Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Październik 2011 r. 00019

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2011

 

Zakaz bez znaczenia. Szwecja to jeden z niewielu już krajów Europy, gdzie wolno rozmawiać przez telefon komórkowy w trakcie prowadzenia samochodu. Takie niedopatrzenie drażni wielu zakazofilów. Szwedzki rząd postanowił przyjrzeć się faktom i 22 czerwca br. zlecił zbadanie sprawy państwowemu instytutowi badawczemu ruchu drogowego i transportu VTI. Dzisiaj instytut przedstawił swój raport rządowi. Wynika z niego, że używanie handsfree podczas jazdy samochodem w niczym nie poprawia bezpieczeństwa. Zakaz używania komórki w czasie jazdy, tam gdzie go wprowadzono, nie spowodował zmniejszenia ilości wypadków. W krajach, w których panuje zakaz, kierowcy używają komórki podczas jazdy tak samo często, jak w krajach, gdzie panuje wolność. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2011

 

Siła przyzwyczajenia. Göran Persson, były socjaldemokratyczny premier Szwecji, nie zapłacił za 700 godzin firmie budowlanej budującej jego dworek w Södermanland. Persson oczywiście zaprzecza twierdząc, że faktury dotyczą czasu, w którym żadna praca nie była wykonywana. Sprawa znalazła się w sądzie. Ciekawe, czy sąd uwzględni, że socjalistyczny premier nie jest przecież przyzwyczajony do płacenia. Nie wiadomo nawet, czy wie, biedaczysko, jak to się robi. (rn)

Dworek Görana Perssona w Södermanland

Dworek Görana Perssona w Södermanland.

 

Szwecja, Dziennki

31.10.2011

 

W Szwecji brak lekarzy. Wielu szwedzkich lekarzy woli pracować w Norwegii, gdzie zarabiają niemal dwukrotnie więcej niż u siebie w kraju. Również kraje unijne – Dania, Francja itp. – wydają się być atrakcyjne dla Szwedów. Szwedzka służba zdrowia łata te ubytki importem lekarzy z ubogich krajów UE – dawnych krajów socjalistycznych. Jest to szczególnie wygodne, gdyż unijny lekarz otrzymuje szwedzką legitymację bez żadnych dodatkowych egzaminów, nawet z języka. Przyciśnięty do muru pracodawca zatrudnia czasem lekarzy, z którymi pacjenci nie mogą się porozumieć. Są oni za to bardzo grzeczni, zwłaszcza Polacy. Gdy pacjent użala się na swoje boleści, często wyrywa im się „tak, tak”. Po szwedzku oznacza to „dziękuję, dziękuję” i Szwed zachodzi w głowę, dlaczego jego migrena sprawia aż taką przyjemność Polakowi. (rn)

Szwecja, Dziennki

29.10.2011

 

Pieniądze coraz droższe. Mimo że referencyjna stopa procentowa pozostaje w Szwecji na bardzo niskim poziomie 2%, rosną koszty kredytów mieszkaniowych. Jeszcze w marcu 2010, gdy można było dostać kredyt mieszkaniowy na 1,5%, każdy pożyczony milion koron kosztował zaledwie 1250 koron miesięcznie. Dzisiaj banki sprzedają pieniądze za 4,2%, co daje miesięczny koszt jednego miliona 3500 sek. Do tego coraz częstsze jest żądanie amortyzacji długu, o której zapominano chętnie w ostatnich latach. Przy poziomie amortyzacji np. 2000, kapitałowe koszty mieszkania wzrastają do 5500 koron miesięcznie za każdy milion kredytu. Jest to 4,4 raza więcej niż w ubiegłym roku. Własny domek kosztuje w Szwecji średnio 2 mln, a w woj. sztokholmskim 3,8 mln koron. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

28.10.2011

 

Chiny biorą wszystko. Po Volvo kolejna szwedzka marka samochodów osobowych przejdzie w chińskie ręce – SAAB. Według opublikowanego dzisiaj listu intencyjnego, podpisanego między obecnym właścicielem Victorem Mullerem a dwiema chińskimi firmami Pang Da oraz Youngman, 100% akcji Saab Automobile zostanie sprzedane Chińczykom. Cena ma wynieść 100 mln euro.

Wiadomość wzbudziła entuzjazm wśród szwedzkich pracowników Saaba z fabryki w Trollhättan. Od miesięcy nie dostają oni pensji. Produkcja samochodów jest również od dawna wstrzymana.

Kryzys Saaba nie zakończył się niestety w 2010 roku, gdy Victor Muller kupił Saab Automobile od GM. Sprzedaż nigdy nie ruszyła na dobre i firma borykała się nadal z finansowymi problemami. Od pewnego czasu jest zagrożona bankructwem. Pracownicy, poddostawcy i entuzjaści Saaba chcieliby wierzyć, że to już koniec problemów. Jednak droga od listu intencyjnego do ostatecznego zakończenia tego interesu jest jeszcze daleka. Do wzrostu sprzedaży jeszcze dalsza. (rn). Zobacz temat SAAB…

Ciński SAAB

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2011

 

To nie jest początek końca kryzysu, to początek długiego i trudnego procesu. Tak skomentował nocne unijne porozumienie Robert Bergqvist, główny ekonomista SEB – jednego z największych szwedzkich banków. Dziś w nocy osiągnięto porozumienie w sprawie 50-procentowej redukcji greckich długów pomiędzy UE a Institute of International Finance – organizacją reprezentującą prywatne banki. Teraz pozostaje drobiazg – zmusić każdy z banków, żeby je zaakceptował.

