Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Listopad 2012. 00224

 

Szwecja, Dziennki

29.11.2012

 

Rośnie poparcie dla szwedzkich nacjonalistów.
Szwedzcy Demokraci (Sverigedemokraterna; SD) partia o profilu nacjo­nalistycznym i ulubiony chłopiec do bicia szwedzkich mediów, zyskują coraz więcej zwolenników. Po ostatniej kampanii medialnej skierowanej przeciwko SD poparcie dla partii wzrosło rekordowo. Według sondażu firmy Novus. przeprowadzonego na grupie 2500 osób na SD zagłosowało by 8,6% szwedzkich wyborców, gdyby wybory odbyły się dzisiaj. Najwięcej zwolenników zyskuje partia od dotychczasowych wyborców Socjaldemokratów (S) oraz Moderatów (M).

Kampania przeciwko SD była tak demagogiczna, że najwyraźniej przyniosła odwrotny skutek. Reakcję jednego z posłów SD nazwano na przykład rasistowską, gdy ten do portiera riksdagu powiedział w zdenerwowaniu "nie chcę mieć z Tobą nic do czynienia", a ten okazał się być imigrantem. Oburzenie mediów budziło raczej powszechne zażenowanie niż potępienie, nawet wśród imigrantów.

W sondażach przeprowadzanych w ostatnich tygodniach szwedzcy nacjonaliści uzyskują od 6,4 do 12,3% poparcia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.11.2012

 

Zima w Sztokholmie.
Pierwszy w tym roku śnieg przykrył dzisiaj Sztokholm. Zaczęło się wczoraj wieczorem deszczem ze śniegiem, ale dziś od rana miasto pokryła już stabilna biała pokrywa. Kierowcy przywitali pierwszy śnieg jak zwykle paroma stłuczkami, ale policja zapewnia, że obyło się bez poważniejszych wypadków. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2012

 

Znany norweski dialekt – angielski.
Język angielski, to nic innego jak norweski dialekt. Taką tezę można postawić po zapoznaniu się z teorią dwóch profesorów lingwistyki – Norwega Terje Faarlunda oraz Czecha Josefa Emmondsa. Po dokładnym zbadaniu sprawy doszli oni do wniosku, że dzisiejszy angielski wywodzi się od języka dawnych Normanów, którzy osiedlili się na wyspach brytyjskich przed około 1500 laty. W ten sposób Faarlund i Emmonds obalają dawny pogląd, że obecny angielski pochodzi od staroangielskiego, który z kolei ma zachodniogermańskie korzenie. Staroangielski i współczesny angielski, to dwa oddzielne języki uważają profesorowie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2012

 

Coraz trudniej sprzedać dom w Szwecji.
Według statystyk udostępnionych przez jedno z największych biur handlu nieruchomościami w Szwecji – Svensk Fastighetsförmedling – okres anonsowania sprzedaży domu wydłużył się znacznie w ostatnim czasie. Domy, które biuro sprzedało we wrześniu i październiku były wystawione na sprzedaż średnio 96 dni. W identyczny okresie roku ubiegłego poszukiwanie kupca trwało zaledwie 71 dni. Wydłużenie okresu sprzedaży nastąpiło przede wszystkim w dużych miastach, w mniejszych był on zawsze duży i sięgał 6-9 miesięcy.

Niepokoje finansowe eurozony, gorsza koniunktura oraz pewna ograniczenia w uzyskaniu kredytu leżą u podstaw przyhamowania na rynku nieruchomości. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.11.2012

 

Zakaz żucia tytoniu.
Rośnie ilość miejsc pracy w Szwecji, zwłaszcza w sektorze publicznym, wprowadza zakaz używania tytoniu. Dotyczy to nie tylko palenia ale i żucia. Żucie tytoniu – t.zw. snus – jest w Szwecji bardzo popularne, coś w rodzaju narodowego "sportu". Ma on tą przewagę nad paleniem, że nie zatruwa powietrza wokoło i nie szkodzi otoczeniu. Ci którzy nie znoszą dymu tytoniowego bez problemu mogą tolerować snus. Dlatego zakaz żucia tytoniu wywołuje wiele kontrowersji. (rn)

snus

Poza nieprzyjemnym doznaniem estetycznym, żucie tytonie nie przeskadza otoczoniu.

