Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Lipiec 2012 00288

 

Szwecja, Dziennki

31.07.2012

 

Polski wyż ratuje szwedzką pogodę. Pogoda zaprezentowała dzisiaj w Sztokholmie całą gamę swoich możliwości – trochę słońca, potem burza, ulewny deszcz, a na koniec grand finale – gradobicie. Ulewa była taka, że zalało nawet niektóre stacje metra. Jednak zapowiedzi na resztę tygodnia brzmią nieco bardziej optymistycznie. Wyż nadciągający znad Polski ma przynieś bardziej stabilną aurę. Jednak warunki mają być przyjazne głównie dla tych co już wrócili do pracy – deszczyk w ciągu dnia i nieco cieplej słonecznej wieczorami. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.07.2012

 

Bomba w Oslo. Tuż przed lanczem amerykańska ambasada w Oslo powiadomiła norweską policję, że podejrzany przedmiot leży pod zaparkowanym w pobliżu samochodem. Natychmiast ogłoszono alarm bombowy i policja przystąpiła do zabezpieczenia terenu w promieniu 500 metrów od domniemanej bomby. Ewakuowano ambasadę oraz turystów zwiedzających leżący w pobliżu pałac królewski. Zatrzymano ruch samochodowy i komunikacji miejskiej. W napięciu czekano na wyniki akcji saperów. Około 13:30 "podejrzany przedmiot" okazał się rzeczywiście bombą, ale tylko ćwiczebną, należącą do... ambasady USA. Ochrona ambasady zapomniała posprzątać po sobie gdy trenowali rozbrajanie ewentualnej bomby.

nic

Ambasada USA w Oslo.

Ambasada USA w Oslo.

Gdzie jak gdzie, ale w Oslo, po doświadczeniach ubiegłego roku, kiedy to Anders Breivik 22 lipca ubiegłego roku wysadził w powietrze kilka budynków rządowych w centrum miasta – z bombami nie ma żartów. (rn)

Norwegia, Oslo.

Oslo, stolica Norwegii.

 

Szwecja, Dziennki

31.07.2012

 

Wybierasz się do Szwecji? Nie zapomnij spakować kamizelki kuloodpornej. Niezwykle często szwedzkie media donoszą o różnego rodzaju napadach i strzelaninach w dużych miastach kraju – Malme, Geteborgu czy Sztokholmie. Jednak również małe miasteczka nie są wolne od brutalnej przemocy. Wczoraj wieczorem kilka osób zostało rannych w wyniku strzelaniny w miasteczku Eskilstuna, leżące nad jeziorem Melar, tym samym co Sztokholm. Niżej na południu, w miasteczku Falköping, pocięto nożem mężczyznę stojącego przed sklepem wśród wielu innych osób. W szpitalu Linköping umiera kobieta oblana benzyną i podpalona w małej miejscowości w województwie Dalarna.

Codzienna kronika kryminalna jest na ogół znacznie większa. Czasem 80% nowinek z jednego dnia, raportowanych przez szwedzkie media, mają taki właśnie charakter. Nieczęsto o tym piszemy. Ale czasem wszystkim tym, którym wydaje się, że "to tylko u nas", przywracamy równowagę.

Wczoraj wieczorem w jednym z mieszkań w Malme znaleziono martwą kobietę. Policja podejrzewa morderstwo. W innej dzielnicy Malme, w nocy, ktoś otworzył drzwi wejściowe do bloku mieszkalnego – za pomocą bomby. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.07.2012

 

Szwedzka korona bije rekordy. Kurs szwedzkiej korony w stosunku do euro wzmocnił się znacznie zarz po ogłoszeniu pozytywnych danych dotyczących wzrostu szwedzkiego PNB. Dzisiaj około godziny 10 płacona za euro 8,39 sek. Pod koniec dnia kurs spadł nawet do 8,31 sek za euro. Jest to najniższa cena euro od czasu jego istnienia w pieniężnej formie. Jeszcze pod koniec 2009 roku za jedno euro płacono ponad 10,40 sek. Korona wzmocniła się również do dolara USA oraz pozostałych walut skandynawskich.

Jak podaje szwedzki Główny Urząd Statystyczny (SCB), PNB kraju wzrósł w drugim kwartale 2012 r. o 2,3% w stosunku do tegoż kwartału 2011 r. Jest to lepszy o 1,4% wynik w porównaniu z pierwszą ćwiartką bieżącego roku. Do tego pozytywnego wyniku PNB przyczynił się głównie szwedzki eksport, który wzrósł o 1,7%, w tym eksport usług o całe 6,3% przy mniejszym o 0,3% eksporcie produktów.

Wzmocnienie korono to wynik solidnych finansów publicznych Szwecji i małego zadłużenia kraju, w odróżnieniu od państw eurozony. Dla inwestorów szwedzka korona stała się bezpieczną walutą na przeczekania ciężkich czasów. (rn)

SEK

 

Szwecja, Dziennki

29.07.2012

 

Lärkstaden i Raoul Wallenberg. U stóp kościoła Engelbrekta w bogatej dzielnicy Sztokholmu Östermalm leży Lärkstaden – jedna z najmniej znanych części miasta. Zbudowane w angielskim stylu kwartery zostały wzbogacone o szwedzki narodowo romantyczny charakter... Tak Gunnel Arbin zaczyna swoją kolejną opowieść o swoim ukochanym Sztokholmie i jego mieszkańcach. Czytaj dalej...

