Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Maj 2012 00249

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2012

 

Superkomputer w Szwecji. Na Uniwersytecie w Umeå, na północy Szwecji inaugurowano dzisiaj nowy superkomputer. Jest to największy w Europie kluster procesorów AMD Opteron 6238. Elektroniczny potwór wykonuje 158 bilionów obliczeń na sekundę. Do wykonania podobnej pracy trzeba by użyć 7000 najnowszych PC-tów.

Komputer będzie umożliwiał m.in. przeprowadzanie t.zw. wirtualnych eksperymentów, czyli przeprowadzanie wszelkich doświadczeń na modelach matematycznych symulujących różnego rodzaju rzeczywiste materiały i przedmioty. Umożliwia to znaczne dokładniejsze badanie urządzeń niż doświadczenia przeprowadzane w naturze. Technika będzie stosowana do badań dla przemysłu oraz centrum kosmicznego w Kirunie. (rn)

Uniwersytet w Umeå

Uniwersytet w Umeå. Foto: Mattias Pettersson.

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2012

 

Szwecja zwycięża na Eurowizji. Po raz piąty w historii, Szwecja wygrywa Festiwal Piosenki Eurowizji – Eurovision Song Contest. Ostatni raz pierwsze miejsce zdobyła w roku 1999. Tegoroczny finał miał miejsce 26 maja w stolicy Azerbejdżanu, Baku. W głosowaniu widzów i jurys z całej Europy, szwedzka piosenkarka o marokańskich korzeniach – Loreen – całkowicie zdeklasowała konkurencję swoim utworem "Euphoria". W kontekście ESC nieczęsto da się powiedzieć, że najlepsza melodia wygrała. Festiwal Eurowizji warty jest na ogół oglądania chyba bardziej ze względu na obrazowanie rozkładu sympatii między narodami Europy, aniżeli wrażenia audio wizualne.

Tym razem nie ma Jedak żadnych wątpliwości. Loreen przedstawiła piękną piosenkę, doskonałą aranżację oraz niezwykłą choreografię. Na scenie dominowała melodia i samotna piosenkarka. Zbędne okazały się furia świateł, buchające ognie i stado facetów robiących fikołki.

Euforia zapanowała również w Sztokholmie. Zwycięskiej nocy ludzie świętowali na ulicach miast. Ogromne tłumy witały powrót piosenkarki do kraju. Teraz rozpoczyna się dyskusja, w którym ze szwedzkich miast odbędzie się finał Festiwalu Eurowizji 2013 roku. (ms)

Loreen

Loreen w Baku. Posłuchaj....

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2012

 

Sztuka budowlana. Nowobudowany dwukondygnacyjny budynek przeznaczony na usługi zawalił się dzisiejszej nocy w Ystad. – Wieczorem zamknęliśmy plac budowy i wszystko było w porządku. Rano zastaliśmy ruinę – mówi przedstawiciel wykonawcy, szwedzkiej firmy Peab dla lokalnej gazety. Na szczęście obyło się bez ofiar w ludziach. Policja bada sprawę, ale nie podejrzewa przestępstwa. (rn)

Ystad 2012 05 25

Katastrofa budowlana w Ystad.

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2012

 

Szwedzki rząd zaostrzą kontrolę... zagranicznych (!) firm budowlanych. Ma zostać wprowadzony obowiązek rejestracji wszystkich firm, które wykonują zlecenia na terenie Szwecji. Prace nad odpowiednimi przepisami są już w toku – zapewnia minister rynku pracy Hillevi Engström (m). Ułatwi to władzom kontrolę zagranicznych firm i piętrzenie biurokratycznych trudności. Pod pozorem dbałości o bezpieczeństwo na budowach władze chcą pomóc tutejszym związkom zawodowym, które od dawna zwalczają zagraniczną konkurencję, głównie z krajów słowiańskich i bałtyckich. Walące się domy budowane przez szwedzkie firmy (patrz wyżej) władzom nie przeszkadzają. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.05.2012

 

Szwecja wspomaga prześladowania. Wielu działaczy opozycyjnych w Turcji siedzi w więzieniach, skazanych na podstawie podsłuchów telefonicznych, zakładanych przez operatora Turkcell, którego głównym właścicielem jest szwedzka firma Telia Sonera. Głównym właścicielem tej ostatniej jest szwedzkie państwo. Tureccy adwokaci broniący prześladowanych opozycjonistów oraz działacze związkowi uważają, że szwedzki rząd ponosi moralną odpowiedzialność za prześladowania.

Szwecja mogła by wywierać presję na rząd turecki i domagać się przestrzegania reguł demokracji. Zamiast tego szwedzki rząd woli bezczelnie atakować... Węgry! Za to, że próbują wyzwolić się od komunistycznych wpływów i zmieniły dawną stalinowską konstytucję, na swoją własną, osadzoną w narodowej kulturze i europejskiej cywilizacji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.05.2012

 

10 milionów Szwedów już w 2018 roku. Liczba ludności Szwecji przekroczyła niedawno 9,5 miliona. Według opublikowanej wczoraj prognozy przez SCB (szwedzki GUS), pełną dziesiątkę milionów Szwecja osiągnie już za 6 lat, w 2018 roku. Przyrost ludności nabiera tempa szczególnie w ostatnich latach, zarówno z powodu wysokiej liczby urodzin jak i imigracji. W 2011 r. przybyło 67 000 Szwedów. Teraz przewiduje się roczny wzrost o ponad 80 000 przez najbliższe pięć lat. Później jednak dynamika wzrostu ma nieco osłabnąć.

Zmieni się też struktura ludności, przewiduje SCB. Udział osób starszych niż 65 lat wzrośnie z dzisiejszych 19 do 25%. Co najdziwniejsze liczba mężczyzn ma w przyszłości przekroczyć ilość kobiet, wbrew dotychczasowej tradycji. W 2060 roku ma być 120 000 więcej Szwedów niż Szwedek. Biedaki. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2012

 

Chrzest księżniczki. Największym wydarzeniem dzisiaj w Szwecji są chrzciny księżniczki Estelle, pierworodnej córki aktualnej następczyni tronu, księżniczki Victorii i księcia Daniela oraz wnuczki obecnie panującego króla Szwecji Karola XVII Gustawa. Tradycją skandynawskich monarchii jest, że chrzciny są wielką ceremonią państwową. W uroczystościach bierze udział wielu znamienitych gości i koronowanych głów. Księżniczka otrzymała imiona Estelle Silvia Ewa Mary. Kochane dziecko ma wiele imion – kärt barn har många namn – jak mówi szwedzkie przysłowie. (rn)

Estelle

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2012

 

Przystanek Skandynawia w Warszawie. 27 maja w godzinach od 11 do 18, w Muzeum Literatury w Warszawie odbędzie się Piknik Literacki dla dzieci. W tym roku motywem przewodnim jest Skandynawia. Na dzieci czeka wiele atrakcji i zabaw, zaplanowany jest także mały poczęstunek, oczywiście skandynawski. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2012

