Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Grudzień 2012 r. 00084

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2012

 

9 552 000 Szwedów na Sylwestra
Według preliminarnej statystyki szwedzkiego GUS-u liczba ludności Szwecji w ostatnim dniu 2012 roku osiągnie 9 552 000 osób. Jest to o 69 000 więcej niż rok temu. Pod względem płodności kobiet, według danych z 2009 roku, Szwecja leży na trzecim miejscu w UE. Najwięcej dzieci w UE27 rodzą kobiety w Irlandii. Drugie miejsce zajmuje Francja. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2012

 

Fala uchodźców z Syrii
Dziesięciokrotnie więcej syryjskich uchodźców poprosiło w 2012 roku o azyl w Szwecji. Według danych Urzędu Imigracyjnego (Migrationsverket) o azyl starało się 7 733 Syryjczyków. W roku ubiegłym było ich tylko 627.I nic nie wskazuje na to, że fala uchodźców osłabnie. Urząd Imigracyjny przewiduje, że w 2013 r. przybędzie do Szwecji 18 000 syryjskich uchodźców. (rn)

Syryjscy uchodźcy 2012 r.

Ucieczka syryjskiej rodziny, 2012 r. Foto UNICEF/Alessio Romenzi.

Szwecja

Szwecja, Dziennki

30.12.2012

 

Bezpieczeństwo Szwecji
Jeżeli Szwecja zostałaby zaatakowana militarnie dzisiaj, to jesteśmy w stanie się bronić w najlepszym wypadku przez tydzień. Taką salwę odpalił naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych, generał Sverker Göranson w wywiadzie dla dziennika SvD.se. Powodem tej szczerości nie jest obca armia stojąca u granic Szwecji, a próba wywarcia presji na rządzących, by zwiększyć wydatki na wojsko.

Po rozpadzie Związku Sowieckiego zniknęło główne zagrożenie dla Szwecji. Wzięliśmy wówczas "strategiczne time out" – mówi generał. Zlikwidowano magazyny i bazy wojenne oraz zaprzestano planowania obrony terytorium kraju. Jednak od sierpnia 2008 roku sytuacja zmieniła się diametralnie. Po napaści Rosji na Gruzję okazało się, że można znowu przemocą zmieniać granice w Europie. Rosja pod rządami Putina coraz bardziej przypomina dawne ZSRR – ocenia szef szwedzkiej armii.

Już w kwietniu tego roku Göranson poinformował rząd, że obecny budżet 41 mld koron będzie niewystarczający od 2014 roku. W odpowiedzi generał dostał zadanie, żeby przestawić rządowi propozycję nowych cięć. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2012

 

H.M. Konung Carl XVI Gustaf / H.M. King Carl XVI GustafIle kiełbas zjada król Szwecji?
Szwedzki parlament, riksdag, przydziela każdego roku ponad 120 milionów koron na potrzeby dworu królewskiego (1 sek ≈ 0,5 zł). Połowa z tej sumy jest przeznaczona głównie na koszty utrzymania pałaców, zamków i innych posiadłości królewskich. Druga połowa to tzw. apanaże, czyli dochód szwedzkiego dworu. Około 70% tej ostatniej sumy jest wydawane na koszty wyna­grodzenia personelu. Z pozostałej części apanaży pokrywane są koszty reprezentacji oraz utrzymania rodziny królewskiej. Z tych ostatnich wydatków król nie musi się rozliczać publicznie. Budzi to irytację tej bardziej wścibskiej części riksdagu, głównie lewicowej biurżuazji, która nie może żyć bez totalnej kontroli.

W dzisiejszym wywiadzie dla szwedzkiej telewizji SVT król Karol XVI Gustaw skomentował po raz pier­wszy tę sprawę. – Wszystko jest w naszych pa­pie­rach. Nie mam nic przeciwko transparencji – mówi król. Ale nie muszę chyba wykazywać, ile kiełbas ku­pi­łem przedwczoraj – dodaje szwedzki monarcha. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2012

 

O czym Szwedzi najchętniej czytają na Wikipedii?
O sobie. Według świeżego raportu BBC strona "Sverige" (Szwecja) na szwedzkiej Wikipedii jest najczęściej odwiedzana w 2012 roku. Na drugim miejscu jest zwyciężczyni ostatniego festiwalu Eurowizji, szwedzka piosenkarka Loreen. Niezwykle popularny szwedzki gwiazdor piłki nożnej – Zlatan Ibrahimović – wylądował "dopiera" na czwartym miejscu. Przedziwnym trafem wyprzedza go John Dillinger, amerykański gangster z lat 1930, słynący z napadów na banki.

Co ciekawe również na polskiej Wikipedii hasło "Polska" okazało się najpopularniejsze w tym roku, choć Polacy nie słyną raczej z samouwielbienia. Niepokój budzi natomiast miejsce drugie – "Zamek swobodny". Jest to najprostszy rodzaj zamka stosowanego w... automatycznej broni strzeleckiej. Miejmy nadzieję, że nie ma to nic wspólnego z trzecią pozycją na szwedzkiej liście. (rn)

Wikipedia Sverige

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2012

 

SAS na krawędzi bankructwa
W listopadzie tego roku Skandynawskie Linie Lotnicze SAS zmusiły swój personel oraz reprezentujące go związki zawodowe do zaakceptowania niższych płac lub gorszych warunków pracy. Alternatywą była upadłość firmy. Zastanawiano się wówczas, czy SAS nie przesadza oferując wyłącznie tak drastyczny wybór. Okazuje się, że nie. W wywiadzie dla szwedzkiego dziennika "Dagens Nyheter" wiceprezes Jacob Wallenberg ujawnia, że SAS miał wówczas w kasie gotówkę na 10 dni. W końcowej fazie negocjacji w obradach zarządu uczestniczył już syndyk, gotowy do przejęcia firmy. – Gdybyśmy nie osiągnęli porozumienia ze związkami, to SAS ogłosiłby upadłość i 15 000 osób straciłoby pracę. To byłoby największe bankructwo w skandynawskiej historii – twierdzi Wallenberg. Dzięki kompromisowi SAS uzyskał pomoc publiczną i lata nadal.. (rn) Zobacz też 19.11.2012...

