Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Czerwiec 2013 00252

 

Szwecja, Dziennki

28.06.2013

Pocztówkowy szał
W Szwecji wciąż wysoko ceni się tradycyjne sposoby wyrażania pamięci o bliskich. Tylko w czasie wakacyjnej przerwy Szwedzi wysyłają do siebie blisko 28 milionów kartek pocztowych – prawie trzy sztuki na głowę mieszkańca. Wynik imponujący, tym bardziej, że dotyczy społeczeństwa, w którym komunikowanie się za pomocą internetu i mediów społecznych jest niezwykle powszechne wśród ludzi w każdym wieku. Także młodzi Szwedzi przyznają, że wolą pozdrowienia otrzymywane za pośrednictwem tradycyjnej, a nie elektronicznej poczty. Dla nieco bardziej leniwych zwolenników pocztówkowej tradycji powstała aplikacja, która umożliwia wysyłanie własnych zdjęć przez telefon komórkowy. Zdjęcia te adresat otrzymuje później w formie kartki pocztowej. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2013

Viagra na Midsommar
To dzisiaj mamy w Szwecji Święto Lata. Jednak najbardziej intensywne uroczystości odbyły się już wczoraj. Zgodnie ze szwedzkim zwyczajem świętowanie rozpoczyna się w przeddzień wielu świąt. To wczoraj ustawiano w całym kraju umajone pale ku czci płodności i rozkwitu. Po odtańczeniu rytualnych tańców wokół pala, Szwedzi wycofują się w zacisze, by po sowicie zakrapianym posiłku oddawać się seksualnym rozkoszom.

Dzisiaj, wykończeni całonocnym zmaganiem się z alkoholem i potencją wielu marzy się coś na wzmocnienie. I tu los przychodzi z pomocą – media informują, że właśnie w Midsommar kończy się w Szwecji ważność patentu na Viagrę. Teraz mogą ją produkować wszyscy, co spowoduje znaczny spadek ceny. Za rok będzie lepiej – kochanie. (rn)

Szwecja, Midsommar, dziewczyna z wianiem.

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2013

Wigilia Święta Lata
Midsommar, szwedzkie Święto Lata, przypada jutro, w sobotę. Jednak obchody i ucztowanie rozpoczynają się już dzisiaj. Mimo że oficjalnie nie jest to dzień wolny od pracy, to nikt się tym nie przejmuje – nikt nie pracuje i tak. Urzędy, banki oraz – najważniejsza szwedzka instytucja – sklepy monopolowe "Systembolaget" są tego dnia zamknięte. Obchody większości szwedzkich świąt rozpoczynają się już w przeddzień, tzw. "afton", czyli w wigilię.

Poczytaj o szwedzkim Święcie Lata:
Midsommar - gorączka Świętojańskiej Nocy...
Nowinki midsommarowe...
Cała prawda o Midsommar...

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2013

Spadki na giełdach
Podobnie jak na większości europejskich parkietów na sztokholmskiej giełdzie tąpnęło dzisiaj z łoskotem. Index OMX Stockholm 30 zakończył sesję 3,08-procentowym spadkiem. Był to najgorszy dzień w roku. Przyczyną złego humoru miała być wypowiedź Bena Bernanke, szefa amerykańskiego Fedu (Rezerwa Federalna). Zapowiadał zmniejszoną stymulację gospodarki i utrzymanie niskich stóp procentowych w najbliższych latach. Dzisiejsze spadki były raczej oczekiwaną korektą trwającego od dłuższego czasu trendu wzrostowego. Na giełdzie warszawskiej spadek wyniósł -4,79% dla WIG 20. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2013

Midsommar – Święto Lata
I znowu długi weekend w Szwecji. Aż dziw bierze kiedyż to każdy Szwed zdąży wypracować pięć razy większy dochód narodowy od każdego Polaka! Co się człowiek zabierze do roboty, to każą mu odpoczywać. Tym razem obchodzimy Święto Lata, po szwedzku zwane Midsommar. Stare, pogańskie jeszcze święto, a więc politycznie poprawne i chętnie promowane w szwedzkich mediach. Dla ludu jest ono – podobnie jak większość świąt w Szwecji – po prostu okazją do obfitej przekąski, a i popitki zwłaszcza. (rn) Poczytaj o Midsommar...

