Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Marzec 2013. 00269

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2013

Nieoczekiwany sukces
Być może nie każdy kojarzy Szwecję z dobrą kawą i mało kto wie, czym jest "fika". Tymczasem to właśnie szwedzka kawa zyskała uznanie na amerykańskim rynku, pokonując giganta, jakim jest "Starbucks".

"Gevalia", bo o tej marce mowa, zaczęła swoją kampanię w Stanach dwa lata temu. Znaczenie terminu "fika", będącego synonimem picia kawy, wyjaśniał w reklamach szwedzki "Johan". Co prawda zagrał go jeden z amerykańskim aktorów, ale zrobił to na tyle skutecznie, że obecnie nikt nie ma wątpliwości: szwedzka kawa jest najlepsza.

Prawie 60% zapytanych amerykańskich kawoszy przyznaje, że woli "Gevalię" od "Starbucksa". Jednocześnie tylko 34% ankietowanych wciąż faworyzuje rodzimą markę. Reszta nie ma zdania. Trzeba przyznać, że jest to bardzo dobry wynik. "Starbucks", będący symbolem wielkomiejskiego lansu, trafił na trudnego przeciwnika. (oi)

Gevalia,

"Na jaką kawę zaprosił byś niespodziwanego gościa?" – głosił dawny slogan Gevalii pod tą ilustracją. Dzisiaj ta kampania należy do klasyki reklamy.

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2013

Młodzi Szwedzi piją mniej alkoholu
Dość zaskakujące okazały się wyniki badań przeprowadzonych w styczniu tego roku wśród osób podróżujących samolotami. Okazuje się, że szwedzka młodzież sięga po alkohol rzadziej, niż osoby starsze. Jak wiadomo, latanie dla wielu jest przyczyną poważnego stresu i podróżni często sięgają po łyk wina czy piwa, by lepiej znieść tych kilka godzin w powietrzu. W Szwecji z takiej "pomocy" korzystają głównie osoby powyżej 50. roku życia (ponad 65%), natomiast więcej niż połowa młodych Szwedów w ogóle nie pija w czasie podróży. Młodzi jednak zazwyczaj latają wewnątrz kraju, więc są to trasy stosunkowo krótkie, zatem i mniej stresujące. Poza tym dla osób starszych picie wina to przyjemność sama w sobie, raczej sposób umilenia podróży, niż złagodzenia stresu z nią związanego. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

29.03.2013

Misterium Pasyjne
Jak co roku na rynku w Uddevalla, na zachodnim wybrzeżu Szwecji, odbywa się dzisiaj, w Wielki Piątek, Misterium Męki Pańskiej. Przygotowania trwały wiele miesięcy i w przedstawienie jest zaangażowanych wielu mieszkańców miasta. Kilka tysięcy osób zgromadzonych na rynku przeżywa sztukę w wykonaniu około 80-osobowej grupy artystów amatorów. Tegoroczna Pasja będzie odgrywana już po raz 11.

Pogoda nie zawsze dopisuje. W ubiegłym roku jerozolimską tragedię widzowie oglądali poprzez obfitą, śnieżną kurtynę. Tym razem synoptycy obiecują aurę pochmurną, ale bez śnieżnych ekscesów. (rn)

Misterium Pasyjne

Misterium Pasyjne w 2012 r. odgrywano w Uddevalli wśród obfitych opadów śniegu.

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2013

W Szwecji już Święta
Wielki Piątek jest tutaj dniem wolnym od pracy, a że postu w protestanckiej Szwecji nie ma, więc Święta są już od dzisiejszego popołudnia.

Jeszcze wcześniej zaczynają świętować Norwegowie. Co roku w Wielki Czwartek najeżdżają tłumnie szwedzkie przygraniczne miasteczka, głównie po to, by uchlać się taniej. Szczególną popularnością cieszy się miasteczko Strömstad na zachodnim wybrzeżu. Kawalkady norweskich samochodów blokują właśnie miasto. Policja lądowa, morska i lotnicza jest już w akcji. Około 20 Norwegów kontynuuje świętowanie w izbie wytrzeźwień. (rn)

Norweska Wielkanoc

Norweska Wielkanoc.

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2013

Nowe zakazy – na złość rządowi
Szwedzki parlament nakazał rządowi przygotowanie ustawy zakazującej używania "sprzętu komunikacyjnego". Chodzi głównie o telefony komórkowe. Szwecja jest jednym z niewielu już krajów w Europie, gdzie wolność w tym względzie nie jest ograniczana. Wspólna decyzja wszystkich czterech partii opozycyjnych ma na celu "utarcie nosa" mniejszościowemu rządowi Szwecji. Partie opozycji, mimo pewnych różnic ideologicznych, łatwo budują wspólny front, gdy chodzi o wprowadzanie kolejnych zakazów.

Teraz rząd ma 1-2 lata na przygotowanie "zakaźnej" ustawy. Ale już w przyszłym roku mamy wybory do parlamentu i nowe rozdanie mandatów. Do tego czasu mandaty za pogawędkę z żoną w trakcie stania w korkach raczej nam nie grożą. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2013

Jazda na gapę
Bilety na autobus, metro itp. sztokholmskiej komunikacji miejskiej SL można kupić za pomocą sms'a. Co gorsza, nie można ich kupić w autobusie czy pociągu. Kiosk lub sms to jedyne możliwości nabycia biletu dla osób rzadko podróżujących komunikacją miejską. Codzienni klienci SL są zaopatrzeni w bilety miesięczne.

Jednak nowoczesny system sms'owych biletów okazał się bardzo przystępny dla oszustów. Bardzo ponoć łatwo przekierować fakturę za wszystkie jazdy na kogoś innego. Wystarczy zdobyć pesel ofiary. Jest to pewna niedogodność, ale w otwartej Szwecji łatwa do pokonania. Reporterzy gazety Metro, rozdawanej na przystankach SL, zademonstrowali dzisiaj jak łatwo. W parę minut przeprowadzili operację oszustwa, od kupna sim-karty poczynając.

Czy można się jakoś ochronić przed kradzieżą danych osobowych? – To nie jest raczej możliwe. Wszystko, co potrzebne, jest dostępne w sieci – przyznaje przedstawiciel sztokholmskiej policji dziennikarzowi Metro. Czyli wszystko, co potrzebne, to "gapa". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2013

Dyskryminacja ze względów etnicznych w Szwecji
Równość i sprawiedliwość nie schodzą z ust szwedzkich polityków i związkowców. Ale na rzeczywistość wolą oni pozostać ślepi. "Choć Polacy i Bułgarzy pracowali znacznie dłużej niż Szwedzi oraz nie mieli dni wolnych od pracy, to dostawali o wiele niższe wynagrodzenie niż zatrudnieni na podobnych stanowiskach pracownicy szwedzcy" – pisze Marcin Wilk w kolejnym odcinku swoich wspomnień z pracy w Szwecji. Tym razem przytacza on wiele szczegółów, które mogą być przydatne również innym zagranicznym pracownikom dyskryminowanym w Szwecji. Czytaj dalej...

