Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Kwiecień 2013. 00243

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2013

 

Król, Walpurgia i matura
30 kwietnia to specyficzna data w Szwecji. W tym dniu zbiegają się aż trzy okazje do świętowania na raz – król Carl XVI Gustaf obchodzi dziś urodziny, jest to wigilia pogańskiego Święta Walpurgii oraz dzień zakończenia szkoły dla licealistów.

W całym kraju przygotowane są stosy na wieczorne ogniska. Oraz hektolitry wódki. Z braku innych ważnych odniesień święto Walpurgii jest kojarzone głównie z pijaństwem. Dla wielu młodych Szwedów noc Walpurgii to pierwsze poważne zetknięcie z alkoholem. Ocenia się, że około 25% młodzieży tego dnia i nocy będzie pijana. Czytaj więcej o Nocy Walpurgii w Szwecji...

Noc Walpurgii

W przeddzień Święta Walpurgii w całej Szwecji płoną ogniska i strumieniami leje się wódka.

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2013

Szwedzi z importu
Państwowa komisja do spraw obywatelstwa szwedzkiego proponuje istotne zmiany prawa w tym zakresie. Wszystkie dzieci urodzone na terenie Szwecji mają być automatycznie szwedzkimi obywatelami od urodzenia, nawet jeżeli oboje rodzice nimi nie są. Warunkiem jest, że któryś z rodziców jest zameldowany w Szwecji minimum od pięciu lat oraz posiada prawo stałego pobytu. Do tej pory dzieci zachowywały obywatelstwo rodziców. Teraz trzeba będzie składać specjalne podanie o zwolnienie dziecka z obywatelstwa szwedzkiego. Celem zmian jest przyspieszenie asymilacji obcokrajowców i przez to zwiększenie biologicznej substancji narodu. Propozycje komisji przedłożono wczoraj rządowi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2013

Ważny dzień dla muzułmanów w Szwecji
W Szwecji zabrzmiało dziś pierwsze w historii wezwanie do modlitwy dla wyznawców islamu. Miało to miejsce w Sztokholmie, w dzielnicy Fittja, zamieszkałej głównie przez pozaeuropejskich obcokrajowców. O godzinie 12.53 z 32-metrowego minaretu zabrzmiał głos, gromadzący blisko tysiąc wiernych z całej gminy. Do tej pory, z powodu dużego oporu ludności, nie odważano się pozwalać na tego typu praktyki. Ze względów bezpieczeństwa na miejsce wezwano policję, która miała zapobiegać ewentualnym zamieszkom.

W Szwecji znajduje się około 200 meczetów, jednak większość z nich to małe lokale, część innej zabudowy. Wolno stojących muzułmańskich świątyń jest zaledwie osiem. Ta znajdująca się w gminie Fittja jest jedną z nich. Powstała ona w roku 2007. (oi)

12

Szwecja, Dziennki

25.04.2013

Rosyjskie bombowce w pobliżu Szwecji
Szwedzki dziennik Svenska Dagbladet donosi o niepokojących lotach rosyjskich samolotów wojskowych. W ostatnią sobotę rosyjski samolot szpiegowski wleciał w wąskie pasmo międzynarodowej przestrzeni powietrznej między szwedzkimi wyspami Olandią oraz Gotlandią. W tym samym czasie rozpoczęto w Szwecji międzynarodowe ćwiczenia lotnicze. Gazeta zauważa, że to nie szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt skrytykował Rosję za ten incydent, a... polski: "Radek Sikorsky".

Wcześniej, w Wielki Piątek, ciężkie rosyjskie bombowce trenowały naloty na szwedzkie cele, zbliżając się prowokacyjnie do granic szwedzkiej przestrzeni powietrznej. Szwedzkie lotnictwo nie zdążyło zareagować. Wyręczyły je samoloty NATO – duńskie F-16 stacjonujące na Litwie.

