Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Marzec 2012 00049

 

Szwecja, Dziennki

31.03.2012

 

Piękno rodzicielstwa. Szwedzki dwór królewski opublikował piękne zdjęcia z nowo narodzoną księżniczką Estelle w roli główne. Estelle to pierworodne dziecko następczyni szwedzkiego tronu księżniczki Victorii oraz jej męża, jeszcze niedawno chłopaka z ludu, a dziś już księcia Daniela. Zdjęcia ilustrują piękno rodzicielstwa, nie tylko królewskiego. Czytaj więcej o parze książęcej...

Rodzicielstwo.

Mam Victoria z córeczką Estelle. © Kungahuset.se

Rodzicielstwo

Tata Daniel z córeczką. © Kungahuset.se

Rodzicielstwo

Rodzice i ich córeczka. © Kungahuset.se

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2012

 

Przegląd skandynawskich filmów. W dniach 12-15 kwietnia, w warszawskim kinie Lunie odbędzie się druga część przeglądu skandynawskich filmów pt. "Jakby w zwierciadle". W programie znajdą się filmy autorstwa m.in. Liv Ullman, Jensa Liena, Anity Killi ale i Carla Theodora Dreyera. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć dzieła powstałe na kanwie utworów Augusta Strindberga, Henryka Ibsena czy Sigrid Undset, ale i współczesnych znanych autorów jak Kerstin Ekman. Na przegląd przyjedzie do polski jedna z najbardziej znanych norweskich reżyserek - Anja Breien (więcej o Anji...). Szczegółowy program znajduje się na stronie kina Luna... (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

30.03.2012

 

Pracuj kiedy masz ochotę. Coraz bardziej popularną formą zatrudnienia w Szwecji jest poprzez firmy delegujące personel do innych firm, coś w rodzaju agencji wynajmu personalu (bemanningsföretag). Formalnie jest się zatrudnionym w agencji, gdzie otrzymuje się bardzo małą pensję w oczekiwaniu na zewnętrzne zlecenie. Do agencji zwracają się inne firmy, które właśnie potrzebują personelu o konkretnych kwalifikacjach. Agencja dostarcza personel na określony czas, a pracownik otrzymuje już znacznie wyższe wynagrodzenie. W ten sposób można pracować tylko wówczas jak się ma na to ochotę.

W ubiegłym roku tą formę pracy wybrało w Szwecji choć raz 139 000 osób, o 21 000 więcej niż rok wcześniej. Dla 62 900 osœb było to całoroczne zatrudnienie. Obroty całej branży odnajmu personelu wzrosły o 4,7 mld koron i wyniosły 24,3 mld sek. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

29.03.2012

 

nic

Tomas Tranströmer podczas uroczystości wręczania Nagrody Nobla 10 grudnia 2011 roku.

nic

Jeden z najsłynniejszych szwedz­kich poetów przyjeżdża do Polski. Tomas Tranströmer, laureat literackiej nagrody Nobla przyjeżdża do Polski w maju, odwiedzi Warszawę i Kraków. Będzie promował swoje najnowsze wydawnictwo "Wiersze i proza 1954-2004", które stanowią zbiór wszystkich opublikowanych dotąd utworów. Jest to niejako prezent z okazji 80 urodzin autora. Tomas Tranströmer przez wiele lat pracował jako psycholog, przez co w swoich wierszach przedstawia zderzenie ludzkiej psychiki z oderwaną od natury współczesną cywilizacją. Warszawiacy mieli już okazję zapoznać się z jego twórczością podczas akcji "poezja w tramwajach" która miała miejsce w stolicy przed kilkoma laty. (kkn)

12

Szwecja, Dziennki

29.03.2012

 

Jaja uratowane. Szwedzki związek zawodowy pracowników handlu nie ogłosi strajku tuż przed Wielkanocą, jak zapowiadał poprzednio. Termin strajku przesunięto na... piątek 13 kwietnia. Do strajku może przystąpić wówczas 5 600 członków w 34 sklepach oraz 31 magazynach. Najbardziej dotknięta była by branża żywnościowa, skazana na codzienne dostawy oraz oczywiście zwykli konsumenci. Straty poniocą też duże domy handlowe, takie jak Ikea, Hennes & Mauritz, Bauhaus, Åhléns.

Handels to lewacki związek, dla którego socjalizm jest głównym przykazaniem. Taki charakter mają wszystkie związki zawodowe skupione w centrali LO, odpowiedniku dawnego PRL-owskiego CRZZ. (rn). Zobacz też 22/03...