Szwecja, Sztokholm, Östermalm, Lärkstaden

 

Szwecja, Dziennki

27.07.2012

 

IT oszczędza pieniądze podatników. Szwedzki rząd wprowadził wczoraj nowe zarządzenie, według którego wszystkie zamówienia robione przez tutejsze urzędy, zatrudniające więcej niż 50 osób, muszą być robione elektronicznie od następnego roku. Techniki IT będą stosowane coraz szerzej w całym procesie zamówień, monitorowania ich realizacji oraz fakturowania w szwedzkim sektorze publicznym. Tą drogą przewiduje się zaoszczędzić 3,2 miliarda koron (≈1,6 mld zł) w ciągu dziewięciu lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.07.2012

 

Olimpijski pokaz mody. Olimpiada to nie tylko zawody sportowe, ale również promocja własnego kraju pod każdym względem. Dobrą okazją do reklamy np. własnych twórców mody są stroje zawodników. Ubrania włoskiej ekipy projektuje oczywiście Giorgio Armani. Brytyjczyków ubiera Stella McCartney, córka Beatlesa Paula McCartneya, a amerykanów Ralph Lauren. A Szwe­dów? Szwedzką kolekcję olimpijską stworzył... chiński gimnastyk i twórca mody Li-Ning. – W po­rów­naniu z wszystkimi innymi patriotycznymi kolekcjami wy­cho­dzimy na skąpców i kraj pozbawiony własnych twórców mody, skandal! – komentuje jeden ze szwedzkich dzienników. (rn)

nic

Szwedzka moda olipijska

Olipijski strój szwedzkiej ekipy.

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2012

 

Polskie bociany zdobią szwedzkie niebo. W latach 50-tych ubiegłego wieku Szwedzi wytępili swoje bociany. Ostatnie zamieszkałe gniazdo widziano w 1954 roku w Scanii. W 1989 roku rozpoczęto pracę nad odtworzeniem populacji tych wspaniałych ptaków w ramach akcji Storkprojektet (stork = bocian). Początkowo zaimportowano bociany z Algierii, potem sprowadzano już z Polski, gdyż okazało się, że polskie są znacznie odporniejsze. Bociania hodowla w Hemmestorp w Skanii liczy dziś 300 dorosłych ptaków i 150 sztuk młodzieży.

Dzisiaj wypuszczono na wolność ponad 70 dorosłych ptaków. Jesienią powędrują one do ciepłych krajów. Niewiele z nich wraca do Szwecji, ale tutejsi entuzjaści mają nadzieję, że Skania stopniowo odzyska żyjące na wolności i powracające co roku do rodzimego gniazda bociany. (rn)

Bocian – stork

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2012

 

Na szwedzki bruk. W pierwszej połowie 2012 roku złożono w Szwecji aż 4 552 podań do komornika o eksmisję. Główną przyczyną jest na ogół niezapłacony czynsz. 1 325 eksmisji wykonano. W bogatej Szwecji wśród wyrzuconych na bruk było 310 dzieci, nieco mniej niż w ostatnich kilku latach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.07.2012

 

The Boss znowu w Szwecji. Po trzech latach Bruce Springsteen, amerykańska supergwiazda rocka, znowu odwiedza Szwecję. Wczoraj wieczorem wylądował on na lotnisku Landvetter pod Geteborgiem. Do Szwecji przyleciał z Norwegii gdzie miał trzy własne koncerty oraz wystąpił podczas uroczystości upamiętnienia ofiar mordercy Breivika. Właśnie minęła pierwsza rocznica szaleńczego zamachu. W Geteborgu Springsteen The Boss zagra dwa koncerty. (rn) Zobacz wystąpienie w Oslo...

Bruce Springsteen

Bruce Springsteen, Geteborg 25 lipca 2012 r.

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2012

 

Chwile grozy przeżyli wczoraj pasażerowie szwedzkiego samolot w drodze na Majorkę. Nad Niemcami samolot stracił nagle łączność radiową. Niemieckie Luftwaffe wysłało natychmiast dwa myśliwce w obawie, że chodzi o zamach terrorystyczny. Prawdopodobnie nie uspokoiło to zbytnio Szwedzkich turystów, gdy za oknami ujrzeli uzbrojone Eurofightery. Na szczęści po 27 minutach samolot odzyskał łączność radiową, a Niemcy nie zdążyli go zestrzelić – na wszelki wypadek. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.07.2012

 

Inwazja zbieraczy. Od pewnego czasu narastają problemy z zawiedzionymi zbieraczami jagód z Bułgarii. Przyjechali do Szwecji w nadziei dobrych zarobków ale tutaj spotkał ich jagodowy nieurodzaj. Po całodniowym zbieraniu jagód zarabiają... 5 zł.

Teraz, pozbawieni środków do życia, koczują po lasach, stale narażeni na nienawiść miejscowych Szwedów. Często są obrzucani nie tylko wyzwiskami, ale i kamieniami. Gminne władze, chcąc się pozbyć problemów, organizują im teraz transport do Sztokholmu, by tam, pod bułgarską ambasadą, mogli wykrzyczeć swój gniew i bezradność. Zbieracze domagają się pomocy w powrocie do domu. Jednak ambasador Bułgarii w Szwecji, Swetlan Stojew, zapewnia, że nie ma takich możliwości. (rn)

Biljana Vasileva w Kopparberg

Po trzech dniach zbierania jagód w lasach Kopparberg zarobiłam 30 koron – wyznaje reporterowi SVT Biljana Wasiliewa z Bułgarii.

