Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Maj 2013. 00320

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2013

Szwecja bliżej NATO
Szwedzka narodowa komisja porozumiewawcza ds obronności i bezpieczeństwa kraju przedstawiła dzisiaj swoją analizę sytuacji Szwecji w świecie. Wydarzenie o tyle istotne, że poprzednią taką analizę przeprowadzono sześć lat temu. Obecny raport komisji nazwano "Kierunki działania w globalnym świecie". Na 250 stronach przedstawia on szczegółową analizę sytuacji międzynarodowej oraz wynikające z niej konsekwencje dla szwedzkiej polityki bezpieczeństwa.

W komisji zasiadają zarówno reprezentanci rządu, jak i wszystkich partii riksdagu. Jej celem jest wypracowanie narodowego konsensusu w kwestii obronności kraju. Czytaj dalej...

Muskö. szwedzkie działa Nawarony.

Szwedzkie "działa Nawarony" – wloty do bazy wojskowej pod wyspą Muskö w archipelagu sztokholmskim.

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2013

Paląca sprawa
Szwecja jest krajem, który może poszczycić się niskim odsetkiem osób uzależnionych od papierosów. Zaledwie 11% Szwedów przyznaje, że pali codziennie, co sprawia, że spośród państw UE liczba palaczy jest tu najniższa. Także wśród młodzieży szkolnej uzależnienia są coraz rzadsze, chociaż nie brak młodych osób sięgających codziennie po papierosa. Na uzależnienie od tytoniu szczególnie narażona jest młodzież, której rodzice również palą. 32% dzieci wychowanych w rodzinach nie stroniących od papierosów również po nie sięga. Tam, gdzie rodzice nie palą, jest ich zaledwie 19%.

Jednocześnie "Tobaksfakta" (niekomercyjny portal poświęcony informacjom o papierosach, snusie i uzależnieniach) ostrzega, że Szwecja spoczęła na laurach i od momentu wprowadzenia zakazu palenia w lokalach w roku 2005 mocno ograniczyła kampanie zapobiegające uzależnieniom.

Mimo wszystko młodzież wydaje się być świadoma konsekwencji palenia. Licealiści przyznają, że zdjęcia czarnych od dymu płuc, czy informacje na temat chorób i wpływu szkodliwych substancji na organizm ludzki, skutecznie zniechęca do sięgnięcia po papierosa. Jest więc szansa, że przykre następstwa uzależnienia są już zaszczepione w świadomości i mimo wszystko Szwecja pozostanie krajem stosunkowo wolnym od tytoniowego dymu. (oi)

Konający palacz

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2013

Mniejsze opłaty w kasach bezrobotnych
Od kilku lat w Szwecji coraz mniej osób zapisuje się do kas bezrobotnych. Główną przyczyną jest znaczny wzrost miesięcznych składek. Miesięczna opłata przekracza nawet 300 koron (≈150 zł). W razie utraty pracy jedynym wyjściem jest zapomoga z opieki socjalnej. By zachęcić osoby pracujące do ubezpieczania się od bezrobocia, szwedzki rząd zamierza wpłynąć na obniżkę składek członkowskich kas bezrobotnych. Kasy są wprawdzie niezależnymi instytucjami, najczęściej przynależnymi do poszczególnych związków zawodowych, jednak finansowanie ich działalności jest regulowane prawem. Wnoszą one m.in. pewne opłaty do kasy państwowej. Teraz szwedzki rząd zamierza zlikwidować jedną z nich, zmieniając odpowiednio prawo. Ponieważ jest ona jednym z komponentów miesięcznej opłaty, więc i ta ulegnie obniżeniu. Nowe przepisy będą stosowane od 1.01.2014 r. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2013

Szwedzki PNB rośnie
Szwedzka gospodarka rozwija się nadspodziewanie dobrze, ujawniają najnowsze statystyki. Wzrost PNB wyniósł w pierwszym kwartale 2013 r. 1,7% w perspektywie rocznej. Wcześniejsze prognozy dawały Szwecji zaledwie 0,3-procentowy wzrost gospodarczy. Tylko dwa kraje UE wyprzedzają Szwecję – Łotwa i Litwa. Są to jednak mini gospodarki, gdzie nietrudno o spektakularne skoki PNB. Średnia unijna wynosi obecnie -0,7%, co oznacza recesję. Jeszcze gorzej wygląda średnia dla 17 krajów eurozony – recesja wynosi tam -1,0%.

Do pozytywnego rozwoju szwedzkiej gospodarki przyczyniła się głównie prywatna konsumpcja oraz powiększenie zasobów magazynowych tutejszych przed­siębiorstw. (rn)

Szwecja, PNB wznosi się

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2013

Nowinka świąteczna
Podczas gdy mieszkańcy Polski znowu leniuchują w trakcie kolejnego długiego weekendu, Szwedzi muszą pracować. Boże Ciało nie jest w protestanckiej Szwecji świętem powszechnym. Jest nim natomiast Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, który przypada również zawsze w czwartek, co pracowity piątek pozostawia bez większych szans. Dzień Wniebowstąpienia jest świętem ruchomym, obchodzonym między 30 kwietnia a 3 czerwca, 40 dni po Wielkanocy. Wkrótce po nim, 6 czerwca, Szwecja obchodzi swoje Święto Narodowe – też dzień wolny od pracy. Czasem daje to doskonałą okazję do bardzo dłuuugiego weekendowania. W 2011 r. np. Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego przypadł w czwartek 2 czerwca, co nieuniknienie 6 czerwca czyni poniedziałkiem.

