Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Maj 2011 00016

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2011

 

Zdezelowane autobusy. Prawie połowa sztokholmskich autobusów (dokładnie 44%) nie przeszła pozytywnie ubiegłorocznego przeglądu technicznego w stacji kontroli pojazdów. Co trzeci musiał być sprawdzany ponownie. W sobotę w Sztokholmie kierowca 15-letniego autobusu stracił nad nim kontrolę i spowodował wypadek. Autobus w ciągu roku ma zostać wycofany z ruchu. Po sztokholmskich ulicach jeździ 89 autobusów tego samego typu. Jeżeli wszystkie są po takim przeglądzie, to radzimy uważać. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2011

 

Pierwsza śmiertelna ofiara w Szwecji. 50-letnia kobieta z Borås zmarła dzisiaj w wyniku zarażenia bakterią okrężnicy podczas pobytu w północnych Niemczech. Jest to pierwszy śmiertelny przypadek poza granicami Niemiec. Około 15 z blisko 40 osób zarażonych bakterią w Szwecji doznało ciężkich komplikacji. Podejrzane o przenoszenie bakterii są hiszpańskie warzywa – ekologiczne ogórki, pomidory, sałata. Pobrane u producentów próbki nie potwierdzają tych przypuszczeń, a warzywa nie były importowane do Szwecji. Wszystkie ofiary epidemii podróżowały po Niemczech w ostatnim czasie. (rn)

Ogórki i bakterie coli.

 

Szwecja, Dziennki

31.05.2011

 

Niedopuszczalne różnice. Przepaść w zatrudnieniu pomiędzy osobami urodzonymi w Szwecji a tymi, które przyszły na świat poza jej granicami, jest według szwedzkiego rządu nie do zaakceptowania. Bezrobocie wśród tych ostatnich jest obecnie ponad dwukrotnie wyższe. Chlebem powszednim jest też dla nich życie na zasiłku. Rząd chce zniwelować tak drastyczne różnice i zwiększyć zatrudnienie w tej grupie osób. Przyda się każda para rąk do pracy w momencie, kiedy Szwecja na całego wejdzie w zmianę pokoleniową i kiedy cały wyż demograficzny z lat 40-tych ubiegłego wieku przejdzie na emeryturę. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2011

 

Victoria TowerNajwyższy biurowiec w Sztokholmie. W sztok­holmskiej dzielnicy Kista dobiega końca budowa najwyższego biurowca w Sztokholmie – Victoria Tower. Jest to 34-piętrowy wieżowiec o wysokości 120 m. Inwestorem jest firma Klövern, a budynek zapro­jekto­wało biuro architektoniczne Wingårdh Arkitektkontor AB. Według planów zostanie on oddany do użytku we wrześniu tego roku.

Większą część zajmie hotel Scandic – 300 pokoi, restauracje, sale konferencyjne, rekreacja. Nad częścią hotelową znajduje się 10 pięter lokali biurowych. Trwa już wynajem biur. Podobno zainteresowanie jest bardzo duże. Inwestor liczy na osiągnięcie ceny na poziomie 1400 zł/m2. Poziom czynszu godny wysokości nad poziomem morza. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2011

 

Groźna bakteria w Szwecji. Sześć nowych przypadków zachorowań z powodu bakterii okrężnicy. Totalnie zarażonych zostało już 36 osób. Wszystkie podróżowały wcześniej po Niemczech. Jedna pacjentka z woj. Halland walczy o życie. Nasilają się alarmistyczne komentarze w mediach. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

30.05.2011

 

Grecy najbardziej zmęczeni. 39% mieszkających w Szwecji Greków w wieku 45–64 lata idzie na przedwczesną emeryturę. Zajmują pod tym względem pierwsze miejsce wśród wszystkich grup narodowościowych w Szwecji. Na kolejnych miejscach są Jugosłowianie i Turcy. Wśród Szwedów zaledwie 13% przechodzi na emeryturę przed 65 rokiem życia. Wspólną cechą czołówki młodych emerytów jest to, że przybyli oni do Szwecji w latach 60-tych i 70-tych w celach zarobkowych. Przez lata bardzo ciężko pracowali. Teraz płacą własnym zdrowiem za lepszy standard materialny. (rn)

Grecy i Opel Rekord

Młodzi greccy imigranci w Szwecji lat 60-tych dumni ze swego Opla Rekorda.