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2012

 

Dobry żart miliony wart.
Narzekasz na drogą benzynę? Wyobraź sobie co dopiero musiał przeżyć David Elfström Lilja ze szwedzkiego miasteczka Söderhamn gdy otworzył kopertę z miesięcznym rachunkiem za benzynę. Do zapłacenia 5 400 000 koron – stało na rachunku. Ale firma nie była bezduszna, zaproponowała jednocześnie spłatę na raty – pierwsza rata 5 390 000 koron. Na szczęście okazało się, że to system komputerowy sprawił ten mrożący krew w żyłach żarcik. Prawdziwa kwota wynosiła 800 sek (400 zł). (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2012

 

Szwedzka szynka na wymarciu.
Główną potrawą na wigilijnym stole w protestanckiej Szwecji jest... szynka. Najchętniej ze szwedzkiej świni – uważa się powszechnie. Szwedzcy producenci wieprzowiny otrzymują szerokie wsparcie propagandowe od tutejszych mediów. Jednak handlarze są bardziej wrażliwi na cenę niż na nacjonalistyczne uniesienie i chętnie importują tańsze (i często lepsze) mięso z zagranicy. Dla tego coraz więcej szwedzkich hodowców świń wycofuje się z branży. W tym roku pod nóż pójdzie 2,5 miliona szwedzkich świń mniej niż zazwyczaj. Jest to ponoć najniższy ubój w historii. Media biją na alarm, że na świątecznych stołach może zabraknąć szwedzkiej szynki. (rn)

Szwedzka szynka

Szwedzka świąteczna szynka.

 

Szwecja, Dziennki

27.11.2012

 

Sposób na bezrobocie.
Szwedzkie gminy, dotknięte wysokim bezrobociem wśród młodzieży znalazły na nie sposób – eksport bezrobotnych do Norwegii. Tam przyjmowani są z otwartymi rękami i błyskawicznie dostają pracę. Gmina Söderhamn wystartowała specjalny projekt, gdzie chętni dostają wszelką pomoc w emigracji do Norwegii – pomoc finansową, znalezieniem mieszkania, w poszukiwaniu pracy i dopełnieniu formalności. Potem wiele sąsiednich gmin poszło śladami Söderhamn. Teraz ten pomysł naśladuje wiele innych gmin w całej Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.11.2012

 

Piratpartiet pęka w szwach.
W ciągu zaledwie paru tygodni szwedzka Piratpartiet, walcząca o wolność internetu, podwoił ilość swoich członków. Główną przyczyną był najazd policji na serwis wymiany plików Tankafetast i zablokowanie serwerów. Użytkownicy Tankafetast przenieśli się błyskawicznie do Piratpartiet. Obecnie partia liczy sobie około 16 000 członków. Jest to więcej niż zarówno Miljöpartiet (zieloni) oraz komunistyczna Vänsterpartiet – obie partie zasiadające w szwedzkim parlamencie riksdagu. Teraz będzie to wymagało dużo pracy od Piratpartiet aby zatrzymać nowicjuszy na stałe. Takie nagłe przypływy członków zdarzały się już wcześniej po głośniejszych prześladowaniach internautów przez władze. (rn)

Piratpartiet

 

Szwecja, Dziennki

24.11.2012

 

Pedałowanie nabiera tempa.
Między wrześniem ubiegłego roku, a sierpniem obecne sprzedano w Szwecji 540 000 nowych rowerów. Jest to w Szwecji trzeci rok z rzędu wzrostu sprzedaży. Dojeżdżanie rowerem do pracy należy obecnie do dobrego tonu i zaczyna być coraz bardziej popularne mimo mało przyjaznych warunków klimatycznych. Coraz więcej osób posiada też dwa rowery – jeden do pracy i jeden do treningu. Branża rowerowa zawdzięcza swoje sukcesy w dużej mierze wszechpotężnej ekopropagandzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.11.2012

 

Festiwal Eurowizji 2013.
Przyszłoroczny finał Eurovision Song Contest odbędzie się jak wiadomo w Szwecji, dzięki zwycięstwu Loreen w tegorocznych zmaganiach z piosenką "Euphoria". Rywalizację o miejsce festiwalowych koncertów wygrało Malme na południ kraju, co spotkało się tam z prawdziwą euforią. W poniedziałek startuje sprzedaż biletów. Malmö Arena, gdzie będą odbywały się koncerty pomieści jednorazowo około 15 000 osób. Totalnie odbędzie się 9 występów z udziałem publiczności – łącznie z próbami generalnymi. Ceny biletów wahają się od 90 do 1 950 koron (finał). (rn)

Malmö Arena

Malmö Arena.

