Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Luty 2013 r. 00266

 

Szwecja, Dziennki

28.02.2013

Norwegowie oburzeni na szwedzką TV
Prawdziwa wojna medialna między Szwecją i Norwegią wybuchła po programie Misja Kontrolna (Uppdrag granskning), jaki wyemitowała szwedzka telewizja państwowa SVT. W programie prezentuje się wyniki badań zawartości hemoglobiny w krwi u elity biegaczy narciarskich z lat 90-tych. W opinii wielu specjalistów, którzy biorą udział w programie, bardzo wysokie wartości, przekraczające 17 g/l, nie mogły powstać w naturalny sposób. Oczywistym domniemaniem jest stosowanie środków dopingujących. W programie wskazuje się na wymienione z nazwiska gwiazdy narciarskie ze Szwecji i Norwegii.

Zawodnicy pytani, skąd wzięły się tak wysokie wartości, raczej plączą się w "zeznaniach". Podwyższoną zawartość hemoglobiny we krwi ma niemal cała elita narciarska z drugiej połowy lat 90-tych. Jednak wskazanie bohaterów narodowego sportu Norwegii wywołało falę protestów. Podobne oburzenie wywołują informacje o tym, że duża część czołowych norweskich biegaczek narciarskich... choruje na astmę. Dzięki temu całkiem legalnie zażywa środki, których efektem ubocznym jest doping. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.02.2013

Północ lubi strzelać
Około 6% Szwedów posiada licencję na broń. Najbardziej uzbrojeni są mieszkańcy województwa Jämtland w północnej Szwecji. Zarejestrowaną broń – często nie jedną – posiada tam 14,7% ludności. Na 1000 obywateli przypada tam 596 sztuk broni palnej. Nie gorsze jest sąsiednie Västerbotten oraz najbardziej północne Norrbotten. Broń posiada tam odpowiednio 13,1 i 16,2% mieszkańców.

Najsłabiej uzbrojeni są mieszkańcy wielkich miast – Sztokholmu, Malme i Geteborga. Zaledwie 2-5% mieszkańców posiada broń... oficjalnie. Dziwnym trafem to tutaj popełnia się najwięcej zbrodni z użyciem broni palnej.

Od jutra rozpoczyna się trzymiesięczny okres amnestii dla posiadaczy nielegalnej broni. Bez obaw o reperkusje mogą oni przekazać swoje zabawki policji. (rn) Zobacz też 1.02.2013...

12

Szwecja, Dziennki

28.02.2013

Graniczny slalom
Szwedzka przestrzeń powietrzna jest naruszana wielokrotnie przez obce samoloty. Tylko w 2012 roku odnotowano aż 190 (!) takich przypadków. Najczęściej nie są one traktowane zbyt poważnie, ale zdarzają się i takie. 12 naruszeń ocenia się jako niedopuszczalne. Bohaterami ośmiu z nich były samoloty wojskowe. Wśród nich wymienia się amerykański samolot transportowy, estoński odrzutowiec i dwa rosyjskie samoloty transportowe. (rn)

Naruszanie granicy

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2013

Student wylany z kąpielą
Jesienią 2011 roku wprowadzono w Szwecji opłaty dla zagranicznych studentów spoza UE/EOG lub Szwajcarii. Wcześniej młodzież z całego świata mogła studiować w Szwecji bez żadnych opłat za studia. Wprowadzenie opłat rząd motywował lawinowo narastającymi kosztami kształcenia obcych obywateli. Opłaty dramatycznie zmniejszyły liczbę chętnych z dalekich krajów. Już w pierwszym roku aż o 80%. Tylko niewielu stać na studia w Szwecji – roczną opłatę 110 000 koron plus koszty utrzymania. Zaledwie 40% pozaunijnych studentów uzyskuje jakąś formę stypendium.

Wprowadzenie opłat zatrzymało dramatycznie rosnący napływ studentów spoza UE oraz galopujące z tego powodu koszty. Wydatki państwa dochodziły wcześniej do 500 milionów koron rocznie. Jednak innym efektem jest zubożenie przekroju kulturowego studentów. Import zdolnych młodych ludzi z dalekich krajów dawał nie tylko im wiedzę, ale i szwedzkim uczelniom zapewniał budowanie sieci kontaktów na całym świecie. Teraz szwedzkie uczelnie podejmują współpracę, by zwiększyć możliwości uzyskania stypendiów dla studentów. Zauważono, że wraz z kąpielą wylano całą masę kompetencji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2013

Black Hawk w Szwecji
Amerykański helikopter Black Hawk – Czarny Jastrząb – jest już na wyposażeniu szwedzkiej armii. Szwecja jako pierwszy europejski kraj zakupiła najnowszą wersję śmigłowca. W szwedzkiej armii otrzymał on typową tutaj fantazyjną nazwę – Helikopter 16. Będzie on używany przede wszystkim do transportu materiałów, żołnierzy oraz transportu medycznego. Na zakup 15 maszyn przeznaczono 4,7 mld koron. (rn) Zobacz też 10.04.2011...

Black Hawk

Black Hawk w Szwecji – miłość od pierwszego wejrzenia. Foto Yvonne Åsell.

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2013

Strzał za 4 miliony
Trwa ostra walka szwedzkich biurokratów o strzelanie do wilka. Ogłoszono tutaj sezon polowania na wilki, które z drugiej strony są pod troskliwą opieką szwedzkiego państwa. Wywołało to liczne protesty, głównie tych, którzy wilka oglądali wyłącznie w telewizji. Jednak najwięcej kontrowersji wywołuje sprawa wilczycy z Junsele w Laponii. Ma ona ponoć bardzo cenny fińsko–rosyjski zestaw genów. Szwedzkie państwo zainwestowało w nią już.... 4 miliony koron! Teraz miała zostać odstrzelona. Strzał za cztery miliony, niezłe trofeum.

Urząd ochrony przyrody postanowił wczoraj, że wilczycę można zastrzelić w ramach "polowania ochronnego". Czyli dla jej dobra trzeba ją zabić. Trzy godziny później sąd administracyjny najniższej instancji zakazał polowania. Może i najniższej, ale też ważny przecie. W sprawę angażuje się coraz więcej urzędów, organizacji i osób. Oczywiście nie za darmo. (rn) Zobacz też 20.02.2013...

wilk z Junsele

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2013

Karambol w Ludvika
Niecodzienny karambol miał miejsce w miasteczku Ludvika w środkowej Szwecji – donoszą lokalne media. W karambolu wzięły udział trzy osoby i trzy pojazdy: wózek dziecięcy, wózek sklepowy oraz koszyk na zakupy na kółkach. Policja, która została wezwana na miejsce wypadku przez jedną z kobiet, uczestniczkę wypadku, nie stwierdziła rannych ani zabitych. Nie odnotowano również uszkodzeń pojazdów. Śledztwo w tej sprawie zostało umorzone. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2013

Tani prąd w Szwecji
Mimo mroźnej zimy ceny prądu w Szwecji pozostają raczej umiarkowane. Średnia cena kilowatogodziny na skandynawskiej giełdzie energetycznej Nordpool nie przekroczyła w tym roku ani razu 40 öre (≈20 gr). W porównaniu z katastrofalnym dla konsumentów rokiem 2010, kiedy to cena prądu osiągała 100 öre za kWh, właściciel przeciętnego domku jednorodzinnego zaoszczędził obecnej zimy około 5000 koron. Za te pieniądze może spędzić dwa tygodnie na wyspach Kanaryjskich.

