Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Czerwiec 2011 00265

 

Szwecja, Dziennki

29.06.2011

 

Kogo (nie)należy podejrzewać. W liście dotyczącym włamań do mieszkań, wysłanym do organizacji współpracy sąsiedzkiej w jednej z dzielnic Sztokholmu, policja wezwała do szczególnej czujności wobec Rumunów, Litwinów oraz południowych Amerykanów, głównie Chilijczyków. Ci ostatni zaprotestowali. Teraz policja przeprasza tych, na których rzucono zbiorowe podejrzenie i wyjaśnia, że chodziło o przyjezdnych, a nie stałych mieszkańców kraju. Przyjezdni już nie protestowali, pewnie z powodu zbyt słabej znajomości języka szwedzkiego.

Informacja o tym lokalnym incydencie obiegła szwedzkie media. Teraz już wszyscy w Szwecji wiedzą, kogo nie należy podejrzewać, że nas okradnie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.06.2011

 

Fala rosyjskich turystów w Szwecji. Zagraniczni turyści, a w szczególności Rosjanie, coraz chętniej odwiedzają Szwecję. Ułatwia im to otwarta w kwietniu nowa linia promowa kursująca na trasie S:t Petersburg–Sztokholm oraz uproszczony system wizowy. Na celowniku są przede wszystkim duże miasta, ale popularnością cieszą się też miejscowości narciarskie, takie jak Åre czy Sälen.

Obraz dzisiejszego rosyjskiego turysty z rosnącej klasy średniej – dobrze mówiącego po angielsku, w markowych ubraniach i z grubym portfelem – mocno odbiega od standardowego Wańki w kufajce i walonkach z czasów realnego socjalizmu.

Rosyjskich turystów bardziej interesują teraz atrakcje kulturalne niż zakupy. W Sztokholmie rodziny z dziećmi odwiedzają najczęściej lunapark Gröna Lund i bajkowy świat Astrid Lindgren – Junibacken – w kombinacji z wizytami w muzeach. Junibacken bije absolutne rekordy – w okolicach Nowego Roku aż jedną czwartą wszystkich odwiedzających stanowili Rosjanie. A ponieważ, jak się okazuje, najulubieńszą książką wśród rosyjskich dzieci jest „Karlsson na dachu” Astrid Lindgren, szczególną popularnością cieszą się wycieczki z przewodnikiem po dachach Sztokholmu, pozwalające spojrzeć na miasto oczami książkowego bohatera. (kz)

Junibacken

Junibacken w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2011

 

Tydzień Bergmanowski bez pieniędzy. Impreza odbywająca się co roku na wyspie Fårö, w posiadłości zmarłego reżysera, stała się celem pielgrzymek miłośników jego twórczości z całego świata. Właśnie nadchodzi czas na jej ósmą odsłonę, która jednak odbędzie się w cieniu problemów finansowych i groźby zlikwidowania wydarzenia.

Organizatorowi – Fundacji Bergmancenter – i tym, którym wydawało się oczywiste, że zawsze znajdzie się ktoś, kto zatroszczy się o spuściznę po Bergmanie, ziemia usuwa się spod nóg. Unijne wsparcie dla projektu już się skończyło, a ani państwo, ani sam region nie pali się do jego finansowania. Tymczasem Tydzień Bergmanowski tuż-tuż, a wraz z nim pokazy filmów, prelekcje, wykłady i inne imprezy towarzyszące, z udziałem prawie 3 tys. gości z całego świata. (kz)
Zobacz też: Życie Bergmana pod młotek...

Wysp Fårö

Posiadłość Bergmana na wyspie Fårö.

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2011

 

Szpiegostwo w Szwecji. Ponad 15 krajów prowadzi działalność wywiadowczą przeciwko Szwecji. Głównym celem jest uzyskanie informacji o szwedzkiej polityce, obronności, ekonomii, technologii, ale również o uchodźcach z innych krajów, występujących o azyl w Szwecji. Różne państwa próbują wpływać na decyzje szwedzkich polityków. Szwedzki kontrwywiad prześwietlał w ubiegłym roku 800 osób, które szukały tutaj azylu, o 120 więcej niż w roku ubiegłym. Dane te opublikowano w aktualnym roczniku szwedzkiej policji bezpieczeństwa SÄPO. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

27.06.2011

 