Marcin Wilk

Marcin Wilk.

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2013

Klient nasz pan?
Klienci szwedzkich centrów handlowych narzekają na brak zaangażowania ze strony sprzedawców. Niechętnie więc proszą personel o pomoc czy radę. Podobne wnioski można wysnuć na podstawie wyników międzynarodowych badań, które pokazują obsługę szwedzkich butików w nienajlepszym świetle: brak "dzień dobry" na przywitanie, uśmiechu na twarzy, czy chęci pomocy to podstawowe zarzuty... Ta wiadomość może dziwić, jednak Szwedzi doszukują się przyczyn tej "nieuprzejmości" w... powszechnym dobrobycie. Hiszpania i Grecja dużo lepiej wypadły w badaniach, a jak wiadomo kraje te zmagają się z kryzysem. Traktowanie więc tam klientów po królewsku to nie tylko zwyczaj, ale i konieczność. (oi).

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2013

Szwedzkie prognozy
Nastroje wśród szwedzkich przedsiębiorców i konsumentów uległy pewnej poprawie w ostatnich miesiącach. Jednak całkowity powrót do "normalności" zajmie szwedzkiej gospodarce jeszcze sporo czasu. Szwedzki instytut badań koniunktury (Konjunkturinstitutet) przewiduje, że za dwa lata szwedzki PNB osiągnie 3-procentowy wzrost, czyli ponad dwukrotnie większy od dzisiejszego 1,3%.

Stabilizuje się również rynek pracy. Według prognozy instytutu bezrobocie ma spaść z dzisiejszych 8% do 6% w 2017 roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2013

Korona na 40-lecie
1 korona 40 lat króla SzwecjiMiłościwie nam panujący król Karol XVI Gustaw obchodzi w tym roku jubileusz 40-lecia na tronie Szwecji. Z tej okazji szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) wprowadzi do obiegu okolicznościową monetę 1-koronową. Rewers monety będzie zdobiła dewiza królewska "För Sverige i tiden" (Dla Szwecji z duchem czasu) oraz stylizowane inicjały CG splecione z rzymską cyfrą XVI (Carl XVI Gustaf), umieszczone między datami 1973 i 2013. Riksbanken wydaje specjalne monety na kolejne okrągłe rocznice, od 1983 roku poczynając. Jubileuszowa 1-koronówka wejdzie do obiegu pod koniec tego roku. (rn) Więcej o szwedzkich pieniądzach...

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2013

Niebezpieczna szczepionka
PandemrixNajwiększe jak dotąd studium, prezentowane dzisiaj przez szwedzki Urząd ds. Leków (Läke­medels­verket), potwierdza związek szczepionki Pandemrix z zachorowaniami na narkolepsję. Szczepionka była mocno propagowana przez szwedzkie władze jako środek przeciwko tzw. "świńskiej grypie" w 2009 r. Wiele osób, zwłaszcza dzieci, zachorowało potem na narkolepsję, chorobę powodującą nagłe śpiączki. Dzisiejsze studium potwierdza po raz kolejny, że ubocznym działaniem szczepionki jest narkolepsja. W grupie wiekowej do 20 lat Pandemrix zwiększa trzykrotnie ryzyko zachorowań. Teraz okazuje się, że również wśród osób w wieku 21–30 lat ryzyko jest dwukrotnie wyższe.

badaniu, które obejmowało okres od 1.10.2009 do końca 2011 r., porównano 3,3 mln zaszczepionych Szwedów z 2,5 milionem tych, którzy nie uwierzyli rządowej propagandzie i nie przyjęli szczepionki.

Po ogłoszeniu wyników badań znacznie wzrosły szanse osób pokrzywdzonych na otrzymanie odszkodowań. (rn). Zobacz też 14.022.012...

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2013

Aceton znika z półek
Szwedzka policja przyznaje, że problem używek, które młodzież wytwarza na własną rękę, jest poważny. Widać to chociażby po wzroście kradzieży acetonu, który prawdopodobnie jest wykorzystywany do tych celów. Powszechność takich dopalaczy wiąże się między innymi z faktem, że są trudne do wykrycia przy pomocy zwykłych badań.

Zażycie ich może skończyć się śmiercią, dlatego szwedzkie sklepy zaczynają umieszczać aceton przy kasach, aby każdy, kto chce dokonać zakupu, musiał o niego poprosić osobiście. Ma to utrudnić szwedzkiej młodzieży dostęp do tego produktu, a w konsekwencji możliwość wytwarzania niebezpiecznych używek. (oi)

12

Szwecja, Dziennki

25.03.2013

Afgańczyk zrobił swoje
Szwedzkie oddziały stacjonujące w Afganistanie zatrudniają miejscowych tłumaczy. W trakcie służby ponoszą oni takie samo ryzyko jak szwedzcy żołnierze. W przyszłym roku Szwedzi zamierzają opuścić Afganistan oraz... około 30 afgańskich tłumaczy. Wówczas ryzyko zamieni się w pewność. Afgańczycy współpracujący z obcymi siłami zbrojnymi są uważani przez swych pobratymców za zdrajców i kolaborantów. Czeka ich pewna śmierć. Być może również ich rodziny.

Mimo to szwedzkie władze odmawiają im azylu. Afgańczyk zrobił swoje, Afgańczyk może zginąć. (rn)

Afganistan

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2013

Pogoda dla bogaczy
Jest szansa, że wkrótce w Szwecji więcej gospodarstw domowych zasilanych będzie energią słoneczną. Koszty związane z instalacją spadły znacznie w ciągu ostatniego roku. Jednak wyposażenie domu w odpowiednie urządzenia pozwalające na wykorzystanie energii słonecznej wciąż jest dość drogą inwestycją. Może się ona zwrócić dopiero w przeciągu dziesięciu lat. Potem jednak wytwarzanie energii jest bardzo tanie – przez kolejnych trzydzieści.

Szwecja nie słynie z pięknego słońca przez cały rok, jednak ilość dni słonecznych nie jest tu wiele mniejsza niż w Niemczech czy Danii. A właśnie w tych krajach baterie słoneczne cieszą się dużo większą popularnością. Już dwa miliony Niemców przeszły na słoneczną stronę pozyskiwania energii. Robi to wrażenie w porównaniu z zaledwie tysiącem Szwedów, którzy z tego rozwiązania skorzystali. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2013

Finałowy bieg PŚ w szwedzkim Falun bez Kowalczyk
Justyna Kowalczyk nie wzięła dziś udziału w ostatnim biegu Pucharu Świata techniką dowolną na dystansie 10 km. Pod jej nieobecność faworytką zawodów mogła być tylko Norweżka Marit Bjørgen, która wygrała dzisiejszy wyścig i zdobyła tytuł najlepszej zawodniczki finału PŚ.