Dzisiaj obradować będzie parlamentarna komisja obrony narodowej w celu ustalenia wagi incydentów. Zobacz też 28.02.2013... (rn)

Iljusjin Il-20

Rosyjski samolot szpiegowski Il-20.

 

Szwecja, Dziennki

24.04.2013

Wyższe pożyczki, lepsze studia
Rząd szwedzki planuje ułatwić studentom kształcenie się na najlepszych uniwersytetach na świecie poprzez zwiększenie wysokości pożyczek na edukację. Obecnie student może uzyskać pomoc w wysokości 27 000 koron na semestr na pokrycie kosztów czesnego (1SEK ≈ 0,5 PLN). W ciągu całych studiów kwota ta nie może przekroczyć 324 000 koron. Od 2015 roku rząd w Szwecji chce znieść ten pułap, by umożliwić większej liczbie osób studia na najlepszych uczelniach. Opłaty na niektórych z nich wynoszą nawet 200 000 koron za półrocze, więc rządowy pomysł może być dla wielu szansą na realizację edukacyjnych marzeń. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

24.04.2013

W Sztokholmie coraz tłoczniej
Stolica Szwecji należy do miast, w których liczba mieszkańców rośnie najszybciej. Według prognoz, w roku 2030 w regionie tym będzie ich o pół miliona więcej niż obecnie. W porównaniu z innymi stolicami europejskimi, jest to rzeczywiście znaczny wzrost, dwukrotnie większy niż w Kopenhadze, a sześciokrotnie większy niż w Paryżu. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2013

Po zdrowie za granicę
W Szwecji rośnie liczba osób, które decydują się na leczenie poza granicami kraju. O zwrot kosztów takiego leczenia w 2011 roku ubiegało się blisko 50% więcej Szwedów, niż rok wcześniej. Od października odzyskanie pieniędzy przeznaczonych na zabiegi przeprowadzane za granicą będzie jeszcze łatwiejsze. Pacjenci przed wyjazdem otrzymywać będą wiążącą decyzję o zwrocie kosztów. Pomocy w innych krajach szukają najczęściej osoby, które cierpią na choroby i urazy oczu. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2013

Szwecja – kraj kawą płynący
Przeciętny Szwed spożywa do 10 kg kawy rocznie, co odpowiada 156 litrom rocznie i około 3 filiżankom dziennie. Warto przyjrzeć się bliżej temu fenomenowi, bo skojarzenie Szwecji z tradycją picia kawy nie jest oczywiste, a pomijanie jej w kulturze tego kraju byłoby dużym zaniedbaniem – pisze Olga Ignaczak w artykule o kawowej Szwecji. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2013

Milioner poszukiwany
237 milionów koron - tyle dokładnie wygrał szczęśliwiec, który poprawnie wytypował 7 z 35 cyfr w szwedzkiej grze liczbowej Lotto. Ta rekordowo wysoka wygrana padła w sobotę w Norrköping, ale zwycięzca jest jeszcze nieznany.

Osoby, którym dopisało szczęście, muszą udać się do siedziby Lotto w Visby. Tam, przed odebraniem pieniędzy, potwierdzona zostaje ich tożsamość, a wszystkim, którzy wygrali ponad 5 milionów, udziela się wskazówek, jak zarządzać pieniędzmi.

Podobno życie świeżo upieczonych milionerów rzadko kiedy zmienia się diametralnie. Ludzie wciąż myślą dość praktycznie, przeznaczają pieniądze na cele całkiem prozaiczne. Zwycięzca 214 milionów koron np. sporą sumę przeznaczył na remont kuchni... Nie brak też przejawów hojności. Neomilionerzy chętnie dzielą się wygraną z rodziną, a nawet z przyjaciółmi. Niektórzy przeznaczają spore kwoty na rzecz organizacji charytatywnych. Szalone wyprawy dookoła świata należą raczej do rzadkości. (oi)

Lotto

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2013

Spadek zaufania
Szwedzki przemysł spożywczy, po aferach z "wołowiną" z końskiego mięsa, stracił zaufanie jednej trzeciej konsumentów. Około 60% Szwedów wciąż bez większych obaw sięga po żywność, natomiast zaledwie 5% w ogóle nie ma wątpliwości, co do jakości produktów, znajdujących się na sklepowych półkach. Tyleż samo nie ma prawie w ogóle zaufania do szwedzkich producentów żywności. Jednocześnie branża spożywcza deklaruje wprowadzenie nowych obostrzeń i badań oraz chętnie zastosuje się do propozycji konsumentów, by dokładniej opisywać produkty i ich skład.