Już tylko 14% Szwedów nadal uważa, że kwestie ochrony środowiska naturalnego oraz wpływu człowieka na klimat należą do najważniejszych problemów społecznych. W latach 1996-2006 szczególną wagę do problemów ekologicznych przykładało około 20% dorosłych Szwedów. W rekordowym roku 1988 sprawami tymi przejmowało się aż 62%. Regularne badania nastrojów społecznych prowadzi Instytut SOM (społeczeństwo, opinie, media) przy uniwersytecie w Geteborgu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

25.06.2011

 

Cała prawda o Midsommar. Szwedzi uważają Midsommar za jedno z najważniejszych świąt w roku. Dużo o nim mówią, długo się do niego przygotowują i z utęsknieniem na nie czekają. Jak jednak z bliska wygląda to szwedzkie świętowanie…Cała prawda o Midsommar

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2011

 

Dziś obchodzimy Midsommar - najpopularniejsze chyba szwedzkie święto, Święto Lata. Sięga ono swymi korzeniami prehistorycznych obyczajów związanych z uroczystościami, jakie towarzyszyły przesileniu letniemu. Jest to święto ruchome, przypadające w weekend najbliższy dniu św. Jana, 24 czerwca. Szwedzi obchodzą je dość hucznie. Zaczynają już w piątek. Często nawet wiele dni wcześniej karawany samochodów suną z miast do letniskowych domków, na kempingi i przystanie, by tam oddać się ulubionemu sposobowi świętowania, czyli pijaństwu do białego rana. (kz) Więcej o Święcie Lata...

Szwedzkie Święto Lata – wznoszenie pala.

Najwyraźniejszym symbolem Święta Lata jest umajony pal.

 

Szwecja, Dziennki

24.06.2011

 

Morze alkoholu. Szwedzkie państwo robi doskonały interes na Święcie Lata. Panuje tu państwowy monopol alkoholowy i tylko państwo może handlować napojami powyżej 3,5%. W okresie Midsommaru (Święta Lata) Szwedzi ochoczo zasilają państwową kasę. Ponad 90% ceny każdej butelki to podatki. W czasie świątecznego tygodnia 2,5 miliona Szwedów, 28% ludności kraju, odwiedza sklepy monopolowe – Systembolaget. W ubiegłym roku sprzedano w tym okresie 13 823 975 litrów alkoholu. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.06.2011

 

Coraz więcej milionerów. Liczba Szwedów posiadających majątek miliona dolarów lub więcej wzrosła w ubiegłym roku o 26,1%. Jest nas już 60 900. Jest to wyjątkowo duży wzrost szwedzkich bogaczy. W 2007 roku było ich 50 000. Potem przyszedł kryzys ekonomiczny, więc i paru spadło poniżej kreski, co nadrabiamy w ciągu dwóch ostatnich lat. Aktualne statystyki plasują Szwecję w czołówce wzrostu liczby dolarowych milionerów, obok Hongkongu, Wietnamu, Polski i Sri Lanki. Miejmy nadzieję, że Szwedzi bogacą się inaczej niż milionerzy z tych krajów socjalistycznych. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

22.06.2011

 

Ani grosza dla Grecji. Szwecja nie przeznaczy żadnych pieniędzy na ratowanie Grecji przed bankructwem. Kolejny pakiet pomocowy dla Grecji, który aktualnie przygotowują kraje strefy euro, będzie się musiał obejść bez pieniędzy szwedzkich podatników. – To jest wewnętrzny problem krajów strefy euro – podkreśla szwedzki minister finansów Anders Borg. Szwecja, która zachowała własną walutę, nie miała wpływu na procesy, które doprowadziły do kryzysu eurolandu i nie zamierza ponosić jego kosztów. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

21.06.2011

 

Jądrowe fiasko. Blisko 10 mld zł straci Szwecja z powodu inwestycji w niemieckie elektrownie jądrowe w Brunsbüttel i Krümmel. Są one własnością szwedzkiego, państwowego koncernu energetycznego Vattenfall i praktycznie od 2007 roku nie produkują prądu. Oznacza to straty rzędu 7 mld zł. Dodatkowo Vattenfall zainwestował blisko 3 mld w modernizację obiektów. Teraz, gdy Niemcy ogłosiły całkowitą likwidację elektrowni jądrowych, straty te są nie do odrobienia. Na szczęście koncern posiada również wiele tradycyjnych elektrowni, które teraz wzrosną na wartości. Co stracisz na huśtawkach, odzyskasz na karuzeli – mówi szwedzkie przysłowie (Det man förlorar på gungorna tar man igen på karusellen). (rn)

Brunsbüttel

Brunsbüttel – szwedzka elektrownia jądrowa w Niemczech, miliardowa inwestycja, która nie wyprodukuje żadnego prądu.

