracodawca nie będzie mógł wysłać na emeryturę pracownika wbrew jego woli.

Sprawa zmiany wieku emerytalnego oraz terminologii z nim związanej jest nadal przedmiotem dyskusji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.08.2013

Smacznego konia
Po awanturze z końskim mięsem sprzedawanym jako wołowina, jaka przetoczyła się przez szwedzkie media parę miesięcy temu, okazało się, że... popularność końskiego mięsa znacznie wzrosła wśród szwedzkich konsumentów.

Konsumpcja koniny w Szwecji zaczęła regularnie spadać od lat 1960-tych, kiedy to spożywano jej blisko 2 kg rocznie na głowę mieszkańca. W 2010 roku było to już tylko 0,2 kg. Jednak teraz, gdy przebrzmiała już medialna burza, przyszło zaciekawienie. Konina na szwedzkich talerzach zaczyna pojawiać się coraz częściej. Dominujące sieci supermarketów obserwują wyraźny wzrost zainteresowania mięsem z konia. Sprzedaż wzrasta nawet o 10%. Na półkach pojawiają się kuszące opakowania z gotową porcją koniny – tym razem już nie w przebraniu. (rn)

Konina

Koński antrykot już Szwedom nie straszny.

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2013

Koniec wakacji w Szwecji
Pogoda jest nadal bardzo przyjemna i temperatury ludzkie, krążące wokół 20°C. Najbliższy weekend też ma być ciepły i słoneczny niemal w całym kraju. Jednak letnie wakacje mamy już w Szwecji za sobą. W szkołach podstawowych i średnich rozpoczęto już naukę w mijającym właśnie tygodniu. Drugiego września startują uniwersytety i inne szkoły wyższe. Następuje definitywny koniec wakacyjnej laby. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2013

Gazety.se już nie za darmo
Jeden z czołowych szwedzkich dzienników – Svenska Dagbladet (svd.se) – jako pierwszy wprowadza opłaty za czytanie w sieci. Po przekroczeniu pewnej liczby darmowych odsłon dostęp do całego sajtu dziennika jest zablokowany. Zamiast wiadomości pojawia się wezwanie do sieciowej prenumeraty.

Inne duże dzienniki – dn.se, gp.se czy sydsvenskan.se – też stosują nowe metody odstraszające od zaglądania na ich strony. Pierwsza strona jest często zasłonięta pełnoekranowym ogłoszeniem. Link do właściwej gazety jest raczej dyskretny i ukryty wśród reklamy mydła i powidła.

Wyraźnie wchodzimy w nowy etap. Wobec dramatycznego spadku sprzedaży prasy papierowej gazety szukają sposobów na przeżycie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2013

Apple OS większe od Windowsa
Za dwa lata więcej osób będzie używało systemu operacyjnego OS X oraz iOS firmy Apple niż Windows Microsoftu. Tak prognozuje amerykańska firma konsultingowa Gartner, specjalizująca się w zagadnieniach strategii dla IT. Do sukcesów Apple przyczynia się przede wszystkim ogromna i zasłużona popularność smartfona iPhone oraz tabliczki iPad.

Jednocześnie Microsoft idzie w odwrotnym kierunku. Po rocznych wysiłkach Windows 8 zyskał zaledwie 5,4-procentowy udział w rynku. Jeszcze gorzej sprzedają się tabliczki Microsoftu, nieudolna próba naśladowania iPada. W 2012 roku sprzedano 347 mln urządzeń z systemem operacyjnym Windows, a tylko 34 mln mniej firmy Apple – z OS X oraz iOX dla jednostek mobilnych. W tym roku przewaga Microsoftu zmniejszy się do 23 mln urządzeń, a w przyszłym Apple wyprzedzi już Microsoft – przewiduje Gartner. (rn)

Apple

 

Szwecja, Dziennki

21.08.2013

Brak położnych w Szwecji
Podczas gdy Polska stoi u progu katastrofy demograficznej, porodówki w Szwecji pękają w szwach. Wiele kobiet jest odprawianych z kwitkiem, gdy zgłaszają się do wybranego przez siebie szpitala. W porównaniu z rokiem ubiegłym ilość takich przypadków w Sztokholmie wzrosła aż o 30% tylko w pierwszej połowie tego roku. W Malme ciężarne kobiety odsyłane są nawet do... Kopenhagi. Jednak problem dotyczy niemal całego kraju. Główną przyczyną jest brak personelu – wykwalifikowanych położnych, zwłaszcza w okresie wakacyjnym. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.08.2013