Skandynawskie Linie Lotnicze SAS

 

Szwecja, Dziennki

29.12.2012

 

Stacjonarna komórka?
Szwedzki państwowy koncern telekomunikacyjny "Telia Sonera" rezygnuje z telefonii kablowej w 70 gminach kraju. Dotyczy to jednak tylko tych regionów, gdzie renowacja kablowej sieci telefonicznej byłaby zbyt kosztowna. Wiadomość o demontażu sieci wywołała spore poruszenie wśród abonamentów. Jednak "Telia" zapewnia, że nie oznacza to pogorszenia jakości rozmów telefonicznych. Zamiast miedzianego kabla w każdym domu zostanie zainstalowany nadajnik, który drogą radiową będzie przekazywał sygnał do najbliższego masztu telefonii komórkowej. Jakość przekazu nie będzie więc zależna od zmiennego zasięgu. Nie można porównywać sprawności tej techniki z kieszonkową komórką – zapewnia "Telia Sonera".

4,5 miliona szwedzkich gospodarstw domowych jest podłączonych do kablowej telefonii. Zmiana techniki dotyczy zaledwie 50 000 abonamentów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2012

 

Mniejszy ruch na Öresundsbron
Most nad cieśniną Sund (Öresundsbron), łączący Szwecję z Danią, traci na popularności wśród kierowców samochodów. Mimo kampanii promocyjnych i rabatów ilość samochodów przejeżdżających mostem spada trzeci rok z rzędu. W tym roku z mostu skorzystało o 230 000 kierowców mniej niż w roku poprzednim. Ruch wahadłowy – tam i z powrotem w ciągu jednego dnia – zmniejszył się o 0,2%. (rn)

Most nad cieśniną Sund –

Most nad cieśniną Sund – Öresundsbron.

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2012

 

Andersson się znudził
Każdego roku około 7,5 tysiąca osób w Szwecji zmienia swoje nazwisko lub imię. Osoby te czasem przybierają jakieś dawne rodzinne nazwisko, a czasem wymyślają zupełnie nowe. Trudno się dziwić, gdy co drugi Szwed nazywa się Johansson, Andersson, lub Karlsson. Rekord w tej dziedzinie padł w 2009 roku, kiedy to swoim nazwiskiem poczuło się znudzonych aż 7750 mieszkańców Szwecji. Jednak w tym roku mamy szansę pobić ten rekord. Szwedzki Urząd Patentowy, w którym składa się podanie, przewiduje, że tym razem ich liczba przekroczy 8000 sztuk. Do końca listopada wpłynęło już 7435 podań, a każdego miesiąca przybywa ich 600–700 sztuk. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2012

 

Masowy morderca – heroina
W ubiegłym roku w województwie sztokholmskim w wyniku przedawkowania heroiny zmarły 54 osoby. Rok wcześniej było ich 29. Według policji znaczny wzrost jest związany z niższą ceną narkotyku oraz faktem, że jest coraz łatwiej dostępny. Wynik ten przełamuje dotychczasową tendencję spadkową, którą Sztokholm mógł się poszczycić. Jednocześnie przyczynia się do zwiększenia całkowitej liczby śmiertelnych przypadków wywołanych zażyciem opioidów i jest powrotem do poziomu z 2000 roku. (oi)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2012

 

Epidemia w Geteborgu
Groźna epidemia wirusa RS wśród osesków wybuchła w Geteborgu w Szwecji. Od poniedziałku około 120 dzieci dziennie trafia na pogotowie szpitala Sahlgrenska. Większość z nich jest zarażona wirusem. Stan 20 jest nadal poważny, a czworo jest poddane intensywnej terapii. Szpital zaczyna mieć problemy z miejscem dla nowych pacjentów. W Geteborgu trwa akcja informacyjna na temat objawów oraz profilaktyki.

Atak wirusa RS (Respiratory Syncytial Virus) zaczyna się jak zwykłe przeziębienie. Jednak bez leczenia choroba może przerodzić się w zapalenie płuc. W bardzo rzadkich wypadkach prowadzi do śmierci dziecka. Choroba jest groźna dla dzieci poniżej 6. miesiąca życia, starsze przechodzą ją jak przeziębienie. (rn)

Sahlgrenska

Uniwersytecki szpital Sahlgrenska w Geteborgu – pogotowie.

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2012

 

Darmowy komputer dla staruszka
A dokładniej dla każdego, kto ukończył w Szwecji 75 lat. Ta ciekawa inicjatywa jest pomysłem Ingeborg Nilsson z uniwersytetu w Umeå, która twierdzi, że równe prawa powinny być udziałem wszystkich mieszkańców kraju, nie tylko tych młodych. Głośno mówi się o wyrównywaniu praw i możliwości dzieci, często pomijając przy tym potrzeby ludzi starszych. Komputery są obecnie na tyle powszechne i istotne, że należy dać dostęp do nich każdemu – mówi inicjatorka pomysłu. Dzięki nim można bez wychodzenia z domu opłacić rachunki, zarezerwować bilety, znaleźć interesujące nas dane, numery telefonów, czy chociażby mieć stały kontakt z ludźmi z całego świata. Ingeborg Nilsson jest przekonana, że realizacja jej pomysłu umożliwi starszym ludziom utrzymanie aktywnego trybu życia.

