Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Wrzesień 2012. 00299

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2012

 

Zlatan kupuje, Zlatan buduje.
Niedawno wspominany problem szwedzkiego piłkarza Zlatana Ibrahimovicia ze znalezieniem mieszkania w Paryżu został wreszcie rozwiązany. Po kilkumiesięcznym pomieszkiwaniu w hotelu, sportowiec będzie mógł niedługo przeprowadzić się wraz z rodziną do apartamentu w jednej z najbardziej luksusowych dzielnic francuskiej stolicy. Wśród przyszłych sąsiadów Zlatana z pewnością znajdzie się kilka postaci z pierwszych stron gazet. W tej samej okolicy mieszkają m.in. były prezydent Francji Nicolas Sarkozy czy piosenkarka Celine Dion.

Ibrahimović nie ma jednak zamiaru zapuszczać korzeni w Paryżu, mimo że wiedzie mu się tam bardzo dobrze. W budowie jest już nowa willa sportowca, która powstaje w górzystej okolicy szwedzkiego regionu Jämtland. Położony na całkowitym odludzi dom o powierzchni 127m2 powinien być niedługo gotowy, prawdopodobnie jeszcze zanim jego właściciel znajdzie chwilę aby pojawić w ojczystym kraju. Zawód piłkarza zmusza Zlatana do ciągłych przeprowadzek, jednak wie on doskonale, że w każdym luksusowym mieszkaniu dobrze, ale w luksusowym domu najlepiej. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2012

 

Milionerzy w Szwecji.
Zgodnie z danymi szwedzkiego głównego urzędu statystycznego, w zeszłym roku blisko 48 tysięcy osób w Szwecji zarobiło ponad milion koron, czyli około pół miliona złotych. Badanie przeprowadzano na osobach w przedziale wiekowym 20-64 lata. Ponad połowa szwedzkich milionerów mieszka w Sztokholmie jego bliskiej okolicy. W badaniu znaleziono aż 79 osób, które zarabiały w zeszłym roku przynajmniej milion miesięcznie ale nikogo kto dałby radę uzyskaç dochœd milion tygodniowo. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2012

 

Żegluga domowa.
Parę pięter w górę, w ceglanym budynku na Lindholmen w Geteborgu znajduje się całkiem pokaźna flota i pogoda do wyboru. Dzisiaj otwarto tam centrum badań żeglugi morskiej, jedno z największych w Europie. Urząd Żeglugi Morskiej i politechnika Chalmers zgromadziły tam swoje symulatory. Można tu teraz trenować różne sytuacja na morzu, kryzysowe i codzienne, w dowolnych warunkach pogodowych. Groźne sztormy są znacznie przyjemniejsze pod dachem. (rn)

Morski symulator, Chalmers, Geteborg

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2012

 

Gospodarność nie popłaca.
Szwecja wykazała się wzorową gospodarnością w czasach kryzysu i dzisiaj finanse publiczne są w doskonałym stanie. Teraz czeka ją zasłużona... kara. Unia domaga się większej składki od Szwecji, która i tak jest płatnikiem netto, czyli więcej wpłaca do biurokratycznego molocha niż z tamtą otrzymuje. Ale Unia chce jeszcze więcej. Najpierw UE chce mocno ograniczyć "rabat", z którego dzisiaj Szwecja korzysta. Jednocześnie generalnie podnieść wysokość opłaty. W sumie oznacza to dla mieszkańców kraju 10 mld koron więcej rocznie. Dzisiaj Szwecja płaci nieco ponad 30 mld koron, więc podwyżka była by dramatyczna. Jak widać w zwariowanym świecie tworzonym przez socjalistyczną unię gospodarność nie popłaca. Znacznie korzystniejsza jest grecka metoda. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2012

 

Brum brum dla Estelle.
Będąca dopiero wpół drogi do swoich pierwszych urodzin szwedzka księżniczka Estelle, stała się w środę właścicielką swojego pierwszego samochodu. Lśniący nowością czarny kabriolet jest prezentem od słynnego muzeum Saaba w miejscowości Trollhättan. Podarek dla córki księcia Daniela i następczyni szwedzkiego tronu, księżniczki Wiktorii, został przekazany na ręce wizytującego muzeum dziadka dziewczynki – króla Karola XVI Gustawa. Przekazany na ręce w sensie dosłownym, ponieważ było to oczywiście auto zabawkowe. Estelle będzie więc teraz mogła świecić przykładem jako użytkowniczka pojazdu w pełni „ekologicznego”, napędzanego nożnie, oraz propagatorka krajowej myśli technicznej. Pod warunkiem, że to co zostało z Saaba można jeszcze tak nazwać. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2012

 

Czyżby to on?
Poszukując podejrzanego kieszonkowca sztokholmska policja opisała go tak: "Ciemnowłosy mężczyzna, 175 cm, wschodnio europejski wygląd". Jakiż to obraz "wschodniaka" został wdrukowany w czaszki szwedzkich policjantów trudno zgadnąć, ale każdy między Łabą a Uralem może czuć się trafiony. Viktor Adolphson, komendant dzielnicowej policji i autor bezczelnego opisu nie widzi w nim nic uwłaczającego dla większej części mieszkańców Europy – pisze agencja TT. – Trzymamy się wskazań krajowego dowództwa policji – wyjaśnia.