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2011

 

Nadal wysoki przyrost gospodarczy. W pierwszym kwartale 2011 r. szwedzki Produkt Narodowy Brutto wzrósł o 6,4% w stosunku do pierwszego kwartału rok wcześniej. Jest to niezwykle wysoki przyrost, ale nieco mniejszy od rekordowego, ostatniego kwartału 2010 r., kiedy to szwedzka gospodarka wzrosła o 7,7%. Konsumpcja zwiększyła się o 2,1%, import o 13%, a eksport o 14,6%. Inwestycje wzrosły o 22%. Mimo ekonomicznych problemów wielu krajów na kontynencie, szwedzka gospodarka nadal rozwija się bardzo dobrze. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

28.05.2011

 

Szczęśliwy SzwedSzczęśliwi Szwedzi. Organizacja Współpracy Gospodarczej OECD przebadała 34 kraje członkowskie pod kątem zadowolenia i dobrego samopoczucia ich mieszkańców. Szwecja wy­lądo­wała na wysokim, trzecim miejscu, zaraz po Kanadzie i Australii. Szwedzi chcieliby mieć co prawda wyższe pensje i więcej wolnego czasu na odpoczynek, ale generalnie aż 83% z nich jest zadowolona ze swojego życia. Poziom szczęścia jest sprawdzany w 11 różnych kategoriach, takich jak dochody, sytuacja miesz­kaniowa, życie zawodowe, bezpie­czeństwo oraz zachowanie równowagi pomiędzy pracą a czasem wolnym. Przez kilka dni można jeszcze wziąć udział w badaniu dostępnym na stronie OECD. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

27.05.2011

 

Ptasie rekordy. Trzy szwedzkie bekasy dubelt ustanowiły nowy rekord w lotach długodystansowych. Swoją jesienną wędrówkę w ciepłe kraje rozpoczęły z okolic jeziora Ånnsjön w regionie Jämtland i przeleciały bez żadnej przerwy odległość 6 tys. kilometrów do zachodniej Afryki ze średnią prędkością 90 km na godzinę. Zdaniem naukowców, którzy śledzili ptaki dzięki specjalnym lokalizatorom, żadne inne zwierzę nie jest w stanie przebyć tak dużej odległości z tak wielką prędkością.

Mimo że po drodze do Afryki jest wiele dogodnych miejsc do odpoczynku, szwedzkie bekasy przyjęły własną taktykę i wolały odbyć całą podróż za jednym zamachem. Co prawda lot non-stop jest bardzo wyczerpujący, ale za to pozwala uniknąć po drodze ewentualnego ataku drapieżników. Na koniec ptaki zafundowały naukowcom jeszcze jedną niespodziankę. Po międzylądowaniu w Nigerii udały się dalej do lasów deszczowych w Kongo, gdzie spędziły zimę (do tej pory miejsca ich zimowania nie były znane). (kz)

Ånnsjön

Jezioro Ånnsjön w Jemtlandii.

 

Szwecja, Dziennki

26.05.2011

 

Wakacje online. Szwedzi nie wyobrażają sobie wypoczynku bez całej masy technicznych gadżetów. Według badania przeprowadzonego przez Ticket pierwsze miejsce na liście niezbędnych przedmiotów, oprócz strojów kąpielowych, zajmuje aparat fotograficzny. Zaraz za nim znalazł się telefon komórkowy – ważny do tego stopnia, że 52% Szwedów nie kupiłoby domku letniskowego, w którym nie ma zasięgu. Komputer plasuje się na czwartej pozycji.

Słońce, woda, wypoczynek – owszem, ale online i pod telefonem. Tylko 14% wczasowiczów nie chce podczas urlopu kontaktu ze światem. Granice między pracą i czasem wolnym coraz bardziej się zacierają – praca jeździ na wakacje razem z nami, a my, zamiast wracać z urlopu odprężeni, z nowymi siłami, na własne życzenie mamy problemy ze snem, cierpimy na depresję i jesteśmy zestresowani. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2011

 

Jak na wulkanie-cd. Według ostatnich prognoz pył pochodzący z islandzkiego wulkanu Grimsvötn dotrze dziś wieczorem nad południowo-zachodnią Szwecję i nocą będzie wędrować dalej na północny wschód. Około godz. 2:00 w nocy chmura popiołu o dużej gęstości pojawi się na trasie pomiędzy lotniskiem Landvetter w Geteborgu i południowymi rejonami Arlandy pod Sztokholmem. Arlandzie może uda się znaleźć poza strefą zakazu, ale w Geteborgu żaden samolot nie otrzyma zezwolenia na start. Zakaz prawdopodobnie będzie ograniczony do godzin nocnych.