Decyzję o rezygnacji ze startu w tym ostatnim wyścigu Polka podjęła już wcześniej wiedząc, że Kryształowa Kula za wygraną całego cyklu zawodów, po raz czwarty w karierze, i tak trafi w jej ręce. Do kompletu doszła też mała Kryształowa Kula za rywalizację na dystansach. (kz)

Justyna Kowalczyk 2013

Foto Felgenhauer

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2013

Rosną oszczędności Szwedów
Oszczędności Szwedów biją wszelkie rekordy. W ubiegłym roku osiągnęły poziom 153 miliardów koron (1 sek ≈ 0,5 zł). Rok wcześniej wynosiły "zaledwie" 76 mld koron. Oznacza to, że w ciągu roku Szwedzi podwoili swoje oszczędności. A właściwie w ciągu pół roku, bo największy wzrost oszczędności (132 mld) przypada na pierwsze półrocze 2011 r. Jest to największy wzrost od czasów, gdy zaczęto prowadzić tego typu statystykę, czyli od 1995 roku.

Dodatkowo trzeci rok z rzędu maleje wzrost zadłużenia gospodarstw domowych. I to mimo niezwykle niskiego oprocentowania kredytów oraz coraz to lepszych ofert bankowych. Po prostu nie ma co robić z pieniędzmi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2013

Zamieszki w Malme
Dziś w Malme organizowana była demonstracja przeciwko "politycznemu islamowi". Przygotowywała ją organizacja "Swedish Defense League". Jeszcze przed rozpoczęciem manifestacji grupa demonstrantów została napadnięta przez zwolenników "politycznego islamu". Doszło do zamieszek i starć z policją. Rzucane były petardy i inne ładunki wybuchowe. SDL miało pozwolenie na demonstrację, w przeciwieństwie do ich przeciwników. Duży Rynek w Malme (Stortorget), gdzie miała się odbyć demonstracja, ma być zamknięty do jutra. (rn)

Demonstracja SDL w Malme.

Akcja szwedzkiej policji dzisiaj w Malme.

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2013

Szwecja bez rekordu
Wbrew oczekiwaniom wczorajsza doba nie zasłużyła sobie na miano tzw. "krajowej lodowej doby" w Szwecji. Według tutejszego Instytutu Meteorologicznego (SMHI) temperatura przekroczyła 0°C między innymi w Boden – o ironio! – na dalekiej północy Szwecji. Odnotowano tam całe +1,5°C. Warunkiem "krajowej lodowej doby" jest to, że temperatura nie przekracza 0°C w całym kraju. Tak późno w marcu zdarza się to niezwykle rzadko. Dla porównania np. w Uppsali koło Sztokholmu 22 marca ubiegłego roku odnotowano... +19°C – spory kawałek od wczorajszych –4°C. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2013

≤0°C/24h/Szwecja
Wszystko wskazuje na to, że dzisiejszej doby pobijemy dawny rekord – całodobowy mróz w całym kraju (nationellt isdygn). Od roku 1961 zdarzyło się to w marcu zaledwie 14 razy, niemal zawsze na początku miesiąca. Ostatni raz całodobowy mróz ogarnął Szwecję 35 lat temu, 22 marca 1978 r. Do końca doby jednak jeszcze parę godzin. Trzymamy zmarznięte kciuki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2013

H&M & Beyoncé
Szwedzka firma odzieżowa H&M (Hennes & Mauritz), doskonale znana również na polskim rynku, rozpoczyna współpracę z popularną gwiazdą piosenki Beyoncé. Piosenkarka będzie twarzą letniej kolekcji sklepu, która ukaże się w maju. Gwiazda jest zachwycona pomysłem, by w tej kampanii przedstawić kobiece emocje za pomocą czterech żywiołów: ognia, wody, wiatru i ziemi. Dodaje też, że od dawna jest fanką niedrogiej mody oferowanej przez H&M.

nic

 
Beyoncé Knowle

Beyoncé Knowles

Inną twarzą H&M są mdlejące z głodu i zmęczenia pracownice szyjące niedrogą odzież dla H&M w azjatyckich fabrykach. (oi) Zobacz 30.01.2013...

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2013

Niebezpieczne Falun
W miejscowości Falun (środkowa Szwecja, woj. Dalarna), gdzie w niedzielę ma odbyć się finał Pucharu Świata w biegach narciarskich, mimo trzaskającego mrozu zrobiło się gorąco. Zawodnicy zaprotestowali przeciwko ograniczonej wyobraźni organizatorów, którzy zatwierdzili zbyt niebezpieczną ich zdaniem trasę.

Po kłopotach na trasie, na której w czwartek dochodziło do groźnych upadków i z którą nie radzili sobie nawet najlepsi na świecie, biegacze podjęli decyzję o wycofaniu się z zawodów. Również nasza Justyna Kowalczyk, która wraz z innymi biegaczami uczestniczyła w nadzwyczajnym spotkaniu zawodników z organizatorami PŚ. Bunt się opłacił – z tras biegowych tegorocznych zawodów w Falun zniknęły najgroźniejsze fragmenty, które były w planach piątkowych i niedzielnych startów. (kz)

Eldar Rönning

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2013

Coraz więcej Norwegów w Szwecji
Szwedzkie domki letniskowe (fritidshus) cieszą się rosnącą popularnością wśród obcokrajowców. Ponad 6% z nich jest własnością cudzoziemców, a 2,2% należy do Szwedów mieszkających zagranicą. Najwięcej domków jest wciąż w rękach Duńczyków, potem Niemców i Norwegów, którzy w sumie stanowią aż 88% zagranicznych właścicieli. Modę na kupowanie "fritidshus" w Szwecji zapoczątkowali Niemcy, w ślad za nimi poszli Duńczycy, a obecnie mocno uaktywnili się Norwegowie, wśród których odnotowano szczególnie duży wzrost zainteresowania posiadaniem takiej nieruchomości. (oi)

Norweski domek w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2013

Nowa moda dotarła do Sztokholmu
Fotografowanie jedzenia w knajpach i restauracjach przed jego spożyciem doczekało się swojej własnej nazwy - foodstagramming. Świadczy to o znacznym zasięgu tego zjawiska, które powoli zadomawia się i w Szwecji pod nazwą "matfotandet". Robienie zdjęć potraw i umieszczanie ich na portalach społecznościowych to trend coraz bardziej popularny i, jak się okazuje, uciążliwy dla restauratorów. W Nowym Jorku, Sidney i Toronto wprowadzono zakaz fotografowania – wszystko w trosce o spokój i komfort nie tylko gości lokalu, ale też jego właścicieli. Źle zrobione i umieszczone na Facebooku zdjęcie może przecież skutecznie zniechęcić potencjalnych klientów do odwiedzenia restauracji czy knajpy.

