Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Grudzień 2011 r. 00106

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2011

 

Od jutra wchodzi w Szwecji w życie około 50 nowych postanowień i przepisów. VAT dla gastronomii zostaje zmniejszony o ponad połowę – z dzisiejszych 25% do 12%. Obniżka nie obejmuje alkoholu. Taniej więc będzie zjeść obiad w restauracji. Droższe za to będą wyroby tytoniowe, na które podniesiono podatek. Nieco więcej będzie można zarobić wynajmując bez podatku własne mieszkanie. Dodatek mieszkaniowy – zapomoga dla osób, które nie stać na zapłacenie czynszu – zostaje zwiększony. O 200 koron podniesiono granicę korzystania z bezpłatnej służby zdrowia. Teraz za darmo będziemy chodzili do lekarza, gdy wcześniej w ciągu roku wydaliśmy już 1100 koron. W Szwecji będą też od jutra ważne przeglądy samochodów dokonane w innym kraju UE. Polskie firmy mogą więc śmiało oferować przeglądy Szwedom. Pewne ulgi i ułatwienia zaczną obowiązywać dla osób inwestujących swoje oszczędności w akcje i inne papiery wartościowe. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.12.2011

 

Ludność Szwecji. Gdy zegar wybije dwunastą dziś w nocy, liczba mieszkańców Szwecji osiągnie około 9 481 000, oblicza SCB – tutejszy GUS. Przybędzie nas zatem 66 000 osób. Zaledwie w 2004 roku liczba ludności w Szwecji przekroczyła 9 mln, a już jesteśmy niemal w połowie kolejnego miliona. Zatrzymany jednak został stały od 10 lat wzrost liczby urodzin. W tym roku światło dzienne ujrzy o 4000 mniej dzieci niż w roku poprzednim – 111 000 według preliminarnych obliczeń SCB. Zmniejsza się również ilość nowych imigrantów, głównie z Afryki. Natomiast coraz więcej osób opuszcza Szwecję na stałe – w tym roku około 51 000, o 3000 więcej niż rok wcześniej. (rn)

Szwedzi

12

Szwecja, Dziennki

30.12.2011

 

Północ kwitnie. Ze wzruszeniem ramion przyjmują mieszkańcy północnej Szwecji doniesienia o zbliżającym się kryzysie. Trwa tam właśnie prawdziwy boom gospodarczy wywołany potężnymi inwestycjami w przemyśle górniczym. Koncerny górnicze LKAB i Boliden otwierają tam nowe kopalnie rud metali. Jest to motorem rozwoju wielu innych branż. Według niedawnego raportu 40% firm regionu spodziewa się zwiększonych obrotów. Wzrasta również zapotrzebowanie na siłę roboczą. Najbardziej poszukiwani są operatorzy maszyn budowlanych i górniczych, kierowcy ciężarówek oraz inżynierowie różnych specjalności. Ale również kucharze, pielęgniarki i nauczyciele znajdą tutaj pracę. Wokół przemysłu górniczego powstają nowe osiedla i rozkwitają niemal wszystkie branże.

Również zarobki są lepsze na północy niż w reszcie kraju. W Kirunie, Malmberget czy Gällivare młodzi ludzie poniżej trzydziestki zarabiają nawet 35 000 koron miesięcznie brutto. (rn)

Okolice Kiruny

Daleka północ. Foto Bengt Hedberg.

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2011

 

Złoto w Hälsingland. Wiertnicza firma Botnia Exploration nie mogła sobie wymarzyć lepszego prezentu pod choinkę. Dokładnie w wigilię Bożego Narodzenia otrzymała ona wyniki analiz próbek pobranych w Vandelån, w krainie Hälsingland, w środkowej Szwecji. Analizy wskazywały na pokaźną zawartość złota w badanym gruncie na głębokości 118-122 metrów. Firma poszukiwała złota w lasach pomiędzy Näsberg i Ängratörn od 2007 roku. Wytrwałość została nagrodzona. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.12.2011

 

400 000 Szwedów skorzystało w tym roku z tzw. RUT-avdrag – redukcji kosztów prac przydomowych. Wynajmując firmę do sprzątania, prania i innych prac domowych za sumę maks. 100 000 sek rocznie osoby prywatne mogą otrzymać redukcję kosztów aż do 50%. System ten wprowadził centroprawicowy rząd w 2007 r. Dzięki temu coraz więcej firm sprzątających wyszło z podziemia, gdyż praca „na czarno” przestała się opłacać. Co roku przybywa chętnych do zlecania czasochłonnych prac wokół domu wyspecjalizowanym firmom. Zmniejszają się natomiast wydatki państwa związane z bliźniaczą redukcją dotyczącą przebudowy lub remontów domów i mieszkań – ROT-avdrag. Tłumaczy się to mniejszą gotowością Szwedów do podejmowania większych inwestycji wobec tak szeroko zapowiadanego kryzysu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2011

 

Cena strachu. Coraz więcej Szwedów przenosi swoje zaskórniaki z podatkowych rajów do Szwecji, mimo panującego tutaj srogiego klimatu podatkowego. Szwecja nasila ściganie swoich obywateli zawierając umowy o wymianie informacji z krajami o niskim poziomie podatków. Takie umowy są już zawarte ze Szwajcarią, Monako oraz Wyspami Normandzkimi. W przyszłym roku jest ryzyko, że do systemu donosicielstwa przyłączy się Hongkong, Singapur i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Przerażeni Szwedzi decydują się więc na „dobrowolne” płacenie haraczu w Szwecji, w obawie przed ewentualnymi konsekwencjami prawnymi, gdyby haracz został wymuszony. W tym roku już 1 580 osób przeniosło swoje pieniądze do Szwecji składając blisko miliard koron na fiskusowej tacy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.12.2011

