Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

Styczeń 2013. 00335

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2013

Esemesowa lichwa w Szwecji
Rekordowo szybko rosną problemy Szwedów związane z niespłacaniem pożyczek esemesowych. Ten łatwy i przyjemny sposób zadłużania się jest przyczyną tragedii coraz większej ilości osób. W pożyczkowe pułapki wpada coraz więcej młodzieży. W 2012 roku w Urzędzie Komornika wylądowało około 53 000 spraw dotyczących niespłacania pożyczek, o 60% więcej niż w roku poprzednim. Dotyczą one na ogół bardzo małych pożyczek, na kilka tysięcy koron, jednak sowicie oprocentowanych. Efektywne oprocentowanie potrafi osiągać zawrotne wysokości. Co powiecie na 23 707%? Tak, 27 TYSIĘCY 707%! A w Szwecji obowiązuje prawo zakazujące lichwy – szkoda, że nie używane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2013

Szwedzkie Gripeny w USA
Szwedzkie myśliwce wielozadaniowe Jas 39 Gripen biorą udział w ćwiczeniach Red Flag na pustyni w stanie Nevada, USA. Te lotnicze manewry są uważane za jedne z największych i najtrudniejszych na świecie. W tym roku wzięło w nich udział 117 samolotów. Eskadrze ośmiu szwedzkich gripenów towarzyszyło 110 osób – pilotów, techników itp. Gripeny w niczym nie ustępują siłom amerykańskiego lotnictwa. W sobotę wracają do domu, przelatując jednym skokiem Atlantyk, dzięki tankowaniu w powietrzu. (rn)

Jas 39 Gripen

Szwedzki myśliwiec Jas 39 Gripen.

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2013

Prawo pobytu w Szwecji za 100 000
Prokuratura w Szwecji wystąpiła o nakaz aresztowania dwóch urzędników szwedzkiego Urzędu Migracyjnego z Malme podejrzanych o łapówkarstwo. Sprzedali oni ponoć prawa stałego pobytu w Szwecji kilkunastu osobom. Cena wynosiła 50–100 tysięcy szwedzkich koron. Do przekrętu używano fałszywych bułgarskich paszportów. Dzięki temu osoby np. z Afryki mogły łatwiej otrzymać prawo pobytu. We wtorek zatrzymano już obu podejrzanych oraz przeprowadzono rewizję w ich domach. Decyzja o aresztowaniu ma zapaść jutro. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

30.01.2013

Głodne szwaczki H&M
Szwedzki gigant odzieżowy Hennes & Mauritz AB przedstawił dzisiaj swoje roczne wyniki finansowe – obroty i zyski wzrosły, kurs akcji poszybował w górę. 32,5 mld sek obrotu na całym świecie dało 6,6 miliarda zysku. Właściciele akcji otrzymają dywidendę w wysokości 9,5 sek/szt. Główny właściciel H&M, Stefan Persson, zainkasował premię w wysokości przekonujących 5,6 miliarda koron (≈ 2,8 mld zł). Jest to dwa razy więcej niż państwo polskie wydaje na utrzymanie wszystkich akademii medycznych w kraju.

Jednocześnie pracownice szyjące ubrania dla H&M w Bangladeszu zarabiają miesięcznie 150 zł. Żeby móc przeżyć tam z własnej pensji trzeba zarabiać minimum 750 zł. W Kambodży szwaczki H&M mdleją nagminnie z niedożywienia i wycieńczenia. Nie grozi to raczej Perssonowi. Tylko za swoją tegoroczną premię może on kupić np. 37 333 tony kiełbasy krakowskiej, która właśnie pojawiła się w sklepach sieci Willis w Szwecji. Jego szwaczka może kupić za miesięczną pensję 2 kg. Smacznego Persson. (rn) Zobacz też 8.02.2012...

Fabryka H&M

Nagminne omdlenia w kambodżańskich fabrykach szwedzkiego koncernu H&M.

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2013

Tani prąd w Szwecji
Mimo paru tygodni ostrych mrozów ceny prądu w Szwecji utrzymują się na stosunkowo niskim poziomie. Deszczowy rok 2012 wypełnił solidnie zapory wodne na szwedzkich rzekach, co ma zbawienny wpływ na ceny prądu. Zima 2011 roku była katastrofalna dla szwedzkich konsumentów, zwłaszcza mieszkańców domków jednorodzinnych ogrzewanych prądem. Dzisiejsze ceny są o 40-50% niższe od ówczesnych. Jedna kilowatogodzina kosztuje dzisiaj poniżej 80 öre (<40 gr/kWh). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2013

Baza szwedzkich szkół
Szwedzkie samorządy, krajowy związek szkół prywatnych oraz związek szwedzkich pracodawców przygotowują serwis internetowy z rozbudowaną bazą danych o wszystkich szwedzkich szkołach w całym kraju. Uczniowie będą mogli porównywać tam wyniki osiągane zarówno przez szkoły państwowe jak i prywatne, t.zw. friskolor, dosłownie: "wolne szkoły". Dzięki temu będą mogli wybierać takie szkoły, jakie im najbardziej odpowiadają. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

29.01.2013

Miliardy dla Szwecji
Unijne centrum badań nad grafenem powstanie w Szwecji. Geteborska politechnika Chalmers będzie dowodziła projektami badawczymi w całej UE. Na ten cel politechnika otrzyma około 9 mld koron w ciągu najbliższych 10 lat. Szwecji opłaciła się więc inwestycja 10 milionów koron w postaci Nagrody Nobla dla Andrieja Gejma i Konstantina Nowosiołowa, przydzielonej w 2010 roku za "przełomowe eksperymenty z grafenem".

Grafen to jedna z alotropowych form węgla, wyizolowana i przebadana po raz pierwszy w 2004 roku. Zbudowany jest z pojedynczej warstwy atomów węgla tworzących połączone, sześcioboczne pierścienie. Dzięki swoim niebywałym właściwościom uważany jest za coś w rodzaju cudownego materiału stulecia. Jest ponad 100 razy mocniejszy od stali, a jednocześnie całkowicie przezroczysty. Nie przepuszcza gazów, ale doskonale przepuszcza wodę. Grafen może zastąpić krzem w procesorach komputerów, znaleźć zastosowanie przy budowie samolotów, elastycznych monitorów, czy znacznie bardziej efektywnych baterii. Teraz jesteśmy na początku tej drogi. (rn)

Grafen

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2013

Świąteczne zakupy bez rekordu
Po raz pierwszy od 17 lat w Szwecji nie padł nowy rekord świątecznych zakupów. Szwedzcy konsumenci wydali na Święta Bożego Narodzenia 2012 roku troszeczkę mniej pieniędzy niż rok wcześniej – "zaledwie" 64,8 mld koron, o 0,4% mniej. Jest to równowartość 31,2 mld zł, czyli o jakieś cztery miliardy więcej niż państwo polskie wydaje na leczenie szpitalne swoich obywateli. Sumę tą Szwedzi, których jest cztery razy mniej niż Polaków, wydali w ciągu paru tygodni. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2013

Szwecja czci ludobójców
Największy dziennik szwedzki Dagens Nyheter bez żenady informuje o przydzieleniu nagrody im. Lenina i Robespierre'a, dwóch lewicowych ludobójców. Notatka tutejszej agencji informacyjnej TT zdobi strony na temat "kultury" serwisu internetowego dziennika. W Szwecji są to nagrody literackie. Teraz czekamy na kolejne nagrody imienia socjalistycznych przywódców – nagrodę pokojową Adolfa Hitlera lub też obrońcy praw człowieka Józefa Stalina. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.01.2013

Pociąg opuścił mieszkanie
Podmiejski pociąg, który 15 grudnia nie wyhamował na końcowej stacji i "zaparkował" wewnątrz budynku mieszkalnego w Saltsjöbaden pod Sztokholmem, dopiero dzisiaj został usunięty. Za pomocą potężnych dźwigów uniesiono wagon i przestawiono go na bardziej stosowne miejsce. Teraz wagon zostanie poddany dokładnym badaniom w celu ustalenia przyczyn katastrofy. Sprzątaczka, która jak sądzono spowodowała wypadek, nie jest już więcej podejrzana. (rn) Zobacz 16.01.2013...