Jeżeli chcesz pomóc szwedzkiej policji i zobaczysz gdzieś człowieka o wschodnio europejskim wyglądzie napisz koniecznie do: Viktor Adolphson, polismyndigheten.stockholm@polisen.se. List zatytułuj "Manen med östeuropeiskt utseende". Warto załączyć zdjęcie. (rn)

Wschodniak

Mężczyzna o wschodnio europejskim wyglądzie.

Szwecja

Szwecja, Dziennki

25.09.2012

 

Sezon na homara.
W poniedziałek rozpoczął się w Szwecji sezon połowu homara. Zniecierpliwieni wielbiciele tego smakowitego skorupiaka wypłynęli na wodę już z samego rana. W wydarzeniu brali udział zarówno zawodowi rybacy jak i amatorzy.

Rozpoczęcie sezonu połowu homara jest w Szwecji na tyle popularne, że wielu ludzi bierze tego dnia urlopy aby tylko móc wziąć w nim udział. Sezon będzie trał aż do końca kwietnia przyszłego roku. Zgodnie z przepisami, na jedną osobę może przypaść do 14 klatek na homary podczas pojedynczego kursu łodzi. Wypuszczane muszą być jednak osobniki nie spełniające kryteriów rozmiaru.

We wtorek rano można już było kupować świeże okazy na aukcji w Geteborgu. Zgodnie z tradycją, losuje się klatkę z której homary zostaną sprzedane jako pierwsze. Zainteresowanie sztukami ze zwycięskiej klatki jest tak duże, że osiągają one często horrendalnie wysokie ceny. Pierwszą partię homara sprzedano dziś rano za... 51 tysięcy złoty za kilogram! W ubiegłym roku rekord wynosił 15 000 zł/kg. Zaraz po sprzedaniu pierwszego homara cena spadła do około 200 zł/kg. Rekordzista zostanie wystawiony na aukcji dobroczynnej w Lund, w piątek wieczorem – zapraszamy. (ms)

homar 2012.

Mattias Dalshage, 31-letni handlarz rybny z Öckerö nabył pierwszego homara sezonu 2012 r. za 102 000 koron/kg.

 

Szwecja, Dziennki

25.09.2012

 

Osłabienie szwedzkiego eksportu.
Finanse publiczne Szwecji są najsilniejsze w całej Europie – podkreślał szwedzki minister finansów Anders Borg prezentując rządowy budżet na przyszły rok parę dni temu. Mimo to Szwecja nie może spocząć na laurach. Czarne chmury nadciągają z eurozony. Sześć spośród dziesięciu krajów, do których Szwecja eksportuje najwięcej, wzrost gospodarczy wyniesie w tym roku poniżej 1% – według prognozy OECD. W Niemczech, które są największym odbiorcą szwedzkich produktów, ma on być zaledwie 1,2% i wykazuje tendencję spadkową. To właśnie, w połączeniu z silnym kursem korony, przyprawia o ból głowy szwedzkich eksporterów. I nie tylko – udział szwedzkiego eksportu do eurozony stanowi ponad 40% PNB. Rząd rozpoczął już aktywację całego szeregu narzędzi wspomagających szwedzki eksport. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2012

 

CO2 w Szwecji bez podatku.
Szwedzki likwiduje od przyszłego roku podatek od emisji CO2 dla elektrociepłowni. Drastyczne opodatkowanie wyziewów dwutlenku węgla narzuciła Unia Europejska już w 2005 roku. Pretekstem jest kontrowersyjna teza, że działalność człowieka ma decydujący wpływ na zmiany klimatyczne na ziemi. Dodatkowe opodatkowanie miało wpłynąć na zmianę źródeł pozyskiwania energii. Jednak rynek handlu emisjami nie zafunkcjonował zgodnie z oczekiwaniami, a przemysł był podwójnie opodatkowany – unijne i narodowo. Teraz zniknie krajowe obciążenie dla przemysłu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2012

 

Przerwa w napadach na banki.
Między 02:00 a 07:00 nie należy w Szwecji popełniać poważnych przestępstw – napadów na banki itp. Tak było co najmniej dotychczas, gdyż piloci policyjnych helikopterów, niezbędnych do przeprowadzenia natychmiastowej pogoni, miały przerwę w tych godzinach. Po miażdżącej krytyce sytuacja ma się zmienić. Policja zatrudniła więcej pilotów i helikoptery będą gotowe do startu 24 godziny na doby. Dodatkowo planuje się całej floty na bardziej nowoczesne maszyny. Teraz już poważnych przestępstw w Szwecji nie należy popełniać w ogóle. (rn)

Helikopter policyjny

 

Szwecja, Dziennki

24.09.2012

 

Trawniki na wielką skalę.
Szwedzcy celnicy zatrzymują coraz więcej narkotyków na szwedzkich granicach. Jednak rynek narkotyków w Szwecji jest znacznie większy niż ich przemyt – twierdzi tutejsza policja. Znaczną część popytu zaspakajają miejscowe uprawy marihuany. Od amatorskich upraw w szafie handlarze przeszli obecnie do pokaźnych plantacji w dużych zabudowaniach przemysłowych. Ilość zgłaszanych na policję upraw zwiększyła się od 148 w 2000 roku do 655 w roku 2011. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2012

 

