Nowinki ze Szwecji – archiwum.

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Styczeń 2012 00439

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2012

 

Uczeń ze świecą szukany
Tylko w listopadzie i grudniu 2011 roku szwedzkie licea wydały 8 mln koron (1sek=0,5zł) na ogłoszenia prasowe w poszukiwaniu uczniów. Bitwa o licealistów przybiera na sile. Podczas gdy topnieje liczba kandydatów, rekordy bije ilość szkół. W 2001 roku było w Szwecji 654 liceów, w roku ubiegłym liczba ta przekroczyła tysiąc. Co gorsza pieniądze wydawane na reklamę idą z puli przeznaczonej na kształcenie młodzieży. Jenak twarde prawo rynku głosi – kto nie reklamuje ten ginie. (rn)

Uczeń ze świecą poszukiwany.

 

Szwecja, Dziennki

31.01.2012

 

Szwecja przystąpi do Europaktu
Do tej pory przeciwstawiali się temu Socjaldemokraci, główna partia opozycji. Jednak w sam raz przed unijnym szczytem nastąpiła zmiana lidera i – fikumiku – partia zmieniła stanowisko. Premier Fredrik Reinfeldt otrzymał mandat poddania się niemieckiemu szantażowi i przystąpienia do paktu pod pewnymi warunkami:
– wymagania paktu dotyczące finansów państwa nie obowiązują Szwecji,
– Szwecja zachowa swój model rynku pracy,
– Szwecja nie może być w żaden sposób zmuszona do wprowadzenia waluty euro,
– szwedzki premier będzie uczestniczył w spotkaniach na szczycie eurozony.

Reinfeldt twierdzi, że warunki zostały spełnione.

Kanclerz Niemiec Angela Merkel podkreśliła, że ustalenia paktu mają być teraz wpisane do ustawodawstwa wszystkich państw UE oraz „obowiązywać wiecznie”. A to się nam Niemcy rozhulali – ostatnio organizowali nam Europę zaledwie na tysiąc lat. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2012

 

Historia zatacza koło
Kto żyje dostatecznie długo pamięta jeszcze grafitowe tabliczki, na których dzieciaki stawiały kredą pierwsze literki. Teraz wracamy do tego, z tym, że tabliczki już nie grafitowe, a skomplikowane, elektroniczne urządzenia. W podsztokholmskiej Sollentunie w ciągu dwóch lat wszyscy uczniowie otrzymają laptopa oraz iPada – elektroniczną tabliczkę zwaną też tabletem. Celem jest całkowicie skomputeryzowana szkoła. Nowa pedagogika testowana jest już od kilku lat w paru szkołach. Pierwsze kroki w sztuce pisania i czytania maluchy stawiają na iPadach. Papier i ołówek dostaną dopiero w drugiej klasie. Uczniowie mają nieograniczony dostęp do internetu. Zamiast cenzury niektórych stron stosowana jest perswazja. Papierowe podręczniki zastąpią już wkrótce programy komputerowe. Dzięki połączeniu całej klasy w jedną sieć nauczyciel może obserwować postępy każdego ucznia w czasie rzeczywistym. (rn)

Szwecja – iPad w przeszkolu

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2012

 

Urząd ds. kontrabandy
Dziewięciu pracowników szwedzkiego Urzędu ds. Działalności Gospodarczej (Bolagsverket) jest zamieszanych w aferę alkoholową. Chodzi o przemyt alkoholu z Niemiec do Szwecji. 80-ciu osobom postawiono zarzuty, jednak nie ma wśród nich urzędników ww. urzędu. Jeden z urzędników jest podejrzany, że był kimś w rodzaju hurtownika. Poczuł się tym urażony i zwolnił się z pracy. Na otarcie łez dostał 132 000 koron odprawy. Jego klienci – pracownicy Bolagsverket – nie poniosą żadnych konsekwencji prawnych. Jednak przestępstwo nie uszło im na sucho – zostali poinformowani, że dyrekcja ocenia to wszystko „nadzwyczaj surowo”. A to się im dostało! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.01.2012

 

Nie milkną strzały w Malme. Kolejna, trzecia w ten weekend osoba, została postrzelona w Malme w niedzielę. W sobotę ofiarami strzałów w centrum Malme padły dwie osoby (zobacz poniżej). Tym razem napaści dokonano w dzielnicy Rosengård. 38-letni mężczyzna stał przy swoim samochodzie, gdy obok zatrzymał się inny samochód. Wysiadło z niego trzech mężczyzn i zaczęło strzelać. 38-latek został trafiony w szyję i w klatkę piersiową. Sam jednak zdołał dotrzeć do szpitala, gdzie poddano go operacji. Trzy ofiary strzelaniny na ulicach Malme w ciągu jednego weekendu nie poprawią wizerunku miasta. (rn) Zobacz też...

