Nowinki ze Szwecji – archiwum

vit

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

AnonsGoogleElastyczna1

 

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

Kwiecień 2011 00228

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2011

 

Dziś Szwedzi świętują Noc Walpurgii (Valborgsmässoafton). To pogańskie święto obchodzone jest na cześć zmarłej w 779 r. angielskiej księżniczki, póź­niejszej zakonnicy i świętej, która chroni nas przed mocą czarownic i złych duchów. Ale dla Szwedów to przede wszystkim powitanie długo wyczekiwanej wiosny. W całym kraju płoną ogniska, a strumieniami płynie... alkohol. Czytaj dalej Noc Walpurgii

 

Szwecja, Dziennki

30.04.2011

 

Królewskie urodziny. Dzisiaj, 30 kwietnia Karol XVI Gustaw kończy 65 lat. Mimo że jest to już wiek jak najbardziej emerytalny, król wcale o emeryturze nie myśli. Tuż przed jubileuszem udzielił ekskluzywnego wywiadu szwedzkiej agencji informacyjnej TT. Przyznał w nim, że nie zamierza zwalniać tempa, chociaż taka rocznica na pewno skłania do refleksji.

Podobnie jak w zeszłym roku urodzinowe uroczystości rozpoczną się w godzinach południowych na dziedzińcu sztokholmskiego zamku. Jak zwykle weźmie w nich udział cała królewska rodzina, oprócz przebywającej w USA księżniczki Madeleine. Wszyscy chętni, którzy odpowiednio wcześnie zajmą sobie dobre miejsca, będą mieli więc szansę zobaczyć króla i pozdrowić go osobiście. Potem rozpocznie się prywatna część uroczystości. (kz). Zobacz temat Monarchia...

Król przyjmuje kwiaty od dzieci

Król przyjmuje kwiaty od dzieci.

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2011

 

Za darmo do Geteborga. Szwedzka organizacja turystyczna Visit Sweden postanowiła porozpieszczać trochę mieszkańców Oslo i skusić ich ciekawą ofertą. Od teraz przez 9 kolejnych tygodni mogą wybrać się autokarem do Geteborga i spędzić darmowy weekend w jednym z hoteli na zachodnim wybrzeżu Szwecji. To część kampanii, która ma zachęcić Norwegów do krótkich, spontanicznych wypadów w te rejony Szwecji. Zachęcić jeszcze bardziej – miliony Norwegów i tak przyjeżdżają do Szwecji na zakupy. Dla nich trwa tutaj wieczna przecena, więc chętnie zostawiają tu ponad 20 mld koron każdego roku. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

29.04.2011

 

Ostatnie dni na rozliczenie z fiskusem. Jak dotąd 2,7 mln Szwedów złożyło deklaracje podatkowe drogą elektroniczną. By wypełnić ambitny plan szwedzkiego Urzędu Skarbowego (Skatteverket) zakładający, że 65% osób wyśle w tym roku PIT przez internet lub komórkę, musiałoby się uzbierać jeszcze 2,1 mln chętnych. Teoretycznie cel jest jak najbardziej do osiągnięcia – z ponad 7,4 mln podatników aż 99% ma możliwość załatwienia sprawy jednym kliknięciem. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

28.04.2011

 

Czy pieniądze śmierdzą? Po długich wahaniach szwedzki rząd wyraził dzisiaj zgodę na wykupienie części akcji producenta samochodów osobowych Saab Automobile przez Władimira Antonowa, rosyjskiego miliardera. Decyzja zapadła w dzień po wizycie prezydenta Rosji, Władimira Putina… Czytaj dalejczytaj dalej

 

Szwecja, Dziennki

28.04.2011

 

Przedszkolanki na chorobowym. Ponad 700 nauczycieli przedszkolnych było zeszłego roku zmuszonych do nieobecności w pracy w związku z odniesionymi obrażeniami. Szwedzka Państwowa Inspekcja Pracy (Arbetsmiljöverket) sporządziła statystykę, z której wynika, iż zwolnienia lekarskie to w większości wypadków wynik niefortunnych upadków. Około 10% spowodowane zostało obrażeniami (najczęściej głowy i oczu) odniesionymi podczas zabawy z podopiecznymi. Uderzenie czy kopnięcie ze strony dziecka to jednak rzadko rozmyślny akt przemocy. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

28.04.2011

 

Kemping inaczej. To ulubiony sposób Szwedów na spędzanie wakacji. Z roku na rok pola kempingowe przeżywają latem coraz większe oblężenie, a na szwedzkie drogi wyjeżdża mnóstwo kamperów i przyczep kempingowych. Dziś jest ich w sumie ponad 300 tysięcy. Ale współczesny samochód kempingowy niewiele ma wspólnego z dawnym, prosto i skromnie wyposażonym poprzednikiem. Teraz wybredni, szwedzcy turyści dość niekonsekwentnie pragną luksusu wśród całej dzikości kempingowego życia – czyli ogrzewania podłogowego, klimatyzacji, wygodnych łóżek i prawdziwej kuchni, w której naprawdę da się gotować. Obcować z naturą można przecież w pełnym komforcie. (kz)

