Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Październik 2012 00202

 

Szwecja, Dziennki

31.10..2012

 

Scandinavian dream.
W tegorocznym rankingu Prosperity Index, szeregującym 142 państwa na podstawie dobrobytu i życiowych perspektyw ich mieszkańców, wszystkie kraje skandynawskie uplasowały się na podium. Złoty medal dla Norwegii, srebrny dla Danii i brązowy dla Szwecji.

Ranking Prosperity Index jest tworzony przez niezależną organizację The Legatum Institute. Bierze się w nim pod uwagę jakość wielu czynników warunkujących poziom życia ludzi. Są to np. wolność osobista, opieka zdrowotna, bezpieczeństwo, system edukacji, gospodarka, zarządzanie państwem oraz kapitał ludzki.

W porównaniu z rankingiem z roku 2011, Szwecja podskoczyła o dwie pozycje, Norwegia i Dania zaś powtórzyły swój wynik. Pierwsze po skandynawskim trio są Australia i Nowa Zelandia, a Stany Zjednoczone debiutują w tym roku poza najlepszą dziesiątką. (ms)

podium

No i kto górą?

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2012

 

Szwedzi na zachód za chlebem.
Oblicza się, że w 2004 roku pracowało 43 640 Szwedów w Norwegii. W sześć lat później było ich tam już 82 471. Kusi łatwość dostania pracy – bezrobocie w Norwegii wynosi zaledwie 3% – zarobki, czasem dwa razy większe niż w Szwecji. Język norweski jest tak bardzo zbliżony do szwedzkiego, jak np. słowacki do polskiego, więc niem żadnej bariery językowej. Wyśmiewanego niegdyś "ubogiego kuzyna" wybierają dzisiaj nie tylko młodzi. Blisko 23 000 Szwedów po 55 000 roku życia zrobiło to również. – Słyszało się, że w Oslo zarabia się lepiej. Dlatego wyjechałam. A teraz, gdy już tu jestem już nigdy nie wrócę spowrotem – mówi Joanna Wenck dla szwedzkiego radia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2012

 

Norwedzy na wschód za chlebem...
... i całą masą innych produktów. 12% produktów codziennego użytku mieszkańcy przygranicznego, norweskiego województwa Östfold kupują w Szwecji. Marchewką są oczywiście ceny – znacznie niższe niż w Norwegii. Według norweskich statystyk handel graniczny w 2011 r. kosztował Norwegię 7 700 miejsc pracy, a państwo straciło 2,4 mld norweskich koron. Można śmiało założyć, że właśnie tyle samo zyskała Szwecja. Dobrze jest mieć bogatych sąsiadów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2012

 

Nowa fala uchodźców do Szwecji.
Według przewidywań szwedzkiego Urzędu Imigracyjnego (Migrationsverket) w przyszłym roku 54 000 osób będzie starało się o azyl w Szwecji. Główną przyczyną jest sytuacja w Syrii. Jeżeli ta prognoza się spełni, to będzie to największy napływ azylantów od czasów wojny bałkańskiej w ostatniej dekadzie XX wieku. Niezbędne są nowe środki aby sprostać takiej fali nowych spraw. Już od września Urząd Imigracyjny przyjmuje około 1 250 podań o azyl w tygodniu. Przekracza to znacznie aktualne możliwości urzędu, 500–700 załatwionych spraw tygodniowo. Stosy podań rosną więc w zastraszającym tempie, a co za tym idzie czas oczekiwania na odpowiedź. W między czasie uchodźcy muszą gdzieś mieszkać i coś jeść. Oprócz uchodźców z Syrii zwiększa się również napływ z Somalii (+52%) i Afganistanu (+24%). Migrationsverket domaga się zwiększenia budżetu na przyszły rok 1,5 mld koron. Środki przyznane na rok 2012 wynosiły 2,5 mld sek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

29.10.2012

 

Szwedzki książę w Afganistanie.
Szwedzki książę Karol Filip wizytował w zeszłym tygodniu kilka baz wojskowych w Afganistanie. Przez trzy dni, podróżując między innymi helikopterem, odwiedzał żołnierzy szwedzkiej armii stacjonujących od dłuższego czasu w tamtejszych obozach. Ubrany w mundur książę przemieszczał się po północnej części tego niebezpiecznego kraju, głównie w okolicy miast Mazar-i-Sharif oraz Sheberghan. Wszystko z niewątpliwą korzyścią dla morale żołnierzy i wizerunku szwedzkiej rodziny królewskiej. (ms)

nic

Kiążę Karol Filip

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2012

 

Tańsza benzyna w Szwecji.
Tylko w ciągu tygodnia cena benzyny spadła o 1,1 korony na litrze i 95-oktan kosztuje teraz 14:33 koron za litr. Jest to najniższa cena benzyny w tym roku. Również cena diesla i etanolu złagodniała. Za litr diesla płacimy 14:89 sek, a E-85 10:29 sek. Oprócz normalnej sezonowej obniżki cen przyczyną jest wznowienie produkcji wielu rafinerii na świecie, po przerwie spowodowanej różnymi wypadkami losowymi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.10.2012

 