Midsommar

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2013

Szwed skazany za ludobójstwo
Sztokholmski sąd rejonowy skazał dzisiaj na dożywocie 54-letniego Szweda za udział w ludobójstwie w Rwandzie w 1994 r. Pełnił on tam rolę nieformalnego przywódcy podczas masakry ludu Tutsi. Zamordowano wówczas blisko milion osób. Wyrok nie jest prawomocny.

Nigdy wcześniej szwedzki sąd nie rozpatrywał sprawy o ludobójstwo, mimo że okazji znalazłoby się pewnie sporo. Wielu Szwedów brało czynny udział w niemieckim ludobójstwie, w okresie II Wojny Światowej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2013

Pociągi w ruch, autobusy strajkują
Obyło się bez strajku kolejek podmiejskich w Sztokholmie. Partnerzy – związek zawodowy Seko oraz organizacja pracodawców Almega – doszli do porozumienia wczoraj późnym wieczorem. Podpisano umowę zbiorową, ważną do końca marca 2016 r. Do tego czasu mamy spokój.

Trwa natomiast strajk miejskich autobusów. Przeciągnie się on prawdopodobnie do poniedziałku. Jeśli strony nie dojdą do porozumienia, strajk może zostać rozszerzony. Będzie on wówczas obejmował wiele miast, oprócz Sztokholmu – Jönköping, Gävle, Östersund, Norrköping, Strängnäs, Halmstad i Västerås. Co najgorsze może on też objąć specjalne autobusy kursujące miedzy centrum miast i lotniskami, tzw. flygbussarna. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.06.2013

Nasz kochany kryzys
Kryzys ponoć szaleje, a w jego cieniu przybywa milionerów – dolarowych. Rośnie ich ilość i majątki. Światowa stopa wzrostu jednych i drugich wyniosła 10%. W ubiegłym roku odnotowano największy przyrost od 2009 r., czyli od początku globalnego kryzysu. Jak wiadomo zaczął się on od USA. Tam też jest teraz najwięcej milionerów. Kolejne miejsca zajmują inni liderzy kryzysu – Japonia i Niemcy.

Również Szwedom idzie nieźle – mimo że śladów kryzysu tutaj niewiele. W 2012 roku doliczono się w Szwecji ponad 69 000 dolarowych milionerów, o 14.3% więcej niż rok wcześniej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.06.2013

Bieda biedzie nierówna
35% szwedzkich emerytów żyje poniżej granicy ubóstwa, alarmują szwedzkie media. Ich emerytury wynoszą poniżej 10 800 koron – na tyle określono granicę ubóstwa – czyli... około 5 400 złotych! I jak tu żyć?! Ceny w Szwecji są wprawdzie znacznie wyższe, zwłaszcza czynsze mieszkaniowe, jednak jest to sumka, o której może tylko pomarzyć ktoś pracujący na cały etat po drugiej stronie Bałtyku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.06.2013

Strajk autobusowy
Dziś od północy autobusy w Sztokholmie mają wolne. Związek zawodowy pracowników komunalnych "Komunal" wywołał strajk. Związek żąda kolejnych podwyżek płacowych i jeszcze lepszych warunków pracy. Jednym z ważniejszych żądań jest zapewnienie kierowcom autobusów dalszego zatrudnienia, nawet przy zmianie operatora. Dziesiątki tysięcy ludzi nie mogą dostać się do pracy z powodu strajku.

Prawdziwy chaos może zacząć się od jutra, gdyż nad miastem wisi również groźba strajku kolejek podmiejskich oraz niektórych linii metra. (rn)

Strajk autobusów w Sztokholmie

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2013

Optional manned
Szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB przygotowuje nową wersję myśliwca Jas 39 Gripen. Flagowy statek powietrzny koncernu będzie się mocno różnił od swego młodszego rodzeństwa. Do głównych rewelacji trzeba zaliczyć to, że myśliwiec może polować bez pilota. Ale pilot też mu nie przeszkadza. Ten typ samolotu, który może latać zarówno bezzałogowo, jak i z pilotem, SAAB nazywa "Optional manned". Jas będzie prawdopodobnie pierwszym myśliwcem tego typu na świecie. Koncepcję nowego samolotu SAAB przedstawił wczoraj na targach lotniczych w Le Bourget pod Paryżem. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