Radary na emeryturę.
Nadbrzeżne radary z lat 60-tych i 80-tych XX wieku, strzegące wód terytorialnych Szwecji, idą na zasłużoną emeryturę. 48 nowych stacji obserwacyjnych jest już na miejscu – informuje jednostka zaopatrzeniowa szwedzkiej armii FMV. Nowe radary – w przeciwieństwie do starych – są całkowicie zautomatyzowane, bezzałogowe oraz podłączone bezpośrednio do centralnej stacji informacyjnej ochrony wybrzeża. Mogą one zidentyfikować niemal wszystko co pływa po Bałtyku w pobliżu Szwecji. Z informacji oprócz armii korzysta też Ochrona Wybrzeża, Policja oraz Urząd Celny. (rn)

Szwecja

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2012

 

Pomysł na biznes.
Doskonały sposób na szybkie pieniądze pojawił się w Szwecji. Otóż państwowy Urząd Windykacyjny (Kronofogdemyndigheten) sprzedaje na aukcji papierosy przejęte przez Urząd Celny na granicach Szwecji. Cena jest zachęcająca, niższa niż wartość podatku nakładanego na nie przy sprzedaży. Okazuje się, że gdy nabywca nie sprzeda tego towaru, a w zamian odda je do spalarni śmieci... otrzyma zwrot całego podatku. W ten sposób Kronofogden sprzedał niedawno partię papierosów za równowartość 6 mln złotych. Kupiec oddał je do spalarni śmieci i otrzymał zwrot podatku... 3,5 mln zł! Lepsze niż napad na bank. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2012

 

Mieszkanie dla Zlatana.
Szwedzki piłkarz Zlatan Ibrahimović, obecnie gwiazda francuskiego klubu Paris Saint-Germain, nie ma wielu powodów do zmartwień. Od podpisania niezwykle dochodowego kontaktu z PSG w lipcu, udowodnił już swojemu nowemu chlebodawcy, że warto go mieć w drużynie. Zmiana barw klubowych wymusiła jednak na piłkarzu przeprowadzkę do Paryża. Niestety, od kilku miesięcy Zlatan nie może znaleźć odpowiedniego mieszkania dla siebie i rodziny. W tej chwili zatrzymuje się z żoną i dwójką dzieci w hotelu. Na niewygodę jednak nie powinien narzekać, albowiem jest goszczony w jednym z najbardziej luksusowych apartamentów w Paryżu. Jego koszt jest oczywiście pokrywany przez PSG, a wynosi równowartość 12 500 zł za dobę. Od lipca uzbierała się już kwota 750 000 zł. Zlatonowi bardzo się w hotelu podoba, żartuje że kupi cały na własność jeśli nie znajdzie niedługo mieszkania. Właściciele PSG nie są raczej w nastroju do żartów, ale ich wiara w umiejętności Jugosłowianina jest wciąż niezachwiana. (ms)

Zlatan Ibrahimović

Zlatan Ibrahimović

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2012

 

Pozwolenie na taniec.
Czy mogę prosić do tańca? - Gdzie można usłyszeć takie pytanie? Teraz już raczej nie w Szwecji. Niedawno wszedł tam w życie nowy przepis zabraniający tańczenia w barach i innych lokalach, które nie wykupią specjalnej licencji. Właściciele barów muszą posiadać stosowny dokument na wypadek policyjnej kontroli. W przeciwnym wypadku mogą otrzymać wysoką grzywnę. Jeśli w lokalu będzie zbyt wesoło i klienci postanowią się trochę poruszać w rytm muzyki, odpowiedzialność spada na gospodarza podobnie jak w przypadku zakazu palenia w knajpach. Pytanie tylko czy szwedzcy policjanci są na tyle obeznani w tańcu, aby stwierdzić czy facet przeskakujący z nogi na nogę w kolejce do ubikacji właśnie łamie prawo, czy może po prostu wypił dużo piwa. W ciężkiej sytuacji będą również właściciele lokali, do których zawita jakiś niepokorny tancerz nie mogący się powstrzymać przed wykonaniem nowego układu. W tej sytuacji pozostanie tylko złapać za telefon i krzyknąć – Policja? W moim barze ktoś tańczy! (ms)

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2012

 

Taneczna sobota w Sztokholmie.
W związku z wspomnianym wyżej zakazem tańca w nielicencjonowanych lokalach w Szwecji, entuzjaści dobrej zabawy protestują dzisiaj w stolicy kraju. Uczestnicy pikiety będą maszerować głównymi ulicami Sztokholmu. Ich demonstracja powinna być dosyć widowiskowa, ponieważ ma przypominać bardziej karnawał niż typowy spacer malkontentów. Organizatorzy wydarzenia chcą pokazać jak bardzo dziwaczne jest nowe zarządzenie. Rzekomą motywacją dla jego wprowadzenia ma być troska o bezpieczeństwo życia nocnego. Taniec często prowadzi do bójek – jak twierdzi wypowiadający się w tej sprawie policjant. Ale najwyraźniej w tych lokalach, których właściciele opłacą haracz… to już nie. (ms)

Demonstracja 2012 09 22

Demonstracja w obronie tańca, Sztokholm 22.09.2012 r. Fota © an.

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2012

 

Zwierzyna wychodzi z lasu.
Wraz z końcem lata, na szwedzkich drogach zaczyna systematycznie wzrastać ryzyko wypadku z udziałem dzikich zwierząt. Łosie, sarny czy dziki w poszukiwaniu jedzenia pielgrzymują z jednej strony drogi na drugą. Często są również płoszone przez ludzi, którzy w okresie jesiennym nawiedzają lasy w celu grzybobrania bądź polowania. To drugie oczywiście tylko w wyznaczonym sezonie.