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2012

 

Kosztowna maskarada. Na rok i cztery miesiące więzienia oraz 91 000 koron odszkodowań został skazany w Szwecji dowcipniś, który przebrany za policjanta zatrzymywał kierowców i przeprowadzał kontrole drogowe. Gdy za kierownicą siedziała ładna dziewczyna proponował jej bardziej wnikliwą "kontrolę" – po godzinach – w zamian za anulowanie mandatu. Jednak lista przestępstw, za które został teraz skazany jest znacznie większa niż osobliwa metoda na podryw: podawanie się za przedstawiciela władzy, jazda bez zezwolenia, fałszerstwo oznakowań i tablic rejestracyjnych oraz... kradzież wielu samochodów. Sporo jak na "policjanta". (rn) Zobacz też...

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2012

 

Kurza stopa! Nerwowe chwile przeżywali dziś rano kierowcy na jednej z krajowych dróg w centralnej Szwecji. Powodem tego było nietypowe utrudnienie w podróży w godzinach szczytu. Z nieustalonej przyczyny ciężarówce prze­jeżdżającej przez region Örebro spadł z paki cały ładunek. Traf chciał, że był to transport klatek z kilkoma tysiącami żywych kur. Wiele klatek zostało uszkodzonych, co umożliwiło ptactwu swobodną eksploracje terenu i roz­pano­szenie się po całej jezdni. Aby zebrać drób konieczna była pomoc służby ratowniczej i policji. Do godziny ósmej rano przejazd był niemal niemożliwy. Później ruchem kierowała policja. Do 8:30 kręciło się w okolicy drogi i na niej jeszcze około 200 kur. Normalne warunki jazdy zostały już przywrócone ale warto mieć zamknięte okna w samochodzie, ponieważ kwoki najwyraźniej nie skorzystały z toalety przed podróżą. (ms)

Kury na drodze

Foto Andreas Ryding.

 

Szwecja, Dziennki

24.07.2012

 

Kolejne udana akcja ratunkowa zakończona sukcesem. Dziś rano około 4:30 pewien 30 letni Szwed, pasażer estońskiego promu Silja Symphony wypadł za burtę. Prom kursujący na trasie Sztokholm–Helsinki był już wówczas u wybrzeży Finlandii. Załoga promu rozpoczęła natychmiast akcję ratunkową, do której przyłączyły się znajdujące się w pobliżu statki oraz morskie pogotowie ratunkowe z Finlandii. Po około 1,5 godziny odnaleziono amatora pełnomorskich kąpieli i przewieziono do szpitala w Turku. Wycieńczony, zziębnięty, ale bez poważniejszych uszkodzeń. Temperatura wody w Bałtyku była w tamtym regionie około 15–20°C. Przyczyny wypadku są nadal nieznane. (rn)

Silja Symphony

Prom Silja Symphony. Foto: Antti Havukainen / Wikipedia.

 

Szwecja, Dziennki

23.07.2012

 

Spotkanie z naturą. Kolejna w tym miesiącu osoba w Szwecji została szczęśliwie odnaleziona po zabłądzeniu na leśnych terenach regionu Jämtland. Młody Szwed zaginął w sobotni wieczór, po imprezie ze znajomymi w miejscowości Krokom. Poruszając się zapewne chwiejnym krokiem i widząc dwa drzewa tam gdzie powinno być jedno, łatwo stracił orientacje i całą noc wędrował po lesie.

Policja odszukała pechowca w ciągu jednej doby. Ekipa poszukiwawcza znalazła go siedzącego na dachu wieży myśliwskiej. Do wdrapania się na jej dach zmusiły Szweda niezwykłe okoliczności. Na jego trop wpadł niedźwiedź, który najwyraźniej dostrzegł w nim swoje niedzielne śniadanie. Patrząc bestii prosto w oczy, chłopak poczuł napływ pierwotnych instynktów i rzucił się do ucieczki. Kiedy dojrzał przed sobą wieże, migiem wdrapał się na jej dach. Misiek nie miał tyle werwy aby dostać się na górę i po krótkim oblężeniu zrezygnował ze śniadania. Za sprawą policji chłopak jest teraz bezpieczny, za sprawą myśliwych niedźwiedź jest teraz głodny. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

22.07.2012

 

Olimpiada w Sztokholmie. Olimpiada 1912 roku, dokładnie sto lat temu, odbyła się w Sztokholmie. Z tej okazji miasto organizuje wiele imprez. Jubileuszowe obchody rozpoczęły regaty w pobliskim porcie Nynäshamn, gdzie również przed stu laty żagle walczyły o złoty medal. Setki wspaniałych jachtów stoją teraz w porcie gościnnym. Spacerując po mocno rozbudowanych pomostach można podziwiać seksowne piękności o smukłych kształtach, całkiem młode i takie, którym stuknęła już setka. (rn) Zobacz więcej zdjęć...