Jeszcze po południu szwedzki Zarząd Transportu zdecydował o wstrzymaniu wieczornych lotów pomiędzy Karlstad i Kopenhagą. Krajowe linie Malmö Aviation zawieszają loty pomiędzy sztokholmskim lotniskiem Bromma a Geteborgiem. Również SAS odwołał kilka rejsów, ale wyjątkowo otrzymał zezwolenie na loty w rejonach o średnim stężeniu popiołu na terenie Szwecji, Norwegii i Danii i spodziewa się utrzymać w miarę normalny ruch lotniczy tego wieczoru. Jak na razie aktywność wulkanu zmniejsza się, ale na wniosek, że ma się ku końcowi jest jeszcze za wcześnie. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2011

 

Jak na wulkanie. Mamy powtórkę z ubiegłego roku – erupcja kolejnego islandzkiego wulkanu znowu powoduje utrudnienia w ruchu lotniczym nad Europą. Na razie przestrzeń powietrzna nad Szwecją jest czysta, ale bezpośrednie loty na trasie Sztokholm–Reykjavik są utrudnione. Islandzkie linie lotnicze Icelandair utrzymują jednak na razie bezpośrednie połączenie ze Szwecją. Również SAS lata do Islandii, ale nie ze Szwecji, tylko z Oslo. Wydłużyła się też nieco podróż SAS-em ze Sztokholmu do USA – samoloty nadkładają drogi przelatując na południe od Islandii, by ominąć chmurę wulkanicznego pyłu. Rozprzestrzenianie się pyłu jest stale monitorowane, a sytuacja może zmieniać się z godziny na godzinę, więc podróżni powinni śledzić bieżące informacje podawane na stronach lotnisk i linii lotniczych.(kz)

 

Szwecja, Dziennki

24.05.2011

 

Emerytura marzeń. Zarówno obecni, jak i przyszli szwedzcy emeryci mają swoją wymarzoną wizję życia na emeryturze. Pokazuje ją badanie przeprowadzone na początku maja, w którym wzięło udział ponad tysiąc osób powyżej 18. roku życia. 177 z nich osiągnęło już wiek emerytalny. Pierwsze miejsce na liście emerytalnych życzeń zdecydowanie zajmują podróże, następnie dobra sytuacja finansowa i możliwość dysponowania własnym czasem. Dopiero na trzecim miejscu znalazło się zapomniane nieco zdrowie. Przyszli emeryci są optymistami i aż 66% z nich uważa, że jest w stanie osiągnąć postawione sobie cele. Pewnie mają rację, bo 71% osób, które wzięło udział w badaniu i które już osiągnęło wiek emerytalny twierdzi, że udało im się zrealizować swoje marzenia. Oby tylko zdrowie dopisywało. (kz)

Emerytki

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2011

 

Zwycięstwo szwedzkiego filmu w Cannes. W piątek przyznane zostały kolejne nagrody na dobiegającym końca festiwalu filmowym w Cannes. Poznaliśmy laureatów odbywającej się równolegle z główna imprezą prestiżowej sekcji „Quinzaine des Réalisateurs”, do której zakwalifikowały się wcześniej trzy szwedzkie filmy. Nagrodę Coup de Couer otrzymał dramat kryminalny Rubena Östlunda pt. „Play”. Do tej pory film został już sprzedany do siedmiu krajów i zaproszony do udziału w wielu innych festiwalach. W listopadzie będzie miał swoją szwedzką premierę. (kz) Zobacz też 19.04.2011.

 

Szwecja, Dziennki

22.05.2011

 

Powrót do domu. Księżniczka Victoria ze swoim mężem Danielem odwiedzili jego rodzinne strony w małej miejscowości Ockelbo. To pierwsza oficjalna wizyta Daniela w tych stronach jako księcia i męża Victorii. W czwartek para książęca przybyła do Ockelbo ciągniętym przez prawdziwą lokomotywę zabytkowym, królewskim wagonem wypożyczonym na tę okazję ze Szwedzkiego Muzeum Kolejnictwa. Mieszkańcy wioski radośnie witali na peronie nie mniej radosnego Daniela, który zachwycony wizytą „w domu” witał się ze swoimi dawnymi znajomymi. Oprócz odwiedzin Ockelbo i okolicznych miejscowości Victorię i Daniela czekała jeszcze uroczysta kolacja na zamku w Gävle. Wizyta trwała trzy dni i zakończyła się w sobotę. (kz) Zobacz temat Monarchia...

Ockelbo

Stacja kolejowa w Ockelbo.

