Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Listopad 2011 r. 00199

 

Szwecja, Dziennki

15.11.2011

 

Gwiazdkowy prezent roku. Instytut badania handlu detalicznego, HUI Research, przedstawia dzisiaj Gwiazdkowy Prezent Roku. Tytuł jest przydzielany od 1988 roku. Pierwszym laureatem była maszyna do pieczenia chleba. W kolejnych latach wygrywały różne produkty, najczęściej elektroniczne, ale zdarzały się też perfumy, książki, wok, a nawet „przeżycie”. W ubiegłym roku wygrał iPad. Szczytem szwedzkich marzeń w tym roku jest… paczka żywnościowa. Chodzi o abonament na produkty spożywcze dostarczane wraz z przepisami do domu. W ten sposób zapracowani Szwedzi nie muszą tracić czasu na zakupy i wymyślanie potraw. Robi to za nich odpowiednia firma. Paczka zawiera nawet pasujące do obiadu wino. W ostatnim roku powstało wiele serwisów internetowych oferujących taką usługę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.11.2011

 

Za, a nawet przeciw. Szwecja należy do jednego z głównych sponsorów wirtualnej sieci komputerowej TOR (The Onion Router). Projekt TOR rozwija systemy umożliwiające anonimową komunikację w sieci. Szwedzki urząd państwowy SIDA, podległy Ministerstwu Spraw Zagranicznych, dofinansowuje organizację The Tor Project niebagatelną sumą 750 000 USD rocznie. Swoje zaangażowanie w ten projekt SIDA motywuje chęcią wspomagania przewrotów politycznych za granicą. TOR był używany np. w Afryce Północnej, czy obecnie w Syrii. Władze tamtejszych krajów ograniczają i cenzurują komunikację internetową oraz obserwują wybranych użytkowników. Problem w tym, że Szwecja również prowadzi nasłuch wszelkiej komunikacji elektronicznej z zagranicą. Zajmuje się tym inny urząd państwowy – FRA, podległy Ministerstwu Obrony. TOR doskonale sabotuje pracę tegoż urzędu. Tak więc szwedzki podatnik finansuje jednocześnie podsłuch, jak i jego zwalczanie. Klasyczne „za, a nawet przeciw”. (rn)

Gulfstream

Samolot typu Gulfstream prowadzi w Szwecji nasłuch komunikacji elektronicznej.

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2011

 

Zima nadal zwleka. Łagodna jesień nie opuszcza Szwecji. Niemal w całym kraju jest nadal parę stopni powyżej zera, a na przyszły tydzień zapowiadane jest spore… ocieplenie. Kierowcy ociągają się ze zmianą opon na zimowe. Od pierwszego grudnia są one w Szwecji obowiązkowe, nawet dla samochodów zarejestrowanych za granicą. Nakaz ten obowiązuje, gdy panują „zimowe warunki drogowe”. W Skanii aż 35% kierowców nie zmieniło jeszcze opon. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2011

 

Pijani kierowcy, którzy popełnili ciężkie przestępstwo na drodze, np. spowodowali śmierć lub kalectwo człowieka, są w Szwecji karani łagodniej (!) niż trzeźwi. Ujawnia to państwowy instytut analiz transportu. Przebadano 1 995 wyroków z lat 1990-2005. W dodatku trzeźwi są częściej skazywani na więzienie. Za zabicie lub spowodowanie ciężkiego uszkodzenia człowieka na drodze trzeźwy kierowca otrzymuje karę jednego roku i trzech miesięcy pozbawienia wolności. Pijany – o miesiąc krótszą. Przyczyny takiej niesprawiedliwości nie są znane. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.11.2011

 

Kosztowne odkurzanie. W maju tego roku wybuchł pożar w jednym z reaktorów szwedzkiej elektrowni jądrowej Ringhals, koło Varberg na zachodnim wybrzeżu. Wstrzymano natychmiast pracę reaktora. Oczyszczanie elektrowni po pożarze potrwa 7 miesięcy. Koszt remontu i przestoju oblicza się obecnie na 1,8 mld koron (ok. 900 mln zł). Okazało się też, że przyczyną nieszczęścia był zapomniany odkurzacz. (rn)

Ringhals

Elektrownia jądrowa Ringhals w Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

11.11.11

 