18.06.2013

Kanapowy szpieg
Trzech szefów domu towarowego w Reims we Francji, należącego do szwedzkiego koncernu meblowego IKEA, zostało aresztowanych przez tamtejszą policję. Zarzuca im się szpiegostwo skierowane przeciwko pracownikom i klientom koncernu w wielu domach towarowych IKEA we Francji. Przez wiele lat IKEA zbierała poufne informacje o swoich klientach i pracownikach, m.in. dane kont bankowych lub czy ktoś był karany. Skandal szpiegowski z Ikeą w roli głównej ujawniono już w ubiegłym roku. W jego wyniku pracę straciło już wielu szefów szwedzkiego koncernu we Francji. (rn) Zobacz też 19.03.2012...

IKEA szpieguje

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2013

Ciasno przy moroszce
Popularnym sposobem na "szybkie pieniądze" dla mieszkańców ubogich krajów jest zbieranie runa leśnego w Szwecji. W tym roku o pozwolenie na pracę zgłosiło się już 6000 osób z Tajlandii. W ubiegłym roku całkowita liczba przyznanych pozwoleń dla osób spoza UE wynosiła 5700. Oprócz nich szwedzkie lasy zaludniają chętnie mieszkańcy ubogich krajów samej Unii – Polski, Bułgarii itp. – którzy nie muszą się starać o żadne pozwolenia.

"Szybkie pieniądze" kończą się niestety często całkiem pokaźną katastrofą. Niemal co roku szwedzkie media donoszą o zbieraczach, którym nie wypłacono pensji i którzy nie mają za co wrócić do domu. W razie nieurodzaju lub nieuczciwości pracodawcy cała wyprawa kończy się dużymi stratami.

Jedynym rozsądnym podejściem jest zbieranie runa na własną rękę, traktując wyprawę raczej jako turystyczną wycieczkę niż sposób na duże zarobki. Nie ma potrzeby uzależniania się od jakiegoś pracodawcy czy organizatora wyjazdu. Można sobie chodzić po lasach pięknej Norlandii, zbierać np. moroszkę i sprzedawać ją w licznych punktach skupu. (rn) Więcej informacji u nas na str. Poradnik zbieracza...

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2013

Dreamhack 2013
22 000 uczestników, cztery dni i strasznie mało snu – tak lapidarnie przedstawia szwedzka popołudniówka Expressen festiwal gier komputerowych Dreamhack w Jönköpingu, który rozpoczął się w ostatni weekend.

Już dziewiętnasty rok z rzędu zjeżdżają się tam fanatycy gier na tzw. LAN party (zob. Wikipedia...). Siedząc obok siebie przy podłączonych do sieci lokalnej (LAN) komputerach zmagają się w różnego rodzaju grach, takich jak Counterstrike, League of legends, Super streetfighter oraz Fifa. Gdyby siedzieli każdy na swoim krańcu świata nie zauważyliby pewnie różnicy. Cała uwaga skupiona jest i tak na ekranie komputera. (rn)

Dreamhack

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2013

Wyborcza biegunka
Po tegorocznych wakacjach rozpoczyna się w Szwecji prawdziwa wyborcza biegunka. Obywatele kraju będą biegali co chwilę do urn, by zapewnić partyjnym wybrańcom dobrze płatne posady w organach krajowych i zagranicznych. Wyborczą bieganinę rozpoczną jeszcze w tym roku, 15 września, wybory do władz szwedzkiego narodowego kościoła "Svenska kyrkan". Mają one jednak ograniczony zasięg – uprawnieni są tylko jego członkowie. Wszyscy obywatele będą mogli natomiast wziąć udział w biegu do urny już 25 maja 2014 r. Odbędą się wówczas w Szwecji wybory do tzw. parlamentu Unii tzw. Europejskiej. Umożliwią one zwycięskim partiom politycznym zapewnienie niektórym członkom (lub ich żeńskim odpowiednikom) horrendalnych dochodów z racji zasiadania.