 

Szwecja, Dziennki

29.03.2012

 

Kranówa już nie najlepsza? Kontrola jakości wody komunalnej w Szwecji wykazuje duże braki. Szwedzki Urząd d.s. Żywności – Livsmedelsverket – sprawdził jakość kontroli w 80 gminach w latach 2007-2010. Mimo, że co piąte ujęcie wody pitnej wykazywało powtarzające się problemy, rzadko prowadziło to do konkretnych działań ze strony gminy. Nadal jednak pijemy w Szwecji nie przegotowaną wodę prosto kranu – nawet niemowlęta. Choć może i tutaj dopadają nas "europejskie standardy" (rn)

Szwcja woda

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2012

 

Szwecja rozpieszcza kadrę akademicką. Zgodnie z niedawnym sondażem Sveriges Radio AB, szwedzkie uczelnie i szkoły wyższe wydały w ciągu zeszłego roku 211 milionów koron na tzw. koszty reprezentacyjne. Obejmuje to m.in. gratisowe obiady, podróże i przekąski dla pracowników dydaktycznych, kwiaty dla ważnych figur wizytujących szkoły oraz duże ilości kawy. Wielu wykładowców uważa, że przerwa na kawę jest istotną częścią ich pracy. – Przy kawie, nieustannie dochodzi do intensywnej wymiany informacji i wiedzy, nie można o tym zapominać – twierdzi Pam Fredman, rektorka Uniwersytetu w Geteborgu. Taki pogląd nie powinien nikogo dziwić, integracja przy solidnej dawce kofeiny oraz porcji cukru zawartej w słodkich wypiekach, jest na tyle istotnym fenomenem szwedzkiej kultury, że przydzielono jej oddzielne słowo w języku szwedzkim – fika. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2012

 

Telia blokuje Skype. Szwedzcy teleoperatorzy chcą zablokować Skype i Viber. Programy umożliwiają dzisiaj darmowe rozmowy telefoniczne poprzez internet. Przeszkadza to bardzo szwedzkim operatorom, takim jak Telia lub Tele2. Sami nie potrafili tego wymyśleć, to teraz przeszkadzają innym. To kolejne ograniczenie wolnego internetu. Coraz trudniej znaleźć uczciwego dzisiaj dostawcę internetu – bez wiązania klienta umową na kilka lat i bez cenzury. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.03.2012

 

Szwedzkie klopsiki nie w smak Belgom. Belgijscy restauratorzy zarzucają szwedzkiemu potentatowi meblowemu IKEA nieetyczne zdobywanie rynku. Przedsiębiorcom nie podobają się niskie ceny w restauracjach sklepów IKEA, oferujących szwedzkie potrawy, m.in. małe klopsiki – köttbullar. Belgowie określają ceny jako dumpingowe.

Konflikt trwa już od dłuższego czasu. W grudniu ubiegłego roku grupa 200 bezdomnych pojawiła się w jednym ze sklepów Ikei. Jak się okazało, zostali tam zaproszeni na darmowy posiłek przez zrzeszenie be lgijskich restauratorów – Horeca.

Według analizy którą IKEA zleciła niezależnej firmie konsultingowej wynika, że działalność gastronomiczna firmy nie przynosi jednak strat, co wyklucza dumping cenowy. Mimo to, Horeca wystosowała pozew o nieuczciwą konkurencję. Klopsikową wojnę rozstrzygnie teraz sąd. Nie czekając na werdykt belgijska oddział koncernu IKEA uzupełnił swój statut o "usługi restauracyjne". (ms)

IKEA

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2012

 

Muzeum Saaba ponownie otwarte. Po trzech miesiącach przerwy, wynikającej z bankructwa Saab Automobile, muzeum kultowego samochody wznawia działalność. – Jesteśmy zachwyceni. W sobotę odwiedziło nas około 1200 osób - mówił dyrektor muzeum Peter Bäckström. Było to możliwe dzięki 28 mln koron uzbieranych wspólnie przez miasto Trollhättan gdzie mieści się fabryka samochodów, koncern Saab AB oraz Fundację Wallenberga. Pozwoliło to na wykupienie muzeum wraz z całą zawartością, dzięki czemu cenna kolekcja eksponatów pozostanie w komplecie. Wcześniej próbowano je sprzedać na aukcji. (ms). Zobacz 17.01.2012...

para saab

Klejnot muzeum – prototyp Saaba z 1947 r. zwany ursaaben (pra saab).

 

Szwecja, Dziennki

28.03.2012

 

61-latek pobity przez gang wyrostków w Geteborgu, drugim co do wielkości mieście Szwecji. Do zdarzenia doszło w niedzielę, na rynku Kortedala. Świadkowie mówią, że mężczyzna był kopany w głowę. Obecnie leży w szpitalu z poważnymi uszkodzeniami mózgu. Mężczyzna został atakowany podczas gdy wyprowadzał swojego psa a spacer. Według policji, najpierw doszło do wymiany zdań, dopiero porem do pobicia. Policja przesłuchała już podejrzanych, ale zostali wypuszczeni. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2012

 

