Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Wrzesień 2011 00024

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2011

 

paragrafBezprawie na prawie. Ci, którym wydaje się, że studenci prawa lubują się w przestrzeganiu zasad, są w „mylnym błędzie”. Przynajmniej jeśli chodzi o towarzystwo zgłębiające tajniki szwedzkiego prawa na uniwersytecie w Uppsali. „Zgłębianie” w wydaniu przyszłych prawników polega na nagminnym kopiowaniu cudzych prac i zaliczaniu egzaminów przy pomocy bogatego wachlarza ściąg. Ale, jak to z prawem bywa, na wszystko znajdzie się paragraf. W ciągu ostatnich 4 lat w stosunku do 19 studentów tego kierunku zgłoszono zawiadomienia o oszustwie. Niemal wszyscy zostali ukarani za pomocą upomnienia lub zawieszenia w prawach studenta. Donosicielstwa nie popieramy, sami pamiętamy, jak to na studiach bywało, ale na pytanie, czy odważylibyśmy się skorzystać z usług „wyprodukowanego” przez tę uczelnię prawnika, odpowiedzmy sobie sami. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2011

 

Szwedzki rekord ciepła. Jesień rozgościła się już na dobre, ale lato jeszcze nie odpuszcza. Wczoraj w miejscowości Hudiksvall słupki rtęci wskazały 25,6 stopni. To najwyższa temperatura, jaką zanotowano w Szwecji o tak późnej porze roku. Również w wielu innych miejscach kraju temperatura była prawdziwie letnia i zbliżała się do 25 stopni. Poprzedni rekord padł w 2006 r. i należał do miejscowości Torup w regionie Halland (25,3 st. C). (kz)

 

Szwecja, Dziennki

30.09.2011

 

Sklepy padają. W Szwecji zamykana jest coraz większa ilość sklepów. W tym roku liczba bankructw w handlu detalicznym wzrosła o 5%, a wzrost gospodarczy kraju jest najniższy od 15 lat. Pierwsze złe sygnały były zauważalne już na początku roku, jeszcze przed załamaniem się giełd i wybuchem niepokojów o stan globalnej gospodarki. Teraz 14-letni wzrostowy trend w handlu detalicznym został definitywnie przełamany. Kryzys uderza zwykle w pierwszym rzędzie w branżę elektroniczną, meblową i materiałów budowlanych, ale tym razem duże problemy zaczyna mieć też branża spożywcza. Szwedzi zaczynają mocno trzymać się za kieszeń i, chociaż ich portfele specjalnie jeszcze nie schudły, już zaczynają oszczędzać, ograniczają zakupy i szukają tańszych odpowiedników. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2011

 

Z kolcami czy bez – oto jest pytanie, które spędza ostatnio sen z powiek wielu szwedzkim kierowcom, a dotyczy rzecz jasna opon zimowych. I nie chodzi tu już tylko o wybór pomiędzy wyższym bezpieczeństwem jazdy, jakie w trudnych, skandynawskich warunkach dają opony z kolcami, a bardziej przyjazną środowisku alternatywą opon bez kolców. Decyzja stała się jeszcze trudniejsza z chwilą, gdy wiele szwedzkich gmin wprowadziło na niektórych ulicach zakaz poruszania się samochodami uzbrojonymi w kolczaste opony. Argument – kolce powodują ścieranie asfaltu i uwalnianie do powietrza szkodliwych dla zdrowia cząsteczek. Tak więc, narażając życie i ślizgając się po lodzie na zwykłych zimówkach, troszczmy się o środowisko i zdrowie własne oraz reszty społeczeństwa – na pewno umrzemy zdrowsi i bardziej proekologiczni. (kz)

* W Szwecji opony z kolcami są dozwolone w okresie od 1 października do 15 kwietnia, zimowe są wymagane w okresie od 1 grudnia do 31 stycznia.

 

Szwecja, Dziennki

29.09.2011

 

Jaki kraj cieszy się najlepszą opinią na świecie? Taki, który najlepiej propaguje się za granicą. Międzynarodowa organizacja Reputation Institute sprawdziła to, pytając 42 000 osób z całego świata. Szwecję wyprzedza jedynie Kanada. Na kolejnych miejscach znalazły się Australia i Nowa Zelandia. Listę zamyka Pakistan, Iran i Irak. Respondenci przywiązywali największą wagę do bezpieczeństwa. Ale również takie czynniki jak stabilna demokracja, jakość życia, piękna natura, a nawet bogactwo kraju brano pod uwagę. (rn)

Nacjonalizm

 

Szwecja, Dziennki

28.09.2011

 

Szwedzcy celnicy ostro biorą się za przemytników, a ich wysiłki w zwalczaniu przestępczości zorganizowanej i przemytu na dużą skalę dają niezłe rezultaty. Tak przynajmniej wynika z raportu, jaki Urząd Celny przedstawił szwedzkiemu rządowi. W minionym roku udało się rozbić lub co najmniej mocno osłabić 17 z 33 grup przestępczych zajmujących się przemytem narkotyków i alkoholu. Wzrosła też znacznie ilość konfiskat. W okresie między 1 października 2010 a 31 sierpnia 2011 przeprowadzono ich łącznie 5 436. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