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2011

 

Tanie truskawki. Sprzyjająca wiosenna pogoda sprawiła, że tegoroczny truskawkowy sezon będzie w Szwecji wyjątkowo obfity. Ciepły kwiecień pozwolił dojrzeć owocom wcześniej niż zwykle i będzie ich na tyle dużo, że cena powinna zatrzymać się na 40 koronach za litr (w porównaniu z 50-60 koro-
nami w ubiegłym roku). Nie będzie więc potrzeby sprowadzania
truskawek z zagranicy, jak to bywało w latach ubiegłych.

W Szwecji zbiera się rocznie ok. 15 mln kg truskawek z 600 gos-
podarstw, co daje średnio 3-4 litry owoców na głowę. Najwię-
ksze uprawy znajdują się na południu, w regionach Skåne,
Blekinge, Kalmar i Halland. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2011

 

Najdrożej w Sztokholmie. Różnice cenowe pomiędzy małymi i dużymi sklepami spożywczymi w Szwecji nadal są bardzo duże. W województwie sztokholmskim rozrzut potrafi wynosić nawet 900 koron. Koszyk 60 podstawowych produktów spożywczych najtańszy jest w Södra Älvsborg, gdzie średnio zapłacimy za niego 1 317 koron. W samym Sztokholmie będzie to już ok. 1 554 koron, przy średniej krajowej wynoszącej 1 451 koron. Do najtańszych sklepów o bardzo dobrym asortymencie należą sklepy sieci Willys. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

18.06.2011

 

Pałac Królewski w Sztokholmie ostro zyskuje na atrakcyjności w oczach turystów. W ubiegłym roku zwiedziło go ponad 860 tys. osób, czyli o 24% więcej niż w rok wcześniej. Tym samym na liście 30-tu największych szwedzkich atrakcji przeskoczył z 22. na 15. miejsce. To wzmożone zainteresowanie to prawdo­podobnie zasługa ubiegłorocznego ślubu szwedzkiej następczyni tronu, księżniczki Victorii i Daniela Westlinga. Pierwsze miejsce na liście atrakcji nadal okupuje park rozrywki Liseberg w Geteborgu, z ok. 2,9 mln odwiedzin rocznie. (kz)

Pałac krœlewski w Sztokholmie

Pałac królewski w Sztokholmie.

 

Szwecja, Dziennki

17.06.2011

 

Maud Olofsson abdykuje. Po 10 z górą latach szefowania szwedzkiej partii Center Maud Olofsson ogłosiła dzisiaj, że nie zamierza kandydować na kolejną kadencję. Maud Olofsson przyczyniła się mocno do powstania Aliansu dla Szwecji, który potem wygrał wybory w 2006 i 2010 roku. Alians powstał 30 sierpnia 2004 roku w domu Olofssonów, w małej wiosce Högfors, która ma zaledwie 7 mieszkańców. Obecnie Maud jest ministrem gospodarki w rządzie Fredrika Reinfeldta.

Maud Olofsson wyróżniła się szczególnie skuteczną walką przeciwko rasistowskim pomysłom Socjaldemokratów, którzy w 2004 roku chcieli zablokować szwedzki rynek pracy dla nowych państw unijnych, w tym Polski. (rn) Zobacz temat: Ograniczanie praw…

Maud Olofsson

Maud Olofsson, przywódczyni szwedzkich ludowców.