Luksusowy kamping

 

Szwecja, Dziennki

27.04.2011

 

Wielkanocna pogoda pobiła rekordy ciepła w wielu rejonach Szwecji, głównie na południu. Nie było to specjalnie trudne, gdyż Święta w tym roku wypadły wyjątkowo późno. W miejscowości Osby w Skanii w drugi dzień świąt było 23,6 stopni. Ta Wielkanoc była prawie tak samo ciepła i słoneczna jak w 2000 roku, kiedy to temperatury w Smolandii dochodziły do 26 stopni – to jak na razie rekord stulecia. Według szwedzkiego instytutu meteorologii (SMHI) wszystko wskazuje na to, że również w Noc Walpurgii przypadającą na ostatni dzień kwietnia Szwedzi będą pławić się w cieple i słońcu. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

27.04.2011

 

Putin w Szwecji. Po Danii przyszedł czas także na Szwecję. Rosyjski premier Władimir Putin złoży dziś wizytę w Sztokholmie, gdzie spotka się z królem Karolem XVI Gustawem i szwedzkim premierem Fredrikiem Reinfeldtem. To pierwsze odwiedziny od 2001 roku, kiedy to Putin gościł w Szwecji jako prezydent Rosji. Przedmiotem dyskusji będzie m.in. współpraca krajów rejonu Bałtyku oraz relacje między Rosją a Unią Europejską. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

27.04.2011

 

Po zawale żyjemy dłużej niż kiedyś. Lepsza opieka medyczna, postęp w badaniach oraz stosowanie polecanych i skutecznych kuracji sprawiły, iż obecnie w Szwecji osoby po ataku serca żyją średnio trzy lata dłużej niż przed 15 laty. Umieralność w ciągu 30 dni po zawale zmniejszyła się o połowę i wynosi zaledwie 6%. Zaś śmiertelność w ciągu roku zmalała z poprzednich 20,4% do 11,2%. (gm)

atak serca

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2011

 

Letnisko – stara szwedzka tradycja. Własny, letni domek z ogrodem to zapewne marzenie wielu z nas, ale w Szwecji i innych krajach nordyckich jest ono wyjątkowo silne. Jeszcze pod koniec XIX wieku w Szwecji raczej niewielu mogło cieszyć się posiadaniem takiego miejsca, był to przywilej zamożniejszej części społeczeństwa. Jednak w latach 20-tych i 30-tych ubiegłego stulecia stawało się to coraz popularniejsze, by osiągnąć apogeum w latach 50-tych i 60-tych. Obecnie w światowych statystykach Szwecja zajmuje pierwsze miejsce jeśli chodzi o ilość osób posiadających własne domki letniskowe.

Letnisko to dla Szweda więcej niż kawałek ziemi (najczęściej z widokiem na morze) – to poczucie wolności, oderwania od rzeczywistości, czasem z lekką nutką nostalgii, ale też miejsce rodzinnych spotkań i świetny temat do rozmów ze znajomymi i sąsiadami. To też symbol „prostego, wiejskiego życia”, który nadal uparcie obowiązuje, mimo że wiele letnich domów po generalnych remontach stało się już komfortowymi, całorocznymi posiadłościami. (kz)

Dalarö

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2011

 

Ogrody w pełnym rozkwicie. W ciągu ostatnich 10 lat zainteresowanie Szwedów własnym ogrodem wręcz eksplodowało. Branża ma teraz swój najlepszy czas, a nowe placówki dużych sieci sklepów ogrodniczych mnożą się jak grzyby po deszczu. Szwedzi mają pęd do uprawiania wszystkiego co kwitnie lub nadaje się do jedzenia (przyprawy, owoce, warzywa). Nigdy wcześniej nie kupowali tylu roślin i akcesoriów ogrodowych co obecnie. W ubiegłym roku handel roślinami osiągnął obroty ponad 10 mld koron. Histeryczna kompensacja długiej zimy? (kz)

 

Szwecja, Dziennki

26.04.2011

 

Przebudzenia po kilku dniach świętowania bywają bolesne. Czasem jednak niosą wyzwolenie od ciągłego podziwiania bratanków, cioci, która schudła nieco, i wujka, który się trzyma. W Szwecji wielkanocne świętowanie zaczyna się już w czwartek, a czasem i w środę. Wielki Piątek jest tutaj dniem wolnym od pracy, więc kto może „odpracowuje” również czwartek. To i środa bywa krótsza. Teraz jednak brak nam już wymówek. Czas brać się do roboty! Następny długi weekend dopiero w czerwcu. 6 czerwca obchodzimy szwedzkie święto narodowe oraz dzień flagi. W niecałe trzy tygodnie później mamy Midsommar – Święto Lata. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

23.04.2011

 

50 lat na powierzchni. Jutro przypada 50. rocznica wydobycia statku Vasa – królewskiego okrętu wojennego, który w 1628 r. zatonął w sztokholmskim porcie wyruszając w swój pierwszy rejs. Na dnie morza przeleżał w zapomnieniu 333 lata. (kz) Czytaj dalej...