Szwedzi obchodzą swoje święto narodowe jako święto powszechne i dzień wolny od pracy dopiero od 2005 roku. Było to spowodowane potrzebą podsycania uczuć narodowych z powodu przystąpienia do Unii Europejskiej zwalczającej narody Europy. Ofiarą nowego święta padł wówczas drugi dzień Zielonych Świątek, które wcześniej były obchodzone, podobnie jak Wielkanoc, również w poniedziałki.

Tak więc święta powstają i znikają, ale okazja do długołikendowania zawsze się znajdzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.05.2013

W poszukiwaniu granic głupoty
Mieszkańcy Flemingsberg, jednej z południowych dzielnic Sztokholmu, są od kilku tygodni zmuszeni sami odbierać swoją pocztę z odległego terminalu. Przyczyną stały się zaczepki i groźby kierowane do listonoszy roznoszących tam pocztę. W obawie o swe bezpieczeństwo listonosze odmówili pracy w tej dzielnicy. Flemingsberg, zabudowana przez blokowiska z lat 70-tych, jest zamieszkała w dużej mierze przez pozaeuropejskich imigrantów. Szwedzka poczta pracuje nad rozwiązaniem problemu. (rn)

Flemingsberg

Flemingsberg, dzielnica Sztokholmu.

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2013

Podróżnicze zwyczaje Szwedów
Dlaczego, jak i dokąd podróżują Szwedzi? Na te pytania spróbował odpowiedzieć szwedzki magazyn turystyczny Vagabond. W tym celu przeprowadzono 24000 telefonicznych wywiadów. Niektóre odpowiedzi są zaskakujące. Czytal dalej...

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2013

Mieszkańcy Sztokholmu piją najwięcej alkoholu
Jak się okazuje, łatwy dostęp do napojów alkoholowych sprawia, że mieszkańcy stolicy Szwecji sięgają po nie częściej niż osoby z innych szwedzkich miast. Różnice są znaczne – w regionach Norrbotten i Västerbotten pije się ponad 60% mniej alkoholu niż w Halland, Skåne czy Sztokholmie. Widać to szczególnie, gdy porówna się ilość trunków spożywanych przez kobiety. W stolicy Szwecji sięgają po nie dwukrotnie częściej niż panie w innych regionach kraju. (oi)

Pijana dziewczyna

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2013

Muzyka łagodzi obyczaje
Niebawem na stacjach sztokholmskiego metra, oprócz odgłosu odjeżdżającego pociągu, można będzie usłyszeć muzykę Mozarta, Chopina czy Beethovena. Taki pomysł ma szwedzka policja, która liczy na dobroczynny wpływ muzyki klasycznej i zmniejszenie przestępczości w mieście.Tę ciekawą metodę zastosowano po raz pierwszy w Londynie i, jak się okazuje, z sukcesem. Przestępczość w miejscach, gdzie z głośników płynęły utwory Pavarottiego, spadła o 25-37%. Szwedzka policja ma nadzieję zrealizować projekt w przeciągu sześciu miesięcy. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

26.05.2013

Towarzystwo niemile widziane
Dwie osiemnastoletnie Szwedki, Moa Westerlundh i Julia Romeis, przeprowadziły ciekawe badania z osobami podróżującymi metrem. Ich wyniki nie były dla nich zaskoczeniem. Okazało się bowiem, że większość Szwedów niechętnie wchodzi w interakcje ze współpasażerami i jeśli ma taką możliwość, wybiera miejsca bez "towarzystwa" na sąsiednim siedzeniu. Szwedzi nie lubią być zagadywani, zazwyczaj udzielają krótkich odpowiedzi na zadane im pytania i w miarę możliwości rezygnują z kontynuowania rozmów z nieznajomymi.

Nastolatki, które podjęły się przeprowadzenia tych badań, przyznają, że być może większa otwartość na innych byłaby korzystna, jednak one same nie mają większych zastrzeżeń do takich wzorców zachowań. Podobnie jak przeważająca część społeczeństwa szwedzkiego, cenią sobie spokojną podróż i odpowiedni dystans do innych ludzi. (oi)

Sztokholm, Tunelbanna, metro

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2013

Szwedzkie priorytety
Tradycyjne "klient nasz pan" należy już w Szwecji do przeszłości. Również przyjemne warunki pracy i zdrowie personelu nie są cenione najwyżej przez pracodawców. Teraz liczą się koszty – jak najmniejsze oczywiście.

Zdrowie, dobry nastrój i sprawny zespół rozpoczynają listę życzeń, gdy Szwedzi definiują swoje wymarzone miejsce pracy. I, jak to w życiu bywa, na przeciwnym krańcu jest... rzeczywistość. Tam rządzi pogoń za redukcją kosztów, efektywność i odpowiedzialność. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2013

Rosną różnice dochodów w Szwecji
Szwecja przez długi czas była krajem, w którym różnice między dochodami osób bardziej i mniej zamożnych nie należały do najwyższych. W ostatnim czasie rośnie jednak przepaść między bogatymi i biednymi – wskazuje niedawny raport OECD.

Zjawisko to występuje w krajach na całym świecie, ale w Szwecji jego rozwój jest wyjątkowo szybki. W roku 1995 ubodzy Szwedzi stanowili niecałe 4% społeczeństwa, obecnie zaś liczba ta wzrosła do ponad 9%. Według raportu "osoby biedne" to te, których dochód jest mniejszy niż połowa średniej zarobków w danym kraju.