Magia cyfr. Dzisiejszy dzień był szczególnie popularny wśród nowożeńców. Wszyscy chcieli mieć łatwą do zapamiętania rocznicę ślubu – 11.11.11. Śluby na ten dzień rezerwowano już od dawna w całej Szwecji. W geteborskiej katedrze na przykład odbył się wspólny ślub 11 par. O godzinie 11-tej, jak łatwo się domyśleć. Ostatnia zabawna data w tym stuleciu, choć nie aż tak jak dzisiejsza, przypadnie 12.12.12. Warto już teraz zadzwonić do księdza. (rn)

Śluby 111111

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2011

 

Stop prywatyzacji w Szwecji. Szwedzki rząd wstrzyma na czas nieokreślony sprzedaż państwowych przedsiębiorstw prywatnemu kapitałowi. Wobec spadków na giełdzie nie jesteśmy już tak chętni jak kiedyś – powiedział szwedzki premier Fredrik Reinfeldt w wywiadzie dla Bloomberg News. Być może zapytamy o to wyborców w 2014 roku – mówi Reinfeldt. W lutym tego roku rząd sprzedał pakiet akcji banku Nordea wartości ponad 9 mld zł. Cała suma poszła na zmniejszenie zadłużenia państwa. Dług państwowy nie jest dzisiaj naszym największym problemem – stwierdza premier Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2011

 

Jestem Zlatan IbrahimowićGorączka Zlata. Jugosłowianin Zlatan Ibrahimović, szwedzka megagwiazda futbolu z włoskiego klubu Milano, wydał swoją autobiografię. W szwedzkich mediach zapanowała prawdziwa histeria, a w księgarniach gorączka złota. 100 tysięcy egzemplarzy rozeszło się w kilka godzin. Wydawnictwo Bonniers już zamówiło dodruk kolejnej setki. Znani z zamiłowania do literatury Szwedzi już podliczają, ile zarobi Zlatan i David Lagercrantz, który spisał opowieści sławnego piłkarza. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

10.11.2011

 

Szwecja najlepsza w klasie. Jako jedyny kraj UE, Szwecja osiągnie nadwyżkę budżetową w ciągu najbliższych dwóch lat. Tak przewiduje unijna komisja w swoim jesiennym raporcie. Przyszły rok przyniesie nadwyżkę 0,7% PNB, a 2013 0,9%, podobnie jak rok obecny. Wszystkie inne kraje UE będą miały deficyt w budżecie. Najgorzej ma wypaść Irlandia, z deficytem 8,6% i 7,8% w najbliższym dwuleciu. Wiadomo – zielona wyspa. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.11.2011

 

Chorzy czy leniwi? Podczas pierwszego tygodnia na chorobowym nie wymaga się w Szwecji zwolnienia lekarskiego. Wystarczy jeden telefon do pracodawcy lub do ubezpieczalni i sprawa załatwiona. Okazuje się, że z tej możliwości dużo częściej korzystają ludzie młodzi niż starsi. Wydawałoby się, że to ci drudzy powinni być bardziej chorowici, jak widać, niekoniecznie. Jedną z przyczyn takiego odwrócenia proporcji jest odmienny stosunek do moralności. Dla starszego pokolenia nadużywanie systemu jest niemoralne. Dla młodszego słowo „moralność” nie jest znane. Na szwedzkich forach roi się od przechwałek młodych ludzi, jak to fajnie było być „chorym”, a impreza była udana. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.11.2011

 

W Szwecji jest w użytku już 2,3 miliona smartfonów z szerokim pasmem dostępu do internetu. Naturalnie nie wszystkie to iPhony firmy Apple, które są tym, czym Ferrari wśród samochodów. Ponadto w ciągu pierwszej połowy 2011 r. sprzedano 1,9 miliona abonamentów mobilnego dostępu do sieci, przeznaczonych dla laptopów, iPadów itp. Dla Szwecji zamieszkałej przez 9 mln osób oznacza to, że już blisko połowa ludności surfuje mobilnie, a ich liczba rośnie w szybkim tempie. Zmniejszył się natomiast wzrost ilości rozmów oraz wysyłanych esemesów. (rn)

iPad

 

Szwecja, Dziennki

7.11.2011

 

GM blokuje sprzedaż Saaba. Poprzedni właściciel firmy Saab Automobile, amerykański koncern samochodowy General Motors, nie zgadza się na sprzedaż swoich licencji Chińczykom. Pod koniec października ogłoszono, że Saaba kupują Chińczycy. Dla obecnego właściciela Victora Mullera i jego firmy Spyker była to ostatnia deska ratunku. Saab Automobile pod wodzą Mullera nie zdołał rozwiązać starych problemów, a jednocześnie popadał w nowe. Groźba bankructwa była oczywista. Sprzedanie Saaba Chińczykom miało uratować starą, szacowną markę oraz szwedzką fabrykę samochodów w Trollhättan. Teraz Saab znalazł się znowu w punkcie wyjścia. (rn). Zobacz też 28.10.2011.