Szwecja, wypadek kolejowy

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2013

Chrześcijańscy Demokraci zmądrzeli
Dyskusja nad wprowadzeniem w Szwecji euro jest pozbawiona jakiegokolwiek sensu w przewidywalnej przyszłości – stwierdził Göran Hägglund, przywódca szwedzkich Chrześcijańskich Demokratów (KD) podczas trwającego właśnie kongresu partii. Oznacza to zmianę stanowiska KD w tej sprawie. Razem z Moderatami i Liberałami byli oni dotychczas najbardziej entuzjastycznymi unionistami w Szwecji. Podczas referendum w 2003 r. w sprawie EMU, Göran Hägglund prowadził kampanię za przyjęciem euro przez Szwecję. Teraz przyznaje, że był zbyt optymistyczny. – Niepokój budzą siły zmierzające do jeszcze większej centralizacji władzy, przejęcia polityki fiskalnej i finansowej – uzasadnił swoją reorientację Hägglund. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2013

AB Volvo światowym liderem
Szwedzki koncern produkujący m.in. samochody ciężarowe, autobusy i maszyny robocze, kupuje 45% akcji chińskiego producenta samochodów ciężarowych Dongfeng Commercial Vehicles. Jest to nowopowstała spółka zależna chińskiej firmy Dongfeng Motor Group. Poprzez zakup DFCV Volvo stanie się największym producentem samochodów ciężarowych na świecie, detronizując Daimlera. Teraz partnerzy czekają na zatwierdzenie transakcji przez odpowiednie władze. Jej wartość ocenia się na ponad 3 mld złotych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2013

Gubben RosenbomGoogle dbają o prywatność
W mieście Karlskrona w południowej Szwecji jest znana drewniana rzeźba, popularnie zwana Dziadek Rosenbom (Gubben Rosenbom). Jest to rodzaj skar­bonki przedstawiającej starego człowieka z wyciągniętą po datek ręką. Żeby wrzucić pieniążek dla biednych trzeba podnieść jego drewniany kapelusz.

W trosce o prywatność drewnianego dziadka Google anonimizowały jego twarz w swoim serwisie maps.google.se, gdzie można oglądać uliczne widoki większych miast. Twarz dziadka została rozmyta nie do poznania. System wynajduje roz­po­zna­walne twarze ludzi, co jest nie do uniknięcia przy fotografowaniu miejskich ulic, i czyni je nieostrymi. Zadbano również o prywatność Dziadka Rosenboma. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2013

Baby boom w Sztokholmie
W ciągu najbliższych miesięcy spodziewanych jest wyjątkowo dużo porodów w
Sztokholmie. Przychodnie dla ciężarnych matek alarmują, że może być ciasno na oddziałach położniczych. Przewiduje się, że w ciągu pierwszego półrocza tego roku urodzi się w Sztokholmie o 1600 dzieciaków więcej niż w pierwszym półroczu 2012 roku. Już wynik stycznia będzie ponoć lepszy od stycznia poprzedniego roku o 200 nowych, wrzaskliwych obywateli (rn).

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2013

Prokuratura bada wypowiedź naczelnego dowódcy
Niedawna wypowiedź naczelnego dowódcy szwedzkich sił zbrojnych, Sverkera Göransona, że w razie militarnej agresji Szwecja jest w stanie stawiać opór przez około tydzień, stała się przedmiotem zainteresowania prokuratury. Zachodzi podejrzenie, że wypowiedź stanowi zagrożenie przeciwko bezpieczeństwu kraju. Göranson sam twierdzi, że każdy, kto ma pewną wiedzę o sprawach militarnych, mógłby dokonać takiej samej oceny na podstawie ogólnodostępnych źródeł. (rn) Zobacz 30.12.2012...

Szwedzkie wojsko w górach.

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2013

Szwecja skuta mrozem
Cała Szwecja jest pokryta grubą pokrywą śniegu, a temperatura nocą spadała poniżej -25°C, w dzień było tylko parę stopni więcej. Jednak synoptycy widzą już promyczek nadziei. Z zachodu nadciąga znacznie łagodniejsza pogoda. W południowej i środkowej Szwecji spodziewane są nawet dodatnie temperatury od przyszłego tygodnia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.01.2013

Demokracja przeraża unijnych biurokratów
Blady strach padł na unijną biurżuazję po wczorajszym przemówieniu premiera Wielkiej Brytanii, Dawida Camerona. Zapowiedział on, że po 2015 roku ogłosi ogólnonarodowe referendum w sprawie wyjścia z UE. Pomysł oddania głosu narodowi wprawił w przerażenie unijnych biurokratów. REINFELDT

Nasz własny premier Fredrik Reinfeldt, bawiący aktualnie w szwajcarskim Davos, wypowiadał się bardzo ostrożnie na temat zapowiedzi Camerona. Podkreślał on wielokrotnie, że dla Szwecji jest bardzo ważne by UK pozostało w UE. Słowa takie jak skomplikowane, ryzykowne i ostrożność, dominują w komentarzu szwedzkiego premiera. A jego smutne oczy cocker spaniela przepełnione były tym razem jeszcze większym smutkiem niż zwykle. Sorry Fredrik, jag kunde inte låta bli. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2013

Support Marcin Wilk
W poniedziałek zapadł wyrok w sprawie Marcina Wilka, który oskarżył swojego byłego pracodawcę, Ölands Djurpark, o dyskryminiację. Sąd w Kalmarze nie zajął stanowiska w sprawie dyskryminacji. Stwierdził natomiast, że sprawa uległa przedawnieniu i... skazał polskiego studenta na pokrycie kosztów sądowych swojego prześladowcy – 117 000 koron. O sprawie Marcina Wilka piszemy na stronie Szwecja.net/wilk...

Jednak na tym sprawa się nie kończy. Prawdopodobnie będzie apelacja. Do Strasburga jeszcze daleka droga. Reakcja wielu Szwedów jest fantastyczna. Rozboczęli zbiórkę pieniędzy na pokrycie kosztów drakońskiego wyroku. Na Facebooku powstała inicjatywa wspierania Marcina – Support Marcin Wilk...

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2013

Gdzie jest praca w Szwecji
Szwedzki Urząd Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedling) opublikował dziś swoje prognozy na rok 2013, dotyczące rynku pracy w Szwecji. Osłabienie gospodarki powoduje, że konkurencja na rynku pracy rośnie. Jednak w niektórych zawodach brakuje nadal rąk, a może raczej głów do pracy. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2013

Szwedzi 2012
Przeciętny Szwed nazywa się Johansson i uwielbia słodycze. Tak pokrótce można przedstawić "svenska folket" po lekturze szwedzkiego Rocznika Statystycznego 2013 r., wydanego przez tutejszy Główny Urząd Statystyczny (SCB). Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

22.01.2013

 

Telewizor na śmietnik
Obowiązkowy mebel niemal w każdym mieszkaniu – telewizor – można w Szwecji wkrótce wyrzucić na śmietnik. Już od lutego wszystkie programy państwowej telewizji SVT będą dostępne w internecie. Każdy będzie mógł oglądać telewizję w komputerze, iPadzie czy smartfonie. Od kilku lat serwis internetowy SVT play (svtplay.se) publikuje większość programów szwedzkiej państwowej telewizji. Teraz będzie to wszystko. Strona internetowa szwedzkiej telewizji svt.se, ze swoim spokojnym layoutem, czytelnym tekstem i zrozumieniem ogromnej różnicy miedzy oglądaniem a czytaniem, należy już obecnie do absolutnie najlepszych w sieci. (rn)

SVT Play

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2013

 

Dyskryminacja w Szwecji przedawniona
Szwedzki sąd w Kalmarze ogłosił dzisiaj wyrok w sprawie Marcina Wilka, który oskarżył o dyskryminację Zoo i Park Rozrywki na wyspie Öland (Ölands djurpark). Sąd nie zajął stanowiska w samej sprawie, a jedynie ograniczył się do stwierdzenia, że jest ona przedawniona. Jednocześnie zasądził polskiemu studentowi pokrycie wszystkich kosztów sądowych – 116 835 koron szwedzkich, ponad 55 000 zł.