Prawie koronowana głowa w Sztokholmie. W dniu wczorajszym zakończyły się odwiedziny brytyjskiej pary książęcej w Szwecji. Następca tronu książę Karol, wraz z małżonką Kamilą, podczas trzydniowej wizyty odwiedzili m.in. Muzeum Statku Vasa w Sztokholmie, gdzie pod opieką króla Karola XVI Gustawa oraz królowej Sylwii, podziwiali słynny galeon. Para wywołała duże poruszenie w stolicy. Setki ciekawskich Szwedów zbierały się na ulicach, aby zobaczyć brytyjskich arystokratów. Niektórzy mieli nawet okazje uścisnąć dłoń księcia Walii i zamienić parę grzecznościowych zwrotów. Księżna Kamila zdradziła reporterom, iż cudownie spędziła czas w Szwecji, miło wspomina zwłaszcza kolację w rezydencji królewskiej Drottningholm. Swoje skandynawskie tournée brytyjska para kontynuuje w Danii. (ms)

 

Szwecja, Dziennki

26.03.2012

 

Działka budowlana za darmo. Parę dni temu opublikowaliśmy nowinkę pt. "Działka budowlana poszukuje właściciela" o tym, że gmina Nordmaling w północnej Szwecji oferuje działki budowlane za darmo (zob. 22/03). Informację podchwyciły media w Polsce i teraz otrzymujemy masę listów z prośbą o dodatkowe informacje. Nie zdołamy na wszystkie odpowiedzieć indywidualnie, ale zainteresowanych zapraszamy na stronę, gdzie stopniowo będziemy uzupełniali informację na ten temat – Działka...

Nordmaling

Przystanek Nordmaling,

 

Szwecja, Dziennki

25.03.2012

 

Zmiana czasu zagrożeniem życia. Musisz wstać wcześniej w niedzielę i nerwowo patrzysz na zegarek? Denerwujesz się, żeby się nie spóźnić lub wziąć leki o stałej porze? Nie jesteś w tym sam, wielu ludzi ma podobnie. Mało tego, zmiana czasu może powodować gorsze samopoczucie a nawet kłopoty zdrowotne związane z krótszym snem i zaburzeniem działania naszego wewnętrznego zegara biologicznego.

Według sondy przeprowadzonej przez szwedzki dziennik Dagnes Nyheter aż 40% Szwedów jest z tym, by był tylko letni czas, 29% jest za czasem zimowym, 12% nie ma zdania, zaś tylko 19% Szwedów jest za utrzymaniem obecnego rozwiązania.

Szwedzki uniwersytet medyczny Karolinska institutet przeprowadził badania, z których wynika, że około 30 Szwedów będzie miało zawał serca w ciągu dwóch tygodni od dnia zmiany czasu z zimowego na letni. Jeżeli weźmiemy pod uwagę, że 1,6 miliarda ludzi na świecie przesunęło w nocy wskazówki o godzinę, okaże się, że zmiana czasu każdego roku powoduje kilka tysięcy ataków serca. I jak co roku, o tej samej porze pojawia się pytanie, czy ma to jakikiolwiek sens. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2012

 

Ceny mieszkań przy parkach rosną. Okazuje się, że 6 na 10 mieszkańców Sztokholmu jest skłonnych zapłacić więcej za mieszkanie, jeżeli znajduje się ono przy jakimś obszarze zielonym np. parku lub lesie. Według ankietowanych, najważniejsze czynniki przy wyborze miejsca zamieszkania to dostęp do szeroko pojętej kultury czyli kin lub teatrów, restauracje i sklepy. Parki i lasy są ulubionym miejscem odpoczynku dla 64% ankietowanych. Jednocześnie ważne jest, by było tam czysto i przede wszystkim bezpiecznie. (kkn)

Hagaparken

Park Haga w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

24.03.2012

 

Szwedzki żołnierz został ciężko ranny w wyniku wybuchu bomby w Mazar-i-Sharif w Afganistanie. Natychmiast został przetransportowany helikopterem do wojskowego szpitala. Obecnie jego stan jest ciężki, ale stabilny. Szwecja posiada od 2006 roku Provincial Reconstruction Team (PRT) w Mazar-e-Sharif, północnym Afganistanie. Oddział pracuje w ramach International Security Assistance Force – ISAF. Około 1000 osobowy personel pochodzi ze szwecji i Finlandii. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

23.03.2012

 

Mama Victoria wraca do roboty. Szwedzka następczyni tronu księżniczka Victoria, która zaledwie miesiąc temu urodziła córeczkę Estellę, wróciła już do swoich obowiązków następczyni tronu. Wraz ze swym mężem i szczęśliwym tatą księciem Danielem uczestniczyła dzisiaj w uroczystym lanczu w pałacu królewskim w Sztokholmie. Obiad był wydany na cześć bawiącego w Szwecji księcia Walii, Karola, następcy tronu brytyjskiego. Jest to pierwsze oficjalne wystąpienie księżniczki po porodzie. Jak widać królewski urlop macierzyński nie trwał długo. Jednak Viktoria będzie nadal przebywała głównie w domu wraz ze swą córeczką, a w oficjalnych uroczystościach będzie brała udział tylko od czasu do czasu – "gdy będzie to możliwe" – informuje dwór. (rn).