Szwedzcy restauratorzy widzą w tym zjawisku jednak głównie szansę na dobrą reklamę. Nawet w najlepszych restauracjach Sztokholmu nikt nie myśli o tym, by wprowadzać podobny zakaz. Pracownicy znaleźli inne rozwiązanie – chętnych do uwiecznienia swego posiłku zapraszają do kuchni przekonując, że na marmurowym, kuchennym stole z pewnością zdjęcie wyjdzie lepiej. Z kolei w "Gastrologik" – restauracji, która niedawno wyróżniona została gwiazdką przez krytyków Michelin – obsługa prosi gości o zrezygnowanie z robienia zdjęć, by uniknąć fotografowania innych osób w lokalu. Jak zwykle kij ma dwa końce – to, co dla jednych jest tylko uciążliwą modą, przez innych wykorzystywane jest jako skuteczna reklama (oi)

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2013

Kowalczyk pierwsza w Sztokholmie
Justyna Kowalczyk wygrała wczoraj w Sztokholmie zawody narciarskiego Pucharu Świata w sprincie techniką klasyczną, odnosząc tym samym 28. zwycięstwo w swojej karierze i trzecie zwycięstwo w sprincie w tym sezonie. Decydujące zmagania miały dość emocjonujący przebieg. Na jednym z zakrętów wywróciły się Finki Anne Kyllönen i Mona-Lisa Malvalehto. Zamieszanie doskonale wykorzystała Kowalczyk, osiągając dzięki temu znaczną przewagę. Niezagrożona minęła linię mety, wyprzedzając Norweżkę Marit Bjørgen o 2,2 sekundy. Nie przeszkodziła jej nawet wyjątkowo niska temperatura.

Sprint w Sztokholmie rozpoczął finał Pucharu Świata, którego zakończenie nastąpi w niedzielę w Falun. W piątek panie pobiegną na 2,5 km techniką dowolną. Finał PŚ rozgrywany jest na podobnych zasadach co cykl Tour de Ski. Do ostatniego, niedzielnego biegu na dochodzenie na 10 km techniką dowolną zawodniczki przystąpią z zachowaniem różnic czasowych uzyskanych w trzech poprzednich startach.

Dla nas wielkich emocji już nie będzie, bo wiadomo, w czyje ręce trafią wszystkie trofea. Justyna już tydzień temu zapewniła sobie czwarte w karierze zwycięstwo w klasyfikacji generalnej, a w niedzielę w Oslo – małą Kryształową Kulę za rywalizację na dystansach. (kz)

Slottssprinten 2013 Justyna Kowalczyk

Justyna Kowalczyk zwycięża w Sztokholmie, Slottssprinten. Foto Jonas Linkvist.

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2013

Mit o państwie szwedzkim, część 5
Jak mogą różnić się warunki pracy w Szwecji obowiązujące tubylców i pracujących gościnnie obcokrajowców, opisuje Marcin Wilk w kolejnym odcinku cyklu "Mit o państwie szwedzkim". Sprawa dotyczy zoo i parku rozrywki na wyspie Öland, gdzie Marcin pracował przez kilka miesięcy. Czytaj o warunkach tej pracy...

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2013

Chusta za 50 000 sek
Pewnej kobiecie odmówiono zatrudnienia w charakterze sprzątaczki hotelowej w woj. Blekinge w południowej Szwecji. Powodem było, że upierała się ona, by nosić chustę na głowie podczas pracy. Kobieta uznała to za dyskryminację i zgłosiła się do odpowiedniego rzecznika, tzw. DO (Diskrimineringsombudsmannen). Ten złożył pozew przeciwko hotelowi do Sądu Pracy (Arbetsdomstolen). W wyniku ugody kobieta otrzymała 50 000 koron odszkodowania (ok. 25 000 zł). Starczy na parę miesięcy. Potem nowy hotel, nowa chusta... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2013

Równonoc wiosenna a wiosny ani śladu
Jak kiepski dowcip brzmi w Szwecji dzisiaj wspominanie wiosny. Cały kraj jest zasypany śniegiem i skuty mrozem. W południowej i środkowej Szwecji panują fatalne warunki na drogach. Temperatura znajduje się 5-10 stopni poniżej średniej dla tej pory roku. Ostre wiatry i zamiecie powodują, że odczucie zimna sięga nawet -30°C. Prognozy na przyszłość są też mało wiosenne. W ciągu najbliższych 10 dni nie możemy liczyć na wyraźnie łagodniejszą aurę. Do niedzieli nadal mróz w całym kraju. (rn)

rowerzysta

Uwierzył w kalendarz.

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2013

Cypryjski eksperyment
Konfiskata części oszczędności zdeponowanych w bankach na Cyprze, przeprowadzana właśnie przez Unię i MFW, dotknie nie tylko mieszkańców wyspy. Dogodne prawo podatkowe przyciągało tam kapitał z wielu krajów. Według szwedzkiego Urzędu Podatkowego około 5000 szwedzkich spółek holdingowych znalazło tam gościnne schronienie. Urząd wylicza, że zaradni Szwedzi zdołali uchronić ponad 11 mld koron przed drakońskimi, szwedzkimi podatkami. I urzędowi było przykro. Teraz jednak zaciera on łapki z radości, że unijna konfiskata nie ominie szwedzkiej własności na Cyprze. Szwedzkie państwo nic wprawdzie na tym nie zyska, ale wyzyskowi stanie się zadość. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2013

27 szwedzkich plag
Szwedzkie władze wzywają społeczeństwo do gromadzenia zapasów – konserw, wody, świec, baterii itp. – na wypadek poważniejszych katastrof. Urząd ds Ochrony Społecznej (MSB) przeanalizował jak dotąd siedem plag, a wśród nich: poważne zaburzenie systemu nawigacji satelitarnej, zanieczyszczenie wody pitnej, zakłócenie dostaw paliw i związane z tym przerwy w dostawach żywności. W sumie MSB zidentyfikował 27 nieszczęść, jakie mogą nas spotkać. (rn)

konserwy

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2013

W stronę słońca
Szwecja nie bez powodu kojarzona jest z mrozami i długą, surową zimą, więc nikogo nie dziwią ulubione destynacje Szwedów, takie jak Hiszpania, Turcja czy Grecja. Chętnie odwiedzają również Danię i Finlandię, a spoza europejskich krajów dużą popularnością cieszą się Stany Zjednoczone. Tym, co najbardziej przekonuje Szwedów do wyprawy poza granice własnego kraju, jest oczywiście słońce, ale także chęć odwiedzenia krewnych i przyjaciół. Ważne jest także, by cel podróży nie był zbyt odległy. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

18.03.2013

Szwedzi w sieci
Niemal co drugi mieszkaniec Szwecji przyznaje, że w godzinach pracy korzysta z internetu w celach niezwiązanych ze sprawami służbowymi. Co tak zajmuje Szwedów? Głównie zakupy. Fredrik Norberg ze sklepu internetowego Fyndiq zauważa: – Koło godziny trzeciej pojawia się zmęczenie w pracy, wtedy też odnotowujemy wzrost sprzedaży w naszym sklepie.

W Szwecji problem ten dotyczy 44% ankietowanych, ale prym wśród krajów europejskich wiedzie Polska. Jak wynika z badań, ponad 90% Polaków korzysta w godzinach pracy z sieci dla własnych potrzeb. (oi)

Zakupy w pracy

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2013

W Szwecji "znikają" mali azylanci
Do Szwecji przybywa wiele samotnych dzieci w poszukiwaniu schronienia. Jak wiele, trudno ustalić, gdyż statystyki obejmują tylko te, które wystąpiły do władz o azyl. W 2011 roku było ich 2 657, jednak liczba ta rośnie z roku na rok. Jedne dostają azyl i prawo pobytu w Szwecji, inne nie.