Muzeum statku Vasa

Muzeum statku Vasa. Foto. Katarzyna Ziętek.

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2011

 

MustMust na wielkanocnym stole. To tradycyjny, świą­teczny napój, bez którego większość Szwedów nie wyobraża sobie ani Wielkanocy, ani Bożego Narodzenia. Co prawda w sklepach dostępny jest przez cały rok, ale największą popularnością cieszy się właśnie w okresach świątecznych. Podczas zeszłorocznej Wielkanocy Szwe­dzi wypili 9,6 mln litrów mustu, co daje średnio 1 litr na osobę i podwojenie spożycia od 2006 r. Tej wiosny wy­dadzą na niego w sumie 85 mln koron. Jednak trzy czwarte rocznego spożycia (40 mln litrów) przypada na okres bożonarodzeniowy. Napój wylansował Harry Roberts w 1910 roku. Chciał on zaproponować bez­alko­holową alternatywę dla królującego w Szwecji piwa. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2011

 

Sezon na jajka. W okresie wielkanocnym szwedzkie kury „pracują” na pełnych obrotach. Presja jest duża, bo zapotrzebowanie rośnie o 25%, sprzedaż jajek bije rekordy, a obroty sięgają miliardów koron. W kolejce po jajka
ustawiają się nie tylko klienci indywidualni, ale też restauracje
i zakłady spożywcze. To nie jedyny sezon, kiedy kury muszą się
„wyrabiać” – tak samo mają w czasie świąt Bożego
Narodzenia i Nowego Roku. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

22.04.2011

 

Święta w pełni. Wielki Piątek jest w Szwecji świętem powszechnym, dniem wolnym od pracy. Wielkanocne świętowanie zaczyna się więc już w czwartek. Na stołach królują jajka, baranina i ryby. Szynka należy tu do tradycji Świąt Bożego Narodzenia, a nie Wielkanocnych. Dyngusa nie ma, za to od Wielkiego Czwartku biegają po domach dzieciaki przebrane za czarownice i rozdają świąteczne kartki w zamian za cukierki. Wielkanoc to po szwedzku „Påsk”. Gdy Szwed rzuca krótkie „Glad Påsk”, to ma na myśli „Zdrowych i radosnych Świąt Wielkanocnych”. (rn)

Szwedzkie Baby Jagi

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2011

 

Wiosenna euforia. Wraz z wiosenną pogodą, która powoli wkracza do Szwecji, Szwedom wraca ochota do życia. Według badania przeprowadzonego przez Sifo osiem na dziesięć osób przyznaje, że zawsze, albo bardzo często odczuwa na wiosnę poprawę nastroju. To czysta biologia – długo wyczekiwane ciepło i słońce uaktywnia neuroprzekaźniki w naszym mózgu, a ciało dostaje „hormonalnego kopa”. Zdaje się, że Szwedzi po długim jesienno-zimowym okresie są na te zmiany wyjątkowo wrażliwi. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

21.04.2011

 

Funt najtańszy od 16 lat. Wczoraj po raz pierwszy od 1995 r. Szwedzi płacili za funta brytyjskiego tylko 10 koron. Taki efekt dało z jednej strony podniesienie stopy referencyjnej przez szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) i tym samym umocnienie korony. Z drugiej strony funt osłabił się po decyzji centralnego banku Wielkiej Brytanii o utrzymaniu jeszcze przez jakiś czas niskich stóp procentowych (kz).

Riksbanken

Szwedzki Bank Narodowy – Riksbanken.

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2011

 

Świąteczne podróże. Wyjątkowo późno przypadająca w tym roku Wielkanoc i raczej niewielkie już ryzyko wystąpienia gołoledzi spowodują spory tłok na szwedzkich drogach. Szwedzi będą spędzać tegoroczne święta nie tylko w górach. Wielu z nich pierwszy raz po długiej zimie wypuści się na swoje letniska na Olandii, w Skanii, lub zachodnim wybrzeżu. Blisko milion osób już w środę i czwartek pojedzie na święta pociągiem – bilety na najpopularniejsze trasy są dawno wyprzedane. Ci, którzy spędzają Wielkanoc w domu, dołożą się do lokalnego ruchu dopiero w niedzielę i poniedziałek. W tym okresie na szwedzkich drogach ginie co roku w wypadkach średnio 7-8 osób. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2011

 

Kierownikiem być. Około pół miliona osób w Szwecji pracuje na stanowiskach kierowniczych. Każdego miesiąca na ich pensje idzie w sumie wiele miliardów koron. Problem w tym, że wysokość wynagrodzenia rzadko idzie w parze z jakością ich pracy, jak wynika z badania przeprowadzonego przez szwedzką organizację Ledarna. Prawie połowa z 13 300 przepytanych przedstawicieli kadry menedżerskiej nie zauważa związku pomiędzy swoimi lepszymi, czy gorszymi kompetencjami i wynikami w pracy, a suto wypchaną kopertą. Pracodawcy nad tym nie panują, a ciężkie pieniądze idą w błoto. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

