Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Sierpień 2012. 00234

 

Szwecja, Dziennki

29.08.2012

 

Świat Astrid Lindgren.
Mimo deszczowego lata już ponad 401 500 osób odwiedziło jak dotąd Świat Astrid Lindgren (Astrid Lindgrens Värld) w miejscowości Vimmerby, w południowej Szwecji. W parku szwedzkiej pisarki, autorki wielu książek dla dzieci, odtworzona jest sceneria i postacie z książek, które zyskały już światową sławę – Pippi Långstrump, Emil z Lönneberga, Dzieci z Bullerbyn, Ronja, córka zbójnika i wiele innych. Co roku przygotowywane są nowe enklawy. Więcej o Astrid Lindgren i Vimmerby...

Szwecja

Szwecja, Dziennki

29.08.2012

 

Rządowa ofensywa.
Szwedzkie życie polityczne budzi się już z letniego snu. Szefowie czterech partii koalicji rządowej – premier Fredrik Reinfeldt (m), Göran Hägglund (kd), Annie Lööf (c) i Jan Björklund (fp) – prezentują dzisiaj na rynku w Linköping swoje plany na świetlaną przyszłość. Już podczas podróży pociągiem do Linköpingu obiecali oni przeznaczyć 55 mld koron (ok. 27,5 mld zł) na rozbudowę kolei. Będzie to największa pozycja inwestycyjna w przyszłorocznym budżecie. Taką szczodrością zachwycają się nawet Socjaldemokraci. (rn)

Aliansen

Szefowie szwedzkivh partii koalicji rządowej. Od lewej: Göran Hägglund (kd), Annie Lööf (c), Jan Björklund (fp) oraz premier Fredrik Reinfeldt (m).

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2012

 

Trening w pracy.
Wielogodzinna praca przy komputerze nie wymaga fizycznego wysiłku – i w tym problem. Brak ruch jest w dzisiejszych czasach przyczyną wielu chorób. Ale nie damy się. Mieszanki biura i sali treningowej stosuje się już w Norwegii. Teraz podobne pomysły pojawiają się w Szwecji. Zamiast siedzieć wiele godzin bez ruchu przy komputerze, można przecież wykonywać podobną pracę spacerkiem. Pod komputerem instaluje się po prostu bieżnię treningową i w ten sposób spędzamy dzień pracy w pozycji bieżącej. Równie przyjemnie spędzamy czas wiosłując na trenażerze wzbogaconym o iPada lub jeżdżąc rowerem treningowym uzbrojonym w iPhona – wszystko bez uszczerbku dla wykonywanych obowiązków i z dużą korzyścią dla zdrowia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2012

 

Pierwsze przymrozki
... przywitały dziś rano mieszkańców Szwecji tak daleko na południu jak Svealand czy nawet Götaland. Nie jest to zbyt nadzwyczajna sytuacja w Szwecji pod koniec sierpnia. Jednak w ciągu dnia bardziej łaskawe wiatry z południa przywróciły nam nadzieję na jeszcze trochę lata i temperaturę w okolicach 20°C. Ma się ona utrzymać do końca tygodnia, choć nieco schładzana deszczem od czasu do czasu. Na północy padają już śniegi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.08.2012

 

Kierowco – bądź gotowy na wszystko.
Z "odrobiną" niedowierzania przecierali oczy kierowcy w Linköping, w środkowej Szwecji, gdy wczoraj na środku drogi ujrzeli... trzy okazałe słonie. Zwierzęta przedostały się przez ogrodzenie bawiącego właśnie w mieście objazdowegoo cyrku i wybrały się na spacerek. Na miejscu pojawiła się szybko policja by sterować ruchem, podczas gdy pracownicy cyrku namawiali słonie do powrotu. Na szczęście nikt z ludzi nie odniósł szkód. Zdemolowany został tylko jeden znak drogowy. (rn)

Słoń na drodze w Linköping 2012 08 27

 

Szwecja, Dziennki

27.08.2012

 

Czarna lista szkodników.
Oto spis najbardziej niepożądanych zwierząt w Szwecji. Na północy kraju utrapieniem są głównie małe drapieżne ssaki – szopy i jenoty. Te pierwsze regularnie zakradają się pod ludzkie domostwa i rozgrzebują wystawione śmieci lub co gorsza zabijają drób h odowlany. Jenoty wywołują nawet większą niechęć, dewastując populację wielu ptaków i płazów oraz roznosząc wściekliznę. Jeszcze do niedawna nie występowały w Szwecji, jednak rok temu przewędrowały tam z Finlandii. Na południu kraju spustoszenie sieje stonka ziemniaczana oraz prawdziwa plaga ślimaka hiszpańskiego, lepiej znanego w Szwecji jako "ślimak zabójca". Od połowy lat siedemdziesiątych zabija on bowiem marzenia szwedzkich działkowiczów o posiadaniu pięknego ogrodu. Tym zaś co Szwedzi chcieliby wyplenić ze swoich lasów jest węgorek sosnowiec. Te miniaturowe glizdowate pasożyty atakują drzewa iglaste powodując ich obumieranie. Mimo niepozornych rozmiarów, mogą z gigantyczną siła zaszkodzić przemysłowi drzewnemu. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

27.08.2012

 