 

Cyfryzacja płatnościpostępuje w lawinowym tempie. Rachunki płacimy już niemal wyłącznie przez internet. Podobnie jak bilety na podróż czy imprezę. Przez komórkę kupujemy bilet na miejski autobus czy opłacamy parking samochodu. Wraz z upowszechnianiem smartfonów (skrzyżowania komputera i komórki) coraz więcej osób ma dostęp do swojego internetowego banku bezpośrednio ze swojej "kompórki". Według najnowszego badania 70% właścicieli sklepów w Szwecji chce, żebyśmy częściej płacili kartą, 64% jest bardzo zainteresowanych rozwojem nowych technik pozbawiania nas pieniędzy. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

27.12.2011

 

11 lat więzienia. Sąd w Etiopii ogłosił dziś rano wyrok dla obu szwedzkich dziennikarzy skazanych tam za nielegalne przekroczenie granicy i terroryzm. Martin Schibbye oraz Johan Persson otrzymali karę 11 lat więzienia. Dziennikarze przebywali w objętym walkami regionie Ogaden, by zbadać warunki życia ludności oraz skutki działania międzynarodowych koncernów naftowych. Towarzy­szyli oni partyzantce ONLF, kiedy zostali ujęci przez siły rządowe. Wyrok w ich sprawie zapadł już 21 grudnia, dzisiaj natomiast ogłoszono wysokość kary. Teraz pozostaje im przyznać się do winy i prosić o ułaskawienie lub też odwołać się od wyroku. Ponieważ wyrok ma charakter polityczny, dociekanie prawdy nie ma znaczenia, więc decyzja jest niełatwa. Jedyna nadzieja w tym, że etiopski reżim zrozumie, że uwięzienie Szwedów może okazać się bardzo kosztowne. Szwecja udziela blisko 300 mln koron rocznie w ramach humanitarnej pomocy. (rn) Zobacz też 21.12.2011.

nic

nic

Johan Persson

nic

Martin Schibbye

 

Szwecja, Dziennki

27.12.2011

 

Sztormy zamiast śniegu. Święta upłynęły w Szwecji pod znakiem sztormowych wiatrów. Śnieg tylko na północy, a w całej południowej części kraju było mokro i bardzo, bardzo wietrznie. Sztorm, nazwany ku pocieszeniu słabej płci Dagmar, pozbawił prądu setki tysięcy domów. Wiele z nich musi nauczyć się żyć bez prądu nawet do czwartku – ostrzegają firmy energetyczne. Cały ruch kolejowy w północnej Szwecji został wstrzymany wieczorem w pierwszy dzień świąt. Tysiące pasażerów nocowało w pociągach. W nocy z 25 na 26 XII prędkość wiatrów przekraczała 30 m/sekundę. W woj. Härjedalen urządzenia pomiarowe wskazały 37 m/s. Dziś w nocy nadal wiały silne wiatry, 20–23 m/sek. (rn)

Sztorm w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

23.12.2011

 

Prezent dla drapieżników. Szwedzki rząd zlecił Urzędowi Ochrony Przyrody przedstawienie planu poczynań dla zapewnienia przetrwania wielu gatunkom szwedzkich drapieżników. Ochrona ma obejmować rosomaki, rysie, niedźwiedzie oraz orły. Plan ma zostać przedstawiony najpóźniej do 15 stycznia 2013 roku. Podobnym planem działania zostały już wcześniej objęte wilki. Jutro wigilia, więc może dowiemy się z pierwszej łapy, co zwierzęta na to. W imieniu rysiów dziękuję już dzisiaj – rn.

12

Szwecja, Dziennki

21.12.2011

 

Tragiczny wyrok. Dwóch szwedzkich dziennikarzy, Martin Schibbye oraz Johan Persson, przebywa od wielu miesięcy w areszcie w Etiopii pod zarzutem terroryzmu oraz nielegalnego przekroczenia granicy. Zostali oni aresztowani w regionie Ogaden, gdzie trwa konflikt zbrojny między siłami rządowymi i partyzantką ONLF. Dziś rano w Addis Abeba zapadł wyrok skazujący w obu punktach. Wysokość kary nie została jeszcze ustalona, ale grozi im między 18 a 35 lat więzienia. Szwecja jest w szoku. (rn)

Martin Schibbye i Johan Persson.

Martin Schibbye oraz Johan Persson, ranni podczas zatrzymania w Etiopii.