20.04.2011

 

Szwedzi remontują na potęgę. Trzy czwarte właścicieli domów planuje w tym roku większe lub mniejsze renowacje. Około 29% z nich chce na to wydać od 10 do 50 tys. koron. Co dziesiąty Szwed szarpnie się na generalny remont za 100 tysięcy, a niecały 1% za więcej niż 500 tys. koron. Jak zawsze znajdą się też maruderzy psujący statystykę – grupka niezdecydowanych (14%) i totalnych leni w ogóle nie planujących żadnego remontu (10%). Jednak te aktywne 75% to doskonała okazja dla polskich budowlańców. (kz) Zobacz...

szwedzkie ville

12

Szwecja, Dziennki

19.04.2011

 

Szwedzkie górnictwo na topie. Przemysł górniczy w Szwecji pobił w ubiegłym roku rekord wydobycia (61,5 mln ton). Za tak dobrymi wynikami stoją przede wszystkim kopalnia miedzi Boliden w Aitik oraz kopalnia rudy żelaza LKAB w Kirunie. Poprzedni rekord (55 mln ton) pochodzi z początku lat 70-tych zeszłego stulecia. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

19.04.2011

 

Szwedzkie filmy w Cannes. Dziś poznaliśmy tytuły filmów, które zaprezentowane zostaną w prestiżowej, pozakonkursowej sekcji „Quinzaine des Réalisateurs” na festiwalu filmowym w Cannes. Do pokazu zakwalifikowały się trzy szwedzkie filmy - „Play” Rubena Östlunda, „Killing the Chickens to Scare the Monkeys” Jensa Assura oraz „Las Palmas” Johannesa Nyholma. Dla Rubena Östlunda i Johannesa Nyholma to nie pierwszyzna, dla Jensa Assura to debiut w Cannes. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

19.04.2011

 

Nowe Volvo Concept Universe. Dzisiaj na targach motoryzacyjnych w Szanghaju Volvo zaprezentowało nowy pojazd koncepcyjny pod nazwą Universe. Po przejściu w chińskie ręce firma chce tym modelem zwabić wymagającego, chińskiego klienta, który ostatnio ma duży apetyt na prestiżowe limuzyny. Universe to następca Volvo S80 i odpowiedź na pogoń Chińczyków za europejskim luksusem – duży, luksusowy sedan wyróżniający się nową, dynamiczną linią. Model zostanie potem zaprezentowany w Europie i USA, by wprowadzić go na światowe rynki. Będzie produkowany od 2014 r. w fabryce Torslanda w Geteborgu. (kz). Zobacz też Historia Volvo...

Concept Universe

Chińskie Volvo Concept Universe.

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2011

 

Kulejący optymizm na szwedzkiej giełdzie. Co prawda Szwedzi nadal wierzą we wzrosty, ale ich optymizm nieco się wyczerpał i zaczyna pojawiać się niepokój. Nadchodzące tygodnie to okres prezentowania raportów giełdowych spółek. Te największe będą mogły w większości przypadków pochwalić się rosnącymi zyskami i wzrostem zatrudnienia. Ale rosną również koszty – wyjątkowo silna korona, wzrost stóp procentowych i wysokie ceny surowców mogą trochę namieszać w zestawieniach i sprawić, że zyski będą mniejsze od tych spodziewanych. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

18.04.2011

 

Pożytek z piwa. Zwiększające się spożycie piwa to, jak się okazuje, woda na młyn szwedzkich rolników. W tej chwili uprawa tzw. jęczmienia browarnego – surowca stosowanego do produkcji piwa i whisky – to dla nich prawdziwa żyła złota. Zapotrzebowanie na światowych rynkach jest ogromne, a duża część zboża ze szwedzkich upraw idzie właśnie na eksport. Zarobek jest niezły, więc na większości pól w Skanii, w południowej Szwecji już niedługo będą złociły się łany jęczmienia. (kz)

Skania

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2011

 

Po 721 latach czas na przegląd. Grobowiec szwedzkiego, średniowiecznego króla Magnusa zwanego Ladulås został otwarty w celu przeprowadzenia badań DNA. Znajduje się on w sztokholmskim kościele Riddarholmskyrkan, tradycyjnym miejscu pochówku władców Szwecji. Oprócz samego króla spoczywają w nim szczątki jego najbliższych, pochowanych w latach 1290-1360. Naukowcy spodziewają się wyjaśnienia wielu tajemnic. (kz) Czytaj dalej...