Utargowali 3,7 miliarda.
Nieszczęśliwi posiadacze kredytów mieszkaniowych w Szwecji zdołali utargować 8400 złotych obniżki w ciągu roku (1 sek ≈ 0,5 zł). W sumie wszyscy kredytobiorcy razem zaoszczędzili w ten sposób 3,7 miliarda koron. Według analizy przeprowadzonej przez Avanza Bank 60% starających się o pożyczkę odrzuca pierwszą ofertę banku i negocjuje lepsze warunki. Aż 90% z nich osiąga sukces. Najczęściej targują się młodzi ludzie – starsi są bardziej nieśmiali. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.08.2012

 

Cena wolnej przestrzeni.
Trzy szwedzkie więzienia – Kumla, Hall i Saltvik, posiadają oddzielne sekcje o maksymalnym poziomie zabezpieczeń, przeznaczone dla najniebezpieczniejszych przestępców. Ich utrzymanie nie jest tanie, w ciągu zeszłego roku wygenerowały one koszta rzędu 25 milionów złotych. To wyjątkowo wysoka stawka, kiedy weźmie się pod uwagę ich niewykorzystany potencjał. W 2011 roku zajęte było bowiem wyłącznie 43 procent dostępnego w nich miejsca dla skazanych. Przedstawiciele szwedzkich służb więziennych tłumaczą to dużą agresją osadzonych tam ludzi wobec siebie nawzajem. W celu zminimalizowania przemocy, wielu skazanych przebywa pojedynczo w celach dostosowanych dla dwu lub więcej osób. Zabierają więc dużo wolnej przestrzeni. Szwedzka minister sprawiedliwości Beatrice Ask (m) wyraziła zaniepokojenie wysokością kosztów utrzymania tych sekcji w stosunku do ich funkcjonalności. Te jednostki o zaostrzonym rygorze zostały wybudowane po serii spektakularnych ucieczek z szwedzkich więzień w 2004 roku. (ms)

Więzienie Kumla

Więzienie Kumla.

Szwecja

Szwecja, Dziennki

25.08.2012

 

Zbrojna neutralność.
Szwecja i Szwajcaria – oba państwa neutralne – dozbrajają swoje siły powietrzne. Rząd zobowiązał się właśnie do zakupu 40-60 sztuk nowej generacji samolotów Jas Gripen, oznaczanych E/F. W tym celu zwiększać się będzie budżet obronny państwa przez najbliższe lata. Dla bardziej efektywnego finansowania projektu Szwecja zawarła umowę partnerską ze Szwajcarią, która również zakupi 22 Gripeny. Partnerstwo obejmuje wyszkolenie pilotów i techników oraz dalszy rozwój systemu obrony powietrznej. Według ostrożnych przewidywań koszty przekroczą 45 mld złotych. Jas Gripen jest produkowany przez szwedzki koncern zbrojeniowy Saab AB.Cały projekt ma być zrealizowany do roku 2023. Do tego czasu prosimy nas nie napadać. (rn)

gripen

Szwedzkie myśliwce Jas 39 Gripen.

 

Szwecja, Dziennki

24.08.2012

 

Sześć dni lata.
Zdaniem co poniektórych zmarzluchów, lato nie trwało w Sztokholmie nawet tygodnia. Od początku czerwca do połowy sierpnia tylko przez sześć dni temperatura powietrza przekraczała 25 stopni. W porównaniu z niemal miesiącem rtęci na poziomie 30 stopni w zeszłym roku, szwedzka stolica miała w te wakacje urlop od upałów. Na pocieszenie spadło za to dużo deszczu. Podobna sytuacja panowała tego lata niemal w całej Szwecji, z najwyższą zanotowaną temperaturą 32,1 stopnia na skrajnym południu kraju. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

24.08.2012

 

Pieniądze się Szwedów nie trzymają.
W badaniu przeprowadzonym przez dużą szwedzką firmę ubezpieczeniową, ujawniły się kłopoty części Szwedów z zachowaniem bezpieczeństwa finansowego. Jedno na cztery gospodarstwa domowe w Szwecji ma odłożone w banku mniej niż 5 tysięcy zł oszczędności (10 000 koron). Jak przyznali niektórzy z badanych jest to kwota, która pokryłaby ich potrzeby maksymalnie na miesiąc. Dodatkowo, 13 procent z ankietowanych zadeklarowało brak jakichkolwiek środków na czarną godzinę. Szwedzi często jako główne zabezpieczenie traktują swoje nieruchomości – mieszkania i domy. Gdzieś tam jeszcze w głowach pod blond czuprynami dzwoni myśl o opiekuńczym państwie, która być może prowokuje do większej rozrzutności. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

24.08.2012

 

Nauczyciele grożą strajkiem.
Przedstawiciele krajowego związku zawodowego nauczycieli w Szwecji, domagają się znacznego podniesienia poziomu wynagrodzeń dla pedagogów w szkołach publicznych. Związek zrzesza 210 000 członków i nie wyklucza wezwania ich do strajku w razie potrzeby. – Gdyby szwedzcy nauczyciele, w międzynarodowej perspektywie, byli wynagradzani adekwatnie do rezultatów jakie osiągają ich uczniowie, to powinni zarabiać nawet o 5 000 złotych miesięcznie więcej niż obecnie – twierdzi Związek Nauczycielstwa Szwedzkiego. Na taką podwyżkę nie ma oczywiście szans, ale nauczyciele domagają się rozpoczęcia procesu wyrównania ich płac zgodnie z międzynarodowymi standardami. Proponujemy standardy polskie. (ms)

Strajk nauczycieli?