Nynäshamn 22 07 2012

 

Szwecja, Dziennki

21.07.2012

 

Piwo marki IKEA. Szwedzki koncern meblowy IKEA wprowadza do swojej oferty nowy towar - piwo własnej produkcji. Samodzielne warzenie trunku nie będzie wymagane, czego można by się spodziewać z powodu polityki firmy, według której klienci sami muszą montować zakupione meble.

Jasne i ciemne piwo marki IKEA, powinno pojawić się już w sierpniu w asortymencie wielu domów meblowych firmy na całym świecie. Na ten moment dostępne jest wyłącznie w Wielkiej Brytanii, gdzie butelka kosztuje równowartość 9 złotych. W Polsce zapewne pojawi się w bardziej przystępnej cenie. W Szwecji zaś, ze względu na restrykcyjne przepisy dotyczące sprzedaży alkoholu, nie będzie możliwości kupienia go w butelkach. Prawdopodobnie pojawi się jednak w restauracjach IKEA, serwowane na miejscu. (ms)

Piwo ikea

 

Szwecja, Dziennki

20.07.2012

 

Biały miś. Koncern Shell chce jako pierwsza korporacja paliwowa rozpocząć wydobycie ropy naftowej w rejonie Arktyki. Taka decyzja brytyjsko-holenderskiego giganta błyskawicznie podgrzała atmosferę w ugrupowaniach ekologistów. Może nie na tyle aby przyśpieszyć globalne ocieplenie, ale wystarczająco aby wywołać lawinę akcji protestacyjnych organizacji Greenpeace. Nie ominęło to również Szwecji.

Ciekawy happening miał miejsce w Malme. Jedna z tamtejszych stacji benzynowych Shella została nawiedzona przez aktywistę Greenpeace przebranego za niedźwiedzia polarnego. Biały miś był wyposażony w stosowny transparent, którym wyrażał swoją niechęć wobec działań koncernu. Niedźwiedź mógł wydawać się groźny ale był najwyraźniej oswojony, ponieważ nikogo nie pożarł. Nie wiadomo czy aktywista jest w pełni zadowolony ze swojego wkładu w ochronę nienaruszalności Arktyki, ale na wypadek odkrycia ropy na Antarktydzie szykuje już ponoć strój pingwina. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

19.07.2012

 

Na wakacje do Szwecji. Szwecja zyskuje sobie stopniowo coraz to większe uznanie w oczach urlopowiczów ze wszystkich zakątków globu. W stosunku do zeszłego roku, Szwecja podskoczyła o trzy pozycje w rankingu Światowej Organizacji Turystyki. Kraje na tej liście są uszeregowane według wysokości przychodów z turystyki zagranicznej, nie chodzi więc tylko o liczbę gości, ale też o to jak chętnie sięgają oni do kieszeni. Jako posiadacz 21 miejsca, Szwecja wyprzedza m.in. Portugalię, Chorwację oraz Meksyk. Dominuje również nad innymi państwami skandynawskimi. Przewaga nad Norwegią wynika głównie z większej liczby dużych miast i parków narodowych oraz lepszych warunków narciarskich. Niedługo Szwecja może się więc stać prawdziwą mekką dla turystów – meczety są już na miejscu. (ms)

Drottningholm

Sztokholm, pałac Drottningholm, rezydencja królewska. Czytaj więcej...

 

Szwecja, Dziennki

19.07.2012

 

Katarski szejk kupił Zlatana. Urodzony w Szwecji Jugosłowianin Zlatan Ibrahimović, gwiazda futbolu, zmienia klub. Z włoskiego Milan przechodzi do francuskiego klubu Paris Saint-Germain, którego głównym właścicielem jest katarski szejk Nasser al-Khelaifi. Transakcja kosztowała około 85 milionów złotych. Po długich negocjacjach Zlatan podpisał trzyletni kontrakt i zgodził się na pensję 60 mln złotych rocznie, czyli 165 000 zł dziennie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.07.2012

 

Wikingowie non grata. Indie nie będą dawały wiz obywatelom Danii, Norwegii i Szwecji – donosi indyjski dziennik The Telegraph. Przyczyną ma być duńska odmowa deportacji do Indii niejakiego Nielsa Holcka, oskarżanego o terroryzm. Skąd na czarnej liście wzięła się również Szwecja i Norwegia nie wiadomo. Widocznie do Hindusów jeszcze nie dotarło, że Unia Kalmarska, która jednoczyła te trzy państwa, rozpadła się już w 1523 roku. Ministerstwa Spraw Zagranicznych Szwecji i Norwegii nie potwierdzają rewelacji The Telegraph. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2012

 

Fotoradary w Szwecji. Wygląda na to, że w tym roku szwedzkie państwo zrobi mniejszy biznes na swoich fotoradarach. 1100 foto­radarów, ustawionych na szwedzkich drogach zrobiło do końca czerwca tego roku 99 776 zdjęć. Ilość ta była o blisko 8000 większa już w ciągu pierwszych pięciu miesiącach roku poprzedniego. Jednak zaledwie około 30% otrzymuje mandaty, które też można zaskarżać. Należy to robić zawsze, gdyż wile radarów lub fotografii i nie spełnia wymaganych warunków technicznych.

fotoradar

znak ostrzegawczy

Znak ostrzegawczy

Przed fotoradarami w Szwecji stoją niemal zawsze znaki ostrzegające przed nimi. Mniej fotogeniczni kierowcy mogą wówczas opuścić osłonę przeciw­słoneczną by zasłonić twarz. Gdy identyfikacja kierowcy nie jest możliwa, właściciel samochodu nie musi zgadywać kto prowadził samochód w trakcie sesji zdjęciowej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2012

 

W Szwecji mamy lato – wystarczy spojrzeć w kalendarz. Jednak latem kwitną nie tylko kwiatki, ale również wolny handel. Szczególnie na granicy szwedzko norweskiej. Główny towar, to alkohol. W Norwegii jest on znacznie droższy niż w Szwecji, ie mówiąc o kontynencie. Tak więc litościwi Szwedzi chętnie ślą transporty z humanitarną pomocą dla bratniego narodu.