W Szwecji około 800 tysięcy osób jest powyżej 75. roku życia, z czego blisko 70% nie używa w ogóle internetu. Zmiana tego stanu rzeczy na lepsze jest naszym obowiązkiem, mówi Nilsson. Z jej badań wynika, że osoby starsze często czują się pomijane i odsunięte od równych praw, a jednocześnie wiele z nich chciałoby nauczyć się obsługi komputera. Stąd pomysł, by zapewnić emerytom dostęp do nowych technologii i dać możliwość oswojenia się z nimi – dodaje Nilsson. (oi)

Starsza para z Mackiem

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2012

 

Szwedzki kościół wiąże swe nadzieje z nowymi technologiami
W przeciągu niespełna 10 lat szwedzki protestancki kościół stracił blisko pół miliona wiernych, z czego ponad 50 tysięcy tylko w tym roku. Teraz pokłada swe nadzieje w zastosowaniu technologii i mediów społecznych. Na przykład, korzystając z apka "Svenska kyrkan", można dowiedzieć się, w którym najbliższym kościele odprawiane jest akurat nabożeństwo, a ofiary podczas mszy można składać za pomocą karty płatniczej w tzw. kollektomacie (od szwedzkiego "kollekt" – zbiórka, składka).

Szwedzki arcybiskup Anders Wejryd prowadzi bloga i jest przekonany, że tego typu inicjatywy mogą zapobiec odchodzeniu wiernych od narodowego kościoła. Jest to krok w dobrym kierunku – twierdzi Wejryd. Kościół powinien korzystać z różnych sposobów komunikowania się z wiernymi – dodaje – szczególnie dzisiaj, kiedy internet i smartfony stały się czymś naturalnym.

Z nowoczesnych środków komunikacji korzysta już od jakiegoś czasu Watykan. Papież Benedykt XVI ma swoje konta na Facebooku, YouTubie, a od 12 grudnia ćwierka na Twitterze. (oi)

 
     

Szwecja, Dziennki

23.12.2012

 

Gud Jul!

Z mroźnej i zaśnieżonej Szwecji życzymy Naszym Czytelnikom zdrowych i wesołych Świąt Bożego Narodzenia – God Jul!

 
 

God Jul
Tych sześć liter wystarcza Szwedom, by wyrazić całe nasze polskie "Zdrowych i radosnych Świąt Bożego Narodzenia". A brzmi to często jeszcze krócej, coś w rodzaju "Gu-Ju".

Mimo tej spartańskiej wylewności Święta Bożego Narodzenia są obchodzone w Szwecji długo i pracowicie. Już na początku grudnia firmy zapraszają klientów i pracowników na tzw. julbord – świąteczny stół – czyli obżarstwo.

Szaleństwo zakupów zaczyna się już od połowy listopada. Chrześcijański charakter Świąt skutecznie przyćmiewa wszechobecna propaganda komercji. Zaraz po Świętach rzucamy się na... Wielką Przecenę Międzyświęcia (mellandagsrea). Potem Sylwester, zabawa, leczenie kaca. Na tym nie koniec. 6 stycznia obchodzimy Święto Trzech Króli, które jest w Szwecji dniem wolnym od pracy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.12.2012

 

Świąteczne życzenia od Estelli
Szwedzka rodzina królewska przekazuje światu Świąteczne życzenia, dzieląc się swoim największym skarbem – księżniczką Estelle. Na dworskiej stronie www opublikowano właśnie świąteczne zdjęcia maleńkiej księżniczki, urodzonej w lutym 2012 roku, córeczki księżniczki Wiktorii, następczyni szwedzkiego tronu, oraz jej męża księcia Daniela. Są to pierwsze Święta Bożego Narodzenia Estelli, również następczyni tronu – po mamie. Publikację fotografii nazwano "Świąteczne pozdrowienia z pałaca Haga" – tam właśnie mieszka Estelle wraz z rodzicami. (rn)

Księżniczka Estelle, grudzień 2012 r.

Księżniczka Estelle. Foto: Kate Gabor/Kungahuset.se.

 

Szwecja, Dziennki

21.12.2012

 

Zakupy siedząc w fotelu
Szwecja ugina się pod zwałami śniegu. Używanie samochodu jest niezwykle uciążliwe lub wręcz niemożliwe. Trudno się więc dziwić, że wielu wybiera robienie przedświątecznych zakupów bez wychodzenia z domu – poprzez internet. Do wczoraj, 20 grudnia włącznie, Szwedzi kupili w internecie towary o wartości 2,36 miliarda złotych. W stosunku do ubiegłego roku jest to wzrost o 33%. Wystarczy parę kliknięć i gotowe. Potem poczta dostarczy paczuszkę do domu – i po robocie. (rn)

Prezenyy, e-handel

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2012

 

Coraz więcej Szwedów bez pracy
W październiku i listopadzie w szwedzkim urzędzie pośrednictwa pracy zarejestrowanych było 403 000 mieszkańców kraju. Jednocześnie blisko 10 000 osób żyło ze świadomością, że może stracić swoje stanowisko w każdej chwili – to o 3 500 więcej, niż w roku ubiegłym.

Osoby zarejestrowane w urzędzie przyznają, że ciężko jest znaleźć pracę, gdy tylu na raz jej szuka. Pracodawcy mogą przebierać w zgłoszeniach i kandydaci na różne stanowiska muszą liczyć się z tym, że niełatwo będzie uzyskać zatrudnienie.