Makabryczne podejrzenia budzi fakt, że coraz więcej z tych dzieci "znika" w Szwecji bez śladu. W ubiegłym roku z pola widzenia władzy zniknęło 317 dzieciaków, dwa razy więcej niż rok wcześniej. Co gorsza nikt ich nie szuka. Szwedzka policja poszukuje tylko tych dzieci, które chce deportować w wyniku odmowy azylu. Co się z nimi dzieje, pozostaje zagadką. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2013

Szwedzi oszczędzają w akcjach
Blisko 15% ludności Szwecji lokuje swoje oszczędności w akcjach. Średnia wartość portfela wynosi 280 000 koron (1 sek ≈ 0,5 zł). Jednak tzw. mediana, czyli środkowa liczba szeregu liczb, wynosi już tylko 19 000 koron. Ta wielka różnica wynika stąd, że niewielu ludzi posiada bardzo duży majątek akcyjny, a reszta to drobni ciułacze. W 2012 roku zaledwie 5% właścicieli akcji posiadało aż 77% ich całkowitej wartości na sztokholmskiej giełdzie. Pod koniec ubiegłego roku wartość ta wynosiła ponad 4 mld sek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2013

Czesi targują się o Gripena
Czeski premier Petr Nečas domaga się obniżki czynszu za szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen. Czesi wypożyczają od Szwedów 14 sztuk tych wielozadaniowych myśliwców. Jednak umowa wygasa w przyszłym roku. Szwedzi woleliby oczywiście, żeby Czesi kupili po prostu te samoloty, ale przedłużenie kontraktu na wynajem też nie jest najgorszą alternatywą.

Już teraz Czesi zaczynają się targować: – Jestem przekonany, że ostatnia szwedzka oferta nie wyczerpuje wszystkich możliwości spełnienia naszych oczekiwań – mówi czeski premier podczas spotkania z premierem Szwecji, Fredrikiem Reinfeldtem. Nečas podkreśla również, że używanie Gripenów przez kraj NATO – Czechy – ma też dużą wartość reklamową dla szwedzkiego eksportu. Trudno odmówić przebiegłości naszym czeskim braciom. (rn)

Ceskie Gripeny

Szwedzkie Gripeny w służbie czeskiej armii.

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2013

Pierwsze: Odpowiedzialna polityka ekonomiczna
– to nasza absolutna obietnica – zapewnia szwedzki minister finansów Anders Borg podczas dzisiejszego kongresu swojej partii, Moderaterna. (M) to największa z rządzącego przez drugą już kadencję czteropartyjnego Aliansu. Choć do wyborów jeszcze daleko, to zarówno Anders Borg, jak i jego partyjny kolega, premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, formułują już teraz wyborcze obietnice. A w Szwecji wyborcze obietnice traktuje się poważnie. Za ich ewentualne niespełnienie płaci się dużą, polityczną cenę.

Moderaci zapowiadają dalszą obniżkę podatków dla pracujących, zwłaszcza dla mało i średnio zarabiających. Zamierzają jednak pozostawić niezmieniony wyższy podatek dla najbogatszych. Jednak obniżka podatków nie może pogorszyć serwisu publicznego, a przede wszystkim nie może wpłynąć negatywnie na finanse państwa. To ostatnie Borg nazywa przykazaniem numer jeden. Wszystko inne jest jemu podporządkowane.

Borg rządzi szwedzkimi finansami już od 2006 roku i robi to z imponującym skutkiem. Mimo szalejącego wokoło kryzysu uchronił on Szwecję od większych problemów. Finanse państwa są bardzo dobre, dług państwowy zmniejsza się corocznie i zamiast inflacji mamy deflację, czyli spadek cen. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2013

W Szwecji nadal mrozy
Końca zimy nie widać – mówią szwedzcy meteorolodzy. Noce mamy bardzo mroźne, temperatura spada do –15°C, nawet w środkowej Szwecji. Ale dnie są na ogół słoneczne i przy zaledwie paru stopniach mrozu, bardzo przyjemne. Cały następny tydzień ma być również mroźny.

Niemal cały kraj pokryty jest śniegiem, choć warunki na drogach są jak dotychczas raczej dobre. Ciepełko, którym nas parę tygodni temu obdarowali bogowie natury, zmiotło śnieżno-lodową skorupę z dróg, a nowe opady są raczej skąpe. Ma się to zmienić od przyszłego tygodnia. SMHI - Szwedzki Instytut Meteorologiczny - zapowiada na wtorek opady śniegu do 30 cm w południowej Szwecji. W połączeniu z silnymi wiatrami należy się spodziewać chaosu na drogach. (rn)

Śnieżyca

 

Szwecja, Dziennki

14.03.2013

Drożeją mieszkania w Szwecji
Według najnowszych informacji od pośredników handlu nieruchomościami ceny mieszkań własnościowych (bostadsrätt) wzrosły średnio o 3% w całym kraju tylko w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Jest to "all-time-high" średnia krajowa. Również ceny mieszkań w Sztokholmie i Geteborgu osiągnęły "najwyższy poziom wszechczasów". Za jeden metr kwadratowy w stolicy płaci się teraz blisko 62 000 koron (≈ 31 000 zł), w centrum Geteborga 39 000, ale w Malme już "tylko" 20 000 sek (10 000 zł).

Jednocześnie znacznie spadła podaż oferowanych obiektów w dużych miastach. To właśnie, w połączeniu z brakiem mieszkań czynszowych (hyresrätt) oraz bardzo niskim oprocentowaniem kredytów, powoduje, że wielu zapożycza się balansując nad ekonomiczną przepaścią. Podniesienie stopy procentowej może oznaczać... maleńki krok do przodu.

Na pocieszenie można dodać, że ceny domków jednorodzinnych stoją w miejscu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2013

Habemus papam w Szwecji
Protestancka Szwecja z zainteresowaniem śledziła watykańskie konklawe. Państwowa telewizja SVT przez kilka godzin prowadziła transmisję na żywo z Placu Św. Piotra w Rzymie. Wkrótce po ogłoszeniu nazwiska nowego papieża posypały się pierwsze komentarze. Na ogół dosyć rzeczowe, jak na wrogą papiestwu Szwecję. Wybór argentyńskiego kardynała okazał się niespodzianką. Teraz rozpoczynają się spekulacje i zgadywanka, co ten wybór przyniesie. (rn)

Pierwsza str. svt.se

Fragment pierwszej strony portalu Telewizji Szwedzkiej 13 marca 2013 r.