W utrzymaniu przyzwoitych cen prądu w Szwecji palce maczały deszczowe lato i jesień, dzięki którym dobrze zostały wypełnione zbiorniki wodne. Tej zimy obyło się też bez awarii i związanych z tym przestojów szwedzkich elektrowni jądrowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.02.2013

Na północy powiało wiosną
Ciepłe wiatry, które nadciągnęły wczoraj nad północną Skandynawię, postawiły nasze meteorologiczne wyobrażenia do góry nogami. Kiedy w dalekiej Laponii temperatura dochodziła do 10°C, plus 10°C, w południowej Szwecji przygrzewało zaledwie parę stopni... na minusie. O tej porze wszystko możliwe. Z utęsknieniem wypatrujemy końca zimy i cieszą nas jego wszelkie oznaki – każde parę stopni powyżej czerwonej kreski, nawet o tysiąc kilometrów od nas. Ale dzisiaj ma być słonecznie i ciepło nawet w rejonach, gdzie mieszkają nie tylko renifery. (rn)

odwilż

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2013

121212
Najpopularniejszą datą ślubów małżeńskich w Szwecji była w ubiegłym roku data 12 grudnia. Jej skrócony zapis jest i zabawny i łatwy do zapamiętania – 121212. Ten dzień na zawarcie związku wybrało 2 168 par. Jest to rekord bieżącego stulecia jeśli chodzi o liczbę ślubów udzielonych w ciągu jednego dnia. Znacznie więcej niż rok wcześniej, kiedy to data była jeszcze ciekawsza – 111111. Ale to może też dlatego, że śluby stają się znowu coraz bardziej popularne w Szwecji. Każdego roku kilka tysięcy par więcej staje na ślubnym kobiercu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.02.2013

Start kampanii wyborczej w Szwecji
Liderzy czterech partii obecnej koalicji rządowej w Szwecji spotkali się w smolandskiej wiosce Maramö, by omawiać strategię przed przyszłorocznymi wyborami do parlamentu. Gospodarzem spotkania jest Annie Lööf, szefowa ludowej partii Center, która przyjmuje swoich koalicyjnych kolegów w domu swoich rodziców. Jest to nawiązanie do spotkania w Högfors, w 2004 roku, w domu Maud Olofsson, ówczesnej szefowej Center. Rezultatem tamtego spotkania było zawiązanie "Aliansu dla Szwecji" oraz wygranie wyborów w dwa lata później. Od tamtego czasu czteropartyjny Alians rządzi krajem, choć po ostatnich wyborach jako rząd mniejszościowy. Teraz chciałby powtórzyć po raz trzeci swój wyborczy sukces. (rn)

Alians 2013 02 25

Przywódcy Aliansu, 25 luty 2013 r. Od levej: Jan Björklund (Folkpartiet), premier Fredrik Reinfeldt (Moderaterna), Annie Lööf (Centerpartiet), Göran Hägglund (Kristdemokraterna).

 

Szwecja, Dziennki

25.02.2013

Praca w Niemczech
Szwedzkie państwowe pośrednictwo pracy – Arbetsförmedlingen – oferuje zatrudnienie również za granicą. Młodych bezrobotnych wysłano m.in. do Niemiec do pracy w magazynach Amazon, światowego giganta e-handlu. Młodzi Szwedzi wstawali o 4 rano, by zdążyć do pracy na 7. W pracy pilnowała ich firma ochroniarska HESS-security, zapewne nazwana ku pamięci niemieckiego zbrodniarza wojennego Rudolfa Hessa. Ochroniarze przeszukiwali pokoje pracowników oraz robili im rewizje osobiste. Mimo to Szwedzi byli i tak lepiej traktowani, niż pracownicy z innych krajów – opowiada jeden ze Szwedów. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

25.02.2013

Oscar dla Szwecji
Brytyjsko-szwedzki film "Searching for Sugarman" w reżyserii Malika Bendjelloula otrzymał Oskara jako najlepszy dokument. Pełnometrażowy film opowiada o dziś 70-letnim amerykańskim wokaliście i muzyku Sixto Rodriguez, który popularność zyskał tylko w Afryce Południowej. Teraz jednak jego muzyczna kariera nabierze zapewne rumieńców. (rn)

nic

Malik Bendjelloul

Malik Bendjelloul

12

Szwecja, Dziennki

25.02.2013

Szwedzka policja ściga ciemnowłosych
Od pewnego czasu szwedzka policja szczególnie intensywnie ściga osoby nielegalnie przebywające na terenie kraju. W styczniu tego roku sztokholmska policja dokonała 716 kontroli. W 91% przypadków podejrzenia się nie potwierdziły. Prawdopodobnie dla tego, że policjanci oceniają głównie po wyglądzie. Najczęściej kontrolowane są ciemnowłose osoby o śniadej cerze lub murzyni. Niebezpieczne jest również głośne mówienie w obcym języku w sztokholmskim metrze czy na ulicach miasta. Z nieprzyjemną procedurą kontroli tożsamości może się teraz spotkać niemal każdy o nieszwedzkim wyglądzie – np. z inteligentnym wyrazem twarzy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.02.2013

Narty coraz droższe
Wyjazd na narty w okresie zimowych ferii w Szwecji należy niemal do obowiązków każdej rodziny z dziećmi. Nikt nie chce narażać dzieciaków na konieczność tłumaczenia się potem w szkole, dlaczego rodzice nie zabrali ich do jakiegoś ośrodka narciarskiego podczas "sportlov", czyli sportowych ferii. W Szwecji przypadają one zawsze w okresie zimowym. Ta atmosfera przymusu jest chętnie podtrzymywana zarówno przez przez państwo, jak i przez właścicieli wyciągów narciarskich.

Właścicielem 50% ośrodków sportów zimowych w Szwecji jest notowana na giełdzie firma Skistar. Jej obroty wynoszą około miliarda koron. Dominującym trendem, jaki Skistar propaguje w ostatnich latach, jest t.zw. all-inclusive. Jest to pakiet turystyczny, w którego cenę wchodzą niemal wszystkie koszty pobytu – mieszkanie, wyżywienie, wyciągi itp. Dla 4-osobowej rodziny tydzień w górach może wówczas oznaczać wydatek nawet 15 000 zł. Dla wielu są to dwie miesięczne pensje netto. (rn)

Rodzina na nartach

Rodzina na nartach w Idre.