Parę miesięcy później, 14 września 2014 roku obywatele Szwecji wybiorą biegusiem swoich posłów do riksdagu – szwedzkiego parlamentu, tym razem prawdziwego, takiego co ustanawia prawa. By zaoszczędzić dalszego biegania, jednocześnie z wyborami do riksdagu odbywają się wybory do władz lokalnych – wojewódzkich i gminnych. W tych wyborach mogą wziąć udział wszyscy stali mieszkańcy Szwecji, niezależnie od posiadanego obywatelstwa – nawet Polacy. (rn)

biegunka wyborcza

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2013

Stare zbrodnie zawsze ścigane
W 2010 roku zniesiono w Szwecji przedawnienie dla morderstw. Niektóre przedawnione już sprawy znalazły się wówczas w obrębie zainteresowania tzw. Kalla fall-gruppen (dosłownie: grupa od zimnych spraw). Jest to specjalna jednostka policji zajmującej się umorzonymi śledztwami w sprawie ciężkich, niewyjaśnionych przestępstw, głównie morderstw.

Z tą grupą to lekka przesada – składa się na nią zaledwie dwóch policjantów pracujących na cały etat. Na liście ich zainteresowań znajduje się 70-80 przypadków. Od startu w 2006 r. zajęli się oni 14 przypadkami. Niezależnie od tej mało imponującej cyfry przedawnieni mordercy nie mogą czuć się pewnie. Wczoraj np. aresztowano kobietę podejrzaną o popełnienie morderstwa przed 25 laty, w 1988 roku. Dzięki nowym technikom, szczególnie analizie DNA, było możliwe znalezienie nowych dowodów zbrodni. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.06.2013

Kronan – historia szwedzkiej "Korony"
Niedawno minęło 337 lat od zatonięcia statku Kronan (Korona) – największego szwedzkiego okrętu wojennego, który 1 czerwca 1676 r. poszedł na dno, biorąc udział w bitwie morskiej pod Olandią. Kronan, pomimo swoich potężnych rozmiarów, uzbrojenia i przewożonych skarbów, zdaje się być mniej nam znany niż osławiony już okręt Vasa. Warto więc zapoznać się z historią "Korony" – jej budowy, walki i klęski, a potem odkrycia po latach. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

13.06.2013

Wyprawa busem – Trasa
29 lipca, Świnoujście, terminal promowy firmy Unity Line – to właśnie wtedy i w tym miejscu dla grupy podróżniczej wyprawybusem.pl rozpocznie się kolejna życiowa przygoda. Już po raz trzeci młodzi Rzeszowianie wyruszą na niepoznane przez siebie dotąd tereny, by rozkoszować się pięknem przyrody, poznawać nowe kultury i podziwiać dziedzictwo historyczne i architektoniczne kolejnych państw: tym razem Skandynawii i Krajów Nadbałtyckich. Czytaj dalej...

Świat należy do mnie. Klaudia

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2013

Pracowite lato
W Szwecji wakacyjne kursy akademickie cieszą się coraz większym zainteresowaniem studentów. Co dziesiąty myśli o tym, by czas letniej przerwy wykorzystać na dalsze kształcenie się. Możliwości jest wiele: od tworzenia stron www po architekturę. Szwedzki związek zawodowy akademików proponuje więc, by w okresie letnim oficjalnie stworzyć "trzeci semestr", który umożliwi chętnym osobom skrócenie studiów licencjackich z trzech do dwóch lat.

Większość szwedzkich studentów, którzy biorą państwową pożyczkę w okresie nauki, podejmuje pracę w czasie wakacji. Są to najczęściej proste prace dorywcze. Stworzenie "trzeciego semestru" zwolniłoby te miejsca pracy dla mniej wykwalifikowanej młodzieży. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2013

Na straży rasowej czystości
Jak co roku zbliżający się sezon truskawkowy szwedzkie media rozpoczynają przygotowaniem artyleryjskim. Czy aby na pewno rodzimi plantatorzy dostarczą nam szwedzkich truskawek na Święto Lata? Czy armia państwowych kontrolerów jest przygotowana, by demaskować niecne próby przebierania się nieszwedzkich truskawek w szwedzkie barwy? Jak rozpoznać zagranicznych oszustów wkradających się na nasz szwedzki rynek? W tym roku ogłoszono, że najnowsze osiągnięcia techniki wykorzystane zostaną do badania czystości rasowej truskawek. Czytaj dalej...