Szwedzki rynek mieszkaniowy.
Brak mieszkań w Sztokholmie i pozostałych dwóch wielkich miastach Szwecji – Geteborgu i Malme – jest ogromny. Jednocześnie sprzedaż nowych mieszkań idzie jak po grudzie. Przymrozek na rynku mieszkaniowym nadszedł rok temu – i został. Wiele firm budowlanych obniża ceny lub kusi darmowym czynszem* przez jakiś czas. Dzięki np. uprzejmości koncernu Skanska przez cały rok za darmo można sobie mieszkać w kilku atrakcyjnych dzielnicach Sztokholmu, Geteborga czy Malme. Nie wystarczy? Już wiosną tego roku firma Järntorget oferowała obniżkę ceny o 5% i bez czynszu przez rok w nadmorskiej dzielnicy Hammarby Sjöstad, w Sztokholmie. Dodajmy więc czek żywnościowy wartości 15 000 zł i 10 000 zł na koszty przeprowadzki – przebija firma NCC.

Jak to wygląda w praktyce? Sztokholm Hammarby Sjöstad, mieszkanie własnościowe, 4 pokoje, 99 m2, cena 5 055 000 sek, czynsz 5 163 sek/miesiąc. Koszt kredytu mieszkaniowego 5 mln sek, związanego na 2-3 lata to dzisiaj 2,9%, czyli 12 083 sek/mies. Wychodzi na to, że mając w kieszeni jedynie 55 000 sek pierwszy rok mieszkamy w luksusowym mieszkaniu za jedyne 6 000 złotych na miesiąc. Ale nie zapominajmy o darmowych kanapkach! (rn) Zobacz też nowinkę z 22.10.2012.

*Piszemy skrótowo "czynsz", ale chodzi o miesięczną opłatę użytkową. W mieszkajiach własnościowych nie ma czynszu.

Hammarby Sjöstad

Sztokholm, Hammarby Sjöstad.

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2012

 

Szwedzcy nacjonaliści na podium.
Nacjonalistyczna partia Szwecji – Sverigedemokraterna – jest trzecią co do wielkości partią w kraju. Według ostatniego sondażu firmy Ipsos SD ma dzisiaj 8,5% zwolenników, gotowych zagłosować na nią w wyborach parlamentarnych. Badanie przeprowadzono między 3 a 23 października. Od września przybyło partii aż 2,7% sympatyków.

Poza riksdagiem znaleźli by się Chrześcijańscy Demokraci (KD), obecny członek rządzącej koalicji. Uzyskali w tym sondażu zaledwie 3,8% poparcia, a próg wyborczy w Szwecji wynosi 4%. Gdyby miał to być wynik wyborów SD utraciła by swoją dzisiejszą pozycję języczka u wagi, a centroprawicowa koalicja władzę. Ale do wyborów mamy jeszcze blisko dwa lata. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2012

 

Szwedzcy Obamofile.
Zgodnie z wynikami internetowej sondy przeprowadzonej w Szwecji przez lewicową popołudniówkę Aftonbladet, ubiegający się o drugą kadencję prezydencką w USA Barack Obama byłby zdecydowanie chętniej widziany przez jej czytelników. Spośród ponad 58 tysięcy osób, które zagłosowały do tej pory, aż 89% ankietowanych chce aby Barack Obama zerkając na dwudziestodolarowy banknot wciąż widział na nim swój dom – Biały Dom. Gubernator Mitt Romney z zaledwie 11% poparcia zdecydowanie nie przekonał do siebie internautów Aftonbladet.se.

Warto jednak dodać, że sondy internetowe robione dla rozrywki przez różne media nie mają żadnej wartości naukowej. Po drugie Aftonbladet jest gazetą sensacyjno–lewicową. Jej czytelnicy – gdyby była taka opcja – na prezydenta USA wybrali by pewnie Lenina.

W sondażach przeprowadzanych wśród amerykanów, kandydaci na prezydenta idą jednak łeb w łeb. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

26.10.2012

 

Madeleine – Zaręczyny II
W czwartek ogłoszone zostały zaręczyny szwedzkiej księżniczki Madeleine i jej partnera Chrisa O'Neilla. Młodsza z córek króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii, poznała swojego narzeczonego dwa lata temu w Nowym Jorku. Zarówno para królewska jak i rodzeństwo Madeleine deklaruje zadowolenie z zaręczyn oraz sympatię wobec przyszłego członka monarszej rodziny.

Christopher O'Neill to 37-letni finansista, milioner. Posiada podwójne obywatelstwo, z urodzenia jest Brytyjczykiem a z wyboru Amerykaninem. W 2013 roku, na kiedy to planowany jest ślub, prawdopodobnie poszerzy swoje personalia o szwedzkie obywatelstwo. Problematyczna może być jednak kwestia otrzymania przez niego tytułu książęcego, bowiem amerykańska konstytucja nie jest przychylna takim wybrykom obywateli królestwa demokracji – USA.