Osoby zagrożone bezrobociem pracują w większości w różnego rodzaju fabrykach. Wiele zakładów przemysłowych znajduje się obecnie w trudnej sytuacji. Jest to związane głównie z problemami ekonomicznymi innych krajów, które ograniczają swój import ze Szwecji. (oi)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

20.12.2012

 

Szwedzko-unijna wojna o snus, cd.
Najbardziej, obok seksu, ulubionym zajęciem Szwedów jest snus-owanie. Snus to używka na bazie tytoniu, która trzymana pod wargą, wydziela nikotynę. Jest ona zakazana we wszystkich krajach Unii oprócz Szwecji. Szwecja zapewniła sobie trwałą dyspensę w tej sprawie, wstępując do UE. Teraz Unia próbuje naruszyć tę umowę i zakazać Szwedom żucia snusa doprawionego, przyjemniejszymi niż tytoń, smakami. Takie wskazanie zawiera przedłożona właśnie propozycja dyrektywy UE. Minister ds. handlu Ewa Björling zapowiedziała "totalną wojnę" o snusa. – Mamy dyspensę od zakazu używania snusa, to wchodzi w zakres prawa pierwotnego i nikt nie będzie się nam wtrącał w to, jak ma smakować nasz snus – mówi Björling w wywiadzie dla TT. To teraz rozpoczyna się walka, gdy mamy już konkretną propozycję dyrektywy – dodaje minister. Do wojny o snus Szwecja szykowała się już wcześniej, gdy tylko pojawiły się pierwsze informacje o Unijnych zakusach. (rn) Zobacz też 6.12.2012...

snus

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2012

 

Koniunktura gospodarcza w Szwecji
Szwedzki Instytut Badania Koniunktury (Konjunkturinstitutet, KI) przedstawił dzisiaj swoje wróżby na najbliższe lata. Instytut przewiduje spadek PNB o 0,5% w ostatnim kwartale tego roku oraz śladowy wzrost o 0,1% w pierwszej ćwiartce 2013 roku.

W pierwszych trzech kwartałach szwedzka gospodarka osiągała lepsze wyniki od eurozony – PNB rosło o ponad 0,6% kwartalnie, podczas gdy w eurozonie spadało przez cały rok. Mimo to, na lepsze czasy przyjdzie nam poczekać jeszcze parę lat. . (rn)

Zamrożona gospodarka

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2012

 

FIFA World Ranking
Międzynarodowa Federacja Piłki Nożnej FIFA ogłosiła wczoraj swój coroczny ranking narodowych reprezentacji w piłce nożnej. Szwecja poprawiła swoją pozycję i zajęła w tym roku 20. miejsce wśród 207 krajów. Do poprawy wyniku przyczyniło się nadzwyczajne zwycięstwo nad Anglią 4-2 i fantastyczne wyczyny Zlatana Ibrahimowicza. Hiszpania, Niemcy i Argentyna zachowały swoje czołowe pozycje (w tej kolejności). Polska spadła na 55. miejsce. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2012

 

Zakazane podsłuchy
W Szwecji pojawiają się głosy o wprowadzenie specjalnych przepisów, pozwalających na zakładanie podsłuchów osobom podejrzanym o ciężkie przestępstwa, związane z posiadaniem broni. Według obecnej sytuacji prawnej podsłuchy i inne sposoby śledzenia komunikacji elektronicznej takich osób, nie są dozwolone ze względu na zbyt niski wymiar ewentualnej kary. Jednak rządowy ekspert Sten Heckscher, który właśnie bada możliwości i konsekwencje zaostrzenia kar za nielegalne posiadanie broni, jest przeciwny pośpiesznej nowelizacji prawa. Zapowiada on zakończenie swojej pracy już w styczniu 2013 roku. W oparciu o jej wyniki rząd przedłoży stosowną propozycję do riksdagu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2012

 

Nie tylko idylla w Szwecji
Liczba osób z ranami postrzałowymi przyjmowana do szwedzkich szpitali podwoiła się w ciągu ostatnich paru lat. Według statystyk Głównego Urzędu ds. Opieki Społecznej, w ubiegłym roku do szpitali trafiło 89 osób, podczas gdy w 2005 r. było ich "zaledwie" 46. Liczby te mogą być jednak zaniżone. Dokładne badanie wszystkich przypadków z 2010 r. na pogotowiu w Malme wskazuje na 25 pacjentów z ranami postrzałowymi - według danych urzędowych, jest ich dwukrotnie mniej. Statystyki te nie obejmują osób, które zostały zastrzelone – zmarły na miejscu. Takich przypadków mamy w Szwecji około 20 każdego roku. Do strzelaniny dochodzi najczęściej w południowej Szwecji, a szczególnie w mieście Malme. Północna Szwecja preferuje noże.

pogotowie

Szwedzkie wyniki można porównać z polskimi. Według danych policji w 2011 r. dokonano w Polsce 20 zabójstw z użyciem broni palnej, czyli tyle samo co w Szwecji, mimo że w Polsce mieszka 4 razy więcej osób. Uszczerbek na zdrowiu w wyniku użycia broni palnej odniosło w Polsce 40 osób. Dla Szwedów taki wynik pozostaje tylko w sferze marzeń. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2012

 

Tańsze kredyty w Szwecji
Zgodnie z przewidywaniami Szwedzki Bank Narodowy (Riksbank) zapowiedział od jutra obniżkę stopy interwencyjnej repo o 0,25%, czyli do 1,0%. Kredyty będą więc tańsze, a oszczędności jeszcze niżej oprocentowane, choć już dzisiaj oprocentowanie to jest bliskie zeru. Obniżka stopy procentowej ma stymulować szwedzką gospodarkę, konsumpcję oraz inflację, która obecnie wynosi –0,1%, czyli nie ma jej wcale – jest deflacja. Za pożądany poziom inflacji uważa się 2%. Jeżeli sytuacja w eurozonie ulegnie dalszemu pogorszeniu, co będzie mieć negatywny wpływ również na szwedzką gospodarkę, może okazać się konieczną kolejna obniżka interwencyjna stopy procentowej - w lutym przyszłego roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.12.2012

 

Nasza droga Szwecja
Szwecja należy do jednego z najdroższych krajów Europy. Ceny żywności przekraczają tutaj o 20% średnią unijną. Szczególnie drogie są owoce i warzywa, podczas gdy ceny ryb są bardziej zbliżone do przeciętnej w UE. Wśród krajów nordyckich jednak prym wiedzie Norwegia, potem jest Dania, a Szwecja zajmuje dopiero trzecie miejsce pod względem drożyzny. Ceny żywności w Norwegii przekraczają aż o 64% średnią UE27, a Danii 36%. Dane pochodzą z 2011 r.