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2011

 

Szwedzki rynek pracy należy do najbardziej gościnnych w Europie. Dla chętnych z krajów unijnych, którzy chcą budować szwedzki dobrobyt, nie ma prawie żadnych przeszkód formalnych. Ale i dla obcounijców wprowadzono znaczne ułatwienia w 2008 roku. Od tego czasu Urząd Migracyjny udzielił im 47 000 pozwoleń na pracę w Szwecji. Wielu z nich pracuje jednak w potwornych warunkach, za wynagrodzenie ledwo pozwalające na przeżycie. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju OECD (Organization for Economic Co-operation and Development) krytykuje teraz Szwecję za brak kontroli nad warunkami pracy obcokrajowców. Wszystko zależy jednak od tego, jaką miarą mierzy się warunki pracy. Dla większości obcokrajowców pobyt i praca w Szwecji to czysty raj w porównaniu z tym, co czeka ich we własnych krajach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.11.2011

 

Wojna w sieci. W Sztokholmie trwają targi gier komputerowych Gamex. Do uczestnictwa nie dopuszczono jednak Piratpartiet – organizacji domagającej się wolności wymiany plików między prywatnymi osobami. Sprawa spotkała się z falą krytyki. Dzisiaj około godziny 16 grupa hakerów wygasiła stronę targów Gamexu oraz całych targów w Kista, dzielnicy Sztokholmu. Grupa Anonymous wyjaśnia, że jest to kara za wykluczenie Piratpartiet. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.11.2011

 

Szwedzi obchodzą dzisiaj swoje święto zmarłych. W Szwecji jest to święto ruchome. Przypada ono zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada. W tym roku cmentarze będą wyglądały nieco dziwnie. Tysiące nagrobków zostało poprzewracanych na ziemię. Wszystko z powodu tragicznego wypadku. 23 października zginęła tutaj 8-letnia dziewczynka, przygnieciona kamiennym nagrobkiem. (rn)

Wszystkich Świętych w Szwecji

 

Szwecja, Dziennki

4.11.2011

 

Wiosenna jesień. Końca jesiennych „upałów” w Szwecji nie widać. Temperatury powyżej 15°C o tej porze roku nie należą tu do zwyczajnych. Jednak w tym roku bogowie aury są dla nas wyjątkowo łaskawi. W Luleå na północy kraju dojrzewają truskawki. W szwedzkich lasach można spotkać świeże poziomki i nadal sporo grzybów. W ogrodach pojawia się zieleń. Prawdziwa wiosna – w listopadzie! I tak ma trwać jeszcze ponad tydzień, a może i więcej. Synoptycy nie odważają się prognozować na więcej niż 10 dni. (rn)

Nynäshamn

 

Szwecja, Dziennki

3.11.2011

 

Co Nordea robi z Twoimi pieniędzmi? Zapewnia luksusowe życie swoim szefom. Za 22,5 mln koron (ok. 10 mln zł) szwedzki, państwowy bank kupił np. mieszkanie dla swojego dyrektora Christiana Clausena. Za kolejne kilka milionów mieszkanie zostanie poddane renowacji. Mieszkanie ma 256 m2 i leży w prestiżowej dzielnicy Sztokholmu Östermalm. Clausen zarabia w Nordei 10 mln koron rocznie. W dodatku ma zapewnione 100 milionów emerytury, które może pokwitować w całości w wieku 60 lat. Tak więc stać by go było na samodzielne pokrycie kosztów swego mieszkania. Ale po co, skoro klienci banku są tak hojni? Z uporem maniaka oddają oni Nordei swoje pieniądze. Kupują nawet fundusze inwestycyjne banku. Okazuje się, że fundusze Nordei przynoszą głównie straty i osiągają wyniki znacznie gorsze od innych banków. Jeden z nich zdobył nawet tytuł najgorszego funduszu w całej Europie. Zamiast inwestorów beneficjentem są wyłącznie akcjonariusze banku – szwedzkie i fińskie państwo. Nordea pobiera ogromne opłaty za zarządzanie bezwartościowymi funduszami. (rn)

Nordea - Uciekaj!