 

Wzrasta popularność promów. Z roku na rok, coraz to liczniejsze grupy zagranicznych turystów docierają do Sztokholmu drogą morską. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z przewidywaniami, w te wakacje zostanie pobity kolejny rekord w ilości wczasowiczów podróżujących promami. Z pozostałych państw regionu bałtyckiego, ma przypłynąć do Sztokholmu ponad 450 tysięcy turystów. W przeciągu samych wakacji wygeneruje to zastrzyk finansowy w wysokości, bagatela, pół miliarda koron. W ramach przygotowań do prawdziwego najazdu w okresie urlopowym, prowadzona jest rozbudowa i renowacja wielu portów w okolicach i w samym Sztokholmie. Natomiast w przeciągu kilku następnych lat, niektóre przedsiębiorstwa armatorskie działające na Bałtyku, planują wprowadzenie nowych, kolosalnych jednostek okrętowych. Gigantyczne promy mają nie tylko rozładować tłok wśród pasjonatów morskich wojaży, ale jednocześnie będą też atrakcją dla sztokholmian. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2012

 

Coraz gorsze porozumienie między Skandynawami. Według Sabine Kirchmeier, która jest dyrektorem Rady Języka Duńskiego, szwedzki, duński i norweski coraz bardziej oddalają się od siebie. I o ile Szwedzi i Norwedzy zgodnie deklarują, że rozumieją siebie wzajemnie o tyle z duńskim jest o wiele gorzej. Według Norwegów Duńczycy bełkoczą coraz bardziej przez co stają się kompletnie niezrozumiali. Co ciekawe, większość Duńczyków deklaruje, że nie rozumie ani szwedzkiego ani norweskiego. Tak więc, jeżeli już się uczyć jakiegoś skandynawskiego języka, to szerokim łukiem należy omijać duński. Poza tym to nie język – to choroba gardła (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2012

 

Ubezpieczenia socjalne w Szwecji. Powszechnie utartą opinią jest, że Szwecja ma najlepszą opiekę socjalną na świecie. Nie potwierdzają tego wyniki badań przeprowadzonych przez tutejszą komisję parlamentarną, która dokonała porównania zabezpieczeń społecznych w w Szwecji i podobnych krajach OECD. Analiza obejmuje ubezpieczenia zdrowotne oraz od bezrobocia w latach 1930–2010. Okazuje się, że jeszcze w 2005 roku Szwecja miała np. drugie miejsce na świecie pod względem wysokości zasiłku dla bezrobotnych, podczas gdy dzisiaj jest już poniżej średniej OECD. Pod koniec lat 90-tych XX wieku zasiłek wynosił około 80% średniej pensji pracownika w przemyśle, a dzisiaj spadł on do 55% realnego dochodu netto.

Jedną z przyczyn obniżki wypłat z tytułu ubezpieczeń socjalnych jest próba zwiększania poziomu zatrudnienia, poprze zmniejszanie opodatkowania pracy przez rządzącą od 2006 roku koalicję. Utratę dochodów z tego powodu państwo rekompensuje sobie pogorszeniem warunków ubezpieczeń społecznych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2012

 

Taśmy Bildta. Rosyjska gazeta Komsomolskaja Prawda oskarża szwedzki wywiad o wspomaganie opozycji antyputinowej w Rosji. Gazeta powołuje się na tajne nagrania rozmów Szwedów z przywódcami tamtejszej opozycji. Jedno z nagrań pochodzi z podsłuchanej rozmowy szwedzkiego ministra spraw zagranicznych Carla Bildta, w towarzystwie szwedzkiego dyplomaty, z Aleksejem Nawalnym, jednym z przywódców protestów przeciwko powrotowi Władimira Putina na Kreml. Spotkanie odbyło się rzeczywiście rok temu z inicjatywy Bildta i nie miało charakteru tajnego. W przytoczonych wypowiedziach nie ma nic kompromitującego, jednak nadanie im charakteru sensacji ma wzbudzać oburzenie. Artykuł nazwano "Szwedzka rodzina rosyjskiej opozycji". Określenie "szwedzka rodzina" oznacza w Rosji grupę ludzi, gdzie każdy z każdym uprawia seks. (rn)

Bild kontra Putin

Carl Bildt i Władimir Putin,

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2012

 

Chrzciny księżniczki. W najbliższy wtorek, 22 maja, nowo narodzona szwedzka księżniczka Estelle wstąpi w grono wspólnoty chrześcijańskiej – zostanie ochrzczona. Ceremonia będzie miała miejsce na w kaplicy pałacu królewskiego w Sztokholmie. Mała Estelle urodziła się 23 lutego 2012 roku i jest pierwszą w historii Szwecji następczynią tronu od urodzenia. Pierwszą w kolejce jest jednak jej mama, księżniczka Victoria. Tata księżniczki, książę Daniel dba o to by zainteresowanie jego córeczką nie gasło i publikuje co jakiś czas śliczne zdjęcia swego maleństwa. Oto najnowsze z nich. (rn)

Estelle

Estelle Silvia Ewa Mary. Foto Kungahuset.se

Estelle z rodzicami

Estelle wtaz z rodzicami – parą książęcą Victorią i Danielem. Foto Kungahuset.se

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2012

 

Dużo słońca i temperatury powyżej 20°C w dużej części Szwecji zapowiadają nam pogodne wróżki. W południowo-wschodniej Szwecji już od jutra, a w czwartek upały mają dopaść również północ. Warto pamiętać, że odległość między południowym, a północnym krańcem Szwecji jest niemal taka sama jak między tym pierwszym a Rzymem. Już dzisiaj w Sztokholmie świeci słońce i nawet przygrzewa. Czekamy na więcej (rn)

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2012

 

Sukces szwedzkiego wymiaru. W ostatnich latach zastrzelono wiele osób w Malme, w południowej Szwecji, często na otwartej ulicy w środku miasta. Seria ośmiu morderstw miała miejsce w ostatnich 10 miesiącach. Policji jak dotąd nie udało się ująć sprawców.