Najmniej kosztuje żywność w Bułgarii, Rumunii i Polsce. Wynika z tego, że jakość żywności jest odwrotnie proporcjonalna do jej ceny. (rn)

Ceny żywności UE27

Ceny żywności oraz napojów bezalkoholowych UE27 + Islandia i Norwegia. Eurostat.

 

Szwecja, Dziennki

17.12.2012

 

Borg nie wróży poprawy
Szwedzki minister finansów Anders Borg maluje raczej pesymistyczny obraz szwedzkiej gospodarki. Przyrost gospodarczy w tym roku jest bardzo skromny i nie ulegnie poprawie w 2013. Międzynarodowy kryzys gospodarczy potrwa jeszcze "jakiś czas" – twierdzi Borg. Ma to zdecydowanie negatywny wpływ na szwedzką gospodarkę, która mimo silnych państwowych finansów, jest mocno uzależniona od eksportu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2012

 

Tradycja w Szwecji dozwolona
Zbliża się ostatni przed Świętami Bożego Narodzenia dzień zajęć w szwedzkich szkołach. Do tej pory uroczystości z nim związane zazwyczaj odbywały się w kościele, jednak odkąd w życie weszło nowe prawo, wiele szkół zaczęło mieć wątpliwości, czy tradycję tę należy kontynuować. Prawo, o który mowa, głosi, że szkoły i przedszkola nie powinny narzucać stanowiska wobec konkretnej religii. Minister oświaty, Jan Björklund, mówi, że prawo to może wymagać nowelizacji tak, aby szkoły nie musiały rezygnować ze swoich tradycji.

Przepis zaczął obowiązywać 1 lipca 2011 roku i wywołał lawinę pytań na temat tego, która z tradycji szkolnych związana jest z religią, czy należy obchodzić Dzień świętej Łucji w szkołach lub czy należy organizować zakończenie zajęć w kościele.

Badania przeprowadzone przez Sveriges Radio pokazują, że odkąd nowy przepis wszedł w życie, część szkół wprowadziła zmiany w dotychczasowym sposobie organizowania różnych uroczystości. W związku z tym minister oświaty mówi, że prawo może zostać znowelizowane w celu zapewnienia szkołom możliwości kontynuowania dotychczasowych tradycji. (oi)

Zakończenie Szkoły w Kościele.

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2012

 

Szwedzcy miliarderzy
W Szwecji doliczono się w tym roku 119 miliarderów, o 11 więcej niż rok wcześniej, w 2011 r. W sumie dysponują oni majątkiem wartości 650 miliardów złotych. Odpowiada to 40% szwedzkiego PNB. Pozostałymi 60% musi się dzielić cała reszta mieszkańców, ponad 9,5 miliona. Coroczną listę najbogatszych Szwedów opublikował tygodnik Veckans Affärer. Na pierwszym miejscu z wynikiem 500 mld koron znajduje się tradycyjnie już twórca koncernu meblowego IKEA – 86 letni Ingvar Kamprad. Srebrny medalista – Stefan Persson, właściciel sklepów odzieżowych Hennes & Mauritz – uzbierał "zaledwie" 175 mld koron. Antonia Ax:son Johnson, szefowa koncernu Axel Johnson, wyceniana na 48 mld, zajmuje się na trzecim miejscu.Na tegorocznej liście zabrakło polskiej reprezentantki Wonna i de jong. (rn) Czytaj o Wonnie...

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2012

 

Deflacja w Szwecji
Najnowsze statystyki szwedzkiego Głównego Urzędu Statystycznego SCB wskazują, że mamy obecnie w Szwecji deflację, czyli ceny towarów konsumenckich maleją. Normalnym stanem jest inflacja, czyli stopniowy wzrost cen. Inflacja między październikiem i listopadem obecnego roku ma wartość minusową i wyniosła –0,2%, a w stosunku rocznym, między listopadami 2011 i 2012 roku –0,1%. Najbardziej, 2,9%, potaniały usługi pocztowe i telekomunikacyjne.

Deflacja oznacza wzrost zasobności mieszkańców Szwecji. Śmiało możemy teraz trzymać pieniądze w skarpecie – ich wartość rośnie z miesiąca na miesiąc i tak. Odwrotną jednak stroną medalu jest stagnacja w gospodarce oraz wzrost bezrobocia. Poza tym dla tych, którzy mają pożyczki ich koszt wzrasta o procent deflacji.

Teraz uwaga zwrócona jest na Riksbank – Szwedzki Bank Narodowy – który w najbliższy wtorek ogłosi wysokość preferencyjnej stopy procentowej (stopa interwencyjna, repo). Prawdopodobnie obniży ją jeszcze bardziej, choć już teraz jest ona na wyjątkowo niskim poziomie 1,25%. Najwyższą stopę repo, 8,91%, mieliśmy w Szwecji w okresie 5.07.1995–10.01.1996 r., a najniższą, 0,25%, w dobie niedawnego kryzysu, od 8 lipca 2009 do 17 lutego 2010 roku. Stopa repo w Polsce wynosi obecnie 4,75%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2012

 

Szwecja przeciwna federacji
Premier Szwecji Fredrik Reinfeldt sprzeciwił się podczas unijnego szczytu planom unii bankowej i innym propozycją tworzenia centralnie sterowanego Euro-sojuza. Szwecja nie będzie popierała propozycji zmierzających do bardziej federalnej UE – oświadczył szwedzki premier.