12

Szwecja, Dziennki

23.08.2012

 

Brak lokum dla studentów w Szwecji.
Dostać się na studia to w Szwecji tylko połowa szczęścia – druga to mieć gdzie mieszkać. Już za tydzień szwedzcy studenci rozpoczynają jesienny semestr. Jednak zaledwie 10% szwedzkich szkół wyższych może zapewnić im lokum w ciągu miesiąca. Najgorzej jest w sześciu największych ośrodkach akademickich kraju – Geteborgu, Lund, Malme, Sztokholmie, Uppsali oraz w tym roku nawet w Växjö. W ciągu ostatnich 10 lat przybyło w Szwecji o 43 000 więcej studentów. Ale odpowiednich mieszkań tylko 23 000. Niektórzy są zmuszeni zrezygnować ze studiów z powodu braku zakwaterowania. Tym najbardziej złaknionym wiedzy pozostaje kupno mieszkania i rozpoczynanie dorosłego życia od milionowego długu. (rn) Zobacz też 13.04.2012...

 

Szwecja, Dziennki

23.08.2012

 

Szwedzka szkoła bardziej na serio.
W tym roku po wakacjach w Szwecji wkracza w życie nowa reforma szkolna, według której uczniowie szkół podstawowych będą otrzymywali oceny już w klasie szóstej. To duży krok dla szwedzkiej "bezstresowej" szkoły jaką przez dziesięciolecia narzucała lewica. Dotychczas pierwsze oceny wystawiono dopiero na zakończenie ósmej, czyli przedostatniej klasy. Dla wielu był to grom z jasnego nieba, a czasu na poprawę poziomu swej wiedzy mieli zbyt mało. Do liceum natomiast przyjmuje się na podstawie średniej ocen końcowych ze szkoły podstawowej. Większość uczniów jest pozytywnie nastawiona do tej reformy – teraz szkoła nabierze większej powagi – twierdzą uczniowie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.08.2012

 

Wikingowie na molo.
Wyspa Björkö na jeziorze Melar na zachód od Sztokholmu, to prawdziwa kopalnia informacji dotyczących wikingów. Znajdują się na niej bowiem pozostałości średniowiecznego miasta Birka z IX–X wieku, jednej z najstarszych osad w Szwecji. Tamtejsze wykopaliska, zawierające fragmenty zabudowań miasta, figurują na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Obszar ten jest ciągle badany. Kolejnego interesującego odkrycia dokonano na nim wczoraj. Pod wodą przy brzegu wyspy, nurkowie znaleźli liczne kamienne filary oraz drewniane kłody. Według archeologa kierującego zespołem badawczym na wyspie Birka, jest to pozostałość po liczącym około 100 metrów długości portowym molo. Informacja ta pozwala przypuszczać, że tamtejsza osada wikingów jako ośrodek handlowy działała zdecydowanie prężniej niż do tej pory uważano. Sama wioska zaś mogła być większa o około 30 procent. Zaskakujący jest również fakt, że wikingowie byli w stanie zbudować przystań opartą na podstawie z kamienia, a nie z drewna. (ms)

Birka

Birka, rekonstrukcja. Foto Wikipedia,

 

Szwecja, Dziennki

21.08.2012

 

Polowanie na niedźwiedzie.
Od dzisiaj do 15 października trwa w Szwecji sezon polowań na niedźwiedzie. Do odstrzelenia zostało przeznaczonych 312 sztuk tych potężnych zwierząt. Stanowi to około 10 procent ich obecnej populacji w Szwecji. Najgłośniej od wystrzałów będzie w lasach województwa Norrbotten, gdzie niedźwiedzie są najliczniejsze. W tym roku dozwolone zostało stosowanie przynęty. Marnie wyglądają więc perspektywy miśków na następne dwa miesiące. One jednak również mogą być groźne. Skoro akurat 300 osobników jest spisanych na straty to może warto się upewnić czy niedźwiedzie nie słyszały kiedyś o Termopilach? (ms)

Szwecja, znaki ostrzegawcze – Uwaga myśliwy!

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2012

 

Skimming wytępiony w Szwecji.
Groźne zjawisko skimming polegające na potajemnym sczytywaniu danych z taśm magnetycznych kart bankowych zostało w Szwecji niemal całkowicie wytępione. Skradzione dane przenoszono na fałszywą kartę i czyszczono konto. Jeszcze niedawno odnotowywano około 200 takich przypadków kradzieży rocznie. Teraz cyfra ta spadła do mniej niż dziesięciu. Główna w tym zasługa mini układu scalonego, tzw. chipa, montowanego od jakiegoś czasu w kartach bankowych. Jak dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku kradzieży danych z chipa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.08.2012

 

Szwedzi walczą w wadze ciężkiej IT.
Niewielka szwedzka firma Seamless konkuruje ze światowymi gigantami o instalację systemu telepłatności dla MacDonalda. Globalny lider fast-foodów testuje już szwedzki system w kilku sztokholmskich restauracjach. Głównym konkurentem Seamless jest amerykański PayPal – najbardziej chyba znana wirtualna portmonetka, której nowy system McDonald's testuje równolegle we Francji. Systemy płacenia przez komórkę to smaczny kąsek dla innowatorów branży IT, ale również dla ich klientów. Usprawnienie płatności o kilka sekund przysporzy MacDonaldowi setki milionów dolarów zysku – twierdzą analitycy. (rn)

Telepłatności.