Para wspólnie zaanonsowała swoje zaręczyny w oficjalnym nagraniu wideo. Informacja ta stała się szybko przebojem szwedzkich mediów oraz internetowym fenomenem. Oświadczenie Madeleine i Chrisa bardzo przypadło do gustu Szwedom, którzy zaczęli je bezlitośnie parodiować, podśmiewając się z nerwowego zachowania księżniczki, połączonego z pompatycznością przekazu oraz językowymi problemami Christophera z władaniem szwedzką mową. (ms)

Zaręczyny nr 2 szwedzkiej księźniczki Madelein.

Madelein i Chris O'Neill – zobacz wideo...

***

Jest to już drugie oficjalne podejście księżniczki Madeleine do złowienia męża. Pierwszy raz swoje zaręczyny – wówczas ze szwedzkim playboyem Jonasem Bergströmem – Madeleine ogłosiła już w sierpniu 2009 roku. Ale szczęście trwało krótko – w kwietniu następnego roku dwór ogłosił zerwanie zaręczyn.

Czytaj o zaręczynach nr 1... . Więcej o szwedzkiej rodzinie królewskiej...

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2012

 

Pielęgniarski bunt.
Personel pielęgniarski w Szwecji domaga się 24 000 koron brutto jako pensji początkowej. Po 30% podatku "na rękę" zostanie około 16 800 sek (1 zł ≈ 2 sek). Manifestacje będą trwały w całym kraju. Pielęgniarski bunt rozpoczął się już wiosną tego roku pod hasłem "Odważ się powiedzieć nie poniżej 24 000". Szwedzkie Radio zbadało w sierpniu rezultaty tej akcji w 21 regionach kraju. Niestety sukces buntu był znikomy. Większość szpitali płaciła nadal swoim pielęgniarkom 21-22 000 koron brutto, mimo że w wielu regionach brakowało jednocześnie pielęgniarek, między innymi dlatego, że wiele z nich "odważyło się powiedzieć nie".

W najbliższych latach spodziewany jest duży ubytek personelu medycznego z powodu przejścia na emerytury. Jednak dyrektorzy szpitali spokojnie patrzą na sytuację. Mają zawsze w zanadrzu import personelu. (rn)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

22.10.2012

 

15 lat w kolejce na mieszkanie.
W Szwecji są dwie podstawowe formy mieszkania w domach wielorodzinnych – czynszowe (hyresrätt) i własnościowe (bostadsrätt). To ostatnie można kupić, ale w Sztokholmie, Geteborgu i Malme trzeba mieć na to co najmniej 100 000 zł na zaliczkę i dopożyczyć 1-2 miliony na zakup. Czynszowego kupić nie można, ale na kontrakt czeka się latami. W Sztokholmie co najmniej 5 lat, by wynająć mieszkanie na przedmieściach. Nieco szybciej można wynająć mieszkanie w nowym budownictwie, ale tam czynsze są znacznie wyższe. Najtrudniej zdobyć kontrakt w centralnych dzielnicach. W Sztokholmie bez znajomości jest to prawie niemożliwe. W Geteborgu około 15 lat – na 8 500 mieszkań jest tam 140 000 oczekujących. W Malme czeka się co najmniej 4 lata.

Dlatego w tych trzech dużych miastach Szwecji kwitnie czarny rynek. Za ogromne pieniądze sprzedaje się kontrakty mieszkań czynszowych, co jest nielegalne. Kontrakt 1-2 pokojowego mieszkania może kosztować 100-150 tys. zł. Ale to bardzo niebezpieczny proceder – można zostać bez pieniędzy i bez mieszkania.

Dla wielu, którzy koniecznie muszą mieszkać w centralnych dzielnicach dużych miast pozostaje t.zw. wynajem "z drugiej ręki". Przy spełnieniu pewnych warunków jest to legalne, ale za to kosztuje słono. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.10.2012

 

Absolut pozwany.
Producent znanej wódki Absolut – "Absolut Company" – został pozwany przez małą rodzinną firmę ze Malme "Purity Vodka" (czysta wódka). Przedmiotem sporu Dawida z Goliatem jest używanie przez tego ostatniego sloganu "Absolut Purity". Według "Purity Vodka" sprawia to wrażenie, że obie firmy mają coś wspólnego ze sobą i jest to oczywiste naruszenie jej marki. Swoją drogą trochę mają – obie są produkowane w Skanii, choć właścicielem Absoluta jest już dzisiaj francuski koncern spirytusowy Pernod Richard. No i wódka jak zwykle jest "czysta". Na tym jednak wspólnota się kończy. Absolut Vodka jest znana na całym świecie, obroty firmy w 2011 r. wyniosły ponad 3,43 miliarda koron, a zysk 1,26 mld sek. Purity Vodka w tym samym czasie sprzedała za 2,6 miliona koron, a zamiast zysku miała straty 24 mln. Jednak dzięki procesowi wszyscy dowiedzieliśmy się o istnieniu czystej w Malme. (rn)

Purity Vodka

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2012

 