Malmö, Rosengård

Malme, Rosengård.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2012

 

Bagno na wagę złota
Niejednym ironicznym uśmiechem skwitowali znajomi wiadomość, gdy Johny Lantto kupił w 1994 roku bagienne torfowisko w okolicach Pajala na dalekiej północy Szwecji. 170 mokrych hektarów kosztowało Johnnego 80 000 koron. Teraz okazało się jednak, że oprócz torfu jest tam również wartościowa ruda żelaza. Na jej wydobycie władze udzieliły koncesji firmie Northland Resources. Według szwedzkiego prawa geologicznego firma wydobywcza musi zapłacić 1,5 promila wartości rudy. Trzy czwarte tej sumy trafi do kieszeni właściciela gruntu, a tę czwartą zabierze państwo. ¾ z 1,5 promila nie brzmi imponująco, ale dwa miliony koron rocznie już bardziej. Tyle właśnie dostanie Johny Lantto – właściciel bagna pod Pajala. (rn)

kopalnia rudy żelaza Kaunisvaara pod Pajala.

kopalnia rudy żelaza Kaunisvaara pod Pajala.

 

Szwecja, Dziennki

29.01.2012

 

Łatwiej odebrać prawo jady w Szwecji
Od 1 stycznia tego roku zaostrzono przepisy dotyczące prawa jazdy. Lekarz, który podejrzewa, że posiadacz prawa jazdy nie powinien prowadzić samochodu ze względów zdrowotnych, a mimo to odmawia poddania się badaniom, jest zmuszony zgłosić to do odpowiednich władz. Teraz wystarczy, że swoje podejrzenia opiera on na podstawie karty choroby pacjenta, a nie – jak dotychczas – bezpośredniej z nim rozmowy.

Ocenia się, że co roku w Szwecji traci prawo jazdy zaledwie około 1% kierowców spośród tych, którzy utracili zdolność bezpiecznego prowadzenia samochodów w wyniku choroby. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

28.01.2012

 

Kolejna strzelanina w Malme
Dwie osoby zostały ranne podczas sobotniej strzelaniny w centrum Malme, w Szwecji. 22-letni mężczyzna został zatrzymany za próbę popełnienia morderstwa. Ofiary – dwóch młodych mężczyzn – odwieziono do szpitala. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Od 24 listopada 2011 roku śmierć od strzałów z broni palnej poniosło w Malme pięć osób. Żaden ze sprawców nie został ujęty. (rn) Zobacz też....

Malmo

Centrum Malme.

 

Szwecja, Dziennki

27.01.2012

 

Trudniej o pracę w Szwecji
W najbliższych dwóch latach coraz trudniej będzie znaleźć pracę w Szwecji. Według prognozy urzędu pośrednictwa pracy Arbetsförmedlingen ilość zatrudnionych wzrośnie w tym roku zaledwie o 5000 osób. Rok temu wzrost wynosił 90 000 osób. W 2013 roku przewiduje się nawet spadek zatrudnienia o 25 000 osób. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2012

 

Człowiek z metalu
Po kilkudniowej, intensywnej łapance Socjaldemokraci znaleźli w końcu chętnego do pełnienia roli przywódcy partii. Sytuacja była dramatyczna po nagłej dymisji po­prze­dniego lidera. Wszyscy znani działacze partyjni odmówili przejęcia sterów tonącego okrętu. Nowym przywódcą został więc stosunkowo mało znany Stefan Löfven – szef socjalistycznych związków zawodowych IF Metall. Władze partii mają nadzieję, że potrafi on uciszyć walki frakcyjne wewnątrz partii i zatrzymać gwałtowny spadek poparcia dla Socjaldemokratów.

Szwecja

Stefan Löfven

Stefan Löfven

Związek IF Metall i Stefan Löfven byli w 2004 r. zwolennikami wprowadzenia szowinistycznych przepisów, uniemożliwiających podjęcie pracy w Szwecji nowym członkom UE z byłego bloku sowieckiego (oprócz Niemców). Po przegranej w riksdagu (sejmie) IF Metall pod rządami Löfvena ścigał Polaków i obywateli państw nadbałtyckich po całej Szwecji, by uniemożliwić ich zatrudnianie. (rn) Zobacz też 21.01.2012.

 

Szwecja, Dziennki

26.01.2012

 

Mroźny jarmark latem
W lutym każdego roku odbywa się jarmark, w Jokkmokk w dalekiej Laponii. Ma on sławę najmroźniejszego w Szwecji. Sława jest, ale turystów nie ma. Wolą przyjeżdżać tu latem. Przemyślni Lapończycy postanowili temu zaradzić. W miejscowym muzeum urządzają specjalne sale chłodnicze, by odtworzyć zimową atmosferę sławnego jarmarku. Letnicy będą mogli podziwiać lapońskie rękodzieło spacerując po skrzypiącym śniegu i pohukując z mrozu. (rn)

Jarmark w Jokkmokk

Jarmark w Jokkmokk.