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2013

Spadek cen w Szwecji
Już pod koniec ubiegłego roku inflacja w Szwecji miała wartość ujemną i wynosiła –0,1% w stosunku rocznym. Najnowsze statystyki z lutego 2013 roku wskazują na dalszy spadek cen, czyli deflację. Tym razem wyniosła ona –0,2%. Najbardziej potaniały poczta i telekomunikacja, artykuły gospodarstwa domowego oraz koszty mieszkaniowe. Jednak główną przyczyną deflacji są niskie stopy procentowe i spadek cen energii. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.03.2013

Szwedzi odkryli lektora
W Szwecji niezwykle rzadko stosuje się dubbingowanie filmów. Obcojęzyczne dialogi w telewizji nie są też czytane przez szwedzkiego lektora, a jedynie tłumaczone za pomocą napisów. Uniemożliwia to pełny odbiór tym, którym szybkie czytanie napisów sprawia trudność. Podobnie jest oczywiście w kinach.

Teraz jednak w szwedzkich kinach testuje się nową technikę, dzięki której za pomocą iPhona lub jego klonów można podłączyć lektora do oglądanego właśnie filmu. Technika jest przeznaczona dla dyslektyków oraz osób niedowidzących, dla których czytanie napisów jest praktycznie niemożliwe. Ocenia się, że nowa technika udostępni pełny odbiór sztuki filmowej około 1,7 miliona Szwedów dotkniętych ograniczeniem zdolności szybkiego czytania. (rn)

Movi Talk, lektor.

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2013

Kara śmierci po szwedzku
Policjanci w Uppsali w środkowej Szwecji przejęli się zbytnio swoją rolą. Skutki były tragiczne. Dziś w nocy ruszyli w pościg za dwoma osobnikami podejrzanymi o niezapłacenie za benzynę na stacji benzynowej. Rozpoczęła się samochodowa gonitwa. Gdy podejrzani wjechali z dużą szybkością na drogę nr 55, policja zarządziła otwarcie mostu zwodzonego na tej drodze. Uciekający samochód spadł do wody i dwie osoby zginęły. Pospieszny wyrok śmierci – za domniemaną kradzież paru litrów benzyny – został wykonany.. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2013

Ciężkie jest życie palacza w Szwecji
Już od lipca 2005 roku obowiązuje w Szwecji powszechny zakaz palenia tytoniu w restauracjach. Palenie jest również zakazane we wszystkich budynkach publicznych oraz środkach komunikacji, np. w sztokholmskim metrze. Teraz palaczy czeka kolejna plaga – zakaz palenia na świeżym powietrzu. Na rządowym biurku leży już odpowiednia analiza katuszy, na jakie są narażeni normalni ludzie w restauracyjnych ogródkach, miłośnicy relaksu na balkonie, czy dzieci w piaskownicy, gdy tuż obok jakiś śmierdzący palacz zamienia świeże powietrze w cuchnącą zawiesinę. Szwedzki instytut zdrowia publicznego (Folkhälsoinstitutet), autor analizy, rozważa teraz możliwość objęcia zakazem palenia również otwartej przestrzeni, zwłaszcza tej, w której przebywa dużo młodzieży. Czas zdusić ostatniego kiepa. (rn)

Konający palacz

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2013

Wyprawa busem
8 osób, 9 państw, 25-letni bus, 9 000 km, 60 dni, setki przygód, miliony wspomnień – oto krótka charakterystyka liczbowa projektu "wyprawybusem.pl". Czym właściwie jest to przedsięwzięcie? Z jakiego powodu informacja o nim pojawia się na naszym portalu? Odpowiedzi na te i wiele innych pytań w dalszej części artykułu. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

11.03.2013

Mieszkanie w Szwecji za 30 lat
Problem mieszkaniowy w Szwecji ogarnął już cały kraj. Jeszcze do niedawna był on wyłączną domeną dużych miast. Redakcja audycji Szwedzkiego Radia "Echa Dnia" zapytała o aktualny stan ponad 1000 firm, właścicieli osiedli mieszkaniowych w Szwecji. W Luleå na dalekiej północy Szwecji jeszcze pięć lat temu czekało się około roku na kontrakt z pierwszej ręki. – Teraz zlikwidowaliśmy kolejkę po mieszkanie – opowiada dyrektor firmy Galären. – Ten, kto zapisałby się ostatni, miałby szansę na mieszkanie za 30 lat! – wyjaśnia dyrektor.

Jeszcze dalej na północy, w Gällivare, średni okres oczekiwania na kontrakt wynosi 6,5-7 lat, a w Kirunie 5,5-6 lat. Na południu Szwecji, w Halmstad, na mieszkanie czynszowe czeka się średnio 6-6,5 roku, a np. w niespełna 10-tysięcznym miasteczku Stenungsund aż 7-7,5 roku.

Jednak nie tylko miejsce w kolejce decyduje. – Dobry klient może otrzymać mieszkanie w ciągu 0-6 miesięcy – mówi szef jednej z firm mieszkaniowych – ale jeżeli kogoś nie chcemy, to może czekać w kolejce przez wieczność. (rn)

Szwedzka flaga, mieszkania

 

Szwecja, Dziennki

9.03.2013

Rynek w centrum Sztokholmu
Na sztokholmskiej "Plattan" jest więcej handlarzy narkotyków niż narkomanów – zwierza się młoda narkomanka Sanna reporterowi Szwedzkiego Radia. Jeżeli ktoś nie jest jeszcze uzależniony, to może nawet dostać od handlarza "darmową" działkę heroiny. Płacić będzie potem przez resztę życia – czyli najczęściej krótko.

"Plattan" to plac w centrum Sztokholmu – dolny poziom Sergels torg, dwu­poziomowego rynku imienia szwedzkiego malarza i rzeźbiarza Johana Sergela. Miejsce jest ozdobione szklaną, podświetlaną od wewnątrz kolumną, tkwiącą w środku fontanny, pod którą mieści się galeria sklepów.

Współcześnie "Plattan" to najbardziej znane miejsce handlu narkotykami i innego nielegalnego procederu. Zaraz obok leży Malmskillnadsgatan - ulica, przy której krawężnikach swoje "biura" mają sztokholmskie prostytutki. Co najdziwniejsze, "Plattan" jest najdokładniej chyba monitorowanym miejscem w Sztokholmie. Policyjne kamery obserwują każdy zakątek. Handel odbywa się całkiem otwarcie. Znam handlarzy, od których kupuję od trzech lat – mówi heroinista John. (rn)

Sergels torg nocą

Sergels torg, plan dolny to Plattan, powyżej fontanna im. Sergela.

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2013

SAS nadal pod kreską
Jesienią ubiegłego roku skandynawskie linie lotnicze SAS były bliskie bankructwa. Katastrofy uniknęły redukując pensje i przywileje pracowników. Jednak firma nadal krwawi. Prezentowane dzisiaj wyniki za ostatni kwartał to -823 mln korony przy obrotach 9,5 miliarda koron. Jednak wartość akcji SAS wzrosła od ubiegłej jesieni ponad dwukrotnie. Celem firmy jest wyrównać lot jeszcze w tym roku, a potem podnieść nos do góry – generować zyski. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2013

Absolut w dżinsachNowa kreacja Absoluta
Produkowana w Szwecji wódka Absolut szuka ciągle to nowych sposobów, by zachęcić klientów do picia. Najnowszym chwytem jest ubranie butelki wódki w... dżinsy. Dżinsowy guru Loren Crank z Brooklina zaprojektował ubranko dla flaszki, które zachęci za­pe­wne, szczególnie młodych ludzi, do sięgnięcia po Absoluta. Oczy­wiście tych bogatszych młodych ludzi i takich bardziej pru­de­ryj­nych. Większości konsumentów nic nie przeszkadza naga butelka. (rn) Zobacz też Absolut...