Grecja porzuci euro.
To już tylko kwestia czasu kiedy Grecja wróci do własnej waluty – powiedział szwedzki minister finansów Anders Borg podczas dzisiejszej telekonferencji IMF w Tokio. Grecja nie ma możliwości by sprostać wymaganiom, jakie narzuca jej Unia Europejska. Powrót do drachmy umożliwi prowadzenie własnej polityki monetarnej. Obniżka kursu waluty uczyni kraj znacznie bardziej atrakcyjny dla turystów ze świata, a turystyka jest jedną z najważniejszych gałęzi greckiej gospodarki. Odbudowa turystyki może zapewnić pewien wzrost również w innych dziedzinach – twierdzi Borg. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2012

 

Sukcesy szwedzkiego komornika.
Szwedzki Urząd Komornika zabiera coraz więcej dóbr osobą podejrzanym o ciężkie przestępstwa. W tym roku, do końca września komornik wzbogacił się w ten sposób już o blisko 8 mln zł. Przez cały poprzedni rok zgarnął zaledwie 1,25 mln zł. Najczęściej są to luksusowe samochody, ale również biżuteria, gotówka, a nawet nieruchomości. Przejęty majątek jest potem sprzedawany na aukcji. Sukcesy komorniczego biznesu tłumaczy się zacieśnieniem współpracy wielu różnych urzędów, instytucji i policji.

Oprócz sporych dochodów uzyskuje się również efekt pedagogiczny – twierdzi komornik. Zmniejsza to ochotę młodych ludzi do wchodzenia na drogę przestępstwa, gdy widzą, że kradzione nie tuczy. A jeżeli nawet – to na krótko. (rn)

Luksusowe auta w garażu komornika.

Luksusowe auta w garażu szwedzkiego komornika.

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2012

 

Problemy szwedzkiej szkoły.
Jak pokazują wyniki ankiety przeprowadzonej wśród uczniów szkół w największych szwedzkich miastach, co drugi z badanych uważa warunki nauki za nieodpowiednie. Głównym źródłem problemu jest hałaśliwe i lekceważące zachowanie niektórych uczniów, które znacząco przeszkadza ponad połowie ich rówieśników. Nauczyciele mają coraz większe trudności z zapanowaniem nad dziećmi i tracą dużo czasu na dbanie o ciszę i porządek w klasie.

Narastający problem rozbijania zajęć przez część uczniów, spowodował ostatnio uszczerbek nie tylko na zdrowiu psychicznym nauczycieli ale także na ich portfelach. Kadra pedagogiczna siedmiu z podstawówek w Sztokholmie, została ukarana finansowo za słabe wyniki ich wychowanków w nauce. Otrzymali oni niższe podwyżki niż nauczyciele w innych szkołach. Nie wiadomo czy pomysł motywowania pedagogów do cięższej pracy metodą kija, z pominięciem marchewki, rozprzestrzeni się na inne placówki. Byłoby to jednak ryzykowne biorąc pod uwagę, że domagający się wyższych pensji szwedzcy nauczyciele grozili strajkiem nie dalej niż dwa miesiące temu. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2012

 

Samotny wilk w Uppsali.
Prawdopodobnie od czwartku, po ulicach położonego w środkowo-wschodniej części Szwecji miasta Uppsala, biega zbłąkany wilk. Służby porządkowe najwyraźniej szczególnie się tym nie przejmują, bowiem na chwilę obecną zwierzę udało się złapać tylko na kilku zdjęciach. Mimo, że drapieżnik przemieszcza się w miejscach w których bywa dużo ludzi, m.in. w okolicy zamku królewskiego i szpitala akademickiego, na razie nikt nie został zaatakowany. Podobne eskapady dzikiego życia na teren Uppsali zdarzają się dosyć rzadko, ale nie na tyle aby wywołać u przeciętnego Szweda coś więcej niż lekkie uniesienie brwi. (ms)

wilk w Uppsali

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2012

 

Morscy turyści gustują w Sztokholmie.
W tegorocznym sezonie odwiedziło Sztokholm rekordowo dużo luksusowych wielkich statków pasażerskich. Między 7 maja a 2 października 2012 roku zawinęło do Sztokholmu i pod sztokholmskiego portu Nynäshamn aż 274 wycieczkowych olbrzymów wraz z 467 000 turystów na pokładzie. W ubiegłym roku zawitało tu 263 statków i 450 000 pasażerów. Mimo deszczowego lata w tym roku Sztokholm okazał się nadal atrakcyjnym celem podróży. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2012

 

Alarm w amerykańskiej ambasadzie w Sztokholmie.
Amerykańska ambasada w Sztokholmie została dzisiaj ewakuowana. Przyczyną był podejrzany list, zawierający biały proszek. Proszek wysypał się na terenie ambasady. Po zbadaniu proszku okazało się, że zawiera on substancje trujące. W ambasadzie pracuje około 150 osób, ale nie wiadomo ile osób było tam właśnie dzisiaj. Według rzecznika ambasady nikt nie został poszkodowany. Wszelkie takie incydenty musimy traktować z całą powagą – dodaje rzecznik Jeff Anderson. Około 14:30 odwołano blokadę wokół ambasady. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2012

 

Remis piękniejszy od wygranej!
Wczoraj Szwecja rozegrała mecz z Niemcami w ramach eliminacji do MŚ w piłce nożnej. Zaczęło się strasznie – jeszcze na pół godziny przed końcem meczu Niemcy prowadzili... 4:0! Potem nastąpiły cuda. Pierwszego gola do niemieckiej bramki umieścił elegancko – a jakżeż – Zlatan Ibrahimović, naczelny cudotwórca szwedzkiej drużyny. Szwedzi nabrali wiary w siebie. Posypały się kolejne gole dla Szwedów. Na 30 minut przed końcowym gwizdkiem, w 93 minucie, Rasmus Elm wyrównuje do 4:4. Szwecja świętuje! (rn)

Remis 4;4

Szwedzka drużyna po spektakularnym remisie z Niemcami.