 

Szwecja, Dziennki

21.12.2011

 

Jak równość to po równo. Wszyscy uczniowie ósmej klasy w pewnej szkole w miasteczku Burlöv na południu Szwecji otrzymali identyczną ocenę E z jednego z przedmiotów. W szwedzkich podstawówkach wprowadzono właśnie nową skalę ocen, od A do F, gdzie E oznacza „zaliczone”, a F już nie. Kierownictwo szkoły w Burlöv zasłużyło więc na F z umiejętności czytania ze zrozumieniem. Nie zrozumieli oni nowych zasad i poszli na łatwiznę – dali wszystkim po równo. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.12.2011

 

Okazja na biznes. Państwowy monopol kontroli pojazdów przestał formalnie istnieć w połowie ubiegłego roku. Jednak niewielu było w stanie podjąć konkurencję z dotychczasowym monopolistą Svensk Bilprovning. Teraz jednak państwo pozbywa się ⅔ swoich stacji kontroli pojazdów. Po nadzwyczajnym zebraniu akcjonariuszy 27 stycznia przyszłego roku można będzie złożyć ofertę kupna wybranych stacji. Przewiduje się, że umowy sprzedaży będą podpisywane w drugim kwartale 2012 roku. Zainteresowanych prosimy o kontakt listowy na adres market@szwecja.net. (rn)

Biilprovning

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2011

 

SAAB bankrutem. Kwadrans po dziewiątej dziś rano złożyłem podanie o likwidację – poinformował właściciel Sabba Automobile Victor Muller na popołudniowej konferencji prasowej. Wobec kategorycznej odmowy GM zaakceptowania proponowanych przez nas nowych współwłaścicieli nie mieliśmy już żadnej innej możliwości – wyjaśnił Muller. Ostatnio proponowanym współudziałowcem miała być chińska firma Youngman. Amerykański GM, poprzedni właściciel Saaba Automobile, nie zgodził się na przekazanie wielu licencji Chińczykom. Chodzi o nowatorskie rozwiązania techniczne. Po kilkuletniej agonii stara, szwedzka marka samochodów osobowych dotarła do końca drogi. (rn)

SAAB

 

Szwecja, Dziennki

19.12.2011

 

Nieśmiałe opady śniegu, jakie dotarły do środkowej i południowej Szwecji w miniony weekend, rozbudziły nadzieję na białe Święta. Jednak nadzieja okazała się płonna. Zapewne już dzisiaj zniknie cieniutka warstwa śniegu w Sztokholmie, a na Wigilię trudno będzie dostrzec pierwszą gwiazdkę przez pochmurne, a czasem i deszczowe niebo. Wygląda na to, że resztę grudnia spędzimy w przedwiosennej atmosferze. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

19.12.2011

 

Giełda opanowana przez roboty. 60% zleceń kupna na sztokholmskiej giełdzie zostaje wycofanych w ciągu… 1 sekundy! A 20% w ciągu milisekundy! Handel papierami wartościowymi coraz bardziej przejmują roboty. Wpompowanie w giełdę tysięcy zleceń na sekundę zmienia kurs akcji oraz aktywuje inne roboty. Powstaje reakcja łańcuchowa. Roboty sprzedają i kupują akcje wielu firm tysiąc razy na sekundę, zadowalając się nawet niewielkim zyskiem. Jednak zysk pomnożony przez wielokrotność transakcji bywa pokaźny.

Mechanizmy funkcjonowania dzisiejszej giełdy zbadała szwedzka telewizja TV4. Okazało się, że kurs akcji często zmienia się 200 razy w ciągu sekundy. W 1500 przypadkach zmienił się 1000 razy w ciągu sekundy. Rekordzistą badanej sesji była akcja Ericssona, która zmieniła cenę 563 razy w ciągu 0,13 sekundy.

Teraz trwa już walka o ułamki milisekund. Znaczenia nabiera lokalizacja robota. Sztokholmska giełda NASDAQ OMX wynajmuje miejsce na ustawienie robotów w halach serwerów giełdy za jedyne 150 000 zł miesięcznie. Skraca to przepływ informacji o niewielki ułamek milisekundy – i przynosi miliony. (rn)

NASDAQ OMX Sztokholm.

Sztokholm, Frihamnen. Tu mieszczą się hale serwerów sztokholmskiej giełdy.

 

Szwecja, Dziennki

16.12.2011

 

Szwecja – bezpieczna skarbonka. Światowi inwestorzy starają się uciekać od smrodliwych obligacji eurozony. Ale gdzieś trzeba ulokować kapitał i przetrwać ciężkie czasy. Rośnie więc popyt na szwedzkie obligacje państwowe, które idą jak ciepłe bułeczki. Szwecja oferuje jedynie 1,5% za 10-letnie obligacje państwowe, czyli mniej niż wynosi inflacja. Oprocentowanie np. włoskich obligacji jest wielokrotnie wyższe – podobnie jak ryzyko niewypłacalności. Trudno się dziwić, że inwestorzy przedkładają zerowy zysk lub nawet – uwzględniając inflację – niewielką stratę nad gruszki na wierzbie. Szwecja, podobnie jak inne kraje, które nie pozbyły się własnej waluty, może teraz czerpać profity z własnej polityki finansowej. Szwedzki ekscentryczny minister finansów, Anders Borg – ten z kitką i kolczykiem w uchu – przeprowadził Szwecję suchą nogą przez finansowe sztormy. Również szwedzka korona (sek) jest dzisiaj jedną z najbezpieczniejszych walut świata, porównywalną ze szwajcarskim frankiem. (rn)

Anders Borg, rycerz szwedzkiej korony.

Anders Borg, rycerz szwedzkiej korony.