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2013

Laponia i Lapończycy
Obszar nazywany Laponią obejmuje północne tereny czterech krajów – Norwegii, Szwecji, Finlandii oraz Rosji. Zamieszkały tam pradawny lud – Lapończycy – to jedyny lud pierwotny Europy, który do dzisiaj zachował i rozwija własną kulturę. Katarzyna Mączak prezentuje garść informacji o Laponii i Lapończykach. Poznaj Laponię...

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2013

Polski sekstet w Szwecji
Występy polskiego sekstetu w miasteczku Ljungskile na zachodnim wybrzeżu Szwecji zakończyły się dziś rano sprawną interwencją szwedzkiej policji. Zatrzymano wszystkich sześciu członków zespołu oraz zarekwirowano skradzione motory do łodzi, wartości około miliona koron. Podejrzani należą prawdopodobnie do większej organizacji przestępczej z Polski. – Nie wykluczamy, że jest więcej osób zamieszanych w metodyczne kradzieże – twierdzi lokalna policja. Kto wie, może uzbiera się cała orkiestra? (rn)

Ljungskile

Miasteczko Ljungskile.

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2013

Szwedzki rynek reklamowy
Największym medium reklamowym w Szwecji jest teraz internet. W ubiegłym roku obroty internetowej reklamy wyniosły 7,7 mld koron szwedzkich, o 10% więcej niż rok wcześniej. W ten sposób internet wyprzedził papierowe dzienniki, dotychczasowego lidera na rynku reklamy. Ich obroty wyniosły 6,9 mld koron, co daje 22% udziału w rynku, o 2% mniej niż internetu. Jednak całkowite inwestycje reklamowe zmalały w 2012 roku o 2,1% i wyniosły 31,9 mld koron. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.02.2013

Nowy ratusz w Kirunie
Architekci z wielu stron świata zgłosili się do konkursu na nowy ratusz w nowej Kirunie, najbardziej północnym mieście Szwecji. Całe centrum miasta zostanie "przesunięte" o parę kilometrów, by zrobić miejsce kopalni rudy żelaza. Spośród 56 kandydatów w finale znalazło się tylko pięć biur architektonicznych. Finaliści pochodzą ze Szwecji, Norwegii i Danii. Do końca maja muszą oni przedstawić swoje propozycje nowego ratusza Kiruny. Ich prace będą wystawione przez całe lato. W sierpniu zostanie ogłoszony zwycięzca. Potem realizacją zwycięskiego projektu zajmie się państwowy koncern górniczy LKAB. (rn) Zobacz też 28.06.2012...

Ratusz w Kirunie

Widok Kiruny, u dołu obecny ratusz.

 

Szwecja, Dziennki

21.02.2013

Rozwój lepszy od podatków
Szwedzki rząd nie obciąży przemysłu górniczego nowymi podatkami. Poinformowała o tym minister gospodarki Annie Lööf (c), prezentując dzisiaj nową strategię geologiczną rządu. Nowe obciążenie wstrzymywałoby tylko dalszą ekspansję – argumentuje minister.

W Szwecji obserwujemy obecnie boom gospodarczy w górnictwie rudy żelaza. 16 czynnych obecnie kopalni może ulec podwojeniu w ciągu paru lat. Nie płacą one żadnego podatku górniczego, a jedynie pół promila t.zw. opłaty mineralnej. W ubiegłym roku przyniosła ona państwowej kasie zaledwie 350 000 koron. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.02.2013

Mniejszy eksport szwedzkiej broni
Szwedzki eksport broni w ubiegłym roku nie święcił sukcesów – był mniejszy o 30% w porównaniu z 2011 rokiem. Całkowita jego wartość wyniosła 9,8 mld koron. Największymi jednostkowymi odbiorcami szwedzkiego sprzętu do zabijania ludzi są w kolejności: Indie, Arabia Saudyjska, Pakistan i Tajlandia. Ponad połowa szwedzkiego eksportu broni idzie do krajów UE oraz innych "stałych partnerów", takich jak Kanada, Afryka Południowa czy USA..

Głównym powodem zmniejszenia się szwedzkiego eksportu broni jest zakończenie w 2011 roku kilku długoterminowych dostaw, takich jak Jas Gripen, system wywiadowczy Erieye lub wóz bojowy CV90. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.02.2013

Mit o państwie szwedzkim cz. 4.
Marcin Wilk, który oskarżył swojego byłego pracodawcę Ölands Djurpark o dyskryminację, kontynuuje swoją opowieść. Swoje refleksje umieszcza w szerszym kontekście społecznych mechanizmów funkcjonujących w Szwecji. Przedstawiamy czwartą część jego rozważań...

Marcin Wilk

Marcin Wilk.

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2013

Łapy precz od snusa, Unio!
Chórem postanowił jednomyślnie szwedzki parlament, riksdag. Rzadko się zdarza, że wszystkie partie riksdagu są tego samego zdania. Jednak snus jednoczy, jak widać, wszystkie siły polityczne kraju. Wolność szwedzkiego snusa jest zagrożona z powodu dyrektywy tytoniowej UE, która próbuje dyktować Szwedom, jak ma smakować ich snus. – Dopóki snus jest sprzedawany tylko w Szwecji, nic UE do naszych smaków – twierdzą zgodnie szwedzcy parlamentarzyści. Szwecja ma dyspensę na sprzedaż snusa w kraju, ale jest obłożona przez Unię zakazem eksportu. Teraz czekamy na unijną inwazję. (rn) Zobacz też 20.12.2012...

12

Szwecja, Dziennki

20.02.2013

wilkWilk za miliony
Szwecja wydaje spore pieniądze na odtworzenie populacji dzikich wilków. Jednak rekordzistką jest bez wątpienia pewna wilczyca z Junsele w szwedz­kiej Laponii. Dotychczas kosztowała ona podatnika blisko cztery miliony koron (2 mln zł). Ma ona ponoć bardzo cenny garnitur genów. Pieniądze obficie wydają urzędnicy państwowi, zajmujący się opieką nad dziką zwierzyną. Spore koszty ponoszą też Lapończycy, hodowcy reniferów. Muszą oni nieustannie chronić swoje stada przed atakami dzikich wilków – hodo­wanych przez państwo.
Wilk by się uśmiał! . (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.02.2013

Pułapka
Wystarczył jeden SMS i w 20 minut później 3000 koron było na koncie – opowiada młoda Szwedka Anna w programie telewizji SVT. Niemal równie szybko jednak pieniądze zniknęły w czeluści wydatków. Anna wychowywała wówczas samotnie dwójkę dzieci. Miesiąc później była ona już winna cztery tysiące koron. Z pustego nie nalejesz. Potem biuro windykacyjne i komornik. Wszyscy świetnie zarabiali na Annie, dopisując coraz to nowe korony do długu. Dziewczyna szybko zdała sobie sprawę, że nie ma szans tego spłacić. Naturalnym odruchem było – głowa w piasek. W kilkanaście tysięcy koron później pożyczka sprzed siedmiu lat była spłacona. Na czarnej liście Anna będzie jeszcze przez pięć lat. 20 minut kosztuje 12 lat życia.