Tego typu przestępstwa trzeba w Szwecji zgłaszać w ciągu zaledwie czterech miesięcy od ich popełnienia. Marcin Wilk twierdzi jednak, że dotrzymał tego terminu. I rzeczywiście, z listu jaki otrzymał od rzecznika ds. dyskryminacji wynika, że termin upływał 31 stycznia 2012 r. Wniosek do sądu został złożony 28 stycznia.

– Nie jest łatwo zagranicznym pracownikom w Szwecji dochodzić swoich praw. Wykorzystują to takie firmy jak Ölands Djurpark. Technicznie słusznie, ale cholernie po świńsku – brzmiał komentarz słuchacza na stronach Szwedzkiego Radia po dzisiejszej audycji Sigrid Edsenius.

Słowa Marcina Wilka wypowiedziane w głównym wydaniu dziennika telewizyjnego SVT – Po moich doświadczeniach w Szwecji i kontaktach ze szwedzkimi instytucjami, ten wyrok nie jest dla mnie zaskoczeniem – obiegły wiodące szwedzkie media. (rn) Czytaj o sprawie Wilka...

Marcin Wilk

Marcin Wilk.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2013

 

Uchodźcom wstęp wzbroniony
Wiele gmin w Szwecji odmawia przyjmowania uchodźców. Szwedzki Urząd Migracyjny (Migrationsverket) stara się rozlokować w różnych częściach kraju uciekinierów, którzy otrzymali azyl w Szwecji lub oczekują na decyzję. Każdego roku podpisywana jest umowa, ilu uchodźców przyjmie dana gmina. Jednak 18 szwedzkich gmin odmawia przyjęcia kogokolwiek. Większość z nich leży w Skanii. Warto jednak zaznaczyć, że w całej Szwecji jest 290 gmin. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2013

 

Zmiany w szwedzkim rządzie
Wiadomością dnia w Szwecji jest dymisja Nyamko Sabuni (fp), minister równouprawnienia w rządzie Fredrika Reinfeldta. Już rok temu Sabuni ogłosiła, że nie będzie startowała w kolejnych wyborach. Piękna Murzynka (do Szwecji przybyła z Burundi w wieku 12 lat) angażowała się bardzo w sprawy dyskry­minacji w Szwecji. Między innymi starała się o znaczne podwyższenie odszkodowań za dyskry­mi­nację. Niektóre z jej propozycji budziły spore kontrowersje. Jedną z nich była propozycja przy­musowych kontroli ginekologicznych dla dzieci, żeby sprawdzić czy dziewczynki nie były obrzezane.

nic

Nyamko Sabuni

Nyamko Sabuni

Miejsce Sabuni zajmie Maria Arnholm (fp). Sądząc po jej pierwszym wystąpieniu podczas dzisiejszej konferencji prasowej idą ciężkie czasy dla obcokrajowców w Szwecji. W przeciwieństwie do swojej poprzedniczki, Arnholm ogranicza sprawy równouprawnienia wyłącznie do sfery płciowej. W swojej mowie wstępnej ani razu nie wspomniała o dyskryminacji obcokrajowców. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2013

 

Szwedzcy ludowcy poza parlamentem
W ostatnich tygodniach trwała w Szwecji intensywna debata na temat nowego programu szwedzkiej partii ludowej Center. W propozycji programowej proponuje się m.in. takie klocki jak podatek liniowy, legalizację wielożeństwa, czy wolną imigrację. Program wywołał burzę krytyki nie tylko ze strony zewnętrznych obserwatorów, ale również własnych działaczy partyjnych. Zaufanie wyborców do młodej liderki Center, Annie Lööf, spadło do parteru.

W publikowanym dzisiaj rankingu firmy Sifo partia Center otrzymała najgorszy od 1967 roku wynik. Tylko 3,2% pytanych zadeklarowało gotowość głosowania na ludowców. Z takim wynikiem wyborczym Center znalazłaby się poza szwedzkim parlamentem (riksdagiem), którego próg wynosi 4%. Sondaż został prze­pro­wadzony na grupie 1 935 osób w dniach 7–17 stycznia 2013 r. (rn)

Annie Lööf, Center, 23.09.2011.

Annie Lööf po wyborze na szefową partii Center, 23 września 2011 r.

 

Szwecja, Dziennki

19.01.2013

 

Marcin Wilk c.d.
Zgodnie z zapowiedzią publikujemy dalszą część opowieści Marcina Wilka o swoich szwedzkich doświadczeniach.

Historia polskiego studenta Marcina Wilka nabrała rozgłosu w Szwecji. Gdy podjął on pracę w Parku Rozrywki i Zoo na szwedzkiej wyspie Öland, szybko zauważył, że warunki pracy i traktowanie pracujących tam Polaków i Bułgarów mają wszelkie znamiona dyskryminacji. Marcin wytoczył proces swojemu pracodawcy i domaga się odszkodowania. Wyrok ma zapaść w poniedziałek

Na łamach Szwecja.net publikujemy cykl felietonów Marcina Wilka. Zachęcamy do lektury...

 

Szwecja, Dziennki

19.01.2013

 

W Szwecji brak ludzi do pracy...
– mimo rosnącego bezrobocia! Brzmi nieco absurdalnie, a jednak. W niektórych branżach niezwykle trudno znaleźć personel. Eures, międzynarodowy oddział szwedzkiego Urzędu Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen), nawiązał współpracę ze swoim odpowiednikiem w Hiszpanii w celu zwerbowania około 100 lekarzy. W Hiszpanii jest ponoć blisko 5000 bezrobotnych lekarzy – co się mają marnować. Ze świecą poszukiwany jest również personel medyczny niższego szczebla, a także technicy i inżynierowie, przede wszystkim dla przemysłu samochodowego w południowej Szwecji. Od ręki zatrudnienie znajdą elektrycy z doświadczeniem w dziedzinie automatyki. Inżynierów konstruktorów szwedzki Eures szuka w Hiszpanii i Portugalii. W poszukiwaniu inżynierów IT szwedzki pośredniak skanuje fiński rynek pracy. Wobec fatalnej sytuacji fińskiego producenta telefonów Nokia i związanymi z nią zwolnieniami, Szwedzi liczą na udane żniwa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2013

 

Nanobaterie słoneczne
Naukowcy z politechniki w Lund skonstruowali niezwykle efektywne i tanie baterie słoneczne z użyciem nanoprzewodów. "Nano" to jedna miliardowa część. Przewody są tak cienkie, że w jednym włosie ludzkim zmieściłoby się milion nanoprzewodów. Sprawność energetyczna baterii wynosi 14%, znacznie więcej niż aktualnie używanych, ale naukowcy nadal pracują nad dalszym zwiększeniem sprawności. Naukowcy wskazują na ogromy potencjał ich wynalazku. Do ziemi dociera 5000 razy więcej energii słonecznej niż ludzkość zużywa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.01.2013

 