28.09.2011

 

Recesja za progiem. Kolejna dawka pesymizmu i straszenia czarnymi scenariuszami pochodzi tym razem od organizacji Svenskt Näringsliv (Szwedzkie Życie Gospodarcze), która w swoich najnowszych, zaprezentowanych dzisiaj prognozach jest znacznie bardziej sceptyczna niż inni szwedzcy analitycy. Przyszły rok widzi pod znakiem recesji i raczej symbolicznego wzrostu gospodarczego na poziomie 0,2%. A to wszystko głównie za sprawą niekończących się kłopotów z Grecją, które w najlepszym wypadku nadal będą powodowały dużą niepewność i turbulencje na rynkach. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2011

 

Szwedzkie przedsiębiorstwa są przygotowane na obecny kryzys dużo gorzej niż na ten sprzed trzech lat. Na ciężkie czasy dobrze jest mieć stworzony wcześniej bufor finansowy, który pozwoli przetrwać zawieruchę, a którego po poprzednim kryzysie wiele szwedzkich firm odbudować nie zdążyło. Spowolnienie gospodarcze w Europie może więc mieć dla Szwecji dużo poważniejsze konsekwencje niż mogło się początkowo wydawać. Wiele firm nie przetrwa kryzysu, a inne, żeby utrzymać się na powierzchni, będą musiały mocno ograniczyć swoje plany inwestycyjne i zatrudnianie nowych pracowników. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2011

 

55 mln koron za mieszkanie. Czy ceny nieruchomości mogą mieć jakieś ograniczenia? Okazuje się, że niekoniecznie. Dokładnie 55 860 000 koron – to cena mieszkania w Sztokholmie położonego w dzielnicy Östermalm. Za taką kwotę można kupić przynajmniej 100 mieszkań w innych rejonach Szwecji. Z drugiej strony rekordowa jest nie tylko cena. Powierzchnia 500 m2, 11 tarasów i możliwość indywidualnego rozplanowania wnętrz też robi wrażenie.

To prawdopodobnie najdroższe jak dotąd mieszkanie w Szwecji, z ceną 116 975 kr/m2. Do użytku będzie oddane w grudniu 2012 r. Ogłoszenie o sprzedaży zostało zamieszczone tydzień temu i jak na razie chętnego nie ma, ale pośrednicy nieruchomości twierdzą, że ze znalezieniem kupca problemu nie będzie. Kto więc reflektuje na jasne, przestronne wnętrze na poddaszu, z 10 pokojami, garderobą, owalną łazienką, licznymi tarasami i innymi atrakcjami, musi się spieszyć. (kz)

Östermalm, Strandvägen – paradna ulica Sztokholmu.

Östermalm, Strandvägen – paradna ulica Sztokholmu. Foto kz.

 

Szwecja, Dziennki

27.09.2011

 

31 600 koron za kilogram. Za tyle poszło pierwsze w tym roku pięć homarów sprzedanych dziś rano na giełdzie rybnej w Geteborgu. Tego roku homarów jest mniej, stąd pewnie ta kosmiczna cena, którą raczej trudno będzie przebić w kolejnych latach. W zeszłym roku inauguracyjny homar kosztował zaledwie 7 300 kr/kg. Homary kryzysu się nie boją? (kz)

 

Szwecja, Dziennki

26.09.2011

 

Inżynier poszukiwany. Inżynierowie różnych dziedzin powoli stają się w Szwecji gatunkiem wymarłym. Coraz mniej jest chętnych do kształcenia się w kierunkach inżynierskich, a wielu będącym w potrzebie firmom nie udaje się znaleźć na rynku pracy dostatecznej liczby wykwalifikowanych pracowników. Każdy więc, kto planuje dzisiaj zostać inżynierem, może mieć przed sobą świetlaną przyszłość. Zapotrzebowanie ze strony pracodawców jest naprawdę duże, a w ciągu najbliższych kilku lat braki w kadrze inżynierskiej będą jeszcze większe. Szwedzkie firmy w poszukiwaniu pracowników zaczynają się więc zwracać za granicę. Ich głównym celem jest Serbia, gdzie dobrze wykształconych i bezrobotnych inżynierów jest aż nadto. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2011

 

Tydzień na sztokholmskim parkiecie zakończył się kolejnym dniem spadków. Wartość giełdy zmalała dotychczas o 26,4% od początku roku. Jednak prawdziwa przecena zaczęła się dopiero w czerwcu, więc licząc od połowy maja do dziś, góra pieniędzy na sztokholmskiej giełdzie stopniała o blisko 30% w ciągu czterech miesięcy. Czy na tym koniec? (rn) Czytaj dalej...