Każdego dnia w Szwecji około 150 SMS-owych dłużników ląduje u komornika. (rn)

Annamarielle Johansson

Annamarielle Johansson przestrzega przed pożyczkowymi pułapkami.

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2013

Szwedzcy ludowcy walczą o przeżycie
Ludowa partia Center w kolejnych sondażach ląduje pod kreskę dającą miejsca w riksdagu – szwedzkim parlamencie. Wszystko od czasu gdy rządy objęła młodziutka Annie Lööf. Sensację wywołał nowy program ideologiczny Center, naszkicowany parę tygodni temu. Otwarcie granic dla wszystkich, likwidacja obowiązku szkolnego i wielożeństwo należały do flagowych numerów.

Niestety, świeży powiew ludowych pomysłów został zaszlachtowany natychmiast przez establishment – polityczny i medialny. Annie Lööf została zmuszona do skreślania jednego z fascynujących punktów programu po drugim. Partia Center wróciła migusiem na swe miejsce – przystawki bez wyrazu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.02.2013

Konina nadal fascynuje
Końska afera nadal zajmuje szwedzkie media. Tym razem w centrum zainteresowania stanął niemiecki gulasz z Lidla. Z niemiecką dokładnością, wykonany z wołowiny. Zapomnieli dodać, z tą samą dokładnością, że "wołowina" pochodziła z konia. Gdy chodzi o Niemców to i tak nieźle. Ich kultura, jak wiadomo, nie zabrania robić takie polowania. Warto mieć to na uwadze kupując niemiecką żywność lub na przykład... mydło. (rn)

Lidl

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2013

Psychiczne niezdrowie
Najczęstszą przyczyną zwolnień lekarskich w Szwecji są... problemy psychiczne. Taką diagnozę otrzymuje aż 40% pacjentów odwiedzających lekarza w celu otrzymania zwolnienia. A przez pierwszy tydzień nieobecności w pracy z powodu choroby zaświadczenie lekarskie nie jest wymagane. Szczególnie często problemy ze zdrowiem psychicznym mają kobiety w średnim wieku. Dwa razy częściej niż mężczyźni idą one na chorobowe z tego powodu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2013

Szwecja w NATO?
Pytanie to pojawia się się coraz częściej. Po ujawnieniu niedawno przez naczelnego dowódcę szwedzkich sił zbrojnych, że Szwecja jest w stanie samodzielnie odpierać atak na ograniczone cele najwyżej przez tydzień, rozpętała się dyskusja na temat szwedzkiej obronności. Członkostwo w NATO należy do powracających pomysłów. Blok prawicowy jest za, lewicowy przeciw.

Utrzymywanie armii zdolnej odeprzeć totalną inwazję wymaga ogromnych inwestycji, wielokrotnie przekraczających dzisiejszy budżet. Członkostwo w NATO byłoby tańsze – twierdzi Mike Winnerstig, ekspert instytutu badawczego obrony powszechnej FOI. Roczny koszt wynosiłby mniej więcej 500 mln koron (≈250 mln zł). Ale NATO rekomenduje także roczne wydatki na zbrojenia w wysokości 2% PNB. W przypadku Szwecji jest to około 80 miliardów koron rocznie, dwa razy więcej niż obecnie. Jednak jest to tylko rekomendacja, do której stosuje się zaledwie kilka krajów Paktu.

Z NATO lub bez, ale najbardziej interesujące jest skąd grozi nam ta totalna inwazja. Czyżbyście coś knuli, rodacy? (rn)

Jas Gripen

 

Szwecja, Dziennki

18.02.2013

W Szwecji przybywa ubogich
Procent obywateli o "niskim standardzie ekonomicznym" wzrósł w Szwecji z 8,4 w 1999 roku do 14,4 w 2011 r. Jeszcze gorzej przedstawia się sytuacja samotnych rodziców. W tym samym okresie przybyło ich aż 20%. Wzrost nastąpił z 11 do 31%. Kiepsko jak zwykle wiedzie się mieszkańcom Szwecji urodzonym za granicą.

Pocieszać się jednak możemy tym, że świetnie idzie bogatym. Powiększyli oni znacznie swoje dochody oraz dystans do ubogich. W wymienionym okresie poprawili oni swój "standard ekonomiczny" o całe 40%. No, to możemy spać spokojnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.02.2013

iPadRocznik w kieszeni
To już trzeci rok z rzędu szwedzki Główny Urząd Statystyczny (Statistiska centralbyrån, SCB) wydaje swój rocznik statystyczny jako tzw. appek. Są to tanie programy dla urządzeń firmy Apple – iPhone, iPad i iPod touch. Większość funkcjonuje też na zwykłych Makach.

Rocznik Statystyczny 2013 zawiera 610 stron wszystkiego, co da się policzyć w Szwecji – od liczby ludności kraju do numeru butów przeciętniego Szweda. Dygitalna wersja ma ogromną przewagę nad papierową. Przede wszystkim to program wyszukuje potrzebne informacje. Interaktywne mapy, tabele i diagramy ułatwiają przyswajanie informacji. Wybrane fragmenty można natychmiast przesłać znajomym lub tworzyć z nich własną biblioteczkę interesujących faktów.

Rocznik najlepiej prezentuje się na iPadzie, głównie ze względu na wielkość ekranu. Można go załadować całkiem za darmo na App Store lub poprzez iTunes. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.02.2013

Jas Gripen
Szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB podpisał dzisiaj umowę z wydziałem zaopatrzenia szwedzkich sił zbrojnych na modernizację i rozwój myśliwców wielozadaniowych Jas Gripen E dla Szwecji oraz ewentualny ich zakup dla Szwajcarii. Umowa obejmuje okres do 2026 roku i jest warta co najmniej 45 mld złotych. Już wcześniej rząd postanowił zakupić 60 nowych Gripenów dla szwedzkiego lotnictwa. Dodatkowe 22 myśliwce Jas Gripen E/F, zwane też Super-Jas, ma zakupić Szwajcaria. Oba zakupy zależą jednak od decyzji Szwajcarów, którzy upierają się przy bezpośredniej demokracji. Transakcja musi być zatwierdzona tam w ogólnokrajowym referendum. I pomyśleć – 90 miliardów koron wisi na włosku Szwajcara. Jasssny Gripen! (rn) Zobacz też 17.01.2013...