Badanie zaufania szwedzkich konsumentów zostało przeprowadzone przez firmę Demoskop na zlecenie branżowej organizacji producentów żywności. Wzięło w nim udział 1000 osób. (oi)

banan-górek

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2013

W potrzasku
Nieciekawą przygodę przeżył pewien Szwed, który utknął w hotelowej windzie w Austrii. Spędził tam aż cztery dni, bez jedzenia, wody i telefonu komórkowego. Podejmował próby wydostania się z potrzasku przez niewielkie okno w suficie, jednak bezskutecznie. Uwięzionego Szweda usłyszał członek obsługi hotelu dopiero po czterech dniach i wezwał pomoc. Uwolniony mężczyzna nie traci humoru i zapewnia, że czas spędzony w windzie zapewne wspominałby lepiej, gdyby był z piękną kobietą u boku i dobrą książką, ale mimo chwil niepewności nie zamierza rezygnować z udogodnień i nadal będzie korzystał z windy. Postanowił jednak nie rozstawać się nigdy ze swoim telefonem. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2013

Lekcja empatii
Wiele szwedzkich kobiet w ciąży uważa, że nie może liczyć na ulgowe traktowanie w komunikacji miejskiej, które powinno im przysługiwać ze względu na stan. Narzekają na brak empatii ze strony innych pasażerów a czasem nawet spotykają się z reakcjami niechęci, gdy zajmują miejsca siedzące w autobusie czy metrze.

Pojawił się pomysł, by wziąć przykład z Londynu i zainstalować w komunikacji publicznej przycisk, po którego użyciu wszyscy w przedziale będą wiedzieli, że znajduje się w nim kobieta w ciąży. Władze Londynu zastosowały tego typu rozwiązanie w metrze. Do dyspozycji pań jest guzik, który sygnalizuje pasażerom "Baby on board!" (dosłownie: "Dziecko na pokładzie!"). Pomysł ten spodobał się mieszkankom Sztokholmu, chociaż obawiają się, że problem może tkwić głębiej, w nastawieniu Szwedów, które wcale niełatwo będzie zmienić. Plan jest na razie raczej jedynie w sferze pomysłów, ale ma pewną szansę na realizację. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2013

Długowieczny naród szwedzki
Obecnie co trzecia osoba w Szwecji dożyje swych 90. urodzin lub będzie miała okazję świętować jeszcze kolejne. Pół wieku temu wynik ten był zdecydowanie gorszy – zaledwie jedna na dziesięć osób mogła dożyć tak zaawansowanego wieku. Prognozy są coraz lepsze. Według badań szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego (SCB) 11% obecnie urodzonych dziewczynek i 6% chłopców dożyje setki. Ponadto już w roku 2017 społeczeństwo szwedzkie będzie liczyło 10 milionów obywateli, a o kolejny milion powiększy się do roku 2040.

Szybki przyrost ludności można wytłumaczyć wysoką imigracją i dużą liczbą narodzin, których wzrost trwać będzie jeszcze do roku 2020, gdy dzieci z czasów wyżu demograficznego lat 90-tych same zostaną rodzicami. Ponadto prognozuje się przewagę imigracji nad emigracją. Obecnie około 15% mieszkańców Szwecji urodziło się poza granicami kraju, a do roku 2060 wynik ten będzie oscylował w granicach 18%. (oi)

trzy niemowlaki

100 lat?! Kuuupa roboty. Zacznę od zaraz...