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2011

 

Coraz więcej Szwedów mieszka w miastach. W latach 2005-2010 przybyło w szwedzkich „osiedlach gęsto zabudowanych” 383 000 osób. Jednocześnie z osiedli wiejskich ubyło tylko 15 200 osób – donosi szwedzki Główny Urząd Statystyczny, SCB (Statistiska centralbyrån). Przyrost ludności miejskiej wynika więc głównie z przyczyn naturalnych oraz imigracji. Według definicji urzędu te pierwsze to takie, w których mieszka co najmniej 200 osób i odległość między domami nie przekracza 200 metrów. Zajmują one zaledwie 1,3% powierzchni kraju, jednak mieszka w nich 85% ludności Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

16.06.2011

 

Wzrost szwedzkiego eksportu. W pierwszym kwartale tego roku szwedzki eksport wzrósł o 21% w porównaniu do odpowiedniego kwartału roku ubiegłego. Szczególną dynamikę wykazuje eksport do USA i Chin. Przemysł maszynowy wzrósł o 35%, podczas gdy produktów stalowych i żelaznych sprzedano o 25% więcej. Import zwiększył się o 15% w porównywanych okresach. Przyczynił się do tego szczególnie wzmożony handel z Norwegią. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2011

 

Szwedzi nie chcą euro. Aż 64% Szwedów jest przeciwne rezygnacji z własnej waluty i przyjęciu euro. Tylko 24% jest gotowe na taki krok, podczas gdy 12% się waha. Coraz więcej Szwedów jest też przeciwnych przynależności do Unii Europejskiej. Badanie przeprowadził w maju szwedzki Główny Urząd Statystyczny. Odpowiedzi udzieliło 6147 osób. Jest to więc najbardziej wiarygodne badanie sympatii oraz antypatii euro-unijnych w Szwecji. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

15.06.2011

 

Nowe ognisko epidemii ehec w Szwecji. Ponad 60 nowych zakażeń pałeczką okrężnicy bada się aktualnie w Szwecji. Wszystkie przypadki dotyczą osób, które uczestniczyły w obozie dla hodowców psów wyścigowych pod Norrköpingiem podczas pierwszego weekendu czerwca. Było tam w sumie 120 uczestników. Miejscowi lekarze podkreślają, że nic nie wskazuje na to, że jest to ta sama złośliwa bakteria, która grasuje w północnych Niemczech. Szwedzki instytut bakteriologiczny bada nadal sprawę. (rn)

Bakteria Coli ehec.

 

Szwecja, Dziennki

14.06.2011

 

Ile śmieci produkują Szwedzi? Po raz pierwszy zrobiono zestawienie pokazujące ilość odpadów wytwarzanych przez gospodarstwa domowe w różnych rejonach Szwecji. Okazuje się, że mimo coraz większej popularności recyklingu roczna porcja śmieci przypadająca na jednego mieszkańca może różnić się nawet o 300 kg w zależności od miejsca zamieszkania.

Najlepsi w segregacji odpadów są mieszkańcy gminy Övertorneå. W ich koszach na śmieci zbiera się rocznie tylko 109 kg na osobę. Najgorzej radzi sobie gmina Strömstad, gdzie na każdego mieszkańca przypada rocznie aż 408 kg. Częściowo to „zasługa” dużej ilości turystów, którym pewnie nie chce się sortować śmieci podczas urlopu. Średnia krajowa wynosi 218 kg na osobę rocznie. Generalnie ilość odpadów podąża za koniunkturą – im lepiej nam się powodzi, tym więcej śmieci produkujemy. (kz)

Övertorneå

Övertorneå na dalekiej północy Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

14.06.2011

 

Szwedzi inwestują w Hiszpanii. Coraz więcej Szwedów kupuje mieszkania i domy w Hiszpanii. W ciągu ubiegłego roku szwedzkie zakupy nieruchomości wzrosły tam o 105%. Po zniesieniu zamrożenia cen w pierwszym kwartale 2008 r. ceny mieszkań w Hiszpanii spadły średnio o 15%. W turystycznie atrakcyjnych miejscowościach spadek cen osiągnął nawet 30–40%. Przy jednoczesnym wysokim kursie szwedzkiej korony w stosunku do euro, to doskonała przecena. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

11.06.2011

 

Na północy najcieplej. Najcieplejszym miejscem w Europie była w piątek wioska Markusvinsa w szwedzkiej Laponii. Termometry wskazywały tam 33,5°C. Ciepło ma być przez cały weekend. Około 30°C na północy, 24°C w Sztokholmie, podczas gdy w Malmö tylko 19°C. Okazuje się, że im dalej na północ tym cieplej. Pogoda w Szwecji stanęła na głowie. (rn)

Kąpiel

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2011

 