 

Szwecja, Dziennki

25.01.2012

 

Trzy jabłuszka w pierwszej 10. I aż dwa w pierwszej trójce. iPhone 4S firmy Apple jest najczęściej kupowanym smartfonem w Szwecji. Drugie miejsce zajmuje Samsung Galaxy Mini, a trzecie… znowu iPhone, nieco starsza wersja 4. Są to dane największego operatora w Szwecji – firmy Telia – za rok 2011. W pierwszej dziesiątce znalazły się także trzy wersje telefonów Sony Ericsson, trzy wersje Samsunga oraz HTC Wildfire S. Listę zamyka… iPhone 3GS. (rn)

iPhone 4S

Apple iPhone 4S.

 

Szwecja, Dziennki

23.01.2012

 

Przemyślna sprzedaż domu
Rodzina Sonerud ze szwedzkiego miasteczka Hudiksvall wystawia na sprzedaż swój dom – w częściach. Wystarczy przyjechać i wymontować drzwi, kaloryfery czy wannę, płacąc tylko za pojedyncze elementy. Doskonała okazja dla tych, którym wystarczy kawałek, a nie cały dom. I wygoda dla Sonerudów. Dom jest i tak przeznaczony do rozbiórki, a na jego miejscu stanie nowy. Dzięki sprzedaży na części sporą część pracy wykonają kupujący i jeszcze za to zapłacą. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

23.01.2012

 

Coraz więcej szaleńców z bronią palną
...biega po ulicach szwedzkich miast. W ciągu czterech lat ilość skonfiskowanej przez policję, nielegalnej broni palnej podwoiła się – z 1200 sztuk w 2008 roku do 2400 w roku 2011. Seria zabójstw w Malme w ostatnich miesiącach zwróciła szczególną uwagę na ten problem. Według wstępnych statystyk dla roku 2011 w Malme zastrzelono dziewięć osób, w Sztokholmie siedem, a w Geteborgu dwie. Ilość postrzelonych, którzy przeżyli jest znacznie większa. (rn) Zobacz też...

12

Szwecja, Dziennki

21.01.2012

 

Kapitan opuszcza tonącą łajbę
Håkan Juholt, lider partii Socjaldemokratów, został zmuszony do dymisji. Po wielu gafach, niezręcznych wypowiedziach oraz ujawnionych przez media nadużyciach ekonomicznych Juholt złożył dzisiaj dymisję. Jeszcze wczoraj władze partii deklarowały, że mają pełne zaufanie do swego przywódcy. Był to jedynie zabieg umożliwiający Juholtowi jako takie odejście z twarzą. Chodziło tylko o stworzenie wrażenia, że dymisja Juholta jest jego własną decyzją – dla dobra partii. Podczas krótkiego przywództwa Juholta poparcie wyborców dla Socjaldemokratów spadło do rekordowo niskiego poziomu. (rn) Zobacz też: Margarita… oraz Nowinki na ten temat...

Juholt

Håkan Juholt – od dzisiaj były szef parti Socjaldemokratów.

 

Szwecja, Dziennki

21.01.2012

 

Szwedzi coraz odważniej wynajmują pomoc domową
Jeszcze parę lat temu wynajęcie pomocy domowej zepchnięte było do szarej strefy. Wieloletnia propaganda w Szwecji, podobnie jak w innych krajach socjalistycznych, wmawiała ludziom, że praca sprzątaczki jest poniżająca. Od pięciu lat rządzi jednak w Szwecji koalicja czterech partii niesocjalistycznych, więc zmieniła się linia propagandowa. Sprzątanie przestało być wstydliwe. Wprowadzono ulgi podatkowe, dzięki którym praca na czarno nie jest już opłacalna. Tylko w ubiegłym roku liczba osób, które wynajmują firmy, często jednoosobowe, do prac domowych wzrosła o 27%. I odważyło się do tego przyznać. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.01.2012

 

Coraz więcej polskich kierowców TIR-ów
...jeździ po szwedzkich drogach. Szwedzkie firmy transportowe chętnie współpracują z polskimi kierowcami. Współpraca może mieć charakter zatrudnienia lub – najchętniej – zlecenia, gdy kierowca prowadzi samodzielną działalność gospodarczą. Szczególnie w tym drugim przypadku nie jest to w smak tutejszym socjalistycznym związkom zawodowym, które nic wówczas na kierowcach nie zarabiają. Związki rozpoczynają więc kampanię skierowaną przeciwko Polakom. Związek Pracowników Transportu (Transportarbetareförbundet) w wywiadzie dla szwedzkiego radia przedstawiał niedawno polskich kierowców mniej lub bardziej jako przestępców. Związkowych szowinistów przeraziło najbardziej, gdy współpracę z polskimi firmami podjęła jedna z największych szwedzkich firm transportowych Transportledet. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2012

 

Margarita czyni cuda
Jestem teraz lepszym człowiekiem – zapewnia przywódca szwedzkich Socjaldemokratów Håkan Juholt, który właśnie powrócił z urlopu w Meksyku. Brzmi to jak dobra reklama dla wycieczek czarterowych: Stań się lepszym człowiekiem – kup tydzień w Acapulco. Reparacja człowieczeństwa to dla Juholta sprawa życia i śmierci... Czytaj dalej...