Postanowiono także podnieść próg gwarancji funduszu stabilizacyjnego EFSF do jednego biliona euro oraz wymagany poziom własnego kapitału europejskich banków do 9% w stosunku do udzielonych kredytów. Cztery największe szwedzkie banki – Nordea, SEB, Handelsbanken oraz Swedbank – muszą zdobyć razem równowartość 6,15 mld złotych do czerwca przyszłego roku. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.10.2011

 

80% Szwedów mówi „nie” dla euro. Taki wynik przynosi najnowszy sondaż firmy Novus, przeprowadzony dla prywatnego kanału telewizyjnego TV4. Referendum w sprawie euro odbyło się w Szwecji w 2003 r. Wynik był pozytywny – wygrała szwedzka korona. Od czasu do czasu bada się tu nastroje społeczne, by ewentualnie powtórzyć referendum. Jednak teraz, po kilku latach walutowego eksperymentu, a zwłaszcza wobec katastrofalnego stanu finansów krajów dotkniętych euro, unijna waluta ma coraz mniejsze szanse w Szwecji. Tylko 15% ankietowanych byłoby za wprowadzeniem euro w Szwecji, 5% się waha, a 80% mówi zdecydowane „nie”. Dodatkowo 70% pytanych jest przeciwne, by używać szwedzkich środków publicznych do ratowania krajów eurozony. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

26.10.2011

 

Hakerska robota. Hasła kont internetowych kilkuset tysięcy osób ze Szwecji zostały przejęte i opublikowane w sieci. Dotyczy to głównie kont na blogach i portalach społecznościowych. Pierwsza porcja, około 180 000 haseł, została opublikowana już w sierpniu przez hakera podpisującego się „sc3a5j”. Następną listę opublikował on 24 września. Sprawa nabrała rozgłosu dopiero teraz, gdy okazało się, że skradzione zostały loginy wielu polityków i publicystów. Nie dziwmy się więc, gdy jakiś polityk zacznie nagle ćwierkać coś do rzeczy – to pewnie haker. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.10.2011

 

Ciężarówka z autoszoferem. Już w przyszłym roku na szwedzkich drogach będzie można spotkać samochody ciężarowe kierowane przez komputer – coś w rodzaju autopilota, a raczej autoszofera. Będą one mogły komunikować się ze sobą oraz ustawiać się w zgrabne kolumny, zachowując stałą, bezpieczną odległość miedzy pojazdami. Gdy pojawi się samochód, który będzie chciał ominąć kolumnę, komputery grzecznie zrobią mu miejsce. Autoszofer będzie kontrolował otoczenie za pomocą radaru i łączności satelitarnej. Rolą kierowcy będzie czuwanie nad sprawnością systemu.

Auto-auta są już testowane na próbnym torze Scanii w Södertälje pod Sztokholmem. W przyszłym roku zaczną jeździć po międzynarodowej trasie E4. (rn)

Ciarwki z autoszoferem

Kolumna samochodów ciężarowych prowadzonych przez autoszofera.

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2011

 

Poświęcenie dla luksusu. Okazuje się, że typowy przedstawiciel szwedzkiej klasy średniej nie chce żyć średnio i przeciętnie. Pojawił się nowy trend, w którym sklepy oferujące zwyczajne produkty po normalnej cenie nie mają szans. Przyzwoicie sytuowani Szwedzi wolą teraz przeplatać luksus z oszczędnym życiem. W tygodniu robią zakupy w tanich sieciach typu PrisXtra lub Willys, by w weekend za zaoszczędzone pieniądze zaszaleć w bardziej luksusowych sklepach. Tę samą tendencję widać też wyraźnie w turystyce – tanie wakacje zakończone w luksusowym hotelu. Do niedawna towary tanie i luksusowe miały dwie różne grupy odbiorców. Teraz dobrze zarabiający Szwed nie wstydzi się robić zakupów w tanim sklepie, by potem móc sobie pozwolić na odrobinę luksusu. (kz)

Willys i Ferrari

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2011

 

Szwedzcy milionerzy nie boją się kryzysu. Mimo ostatnich perturbacji na światowych rynkach radzą sobie całkiem nieźle. Większość z nich (74%) nie planuje ograniczać swojej dotychczasowej konsumpcji. Ponad połowa nie będzie też robić żadnych nerwowych przetasowań w swoich portfelach inwestycyjnych. Za to 33% skorzysta z okazji i dodatkowo zainwestuje w szwedzkie nieruchomości, których ceny ostatnio nieco spadły. Generalnie tym razem nie widać aż tak dużego strachu i nerwowości, jak podczas poprzedniego kryzysu – do wszystkiego można się przyzwyczaić. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

24.10.2011

 

Komornik sieje postrach w Szwecji, podobnie jak wszędzie, gdy zapuka do drzwi dłużnika. Dostanie się na czarną listę dłużników znacznie utrudnia życie. Znikają szanse na mieszkanie, kredyt, czy nawet abonament telefoniczny. Dlatego ze złośliwą satysfakcją czytamy, że czasem dłużnik puka do… komornika. Okazuje się, że szwedzki Urząd Komornika (Kronofogden) też nie płaci rachunków. Od 2009 r. karne odsetki i opłaty kosztowały 130 000 koron. W 23 przypadkach sprawy zaszły tak daleko, że wierzyciele zwrócili się o pomoc do firm windykacyjnych. Te natomiast ochoczo zabrały się do dzieła i oddały sprawę do… komornika. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2011

 

Borg przymyka drzwi do raju. Szwedzki minister finansów Anders Borg chce ograniczyć możliwości unikania płacenia podatku w Szwecji przez niektóre firmy. Chodzi głównie o firmy inwestycyjne w sektorze szkolnictwa, zdrowia i opieki, które wykupiły w Szwecji szkoły, szpitale, domy opieki itp. Dzięki zaawansowanym kombinacjom finansowym, mogą one dzisiaj przenosić zyski do tzw. rajów podatkowych. W ten sposób podatki lądują np. na Kajmanach, zamiast – znacznie większe – w kieszeni Andersa kieszeni Andersa. Zatem Anders się dąsa.

 
Anders Borg jako Święty Piotr.

Problem w tym, że to on sam w dużej mierze umożliwił takie transakcje. Szwedzkie przepisy finansowe, w kombinacji z propagowaną przez rząd prywatyzacją służby zdrowia, uczyniły również ze Szwecji raj dla międzynarodowych finansistów. Firma Capio, właściciel jednego z największych szpitali w Sztokholmie, zarobił tylko na nim pół miliarda koron od 2000 roku. Od tego zysku zapłacił jedynie 16 700 koron podatku, czyli 0,00003% od zysku.