Przemawiać do obrazu
Szwedzka firma Widespace pracuje nad stworzeniem dla smartfonów interaktywnych anonsów kierowanych głosem. Po stuknięciu w anons będzie można mu zadawać różne pytania. Konwersując z anonsem będzie można uzyskać głębszą wiedzę na temat oferowanej usługi lub produktu. Według firmy jest to pionierska praca w skali światowej.

Środki komunikacji publicznej są dzisiaj zaludnione osobami czule głaszczącymi swoje smartfony. Teraz czekają nas rozgadane autobusy, tramwaje i metra. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

21.08.2013

Brak mieszkań dla studentów
Już wkrótce tysiące szwedzkich studentów rozpocznie jesienny semestr. Dla tych jednak, którzy nie mieszkają w mieście swojej uczelni, nie jest to takie pewne. W całym kraju brakuje studenckich mieszkań. Sytuacja jest alarmująca. Spośród 32 miejscowości, w których są wyższe uczelnie, tylko cztery są w stanie zapewnić mieszkanie swoim studentom – Härnösand, Karlshamn, Skellefteå i Trollhättan. Szwedzkie organizacje studenckie domagają się interwencji rządu i budowy nowych akademików – jak co roku. (rn) Zobacz też 23.08.2012...

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2013

Logo ważna rzecz
http://www.exponerat.info/socialstyrelsen logoZmiana profilu graficznego szwedzkiego urzędu do spraw opieki zdrowotnej i socjalnej – Socialstyrelsen – kosztowało 1,5 miliona koron. Ważna sprawa – musi kosztować. Przeprowadzono szczegółowe badania potrzeb oraz analizę semiotyczną. Agencja reklamowa, która wygrała przetarg, przedstawiła projekt nowego logo oraz całościową koncepcję profilu graficznego. Łącznie ze wstępnymi analizami prace trwały od 2010 r. Teraz, 1,5 mln koron później, projekt jest gotowy. Za późno, okazało się. Urząd zrezygnował ze zmiany profilu i będzie używał stare logo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2013

Sieć wypiera papier
Produkcja papieru, zwłaszcza gazetowego, była przez dziesiątki lat główną gałęzią szwedzkiego eksportu. Jednak w ciągu ostatniego roku nastąpiła zapaść. Sześć potężnych papierni stoi już bezczynnie. Jest to największa depresja w przemyśle przetwórstwa drzewnego w historii Szwecji. Każda maszyna papiernicza to miliardowa inwestycja. Światowej klasy giganci – Stora Enso, SCA – wycofują dziś olbrzymi kapitał z rynku. Nikt już nie wierzy w powrót koniunktury dla papierowych mediów. Wszyscy wierzą w internet.

Być może ratunkiem okażą się nowe produkty na bazie drewna, np. nanoceluloza. Materiał, odkryty już w latach 80-tych ubiegłego wieku, otrzymuje się z drewna i jest on silniejszy od stali. Jednak dopiero teraz, dzięki nowej technologii, jego produkcja staje się opłacalna. Nanopapier ma szansę konkurować z dzisiejszym plastikiem. W Sztokholmie jest już eksperymentalna fabryka nanocelulozy firmy Innventia, wspólna własność szwedzkiego państwa i przemysłu przetwórstwa drzewnego. (rn)

Maszyna papiernicza

 

Szwecja, Dziennki

19.08.2013

"Zapad" Szwecji nie straszny
Szwecja obserwuje z niepokojem wzmożoną aktywność militarną Rosji w rejonie Bałtyku. Wkrótce odbędą się kolejne manewry, w których udział weźmie 13 000 osób. Znamienna jest rosyjska nazwa manewrów – Zapad (Zachód). Szwedzkie lotnictwo i marynarka będą w tym czasie szczególnie aktywne, by zademonstrować swoją gotowość.