Nasdaq OMX

 

Szwecja, Dziennki

23.09.2011

 

Spowolnienia ciąg dalszy. W czwartek ze szwedzkiego Instytutu Badania Handlu (HUI) nadszedł kolejny sygnał świadczący, że nadchodzą ciężkie czasy. Wzrost sprzedaży detalicznej w Szwecji będzie w tym roku najniższy od 1996 roku. Instytut drastycznie obciął prognozy na 2011 r. z 2,5% do 1,5%. Nadal co prawda wychodzimy na plus i kupujemy więcej niż w zeszłym roku, ale marne to pocieszenie w obecnych czasach. Szwedzkie gospodarstwa domowe zaczynają kurczowo trzymać się za kieszeń wypatrując nerwowo kierunku, w którym zmierza światowa gospodarka. Uspokajające zapewnienia ministra finansów Andersa Borga o dobrej kondycji państwowych finansów nie wystarczają, kiedy giełdy lecą w dół, a oprocentowanie kredytów hipotecznych rośnie. Według Instytutu jesienią Szwecja wkroczy w okres recesji. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2011

 

Kebnekaise się kurczy. Najwyższy szczyt Szwecji, położony w północnej części Gór Skandynawskich, sukcesywnie traci swoją wysokość. Ten niepokojący trend obserwowany jest już od wielu lat. Kebnekaise posiada dwa wierzchołki – północny (Nordtoppen) i południowy (Sydtoppen), z których właśnie ten ostatni jest jej najwyższym punktem. Wierzchołek pokryty jest czapą lodową o grubości kilkudziesięciu metrów, która topiąc się latem i rosnąc zimą sprawia, że wysokość szczytu waha się w granicach kilkunastu metrów (2111-2123 m n.p.m).

Problem w tym, że ostatnio czapa rosnąć nie chce. Wręcz przeciwnie – tak niska nie była od tysiąca lat, a tempo topnienia jest wyjątkowo szybkie, szybsze niż przewidywane prognozy naukowców. Obecnie wysokość szczytu wynosi tylko 2099,7 m n.p.m. Od 2004 r. ubyło jej już ponad 4 metry. Cały wielki lodowiec masywu Kebnekaise w dolinie Tarfali, regu larnie mierzony i fotografowany na przestrzeni 100 lat, też znika w oczach. Tylko w tym roku stracił średnio 1 m swojej grubości. Topnienie lodowców to dla naukowców najlepszy dowód na postępujące globalne ocieplenie klimatu. Tymczasem my, zwykli śmiertelnicy, każdej zimy nadal walczymy ze śniegiem i mrozem i nie możemy się doczekać pierwszego powiewu wiosny. (kz)

Masyw Kebnekaise

Masyw Kebnekaise.

 

Szwecja, Dziennki

22.09.2011

 

Szwedzkie gospodarstwa domowe mniej zamożne. Wartość netto budżetów domowych, czyli dochodów pomniejszonych o długi, spadła w II kwartale o 45 mld i wynosi teraz 7 418 mld koron. Za kurczące się zasoby, oprócz rosnącego zadłużenia (+6,3% w stosunku rocznym), mogą być też odpowiedzialne wyjątkowo dotkliwe w ostatnich miesiącach spadki giełdowe. Ponad 25% Szwedów posiada kakieś akcje, a niemal wszyscy lokują swoje oszczędności w funduszach inwestycyjnych. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2011

 

Szwedzki produkt narodowy brutto wzrósł w II kwartale o 4,9% w porównaniu z tym samym okresem roku ubiegłego. W stosunku do I kwartału tego roku wzrost wyniósł już tylko 0,9%. Jednak nawet i tutaj oznacza to wzrost o 0,1% w stosunku do poprzedniego okresu – porównanie IV kw. 2010 z I kw. 2011. Ostateczny wynik jest niestety gorszy od wstępnych obliczeń wykonanych przez Centralne Biuro Statystyczne (SCB), według których wzrost PNB miał wynieść w II kwartale 5,3%. Również wzrost gospodarczy z I kwartału 2011 r. w stosunku do kwartalnych statystyk roku 2010 został skorygowany w dół o 0,3%, do 6,1%. Statystyki uwzględniają różnice dni roboczych w poszczególnych latach. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

21.09.2011

 

Gepeesie stróżu mój... Jedno z przedszkoli w Malme sięga po najnowsze zdobycze techniki, by zawsze mieć na oku swoich podopiecznych. Przedszkolaki zostaną uzbrojone w nadajniki GPS. Gdy dzieciak znajdzie się poza określoną strefą, urządzenie wysyła sygnał do iPhona przedszkolanki i podaje dokładną lokalizację uciekiniera lub zguby. Elektronika nie może jednak zastąpić czujności personelu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2011

 

Nic za darmo. Szwedzkie sieci hotelowe zaczynają brać niechlubny przykład z tanich linii lotniczych. Nie zdziwmy się więc, jeżeli będziemy musieli słono dopłacać za usługi, które do tej pory wchodziły w cenę pokoju. Dodatkowe opłaty, często sprytnie ukryte, grożą nam na każdym kroku – począwszy od płatnego sprzątania, śniadania, poprzez internet, parking oraz widok z okna, a kończąc na ręcznikach i mydełku w łazience. Możemy się też natknąć na dziwolągi w postaci podatku od energii lub tzw. turystycznego.