 

Szwecja, Dziennki

15.12.2011

 

Grosik do grosza – a zbierze się parę milionów. Z tego założenia wychodzili chyba pracownicy firmy obsługującej na zlecenia władz miasta Sztokholmu automaty parkingowe. Byli pracownicy opowiadają teraz, jak przez ponad 10 lat okradali automaty przy okazji ich opróżniania. Wbrew pozorom nie były to drobne sumy. – Myślę, że doszedłem do około 800 000 koron – przyznaje jeden z pracowników w wywiadzie dla Radio Stockholm. – Większość ludzi w moim oddziale (40–50 osób) podbiera regularnie pieniądze. Przez lata nazbierało się tego 6-7 milionów, oceniają pracownicy. Skoro oni ukradli kilka milionów z parkingowych automatów, to na ile okradają nas władze miasta?! (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.12.2011

 

Chcesz się przeprowadzić do Szwecji? Wypełnij formularz w sieci – i gotowe. Szwedzki Urząd Imigracyjny (Migrationsverket) udostępnia już możliwość składania podania o stały pobyt dla par i bliskich krewnych. Wystarczy mieć skończone 18 lat i ważny paszport. Osoba, do której chcesz się przeprowadzić, musi być szwedzkim obywatelem lub mieć prawo stałego pobytu w Szwecji. Podanie należy składać przed przyjazdem do Szwecji. Szczegóły na stronie Migrationsverket…

 

Szwecja, Dziennki

15.12.2011

 

Kosztowny kwartał. W trzecim kwartale 2011 roku z dorobku Szwedów wyparował majątek wartości 192 miliardów(!) złotych. Głównie z powodu zawirowań na sztokholmskiej giełdzie. Stanowi to jednak zaledwie 5% majątku szwedzkich gospodarstw domowych. W szwedzkich kieszeniach pozostaje nadal równowartość 3,545 biliona złotych. Oprócz „plusów dodatnich” Szwedzi posiadają też „plusy ujemne” – pożyczki. Zadłużenie ludności nadal rośnie, choć w coraz mniejszym tempie. Kwartalny przyrost zadłużenia był najniższy od 1998 r. (rn)

3 kwartał na sztokholmskiej giełdzie.

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2011

 

Lasy pod lodowcem. 10 000 lat temu na wysokości 600 m ponad obecną granicą lasów rosły brzozy, udowadnia pracownik naukowy uniwersytetu w Östersund Lisa Öberg w swojej pracy doktorskiej. Zbadała ona lodowce w Helags-Sylarna, Tärna oraz Abisko. Odnalazła tam resztki drzew, które rosły w tym miejscu przed tysiącami lat. Klimat był wtedy cieplejszy o około 3,5°C. Zapewne przez mamuty, które nie sortowały śmieci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.12.2011

 

Sztokholm tanieje. Siódmy rok z rzędu PriceRunner porównał ceny popularnych produktów i usług na świecie. Sztokholm znalazł się na czwartym miejscu, ustępując ubiegłoroczne trzecie Kopenhadze. Porównano ceny w 24 miastach, w tym 20 europejskich. Najdroższe, jak zwykle, okazało się Oslo. Najtańsze w Europie jest Wilno, a na świecie Szanghaj. Kupując np. telewizor LCD w Sztokholmie płacimy o blisko 4000 koron (2000 zł) więcej niż w Warszawie. Ale średnia pensja w Szwecji jest 4-krotnie wyższa niż w Polsce. (rn)

Szwecja, Sztokholm, Riddarholmen. foto Anneli Nowak.

Szwecja, Sztokholm, Riddarholmen. Foto Anneli Nowak.

 

Szwecja, Dziennki

13.12.2011

 

Santa Lucia. W całej Szwecji rozbrzmiewa dziś nastrojowa pieśń Santa Lucia. Białe postacie z płonącymi świecami w dłoniach, jak dobre duchy, płyną w sennym pochodzie przez tysiące sal wypełnionych zadumaną publicznością. Święta Łucja, ze świeczczaną koroną na głowie, prowadzi pochód. To jedna z najpiękniejszych szwedzkich tradycji. Otuleni w zimowe mroki odkrywamy ciepło, światło i nadzieję.. Posłuchaj... (rn)

12

Szwecja, Dziennki

13.12.2011

 

Gordyjski węzeł Sztokholmu. Mimo głośnych protestów zapadła w końcu decyzja o całkowitej przebudowie najważniejszego bodaj węzła komunikacyjnego Sztokholmu – Slussen. Nazwa pochodzi od śluzy wodnej łączącej wody Mälaren oraz Saltsjön, zwanych jeziorami, choć w rzeczywistości stanowią one zatokę Bałtyku. Zbiegają się tu trasy komunikacyjne między wyspą Södermalm i południową częścią miasta oraz Gamla Stan (Starym Miastem), centrum i północnym Sztokholmem. Węzeł łączy ruch samochodowy, autobusowy, kolejowy (metro i kolejka podmiejska), a nawet żeglugę statków spacerowych. Dyskusje trwały 20 lat i na tym nie koniec. Decyzja zostanie z pewnością zaskarżona, więc budowa zacznie się najprędzej w 2013-14 roku.

Obecne Slussen otwarto 15 października 1935 r. Niegdyś nowoczesne, dziś to brzydactwo i niebezpieczna dla ruchu ruina. Nadal jednak ma wielu zwolenników, głównie lewicowych, powodowanych chyba nostalgią do lat 30-tych XX wieku. (rn)

Szwecja, Sztokholm, nowe Slussen.

Zatwierdzony projekt nowego Slussen. Poniżej Slussen dzisiaj.

Szwecja, Sztokholm, Slussen dzisiaj 2011.

Szwecja Sztokholm, Slussen mapa

Sztokholm - Sussen.