Szwedzkim dzieciom, jak pokazuje nowe badanie przeprowadzone przez Centralny Urząd Statystyczny (SCB), powodzi się całkiem nieźle. Niemal wszystkie (95-97%) mają własny telefon komórkowy. Prawie tyle samo ma rower i własny pokój w domu, a ponad 60% także własny komputer. Więcej niż sześcioro na dziesięcioro dzieci wyjeżdża z rodzicami na wakacje w kraju lub za granicę. Tyle samo ma w rodzinie dostęp do domku letniskowego – w którym zapewne spędzają czas przed komputerem lub z komórką przy uchu. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

10.06.2011

 

Więcej turystów. Nowe statystyki przygotowane przez organizację Visit Sweden pokazują, że w tym roku, jak dotąd, Szwecja cieszy się większą popularnością wśród zagranicznych turystów niż w roku ubiegłym. Tylko w kwietniu ilość zarezerwowanych noclegów w hotelach, domkach kempingowych i schroniskach wzrosła o 17%. Za największymi wzrostami stoją Amerykanie (13%) i Chińczycy (30%). Zapowiada się kolejny rekordowy rok, już ósmy z kolei. (kz)

Zagraniczni turyści w Sztokholmie.
 

Szwecja, Dziennki

9.06.2011

 

Cenowa wojna komórek. Firmy sprzedające karty SIM do telefonów komórkowych wytaczają coraz cięższe armaty w walce o klienta. Halebop (Telia) oferuje „darmowe” rozmowy o wartości 400 koron dla nowych klientów. Tre (Hutchison Whampoa, Chiny) kusi „darmowym” surfingiem w sieci, Comviq (Tele2) nabiera nas na niemożliwą do rozszyfrowania gmatwaninę cen i rabatów. Wszystkich jednak przebiła chyba firma Lycamobile (Lycatel?) która oferuje rozmowy za 0,01 sek/min. czyli ok. 0,004 grosza. I to nie tylko na terenie Szwecji, ale do ponad 40 krajów świata (tel. stacjonarne), w tym Polski. O firmie jest jednak sporo negatywnych opinii w sieci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2011

 

Wzrost zatrudnienia. Pod tym względem obecny rok będzie rekordowy. Według ostatnich prognoz szwedzkiego Urzędu Pośrednictwa Pracy (Arbetsförmedlingen) przybędzie 107 tys. nowych etatów. W przyszłym roku będzie to 61 tys. Bezrobocie ma spaść z ubiegłorocznych 8,4% do 6,7% w roku 2012. Wzrost zatrudnienia widać wszędzie, ale szczególnie wyróżniają się niektóre branże. W przemyśle będzie to pierwszy wzrost od 1998 r. Również branża budowlana będzie potrzebowała więcej pracowników. Największy wzrost urząd przewiduje w sektorze usług prywatnych.

Szwedzki rynek pracy cierpi na lekką schizofrenię – z jednej strony rośnie zapotrzebowanie na siłę roboczą, z drugiej setki tysięcy bezrobotnych, szczególnie tych obcego pochodzenia, ma problem ze znalezieniem pracy. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

9.06.2011

 

Lody dla ochłody. Wyjątkowo ciepły maj rozpieszcza Szwedów, którzy mniej lub bardziej skutecznie próbują chłodzić się lodami, zimnym piwem i innymi napojami w dużych ilościach. Sprzedaż lodów podskoczyła w całym kraju o ok. 30%. Średnio Szwedzi zjadają 11 litrów lodów na osobę rocznie. Również browary odczuwają skutki gorącego maja – na razie sprzedaż piwa wzrosła o kilka procent, ale przy dobrej pogodzie może to być nawet 15%. W oczekiwaniu na lekkie ochłodzenie pozostaje więc tylko nawarzyć sobie piwa i kręcić lody. (kz)

Lody

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2011

 

Nie ma życia bez komórki. Przeciętny Szwed posiada 13 elektronicznych urządzeń, których używa przez 5,3 godziny dziennie. Do najukochańszych należą telefon komórkowy, telewizor i komputer. 69% Szwedów nie wyobraża sobie życia bez komórki, 52% – głównie starszych osób – bez telewizora, a 48% młodszych – bez laptopa. Bez tabliczki typu iPad nie może żyć tylko 1% pytanych. iPady są jeszcze w okresie swego dzieciństwa. Zważywszy jednak, że łączą one w sobie wszystkie funkcje trzech pierwszych niezbędników oraz kilku innych, za parę lat może się okazać, że tak naprawdę do życia wystarczy nam powietrze, woda i iPad. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2011