Dowództwo szwedzkiej armii nie widzi jednak w tym wzrostu zagrożenia. Rosjanie odbudowują swoje siły z bardzo niskiego poziomu – twierdzi Anders Silwer, główny dowódca operacyjny. W okresie zimnej wojny obserwowaliśmy jakieś ćwiczenia każdego dnia. Dzisiaj jest to 2–3 razy w miesiącu – uspokaja Silwer. (rn) Zobacz też 25.04.2013...

 

Szwecja, Dziennki

17.08.2013

Małżeństwa w Szwecji
Wbrew powszechnemu na świecie przeświadczeniu o rozwiązłym życiu Szwedów oraz o upadku instytucji małżeństwa okazuje się, że wcale nie jest tak źle. Życie w małżeństwie trwa w Szwecji średnio 25 lat i kończy się najczęściej śmiercią jednego z małżonków. Ilość rozwodów jest tutaj mniej więcej taka sama od lat 1970-tych. Wówczas to antyrodzinna propaganda socjaldemokratów oraz zmiany w prawie zachęcały do rozwodów. Szczyt nastąpił w latach 1974–75. Od tamtego czasu ilość rozwodów zmalała i od wielu lat utrzymuje się na poziomie 20 000 rocznie. (rn)

Szwecja: Srebrne gody.

Większość małżeństw w Szwcji pozostaje wierna przysiędze: do końca życia.

 

Szwecja, Dziennki

17.08.2013

+600 koron na rękę
Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt, szef partii Moderatów, zapowiada wprowadzenie kolejnej, piątej już od 2007 r. obniżki opodatkowania pracy. Osobom pracującym państwo pozostawi w kieszeni nawet 590 koron więcej (1 zł ≈ 2 sek). Będzie to spełnienie ostatniej już obietnicy wyborczej z 2010 roku (w Szwecji są one traktowane poważnie). Reforma wejdzie w życie już w przyszłym roku.

Reforma wejdzie w życie już w przyszłym roku. Ma kosztować w sumie 16 mld koron. W tym celu rząd będzie zmuszony zwiększyć nieco dług państwowy. Mimo to, według premiera, Szwecja pozostanie nadal jednym z krajów UE o najsilniejszych finansach publicznych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.08.2013

Inflacja w Szwecji
Przez kilka ostatnich kwartałów inflacja w Szwecji miała wartość ujemną, niewielką, ale jednak: -0,1, -0,2%. Mieliśmy więc do czynienia z deflacją, czyli spadkiem cen w kraju. W lipcu inflacja w Szwecji wystawiła jednak czubek nosa ponad poziom zero i osiągnęła całe... 0,1% w stosunku do lipca 2012 r. Przyczynił się do tego wzrost cen paliw napędowych, żywności i czynszów. Został on jednak złagodzony letnią wyprzedażą odzieży po cenach promocyjnych.

Szwedzki Bank Narodowy (Sveriges Riksbank) analizuje bacznie wahania cen w kraju. W razie niepokojącego wzrostu inflacji używa swego głównego narzędzia – referencyjnej stopy procentowej, tzw. repo. Jest to koszt pieniądza w transakcjach między Bankiem Narodowym a bankami komercyjnymi. Obecnie wynosi ona 1,0%. Dopuszczalnym poziomem inflacji jest 2,0%. Gdy zostaje on przekroczony Riksbank wkracza do akcji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2013

Drapieżniki w Szwecji mają się dobrze
Populacja dzikich drapieżników w Szwecji jest dziś większa niż w XIX wieku. W tutejszych lasach żyje obecnie około 3 300 niedźwiedzi, 1 500 rysiów, 700 rosomaków i 400 wilków. By odszukać podobne bogactwo drapieżników trzeba się cofnąć o 200 lat.

Jeszcze 50 lat temu wielu z tych gatunków groziło wyginięcie. Zwrot nastąpił w połowie lat 1960-tych. Wtedy to strach i nienawiść ustąpiły miejsca podziwowi dla tych pięknych zwierząt. Poprzez ich ochronę i decyzje polityczne, a przede wszystkim wytrwałą pracę zoologów, zdołano odtworzyć populację drapieżników w Szwecji. (rn)

Szwecja: NIedźwiedzie mają się dobrze.