Statystyki wykazują znaczny wzrost różnic głównie dlatego, że do jednego worka wrzucają dochody z pracy oraz przychody z różnego rodzaju zapomóg, np. z tytułu bezrobocia, studiów, rodzinne itp. Pod rządami centroprawicy w ostatnich latach państwo szwedzkie premiuje pracę i zmniejsza jej opodatkowanie. Na niezmienionym poziomie pozostawia natomiast podatki od zapomóg. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2013

Bunt czy draka
Spośród wszystkich krajów OECD to w Szwecji najtrudniej dostać pracę osobom urodzonym za granicą. Wykazuje to kuźnia myśli Migro w dzisiejszym raporcie. Poziom zatrudnienia szwedzkich imigrantów jest o 18% niższy od Szwedów. Na drugim końcu skali znajdują się Turcja i Luksemburg. Tam szanse imigrantów nie odbiegają od ludności tubylczej.

Raport jest wykorzystywany teraz w debacie na temat przyczyn trwających od kilku nocy chuligańskich rozruchów w wielu dzielnicach Sztokholmu, licznie zamieszkałych przez pozaeuropejskich imigrantów. Próbuje się je wyjaśniać frustracją bezrobotnej młodzieży i problemami socjalnymi, zamiast po prostu ochotą wywołania draki. (rn)

Sztokholm, Jordbru 20130524

Taki widok przywitał mieszkańców Jordbro w Sztokholmie dziś rano.
Foto Alexander Malmquist.

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2013

Tańsze R&D
Duże przedsiębiorstwa stać na prowadzenie własnych badań i wdrażanie swoich wynalazków. Ze względu na ogromne koszty zatrudnienia zdolnych badaczy szansy tej nie mają mniejsze firmy. Teraz szwedzki rząd zamierza obniżyć koszty pracy tym drugim, łagodząc opodatkowanie pracy przy zatrudnieniu specjalistów od R&D (Research and Development; Prace badawczo-rozwojowe). Odpowiednik polskiej składki ZUS może być zredukowany aż o 37,5 tysiąca koron miesięcznie łącznie w danej firmie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.05.2013

Świat w ciekłym krysztale
Blisko 80% Szwedów przyznaje, że oglądając telewizję śledzi jednocześnie, co dzieje się na innych ekranach – laptop, iPad, iPhone itp. Świat oglądamy przez komputerowe ekrany. Starszym częściej wystarcza ekran telewizyjny. Dla młodszych telewizyjne tempo jest niewystarczające. W przerwach między klatkami można odebrać maila, esemesa, czy zaćwierkać. W badaniu wzięło udział ponad 8 000 osób. 40% pytanych w wieku 55-79 lat przyznaje, że potrafią jeszcze koncentrować się wyłącznie na oglądaniu telewizji. Wśród 15-34 letnich maluchów jednoekranowców jest zaledwie 5%. Multiekranizm to wspaniała wiadomość dla branży reklamowej – promocyjną kanonadą można razić z wielu armat naraz. (rn)

Multiekran

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2013

Turyści lubią Szwecję
Szwecja znalazła się na 19 miejscu na świecie pod względem dochodów z turystyki. Jest to wynik o dwa miejsca lepszy niż rok wcześniej. Jak wyliczył organ ONZ-tu ds turystyki UNWTO zagraniczni turyści zostawili w Szwecji w 2012 roku aż 15,4 mld $. Najwięcej, bo aż 128.6 mld $, zostawiają turyści w USA. Polska znalazła się na 29 miejscu z wynikiem 10.9 mld dolarów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2013

Więcej pożarów w Sztokholmie
Fala rozruchów i pożarów, które zaczęły się parę dni temu w sztokholmskiej dzielnicy Husby, rozprzestrzeniła się teraz na wiele innych części miasta. Dochodzi do wielu podpaleń samochodów, kontenerów na odpady, a nawet pomieszczeń. Przybywających na miejsce strażaków i policję spotyka grad kamieni. Niepokoje objęły między innymi dzielnice Rinkeby, Jakobsberg, Norsborg, Kista, Tensta i inne.

W rozróbach bierze udział głównie młodzież. Bezpośrednią przyczyną stało się zastrzelenie przez policję 69-letniego mężczyzny podczas przeprowadzanej w jego domu rewizji. Jednak jest to raczej tylko pretekst do wyrażania frustracji młodzieży z dzielnic zamieszkałych w dużej mierze przez pozaeuropejskich, muzułmańskich imigrantów. (rn)

Husby 2013 05 22

Płoną samochody w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2013

Dawne kierownictwo Saaba w areszcie
Producent samochodów osobowych Saab Automobile AB nie przestaje dostarczać sensacji, mimo że firma zbankrutowała już w grudniu 2011 r. Trzy kluczowe osoby z kierownictwa zostały zatrzymane w poniedziałek 20 maja pod zarzutem przestępstw podatkowych. Jest to ostatni dyrektor naczelny Saaba Jan-Åke Jonsson, dyrektor ekonomiczny oraz główny radca prawny Kristina Geers. Grozi im do czterech lat więzienia. Po przesłuchaniu podejrzani zostali wypuszczeni z aresztu wczoraj po południu. Jednak śledztwo w tej sprawie trwa nadal.

Domniemanych przestępstw szefostwo Saaba miało się dopuścić w latach 2010-2011, kiedy to Saab walczył o przeżycie. Wówczas Jonsson był powszechnie wychwalany jako wybawca Saaba, nad którym ciągle wisiał miecz bankructwa. Mało kto dziś w Szwecji wierzy, że kierownictwo Saaba robiło przekręty dla własnej korzyści. Nawet jeżeli tu i ówdzie w ferworze walki poszli "na skróty", to robili to dla ratowania firmy – panuje powszechna opinia.