Wczoraj jednak szwedzki wymiar sprawiedliwość odniósł długo oczekiwany sukces – skazani zostali... redaktorzy popołudniówki Expresen za "nielegalne posianie broni". Żeby udowodnić jak łatwo jest zdobyć broń palną w Malme dziennikarz gazety Diamant Salihu kupił półautomatyczny pistolet na tamtejszym czarnym rynku, po czym przekazał go. Trzech dziennikarzy Expressen, oprócz głównego sprawcy skazani zostali za współudział w przestępstwie również redaktor naczelny Thomas Mattsson oraz szef redakcji wiadomości Andreas Johansson (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2012

 

Norweskie święto narodowe. Norwegia obchodziła wczoraj swoje święto narodowe – rocznicę ustanowienia pierwszej konstytucji w 17 maj 1814 roku i uzyskania niepodległości, choć na krótko. Utracono ją już po trzech miesiącach, popadając w zależność od Szwecji. Norwedzy obchodzą swoje Święto Narodowe bardzo hucznie i radośnie. Patriotyczne uniesienie Norwegów okazało się też doskonałym biznesem dla... Szwedów. Przygraniczne sklepy pękały w szwach – od Norwegów. Centrum handlowe w szwedzkim Nordby nad granicą norweską odwiedziło na przykład ponad 20 000 Norwegów tego dnia. W ubiegłym roku obroty centrum wyniosły 4,7 miliarda koron. Nieźle jak na wiochę, którą zamieszkuje zaledwie 200 osób. Przyczyną sukcesu jest oczywiście bogaty kuzyn z północy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2012

 

Sztokholmska dzielnica Södermalm, położona na wyspie o tej samej nazwie, należy dzisiaj do bardziej eleganckich, a mieszkania kosztują tam po kilka milionów koron. Kiedyś jednk była ona zamieszkała głównie przez robotników i sztokholmską biedotę. Czytaj kolejną opowieść Gunell Arbin o jej ukochanym Sztokholmie – Czarownice na Söder...

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2012

 

Kolizja szwedzkiego promu. Prom Stena Spirit należący do szwedzkiego armatora Stena Line zahaczył rufą o nadbrzeżną suwnicę wypływając dziś rano z portu w Gdyni. Dźwig przewrócił się raniąc trzech pracowników portowych. Prom wypływał w rejs Gdynia-Karlskrona. Na pokładzie było 120 pasażerów oraz 49 członków załogi – według doniesień nikt nie z nich ucierpiał fizycznie. Prom zawrócił do portu i na jego pokładzie działania wyjaśniające prowadzi policja i prokuratura. (rn)

Zniszczona suwnica przez

Zniszczona suwnic przez szwedzki prom Stena Spirit. Foto. AFP.

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2012

 

W Szwecji mamy święto. Obchodzony dzisiaj dzień Wniebowstąpienia Pańskiego jest w Szwecji świętem powszechnym i dniem wolnym od pracy. Szwedzka telewizja państwowa uczciła to atakując tutejszych wyznawców Chrystusa prowokacyjnym tytułem "Czas kształcić imamów w Szwecji" na pierwszej stronie swego serwisu internetowego svt.se. Imam to muzułmański duchowny. Przedziwnym zbiegiem okoliczności na ten sam pomysł wpadł największy szwedzki dziennik Dagens Nyheter, dn.se. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.05.2012

 

Coraz więcej Polaków w Szwecji. Według CSB, Centralnego Biura sta­ty­stycznego Szwecji liczba Polaków w Szwecji jest już trzecią największą liczbą cudzoziemców. Więcej jest tylko Finów - 166 tysięcy oraz Irakijczyków - 125 tysięcy. Obecnie w Szwecji przebywa około 73 000 osób urodzonych w Polsce. Ilość rodaków w dalszym ciągu się zwiększa, w samym Sztokholmie w ubiegłym roku zamieszkało 2 tysiące Polaków. Najwięcej mieszka w stolicy i na południu kraju, co jest w pełni zrozumiałe - w końcu jest bliżej do Polski. Biorąc pod uwagę polską ustawę o wydłużeniu wieku emerytalnego do lat 67, podejrzewamy że na północ uciekną kolejne rzesze Polaków w poszukiwaniu lepszych warunków życia. Ostatni gasi światło. (kkn)

Polacy

 

Szwecja, Dziennki

16.05.2012

 

Niepotrzebna ekscytacja. W poniedziałek, wszystkie szwedzkie media furczały od jakże zawstydzającej informacji. "Szwedzki obywatel aresztowany w Kenii, podejrzany o terroryzm", nagłówki takie jak ten widniały w każdym dużym dzienniku. Młody Szwed miał zostać złapany w towarzystwie notowanego już wcześniej niemieckiego terrorysty, pracującego dla Al-Kaidy. Na przesłuchaniu przyznali się do planowania zamachu w stolicy Kenii.

Jako jedna z głośniejszych wiadomości dnia, musiała dotrzeć do większości Szwedów, którzy łapali się za głowy z niedowierzaniem. No bo jak to, nasz rodak miałby podkładać bomby? Obywatel królestwa neutralności, jako maniak gorejący wizją świata w płomieniach? Wiking z centrum ateizmu działający dla islamskich terrorystów? No i jak wytrzymał w tym upale? Te i inne pytania zapewne krążyły po całej Szwecji, niosąc się z lekką nutą pikanterii po przesłodzonych ciastkami podniebieniach Skandynawów. Ekscytacja udzieliła się również szwedzkiemu ministerstwu spraw zagranicznych, które podjęło błyskawiczne kroki aby zbadać sprawę. Kluczowej informacji udzieliła wczoraj szwedzka ambasada w Kenii. Napięcie opadło natychmiast. We wtorkowych gazetach nie było śladu po wczorajszym podnieceniu sprawą, pojawia się tylko krótka notka: "Nastąpiło nieporozumienie, kenijska policja pomyliła angielskie słowa Swiss i Swede, podejrzany jest w rzeczywistości szwajcarem." Wyjątkowo lakoniczna informacja zmusza do zastanowienia, co przeważa w mieszance ulgi i zawodu z powodu utraconej perspektywy na międzynarodową sławę dla Szwecji. Dwuznaczną moralnie co prawda, ale skryci Szwefdzi lubią gdy się o nich mówi. (ms)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

16.05.2012

 

Zbrodnie miłości
Szwedzi znani są ze swojej powściągliwości wobec nowych osób. Ci, którzy snują się po miejskich traktach nocnego życia w poszukiwaniu potencjalnej partnerki, nie czują się zbyt komfortowo. Aby ich towarzyskość zaczęła mieścić się w granicach normy, zazwyczaj wspomagają się uprzednim wypełnieniem brzucha sporą dawką alkoholu. Niektórzy jednak, wspinają się na prawdziwe szczyty fantazji, wspomagając się przy tym butlą, z której ktoś zdrapał słowo "tlen" i napisał "szaleństwo". Ta krótka historia jest nim bowiem jednoznacznie naznaczona.

Sztokholm. Młoda kobieta jedzie swoim samochodem, zbyt szybko. Spostrzega na poboczu policjanta, on daje sygnał do zatrzymania. Mężczyzna podchodzi do auta i zaczyna całkiem oficjalną rozmowę. "Trochę za bardzo się Pani spieszy ale myślę, że obejdziemy się bez mandatu. "Policjant prosi o okazanie prawa jazdy, oraz pod nieistotnym pretekstem o numer telefonu kobiety. Ta podaje go i może już wracać na drogę.