Przed wylotem do Brukseli uzyskał on zdecydowane poparcie dla takiego stanowiska EU-nämnden – parlamentarnego organu uzgadniającego każdorazowo stanowisko Szwecji wobec Unii, w którym zasiadają przedstawiciele wszystkich partii politycznych riksdagu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2012

 

Dzień Świętej Łucji
Jak co roku 13 grudnia obchodzimy w Szwecji Dzień Świętej Łucji. powszechnie zwany tutaj Lucia. Nie jest to w prawdzie dzień wolny od pracy jednak obchodzony bardzo uroczyście. We wszystkich szkołach i przedszkolach odbywają się pochody ubranych w długie białe suknie dziewczyn oraz przebranych za krasnali chłopaków. Pochód prowadzi dziewczyna przybrana w koronę z płonących świec. W mrocznych pomieszczeniach rozświetlanych jedynie migotliwym blaskiem płonących świec i przepełnionych zapachem stearyny, kawy i pierników rozbrzmiewa nastrojowa pieśń Santa Lucia. (rn) Posłuchaj...

Mała Łucja

Jednoroczna Livia Öberg jako Św. Łucja. Foto Maria Öberg.

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2012

 

Praca w Szwecji
...brzmi jak marzenie dla wielu Polaków i innych mieszkańców ubogich krajów. Jak to wygląda naprawdę przekonał się na własnej skórze Marcin Wilk i jego ojciec Henryk. Dostali oni pracę w Zoo na wyspie Öland (Ölands djurpark). Pracowali tam po 70 godzin tygodniowo za 12 tys. koron miesięcznie. Połowę z tego zabierał pracodawca jako koszt mieszkania i wyżywienia. Mieszkanie to było miejsce w baraku, a wyżywienie to przeterminowane odpady, które pobliskie sklepy przekazywały Zoo jako karmę dla zwierząt. Gdy zatrudnieni próbowali protestować – zostali wyrzuceni z pracy.

Jednak polskie wilki nie odeszły pokornie z podkulonym ogonem. Pan Henryk i jego syn Marcin zwrócili się do wielu instytucji – policji, związków zawodowych czy rzecznika do spraw dyskryminacji. Gdy nie otrzymali z nikąd pomocy oddali sprawę do sądu żądając odszkodowania.

Sprawę podłapały szwedzkie media – wiele gazet oraz lokalne oddziały państwowej telewizji SVT Smålandsnytt oraz szwedzkiego radia P4 Kalmar. Ida Andersson z SV obserwuje ölandskie zoo już od wielu miesięcy. (rn)

Marcin i Henryk Wilk

Marcin i Henryk Wilk, Foto SVT.

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2012

 

Darmowa telefonia
Szwedzka firma Rebtel lansuje proste narzędzie programistyczne, którym można wzbogacić wiele appków (mini programów) – zarówno dla iPhona jak i Androida – o możliwość dzwonienia... za darmo! Narzędzie jest przeznaczone dla twórców appków i jego wersja beta jest dostępna na stronie Rebtel.se. Wygląda na to, że zbira się na kolejną telefoniczną rewolucję.

Już teraz Rebtel oferuje tanie, a nawet darmowe (!) możliwości połączeń telefonicznych. Rebtel powstał w Sztokholmie w 2006 roku i jest obecnie drugą co do wielkości (po Netscape) firmą w dziedzinie telefonii IP. 17 milionów osób korzysta jej usług. (rn ) Zobacz Rebtel...

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2012

 

Anders Borg

Anders Borg, minister finansów Szwecji.

nic

Szwecja nie przystąpi do unii bankowej.
Szwedzki minister finansów Anders Borg stwierdził wczoraj, że Szwecja nie przystąpi do unii bankowej UE. Główną przyczyną jest brak równego wpływu wszystkich krajów UE na decyzje EBA (Euro Banking Association), instytucji nadzorującej płatności w strefie euro. – Nie mamy też gwarancji, że szwedzkie banki i podatnicy nie będą ponosiły kosztów kryzysów bankowych w innych krajach – powiedział Borg. Jednocześnie Borg zapowiada, że jeżeli zostanie osiągnięte porozumienie w sprawie reguł głosowania dla wszystkich krajów, również tych które zachowały własną walutę, to nie zablokuje, mimo wcześniejszych zapowiedzi, unii bankowej dla krajów eurozony. Stanowisko rządu popierają również będący w opozycji Socjaldemokraci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2012

 

12.12.12.
Oryginalna dzisiejsza data – 12.12.12 – stała się doskonałą okazją dla ważnych uroczystości. Mimo, że to zwykła środa, to dla większości szwedzkich kościołów będzie to bardzo pracowity dzień. Śluby i chrzciny rezerwowano na dzisiaj już od roku. Najchętniej oczywiście na godzinę 12.12. Dla fanatyków oryginalnych dat, to ostatnia okazja w tym stuleciu. (rn)

ßluby

Gremialne śluby 11.11.11 r.

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2012

 

Zima – Koleje 1:0
Szwedzkie koleje państwowe SJ odwołuje 191 pociągów w całym kraju. Główną przyczyną jest potrzeba reparacji wielu lokomotyw po intensywnych opadach śniegu w ostatnim tygodniu. SJ obiecuje zrobić wszystko żeby do Świąt Bożego Narodzenia pociągi funkcjonowały zgodnie z rozkładem. Nie będzie to łatwe zadanie – już od dzisiejszej nocy czkają nas nowe śnieżyce i mrozy. Aktualne informacje o ruchu pociągów w Szwecji leżą na półce SJ.se... (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2012

 

Słabe wyniki szwedzkiego szkolnictwa.
Umiejętność czytania szwedzkich czwartoklasistów uległa dalszemu pogorszeniu w ostatnich latach, a wśród ośmioklasistów nastąpiło pogorszenie w dziedzinie matematyki. W wielu dziedzinach poziom wiedzy szwedzkich dzieciaków leży poniżej unijnej średniej. Tą okrutną prawdę odsłaniają ogłoszone dzisiaj rezultaty z dwóch międzynarodowych studiów – PIRLS oraz TIMSS. W tym pierwszym uczestniczyło 4700, a w drugim 10 000 szwedzkich uczniów.