Niedźwiedzie w Szwecji mają się dobrze.

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2013

Nieurodzaj borówek w Szwecji
Według prognozy Szwedzkiego Uniwersytetu Rolniczego SLU czeka nas w tym roku nieurodzaj leśnych borówek – lingon. W północnej Norlandii będzie zaledwie 35% tego, co średnio odnotowano w latach 2003–2012. Jednak licząc na metr kwadratowy w Norlandii będzie ich i tak dwa razy więcej niż w Gotalandii, w południowo-zachodniej Szwecji.

Nieurodzaj borówek dotknie praktycznie cały kraj, z nielicznymi wyjątkami. W regionach Värmland oraz Dalarna spodziewany jest w miarę dobry wysyp borówek. Warto się jednak dobrze zastanowić, zanim ktoś wybierze się do Szwecji tego roku na zbieranie runa w celach zarobkowych. (rn)

Szwecja. Borówki, lingon

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2013

Waleczność popłaca
Od 1 sierpnia 2007 r. każdy wjazd i wyjazd do centralnych dzielnic Sztokholmu szwedzkim samochodem kosztuje. W zależności od pory dnia elektroniczne bramki naliczają od 10 do 20 koron za ich przekraczanie. Maksymalnie krążenie po mieście może kosztować 60 koron dziennie. 1 korona szwedzka = około 0,5 zł. Ten dodatkowy podatek uzasadnia się chęcią zmniejszenia tłoku w centrum, zmrożenia klimatu lodowcom Antarktydy lub też troską o życie seksualne pingwinów. Jest on naliczany wyłącznie samochodom zarejestrowanym w Szwecji.

Dla naliczenia haraczu konieczne jest jednak bezbłędne odczytanie tablicy rejestracyjnej. W ciągu pierwszej połowy tego roku szwedzki Urząd Podatkowy otrzymał 6 986 odwołań od podatku zwanego korkowym (trängselskatt). Powoływano się na zabrudzone tablice rejestracyjne, czy też podobne do zagranicznych i zbyt pochopnie przypisane szwedzkim właścicielom. Większość odwołań została uznana. Nie warto więc poddawać się walkowerem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.08.2013

Grzyby bardziej niż jagody
Przed kamerą Szwedzi niechętnie przyznają, że zbierają leśne runo – tak obfite w Skandynawii – z przyczyn ekonomicznych. Jeszcze dwie dekady temu głównym celem leśnych wypraw były borówki i jagody. Dzisiaj 2/3 Szwedów ruszających w lasy wskazuje na grzyby jako główny obiekt swego pożądania. Z 8-10 lirów borówek i jagód przypadających na zbieracza w 1977 r. ilość ta spadła dzisiaj do dwóch. Zainteresowanie przeniosło się na grzyby – z 5 litrów w 1977 r. do 10 obecnie.

Pierwsze, świeże kurki mogą kosztować nawet 200–250 koron/kg. Mimo to w reportażu szwedzkiej państwowej telewizji SVT Szwedzi przyznają szczerze, że grzyby zbierają tylko mimochodem, gdy się na nie natkaną podczas leśnego spaceru. Do lasu wybrali się wyłącznie, by podziwiać naturę. Ale gdy już potkną się o grzyba... (mf)

Szwecja: Grzyby, Matcin Folek.

 

Szwecja, Dziennki

13.08.2013

Szwedzka otwartość
Faktury klientów państwowego koncernu Telia Sonera, największego operatora telefonicznego w Szwecji, były dostępne przez wiele miesięcy wszem i wobec w internecie. A w nich specyfikacja wszystkich rozmów. Każdy mógł sprawdzić, do kogo wydzwania żona sąsiada lub szefa i jak długo rozmawia. Wspaniałe narzędzie dla zazdrosnych żon i mężów, wścibskich znajomych, czy też różnej maści szpiegów.