Kierownictwo Saaba cieszyło się dużym poparciem szwedzkiego rządu w latach 2009-2010, któremu widmo likwidacji fabryki samochodów w Trollhättan i tysiące nowych bezrobotnych tuż przed wyborami spędzało sen z powiek. Jan-Åke Jonsson otrzymał w nagrodę dobrze opłacane stanowisko członka zarządu w państwowym koncernie energetycznym Vattenfall. Teraz rząd domaga się, by Jonsson wziął t.zw. timeout w Vattenfall do czasu wyjaśnienia sprawy. (rn) Zobacz też temat Saab...

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2013

Sztokholm płonie
Już drugą dobę z rzędu trwały rozruchy w sztokholmskich dzielnicach Husby oraz Fittja, zamieszkałych przez wielu pozaeuropejskich obcokrajowców. Młodzież w wieku 12-19 lat podpaliła wiele samochodów i kontenerów, a potem obrzucała kamieniami strażaków i policję. Kamieniami obrzucano również wagony metra w Fittji. W Husby zatrzymano sześć osób. Niepokoje trwały do godz. 4-5 rano. Mają one związek z zastrzeleniem przez policję 69-letniego mężczyzny w Husby w ubiegłym tygodniu. (rn)

Husby 21 maj 2013

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2013

Gdzie żyje się najlepiej?
Szukając miejsca dla siebie w Szwecji, warto zastanowić się nad jedną z gmin dużego Sztokholmu. Chodzi o gminę Solna, zrośniętą ze Sztokholmem w jeden organizm. Znalazła się ona na pierwszym miejscu w corocznym rankingu magazynu "Fokus". Kolejne miejsca zajęły również sztokholmskie dzielnice i Nacka i Lidingö. Sama gmina Sztokholm zajęła miejsce siódme.

Z kolei gminy, które – według magazynu – należałoby omijać szerokim łukiem, to Grums nad jeziorem Vänern, skońskie Perstorp oraz Flen, niecałe 100 km na południowy zachód od Sztokholmu.

"Fokus" stworzył cztery oddzielne kategorie: gmina, w której najlepiej żyje się osobom młodym, starszym, rodzinom i osobom pracującym. Według tych kryteriów, młodzi ludzie będą się czuć najlepiej w gminie Solna, osoby starsze w Arjeplog na dalekiej północy kraju, dla rodzin najwłaściwszym miejscem jest Storuman, również na północy, a wymarzoną gminą dla osób pracujących jest bogata dzielnica Sztokholmu Danderyd.

Każdą miejscowość rozpatruje się pod kątem ponad 40 różnych czynników. W oparciu o nie w tym roku powstał ósmy ranking tego typu. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2013

Heja Norge!
Norwegowie też mają święto konstytucji majowej –"Grunnlovsdag", potocznie nazywane "Syttende Mai" (Siedemnasty Maja). To wielkie, norweskie święto narodowe – rocznica podpisania przez Norwegię konstytucji w 1814 roku. Zaraz potem Norwegia została wprawdzie zmuszona do unii ze Szwecją, ale fakt stworzenia ustawy zasadniczej był pierwszym, symbolicznym krokiem na drodze do całkowitej wolności.

Ponieważ 35 tys. Norwegów osiedliło się potem w Szwecji, obchody święta nie ominą również wielu szwedzkich miast. Sztokholmski Skansen może poszczycić się drugimi co do wielkości na świecie 17-majowymi uroczystościami – w ostatnich latach pojawiało się tu kilkanaście tysięcy świętujących Norwegów. Wielkie świętowanie czeka też Geteborg i tradycyjnie Lund, gdzie studiuje wielu norweskich studentów.

Szwedzi są trochę zazdrośni o to całe zamieszanie wokół norweskiego święta, ale za to Norwegowie zazdroszczą im ponoć obchodów Święta Lata (Midsommar). Wiele mamy radości ze wspólnych zazdrości. (kz)

Norwegia

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2013

Praca dla młodych
Bezrobocie wśród młodych osób to gorący kartofel dla szwedzkich polityków. Przed przyszłorocznymi wyborami coraz chętniej podkreślają walory swoich pomysłów na rozwiązanie problemu. W wyborach 2005 czteropartyjna koalicja "Alians dla Szwecji" przejęła władzę w dużej mierze dzięki wpisaniu na swe sztandary walki z bezrobociem jako głównego hasła. Alians rządzi do dziś i chętnie by porządził i trzecią kadencję. Rząd wydał ostatnio obszerną informację o aktywności państwa szwedzkiego na rynku pracy. Broszura jest w języku angielskim, więc polecamy ją tym, dla których nie stanowi to poważnej przeszkody: Labour market initiatives for young people...

 

Szwecja, Dziennki

16.05.2013

Tradycje kulinarne Szwecji
Czytając o szwedzkiej kuchni można dojść do wniosku, że mieszkańcom Szwecji nie brak pomysłowości i… odwagi. Niektóre z dań są – łagodnie mówiąc – kontrowersyjne. Nie każdy obcokrajowiec będzie miał odwagę je skosztować.