Moda na podstępne oskubywanie klientów pojawiła się kilka lat temu w USA i rozprzestrzenia się jak zaraza na kraje europejskie. Nie dajmy się więc zwieść niskim cenom, jakie w pierwszej chwili pojawiają się w wyszukiwarkach internetowych, bo to prawdopodobnie tylko czubek góry lodowej. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

20.09.2011

 

Cena wolności. Dzieci w szwedzkich szkołach otrzymują darmowe obiady. Nie cieszą się one zbyt dobrą opinią. Do większości szkół obiady są dowożone z dużych centralnych kuchni i tylko odgrzewane na miejscu. Coraz więcej szkół rezygnuje z prowadzenia stołówki i rozdaje swoim uczniom kupony, za które można kupić obiad w którejś z pobliskich restauracji. Wolność wyboru ma jednak swoją cenę. Uczniowie wybierają często mało pożyteczne jedzenie – frytki, hamburgery i coca-colę – ku przerażeniu dietetycznych faszystów. (rn)

fast-food

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2011

 

Mniej optymizmu. Nastroje wśród szwedzkich przedsiębiorców wyraźnie się pogarszają. Coraz mniej z nich wierzy we wzrost sprzedaży detalicznej. Coraz większe grono za to spodziewa się spadku liczby pracowników zatrudnionych w handlu detalicznym w ciągu najbliższych trzech miesięcy. Niemal połowa przedsiębiorców obawia się niższego wzrostu gospodarczego w IV kwartale i tylko co dziesiąty chciałby mieć nadzieję, że będzie inaczej. Na razie 60% z nich nie zauważyła jeszcze zmniejszenia popytu, a 77% twierdzi, że ostatnie zawirowania na rynkach finansowych nie doprowadziły do rewizji ich planów biznesowych. Nadzieja, że martwią się na zapas, jest jednak coraz mniejsza. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

19.09.2011

 

IngoIngo jak żywy. W sobotnie popołudnie odsłonięto pomnik poświęcony pamięci Ingemara Johanssona, legendy szwedzkiego boksu. To jak dotąd pierwszy i jedyny mistrz świata wagi ciężkiej w boksie, którym mogła pochwalić się Szwecja. Zaraz po jego śmierci w lutym 2009 r. władze Geteborga zadecydowały, że Ingo będzie miał swój pomnik w centrum miasta. I słowa dotrzymały. Pomnik stanął w pobliżu stadionu Nya Ullevi. Został wykonany z brązu, waży 400 kg i ma 2,4 m wysokości. Autorem projektu jest Peter Linde, którego praca została wybrana spośród 40 innych propozycji. (kz). Zobacz też Ingo...

 

Szwecja, Dziennki

17.09.2011

 

Grzybobranie. Wrzesień to w Szwecji raj dla grzybiarzy. Lasy są tu pełne grzybów, a i lasów przecież niemało. Nawet w wielkich miastach Szwecji można znaleźć leśne enklawy z całym ich bogactwem – grzybami również. Tubylcy – przedziwnie – niewiele korzystają z tych darów natury. Złośliwi twierdzą, że tylko dlatego, iż na grzybach brak pieczątki tutejszego Sanepidu. Tym więcej grzybów dla nowych mieszkańców tej ziemi. Czują się oni jak wpuszczeni do skarbca pełnego złota i klejnotów, których nikt nie chce. Oni nie pogardzą. Na zdjęciu urobek godzinnego spacerku po pobliskim lesie. (mf)

grzyby

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2011

 

ABSOLUT – byt doskonały. Absolut Vodka, szwedzka marka wódki, jedna z czterech największych na świecie, ustanawia nowe rekordy produkcji i sprzedaży. Skańską fabrykę w Åhus opuściło 11 mln 9-litrowych skrzynek, czyli 99 mln litrów alkoholu, co oznacza 6-procentowy roczny wzrost sprzedaży. Absolutny rekord. Wśród wielu różnych wódek lansowanych na rynku nie każda może poszczycić się tak niepowtarzalną historią i udokumentowaną tradycją. (kz) Czytaj dalej...

Absolut Åhus

Wytwórnia Absoluta w Åhus.

 

Szwecja, Dziennki

16.09.2011

 

Śmieszne problemy. Pewien mieszkaniec Geteborga może zostać zmuszony do wyprowadzki ze swojego mieszkania. Powód eksmisji podano mu całkiem konkretny – zbyt głośny śmiech. Mężczyzna uwielbia oglądać nocą filmy komediowe, przy których nie żałuje sobie specjalnych efektów akustycznych, których jego sąsiedzi najwyraźniej nie doceniają. Facet nie tylko się śmieje. Śmie też dokarmiać ptaki ze swojego balkonu, mimo licznych upomnień gospodarza domu. Litościwa komisja mieszkaniowa zezwoliłaby nawet człowiekowi na pozostanie w lokalu, ale sąd apelacyjny przyznał właścicielowi domu prawo do wypowiedzenia mu kontraktu. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2011

 

Jawne sekrety. Okazuje się, że szwedzka obrona narodowa nie ma przed nikim tajemnic. Jak donosi Szwedzkie Radio wyszukiwarka Google dysponuje zdjęciami lotniczymi Szwecji, na których bez problemu, jasno i wyraźnie można zobaczyć „tajny” obiekt będący prawdopodobnie jedną z central dowodzenia siłami obrony powietrznej. Powszechnie wiadomo, że szwedzkie siły powietrzne posiadają dwie takie duże centrale na terenie Szwecji – jedną w północnej Skanii, drugą w regionie sztokholmskim – ale nikt nie znał dotąd ich dokładnej lokalizacji. Teraz Google Maps służy pomocą. (kz)

Ściśle tajne!