 

Szwecja, Dziennki

19.08.2012

 

Fantastyczna wioska.
Na jednej z wysp archipelagu sztokholmskiego zostanie do końca tego roku rozpoczęta budowa repliki osady hobbitów, fantastycznych istot wykreowanych przez J.R.R. Tolkiena. Sielankowy obraz hobbickich wiosek, przedstawionych w prozie autora oraz jej adaptacjach filmowych, ma zapewne wielu miłośników. Małe domki przypominające z zewnątrz porośnięte trawą kopce, zostaną z wielką dbałością o szczegóły przeniesione wprost z kart powieści "Władca Pierścieni". Kluczową informacją jest fakt, że te tworzone w oparciu o książkę chatki nie będą wyłącznie atrakcją turystyczną. Będzie można je kupić i w nich zamieszkać. Przynajmniej kilkanaście domków powstanie na wyspie Muskö, niedaleko Nynäshamn. Nie będzie to pierwsza na świecie tego typu aglomeracja inspirowana Tolkienem, ale pierwsza w Szwecji. Na miejscu będzie też oczywiście utrzymany w klimacie hobbicki pub. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

18.08.2012

 

Awaryjne lądowanie balonem.
W czwartkowy wieczór doszło do nietypowego zdarzenia w Sztokholmskiej dzielnicy Liljeholmen. Tuż przy tamtejszym nadbrzeżu wylądował duży balon na ogrzane powietrze. Świadkom początkowo wydawało się, że człowiek sterujący balonem popisuje się i tylko dlatego leci metr nad powierzchnią wody. Jednak po chwili ten powietrzny statek znalazł się między budynkami biurowymi i precyzyjnie wylądował. Przebywający w koszu sternik wyszedł z tego w świetnym humorze i bez jednego zadrapania. Jak sam tłumaczy, zatrzymał się tam ponieważ wiatr był zbyt słaby aby przemieszczać się balonem. Dzięki dużemu doświadczeniu, ponad cztery tysiące godzin w powietrzu, mógł wylądować wśród zabudowań jak gdyby pilotował helikopter. (ms)

Szwecja, Sztokholm, Awaryjne lądowanie balonem.

 

Szwecja, Dziennki

18.08.2012

 

Bitwa o logo.
19 grudniu 2011 roku ogłoszono bankructwo firmy Saab Automobile, produkującej samochody osobowe pod starą szwedzką marką. Pół roku później chińska firma NEVS wykupiła masę upadłościową. Chińczycy chcą teraz produkować w dawnej fabryce Saaba w Trollhättan samochody o napędzie elektrycznym. Ale tutaj wybuchł spór o logo – charakterystycznego czerwonego gryfa w koronie. Markę SAAB używa mianowicie wiele firm koncernu SAAB, m.in. Saab-Scania, Saab Gripen, czy Saab Parts. Saab logoChińska Nevs nie będzie jednak mogla używać znaku firmowego Saaba. Zgody na to nie wyraziło przedsiębiorstwo Scania AB – producent samo­cho­dów ciężarowych, historycznie główny właściciel logo ze skańskim gryfem (skånegripen). Scania AB obawia się nadszarp­nięcia wizerunku swojej firmy gdy z ich logiem będą jeździły chińskie samochody. Okazuje się, że logo jest więcej warte niż cały złom jaki pozostał po Saab Automobile. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

16.08.2012

 

Hotele IKEA.
Szwedzki koncern meblowy IKEA planuje rozszerzyć zakres swojej działalności o usługi hotelarskie. Nie chodzi jednak o udostępnianie klientom łóżek rozstawionych w sklepach, a o całkowicie nową działalność firmy. Wstępne założenia zakładają postawienie stu tanich hoteli na terenie Europy. Pierwszy z nich powstanie w Niemczech, już za kilka tygodni ma zostać ogłoszona jego dokładna lokalizacja. Przedstawiciele koncernu rozważają również budowę własnych domów studenckich, ta inwestycja nie jest jednak pewna. Można przypuszczać, że ktoś w IKEA wpadł na pomysł ciekawej strategii handlowej dla mebli zalegających w magazynach – jeśli nie możesz sprzedać łóżka, wynajmij je! (ms)

IKEA mydło i powidło.

