Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Czerwiec 2012. 00290

 

Szwecja, Dziennki

30.06.2012

 

Oszukańcza oferta. W związku z zapowiedzianym na koniec tego roku rozpadem grupy Swedish House Mafia, popularność zespołu sięgnęła niebotycznych rozmiarów. Ponieważ bilety na występy podczas ostatniej trasy koncertowej trójki szwedzkich DJ-ów rozeszły się błyskawicznie, muzycy zdecydowali się na dorzucenie kilku dodatkowych terminów.

Znalazł się jednak również ktoś, kto postanowił nieuczciwie dorobić się sporej sumy pieniędzy, wykorzystując obłęd jaki zapanował teraz wśród fanów muzyki house. Na popularnej szwedzkiej stronie z drobnymi ogłoszeniami pojawiła się oferta zatytułowana: "Luksusowy pakiet SHM". W skład oferty wchodzi rzekomo kolacja z trójką DJ-ów, a następnie wspólny przelot helikopterem prosto na koncert grupy oraz oczywiście bilet występu. Wszystko za jedynie 159 tysięcy koron szwedzkich. Organizatorzy koncertu zapewniają jednak, że nic takiego nie zostało zaaranżowane, a oferta jest fałszywa. Jak mafis to mafia. (ms)

Swedish House Mafia

Swedish House Mafia, od lewej: Sebastian Ingrosso, Steve Angello, Axwel.

 

Szwecja, Dziennki

28.06.2012

 

Szwecja przeciwna większej władzy Unii. Przed dzisiejszym szczytem unijnym premier Szwecji Fredrik Reinfeldt zapowiada sprzeciw przeciwko przekazaniu kolejnych prerogatyw władzy Unii Europejskiej w celu ratowania waluty euro. We wtorek wiodące kraje UE przedstawiły propozycję poszerzenia władzy Brukseli. Ma to obejmować kontrolę budżetów państw członkowskich, wspólną inspekcję bankową i gwarancję depozytów. Komisja UE miała by też odgrywać rolę ministerstwa finansów krajów eurozony. – Ta propozycja to próba omijania rzeczywistych problemów – powiedział Fredrik Reinfeldt. Poszczególne kraje same muszą same wziąć odpowiedzialność za przeprowadzenie odpowiednich reform i poprawę swojej konkurencyjności – podkreślił szwedzki premier. Opozycja w pełni popiera stanowisko Reinfeldta w tej sprawie. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

28.06.2012

 

Kiruna 2.0. Został rozstrzygnięty pierwszy etap konkursu architektonicznego na nowe centrum Kiruny – najdalej na północ wysuniętego miasta Szwecji. Ze względu na bogate pokłady rudy żelaza pod miastem postanowiono przesunąć niemal całe miasto. Władze Kiruny ogłosiły międzynarodowy konkurs architektoniczny na nowe centrum. Pierwszy etap, podczas którego wyłoniono 10 finalistów, został właśnie zakończony. 10 biur projektowych będzie teraz walczyło o szansę realizacji swojej koncepcji. Wśród finalistów znalazły się biura ze Szwecji, Norwegii, Anglii, Hiszpanii, Holandii oraz Szwajcarii. (rn) Zobacz też 18.04.2012...

Kiruna

Kiruna – górnicze miasto na północy Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2012

 

Stosunek Szwedów do obcych. Według wyników niedawnego badania, przeprowadzonego przez Uniwersytet w Geteborgu, 41% Szwedów wolałoby aby ich kraj przyjmował mniej uchodźców i imigrantów. W 1993 roku grupa ta stanowiła 65% pytanych. W porównaniu jednak z podobną sondą sprzed dwóch lat, poziom niechęci do imigrantów jest teraz minimalnie mniejszy. Mimo to szwedzkie media uznają to za duży sukces, biorąc pod uwagę jak gorący był w Szwecji temat obcokrajowców w ostatnich latach. Dyskusją w tej kwestii przybrała na sile po wyborach w 2010 roku, gdy do parlamentu weszli Szwedzcy Demokraci – partia krytykująca politykę imigracyjną kraju. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

26.06.2012

 