 

Szwecja, Dziennki

12.12.2011

 

Dalej zasuwamy na felgach. Tak zatytułowała szwedzka państwowa telewizja swoją analizę osiągnięć brukselskiego szczytu kolejnej „ostatniej szansy”. Szwecja nie zamierza przeszkadzać krajom eurozony w uporządkowaniu swojej polityki budżetowej. Sejmowa Rada d.s. UE (EU-nämnd) upoważniła premiera Fredrika Reinfeldta do obiecania pożyczki dla IMF (Międzynarodowy Fundusz Walutowy, International Monetary Fund) oprocentowanej na poziomie rynkowej stopy procentowej, w celu redystrybucji do bankrutujących krajów eurozony. Rada nie upoważniła natomiast premiera do przekazania polityki budżetowej Niemcom. O tym zadecyduje riksdag – szwedzki sejm.

Tutaj zdania są podzielone. Spośród partii rządzącej koalicji tylko Liberałowie (fp) są za rezygnacją z budżetowej suwerenności. Rząd Reinfeldta jest rządem mniejszościowym i bez poparcia którejś z partii opozycji nie jest w stanie przegłosować niczego w riksdagu. Socjaldemokraci – największa partia opozycji – są zdecydowanie przeciwni. – Naród szwedzki powiedział „nie” dla euro i musimy to respektować – oświadczył Håkan Juholt, przywódca partii. Dla Socjaldemokratów jest to doskonała okazja na odwrócenie spadkowej spirali poparcia, jakiej partia ostatnio doświadcza. Pozostałe partie też nie mają interesu zadzierać z wolą ludu, który nie ma najmniejszej ochoty odpowiadać za błędy eurozony. Teraz czeka nas kilka miesięcy zażartych dyskusji, aż do kolejnego szczytu ostatniej szansy w marcu 2012 r. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.12.2011

 

Maślana panika w Norwegii. Masło w Norwegii osiąga zawrotne ceny, nawet do 500 zł za kilogram. Niedostatek masła pojawił się w całej Skandynawii, ale rynki szybko uzupełniły to zwiększonym importem. Norwegia, która nie należy do UE, zachowuje wysokie cło chroniące własne rolnictwo i import z sąsiedniej Szwecji jest utrudniony. Natychmiast pojawili się przemytnicy, którzy wyczuli okazję do szybkiego zarobku. Na moście przez cieśninę Svinesund, między Szwecją i Norwegią, przyłapano już pierwsze transporty. Jeden z największych hurtowników produktów mlecznych Tine obiecuje poprawę najwcześniej po nowym roku. – W przyszłym tygodniu spodziewamy się dostawy 140 ton masła, ale nadal pilnie poszukujemy nowych dostawców – mówi Lars Galtung, rzecznik Tine. Tymczasem handel kwitnie w internecie – ceny też. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.12.2011

 

Uroczystości noblowskie w Sztokholmie. W Sztokholmie trwają uroczystości noblowskie. Najpierw w budynku sztokholmskiej filharmonii – Konserthuset – odbyła się ceremonia wręczenia nagród. Wieczorem nobliści i goście udają się do miejskiego ratusza na ucztę i bal noblistów.

Ratusz sztokholmski

Ratusz sztokholmski.

Złota sala w sztokholmskim ratuszu

Złota sala sztokholmskiego ratusza. To tu co roku balują laureaci Nagrody Nobla.

Uczta Noblistów

Uczta noblistów w błękitnej sali sztokholmskiego ratusza.

Szwedzka rodzina królewska

Szwedzka rodzina królewska podczas ceremonii wręczania nagród Nobla. Od lewej: Królowa Sylwia, książę Carl Philip, król Carl XVI Gustaf, książę Daniel, księżniczka Victoria.

12

Szwecja, Dziennki

9.12.2011

 

500-letni blef. Przez setki lat wierzono, że szczątki średniowiecznego króla Szwecji Magnusa Ladulåsa, uważanego powszechnie za założyciela Sztokholmu, spoczywają w świątyni na wyspie Riddarholmen. W kwietniu tego toku otwarto grobowiec i podjęto badania szczątków. Było tam pochowanych 9 osób, jak sądzono król Magnus z rodziną. Po przeprowadzeniu gruntownych analiz okazało się teraz, że osoby te zostały pochowane w latach 1430-1520. Król Magnus Ladulås zmarł natomiast w 1290 roku. Okazuje się, że król Johan III w latach 70-tych XVI w. kazał ustawić tumbę Ladulåsa na niewłaściwym grobie. Teraz czekamy na dalsze badania, które udzielą odpowiedzi, czyje szczątki leżą w domniemanym grobie Ladulåsa i gdzie jest pochowany główny bohater tego dramatu? Zobacz też „Król Magnus Władysław”. (rn)

Magnus Ladulås

Rzeźba przedstawiająca króla Magnusa Ladulåsa zdobi płytę nagrobkową... cudzego grobu.