Na wiele szwedzkich potraw wpływ miały surowe warunki życia i panująca tu kiedyś bieda. Niektóre natomiast przyciągają aromatem przypraw i słodyczą, inne zaś prostotą. Pewne jest jedno – Szwedzi kochają swoją kuchnię i tradycja kulinarna Szwecji jest warta poznania, co najmniej w teorii. Czytaj dalej...

obiad, lunch

 

Szwecja, Dziennki

16.05.2013

Pracowity Szwed
Czas to pieniądz, czemu więc nie wykorzystać tego, który mija podczas dojeżdżania do pracy? W ciągu ostatnich pięciu lat liczba Szwedów pracujących w czasie takiej podróży wzrosła dwukrotnie. Pojawił się więc pomysł, by wraz ze wzrostem liczby pracowitych Szwedów, wzrosła także szybkość internetu w pociągach, z których korzystają osoby dojeżdżające. Przedsiębiorstwa kolejowe planują w ciągu roku 2013 zwiększyć szybkość bezprzewodowego internetu dziesięciokrotnie, z 7-8Mb/s do 70-80Mb/s. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

16.05.2013

Niechciana samodzielność
Młodzi Szwedzi niechętnie opuszczają rodzinne domy. Według badań aż 58% osób w wieku od 20 do 27 lat wciąż mieszka z rodzicami. W Geteborgu jedna na cztery osoby, znajdująca się w tym przedziale wiekowym, nie wyprowadziła się jeszcze z domu rodzinnego, a 65% z nich przyznaje, że to ich świadoma i dobrowolna decyzja. Jest to pierwsza od wielu lat sytuacja, gdy tak wielu Szwedów pozostaje zależnych od swych rodziców mimo uzyskanej pełnoletności. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

15.05.2013

Rosną różnice płacowe w Szwecji
Różnica w wynagrodzeniach za pracę rośnie w Szwecji od kilku lat. Według najnowszego raportu OECD, spośród wszystkich zrzeszonych tam 34 krajów, tempo poszerzania się różnic płacowych jest w Szwecji największe. Jeszcze w 1995 r. płace były tutaj najbardziej wyrównane – obecnie Szwecja jest na 14 pozycji. Oznacza to, że płace w Szwecji zaczynają być coraz bardziej sprawiedliwe.

Dążenie do wyrównania płac wynika z naiwnej wiary w to, że ludzie, ich zdolności i praca są równe. Po dziesięcioleciach socjalistycznej propagandy wymazano ze świadomości ludzi proste prawo fizyki – praca to jest siła razy przesunięcie. Nie ma przesunięcia, to obojętnie, jak wiele włożymy wysiłku – nie ma pracy. No i kołaczy. (rn)

Każdemu po równo

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2013

Reinfeldt nie obawia się Rosji
Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt nie wierzy we wzrost rosyjskiego zagrożenia Szwecji. Pewne incydenty w ostatnich miesiącach wywołały tutaj debatę na ten temat. Rosyjskie samoloty trenowały np. atak bombowy na Szwecję, tuż przy granicy szwedzkiej przestrzeni powietrznej. (zobacz 25.04.2013).

Nie niepokoi to zbytnio szwedzkiego premiera. – Nie sądzę, że Rosja zbroi się, by zaatakować Szwecję – uspakajał dzisiaj Reinfeldt podczas spotkania z gimnazjalistami w Hudiksvall. Premier przypomniał, że dawną sowiecką machinę wojenną zżarła już rdza i dzisiejszy wzrost zbrojeń startuje tam z bardzo niskiego poziomu. – Rosji brakuje obecnie zarówno ochoty, jak i możliwości, żeby zaatakować i okupować część szwedzkiego terytorium – twierdzi Fredrik Reinfeldt.

W Rosji działa wiele szwedzkich przedsiębiorstw, które uczestniczą w modernizacji kraju. Myślę, że Rosjanie znacznie bardziej pożądają naszych inwestycji, niż obawiają się nas, lub też chcą nam grozić – uspakaja słuchaczy szwedzki premier. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2013

Szwedzi opuszczają swój kościół
Od kilku lat protestancki Szwedzki Kościół (Svenska kyrkan) traci wiernych. Według kościelnych statystyk coraz mniej osób korzysta też z sakramentów. Liczba dzieci i młodzieży, która przyjmuje chrzest i bierzmowanie spada z każdym rokiem. NIeznacznie, ale systematyczni, podobnie jak liczba małżeństw zawieranych w Szwedzkim Kościele.

Wzrasta natomiast co roku w Szwecji liczba wiernych w kościele katolickim. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2013

Dawno dawno temu...
... za siedmioma górami... Tak zaczynają się czasem bajki o dobrych i złych księżniczkach, mieszkających w wytwornych komnatach pięknych pałaców. Tak jednak nie bywało tylko dawno temu. Tak bywa i dziś. W pięknym pałacu Haga Slott pod Sztokholmem mieszka szwedzka, maleńka księżniczka Estelle, wraz z mamą, księżniczką Wiktorią oraz tatą, księciem Danielem. O ich „domku” – pałacu Haga poczytaj tutaj... A aktualne rodzinne fotki można obejrzeć tutaj... oraz na królewskich stronach...

Ksi ężniczki Wiktoria i jej coraka Estelle

Mama, księżniczka Wiktoria z córeczką, księżniczką Estelle. Obie następczynie szwedzkiego tronu. Foto Kate Gabor.

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2013

Norwegowie pracują coraz mniej
Norwegom nie wystarczają już "czerwone dni" w kalendarzu. Starają się o wolne zarówno dzień przed, jak i po oficjalnym święcie. Coraz więcej Norwegów przedkłada czas wolny nad pieniądze. Zasobni w petrodolary Wikingowie pracują coraz mniej. 48 godzin pracy tygodniowo w 1962 roku zdołali zredukować obecnie do 39. Jednak gdy uwzględni się dodatkowe urlopy, wolne za nadgodziny, usprawiedliwione nieobecności itp., to rzeczywista liczba przepracowanych godzin w tygodniu wyniesie zaledwie 30 godzin.