12

Szwecja, Dziennki

17.01.2012

 

Muzeum na sprzedaż
Po ogłoszeniu bankructwa Saaba Automobile rozpoczęto wyprzedaż majątku firmy. Teraz przyszedł czas na muzeum Saaba. Ważny rozdział historii szwedzkiego przemysłu wystawiono na sprzedaż. Do piątku 20 stycznia 2012 r. do godz. 12:00 można składać oferty kupna zabytkowych modeli. Prawdziwym rarytasem jest pra-Saab (ursaab) – prototyp wykonany ręcznie w latach 1946-47. Trudno ocenić wartość tego samochodu. Zbudowano go w jednym egzemplarzu z części znalezionych na złomie.

W zbiorach muzeum znajduje się około 120 samochodów marki Saab, od późnych lat 40–tych do ostatnich dni fabryki w Trollhättan. Zobacz muzealne samochody – pdf 8,3MB. (kz). Zobacz temat Saab...

pra Saab

Pra-Saab – prototyp z 1947 r.

 

Szwecja, Dziennki

17.01.2012

 

Tańsze mieszkania w Szwecji
O całe 11% potaniały w Szwecji mieszkania własnościowe w grudniu ubiegłego roku. Przecena objęła nawet duże miasta. W Sztokholmie i okolicach ceny spadły o 3%, za to w regionie Malmö aż 11% – tyle co średnia krajowa. Spadki cen w rejonie Geteborga zatrzymały się na -9 procentach. Za metr kwadratowy płacono średnio w kraju 20 237 koron, podczas gdy taki sam kwadrat w centralnych dzielnicach Sztokholmu kosztował już 54 345 koron. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.01.2012

 

Zdalnie sterowane lotniska
System kamer i czujników umożliwi lądowanie i startowanie samolotów, mimo że wieża kontrolna znajduje się setki kilometrów od lotniska. Zdalnie sterowane lotniska to w Szwecji już nie science fiction a rzeczywistość. Już w tym roku ma zacząć funkcjonować lotnisko w Örnsköldsvik sterowane z Sundsvall, czyli… o 120 km dalej. Technika jest dostarczana przez koncern zbrojeniowy SAAB. Znajdzie ona zastosowanie dla 25 spośród 40 lotnisk w Szwecji. Przyniesie to duże oszczędności i umożliwi intensyfikację krajowego ruchu lotniczego między mniejszymi miejscowościami. (rn).

Zdalnie sterowane lotnisko

Foto: SAAB.

 

Szwecja, Dziennki

13.01.2012
piątek

 

Piątek 13-go
..nie cieszy się dobrą sławą. Wielu sądzi, że ten dzień przynosi pecha i unika ryzykownych przedsięwzięć, a ci najbardziej przesądni nie wychodzą z łóżka. Statystyki nie potwierdzają jednak powszechnych obaw. Szwedzka firma ubezpieczeniowa Trygg-Hansa przejrzała swoje archiwa i po zbadaniu ponad dwóch milionów przypadków odkryła, że w piątek 13-go wydarzyło się o 7% mniej wypadków niż w przeciętny dzień tygodnia. Ba! Nawet w zwyczajne piątki zdarza się o 3% więcej nieszczęść niż w te przypadające na 13-go. Okazuje się, że rację jak zwykle mieli starożytni Grecy, którzy uważali piątek za szczęśliwy dzień – święto Afrodyty, bogini miłości. Ale ci najbardziej oddani Afrodycie też zapewne nie wychodzili z łóżka. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2012

 

Maleje inflacja w Szwecji
Jeszcze w listopadzie 2011 roku średni przyrost cen w ciągu 12 miesięcy – inflacja – wynosił 2,8%. Grudzień ograniczył już wzrosty do 2,3% w stosunku do o rok młodszego bliźniaka. Według ekspertów przyrost cen utrzyma się na niskim poziomie przez dłuższy czas. Do spadku inflacji przyczyniły się niższe ceny prądu, odzieży i butów. Wzrosły natomiast ceny żywności oraz koszty kredytów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

12.01.2012

 