 

Szwecja, Dziennki

9.12.2011

 

Szwecja nie blokuje sanacji eurozony. Szwecja nie przeciwstawi się zmianom traktatowym UE, o ile nie będą one miały zastosowania w Szwecji. Taką decyzję powzięła sejmowa Rada ds. UE – EU-nämnd. Chodzi o zaostrzenie dyscypliny budżetowej 17 krajów eurozony i podporządkowanie ich polityki finansowej Niemcom. - Nie zamkniemy krajom eurozony drzwi do uporządkowania swoich finansów – mówi wiceprzewodnicząca rady Marie Granlund (s). – Pomysł, żeby kraje wolne od euro przyjęły te nowe zobowiązania, nie jest aktualny dla Szwecji. Oznaczałoby to duże ograniczenie prawa narodu do samostanowienia, a naród szwedzki postanowił, że to parlament Szwecji decyduje o budżecie w Szwecji, a nie UE – przypomina Granlund. Decyzje rady określają mandat negocjacyjny premiera Szwecji Fredrika Reinfeldta podczas trwającego szczytu unijnego w Brukseli. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.12.2011

 

Sztormy nad Szwecją. Sztormowa pogoda przetacza się przez południową Szwecję przesuwając się dalej na północ. Na moście przez cieśninę Öresund, łączącym Danię ze Szwecją, ograniczono prędkość do 50 km/godz. Promy do Szwecji i na kontynent pozostały w portach. W nocy sztorm dotrze nad środkową Szwecję i okolice Sztokholmu. Dalej na północy, w regionach Gävleborg oraz Västernorrland, spodziewane są obfite opady śniegu. Szwedzki instytut meteorologiczny SMHI ogłosił ostrzeżenie drugiej klasy. Aktualne klasy ostrzeżeń można śledzić na stronie SMHI. (rn)

Sztorm

12

Szwecja, Dziennki

7.12.2011

 

Po aferze Juholta, szefa szwedzkich Socjaldemokratów, poparcie dla tej partii osiągnęło historyczne niziny. Juholt robił drobne szwindle, na których zarabiał parę tysięcy koron miesięcznie, co przy pensji około 140 000 zł miesięcznie, wygląda na symptom poważniejszej choroby. Teraz partia rozpaczliwie szuka popularności. Nie przyniosło jednak skutku tournée po kraju, podczas którego Juholt przekonywał, że te szwindelki to on niechcący. Groteskowo wyglądają jego płomienne przemówienia w riksdagu wzywające do równości i sprawiedliwości. Już nawet tradycyjni zwolennicy Socjaldemokratów uważają, że obecnie rządząca centroprawicowa koalicja lepiej dba o państwo i naród.

Jako ostatniej chyba deski ratunku Socjaldemokraci chwycili się ataku na króla. Dzisiaj w riksdagu udało im się przepchnąć dwoma głosami decyzję o zaostrzeniu kontroli wydatków dworu. Nie chodzi tu o żadną ekonomię, a o wypłynięcie na fali nagonki na głowę państwa, jaka przetacza się właśnie w szwedzkich mediach. Czas pokaże, czy dla tonących Socjaldemokratów okaże się to deską czy brzytwą. Zobacz też: 11.10.2011 oraz 14.10.2011. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.12.2011

 

Szwecja pożyczy IMF „znaczną sumę” – oświadczył premier Fredrik Reinfeldt (m) przed jutrzejszym szczytem UE w Brukseli. Pieniądze mają być przeznaczone na ratowanie bankrutującej eurozony. Pożyczka będzie udzielona na warunkach rynkowych. Łaskawość Szwecji, która jest wolna od euro, premier motywuje wpływem kryzysu euro na szwedzką gospodarkę. 70% naszego eksportu idzie do Europy – argumentował Reinfeldt. Owszem, a 100% do świata. Premier zapomniał dodać, że do eurozony Szwecja eksportuje już tylko 38,2%, a to tam jest kryzys.

Jednocześnie Reinfeldt podkreślił, że Szwecja jest przeciwna zmianom traktatowym proponowanym przez Niemcy i Francję. Przypomnijmy, że zmiany te zmierzają do drastycznego ograniczenia suwerenności krajów członkowskich UE. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2011

 

Świąteczna bieganina po szwedzku. Szwedzi chętnie płacą parę koron więcej w zamian za złagodzenie stresu świątecznych przygotowań. Prezenty najchętniej kupują w internecie. Oczywiście z dostawą do domu, pięknie zapakowane w świąteczny papier i z naklejką „För Gunilla”. Nawet świąteczne potrawy chętnie zamawiają gotowe. Ale szczytem jest chyba choinka z dostawą do domu i… udekorowaniem. Tak właśnie ma zamiar uczynić aż 15% Szwedów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2011

 

Unia i euro nigdy nie cieszyły się zbytnią popularnością w Skandynawii. W 1995 r. udało się przepchnąć w referendum szwedzkie członkostwo w UE, jednak na euro Szwedzi nie dali się już nabrać. Norwegia nie dała się nabrać nawet na członkostwo i może dzisiaj obserwować zawirowania w „Europie” z dostojnym spokojem. W przeprowadzonym ostatnio przez firmę Sentio sondażu aż 80% Norwegów jest nadal przeciwna wstępowaniu do UE, a tylko nieco ponad 1% tego chce. Reszta nie ma zdania.