 

Swebus do Polski. Szwedzka firma autobusowa Swebus, razem z linią promową Stena Line, rozpoczęła regularne przewozy do Polski. Mieszkańcy wielu miasteczek południowej Szwecji mogą teraz wsiąść do autobusu i wysiąść w Gdyni, dokąd przypływa prom z Karlskrony. Autobusy kursują z Jönköpingu, Västerviku oraz Halmstadu. Trzydniowa podróż z Halmstadu do Gdyni kosztuje zaledwie 945 sek (410 zł) w obie strony, z kabiną na promie włącznie. (rn)

Swebus

 

Szwecja, Dziennki

8.06.2011

 

Casino Cosmopol – nazwa ma w sobie coś z mafijnej atmosfery. W dodatku właściciel kasyna ma w Szwecji monopol na swój proceder. Tych bardziej naiwnych zdziwi pewnie wiadomość, że właścicielem jest… szwedzkie państwo. Państwowe kasyna obchodzą właśnie 10-lecie swego istnienia. Przez ten czas hazardowe speluny wyciągnęły z kieszeni graczy blisko 9 miliardów koron (4 mld zł). Takich wyników nie osiągnęłaby nigdy nielegalna mafia. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2011

 

Szwecja zmasakrowała Finlandię. 5:0 pokonała Szwecja Finlandię w eliminacyjnym meczu do Mistrzostw Europy, na stadionie Råsunda w Sztokholmie. Trzy bramki strzelił Zlatan Ibrahimovic – zawodowiec z Mediolanu. Również w pozostałych maczał on swoje palce… u nogi. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2011

 

Niemcy bez elektrowni atomowych. Szwedzki państwowy koncern ener­ge­tyczny Vattenfall zyska na tym, że Niemcy postanowiły zlikwidować wszystkie swoje elektrownie jądrowe. Oprócz dwóch takich elektrowni – które spadły teraz na wartości – Vattenfall posiada w Niemczech wiele elektrowni opartych na węglu. Znaczenie i wartość tych ostatnich znacznie wzrośnie. Jednocześnie szwedzki koncern zamierza aktywnie uczestniczyć w rozwoju odnawialnych źródeł energii, które teraz zaczną być szczególnie ważne. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2011

 

Dziwka

Socjalistyczne związki zawo­dowe w Szwecji przedstawiały polskich robotników jako...
tanie dziwki.

xxx

Powrót do dyskryminacji? Komisja pracy szwe­dzkiego riksdagu chce powrócić do dyskry­mi­nacji zagranicznych przedsiębiorstw działających w Szwecji. Chodzi głównie o konkurencję małych firm z Polski i innych krajów byłego bloku socjalistycznego. Symbolem tej dyskryminacji stała się łotewska firma Laval, która budowała szkołę w podsztokholmskim Vaxholm. Została ona doprowadzona do bankructwa przez szwedzkie związki zawodowe. Po wygranym przez Laval procesie w unijnym Trybunale Spra­wiedli­wości Szwecja była zmuszona złagodzić dys­kry­mi­na­cyjne prawo. Teraz szwedzcy Socjal­demokraci wraz ze Szwedzkimi Demokratami chcą je przywrócić. Pierwszym krokiem mam być zmuszenie rządu do rewizji szwedzkiego prawa pracy. (rn)
Więcej o sprawie Vaxholm…

 

Szwecja, Dziennki

7.06.2011

 

Czarny długi weekend. 12 osób zginęło na szwedzkich drogach w ciągu ostatnich dni. Świętem Wniebowstąpienia Pańskiego w ubiegły czwartek zaczął się długi weekend, który zakończył się wczorajszym Świętem Narodowym. Piękna pogoda i wolne od pracy dni zachęcały do podróżowania. Niestety dla wielu skończyło się to tragicznie. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

6.06.2011

 

Narodowe święto. 6 czerwca Szwecja obchodzi swoje Święto Narodowe oraz dzień flagi szwedzkiej. Jako święto powszechne wprowadzono je dopiero w 2005 roku. Ustanowienie Święta Narodowego ówczesny riksdag (szwedzki parlament) uzasadniał: „Język szwedzki, szwedzka historia, szwedzkie dziedzictwo kulturowe oraz szwedzki system społeczny stanowią ważne składniki naszej narodowej tożsamości, które w czasie wzrastającej internacjonalizacji wydają się być coraz bardziej istotne.” Czytaj więcej…

Flaga szwedzka

W narodowym uniesieniu.