Truskawki

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2013

Szwedzi oszczędzają w KOK-ach
Coraz większą popularnością cieszą się w Szwecji mniejsze kasy oszczędno­ściowo-kredytowe, nazwijmy je KOK. Jeszcze w 2007 roku Szwedzi ulokowali tam około 2 miliardy koron. Obecnie suma ta wynosi już blisko 33 mld, czyli ponad 16 razy więcej. Kasy oferują większe oprocentowanie wkładów niż tradycyjne banki. Jednocześnie oszczędności są objęte taką samą gwarancją państwową jak w bankach. Z czasem KOKi mogą stać się realną alternatywą dla dużych banków, co zmusi je również do lepszego oprocentowania oszczędności klientów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2013

Najważniejsze położenie
Willa położona w Äppelviken, w podsztokholmskiej dzielnicy Bromma, kosztuje dziś 8,6 mln koron. Kosztowałaby jednak tylko 375 000 koron, gdyby znajdowała się np. w Hällefors, zaledwie 200 km dalej na zachód.

Szwedzka firma handlu nieruchomościami Fastighetsbyrån porównuje co roku ceny obiektów w całym kraju. 250 jej agentów otrzymuje pytanie, ile kosztowałby w ich regionie domek jednorodzinny, 140 m2, wybudowany w 1980 r., 5 pokoi i kuchnia, położony blisko miasta, na działce 900 m2. Okazuje się, że regionalne różnice są ogromne. Za jedną willę w Brommie można kupić 23 podobne w Hällefors. (rn)

Ceny doków jednorodzinnych

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2013

Szwedzi nie chcą Unii
Coraz mniej Szwedów jest gotowych pozbyć się własnej waluty. Zaledwie 9% wyraża gotowość przejścia na euro. Z raportu przeprowadzonego przez Instytut SOM w Geteborgu wynika, że spada również poparcie dla samego członkostwa w UE. W Szwecji nie było ono nigdy zbyt wysokie. W referendum akcesyjnym w 1994 r. przepchnięto przystąpienie Szwecji do UE zaledwie dwuprocentową przewagą. Podobna sztuczka nie udała się już jednak parę lat później, gdy w 2003 r. zapytano Szwedów, czy chcą zrezygnować z własnej waluty – 56% powiedziało nie.

Rekordowy poziom zgody na pozostawanie Szwecji w unijnych kleszczach osiągnięto w 2010 r. Sondaże wskazywały wówczas na 53% pogodzonych. Dzisiaj zaledwie 43% Szwedów godzi się na członkostwo w Unii zwanej europejską. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2013

Szwedzka Chadecja za przystąpieniem do NATO
Zarząd szwedzkiej partii Chrześcijańskich Demokratów (kd) zamierza zbadać możliwości przystąpienia Szwecji do NATO. W ten sposób już trzy z czterech partii rządzącej obecnie w Szwecji koalicji – Moderaci, Liberałowie i teraz Chrześcijańscy Demokraci – są gotowe odejść od tradycyjnej szwedzkiej polityki neutralności wobec militarnych aliansów. Do przekonania pozostają już tylko ludowcy – partii Center.

Do zdecydowanych przeciwników przystąpienia Szwecji do NATO należą pozostające w opozycji do rządu partie bloku socjalistycznego – Socjaldemokraci, Komuniści i Zieloni. Ich stanowisko podzielają również nowicjusze w riksdagu pełniący tam rolę języczka u wagi – Szwedzcy Demokraci.
Zobacz też 31.05.2013... (rn).

12

Szwecja, Dziennki

8.06.2013

Ślub księżniczki
W Sztokholmie trwają uroczystości zaślubin księżniczki Madeleine i Christophera O'Neill. Ślub odbył się w kaplicy zamkowej. Potem goście przepłynęli stateczkami do królewskiej rezydencji Drottningholm na weselny obiad i zabawę.
Zobacz transmisję ze Sztokholmu...

Slottkyrkan

Slottkyrkan – kaplica na zamku w Sztokholmie.

Ślub MadeleineMadeleine przed ołtarzem

Szwedzka księżniczka Madeleine oraz jej narzeczony Christopher O'Neill przed ołtarzem,
8 czerwca 2013 r.

Madeleine

Księżniczka Madeleine uważnie słucha ślubowania swego męża.

Madeleine

Młoda para pozdrawia wiwatujące tłumy.

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2013

Szwedzkie muzea czyszczą magazyny
Brak miejsca na przechowywanie zbiorów to główny powód, dla którego szwedzkie muzea zdecydowały się wystawić na sprzedaż niektóre eksponaty. Ta dość nietypowa oferta dotyczy głównie anonimowych, masowo wytwarzanych przedmiotów, których w muzealnych magazynach jest wiele.