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2011

 

Szwedzka technologia wykonkuruje Google? Jedna z firm szwedzkiego koncernu zbrojeniowego SAAB – C3 Technologies – została sprzedana w połowie lipca 2001 r. „tajemniczemu nabywcy” za 1 mld sek. Teraz okazuje się, że nabywcą było Apple Inc., jedna z dwóch najwyżej wycenianych firm świata (drugą jest Exxon).

C3 Technologies powstała w 2008 r. Jej zadaniem było stworzenie systemu dla rakiet samonaprowadzających. Rezultatem było m. in. stworzenie nowatorskiego sposobu wizualizacji terenu. Trójwymiarowe mapy C3 spotkały się z entuzjastycznym przyjęciem. Teraz firma przechodzi pod skrzydła Apple. Mapy C3 zastąpią dotychczasowe Google.maps w iPhonach i iPadach. Konkurencja między Apple a Google zaostrza się. Ale żeby zaraz rakiety… (rn)

Mapa C3 demonstrowana na iPadzie. YouTube.com

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2011

 

Ceny mieszkań. Jeszcze do niedawna anonsowane ceny mieszkań w Szwecji były zaniżone, by złowić jak najwięcej chętnych. Potem zaczynała się licytacja i cena szybowała w górę. Od 1/08 wprowadzono w Sztokholmie „cenę akceptowaną” w ogłoszeniach. Jest to najniższa cena, jaką akceptuje sprzedawca. Nie wyklucza to nadal stosowania zasady „kto da więcej”, gdy chętnych jest wielu. Okazuje się jednak, że ta ostateczność nie zawsze jest taka ostateczna. Na 150 sprzedanych mieszkań we wrześniu w Sztokholmie aż 50 sprzedano poniżej „akceptowanej” ceny. Obniżka osiągała 8%. 30% sprzedano po ogłaszanej cenie, a 40% po wyższej. Ceny mieszkań własnościowych osiągają 25-30 tys. zł/m2 w centralnych dzielnicach Sztokholmu (rn).

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2011

 

Widmo demokracji. Zapowiedź greckiego premiera Papandreou, że zamierza on pozwolić ludowi podjąć decyzję o przyjęciu warunków unijnego pakietu pomocowego, wzbudziła przerażenie na całym świecie. Wieczorem, w ostatnim dniu października, ogłosił on, że przeprowadzi referendum w tej sprawie i że dostosuje się do jego wyników. Nikt nie wątpi, jaki będzie wynik. Permanentne referendum trwa już na ulicach Aten – tłumy Greków protestują przeciwko unijnej „pomocy”. Indeksy giełdowe zanurkowały natychmiast, niwelując radosne wzrosty po ogłoszeniu pakietu parę dni wcześniej. Jeszcze tego samego dnia zareagowali Amerykanie. Wczoraj giełdy europejskie pokazały, co myślą o greckiej demokracji.

Sztokholmska giełda, nie wiedzieć dlaczego, należała do rekordzistów spadków, tracąc na wartości prawie 5%. Szwecja, jako kraj wolny od euro, nie jest aż tak zagrożona jak kraje Eurolandu. Dzisiaj jednak inwestorzy powoli wychodzą z szoku, a wykresy indeksów wskazują znowu ten bardziej sympatyczny kierunek nachylenia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.11.2011

 

Dramatyczne lądowanie w Warszawie zostało zauważone również przez szwedzkie media. Szwedzka telewizja państwowa podkreśla w krótkiej migawce doskonałe umiejętności pilota. Na stronie SVT.se kapitan Tadeusz Wrona jest wymieniony z imienia i nazwiska. Jedno i drugie jest napisane bezbłędnie, wbrew panującym tutaj zwyczajom. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.11.2011

 

Dzień Wszystkich Świętych w sobotę. W Szwecji jest to święto ruchome. Przypada ono zawsze w sobotę między 31 października a 6 listopada. Pierwszy listopada przestał tu być świętem powszechnym już w 1772 roku, kiedy to przeniesiono je na pierwszą niedzielę listopada. Mimo to w szwedzkim kalendarzu dzień ten zachował swoją nazwę, pisaną jednak staromodnie „Allhelgonadagen”. W 1953 r. przeniesiono znowu to święto, tym razem na sobotę, i tak jest do dziś. Mamy więc w szwedzkim kalendarzu dwa święta Wszystkich Świętych – jedno 31 października, jako dzień powszedni, a drugie, jako oficjalne święto, w sobotę między 31/10 a 6/11, pisane „Alla Helgons dag”. (rn)

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net