Podobnie jest w Szwecji – zaufanie do euro jest rekordowo niskie. Z listopadowego sondażu firmy Skop wynika, że mniej niż 10% Szwedów jest gotowa porzucić koronę i przyjąć euro. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.12.2011

 

Nauczyciele śledzą uczniów w internecie. Specjalnie napisany program komputerowy umożliwia duńskim nauczycielom obserwację poczynań swoich uczniów w internecie – donosi Jyllands-Posten. Około 40 szkół zainstalowało już ten program na szkolnych komputerach. Dalsze stoją w kolejce. Program umożliwia nie tylko podglądanie uczniowskich monitorów, ale również zablokowanie dostępu do pewnych stron w internecie. Jak na razie program jest instalowany tylko na szkolnych laptopach, ale w przyszłości planuje się jego instalację nawet na prywatnych komputerach uczniów. Oficjalnie chodzi o śledzenie postępów ucznia w nauce, jednak system totalnego monitoringu budzi spore kontrowersje. (rn)

W klasie

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2011

 

Czarna gołoledź. Mimo że za dnia mamy nadal kilka stopni powyżej zera, to noce i poranki potrafią być mroźne. Kierowcy rozpieszczeni łagodną jesienią nie przeszli jeszcze na zimowy styl jazdy. Gdy jednak temperatura krąży w pobliżu zera, powstają miejscowe oblodzenia niewidoczne praktycznie dla oka. Kierowca widzi czarny asfalt, podczas gdy na jednym zakręcie samochód ma pełną przyczepność, a na drugim nie ma jej prawie wcale. Policja nazywa to „czarną gołoledzią” (svarta halkan). W ubiegłorocznym sezonie odnotowano ponad 1400 wypadków spowodowanych tego typu sytuacją.

Pewnym ratunkiem są opony z kolcami. Zimowe opony, niekoniecznie z kolcami, obowiązują w Szwecji zawsze od 1 grudnia, również zagraniczne samochody. Problem w tym, że np. w Polsce i Niemczech opony z kolcami są zakazane. Asfalt ceni się tam bardziej niż życie. (rn)

Czarna gołoledź

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2011

 

Świąteczne dekoracje są już wszechobecne w całej Szwecji. Muzeum Armii Szwedzkiej – Armémuseet – nie mogło być gorsze. Starannie udekorowano muzealne sale, a w holu ustawiono dorodną choinkę. Personel nie posiada się ze zdziwienia, że odwiedzający nie okazują zachwytu. Pojawiają się nawet oburzone komentarze. Przyczyną jest pewna ozdoba choinkowa, którą personel wymyślił w przebłysku wojskowego geniuszu. Na choince, wśród innych ozdóbek, powieszono mianowicie… ręczny granat. Jak personelowi szwedzkiego muzeum kojarzy się granat ze świąteczną idyllą i pokojem na Ziemi, trudno odgadnąć. Chyba, że do granatu dołączyli instrukcję: wyrwać zawleczkę, odczekać trzy sekundy i… święty spokój! (rn)

Granat na choince

Ręczny granat na choince w Muzeum Armii Szwedzkiej. Foto: Suck UK.

 

Szwecja, Dziennki

5.12.2011

 

Przekręty w rosyjskich wyborach – to przewodni temat w nocnych raportach szwedzkich mediów. Przyznając, że putinowska Jedna Rosja wygrała wybory, media koncentrują się na tym, że za mało. Tematem przewodnim są chaos, zamieszanie i szwindel. Mieliśmy bardzo mieszane uczucia – donosi szwedzki obserwator z ramienia OBWE Kent Härstedt (s) komentując rosyjskie wybory. Dla większości zewnętrznych obserwatorów mieszanka rosyjskiego hard-wareu i płynnego-wareu bywa przyczyną sporego... pomieszania uczuć. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.12.2011

 

Z nastaniem ciemnej pory roku wzrasta ilość ataków na samoloty za pomocą tzw. „zielonego lasera”. Jest to niewielkie urządzenie emitujące strumień światła wystarczający do oślepienia np. pilota lądującego samolotu. Ostatnio samolot, w drodze ze sztokholmskiego lotniska Bromma do miasta Umeå na północy kraju, został trafiony takim laserem. Atak nastąpił zaraz po starcie, ale pilot zdążył zrobić unik, co uratowało jego wzrok od poważniejszych uszkodzeń i samolot szczęśliwie dotarł do celu. Teraz policja poszukuje sprawcy. Tego typu „zabawy” pozbawionych wyobraźni łobuzów są traktowane jako sabotaż lotniczy i surowo karane. (rn)

Zielony laser

 

Szwecja, Dziennki

3.12.2011

 

Brak mieszkania głównym zmartwieniem młodych Szwedów. Zdobycie mieszkania w dużych miastach Szwecji graniczy z cudem. Kupienie jest nim. Niepokój związany z sytuacją mieszkaniową opóźnia debiut na rynku pracy i założenie rodziny. Młodzi ludzie są zmuszeni do płacenia horrendalnych sum za mieszkanie „z drugiej ręki”, tzn. wynajmowane na krótki okres nie bezpośrednio od właściciela domu, a od posiadacza kontraktu „z pierwszej ręki”. Za kawalerkę w Sztokholmie i okolicach trzeba płacić 7-8 tys. koron miesięcznie. Jej kupno to wydatek 2-3 mln koron. Sytuacja najgorsza jest w dużych miastach, ale brak tańszych mieszkań dla młodych występuje w ponad połowie szwedzkich gmin. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.12.2011

 

Tradycyjnego świątecznego kozła – olbrzymią, słomianą figurę ustawianą co roku przed Bożym Narodzeniem w mieście Gävle – spotkał tradycyjny los: spłonął dziś w nocy. Słomiany koziołek (julbocken) to typowa w Szwecji bożonarodzeniowa maskotka. Od 1966 r. w Gävle, około 170 km na północ od Sztokholmu, stawia się olbrzymiego słomianego kozła na miejskim rynku. Pierwszy kozioł miał 13 m wysokości, 7 m długości i ważył 3 tony. Ustawiono go 1 grudnia. W Sylwestra o godz. 24.00 stanął w płomieniach. I tak niemal co roku, z tym że życie kozła jest coraz krótsze. Na 45 ustawionych dotychczas w Gävle kozłów spłonęło co najmniej 28. (rn)

Julbock w G'vle

Julbocken – bożonarodzeniowy kozioł – w Gävle.