Pomysł ten spotkał się z ostrą krytyką. Profesor Dick Harrison zauważa, że dziś nie jesteśmy w stanie ocenić, które przedmioty okażą się bardzo cenne dla przyszłych pokoleń. Eva-Sofi Ernstell, dyrektor Muzeum Wojskowego w Sztokholmie (Armémuseum) uważa natomiast, że zamiast wydawać miliony na konserwację zbiorów trzymanych w magazynach, lepiej część z nich sprzedać, tak by inni mieli z nich więcej pożytku.

Niektóre muzea w Szwecji rozpoczęły już wyprzedaż swoich zbiorów. Muzeum Kolejnictwa (Järnvägsmuseum) w Gävle sprzedaje eksponaty nawet za pół miliona koron za sztukę. Związek Muzeów Szwedzkich zamierza zaadoptować brytyjskie rozwiązanie w tej sprawie. W najbliższym czasie można się spodziewać wielu promocyjnych wyprzedaży szwedzkich muzealnych skarbów. (oi)

Zabytkowa armata

Zabytkowa armata na sprzedaż.

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2013

Młodzi bez pracy
Bezrobocie wśród młodych ma w Szwecji dość wysoki wskaźnik. Według oficjalnych danych Unii Europejskiej utrzymuje się on na poziomie 23%, ale spora część "bezrobotnych" to osoby, które wciąż studiują. Nie licząc studentów bezrobocie wśród młodzieży wyniesie 7,5%. Średnia unijna to 13%.

Większość młodzieży radzi sobie całkiem nieźle na rynku pracy. Problem natomiast dotyczy osób, które nie ukończyły szkoły średniej, a takich jest coraz więcej z każdym rokiem. To one mają i będą miały poważne problemy ze znalezieniem zatrudnienia. Szukając przyczyn coraz mniejszej liczby osób, która kończy szkołę średnią, eksperci mówią o dwóch problemach: wydłużeniu trwania edukacji zawodowej z dwóch do trzech lat, co sprawia, że coraz mniej osób zalicza trzeci rok oraz nowy system ocen, według którego znacznie trudniej uzyskać promocję.

Ponadto systemowi kształcenia zawodowego w Szwecji zarzuca się, że jest zbyt teoretyczny i słabo dostosowany do wymagań rynku pracy. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2013

Narodowego Święta c.d.
Z okazji szwedzkiego Święta Narodowego odbywały się wczoraj liczne festyny w wielu miejscach kraju, połączone z muzyką i tańcami ludowych zespołów. Główne uroczystości odbyły się w sztokholmskim Skansenie, w obecności króla Karola XVI Gustawa i jego rodziny. Asar – nordyccy bogowie – zesłali wspaniałą pogodę, więc wielu Szwedów uciekało w naturę, gdzieś nad wodę, o którą w Szwecji nietrudno, i świętowało przy grilu i popitce.

Szwedzkie obchody narodowego święta są nadal nieśmiałe, a media czują się w obowiązku koncentrować głównie na tym, co nie szwedzkie, np. na obco­krajowcach, przezywając ich "nowymi Szwedami". Nawet mieszkający tutaj Grecy muszą udawać Szweda. (rn)

Szwecja, Folkdansgille z Nynäshamn.

6.06.2013. Folklorystyczny zespół taneczny Folkdansgille z Nynäshamn pdczas zasłużonego posiłku po występach na miejscowej scenie. Zespół został założony w 1943 roku.

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2013

Szwedzkie Święto Narodowe
Szwecja obchodzi dzisiaj swoje oficjalne narodowe święto. Niegdyś był to dzień powszedni, uznawany za dzień flagi szwedzkiej. Od 2005 roku jednak 6 czerwca jest w Szwecji świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. W tym roku przypada ono zgrabnie w czwartek, co daje szansę na baaardzo długi "weekend".

Już na parę lat przed przystąpieniem do Unii Europejskiej, w 1995 roku Szwecja uznała za konieczne wzmocnienie rodzimego nacjonalizmu. Podjęto szereg działań, wśród których ważnym elementem było ustanowienie oficjalnego Święta Narodowego kraju. (rn) Więcej na ten temat...