Śladami Forresta Gumpa. Björn Suneson, 64-latek pochodzący ze Sztokholmu, dokonał niebywałego wyczynu. Szwedzki emeryt ukończył bowiem wczoraj, po raz trzeci w swoim życiu, bieg wzdłuż całych Stanów Zjednoczonych. Niczym fikcyjny bohater Forrest Gump po prostu wybrał się na jogging przez cały kontynent. Poruszając się wyłącznie pieszo, przemierzył 5140 km w czasie 98 dni. Rozpoczął swój osobisty maraton na zachodnim wybrzeżu, po drodze odwiedził 12 stanów, a zakończył podróż w New Jersey. Dzienna norma Szweda wynosiła ok. 53km. Zapytany o taktykę na takie przedsięwzięcie odpowiada: "Trzeba zaplanować całą drogę wcześniej, aby w trakcie biegu nie potrzebować myśleć o niczym innym jak tylko o znalezieniu kolejnego automatu z napojami". (ms)

 

Szwecja, Dziennki

26.06.2012

 

Polowanie na komary. Szwedzki Państwowy Instytut Weterynaryjny (SVA) przystępuje do inwentaryzacji tutejszych komarów. Jest ich tutaj podobno 40–45 gatunków, ale nikt nie wie tego na pewno. Teraz instytut zwraca się do mieszkańców kraju z prośbą o łapanie owadów i przesyłanie ich do SVA. Celem jest nie tylko ustalenie jaka to bestia psuje nam całą przyjemność podczas kolacji w ogródku. Komary są nosicielami wielu chorób na kontynencie. Inwentaryzacja komarów występujących w Szwecji ułatwi działania profilaktyczne. (rn)

komar

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2012

 

Brak personelu w szwedzkiej służbie zdrowia. Szwedzkie szpitale będą cierpiały na brak personelu w ciągu lata. Szczególnie brakuje pielęgniarek z wyższym wykształceniem. Uniwersytecki szpital Karolinska w Sztokholmie będzie miał wystarczającą ilość personelu na oddziałach ratunkowych i przyjęć, ale inne oddziały będą czynne tylko w ograniczonym stopniu. Podobne problemy anonsuje Skånes universitetssjukhus – szpital uniwersytecki Skanii w Lund i Malme.

Latem brakuje też często niższego personelu w służbie zdrowia. To dobra okazja dla zagranicznych studentów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2012

 

Swedish House Mafia rozpada się. Trójka szwedzkich DJ-ów – Sebastian Ingrosso, Axwell, Steve Angello – tworzących muzykę house, oficjalnie ogłosiła rozwiązanie swojej grupy Swedish House Mafia. Zespół podał na swojej stronie internetowej informację, że tegoroczna trasa koncertowa będzie ich ostatnią. W ciągu czteroletniej współpracy w tym składzie, muzyczne trio stało się prawdopodobnie najbardziej dochodowym towarem eksportowym szwedzkiego przemysłu rozrywkowego. Poza doskonałą sprzedażą płyt i wysokimi pozycjami w rankingach muzyki popularnej, grupa może pochwalić się m.in. wyprzedaniem biletów na swój koncert w legendarnym nowojorskim Madison Square Garden w czasie 9 minut.

Wiadomość o przerwaniu współpracy zszokowała nie tylko fanów ale również wielu innych muzyków. Decyzja o porzuceniu kury znoszącej złote jajka wynikła nie z konfliktu między artystami, a jedynie z potrzeby uspokojenia całego szumu medialnego, który powstał wokół nich. Wszyscy trzej są już ojcami i chcą więcej czasu poświęcać rodzinie. Mają jednak kontynuować indywidualne projekty. (ms)

Swedish House Mafia

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2012

 

Walka z żebractwem. Szwedzka gmina Sala, woj. Västmanland, jako pierwsza w kraju wprowadziła całkowity zakaz żebrania w miejscach publicznych. Do tej pory groziło to jedynie pouczeniem ze strony policjanta, teraz jednak może teraz jednak żebrania może być karane grzywną.

W ostatnich miesiącach zaczęli pojawiać się obcokrajowcy, często kalecy lub dzieci, które proszą o jałmużnę. Policja podejrzewa, że wiąże się to z przestępczością zorganizowaną i handlem ludźmi. Sami nie byli by w stanie przyjechać do Szwecji.