O ile stłuczka z łosiem jest najbardziej niebezpieczna, to spośród dużych zwierząt wybiegających w Szwecji przed maskę samochodu najczęściej trafiane są dziki. Głównie dlatego, że potrafią zupełnie nagle wyskoczyć z zarośli. Dodatkowo ich oczy nie odbijają światła. Łagodna zima w zeszłym roku przyczyniła się do utrzymania licznej populacji tych drogowych kamikadze. Dlatego między połową września a końcem grudnia należy utrzymywać najwyższą ostrożność podczas jazdy po przyleśnych drogach w Szwecji. Największe zaświnienie panuje na południu kraju. Podróżujący np. z Ystad do Sjöbo powinni pamiętać o zabraniu przenośnego grilla. (ms)

Łoś na drodze

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2012

 

Zwierzyna wchodzi do miasta.
Zbłąkany samotny łoś pojawił się wczoraj w Helsingborgu. Małym ale znaczącym mieście portowym na południu Szwecji, które do spółki z duńskim Helsingørem strzeże wrót Bałtyku nad cieśniną Sund. Zwierze zostało zaobserwowane w czwartkowy poranek na obrzeżach miasta. Ktoś ze świadków szybko zaalarmował policję. Lokalni funkcjonariusze próbowali zastępować łosiowi drogę, tak aby skierować go z powrotem do lasu. Jednak zestresowany przybysz obrał odwrotny kierunek i zaczął wkraczać na coraz gęściej zabudowany teren. Sytuacja mogła się wymknąć spod kontroli, potężne zwierze stawało się niespokojne. Z braku innych rozwiązań łoś został zastrzelony przez wezwanego na miejsce myśliwego. (ms)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

21.09.2012

 

TeliaSoneraTeliaSonera daje łapówki?
Szwedzka państwowa firma telekomunikacyjna Telia­Sonera często jest obiektem surowej krytyki. Poprzednio była oskarżana o współpracę z policją polityczną w kilku krajach postsowieckich. Tym razem zainteresowanie mediów skupiło się na przekazaniu 2,2 miliarda koron na konto w Gibraltarze, należące do firmy Takliant, jako zapłatę za licencję telefonii komórkowej. O tyle ciekawe, że to władze Uzbekistanu przyznają licencje, a nie prywatne firmy. Właścicielem firmy jest 22 letnia dziewczyna z Uzbekistanu, bliska znajoma córki dyktatora kraju Karimowa. Okazało się też, że w księgowości firmy nie ma śladu tych dwóch miliardów. Zapodziały się. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2012

 

Szwedzki budżet na 2013 r.
Wydarzeniem dnia jest dzisiaj w Szwecji oficjalna prezentacja propozycji budżetu na przyszły rok. Minister finansów Anders Borg zaprezentował swoje dzieło podczas konferencji prasowej. Szczególnych fajerwerków nie było gdyż większość rakiet odpalono już w ciągu ostatnich tygodni – obniżka podatku dla przedsiębiorstw oraz inwestycje w infrastrukturę, głównie kolejową. W sumie rząd przeznaczy w 2013 r. na inwestycje i reformy około 23 mld koron. Celem inwestycji ma być przede wszystkim: wzrost gospodarczy oraz konkurencyjność Szwecji, zmniejszenie bezrobocia, stabilizacja systemu finansowego, wyrównany podział dobrobytu oraz zwiększenie efektywności energetycznej. Mimo tych potężnych wydatków Borg pozostawia rezerwy w szwedzkich finansach na wypadek pogorszenia koniunktury. (rn)

Anders Borg

Szwedzki minister finansów Anders Borg.

 

Szwecja, Dziennki

18.09.2012

 

Zagraniczne wakacje po szwedzku.
Oto najpopularniejsze urlopowe kierunki obierane przez Szwedów w te wakacje. Dla poszukujących słońca i ciepłego morza faworytem była Turcja. Zwłaszcza w miejscowości Antalya hotelarze musieli niezwykle dbać o autentyczność szwedzkiego stołu. Wielu zwolenników wśród skandynawskich turystów znalazły również śródziemnomorskie wyspy - Majorka, Kreta, Rodos i Cypr. W stosunku do zeszłego roku, na wypoczynek w ciepłych krajach zdecydowało się o 12% więcej Szwedów. Wzrosła również popularność wycieczek nastawionych na zwiedzanie dużych zagranicznych miast. W tej kategorii na podium uplasowały się Barcelona, Nowy Jork i Londyn. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2012

 

Zmiany generacji w imperium IKEA.
Trzej synowie Ingvara Kamprada, twórcy meblowego giganta IKEA, przejmują władzę w meblowym imperium ojca. Wiadomość została potwierdzona przez wszystkich, głównych zainteresowanych. Na grupę IKEA składają się trzy koncerny. Synowie Jonas, Mathias i Peter są już dzisiaj zaangażowani w ich pracę, każdy w swoim koncernie. Decyzję o zmianie władzy podjęto w związku z 86 urodzinami Ingvara. (rn)

IKEA Portland

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2012

 

Alkoblkokady w sztokholmskich autobusach.
Tylko w ciągu jednego roku aż 24 kierowców autobusów miejskich w Sztokholmie nie mogło uruchomić swoich pojazdów – z powodu blokady alkoholowej. W ubiegłym roku wyposażono wszystkie autobusy w alkoblkokady. Strach pomyśleć co działo się wcześniej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2012

 