Narodowe

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2013

Dlaczego Szwecja?
Zadając to pytanie turystom odwiedzającym kraj, w odpowiedzi najczęściej można usłyszeć: ze względu na bogatą kulturę, piękną przyrodę, gościnność mieszkańców. Jak się okazuje, Szwecja bardzo często postrzegana jest jako miejsce przyjazne podróżnym, cechę tę podkreślają szczególnie obywatele USA, Norwegii i Francji. Finowie również chętnie odwiedzają Szwecję, jednak głównie ze względu na jej bliskie położenie. Z kolei klimat i wysokie ceny to czynniki, które zniechęcają turystów do podróżowania w ten rejon Europy. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

5.06.2013

Nowi obywatele Szwecji
Ponad 16 300 osób przyjęło jak dotąd szwedzkie obywatelstwo w tym roku. Przybyli oni do Szwecji z ponad 150 krajów świata. W przeważającej części z Azji, 1/4 z Europy, a 1/10 z Afryki. Zdecydowanie najwięcej, 6 027 nowych obywateli, dostarczył Szwecji Irak. Znacznie skromniejszym okazał się kolejny co do wielkości dawca – Polska. Ofiarowała ona Szwecji jak dotąd tylko 754 osób. Jednak nowi "Szwedzi" z Polski są szczególnie cenni – wynaradawiają się szczególnie szybko i chętnie wychowują swoje potomstwo w oderwaniu od polskich korzeni.

Przewiduje się, że w ciągu całego roku przybędzie Szwecji 40 000 nowych obywateli sprezentowanych przez obce kraje. (rn)

Polacy w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

5.06.2013

Wiele pożytku ze ślubu księżniczki
Ślub szwedzkiej księżniczki Madeleine z amerykańskim finansistą Christopherem O'Neillem dostarcza nie tylko tematów mediom, przynosi wzrost dochodów sztokholmskim hotelom oraz zapewnia zajęte stoliki restauracjom. Jednym z efektów jest również wzrost zainteresowania monarchią. Szwedzki Związek Rojalistyczny odnotowuje nagły przyrost członków w czasie ważnych wydarzeń związanych z rodziną królewską. Tak było trzy lata temu podczas ślubu księżniczki Victorii, starszej siostry Madeleine, z Danielem Westlingiem oraz później podczas uroczystości chrztu ich pierworodnej córeczki. Na podobny efekt Związek Rojalistyczny liczy i tym razem.

Co ciekawe, nie tylko rojaliści wietrzą sukces przy okazji królewskich uroczystości. Na to samo liczy szwedzki... Związek Republikański. Okazuje się, że rojalistyczna gorączka również im przysparza nowych członków. Głównym żądaniem republikanów jest likwidacja monarchii. Okazuje się, że na królewskiej pompie zyskuje i ogień, i woda. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.06.2013

Ruszył Szwedzki Festiwal Rockowy
W szwedzkim Sölvesborg, w regionie Blekinge rozpoczął się właśnie jeden z dwóch największych festiwali muzycznych w kraju. Sweden Rock Festival, bo o nim mowa, to znany na całym świecie zlot fanów rockowego brzmienia, który odbywa się co roku na początku czerwca. Wśród 33 tysięcy osób odwiedzających festiwal spotkać można osoby w każdym wieku: dzieci, młodzież szkolną, studentów, emerytów.

- Dużo alkoholu, ładna pogoda, skąpo ubrane dziewczyny - tak zalety festiwalu wylicza jeden z jego uczestników, Zeke Lumair. Jak widać Sweden Rock Festival to nie tylko muzyka. (oi)

Sweden Rock Festival,

 

Szwecja, Dziennki

4.06.2013

Szwecja w nurcie niemieckiej propagandy
Szwedzka telewizja państwowa rozpoczyna dzisiaj emisję niemieckiego serialu propagandowego, którego celem jest zafałszowanie historii II Wojny Światowej. Celem serialu jest wzbudzenie sympatii do niemieckich zbrodniarzy oraz przedstawienie Niemców jako ofiary tej wojny. Współcześni Niemcy przekonują świat, że musieli napaść na Polskę i rozpętać wojnę, by ratować Żydów przed polskim antysemityzmem. Młodym czytelnikom wyjaśniamy, że jest to nieprawda – Niemcy rozpętali obie wojny światowe, bo jest to skrajnie szowinistyczny, zbrodniczy naród.