W ciągu jednego dnia roboczego Norwegowie wypracowują obecnie 9,4 mld koron, co stanowi blisko 1% rocznego budżetu kraju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2013

Rolnictwo on-line
W szwedzkim województwie Jämtland trwa właśnie eksperyment, który daje możliwość założenia swojej własnej farmy bez wychodzenia z domu. Wszystko odbywa się w sieci, gdzie klient decyduje o tym, jakie zwierzęta i rośliny chce hodować. Potem zaś swoją farmę może nadzorować osobiście lub "podglądać" on-line. Dzięki temu "wirtualny" rolnik wie, skąd dokładnie pochodzi mięso czy warzywa, które pod koniec września, w czasie zbiorów, są do odbioru w miejscowych sklepach. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2013

Najgroźniejsza gmina Szwecji
W żadnej innej gminie Szwecji służby ratownicze nie przystępowały w ubiegłym roku do akcji tak często jak w smolandzkim miasteczku Hultsfred, w południowej Szwecji. Ilość interwencji była tam aż o 250% większa niż średnia krajowa, która wynosi 9,5 na tysiąc mieszkańców. W niebezpiecznej gminie było ich 23,47/1000 mieszkańców.

Dokładnym przeciwieństwem jest gmina Östhammar, nadbałtycka idylla, około 100 km na północ od Sztokholmu. Tam doliczono się zaledwie 2,59 statystycznych (na 1000 mieszkańców) akcji ratunkowych. Niezłym wynikiem mogą się też poszczycić trzy wielkomiejskie gminy – Sztokholm 7,01, Geteborg 10,41 i Malme 8,68.

Autor statystyk, państwowy Urząd Ochrony Społecznej, nie wyjaśnia niestety przyczyn tak dużych różnic. Można się jedynie domyślać, że np. w spokojnym zazwyczaj miasteczku Hultsfred odbywają się festiwale rockowe, co może znacznie deformować statystyki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2013

Szwedzkie Malme gospodarzem Festiwalu Eurowizji
14 maja rusza w Mamle Festiwal Eurowizji 2013. Funkcję gospodarza Szwecja pełni dzięki zeszłorocznej wygranej Loreen z piosenką "Euphoria". Przygotowania miasta do tego wydarzenia trwają. Władze planują zwiększyć liczbę połączeń kolejowych i autobusowych, przedłużyć godziny sprzedawania alkoholu w lokalach, a na placu Gustawa Adolfa postawić rekordowo duży namiot, w którym będą się odbywać różnego rodzaju imprezy. Ponadto policja w Mamle uzyska wsparcie funkcjonariuszy z okolicznych miast, by zapewnić bezpieczeństwo uczestnikom festiwalu. Finał tegorocznej Eurowizji odbędzie się 18 maja. (oi)

Malmö Arena

Arena w Malme – to tu odbędzie się tegoroczny Festiwal Eurowizji.

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2013

ABBA ma swoje muzeum
Szwedzka grupa ABBA doczekała się swojego muzeum. Otwarte zostało na początku maja w Sztokholmie, po 31 latach od rozpadu grupy. W zbiorach muzeum nie brakuje oryginalnych pamiątek, złotych płyt, strojów i gadżetów należących do członków ABBY. Twórcom muzeum zależy, by osoby odwiedzające mogły poczuć się jak w czasach istnienia zespołu. Dają więc możliwość przymierzania kultowych strojów scenicznych i przekonania się, jak to jest być piątym członkiem szwedzkiej grupy. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2013

Młodzi Szwedzi bez pracy
Nie mają stałego zajęcia, nie studiują, nie są nawet zapisani w Urzędzie Pracy. Tak wygląda rzeczywistość ponad 20 tysięcy osób w Szwecji. Statystki te dotyczą młodych Szwedów w wieku od 16 do 29 lat, bez doświadczenia zawodowego, często też bez wykształcenia lub też długo pozostających poza rynkiem pracy.

Takie zjawisko może przyczyniać się do powstawania szarej strefy i mnożenia liczby osób zatrudnionych "na czarno". Chociaż w Szwecji problem ten nie jest tak poważny, jak w dotkniętych kryzysem krajach eurozony, to szwedzki Urząd Pracy (Arbetsförmedlingen) postanowił wprowadzić w życie projekty, mające na celu aktywizację zawodową tej grupy osób. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2013

 

Długi weekend w Szwecji
Po trudach świątecznej fali ubiegłego tygodnia Polacy wracają do codzienności. Teraz kolej na Szwedów zakasać rękawy i wziąć się do świętowania. Czwartek, dzień Wniebowstąpienia Pańskiego, jest tutaj świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. W pogańskiej Szwecji oznacza to na ogół jedno – obowiązek sutej zakąski sowicie popijanej, albo odwrotnie.

Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego (Kristi Himmelsfärdsdag) przypada taktownie zawsze w czwartek, co skutecznie eliminuje wszelką ochotę do pracy w piątek. Tak więc do poniedziałku Szwecja jest nieczynna. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2013

 

Złodziejskie sumienie
Z kościoła w szwedzkim miasteczku Västerås skradziono w ubiegły piątek pogrzebowe repliki insygniów władzy szwedzkiego króla Jana III, ojca Zygmunta III Wazy. Poruszenie było wielkie. Skradziono kawałek naszej historii – obwieszczały oburzone głosy. To prawda. W dodatku nie tylko naszej szwedzkiej, ale i naszej polskiej.