Jas Gripen E

 

Szwecja, Dziennki

15.02.2013

Nowe utrudnienia dla zagranicznych firm w Szwecji
Szwedzki rząd podejmuje działania przeciwko zagranicznym firmom pracującym w Szwecji. Od 1 lipca tego roku wszystkie zagraniczne firmy muszą rejestrować się w Arbetsmiljöverket (Państwowa Inspekcja Pracy). Chodzi o to, żeby utrudnić obcym firmom pracę w Szwecji oraz ułatwić tutejszym związkom zawodowym represjonowanie zagranicznych pracowników w celu ich eliminacji ze szwedzkiego rynku pracy. Rząd złożył dzisiaj do riksdagu – szwedzkiego parlamentu – odpowiedni projekt ustawy.

Propozycja rządowa jest szczególnie wymierzona w małe firmy. Maksymalna kara za niedopełnienie obowiązku rejestracji ma wynosić 100 000 sek (50 000 zł) – drobiazg dla wielkich firm, katastrofa dla małych.

Obecny, centro-prawicowy rząd w Szwecji nie posiada własnej większości. Dlatego stara się pozyskać sympatię narodowo-socjalistycznych wyborców. Związki zawodowe w Szwecji są związane z główną partią opozycyjną – Socjaldemokratami. Wśród ich członków trzecią co do wielkości partią są Szwedzcy Demokraci – nacjonalistyczna partia, której popularność w ostatnim czasie znacznie wzrosła. SD odgrywa jednocześnie rolę języczka u wagi w obecnym riksdagu. (rn)

związek zawodowy

Nieco zmodyfikowane logo związku zawodowego budowlańców, który wsławił się prześladowaniami zagranicznych robotników po 2004 roku. Zobacz Vaxholm...

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2013

Żarcik Urzędu Podatkowego
Tysiące Szwedów doznało niemal ataku serca, gdy otworzyli list od Urzędu Podatkowego (Skatteverket). Do zapłacenia: 8 600 123 korony – stało w liście. Urząd wysłał w ostatnich dniach 160 000 takich listów, narażając kraj na sporą katastrofę. Na szczęście okazało się, że był to tylko przykład obliczania podatku. Urząd Podatkowy wybrał takie ogromne cyfry mając nadzieję, że właśnie dlatego nikt nie potraktuje ich na serio. Problem w tym, że w dzisiejszych czasach Urząd Podatkowy jest chyba ostatnią instytucją, którą można nie brać na serio. Inną jest już tylko pluton egzekucyjny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2013

Szwedzi w sieci
Internet jest dla Szwedów naturalnym miejscem zdobywania informacji i załatwiania wielu spraw urzędowych. Jak policzył tutejszy GUS (SCB) tylko w pierwszym kwartale 2012 r. aż 5,4 miliona Szwedów poszukiwało informacji w sieci o usługach lub towarach. Jest to ponad połowa całej ludności kraju. Najczęstszymi użytkownikami internetu są ludzie młodzi. Jednak również nieco starsza młodzież, w grupie wiekowej 55-74 lata, też nie stroni od tego wygodnego źródła informacji. Jedynie 15% twierdzi, że w ogóle nie używa internetu, natomiast 61% używa go codziennie. Jeszcze pięć lat temu tych ostatnich było zaledwie 36%. (rn)

Starsi przy Macku

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2013

Grypa na szczycie
Tegoroczny atak grypy w Szwecji osiągnął ponoć punkt kulminacyjny. W ubiegłym tygodniu odnotowano wprawdzie nadal 10-procentowy wzrost liczby przypadków, jednak poprzednie tygodniowe porównanie wskazywało na 45-procentowy przyrost. Wygląda więc na to, że dynamika ilości zachorowań ulega osłabieniu. Połowa spośród wszystkich zgłoszonych zachorowań dotyczyła tzw. świńskiej grypy, w wyniku której zmarła jeszcze jedna osoba. W sumie w tym roku na świńską grypę zmarło w Szwecji siedem osób. Tylko jedna z nich nie należała do tzw. grupy podwyższonego ryzyka. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.02.2013

Szwecja przeciwna absolutorium dla UE
Szwecja głosowała przeciwko udzieleniu absolutorium za sprawozdanie finansowe Komisji UE za rok 2011. Absolutorium jest udzielane – lub nie – każdego roku na podstawie raportu unijnego Trybunału Obrachunkowego. Raport za rok 2011 wskazuje na taki sam poziom błędów w realizacji budżetu jak w latach poprzednich. To już 18 rok z rzędu, kiedy Trybunał Obrachunkowy ma poważne zastrzeżenia do zarządzania finansami przez unijną komisję. Tym razem parę krajów uznało, że mają tego dosyć. – Szwecja, Wielka Brytania oraz Holandia wyraziły swój ostry sprzeciw głosując przeciwko. Uzyskaliśmy również poparcie w tej sprawie Danii i Finlandii. – komentował szwedzki minister finansów Anders Borg zaraz po głosowaniu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2013

Stopa zamrożonaStopa repo niezmieniona
Ku zaskoczeniu zdecydowanej większości ekono­mistów szwedzki bank narodowy Riksbanken pozostawił dzisiaj referencyjną stopę procentową repo niezmienioną, na poziomie 1,0%. Swoją decyzję dyrektor Riksbanku Stefan Ingves uzasadnił tym, że chociaż przyrost gospodarczy w Szwecji jest nadal niski, to pojawiają się jednak "iskierki nadziei". W związku z tym stopa repo pozostanie niezmieniona przez rok. Potem jednak należy się spodziewać znaczniejszego wzrostu, a w ciągu dwóch lat podwojenia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.02.2013

Końska afera
Od pewnego czasu szwedzkie media są przepełnione alarmistycznymi doniesieniami o końskim mięsie w mrożonych lasaniach firmy Findus. Wywołało to spore oburzenie konsumentów oraz zainteresowanie władz nadzorczych. Oburzenie o tyle uzasadnione, że w wykazie składników zamiast koniny była podawana wołowina.

Okazuje się, że końska afera ogarnia wiele krajów europejskich. Wołowina z konia była sprzedawana przez francuską firmę zarejestrowaną w Luksemburgu. Jako kraje pochodzenia surowca wskazuje się Rumunię i Polskę.