Szwedzi mniej boją się NATO
Szwecja NATOW ostatnich tygodniach trwała w Szwecji intensywna debata na temat obronności kraju. Dowództwo armii ostrzega, że w razie militarnego napadu Szwecja może się bronić samodzielnie najwyżej przez tydzień. Sekretarz generalny NATO, Anders Fogh Rasmussen, przebywający na konfe­rencji obronności w Szwecji przypomniał, że Szwecja, nie będąc członkiem Paktu Północno­atlantyckiego, nie może liczyć na pomoc NATO w razie zbrojnego konfliktu. Wszystko to nie pozostało bez wpływu na stosunek Szwedów do szwedzkiej polityki neutralności. Według najnowszego badania opinii publicznej (16/1 2013) 29% Szwedów uważa, że Szwecja powinna przystąpić do NATO. Zdania przeciwnego jest 32%, a 39% jest niezdecydowanych. Należy to porównać z podobnym badaniem przeprowadzonym w maju 2012 roku, gdzie 23% było za, 50% przeciw, a tylko 27% się wahało. Warto zauważyć, że w ciągu tych paru miesięcy nic szczególnego w sferze obronności się nie wydarzyło, oprócz... "intensywnej debaty". (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2013

 

Szwedzki król abdykuje?
"Para królewska odwiedziła pośrednictwo pracy" – tak sensacyjnie brzmiał tytuł dzisiejszego listu informacyjnego, rozsyłanego regularnie przez Arbets­förmedlingen – szwedzki Urząd Pośrednictwa Pracy. Czyżby król abdykował i szuka teraz nowego zajęcia!? – dopada pierwsza myśl. Ale jednak nie. Królewska para – Karol XVI Gustaw wraz z małżonką, królową Sylvią – odwiedzili dzisiaj sztokholmski pośredniak, aby uzyskać informacje o aktualnych problemach na rynku pracy i sposobach ich rozwiązywania. – Para królewska żywi ogromne zainteresowanie problemami ludzi bezrobotnych – głosi komunikat Arbetsförmedlingen. Król sam ma raczej pracę zapewnioną, ale plan B trzeba mieć. (rn)

Król w pośredniaku

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2013

 

Eko-miasto 2013
Trzy szwedzkie miasta znalazły się w światowym finale konkursu na najbardziej ekologiczne miasto 2013. Konkurs "Godzina dla Ziemi City Challenge" organizuje Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF). O zwycięstwo będą walczyły Sztokholm, Malme i Uppsala oraz 14 innych miast z całego świata. Wygra miasto posiadające najbardziej energooszczędne budownictwo, transport i systemy energetyczne. Szwedzki laureat zostanie wyłoniony w lutym, a 19 marca poznamy głównego zwycięzcę. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2013

 

Charytatywny biznes
Trzy największe szwedzkie organizacje charytatywne alarmują, że w Szwecji żyje w skrajnej nędzy aż 250 000 dzieci – przymierają głodem i zimą chodzą w letnim odzieniu. Rädda Barnen, BRIS i Majblomma przeprowadzają dramatyczne kampanie, w których przyrównują sytuację w Szwecji do np. Mozambiku. Reporterzy szwedzkiej telewizji sprawdzili przedstawiane w kampaniach i raportach fakty. Czytaj dalej...

12

Szwecja, Dziennki

17.01.2013

 

60 nowych Gripenów dla Szwecji
Rząd Szwecji postanowił zezwolić armii na zamówienie 60 nowych myśliwców typu JAS 39 E, popularnie zwanych super-JAS. W grudniu ubiegłego roku riksdag wyraził zgodę na zakup 40–60 takich myśliwców. Teraz rząd wybrał górną granicę. Armia chciałaby 80. Producent Gripena, szwedzki koncern zbrojeniowy Saab AB, ma zacząć dostawy samolotów w roku 2018. W celu lepszego finansowania Szwecja zawarła już wcześniej umowę partnerską ze Szwajcarią, która ma również zamówić 22 super-Jasy (zob. 25.08.2012). Z obecnego zamówienia Szwecja będzie mogła się wycofać, jeżeli Szwajcarzy nie zrealizują swojej części umowy w 2014 roku. Koszt zamówienia nie jest na razie ujawniony. (rn)

JAS 39 E w budowie

JAS 39 E.

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2013

 

Szwedzkie paszporty na wagę złota?
29 paszportów zniknęło szwedzkim turystom z dwóch hoteli w Tajlandii. Rabusie, harcując po jednym z hoteli, oprócz pieniędzy i kosztowności wartych pół miliona koron, zwinęli też 9 szwedzkich paszportów. W napadzie na inny hotel powiększyli swój łup o kolejne 20. Przedtem rzecz jasna poczęstowali ochronę i personel hotelowy środkami nasennymi. Jeden z podejrzanych, obywatel USA, został już zatrzymany, ale tajemnica tak dużego "popytu" na szwedzkie dokumenty pozostaje nierozwiązana. (kz)

Szwedzki paszport na wagę złota

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2013

 

Najlepsze szpitale w Szwecji
Pismo Dagens Medicin stworzyło listę najlepszych szpitali w kraju. Ranking uwzględnia nie tylko duże szpitale uniwersyteckie, ale daje też szansę tym średnim i całkiem małym. Wśród największych zwyciężył szpital uniwersytecki w Linköping. W pozostałych dwóch kategoriach najlepszy okazał się szpital wojewódzki Ryhov w Jönköping oraz szpital w Oskarshamn. Oby te pozytywne przykłady stały się wzorem do naśladowania dla pozostałych placówek. (kz)

12

Szwecja, Dziennki

16.01.2013

 

Poranne tematy w Szwecji
Tematem dnia dzisiejszych porannych dzienników telewizyjnych w Szwecji jest wczorajszy gigantyczny karambol na drodze E4 w Skanii (Skåne), z udziałem blisko stu pojazdów. Według ostatnich raportów policji zginęły jednak nie trzy, a jedna osoba. Kilkadziesiąt zostało rannych (zobacz wczorajszą nowinkę). Akcja ratunkowa została już zakończona, teraz trwają intensywne prace nad doprowadzeniem drogi do stanu używalności. Droga jest zatarasowana nie tylko dziesiątkami samochodów ciężarowych i osobowych, ale uszkodzona też została sama nawierzchnia.

Inny temat to kuriozalny wypadek kolejowy. Pewna sprzątaczka wsiadła sobie do stojącego na bocznicy sztokholmskiego pociągu podmiejskiego i wyruszyła w trasę. Jazda była na tyle fascynująca, że minęła końcową stację i... wjechała prosto w dom mieszkalny. Na szczęście obyło się bez ofiar śmiertelnych. Zdjęcia pociągu zaparkowanego w sypialni jednego z mieszkań obiegły świat. (rn)

Saltsjöbaden 20130115

Pociąg „zaparkował” w mieszkaniu. Sztokholm, Saltsjöbaden .15.01.2013 r. Foto SVT...

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2013

 

Zorza polarna nad Norsjö
W ostatni weekend udało się przyłapać na gorącym uczynku piękną zorzę polarną, zajętą oświetlaniem magicznym, zielonym światłem miejscowości Norsjö w regionie Västerbotten, na północy Szwecji.

Największa szansa na ujrzenie tego fascynującego zjawiska zdarza się zimą w strefie podbiegunowej, najczęściej około godz. 22:30. Zorze polarne powstają jednak przez cały rok, nawet latem, choć wtedy jest zbyt jasno, by móc je zaobserwować. Przez pewien czas, ze względu na zwiększoną aktywność słoneczną, będzie można je oglądać częściej niż zwykle. (kz)

Zorza polarna

Foto: Jesper Stenmark / SVT

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2013

 

Potężny karambol w Skåne
Koło godz. 11 na trasie E4, na moście Tranarpsbron w pobliżu Östra Ljungby w Skåne zderzyło się około stu pojazdów. Są co najmniej trzy ofiary śmiertelne i wielu poważnie rannych. Na miejscu wypadku panuje chaos, a służby ratownicze mają pełne ręce roboty. Ostateczne przyczyny wypadku nie są jeszcze znane, ale wiadomo, że na drodze było bardzo ślisko, a widoczność była poważnie ograniczona z powodu gęstej mgły. Ruch zarówno w północnym, jak i w południowym kierunku jest wstrzymany, a policja przewiduje, że trasa będzie przejezdna najwcześniej jutro od godz. 8 rano.