Noc. Mieszkanie kobiety. Jej komórka nagle rozświetla się. To wiadomość od policjanta, który prawi komplementy i zaprasza ją na randkę następnego dnia. Dziewczyna jest przerażona, nie odpowiada. Następnego dnia zgłasza sprawę na komisariacie. Mężczyzna zostaje odnaleziony, nie był policjantem, zostaje aresztowany za podszywanie się pod funkcjonariusza. Żyli długo i szczęśliwie. Oddzielnie. (ms)

Zakochany policjant

 

Szwecja, Dziennki

15.05.2012

 

Szwedzki Breivik. Rozpoczął się proces Petera Mangsa w Malmö. W poniedziałek rozpoczął się proces 40-letniego Petera Mangsa, który jest oskarżony o zabicie 3 ludzi i próbę zabicia 12 innych. Pierwsze morderstwo zostało dokonane w 2003 roku. Wszyscy, którzy zostali zabici lub mieli zostać zabici mieli "zagraniczny" wygląd. Oskarżyciel twierdzi, że oskarżony mordował dlatego, że jest rasistą. W domu Mangsa policja znalazła broń, naboje, maskę na twarz oraz perukę. Sam oskarżony twierdzi, że jest niewinny i że nikogo nie zastrzelił. Proces Mangsa ma trwać około miesiąca. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

15.05.2012

 

400 ludzi straci pracę w AstraZeneca. Firma farmaceutyczna AstraZeneca zapowiedziała, że będzie zmuszona zwolnić około 400 osób pracujących w oddziale w szwedzkim mieście Södertälje. Także oddział który zajmuje się różnego rodzaju badaniami, zostanie całkowicie zamknięty, w wyniku czego ponad tysiąc osób straci pracę. Będą to przede wszystkim ekonomiści, prawnicy, specjaliści IT oraz pracownicy laboratoryjni - mówi przedstawiciel firmy Ann-Leena Mikiver. Globalny koncern AstraZeneca rozpoczął już w ubiegłym roku stopniową likwidację swoich szwedzkich placówek. (kkn)

Szwecja

Szwecja, Dziennki

15.05.2012

 

Zakazane obrazki. Szwedzki tłumacz Simon Lundström został skazany zarówno w pierwszej jaki i drugiej instancji za posiadanie zbioru japońskich komiksów manga. Tłumaczenie komiksów jest jego specjalnością. Zarzut – posiadanie pornografii dziecięcej! Szwedzcy prokuratorzy dopatrzyli się tego typu pornografii w tradycyjnych japońskich komiksach, które mają tysiącletnią tradycję.

Skazanie tłumacza wywołało najpierw szok niedowierzania, a potem falę protestów i debatę na ten temat. Sprawa będzie rozpatrywana jutro w szwedzkim Sądzie Najwyższym. Przeciwko traktowaniu rysunków jako zakazanej pornografii protestuje również policja. – Pozwólcie na ścigać tych co wykorzystują dzieci do pornografii, a nie jakieś fantazyjne figury – pisze dzisiaj w SvD Björn Sellström z policji kryminalnej. Uważa on, że Sąd Najwyższy powinien anulować dotychczasowe wyroki. (rn)

Japoński rysunek manga.

Typowa ilustracja manga.

 

Szwecja, Dziennki

15.05.2012

 

Anders Borg – skąpy czy przezorny? Szwedzka Rada Polityki Finansowej krytykuje ministra finansów Andersa Borga za zbyt wielkie... oszczędności. W obawie przed kryzysem Borg dopilnował by szwedzkie finanse był bardzo stabilne i czynił duże zapasy "na czarną godzinę", ograniczając wydatki. Efekt jest taki, że wszyscy proszą teraz Szwecję, żeby pożyczała od nich pieniądze i oferują oprocentowanie niższe od inflacji. Jednak Borg nie widzi powodu – ma dosyć swoich. Przewodniczący rady Lars Jonung twierdzi jednak, że jeżeli dojdzie do całkowitego krachu finansów eurozony, to – mimo, że Szwecja jest wolna od euro – żadne oszczędności nie pomogą. Specyficzny sposób myślenia wyjaśnia może to, że Jonung doradza jednocześnie komisji UE w sprawach finansowych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2012

 

LKAB szuka wykonawców. Koniunktura w północnej Szwecji jest nadal wyśmienita. Państwowy koncern wydobywczy LKAB inwestuje tam 5 mld koron rocznie i planuje utrzymać takie tempo jeszcze przez kilka lat. Oprócz kopalni potrzebna jest rozbudowa całej infrastruktury. Ale gwałtowny rozwój regionu niesie ze sobą nowe problemy – brak podwykonawców. Gdy ogłaszamy przetarg nikt się nie zgłasza – zwierza się szwedzkiemu radiu Leif Boström, dyrektor ekonomiczny LKAB. Do mniejszych robót budowlanych, mimo wysokiego poziomu cen, musimy sami dzwonić i prosić, żeby zechciano złożyć ofertę. Brak wykonawców zagraża planom rozwoju. Za parę lat może być za późno, koniunktura nie stoi w miejscu, to teraz mamy wysokie zapotrzebowanie na rudę żelaza – mówi Boström. (rn)

Kopalnia LKAB w Svappavaara w gminie Kiruna.

Kopalnia LKAB w Svappavaara, w gminie Kiruna. Foto Fredryk Alm.

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2012

 

Bat na Ukrainę. Specjalista od spraw zagranicznych szwedzkiej opozycyjnej partii Socjal­demokratów Urban Ahlin domaga się bardziej zdecydowanych działań wobec Ukrainy niż tylko bojkot Euro 2012. W wywiadzie dla szwedzkiej telewizji SVT mówił: Już nie wystarczy, żeby kusić Janukowicza marchewką – czas sięgnąć po bat. Tym batem ma być m.in. odmowa współpracy gospodarczej z Ukrainą, jeżeli Tymoszenko nie zostanie zwolniona z więzienia i nie będą przestrzegane prawa człowieka oraz zasady demokracji. Ministrowie spraw zagranicznych krajów członkowskich UE mają dziś podpisać umowę o rozszerzonej współpracy z Ukrainą. Szwecja jest przeciwna. To dobrze – mówi Ahlin – zgadzając się w tej sprawie ze stanowiskiem rządu. Na pewno dobrze jest gdy unijna biurżuazja mówi o prawach człowieka i demokracji – śmiech to zdrowie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2012

 

TruskawkaTruskawkowy szowinizm. Media w Szwecji już teraz reklamują szwedzkie truskawki, pisząc artykuły niby to redakcyjne, choć taki proceder jest wlaściwie nielegalny. Agencja TT zapowiada pierwsze zbiory już pod koniec tygodnia, propagując jednocześnie mit o „najlepszych na świecie” szwedzkich truskawkach. Próba wyrugowania konkurencji truskawek z innych krajów jest wspomagana również przez państwowe służby. Biegają one po targowiskach i sprawdzają, czy truskawki aby na pewno są szwedzkie. Jak nie, to natychmiast każą oznaczyć towar obcą flagą, co jest dla każdego Szweda jednoznacznym sygnałem, że zakup tego produktu to zdrada narodowa. I tak biedni Szwedzi muszą wcinać wodniste i kwaśne – a w najlepszym przypadku pozbawione wszelkiego smaku – szwedzkie truskawki. Tylko nieliczni, chyłkiem i ze wzrokiem wbitym w ziemię, odważają się kupić dojrzałe, pyszne i słodkie truskawki np. z Polski. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2012