 

Szwecja, Dziennki

23.11.2012

 

Wyrok dla seryjnego mordercy z Malme.
Peter Mangs przez wiele lat strzelał do przypadkowo wybranych osób na ulicach Malme. Niemal wszystkie to obcokrajowcy. Według oskarżenia do jesieni 2010 roku zamordował on trzy osoby oraz próbował zamordować 12. Ostatecznie w lipcu 2012 r. został skazany za dwa morderstw, pięć prób morderstwa oraz trzy groźby karalne. Dziś rano sąd w Malme ogłosił wyrok – dożywocie. Poza tym Mangs został zobowiązany do wypłacenia odszkodowania poszkodowanym w łącznej wysokości 1 175 000 koron szwedzkich. (rn)

Peter Mangs

Peter Mangs – szwedzki seryjny morderca z Malme.

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2012

 

Podwójna lojalność w riksdagu.
Partia Szwedzkich Demokratów chce zlustrować szwedzki parlament – riksdag – pod względem obywatelstwa posiadanego przez posłów. – To przedziwna sytuacja gdy w riksdagu mamy osoby z podwójną lojalnością. Obywatele muszą być pewni, że ten kto reprezentuje szwedzki naród w riksdagu jest całkowicie lojalny wobec szwedzkiej racji stanu – argumentuje SD. Argument wydaje się oczywisty jednak SD jest jak dotychczas osamotnione wśród wszystkich partii szwedzkiego parlamentu z żądaniem pojedynczej lojalności w riksdagu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2012

 

słuchawkiTym razem słuchawki.
Szwedzki instytut badań rynkowych HUI ogłosił prezentem gwiazdkowym roku 2012 słuchawki. Prezent roku musi spełniać parę podstawowych warunków: musi być nowością lub na nowo stać w centrum uwagi; osiągać dużą ilość lub wartość sprzedaży; reprezentować ducha czasu. Słuchanie zamiast czytania reprezentuje dzisiaj nasz mobilny styl życia – twierdzi HUI. Instytut nie wskazuje na jakąś konkretną markę słuchawek, a tylko na produkt jako taki. Gwiazdkowy prezent roku jest typowany w Szwecjii od 1988 roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.11.2012

 

Szwedzkie firmy zmniejszają pensje.
Niedawno Skandynawskie Linie Lotnicze zmusiły swoich pracowników do przyjęcia gorszych warunków płacowych. Teraz więcej szwedzkich firm chce pójść za przykładem SASu. W kolejce stoją już koncern stalowy SSAB i Borlänge czy Volvo PV. Pomysł rozpowszechnia się po całym kraju. Głównym argumentem przedsiębiorstw jest na ogół konieczność zmniejszenia kosztów – alternatywą jest likwidacja miejsc pracy czy nawet ogłoszenie upadłości firmy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.11.2012

 

Dla dobra przyszłych pokoleń.
Szwedzi oszczędzają na przyszłość swoich dzieci przeciętnie 257 zł miesięcznie na dziecko. Najwięcej odkładają mieszkańcy Sztokholmu i okolic, aż 346 zł. Najmniej mieszkańcy wyspy Gotland – 158 zł. 14% szwedzkich rodziców nie odkłada na przyszłość swoich dzieci w ogóle. Wśród często wymienianych celów oszczędzania jet prawo jazdy oraz wkład gotówkowy na mieszkanie własnościowe dla pociech. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2012

 