Niestety zajęcie nie jest bezpiecznie. Na drogach grasują uzbrojeni rabusie zwani celnikami lub policją. Ich biznes też kwitnie. W pierwszym półroczu tego roku udało się im zabrać wolnym handlarzom czterokrotnie więcej dóbr alkoholowych niż rok wcześniej – całe 6 869 litrów wesołej zabawy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.07.2012

 

Rekord na desce. Dwóch szwedzkich śmiałków – Markus Robèrt i Johan Ekstedt – przepłynęło na desce wind­surfingowej Bałtyk. Odległość między półwyspem Falsterbonäset w południowej Szwecji na a wschodnio niemiecką wyspą Rugia, około 90 km, pokonali w cztery godziny i 25 minut. Poprzedni ich rekord wynosił 75 km – odległość między Västervik a Visby. Jest to rekord Szwecji, a może i świata. Na wszelki wypadek śmiałkom towarzyszył jacht motorowy, ale nie skorzystali oni z jego pomocy ani razu. (rn)

Falsterbonäset

Falsterbonäset w południowej Skanii,

 

Szwecja, Dziennki

17.07.2012

 

Szwedzkie krowy mają końskie zdrowie. Według najnowszego raportu szwedzkiego Państwowego Instytutu Weterynaryjnego – SVA, szwedzkie krowy mleczne należą do najzdrowszych na całym świecie. Wskazuje na to przede wszystkim małe, w porównaniu z innymi krajami, zapotrzebowanie na antybiotyki dla tych zwierząt oraz wysoka odporność rogacizny na różne bakterie. Właścicielom szwedzkich gospodarstw mlecznych pozostaje tylko założyć rogate hełmy wikingów i wznieść toast kuflami puszyście spienionego świeżego mleka. Skål! (ms)

 

Szwecja, Dziennki

17.07.2012

 

Szwedzka recepta na pracę. Pewien bezrobotny mieszkaniec Hudiksvall w środkowo-północnej Szwecji udowodnił, że naprawdę chce pracować. Gdy po rozmowie kwalifikacyjnej dostał odmowę pojechał wraz z krewniakiem do domu przedsiębiorcy, który go nie docenił i przedstawił mu nowe argumenty – obcęgi, nóż i deskę do krojenia chleba. Zdesperowany bezrobotny zagroził, że poobcina palce właścicielowi firmy jeżeli nie dostanie pracy. Propozycja była oczywiście nie do odrzucenia. Pracę dostał, można powiedzieć – na pniu. Teraz stanie przed sądem oskarżony o przesadną pracowitość. (rn)

Desperacki bezrobotny

 

Szwecja, Dziennki

15.07.2012

 

Sztuka przetrwania w krainie łosi. Cały i zdrowy odnalazł się wczoraj 68-letni mieszkaniec Sztokholmu, który drugiego lipca zaginął wśród przepastnych lasów królestwa łosi – krainy Jämtland. Pod koniec czerwca mężczyzna udał się na ryby wraz z kolegami do popularnej turystycznie gminy Åre. Felernego wieczoru, niemal dwa tygodnie temu, podczas samotnego wędkowania w leśnym jeziorze został on zaskoczony przez potężną burzę. Próbując wrócić do letniskowego domku, pobłądził wśród nawałnicy. Koledzy zaalarmowali policję, która rozpoczęła intensywne poszukiwania.

Po tygodniowym przeszukiwaniu pobliskiego terenu stracono nadzieję na sukces i akcja ratunkowa została przerwana. Jednak w sobotnie popołudnie dwóch kajakarzy przypadkowo natknęła się na siedzącego w łódce, wycieńczonego człowieka i pomogła mu wrócić do cywilizacji. Mężczyzna przetrwał cały ten czas żywiąc się tym co dawała natura, ale głównie dzięki temu, że zachował spokój i nigdy nie wpadł w panikę. Pomimo osłabienia, pogodny nastrój nadal go nie opuszcza. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

14.07.2012

 

Urodziny Wiktorii. Szwedzka księżniczka Wiktoria, pierworodna córka króla Karola XVI Gustawa i jego następczyni, obchodzi dzisiaj 35 urodziny. Rodzina królewska w komplecie jest już zgromadzona w pałacu Solliden na wyspie Olandia (Öland). Zgodnie z tradycją główne uroczystości odbywają się w pobliskim miasteczku Borgholm – nie mylić z duńską wyspą Bornholm. Wśród artystów, występujących w koncercie na cześć Wiktorii będzie szwedzka zwyciężczyni ostatniego festiwalu Eurowizji – Loreen. Zobacz też 8.07.2012. (rn)

Pałac Solliden na wyspie Öland

Pałac Solliden na wyspie Olandia.