Księżniczka Victoria wita szwedzkiego premiera

Lancz nie brzmi groźnie, ale ściskanie kilkudziesięciu rąk przedtem to prawdziwa harówa. Tu mama Victorka wita szwedzkiego premiera Fredrika Reinfeldta. Zobacz film...

12

Szwecja, Dziennki

22.03.2012

 

Ryzyko strajku w Wielkanoc. Szwedzki związek zawodowy Handels, skupiający zatrudnionych w sektorze handlowym, zapowiada strajk w okresie świąt Wielkiejnocy. Pracownicy są niezadowoleni ze swoich pensji i postulują o ich wzrost o 4,7%. Przeciwnik – branżowa organizacja pracodawców Svensk Handel – oferuje, 2,6%. Rokowania przerwano w poniedziałek i partnerzy wrócili do okopów. Jeżeli strony się nie dogadają, szykuje się strajk przed i w święta, który może utrudnić Szwedom przygotowania do Świąt. (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

22.03.2012

 

Co trzecia duża firma w Szwecji nie płaci podatku od swoich zysków. Główny dziennik państwowej szwedzkiej telewizji – SVT Rapport – pokazał, że co trzecia szwedzka firma lub koncern nie płaci podatku w ogóle albo płaci marne grosze. Według ponad 2 tysięcy deklaracji złożonych w 2010 roku. 4 z nich: Telia Sonera, Astra Zeneca, H&M i państwowy (!) Vattenfall razem zapłaciły około 3 milionów koron podatku. Natomiast 7 innych znanych szwedzkich firm Atlas Copco, Nordstjernan, Sandvik, SCA, Securitas, Volvo AB i Volvo Personvagnar albo w ogóle nie płacą podatku albo płacą bardzo małe sumy. Krytyka wobec takiego postępowania znacznie wzrosła odkąd kryzys światowy coraz bardziej daje się odczuć wśród zwykłych ludzi. Unikanie płacenia podatku w Szwecji umożliwia przedsiębiorstwom łatwość przenoszenia zysków do krajów o bardziej rozsądnym poziomie opodatkowania. (kkn)

12

Szwecja, Dziennki

22.03.2012

 

Działka budowlana poszukuje właściciela. Gmina Nordmaling w woj. Västerbotten postanowiła zaradzić wyludnianiu się okolic. By skusić nowych mieszkańców postanowiono rozdać ponad 100 działek budowlanych – za darmo! Jedyny warunek to zbudowanie tam domu w rozsądnym terminie. Mimo to brak chętnych. Pięknie położona miejscowość nad fiordem Zatoki Botnickiej jest chyba niedoceniana. Masz ochotę dostać działkę – napisz do nas: info@szwecja.net. (rn)

Nordmaling

Nordmaling

Okolice Nordmaling.

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2012

 

Kolejny krok do zniewolenia. Szwedzki riksdag przyjmie dzisiaj unijną dyrektywę o totalnej inwigilacji obywateli krajów członkowskich. Oprócz istniejących już systemów Eurosojuz domaga się teraz zbierania i przechowywania informacji o wszystkich rozmowach telefonicznych, SMS-ach, mailach, odwiedzanych stronach internetowych itp. Komisarze chcą wiedzieć kto do kogo dzwoni, w jakim czasie i gdzie znajdowali się w danej chwili rozmówcy. Nawet gdy rozmowa nie doszła do skutku, gdy puściłeś np. tak zwaną strzałkę – komisarz też chce wiedzieć. Operatorzy telefoniczni i internetowi będą zmuszani do przechowywania wszystkich tych danych. Dyrektywa o totalnej inwigilacji ma zacząć obowiązywać od... 1 maja. Symbolika jest uderzająca. Czytaj dalej...

W związku z tak drastyczną ograniczeniami wolności szwedzki dostawca internetu i telefonii, firma Bahnhof postanowiła uruchomić system, dzięki któremu wszyscy użytkownicy będą anonimowi. Warto zapoznać się z ofertą tej firmy – www.bahnhof.se (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.03.2012

 

Sposób na raka. Hanna i Lotti, dwa młode sznaucery, potrafią w kropli krwi wywąchać raka, zanim jeszcze pojawią się zauważalne objawy. W tym stadium rak jest na ogół jeszcze uleczalny. Pieski należą do węgierskiego profesora György Horvatha, pracującego w instytucie onkologii w uniwersyteckim szpitalu Sahlgrenska w Geteborgu. Za pomocą węchu potrafią one zidentyfikować próbkę krwi zaatakowanej rakiem wśród wielu zdrowych próbek. I w dodatku nigdy się nie mylą – twierdzi profesor. Teraz profesor Horvath pracuje nad konstrukcją elektronicznego aparatu, który może dokonać tej samej sztuczki. (rn)

György Horvath

Prof. György Horvatha wraz ze swoimi pieskami. Foto Carolina Byrmo.