Tym razem jednak nie był to wynik osławionej, szwedzkiej otwartości. Wyciek faktur Telii był spowodowany brakiem szczelności systemu, dzięki któremu klienci mogą kontrolować swoje rachunki poprzez bank internetowy. Gdy sprawa wyszła na jaw, Telia zablokowała natychmiast tę możliwość. Teraz jej klienci będą musieli wierzyć na słowo, że faktury są poprawne – i płacić w ciemno. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.08.2013

"Trolejbusem" przez Szwecję
Szwedzki Urząd Komunikacyjny (Trafikverket) rozpoczyna realizację projektu elektrycznych dróg, gdzie samochody będą się poruszały mniej więcej jak trolejbusy. Właśnie trwa przetarg, który pod koniec września wyłoni wykonawców dwóch próbnych odcinków elektrycznych dróg. Zainteresowanych przetargiem odsyłamy do odpowiedniej strony Trafikverket...

Eksperymentalne drogi mają być oddane do użytku za około dwa lata. Za 10 lat sieć elektrycznych dróg może ogarniać już cały kraj. Trafikverket otrzymał na ten cel 100 mln koron (50 mln zł). (rn)

Szwecja. Elektryczne drogi.

 

Szwecja, Dziennki

12.08.2013

Dzik straszniejszy od wilka
Szwedzi boją się – i owszem – złego wilka. Jednak jeszcze bardziej przeraża ich spotkanie z dzikiem w lesie. Tak przynajmniej wynika z badania przeprowadzonego przez Szwedzki Uniwersytet Rolniczy (Sveriges lantbruksuniversitet, SLU). Ten strach jest uzasadniony. O ile wilków jest w Szwecji około 400 sztuk, to dzikich świń jest tu obecnie około 300 000. Populacja podwoiła się w ciągu ostatnich trzech lat. Tak więc spotkanie z dzikiem w szwedzkich lasach jest dużo bardziej prawdopodobne niż z wilkiem.

Zaledwie 30 lat temu dzikie świnie były w Szwecji zagrożone wyginięciem. Tutejszy parlament (riksdag) postanowił, że dzik jest w Szwecji zwierzęciem "non grata". Dla celów badawczych pozostawiono jedynie niewielkie stado w specjalnych zagrodach. Jednak jurni uciekinierzy potrafili rozpłodzić populację do dzisiejszych rozmiarów.

Dziki żyją przede wszystkim w całej południowej części kraju. Zapełniają lasy – ku uciesze myśliwych, ale i pola – ku rozpaczy rolników. Roczne straty w rolnictwie, spowodowane przez dziki, ocenia się na setki milionów koron. (rn)

Szwecja. Dziki w ogrodzie.

Bliskość domów i ludzi nie przeszkadza zbytnio dzikom.

 

Szwecja, Dziennki

11.08.2013

Bellevue czyli piękny widok
W kolejnym artykule Gunnel Arbin przedstawia następny kawałek swojego ukochanego Sztokholmu. Tym razem opowiada o Parku Bellevue w północnej części miasta. Zwięzła opowieść o jego historii splata się z osobistymi wspomnieniami autorki. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2013

10 lat z The Pirate Bay
Szwedzki serwis wymiany plików obchodzi 10-lecie swego istnienia. Przez dekadę młodzi rycerze wolnego internetu umożliwiali swoim użytkownikom wymianę plików, m.in. filmów, muzyki, gier i programów komputerowych – bez specjalnej atencji dla praw autorskich. Budzi to wściekłość przemysłu rozrywkowego. Założyciele Pirate Bay – Fredrik Neij, Peter Sunde Kolmisoppi, Gottfrid Swartholm Warg oraz Carl Lundström – byli ścigani i zostali skazani na milionowe kary oraz więzienie.

Od tego czasu nie wiadomo, kto prowadzi Pirate Bay, ani gdzie znajdują się ich serwery. Krążą różne teorie i plotki. Według jednej z nich serwery Pirate Bay przeniesiono do... Korei Północnej. Inna głosi, że umieszczono je na małych, bezzałogowych samolotach, tzw. dronach, które krążą parę kilometrów nad ziemią. (rn) Zobacz film o Pirate Bay...