Dzisiejszy dziennik telewizyjny SVT donosi, że w Szwecji "znika" bez śladu co roku około 9000 koni. Teraz wszyscy zastanawiają się, czy znikają one w naszych brzuchach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2013

Szwedzka szkoła coraz gorsza
Szwedzkie dzieci czytają coraz gorzej i coraz mniej rozumieją to, co czytają. Takie nieprzyjemne wnioski wynikają z nowej analizy OECD – Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. W dodatku pochodzenie społeczne ma duży wpływ na osiągane przez szwedzkich uczniów wyniki. W ocenie OECD najlepiej pod względem wyników oraz wyrównania pod względem socjalnym wypadają szkoły w Finlandii i Korei. (rn)

uczeń

 

Szwecja, Dziennki

12.02.2013

Abdykacja papieża
Wiadomość spadła jak grom z jasnego nieba – mówi reporter szwedzkiej telewizji komentując abdykację Benedykta XVI z papieskiego tronu. Szwedzkie media szeroko komentują wydarzenie, co nie należy tutaj do zwyczaju. Jako skrajnie protestancki kraj Szwecja wrogo lub co najmniej niechętnie patrzy na stolicę chrześcijaństwa. Pojawiają się przeróżne spekulacje na temat przyczyn dymisji papieża, czym będzie się teraz zajmował oraz kim będzie jego następca. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2013

Inwestorzy w kolejce do szwedzkiego Graphensic
Inwestorzy z całego świata, gotowi ryzykować miliony, ustawiają się w kolejce do szwedzkiej firmy Graphensic. Po ogłoszeniu decyzji, że unijne centrum badań nad grafenem powstanie właśnie w Szwecji, Graphensic stał się nadzwyczaj atrakcyjny. Ta innowacyjna firma jest mianowicie jednym z niewielu na świecie producentów grafenu – "cudownego" materiału i najnowszego hitu technologicznego. Na Szwecję spadnie deszcz unijnych miliardów i nikt nie chce przegapić nowej bańki inwestycyjnej. (rn) Zobacz też nowinkę z 29.01.2013...

Grafen

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2013

Szwedzcy nacjonaliści tryumfują
Partia Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna) mają powody do zadowolenia – o 40% w ciągu roku wzrosła ilość członków. W końcu roku było ich blisko 8000. Mimo tego wzrostu SD mają nadal najmniej członków spośród wszystkich partii szwedzkiego parlamentu – riksdagu. Dla porównania inni demokraci, Socjaldemokraci, mają prawie 100 000 członków. Zmniejsza się jednak różnica między SD a drugą od końca partią, Komunistami, którzy doliczyli się nieco ponad 12 000 członków.

Rośnie też poparcie wyborców dla Szwedzkich Demokratów. W sondażu firmy Yougov opublikowanym 14 stycznia osiągnęli oni aż 12,5%. Co ciekawe, SD jest drugą co do wielkości partią pod względem popularności wśród członków szwedzkich socjalistycznych związków zawodowych LO. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.02.2013

Nowy ważny numer w Szwecji – 113 13
11 marca zacznie w Szwecji działać nowy numer telefonu, pod który należy dzwonić, by przekazać informacje o poważnych wypadkach i innych sytuacjach kryzysowych. Mogą to być pożary, sztormy czy powodzie. Pod ten numer można też będzie dzwonić, by zasięgnąć informacji o takich wydarzeniach. Usługa będzie czynna całą dobę.

W nagłych wypadkach, wymagających natychmiastowej interwencji pogotowia ratunkowego czy policji, należy nadal dzwonić pod numer 112. Wyjeżdżając do Szwecji warto mieć w komórce całą listę numerów alarmowych.

112 – w wypadku zagrożenia życia lub mienia; wspólny numer dla wielu służb ratunkowych.
1177 – porady lekarskie.
114 14 – kontakt z policją w przypadkach nie wymagających nagłej interwencji.
113 13 – informacja o poważnych wypadkach i katastrofach.

113 13

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2013

Szwecja daje i odbiera
Uganda spłaciła wczoraj część pieniędzy – 24 z 45 milionów koron – przeznaczonych na pomoc dla ludności przez Sidę – szwedzką organizację rządową zajmującą się pomocą dla zagranicy. Sida już od jakiegoś czasu domagała się zwrotu pieniędzy, gdyż doszło do nadużyć ze strony ugandyjskich urzędników. Pieniądze pożyczone m.in. przez Szwecję, Norwegię i Irlandię, które miały wesprzeć ludność pogrążonej w konflikcie północnej Ugandy, zostały wpłacone na konta urzędników Banku Narodowego, Ministerstwa Finansów i Kancelarii Premiera.

Sida zamierza przeprowadzić dodatkową inspekcję, żeby otrzymać pozostałą sumę i umożliwić jej przekazanie właściwym odbiorcom. Podjęto także próby inwestycji pieniędzy na tym samym terenie, jednak bez pośrednictwa ugandyjskiego systemu finansów. Premier Ugandy, Amama Mbabazi, twierdzi, że nie wiedział o nadużyciach ze strony urzędników swojej kancelarii. (km)

 

Szwecja, Dziennki

9.02.2013

The Pir

Piraci zmieniają świat
Hakerzy, hipisi i ćpuny, którzy zmienili świat tworząc Apple, pierwszy komputer osobisty, a dziś najwyżej wycenianą firmę na świecie, kiedyś też nazywali się "piratami". Sztokholmski fenomen IT – Technologii Informatycznych – też przybrał ten imidż. Żyjąc w wolnym świecie chłopaki z Pirate Bay nie za bardzo mieli ochotę go zmieniać. Brnęli w technikę. A technika odkrywała nowe możliwości. Nowe możliwości zagrażały interesom starych. I tak znaleźli się przed sądem. I skazani.

Wczoraj odbyła się premiera filmu "TPB – AFK" o ludziach z Pirate Bay. Światowa, dla wszystkich w sieci. Bez kopyrajtu. Jest to szwedzki "drugi obieg", coś jak polskie Radio Maryja czy Gazeta Polska. (rn). Warto obejrzeć – TPB – AFK...

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2013

Unijny budżet
Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt wrócił zadowolony z Brukseli. Szwedzki rabat został wprawdzie zmniejszony, ale w sumie i tak Unia będzie nas kosztowała mniej o około pół miliarda koron. Wszystko dzięki zmniejszeniu budżetu na najbliższe siedem lat. Szwecja należała do krajów, które – podobnie jak Wielka Brytania i Niemcy – domagały się właśnie zmniejszenia poziomu wydatków.

Nastąpi przesunięcie środków z krajów biednych do bogatych – komentują szwedzkie media unijną siedmiolatkę. Wśród krajów, które najwięcej przegrały na dzisiejszej decyzji Brukseli, wymienia się na pierwszym miejscu Polskę. Nasi rodacy znowu postanowili zadbać o nasz dobrobyt. Obok niedowierzania – jesteśmy wzruszeni. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2013

Szwecja, Vilhelmina, siedzenia na lodowym słupieSzymon słupnik po szwedzku
Kto powiedział, że Szwedzi są nudni i pozbawienia fantazji?! Niech się sam przekona – jeśli stać mu odwagi. W miasteczku Vilhelmina na dalekiej północy Szwecji trwają właśnie doroczne zawody w... siedzeniu na lodowym słupie. Zawody są aranżowane już 11 rok z rzędu w ramach "Wilhelmina Winter Weekend". Jeżeli ktoś nie odmrozi sobie tyłka doszczętnie, może zaraz potem wziąć udział w Mistrzostwach Nordyckich w zimowym pływaniu. Ale spokojnie – potem można się rozgrzać biorąc udział w Mistrzostwach Szwecji w wojnie na śniegowe kule. Tak oto zabawiają się ci "nudni" Szwedzi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.02.2013

Poprawa na szwedzkim rynku pracy
Pewien optymizm co do poprawy na rynku pracy w Szwecji wywołały nowe dane, z których wynika, że w styczniu tego roku zgłoszono nieco więcej wolnych miejsc pracy, niż rok wcześniej. O ile nie oznacza to jeszcze zdecydowanego odwrotu od pogłębiającego się bezrobocia, to co najmniej zatrzymanie negatywnego trendu. Do państwowego pośrednictwa pracy (Arbetsförmedlingen) zgłoszono 2 485 wolnych miejsc pracy. Połowa z nich dotyczy zastępstw w okresie letnim w szwedzkiej służbie zdrowia. (rn)

Szwecja, opieka nad starszymi.