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2013

Szwedzki pacjent niezadowolony
Jak pokazują badania, szwedzka służba zdrowia nie poświęca wystarczająco dużo czasu swoim pacjentom. Wywołuje to kiepskie nastroje wśród chorych. Pod względem ilości czasu, który lekarze przeznaczają na każdą osobę potrzebującą pomocy, Szwecja zajmuje bardzo kiepskie miejsce w Europie.

Pacjenci nie mają możliwości uzyskania dokładnych informacji na temat swoich problemu i sposobów radzenia sobie z nim. Jednocześnie badania pokazują, że dostęp do informacji związanych z przebiegiem leczenia oraz poczucie, że lekarz faktycznie poświęca czas konkretnemu przypadkowi, ma pozytywny wpływ na pacjenta. (oi)

doktor

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2013

Iskierka nadziei
W Szwecji pojawiają się pewne sygnały poprawy konjuktury. Ostatnia sonda przeprowadzona wśród szwedzkich przedsiębiorców wskazuje na poprawę nastrojów. Większość z nich twierdzi, że mają teraz więcej pracy niż pod koniec ubiegłego roku. W ostatnim tygodniu lutego firma Skop zpytała o nastroje 600 prywatnych przedsiębiorców w Szwecji. Analiza odpowiedzi wskazuje na znaczny wzrost tzw. ideksu aktywności (aktivitetsindex), z -0,2 do 15,4. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2013

Nowa Kiruna – roztrzygnięcie konkursu
Zespół biura architektonicznego White arkitekter AB będzie projektował nowe centrum Kiruny, najdalej na północ wysuniętego, miasta Szwecji. Ze względu na eksploatację nowych złóż rudy żelaza, centrum miasta zostanie przesunięte o parę kilometrów. Spośród 10 finalistów konkursu na przebudowę miasta, władze Kiruny wybrały White arkitekter. Swój projekt architekci nazwali "Kiruna 4-ever". Mając na uwadze, że miasto właśnie zostaje przeniesione, z tą wiecznością bym nie przesadzał. (rn) Zobacz też 28.06.2012...

Kiruna

Kiruna

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2013

Kosztowne polowanie
Cztery lata temu rząd Szwecji zlecił policji oraz Urzędowi Migracyjnemu nasilenie deportacji osób, którym odmówiono prawa pobytu w Szwecji. Akcję nazwano Reva. Od tamtego czasu ilość deportacji znacznie wzrosła. W 2011 r. jednostka transportu więziennego otrzymała 205 mln koron, w ubiegłym roku 224 mln na cele deportacji. W tym roku zwiększono nakłady o dodatkowe 40 mln koron, a w przyszłym podwyżka ma wynieś 47 mln. Łącznie w latach 2014-2015 fundusze przeznaczone na deportację nielegalnych imigrantów wzrosną o 171 mln koron szwedzkich. Za trzy lata budżet jednostki transportu więziennego wyniesie 304 mln sek. (rn) Zobacz też 3.03.2013...

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2013

ScoreCleaner NotesSymfonia w parę minut
Niewielka szwedzka firma DoReMIR Music Research AB wyprodukowała appek dla iPhona, który zamienia śpiew i muzykę na nuty. Program nazywa się ScoreCleaner Notes. Wystarczy zagrać jakąś melodię na dowolnym instrumencie, zaśpiewać lub tylko zanucić, by otrzymać gotowy zapis nutowy. Potem można go obrabiać dalej w komputerze. Z prostej melodyjki nuconej przy goleniu w mgnieniu oka może powstać symfonia. Beethoven się w grobie przewraca (rn).

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2013

Szwedzki Kościół traci członków
Coraz więcej Szwedów opuszcza swój kościół. W ubiegłym roku 54 483 osoby wypisały się z protestanckiego "Svenska kyrkan", a przybyły zaledwie 7 563 osoby. Najwięcej członków traci Svenska kyrkan w ośrodkach miejskich, gdzie tylko połowa mieszkańców przynależy do narodowego kościoła.

W odwrotnym kierunku rozwija się Kościół Katolicki w Szwecji. Tu, od roku 2001, wiernych przybywa po kilka tysięcy z każdym rokiem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2013

Cierpienia młodych Szwedów
Szwedzka młodzież ma duże problemy ze zdrowiem psychicznym – alarmuje nowy raport OECD, Międzynarodowej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Dotyczy to szczególnie tych, którzy ani nie pracują, ani też nie uczą się. Ponad 31% takiej młodzieży w grupie wiekowej 16-24 lata cierpi na problemy psychiczne – wylicza OECD. Ilość podań od młodych Szwedów o zapomogę pieniężną (ok. 3000 zł miesięcznie) z powodu niezdrowia psychicznego wzrosła czterokrotnie od początku obecnego stulecia. Jest to najwięcej ze wszystkich badanych krajów. Szwecja należy do najbogatszych państw świata. Dobrobyt jest tutaj nie do zniesienia. (rn)

Depresja

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2013

Zakaz dyskryminacji w Szwecji
Instytucję Rzecznika ds. Dyskryminacji (Diskrimineringsombudsmannen, DO) ustanowiono w Szwecji w 1986 roku. Prawo zakazujące dyskryminacji z przyczyn etnicznych wprowadzono tutaj w roku 1994, a obowiązującą dzisiaj nowelizację przeprowadzono w 2009.

Skargi na dyskryminację z przyczyn etnicznych w miejscu, pracy kierowane do rzecznika DO, należą do najczęstszych. W uzasadnionych wypadkach rzecznik kieruje sprawę do sądu pracy (Arbetsdomstolen, AD). Mimo licznych zgłoszeń, zaledwie dwóch pracodawców zostało jak dotąd skazanych – od 1994 roku!

To bardzo dobrze, że mamy w Szwecji niezłe prawo przeciwko dyskryminacji – szkoda, że nieużywane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2013

Wolność w padole niewoli
Pirate Bay, serwis internetowy i zespół ekspertów walczących o wolność internetu, przeniósł swoje serwery do Korei... Północnej. Młodzi ludzie ścigani i więzieni w "świecie zachodnim" znaleźli schronienie w kraju skrajnej niewoli. Pirate Bay jest prześladowany zarówno przez władze USA, jak i usłużne im władze szwedzkie.

Korea Północna nie jest raczej znana z tego, że pozwala obcym buszować po własnym kraju. – Myślę, że Pirate Bay jest tam bezpieczniejszy, niż gdziekolwiek indziej od pewnego czasu – mówi Anna Troberg, lider szwedzkiej Partii Piratów (Piratpartiet). Absurdalność tej sytuacji przyprawia o zawrót głowy. (rn)

Zobacz też pozdrowienia od więzionego współtwórcy Pirate Bay, 28-letniego Gottfrida Svartholma Warga – YouTube... oraz – koniecznie – film o Pirate Bay..
Sam serwis jest osiągalny za drutami pod adresem thepiratebay.se...