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2011

 

Prawdziwie letni weekend, z dużą ilością słońca i temperaturami do 15-20 stopni czeka teraz mieszkańców całej południowej i środkowej Szwecji. Z końcem weekendu skończy się też pogoda, więc taką okazję trzeba należycie wykorzystać. Już w niedzielę wieczorem nadciągnie zimny, deszczowy front, który zostanie w kraju na dłużej i będzie rządził pogodą w przyszłym tygodniu. Z takiego obrotu sprawy cieszą się chyba tylko szwedzcy rolnicy, szczególnie z rejonu Götaland, zaniepokojeni przedłużającą się suszą, która mogłaby zagrozić późniejszym plonom. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

21.05.2011

 

Szwedzi mniej zadowoleni z pracy. Już dwunasty rok z rzędu firma Ennova przeprowadza zaawansowane badania dotyczące zaangażowania i samopoczucia pracowników w swoim miejscu pracy. W tym roku przepytano 25 tys. osób z 23 krajów, z czego 5 tys. w samej Szwecji. Okazuje się, że zadowolenie Szwedów ze swojego życia zawodowego znacznie zmalało. Bezpieczna, stała posada to za mało, by poczuli się szczęśliwi. Co poniektórzy zaczynają też niebezpiecznie zastanawiać się, czy aby zarabiają wystarczająco dużo.

Mimo nadal wysokiej pozycji w rankingu Szwecja obsunęła się z 5. na 6. miejsce i wylądowała najniżej ze swoich nordyckich sąsiadów (Duńczycy, Norwegowie i Finowie są w pracy dużo szczęśliwsi). Takie wyniki powinny chyba dać szwedzkim pracodawcom do myślenia. W przeciwnym razie, prędzej czy później, ich pracownicy zaczną sprawdzać, czy przypadkiem trawa nie jest bardziej zielona u sąsiada – i pewnie będą mieli rację. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2011

 

Geteborg na topie. Ponad 5 tys. członków Reseguiden.se brało w tym roku udział w tzw. „Letnim barometrze” – głosowaniu na najpopularniejsze szwedzkie miasto w czasie letniego wypoczynku. Niespodzianki nie było – po raz czwarty z rzędu pierwsze miejsce zajął Geteborg. Zaraz za nim znalazł się Sztokholm, następnie Varberg, Visby i Halmstadt. Do pierwszej dziesiątki weszły też Malmö, Ystad i Kalmar.

Nieoczekiwanie wzrosła atrakcyjność Hjo, które z 44. miejsca przeskoczyło nagle na 7. pozycję. Miasteczko to, położone w regionie Västra Götaland, nad jeziorem Wetter to dawna miejscowość uzdrowiskowa. Przypada tu najwięcej fryzjerów na jednego mieszkańca w całej Szwecji. Może turyści postanowili docenić tę ciekawostkę. (gm)

Port Geteborg

Rynek miasteczka Hjo – nasza propozycja nowej aranżacji.

 

Szwecja, Dziennki

20.05.2011

 

Nieczytelne opakowania. Pod lupą Szwedzkiego Związku Konsumentów w Sztokholmie znalazło się siedem sieci sklepów spożywczych. Według ich klientów na opakowaniach produktów żywnościowych zawartość składników podawana jest zbyt drobnym lub niewyraźnym drukiem, często przy zastosowaniu złego kontrastu. To wszystko sprawia, że odczytanie napisów graniczy z cudem. Klienci narzekają i uważają, że jest to wbrew przepisom Szwedzkiego Urzędu Kontroli Żywności (Livsmedelsverket) o czytelności ważnych informacji na opakowaniach artykułów spożywczych. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2011

 

Portfele na diecie. Pomimo dobrej koniunktury wiele szwedzkich gospodarstw domowych zauważa, że ich portfele robią się coraz chudsze. Za przymusowym odchudzaniem stoją przede wszystkim wyższe ceny oraz podwyższone oprocentowanie kredytów hipotecznych. To wszystko razem sprawia, że w porównaniu z ubiegłym rokiem Szwedzi odczuwają pogorszenie swojej sytuacji finansowej. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

19.05.2011

 

Większa nadwyżka w budżecie państwa. W tym roku może ona wynieść 99 mld koron, o 81 mld więcej w porównaniu z wcześniejszą prognozą. Duża jej część (38 mld) będzie pochodzić ze sprzedaży państwowych udziałów w Nordei i Telii Sonerze. Reszta to zasługa rosnących wpływów z podatków oraz umiarkowanego tempa wzrostu rządowych wydatków. W przyszłym roku nadwyżka budżetowa skurczy się do 68 mld koron – to o 10 mld mniej niż przewidywała prognoza. W porównaniu z wcześniejszymi przewidywaniami ma też zmniejszyć się zadłużenie państwa, a dług publiczny wyniesie 1 048 mld koron w końcu 2011 r. i 981 mld pod koniec roku 2012, co stanowi odpowiednio 30% i 27% szwedzkiego PNB. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2011