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2012

 

Polski futbol.
Amerykański futbol ma już ugruntowaną markę. Teraz czas na "Polski futbol". Tak oto zilustrowała jedna ze szwedzkich gazet wczorajszy "mecz" Polska–Anglia na stadionie narodowym w Warszawie.

polski futbol

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2012

 

Nobel z ekonomii.
Nagroda Szwedzkiego Banku Narodowego w dziedzinie nauk ekonomicznych, imienia Alfreda Nobla – jak dokładnie nazywa się Nagroda Nobla w dziedzinie ekonomii, została ufundowana przez Szwedzki Bank Narodowy w 1968 roku z okazji swojego 300 jubileuszu. Nie jest to więc nagroda wymieniona w testamencie samego Nobla. Nagroda jest przyznawana co roku przez Królewską Akademię Nauk w Szwecji. Tegorocznymi wybrańcami Akademii są dwaj Amerykanie Alvin Roth oraz Lloyd Shapley. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2012

 

Szwedzi w pierwszej dziesiątce.
Zgodnie z wynikami tegorocznego Global Wealth Report, badania szacującego zamożność obywateli większości krajów świata, Szwecja znajduje się dokładnie na 10 pozycji w rankingu państw o największej średniej majętności obywateli. Według międzynarodowego raportu, "statystyczny" Szwed ma w posiadaniu majątek wartości 825 000 złotych. Składają się na to środki pieniężne oraz wszelkie inne dobra. U zajmujących pierwsza lokatę Szwajcarów, suma ta jest niemal dwukrotnie większa. Lepiej od Szwedów powodzi się również ich północnym sąsiadom, Norwegom.

W ostatnim roku mocno zmalała w Szwecji ilość tzw. dolarowych milionerów, aż o 142 000 osób. Mamy ich teraz już tylko 343 000. Na całym świecie jest ich 28,5 miliona. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2012

 

Przygotowania do zimy.
W Szwecji trwa jeszcze złota jesień, a Urząd Transportowy mobilizuje siły do odparcia ataków zimy. Dla zachowania ciągłości ruchu kolejowego zamontowano wiele podgrzewanych zwrotnic, wycięto drzewa w pobliżu trakcji kolejowych, przygotowano ekstra sprzęt i personel do odśnieżania dróg. Koleje Państwowe SJ, chcą uniknąć kompromitacji z zim 2009–10 i 2010–11, kiedy to ciężkie mrozy i śnieżyce zatrzymywały wielokrotnie ruch pociągów. Gdy takie sytuacje zdarzą się i tym razem na stacjach ma być specjalny personel, który będzie udzielał informacji, częstował kawą i zadbają, żeby podróżni mogli jechać dalej autobusem lub też przenocować w hotelu.

Szwecja wydaje rocznie 900 mln zł na odśnieżanie dróg oraz 150 mln na utrzymanie sprawności torów kolejowych. (rn)

Zima

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2012

 

jaja z Nobla.
Po przyznaniu pokojowej Nagrody Nobla w 2009 roku nowo wybranemu wówczas prezydentowi USA, Barakowi Obamie, w trakcie gdy prowadził on właśnie dwie duże wojny i parę pomniejszych, wydawało się, że norweskiemu Komitetowi Noblowskiemu nie uda się już bardziej ośmieszyć tej szacownej nagrody. Udało się. Dzisiaj przyznał on pokojową Nagrodę Nobla... Unii Europejskiej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2012

 

Większe kary dla hakerów?
Po ostatnich atakach hakerskich na serwery szwedzkich urzędów i instytucji publicznych rząd zastanawia się nad nowelizacją prawa w tej dziedzinie. Specjalna komisja zbada możliwości zaostrzenia kar za masowe włamania do serwerów i inne ataki na systemy informatyczne kraju. Swoje wnioski ma ona przedstawić w 3 czerwca 2013 roku.

Obecnie obowiązujące prawo nie było zmieniane od 30 lat, czyli pochodzi z innej epoki. Maksymalna kara za włamanie do serwera wynosi obecnie 2 lata więzienia. W ubiegłym roku zgłoszono około 3000 włamań, ale niewiele osób ukarano, niemal wyłącznie mandatem. W tym roku liczba będzie znacznie większa. Podwyższenie maksymalnej kary umożliwiło by większą inwigilację internautów. Sądząc jednak po szybkim przeglądzie internetu najczęściej w Szwecji przyłapywani na nieuprawnionym logowaniu się do serwerów i różnych rejestrów są... policjanci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2012

 

Gripeny do Chorwacji.
Szwedzka państwowa agencja eksportu sprzętu wojskowego oferuje Chorwacji zakup ośmiu myśliwców Jas 39 Gripen, wersji C/D. Samoloty typu Gripen są produkowane przez szwedzki koncern zbrojeniowy SAAB. Oferta zawiera również szkolenie, finansowanie oraz tzw. offset – zakup podobnej wartości chorwackich produktów przez Szwedów. Chorwacji musi wkrótce wymienić swoje obecne MiG-21. Gripeny mogą być w użyciu w ciągu jednego roku.