Podjęcie zdecydowanych działań przeciwko zorganizowanemu żebractwu – z deportacją obcokrajowców włącznie – budzi w Szwecji spore kontrowersje. Jednak decyzję o zakazie podjęły wszystkie partie polityczne gminy jednomyślnie. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2012

 

Midsommar. Dziś w Szwecji rozpoczynamy Święto Lata – Midsommar. To stare, pogańskie święto, zaadoptowane później przez cywilizację chrześcijańską, obchodzone w pobliżu przesilenia letniego. Zabawa zaczyna się już w przeddzień samego święta, które przypada zawsze na sobotę. W piątek wznosi się ukwiecone pale, wokół których odbywają się tańce i swawole. Noce o tej porze roku są jasne nawet w okolicach Sztokholmu, co sprzyja przebywaniu na łonie natury do rana. Więcej o Midsommar...

Midsommar

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2012

 

Szwedzkie dzieci najlepsze w angielskim. Szwedzkie 16-latki znają język angielski najlepiej spośród 15 badanych krajów unijnych. Oceniano zdolność rozumienia tekstu pisanego i mówionego oraz umiejętność pisania. Aż 66% uczniów wykazało się najwyższym poziomem. Polscy uczniowie wylądowali na przedostatnim miejscu. Gorsza od nich jest tylko młodzież francuska, ale tam raczej zwalcza się język angielki niż go uczy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2012

 

Części do SAABa państwowe. Pozostały po bankructwie firmy majątek producenta samochodów osobowych Saab Automobile AB wykupiła tydzień temu firma NEVS (National Electric Vehicle Sweden AB) – chińska oczywiście. Jednak sprzedaż nie obejmowała spółki zależna Saab Automobile Parts AB, oferującej części zamienne do samochodów marki SAAB. Szwedzkie państwo udzielało tej firmie pożyczek biorąc jej majątek pod zastaw. Teraz zamierza wykorzystać swoje prawa i przejąć ją na własność, czyli upaństwowić. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2012

 

Mellberg don't go! Szwedzi nie mogą pogodzić się z decyzją piłkarza drużyny narodowej Olofa Mellberga. Zapowiedział on, że wygrany mecz z Francją na EURO 2012 był jego ostatnim występem w kadrze. Grający na pozycji środkowego obrońcy Mellberg, był niewątpliwie najjaśniejszym punktem reprezentacji Szwecji w rozgrywkach grupowych. To właśnie jego nazwisko rozbrzmiewało z trybun, kiedy zakończyła się potyczka z Francją. Jego skuteczność zauważyli nie tylko kibice ale również UEFA, która uplasowała go na 4 miejscu w rankingu najlepszych piłkarzy obecnych Mistrzostw Europy. Konkretny powód decyzji zawodnika nie jest znany, ale jak zapewniają jego koledzy z zespołu, ciężko go przekonać do zmiany zdania. Mellberg chce prawdopodobnie skupić się na karierze klubowej, jednak szwedzcy kibice pozostają niepocieszeni i liczą na dalsze jego występy w reprezentacji. Do tej pory ma ich na koncie 117, wyprzedza go tylko dwóch zawodników w całej historii szwedzkiej piłki. (ms)

Olof Mellberg

Olof Mellberg.

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2012

 

Nasz drogi premier. Coraz droższy! Niedawno premier Szwecji Fredrik Reinfeldt dostał cztery tysiące podwyżki i będzie teraz zarabiał równowartość około 74 000 zł miesięcznie. Teraz policja bezpieczeństwa postanowiła wzmocnić ochronę premiera. Powstaną nowe instalacje wokół rezydencji premiera, pałacyku Sagerska. Ulica Strömgatan, przy której mieszka Reinfeldt zostanie zamknięta dla samochodów za pomocą słupków. Będzie to kosztowało 18,6 miliona koron (1zł≈2sek) – donosi agencja TT. Jeszcze parę groszy na system monitorowania – 3 mln sek – i premier może czuć się bezpieczny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.06.2012

 

Czym skorupka za młodu przesiąknie... Stare przysłowie poucza "... tym na starość trąci". Jednak nie zawsze się to potwierdza. Przeprowadzone niedawno badanie alkoholowych zwyczajów Szwedów wykazało, że ci, którzy w dorosłym wieku nadużywają alkoholu nie pili niemal w ogóle w młodości. Przebadano 1800 osób w wieku 14-17 lat i porównano teraz ich poziom konsumpcji alkoholu, gdy skończyli 27–30 lat. Spośród młodocianych pijaczków, tylko 37% nadal nadużywa alkoholu jako dorośli. Natomiast 55% tych, co piją zdecydowanie za dużo w dojrzałym wieku, stroniło od alkoholu gdy byli nastolatkami. Naukowcom trudno wytłumaczyć ten niespodziewany wynik badania. Nienaukowym wyjaśnieniem może być teza: Jak wątroba za młodu przegnije, to na starość nie może. (rn)

Marsz wikingów

Za trzeźwą starość!