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2013

Szwedzi opuszczają Afganistan...
...i swoich afgańskich tłumaczy. Szwedzkie oddziały działające w ramach ISAF kończą swoją misję w Afganistanie. Żołnierze wracają do domu. Nie wszyscy jednak opuszczają Afganistan. Miejscowi tłumacze, którzy pracowali dla Szwedów, zostaną pozostawieni na pastwę talibów. Im i ich rodzinom grozi śmierć, gdyż są przez talibów traktowani jak kolaboranci okupanta. Jak dotąd szwedzkie władze odmawiają swoim afgańskim żołnierzom prawa przeniesienia się do Szwecji. Szwedzkie media ubolewają nad faktem, że tłumacze będą teraz "bezrobotni". Chyba jednak niepotrzebnie – ten problem pomogą Szwedom rozwiązać talibowie. (rn) Zobacz też 25.03.2013...

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2013

Szwedzi kradną najwięcej
Spośród krajów nordyckich Szwedom najczęściej "przydarza się" zabrać coś nie swojego opuszczając hotel. I nie dotyczy to tylko wspomnień. Są to też ręczniki, szlafroki, lampy czy żelazka. W badaniu zleconym przez Hotels.com wzięło udział 8 600 podróżnych z 29 krajów. 35% Szwedów przyznało się (anonimowo) do kradzieży, co daje im zasłużone piąte miejsce na liście najbardziej złodziejskich turystów. Ulubionym łupem Szwedów są hotelowe ręczniki i pościel.

Szwecję wyprzedza jedynie Hiszpania, Indie, Meksyk oraz rekordzista Kolumbia. Czystym przeciwieństwem okazali się Duńczycy. Aż 88% z nich zapewnia, że nigdy nic nie ukradło z hotelu, zdobywając tym samym laur najuczciwszego turysty. (rn)

Walizki

 

Szwecja, Dziennki

17.04.2013

Detronizacja Johanssona
Pierwsze miejsce w szwedzkiej lidze nazwisk od wielu już lat zajmowali Johanssonowie. Teraz jednak zostali zdetronizowani przez Anderssonów. Ściślej mówiąc przez 251 621 Anderssona, bo tylu ich było w Szwecji na przełomie roku – podaje tutejszy Główny Urząd Statystyczny (SCB). Przewaga jednak jest niewielka, aktualni liderzy Anderssonowie czują na plecach oddech 251 495 Johanssonów. Trzecie miejsce zajmuje nazwisko Karlsson (223 151 osób).

9,5 miliona Szwedów nosi nieco ponad pół miliona nazwisk. Blisko połowa z nich kończy się na "son" (syn). Adersson to syn Andersa, Johansson – Johana itd. Córki też nazywają się "son". Nazwiska kończące się na "dotter" (córka) kojarzone są głównie z Islandią. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

17.04.2013

Wiosna zwleka
Nie do wiary, ale i Szwecję wkrótce dopadnie wiosna. Choć przyjdzie nam jeszcze trochę na nią poczekać. Ostatniej doby temperatura przekraczała 0°C w całym kraju, po raz pierwszy w tym roku. Jednak nie oznacza to jeszcze meteorologicznej wiosny. Tutaj wymagania są znacznie wyższe. Słupek rtęci musi wystawiać nos powyżej zera przez cały tydzień. Jak na razie poszczycić się tym może jedynie południowo-zachodnia Szwecja. Stamtąd nadciągają jednak właśnie chmury i deszcze, które już jutro zamienią się w opady śniegu na północy. W południkowo rozciągniętej Szwecji niełatwo osiągnąć jednolitą temperaturę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2013

Huśtawka gospodarczych nastrojów
Nastroje w szwedzkiej gospodarce zmieniają się jak na huśtawce. Jeszcze niedawno pisaliśmy o nawale pozytywnych sygnałów, a już dziś jesteśmy zmuszeni odnotować wręcz przeciwne prognozy. Wszystko za sprawą naszego ministra finansów Andersa Borga, który prezentował dzisiaj wiosenną propozycję budżetową rządu.