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2013

Wirusy atakują
W Szwecji grasują obecnie aż trzy rodzaje grypy – wywoływanej wirusem A(H1N1), tzw. świńska grypa, wirusem typu typu B oraz A(H3). Wśród pacjentów, u których stwierdzono świńską grypę, 335 przebywało w szpitalu, a spośród nich 35 wymagało intensywnego leczenia. Sześć osób zmarło.

W piątym tygodniu roku stwierdzono 625 przypadków różnych rodzajów grypy w szwedzkich laboratoriach, o 173 więcej niż tydzień wcześniej. W tej liczbie 284 przypadki to świńska grypa. Według szwedzkiego instytutu epidemiologicznego SMI, atak grypy potrwa jeszcze parę tygodni. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.02.2013

Szwecja, Sztokholm, Gröna Lund, Eclipse.Najwyższa karuzela świata w Sztokholmie
27 kwietnia sztokholmski lunapark Gröna Lund obchodzi swój 130 jubileusz. Z tej okazji goście będą mogli wypróbować najwyższą na świecie karuzelę łańcuchową. Trwa jeszcze budowa tej 121 metrowej atrakcji, na której śmiałkowie będą mogli doznawać zawrotu głowy, wirując z prędkością do 70 km/godz. i podziwiając fantastyczne widoki Sztokholmu. Eclipse – tak nazwano kolosa – zdetronizuje tym samym kopenhaskiego Star Flyer'a.

Karuzela ma podwójne krzesełka, tak, że można jechać parami, np. tata z dzieckiem, które ma co najmniej 120 cm wysokości. Jest ona nawet przystosowana dla osób na wózkach inwalidzkich. Budowę 700-tonowego kolosa można śledzić na bieżąco poprzez web-kamerę w Gröna Lund. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2013

Nowa „Panna Julia”
Na wczorajszej ceremonii w Akademii Sztuk Pięknych w Sztokholmie, Anna Pettersson otrzymała nagrodę kulturalną Dagens Nyheter za reżyserię i grę aktorską w monodramie „Panna Julia” według Augusta Strindberga. Sztuka miała premierę w ubiegłym roku. Otrzymała wiele pozytywnych recenzji i zdobyła prestiżową nagrodę szwedzkich krytyków teatralnych 2012 r.

Doceniono nowatorstwo interpretacji dramatu. Szczególnie interesujące jest przekształcenie sztuki Strindberga w monodram, w którym wszystke postacie grane są przez Pettersson. Poprzez ujęcia video, kręcone i wyświetlane na scenie przez Maxa Marklunda oraz efekty dźwiękowe, reżyserka dokonuje dekonstrukcji tekstu. Ujęcia filmowe umożliwiają sugestywne wprowadzenie w świat postaci i otwierają nowe spojrzenie na najczęściej grany na świecie dramat Strindberga. Spektakl obejrzeć można jeszcze w tym miesiącu w Strindbergs Intima Teater.

Reżyserka pracuje już nad nowym przedstawieniem, „Mizantropem” według Moliera, które będzie miało swoją premierę jesienią w Malmö Stadsteater. (km)

 

Szwecja, Dziennki

6.02.2013

Turystyka w Szwecji
Szwedzka branża turystyczna przynosi większe dochody eksportowe niż np. eksport stali i żelaza. Branża zatrudnia około 160 tysięcy osób i należy do jednej z najszybciej rozwijających się. W ubiegłym roku jednak zaobserwowano znaczne osłabienie napływu turystów z krajów dotkniętych plagą euro. Czytaj dalej...

Panorama Sztokholmu

Sztokholm,.

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2013

Papier mniej potrzebny
Stora Enso – szwedzko-fiński koncern przetwórstwa drzewnego – po raz kolejny zmniejsza poziom zatrudnienia. Koncern, którego głównym produktem jest papier gazetowy i książkowy, reaguje zawczasu na zmniejszające się zapotrzebowanie na te produkty. Maszyny papiernicze w Hylte oraz Kvarnsveden zostaną wyłączone z produkcji w połowie roku. Musimy przyspieszyć proces zmniejszania mocy przerobowych, żeby uniknąć nierentownej produkcji – wyjaśnia dyrektor koncernu Jouko Karvinen.

Obserwowane na świecie zmniejszone zapotrzebowanie na papier gazetowy jest wynikiem postępującej elektronizacji mediów. Coraz więcej gazet będzie przechodziło na publikację wyłącznie w iPadzie itp. Jedna taka tabliczka może pomieścić wszystkie gazety i książki świata, które jej właściciel jest w stanie przeczytać w ciągu całego swojego życie. (rn)

iPad

iPad mieści wszystko, co jesteś w stanie przeczytać w ciągu całego życia,

 

Szwecja, Dziennki

5.02.2013

Obżarstwo nie zna kryzysu
Mimo pewnych oznak poprawy sytuacji w szwedzkiej gospodarce, koniunktura nadal nie opuszcza parteru. Poza gastronomią. Obroty szwedzkich kawiarni i restauracji rosły w ubiegłym roku najszybciej od 10 lat. Szwedzki GUS (SCB), który dostarcza nam danych, uważa że oznacza to zmianę trendu, gdyż wzrost w branży gastronomicznej zazwyczaj pokrywa się z koniunkturą panującą w całej gospodarce. Jednak gastronomia kwitnie w dużej mierze dzięki obniżce VAT-u dla tej branży o ponad połowę – z 25% do 12%. Tego dobrodziejstwa nie doświadczyły inne gałęzie gospodarki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2013

Selma Lagerlöf porwana
Pomnik przedstawiający młodą, szwedzką pisarkę Selmę Lagerlöf, znaną w Polsce głównie z powieści dla dzieci "Cudowna podróż", stał od 2009 roku przy nadbrzeżnej promenadzie w Landskronie, szwedzkim miasteczku nad cieśniną Sund. Selma przybyła tam w 1885 roku, by podjąć pracę jako nauczycielka w miejscowej szkole dla dziewcząt. Gdy opuszczała Landskronę, była już uznaną pisarką.