 

Szwecja, Dziennki

15.09.2011

 

Bezrobocie niższe od oczekiwań. Jak na razie Szwecja dzielnie przeciwstawia się ogólnoświatowym tendencjom. Według szwedzkiego Centralnego Biura Statystycznego (SCB) ilość osób bezrobotnych nadal spada i w porównaniu z ubiegłym rokiem zmniejszyła się z 7,4% do 6,6% w sierpniu tego roku. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę wcześniejsze prognozy zakładające bezrobocie na poziomie 6,8%. Widać więc, że sytuacja na szwedzkim rynku pracy nadal sukcesywnie się poprawia. Co prawda w wolniejszym tempie niż kiedyś, ale w obecnej sytuacji na rynkach nie powinno to dziwić. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2011

 

Złotówka coraz tańsza. Sporemu wzmocnieniu uległ w ostatnim czasie kurs szwedzkiej korony (SEK) w stosunku do złotówki (PLN). Jeszcze parę lat temu za jednego złotego Szwedzi płacili niemal trzy korony. Dzisiaj już tylko dwie. To zła wiadomość dla polskich turystów odwiedzających Szwecję, ale za to doskonała dla polskich eksporterów. Przy niezmienionej cenie w PLN ich produkty są teraz dużo tańsze i znacznie bardziej konkurencyjne dla Szwedów. Niestety większość polskich eksporterów cierpi na składanie ofert w euro – walucie nieużywanej ani w Polsce, ani w Szwecji. W ten sposób Szwed nie wie, ile będzie kosztował go towar, a Polak nie wie, ile za niego dostanie. Cieszą się tylko banki, które dwukrotnie biorą prowizję. Szwedzi z politowaniem kiwają głowami i pocieszają się tym, że wprawdzie bez sensu tuczą banki, ale za to własne. Polacy tej pociechy nie mają. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2011

 

Pomyślne wiatry. Szwedzkie elektrownie wiatrowe mnożą się jak grzyby po deszczu. Od roku 2009 ilość produkowanej przez nie energii wzrosła dwukrotnie (z 2,5 do 5,1 TWh). W tym roku przybędą kolejne 353 elektrownie o łącznej mocy 718 MW. Dla porównania, według organizacji branżowej Svensk Vindenergi (Szwedzka Energia Wiatrowa), przeciętny szwedzki reaktor atomowy jest w stanie wyprodukować 5,8 TWh energii rocznie. Już w tym roku tyle samo energii zapewni Szwecji wiatr. W przyszłym roku będzie to 8 TWh, a przy obecnej skali rozbudowy w roku 2014 elektrownie wiatrowe będą w stanie produkować ponad 11 TWh prądu. (kz)

wiatrak

 

Szwecja, Dziennki

14.09.2011

 

Turystyka na topie. Szwedzi zdają się nie zauważać szalejącego wokół kryzysu. Podróżują jak nigdy dotąd, a branża turystyczna zaciera ręce, bo już widać, że ten rok będzie dla niej wyjątkowo udany. W porównaniu z rokiem ubiegłym ilość rezerwacji wzrosła o 20-30%. To efekt przede wszystkim umacniającej się szwedzkiej korony oraz pozostawionej na niezmienionym poziomie stopy referencyjnej. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2011

 

Mark BrzezinskiNowy ambasador USA w Szwecji. Prezydent Obama nominował nowego ambasadora USA w Sztokholmie. Zostanie nim dr Mark Francis Brzeziński, amerykański polityk, znawca polityki zagranicznej. W rządzie Billa Clintona pełnił on funkcję doradcy ds. Bałkanów, Eurazji oraz Europy Południowo-Wschodniej. W latach 1991-93 Mark przebywał w Polsce jako stypendysta Fundacji Fulbrighta. Jego ojcem jest Zbigniew Brzeziński, doradca prezydenta Cartera ds. bezpieczeństwa narodowego USA.

Mark Brzeziński jest z wykształcenia prawnikiem. Pracę doktorską na temat przeobrażeń konstytucyjnych w Polsce obronił na Uniwersytecie w Oksfordzie. Obecnie jest współwłaścicielem waszyngtońskiego biura adwokackiego McGuireWoods, którego specjalnością jest zwalczanie korupcji. Nominacja czeka na zatwierdzenie przez Senat USA. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2011

 

Szwedzcy rybacy otrzymują 88 mln euro unijnej dotacji. To prawie drugie tyle, ile zarabiają na łowionych przez siebie rybach (90 mln euro). Tak wynika z raportu organizacji ekologicznej Oceana, która przyjrzała się bliżej wszystkim rodzajom dotacji przeznaczanych na rybołówstwo. Okazuje się, że niektórzy europejscy rybacy otrzymują znacznie wyższe dopłaty niż podaje sama Unia. Np. według oficjalnych danych w 2009 r. dotacje wyniosły 1 mld euro. Tymczasem prawdziwa suma jest trzykrotnie wyższa. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

13.09.2011

 

Öresundsbron – sposób na bezrobocie. Na moście łączącym Szwecję z Danią oba kraje wychodzą całkiem nieźle. Szwedzkie kasy dla bezrobotnych oszczędzają po 1,5 mld koron rocznie na tym, że dzięki łatwemu połączeniu Szwedzi mogą podjąć pracę w Danii. Duńska gospodarka z kolei jest dzięki temu do przodu o 39 mld od momentu powstania mostu. Niestety, jak zwykle, są też przeszkody natury prawnej. Przepisy podatkowe nadal bowiem zabraniają pracy w obu krajach jednocześnie. (kz)

Öresundsbron – most nad cieśniną  Öresund

Öresundsbron – most nad cieśniną Öresund, łączący Szwecję i Danię.