Jeszcze w grudniu 2012 r. wróżył on poprawę koniunktury już w roku 2013 oraz wzrost gospodarczy na poziomie 3% w 2014 r. Upss... przyznaje dziś Borg i na 2014 r. proponuje skromne 2,2%.

Gorsze prognozy rząd tłumaczy przeciągającym się kryzysem eurozony. Popyt jest słaby, konkurencja ostrzejsza i szwedzka korona rośnie w siłę. Wszystko to wpływa negatywnie na szwedzki eksport i ogólną sytuację gospodarczą. (rn)

Anders Borg SVT 2013 04 15

Szwedzki minister finansów Anders Borg (M), 15.04.2013, SVT.se

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2013

Szwedzkie fascynacje Chopina
Równo 165 lat temu, dokładnie 20 kwietnia 1848 r., Fryderyk Chopin wyjechał w podróż do Anglii, gdzie poznał szwedzką śpiewaczkę operową Jenny Lind. Historia ich znajomości i rzekomego romansu nabrała rumieńców dzięki odkryciom Cecilii i Jensa Jorgensenów ujawnionym w książce pt. "Chopin i Szwedzki Słowik." Ale czy domysły autorów nie idą za daleko? Czytaj dalej...

Chopin i Lind

Fryderyk Chopin i Jenny Lind

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2013

Rosną czynsze w Szwecji
Wysokość czynszów mieszkaniowych w Szwecji jest ograniczana prawem. Główną zasadą jest, że wtórny wynajem mieszkania czynszowego, tzw. wynajem z drugiej ręki (andrahand), nie może generować zysku. Można jedynie pobierać rekompensatę własnych kosztów. Od lutego jednak obowiązują nowe przepisy dotyczące wtórnego wynajmu mieszkań własnościowych oraz willi. Teraz do czynszu można doliczać tzw. uzasadniony zysk z rynkowej wartości mieszkania. Rekomendowany poziom zysku to 4%. Ponieważ w trzech dużych miastach Szwecji nie ma praktycznie mieszkań własnościowych o wartości rynkowej mniejszej niż milion koron, to ich właściciele mogą podnieść czynsze o minimum 3400 koron miesięcznie.

Ale groźba drastycznych podwyżek nie omija również mieszkań czynszowych. Bloki budowane w latach 60-tych i 70-tych wymagają gruntownej renowacji. Koszty poniosą oczywiście mieszkańcy. Może to oznaczać podwyżkę czynszów o 25-30%. Dla bardzo wielu oznacza to przeprowadzkę. (rn)

Sztokholm, Tensta

Sztokholm, Västra Flemingsberg, typowe blokowiska lat 1970-tych.

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2013

Bezrobocie w Szwecji
W końcu marca tego roku było w Szwecji 415 000 osób zarejestrowanych jako bezrobotni, co stanowi 8,7% siły roboczej kraju. Dodatkowo 6 600 osób otrzymała nieprzyjemną zapowiedź wypowiedzenia. Jednak w ciągu ostatniego pół roku jest to trend malejący.

Niestety maleje również ilość wolnych miejsc pracy w Szwecji. W marcu zgłoszono niecałe 63 000 wolnych etatów, o 7000 mniej niż rok wcześniej. Zapotrzebowanie na pracowników maleje szczególnie w przemyśle, budownictwie i transporcie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.04.2013

Szwedzkie dzieci uczą się gorzej
Poziom wiedzy szwedzkich dzieci jest coraz niższy. Umiejętności, które powinny kształtować się wraz z edukacją szkolną, są mniejsze niż w innych krajach skandynawskich. W rankingu przeprowadzonym przez Unicef Szwecja zajmuje 18. miejsce. Przed nią są między innymi Węgry i USA. W czołówce natomiast znajduje się Finlandia, a za nią Kanada i Holandia. Badania przeprowadzone zostały w 29 najbogatszych krajach, w których jakość życia jest na podobnym poziomie. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2013