Na domiar złego okazuje się, że szwedzcy nauczyciele są najmniej zadowoleni w całej Unii. Świetnie wyposażone sale klasowe, nowoczesne pomoce naukowe oraz małe grupy uczniowskie nie przekonują szwedzkich nauczycieli. Czują się niedoceniani i zbyt często krytykowani. (rn)

szwedzka szkoła

Nauka w szwedzkiej szkole – iPady i jMacki dla każdego. Kiepskie wyniki mimo doskanałych pomocy naukowych.

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2012

 

Dzień Noblowski w Szwecji i Norwegii.
Dziś w Sztokholmie odbywają się uroczystości wręczenia Nagród Nobla oraz później Bal Noblistów w sztokholmskim ratuszu. Wręczenie pokojowej Nagrody Nobla odbywa się w stolicy Norwegii Oslo. Uroczystości można podglądać na stronach szwedzkiej telewizji svt.se...

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2012

11:20

 

Bomba w Malme?
Dziś przed południem ewakuowano stację kolejową Hyllie w Malme z powodu zagrożenie bombowego. Ktoś zadzwonił i powiadomił policję, że w pociągu stojącym na stacji jest podłożona bomba. Policja błyskawicznie znalazła się na miejscu, ewakuowano pociąg i stację kolejową oraz aresztowała jedną osobę. Teraz trwają poszukiwania ładunku wybuchowego. Wstrzymano ruch kolejowy.

Stacja Hyllie, to ostatni przystanek po szwedzkiej stronie przed wjazdem na most Öresundsbron, łączący Szwecję z Danią. Zarówno ruch kolejowy jak i kołowy przez Öresundsbron został wstrzymany. wstrzymany.

 

11:20

 

Po bezowocnych poszukiwaniach bomby o godz. 14 przywrócono ruch pociągów. (rn)

Öresundsbron

Öresundsbron – most łączący Szwecję i Danię, widok od strony Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

8.12.2012

 

Tańsza pożyczka.
Pożyczka studencka to popularny w Szwecji sposób z "na przeżycie" dla studentów w okresie nauki. Jest ona udzielana przez państwo n bardzo dogodnych warunkach. Oprocentowanie wynosi obecnie tylko 1,5%. Od przyszłego roku rząd zmniejszył oprocentowanie jeszcze bardzie, do 1,3% rocznie. Jest to najniższy poziom oprocentowania tej pożyczki w jej historii. Wiadomość ta ucieszyła ponad milion szwedzkich studentów, żyjących na kredyt. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.12.2012

 

Niezamarzalni.
Dojeżdżanie rowerem do pracy jest w Szwecji coraz bardziej popularne. Latem to czysta przyjemność i doskonały trening. Jednak coraz więcej osób jeździ rowerem do pracy również zimą. To prawdziwa bitwa! Po ostatniej śnieżycy na ulicach Sztokholmu leżą zwały śniegu. Nie jest to zapewne wymarzony krajobraz dla rowerzystów. Jednak główne cyklostrady są też odśnieżane. W tym roku przeznaczono na nie większe środki. Na mniejszych drogach, bez pasma dla rowerów pozostaje... improwizacja. (rn)

Niezamarzalny rowerzysta

Sztokholm 6 grudnia 2012. Foto Magnus Hjalmarson Neideman.

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2012

 

Prestiżowy projekt wyleciał w powietrze...
No i dobrze. Chodzi o bezzałogowy samolot bojowy Euron, niewidoczny dla radarów, wspólny projekt sześciu europejskich krajów, w którym ważny udział ma szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB, producent m.in. myśliwców Gripen. Oprócz Szwecji udział w p

rojekcie bierze Francja, Hiszpania, Grecja, Włochy oraz Szwajcaria. SAAB jest odpowiedzialny m.in za aerodynamikę, niewidzialność (Stealth), awionikę oraz produkcję kadłuba. Parę dni temu Euron wykonał swój dziewiczy lot.

Euron jest produkowany tylko w jednym egzemplarzu i jak na razie nie ma planów na seryjną produkcję. Jest to raczej projekt rozwijający i testujący nowatorskie rozwiązania, które potem będą wykorzystywane przez odpowiednie firmy w poszczególnych krajach. – Zdobyte doświadczenia wykorzystamy w konstrukcji nowej generacji Gripenów oraz naszej cywilnej produkcji – informuje Mats Palmberg z Saab Aeronautics. Budżet projektu wynosi ok. 2 miliardy złotych. (rn)

Neuron

Dziewiczy lot Neurona, 1 grudnia 2012 r. Dassault Aviation Istres Flight Test center, Francja. Foto SAAB.

Szwecja

Szwecja, Dziennki

6.12.2012

 

Szwedzko - unijna wojna o snus.
Zjednoczona armia szwedzkich polityków zbiera siły do walki z unijną dyrektywą, która może w praktyce zniszczyć szwedzki narodowy produkt – snus. Jest to używka na bazie tytoniu, która trzymana po dziąsłem wydziela nikotynę. Jest ona alternatywą do palenia papierosów i ma tą zaletę, że nie zmusza otoczenia do wdychania tytoniowego smrodu.

Teraz gazeta Aftonbladet ujawniła, że Unia przygotowuje nową dyrektywę, według której produkty tytoniowe muszą zawierać minimum 85% tytoniu i nie mogą zawierać domieszek smakowych. To koniec dla naszej "prillan"! – tak nazywana jest porcyjka snusa – podnosi się wrzawa. Problem w tym, że szwedzki snus zawiera 50% tytoniu i jest doprawiany środkami smakowymi.