 

Służba zdrowia bez personelu. Za 10 lat Szwecji grożą poważne braki wśród pracowników służby zdrowia. Zabraknie 4 tys. lekarzy i 5 tys. pielęgniarek. Najtrudniej będzie o lekarzy specjalistów. Już teraz brakuje patologów, a pacjenci z podejrzeniem nowotworu muszą czekać nawet miesiąc na diagnozę. Rozwiązaniem problemu może być z jednej strony ściąganie personelu z zagranicy (już teraz co piąty lekarz to cudzoziemiec), a z drugiej podwyższenie wieku emerytalnego. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

18.05.2011

 

„Grunnlovsdag” potocznie nazywany „Syttende Mai” (Siedemnasty Maja) to wielkie, norweskie święto narodowe – rocznica podpisania przez Norwegię konstytucji w 1814 roku. Zaraz potem Norwegia została wprawdzie zmuszona do unii ze Szwecją, ale fakt stworzenia ustawy zasadniczej był pierwszym, symbolicznym krokiem na drodze do całkowitej wolności.

Ponieważ 35 tys. Norwegów osiedliło się potem w Szwecji, obchody święta nie ominą również wielu szwedzkich miejscowości. Sztokholmski Skansen może poszczycić się drugimi co do wielkości na świecie 17-majowymi uroczystościami – w ostatnich latach pojawiało się tu między 6 a 12 tys. świętujących Norwegów. Wielkie świętowanie czeka też Geteborg i tradycyjnie Lund, gdzie studiuje wielu norweskich studentów. Szwedzi są trochę zazdrośni o to całe zamieszanie wokół norweskiego święta, ale za to Norwedzy zazdroszczą im podobno obchodów Święta Lata (Midsommar). (kz)

Norwegia

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2011

 

Truskawkowy sezon. Już za kilka tygodni w południowej Szwecji pojawią się pierwsze truskawki z gruntu. W tym roku pogoda wyraźnie im sprzyja. Najpierw gruba, ochronna pierzynka ze śniegu, potem już od kwietnia wyjątkowo ciepła i słoneczna wiosna sprawiły, że zdążą dojrzeć jeszcze przed Świętem Lata (Midsommar), o ile przymrozki nie pokrzyżują szyków. Tak wczesny sezon ma tylko jedną wadę – już w lipcu może być po truskawkach. Ale do tej pory może będziemy ich już mieli dosyć i przerzucimy się na inne owoce.

Największe uprawy truskawek znajdują się w Skåne, Blekinge i w rajonie Kalmaru na południu Szwecji – tutaj owoce zaczynają dojrzewać pod koniec maja. Ale truskawkowe pola można też znaleźć za kołem polarnym – tu trzeba poczekać aż do września. (kz)

Truskawki
 

Szwecja, Dziennki

17.05.2011

 

Zrób to sam. W Szwecji zaczyna się sezon drobnych robót w domu i na powietrzu. Przy tej okazji Zosiom–Samosiom może przytrafić się małe nieszczęście, np. w rodzaju gwoździa własnoręcznie i z wprawą wbitego we własną stopę. Rocznie 30 tys. Szwedów trafia na ostry dyżur z powodu obrażeń odniesionych podczas majsterkowania, czy prac w ogrodzie. Tak kończy się przecenianie własnych umiejętności, lekceważenie ryzyka i niechęć do używania dość drogich skądinąd akcesoriów ochronnych (rękawic, okularów, kasków, masek itp.). Co prawda z perspektywy czasu widać, że Szwedzi coraz chętniej używają różnego rodzaju ochraniaczy, ale najchętniej robią to dopiero po wypadku. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2011

 

Optymizm w odwrocie. Szwedzi z coraz mniejszym optymizmem patrzą zarówno na ogólną sytuację gospodarczą, jak i na swoje prywatne finanse. Szczególnie w ostatnim kwartale odnotowano znaczący spadek nastrojów. Największymi pesymistami są emeryci, natomiast najufniej patrzą w przyszłość ludzie młodzi poniżej 29 roku życia. Wpływ na taki stan rzeczy mają zapewne wydarzenia w Japonii i Afryce Północnej oraz rosnący niepokój dotyczący sytuacji ekonomicznej krajów strefy euro. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

17.05.2011

 