Sympatyczny, familiarny tytuł oryginału "Unsere Mütter, unsere Väter" (Nasze matki, nasi ojcowie) został dodatkowo osłodzony przez Szwedów – serial nosi tutaj tytuł "Młode serce wojny" (Krigets unga hjärtan). W ten sposób Szwecja aktywnie włącza się w nurt niemieckiej, nazistowskiej propagandy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.06.2013

Wyższy status nauczyciela w Szwecji
Szwedzki minister szkolnictwa, faszyzujący liberał Jan Björklund (FP), zamierza podnieść status nauczyciela w Szwecji. Na łamach dziennika Dagens Nyheter przedstawia on dzisiaj swoje 10 przykazań, które mają "uratować szwedzką szkołę". Swój dekalog Björklund rozpoczyna propozycją podwyżki wynagrodzeń oraz mniejszą ilością papierkowej roboty dla nauczycieli. Dalej minister postuluje różne testy, legitymacje, certyfikaty i inne biurokratyczne kajdanki, by dojść do potrzeby otworzenia próbnych szkół, gdzie studenci uczelni nauczycielskich będą mogli sobie poeksperymentować na uczniach. Dekalog Björklunda kończy pomysł utworzenia instytutu – nowej wylęgarni świetnie opłacanych biurokratów – który na bieżąco będzie monitorował pracę nauczycieli.

Jan Björklund słynie z tego, że jako liberał uwielbia wszelkie nakazy, zakazy i srogie kary. Domagał się między innymi przyspieszonej germanizacji oraz zakazu używania języka ojczystego przez obcokrajowców, którzy zamieszkali w Szwecji.

Można jednak zrozumieć uzewnętrzniające się od czasu do czasu u Björklunda objawy kompleksu kiepskiej szkoły. W jednym z programów telewizyjnych nie potrafił on odpowiedzieć na pytanie: Co oznacza słowo arytmetyka? Szwedzki minister oświaty! (rn)

Szwecja, szwedzki minister oświaty Jan Björklund.

Jan Björklund (FP), szwedzki minister oświaty, nie ma sielonego pojęcia co to jest arytmetyka.

 

Szwecja, Dziennki

2.06.2013

Szwedzka księżniczka przed ołtarzem
W przyszłym tygodniu, 8 czerwca córka miłościwie nam panującego króla Karola XVI Gustawa, księżniczka Madeleine stanie przed ołtarzem. Jej mężem zostanie Christopher O'Neill, młody angielsko-amerykański finansista. Ślub odbędzie się w zamkowej kaplicy Slottskyrkan w Sztokholmie.

Ciekawostkę stanowi fakt, że Christopher O'Neill jest katolikiem. Jest to pierwszy od wieków przypadek, że katolik wejdzie do szwedzkiej rodziny królewskiej. Nienawiść do katolików jest w protestanckiej Szwecji nadal żywa. Christopher nie otrzyma też tytułu książęcego. Jego oficjalny tytuł będzie brzmiał Herr, czyli Pan.

Do Sztokholmu zjechała się już rodzina O'Neill. Uroczystość zapowiedzi odbyła się tydzień temu. (rn)

M

Szwedzka księżniczka Madeleine oraz jej narzeczony Christopher O'Neill.
Foto Brigitte Grenfeldt.

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2013

Pieniądze szczęścia nie dają...
...wiedzą o tym wszyscy ci, którzy je mają. Pozostali nie dowierzają. Kolejnym dowodem na znane powiedzonko jest jednak los pewnego szwedzkiego 59-latka. Ostatniej Wielkanocy znaleziono jego ciało w skrzyni z piaskiem na peronie w miasteczku Herrljunga w południowej Szwecji. Zamarzł na śmierć. Spóźnił się na ostatni pociąg, poskąpił na taksówkę i szukał spoczynku w skrzyni. Znalazł – wieczny.

Mężczyzna pracował w pobliskim miasteczku Vara. Policja ustaliła, że był on postrzegany jako bardzo samotny. Śledztwo właśnie umorzono z braku podejrzeń o przestępstwo. W trakcie śledztwa okazało się również, że mężczyzna miał spore oszczędności w banku – cztery miliony koron. Nie zostawił on żadnego testamentu i nie ma naturalnych spadkobierców. Jego majątkiem zaopiekuje się państwo. (rn)

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net