W nocy z piątku na sobotę brązowa statua pisarki zniknęła. Nieznani sprawcy wyrwali ją z podłoża, gdzie była przytwierdzona za pomocą solidnej, metalowej konstrukcji. I zniknęłaby być może na zawsze, gdyby nie trzech dzielnych, dziesięcioletnich chłopców, którzy znaleźli ją w pobliskich trzcinach, zaledwie kilkaset metrów od jej właściwego miejsca pobytu. Niestety miała utrąconą rękę, w której trzymała książkę.

nic

Selma Lagerlöf

Myśleliśmy najpierw, że to jakiś nieboszczyk – opowiadał potem jeden z chłopców. Dopiero po chwili zorientowaliśmy się, że to przewrócony pomnik.
Policja nadal poszukuje sprawców. Motywy wandalizmu są również nieznane. Potrzeba będzie trochę czasu zanim Selma wróci na swoje miejsce, na "Przylądek Północny", jak placyk przy promenadzie nazywają mieszkańcy Landskrony. (ga)

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2013

Urodziny sztokholmskiej giełdy
Sztokholmska giełda obchodzi dzisiaj urodziny. 150 urodziny. Dzień 4 lutego 1863 roku był pierwszym dniem handlu na sztokholmskiej giełdzie papierów wartościowych, zwanej wówczas "Stockholms Fondbörs". Podczas gdy po drugiej stronie Bałtyku Polacy przekuwali kosy na sztorc i wybuchło Powstanie Styczniowe, Szwedzi zaczynali staczać boje na parkiecie giełdowym.

Przez te 150 lat zmieniali się właściciele, nazwy i losy giełdy. Niegdyś państwowa, dzisiaj jest firmą prywatną. Jej właścicielem od 2008 r. jest NASDAQ OMX Group. Ze Starego Miasta w Sztokholmie giełda przeniosła się do hal serwerów w dzielnicy na obrzeżach miasta. Handlem zajmują się coraz częściej komputerowe roboty, które potrafią wykonywać tysiące operacji na sekundę.

Niestety dzień urodzin sztokholmska giełda zakończyła na minusie (rn) Zobacz też 19.12.2011...

Gielda sztokholmska

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2013

Kary za zatrudnianie nielegalów
W Szwecji zaostrzone zostaną kary dla przedsiębiorstw, które zatrudniają osoby przebywające nielegalnie na teranie kraju. Dotyczy to szczególnie obcokrajowców spoza UE. Obywatele krajów unijnych, którzy mają legalną pracę (lub inne środki utrzymania), mają automatycznie prawo pobytu.

Wiele firm szwedzkich wykorzystuje chętnie nielegalnych imigrantów, płacąc im ułamek tego, ile kosztowałby Szwed. Teraz przyłapany na tym pracodawca będzie musiał zapłacić ponad 22 000 koron kary oraz trzymiesięczną pensję według umowy zbiorowej. Po takim uszczęśliwieniu państwa i imigranta, ten ostatni zostanie deportowany ze Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.02.2013

Królestwo na skróty
Ponad 8000 Szwedów starało się w minionym roku zmienić swoje imię czy nazwisko. Jednak nie wszystkie podania rozpatrzono pozytywnie. Negatywną odpowiedź otrzymał np. pewien mężczyzna dwojga imion – Hans Bertil – który chciał dołożyć trzecie: Majestät. Hans to dosyć popularne imię męskie w Szwecji, ale jest to jednocześnie zaimek dzierżawczy "jego". Imienia "Majestät" natomiast nie ma. Jest to jedynie królewski tytuł i oznacza, jak łatwo się domyśleć Majestat, Wysokość. Gdyby nasz Hans Bertil wzbogacił się o takie "imię" zwracano by się wówczas do niego, tłumacząc na polski, Jego Wysokość Bertil. Król mógłby się poczuć zazdrosny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.02.2013

Zmiana nazwy regionu
Öresundsregionen – prosta i zgrabna nazwa, wspólna dla okolic Kopenhagi w Danii oraz Malme w Szwecji, złączonych mostem nad cieśniną Sund, zostanie zmieniona. W promocji regionu będzie się teraz używało oreślenia "Copenhagen Malmö Region". Ma to zwiększyć przyswajalność nazwy i łatwiejszą jej lokalizację.

Miasto Kopenhaga jest wszak znacznie bardziej znane niż cieśnina o szwedzkiej nazwie Öresund, a duńskiej Øresund, gdzie słowo "sund" oznacza właśnie cieśninę. Teraz, gdy ktoś będzie chciał np. wezwać pogotowie, wystarczy krzyknąć do słuchawki: Copenhagenmalmöregionensräddningstjänst! Jeżeli zdąży. (rn)

Most nad Sundem

Most nad cieśniną Sund.

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2013

Marcin Wilk, część 3
Polecamy kolejny artykuł Marcina Wilka, polskiego studenta, który podjął nierówną walkę o godne traktowanie zagranicznych pracowników w Szwecji. Swoje refleksje na ten temat opisuje on w cyklu artykułów „Mit o państwie szwedzkim”. Oto kolejny, trzeci odcinek...

 

Szwecja, Dziennki

1.02.2013

Poprawa sytuacji w szwedzkim przemyśle
Dosyć niespodziewanie okazuje się, że spadek koniunktury w szwedzkim przemyśle został powstrzymany. Wskazują na to opublikowane dzisiaj nowe statystyki. Indeks PMI, odzwierciedlający aktywność gospodarczą i bazujący na wypowiedziach 200 szefów ds zakupów w szwedzkich przedsiębiorstwach produkcyjnych, wzrósł znacząco w styczniu tego roku i wyniósł 49,2. To spore odbicie od grudniowego 44,6. Mimo że nadal znajdujemy się poniżej wartości 50, która jest uważana za granicę między recesją a wzrostem gospodarczym, to dynamika zmiany napawa optymizmem. Jak na razie lepsze nastroje w przemyśle nie przekładają się jednak na wzrost zatrudnienia. (kz)

12

Szwecja, Dziennki

1.02.2013

Zbiórka nielegalnej broni
Szwedzki rząd ogłasza amnestię dla posiadaczy nielegalnej broni w okresie maja i czerwca 2013 r. Ten, kto trzyma pod łóżkiem kałasznikowa, parę granatów czy bazuki, może je teraz śmiało dać w prezencie państwu, całkiem anonimowo i bez konsekwencji karnych.

Amnestię dla nielegalnej broni ogłaszano w Szwecji wcześniej już dwa razy. Podczas pierwszej, w okresie lipiec-wrzesień 1993 r., spokojni Szwedzi oddali około 17 000 sztuk broni palnej oraz 15 ton amunicji. Druga, marzec-maj 2007 r., przyniosła łupy w wysokości 13 000 sztuk broni palnej oraz 14 ton amunicji. Głównym trofeum pozostaje oddane w 1993 r. w pełni sprawne działo przeciwlotnicze. Nie mieściło się pod łóżkiem. (rn) Zobacz też 30.10.2006...

Nielegalna broń

Nielegalna broń zdawana podczas amnestii w 2007 r.

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net