Tańsze domki jednorodzinne w Szwecji
Jak wykazuje najnowsza statystyka SCB (szwedzki GUS) ceny domków jednorodzinnych spadły nieco w ubiegłym roku. Spadki odnotowano w 18 spośród 21 województw. Jest to pierwszy tak wyraźny spadek od lat 90-tych ubiegłego wieku. Specjaliści oceniają, że utrzyma się on przez najbliższe 3–5 lat. W ostatnim kwartale ubiegłego roku domki potaniały o 3% w stosunku do kwartału trzeciego. Krajowa średnia cena domku wynosiła 1,9 mln koron w IV kwartale 2011 r. (rn)

Domek jednorodzinny

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2012

 

Lekarzom opłaca się pracować w święta
Uniwersytecki szpital w Linköping, w środkowej Szwecji zapłacił lekarzowi 30 000 koron (15 000 zł) za parę godzin pracy podczas Świąt Bożego Narodzenia. W sytuacjach, gdy brakuje personelu, szpital jest zmuszony wzywać lekarzy, którzy są aktualnie na urlopie. Płaci im wówczas podwójną stawkę… jeżeli są to normalne godziny pracy. Za nocki szpital płaci dodatkowo, za niedziele i święta jeszcze bardziej dodatkowo, no a w Święta Bożego Narodzenia..! Razem wyszło 30 tysięcy za świąteczną nockę. Taki system, nic na to nie możemy poradzić – tłumaczy Urban Säfvenberg, szef szpitalnego pogotowia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2012

 

Czego mysz może dokonać
Lot samolotu skandynawskich linii lotniczych SAS ze Sztokholmu do Nowego Jorku został dziś odwołany. Przyczyna? Mysz w kabinie. Pasażerów przebukowano na inne samoloty, a personel sztokholmskiego lotniska Arlanda zajmował się przez resztę dnia polowaniem na gryzonia. Bezskutecznie. W końcu pusty samolot – wraz z myszą – poleciał do Oslo w Norwegii. Tam pogoń za myszą będzie kontynuowana. W Norwegii, jako kraju suwerennym, nie należącym do Unii Europejskiej, będzie można zastosować skuteczniejsze środki techniczne – zakazany w UE specjalny papier z klejem, do którego być może przyklei się dzielna myszka. A może nie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.01.2012

 

E20 – najbardziej niebezpieczna droga w Szwecji
Przedwczoraj zginęło tam w czołowym zderzeniu samochodu osobowego z ciężarówką kolejne 5 osób. Na odcinku Alingsås-Vara w woj. Västra Götaland od 2005 r. zginęły w sumie 22 osoby, a 50 zostało rannych. Inny groźny odcinek drogi E20 znajduje się między Skara a Örebro. Eksperci szwedzkiego Urzędu Komunikacji przedstawili listę 55-ciu najbardziej niebezpiecznych dróg w kraju. 11 z nich znajduje się w woj. Västra Götaland.

E20, 5 km. norr Alingsås.

Droga E20, 5 km na północ od Alingsås.

Na czarnej liście nie ma już drogi nr 73 między portem Nynäshamn, gdzie przypływa prom z Gdańska, a Sztokholmem. Do niedawna droga ta nosiła ponure miano „drogi śmierci”. Teraz jest tam śliczna 4-pasmowa autostrada. (rn)

Droga nr 73, Nynäshamn–Sztokholm.

Droga nr 73, Nynäshamn–Sztokholm.

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2012

 

Szwedzi proszą o łaskę
Dwaj szwedzcy dziennikarze, Martin Schibbye oraz Johan Persson, skazani w Etiopii na 11 lat więzienia za nielegalne przekroczenie granicy i terroryzm, postanowili przyznać się do winy oraz poprosić o wybaczenie i ułaskawienie. Podczas procesu dziennikarze utrzymywali, że zarzut terroryzmu jest bezpodstawny. Z pomocą ekspertów doszli jednak do wniosku, że alternatywa – wieloletni proces odwoławczy w etiopskim sądzie – nie rokuje szansy sukcesu. (rn) Zobacz też 27.12.2011…

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2012

 

Praca w górnictwie
Szwedzki pośredniak (Arbetsförmedlingen) otwiera specjalną filię do rekrutacji górników. Minimum 5000 osób trzeba zatrudnić w szwedzkim przemyśle wydobywczym w najbliższych pięciu latach. Oprócz wykwalifikowanych specjalistów potrzebny jest też personel pomocniczy. Nowe biuro pośrednictwa pracy poszukuje również pracowników za granicą. (rn)

Kiruna

Kopalnia w Kirunie.