 

Szwecja, Dziennki

13.07.2012

 

Czarna chmura nad Sztokholmem. Na prawdziwie pechowy piątek trzyna­stego mogli dziś narzekać wszyscy Ci, którzy w ciągu dnia przebywali w centrum Sztokholmu. Około południa, na niebie nad ulicą Mistrza Samuela pojawiło się bowiem coś co w pierwszej chwili mogło wydać się tylko czarną chmurą, okazało się jednak czymś zdecydowanie gorszym. Była to gigantyczna i niezwykle hałaśliwa chmara pszczół, która przelatywała nad miastem i najwyraźniej obrała jego centrum za dobre miejsce na odpoczynek. Desant owadów wywołał dużą panikę wśród pechowych przechodniów, zmuszając ich do pośpiesznego szukania schronienia w pobliskich sklepach i kawiarniach. Okupant nie miał wcale zamiaru się wycofać, potrzebna była interwencja zawodowych pszczelarzy, którzy w ciągu kilku godzin otumanili owady dymem, zebrali do kartonów i wywieźli poza miasto. Według oceny szefa tej nietypowej brygady antyterrorystycznej, licząca ponad 5000 osobników chmara owadów poszukiwała nowego miejsca na stałą siedzibę. Najwyraźniej teraz już nawet pszczoły chcą mieć blisko do metra. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

13.07.2012

 

Młodzi Szwedzi cierpią na depresję. Używanie leków antydepresyjnych wśród młodych Szwedów wzrosło znacznie w ciągu ostatnich lat, od 2006 do 2011 roku. W grupie wiekowej 10–24 lata aż o 36%. Przerażenie budzi 33 procentowy przyrost występowania stanów depresyjnych i konieczności leczenia farmakologicznego wśród wczesnych nastolatków, w wieku 10–14 lat. Jednak największy przyrost, +38%, pacjentów przyjmujących leki antydepresyjne zaobserwowane w grupie wiekowej 15-19 lat. (rn)

depresja

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2012

 

Öresundsbron kończy dziś 12 lat. Most łączący Danię ze Szwecją, dokładnie dziś, 12 lipca kończy 12 lat. Jest to jedno z największych morskich połączeń drogowo kolejowych, które łączy ze sobą dwa kraje i 2 wielkie miasta - duńską Kopenhagę i szwedzkie Malme. Most jest ważną przeprawą łączącą ze sobą kraje skandynawskie a także wielką atrakcją turystyczną. Latem przejeżdża przez niego blisko 650 tysięcy pojazdów, w tym ciężarówek i rowerów.

A wszystko zaczęło się 23 marca 1991 roku, kiedy Dania i Szwecja podpisały umowę o wspólnej budowie mostu przez cieśninę Öresund, która zaczęła się 2 lata później. Gdy w 2000 roku most został oddany do użytku, nikt nie przypuszczał, że stanie się on tak popularny – w pierwszej dobie użytkowania przemieściło się nim 80 tysięcy ludzi w samochodach, na rowerach, rolkach lub piechotą. Jubilatowi życzymy wytrwałości a Wam bardzo polecamy przejażdżkę przez Öresundsbron (kkn)

Öresundsbron

Öresundsbron.

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2012

 

Pierwszy miliard trzeba dostać. Pochodzący z centralnej Szwecji Anders Loberg omal nie zasłabł, kiedy sprawdzał wczoraj stan swojego konta bankowego. Na rachunku mężczyzny niespodziewanie pojawiła się kwota sześciu miliardów (!) koron. Niestety szczęście było krótkotrwałe, bowiem już po kilku godzinach ten zastrzyk finansowy wyparował z konta. Na chwilę obecną przedstawiciele banku nie potrafią lub nie chcą wyjawić dlaczego pieniądze znalazły się nie tam gdzie powinny. Sytuacja stałaby się kłopotliwa gdyby Anders Loberg, korzystając z tymczasowego bogactwa, zdecydował się na większe zakupy. Szwed musiałby wtedy wszystko zwrócić. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2012

 

Piraci porwali szwedzkich pracowników IAS. Trzech pracowników szwedz­kiej organizacji pomocowej International Aid Services, pracujących w Somalii, zostało porwanych przez tamtejszych piratów. Konwój IAS jadący z miasta Baadweyn został wczoraj wieczorem otoczony przez grupę 12 uzbrojonych osobników. Według doniesień uprowadzono trzy osoby – somalijskiego lekarza oraz dwóch kenijskich współpracowników. Wszyscy oni są zatrudnieni przez szwedzką organizację. Według lokalnej policji porwanie jest prawdopodobnie dziełem miejscowych piratów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.07.2012

 

Szwecja walczy z morskimi piratami. Szwecja jest gotowa ponownie wysłać okręty wojenne na niespokojne wody zatoki Adeńskiej, u wybrzeży Somalii. Zdarzają się tam częste porwania statków przez piratów w celu wymuszania okupu. W ramach ONZ-owskiej operacji Atalanta Szwedzi będą ochraniali tam międzynarodowy transport morski w tym rejonie. Również w latach 2009-2010 szwedzkie okręty uczestniczyły w tej akcji. Na przełomie roku popłynie tam okręt HMS Carlskrona. Brał on już wcześniej udział w operacji Atalanta w 2010 roku. (rn)

HMS Carlskrona

HMS Carlskrona. Foto: Håkan Nyström.