 

Szwecja, Dziennki

12.09.2011

 

Geografia według UE. Po ślimakach, które – gdyby ktoś nie wiedział – są rybami lądowymi, przyszła pora na kolejny genialny, unijny pomysł. Otóż szwedzka Olandia nie jest wyspą! A wszystko przez most łączący ją ze stałym lądem (Ölandsbron). Według wytycznych Unii wyspa to teren otoczony wodą i zamieszkały przez co najmniej 50 osób, ale zapewniający połączenie most lub tunel sprawia, że automatycznie jest traktowana jako stały ląd. Mieszkańcy Olandii ze zdziwieniem i politowaniem pukają się w czoło. A unijna kasa przepływa im koło nosa. W ciągu ostatnich lat przepadło 25-50 milionów z dotacji, o które Olandia jako nie-wyspa nie mogła się nawet ubiegać. Aż strach pomyśleć, jak Unia potraktuje Öresundsbron, czyli most łączący Szwecję z Danią. (kz)

Ölandsbron

Ölandsbron – most łączący stały ląd Szwecji z... innym stałym lądem, zwanym przez ciemnych eufobów wyspą Öland.

 

Szwecja, Dziennki

10.09.2011

 

Szwedzi dobrzy w oszczędzaniu. Aż 76% z nich regularnie odkłada pieniądze – średnio od 2 900 do 3 600 koron miesięcznie. Pary prowadzące wspólne gospodarstwo wolą z pozostających im nadwyżek spłacać kredyt mieszkaniowy. 65% młodzieży w wieku 18-25 lat też myśli już o swojej przyszłości i oszczędza regularnie, marząc głównie o swoim własnym mieszkaniu i odkładając miesięcznie prawie 2 000 koron. Postawa godna naśladowania. I nie chodzi tu wbrew pozorom o wysokość zarobków, która dla wielu z nas jest doskonałą wymówką (za mało zarabiam, żeby oszczędzać), ale o budowanie dobrego nawyku, który po latach cierpliwości i konsekwencji może nam zapewnić finansową wolność. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2011

 

Moc pozytywnego myślenia w procesie leczenia podobno może zdziałać cuda. Chyba jednak nie tym razem. 10 lat temu niejaki Fredrik Jansson z miejscowości Skellefteå stracił nogę w wyniku amputacji. Mimo to regularnie co 3 lata musi meldować się u lekarza w Umeå, który z wielką nadzieją sprawdza, czy noga przypadkiem nie odrosła i czy pacjent nadal kwalifikuje się jako inwalida. Swoje obserwacje skrzętnie notuje w lekarskiej dokumentacji. A noga jak na złość rosnąć nie chce. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

9.09.2011

 

Szwedzki eksport hamuje, podobnie jak inne światowe gospodarki. Nawet jeżeli nie czeka nas głębsza recesja, to widać już wyraźne oznaki spowolnienia gospodarczego. Nasilający się kryzys w strefie euro, dokąd trafia znaczna część szwedzkiego eksportu, również robi swoje. Szwedzka Rada ds. Eksportu (Exportrådet) obniża więc prognozy dla Szwecji. W tym roku szwedzki eksport wzrośnie tylko o 7%, a w przyszłym o 3,5%. Dla porównania w ubiegłym roku notowano wzrost na poziomie 10,6%. Różnicę widać gołym okiem. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2011

 

Szwedzkie gospodarstwa domowe pod lupą. Swedbank sprawdzał, jak kształtowała się ich kondycja finansowa w ciągu ostatnich 40 lat. Pod wieloma względami jest dużo lepiej niż na początku lat 70-tych, ale jak zwykle każdy kij ma dwa końce – szwedzkie domy są zamożniejsze, ale bardziej zadłużone.

Dochody przeciętnego Szweda wzrosły o blisko 50%, a konsumpcja podwoiła się rosnąc z 80 do 170 tys. koron na głowę. Czteroosobowej rodzinie, po odjęciu koniecznych wydatków, pozostaje w kieszeni dwa razy więcej pieniędzy niż 40 lat temu. Zmieniła się też struktura wydatków. Mniej pieniędzy pochłania teraz jedzenie (18% w porównaniu z 26% w 1971 r.), ale więcej płacimy za mieszkanie (wzrost z 22% do 27%). Ceny mieszkań znacznie wzrosły i stanowią dzisiaj 8-9-krotność rocznej pensji (40 lat temu było to 4-7,5 rocznej pensji).