Mechanizm polega przede wszystkim na możliwości odpisywania od podatku kosztów pożyczek zaciąganych za granicą, np. na Kajmanach. Teraz Anders Borg bada możliwości przymknięcia drzwi do obcego raju. Zdobyte w ten sposób środki chce użyć do obniżki podatku od przedsiębiorstw – wszystkich. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2011

 

Szwedzi należą do najbogatszych narodów świata. Według wyliczeń szwajcarskiego banku Credit Suisse, przedstawionych w Global Wealth Report, każdy dorosły mieszkaniec kraju posiada w 2011 r. majątek o średniej wartości 905 000 zł. Wliczane są tu wszystkie aktywa, zarówno finansowe, jak i wartość dóbr ruchomych i nieruchomych. Plasuje to Szwecję na szóstym miejscu na świecie pod względem zasobności jej obywateli. Wyprzedzają ją w kolejności: Szwajcaria, Australia, Norwegia, Francja i Singapur. Średnia światowa wynosi 162 000 zł na dorosłą osobę. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2011

 

Skutek czy przyczyna? Według ankiety przeprowadzonej przez firmę konsultingową Acando, wiele szwedzkich firm obserwuje zwiększoną ostrożność wśród swoich klientów. Tłumaczy się to niepokojem związanym z kryzysem finansowym strefy euro, jednego z głównych partnerów handlowych Szwecji. Ankietę przeprowadzono wśród ponad 100 dyrektorów ekonomicznych w dużych i średnich firmach. Połowa przedsiębiorstw planuje ograniczać wydatki, głównie poprzez zwiększenie efektywności, ale 43% zamierza również zmniejszyć ilość personelu. Jedna czwarta chce zredukować wydatki na reklamę. Trudno ocenić, czy wszystko to jest reakcją na ochłodzenie gospodarki, czy też może jego przyczyną. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.10.2011

 

Volvo – dobre i złe rokordy. Jeszcze we wrześniu Volvo Personvagnar – teraz już chińskie – z dumą ogłaszało rekordy sprzedaży swoich samochodów. Teraz, już bez dumy, przyznaje się do rekordowych strat w trzecim kwartale. Kosztowne inwestycje oraz słaby kurs dolara usprawiedliwiają pustki w sejfie firmy. Kwartalna strata wyniosła 763 mln koron – prawie tyle samo, ile było zysku w poprzednim roku. Po miliardowych inwestycjach, zaksięgowanych w tym okresie, straty były do przewidzenia. Jednak Volvo sprzedaje się jak nigdy. Blisko 42 000 nowych samochodów znalazło swych wielbicieli. To najlepszy wrześniowy wynik w historii firmy. W całym kwartale sprzedaż wzrosła o 28% w porównaniu z rokiem ubiegłym. W okresie trzech pierwszych kwartałów Volvo PV osiągnęło blisko pół miliarda zysku. (rn)

Chińskie Volvo

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2011

 

Szwedzka policja chce bardziej wykorzystywać internet do ścigania terrorystów i innych ciężkich przestępców. Zarówno Säpo (szwedzka bezpieka), jak i Rikskriminalpolisen (policja kryminalna), badają możliwości wykorzystania nowych technik inwigilacji. Występowanie pod fałszywym nazwiskiem, infiltracja socjalnych mediów i grup dyskusyjnych, to niektóre z nich. Musimy zacząć patrolować w internecie – mówi szef Säpo Anders Danielsson. Nie wykluczone, że w tym celu trzeba będzie zmienić nieco prawo, które nie zawsze pozwala na wszystkie kontrowersyjne pomysły policji. Analiza i ewentualna propozycja zmiany ustawodawstwa ma być zakończona do końca roku. Jeżeli ktoś zamierza wysadzić się w powietrze, to czas nagli. (rn)

Lis - kogucik

 

Szwecja, Dziennki

20.10.2011

 

Poparcie dla Socjaldemokratów w Szwecji znacznie zmalało po ostatniej „aferze mieszkaniowej” z partyjnym liderem Håkanem Juholtem w roli głównej. Tak wynika z ostatniego sondażu firmy Novus, przeprowadzonego na grupie 2000 osób, w okresie od 21 września do 21 października. Spadek wynosi 3,7%. Wzrasta natomiast popularność centroprawicowej koalicji rządowej, zwanej Aliansem. Jednak do absolutnej większości nadal zabrakłoby jej 3%, gdyby był to wynik wyborów.

Czteropartyjny Alians tworzy dziś rząd mniejszościowy. Na szczęście opozycja – socjal- i sverigedemoraci, komuniści i zieloni – są bardzo podzieleni i rzadko głosują razem. (rn). Zobacz też 11.10.2011 oraz 14.10.2011...

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2011

 

Lataj SSSAS-em. Szwedzki związek pilotów, który zrzesza 1900 osób, przeprowadził ostatnio ankietę na temat warunków pracy wśród swoich członków. Wzięło w niej udział 600 pilotów. Ponad połowa z nich przyznaje, że zdarzyło im się zasnąć za sterami podczas lotu, bez wiedzy drugiego pilota. Podobne wyniki badań otrzymano również w Norwegii i Danii. Miejmy nadzieję, że to wszystko dlatego, iż podróżowanie skandynawskimi liniami jest aż tak bezstresowe. (rn). Zobacz też 4.02.2011...

SAS - śpiący pilot.

 

Szwecja, Dziennki

19.10.2011

 

202 000 mądrali. Wczoraj upłynął termin składania podań o miejsca na wiosenny semestr na szwedzkich uczelniach. 202 000 osób chce podjąć naukę. Najwięcej chętnych jest w grupie wiekowej do 24 lat. Tłumaczy się to wyżem demograficznym w kombinacji z wysokim bezrobociem wśród młodzieży. W sierpniu tego roku wynosiło ono 17,3%.

Do najpopularniejszych kierunków należały tradycyjnie prawo i medycyna. Nowicjuszem w pierwszej dwudziestce jest korespondencyjny kierunek wychowania przedszkolnego na Uniwersytecie Linneusza w Kalmarze i Växjö. (rn)

Linnéuniversitetet

Uniwersytet Linneusza.

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2011

 

Szwedzi kradną najwięcej spośród Skandynawów. Firma Checkpoint Systems ogłosiła dzisiaj swój coroczny raport o kradzieżach sklepowych na świecie – Global Retail Theft Barometer. Okazuje się, że wśród krajów skandynawskich najwięcej kradną Szwedzi. Okradają oni sklepy na sumę 6,4 mld koron rocznie. Najchętniej wynoszą różnego rodzaju akcesoria, produkty do golenia oraz mięso. Ser, ubrania dziecięce i kosmetyki również cieszą się dużą popularnością wśród szwedzkich złodziei. Sklepowe kradzieże stanowią 1,4% obrotów szwedzkiego handlu. W obecnym roku wzrosły one o 4,5% – czytamy w raporcie Checkpoint. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2011

 

Arabskie dotacje. Majątek, jaki w Szwecji posiada libijski przywódca Muammar Kadafi, szacuje się na 14 miliardów koron. Odwołując się do sankcji unijnych Szwecja zamroziła aktywa Kadafiego. A jak wiadomo w Skandynawii mamy zimy długie i mroźne. 14 miliardów to o 3 mld więcej niż kosztuje utrzymanie całego aparatu państwowego Szwecji i mniej więcej tyle, ile wynoszą tutaj wszystkie dotacje unijne. Dotacja Kadafiego też się przyda.