 

Szwecja, Dziennki

11.07.2012

 

Dzisiaj Szwedzi żyją offline. Gdyby wnioskować na podstawie ostatnich kilku lat, to właśnie dzisiaj najmniej Szwedów myszkuje po sieci i jest ogólnie offline. Tak wynika z ogłoszonego właśnie Telia Surfindex – zestawienia robionego przez jednego z największych szwedzkich dostawców sieci. Jednak to, że statystyki wskazują właśnie na 11 lipca, jest w dużej mierze dziełem przypadku. Ogromny wpływ na to czy wolimy życie w sieci czy w realu ma oczywiście pogoda i różnego rodzaju popularne imprezy. (rn)

Relax

 

Szwecja, Dziennki

10.07.2012

 

Jagody nie obrodziły. Według aktualnych informacji Uniwersytetu Rolniczego Szwecji (SLU) tego lata będzie o 25% mniej czarnych jagód niż przeciętnie w regionie Svealand (środkowa Szwecja) oraz w północnej Norrlandii (daleka północ). Na obszarze Götaland (południowy zachód) oraz południowej Norrlandii będzie ich tylko nieco mniej niż normalnie. Dla pocieszenia SLU dodaje, że tegoroczne jagody są za to większe i bardziej soczyste. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.07.2012

 

Sztokholm na szóstym miejscu. W rankingu słynnego tygodnika The Economist, szwedzka stolica znalazła się w pierwszej dziesiątce najlepszych miast do życia – mieszkania, pracy i rozwoju. W badaniu zostały prześwietlone metropolie z całego świata. Kryteria na podstawie których je klasyfikowano to m.in. gęstość zaludnienia, komunikacja publiczna, rozmieszczenie terenów zielonych, czystość powietrza, estetyczne walory architektury oraz ilość atrakcji dla mieszkańców i turystów. Sztokholm ustępuje tylko piątce miast z listy, z Hongkongiem, Amsterdamem i japońską Osaką na podium. (ms)

Sztokholm

 

Szwecja, Dziennki

10.07.2012

 

Szwedzkie firmy bankrutują. W ciągu pierwszego półrocza 2012 roku zbankrutowało w Szwecji 3 411 firm, o 8% więcej firm niż rok wcześniej. Tylko w czerwcu upadłość ogłosiło 598 przedsiębiorstw. W porównaniu z czerwcem 2011 roku oznacza to dramatyczny wzrost upadłości, aż 17%. Najczęściej plajtują firmy transportowe oraz mniejsze firmy budowlane. Jedną z przyczyn jest powszechna niepewność co do rozwoju koniunktury w Europie. Szwedzka Centrala Informacji Kredytowej UC, która ogłosiła te dane, nie widzi oznak przyhamowania tego trendu. Ocenia raczej, że coraz więcej firm będzie bankrutowało przez resztę 2012 roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.07.2012

 

Praca dla zabawnych. Masz duży czerwony nos, pudelkowatą rudą fryzurę i obwisłe łaciate ubranie? Masz więc szansę być zatrudniony w szpitalach województwa Östergötland w Szwecji. Tamtejsze władze poszukują pilnie klaunów do swoich szpitali, nie tylko dziecięcych. Przeznaczają na ten cel około pół miliona koron szwedzkich. Zainteresowani mogą zgłaszać się do Clownjouren – pogotowia klaunowskiego – które zapewnia cyrkowe zabiegi potrzebującym pacjentom. Wymagania są jednak wygórowane – wykształcenie pedagogiczne oraz minimum trzyletnie doświadczenie w rozśmieszaniu chorych ludzi. Wszystko zgodnie z zasadą – śmiech to zdrowie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.07.2012

 

Pogoda płata figle. Niecodziennej jak na środek lata interwencji dokonała w ostatni weekend policja w Västerås, w środkowej Szwecji. W centrum miasta zatrzymano pijanego kierowcę, który szalał bez opamiętania po mieście i okolicach. Zdarza się. Nie było by w tym nic szczególnie nadzwyczajnego, gdyby nie to, że pojazd, którym poruszał się szalony kierowca, to... śnieżny skuter. Facet nie zauważył, że mamy połowę lipca i śniegu raczej niewiele. Zważywszy na pogodę tego lat – można to zrozumieć. (rn)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

8.07.2012

 

Duński ninjaDuński ninja prześladuje szwedzką księ­żniczkę. Jak udało się ustalić szwedzkiej służbie bezpieczeństwa Säpo, człowiek który cztery lata temu wywołał grozę wśród mieszkańców miasteczka Borgholm na szwedzkiej wyspie Olandia (Öland), ponownie pojawił się w tej okolicy. W roku 2008, na kilka dni przed urodzinami księżniczki Wiktorii 14 lipca, które zwykle są obchodzone przez rodzinę królewską właśnie na Olandii, 48 letni Duńczyk ubrany w czarny kostium japońskiego wojownika ninja biegał po ulicach Borgholmu wymachując samurajskim mieczem i wydając obraźliwe okrzyki pod adresem dziedziczki tronu Szwecji. Opluwał nawet plakat z jej podobizną.