Wódeczka z dostawą.
Szwedzka państwowa sieć sklepów monopolowych – Systembolaget, zamierza wprowadzić opcję zamawiania trunków z dostawą do domu. Całkowicie nowa dla Szwedów metoda zaopatrywania się w procenty ma ruszyć na początku jesieni. Będzie ona jednak wprowadzana stopniowo, na początek tylko w kilku wybranych lokalizacjach. Ostrożność ta wynika z konieczności monitorowania jaki wpływ będzie miała nowa forma sprzedaży na wzrost konsumpcji alkoholu. Stojący na straży moralności swoich obywateli szwedzki rząd, nie ma się jednak raczej czego obawiać. Przed rozpijaniem się społeczeństwa powinna uchronić wygórowana opłata za tę usługę. Systembolaget ma naliczać równowartość 125zł od dostawy. Trochę chętnych jednak na pewno się znajdzie biorąc pod uwagę, że sklepy monopolowe są w Szwecji zamknięte od soboty godz. 16 do poniedziałku. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2012

 

Pomoc pomocnikom.
Państwowe pośrednictwo pracy w Szwecji nie potrafi samo rekrutować swoich pracowników. Instytucja, która powinna być specjalistą od rynku pracy zleca to zewnętrznym, prywatnym firmom. Wyszukanie i ocena kwalifikacji zwykłego pracownika kosztuje 24 000 koron, szefa 125 000. "Specjaliści" od pośrednictwa pracy wydają corocznie miliony na pomoc w pośrednictwie pracy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2012

 

Niespokojna noc w Lund.
Bombowa zakończył się weekend dla mieszkańców Lund w południowej Szwecji. Około 23.40 obudził ich silny wybuch i w pobliskich budynkach posypały się szyby. Bomba była podłożona u wejścia restauracji przy spokojnej uliczce Algatan. Policja zabezpieczyła teren wokół wybuchu. Psy bombowe poszukują ewentualnych dalszych ładunków. Przesłuchiwani są świadkowie oraz właściciel restauracji. Sprawcy eksplozji nie są oczywiście jeszcze znani. (rn)

Bomba w Lund 16 09 2012

Spokojna uliczka w Lund wstrząśnięta wybuchem bomby. Foto Patrick Persson.

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2012

 

Ekskluzywna nieruchomość na sprzedaż.
Odpowiedź miasteczka Ystad na Turning Torso – eksklu­zywny wieżowiec mieszkalny w Malme – 10 piętrowa, ceglana wieża ciśnień przerobiona na mieszkania jest wystawiona na sprzedaż. Cenę ustalono na 29 mln koron. Wieża jest podzielona na pięć mieszkań o łącznej powierzchni 610 m2. Budynek jest klasyfikowany jako dziedzictwo kultury. Mimo zastoju na rynku nieruchomości w Szwecji, a także wygórowanej ceny, makler Miguel Ehrenfeldt jest dobrej myśli. – Nawet w trudnych czasach są ludzie zainteresowani spektakularnymi budowlami – twierdzi Ehrenfeldt. (rn)

nic

Ystad

Turning Torso z Ystad

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2012

 

Nietypowy rozbójnik.
Na skrajnej północy Szwecji doszło wczoraj do zatrzymania zuchwałego, acz niepozornego, włamywacza. Od ponad miesiąca pewna przeciętna szwedzka rodzina żyjąca w Piteå, była regularnie nękana przez tego sprawnego rabusia. Osobnik ten zakradał się do ich domu niemal co noc. Nie przeszukiwał jednak skarpet bowiem interesowało go tylko jedzenie. Złodziejaszek buszował w kuchni i pożerał to co mu się nawinęło pod rękę. Nic dziwnego więc, że domownicy postanowili schwytać rabusia. Ostatecznie udało im się go złowić i doprowadzić na policję. Groźny włamywacz okazał się kotem. Teraz trwają poszukiwania właściciela zaradnego futrzaka. Jeżeli poszukiwania nie przyniosą rezultatu kota czeka kara śmierci. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2012

 

Mniejszy podatek w Szwecji.
Rząd ujawnia kolejną niespodziankę, jaka znajdzie się w przyszłorocznym budżecie. Podatek od przedsiębiorstw zostanie zmniejszony o 4,3%, z dzisiejszych 26,3% do 22%. Obniżkę podatku uzasadnia się tym, że Szwecja leży pod tym względem powyżej średniej UE oraz OECD. Poprawi to również konkurencyjność szwedzkich przedsiębiorstw na globalnym rynku. Nowy podatek będzie obowiązywał już od 1 stycznia 2013 r.

Dodatkowo szwedzki rząd zamierza wprowadzić zwolnienie od podatku kapitału inwestycyjnego. Ma to ułatwić start nowych firm oraz dostęp do kapitału przedsiębiorstwom w fazie dynamicznego rozwoju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2012

 

Vasa traci odporność.
Królewski okręt Vasa, słynny z powodu swego spektakularnego zatonięcia (każdy powód do sławy dobry), a teraz jedna z większych atrakcji Sztokholmu rozpada się w znacznie szybszym tempie niż dotychczas sądzono. Wydobyty z głębiny w 1961 roku został zakonserwowany i umieszczony w specjalnie dla niego zbudowanym muzeum na wyspie Djurgården w Sztokholmie. Najnowsze badania ujawniły jednak szybki proces rozpadu drewna. Duże ilości kwasów niszczą celulozę w dębowej konstrukcji. Naukowcy nie znają jeszcze ani przyczyn ani szybkości utraty wytrzymałości drewna. Najwyższy czas wybrać się do Sztokholmu, zanim Vasa nie zyska nowego powodu do sławy – spektakularnego rozpadu. (rn) Czytaj o statku Vasa...