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2012

 

500 nowych miejsc pracy w północnej Szwecji zapowiada państwowy koncern górniczy LKAB. Właśnie złożono wniosek o pozwolenie na wydobycie rudy żelaza w miejscowości Mertainen koło Svappavaara. Szacuje się, że złoże zawiera 150 mln ton rudy żelaza. Już za rok spodziewane jest rozpoczęcie wydobycia. Powstaje więc dodatkowe zapotrzebowanie na personel, ponad dotychczasowe 1000 osób poszukiwanych do pracy w najbliższych latach. O Lapońskim bomie górniczym pisaliśmy wcześniej: 30.12.2011, 19 04 2011...

 

Szwecja, Dziennki

20.03.2012

 

Koniec domysłów. Chrzest szwedzkiej księżniczki Estelle odbędzie się 22 maja tego roku – poinformował dwór królewski. Praktycznie od jej urodzenia 23 lutego tego roku próbowano w mediach zgadnąć datę chrztu. Jeszcze wczoraj ogłaszano "przeciek", że będzie to 16 maja. Ci co zarezerwowali już hotel na tę datę będą musieli przedłużyć swój pobyt w Sztokholmie.

Księżniczka Estelle, druga w kolejce do szwedzkiego tronu, to pierwszy w historii Szwecji żeński następca tronu od urodzenia. Nawet jej mama, księżniczka Viktoria, pierwsza w kolejce do sukcesji korony szwedzkiej po swym ojcu, panującym obecnie królu Karolu XVI Gustawie, nie miała tej rangi od przyjścia na świat 14 lipca 1977 r. Dopiero w 1980 roku, na podstawie zmienionej w między czasie konstytucji, przejęła ten zaszczyt od swojego młodszego brata, księcia Karola Filipa. (rn)

Estelle

Estelle Silvia Ewa Mary. Foto Kungahuset.se

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2012

 

W pogoni za królem. Dzisiaj rozpoczął się nowy rozdział w poszukiwaniu prawdziwych szczątek szwedzkiego średniowiecznego króla Magnusa Ladulåsa. Archeolodzy otworzyli w tym celu grób innego króla – Karla Knutssona – spoczywającego dotąd w spokoju w kościele Riddarholmen, położonym na sztokholmskiej wyspie o tej samej nazwie. W grobie, zgodnie z przewidywaniami odnaleziono szczątki siedmiu osób. Poddane one zostaną teraz szczegółowym badaniom. Naukowcy mają nadzieję odnaleźć wśród nich kości króla Ladulåsa. Otwarcie jego własnego, oficjalnego grobu w ubiegłym roku przyniosło wielkie rozczarowanie. Okazało się, że... zobacz nowinkę z 9.12.2011... oraz art. Król Magnus Władysław...

Riddarholmskyrkan

Riddarholmskyrkan, miejsce spoczynku szwedzkich królów. Foto Jan Erik Forss.

 

Szwecja, Dziennki

19.03.2012

 

Ściąga zamiast nauki. Mimo intensywnej kampanii informacyjnej szwedzcy studenci wybierają ściągi i inne przekręty zamiast solidnej nauki. Liczba zawieszeń w prawach studenta wzrosła w 26. największych szwedzkich szkołach wyższych o 60% w latach 2009-10, by w ubiegłym roku pozostać na tym samym, wysokim poziomie. Maksymalny okres zawieszenia wynosi sześć miesięcy. Najczęstszą formą oszustwa jest plagiat cudzych tekstów. – Nie wierzę absolutnie, że ktoś popełnia plagiat świadomie – przekonuje Christoffer Gullberg, przedstawiciel związku studentów z Jönköping w wywiadzie dla agencji TT. Naturalnie – to czysty zbieg okoliczności! Albo wirus. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

19.03.2012

 

Afera w francuskiej IKEI. Okazuje się, że Szwedzi – właściciele meblowego giganta – postanowili inwigilować nie tylko swoich pracowników ale też niezadowolonych klientów. Zarzuca się firmie, że zatrudniała prywatnych detektywów. Jakby tego było mało, dwa francuskie związki zawodowe złożyły oficjalne skargi, donosi francuska gazeta "Le Canard Enchainé". Zostały opublikowane także maile między zarządem spółki a detektywami. Głównym zadaniem firm było zdobywanie dowodów obciążających pracowników lub klientów, którzy wytoczyli sądowy proces szwedzkiemu gigantowi. Spółka już powołała specjalny zespół, który ma dokładnie zbadać sprawę. Istnieje ryzyko, że francuska afera odbije się na wizerunku firmy IKEA nie tylko w Europie ale i na świecie. (kkn). Zobacz też 1.03.2012...