Gottfrid Svartholm Warg

Gottfrid Svartholm Warg – więzień polityczny demokracji.

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2013

Kultura Lapończyków
Lapończycy, pradawny lud żyjący w północnej części Półwyspu Skandynawskiego, aż po wybrzeża Morza Białego, wykształcił bogatą kulturę. Wiele jej elementów przetrwało do dziś i żyje w symbiozie, ze światem współczesnym. Katarzyna Mączak w kolejnym artykule o Laponii przybliża nam ten temat. Czytaj dalej...

12

Szwecja, Dziennki

3.03.2013

Szwedzka policja łamie prawo?
Akcja szwedzkiej policji, mająca na celu wykrycie obcokrajowców nielegalnie przebywających w Szwecji, mogła być niezgodna z prawem. Do takich wniosków doszli eksperci od praw człowieka.

Zarzut ten dotyczy "polowania" na obcokrajowców, które od pewnego czasu ma miejsce m.in. w sztokholmskim metrze. Policja podczas kontroli prosiła o pokazanie dowodów osobistych, podczas gdy wszystkim, czego podróżny potrzebuje do przemieszczania się legalnie metrem, jest ważny bilet... Bez istotnego powodu czy podejrzenia, funkcjonariusze nie mają prawa zatrzymywać ludzi.

Policjanci przyznali, że kontrolowali osoby, których wygląd sugerował "obce" pochodzenie. Henrik Bergquist, specjalista od praw człowieka pracujący w szwedzkim rządzie, uważa, że należy zaprzestać tego typu inicjatyw w kraju. (oi) Zobacz też 25.02.2013...

Policyjne łapanki w Sztokholmie

 

Szwecja, Dziennki

3.03.2013

Trybunał konstytucyjny w Szwecji?
Szwecja radzi sobie jak dotąd nieźle bez takiej instytucji jak Trybunał Konstytucyjny, który sprawdza zgodność ustanawianych praw z konstytucją kraju. Żadne organy państwa nie mają obecnie takich uprawnień. Teraz jednak zasiadająca w szwedzkim parlamencie riksdagu partia Chrześcijańskich Demokratów (KD) proponuje utworzenie takiej instytucji. Ustanowienie takiego trybunału wzmocniłoby pozycję Szwecji jako państwa prawa oraz zagwarantowało wolności i prawa obywateli – twierdzą chadecy. Nierozstrzygnięta pozostaje kwestia, czy Chrystus popiera ten pomysł. Sądząc po Jego doświadczeniach z ziemskimi sądami – można w to wątpić. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.03.2013

Premier Szwecji zastrzelony na ulicy
W latach 1980-tych hitem sezonu ogórkowego i ostrego niedostatku tematów, były sensacyjne doniesienia o sowieckich łodziach podwodnych, które buszowały u brzegów Szwecji. Przez wiele lat temat u-botów (se=Ubåt) był ulubioną deską ratunku dla szwedzkich mediów.

Teraz funkcję tą przejmuje śledztwo w sprawie zabójstwa Olofa Palme, szwedzkiego premiera, który został zastrzelony na ulicy 28 lutego 1986 roku, gdy spacerkiem wracał z kina w centrum Sztokholmu. Zabójcy nigdy nie ujęto i nie skazano. Różne były losy śledztwa, stawało się nieraz źródłem obrzydliwych skandali.

W 27 rocznicę zabójstwa do pracującego nadal w pocie czoła zespołu śledczego (Palmegruppen), zgłosiło się ponad 100 osób z nowymi informacjami na temat tamtego wieczoru. – Teraz będziemy sprawdzali, które informacje są nowe – zapewnia Dag Andersson, szef zespołu śledczego. (rn)

Olof Palme, Sveavägen

Ulica Sveavägen w Sztokholmie. To tutaj został zastrzelony szwedzki premier.

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2013

Radio dla szwedzkiej Polonii
W najbliższy poniedziałek, 4 marca, zostanie uruchomione Radio Korona – pierwsza stacja internetowa adresowana do Polaków mieszkających w Szwecji. Twórcami Radia Korona są Marcin Kusy i Łukasz Suda, do niedawna prezenterzy warszawskiego Radia Kolor. Program będzie emitowany ze Sztokholmu i Warszawy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2013

Kariera pewnego loga
Nieco zmodyfikowane logo szwedzkiego związku zawodowego pracowników budowlanych Byggnads znowu pojawiło się w szwedzkiej telewizji SVT, wczoraj w głównym wydaniu dziennika telewizyjnego Rapport. Modyfikacja loga polega na tym, że na kasku ochronnym robotnika pojawił się symbol SS.

Przeróbka loga jest motywowana rasistowskimi akcjami socjalistycznego związku, który wsławił się atakami na pracowników z krajów byłego "Bloku Wschodniego" (wszystkich oprócz Niemców), głównie z krajów bałtyckich i Polski. Po wejściu tych krajów do UE w 2004 roku mieli oni prawo podejmować pracę w Szwecji, co spotkało się z wrogością tutejszych związków zawodowych. Po raz pierwszy logo pojawiło się w sierpniu ubiegłego roku. Zarówno wówczas, jak i teraz SVT wyraża ubolewanie. (rn)

Ewolucja loga Byggnads

Ewolucja loga związku zawodowego Byggnads.

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2013

Pieniądze znikają w Nordei
Sposób na kryzys znalazł szwedzki bank Nordea. Klienci płacący rachunki za pomocą banku zauważyli wczoraj z przerażeniem, że z ich konta znikały podwojone sumy. Wielu wszczęło alarm i protesty. Po jakimś czasie Nordea przyznała się do kradzieży, tłumacząc się "technicznym błędem" i obiecując zwrot pieniędzy. Tym, co to zauważyli, oczywiście. Na usprawiedliwienie banku Nordea trzeba jednak dodać, że jeżeli ktoś otwiera tam konto – to sam jest sobie winien.. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2013

Końskie śmiechy
Sprawa koniny sprzedawanej jako wołowina nadal zajmuje szwedzkie media. Co chwila pojawiają się nowe informacje o kolejnych produktach wycofywanych przez kolejne firmy – IKEA, Coop, Lidl. Wbrew trendowi poszła jednak Anette Edlund, właścicielka pewnej restauracji w Jönköping nad jeziorem Vättern. Przygotowała ona mianowicie cały zestaw dań – z koniny!

Pomysł okazał się sukcesem. Goście nie tylko z zapałem zamawiają koninę, ale przy okazji świetnie się bawią, dowcipkując na ten temat. Gdy ktoś chce zamówić danie z ryb, to mówi: Poproszę konika morskiego. Krąży też taki dowcip: Końbullar z Ikei nie są złe, ale ja wolę "My Lidl Pony".. (rn)

Anette Edlund

Anette Edlund serwuje kotlet z konia. Foto Anna Hã Llams.

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net