Emeryci za granicą. Coraz więcej szwedzkich emerytów ucieka za granicę, często na południe – do słońca, ciepła i niższych podatków. W ubiegłym roku świadczenia ze szwedzkiego systemu emerytalnego otrzymywało aż 123 tys. Szwedów w ponad 100 krajach. Od 2005 r. to wzrost o ponad jedną czwartą. Najwięcej mieszka w krajach nordyckich i w Niemczech, ale sporo przeprowadziło się też do USA, Tajlandii, Francji, czy Hiszpanii. Najbardziej popularna stała się ostatnio Portugalia, która od 2009 r. wprowadziła zerowy podatek od zagranicznych emerytur. (kz)

Emeryci

 

Szwecja, Dziennki

14.05.2011

 

Szwecja atrakcyjna dla turystów. Na dzień obecny szwedzki biznes turystyczny zarabia łącznie 250 miliardów rocznie. A kolejne 10 lat mają podwoić obroty w branży. Cel wydaje się realistyczny, bowiem w ubiegłym roku to właśnie Szwecja była jednym z dwóch krajów Europy, w którym liczba zagranicznych turystów wzrasta każdego roku- w ciągu ostatnich sześciu lat liczba gości hotelowych, kempingowych czy zakwaterowanych w schroniskach bije coraz to nowe rekordy. Nic nie wskazuje, aby obecny trend miał ulec zmianie. (gm)

Sztokholm

Widok Sztokholmu. Foto Anneli Nowak.

 

Szwecja, Dziennki

13.05.2011

 

Za mało owoców i warzyw. Jak wynika z zestawienia sporządzonego przez Państwowy Instytut Zdrowia Publicznego (Statens folkhälsoinstitut) 90% Szwedów je za mało warzyw i owoców. Szwedzki Urząd Kontroli Żywności (Livs­medels­verket) szacuje, iż zalecane dzienna konsumpcja tychże powinna wynosić pół kilograma. W obrębie płci zaznacza się wyraźna różnica – 13% kobiet spożywa rekomendowaną porcję, natomiast wśród mężczyzn jest to zaledwie 5%. (gm)

Ogurei i gruszka
 

Szwecja, Dziennki

12.05.2011

 

Wynagrodzenia za pracę wakacyjną dla młodzieży bardzo różnią się w różnych częściach Szwecji. Według związku zawodowego Kommunal różnice są zbyt duże i krzywdzące dla nastolatków. Ile pieniędzy wyląduje w ich portfelach zależy od miejsca, w którym mieszkają. Najniższe stawki obowiązują w Jönköping – 32,50 kr/godz. to ledwie połowa zalecanej przez związek stawki minimalnej i o 75 koron mniej niż najwyższa płaca w rejonie Malung-Sälen. W Nässjö i Ånge można dostać 40-45 kr/godz. – to też znacznie poniżej zaleceń. Szwedzkie gminy twierdzą, że chcą zapewnić sezonową pracę wszystkim chętnym, nawet kosztem niższych stawek. Związek takiego tłumaczenia nie kupuje i w gminnych budżetach każe uwzględniać godziwe pensje dla młodych pracowników. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

12.05.2011

 

Abonenci na łańcuchu. W porównaniu ze swoimi skandynawskimi sąsiadami Szwedzi są związywani wyjątkowo długimi umowami abonenckimi na korzystanie z usług telefonii komórkowej i internetu. Oprócz tego, żeby klient zbyt szybko nie zerwał się z łańcucha, większość firm stosuje aż 3-miesięczny okres wypowiedzenia. W takich warunkach zmiana dostawcy internetu lub operatora komórkowego to nie lada wyzwanie. W innych krajach nordyckich takie ograniczanie wolności wyboru jest nie do pomyślenia – umowy zawierane są maksymalnie na pół roku, a okresy wypowiedzenia trwają najwyżej miesiąc.

Szwedzki naczelny urząd pocztowo-telekomunikacyjny (PTS) chce wprowadzić nowe zasady i skrócić czas wypowiedzeń – na razie bezskutecznie. Złożony jesienią rządowi raport w tej sprawie przeszedł właściwie bez echa. Co prawda rząd przedstawił właśnie nowy projekt ustawy dotyczącej zasad łączności elektronicznej, ale na temat kluczowej kwestii skrócenia okresu wypowiedzeń nawet się nie zająknął i nie przewiduje na razie zmian prawnych w tym temacie. Operatorzy mogą więc nadal łowić klientów na siłę (zamiast kusić ich jakością usług i konkurencyjnymi cenami). (kz)

Tele2 kula u nogi

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2011

 