Słaba integracja w Szwecji.
Według niedawno przeprowadzonego studium przez Uniwersytet Sztokholmski integracja obcokrajowców zamieszkałych w Szwecji przebiega niemal najgorzej spośród 15 badanych krajów europejskich. Głównym kryterium było posiadanie stałej pracy w ciągu pierwszych 10 lat. Tylko Hiszpania wypada gorzej pod tym względem wśród mężczyzn, a Francja wśród kobiet. Znacznie szybciej znajdują pracę imigranci w takich krajach jak Wielka Brytania, Norwegia, Dania, Niemcy czy Włochy. Jedną z przyczyn może być to, że Szwecja przyjmuje znacznie więcej azylantów, którym aklimatyzacja w nowym kraju zajmuje znacznie więcej czasu niż imigrantom, którzy przyjeżdżają od razu do pracy – twierdzi autor studium, socjolog Ryszard Szulkin – dobrze zintegrowany. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.11.2012

 

IKEA przyznaje i przeprasza.
Szwedzki gigant meblowy IKEA przyznał oficjalnie, że 25–30 lat temu jego meble były produkowane przez więźniów politycznych w NRD (Wschodnie Niemcy). Szef niemieckiego oddziału IKEA, Peter Betzell, wyraził jednocześnie głębokie ubolewanie z tego powodu i prosił o wybaczenie. Podobny proceder odbywał się na Kubie. IKEA doskonale wiedziała kto produkuje ich meble. Jeden z byłych więźniów, który pracował dla Ikei, Alexander Arnold, stwierdził, że dobrze, że szwedzka firma przyznała w końcu to, o czym wszyscy wiedzieli od lat. Meble Ikei były produkowane również w Polsce i innych krajach socjalistycznych. (rn)

IKEA

Szwecja

Szwecja, Dziennki

19.11.2012

 

SAS walczy o przetrwanie.
Nadal ważą się losy państwowych Skandynawskich Linii Lotniczych SAS. Firma zapowiada drastyczne obniżki pensji. Znaczna obniżka kosztów firmy jest warunkiem otrzymania gwarancji państwowych na pożyczki bankowej. Jeżeli nie zostanie zawarte porozumienie z personelem, firmie grozi upadłość. Od kilku dni trwają negocjacje. Wczoraj wieczorem SAS przedstawił nową propozycję. Według ostatniej oferty personel ma zachować obecne pensje w zamian za zamrożenie ich przez dwa lata oraz pogorszenie warunków pracy, delegacji oraz podwyższenie wieku emerytalnego do 65 lat. Przez całą noc trwały negocjacje ze związkami w Szwecji, Norwegii oraz Danii. Jak na razie siedem związków zawodowych podpisało już umowę. Upiera się jeszcze tylko duński CAU. Tym czasem konkurenci ostrzą już zęby na resztki po Sasie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.11.2012

 

SAS na krawędzi upadku,
Skandynawskie linie lotnicze SAS od lat borykają się z trudnościami ekonomicznymi. Jedną z przyczyn są bardzo wysokie płace personelu, uważają obserwatorzy. Dzisiaj SAS przedstawi plan ograniczenia kosztów. Jednym z punktów ma być zmniejszenie płac nawet o 25%. Alternatywą jest upadłość. Mimo to około 1000 zatrudnionych i tak pożegna się z pracą. Głównymi właścicielami SAS-u są rządy trzech krajów skandynawskich – Szwecji (21,4 %), Norwegii (15,1 %) i Danii (14,3 %). Reszta udziałów należy do prywatnych inwestorów. Rząd tych trzech krajów udzielą gwarancji bankowych SAS-owi na pożyczkę na blisko 5 mld koron. Jet to pomoc publiczna zakazana w ramach Unii. Ale zakazana tylko dla tych, którzy zakazywać sobie pozwalają. Tym razem Unia nie ma nic przeciwko. (rn)

SAS

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2012

 

Rośnie poparcie dla szwedzkich nacjonalistów.
Sverigedemokraterna – Szwedzcy Demokraci (SD) – nadal zyskują na popularności wśród wyborców. W ostatnim sondażu, przeprowadzonym między 30/10 a 7/11 uzyskali oni aż 9% poparcia. Oznacza to wzrost 1,9 procentowy wzrost tylko od września. SD zadebiutowało w riksdagu (szwedzkim sejmie) zaledwie po wyborach wyborach 2010 r, a dzisiaj jest już trzecią co do wielkości partią w Szwecji. W mediach są oni przedstawiani najczęściej jako ksenofoby, islamofoby i skrajni nacjonaliści. Jak widać wszystko to przypada Szwedom coraz bardziej do gustu. Zapewne zawsze przepadało, ale teraz uznają, że wolno to okazywać. (rn)