Teraz Szwedzi sprawdzają, czy nie zawieruszył się tutaj jakiś dobytek byłego egipskiego prezydenta Hosni Mubaraka, jego rodziny i prominentnych osób, byłych władz kraju. W kręgu zainteresowania znajduje się 250 osób. Kto wie, może i wydatki na szkolnictwo będą opłacone. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

18.10.2011

 

Geteborg a la Chicago. Bomby i strzelaniny na ulicach miasta to chleb powszedni dla mieszkańców Geteborga w ostatnich dniach. Nie dalej jak wczoraj w nocy w dzielnicy Lindholmen postrzelono dwóch mężczyzn. Poprzedniej nocy wybuchła bomba w jednej z kawiarni w historycznej dzielnicy Masthugget. Zaledwie dzień wcześniej postrzelono mężczyznę na jednej z centralnych ulic Geteborga, Andra Långgatan. Jak na razie obyło się bez śmiertelnych ofiar. Policja ocenia, że strzelaniny i bomby w Geteborgu są wynikiem trwającej wojny miejscowych gangów. (rn)

Geteborg 1960 r. Andra Långgatan

Geteborg w 1960 r., ul. Andra Långgatan.

12

Szwecja, Dziennki

17.10.2011

 

Szwedzkie koleje państwowe SJ zaprezentowały dzisiaj swój nowy okręt flagowy – SJ 3000. Pociąg, który ma poradzić sobie ze szwedzką zimą, co nie należało do najmocniejszych atutów SJ w ostatnich latach. Kanadyjska firma Bombardier, producent pociągu, gwarantuje, że tym razem prawie żadna zima pociągu nie zatrzyma. To małe „prawie” nie brzmi uspokajająco.

Nowe pociągi zaczną połykać szwedzkie mile na początku przyszłego roku. SJ 3000 pojawi się najpierw w Dalarna, Värmland, Gävle i Östersund. SJ przeprowadza największą inwestycję w swojej historii – ponad 6 mld koron na nowy tabor oraz modernizację starego. (rn)

SJ 3000

SJ 3000 – pociąg na każdą zimę... prawie.

 

Szwecja, Dziennki

17.10.2011

 

Nordea to oszust – tak uważają klienci banku w Szwecji. Ci, którzy dali się nabrać i kupili fundusze Nordei, ucierpieli najbardziej. Podczas gdy w ciągu ostatnich 10 lat zysk w stosunku do zainwestowanego kapitału na sztokholmskiej giełdzie wyniósł 86%, większość funduszy akcyjnych Nordei przyniosła straty. Ale tylko klientom banku. Sama Nordea radzi sobie nieźle. W ubiegłym roku bank osiągnął 33 mld koron zysku. Tylko z jednego funduszu Alfa bank pobiera sobie 160 mln koron rocznie – z kieszeni swoich klientów. Udziałowcom pozostawiono straty – wyniki o 35% gorsze niż indeks giełdowy. Okazuje się, że trzymanie pieniędzy w skarpecie byłoby znacznie korzystniejszą „inwestycją” niż powierzanie ich Nordei. Państwowy bank Nordea miał zawsze fatalną opinię. Jak widać zasłużenie. (rn)

Nordea-UCIEKAJ!
 

Szwecja, Dziennki

17.10.2011

 

Coraz mniej Szwedów wierzy w świetlaną przyszłość krajowej gospodarki. Badanie instytutu analitycznego Svenskt Kvalitetsindex wykazało, że w trzecim kwartale Szwedów ogarnął nagły pesymizm. Negatywna zmiana nastrojów należy do największych z dotychczas zaobserwowanych przez instytut. Wiara we własną dobrą ekonomię jest nieco większa, choć i ta przypomina wykresy indeksów giełdowych. Główną przyczyną niepokoju jest ogromne zadłużenie i fatalny stan finansów publicznych w krajach strefy euro. Mimo, że Szwecja przeszła przez kryzys "suchą stopą", osiągając nadwyżki budżetowe i zmniejszając poziom zadłużenia, w dużej mierze dzięki zachowaniu własnej waluty, to negatywny wpływ otoczenia stanowi również tutaj realne zagrożenie dla gospodarki kraju. (rn)

Krzywa

 

Szwecja, Dziennki

15.10.2011

 

 

Państwowe dzieci. Piekło, jakie przeżywają dzieci uprowadzone rodzicom przez państwo szwedzkie, nie należy do ulubionych tematów tutejszych mediów. Mali więźniowie państwowych „domów dziecka” byli bici, poniżani i gwałceni. Po wielu latach dorosłe już teraz ofiary systemu wywalczyły sobie zadośćuczynienie. 21 listopada odbędzie się uroczysta ceremonia oficjalnych przeprosin dziecięcych ofiar z lat 1920–1980. Zostaną im również przyznane odszkodowania w wysokości 250 000 koron każde (ok. 120 000 zł). W imieniu państwa szwedzkiego o wybaczenie będzie prosił marszałek sejmu Per Westerberg. Obecna będzie również królowa Szwecji Sylvia, przedstawiciele rządu oraz władz lokalnych.

Początkowo rząd próbował ograniczyć się wyłącznie do przeprosin. Spotkało się to z powszechną krytyką. Do protestów przyłączyły się nawet partie lewicowe, które ponoszą główną odpowiedzialność za stworzenie systemu uprowadzania dzieci i niszczenia rodzin w Szwecji. Teraz próbują zbijać kapitał polityczny, strojąc się w szatki obrońców pokrzywdzonych. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

15.10.2011

 

Juholt zostaje.Przywódca szwedzkich Socjaldemokratów zostaje na stanowisku. Tak postanowiono podczas dzisiejszego posiedzenia zarządu partii. Håkan Juholt został wybrany 25 marca tego roku na stanowisko przewodniczącego Socjaldemokratów. Tydzień temu popołudniówka Aftonbladet ujawniła, że nieprawnie pobierał on zwrot kosztów za mieszkanie w Sztokholmie. Później zaczęły wychodzić na jaw również inne przekręty oraz fakty kompromitujące kandydata na premiera Szwecji.