 

Szwecja, Dziennki

10.01.2012

 

Coraz mniej napadów na banki
Po rekordowym roku 1993, kiedy to odnotowano blisko 350 napadów na banki lub urzędy pocztowe, zmniejsza się ilość tego typu przestępstw. W ubiegłym roku było zaledwie 16 napadów na banki w Szwecji, o 13 mniej niż rok wcześniej. Jest to najniższa odnotowana dotąd liczba. Również napady na transporty gotówki cieszą się mniejszą popularnością rabusiów. W 2011 r. było ich zaledwie 19, o połowę mniej niż w 2010 r. Jak widać, kryzys nie omija również branży rabunkowej. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

09.01.2012

 

Duże różnice w cenie prądu
Cena prądu różni się w Szwecji bardzo w zależności od gminy, w której się mieszka. Różnica między najdroższą a najtańszą gminą przekracza 4000 zł rocznie. Najwięcej płacą za prąd mieszkańcy gminy Torsås w woj. Kalmar. Koszt prądu dla średniego domku jednorodzinnego wynosi tam 39 769 koron rocznie (20 tys. zł). Najtaniej oświetlają się i grzeją mieszkańcy gminy Malung w Dalarna. Płacą oni tam za prąd dla podobnego domku zaledwie 31 685 koron, czyli o 8 084 koron mniej niż ich rodacy z południa kraju. Przyczyną takich różnic są decyzje administracyjne i przepisy podatkowe różne dla odmiennych regionów. Krajowy związek właścicieli domów jednorodzinnych (Villaägarnas riksförbund), który zbadał ceny prądu w całym kraju, jest bardzo krytyczny wobec tak dużych różnic. (rn). Więcej...

 

Szwecja, Dziennki

09.01.2012

 

Podwójna „cena” za lot
Klientom tanich linii lotniczych Norwegian przyszło zapłacić podwójnie za swój bilet. Dotyczy to biletów kupowanych pod koniec ubiegłego tygodnia poprzez stronę Norwegian.no. Przyczyną był błąd w systemie, w wyniku którego pieniądze za bilet ściągano dwukrotnie z konta klienta. Norwegian informuje, że trwa już proces zwracania pieniędzy i że poszkodowani klienci nic nie muszą sami robić w tej sprawie. Ale sprawdzenie konta nie zaszkodzi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

08.01.2012

 

Dom w Szwecji
Ceny nieruchomości w Szwecji są wysokie w porównaniu z Polską. Jednak i tutaj można trafić na prawdziwą okazję, zwłaszcza z dala od wielkich ośrodków miejskich, a o to w Szwecji nietrudno. Jak można kupić dom w Szwecji, krok po kroku opisuje Pan Robert, opierając się na własnym doświadczeniu. Poczytaj...

Domek na skale

 

Szwecja, Dziennki

05.01.2012

 

Długi weekend
Jutro znowu święto – w Polsce nareszcie tak samo jak w Szwecji – Święto Trzech Króli. W Szwecji nazywa się je „Trettondedag jul” (13-ty dzień Świąt Bożego Narodzenia), ale odnosi się ono również do trzech króli, którzy odwiedzili żłobek Chrystusa. standardowych życzeń dla tego święta. Na Wielkanoc życzymy „Glad Påsk”, na Święta Bożego Narodzenia „God Jul”, a na Nowy Rok „Gott Nytt År”. Potem już mówi się po prostu „God fortsätning”, czyli dosłownie „dobrego dalszego ciągu”. I tym skromnym życzeniem Trzej Królowie muszą się zadowolić. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

05.01.2012

 

Strzelanina w Gislaved
Dziś po godz. 16 policja interweniowała w wyniku strzelaniny w miasteczku Gislaved w południowej Szwecji. Tym razem obyło się bez ofiar śmiertelnych. Jedną osobę ranną odwieziono do szpitala. Według wstępnych informacji jej życie nie jest zagrożone. Tożsamość ofiary nie jest znana, sprawców oczywiście też. Wszystko jest teraz takie niejasne – poinformował Göran Gunnarsson z policji woj. Jönköping. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

05.01.2012

 

Owacje dla zbrodniczej ideologii
Brawami na stojąco żegnano dzisiaj przywódcę szwedzkich komunistów Larsa Ohly. Trwa właśnie kongres Vansterpartiet, podczas którego wybrany zostanie nowy władca. Partia nie używa dzisiaj nazwy „komunistyczna” i jej przywódcy też unikają miana komunisty w publicznych wypowiedziach. Choć przyznają, że robią to tylko dlatego, że dzisiaj nie brzmi to atrakcyjnie. Kontynuatorzy najbardziej zbrodniczej ideologii w dziejach ludzkości zasiadają nadal w szwedzkim parlamencie, a publiczna telewizja nadaje na żywo ich kongres, jakby to był sympatyczny piknik. Nikomu, jak widać, nie przeszkadzają tutaj miliony ofiar komunistycznego terroru i ludobójstwa, za które są odpowiedzialni wyznawcy i propagatorzy tej zbrodniczej ideologii.