Duże karambole na szwedzkich drogach zdarzają się niezwykle rzadko. Ten dzisiejszy ma niechlubną szansę należeć do największych. (kz)

Karambol w Skanii 2013 01 15

Karambol w Skanii 15 stycznia 2013 r. Zobacz film na tv2.dk...

 

Szwecja, Dziennki

15.01.2013

 

Neutralna Szwecja
Szwecja nie może liczyć na pomoc NATO w razie zbrojnego konfliktu – przypomina szef Sojuszu Atlantyckiego, Anders Fogh Rasmussen, podczas konferencji na temat obronności i bezpieczeństwa, która właśnie odbywa się w narciarskim kurorcie Sälen w Szwecji. – Myślę, że wszyscy w Szwecji rozumieją różnicę między członkostwem a jego brakiem. Nie można pozostawać poza NATO i jednocześnie liczyć na korzystanie z wszystkich zalet członkostwa – podkreśla Rasmussen.

Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, generał Sverker Göranson, ocenił niedawno, że jeżeli Szwecja zostałaby zaatakowana militarnie dzisiaj, to jest w stanie bronić się sama w najlepszym wypadku przez tydzień (zob. 30.12.2012).

Jednak Szwecja, mimo że pozostaje krajem neutralnym, tzn. nie związanym członkostwem z żadnym paktem militarnym, współpracuje blisko z NATO w konkretnych przedsięwzięciach. Szwedzkie jednostki uczestniczą obecnie, lub w przeszłości uczestniczyły, w operacjach militarnych np. w Jugosławii, Afganistanie czy Libii. Szwecja bierze również udział we wspólnych manewrach z NATO. (rn)

Szwedzka armia, czołgi w górach

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2013

 

Chory czy zdrowy – oto jest pytanie
Do tej pory ocena zdolności do pracy chorego pracownika w Szwecji była przeprowadzana osobno przez szwedzki ZUS (Försäkringskassan) i osobno przez Urząd Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen). Każda z instytucji robiła to na swój sposób i według własnych metod. Jak nietrudno zgadnąć, prowadziło to często do sprzecznych decyzji: Urząd Pośrednictwa Pracy uznawał, że pracownik jest zbyt chory, by pracować, a ZUS twierdził, że jest on zbyt zdrowy, by otrzymać zasiłek chorobowy.

W efekcie pracownik, nie wiedząc w końcu, czy jest zdrowy, czy chory, zaliczał twarde lądowanie – bez pracy i bez kasy. Teraz, dzięki wprowadzeniu ujednoliconych zasad, które mają być stosowane przez obie instytucje, odpowiedź na pytanie "zdrowy czy chory?" stanie się łatwiejsza i, co ważniejsze, bardziej jednoznaczna. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

14.01.2013

 

Długa kolejka po mieszkanie w Sztokholmie
Kolejka mieszkaniowa w Sztokholmie jest coraz dłuższa. W ubiegłym roku średni okres oczekiwania na mieszkanie czynszowe (hyresrätt) w stolicy Szwecji wydłużył się do 8,5 roku. Blisko 400 000 osób oczekuje na mieszkanie.

Ten, komu zamarzy się mieszkanie w centralnych dzielnicach Sztokholmu musi liczyć się z 15-letnim okresem oczekiwania. Dane te dotyczą okresów oczekiwania w państwowym pośrednictwie mieszkań. Alternatywą jest kupno za kilkaset tysięcy kontraktu poprzez tzw. "czarnego pośrednika mieszkań", nielegalnie handlującego kontraktami z pierwszej ręki na mieszkania czynszowe. W Szwecji sprzedaż takiego kontraktu jest zakazana. Handlować można tylko mieszkaniami własnościowymi, tzw. bostadsrätt. (rn)

okno

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2013

 

Problem ze szwedzkim pracodawcą?
Niedawno opisywaliśmy sprawę Marcina Wilka, który wytoczył sprawę swojemu pracodawcy Ölands Djur- och Nöjespark. Powodem były niegodne warunki pracy i dyskryminacja (zobacz 10.01.2012).

Jego sprawa stała się w Szwecji głośna dzięki zaangażowaniu dwóch szwedzkich dziennikarek – Idy Andersson z Telewizji Szwedzkiej oraz Sigrid Edsenius, reporterki Szwedzkiego Radia. Obie panie nie poprzestają jednak na sprawie Marcina Wilka. Będą nadal monitorowały nieuczciwych pracodawców w Szwecji.

Apel

ApelSzwedzkie dziennikarki apelują teraz o zgłaszanie im przypadków niewłaściwego traktowania Polaków pracujących w Szwecji. Jeśli jesteś ofiarą takiego traktowania lub znasz kogoś, kto nią jest – napisz do nas. Nadanie rozgłosu takim sprawom dziwnie wychowawczo wpływa na szwedzkich pracodawców. (rn). Czytaj dalej...

Sigrid Edsenius

Sigrid Edsenius. Foto Malin Gustavsson, Sverigesradio.se

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2013

 

Trasa przemytowa
Most nad cieśniną Sund (Öresund) oddzielającą Szwecję od Danii jest pracowicie wykorzystywany nie tylko przez mieszkańców obu krajów, którzy znaleźli zatrudnienie po niewłaściwej stronie cieśniny. Okazuje się, że stanowi on również popularną trasę przemytową. Poprzedniej zimy w co piątym zatrzymanym przez celników samochodzie znaleziono narkotyki. W ciągu 22 dni skontrolowano 585 samochodów jadących z Danii do Szwecji. W 125 były narkotyki – ujawnia szwedzki Urząd Celny. Duńska policja zapowiedziała wzmożoną kontrolę ruchu granicznego. Kolejnym krokiem ma być wzmocnienie ochrony granic Hiszpanii i Grecji, które są bramą wjazdową dla przemytu narkotyków do Europy. (rn)

 
Logo mostu nad Sundem  

Szwecja, Dziennki

11.01.2013

 

Umarli żyją wśród nas
A wszystko za sprawą szwedzkiego ZUS-u (Försäkringskassan), który ostatnio "uśmiercił" niechcący 5 tys. osób. "Wybrańcy" otrzymali urzędowe pisma dotyczące majątku po zmarłym, czyli... po samych sobie. Idąc tym tropem niektórzy obawiali się, a może mieli nadzieję, że umarli również dla Urzędu Skarbowego (Skatteverket). Błąd techniczny, który spowodował całe zamieszanie, został już usunięty, ale ZUS ma teraz sporo roboty z odbieraniem telefonów "z tamtego świata" od nieźle wkurzonych dusz, które boją się, że nie otrzymają w tym miesiącu swojej emerytury. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2013

 

Jak na Wilka przystało
Historia polskiego studenta Marcina Wilka nabrała w Szwecji rozgłosu dzięki jego niezatraconemu jeszcze poczuciu godności. Gdy podjął on pracę w Parku Rozrywki i Zoo na szwedzkiej wyspie Öland, szybko zauważył, że warunki pracy i traktowanie pracujących tam Polaków i Bułgarów mają wszelkie znamiona dyskryminacji. Natychmiast prysnął mit o Szwecji jako państwie powszechnej równości i sprawiedliwości.