Magnus Ladulås

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2011

 

Szwedzi chcą się kształcić. Wczoraj upłynął termin składania podań na studia wyższe w Szwecji, na jesienny semestr. Zgłosiło się aż 346 239 kandydatów. To prawie 10 tysięcy więcej niż ubiegłego roku. Jedną z przyczyn rekordowej liczby zgłoszeń może być wyż demograficzny z lat 1990-92. 99% podań jest składanych poprzez Internet. W ubiegłym roku było z tym trochę kłopotów. Tym razem jednak państwowa komisja naboru na studia wyższe (VHS) potroiła pojemność serwerów. Większość kandydatów złożyła podania dużo wcześniej. Jednak 52 110 zrobiło to dopiero w ciągu ostatniej doby, a 4 995 w ostatniej godzinie przed upływem terminu o północy. Widać żadna godzina nie straszna, gdy pragnie się znów zasiąść w szkolnej ławce. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

16.04.2011

 

Obchody Noblowskie ocalone. Sztokholm wyda 60 milionów koron (ok. 27 mln zł) na renowację kuchni w sztokholmskim ratuszu. W błękitnej i złotej sali ratusza odbywają się doroczne Bale Noblistów od roku 1930. Z biegiem lat zaplecze restauracyjne ratusza przestało spełniać warunki wymagane dla miejsca pracy. Po przebudowie będzie ono mogło pełnić swoją funkcję przez co najmniej 40 kolejnych lat. Prace renowacyjne nie wpłyną w jakikolwiek sposób na zaplanowane już ceremonie. (gm)

Bal Noblistów

Bankiet Noblistów w błękitnej sali sztokholmskiego ratusza. Na górze z prawej strony sala złota, gdzie odbywają się bale.

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2011

 

Do czego Szwedowi służy komórka? Z badania przeprowadzonego przez Telię okazuje się, że wcale nie do tego, do czego pierwotnie została stworzona. Szczególnie właściciele smartfonów przyznają się, że używają ich głównie do... zabawy. Ponad połowa z nich (53%) na telefonie słucha muzyki, ogląda filmy i „przesiaduje” na Facebooku. Rekordy bije iPhone, którego do oglądania telewizji używa aż trzy czwarte posiadaczy. Tylko 29% pytanych wpadnie na to, żeby przez telefon sprawdzić pocztę, czy rozkłady jazdy. Jeszcze mniej (17%) używa go jedynie do dzwonienia i wysyłania smsów. Oczywiście starsi użytkownicy posługują się telefonem bardziej tradycyjnie niż ci młodsi, ale generalnie trend jest jeden – więcej przyjemności niż pożytku. (kz)

iPhone Kino

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2011

 

10 mln mieszkańców Szwecji w 2021 r. Tak wynika z ostatniej prognozy szwedzkiego Centralnego Biura Statystycznego (SCB). Za 50 lat będzie to już prawie 11 mln. Przyrost ludności był w ostatnich latach wyjątkowo wysoki – częściowo z powodu dużej liczby urodzeń, częściowo za sprawą imigracji. Ponad połowa dziewczynek urodzonych w zeszłym roku i 43% chłopców dożyje 90 lat. Prognozy optymistyczne, ale wydłużająca się średnia długość życia oznacza starzenie się szwedzkiego społeczeństwa. Za 20 lat prawie 800 tys. osób będzie miało ponad 80 lat, za 50 lat już co dziesiąty Szwed będzie w tym wieku. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

15.04.2011

 

Wielkanocne kontrole. Święta to jak zwykle okres wzmożonego ruchu na drogach i większe ryzyko wypadków. Dlatego szwedzka policja wprowadza dodatkowe kontrole prędkości, szczególnie na drogach szybkiego ruchu. Mimo że w Szwecji średnia prędkość jazdy zmniejszyła się w przeciągu czterech ostatnich lat, policja nadal uważa, że duże prędkości są przyczyną ciężkich wypadków ze zbyt dużą ilością ofiar. Wygląda więc na to, że wielkanocny post obejmie też kierowców – noga z gazu! (kz)

Policja, łapanka

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2011

 

W sieci zakupów. Coraz więcej osób robi przez internet zakupy spożywcze. Lenistwo, wygoda, brak czasu? W każdym razie w ubiegłym roku nie chciało się ruszyć z fotela 12% konsumentów, co dało sklepom wzrost obrotów w tej dziedzinie aż o 40% (1,5 mld koron), jak donosi organizacja Svensk Handel. Najczęściej Szwedzi kupują w ten sposób produkty suche, owoce, warzywa i gotowe dania. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

14.04.2011

 

Pora na letnie opony. W Szwecji zaczynają się kolejki do warsztatów samochodowych. To najpewniejszy znak nadchodzącej wiosny. Najpóźniej do soboty, 16 kwietnia należy się pozbyć zimowych opon z kolcami (dubbdäck) - o ile oczywiście zima i warunki na drogach na to pozwolą. Wiele warsztatów oferuje teraz wymianę opon po dobrych cenach (150 kr za 4 szt.). Ci, którzy chcą uniknąć kolejek, mogą wziąć sprawy we własne ręce i zrobić to samodzielnie.