 

Szwecja, Dziennki

5.06.2011

 

Ptasie safari. W Szwecji pojawia się coraz więcej zagranicznych turystów zainteresowanych obserwacją ptaków. W ciągu ostatnich 10 lat rozwinął się cały przemysł nastawiony na ich obsługę. Najwięcej chętnych przyjeżdża z Wielkiej Brytanii. Anglicy chcą zobaczyć gatunki typowe dla północnej Europy, które nie występują w ich kraju, przede wszystkim sowy i dzięcioły.

Wśród krajów skandynawskich Finlandia pierwsza zajęła się zorganizowaną turystyką ornitologiczną i jak do tej pory ma dwukrotnie więcej odwiedzających, ale Szwecja zaczyna nadrabiać opóźnienie i ma szanse stać się równie popularna. (kz)

Podgldacze ptaków

 

Szwecja, Dziennki

5.06.2011

 

Mniej alkoholu. Mimo że alkohol nigdy nie był tańszy niż obecnie, a jego dostępność większa, konsumpcja idzie Szwedom coraz gorzej. Nawet badający zjawisko szwedzcy naukowcy nie bardzo mogą zrozumieć dlaczego.

Po wejściu prohibicyjnej Szwecji do Unii Europejskiej w 1995 r. spożycie alkoholu gwałtownie wzrosło i utrzymywało się na wysokim poziomie aż do 2004 r. Wtedy Szwedzi jakby się nasycili, bo od tego momentu ich zainteresowanie alkoholem stale spada. Obecnie wypijają średnio ok. 9 litrów czystego alkoholu na osobę rocznie. Nie dość, że nie chcą pić, to jeszcze coraz chętniej ostatnio popierają restrykcyjną politykę alkoholową państwa. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

4.06.2011

 

Trąby powietrzne narobiły dzisiaj sporo zamieszania w województwie Västerbotten na północy Szwecji. Powyrywane drzewa, pozrywane trakcje elektryczne, setki osób wzywających pomocy. Zjawisko zostało wywołane napływem chłodnego powietrza z zachodu, które wypierając ciepłe powietrze spowodowało silne zawirowanie. Według raportów obyło się jednak bez ofiar śmiertelnych. Wielu kierowców utknęło na drogach zabarykadowanych poprzewracanymi drzewami. Teraz burzowa pogoda przesuwa się na północ. (rn)

Trąby powietrzne w Västerbotten

 

Szwecja, Dziennki

3.06.2011

 

Zwycięstwo! Emilia Ziętek – córka czołowej redaktorki serwisu Szwecja.net, Katarzyny Ziętek – wygrała Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Fryderyku Chopinie, zorganizowany po raz pierwszy przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina w Warszawie. Redakcja portalu składa serdeczne gratulacje Emilce i jej całej rodzinie. Więcej o konkursie…

Emilia Ziętek.

Emilia Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

3.06.2011

 

Demokracja mało ważna. Młodzi Szwedzi chętnie sprzedadzą swój głos za niewielkie pieniądze lub drobny prezent. Tak odpowiada 21% Szwedów w wieku 18-29 lat na pytanie zadane przez World Values Survey. 26% jest zdania, że byłoby całkiem lub bardzo dobrze, gdyby Szwecją rządził autorytarny przywódca, który nie musi przejmować się demokratycznymi wyborami. Dodatkowe 23% nie ma nic przeciwko temu.