Sprzedaż alkoholu wzrosła
W pierwszym kwartale tego roku wzrosła ilość alkoholu zakupionego przez obywateli Szwecji w państwowej sieci sklepów Systembolaget, posiadającej wyłączność na sprzedaż trunków o zawartości alkoholu powyżej 3,5%. Szwedzi spożyli już ponad 10 milionów litrów czystego alkoholu, co oznacza, że na dorosłego mieszkańca Szwecji przypadło około 1,3 litra (wzrost o 0,5%). Jednocześnie od dziesięciu lat wciąż utrzymuje się tendencja sugerująca coraz mniejsze spożycie alkoholu wśród mieszkańców kraju. Wyższa niż zazwyczaj sprzedaż alkoholu przez Systembolaget jest prawdopodobnie spowodowana tym, że Szwedzi mniej napojów wysoko­procentowych sprowadzili zamodzielnie zza granicy oraz nieco mniej pędzą sami. (oi)

Szwecja, pędzenie bimbru.

Tradycja produkcji własnego alkoholu jest w Szwecji mocno zakorzeniona.

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2013

Pomoc dla najbiedniejszych
Największe szwedzkie miasta od dawna zmagają się z problemem ubogich obywateli z krajów Unii Europejskiej. Ich liczba wciąż rośnie. W Malme, Geteborgu czy Sztokholmie wynosi koło tysiąca. W dużej mierze są to osoby bezdomne. W związku z tym w Geteborgu otwarte zostanie przedszkole dla najbiedniejszych dzieci. Projekt ten jest pierwszym tego typu w kraju. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2013

Jak wygląda praca w Szwecji
Marcin Wilk, polski student, który przepracował parę miesięcy w Szwecji, opisuje w kolejnych odcinkach swoje doświadczenia. Jego obszerną relację polecamy wszystkim tym, którym marzy się praca za granicą. Czytaj "Mit o państwie szwedzkim"...

Ölands Djurpark

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2013

Sztuka pamięci
Do ciekawych wniosków doszedł pewien szwedzki badacz Axel Holmbom Larsen, współpracujący z Galerią Sztuki w Malme. Według przeprowadzonych przez niego obserwacji, osoby dotknięte zaburzeniami pamięci mogą odzyskać część utraconych umiejętności. Stymulując odpowiednie obszary mózgu poprzez twórczą pracę, osoby chore zyskują większą samodzielność i łatwość wyrażania swoich poglądów i uczuć. Szwedzki uczony twierdzi, że twórcze zajęcie, takie jak malowanie obrazów, może przyczynić się do polepszenia stanu chorych i przedłużenia ich dobrego samopoczucia i samodzielności. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2013

Jest co łatać
Jak się okazuje, również szwedzcy kierowcy mają czasem powód, by narzekać na dziurawą nawierzchnię. Tegoroczna długa zima i spore różnice temperatur spowodowały, że szwedzkie drogi uległy znacznym zniszczeniom, szczególnie jeśli porówna się ich skalę z zeszłym rokiem. Szacuje się, że koszty napraw będą wyższe o około jedną czwartą, a usuwanie szkód może potrwać nawet do lata. Obecnie, by uniknąć uszkodzenia pojazdów, zamknięto około czterdziestu dróg, a liczba ta może wzrosnąć nawet do stu. (oi)

Nynäsvägen

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2013

Praca w Szwecji
Publikujemy kolejne odcinki opowieści Marcina Wilka o jego doświadczeniach z pracy w Szwecji. Pożyteczna lektura dla każdego, kto wybiera się do Szwecji, by budować tutejszy dobrobyt. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2013

Czas na letnie opony
Kolejne słoneczne dni, okraszone paroma stopniami ciepła, napawają mieszkańców Szwecji nadzieją, że może jednak nadejdzie to tak powszechnie zapowiadane "ocieplenie klimatu". Nie musi być globalne. Wystarczy między Ystad i Kiruną.