Vasamuseum

Muzeum statku Vasa w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2012

 

Sześciu Szwedów w księdze Guinnessa.
Dzisiaj ukazuje się kolejne wydanie Księdze rekordów Guinnessa. Wśród 4000 rekordzistów w najprzeróżniejszych dziedzin znalazło się się sześciu Szwedów.

Zlatan Ibrahimović, gwiazda piłki nożnej, kosztował najwięcej podczas transferów do różnych klubów – 481,4 mln złotych.

Katalog IKEA jest najbardziej czytanym katalogiem na świecie. Nakład wynosi 130 mln egzemplarzy każdego roku.

Szwedzki Dreamhack jest największym Lan-party. W 2010 r. zorganizowano "spotkanie", w którym uczestniczyło 13 608 osób, łącząc 12 754 komputerów.

Linus Urbanec okazał się najszybszym pożeraczem kapusty brukselki. W ciągu jednej minuty połknął 31 brukselek.

Film "Mężczyźni nienawidzący kobiet" zarobił 331,26 mln zł, co jest rekordem dla szwedzkiego filmu.

Rekord w żabim skoku osiągnął Noa Möller, skacząc 1,21 m, trzymając się przez cały skok za duże palce u nóg.

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2012

 

Trwają e-ataki na Szwecję.
Szwedzkie siły zbrojne zgłosiły na policję hakerskie ataki na ich serwery. W ostatnim czasie serwery wielu szwedzkich instytucji uległo awarii z powodu przeciążenia. Jest to kara wymierzona Szwecji za udział w prześladowaniach Juliana Assange, twórcy Wikileaks. Niezbyt dobrze świadczy to o armii, która musi prosić policję o pomoc. (rn) Zobacz też 4.09.2012...

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2012

 

Nowe monety w Szwecji.
Szwedzki Bank Narodowy – Riksbanken – zaprezentował dzisiaj nowy wzór monet, które zaczną obowiązywać od października 2016 roku. Są to monety o nominale 1, 2 i 5 koron. Tematem przewodnim nowych wzorów jest "Słońce, wiatr i woda". Jest to tytuł znanej piosenki Teda Gärdestada – Sol, vind och vatten. Propozycja artysty Ernsta Nordina przypadła najbardziej do gustu jury rozstrzygającemu konkurs na nowe monety. (rn) Zobazcz też...

Szwecja, nowe monety

Wzór szwedzkich monet od 2016 r.

 

Szwecja, Dziennki

11.09.2012

 

Nareszcie wolni.
Po 14 miesiącach w etiopijskm więzieniu dwaj szwedzcy dziennikarze Martin Schibbye i Johan Persson opuścili już ten kraj i wylądowali w "tajemnym miejscu" w drodze do domu. Mimo pozytywnych wieści już wczoraj rano niepewność co do ich uwolnienia trwała do ostatniej chwili. Ułaskawienie potwierdzono jednak na konferencji prasowej w Addis Abeba po godz. 16. Przed uwolnieniem dziennikarze byli zmuszeni wystąpić przed kamerami etiopijskiej telewizji oraz złożyć samokrytyczne i dziękczynne oświadczenie.

Schibbye i Persson przebywali w objętym walkami regionie Ogaden, by zbadać warunki życia tamtejszej ludności. Kiedy zostali ujęci przez siły rządowe towarzyszyli oni partyzantce ONLF, uznawanej za terrorystów przez władze Etiopii. W grudniu 2011 roku dziennikarze zostali skazani na 11 lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy Etiopii oraz współpracę z terrorystami. Za poradą adwokatów postanowili nie odwoływać się od wyroku. Zamiast tego oceniono, że prośba o ułaskawienie ma większe szanse powodzenia, gdyż cała sprawa była mocno wykorzystywana politycznie. Decyzja okazała się słuszna.

Szwedzkie Ministerstwo Spraw Zagranicznych przez cały czas czyniło wysiłki – bez rozgłosu – w celu wydobycia dziennikarzy z Etiopii. Ich uwolnienie tratuje się dzisiaj w Szwecji jako zwycięstwo cichej dyplomacji. (rn) Zobacz wszystjie nowinki na ten temat...

Johan Persson i Martin Schibbye już na wolności.

Johan Persson i Martin Schibbye już na wolności.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2012

 

Szwedzi uczą się zbierać grzyby.
Coraz mniej Szwedów spożywa trujące grzyby. W ciągu trzech letnich miesięcy do centrali informacyjnej w sprawie zatruć zgłosiło się zaledwie 260 osób. W tym samym okresie ubiegłego roku było ich aż 607. Jednak centrala ds. zatruć (Giftinformationscentralen) ma i tak co robić – wzrosła ilość nieszczęśników użądlonych przez osę lub pszczółkę. (rn)

Zupka z muchomora

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2012

 

Szwedzcy dziennikarze ułaskawieni.
Dwóch szwedzkich dziennikarzy Martin Schibbye oraz Johan Persson, więzionych w Etiopii zostanie jeszcze dziś wypuszczonych na wolność – donoszą szwedzkie media za agencją Reuters. W grudniu 2011 roku sąd w Addis Abeba skazał obu Szwedów na 11 lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy i terroryzm (patrz 27.12.2011). Szwedzka dyplomacja czyniła potem intensywne wysiłki by wydobyć rodaków z więzienia. Wiadomość o ułaskawieniu nie jest jeszcze potwierdzona oficjalnie przez władze Etiopii. Na godzinę 16:00 zwołano konferencję prasową w tej sprawie. Pytany o komentarz szwedzki minister spraw zagranicznych Carl Bildt odpowiedział: zanim nie będę miał czegoś do powiedzenia nie powiem niczego.