 

Marsz chrześcijan w Sztokholmie. Ulicami Sztokholmu przeszedł wczoraj marsz chrześcijan różnych wyznań i narodowości. W marszu wzięło udział około 2000 osób. Niesiono plakaty z hasłami religijnymi w różnych językach. Pochód zakończył się w centralnym parku Sztokholmu – Kungsträdgården. W antychrześcijańskiej Szwecji demonstracje wyznawców Jezusa nie należą do częstych. Widocznie polskie marsze w obronie wiary inspirują chrześcijan również w innych krajach. (rn) Zobacz też nowinkę 11.05.2012...

Marsz chrześcijan w Sztokholmie 12 maja 2012r.

Marsz chreściajan w Sztokholmie 13 majq 2012 r.

Marsz chrześcijan w Sztokholmie 12 maja 2012 r. Foto Wioleta Matyszczak.

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2012

 

Zamach bombowy w Sztokholmie. Gwałtowna eksplozją wstrząsnęła w posadach wiele budynków na wyspie Kungsholmen w Sztokholmie. Tysiące szyb wyleciało w powietrze. Wybuchła bomba podłożona w taksówce. Wszystko to zdarzyło się późną nocą... Czytaj kolejną opowieść Gunnel Arbin o Sztokholmie...

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2012

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Husqvarna szuka super luzaka. Innowacyjne pomysły speców stojących za sukcesem szwedzkiej marki Husqvarna AB, nie ograniczają się tylko do produkcji sprzętu ogrodniczego. Firma zaplanowała ciekawą formę promocji swojego najnowszego cudeńka. Już pierwszy krok tej kampanii spowodował niemałe zamieszanie.

Husqvarna zamieściła w prasie ofertę zatrudnienia zatytułowaną: "Najbardziej relaksująca letnia praca w Szwecji!". Intrygujący nagłówek anonsu, sprowokował zapewne wielu Szwedów do zagłębienia się w jego treść, trzeba sprawdzić o co chodzi. Czytamy więc dalej, wymagania: "umiejętność efektywnego odprężenia się na leżaku i rozkładania parasola ogrodowego na poziomie zaawansowanym", brzmi jak żart, oferta jest jednak całkowicie prawdziwa.

Praca ma polegać na pilnowaniu w pełni zautomatyzowanej kosiarki, w jednym ze Sztokholmskich parków. Podczas gdy najnowszy sprzęt Husqvarny będzie samodzielnie pielęgnować trawnik, jego nadzorca może byczyć się do woli. Najlepiej jeśli zaprosi też swoich znajomych, dzięki czemu akcja promocyjna stanie się bardziej widoczna. Dlatego spośród kandydatów, a wysłano już ogromną liczbę zgłoszeń, zostanie wybrany ten najbardziej cool, ten który przyciągnie najwięcej ludzi. Za trzy tygodnie wakacyjnej harówki otrzyma 16 tysięcy koron. Celebracja słodkiego lenistwa jest tu kluczem strategii reklamowej. (ms)

Relax

Szwecja

Szwecja, Dziennki

11.05.2012

 

Marsz dla Jezusa. Pod takim hasłem szwedzcy chrześcijanie będą jutro, w wigilię Zielonych Świątek, maszerowali po ulicach Sztokholmu. Marsz zakończy się mszą świętą w centralnym parku miasta – Kungsträdgården. Tysiące wiernych różnych wyznań zapowiadają swój udział. Ciekawym elementem będzie kolumna motocyklistów, około 150 osób. Uczestnicy marszu będą modlili się o pomyślność społeczeństwa. Wprawdzie luterański "Szwedzki Kościół" (Svenska kyrkan) traci ostatnio zwolenników, ale w zamian za to przybywa wyznawców innych wyznań, głównie imigrantów. Największą grupę osób przyjmująch komunię każdej niedzieli w Sztokholmie stanowią polscy katolicy – podkreśla organizator marszu Lennart Möller. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2012

 

Szwecja grozi wetem. Szwedzki minister finansów Anders Borg grozi zablokowaniem unijnego porozumienia w sprawie podatku VAT dla organizacji ideowych. Komisarze UE twierdzą, że zwolnienie z VAT-u typu organizacji narusza zasady konkurencji. Ponieważ nie zrozumieli oni jak widać naszego stanowiska, to czas zaostrzyć walkę – wyjaśnił Borg podczas debaty w riksdagu – szwedzkim sejmie. W tym wypadku rząd cieszy się również poparciem opozycji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2012

 

Wszystkie SAABy sprzedane. Ostatnie egzemplarze smaochodœw osobowych SAAB jakie zostały w szwedzkiej fabryce w Trollhättan po bankructwie firmy – zostały sprzedane. Dwie angielskie firmy kupiły ostatnie partie, jedna 24 sztuki, druga 26 sztuk. Samochód SAAB jest traktowany przez wielu jako kultowy. Szczęśliwi ich posiadacze mogą teraz liczyć na wzrost wartości samochodu każdego roku jako unikalnej marki, niemożliwej do zdobycia na pierwotnym rynku. (rn) Zobacz temat SAAB...

Saab

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2012

 

Ciemnoskóre kobiety drażnią Cancerfonden. Szwedzka organizacja Cancerfonden krytykuje kampanię reklamową firmy H&M, przedstawiającą mocno opalone panie w strojach kąpielowych. Dotychczas po reklamach H&M protestowały na ogół t.zw. feministki, które nie znoszą widoku pięknych kobiet. Tym razem protestuje Cancerfonden – szwedzka fundacja zbierająca pieniądze na walkę z rakiem. Nie do zniesienia okazał się teraz kolor skóry modelek. Jak to na plaży – są one mocno opalone, a nadmierna opalenizna może być przyczyną raka skóry. Rzeczniczka fundacji Lena Biörnstad obarcza H&M odpowiedzialnością za wszystkie przypadki tego typu raka w Szwecji. Ileż to szkody może narobić zdjęcie ładnej dziewczyny. Strach pomyśleć do czego mogło by doprowadzić zdjęcie bikini... (rn)

Reklama H&M

Reklama H&M.