Na dzisiejszej konferencji prasowej Juholt był zmuszony bić się w piersi i przepraszać za swoje czyny. – Nie zrobiłem niczego, czego nie uważałem za słuszne – zaklinał słuchaczy. Najwidoczniej uważa on, że okradanie państwa jest słuszne.

Sprawa nie jest jednak zakończona. Teraz wielu dziennikarzy dwoi się i troi, by znaleźć nowy „materiał wybuchowy” na Juholta. Do prokuratury wpłynęło kilka zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Wielu czołowych socjaldemokratów domaga się ustąpienia Juholta. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

14.10.2011

 

Godziny szefa szwedzkich Socjaldemokratów, Håkana Juholta, są już policzone. Po wybuchu afery mieszkaniowej – bezprawnie pobierał zwrot kosztów dodatkowego mieszkania – nowe grzeszki wychodzą na jaw. Na koszt podatników wypożyczał on wielokrotnie samochód, a potem żądał zwrotu kosztów za podróż własnym samochodem – w tym samym czasie. Juholt zarabia około 70 000 zł miesięcznie (144 000 koron). Mimo to posuwa się on do przekrętów na parę tysięcy koron. Moralność nie jest najmocniejszą stroną dzisiejszych Szwedów, ale chciwość i oszustwa są niewybaczalne – gdy staną się medialnym hitem. Abdykacji Juholta domagają się już czołowe postacie partii. Teraz walka toczy się już tylko o to, jak przeprowadzić amputację, by przyniosła jak najmniejsze szkody wizerunkowe podupadłym Socjaldemokratom. (rn). Zobacz też 11.10.2011.

Juholt + godziny policzone

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2011

 

Miliard dla Arlandy. Swedavia (dawniej LFV) – szwedzki koncern państwowy będący właścicielem 11 lotnisk w całej Szwecji, odpowiedzialny za ich funkcjonowanie i rozwój – zainwestuje miliard koron w usprawnienia na lotnisku Arlanda pod Sztokholmem. Celem jest m.in. uproszczenie odprawy biletowo-bagażowej i przyspieszenie przechodzenia przez kontrolę bezpieczeństwa. Zwiększy to przepustowość lotniska, a pasażerom ułatwi podróżowanie. Prace rozpoczną się od Terminalu 2 i potrwają w sumie 3 lata. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

14.10.2011

 

Nowa linia promowa. Szwedzi badają możliwość otwarcia linii promowej do obwodu królewieckiego. Linia ma łączyć szwedzki okręg Blekinge z rosyjskim Królewcem. Podpisano już wstępne porozumienie w tej sprawie. Strona rosyjska ma zbadać możliwości transportu towarów ze Szwecji dalej do południowej Rosji, Indii i Chin. Region Blekinge widzi duże możliwości rozwoju wymiany handlowej z krajami południowego Bałtyku w miarę zanikania barier handlowych – donoszą szwedzkie media. No i przy okazji ominie się te dzikie kraje Östeuropy. (rn)

Prom Blekinge-Królewiec

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2011

 

Cięcia na uczelniach. Wiele szkół wyższych w Szwecji, w związku z wprowa­dzaniem programów oszczędnościowych, przymierza się do ograniczenia ilości kierunków oraz liczby miejsc. Słabnąca koniunktura i gorsza sytuacja na rynku pracy sprawy nie ułatwi – im trudniej o pracę, tym więcej chętnych do studiowania. Już niedługo konkurencja na szwedzkich uczelniach może więc być naprawdę duża i o miejsca, szczególnie na tych bardziej popularnych kierunkach, trzeba będzie się bić. (kz)

Uniwersytet w Lund

Uniwersytet w Lund.

 

Szwecja, Dziennki

13.10.2011

 

Zielone paliwo. Brytyjskie linie lotnicze Virgin Atlantic, wraz z producentem samolotów Boeing oraz nowozelandzką firmą Lanza Tech, nawiązały współpracę ze szwedzką firmą technologiczną Swedish Biofuels w sprawie produkcji bardziej przyjaznego dla środowiska paliwa lotniczego. Szwedzi mają wieloletnie doświadczenie w zakresie badań i rozwoju paliw alternatywnych. Nowe paliwo mają stworzyć na bazie etanolu, który Lanza Tech otrzymuje z gazów pozostałych po produkcji stali, a które inaczej byłyby wypuszczane do atmosfery.

Nowe paliwo umożliwi zwiększenie wydajności silników, obniżenie kosztów i ograniczenie o połowę emisji CO2. Firmy liczą, że zdobędą pozwolenie na jego użycie do lotów komercyjnych w ciągu trzech lat. Na razie zarówno Boeing, jak i Virgin Atlantic testują paliwo. Pierwszy lot demonstracyjny jest planowany za 12-18 miesięcy, a produkcja ruszy najwcześniej w 2014 r. w Indiach.

Ale to nie koniec pomysłów. Swedish Biofuels, wraz z Administracją Obrony Narodowej (FMV), pracuje też nad rodzimym projektem dotyczącym produkcji biopaliwa lotniczego z biomasy. Do jego wytworzenia ma posłużyć etanol uzyskany z odpadów leśnych. W projekt są zaangażowane rządy Szwecji i USA, koncern General Electric oraz szwedzki Saab i Volvo Aero. Paliwo ma być testowane na szwedzkich myśliwcach Gripen. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2011

 

Taaaka ryba. 29,2 kilo ważył łosoś, którego złowił na wędkę Uwe Lehrer w Bergeforsen, w krainie Medelpad. Po połknięciu haczyka ryba wyciągnęła blisko 200 metrów liny, ciągnąc za sobą łódkę wraz z wędkarzem. Zacięta walka na śmierć i życie trwała potem przez 45 minut. Okazało się, że jest to największy łosoś złowiony na wędkę w Szwecji. Niestety wędkarz nie dotrzymał surowych reguł ważenia swej zdobyczy, więc rekord pozostaje nieoficjalny. Nadal obowiązuje poprzedni rekord, który należał do 28,72-kilogramowego łososia złowionego u wybrzeży Blekinge w 1992 roku. (rn)

Uwe Lehrer i rekordowy łosoś 29,2 kg.

Uwe Lehrer wraz z 29,2-kilowym łososiem.