Pełne wyniki wyniki

Socjaldemoraci 33,1 (+0,5)
Moderaci 30,3 (-1,6)
Sszwedzcy Demokraci 9,0 (+1,9)
Zielonie 8,0 (+0,3)
Liberałowie 5,8 (-1,4)
Komuniśi 4,7 (-1,2)
Center 4,5 (+0,6)
Chrześcijańscy Demokraci 3,7 (+0,8)

Blok rządzący, Alliansen: 44,3 (-1,6)
Opozycja czerwono-zieloona: 45,7 (-0,5)

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2012

 

Grubasom trudniej o pracę.
Pracodawcy niechętnie zatrudniają osoby z dużą nadwagą, prawdopodobnie e obawie o mniejszą ich produktywność – ujawnia świeży studium. Raport podaje wiele przykładów, m.in. z protestanckiego Szwedzkiego Kościoła, gdzie kandydatom na diakonów czy inne stanowiska mniej lub bardziej dawano do zrozumienia, że nie mają szans na dostanie pracy ze względu na swój wygląd. Powszechnym przekonaniem jest że ludzie dysponujący nadmierną ilością kilogramów są mniej wydajni i częściej chorują. Bardziej wnikliwe badania nie zawsze to potwierdzają. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2012

 

Skandynawowie pomagają biegiem.
Biegacze ze Szwecji, Danii i Norwegii, którzy przylecieli do USA aby wziąć udział w maratonie nowojorskim, odwołanym w ostatniej chwili z powodu dewastującego dla miasta uderzenia huraganu Sandy, wystartowali w niedzielny poranek we własnym biegu.

Anulowanie ściągającego co roku tłumy chętnych z całego świata maratonu nowojorskiego, nie ucieszyło przygotowujących się do niego miesiącami miłośników długodystansowych przebieżek. Jednak z inicjatywy dwóch Szwedów, którzy przelecieli cały Atlantyk tylko dla tej imprezy, został zorganizowany zastępczy mini-maraton z którego cały dochód ma być przeznaczony na pomoc poszkodowanym w wyniku kataklizmu Amerykanom. Aby przyłączyć się do tej inicjatywy należało wpłacić minimum 10 dolarów. Trasa biegu była wyznaczona wokół nowojorskiego Central Parku, tak aby nie blokować ruchu drogowego w mieście. Ponieważ wszystko było organizowane niemal z dnia na dzień, zgłosiło się niewiele osób. Najliczniejszą grupę stanowili ubrani w barwy narodowe Szwedzi, Duńczycy i Norwegowie którzy stawili się w liczbie 250 osób. Na tym spontanicznym wydarzeniu udało się zebrać ponad 4 tysiące dolarów. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2012

 

Szwedzki kontyngent w Afganistanie topnieje.
Rząd zawarł kompromis z Socjaldemokratami i Zielonymi w sprawie zmniejszenia szwedzkiego kontyngent wojskowego w Afganistanie. Jeszcze w tym roku do domu wróci około 100 żołnierzy. Do lata przyszłego roku, z dzisiejszej 500 osobowej załogi pozostanie tam tylko 300 osób. Obecna, centro prawicowa koalicja rządowa nie ma własnej większości i w kontrowersyjnych sprawach musi uzyskać wsparcie którejś z partii opozycji, która na szczęście dla rządu nie stanowi jednolitego bloku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2012

 

Papier w defensywie.
W Europie produkuje się zbyt dużo papieru gazetowego, dla magazynów i katalogów. W ciągu zaledwie paru lat zmieniły się bardzo nasze czytelnicze przyzwyczajenia. Ściślej mówiąc o d czasu narodzin iPhona i iPada. Praktycznie wszystkie szanujące się gazety i czasopisma m ają już swoje tabliczkowe i smartfonowe wersje. Niektóre przymierzają się do porzucenia wersji papierowej. Np. ostatni papierowy numer światowego Newsweeka ukarze się 31 grudnia tego roku. Szwedzki przemysł leśny i papierniczy musi się przystosować do nowej sytuacji i szukać nowych rynków zbytu. Nie obędzie się jednak bez kuracji odchudzającej w tej branży. (rn)

iPad Szwecja.net

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2012

 