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2012

 

Ciężko z mieszkaniami dla młodych Szwedów. W ponad połowie szwedzkich gmin młodzi ludzie mają problem, żeby mieć swoja własne mieszkanie, zaś szczególnie ciężko jest w miastach. W wielu miejscach są wolne mieszkanie, ale problemem jest oczywiście że, są one zdecydowanie za drogie. Ludzie między 20 a 25 rokiem życia, którzy wynajmują mieszkanie muszą przeznaczyć na czynsz średnio 1/3 swoich zarobków. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2012

 

Pijany pilot SAS-u. Na sztokholmskim lotnisku Arlanda policja przeprowadziła niespodziewaną kontrolę trzeźwości wśród załóg samolotów. Jeden z pilotów SAS okazał się nietrzeźwy. Probierz wykazał ponad 1‰, podczas gdy dozwolona granica wynosi 0,2‰, tyle samo co przy jeździe samochodem. Pilotowi nie pozwolono prowadzić samolotu. Od 1 września 2010 r. obowiązują nowe przepisy, według których policja może przeprowadzać kontrole trzeźwości na szwedzkich lotniskach. Od tamtego czasu dokonano 3 600 takich kontroli na lotnisku Arlanda. Do tej pory tylko ten jeden pilot okazał się nietrzeźwy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.05.2012

 

Tanieją wille w Szwecji. W 14 z 21 szwedzkich województw spadły ceny domków jednorodzinnych. Najbardziej (-9%) staniały domy na Gotlandii – naj­większej wyspie Bałtyku. krajowa średnia spadku cen wyniosła -4% w ciągu roku. W ciągu ostatnich trzech miesięcy przeciętna cena domu jednorodzinnego na własnej działce wynosiła w Szwecji około jednego miliona złotych. Najdroższe domy były w woj. sztokholmskim, kosztowały średnio 3,726 mln koron, a najtańsze w woj. Västernorrland, gdzie średnia cena wyniosła 0,99 mln koron. Łącznie w całym kraju, między lutym i kwietniem, właścicieli zmieniły 4 649 domy. (rn) Zobacz też Kupiłem dom w Szwecji...

 

Szwecja, Dziennki

9.05.2012

 

Brak moroszki. W szwedzkich sklepach kończą się zapasy dżemu i konfitur z moroszki – ulubionego przysmaku tubylców. Dwa nieurodzajne lata z rzędu oraz problemy ze zbieraczami importowanymi z Tajlandii spowodowały znaczne uszczuplenie dostaw. Znacznie wzrosły ceny w sklepach. Można się też spodziewać, że wzrosną też ceny skupu, co jest dobrą wiadomością dla polskich studentów, którzy wybierają się na maliny do Szwecji.

Moroszka (hjortron) jest zbierana głównie w lasach północy. Rośnie na mchach i mokradłach. W dobrych latach zbiera się w Szwecji ponad 1000 ton tych malin. (rn) Zobacz też Poradnik zbieracza...

Moroszka

Ostatnie pudełka moroszki w szwedzkich sklepach.

 

Szwecja, Dziennki

9.05.2012

 

Szwedzka policja dopilnuje Euro 2012. Na zbliżające się mistrzostwa Europy w piłce nożnej Szwecja wysyła nie tylko swoich piłkarzy, ale również swoją policję. Kilkunastu szwedzkich policjantów ma ochraniać szwedzkich kibiców podczas rozgrywek głównie na Ukrainie, gdzie rozgrywane będą szwedzkie mecze. Główna baza szwedzkich policjantów będzie pod Warszawą. Na Ukrainę nie wybiera się natomiast premier Szwecji Fredrik Reinfeldt, który przyłączył się do politycznego bojkotu Ukrainy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2012

 

Bunkier na sprzedaż. Z dużym zainteresowaniem spotkała się możliwość kupienia autentycznego schronu na Olandii, drugiej co do wielkości szwedzkiej wyspie. Bunkier powstał w czasie II wojny światowej, został wybudowany tuż przy brzegu jako straszak na ewentualnych agresorów. Wojna dawno się skończyła, a schron dalej stoi i faktycznie straszy. Wygląda bowiem jak wielka sterta gruzu. W środku nie ma dużo przestrzeni, tylko 15m2. Potencjalnych nabywców jednak nie brakuje. Razem z konstrukcją, kupujący otrzyma spory kawałek przylegającego gruntu, co pozwoli mu postawić solidne ogrodzenie dla większego bezpieczeństwa. Mimo klaustrofobicznych okien, widok na Bałtyk jest tam wspaniały. Oferta jest kierowana przede wszystkim do osób mieszkających już na Olandii, którym marzy się mała baza do wypadów na plażę. Fascynaci militariów i paranoicy są również mile widziani. (ms)

Bunkier na sprzedaż na wyspie Oland

 

Szwecja, Dziennki

8.05.2012

 

Niespodzianka po szwedzku. Patrik Lyzell i Erik Ramnelius to dwaj przyjaciele z wojska. Razem przeszli ostrą szkołę w batalionie komandosów w Arvidsjaur, w szwedzkiej Laponii. Pewnego razu Patrik, który mieszka teraz w Malme na południ Szwecji, postanowił zrobić niespodziankę swojemu kumplowi i wpaść na kawę. Wsiadł więc na rower i pojechał. I jechał tak przez... 19 dni, wśród słoty i śniegów. Jego przyjaciel mieszka mianowicie w Kirunie, najbardziej północnym mieście Szwecji, odległym od Malme o tak około 1850 km.

Niespodzianka była ogromna. Przyjaciele wspominali wojskowe czasy przez cały dzień. Następnego dnia Patryk wsiadł na rower i pojechał do domu. Pewnie jeszcze jedzie. (rn)

Kiruna

Okolice Kiruny.

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2012

 

 

Szwedzkie firmy bankrutują. Minionego kwietnia w Szwecji wzrosła znacznie liczba firm, które ogłosiły upadłość. W porównaniu z kwietniem 2011 r. wzrost ten wyniósł 19% według najnowszych statystyk szwedzkiej Centrali Informacji Kredytowej UC. Upadłość ogłosiło 548 przedsiębiorstw. Najwięcej bankructw dotknęło handel hurtowy oraz branżę transportową. Również wiele firm budowlanych oraz handlu detalicznego padło pod ciosami spadku rentowności. Mimo to większość firm – te które przeżyły – wierzy w szybką poprawę koniunktury. Jest wiele faktorów, które wskazują na to, że ich wiara jest uzasadniona. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.05.2012

 

Większość szwedzkich polityków wątpi we wpływ człowieka na zmiany klimatyczne, a znaczna ich część zaprzecza mu całkowicie. Ujawnia to ankieta przeprowadzona przez instytut badawczy szwedzkich sił zbrojnych. Przepytano 2 389 polityków w 63 szwedzkich gminach. Wątpiących we wpływ człowieka na klimat jest 61%, a 10% jest pewnych, że takiego wpływu nie ma. 48% nie wierzy w rewelacje klimatycznych naukowców.