Solą w oku są raczej ci, którzy starają się wyzwolić swoje narody z jarzma czerwonego terroru lub jego pogrobowców. Szwedzka propaganda chętnie przyłączyła się np. wczoraj do chamskich ataków na walczących o narodową odnowę Węgrów. Szwedzi – cichy sojusznik Hitlera, potomkowie esesmanów z piątej dywizji pancernej SS Wiking – mają dziś czelność pouczać Węgrów, co to jest demokracja. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

05.01.2012

 

Spacerek zamiast zatrzymań
Szwedzcy politycy znaleźli nareszcie sposób na powstrzymanie fali brutalnych morderstw w Malmö na południu Szwecji – będą demonstrować. W ostatnich tygodniach zastrzelono tam 5 osób. Sprawcy są nadal nieznani. Brutalne morderstwa z użyciem broni palnej, noża czy siekiery są w Szwecji częstym, niemal codziennym zjawiskiem. W roku 2010 np. zamordowano tutaj 333 osoby. Można się spodziewać, że statystyka 2011 roku będzie jeszcze gorsza.

Jak podają szwedzkie media, ponad 4 000 osób zgłosiło gotowość wzięcia udziału w demonstracji przeciwko przemocy. Gdy już całe te 500 osób przespaceruje się w piątek po zakrwawionych ulicach Malmö, politycy i policja będą mogli odetchnąć z ulgą w poczuciu dobrze spełnionego obowiązku. Bandyci też (rn). Zobacz też 3.1.2012...

 

Szwecja, Dziennki

04.01.2012

 

Tańszy prąd dzięki łagodnej zimie
Branża budowlana pełna entuzjazmu, budowniczowie dróg zachwyceni, firmy odśnieżające w euforii. Wszystko z powodu łagodnej zimy. Również zwykli konsumenci nie posiadają się z radości. Ciężko doświadczeni porażającymi rachunkami za prąd ubiegłej zimy i zimy przed nią oddychają teraz z ulgą, gdy cena prądu wraca do bardziej humanitarnych poziomów. Przeciętny właściciel domku jednorodzinnego płaci teraz nawet parę tysięcy miesięcznie mniej.. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

04.01.2012

 

Free speed!
Ograniczenie szybkości na niektórych drogach w Szwecji zmieniono do 120 km/h. Problem w tym, że za tą zmianą nie nadążyło prawo. Według obowiązujących przepisów maksymalną dopuszczalną prędkością jest nadal 110 km/h. Ten, kto zgodnie ze znakami drogowymi jedzie 120 km/h, łamie więc prawo. Policja jest w rozterce – karać mandatem czy nie. Na szczęście wybrano znacznie sympatyczniejsze rozwiązanie – żadnych mandatów do czasu zmiany prawa. Dzięki temu mamy w praktyce siedem autostrad bez ograniczenia szybkości:

SzwecjaE4 Norr Uppsala - Mehedeby fri fart Szwecja
SzwecjaE18 Väster Enköping
SzwecjaE20 Väster Mariefred - Eskilstuna
SzwecjaE4 Norr Gränna - Linköping
SzwecjaE4 Strömsnäsbruk - söder Örkelljunga
SzwecjaE6 Båstad - Heberg
SzwecjaE6 Heberg - Söder Värö-Backa

 

Szwecja, Dziennki

03.01.2012

 

Fala morderstw w Malmö
Dziś około godz. 12 na ulicy Kantatgatan w Malmö zastrzelono niezidentyfikowanego mężczyznę. Jest to kolejna ofiara fali morderstw w tym mieście. 1 stycznia w pierwszych minutach roku zastrzelono tam 15-letniego chłopca. 26 grudnia zginął od strzałów zamaskowanego napastnika 27-letni mężczyzna w lokalu klubowym. Sześć dni wcześniej strzałem w głowę zamordowano rzemieślnika odnawiającego pewną kawiarnię. Od 24 listopada, kiedy to zastrzelono 31-letniego mężczyznę w biurze firmy taksówkarskiej, zginęło w Malmö 5 osób od strzałów z broni palnej. (rn)

Malmö Non Violence

Rzeźba Carla Fredrika Reuterswärda Non Violence przed dworcem centralnym w Malmö prezentuje się dzisiaj jak ponury żart.