 

Szwecja, Dziennki

16.08.2012

 

Paliwo tańsze w Danii.
Wielu z mieszkających w okolicach Malme Szwedów, lubi co jakiś czas przeprawić się przez most nad Sundem i zrobić w Danii duże zakupy. Przystępniejsze ceny, a także umacniająca się szwedzka korona zachęcają do odwiedzenia sąsiadów. W przeciągu kilku ostatnich miesięcy pojawił się jeszcze jeden argument na korzyść takich podróży. Po raz pierwszy od bardzo długiego czasu w Kopenhadze zapłacimy mniej za paliwo niż w Malme. Opłacalne jest to zwłaszcza dla Szwedów karmiących swoje auta olejem napędowym, mogą oszczędzić ponad jedną koronę na każdym litrze. Zanosi się więc na intensywniejszą wizytację Danii przez Szwedów, którzy teraz będą tu mogli tanio tankować nie tylko piwo. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

15.08.2012

 

Hagaparken.
Przy dzisiejszym polskim święcie zapraszamy do Szwecji na wycieczkę po sztokholmskim Parku Haga. Jest to unikalny na świecie park narodowy w obrębie zwartej zabudowy stolicy kraju, prawdziwa oaza przyrody i kultury – pisze Katarzyna Ziętek. Czytaj dalej...

Park Haga

Świątynia echa w Parku Echa.

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2012

 

Szwecja wspomaga reżimy.
TeliaSoneraSzwedzka firma telekomunikacyjna TeliaSonera umożliwia podsłuchy i cenzurę komunikacji telefonicznej oraz internetu w wielu krajach postsowieckich. Spotkało się to z falą krytyki we własnym kraju już w kwietniu tego roku. Mimo obietnic poprawy okazuje się teraz, że TeliaSonera nadal umożliwia cenzurowanie serwisów internetowych w Tadżykistanie i współpracuje z tamtej­szymi władzami w prześladowaniu opozycji. Głównym właścicielem Telia­Sonera jest szwedzkie państwo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.08.2012

 

Cenzura prewencyjna w Szwecji.
Publikacja nowej książka znanego pisarza szwedzkiego Hermana Lindqvista została wstrzymana. W swojej autobiografii z czasów gdy był on korespondentem wojennym wspomniał Lindqvist o antysemickich poglądach jakiegoś, zmarłego już profesora. Stało się to przyczyną ostrej krytyki i wydawnictwo Bonniers wstrzymało publikację książki. Teraz przygotowywana jest wersja ocenzurowana.

Herman Lindqvist jest m.in. autorem wielu książek historycznych, wśród nich 11 tomowa Historia Szwecji. Dzięki barwnej, niepozbawionej humoru narracji, Lindqvist zdołał rozpropagować zainteresowanie historią w Szwecji. Poczuli się tym najwyraźniej dotknięci zawodowi historycy, dla których nuda, nadęty ton i utrwalanie szowinistycznych mitów jest często gwiazdą przewodnią. Książki Lindqvista są często przez nich krytykowane. Tym chętniej są one czytane przez szeroką publiczność w Szwecji. (rn)

Herman Lindqvist

Herman Lindqvist.

 

Szwecja, Dziennki

13.08.2012

 

Pijanego kierowcę na szwedzkich drogach...
...najczęściej można spotkać w województwie Jämtland, w północno zachodniej Szwecji. Od kilki już lat mieszkańcy województwa są niechlubnym liderem na liście przyłapanych na jeździe pod wpływem alkoholu. W 2011 roku wynik wynosił 269 nietrzeźwych kierowców na 100 000 mieszkańców. Srebrny medal należy do woj. Blekinge (225), a brązowy do Värmland (221). Najrzadziej na podwójnym gazie jeżdżą w Östergötland, 128 nietrzeźwych kierowców na 100 tysięcy mieszkańców. Każdego roku ginie na szwedzkich drogach około 75 osób z powodu alkoholu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.08.2012

 

Karol Filip

Książe Karol Filip.

nic

Książę i zawadiaka.
W piątkowy wieczór, poturbowany w bójce ulicznej został jedyny syn szwedzkiej pary królewskiej - Karol Filip. Do przepychanki doszło w południowej Francji, w słynnej miejscowości Cannes. Książę i jego dziewczyna Sofia Hellqvist rozpoczęli tam niedawno swój urlop. Razem z grupą znajomych bawili się w nocnym klubie. Kiedy około 3 nad ranem książę i jego partnerka stali przed wejściem do lokalu, zostali zaczepieni przez przypuszczalnie pijanego imprezowicza. Mężczyzna bez wyraźnego powodu zaczął szarpać Karola Filipa za ubranie, po czym wymierzył mu kilka ciosów w twarz. Rozdzielili ich koledzy księcia, po czym agresor szybko zniknął w tłumie. Jego tożsamość jest nieznana. Sam książę był najwyraźniej również anonimowy dla właściciela klubu, który jak twierdzi ważnym gościom przydziela dodatkową ochronę. Twarz księcia Szwecji nie jest tu jednak tak rozpoznawalna jak np. twarz Zlatana Ibrahimovića. Ciekawe czy po przyjęciu serii ciosów, twarz Karola Filipa będzie dla kogokolwiek rozpoznawalna. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

11.08.2012

 

Niebiańskie fajerwerki.
Każdego roku, na przełomie lipca i sierpnia, niebiosa zapraszają na imponujący pokaz "sztucznych ogni". Wówczas to Ziemi przelatuje przez rój meteorów zwany Perseidami. Jest to ślad jaki pozostał po komecie Swift-Tuttle, która mija Ziemię co mniej więcej 133 lata, ostatnio w !992 roku. Gdy meteory wpadają w ziemską atmosferę ulegają spaleniu, co daje efekt spadających gwiazd, czy – jak kto woli – fajerwerków. Grand final nastąpi w tym roku w dniach 12-14 sierpnia. Należy wówczas uciec daleko od świateł wielkich miast i obserwować w ciemnościach pogodne niebo. Wstęp wolny. (rn)

Gotlandia, Fårö, rauki, meteoryty

Rauki na Gotlandii, Czytaj więcej...