Zasady dotyczące zmiany opon w Szwecji:

  • najpóźniej 15 kwietnia należy zdjąć opony z kolcami (dubbdäck), o ile zima się już skończyła,
  • jeżeli po 16 kwietnia na drogach utrzymują się zimowe warunki, można nadal jeździć na oponach z kolcami do czasu poprawy sytuacji,
  • zimowe warunki drogowe oznaczają, że przynajmniej na części jezdni zalega śnieg, lód, błoto pośniegowe lub szron,
  • opony zimowe bez kolców mogą być używane nawet po 15 kwietnia, ale należy je zmienić na letnie najszybciej, jak to możliwe (w letnich warunkach mają dużo gorszą przyczepność, dłuższą drogę hamowania, zwiększają zużycie paliwa, a miękkie tworzywo, z którego są wykonane, szybciej ulega ścieraniu). (kz)

Opony z kolcami

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2011

 

Reinfeldt bogatszy od Putina. Według danych zamieszczonych na stronie internetowej rosyjskiego rządu miesięczne wynagrodzenie premiera Władimira Putina wynosi w przeliczeniu prawie 40 tys. zł – więcej niż prezydenta Dmitrija Miedwiediewa z pensją w wysokości ok. 27 tys. zł. Obaj jednak ze swoimi wynagrodzeniami nie dorastają do pięt szwedzkiemu premierowi Fredrikowi Reinfeldtowi, który miesięcznie zgarnia do kieszeni 140 tys. koron, czyli dobrze ponad 61 tys. zł. To miłe, nawet jeżeli nie do końca wiadomo, czemu takie porównanie ma służyć. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2011

 

Szwedzka korona wyjątkowo silna. Od ubiegłego lata umocniła się o 20% w stosunku do dolara, również o 20% w stosunku do euro w ciągu ostatnich dwóch lat. Jest też najmocniejsza w stosunku do funta od 1996 r. Do lata szwedzka waluta prawdopodobnie nadal będzie się umacniać – ku zadowoleniu szwedzkich turystów planujących urlopy zagranicą. (kz)

Szwedzka korona

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2011

 

Rekordowa ilość deklaracji elektronicznych. Szwedzki Urząd Skarbowy (Skatteverket) podaje, że podatkowe deklaracje w formie elektronicznej za 2010 r. złożyło już ponad 1,1 mln osób. Rekordzistą pod tym względem jest Oxelösund, gdzie tą drogą rozliczyło się z fiskusem już 26%, przy średniej krajowej wynoszącej 15%. Urząd Skarbowy liczy na to, że w tym roku aż 65% deklaracji zostanie złożonych drogą elektroniczną. Ostateczny termin rozliczeń mija 2 maja. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

13.04.2011

 

Szwecja obniża podatki. Dziś rano szwedzki minister finansów Anders Borg przedstawił wiosenną propozycję budżetu państwa. Motywem przewodnim jest obniżka podatków. Obniżony zostanie podatek dochodowy dla osób pracujących – to już piąta obniżka w ostatnich latach. Zmniejszone też zostanie opodatkowanie emerytur. Mniej kosztowne będą obiady w restauracjach, dzięki obniżce VAT-u dla branży gastronomicznej. Ambicją rządu jest zmniejszenie bezrobocia do poziomu 5% oraz zadłużenia państwa do poziomu 12,5% PNB do roku 2015. Finanse publiczne są bardzo dobre, jednak Borg przestrzega przed euforią. Wskazuje on na nadal niepewną sytuację w wielu krajach UE – olbrzymie zadłużenie i deficyty budżetowe. Kolejne kryzysy w europejskiej gospodarce mają negatywny wpływ również na Szwecję. (rn)

Anders Borg

Anders Borg, szwedzki minister finansów.

 

Szwecja, Dziennki

12.04.2011

 

Szwecji się przelewa. W wyborach 2010 roku rządowa koalicja – cztery partie umiarkowanej prawicy występujące pod wspólnym szyldem Alliansen – unikała twardych obietnic. Mówiono raczej o chęciach i ambicjach. Większość konkretnych obietnic o wartości około 4,5 mld zł została już uwzględniona w budżecie jesiennym. Według prognoz szwedzkiego Instytutu Badania Koniunktury (Konjunkturinstitutet) bardzo dobre finanse państwa pozwalają na spełnienie wszystkich pozostałych obietnic już w przyszłym roku. Suma wolnych środków, które można przeznaczyć na reformy, wynosi ponad 11 mld zł – o miliard więcej, niż potrzeba do sfinansowania wszystkich pozostałych obietnic Aliansu. Główne cele to dodatkowe zmniejszenie bezrobocia oraz podatków od dochodów. (rn)

Alliansen

Przywódcy Aliansu mają powody do zadowolenia. Od lewej: Göran Hägglund (KD), Maud Olofsson (C), premier Fredrik Reinfeldt (M), Jan Björklund (FP).