 

Szwecja, Dziennki

03.01.2012

 

Anders je drożej
Od nowego roku obniżono w Szwecji VAT dla gastronomi o ponad połowę, z 25 do 12%. Spodziewanym efektem jest obniżka cen w restauracjach, barach itp. Niemiła niespodzianka spotkała jednak głównego autora obniżki VAT – szwedzkiego ministra finansów Andersa Borga. Obiady w rządowej restauracji będą go teraz kosztowały… drożej. Wszystko przez to, że Urząd Podatkowy „zapomniał” uwzględnić efektu obniżki VAT i podwyższył, jak zwykle, standardową cenę obiadów z 76 do 80 koron. Obiady poniżej tej ceny podlegałyby dodatkowemu opodatkowaniu, więc restauracje dla personelu trzymają się ceny wyznaczonej przez fiskusa. No i Anders płaci więcej. Dla większości normalnych restauracji społowiony VAT daje jednak szansę na obniżkę cen i przewagę konkurencyjną nad tymi bardziej pazernymi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

03.01.2012

 

Lewe faktury
Lawinowo rośnie w Szwecji ilość tzw. lewych faktur. Zwłaszcza w okresach świątecznych lub wakacyjnych oszuści wysyłają faktury za usługi lub towary, które nigdy nie były zamawiane. W dużych firmach, gdzie w tym czasie są zastępstwa, faktury są płacone bez większej kontroli. Ale również prywatne osoby otrzymują takie faktury, a gdy odmawiają płacenia, oszuści posuwają się do szantażu i gróźb. Od 2005 roku ilość zgłoszeń na policję otrzymania nieuzasadnionych faktur wzrosła o… 340%! Tylko między styczniem a listopadem ubiegłego roku było 14 924 takich przypadków. W całym np. 2007 roku było ich zaledwie 2 963. Od 2008 roku nastąpił gwałtowny rozwój zjawiska. Policja, sądy czy urząd komornika pozostają pasywne, a nieraz chętniej ścigają ofiary niż oszustów, więc proceder kwitnie. Roczne obroty osiągają teraz 1,3 mld koron. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

02.01.2012

 

Sztormy zamiast zimy
W krajach tropikalnych nie ma zimy, a jedynie „pora deszczowa”. Tego, co nam w północnej części północnej półkuli kojarzy się z zimą – śniegu i mrozu – też w tym roku nie doświadczamy. Zamiast tego mamy sztormy – jeden po drugim, z wichurą przekraczającą m/s. Według aktualnych prognoz kolejny sztorm jest w drodze od południowego zachodu. Czas już chyba przechrzcić tegoroczną zimę na „porę sztormową”. (rn)

Zima w Szwecji

Dla przypomnienia – tak wygląda zima.

 

Szwecja, Dziennki

02.01.2012

 

Czarna statystyka
Według wstępnych wyliczeń liczba ofiar śmiertelnych na szwedzkich drogach wyniosła w ubiegłym roku 314 osób. Jest to o 24 osoby więcej niż rok wcześniej. Najwięcej zginęło w woj. Västra Götaland – 72 osoby. Najmniej na Gotlandii – 2 osoby. Mimo nieco gorszego wyniku w porównaniu z rokiem 2010, ubiegłoroczne czarne liczby są najlepsze od 1942 roku.

W porównaniu z innymi krajami Szwecja wypada bardzo dobrze. Szwedzka średnia wynosi 2,8 osób na 100 000 mieszkańców, podczas gdy średnia UE osiąga 6,1 osób. (rn)

Wypadek

 

Szwecja, Dziennki

02.01.2012

 

Drożej chorować
Koszt wszelkich wizyt u lekarza, badań czy zabiegów nie przekracza teraz w Szwecji 1100 koron (550 zł) rocznie. Po osiągnięciu tej sumy leczymy się za darmo. Podobnie jest z lekami – im więcej kupujemy, tym mniej płacimy, aż do granicy 2200 koron rocznie. Potem leki dostajemy za darmo. Granice darmowego leczenia i bezpłatnych leków podniesiono w tym roku. W 2011 r. wynosiły one odpowiednio 900 kr oraz 1800 kr. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

02.01.2012

 

Minął rok.
Pierwsza strona portalu Szwecja.net miała w tym czasie około pół miliona odsłon. Czytelnicy obejrzeli w sumie ponad 2,1 miliona stron. Wśród tekstów publicystycznych zamieszczanych w dziale Nowiny największą popularnością cieszył się artykuł Katarzyny Ziętek o szwedzkiej miliarderce polskiego pochodzenia Wonnie I De Jong. Pojawiał on się na ekranach Waszych komputerów 20 razy częściej niż inne teksty tego działu. (Wonna…)

Nasz serwer wyeksportował blisko 70 GB informacji. Najczęściej odwiedzają nas czytelnicy z Polski (ponad 70%), następnie ze Szwecji, Wielkiej Brytanii, Niemiec i USA. W sumie do Szwecja.net zajrzeli internauci z 86 krajów. Ciekawostkę stanowi Peru. Mamy tam wprawdzie niewielu czytelników, ale za to czytają oni znacznie więcej stron podczas jednej wizyty niż wielu innych – średnio 32,4 strony, podczas gdy przeciętna wynosi 8,62. Pozdrawiamy Peru! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

01.01.2012

 

Szwecja 2012

 
  nic

2012: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net