12

Szwecja, Dziennki

18.03.2012

 

Wszystkie 5 osób załogi zginęło gdy norweski samolot wojskowy typu Hercules zderzył się z górą w pobliżu masywu Kebnekaise, w północnej Szwecji. Według wstępnych przypuszczeń samolot eksplodował w momencie zderzenia z pionową ścianą skalną. Eksplozja wywołała lawinę, w odmętach której znaleziono ciała ofiar. Akcja ratunkowa została przerwana, gdyż nie ma już nadziei, że ktokolwiek przeżył. Teraz trwa poszukiwanie czarnych skrzynek. W Norwegii panuje żałoba. (rn). Zobacz też 16/03...

Hercules krasz

Miejsce zderzenia Herculesa z górą. Foto Norweska Armia.

 

Szwecja, Dziennki

17.03.2012

 

Hercules rozbity. W niedostępnych górach w pobliżu masywu Kebnekaise znaleziono szczątki rozbitego norweskiego samolotu typu Hercules. Trwają poszukiwania rozbitków. Szanse, że ktoś z pięciu Norwegów pozostał przy życiu są już minimalne. Czytaj poniżej. Zobacz zdjęcia z katastrofy...

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2012

 

Klin klinem. Interesującego odkrycia dla walki z alkoholizmem dokonali norwescy naukowcy Paul Oliver-Johansen i Teri Krebs. Okazuje się, że jedna jedyna doza LSD daje taki sam efekt jak codzienne zażywanie aktualnie stosowanych leków przez... 6 miesięcy! 59% pacjentów przestało pić alkohol w ogóle lup używa go w znacznie mniejszym stopniu. Rezultaty ich badań zostały opublikowane w uznanych pismach specjalistycznych British Journal of Psychopharmacology oraz Nature News. Naukowcy przekonują, że LSD powinno się zacząć stosować w leczeniu alkoholizmu w Norwegii.

Narkotyk LSD był bardzo popularny wśród hippisów z końca lat 60-tych ubiegłego wieku. Wywołuje on silne halucynacje i zmiany w percepcji bodźców zmysłowych. Do 1967 r. był środkiem legalnym w USA, ad 1966 r. w Szwecji. Czas na reaktywację. (rn)

Hair, Treat WilliamTreat Williams w filmie Hair – ekranizacji hippisowskiego muzykalu. Zobacz...

 

Szwecja, Dziennki

16.03.2012

 

Intel kupuje szwedzką technikę. Amerykański gigant elektroniczny kupił 10% udziałów szwedzkiej firmy Tobii, rozwijającej technikę sterowania komputerów za pomocą wzroku, tzw. Eye tracking. Tobii jest wyceniane na około 700 mln zł. Dzięki intelowym milionom i zwiększonej produkcji, firma ma nadzieję obniżyć jednostkową cenę swoich produktów.

Eye tracking polega na kierowaniu strumienia podczerwieni w kierunku oka użytkownika. Odpowiednia kamera rejestruje potem reakcje oka, a oprogramowanie przetwarza te dane i wydaje odpowiednie polecenia systemowi. Technika może mieć zastosowanie w wielu dziedzinach. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

16.03.2012

 

Katastrofa Herculesa. Norweski samolot transportowy typu Hercules zaginął wczoraj w północnej części gór skandynawskich, po szwedzkiej stronie, w okolicach masywu Kebnekaise. Kontakt z załogą utracono wczoraj 14.40. Samolot uczestniczył w ćwiczeniach NATO. Nadal trwają poszukiwania 5-osobowej załogi samolotu mimo trudnych warunków atmosferycznych – silny wiatr i minus 10–15°C. Jednak według ekspertów są spore szanse przeżycia w takich warunkach. W akcji biotą udział ekipy ratunkowe ze Szwecji, Norwegii i Danii. (rn).

 

Szwecja, Dziennki

15.03.2012

 

Coraz więcej biednych dzieci w Szwecji. Organizacja Rädda Barnen (Ratuj Dzieci) alarmuje, że w Szwecji jest coraz więcej biednych dzieci. Liczy się, że 13 na 100 dzieci jest biedne, czyli około 250 tysięcy w całym kraju. Jako przykład biednego dziecka podaje się dzieci, których rodziców nie stać na wyjazd na wakacje lub prezenty na Gwiazdkę. Jako przyczynę podaje się politykę rządu oraz stale zmniejszające się zasiłki dla samotnych rodziców. Ciekawe, ile polskich dzieci zostałoby sklasyfikowanych jako biedne biorąc pod uwagę powyższe wytyczne... (kkn)

 

Szwecja, Dziennki

12.03.2012

 