 

Szwecja, Dziennki

11.08.2012

 

Król krzykacz?
Wyjątkowo gorąca atmosfera panowała wśród kibiców Szwecji i Danii w trakcie środowego ćwierćfinału piłki ręcznej na Igrzyskach Olimpijskich. Prawdopodobnie najgłośniejszy doping, a przynajmniej najbardziej rzucający się w oczy, pochodził od samego króla Szwecji. Karol XVI Gustaw wraz z małżonką Sylwią pojawił się na trybunach pośród zwykłych widzów, którzy nie mieli się jednak z czego cieszyć. Monarcha zachowywał się bowiem niezwykle głośno, powodując dyskomfort u wszystkich dookoła. Bywalcy stadionów i hal sportowych powinni być przyzwyczajeni do ciągłych okrzyków, podekscytowany król był jednak uciążliwy ponad normę. Nikt oczywiście nie poważył się na obrazę majestatu i trzepnięcie władcy w ucho czy chociaż zwrócenie uwagi. Cała sytuacja została uwieczniona na serii zdjęć, która cieszy się teraz dużą popularnością w Internecie. Na jednym z nich kobieta siedząca przed królem demonstracyjnie zakrywa uszy rękoma, na nic jednak zdaje się jej niemy protest. (ms)

Król krzykacz

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2012

 

Państwo ma udział w łupach.
Dochody pochodzące z przestępstwa podlegają w Szwecji opodatkowaniu. Pewien mafiozo z Malme, pracujący jako torpeda i zajmujący się m.in. wymuszaniem okupu i ściąganiem długów, dostał już blisko pół miliona domiaru. – To bardzo rozwojowa praktyka prawna – zacierają łapki urzędniki szwedzkiego fiskusa. Teraz kolej na trafficking, napady czy handel narkotykami, an których władza też chce zarabiać. Szwedzkie prostytutki już od dawna płacą podatek od swoich dochodów, dzięki czemu mają pełne ubezpieczenia socjalne. Jak mają grypę mogą pójść na chorobowe. Praca prostytutki jest w Szwecji legalna natomiast nielegalne jest korzystanie z ich usług, a więc i płacenie za nie. Tak więc i w tym przypadku szwedzkie państwo czerpie zyski z nielegalnej działalności. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2012

 

Szwedzka poczta coraz gorsza. Listy nie dochodzą coraz częściej do adresatów. Ilość reklamacji z powodu niedostarczonych przesyłek wzrosła dotychczas w tym roku aż o 25%, w porównaniu z takim samym okresem roku 2011. W dodatku coraz częściej listy trafiają do niewłaściwej skrzynki. Jedną z przyczyn są ciągłe oszczędności jakie Szwedzka Poczta jest zmuszona robić. Po likwidacji państwowego monopolu w 1994 roku dawny państwowy Urząd Pocztowy został przekształcony w spółkę akcyjną – Posten AB. Mimo, że jest ona nadal największym dostawcą usług pocztowych na szwedzkim rynku, to jednak musi ona teraz konkurować z innymi firmami tego typu. Jednym ze sposobów jest coraz szybciej biegający listonosz. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.08.2012

 

Szwedzko-białoruska wojna dyplomatyczna.
Władze Białorusi uznały, że zaangażowanie szwedzkiego ambasadora w Mińsku Stefana Erikssona po stronie tamtejszej opozycji przekroczyło akceptowalne granice. Ambasador został w ubiegłym tygodniu uznany za "persona non grata" i zmuszony do opuszczenia kraju. W odpowiedzi Szwecja wydaliła dwóch dyplomatów białoruskich i odmówiła przyjęcia nowego ambasadora kraju. Białoruś zamknęła więc swoją ambasadę w Sztokholmie i wezwała Szwedów do zamknięcia swojej w Mińsku, a szwedzkich dyplomatów do opuszczenia kraju. Trwa dyplomatyczna pyskówka między krajami. Dziś w Brukseli odbędzie się narada kryzysowa ministrów spraw zagranicznych UE. (rn)

Bildt i Łukaszenka

Bildt i Łukaszenka.

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2012

 

Klęska urodzaju w Norwegii.
Ropa naftowa to nie jedyne co przelewa się w Norwegii. W nadmiarze występują tam w tym roku również ryby słodkowodne. Stosunkowo wysoka temperatura doprowadziła przez ostatnie kilka miesięcy do nasilonego rozkwitu życia w jeziorach i rzekach. Dużo jest zwłaszcza okoni i pstrągów. Problem może wydawać się błahy, jednak Norwegowie są zaniepokojeni zachwianiem równowagi w przyrodzie. Takie zjawiska często prowadzą do negatywnych konsekwencji dla ekosystemów. Ponieważ na miejscu jest za mało rybaków aby ustabilizować sytuację, Norwegowie z prośbą o pomoc zwracają się do ewentualnych turystów. Państwowe przedsiębiorstwo Statskog, zajmujące się m.in. opieką nad łowiskami czy wydawaniem kart rybackich, podniosło na tę okazję granicę wieku poniżej której można łowić ryby za darmo z 16 do 20 lat. Nie jest to oficjalne zaproszenie ale mile widziani będą wszyscy z wędką w jednej ręce a patelnią w drugiej. (ms)

Anneli na Lofotach.