Marcin Wilk nie znosił jednak tego potulnie, z podkulonym ogonem, jak to zwykle bywa wśród przyzwyczajonych do niewolnictwa pracowników z byłego obozu socjalistycznego. Zaczął alarmować odpowiednie szwedzkie instytucje i media. Wytoczył proces o odszkodowanie swojemu pracodawcy i sprawa jest w toku. (rn)

Na łamach Szwecja.net rozpoczynamy cykl artykułów związanych z tą sprawą. Oto pierwszy z nich: "Mit o państwie szwedzkim"...

Marcin Wilk

Marcin Wilk w reportażu Idy Andersson, SVT.se...

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2013

 

Kocie sprawy
Policjanci z woj. Värmland mają do rozwiązania raczej nietypowy problem – mają dość zajmowania się tamtejszymi kotami. W ubiegłym roku policyjnych interwencji w kocich sprawach była aż setka. Dwóch dzielnych policjantów potrafi latać jak kot z pęcherzem nawet cały dzień tylko po to, żeby złapać delikwenta, zawieźć go do weterynarza, a następnie do schroniska. Takie zajęcia oprócz cennego czasu pochłaniają też spore fundusze, które bardzo przydałyby się na inne, może nieco poważniejsze interwencje policji. A tak w policyjnym budżecie zostaje tyle co kot napłakał... (kz)

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2013

 

Smartfon może ujawnić twoje tajemnice
Sprzedając swój smartfon większość ludzi przywraca fabryczne ustawienia w nadziei, że wszystkie zebrane informacje zostaną wykasowane. Okazuje się, że na ogół nie. Computer Sweden "zlustrował" 50 używanych smartfonów za pomocą prostego, darmowego programu pobranego z sieci. Tylko iPhone firmy Apple, który ma wbudowane szyfrowanie, potrafił zachować pozostawione przez użytkownika informacje w tajemnicy. Wszystkie inne stały otworem dla wścibskiego, nowego właściciela. Na 39 z 50 badanych telefonów znajdowały się pewne informacje, mimo wcześniejszego "wykasowania" ich przez poprzedniego właściciela. Było tam wszystko – od list klientów, poufnych notatek, aż do prywatnych scen łóżkowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2013

 

Najpopularniejszy polityk samorządowy w Szwecji
Szwedzki periodyk Dagens Samhälle sprawdził, jak często w tutejszych mediach byli wymieniani politycy samorządowi w 2012 roku. Bezsprzecznym liderem został przewodniczący gminnej rady miasta Malme, socjalista Ilmar Reepalu (s). Według czasopisma był on obiektem zainteresowania szwedzkich mediów 1 830 razy, o 700 razy więcej niż zdobywca drugiego miejsca. Główną przyczyną popularności socjalistycznego polityka były jego antysemickie wypowiedzi szeroko publikowane i komentowane. Jego sława dotarła nawet daleko poza granice Szwecji – do Białego Domu. Prezydent USA Barack Obama poczuł się nawet zmuszony do wysłania specjalnego obserwatora do Malme w celu zbadania szwedzkiego antysemityzmu. (rn). Zobacz też nowinkę z 12.06.2012...

Ilmar Reepalu

Ilmar Reepalu.

 

Szwecja, Dziennki

9.01.2013

 

W poszukiwaniu słońca.
W 2012 r. Szwedzi podróżowali więcej niż w roku ubiegłym. Swoje blade, zmarznięte ciała wygrzewają najchętniej w tureckiej Antalyi, która od dwóch lat znajduje się na niezagrożonym pierwszym miejscu listy najpopularniejszych celów podróży. Tuż za nią znalazła się Gran Canaria zgarniająca aż 40% ruchu podróżnych. Rośnie też zainteresowanie Meksykiem, Arubą i Barbadosem, ale nie na tyle, by dostały się one do pierwszej dziesiątki. Wśród dużych miast prym wiedzie Londyn, a po piętach depcze mu Nowy Jork. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

9.01.2013

 

Nastroje szwedzkich przedsiębiorców
W Szwecji rośnie pesymizm wśród drobnych przedsiębiorców. Prawie co trzeci z nich przewiduje pogorszenie koniunktury w pierwszym półroczu 2013 r. Jeszcze w sierpniu pesymistą był tylko co piąty ankietowany. Od maja ubiegłego roku, kiedy rozpoczęto badanie nastrojów wśród małych firm, utrzymuje się wyraźna tendencja spadkowa. Wtedy 29% z nich wierzyło jeszcze w poprawę koniunktury, a 13% liczyło się z jej pogorszeniem. W grudniu sytuacja się odwróciła – optymistów pozostała niewielka garstka w liczbie 15%, natomiast grupa pesymistów urosła do 29%, mimo że wiele firm odnotowało wzrost sprzedaży w ostatnim kwartale zeszłego roku. Taki klimat nie dziwi biorąc pod uwagę jesienną falę zwolnień i coraz bardziej ponurą wymowę raportów płynących z gospodarki. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

9.01.2013

 

Statystyka kontra mity
Wbrew uporczywie utrwalanej przez media opinii większość Szwedów żyje w normalnych rodzinach. Dominującą formą podstawowej komórki społecznej wśród ponad miliona szwedzkich rodzin z dziećmi jest klasyczna rodzina. Według danych z 2011 roku mieszkało tutaj 1,1 miliona rodzin z dziećmi. 75% spośród tych dzieci mieszkało wraz z obojgiem swoich prawdziwych rodziców. Razem z rodzicami zameldowanych było aż 90% rocznych maluchów. Nastolatki w Szwecji wcześnie opuszczają rodzinne gniazdo i już tylko 60% 17-latków mieszka razem z rodzicami – obliczył szwedzki główny urząd statystyczny SCB. (rn)

Normalna rodzina

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2013

 

Śmiertelna zabawka
Pistolet automatyczny marki Kałasznikow, użyty 4 stycznia podczas spekta­kular­nego napadu na sklep jubilerski w Södertälje pod Sztokholmem, okazał się... atrapą. Niestety maskarada, w którą zabawił się 26-letni mężczyzna, skończyła się tragicznie. Podczas starcia z policją został on postrzelony w głowę i teraz walczy o życie. Jego stan jest bardzo ciężki, nadal nie odzyskał przytomności i szanse na przeżycie są niewielkie. Pozostali uczestnicy napadu siedzą już za kratkami. (zob. 4.01.2013)

Teraz toczy się też dochodzenie, czy użycie broni przez szwedzką policję było zasadne. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2013

 

Wiosna na niby – za nami
Dwa ostatnie tygodnie w Szwecji, zwłaszcza południowej, były jakby wyrwane z kalendarza. Przebiśniegi i winniczki pojawiły się w przydomowych ogródkach. W dzielnicach Götaland oraz południowej części Svealand panowało to, co szwedzki Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (SMHI) definiuje jako meteorologiczną wiosnę, tzn. gdy średnia temperatura przekracza 0°C w ciągu co najmniej siedmiu dni z rzędu.

Odnotowano wiele rekordów ciepła, większość w Götaland oraz Skanii. 3 stycznia w Malme było 9,6°C, w Skillinge na wschodnim wybrzeżu Skanii 9,4°C, a o 60 km dalej na północ w Kristianstad 9,0°C.

No i starczy. Teraz wracamy do normalności – dwucyfrowych wartości temperatur poniżej zera oraz odkopywania samochodu przed każdym użyciem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.01.2013

 

Dziki wzrost wypadków
Wraz z powiększeniem się liczebności szwedzkiej populacji dzików w ciągu ostatniej dekady, znacząco wzrosła też liczba wypadków z ich udziałem. W ubiegłym roku doszło w Szwecji do 4200 takich kolizji. W porównaniu z rokiem 2010 r. to wzrost o 72%, ale w statystykach przoduje rejon Kalmaru ze wzrostem aż o 124%.