Cyklicznie przeprowadzane badanie stanu demokracji w Szwecji przyprawiło o niemały szok komentatorów. Brak świadomości historycznej i techniczne pojmowanie demokracji, pozbawione zasad moralnych – tak definiuje jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy Staffan I. Lindberg, kierujący badaniami World Values Survey-Sweden. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

3.06.2011

 

Nowy rezerwat przyrody. Rada województwa Västra Götaland zdecydowała o utworzeniu kolejnego rezerwatu przyrody, obejmującego archipelag skalistych wysepek Väderöarna położonych w zachodniej Szwecji, w cieśninie Skagerrak. Tym samym, zgodnie z wytycznymi Inspektoratu Ochrony Środowiska, faza utworzenia w kraju 26 morskich rezerwatów dobiegła końca. Następny etap przypada na rok 2020, kiedy to 10% obszarów morskich na świecie ma znaleźć się pod ochroną. W Szwecji jest to jak na razie 6%. Nowo powstały rezerwat, wraz z położonym w pobliżu Parkiem Narodowym Kosterhavet, to rejony bogate w tysiące gatunków fauny i flory występujących zarówno na lądzie, jak i w morzu. Są to też wyjątkowo atrakcyjne miejsca do nurkowania. (kz) Zobacz też 9.09.2009...

Väderöarna

Väderöarna.

 

Szwecja, Dziennki

2.06.2011

 

Przedsiębiorcza Jemtlandia. Od początku roku w tym rejonie Szwecji przybyło aż o 44,3% więcej nowych firm niż w roku ubiegłym. To największy wzrost przedsiębiorczości na tle całego kraju. Niewiele mniej przedsiębiorczy są mieszkańcy Vermlandii (+42%) i regionu Västernorrland (+35,7%). Najmniejszy pociąg do otwierania własnych biznesów mają mieszkańcy Gävleborga (+10,2%) – to marny wynik przy średniej krajowej wynoszącej 25,7%. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

2.06.2011

 

Szwedzka inwazja. Wyjątkowo tani dolar sprawił, że Szwedzi masowo ruszają na podbój Ameryki. Według statystyk biura podróży Ticket w porównaniu z zeszłym rokiem ilość zarezerwowanych podróży do Nowego Jorku podczas trzech letnich miesięcy wzrosła aż o 91%. Inne popularne, wakacyjne kierunki to Londyn (wzrost rezerwacji o 50%) i Barcelona (+32%). (kz)

USA

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2011

 

Rzeka piwa płynie coraz szerszym i bardziej wartkim strumieniem ze Szwecji przez norweską granicę. W tym roku, jak dotąd, celnicy w Svinesund skonfiskowali 100 tys. litrów przemycanego do Norwegii piwa. To dwa razy więcej niż w ubiegłym roku. Norweskie browary są lekko przerażone. Tym bardziej, że wraz z zalewającą ich falą szwedzkiego piwa załamała się jednocześnie krajowa sprzedaż – w ciągu roku spadła już o 5 mln litrów, najbardziej w rejonie przygranicznym Östfold. Trudno się dziwić, skoro szwedzcy przemytnicy dwoją się i troją, by zaspokoić pragnienie swoich sąsiadów – niektórzy robią nawet po kilka kursów dziennie. (kz)

Svinesundsbron

Graniczny most przez fiord Svinesund pomiędzy Szwecją i Norwegią.

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2011

 

Dłuuugi weekend. Od jutra zaczyna się w Szwecji bardzo długi weekend. Jutrzejszy Dzień Wniebowstąpienia Pańskiego jest tutaj świętem powszechnym. Jako że przypada on zawsze w czwartek, to i piątek chętnie przeznaczamy na rekreację. Sobota i niedziela są naturalnie wolne od pracy, a 6 czerwca, w tym roku zgrabnie przypadający w poniedziałek, to szwedzkie Święto Narodowe i dzień flagi – od kilku lat święto powszechne. O tym, że jutrzejsze święto jest jednocześnie dniem trzeźwości, niewielu pamięta. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

1.06.2011

 

Domy na każdą kieszeń. Tej wiosny w Szwecji pojawiło się na sprzedaż dwa razy więcej wolnych domków letniskowych niż w ubiegłym roku. Według serwisu nieruchomości bovision.se ich liczba skoczyła z 3 376 do 6 858. Rozpiętość cenowa jest bardzo duża – od 25 tys. do 35 mln koron (1 kr = 0,45 zł). Wszystko zależy od położenia i standardu. Najdroższy dom, wraz z dwoma własnymi przystaniami i lądowiskiem dla helikopterów, możemy kupić w Arkö w regionie Östergötland. Druga taka nieruchomość, warta 35 mln koron, znajduje się w okolicy urokliwego Dalarö pod Sztokholmem. Najtańszy dom kupimy na dalekiej północy, w regionie Norrbotten. (kz)

Domki letniskowe w Arkö.

Domki letniskowe w Arkö.

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net