Łapanie ryb w Norwegii jest dziecinnie proste.

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2012

 

Namaste IKEA!
Szwedzki koncern meblowy IKEA jest bliski postawienia swoich sklepów w Indiach. Po długotrwałych negocjacjach między przedstawicielami firmy i rządu indyjskiego, warunki współpracy są już niemal uzgodnione. IKEA w Indiach będzie musiała m.in. przestrzegać restrykcyjnej polityki wspierania lokalnych producentów. W praktyce oznacza to obowiązek zlecania minimum 30% produkcji towaru u krajowych wytwórców. IKEA zainicjowała rozmowy w czerwcu, zapowiadając w Indiach inwestycje na poziomie blisko dwu miliardów koron. Rząd Indii okazał duży entuzjazm w stosunku do oferty, widząc w niej szansę na poprawienie wizerunku kraju jako przyjaznemu biznesowi. Przedstawiciele IKEA widzą zaś duży potencjał nabywczy w indyjskiej klasie średniej, która zapewne skusi się na niedrogie ale praktyczne produkty. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

9.08.2012

 

Zamek Gripsholm.
Na zachód od Sztokholmu ciągną się brzegi i wysepki jeziora Melar, wśród których można odnaleźć dawne ślady Wikingów i prehistorycznych osad, zabytkowe pałace i dwory, majestatyczne zamki oraz kilka małych, idyllicznych miasteczek. Obie te ostatnie atrakcje w jednym znajdziemy w miasteczku Mariefred, gdzie leży zamek Gripsholm – miejsce urodzin Zygmunta III Wazy. Czytaj dalej...

Zamek Gripsholm w Mariefred.

 

Szwecja, Dziennki

8.08.2012

 

Milion zachwyconych frajerów.
Jak co roku szwedzkie media robią wielki numer z momentu zwrotu nadpłaconego podatku, wmawiając naiwnym, że to manna z nieba. Zacznie ona spadać od jutra. 988 tysiącom szwedzkich podatników zostanie wypłacone w sumie 6,7 miliarda koron. Euforia!

W rzeczywistości jednak jest to zwrot darmowej pożyczki, jaką państwo wzięło sobie z kieszeni nieostrożnego podatnika. Znacznie korzystniej jest robić odwrotnie – płacić mniej podatku w ciągu roku i ewentualnie dopłacić, gdy otrzyma się ostateczne wyliczenie z urzędu podatkowego. Wówczas to państwo pożyczyło nam pieniądze za darmo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.08.2012

 

Prąd w Szwecji nadal tani.
Ceny energii elektrycznej w Szwecji nadal pozostają na stosunkowo niskim poziomie. Czytamy o tym w tygodniowym raporcie raporcie Szwedzkiego urzędu o elektryzującej nazwie Energimarknadsinspektionen, co się wykłada jako Inspekcja Rynku Energii. Do utrzymania cen prądu w pozycji horyzontalnej przyczyniają się pełne magazyny wodne w krajach skandynawskich oraz niepewna sytuacja w eurozonie. Prognozy na najbliższe 10 dni są również mokre. Opadów ma być więcej aż o 64% niż normalnie o tej porze roku. Jasień zapowiada się równie optymistycznie – padać będzie deszcz i euro. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2012

 

Król za firanką?
Jedną z ulubionych atrakcji dla turystów odwiedzających Sztokholm jest zakłócanie królewskiego spokoju. Główna siedziba rodziny królewskiej – zespół pałacowy Drottningholm wraz z ogromnymi ogrodami i leśny parkiem – stoją otworem dla turystów. Zwiedzających ekscytuje dodatkowo świadomość, że być może gdzieś tam z za firanki spogląda na nich szwedzki monarcha. O pod sztokholmskim Drottningholm pisała Kasia Ziętek...

Drottningholm

Pałac Drottningholm od strony ogrodów.

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2012

 

Trzęsienie ziemi w Szwecji.
Mieszkańcy wybrzeża w południowo-zachodniej Szwecji nie daliby rady zaspać do pracy w miniony poniedziałek, nawet gdyby bardzo chcieli. Wszyscy w okolicy zostali około 5 rano zerwani na równe, ale chwiejące się nogi przez trzęsienie ziemi. Epicentrum wstrząsu o umiarkowanym nasileniu miało miejsce daleko od lądu, na obszarze cieśniny Kattegat między Danią a Szwecją. Ruch sejsmiczny był najbardziej odczuwalny w szwedzkiej miejscowości Halmstad, gdzie jak relacjonują niektórzy mieszkańcy "ruszały się ściany". Nie zanotowano jednak znaczących zniszczeń. Jak podaje jeden z sejsmologów z uniwersytetu w Uppsali, siła tego trzęsienia ziemi wynosiła 4,4 w skali Richtera, co na tym obszarze zdarza się średnio co 10 lat. Według mitologii nordyckiej za trzęsieniami ziemi stoi olbrzym Loki, miło z jego strony, że nie pobudził wszystkich w niedzielę. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