 

22:16

 

Wieczorem potwierdzono, że obaj dziennikarze zanajdują się już na terenie szwedzkiej ambasady w Addis Abeba. (rn)

Martin Schibbye oraz Johan Persson

Martin Schibbye oraz Johan Persson, ranni podczas zatrzymania w Etiopii.

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2012

 

Fałszywe mandaty.
Tysiące Szwedów zapłaciło grzecznie mandat za tankowanie pornografii z internetu. Mandaty są nielegalne i wysyłane przez kreatywnych oszustów, którzy znaleźli nowy sposób na skubanie naiwnych. Sposób okazał się bardzo skuteczny. Mimo, że fałszywe mandaty stały się masowe pod koniec tego lata, to niewielu zgłasza to na policję. Wolą zapłacić tysiąc koron, niż ryzykować, że żona dowie się nad czym to tak ciężko pracują po nocach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2012

 

Atrakcyjne mieszkanko na sprzedaż.
Mieszkanko z 360 stopniowym widokiem na morze oraz stuprocentowo nadbrzeżna działka. Nie często można spotkać taką ofertę dla poszukiwaczy ekskluzywnej siedziby. Takie warunki spełnia latarnią morską Dämman, leżąca w cieśninie Kalmarsund, w pobliżu miasteczka Mönsterås. Od półtora roku jest ona na sprzedaż. Najpierw żądano za nią 44 mln koron (1 sek = 0,5 zł), teraz jednak, z braku chętnych, obniżono cenę aż o 25 mln sek. Za 19 mln koron można więc nabyć osiem pokoi z kuchnią – 560 m2 powierzchni mieszkaniowej na czterech poziomach. W cenę wchodzą dwie łodzie motorowe. (rn) Więcej info...

Fyren Dämman

Foto: Pontuz Löfgren AB. Zobacz więcej zdjęć...

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2012

 

Czekoladka dla zdrowia.
Spożywanie 60 gram czekolady dziennie – czarnej lub białej – zmniejsza ryzyko udaru mózgu (stroke) u mężczyzn o 17%, a u kobiet o 20%. Udowadniają to naukowcy ze sztokholmskiego Karolinska Institutet. Niestety nie wiadomo dlaczego. Ale prawdopodobną przyczyną jest to, że czekolada zawiera flawonoidy, które chronią naczynia krwionośne. Nie wszystkie łakocie są więc szkodliwe. Rezultaty badań szwedzkich naukowców opublikowano w czasopiśmie Neurology. (rn)

czekolada

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2012

 

Samochodem bezpieczniej niż autobusem.
Pasażerowie miejskich autobusów odnoszą częściej obrażenia niż podróżujący samochodem osobowym. Zazwyczaj są to potłuczenia lub złamania kończyn lub uszkodzenia głowy. Najczęściej nie są one wynikiem wypadków drogowych, a upadków w autobusie podczas jazdy, w trakcie wsiadania i wysiadania lub też w wyniku sprintu do niego w obawie, że "ucieknie". Do takich wniosków doszli naukowcy z Politechniki w Lund badając wszystkie przypadki uszkodzenia ciała zgłoszone na pogotowie w czterech klinikach w Skanii. W ciągu czterech lat obrażenia odniosło 1600 pasażerów autobusów, znacznie więcej niż zwolenników samochodu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2012

 

Szybka kolej do Skavsty.
Dobra wiadomość dla podróżujących samolotem między Polską i Szwecją – zapadła decyzja o budowie nowego, szybkiego połączenia kolejowego między Sztokholmem, Linköpingiem przez Skavstę. To w Skavsta jest lotnisko na którym lądują samoloty Wizz Air, najpopularniejszej linii lotniczej, oferującej tanie loty Polska-Szwecja. Oprócz dzisiejszych bezpośrednich połączeń autobusowych na lotnisko – Flygbussarna – podróżni zyskają teraz wygodne połączenie kolejowe. Jak informowaliśmy wcześniej (29/08) rząd przeznaczy w budżecie na rok 2013 r. 55 mld koron (ok. 27,5 mld zł) na rozbudowę kolei w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2012

 

Działkowa stolica Szwecji.
Z całym szacunkiem dla Sztokholmu – niezaprzeczalnej stolicy kraju – ale gdy chodzi o ogródki działkowe prymat wiedzie tu Landskrona. Na jednego mieszkańca przypada tam blisko 20 m2 ogródka działkowego. W Oxelösund, które jest pod tym względem na drugim miejscu liczba ta wynosi już tylko 9,4 m2. Najstarsze, nadal uprawiane działki Szwecji, Citadell­kolonin założone w 1895 roku, znajdują się również w Landskrona. W całej Szwecji jest 51 tysięcy ogródków działkowych. (rn)

Ogrœdek dzialkowy

 

Szwecja, Dziennki

4.09.2012

 