Okazuj się jednak, że pewien wpływ na ocieplenie klimatu jednak istnieje. Analizując zdjęcia satelitarne elektrowni wiatrowej w Texasie, największej na świecie, amerykańscy naukowcy stwierdzili właśnie, że wiatraki tak silnie zakłócają naturalną cyrkulację powietrza, że powodują trwałe ocieplenie lokalnego klimat o 0,72°C na dziesięć lat, w porównaniu z sąsiednimi terenami. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2012

 

Mój ukochany Sztokholm.
Rozpoczynamy serię artykułów szwedzkiej dziennikarki Gunnel Arbin, urodzonej sztokholmianki, która opowiada o swoim ukochanym mieście. Artykuły będą publi­kowane w dziale Turystyka / Zbliżenia. Rozpoczynamy artykułem z kościołem Św. Jana (Johannes kyrka) w tle. Ten prote­stancki kościół jest wynajmowany przez Polską Misję Katolicką w Sztokholmie i w każdą niedzielę odbywają się tam katolickie msze po polsku. Jest on zarazem popularnym miejscem spotkań Polaków. Czytaj o tym jak książę Karol przeskoczył przez mur...

nic

Gunnel Arbin

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2012

 

Niefortunna pomyłka. Z okazji rozpoczynających się finałów Mistrzostw Świata w Hokeju na Lodzie, organizowanych w tym roku wspólnie przez Szwecję i Finlandię, postanowiono przygotować prawdziwą gratkę dla fińskich fanów. Przed areną Hartwall w Helsinkach, gdzie ma odbywać się większość rozgrywek, wywieszono ogromny plakat przedstawiający całą fińską drużynę w strojach reprezentacji, a na ich twarzach miały być wmontowane zdjęcia kibiców. Takie przynajmniej było założenie. Finowie wysyłali fotografie na potęgę, jednak nie wszyscy zdecydowali się na przesłanie własnego oblicza. Traf, i najwyraźniej nieuważny grafik, sprawił że wśród wylosowanych portretów znalazła się twarz Andersa Breivika. Przynajmniej przez kilka godzin, wizerunek uśmiechniętego zbrodniarza w fińskim stroju hokeisty widniał na plakacie i wprowadzał w konsternację przechodniów. Po uświadomieniu pomyłki, organizatorzy z jakiegoś powodu zakleili twarz Breivika zdjęciem psiego pyska, dopiero później ten fragment został wycięty. Cała sytuacja wywołała niemałe oburzenie, przedstawicielka osób odpowiedzialnych za zawieszenie plakatu określiła ją jako niefortunną pomyłkę. Fińskie poczucie humoru nie ograniczyło się tylko do Breivika, chwilę później doszukano się akcentu krajowego. Na plakat trafiła również twarz fińskiego potrójnego mordercy, Nikity Fouganthina. Jakie były zbrodnie psa nie wiadomo. (ms)

Fiński plakat na mistrzostwa hokejowe

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2012

 

Wyraźny znak wiosny. Tak prezenter szwedzkiej telewizji zapowiedział reportaż z dalekiej północy kraju. Tym znakiem miało być rozpoczęcie odśnieżania dróg na odludziach Laponii. Odśnieżanie rozpoczyna się tam z nadejściem wiosny. Gdy śnieżny kombajn – bo zwykły plug nie jest tam do niczego przydatny – dotarł do asfaltu, zostawił za sobą śnieżny wąwóz, którego ściana przekraczała trzy metry. Ciężkie życie mają tam przebiśniegi. (rn)

Wiosna w Laponii

Z nadejściem wiosny odśnieża się drogi w Laponii.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2012

 

Szwecja 9,5 milionów. Wczoraj, 3 maja, liczba ludności Szwecji przekroczyła 9,5 miliona – informuje szwedzki Główny Urząd Statystyczny SCB. Nad kolejnym pół milionem Szwedzi pracowali od 12 sierpnia 2004 roku, kiedy to przekroczono 9 mln. Od tamtego czasu roczny przyrost ludności kraju wahał się między 36 a 84 tysięcy osób. Najszybszy wzrost nastąpił w latach 1950-1969, kiedy to przybył cały milion Szwedów. Liczba ludności wzrosła wówczas z 7 do 8 milionów. Dwie trzecie aktualnego wzrostu jest efektem nadwyżki migracyjnej. SCB prognozuje, że kolejny milion zajmie zaledwie 10 lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2012

 

Bojkot Ukrainy. Szwedzki premier Fredrik Reinfeldt nie wybiera się do Ukrainy na piłkarskie mistrzostwa Europy Euro 2012. Oznajmił on to na dzisiejszej konferencji prasowej. Decyzja o bojkocie ma związek z niepokojącymi wieściami jakie dochodzą z Ukrainy o torturowaniu byłej premier tego kraju Julii Tymoszenko. Szwedzka drużyna będzie rozgrywała wszystkie swoje mecze właśnie na Ukrainie. Szwecja jest kolejnym krajem, którego przywódca zapowiada bojkot ukraińskiej części Euro 2012. (rn)

nic

Reinfeldt

Fredrik Reinfeldt

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2012

 

Obniżka VAT-u przynosi efekty. Od nowego roku zmniejszono w Szwecji VAT dla gastronomii z 25% do 12%. Celem było poprawienie rentowności restauracji, umożliwienie obniżki cen oraz likwidacja pracy "na czarno". Teraz już można zauważyć pozytywny trend efektów obniżki podatku. Obroty restauracji wzrosły w marcu o blisko 6%, porównując z ubiegłym rokiem – podaje SCB, szwedzki GUS. Najlepiej idzie placówkom przypodróżnym – przy lotniskach, dworcach bazach promowych, drogach międzynarodowych itp. Ich sprzedaż wzrosła o ponad 17%. Znacznie też poprawiła swoje wyniki (+12%), gastronomia relaksowa – puby, bary, nocne kluby. Spadły natomiast obroty restauracji przyzakładowych. (rn)

Kawiarnia nadmorska

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2012

 

Nils Holgersson staranował Urd. Płynący ze szwedzkiego portu Treleborg towarowo osobowy statek niemieckiego armatora TT-Lines Nils Holgersson* uderzył dziobem w towarowy prom Urd** należący do linii Scandlines. Kolizja miała miejsce w pobliżu portu Travemünde w czwartek wieczorem. Szczęśliwie nikt nie odniósł obrażeń, jednak w burcie promu powstała niewielka dziura. Znajdująca się na pokładzie straż pożarna zdołała wypompować przedostającą się wodę. Przyczyna kolizji jest na razie nieznana. Pasażerowie Urd prawdopodobnie ukoili już skołatane nerwy tanim niemieckim piwem. (ms)

*Nils Holgersson – bohater powieści Selmy Lagerlöf "Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige" (Cudowna podróż); na gęsi Nils przeleciał całą Szwecję.

**Urd – bogini przeznaczenia w mitologii nordyckiej.

TT-Lines Nils Holgersson

Statek Nils Holgersson.