Przedłużająca się zima oraz ciągła groźba śnieżyc i gołoledzi sprawiła, że nikt nie odważył się jeszcze zmieniać opon w samochodzie na letnie. Teraz nastąpi panika. Od 16 kwietnia obowiązuje w Szwecji zakaz używania zimowych opon z kolcami, co w wielu regionach jest koniecznością. – W ciągu dwóch tygodni musimy wymienić 3000 opon – wyznaje lokalnej gazecie Kevin Magnusson, szef warsztatu w Mariannelund.

Zakaz używania opon z kolcami obowiązuje pod warunkiem, że nie występuje "zimowa nawierzchnia". (rn) Czytaj więcej o oponowych przepisach...

 

Szwecja, Dziennki

4.04.2013

Przedsiębiorczość Szwedów
Co dziesiąty Szwed w wieku produkcyjnym jest dzisiaj prywatnym przedsiębiorcą. Jednak niemal połowa, aż 49%, zapewnia, że mogłaby podjąć własną działalność. Co trzeci wolałby nawet pracować na własną rękę niż utrzymywać się z pracy najemnej. Tyle samo ma już gotowy pomysł na własny biznes. Jaki jest stosunek Szwedow do przedsiębiorczości? Czytaj dalej...

Przedsiębiorczość w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

4.04.2013

Szwedzka pomoc zagranicy
Szwecja należy do czołówki krajów UE pod względem pomocy udzielanej zagranicy, jeśli wierzyć unijnej statystyce. Materialna pomoc wysyłana przez Szwecję do ubogich krajów wynosi 0,99% Dochodu Narodowego (Produkt Narodowy Netto). Tylko Luksemburg wysyła procentowo nieco więcej, 1% DN. Średnia unijna wynosi 0,39% DN. Ostatnie miejsca w tej dziedzinie zajmują Bułgaria, Rumunia oraz Łotwa. Udział w DN pomocy zagranicznej tych krajów wynosi skromne 0,08%.

Pod względem wartości bezwzględnej pomocy zagranicznej Szwecja znajduje się na piątym miejscu wśród krajów UE. Przed nią są Wielka Brytania, Niemcy, Francja i Holandia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2013

Praca w Szwecji
Dalszy ciąg relacji Marcina Wilka na temat jego pracy w Szwecji. Tym razem Wilk przytacza konkretne przykłady łamania prawa pracy przez swojego pracodawcę Ölands Djurpark. Warto poznać, jak szwedzkie prawo reguluje stosunki pracy i jak ono bywa przestrzegane. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2013

Sztokholm–Sydney spacerkiem
Szwedzki fotograf Mats Andrén zamierza przeprowadzić się ze Sztokholmu do Sydney w Australii. Zamiast jednak spakować walizy i wsiąść w samolot chce przebyć całą trasę, 20 000 km... pieszo. Spacerek zajmie mu około trzech lat.

Mats sprzedał wszystko, co posiadał. Niezbędny bagaż pakuje w przerobiony przez siebie wózek dziecięcy i w maju rusza na wędrówkę. Po drodze będzie robił zdjęcia i pisał reportaże, które mają zasilić jego kasę.

Przedsmak ekstremalnego spaceru Mats ma już za sobą. Ubiegłego lata przeszedł się ze Sztokholmu do Åre w szwedzkich górach... i z powrotem, razem ok. 1 800 km. (rn)

Mats Andrén

Mats Andrén – facet, który lubi spacery.

 

Szwecja, Dziennki

3.04.2013

Pieniądze w skarpecie
Blisko 18 miliardów ukrytych koron można by znaleźć w szwedzkich domach. Mowa o pieniądzach, których obywatele z różnych przyczyn nie przechowują w banku. Do takiego chomikowania przyznało się sześciu na dziesięciu Szwedów w wieku od 18 do 64 lat, z czego 30% zapytanych mówiło o kwocie co najmniej tysiąca koron, ale aż 5% nie wypiera się i 20 tysięcy koron (1 sek ≈ 0,5 zł).