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2011

 

Gdyby Szwed był bogaty. Mając milion koron w banku Szwed czuje się bogaty. O ile nie mieszka w Sztokholmie, naturalnie. Mieszkańcy stolicy Szwecji potrzebują dwa miliony, by osiągnąć podobne poczucie.. (rn) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2011

 

Modne ubrania w zasięgu ręki. W Szwecji panuje ostatnimi czasy trend na wypożyczanie ubrań. Działa to na podobnej zasadzie jak biblioteki. Przy wpłacie 200 koron można do woli korzystać z zasobów konfekcji przez kwartał. Jedyne ograniczenie to możliwość wypożyczenia wyłącznie trzech sztuk garderoby jednocześnie. Według jednego z inicjatorów przedsięwzięcia w Malmö jest to sposób na udostępnienie aktualnych trendów odzieżowych osobom z mniej pojemnym portfelem. Podobne wypożyczalnie znajdują się m.in. w Sztokholmie i Umeå. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

11.04.2011

 

Coraz mniej papieru. Faktury i rachunki mają coraz częściej formę wyłącznie elektroniczną. W ubiegłym roku wysłano w Szwecji 47 mln elektronicznych rachunków do osób prywatnych, o 34% więcej niż rok wcześniej. Co trzeci Szwed płaci dzisiaj rachunki, które wpadają bezpośrednio do jego internetowego banku. 14% wszystkich wykonywanych tam przelewów stanowią już e-faktury. Jest to najbardziej wygodny sposób pozbywania się pieniędzy. (rn)

12

Szwecja, Dziennki

10.04.2011

 

Czarne jastrzębie do Szwecji. Szwecja kupi 15 amerykańskich śmigłowców typu Black Hawk. Negocjacje zbliżają się ku końcowi i za niecały rok pierwsze maszyny będą na miejscu. Cała eskadra będzie gotowa do boju w 2017 roku. Szwedzcy piloci polecą na szkolenie do USA już za parę miesięcy. Zakup „jastrzębi” umożliwi Szwedom przedłużenie swej obecności w Afganistanie po 2013 roku. Riksdag (szwedzki sejm) przeznaczył na zakup helikopterów 4,7 mld koron (2,1 mld zł). Amerykańskie Black Hawk są produkowane również w Polsce, zobacz rp.pl. (rn)

Black Hawk

Eskadra Black Hawk.

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2011

 

Tradycja uratowana! Szwedzki przysmak ze sfermentowanych śledzi bałtyckich – surströmming – będzie nadal bez przeszkód sprzedawany i spożywany wśród Szwedów. Rząd uzyskał bowiem zgodę przedłużenia przyzwolenia Unii Europejskiej na rozprowadzanie produktu, mimo wyższej niż obowiązująca wewnątrz UE zawartości dioksyn w rybach. Jak widać, ani zapach, ani trujące substancje nie odstraszają smakoszy specyficznej szwedzkiej przystawki. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

9.04.2011

 

Rada Europy krytykuje Szwecję. Według Rady Szwecja za mało wspiera Cyganów znajdujących się na jej terytorium. Mimo iż mają oni prawo do lekcji szkolnych w ojczystym języku, możliwość takiego nauczania otrzymuje bardzo niewielu. Główną przyczyną jest brak nauczycieli języka cygańskiego (romani). Konwencja o ochronie mniejszości narodowych nie jest w Szwecji przestrzegana w pełni – twierdzi RE. Poziom wykształcenia Cyganów osiadłych w Szwecji jest niski, zaś bezrobocie w obrębie tej grupy etnicznej – ogromne. (gm) Zobacz też 31.01.2011.

 

Szwecja, Dziennki

8.04.2011

 

Prezenty za 49 mld koron. Za tyle Szwedzi rozdają rocznie prezentów. I to nie licząc paczek pod choinkę. Najbardziej hojni są dziadkowie, którzy obsypują wnuczęta podarkami za około 10 000 koron rocznie. Spore fundusze pochłaniają też prezenty ślubne, przeciętnie 6 tys. koron sztuka. Najczęściej jednak obdarowujemy najbliższych z okazji urodzin. Co ciekawe, bogaci dają skromniejsze prezenty w stosunku do swoich dochodów, niż ci mniej zamożni. Może dlatego są bogaci. (rn)

 

Szwecja, Dziennki

7.04.2011

 

Nowe twarze na szwedzkich banknotachNowe twarze na szwedzkich banknotach. W środę, 6 kwietnia na konferencji prasowej szwedzki Bank Narodowy (Riksbanken) oficjalnie zaprezentował serię nowych banknotów i monet, które mają wejść do obiegu w roku 2014-2015. Prace nad tymi zmianami trwały od 2008 r. Jeszcze w zeszłym roku z obiegu wycofano monetę 50 öre. Teraz - oprócz odświeżenia wizerunków i motywów, które znajdą się na banknotach, oraz ujednolicenia serii - nowością będzie wprowadzenie banknotu 200-koronowego i 2-koronowej monety. (kz) Czytaj dalej...