Problem dotyczy głównie południowej Szwecji, a większość wypadków zdarza się jesienią. Oprócz kierowców ograniczonych słabą widocznością na drogach o tej porze roku, na statystyki pracują też buszujący po lasach grzybiarze i myśliwi. Wątpliwą przyjemność można mieć nie tylko z dzikiem, ale coraz częściej również z danielem czy jeleniem. Tylko łosie wyłamują się z obowiązującego trendu i mniej chętnie uczestniczą w wypadkach. Część dzikich zwierząt posuwa się jeszcze dalej - powoduje co czwarty wypadek śmiertelny nie uczestnicząc w nim bezpośrednio. Kierowca przestraszony nagłym wtargnięciem zwierzęcia na jezdnię gwałtownie skręca lub hamuje zderzając się z innym pojazdem lub wypadając z drogi, a zwierzątko zgrabnie umyka w las zaciemniając przy okazji statystyki. (kz)

Dzik na drodze

 

Szwecja, Dziennki

7.01.2013

 

Jednodniowa karencja dla szwedzkich przedsiębiorców
W Szwecji osoby prowadzące działalność gospodarczą i utrzymujące się z własnej firmy miały dotąd gorsze warunki ubezpieczenia zdrowotnego niż zatrudnieni. Przedsiębiorca wprawdzie sam może decydować, od którego dnia ma wypłacane chorobowe, ale dotąd nie mógł wybrać jednego dnia karencji, co było przywilejem zatrudnionych. Jego karencja zaczynała się od 7 dni.

Długość karencji wpływała jednocześnie na wysokość podatku. Kiedyś można było wybrać od jednego do trzydziestu dni karencyjnych. Jednak w 2010 roku zlikwidowano możliwość wyboru jednego dnia. Teraz – po fali krytyki – rząd przywraca tę możliwość.

W ciągu 12 miesięcy przed zmianą w 2010 r., zaledwie niecałe 31 000 osób było choć raz na chorobowym, spośród ponad 521,5 tysiąca prowadzących własną działalność. W przeciągu dwóch lat po zlikwidowaniu możliwości wybrania jednego dnia karencyjnego, liczba ta spadła do około 18 000. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.01.2013

 

Mniej daje więcej
Obniżka podatku VAT dla gastronomii o 50% w ubiegłym roku miała wielu krytyków – lewicę, UE i czerwone związki zawodowe. Jednak okazało się, że cel centro-prawicowego rządu został osiągnięty. Według najnowszych statystyk szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego SCB dzięki redukcji podatku przybyło 5000 nowych miejsc pracy w branży gastronomicznej. W dodatku obroty w branży zwiększyły się o 4,8 mld koron – do 52,1 w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2012 roku.

Na obniżce podatku VAT skorzystali również klienci. Tym razem restauracje nie podniosły swoich cen, co do tej pory było corocznym zwyczajem. Efekt obniżki.

Wzrost zatrudnienia i obrotów oznacza większe wpływy do państwowej kasy. Dla krytyków obniżki podatków jest to dobre przypomnienie znanego przysłowia: "Chytry dwa razy traci". (rn)

Szwecja, restauracja

 

Szwecja, Dziennki

6.01.2013

 

Biegiem do pracy
Szwedzi znaleźli nowy sposób na zaoszczędzenie czasu. W związku z tym transport publiczny powoli odchodzi w zapomnienie na rzecz... biegania. Zdaniem mieszkańców Szwecji, decydując się na taką aktywną podróż do pracy, zadbać można nie tylko o swoje zdrowie, lecz także o cenne minuty. Coraz więcej osób stawia na bieganie jako na sposób dostania się do pracy i z pracy do domu, nie szukając przy tym wymówek, że jest to kłopotliwe czy męczące. A co, jeśli ktoś mieszka zbyt daleko od miejsca zatrudnienia, by przebyć całą trasę o własnych siłach? To też nie jest problemem – wystarczy część trasy pokonać korzystając z transportu publicznego, resztę zaś można śmiało przebiec. Do pracy należy jeszcze tylko wziąć ręcznik, aby skorzystać na miejscu z prysznica i można śmiało ruszać w trasę po zdrowie i oszczędność. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

6.01.2013

 

Kopalnie zdalnie sterowane
Automatyzacja kopalni ogarnie coraz więcej procesów. Już dzisiaj wiele czynności jest kierowanych z nadziemnego centrum kontrolnego. Szwedzki państwowy koncern wydobywczy LKAB uruchomił właśnie w Kirunie swoją nową centralę sterowniczą i cały czas pracuje nad zwiększaniem automatyzacji. Obecnie rozwija się systemy zdalnego sterowania tak, że kopalnią będzie można zawiadywać na odległość. Być może już niedługo górnik pracujący np. w kopalni rudy żelaza w Kirunie nie będzie musiał opuszczać... Malme – oddalonego od kopalni o 1 842 km. (rn)

Szwecja, Kiruna LKAB Centrum sterowania

Kiruna, LKAB Centrum sterowania kopalni rudy żelaza.

12

Szwecja, Dziennki

4.01.2013

 

Sztokholm – rabunki, napady, strzelanina
Ostro zaczął się ten rok. Wczoraj w Sztokholmie czterech napastników zaatakowało transport bankowy w centrum Sztokholmu. Pościg policyjny sparaliżował ruch w mieście. Uciekinierzy rzucali dymne petardy i kolczatki.

Dzisiaj w Södertälje miał miejsce napad z bronią w ręku na sklep jubilerski. Napastnicy byli uzbrojeni w broń automatyczną – Kałasznikow AK47. Doszło do strzelaniny. Podczas starcia z policją jeden z rabusiów został ranny w głowę. (rn)

Napad w Södertälje

Napad rabunkowy w Södertälje. Na chodniku pozostał Kałasznikow AK47 i koc po rannym bandycie. Foto: Janerik Henriksson.

 

Szwecja, Dziennki

4.01.2013

 

Słońce znowu świeci nad Kiruną
Mimo paru dni odwilży w południowej Szwecji, nikt tutaj nie liczy na poważnie, że zima się skończyła. Nie tak szybko opuszczą nas śniegi, mrozy i lodowate wichury. Jednak światełko w tunelu pojawiło się już na północy. Nad miastem Kiruna, na dalekiej północy Szwecji, skończyła się polarna noc i znowu świeci słońce. Świeci, to może odważnie powiedziane, ale wychyla się w każdym razie troszeczkę ponad horyzont. Na razie nieśmiało, zaledwie kilkadziesiąt minut dziennie, ale każdego dnia pozostaje nad horyzontem nieco dłużej. 1 stycznia dzień trwał tam zaledwie 40 minut, a już dzisiaj będzie to caaaała godzina i 29 minut. 7 stycznia długość dnia w Kirunie przekroczy dwie godziny i potem będzie już rosła aż do... nieskończoności. 26 maja zaczyna się tam polarne lato i słońce biegać będzie po niebie w kółko, nie zachodząc wcale. Mieszkańców Północy czeka więc świetlana przyszłość. (rn)

Kiruna

Zimowe słońce nad Kiruną.