I tym razem Duńczyk wywołał już spore zamie­szanie wypytując o drogę do Pałacu Solliden – letniej rezydencji królewskiej na Olandii. Poprzednio mężczyzna został szybko zatrzymany przez policję. Teraz jednak, mimo że widnieje już w policyjnych kartotekach, nie ma jak na razie podstaw aby uniemożliwić mu pobyt na Olandii. Policja w Borgholmie ma się jednak na baczności – nie wiadomo jaką niespodziankę urodzinową przygotował duński ninja tym razem. (ms)

Solliden

Pałac Solliden na wyspie Olandia, letnia rezydencja szwedzkiej rodziny królewskiej.

 

Szwecja, Dziennki

8.07.2012

 

Miss Szwecji wybrana. Zwyciężczynią szwedzkiej preselekcji do tegorocznych wyborów Miss World została dziewiętnastoletnia Sanna Jinnedal. Pochodząca z południowej Szwecji dziewczyna będzie reprezentować swój kraj 18 sierpnia podczas finału konkursu w Chinach. Wcześniej jednak czeka ją zwiedzanie Państwa Środka, udział w wielu pomniejszych akcjach charytatywnych, oraz liczne przygotowania do występu wraz z innymi kandydatkami do tytułu. Ponieważ Sanna podaje działalność dobroczynną jako jedno ze swoich głównych zainteresowań, szanse na koronę Miss są zapewne niemałe. (ms)

Miss Sweden 2012 Sanna Jinnedal

Miss Szwecji 2012 – ta z lewej.

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2012

 

Borg bardziej szczodry. Powściągliwy na ogół w wydawaniu publicznych pieniędzy szwedzki minister finansów Anders Borg, zamierza tym razem śmielej uchylić wieka państwowej kasy. Zapowiada on zwiększenie inwestycji w infrastrukturę oraz rozwój badań naukowych. Szwedzkie finanse są dzisiaj w bardzo dobrym stanie i Borg doszedł do wniosku, że czas na stymulację gospodarki kraju wobec słabnącej koniunktury. Oprócz wzmożenia inwestycji państwowych minister zamierza również ponownie obniżyć podatek przedsiębiorstw. Poprzednio, w 2009 roku, Borg obniżył go z 28 na 26,3%. Tym razem nie podaje on jeszcze konkretnych cyfr. Zrobi to pod koniec sierpnia, w zależności od stanu finansów wówczas. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2012

 

Euro rekordowo tanie. Szwedzka korona umocniła się znacznie w stosunku do euro. Jeden euro kosztował wczoraj już tylko 9,65 korony (sek). Jest to najniższy kurs euro od blisko 12 lat. Koro stała się jednocześnie mniej wrażliwa na gwałtowne spadki na giełdzie. Szwedzka korona nie osiągnęła jeszcze statusy "safe haven currency" (waluty spokojnej przystani), ale jest na dobrej drodze tamże – oceniają eksperci.

Dla przeciętnego Szweda mocniejsza korona to sympatyczny prezent w sam raz na wakacje. Podróżowanie po krajach eurozony będą teraz znacznie tańsze. (rn)

Mocna korona

 

Szwecja, Dziennki

5.07.2012

 

Młodzi Szwedzi piją mniej. Centralny Związek ds Informacji na temat alkoholu i narkotyków (Centralförbundet för alkohol – och narkotikaupplysning, w skrócie CAN) co roku przeprowadza badanie wśród szwedzkiej młodzieży pomiędzy 16 a 19 rokiem życia na temat picia alkoholu, palenia papierosów i brania narkotyków. Tegoroczne badanie pokazało, że chłopcy piją teraz średnio o 1,4 litra rocznie czystego alkoholu mniej (5,7 litra) niż ich rówieśnicy w 2004 roku. Młodzież czeka też dłużej z alkoholowym debiutem. Zaledwie 1 na 10 spróbował alkoholu przed 13 rokiem życia. Przed 10 laty było ich dwukrotnie więcej.

Jeśli chodzi o palenie tytoniu i narkotyki to nie widać niestety dużych zmian. W ostatnich latach spożycie używek ciągle rosło, teraz jednak utrzymuje się na stałym poziomie. Daje to nadzieję, że zacznie się zmniejszać w kolejnych latach. (kkn)

Pijana na stole

 

Szwecja, Dziennki

4.07.2012

 

Szwecja znów druga. Dokładnie jak w zeszłym roku, Szwecja ponownie uplasowała się na drugiej pozycji w światowym rankingu innowacyjności. W najnowszym raporcie The Global Innovation Index, przeprowadzanym rokrocznie przez jedną z największych prywatnych szkół zarządzania i biznesu na świecie – INSEAD, Szwecja ustępuje wyłącznie Szwajcarii. Większość państw świata klasyfikowana jest w tej publikacji pod kątem ich potencjału i rezultatów w obszarze innowacji w siedmiu kategoriach: instytucje, kapitał ludzki i badania, infrastruktura, dojrzałość rynku, dojrzałość biznesu, efekty działalności naukowej oraz kreatywność.

Drugie miejsce imponuje ale pozostawia niedosyt. Szwedzi mogą się jednak pocieszać, że zajęli pierwsze miejsce w Unii Europejskiej. Polacy (44 miejsce), że wśród krajów Unii nie są ostatni – wyprzedziliśmy Rumunię. (ms)

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net