7.08.2012

 

Wysyp szkodników w Sztokholmie.
W przeciągu roku monstrualnie wzrosła liczba zgłoszeń na nieproszonych gości panoszących się po ulicach i ciemnych zaułkach stolicy Szwecji. Te nieprzyjemne dla szwedzkiego oka osobniki mają doskonałe warunki do rozwoju w Sztokholmie. Poczynają sobie w mieście coraz to odważniej, dopuszczając się wielu niegodziwości takich jak np. rozgrzebywanie śmietników, straszenie matek z dziećmi czy nawet wkraczanie do prywatnych posiadłości. Nie jest łatwo sobie z nimi radzić biorąc pod uwagę ich wrodzony spryt, zmysł przetrwania oraz niewielki rozmiar. Statystyka nie pozostawia złudzeń – w porównaniu z zeszłym rokiem liczba zgłoszeń o szczurach grasujących na terenie Sztokholmu potroiła się. Przedstawicielka szwedzkiej firmy Anticimex, zajmującej się walką z wszelkiej maści szkodnikami, tłumaczy taką mnogość gryzoni dwoma czynnikami. Głównym z nich są intensywne prace budowlane w Sztokholmie, które zmuszają szczury do opuszczania swoich podziemnych kryjówek i pałętania się po ulicach. Drugim powodem mają być prawdziwe góry śmieci pozostawiane przez sztokholmczyków w parkach miejskich, gdzie urządzają pikniki. Teraz już wiadomo czemu wielu Szwedów tak pilnie segreguje odpadki. (ms)

Szczury w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

6.08.2012

 

SMS od Króla.
Medaliści Igrzysk Olimpijskich z całą pewnością zasługują na słowa uznania ze strony najznamienitszych przedstawicieli swojego narodu. Szwedzcy żeglarze Fredrik Lööf oraz Max Salminen nie powinni w tym względzie czuć się zawiedzeni. Jako zdobywcy pierwszego złotego medalu dla Szwecji, podczas obecnych Igrzysk w Londynie, otrzymali już gratulacje od króla Karola XVI Gustawa. W imieniu swoim i całej rodziny królewskiej, monarcha nadesłał podziękowania za doskonały występ oraz pozdrowienia SMS-em. Wiadomość tekstowa została wysłana na numer jednego z szefów szwedzkiego komitetu olimpijskiego, który odczytał ją sportowcom. Można jednak myśleć, że telefon byłby bardziej na miejscu. Sami zainteresowani są zadowoleni ze swoich osiągnięć i teraz nie mogą się już doczekać powrotu do swoich rodzin. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

6.08.2012

 

Na ratunek fokom.
Małe foki spokojnie wypoczywające na jednej z plaż szwedzkiego regionu Halland, wywołały w niedziele ogromne poruszenie wśród przewrażliwionych rezydentów tamtejszej okolicy. Linie alarmowe policji w Halland urywały się od zgłoszeń dotyczących biednych młodych fok porzuconych przez matkę. Doświadczeni funkcjonariusze byli już jednak wielokrotnie w przeszłości zawiadamiani o podobnych sytuacjach, nie zrobiło więc to na nich dużego wrażenia. Przedstawiciel policji w tym regionie zapewnia na łamach lokalnej prasy, że taka sytuacja jest zupełnie normalna. Szczeniaki fok są często pozostawiane same, kiedy ich matka poluje w morzu. Policja uprasza o pozostawienie w spokoju zwierząt oraz telefonu alarmowego. (ms)

Mała foka

 

Szwecja, Dziennki

4.08.2012

 

Sztokholm – Wenecja północy.
Malowniczo położony pomiędzy wodami Bałtyku a jeziorem Mälaren, wybudowany na 14 wyspach, połączonych ze sobą 53 mostami, z rozciągającym się tuż za miastem archipelagiem 24 tysięcy wysp jest naszą północną wersją weneckiej laguny – pisze Kasia Ziętek o szwedzkiej stolicy. Bogato ilustrowany porównawczymi fotografiami z obu miast, autorka udawadnia zasadność pytania – Sztokholm, czy Wenecja?...

Sztokholm i Wenecja

 

Szwecja, Dziennki

4.08.2012

 

Szwedzi marnują jedzenie.
Każdego roku na śmietniki w Szwecji trafia ponad milion ton żywności. Wartość tych niewykorzystanych produktów spożywczych szacuje się na kilka miliardów koron. Do niedawna za głównego winowajcę takiego marnotrawstwa uważano sklepy, jednak jak pokazuje ostatni raport Szwedzkiej Agencji Ochrony Środowiska największy udział mają w tym gospodarstwa domowe. Duże sieci spożywcze próbują minimalizować swój wkład w tę statystykę, poprzez współpracę z organizacjami charytatywnymi takimi jak np. Armia Zbawienia. Większa rozwaga Szwedów przy zakupach, pomogłaby ponoć środowisku dookoła nich, a na pewno portfelom w kieszeniach konsumentów. (ms)

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net