Oferowana wersja myśliwców C/D, to model aktualny. W przygotowaniu jest już nowa wersja Gripen E/F. Przy jego rozwoju SAAB współpracuje ze Szwajcarią, która ma kupić 22 sztuki tego nowego modelu. Poza Szwecją Gripeny są obecnie używane w Czechach, na Węgrzech, Tajlandii oraz Afryce południowej. (rn)

JAS-39 Gripen C/D

JAS-39 Gripen C/D.

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2012

 

Szwedzi tracą pracę.
We wrześniu 7 329 osób dostało w Szwecji wypowiedzenie z pracy. Rok temu było ich zaledwie 4 540 tego samego miesiąca. Oznacza to wzrost wypowiedzeń o 60% i prognozy na przyszły rok nie napawają optymizmem według państwowego Pośrednictwa Pracy – Arbetsförmedlingen. Załamanie spadkowego trendu bezrobocia nastąpiło właśnie we wrześniu tego roku. Ponad 400 zakładów pracy zapowiedziało wypowiedzenia. Może to mieć wpływ na całą szwedzką ekonomię. Jedną z przyczyn osłabienia produkcji w Szwecji jest pogłębiający się kryzys w krajach eurozony – jednego z największych rynków importujących szwedzkie produkty. Kołem ratunkowym dla szwedzkiej gospodarki mogą być znacznie zwiększone inwestycje państwowe, głównie w infrastrukturę i przemysł wydobywczy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2012

 

Literacki Nobel.
Budząca najwięcej emocji Nagroda Nobla zastała w tym roku przyznany chińskiemu pisarzowi o pseudonimie Mo Yan, który według Szwedzkiej Akademii z "halucynacyjnym realizmem łączy baśnie, historię i czas współczesny". Jego prawdziwe nazwisko to Guan Moye. Urodzony w 1955 r. w ubogiej rodzinie w prowincji Szantung. W czasach terroru "rewolucji kulturalnej" w Chinach rzucił szkołę, a potem wstąpił do komunistycznej "Armii Ludowo-Wyzwoleńczej". Pisać zaczął w wojsku w 1981 roku. Kilka lat później został wykładowcą na wydziale sztuki i literatury w szkole wojskowej. W Szwecji jest chętniej przedstawiany jako krytyk reżimu w Chinach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2012

 

Tydzień Nagród Nobla
Obecny tydzień to czas ogłaszania poszczególnych laureatów tegorocznej Nagrody Nobla. Dzisiaj szczęśliwy los padł na dwóch amerykanów o swojskich nazwiskach – Brian K Kobilka oraz Robert J Lefkowitz – którym przyznano nagrodę w dziedzinie chemii. Wcześniej, w poniedziałek, Nagrodę Nobla w dziedzinie fizjologii oraz medycyny otrzymali John Gurdon oraz Shinya Yamanka, a we wtorek nowymi posiadaczami 10 milionów koron do podzału stali się fizycy Serge Harrosche och David Wineland, specjaliści od mechaniki kwantowej. O osiągnięciach wymienionych noblistów czytaj więcej: medycyna..., fizyka..., chemia...

Kungliga Vetenskapsakademie

Kungliga Vetenskapsakademien – przydziela Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki, chemii oraz ekonomii.

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2012

 

Mroźne noce dotarły na południe.
Noce i poranki w Szwecji bywają już mroźne, nawet tej południowej. Dziś rano gołoledź na drogach była przyczyną wypadków w Smolandii i Västra Götaland. Jedna osoba zginęła w wyniku zderzenia czołowego. Minusowe temperatury w nocy przewiduje się do końca tygodnia w dużej części południowej Szwecji. Dopiero weekend ma być cieplejszy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2012

 

Poselska turystyka.
Turystyczna gorączka za państwowe pieniądze dopada jak się okazuje parlamentarzystów w wielu krajach, również w Szwecji. Ujawniono niedawno, że nasi wybrańcy ludu uwielbiają "dokształcać" się. Najchętniej w odległych krajach. Szczególnym zainteresowaniem szwedzkich parlamentarzystów cieszą się takie kraje jak Australia, Brazylia, Chiny, Kanada i wiele innych. Koszt podróży 90 posłów poprzedniej jesieni ocenia się na blisko dwa miliony zł. Najpierw wybierają oni sobie kraj docelowy, a dopiero potem dorabiają uzasadnienie do podróży. Najczęściej jest to oczywiście pogłębianie wiedzy. Oczywiście – podróże kształcą. (rn)

Szwedzki parlament – riksdag.