Zasiłek dla pasożytów. Posłowie szwedzkiego parlamentu, riksdagu, otrzymują tzw. pensję gwarancyjną po utraceniu mandatu. Oznacza to, że kwitują oni spore pieniądze każdego miesiąca tak długo aż nie znajdą innej pracy. W praktyce oznacza to, że po opuszczeniu riksdagu nie muszą już pracować do końca życia. Podatnicy ponoszą coraz większe koszty utrzymywania takich darmozjadów. W ubiegłym roku 97 byłych posłów dostało w sumie 63,3 mln koron, czyli około 31 mln zł, ponad 326 000 zł rocznie na głowę! W wyniku krytyki takiego stanu rzeczy powołano komisję parlamentarną, która ma przyjrzeć się systemowi. Oczywiście nie za darmo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2012

 

Komu ufają Szwedzi? W Geteborgu opublikowano dzisiaj kolejny "Barometr zaufania" szwedzkiego narodu. Okazuje się, że największym zaufaniem w ogóle Szwedzi obdarzają... Szwedzkie radio i państwową telewizję. Na kolejnych pozycjach są: IKEA, Szkoły wyższe i Volvo. Listę zamykają popołudniówka Aftonbladet, zbankrutowany producent samochodów osobowych Saab oraz partia Szwedzcy Demokraci. Zobacz pełną listę...

 

Szwecja, Dziennki

8.03.2012

 

Najbogatszy Szwed. Na tegorocznej liście Forbesa w pierwszej dziesiątce, jako #8, znalazł się tylko jeden Szwed. Jest nim główny właściciel szwedzkiego koncernu odzieżowego H&M – Stefan Persson. Dotychczasowy najbogatszy Szwed – twórca meblowego giganta IKEA – w obliczu wścibskich mediów, wypominających mu ciągle jego niegdysiejsze hitlerowskie sympatie, zdołał przepisać swój majątek na różne fundusze i zaprzyjaźnione spółki. W ten elegancki sposób schował się na dyskretnym miejscu... 337 listy Forbesa. Nie po to jest złoto by pod pręgierzem stało. Teraz, popijając rozkoszne koniaki w swojej szwajcarskiej willi w Lozannie, Ingvar Kamprad może chichotać sobie z medialnego losu "najbogatszego" Szweda. (rn)

H&M w Kambodży.

Oto źródło bogactwa właściciela H&M Stefana Perssone – wyzyskiwane i zagłodzone pracownice w kambodżańskiej fabryce H&M padają pokotem. Zobacz też Nowinkę 8.02.2012...

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2012

 

Kupić nie kupić. Wpływ mediów na decyzję kupna nowego mieszkania jest niemal tak samo duży jak banków i znacznie większy niż poziom oprocentowania kredytów. Wynika to z niedawnego badania, w którym zapytano 1600 agentów nieruchomości w Szwecji jakie czynniki mają największy wpływ na rynku mieszkaniowym. Oto wyniki:

nic

Banki
Media
Ogólny niepokój
Pesymizm co do własnej ekonomii
Oprocentowanie kredytu
Sytuacja na rynku pracy
Optymizm co do własnej ekonomii
Duża podaż
Mała podaż

nic

83%
83%
81%
54%
53%
52%
48%
43%
30%

 

Szwecja, Dziennki

7.03.2012

 

Żelazne prawa rynku. Szwedzka prokuratura postawiła dziś zarzuty polskiemu kierowcy TIRa, którego 17 października 2011 r. przyłapano w Karlskrona na próbie przemytu do Szwecji środków dopingujących. Sporej ilości – ponad 1,6 miliona dawek wartości ponad dwóch milionów koron na szwedzkim rynku. 47-letniemu mężczyźnie grozi kara do 6 kat więzienia. Podejrzany twierdzi, że nie wiedział o nielegalnym ładunku. Według tutejszych mediów jest to największa konfiskata tego typu środków w Szwecji. Przemycaną ilością dawek środków dopingujących można by obdarować blisko 18% ludności Szwecji. Jest popyt – jest podaż. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2012

 

Deszcz norweskich koron spada na Szwecję. Handel przygraniczny z Norwegią kwitnie. Bogaci kuzyni z Norwegii zrobili w ubiegłym roku w Szwecji zakupy za blisko 7 miliardów złotych. Norwescy producenci towarów codziennego użytku przyglądają się temu z rosnącym niepokojem. Aż 6% całego norweskiego handlu tymi towarami przeniosło się do Szwecji. Niewiele mogą jednak na to poradzić, głównie ze względu na wysokie podatki w kraju. Traci też na tym norweskie państwo, gdyż podatki lądują w skarbcu sąsiada. Chytry traci podwójnie. (rn)

Ullared

Centrum handlowe Gekås w Ullared – oferta nie do odrzucenia dla Norwegów.