Zamożność gospodarstw wzrosła aż 17-krotnie i wynosi średnio 610 tys. koron na osobę. Żeby jednak nie było tak różowo, dramatycznie wzrosło też ich zadłużenie – aż o 714%. Oznacza to, że w stosunku do obecnych dochodów ich dług podwoił się. Na osłodę można dodać, że mamy o tydzień dłuższe wakacje, a tygodniowo pracujemy o 5 godzin mniej niż kiedyś. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2011

 

Recesja sprzyja handlowi internetowemu. Mimo słabnącej koniunktury zakupy przez internet biją w Szwecji nowe rekordy. W tym roku przychody mają wzrosnąć o 9,2%, do 27,3 mld koron. Najlepiej sprzedają się buty i odzież (wzrost o 13%). Kryzysowe czasy zmuszają nas często do pozostania w domu i uważnego wybierania najkorzystniejszych ofert, a pod tym względem internet nie ma sobie równych. (kz)

e-handel

 

Szwecja, Dziennki

8.09.2011

 

Szwedzkie agencje nieruchomości mają za sobą bardzo udane półrocze. Po rekordowym roku 2010, kiedy to wartość sprzedanych mieszkań, willi i domów letniskowych przekroczyła nienotowaną jeszcze nigdy wartość 210 mld koron, tegoroczne wiosenne obroty na rynku mieszkaniowym wzrosły o kolejne 2 mld koron, czyli 1,5%.

Jesienią nie będzie już tak wesoło. Ilość nieruchomości na sprzedaż jest teraz na rynku wyjątkowo duża, a potencjalnych nabywców ubywa. Powstrzymują ich rosnące stopy procentowe oraz zaostrzające politykę kredytową banki. Do tego dochodzi niepokój o kondycję światowej gospodarki, co siłą rzeczy odbije się też na rodzimym rynku. Wszystko razem sprawia, że zaczynają się pojawiać pierwsze sygnały spadku cen mieszkań. W tych warunkach pośrednicy, których w ostatniej dekadzie namnożyło się całe mnóstwo (wzrost o 50%) będą się musieli ostro bić o klienta. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2011

 

Coraz więcej szwedzkich rolników zajmuje się przetwórstwem i sprzedażą produktów pochodzących z własnych upraw i hodowli. Od roku 2007 ilość takich wiejskich sklepików zwiększyła się aż o 25%. W ciągu tych czterech lat liczba gospodarstw produkujących np. własne dżemy, sery, czy wędliny wzrosła z około 600 do ponad 900. Małe lokalne rzeźnie czy mleczarnie przestają być rzadkością, jak do tej pory bywało. Może więc dla nieznających smaku prawdziwej wędliny Szwedów pojawia się nareszcie okazja na kupno pachnącej, wiejskiej szynki prosto od chłopa. (kz).

Sklepik przygospodarski

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2011

 

Dziurawe kieszenie? Co trzeci Szwed przyznaje, że nie kontroluje swoich bieżących, miesięcznych wydatków. Tak wynika z przeprowadzonego na zlecenie Forex Banku badania, w którym udział wzięło 2 228 osób w wieku 18-64 lata. 67% Szwedów twierdzi, że wie, gdzie podziewają się ich pieniądze (głównie jeśli chodzi o czynsz, spłacane raty, opłaty za prąd czy telefon), ale 30% uważa, że powinni ich lepiej pilnować. Pozostałe 2% żyje beztrosko i w ogóle nie ma pojęcia o swoich miesięcznych wydatkach. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

7.09.2011

 

Kryzys czy przymrozki? Szwedzki Bank Narodowy zdecyduje dziś, czy kontynuować wzrosty stopy referencyjnej repo. Według wcześniejszych planów miała ona być sukcesywnie podnoszona z obecnych 2% do 4%. Jeszcze na początku lipca tego roku szef banku centralnego Stefan Ingves twierdził: „Nadchodzą dobre czasy w Szwecji. Stopę referencyjną musimy podnieść, żeby utrzymać inflację w ryzach”. Teraz jednak pogoda się nagle zmieniła i mimo dobrego stanu szwedzkich finansów mroźne podmuchy docierają z eurozony. Giełdy dołują i gospodarka wstrzymuje oddech. Analitycy nie są zgodni, czy to już kryzys, czy tylko chwilowe przymrozki. Jak to oceniają meteorolodzy z banku centralnego dowiemy się dzisiaj. Zobacz też 5.07.2011...

9:30. Riksbanken – Szwedzki Bank Narodowy – pozostawił stopę referencyjną na niezmienionym poziomie 2%. . (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2011

 

Miliardy dla matematyki. Szwedzki rząd przeznaczy w najbliższych latach 2,6 mld koron na poprawę nauki matematyki w szwedzkich szkołach. Jeden miliard to nowe pieniądze wysupłane w jesiennym budżecie z rządowej kasy. – Matma to nie przedmiot jak każdy inny. To podstawowa dziedzina wiedzy, decydująca dla rozwoju Szwecji jako rozwiniętego narodu oraz dla naszego dobrobytu – mówi minister szkolnictwa Jan Björklund. Piękne słowa. Problem w tym, że można mieć wątpliwości, czy minister wie, o czym mówi. Podczas jednego z programów telewizyjnych Björklund nie potrafił odgadnąć, co znaczy słowo „arytmetyka”. (rn) Zobacz 30.08.2010...