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2012

 

Rower w pociągu zabroniony. Szwedzkie koleje państwowe SJ wprowadziły zakaz zabierania przez podróżnych rowerów ze sobą do pociągu. Nadal można zabierać tylko składaki. Decyzja spotkała się z ostrą krytyką organizacji turystycznych. Podróż kombinowana – dłuższe odcinki pociągiem uzupełniane rowerowymi wycieczkami – jest coraz bardziej popularna w Szwecji. To cios w rozwój turystyki – grzmi Jan Carlson, szef związku popularyzacji turystyki rowerowej – Cykelfrämjandet. SJ tłumaczy się, że rowery w pociągu są zbyt kłopotliwe i nieopłacalne. Miłośnicy roweru wymyślają różne sposoby na obejście zakazu. Jeden z nich to zapakować rower w duży czarny worek na śmieci i wyjaśnić konduktorowi, że to bagaż podręczny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2012

 

Wojna o trzmiele. Grupa brytyjskich nau­kowców wybrała się do Szwecji, by zebrać 100 trzmielich królowych ze Scanii. W Szwecji zawrzało. Co?! Anglicy kradną nasze trzmiele! Eksterminacja szwedzkich owadów! Zatrzymać ich za wszelką cenę! Szwedzka biurokracja nastroszyła żądła. W socjalnych mediach huczało jak w ulu. Brytyjczykom grożono nawet bardziej konkretnymi argumentami niż słowa. Narodowa ekstaza osiągała zenitu. Milczały tyko trzmiele.

nic

Trzmiel

Teraz okazało się jednak, że Brytyjczycy mieli wszelkie pozwolenia i 100 trzmieli opuści Szwecję. Populacja tych owadów zbytnio nie ucierpi – w Skanii jest ich 20–30 tysięcy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2012

 

Spragniony. Pewien młodzieniec został zatrzymany przez celników w Helsingborgu, w południowej Szwecji. Ciekawość celników wzbudził ładunek przewożony przez młodzieńca: 2 376 litrów piwa, 158 litrów alko-popów (oranżada z alkoholem), 12 litrów wina i 15 litrów wódki. Rekomendowane dozwolone ilości przewozu alkoholu wewnątrz Unii to około: 10 litrów wódki, 90 litrów wina oraz 110 litrów piwa. Jednak rozstrzygającą regułą jest to, że przewożony alkohol ma być do "własnego użytku". Turysta został oskarżony o przemyt. Jednak sąd uniewinnił 23/latka, uznając, że spożywa on dużo alkoholu i wypicie 2 376 litrów piwa wraz rodziną nie przekracza granicy ich możliwości. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.05.2012

 

Koniec wiosny – nadchodzą śniegi. Tak straszą nas tytuły prognoz pogody w Szwecji. Jednak niebo dzisiejszego poranka w Sztokholmie było bezchmurne i słoneczko świeci nadal od ucha do ucha. 10-12°C to nadal wiosna dla Skandynawów. Zapowiadane śniegi mają jednak nadejść dziś wieczorem i jutro, ale jakieś 200 km na północ od Sztokholmu i wyżej. Wiosna na południu jest niezagrożona. (rn)

Jarzębina wypuszcza pierwsze pączki 3 maja 2012r.

Sztokholm, 3 maja 2012 r. – jarzębina wypuszcza pierwsze pączki.

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2012

 

Awaria uratowała spóźnialskich. Dzisiaj upływał termin składania deklaracji podatkowych w Szwecji. Jednak termin został przesunięty do jutra z powodu awarii centrali telefonicznej Urzędu podatkowego Skatteverket. Ochoczy podatnicy nie mogli się dodzwonić by uzyskać odpowiednie informacje. Teraz mają drugą szansę. do jutra do 24:00. Coraz więcej Szwedów składa deklaracje elektronicznie. Do dzisiaj popołudnia wykorzystało tą formę 4,5 mln podatników, o 300 000 więcej niż rok temu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2012

 

Używane komputery rosną w cenie. W miarę nadciągających wieści o finansowych problemach eurozony rośnie niechęć do szastania pieniędzy również w Szwecji, kraju wolnym od euro. Coraz chętniej kupowane są tutaj używane komputery i inny sprzęt IT. Według statystyk firmy Inrego, zajmującej się renowacją i sprzedażą używanych komputerów, ceny tego typu sprzętu wzrosły lub pozostawały na niezmiennym poziomie w ciągu ostatnich trzech miesięcy. Normalnie cena używanego komputera spada o około 5% miesięcznie. Przedsiębiorstwa nie wymieniają swoich komputerów tak często jak kiedyś, co znacznie zmniejsza podaż na rynku wtórnym. Jednocześnie stale rośnie popyt i to winduje ceny. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2012

 

Polska gwiazda północy. Wonna I de Jong, polska miliarderka mieszkająca w Szwecji, była wczoraj gościem popularnego programu szwedzkiej telewizji SVT Min sanning (Moja prawda). Opowiadała tam o swoim życiu. Wzruszająca opowieść o skromnej dziewczynce z Przasnysza, ubogiej emigrantce w Szwecji, a dziś właścicielce blisko tysiąca nieruchomości wycenianych na ponad miliard koron – brzmi jak bajka i jest tym bardziej fascynująca, że prawdziwa. O Wonna I de Jong pisaliśmy wcześniej...

Wonna I de Jong 2012 05 01

Wonna I de Jong opowiada o swoim życiu w programie SVT.

 

Szwecja, Dziennki

1.05.2012

 

Homoanonimus. Od dzisiaj obowiązuje w Szwecji nowe prawo, które nakazuje dostawcom telefonii oraz internetu magazynowanie wszelkich danych o kontaktach obywateli. Jest to realizacja unijnej dyrektywy i kolejny krok do totalnej inwigilacji. Nasi władcy chcą wiedzieć o nas już niemal wszystko. Lista zbieranych informacji jest wstrząsająca. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

1.05.2012

 

Brytyjskie porty zamknięte dla szwedzkich piratów. Decyzją Sądu Najwyższego Wielkiej Brytanii, szwedzka strona The Pirate Bay (TPB) ma być niedostępna na terenie całego Zjednoczonego Królestwa. TPB to prawdopodobnie najbardziej znany serwis pośredniczący w wymianie plików między internautami. Zdecydowana większość materiałów jest jednak udostępniana przy naruszeniu praw autorskich. Na tej podstawie organizacja Brytyjski Przemysł Fonograficzny, wystosowała pozew o zablokowanie strony. Wniosek został rozpatrzony na korzyść wnioskodawcy przez brytyjski Sąd Najwyższy. Zgodnie z jego orzeczeniem, dostawcy Internetu na wyspach mają uniemożliwić użytkownikom dostęp do witryny TPB. Decyzja jest silnie krytykowana przez brytyjskie społeczeństwo, które obawia się kolejnych kroków w kierunku całkowitej cenzury Internetu. (ms)

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net