 

Szwecja, Dziennki

6.03.2012

 

Björlund znowu ostrzy. Szwedzki minister szkolnictwa, faszyzujący liberał Jan Björklund, szef szwedzkiej partii liberałów (fp), znowu zaostrza. Tym razem chce on zaostrzyć centralne sterowanie dyspozycją godzin lekcyjnych dla różnych przedmiotów, co do tej pory leży w gestii nauczycieli. Björklund słynie z tego, że ciągle coś nakazuje, zakazuje i wyostrza. W swym dorobku ma już zakaz rozmawiania w ojczystym języku przez dzieci obcokrajowców, indoktrynację prywatnych szkół, czy też ograniczanie przyjmowania uchodźców politycznych. Jeżeli coś przydałoby się zaostrzyć, to kryteria sprawowania urzędu ministra. W pewnym programie telewizyjnym szwedzki minister szkolnictwa nie potrafił odgadnąć, co znaczy słowo "arytmetyka". (rn) Zobacz nowinkę 30.08.2010...

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2012

 

Rosja musi zmienić swój system polityczny jeżeli chce uchodzić za europejską demokrację – powiedział szwedzki minister spraw zagranicznych komentują prezydenckie wybory w Rosji. Szwecja nie wysłała jeszcze gratulacji zwycięzcy wyborów, ale Carl Bildt obiecuje to zrobić, gdy Putin obejmie po raz drugi urząd prezydenta. Szwecja utrzymuje w zasadzie dobre stosunki z Rosją – kontynuuje Bild swoją wypowiedź dla państwowej telewizji SVT. Różnimy się w paru punktach, ale jednocześnie jesteśmy zainteresowani rozwojem wymiany handlowej. Szwecję odwiedza też coraz więcej rosyjskich turystów – argumentuje szef szwedzkiej dyplomacji. (rn)

nic

Carl Bildt

Carl Bildt

 

Szwecja, Dziennki

5.03.2012

 

Melodifestivalen – koniec eliminacji. W sobotę zakończyły się w Szwecji eliminacje do Festiwalu Piosenki – Melodifestivalen. Jest to tutaj wielotygodniowa impreza przynosząca państwowej telewizji milionowe zyski. Kolejne koncerty odbywają się w różnych miastach i podczas każdego entuzjastyczni telewidzowie wysyłają miliony głosów słono płatnym SMS-em. Poziom utworów i wykonawców wypełnia skalę możliwych upodobań. Po sobotnim koncercie "Ostatniej Szansy" znamy już pełną listę finalistów, którzy odśpiewają 10 marca, jak zwykle w sztokholmskiej sferycznej hali widowiskowej Globen, swą pieśń z nadzieją zwycięstwa. Ten, komu nadzieja się spełni, będzie reprezentował Szwecję na Festiwalu Eurowizji 26 maja w Azerbejdżanie. Oczywiście, jeśli prześliźnie się przez drugi półfinał Festiwalu Eurowizji 24 maja. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

4.03.2012

 

Vasaloppet – Bieg Wazy. Szwed Jörgen Brink zwyciężył dzisiejszy Bieg Wazy. Jest to jego trzecie zwycięstwo tego największego biegu narciarskiego świata. Na kolejnych miejscach do mety w Mora dobiegli Daniel Tynell, również Szwed, oraz Czech Stanislav Řezáč. Brink pobił przy okazji rekord biegu, który wynosi teraz 3.38.41. Był to 88 Bieg Wazów. Zobacz też...

Finisz Biegu Wazy 2012

Finisz Biegu Wazy 2012, od lewej Jörgen Brink, Daniel Tynell, Stanislav Řezáč.

12

Szwecja, Dziennki

1.03.2012

 

IKEA przed sądem? Francuskie związki zawodowe chcą postawić szwedzkiego giganta meblowego przed sądem. Francuska gazeta Le Canard Enchainé opublikował wczoraj informację o tym, że IKEA sprawdza czy jej zatrudnieni są notowani na policji. Dowodem ma być przechwycony przez gazetę mail jednego z szefów meblowego koncernu do prywatnej firmy ochroniarskiej. W liście tym uzgadnia się w jaki sposób IKEA będzie miała dostęp do policyjnych kartotek, by na bieżąco kontrolować swoich pracowników oraz... klientów. Trzeba wiedzieć, kto sadza swoje brudne dupsko na szwedziańskim krześle. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.03.2012

 

Wiele ofert sprzedaży. Nadal utrzymuje się wysoka podaż na szwedzkim rynku mieszkaniowym. Ilość mieszkań i domków jednorodzinnych wystawionych na sprzedaż wzrosła w ciągu lutego o 2% – podaje największy serwis internetowy Bovision.se. W całej Szwecji do kupienia jest w tej chwili 12 974 mieszkań oraz 16 079 domków – zatem jest w czym wybierać. W Sztokholmie liczba ogłoszeń sprzedaży wzrosła o 13% od końca stycznia. Najwyraźniej właściciele nieruchomości doszli do wniosku, że ceny osiągnęły apogeum i czas realizować zyski. (rn)

Domek na sprzedaż.

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net