 

Szwecja, Dziennki

2.12.2011

 

Szwedzkie weto. Jako jedyny kraj UE Szwecja nie zgodziła się na zaostrzenie sankcji wobec Syrii. Pozostałe kraje domagały się zakazu eksportu do Syrii sprzętu, który może być wykorzystywany do prześladowania opozycji. Unijne pomysły uniemożliwiłyby m. in. dalsze robienie interesów z Syrią szwedzkiemu koncernowi telefonicznemu Ericsson, który dostarcza tam systemy telefonii komórkowej. Jak wiadomo, każdy użytkownik komórki może być zlokalizowany i obserwowany – nawet opozycjonista. Unijnym biurokratom nie przychodzi do głowy, że za pomocą komórki można też np. wezwać pogotowie. Szwecja nie uległa absurdalnej argumentacji i postawiła weto. (rn)

Ericsson, Kista

Biurowiec Ericssona w Sztokholmie. Foto © Mattias Hamrén.

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2011

 

Mimo kryzysów – rzeczywistych i medialnych – przyrost szwedzkiego PNB utrzymuje się nadal na wysokim poziomie. W trzecim kwartale 2011 r. wyniósł on 4,6% w porównaniu z trzeciokwartalnym wynikiem roku ubiegłego. Jest to zaledwie o 0,01% mniej niż wynik drugiego kwartału. Utrzymanie tempa wzrostu dochodu narodowego Szwecja zawdzięcza głównie eksportowi. Eksport towarów wzrósł o całe 9,8%, usług o 4,3%. Znacznie słabszy wzrost importu, poniżej 4%, zapewnił sporą nadwyżkę w handlu zagranicznym. Pozytywne są również inne dane makroekonomiczne – inflacja spadła do 2,9%, poziom zatrudnienia wzrósł o 2,1%, a dochód rozporządzalny gospodarstw domowych zwiększył się o 4,4%. Stale zmniejszany jest też dług państwowy. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.12.11

 

Po wczorajszym upojeniu światowe giełdy leczą dzisiaj kaca. Po wspólnej akcji banków centralnych Chin, Europy oraz USA giełdy na całym świecie skoczyły o 4-5%. Dziś przeżywamy coś w rodzaju kaca, gdy inwestorzy dostrzegli, że chyba lekko przesadzili. Wielu skorzystało też z okazji, by sprzedać swoje akcje po przyzwoitym kursie. Jednak reakcja na wczorajsze wzrosty nie jest powalająca. Sztokholmska giełda cofnęła się zaledwie o 1,23%. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2011

 

Tańsze drogi dzięki dobrej pogodzie. Niezwykle łagodna jesień, z temperaturą ciągle powyżej zera i niewielką ilością opadów, umożliwia nieprzerwaną pracę na szwedzkich drogach. Mimo że mamy już grudzień, budowa nowych dróg i renowacje starych idą pełną parą w całym kraju. Oznacza to skrócenie czasu i zmniejszenie kosztów budowy, ku uciesze inwestorów, wykonawców i kierowców. Oprócz narciarzy wszyscy się cieszą. (rn)

Jesienne róże

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2011

 

Jakie duchy preferuje Fundacja Nobla. Jimmie Åkesson, przywódca zasiadającej od ponad roku w riksdagu nacjonalistycznej partii Szwedzkich Demokratów, nie otrzymał zaproszenia na tegoroczny Bal Noblistów. Dostają je zwyczajowo szefowie wszystkich partii szwedzkiego parlamentu – wszystkich oprócz SD. Również w ubiegłym roku nie otrzymali oni zaproszenia. Ówczesny dyrektor Fundacji Nobla Michael Sohlman wyjaśniał wówczas, że „duch tej partii jest sprzeczny z zasadami testamentu Alfreda Nobla”. Obecny dyrektor fundacji Lars Heikensten uważa podobnie. Kierownictwu Fundacji Nobla nie przeszkadza natomiast duch komunizmu – szef partii komunistycznej dostaje zaproszenie na bal. Terror i ludobójstwo są więc zgodne z zasadami testamentu Nobla – według jego dzisiejszych strażników. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.12.2011

 

Jas Gripen nad Alpami. Szwedzki myśliwiec Jas Gripen przypadł do gustu Szwajcarom, którzy postanowili kupić 22 sztuki. Producent Gripena, koncern zbrojeniowy SAAB, jest wniebowzięty. Jest to szósty kraj, który zakupił Gripena. Produkcja i udoskonalanie myśliwca kosztuje miliardy, a zyski ciągle na horyzoncie. Szwajcarski wybór Gripena może mieć pozytywny wpływ na dalszą sprzedaż. Szwedzki myśliwiec wygrał konkurencję z dwoma innymi zalotnikami – z francuskim Rafale oraz z Eurofighter koncernu EADS. Zakup Gripena będzie kosztował Szwajcarów 3 mld franków. Tyle samo wyda SAAB, kupując produkty szwajcarskiego przemysłu w ramach transakcji wiązanej. Pierwsze Gripeny zaczną latać nad Alpami najwcześniej w 2015 roku. (rn).

Jas Gripen

Szwedzki myśliwiec Jas Gripen.

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net