Szwedzi polują na rysia.
Będący w Polsce pod ochroną ryś, w Szwecji musi spać z jednym okiem otwartym. A przynajmniej na północy Szwecji w województwie Västerbotten, gdzie między 1 listopada a 16 grudnia ma zostać odstrzelonych minimum dziesięć sztuk tego największego w Europie kota.

Konieczność zmniejszenia jego populacji lokalne władze uzasadniają stratami ponoszonymi przez tamtejszych hodowców reniferów. Według ich wyliczeń, w okresie zimowym pojedynczy ryś jest w stanie zagrabić i wykorzystać na swoje potrzeby około 20 reniferów w ciągu miesiąca.

Ponieważ polowanie na rysie jest w Szwecji zjawiskiem stosunkowo nowym, podlega bardziej surowym restrykcjom niż w przypadku łosi czy niedźwiedzi. Główne wymaganie zakłada, że strzelać można tylko do samotnych przedstawicieli tego gatunku. Myśliwi muszą przejść przynajmniej 1km wzdłuż pozostawionych na śniegu śladów rysia, tak aby upewnić się czy nie towarzyszą mu inne osobniki lub potomstwo. (ms)

rīś

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2012

 

Lekarski exodus.
Coraz intensywniejsza emigracja poszukujących lepszych warunków płacowych Szwedów do sąsiedniej Norwegii, jest nasilona zwłaszcza wśród pracowników sektora opieki zdrowotnej. Niedawno w szpitalu w miejscowości Mora, centralna Szwecja, 14 lekarzy porzuciło swoje posady aby przenieść się do placówki w norweskiej gminie Tynset. Strata tylu doświadczonych medyków postawiła dalsze funkcjonowanie szwedzkiego szpitala pod znakiem zapytania, zmuszając pozostały personel do podjęcia dodatkowych dyżurów. Placówka w Tynset jest jednym z najmniejszych szpitali w Norwegii, zatrudnia tylko 20 lekarzy z których aż 18 to Szwedzi. Poza lepszymi zarobkami, norweska klinika kusi też wygodnym czasem pracy. Szwedzcy lekarze mogą przyjeżdżać tam na połowę miesiąca, a później wracać do domu aby spędzić cztery tygodnie z rodziną. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2012

 

Nasz drogi król.
Z roku na rok zwiększa się kwota przeznaczana przez Szwecję na finansowanie dworu królewskiego. Przez ostatnie 10 lat koszt utrzymywania monarchii wzrósł o blisko 50%, na chwilę obecną wynosi on około 122 miliony koron rocznie. Ponad połowa tej sumy przeznacza jest na utrzymanie wszystkich królewskich zamków w Szwecji, reszta pieniędzy jest użytkowana przez rodzinę królewską do pełnienia swoich obowiązków reprezentacyjnych. Są z nich opłacane np. podróże, ubrania, jedzenie, a także koszt utrzymania ochrony i innych pracowników.

Jednak rodzina monarsza, jako jedyna finansowana z państwowego budżetu instytucja w Szwecji, nie ma obowiązku ujawniania czynionych przez siebie wydatków. Nie wiadomo więc czy, lub jak, pieniądze z budżetu państwa wpływają na jej prywatne majątki.

Król Szwecji, Karol XVI Gustaw, jest właścicielem wielu dobrze prosperujących przedsiębiorstw, jednak nie wszyscy są przekonani czy ma aż taką żyłkę do interesów aby zarobić 134 miliony koron w przeciągu ostatniej dekady. Do tego należałoby dodać dużą kolekcję luksusowych samochodów i łodzi, których funkcja reprezentacyjna ma raczej wymiar lokalny, krajowy. (ms)

Drottningholm

Drottningholm, rezydencja rodziny królewskiej.

 
     
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net