 

Szwecja, Dziennki

12.10.2011

 

120 lat sztokholmskiego Skansenu. Wczoraj pierwsze na świecie muzeum pod gołym niebem, położone na sztokholmskiej wyspie Djurgården, obchodziło swój jubileusz. Z tej okazji wejście kosztowało zaledwie 1 koronę – dokładnie tyle, ile wynosiła opłata w 1891 r., kiedy to 11 października twórca Skansenu, badacz szwedzkiego folkloru Artur Hazelius po raz pierwszy uroczyście otwierał dla zwiedzających drzwi do swojego dzieła życia. Oczywiście 120 lat temu Skansen był znacznie mniejszy niż obecnie. Teraz wszyscy zwiedzający otrzymywali mapkę przedstawiającą jego ówczesny wygląd. Muzeum przez lata bardzo się rozrosło, a chętnych do zwiedzania ciągle przybywa. Jeżeli tylko pogoda się utrzyma, będzie to kolejny rekordowy sezon. (kz)

Wejśie do Skansenu w Sztokholmie.

Wejście do Skansenu.

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2011

 

Wieprzowy kryzys. Do Gwiazdki jeszcze daleko, ale już teraz widać, że ze świąteczną szynką – numerem jeden na bożonarodzeniowym stole – Szwedzi mogą mieć niemały problem. Przeciętny Szwed w czasie świąt Bożego Narodzenia pochłania 1 kg szynki, w sumie na całą Szwecję daje to 6-7 tys. ton. Tymczasem hodowców trzody chlewnej w Szwecji jest coraz mniej. Rezygnują z hodowli m.in. ze względu na niskie ceny mięsa, które nie pozwalają im wyjść na swoje. Dlatego najchętniej kupowanej na święta rodzimej, szwedzkiej szynki może nie wystarczyć dla wszystkich. Tu z pomocą ochoczo spieszy Dania, podtykając Szwedom pod nos swoje wyroby. Spóźnialscy, którzy nie zdążą zaopatrzyć się w porę, będą więc musieli – mało patriotycznie – zadowolić się szynką duńską. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

11.10.2011

 

Kredytowe dno. W Szwecji mocno spada ilość kredytów udzielanych przez banki małym i średnim przedsiębiorstwom. Ich poziom zbliża się już do minimów z czasów ostatniego kryzysu finansowego. Najnowsze badania pokazują, że ilość kredytów udzielonych w III kwartale tego roku była najniższa od siedmiu lat, z wyjątkiem ostatniego kwartału 2008 r. Ilość banków, którym udało się udzielić więcej kredytów, zmniejszyła się o połowę w porównaniu z ubiegłym kwartałem. Perspektywy na przyszłość również nie wyglądają różowo, króluje pesymizm i ogólna niepewność. W takich warunkach ekspansja przedsiębiorstw i apetyt na nowe inwestycje ostro wyhamowuje. Tym bardziej, że uzyskać kredyt, szczególnie nowym firmom, jest coraz trudniej, a marża odsetkowa rośnie. (kz)

12

Szwecja, Dziennki

11.10.2011

 

Nowy przywódca szwedzkich Socjaldemokratów Håkan Juholt, zaledwie parę miesięcy po wyborze, poszedł w ślady swojej poprzedniczki Mony Sahlin, znanej z zamiłowania do przekrętów. Jest on podejrzany o nielegalne wyłudzanie zwrotu kosztów mieszkaniowych. Prokuratura wszczęła postępowanie przygotowawcze.

Juholt, który pochodzi z Oskarshamn, wynajmował dodatkowe mieszkanie w Sztokholmie. Jako poseł do riksdagu miał prawo do zwrotu czynszu. Jednak mieszkał on razem z konkubiną, więc zwrot mógł obejmować tylko połowę czynszu. Ale kandydat na premiera Szwecji wolał cały. Juholt tłumaczy, że to była pomyłka i że zwróci wyłudzone 160 000 koron. Teraz, gdy stał się smacznym kąskiem dla mediów, wychodzą na jaw również inne kompromitujące fakty. Jego polityczna kariera dobiega końca. (rn)

Håkan Juholt

Håkan Juholt mówi – Oj...

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2011

 

Ekonomiczny Nobel przypadł w tym roku dwóm 68-letnim Amerykanom, Thomasoowi J. Sargentowi z uniwersytetu w Nowym Jorku oraz Christopherowi A. Simsowi z uniwersytetu w Princeton za empiryczne badania dotyczące przyczyn i skutków w makroekonomii. Rozwinęli oni metody służące wyjaśnieniu makroekonomicznych zdarzeń i zachodzących między nimi zależności, takich jak np. wpływ cen ropy naftowej oraz politycznych decyzji na bezrobocie. Panowie podzielą się nagrodą w wysokości 10 mln koron przyznaną, jak każdy Nobel z dziedziny ekonomii, przez szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken). (kz)

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2011

 

Po raz pierwszy od wielu lat zmniejszyła się w Szwecji ilość wypadków drogowych z udziałem zwierząt. W tym roku, jak dotąd miało miejsce 27 tys. takich zdarzeń – to o 14% mniej niż w tym samym okresie roku ubiegłego, który pod tym względem był rokiem rekordowym. Średnia krajowa zmniejszyła się z 7,1 do 6,5 wypadków na tysiąc samochodów. Mimo spadkowej tendencji, najmniej szczęścia – zarówno kierowcy, jak i zwierzęta – mają tego roku w rejonie Smolandii, która niestety przoduje w zestawieniu. Najgroźniejsze są zawsze wypadki z udziałem dużych i masywnych łosi, których w Szwecji dostatek, a więc i niebezpieczeństwo spore. W północnej Szwecji ponad połowa wypadków z udziałem zwierząt to właśnie niekontrolowane „spotkanie” z łosiem. (kz)

Łoś na drodze

 

Szwecja, Dziennki

10.10.2011

 

Rekord zimna padł wczorajszej nocy w miejscowości Latnivaara, w północnej Laponii. Termometry pokazały tu -11,1 stopni. To najniższa temperatura, jaką zanotowano w Szwecji o tej porze roku. Zimno rozpełzło się po całym kraju, niemal wszędzie odnotowano ujemne temperatury. Miejmy nadzieję, że to na razie tylko pogodowy wyskok, a nie trwała zmiana. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

9.10.2011

 