Szwedzkie banki oferują praktycznie zerowe oprocentowanie wkładów. Przy panującej w Szwecji 0,2-procentowej deflacji oraz wobec cypryjskiego ostrzeżenia skarpeta jawi się tutaj rozsądnym rozwiązaniem.

W Polsce do trzymania pieniędzy "w skarpecie" przyznaje się co czwarty ankietowany. Jednak przy inflacji na poziomie 5% oraz oprocentowaniu 4-5% kont a vista w SKOK-ach to czysta głupota. Jedynym uzasadnieniem może być – wobec katastrofalnych polskich finansów publicznych – strach przed cypryjskim precedensem. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2013

Pierwiosnki w szwedzkim przemyśle
Pozytywne sygnały dotyczące szwedzkiej ekonomii spadają jak grad z jasnego nieba. Niedawno fabryka samochodów osobowych Volvo w Torslanda zwiększyła produkcję do 57 samochodów na godzinę. Pewną poprawę na rynku pracy zapowiada państwowy pośredniak Arbetsförmedling. Dzisiejsza publikacja wskaźnika koniunktury, indeksu PMI (Purchasing Managers Index), również zaskoczyła miło analityków. Przewidywali oni jego spadek, a wzrósł on z 50,9 w lutym do 52,1 w marcu. Jest to najwyższa wartość od lipca 2011 roku.

PMI bazuje na wywiadzie przeprowadzonym wśród około 200 przedsiębiorstw produkcyjnych w Szwecji. Indeks powyżej 50 oznacza wzrost koniunktury. Do marcowego wzrostu przyczynił się najbardziej wzrost zamówień. Coraz lepszy popyt zaobserwowano zarówno na rynku wewnętrznym, jak i eksportowym. W tym samym czasie indeks PMI w eurozonie spadł z 47,9 w lutym do 46,8 w marcu. (rn)

przemysł

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2013

Drogi powrót do domu
Lawinowo rośnie liczba oszustw, jakich dopuszczają się szwedzcy taksówkarze. Znaleźli oni nowy sposób, by "zarobić" ekstra pieniądze podczas nocnych kursów. Oszuści przyjmują od klienta kartę płatniczą, zapamiętują podawany przez niego PIN, po czym oddają inną. Młodzi ludzie, wracający z nocnych imprez czy pubów, są łatwą ofiarą tego typu przestępstw. Zazwyczaj o braku karty (więc i pieniędzy), dowiadują się dopiero następnego dnia.

Szwedzka policja przestrzega, by uważnie obserwować kierowcę i nie spuszczać oka ze swojej karty podczas płatności oraz dyskretnie wpisywać PIN. Złapanie oszusta nie jest bowiem łatwe, a szanse na odszkodowanie z banku są niewielkie.

W ciągu ostatnich dwóch miesięcy co najmniej trzydzieści osób obudziło się rano z cudzą kartą w portfelu i wyczyszczonym kontem w banku. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2013

Turystyczny rekord w Szwecji
W zeszłym roku turyści wydali w Szwecji rekordową sumę pieniędzy, choć nie każdy region kraju odczuł ten przypływ gotówki. Szczególnym wzrostem zainteresowania odwiedzających cieszył się Kalmar, za nim Kronoberg, Gotland i Sztokholm.

Turyści wydali na jedzenie, zakwaterowanie i zakupy blisko sto miliardów koron, czyli o 12% więcej niż w roku 2011. Większość podróżujących to mieszkańcy Szwecji, z ogólnej liczby 178 milionów turystów, zaledwie 38 milionów to osoby spoza granic kraju. Turyści zostawiali swe pieniądze głównie w restauracjach, które odnotowały wzrost zarobków o ponad 2,5 miliona koron. Niemało środków podróżni przeznaczyli również na zakwaterowanie, pomimo że sporo osób korzystało z gościny u swych bliskich i znajomych. (oi)

100 dolarow

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net