Okrucieństwo tej zbrodni, zapewne wcześniej nieuświadomione, wstrząsnęło chyba również sumieniem samego złoczyńcy. Anonimowa osoba zadzwoniła w poniedziałek na policję w Västerås i wskazała dokładne miejsce, gdzie można znaleźć skradzione regalia. Późnym wieczorem, przy drodze nr 555 policja znalazła czarną torbę, a w niej... kawałek szwedzkiej i polskiej historii. (rn)

Regalia Jana III

Pogrzebowe insygnia królewskie Jana III.

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2013

 

Smutne statystyki
Znaczna część szwedzkiej młodzieży w wieku od 15 do 24 lat nie jest zadowolona ze swojego życia. Co dziesiąty ankietowany uważa, że jego życie jest wręcz pozbawione sensu, a co trzeci przyznaje, że jest ono trudne. Ten smutny wynik jest spowodowany między innymi stresem związanym z wysokimi wymaganiami i oczekiwaniami, jakie młodzi ludzie mają względem samych siebie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2013

 

Mniej biurokracji w szwedzkim budownictwie
Procedura zatwierdzania nowych budów ma być w Szwecji znacznie uproszczona. Proponuje to rządowa komisja powołana specjalnie do zbadania możliwości szybszego rozwoju budownictwa mieszkaniowego. Dzisiaj przed rozpoczęciem budowy wymagane jest trzystopniowe zatwierdzanie planów – projekt ogólny, detaliczny oraz zezwolenie na budowę. Komisja proponuje bardziej dokładny plan ogólny oraz likwidację planu detalicznego. Poza tym pozwolenie na budowę nie będzie już wymagane dla rozbudowy i przybudówek do 15 m2. Wszystko to zmniejszy proces planowania nawet o połowę. (rn)

Budowa

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2013

 

Niebotyczne czynsze w Sztokholmie
Wysokość czynszów w nowym budownictwie może być w dużych miastach Szwecji – Sztokholm, Malme i Geteborg – nawet dwa razy wyższa niż w mniejszych miastach. Na przykład mieszkanie 2-pokojowe o pow. 66 m2 w Sztokholmie może kosztować blisko 13 000 koron miesięcznie. Dla wielu jest to 2/3 pensji. Podobne mieszkanie w 60-tysięcznym Halmstad kosztuje połowę tej sumy. Koszty budowy domów nie różnią się zbytnio między Sztokholmem a Halmstad. W dużych miastach łatwiej jednak znaleźć desperatów gotowych płacić lichwiarskie czynsze. Co ciekawe, w windowaniu cen przodują komunalne przedsiębiorstwa mieszkaniowe, które w tutejszej propagandzie są chętnie nazywane "powszechnego pożytku" – allmännyttiga. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2013

 

Lato zamiast wiosny?
Szwecja czekała na wiosnę, a doczekała się lata. Jeszcze nic nie zakwitło, drzewa nadal gołe, nieśmiałe pączki nie wystarczają, by nazwać to wiosną. A tu już całe 20°C spłynęło nad Szwecję znad kontynentu. Szczęście jednak – jak zwykle – trwać będzie krótko. Najbliższe dni złagodzą nieco obecne "upały" i przywrócą bardziej skandynawskie klimaty. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2013

 

Dzień Pokrzywy
Szampon, maść i zupa to tylko parę zastosowań znanej i niezbyt lubianej roślinki – pokrzywy. W Szwecji doczekała się ona własnego święta. Dzień Pokrzywy jest obchodzony w Szwecji już od ośmiu lat. Inicjatorem jest stowarzyszenie Nellorna założone przez kilka pań zakochanych w pokrzywach. Święto przypada zawsze w pierwszą niedzielę maja. W Södåkra, w pobliżu Höganes, u wybrzeża zachodniej Skanii serwowana jest dzisiaj zupa i pesto z pokrzywy, na deser ciasteczka i kawa lub herbata – wszystko z pokrzywy oczywiście. Odwiedzający mogą się dowiedzieć o wielu innych zastosowaniach kultowego chwasta – sól pokrzywowa, włókno, nawóz na przykład. Cierpiący na reumatyzm mogą się też wytarzać w świeżych pokrzywach. Poparzenie pokrzywami przyćmi skutecznie bóle reumatyczne. (rn)

Dzień Pokrzywy,

Świeża pokrzywka na zupkę, Dzień Pokrzywy w Södåkra, w szwedzkiej Skanii.
Foto i.HD/NST Tobias Andersson.

Pesto z pokrzywy

Pesto z pokrzywy – doskonałe lekarstwo na niewyparzony język.
Foto i.HD/NST Tobias Andersson.

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2013

 

Ostatni Wiking Bałtyku
Dzisiaj mijają 554 lata od śmierci Eryka Pomorskiego (1382-1459) – niesamowitego Polaka, który za swego bujnego życia piastował tytuły Króla Danii, Norwegii i Szwecji, Księcia Słupskiego i Stargardzkiego. A gdy wiatry historii zmieniły kierunek zajął się... piractwem. Zyskał dzięki temu przydomek "ostatniego Wikinga Bałtyku".

Ta fascynująca postać odcisnęła swoje piętno na historii Skandynawii, nie unikając przy tym licznych kontrowersji. Duńczycy go podziwiają, Norwegowie traktują obojętnie, Szwedzi nienawidzą. A Polacy niemal nie pamiętają – czas to zmienić. Czytaj dalej...