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2013

Ceny żywności w Europie
Spośród 30 europejskich krajów – UE27 plus Islandia, Norwegia i Szwajcaria – najwięcej za chleb powszedni płacą Norwedzy. Ich "koszyk żywnościowy" jest aż o 86% droższy od średniej unijnej. Według porównania cen z 2012 roku ceny żywności w krajach nordyckich należą do najwyższych w Europie. Dorównują im jedynie Szwajcaria i Austria. Szwecja jest na czwartym miejscu. Za żywność płacimy tutaj o 24% więcej niż przeciętnie w UE27. Najtaniej spośród wszystkich badanych krajów żywią się Polacy. (rn)

Ceny żywności 2012,

Żródło: Eurostat/SCB

 

Szwecja, Dziennki

8.08.2013

Słowo się rzekło
Słowo się rzekło Do szwedzkiej tradycji prawnej należy równoważność umowy ustnej i pisemnej. To szlachetne podejście do obywatela nastręcza jednak sporo trudności w razie sporu, gdy słowo stoi przeciwko słowu. Ważność umowy ustnej jest też często wykorzystywana przez nieuczciwych telemarketerów. Rząd szwedzki zamierza ograniczyć ważność jedynie ustnej umowy, co najmniej w sektorze finansowym. Przygotowywana właśnie propozycja przedstawiona zostanie jesienią tego roku. Według niej umowa zawarta przez telefon będzie musiała być potwierdzona pisemnie, aby być obowiązująca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.08.2013

Elektroniczny "balonik"
W porcie w Geteborgu zacznie być testowana wkrótce nowa broń przeciwko nietrzeźwym kierowcom ciężarówek. Jest to coś w rodzaju elektronicznego "balonika". Wszyscy zawodowi kierowcy zjeżdżający z promów będą musieli dmuchać w kierunku urządzenia, które potrafi wykrywać nawet najdrobniejsze ślady alkoholu w wydechu. Badanie trwa zaledwie 1-2 sekundy i nie tamuje ruchu. Jeżeli wyniki testu zostaną ocenione pozytywnie, urządzenie będzie stosowane we wszystkich portach promowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2013

Obama woli Reinfeldta
Amerykański prezydent Barack Obama odwołał swoje wrześniowe spotkanie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem. Zamiast do Rosji Obama uda się do Szwecji – donosi agencja AP. Według agencji nagła zmiana planów ma związek z przyznaniem przez Putina azylu Edwardowi Snowdenowi, byłemu pracownikowi CIA i NSA, który ujawnił tajne informacje tych instytucji.

Będzie to druga w historii wizyta amerykańskiego prezydenta w Szwecji, pierwszym był George W. Bush. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt zapewnia, że wkrótce skomentuje tę wiadomość – po wyjściu z szoku. (rn)

Szwecja.net. Reinfeldt-Putin

Od lewej: premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, prezydent Rosji Władymir Putin.

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2013

Westchnienie ulgi
Nowy system komputerowy miał usprawnić pracę szwedzkiej policji. "Miał", ale póki co spowodował chaos i frustrację wśród szwedzkich stróżów prawa. Zamiast ścigać przestępców siedzą teraz przed komputerami i raportują. Złożenie raportu o kradzieży czekoladki w sklepie może zająć nawet trzy godziny – żalą się gliny. Przedtem zajmowało to 10 minut. Oprócz zawiłej struktury system zawiera również wiele błędów. Potrafi on np. zmieniać nazwiska podejrzanych na dowolne inne. Dowcipni informatycy nazwali swój system PUST, co można przetłumaczyć: westchnienie ulgi. Z ulgą oddychają przestępcy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2013

Śledztwo umorzone
Iskrą, która doprowadziła później do fali rozruchów na wielu przedmieściach Sztokholmu w maju tego roku, było zastrzelenie przez policję 69-letniego mężczyzny w jego domu.

13 maja policja wtargnęła do mieszkania mężczyzny i jego żony, gdyż otrzymano zawiadomienie, że groził on nożem komuś na ulicy, przed domem. Czterech policjantów z oddziału specjalnego włamało się do mieszkania małżonków. Według policji mężczyzna zachowywał się agresywnie i wymachiwał 20-centymetrowym nożem. Jeden z policjantów poczuł się zagrożony i zabił 69-latka strzałem w głowę z odległości jednego metra.

Dzisiaj szwedzka prokuratura umorzyła śledztwo w tej sprawie stwierdzając, że policjant strzelał w obronie własnej. (rn)

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net