Szwedzki parlament – riksdag.

 

Szwecja, Dziennki

9.10.2012

 

Równanie do szeregu.
Zatrudniona w jednej ze szkół w szwedzkiej miejscowości Falun kucharka, przygotowuje zdaniem władz miasta zbyt smaczne posiłki. Annica Eriksson, jako osoba odpowiedzialna za jakość jedzenia w uczniowskiej stołówce, wykazywała się od dłuższego czasu niezwykłym zaangażowaniem w swoją pracę. Mieszcząc się w budżecie, serwowała dzieciom samodzielnie pieczony chleb oraz duży wybór warzyw i zróżnicowanych dań mięsnych. Przygotowywane przez kucharkę potrawy znalazły duże uznanie wśród młodzieży. Okazały się jednak kompletnie nie w smak urzędnikom z miasta Falun. W ich oczach znakomite dania w jednej szkole, są jawną niesprawiedliwością wobec uczniów innych szkół, skazanych na monotonne menu według urzędniczych wytycznych. Annica Eriksson otrzymała więc polecenie wykonania kroku wstecz. Młodzież korzystająca dotychczas z kulinarnego kunsztu utalentowanej kucharki jest niepocieszona, ambitna pracownica dostaje prztyczka w nos za wychodzenie przed szereg, a władze miasta mogą odetchnąć z ulgą po batalii o równouprawnienie dla układów pokarmowych. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2012

 

Pijackie przyśpiewki...
...to stara szwedzka tradycja. Krótka rymowana fraszka, najczęściej z zaska­kującym, humorystycznym zakończeniem, odśpiewana solo lub gremialnie, tuż przed wypiciem kieliszka wódki, to ulubiona zabawa Szwedów przy zakrapianych uroczystościach. Dzisiaj w Sztokholmie, w muzeum wódki, rozstrzygnięto Mistrzostwa Szwecji w nowo napisanych przyśpiewkach do kieliszka, czyli "snapsvisa" jak to nazywają tubylcy. Zwycięzcą został Ulf Söderqvist z Malme. Oto jego dzieło w naszym tłumaczeniu:

Gdy giełda na dnie w panikę wpadamy
bowiem sen prysnął, że będziesz nadziany
kielonek stoi pewnie, bez względu na wieści
w nim zawsze procent około czterdzieści

Oryginał po szwedzku:

När börsen har rasat får många panik
för borta är drömmen att bli ack så rik
Men nubben står stadig som ingenting hänt
För den ligger alltid kring 40 procent.

A tutaj można posłuchać...

Ulf Söderqvist

Ulf Söderqvist – zwycięzca Mistrzostw Szwecji 2012 w nowo napisanych przyśpiewkach do sznapsa. Foto Klas-Göran Tinbäck.

Szwecja

Szwecja, Dziennki

5.10.2012

 

Groźba ciałem się stała.
Hakerski ruch obrońców wolnego internetu Anonymous urzeczywistnił swoją groźbę zablokowania szwedzkich państwowych sajtów. Tak jak zapowiadano, wkrótce po godz. 14.30 wiele ważnych serwerów zostało przeciążonych i zmuszonych do wyłączenia. Wśród ofiar znalazły się policja bezpieczeństwa Säpo, prokuratura generalna, Riksdag (szwedzki sejm), naczelny urząd ds. więziennictwa oraz szwedzki bank narodowy Riksbank. O przyczynach ataków czytaj poniżej...

Cyberataki riksbanken

Strona szwedziego banku narodowego Riksbank po ataku Anonymousa, 5.10.2012 r.

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2012

 

Prawo zebry.
W 200 roku wprowadzono w Szwecji nakaz pierwszeństwa dla pieszych, którzy zamierzają przejść przez jezdnię po pasach, tzw. prawo zebry. Od tego czasu ilość wypadków wzrosła o 15%. Piesi wierzą teraz ślepo, że kierowca się zatrzyma i wskakują niemal na pasy bez opamiętania.

Wcześniej nie było obowiązku, ale był to dobry zwyczaj. Pieszy stawał przy krawężniku i rozglądał się uważnie. Kierowca zatrzymywał się z uśmiechem, sygnalizując często ręką, że przepuszcza przechodnia. Tamten machał przyjaźnie ręką i maszerował spokojnie na drugą stronę ulicy. Wszyscy byli zadowoleni.

Teraz pieszy wskakuje na pasy klikając w iPhona, kierowca hamuje z piskiem opon – zdąży albo i nie. Wszyscy są wściekli.