Coraz więcej ogłoszeń o pracę. Na szwedzkim rynku pracy widać optymizm. W kwietniu znów wzrosła ilość pojawiających się w sieci ogłoszeń o pracę. W skali roku wzrost wyniósł 22%. Kwiecień obfitował w anonse dotyczące branży budowlanej, natomiast w przedziale rocznym na topie była branża techniczna i IT. Najmniej pracowników poszukiwanych jest w sektorze opieki zdrowotnej, edukacji, rolnictwa i turystyki. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

11.05.2011

 

Tu się zarabia. Młodzi Szwedzi poniżej 30 roku życia największe szanse na wysoką pensję mają w Sztokholmie i miejscowościach przemysłowych, takich jak np. ośrodki górnicze w Kirunie, Malmberget czy Gällivare. Mogą tam dostać na rękę nawet 25 tys. koron miesięcznie (35-36 tys. koron przed podatkiem), przy przeciętnym wynagrodzeniu wynoszącym niezmiennie od 10 już lat 10 800 koron. W przeciwieństwie do nich osobom po trzydziestce średnie dochody w ostatnim dziesięcioleciu wzrosły z 16 500 do 23 000 koron miesięcznie. (kz)

Kopalnia w Kirunie.

Kopalnia w Kirunie na dalekiej północy Szwecji.

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2011

 

Powrót dorsza. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez firmę Gfk Sverige, Szwedzi jedzą ostatnio coraz więcej ryb. Do najulubieńszych nadal należy łosoś, ale na szwedzkie stoły zaczyna też powoli wracać dorsz. Popularność dorsza stale rośnie, odkąd minęło zagrożenie jego wyginięciem w wyniku nadmiernych połowów fundowanych mu przez szwedzkie rybołówstwo przemysłowe oraz fałszowanie statystyk. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

10.05.2011

 

Strajk szwedzkich śmieciarzy? 4 400 osób zatrudnionych przy wywozie śmieci w całym kraju może rozpocząć strajk dziś o północy. Właśnie trwają ostatnie próby uniknięcia konfliktu na rynku pracy między socjalistycznym związkiem zawodowym transportowców a przedstawicielem pracodawców – TransportGruppen. Spór dotyczy wprowadzenia płac akordowych, których domaga się związek. Pracodawcy argumentują, że praca na akord powoduje niepotrzebny stres i prowadzi do przemęczenia kierowców, co stwarza zagrożenie dla bezpieczeństwa na drogach. Według obowiązującego w Szwecji prawa praca na akord kierowców ciężarówek jest nielegalna. Jeżeli strony nie wypracują kompromisu, czeka nas szwedzki potop... śmieci. (rn)

śmieci

Takie sceny – najchętniej zagranicą.

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2011

 

Dzień Szwecji w Warszawie. Jutrzejsza sobota na warszawskim Placu Zamkowym od godz.12 będzie należała niepodzielnie do Szwecji. To już druga taka impreza w Warszawie, podczas której wszyscy miłośnicy szwedzkich klimatów będą mogli zanurzyć się w szwedzką kulturę, historię i muzykę, a także poznać zwyczaje i skosztować przysmaki naszych północnych sąsiadów. Organizatorzy przewidzieli mnóstwo atrakcji, m. in. teatr dziecięcy, warsztaty malarskie, koncerty, spotkania z pisarzami i malarzami, wystawy, zabawy i konkursy. Każdy znajdzie więc coś dla siebie – dzieci, młodzież i dorośli. Zobacz, jak bawiliśmy się w ubiegłym roku...Dzień Szwecji...

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2011

 

Rodzinne wakacje. Coraz popularniejsze staje się dla szwedzkich rodzin podróżowanie wraz z innymi rodzinami. Jednocześnie wspólne zainteresowania są wyznacznikiem letniego leniuchowania. Bardziej niż słoneczne plaże Szwedzi cenią sobie możliwość odreagowania stresu podczas wypoczynku. Z danych Stena Line wynika, iż tylko 3% Szwedów wybrało samotny urlop. Społeczeństwo jest coraz częściej narażone na stres, ponadto brak czasu powoduje, iż Szwedzi łączą przyjemne z pożytecznym – wakacje z rodziną są także wakacjami z dawno nie odwiedzanymi przyjaciółmi. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

6.05.2011

 