 

Szwecja, Dziennki

19.06.2012

 

Dezerter. Po 28 latach ukrywania się w Szwecji, były żołnierz amerykańskich sił powietrznych, David A Hemler, ujawnia prawdziwą tożsamość. Mając 21 lat, samowolnie opuścił swoją jednostkę stacjonującą w Niemczech i zbiegł do Sztokholmu, gdzie pod fałszywym nazwiskiem rozpoczął nowe życie. Wybór tej lokalizacji był wtedy przypadkowy, nie miał tu żadnej rodziny. Teraz jednak, jako ojciec trójki dzieci, wyjawia swoją tajemnicę szwedzkiej prasie, odświeżając tym samym otwartą wciąż sprawę dezercji. Jak sam zapewnia, decyzja o upublicznieniu dawnego przewinienia wynikła z dręczących go wyrzutów sumienia wobec rodziców, z którymi nie miał kontaktu przez cały ten czas. Na jego szczęście, umowa ekstradycyjna między Szwecją a Stanami Zjednoczonymi nie obejmuje przestępstw wojskowych. Dzięki czemu uniknie przynajmniej 30 lat więzienia. Chyba, że postanowi osobiście odwiedzić krewnych. (ms)

David Hemler

David A Hemler.

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2012

 

Podwyżki dla szwedzkiego rządu. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt (m) dostał podwyżkę 4000 koron, czyli około 2000 zł. Od pierwszego lipca będzie zarabiał 148 000 koron miesięcznie. Jego ministrowie muszą się zadowolić zaledwie trzytysięczną podwyżką i skromną pensyjką, zaledwie 118 000 koron miesięcznie. Pensje w podobnej branży wynoszą w Szwecji około 25 000 koron – taka jest np. średnia pensja aktora. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2012

 

Tragedia w szwedzkim zoo. Pracownica znanego szwedzkiego zoo Kolmården została wczoraj zaatakowana przez grupę wilków wewnątrz przeznaczonej dla nich zagrody. Zmarła w wyniku ataku. Nie było świadków wydarzenia jednak gdy jej koledzy przybyli na miejsce, zaalarmowani zerwaniem kontaktu radiowego, była już martwa. 30-letnia kobieta posiadała odpowiednie wykształcenie i była doświadczonym opiekunem zwierząt. Przyczyny ataku nie są znane. W zagrodzie przebywało 8 wilków. Były one od małego przyzwyczajane do ludzi. Teraz okazuje się jednak, że już wcześniej zdarzały się drobniejsze incydenty z pogryzieniem przez wilki.

Odwiedzający park Kolmården mogą wchodzić z przewodnikiem do wilczej zagrody. Zwierzęta podchodzą do ludzi i obwąchują ich. – Pogłaskaj wilka, a będziesz miał wspomnienie na całe życie – zachęca zoo na swojej stronie. Do czasu wyjaśnienia przyczyn tragedii atrakcja nie będzie dostępna. (rn)

wilki

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2012

 

Bellman – szwedzki skald narodowy. W swoim cyklu artykułów "Mój ukochany Sztokholm" Gunnel Arbin opowiada tym razem o Bellmanie, szwedzkim poecie i skaldzie narodowym. Każdy Szwed potrafi zaśpiewać choć jedną piosenkę Bellmana, uczymy się ich już od podstawówki – pisze autorka. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2012

 

Witamy w klubie! Irlandia była pierwsza, potem Szwecja, a teraz Polska dołączyła do tych, którzy odpadli z walki o godne miejsce na Mistrzostwach Europy w piłce nożnej 2012 r. Wypada nam tylko pogratulować Czechom. Hiszpanom i Anglikom nie gratulujemy bo pierwsi to czerwona hołota, a drudzy to rasiści i antysemici. Nie kibicujemy też za narodami germańskimi z Niemcami na czele, twórcami Holokaustu. Ani też za ich kolaborantami – Rosją, która wspólnie z Niemcami rozpoczęła drugą wojnę światową, a w eksterminacji Polaków i innych narodów środkowej Europy współpracuje do dziś, Włochami – twórcami faszyzmu, czy Francją, której połowa w okresie Drugiej Wojny nie była okupowana przez Niemców i kolaborowała z nimi na całego. Po odrzuceni wszystkich tych bandyckich narodów pozostają już chyba tylko Grecy, którym serdecznie życzymy przywrócenie Europie dobrego imienia.