Coraz więcej gmin likwiduje teraz zebry na swoich ulicach. Prościej byłoby oczywiście zmienić durne prawo, ale to nie jest pewnie poprawne politycznie – mogło by zmienić globalny klimat lub obrazić muzułmanów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2012

 

Kto za kierownicą.
Pewien kierowca w Szwecji został upolowany przez fotoradar pod miasteczkiem Mariestad. Na drodze, gdzie dozwolona prędkość wynosi 70 km/godz. jechał 80 km/godz. Za to spotkała go drakońska kara w wysokości 750 zł. Kierowca okazał się policjantem z drogówki i odwołał się o tej kary. Mimo że na zdjęciach wyraźnie widać twarz kierowcy, policjant twierdzi, że to nie on. Teraz sąd stoi przed trudnym zadaniem – będzie musiał udowodnić, że to tenże policjant prowadził samochód, a nie... jego sobowtór. (rn)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

5.10.2012

 

Szwecja nadal pod obstrzałem.
Nie ustają cyberataki na Szwecję. Od czasu do czasu media donoszą o skraszowaniu serwerów ważnych instytucji czy nawet urzędów państwowych. Hakerzy nie ukrywają przyczyny swoich ataków. Jest to kara za uczestnictwo Szwecji w prześladowaniach Juliana Assange, twórcy Wikileaks. Serwis publikuje wiele poufnych dokumentów dyplomatycznych USA, co oczywiście wywołało wściekłość amerykanów. Teraz Assange jest tam oskarżony o szpiegostwo i grozi mu wiele lat więzienia.

Filmik publikowany na Youtube przez grupę obrońców wolnego internetu Anonymous zapowiada, że największa fala cyberataków nastąpi dzisiaj o godz. 14.30. Tym razem przyczyną ma być nalot szwedzkiej policji na firmę hostingową PRQ, gdzie zabrano m.in. serwery Tankafetast, serwisu umożliwiającego swobodną wymianę plików. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2012

 

Volvo – ze Szwecji do Polski.
Szwedzki producent autobusów, firma Volvo Bussar AB, podjął decyzję o zamknięciu swojej fabryki w położonej blisko Geteborga miejscowości Säffle. Zajęcie straci tam około 330 stałych pracowników oraz blisko 60 konsultantów. Stanowiska zatrzyma tylko 50 osób zajmujących się udzielaniem pomocy technicznej klientom Volvo Bussar. Prezes firmy, Håkan Karlsson, tłumaczy decyzję o redukcji zatrudnienia topniejącym zapotrzebowaniem europejskiego rynku na autobusy. W drugim kwartale tego roku, przedsiębiorstwo sprzedało ponad 600 pojazdów mniej w stosunku do tego samego okresu w roku ubiegłym. Firma będzie chciała skupić się na produkcji autobusów w swojej fabryce we Wrocławiu, która już w tej chwili wytwarzała czterokrotnie więcej pojazdów niż fabryka w Säffle. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2012

 

Mniej Szwedów w Afganistanie.
Od przyszłego roku Szwecja zmniejszy swoją załogę w Afganistanie o ponad połowę. Dzisiaj stacjonuje tam około 500 szwedzkich żołnierzy w nordyckiej jednostce Camp Nordic Light. Latem przyszłego roku ma ich być zaledwie około 200. Szwedzi mają się zajmować głównie doradztwem i szkoleniem afgańskiej armii. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2012

 

Dzień cynamonowego ciastka.
Organizacja o szacownej nazwie – Rada Wypieków Domowych powstała w 1959 roku. Mimo swej urzędniczo brzmiącej nazwy jest to związek prywatnych producentów mąki, cukru, drożdży itp. 40 rocznicę swego powstania Rada uczciła ogłaszając dzień 4 października dniem kanelbulle – bułkowatego ciastka z cynamonem i sporą ilością cukru. Intensywna kampania reklamowa przyniosła rezultaty. Dziś posłuszni szwedzcy konsumenci wykupują cynamonowe ciastko na całego. Szkoły, firmy i instytucje serwują "bulle" na przerwach, a w kawiarniach grzechem byłoby zamówić coś innego do kawy.

Główn firma Rady – Nordic sugar – rozgląda się za jakimś nowym wypiekiem, , które można by uczcić wlasnym dniem. Wśród wielu propozycji nadesłanych przez konsumentów jest m.in. bochnek chleba na zakwasie. Jednak ta propozycja nie przypadła do gustu Nordic sugar. (rn)

Kanelbulle

 

Szwecja, Dziennki

1.10.2012

 

Witam Sąsiada!
Należąca do gminy Malme firma MKB, która zajmuje się głównie wynajmem mieszkań komunalnych, przeprowadza w tej chwili ciekawą inicjatywę na rzecz polepszenia relacji między mieszkańcami swoich osiedli. Akcja zatytułowana jest "Powiedz cześć sąsiadowi!", choć gdyby tłumaczyć ją z zachowaniem różnic kulturowych należałoby raczej powiedzieć "Powiedz dzień dobry sąsiadowi!". Podstawą kampanii MKB jest wysyłana do lokatorów broszura przypominająca o korzyściach płynących z utrzymywania dobrych relacji z sąsiadami. Są to m.in. poczucie przynależności i bezpieczeństwa. Broszura zawiera też wskazówki jak prowadzić towarzyskie rozmowy na klatce schodowej czy przy trzepaku, tak aby sąsiedzi nas polubili i uwierzyli, że rzeczywiście interesują nas ich sprawy. "Zapytaj co słychać, wtrąć mały komplement, uśmiechaj się" takie i inne porady oferuje swoim lokatorom MKB w trosce o ich komfort. W kilku różnych terminach firma ma również organizować integracyjne spotkania przy kawie. (ms)

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net