Małym zainteresowaniem cieszą się w Szwecji polskie wybory. Media opędziły się krótką notatką francuskiej agencji AFP. W notatce cytowany jest niegdysiejszy wyborca PO, który teraz będzie głosował na PiS, gdyż zrozumiał, że obietnice PO to zwykłe kłamstwa. Publikację takiej wypowiedzi w szwedzkiej prasie należy uznać za postęp. Dotychczas chwalono tutaj wyłącznie to, co szkodzi Polsce, a krytyka szkodników raczej nie opuszczała gabinetów redaktorów naczelnych. Ale to chyba bardziej lenistwo niż zmiana trendu – naczelnym nie chciało się po prostu zajmować głupstwami w niedzielę. Zawsze będzie można walnąć wyjaśniający komentarz w poniedziałek. Teksty leżą już pewnie gotowe – w dwóch wariantach. Jeden druzgoczący Polaków, że wybrali wstrętnych „nacjonalistów”, którzy chcą zbudować bogatą i niepodległą Polskę. Drugi pochwalny, że wybrali „rozsądnych” ludzi, z którymi tak przyjemnie kręci się lody. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2011

 

Lista szwedzkich krezusów. Ostatnie zawirowania na rynkach finansowych uszczupliły nieco portfele szwedzkich bogaczy. Na przygotowywanej corocznie przez tygodnik Veckans Affärer liście tutejszych miliarderów nastąpiły pewne przetasowania. Siedem osób zniknęło z listy, ale pojawiły się cztery nowe. Tak więc 108 osób posiada teraz w Szwecji majątek o wartości co najmniej jednego miliarda koron, około 500 mln zł.

Na szczycie listy króluje założyciel meblowego koncernu IKEA Ingvar Kamprad. Jego pozycja, wraz z wycenianym na 450 mld koron majątkiem, jest raczej niezagrożona, bo od drugiego miejsca, które zajmuje właściciel odzieżowego giganta Hennes & Mauritz Stefan Persson, dzieli go przepaść aż 300 mld sek. Brązowy medal wywalczył sobie Hans Rausing, syn króla papieroplastyki i twórcy Tetra Pak, osiągając wynik 45 mld koron. Na miejscu 107 wśród szwedzkich krezusów znajduje się Polka Wonna I de Jong, która awansowała w tym roku aż o trzy miejsca. (kz). Więcej o naszej błyskotliwej rodaczce…Wonna I de Jong

Wonna I de Jong

Wonna I de Jong – polska emigrantka na liście szwedzkich miliarderów. Foto: Kanal 5.

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2011

 

Pokojowy Nobel. Trzy kobiety podzielą się tegoroczną Pokojową Nagrodą Nobla – Liberyjki Ellen Johnson-Sirleaf, Leymah Gbowee i Jemenka Tawakkul Karman. Norweski Komitet Noblowski motywuje swój wybór wkładem laureatek w „non-violent struggle for the safety of women and for women's rights to full participation in peace-building work” (Pokojową walkę o bezpieczeństwo kobiet oraz prawo kobiet do pełnego udziału w budowaniu pokoju). Pokojowa nagroda jako jedyna jest przyznawana przez Norweski Komitet Noblowski. Decyzje Komitetu budzą co roku sporo emocji i kontrowersji, gdyż mają na ogól podłoże polityczne. Tym razem Norwedzy wybrali podłoże płciowe. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.10.2011

 

Radość z cudzego nieszczęścia. Norwegia podnosi stawkę VAT na produkty żywnościowe o 1%. Jeden procent to niby niewiele, jednak będzie to doskonała okazja do wieloprocentowej podwyżki cen w całym łańcuchu produkcyjnym, od surowca do sklepowej półki. Stawka wyniesie teraz 15%, podczas gdy tuż za miedzą, w Szwecji, wynosi ona tylko 12%. Tak więc ceny szwedzkich produktów żywnościowych staną się dla Norwegów jeszcze bardziej konkurencyjne. Trudno się więc dziwić, że szwedzcy handlarze przygraniczni zacierają łapki, licząc na jeszcze większe obroty. Już teraz setki tysięcy Norwegów zaopatrują się regularnie po szwedzkiej stronie miedzy. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

6.10.2011

 

Nobel dla Szweda. Po 15 latach od uhonorowania Wisławy Szymborskiej, przyszedł czas na Nobla dla poety. Tegorocznym laureatem literackiej nagrody został szwedzki poeta, 80-letni Tomas Tranströmer. Jest on ósmym Szwedem z kolei, który otrzymał to prestiżowe wyróżnienie.

Werdykt zbytnio nie zaskoczył, bo Tranströmer był jednym z najczęściej wymienianych kandydatów i od wielu lat cierpliwie czekał na swoją kolej. Doceniono go za „zwięzłe, przejrzyste obrazy dające nam świeży dostęp do rzeczywistości”. Debiutował w 1954 r. Jego wiersze zostały przetłumaczone na wiele języków, a jego styl dał silny impuls kolejnym pokoleniom poetów zarówno w Szwecji, jak i za granicą. (kz)

xxx

Tomas Tranströmer

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2011

 

W sklepach już święta. Adwentowe gwiazdy i inne bożonarodzeniowe dekoracje – nie oglądając się na niechętnie odchodzące lato i ledwie pierwsze dni jesieni – zaatakowały znienacka szwedzkie sklepy i rozgościły się na dobre, rozjaśniając mroki coraz dłuższych wieczorów. Sprzedaż świątecznych świecidełek zarówno w większych sieciach handlowych, jak i mniejszych, niezależnych sklepikach, albo właśnie rusza, albo jest planowana w najbliższych tygodniach. Umiejętnie podsycana przez media przedświąteczna panika w stylu „jesień jest krótka, święta za pasem, nie daj się zaskoczyć” próbuje zagonić biednych Szwedów do sklepów już z początkiem października. Biznes is biznes, ale swój rozum każdy mieć musi. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2011

 

Najcenniejsze marki świata. Jak co roku amerykańska agencja konsultingowa Interbrand opracowała ranking stu najlepszych globalnych marek. Niezmiennie od 12 lat pierwsze miejsce należy do Coca Coli. Ale na liście można też znaleźć dwie szwedzkie firmy. Sieć odzieżowa H&M utrzymała swoją pozycję z ubiegłego roku i pozostała na 21. miejscu. IKEA nie miała tyle szczęścia – spadła z 28. na 31. miejsce. Cenny znak firmowy to dla przedsiębiorstwa przepustka do większych obrotów i zysków. Jednak w czasie obecnego kryzysu nawet właściciele najlepszych marek nie mogą spać spokojnie, czerpiąc korzyści jedynie z wypracowywanego przez lata zaufania klientów. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

6.10.2011

 