Rolnictwo mniej popularne. Szwedzki Urząd ds. Rolnictwa (Jordbruksverket) wraz ze Głównym Urzędem Statystycznym (SCB) wydał książkę, która ukazuje zmiany w szwedzkim rolnictwie. W latach 1930-2007 liczba zatrudnionych w tym sektorze zmalała z 699 tys. do 177 tys. Areał upraw zmniejszył się z 3,8 milionów hektarów (1919r.) i w 2007 roku wynosił zaledwie 2,6 milionów hektarów. Jednocześnie produkcja płodów rolnych systematycznie się zwiększała lub pozostawała na co najmniej równie wysokim poziomie w badanym okresie czasu. (gm)

Skania

 

Szwecja, Dziennki

5.05.2011

 

Maj plecień. Arktyczne powietrze, które poczęstowało nas majowym śniegiem, zrobiło swoje i może odejść. Już dzisiaj sporo słońca w całym kraju, a i temperatura powoli wychyla nos powyżej 10°C. Od jutra wraca wiosna, a weekend zapowiada się 15–20-stopniowy. Przyszły tydzień jeszcze cieplejszy. (rn)

Kwiart w majowym śniegu

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2011

 

Na egzamin z komórką. Szwedzki minister oświaty Jan Björklund (fp) chce zabronić posiadania włączonych komórek w czasie egzaminu ze względu na ryzyko ściągania odpowiedzi z sieci. Szwedzkie Kuratorium Oświaty (Skolverket) nie posuwa się do zakazu, ale nie zaleca takiego przywileju. Co prawda na sali egzaminacyjnej zawsze znajduje się osoba nadzorująca uczniów, jednak wielu pedagogów twierdzi, że ryzyko ściągania istnieje zawsze. Dyskusja trwa, a minister jest w swoim żywiole. Słynie on z tego, że uwielbia zakazywać – jak to liberał. (gm) Zobacz też: 30.08.2010...

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2011

 

Szwedzka para królewska w Polsce. Wizyta króla Karola XVI Gustawa i królowej Sylwii rozpoczęła się dziś od powitania przez polską parę prezydencką na dziedzińcu Pałacu Prezydenckiego. Królowi towarzyszy delegacja rządowa z ministrem spraw zagranicznych Carlem Bildtem (m). Już pierwszego dnia podpisano deklarację o strategicznej współpracy politycznej między obu krajami. Jutro w Wyższej Szkole Psychologii Społecznej w Warszawie rozpocznie się otwarta przez monarchę i jego małżonkę trzydniowa konferencja „Dni Języka Szwedzkiego”. Odwiedziny trwać będą do piątku. Oprócz stolicy para królewska odwiedzi także Wrocław i Świdnicę. (gm) Zobacz też 5.02.2011.

 

Szwecja, Dziennki

4.05.2011

 

Szwedzi kochają Subaru. Trzeci rok z rzędu japońskie Subaru zostało zwycięzcą rankingu samochodów, z których ich posiadacze są najbardziej zadowoleni. Na drugim miejscu, podobnie jak w ubiegłym roku, znalazło się niemieckie BMW, a na trzecim Toyota, też bez zmian. Niemiecki Mercedes awansował z szóstego miejsca na czwarte i wyprzedził nawet Hondę, która musiała zadowolić się tym razem miejscem piątym. Szwedzkie niegdyś Volvo i SAAB zajęły odpowiednio 7. i 9. miejsce. Przepytano 15 000 szwedzkich właścicieli samochodów z roczników 2004-2010. (rn)

Subaru

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2011

 

Dobre imię – dobra przyszłość? Szwedzi przykładają coraz większą wagę do wyboru imienia dla swojego dziecka. Tak wynika z badania przeprowadzonego przy uniwersytecie w Uppsali. Henry to idealne imię dla przyszłego laureata Nagrody Nobla, a William dla prawnika lub dyrektora. Nazywając dzieci Vilda czy Lyon nadambitni rodzice marzą z kolei o międzynarodowej karierze artystycznej dla swoich pociech. Wygląda więc na to, że zawodowa przyszłość maluchów rozstrzyga się już podczas chrztu. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

2.05.2011

 

Nowy szwedzki wynalazek. Szwedzcy naukowcy stworzyli bardzo czułe urządzenie pomiarowe, które może natychmiast dać odpowiedź, czy pacjent jest zakażony wirusem HIV. Dziś na wyniki testów trzeba czekać miesiącami. Dzięki nowemu aparatowi będzie można bardzo wcześnie rozpocząć ewentualne leczenie i pośrednio zmniejszyć rozprzestrzenianie się wirusa – mówi Martin Hedström, specjalista w dziedzinie biotechnologii. Aparat potrafi też wykrywać obecność toksyn i wirusów w cieczach, może być więc wykorzystywany do badania wody pitnej i wykrywania zagrożenia bioterroryzmem. (kz)

 
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net