Teraz już bez emocji możemy oglądać pozostałe rozgrywki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2012

 

Wojna psychologiczna. Przed dzisiejszym meczem Szwecja–Anglia szwedzka popołudniówka Expressen postanowiła podenerwować nieco Anglików. Wczoraj wieczorem w centrum Londynu wyświetlono olbrzymie zdjęcie gwiazdy szwedzkiej reprezentacji Zlatana Ibrahimovica... na wieży Big Ben – symbolu brytyjskiego imperium! Czy trik zadziała przekonamy się dziś wieczorem. (rn)

Zlatan na Big Ben

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2012

 

Rysunki manga uwolnione. Szwedzki Sąd Najwyższy uniewinnił dzisiaj Simona Lundströma, tłumacza japońskich serii typu Manga, którego oskarżono tutaj o posiadanie dziecięcej pornografii. W dwóch poprzednich instancjach został on skazany. Sąd pierwszej instancji twierdził, że 51 rysunków przedstawiały "dziewczynki w seksualnych pozach". W sądzie apelacyjnym liczba ta zmalała do 38 rysunków – widocznie pozostałe dziewczynki zmieniły pozy. Szwedzkie sądy i różni strażnicy moralności grzmieli na temat seksualnego wykorzystywania dzieci. Jednak po długim namyśle najtęższe prawnicze umysły kraju odkryły, że... rysunki to nie dzieci. (rn) Zobacz też 15.05.2012...

 

Szwecja, Dziennki

14.06.2012

 

Drwina z Króla. Tendencje rojalistyczne i sympatia do rodziny królewskiej zdają się w Szwecji ciągle utrzymywać na wysokim poziomie, tym niemniej nie przeszkadza to co poniektórym żartownisiom w okazjonalnym wykpiwaniu monarchy - Karola XVI Gustawa. Zazwyczaj przybiera to formę niewinnych dowcipów, których król jest głównym bohaterem. Niektóre żarty jednak, niebezpiecznie lawirują na granicy komedii i obrazy majestatu. O sytuacji przekroczenia tej cienkiej linii dobrego smaku można mówić w dniu dzisiejszym. Karola XVI Gustawa obrażono bowiem tam gdzie był najbardziej bezbronny, a mianowicie na sfałszowanych monetach o nominale jednej korony. Zgłoszone zostały już dwa przypadki podrobionego bilonu, na którym obok podobizny władcy widnieje hasło odmienne od tego, które Szwedzi przywykli oglądać. Zamiast zwyczajnego "Karol XVI Gustaw król Szwecji", na sfabrykowanych monetach wybito: "Nasz dziwkarz król". Obraźliwy slogan ma być przytykiem do dawnych romansów monarchy, w tym głośnego ostatnio z Camillą Henemark, zwanej "kurtyzaną", ze szwedzkiej grupy pop Army of Lovers w latach 90. Mimo, że falsyfikaty zostały wykonane perfekcyjnie, najwyraźniej celem twórcy było tylko zadrwienie z króla, a nie materialny zysk. Nie wiadomo ile egzemplarzy może być w obiegu. (ms)

Fałszywa koronówka

 

Szwecja, Dziennki

14.06.2012

 

Międzynarodowa organizacja Greenpeace domaga się zamknięcia szwedzkiej elektrowni atomowej Ringhals. Według organizacji margines bezpieczeństwa szwedzkiej elektrowni jest zbyt mały na wypadek powodzi lub trzęsienia ziemi. Powódź mogło by spowodować jedynie tsunami w cieśninie Kattegat, nad którą leży Ringhals, a poważne trzęsienie ziemi jest równie prawdopodobne jak upadek wielkiego meteorytu. To, że żadne z tych zjawisk nie wystąpiło w rejonie Ringhals od zarania dziejów ludzkości, nie wzrusza "fachowców" z Greenpeace.