Szwecja wstąpiła do UE w 1095 roku pod warunkiem, że nie będzie objęta restrykcyjną polityką Unii dotyczącej snusa. Nic tak nie jednoczy szwedzkiego narodu jak walka w obronie snusa. W tej sprawie wszystkie partie są zgodne. (rn) Więcej o snusie...

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2012

 

Tydzień noblowski.
Do Sztokholmu zjeżdżają już tegoroczni laureaci Nagrody Nobla. Rozpoczęły się już spotkania i zwiedzanie miasta. ’Trzech noblistów nie dotarło jednak na czas – zatrzymała ich śnieżycja, ich samoloty zostały odwołane. Kulminacyjnym punktem uroczystości noblowych będzie jak co roku 10 grudnia rozdanie nagród w Filharmonii Sztokholmskie, a potem bankiet i bal noblistów w sztokholmskim ratuszu. (rn)

Konserthuset – Filharmonia Sztokhokmska.

Stockholms konserthus – Filharmonia Sztokhokmska. Foto Bengt Hedberg.

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2012

 

Dzień II.
Sztokholm i cała południowa Szwecja odkopuje się spod zwałów śniegu. Przez całą noc armia odśnieżaczy pracowała na pełnych obrotach. Większe drogi są w miarę przejezdne, choć dalekie od ideału. Komunikacja lotnicza i kolejowa zapowiada i dzisiaj duże opóźnienia. Troskliwe media rekomendują pozostanie w domu wszystkim tym, którzy nie muszą koniecznie wyruszać na wojnę.

Wczorajsza śnieżyca przesunęła się w ciągu nocy nieco bardziej tam gdzie jej miejsce – na północ. Bez większego żalu sztokholmianie oddają puszyste problemy swoim sąsiadom z okolic Uppsali, Gävle i dalej na północ. Południowa Szwecja ma dziś szansę na trochę słońca i piękną zimową pogodę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2012

 

Śnieżna nawałnica nad Sztokholmem.
Całe województwo sztokholmskie zasypały dzisiaj tony śniegu. Opóźnienia w ruchu lotniczym i kolejowym. Nieprzejezdne drogi. Cztery osoby zginęły w wypadkach drogowych w całym kraju. Śnieżna nawałnica przenosi się powoli dalej na północ Szwecji. (rn)

Sztokholm 2012.12.05.

Sztokholm dzisiaj. Foto Emma Hernborg.

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2012

 

Nowy wywiad w Szwecji.
Już od 2004 roku trwają w szwedzkim wojsku prace nad stworzeniem nowej jednostki wywiadowczej do spraw ochrony komunikacji elektronicznej. Oprócz istniejących już od lat wojskowych organizacji wywiadowczych Must oraz FRA powstaje ITF (It-försvarsförbandet). Gotowość do podjęcia pierwszych działań ITF osiągnęła w roku 2008. Nadal jednak trwa nabór specjalistów od IT i pełną zdolność operacyjną jednostka osiągnie w przyszłym roku.

Internet i inne systemy informatyczne stały się nową areną działań wojennych, do których przygotowuje się szwedzka armia. Naczelny dowódca szwedzkich sił zbrojnych Sverker Göranson stwierdził latem tego roku, że IT-ataki stanowią jedno z największych zagrożeń dla Szwecji. W październiku tego roku Szwecja przeżyła zmasowane ataki grupy Anonymous. Wyłączono wiele sajtów rządowych i innych instytucji publicznych (zobacz 5.10.2012).

ITF rozwija przede wszystkim zdolności defensywne, jednak siłą rzeczy posiada również możliwości ofensywne. Ale o tym sza. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2012

 

Szpieg w Sztokholmie.
Szpiegowski program Flame odkryto na jednym z serwerów w Sztokholmie – ujawnia gazeta Ny Teknik. Flame to typ trojana o niebywałej mocy, który przenosi się za pomocą lokalnych sieci lub pamięci USB. Potrafi on zbierać wszelkie informacje w danym komputerze – rejestrować każde naciśnięcie klawisza, nagrywać rozmowy prowadzone przez np. Skype, robić zrzutki ekranu, a nawet za pomocą bluetooth kopiować informacje z pobliskich telefonów. Dotychczas program był używany głównie na Bliskim Wschodzie. W maju odkryto go również we Francji, a teraz pojawił się w Sztokholmie. Zobacz grafik.... (rn)

szpieg

 

Szwecja, Dziennki

4.12.2012

 

Dużo miejsca w Szwecji.
Szwecja słynie z małej gęstości zaludnienia. Średnia krajowa wynosi 23 osoby na km2 (2010 r.). Aż 76% powierzchni kraju stanowią tereny zamieszkałe przez jedną lub żadną osobę osobę na kilometr kwadratowy. Cały ten ogromny obszar, większy od Polski o blisko 30 000 km2, zamieszkuje zaledwie 8 400 osób. Pozostałe 9 531 665 osoby "gnieżdżą się" na zaledwie 24% powierzchni Szwecji. Jednak zaledwie osiem osób mieszka na prawdziwym pustkowiu, tzn. mają więcej niż 10 km do najbliższego sąsiada. Jeżeli odległość do najbliższego sąsiada zmniejszmy do jednego kilometra, to na takim odludziu znajdziemy już 2 614 adresów, w których mieszka 1 073 samotnych osób. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.12.2012

 

Kartka nadal popularna.
Mimo internetu, mailów, sms- i mmsów większość ludzi woli otrzymać starą, poczciwą kartkę pocztową na Święta. Tak przynajmniej wynika z przeprowadzonego niedawno sondażu przez TNS Sifo. Aż 80% zapytanych preferuje tradycyjną kartkę. Tradycja wysyłania kartek świątecznych w Szwecji sięga końca XIX wieku. W ubiegłym roku wysłano tutaj 31 mln kartek w okresie Świąt Bożego Narodzenia. (rn)

Szwecja. Kartka świąteczna z 1948 roku.

Szwedzka kartka świąteczna z 1948 roku.

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net