Szwedzki minister szkolnictwa nie wie co znaczy arytmetyka

Szwedzki minister szkolnictwa Jan Björklund nie ma pojęcia, co znaczy słowo „arytmetyka”.

 

Szwecja, Dziennki

6.09.2011

 

Nowa fala bankructw. Po wielu miesiącach tendencji spadkowej nieoczekiwanie wzrosła w Szwecji ilość firm ogłaszających upadłość. W sierpniu było ich 381 – o 18% więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Największe problemy mają prywatne firmy usługowe, transportowe i z branży IT, a kłopotom na razie opiera się dzielnie sektor budowlany. Za wcześnie jeszcze, by mówić o odwróceniu trendu, ale to pewnie tylko kwestia czasu, bo recesja już puka do drzwi... (kz)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2011

 

Czerwony poniedziałek. Taki kolor pokazały dzisiaj europejskie giełdy. Szwedzka OMX należała do rekordzistów – index OMX Stockholm 30 spadł o 4,79%. Niżej upadł tylko niemiecki Dax: -5,28%. Przyczyną dzisiejszych spadków były złe wiadomości z eurozony i dane makroekonomiczne z USA. Giełda w ostatnim czasie przypomina tę z końca lata 2007 roku. To wówczas rozpoczęły się spadki, które trwały aż do kwietnia 2009 r. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

5.09.2011

 

Azyl za jagody? Połowa szwedzkich tłumaczy nie radzi sobie w pracy – twierdzi Kristina Gustafsson z uniwersytetu w Lund. W Szwecji tłumaczy się około 6000 godzin dziennie. Autoryzowani tłumacze robią to w zaledwie 10 procentach przypadków. Dochodzi do karkołomnych przeinaczeń. Pewien chłopiec szukający azylu w Szwecji wyjaśniał, że uciekł z kraju gdyż jego dom został obrzucony granatami. Zdumienie sądu było ogromne, gdy od tłumacza dowiedział się, że dom został obrzucony... jagodami granatowca.

Już od 1972 każdy obcokrajowiec ma w Szwecji prawo do tłumacza w kontaktach z urzędami, sądem, lekarzem itp. Jednak imigracja od tamtych czasów zwiększyła się ogromnie. Mieszkańcy Szwecji używają dziś 170 różnych języków. Oznacza to znaczne obciążenie budżetu państwa z tytułu tłumaczeń. Jak się okazuje nakłady są nadal niewystarczające. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

2.09.2011

 

Laponia

Szerokie pasmo pod strzechy. Szwedzki rząd chce przyspieszyć rozbudowę szybkiego internetu. Według wcześniejszych zapowiedzi 90% ludności ma mieć dostęp do szerokopasmowej sieci do roku 2020. W jesiennym budżecie przeznacza się teraz dodatkowe 495 mln koron na przyspieszenie rozbudowy informatycznej infrastruktury. Dzięki temu prace nabiorą tempa również na terenach mało zaludnionych, nieopłacalnych dla prywatnych firm. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2011

 

Gospodarka wyhamowuje. Niedawny jeszcze optymizm i nadzieja na kontynuację nabierającego tempa wzrostu gospodarczego w Szwecji zgasł równie nagle jak zapłonął. Instytut badania koniunktury – Konjunkturinstitutet – skorygował swoje wcześniejsze prognozy. Przyrost PNB w tym roku wyniesie jeszcze 4,3%, ale już na przyszły rok przewidywane jest tylko 1,9%. A jest to nadal optymistyczny scenariusz. W przypadku pogorszenia się kryzysu w eurozonie, dokąd trafia znaczna część szwedzkiego eksportu, wzrost gospodarczy może zatrzymać się na zaledwie 0,5% – przewiduje Instytut. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2011

 

SkarbVattenfall opuszcza Polskę. Szwedzki państwowy gigant energetyczny sprzedaje z powrotem Polakom niemal wszystkie swoje aktywa w Polsce. Czołowego producenta ciepła i energii elektrycznej w Warszawie – Vattenfall Heat Poland S.A – kupi PGNiG S.A. Górnośląski Zakład Elektroenergetyczny wiodącego na Śląsku dystrybutora energii elektrycznej kupi Tauron PE S.A. Wartość transakcji wycenia się na 7,3 mld złotych. Za akcje warszawskiej elektrociepłowni Vattenfall otrzyma 3 mld zł gotówką, a za GZE 4,6 mld zł.

Vattenfall robi doskonały biznes – niegdyś otrzymał niemal w prezencie polskie spółki, teraz sprzedaje je za całkiem realne pieniądze, tuż przed spodziewaną dekoniunkturą i głębokimi spadkami na giełdzie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.09.2011

 

Na pocieszenie. Wracający z wakacji Szwedzi nie muszą się zamartwiać, że teraz nastał okres mozolnej pracy. W domu przywitały ich reklamy… Świąt Bożego Narodzenia. Wiele firm rozesłało już pod koniec sierpnia oferty tradycyjnego tutaj „julbord” – uczty przy suto zastawionym świątecznymi przysmakami stole. Miejmy nadzieję, że taki falstart nie stanie się nową szwedzką tradycją. (rn)

Na pocieszenie

 
     
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net