Norwedzy jeżdżą na prąd.
Norwegia, jeden z największych producentów ropy naftowej na świecie, subwencjonuje mocno używanie samochodów o napędzie... elektrycznym. Ich posiadacze mają wolny dostęp do pasów autobusowych na drogach, są zwolnieni od opłat drogowych i parkują za darmo nawet w centrum Oslo. Import elektrycznych samochodów jest zwolniony od cła, a handel zwolniony od VAT'u. W tym roku liczba elektrycznych samochodów jeżdżących po norweskich drogach przekroczyła 8000. Licząc na głowę mieszkańca jest to najwięcej na świecie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.09.2012

 

Joanna RencławowiczZwolniona za polski.
Joanna Rencławowicz, 34-letnia sprzą­taczka z Polski, zatrudniona na zastępstwo w szpitalu Telemark, została zwolniona, gdyż rozmawiała z kilkoma kolegami po polsku w trakcie przerw na posiłki oraz czasami na korytarzu szpitala. Teraz sprawa trafi do sądu. Czytaj więcej na stronie mojanorwegia.pl...

Szwecja

Szwecja, Dziennki

4.09.2012

 

Szwecja płaci za prześladowanie Assange.
Internetowa strona szwedzkiego rządu oraz wiele innych stron urzędów i instytucji państwowych zostało wczoraj zablokowanych przez hakerów. Akcja jest kontynuowana również dzisiaj. Ataki są sygnowane m.in. Anonymous Sky oraz FREE ASSANGE.

Najwidoczniej jest to rachunek jaki świat wolnego internetu wystawia Szwecji za przyłączenie się do prześladowań Juliana Assange, twórcy serwisu Wikileaks. Serwis opublikował wiele tajnych dokumentów dyplomatycznych USA, a także dowody na zbrodnicze poczynania amerykańskich żołnierzy w Iraku. Julian Assange jest teraz ścigany przez amerykańską organizację wywiadowczą CIA, a Szwecja wystąpiła tu w roli goryla tej organizacji, oskarżając Assange o gwałt na pewnej Szwedce. Szwedka wprawdzie sama wlazła do łóżka Julianowi Assange, ale w trakcie stosunku pękł im kondom. I to w Szwecji nazywa się gwałtem. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2012

 

Grzyby grzyby grzyby.
Grzybiarski sezon rozpoczął się w Szwecji na całego. Szczególnie w środkowej i południowej części kraju zanosi się na prawdziwie rekordowy rok. Wystarczy mały spacerek do pobliskiego lasku – a w Szwecji każdy mieszka w pobliżu lasu – by przynieść do domu pełen kosz pięknych prawdziwków, kozaków, kurek czy maślaków i czego tam grzybiarska dusza zapragnie. Szwedzi, którzy kiedyś zbierali grzyby głównie w sklepach lub na straganach, spoglądają dziś zazdrośnie na przybyłych zza morza sąsiadów, wynoszących z lasu obfite plony. Ten i ów odważa się pójść za ich przykładem. Przez najbliższy tydzień–10 dni trwać będzie pogoda dla grzybiarzy. (rn)

Grzyby

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2012

 

Koniec bitwy o logo.
Chińska firma NEVS, która kupiła masę upadłościową po producencie samochodów osobowych Saab będzie mogła używać nazwy SAAB dla swoich nowych samochodów o napędzie elektrycznym, budowanych w dawnej fabryce Saaba w Trollhättan. Jednak tradycyjne szwedzkie logo Saaba z gryfem nie będzie mogło zdobić chińskich samochodów. W nazwie ich producenta też nie może być Saaba. Firma będzie się teraz nazywała National Electric Vehicle Sweden AB lub po prostu NEVS. Saab logoSzczegółowe reguły używania nazwy SAAB oraz nieużywania logotypu opisano w umowie licecyjnej zawartej dzisiaj przez NAVS z zaintereso­wanymi stronami – koncernem zbroje­niowym SAAB AB, producentem samochodów ciężarowach Scania oraz syndykiem. Bitwa o logo znacznie opóźniła zakończenie negocjacji, które trwały od maja tego roku. Teraz jednak osiągnięto porozumienie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2012

 

Święcona woda, gazowanaŚwięcona woda do picia.
Szwedzka protestancka sekta Armia Zbawienia podjęła konkurencję na rynku... święconej wody. Nowością jest to, że woda jest gazowana i w butelkach. W miasteczku Örnsköldsvik wypuszczono już próbną serię gazowanej "święconej wody" – idzie jak woda. Święcona woda z bąbelkami sprzedaje się tam lepiej niż najpopularniejsza szwedzka marka mineralnej wody Ramlösa – świeckiej. Teraz przedsiębiorcza Armia rusza na podbój reszty kraju. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.09.2012

 

100 milionów do podziału.
Szwedzki rząd przeznaczy 200 milionów koron w ciągu najbliższych dwóch lat na poprawę warunków socjalnych w najbardziej zaniedbanych dzielnicach szwedzkich miast. 15 przedmieść dostanie do podziału 100 mln koron każdego roku. Obdarowane będą wszystkie dzielnice, ale najwięcej dostaną ci, którzy osiągną najlepsze rezultaty – zmniejszą uzależnienia od zapomogi socjalnej, ograniczą bezrobocia oraz uczniowie osiągną lepsze wyniki w szkołach. Mieszkańcy dzielnic bez socjalnej mizerii nie dostaną ani grosza. Nie biorą socjalu, mają pracę i dobrze się uczą – sami sobie winni. (rn)

Malme, Rosengård

Tensta – sztokholmska dzielnica z problemami.

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net