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2013

 

Ansgar TV
Jedna z parafii luterańskiego Szwedzkiego Kościoła wystąpiła z inicjatywą otwarcia ogólnokrajowego kanału telewizyjnego. Celem nowej telewizji miałoby być propagowanie chrześcijańskich wartości w Szwecji. Według propozycji kanał ma się nazywać Ansgar TV, od imienia niemieckiego misjonarza, który w IX wieku rozpropagował chrześcijaństwo w Skandynawii. Jak widać blask ojca Rydzyka oświeca też protestantów w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2013

 

Malme kocha suszi
Ilość restauracji w szwedzkim mieście Malme, serwujących japoński przysmak suszi, podwoiła się w ciągu ostatnich dwóch lat. Suszi należy już nie tylko do obowiązkowej diety młodej klasy średniej z dużych miast, ale stało się dobrem powszechnym – uważa Håkan Jönsson, etnolog z Uniwersytetu Lund. Inni uważają, że to typowy małomiasteczkowy fenomen – gdy coś zyskuje popularność, rzucają się na to wszyscy. Problem w tym, że Malme należy do "dużych miast", których w Szwecji mamy raptem trzy. Tak więc nowo odkryty w Malme smakołyk – grudka ryżu ozdobiona płatkiem surowej ryby i egzotyczną nazwą – pozostanie zagadką. (rn)

Suszi

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2013

 

Nowi "Szwedzi"
Ponad 111 000 osób otrzymało w ubiegłym, 2012 roku, prawo pobytu w Szwecji. Jest to jak dotąd najwyższy roczny wynik. W stosunku do poprzedniego roku oznacza on wzrost o 19% – wskazują wstępne statystyki Urzędu Migracyjnego (Migrationsverket). Statystyka obejmuje wszystkie osoby, które otrzymały wizę pobytową z różnych powodów – studia, praca, łączenie rodzin, potrzeba ochrony itp. Nawet obywatele UE/EES są tutaj uwzględnieni.

Wśród krajów, które zasiliły ludność Szwecji, czołówkę stanowią Syria, Somalia i Afganistan. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.01.2013

 

Szwedzi się skarżą
Szwedzki Urząd Ochrony Konsumenta otrzymał w 2012 roku ponad 7000 skarg i zgłoszeń skierowanych przeciw nieuczciwym firmom. Szczególnie dużo skarg wpływa na firmy telekomunikacyjne. Wśród nich niechlubne pierwsze miejsce zajmuje Tele2. W pierwszej dziesiątce znalazły się również Telia Sonera, Telenor oraz Comhem. Wiele zażaleń dotyczy wysyłania faktur za niezamówione usługi. Jest to ulubiony trick podczas sprzedaży przez telefon. Na liście oszustów Tele2 wyprzedza jedynie duńska firma Formlife, która sprzedaje w Szwecji środek na odchudzanie. (rn)

 
Złodziejskie firmy w Szwecji  
 

nicFirmy, na które najbardziej skarżąsię Szwedzi.

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2013

 

Giełda w euforii
W pierwszym dniu handlowym 2013 roku, giełdy na całym świecie opanowała euforia. Wszystko dzięki temu, że w USA udało się powstrzymać finansową katastrofę i uchwalić budżet. Sztokholmska giełda – index OMX Stockholm PI – wzrosła o 2,2%. Jednak budżetowy kompromis powstrzymuje katastrofę tylko na jakiś czas. Podstawowe problemy amerykańskiej gospodarki nie zostały rozwiązane. Za parę miesięcy możemy się spodziewać kolejnych emocji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2013

 

Geteborg już nie za darmo
Od 6:00 dziś rano bramki na rogatkach Geteborga zaczynają naliczać haracz za każdy wjazd do centralnych dzielnic miasta. Między 8 a 18 koron kosztuje teraz zarówno wjazd jak i wyjazd z miasta. 36 automatycznych bramek pilnuje, by każdy właściciel samochodu był równo oskubany. Na szczęście dla zagranicznych turystów opłata jest pobierana tylko od samochodów na szwedzkich blachach.

Władze liczą na 14 miliardów wyskubanych koron w ciągu 25 lat. Czy projekt przetrwa aż tyle – trudno powiedzieć. Już teraz geteborianie zbierają siły do walki z kolejnym podatkiem. Szwedzkie Google pokazują 178 000 stron na hasło "trängselskatt göteborg protest", co oznacza: korkowe, Geteborg, protest. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2013

 

Zdrowie czy „kręcenie lodów”
W ramach walki z rakiem macicy szwedzki urząd do spraw społecznych, Socialstyrelsen, przeprowadził kampanię szczepienia dziewcząt w klasach 5 i 6 szkół podstawowych przeciwko wirusowi HPV – wirus brodawczaka ludzkiego, Human Papilloma Virus. 60 000 dziewcząt urodzonych w 1999 roku lub później było objętych programem. Potem rozszerzono darmowe szczepienia na dziewczęta urodzone w latach 1993 lub 1998. Szczepionkę podawano trzykrotnie.

Teraz okazuje się, że trzech spośród sześciu ekspertów miało wyraźne powiązania z producentami szczepionek. Socialstyrelsen nie potrafi wytłumaczyć, jak problem konfliktu interesów był badany, gdy podejmowano tę jeną z najdroższych decyzji w swojej historii, za jedyne 262 milionów podatniczych koron rocznie. Sprawą zainteresował się dziennik SVD.se (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2013

 

Alarm pożarowy przyczyną pożaru
Stary dowcip o szklarzu, który po nocach wybija szyby u sąsiadów, znajduje swoją paralelę w sztokholmskiej dzielnicy Farsta. Zarówno straż pożarna, jak i policja, były mocno zdziwione – z domieszką rozbawienia – gdy odkryto, że przyczyną właśnie ugaszonego pożaru był... alarm przeciwpożarowy. Jakimś cudem odpadł z sufitu, spadł na podłogę i spowodował pożar w mieszkaniu. – Nigdy w mojej wieloletniej karierze nie słyszałem o podobnym wydarzeniu – mówi Ulf Lindgren z lokalnej policji. Mieszkanie wymaga remontu, ale ofiar w ludziach nie było. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.01.2013

 

Pijaństwo, bijatyki i pożary
Tak brzmiały tytuły w szwedzkich mediach po sylwestrowej nocy. Jednak wrażenie przeciętnego mieszkańca Szwecji daleko odbiegało od medialnego przekazu. Koło północy czarne niebo rozświetlały tysiące sztucznych ogni. W ostatnich sekundach starego roku echo niosło: "Fyra, tre, två... Gott nytt år!!!" Nieznani przechodnie składali sobie życzenia, a i owszem, ci bardziej uchachani padali nawet sobie w objęcia. Nieźle jak na nieśmiałych i zamkniętych w sobie Szwedów. No, ale niewielu tego dnia było bez dopingu.

Policja w Sztokholmie raportowała o 533 zdarzeniach. Ale zaledwie 96 z nich dotyczyło aktualnych przypadków – pijanych kierowców, bijatyk lub pożarów. W całym mieście zaledwie jedna osoba została odwieziona do szpitala w wyniku bójki. Jak na dwumilionowe miasto, to po prostu mieliśmy cichą i spokojną noc sylwestrową. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.01.2013

 

Hej! Witamy w Nowym Roku
Stary był jaki był – dla jednych dobry dla innych zły, ale przez te 365 dni zdążyliśmy się do niego przyzwyczaić, a może nawet polubić. Teraz czeka nas nieznane. Trzynastka nie napawa optymizmem, ale niech martwią się przesądni.

W 2012 roku Szwecja.net gościła na swych łamach ponad milion czytelników. Niektórzy zawitali do nas przypadkowo, skierowani przez Google itp. wyszukiwarki. Inni świadomie – w poszukiwaniu aktualnych wiadomości ze Szwecji i ciekawych informacji. Już drugi rok z rzędu największą popularnością cieszył się artykuł Katarzyny Ziętek o szwedzkiej miliarderce polskiego pochodzenia Wonnie I De Jong. Pojawiał on się na ekranach Waszych komputerów 22 razy częściej niż wynosi średnia dla pozostałych tekstów działu Nowiny. Zobacz Wonna…

Szwecja.net ma już blisko 3000 stron oraz ponad 5000 obrazków. W obecnym, 13. roku planujemy dalszym rozwój serwisu. Chętnie przyjmiemy nowych współpracowników. (rn)

Nowy Rok

 
  nic

2013: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.
2012, 2011, 2010, 2009, 2008, 2007, 2006.

 

 © Szwecja.net