Szwecja. Zamak w Kalmar.

A wszystko zaczęło się tutaj – na zamku w Darłowie.

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2013

 

Imienna Coca-Cola
Amerykańska Coca-Cola wymienia 115 milionów nalepek na swoich butelkach i puszkach w Szwecji. Firma rezygnuje ze swojej największej świętości, znanego na całym świecie loga. Zamiast niego na butelkach pojawią się... zwyczajne, szwedzkie imiona – Emma, Sara, Johan itp. Kampania jest przeprowadzana w 11 krajach Europy, w okresie maj-sierpień. Jest to największa jak dotąd letnia kampania Coca-Coli w Europie.

Wybierając etykietkowe imiona, Coca-Cola kierowała się danymi szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego, dotyczącymi najpopularniejszych imion. Jednak imiona Max i Felix zostały wykluczone, gdyż są to jednocześnie zastrzeżone marki innych produktów. Jeszcze jedno imię, coraz częściej występujące w Szwecji, zostało pominięte – Mohammed. (rn)

Coca-Cola

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2013

 

Nordycka współpraca
Ministrowie spraw zagranicznych pięciu krajów nordyckich – Danii, Finlandii, Islandii, Norwegii i Szwecji – rozpoczynają dzisiaj dwudniowe obrady w Sandhamn na wyspie Sandön, na wschodnich krańcach sztokholmskiego archipelagu. Będą oni obradowali nad problemami obronności regionu, takimi jak wspólne zakupy broni, czy też patrolowanie przestrzeni powietrznej nad Islandią.

Spotkanie odbywa się w ramach nordyckiej współpracy w dziedzinie polityki bezpieczeństwa oraz obronności. Sprawy te nabrały ostatnio szczególnego znaczenia wobec wzmożonej aktywności militarnej Rosji w rejonie Bałtyku. (rn)

Ministrowie spraw zagranicznych krajów nordyckich

Aktualni ministrowie spraw zagranicznych krajów nordyckich, od lewej: Villy Søvndal, Dania; Espen Barth Eide, Norwegia; Erkki Tuomioja, Finlandia; Carl Bildt, Szwecja; Össur Skarphéðinsson, Islandia.

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2013

 

Szwindel na sztokholmskiej giełdzie
Pewien mieszkaniec zachodniej Szwecji jest podejrzany o manipulowanie kursami akcji na sztokholmskiej giełdzie. Proceder trwał przez kilka miesięcy na przełomie lat 2012/2013. W kilku przypadkach udało mu się znacznie podbić kursy akcji na indeksach Nasdaq OMX oraz First North. Korzystając ze zwykłego rachunku maklerskiego 40-letni mężczyzna zawyżał wolumen handlu akcjami kilku firm. Badająca teraz sprawę prokuratura nie ujawnia, ile podejrzany zarobił w ten sposób, ani też szczegółów techniki manipulacji – niestety.

Rocznie w Szwecji na ławie oskarżonych zasiada 15-20 osób w podobnych sprawach. Większość z nich bywa skazywana. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.05.2013

 

Papier przegrywa z prądem
Kwartalne wyniki szwedzkiego oddziału norweskiego koncernu medialnego Schibsted spadły o 22 mln koron. Główną przyczyną jest coraz gorsza sytuacja ekonomiczna drugiego co do wielkości dziennika w Szwecji – Svenska Dagbladet. 18-miliardowe zyski z poprzedniego okresu zmieniły się teraz w 11 mld strat. Zupełnie inny kierunek wskazują natomiast krzywe popołudniówki Aftonbladet. Coraz lepsze rezultaty gazeta osiąga głównie dzięki konsekwentnemu przechodzeniu na publikacje elektroniczne. Od wielu już lat sajt Aftonbladet należy do najczęściej odwiedzanych w szwedzkim webie. Teraz gazeta jest dostępna również w iPhonie, iPadzie oraz naśladujących je urządzeniach..

Finansowe problemy mają jednak wszystkie papierowe gazety, wydawane również przez inne koncerny medialne. Do coraz bardziej bolesnego zaciskania pasa są zmuszone również pozostałe, czołowe dzienniki w Szwecji, takie jak Dagens Nyheter, Göteborgs-Posten, Dagens Industri oraz Sydsvenskan.

– Jak na razie nie rozstrzygamy, jak długo jeszcze nasze gazety będą wychodziły w formie papierowej – mówi Raoul Grunthal, dyrektor Schibsted Sverige w wywiadzie dla Szwedzkiego Radia. Można podejrzewać, że ten moment nie jest zbyt odległy. (rn)

Szwecja, Apple, iPad

Elektroniczne wydawnictwa zyskują nowych czytelników.

 

Szwecja, Dziennki

1.05.2013

 

Niespokojna noc w Szwecji
Noc z 30 kwietnia na 1 maja, Noc Walpurgii, należy w Szwecji do najbardziej niespokojnych. Pijaństwo, pobicia i gwałty tej nocy to szwedzka tradycja od wielu lat. Tym razem prym w rozróbach i awanturach wiodły miasta Lund na południu kraju oraz Uppsala w pobliżu Sztokholmu. W Lundzie zebrało się 25 000 osób w miejskim parku, by przy olbrzymim ognisku dać upust swym pogańskim żądzom. Rezultatem było jak dotąd, do godz. 02:40, ponad 20 przypadków pobić i tyleż samo zatrzymań. Również w Uppsali policja zatrzymała ponad 50 osób. Niektóre z nich są podejrzane o pobicia – donosi tamtejsza policja. (rn)

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net