Ringhals leży w gminie Varberg na zachodnim wybrzeżu Szwecji. Elektrownia rozpoczęła pracę w 1975 roku. Obecnie ma cztery czynne rektory. Średnia produkcja wynosi 26 431 GWh rocznie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.06.2012

 

Wyższe emerytury w Szwecji. Po podliczeniu zeszłorocznego balansu okazało się, że w szwedzkim systemie emerytalnym osiągnięto nadwyżkę – poinformował dzisiaj urząd do spraw emerytur. Urząd zawiaduje sumą 8 bilionów koron (ok. 4 biliony zł). Nadwyżka wyniosła 54 miliardy koron. Dzięki temu w przyszłym roku wzrosną pensje szwedzkich emerytów.

Na emeryturę można przejść w Szwecji już od 61 roku życia. Jednak najwięcej osób, 60%, robi to po w momencie ukończenia 65 lat. W 2003 roku było ich aż 78%. Coraz więcej osób wybiera teraz wolność przed 65 rokiem. (rn)

Emeryci

 

Szwecja, Dziennki

12.06.2012

 

Szwecja tworzy wizerunek Polaków. Szwedzka państwowa telewizja wyemituje dziś wieczorem osławiony film brytyjskiej BBC podżegający do nienawiści do Polaków i Ukraińców. "Nowo powstały film o ekstremistycznych, prawicowych grupach zarówno na Ukrainie, jak i w Polsce" – pisze Sveriges Television. Polska i Ukraina twierdzą, że "oczyściły kibiców" – czytamy na stronie SVT.se – ale okazuje się teraz, że nadal "do normalności należą rasistowskie skandowania, banery white power oraz przemoc na tle antysemickim" – czytamy dalej. Znając tubylców, można stwierdzić, że wszystkie te "informacje" wzbudzą u przeciętnego Szweda szczerą sympatię do Polaków i Ukraińców. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

12.06.2012

 

Antysemityzm w Szwecji. Co trzeci dzień w Szwecji zgłaszane jest na policję przestępstwo na tle antysemickim. Lewicowa ekstremistyczna hołota i antyrasiści uczestniczą w atakowaniu Żydów – pisze Cecilia Wikström na łamach największego dziennika w Szwecji, Dagens Nyheter. Tylko w tym roku państwo Szwedzkie było zmuszone zwiększyć wydatki na ochronę szwedzkich Żydów o około 90 mln koron. Żydowskie parafie w Sztokholmie, Geteborgu i Malme są zmuszone wydawać na ochronę do 25% wpływów ze składek członkowskich.

Prezydent USA Barack Obama uznał, że sytuacja w Szwecji jest na tyle poważna, że poczuł się zmuszony do wysłania specjalnego obserwatora w celu zbadania rosnącego antysemityzmu w Szwecji. Szczególnie częste są antyżydowskie ekscesy w Malme, które wysłanniczka Obamy – Hannah Rosenthal – odwiedziła pod koniec kwietnia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2012

 

Euro bez szans w Szwecji. Niechęć do unijnej waluty euro w Szwecji jest bardzo wyraźna. Według najnowszego sondażu szwedzkiego GUS-u – SCB – przeprowadzonego w dniach 2–27 maja tego roku 78% pytanych głosowało by za zachowaniem narodowej waluty, gdyby referendum odbyło się dzisiaj. Tylko 14% jest gotowe porzucić własną i przyjąć euro. Stabilny jest też stosunek Szwedów do samego członkostwa w Unii – 47% jest w gruncie rzeczy za, przeciwnych szwedzkiemu członkostwu jest 24%, reszta się waha. Odpowiedzi na pytanie SCB udzieliło 5 473 osób. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2012

 

Przygotowanie artyleryjskie w szwedzkich mediach przed dzisiejszym meczem z Ukrainą trwa. Ukraina to półdziki kraj, w którym szaleje korupcja, rasizm, i antysemityzm. Kijów zbudowali wikingowie, ale niestety coraz mniej mieszkańców Ukrainy mówi po szwedzku. Na ulicach grasują złodzieje, a ukraińskie kobiety paradują topless. Wschodnia Ukraina popiera Rosję, a w zachodniej szaleje nacjonalizm. O tym każdy Szwed wiedzieć powinien – uważają szwedzkie media. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2012

 