 

Szwecja, Dziennki

6.04.2011

 

Potrzebni nauczyciele przedszkolni. Szwecji brakuje nauczycieli wychowania przedszkolnego posiadających adekwatne kwalifikacje zawodowe. Na rynku pracy panuje tym samym duże zapotrzebowanie na wykształconych pedagogów dla maluchów - największe w Skanii i okolicach Sztokholmu. Będzie jeszcze gorzej, ponieważ w drodze jest już nowy projekt prawny, który niebawem (dokładnie 1. lipca) wejdzie w życie i zaostrzy wymagania dotyczące personelu w przedszkolach. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

5.04.2011

 

Coraz więcej obcokrajowców przybywa do Szwecji do pracy. W pierwszym kwartale roku wizę pobytową otrzymało tu 3 159 osób, o 20% więcej niż rok wcześniej. Pracę w Szwecji dostają najczęściej specjaliści od komputerów, pracownicy restauracji oraz sprzątacze. Najwięcej osób przybywa z Indii, Chin oraz Ukrainy. Lawina podań wizowych powoduje znaczne wydłużenie czasu oczekiwania na decyzję, nawet do jednego roku. Obywatele krajów UE mogą przyjeżdżać do Szwecji i pracować bez ograniczeń. (kz)

 

Szwecja, Dziennki

4.04.2011

 

Mammografia w kolorze. Nowa szwedzka technika pozwala na szybsze zdiagnozowanie nowotworu podczas badań mammograficznych. Stosowane dotychczas biało-czarne zdjęcia w niewystarczający sposób przekazywały informacje o stopniu złośliwości guza. Teraz ma się to zmienić za sprawą urządzenia, które jest w stanie rejestrować barwy i tym samym dookreślać rodzaj zmiany nowotworowej. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2011

 

Szwecja spławia cudzoziemców. Liczba przyjętych na międzynarodowe studia magisterskie w Szwecji zmniejszyła się o całe 58%, odkąd rząd postanowił wprowadzić opłatę za studia dla ubiegających się spoza Unii Europejskiej. Do takiego wniosku doszedł Szwedzki Związek Szkolnictwa Wyższego (VHS). Według statystyki zainteresowanie internacjonalnymi kursami również spadło (aż o 64%).
Nie inaczej sytuacja wygląda w innych krajach, gdzie wcielono w życie odpłatność za studia dla niektórych obcokrajowców. W Danii czy Niderlandach liczba potencjalnych, zagranicznych studentów gwałtownie zmalała. (gm)

Studenci, obcokrajowcy

Coraz mniej zagranicznych studentów na szwedzkich uczelniach.

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2011

 

Szwecja nie spełni unijnych żądań. Wszystkie organizacje niekomercyjne są w Szwecji zwolnione z płacenia VAT-u – wbrew unijnej dyrektywie. Teraz komisja UE żąda od Szwecji zniesienia tej ulgi. W Szwecji działa około 120 000 takich związków. Między innymi tysiące drobnych klubów sportowych, organizacje kulturalne czy imigranckie. Wiele z nich będzie zagrożone bankructwem, gdyby obciążyć je VAT-em. Komisarze unijni odrzucili kompromisową propozycję Szwecji, zwalniającą nadal z podatku mniejsze zrzeszenia. Jednak minister finansów Anders Borg nie ma zamiaru się poddać. Złoży kolejne odwołanie i montuje koalicję wśród wielu państw członkowskich. Negocjacje mogą potrwać wiele lat. Póki co w Szwecji będą obowiązywać obecne przepisy. (rn)

Anders Borg

Anders Borg – szwedzki minister finansów.

 

Szwecja, Dziennki

2.04.2011

 

Szwedzi coraz bardziej depresyjni. Jak donosi szwedzki Urząd ds. Zdrowia i Spraw Socjalnych (Socialstyrelsen), wzrasta ciągle liczba Szwedów zażywających leki antydepresyjne. Wcześniejsze zamiary, by stosować wśród chorych więcej zajęć terapeutycznych, nie przynoszą bowiem efektu. W roku 2010 liczba pacjentów, którym zostały przepisane antydepresanty, wzrosła o ponad 2% w porównaniu z rokiem 2009. Socialstyrelsen optymistycznie jednak wierzy, iż na dłuższą metę statystyki się poprawią. (gm)

 

Szwecja, Dziennki

1.04.2011

 

Prima aprilis w Szwecji. Szwedzi, podobnie jak Polacy, obchodzą dziś dzień żartów, które płatają nawet najbardziej wiarygodne media. Kilka z nich szczególnie zapadło Szwedom w pamięci. W 1962 roku dziennik telewizyjny ogłosił, iż możliwe jest odbieranie audycji w kolorze, wystarczy tylko naciągnąć na ekran pończochę. Popyt na te był wówczas ogromny.

Popularny szwedzki dziennik Dagens Nyheter podaje, że według najnowszych badań naukowych mężczyźni znoszą znacznie gorzej grypę niż płeć żeńska. To tłumaczy, dlaczego - w przeciwieństwie do kobiet - nie mogą pracować podczas choroby. Trzeba więc bardzo krytycznie przyjmować medialne wieści, bo inaczej można usłyszeć: „April april din dumma sill, jag kan lura dig vart jag vill”, co dosłownie znaczy: „Kwiecień, kwiecień głupi śledziu, mogę cię oszukać, jak tylko zechcę”. Jest to szwedzka wersja polskiego powiedzenia: „Prima aprilis, nie patrz, nie słuchaj, bo się pomylisz” (gm) Zobacz też...

 
     
  nic

2011: 12, 11, 10, 09, 08, 07, 06, 05, 04, 03, 02, 01.

 

 © Szwecja.net