Lekarz-rajdowiec. Pewien lekarz na trasie E4 w okolicy Luleå, w północnej Szwecji rozpędził się swoim samochodem do 215 km na godzinę. Przy obowiązującym w tym miejscu ograniczeniu do 80km/h przekroczył prędkość o 135 km/h. Policjantom, którzy go zatrzymali, tłumaczył, że spieszył się do pracy. Potem z rozbrajającą szczerością przyznał, że chciał też sprawdzić, czy policyjny samochód będzie w stanie go dogonić. Jak widać – był w stanie, ale policjanci żartu nie docenili i wlepili mandat w wysokości 4 tys. koron. (kz)

Pogotowie, formuła 1

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2011

 

Tegoroczny Nobel z chemii przypadł Izraelczykowi Danielowi Shechtmanowi za odkrycie kwazikryształów. To szczególna forma ciała stałego, w której atomy układają się w pozornie regularną, jednak niepowtarzalną strukturę, co uniemożliwia wyróżnienie ich cząstek elementarnych. Odkrycie Shechtmana, początkowo krytykowane i uważane za mocno kontrowersyjne, zrewolucjonizowało całkowicie dotychczasowe spojrzenie na materię stałą i doprowadziło do zmiany paradygmatu w dziedzinie chemii.

Shechtman dokonał odkrycia w 1982 r., gdy w szybko schłodzonym stopie glinu z manganem jego mikroskop elektronowy pokazał obraz zupełnie zaskakujący i wydawałoby się sprzeczny z prawami natury. Według współczesnych poglądów na temat materii atomy wewnątrz kryształów powinny układać się w symetryczny, powtarzający się okresowo wzór. Eksperymenty Shechtmana wyraźnie pokazały, że wzory kryształu absolutnie powtarzać się nie mogą. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2011

 

Jagód jak na lekarstwo. W szwedzkich lasach systematycznie spada ilość jagód. Z niewiadomych przyczyn rośnie ich coraz mniej, szczególnie w rejonie Norrlandii – wykazuje wykonane w Szwecji pierwsze od 15 lat zestawienie. Według Szwedzkiego Uniwersytetu Nauk Rolniczych w Umeå, który pobierał kontrolne próbki od 1993 r., ilość jagodowych krzewów zmniejszyła się tam o 15-20%. Oznacza to nie tylko wyższe ceny samych owoców i ich przetworów (soków, dżemów), ale może też odbić się negatywnie na całym leśnym ekosystemie. (kz)

Herjedalen

 

Szwecja, Dziennki

5.10.2011

 

Na czym oszczędzają Szwedzi? W niepewnych czasach gospodarczej zawieruchy coraz częściej łapią się za kieszeń i oglądają dwa razy każdą koronę. Na pierwszy ogień w ograniczaniu wydatków idą wizyty w restauracjach i inne rozrywki, zakup ubrań i nowych mebli oraz kosztowniejsze remonty. Kryzysu nie widać natomiast w branży turystycznej. Chętnych do podróżowania jest coraz więcej, a najpopularniejsze kierunki podczas zimowych miesięcy to Hiszpania i Tajlandia. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

4.10.2011

 

Wszechświat przyspiesza. Tegoroczny Nobel z dziedziny fizyki przypadł do spółki trzem Amerykanom. Jedną połowę otrzyma Saul Perlmutter, drugą podzielą się Brian Schmidt i Adam Riess. Zostali oni wyróżnieni za odkrycie przyspieszonej ekspansji wszechświata poprzez obserwacje odległych supernowych. Teoretycznie wydawałoby się, że siła grawitacji powinna spowolnić rozszerzanie się wszechświata. Jednak prowadzone przez trzech fizyków badania jasności wybuchających gwiazd, zwanymi supernowymi, doprowadziło ich do wręcz przeciwnego wniosku – nasz wszechświat rozszerza się w coraz szybszym tempie. Odkrycie to okazało się zaskakujące nawet dla nich samych. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

3.10.2011

 

Nobel Noblowi nierówny. W tym tygodniu poznamy tegorocznych laureatów Nagrody Nobla. Kolejny raz zostaną w ten sposób docenione największe światowe odkrycia. Czasem jednak, jak pokazuje historia, doceniane są mocno na wyrost. Okazuje się, że Komitetowi Noblowskiemu wielokrotnie zdarzało się przyznawać nagrodę naukowcom, których wyniki badań okazały się błędne. Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

3.10.2011

 

Szkoda lata. Fala prawdziwie letnich temperatur namieszała trochę w szwedzkiej przyrodzie. Kwiaty, grzyby i motyle, niestety również i komary, nie zauważają, że to już październik i nadal mają się świetnie. Wiele roślin, które normalnie kwitną tutaj tylko na początku lata, postanowiło teraz zakwitnąć jeszcze raz. Większe zwierzątka tak łatwo oszukać się nie dadzą. Nawet jeżeli będzie bardzo ciepło, rozstrzygające znaczenie ma dla nich długość dnia i ilość dziennego światła, którego jesienią niestety coraz mniej. Nie ma więc ryzyka, że ptaki zapomną odlecieć do ciepłych krajów i zaczną znowu wić gniazda – a szkoda. (kz)

Październik w Nynäshamn

 

Szwecja, Dziennki

3.10.2011

 

Medyczny Nobel. Tegoroczną Nagrodą Nobla w dziedzinie medycyny i fizjologii podzielą się trzej naukowcy. Połowę sumy nagrody 10 mln sek otrzyma Ralph Steinman z Kanady, a Francuz Jules A. Hoffmann oraz Amerykanin Bruce Beutler dostaną po ćwiartce. Nagrodę przyznano za ich odkrycia w dziedzinie immunologii, które zrewolucjonizowały dotychczasowe poglądy na temat procesów obronnych organizmu. Beutler i Hoffman dokonali odkrycia dotyczącego aktywacji odporności wrodzonej, natomiast Steinman odkrył tzw. komórki dendrytyczne i zbadał ich rolę w rozwoju odporności nabytej.

Niestety Steinman nagrodą się nie nacieszy – zmarł w ten piątek, po długiej walce z nowotworem (w której nota bene posiłkował się swoim nowym odkryciem), tuż przed podjęciem decyzji o przyznaniu mu nagrody. Komitet Noblowski dowiedział się o jego śmierci dopiero teraz i ma potężnego zgryza, bo takiej sytuacji nigdy dotychczas nie przerabiał, a regulamin nie pozwala na przyznanie Nobla pośmiertnie. Decyzja prosta więc nie będzie i jeszcze na nią za wcześnie. Najpierw trzeba dokładnie przestudiować istniejące reguły przyznawania nagród lub.... wymyślić nowe. (kz).

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net