Szkółka niedzielna w Pałacu Morderców. Nad jeziorem Ulvsundasjön w północnej części Sztokholmu, w dzielnicy Solna, stoi niewielki dworek w typowym dla XVIII-wiecznej Szwecji stylu. Zbudowany on został w 1750 roku na zlecenie bogatego kupca o nazwisku Anders Plomgren i później zakupiony przez hrabiego Clasa Fredrika Horna, właściciela posiadłości Huvudsta. Dzisiaj mieści się tam szkółka niedzielna protestanckiej parafii Solna. Uroczy, żółty budynek zdobią zielone okiennice. Nic nie wskazuje na jego ponurą historię...

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2012

 

Wyspa Zlatana. Kapitan i gwiazda szwedzkiej reprezentacji piłkarskiej, Zlatan Ibrahimović, zapewne wie już gdzie będzie odpoczywał po Mistrzostwach Europy. Bowiem dokładnie w dniu finału EURO, stanie się on najprawsopodobniej właścicielem wyspy Dävensö na jeziorze Melar, trzecim co do wielkości akwenie na terenie Szwecji. Na jego wschodnim brzegu rozpościera się Sztokholm. Zainteresowanie Zlatana 355 hektarową wyspą wynika nie z tylko walorów krajobrazowych czy korzystnej lokalizacji. Inwestycja Ibrahimovića ma służyć jako prywatny teren łowiecki, na którym odda się swojemu myśliwskiemu hobby. W przerwach między polowaniem na gole, piłkarz będzie mógł tam dla odmiany zapolować na jelenia czy dzika. Odmiana będzie radykalna – w dzika trzeba trafić, a bramkarza wręcz przeciwnie. (ms)

Zlatan

Dävensö - wyspa Zlatana na jeziorze Melar.

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2012

 

Noclegi dla artystów. Znajdujący się w Sztokholmie hotel sieci Clarion, wprowadza od 8 czerwca nową metodę "płatności" za swoje usługi. Oprócz bardziej konwencjonalnych sposobów dokonywania transakcji, możliwe jest teraz otrzymanie pokoju na jedną dobę w zamian za sztukę własnej produkcji. Warunek co do rodzaju pracy jest tylko jeden, ma być przedstawiona na kartce papieru w formacie A4. Może to więc być m.in. obraz, wiersz, fotografia czy zapis nutowy. Zgodnie z zapewnieniami managera hotelu, nie istnieją żadne kryteria co do jakości prezentowanej sztuki, w związku z czym oferta nie jest skierowana tylko do zawodowych artystów. Dzięki takiej promocji, hotel chce w przyszłości aspirować do miana zaplecza dla współczesnej szwedzkiej sztuki. (ms) Oferata...

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2012

 

Szwedzkie Święto Narodowe. Szwecja obchodzi dzisiaj swoje narodowe święto. Niegdyś był to dzień flagi szwedzkiej jednak od 2005 roku 6 czerwca jest w Szwecji świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. W tym roku przypada ono w samym środku tygodnia co kusi do baaardzo długiego "weekendu", albo i dwóch. Już na parę lat przed przystąpieniem do Unii Europejskiej w 1995 roku Szwecja uznała za konieczne podkreślanie wartości narodowych i wzmacnianie poczucia patriotyzmu. Podjęto szereg działań, wśród których ważnym etapem było ustanowienie oficjalnego Święta Narodowego kraju. (rn) Więcej na ten temat...

Narodowe

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2012

 

Beztroscy Szwedzi ignorują kryzys. Szwedzkie sklepy nie narzekają na brak klientów. Mimo niepokojących wieści nadchodzących z eurozony Szwedzki kupują jakby nigdy nic. Konsumpcja napędza gospodarkę. PNB pierwszego kwartału wzrosło o 1,5% w porównaniu z pierwszym kwartałem 2011 roku. Sporo więcej niż 0.9% przewidywane przez ekonomistów.

Obniżka podatków pozwoliła Szwedom zatrzymać większą część pensji w własnym portfelu. Teraz robią użytek z ekstra kasy, poprawiając przy okazji dane makroekonomiczne kraju. Przemysł też nie pozostaje w tyle i inwestuje na całego. Gdy poprawi się koniunktura w otaczającym nas świecie Szwecja znowu ruszy na podbój zagranicznych rynków. (rn)

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net